CZ298602B6 - Nástrojový venec a zarízení pro výrobu hrebíku, zahrnující tento nástrojový venec - Google Patents

Nástrojový venec a zarízení pro výrobu hrebíku, zahrnující tento nástrojový venec Download PDF

Info

Publication number
CZ298602B6
CZ298602B6 CZ20003637A CZ20003637A CZ298602B6 CZ 298602 B6 CZ298602 B6 CZ 298602B6 CZ 20003637 A CZ20003637 A CZ 20003637A CZ 20003637 A CZ20003637 A CZ 20003637A CZ 298602 B6 CZ298602 B6 CZ 298602B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
tool ring
tool
jaw
holding jaw
holding
Prior art date
Application number
CZ20003637A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20003637A3 (cs
Inventor
Boie Jensen@Jorn
Original Assignee
Enkotec A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enkotec A/S filed Critical Enkotec A/S
Publication of CZ20003637A3 publication Critical patent/CZ20003637A3/cs
Publication of CZ298602B6 publication Critical patent/CZ298602B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21GMAKING NEEDLES, PINS OR NAILS OF METAL
    • B21G3/00Making pins, nails, or the like
    • B21G3/32Feeding material to be worked to nail or pin making machines
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21GMAKING NEEDLES, PINS OR NAILS OF METAL
    • B21G3/00Making pins, nails, or the like
    • B21G3/12Upsetting; Forming heads

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Wire Processing (AREA)
  • Gripping On Spindles (AREA)
  • Workshop Equipment, Work Benches, Supports, Or Storage Means (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Abstract

Nástrojový venec má osu otácení, vnejší obvod a povrch (13) procházející v podstate kolmo vzhledem k ose otácení. Nástrojový venec (7) dále zahrnuje množství záberových prostredku usporádaných pro prijetí a uvolnitelné zajištení podlouhlých teles (6) a rozmístených rovnomerne od sebe po obvodu nástrojového vence (7). Uvedené záberové prostredky zahrnují každý dve prídržné celisti (11a, 11b, 11c, 12a, 12b, 12c, 26, 27, 29, 31, 32, 33), z nichž každá má prídržné celo, pricemž alespon jedna z techto dvou prídržných celistí (11a, 11b, 11c, 12a, 12b, 12c, 26, 27, 29, 31, 32, 33) je pohyblivá prídržná celist (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32), protože jeusporádána na posuvném mechanismu, který je usporádán pro umožnení posunutí této pohyblivé prídržnécelisti (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32) smerem k a smerem od protilehlé prídržné celisti (11a, 11b, 11c, 26, 31, 33) do uzavrené nebo do otevrené polohy.Posuvným mechanismem je mechanismus posouvající pohyblivou prídržnou celist (12a, 12b, 12c, 27, 29,32) do její otevrené polohy zcela od oblasti predprídržným celem protilehlé celisti (11a, 11b, 11c, 26, 31, 33) v její uzavrené poloze. Zarízení provýrobu hrebíku, které zahrnuje tento nástrojový venec, dále obsahuje hnací zarízení pro vytahováníkovového drátu (3) ze zásobníku, zarízení pro natahování a narovnávání drátu (3), strihac (5, 34) pro odstrihávání z drátu (3) podlouhlých teles (6) majících požadovanou délku, prostredek pro zavádení podlouhlých teles (6) do nástrojového vence (7),válec (9) pro svinování hlavicek na podlouhlých telesech (6) a prostredek pro odebírání a shromaždování podlouhlých teles (6) opatrených hlavickami apro dopravování uveden

Description

Nástrojový věnec a zařízení pro výrobu hřebíků, zahrnující tento nástrojový věnec
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká nástrojového věnce pro zajištění výhodně podlouhlých těles v zařízení, například pro výrobu hlav na uvedených podlouhlých tělesech, přičemž tento nástrojový věnec má osu otáčení, vnější obvod a povrch procházející v podstatě kolmo vzhledem k ose otáčení a přičemž tento nástrojový věnec dále zahrnuje množství záběrových prostředků uspořádaných pro přijetí a uvolnitelné zajištění těles a rozmístěných v podstatě rovnoměrně od sebe po obvodu nástrojového věnce, přičemž uvedené záběrové prostředky zahrnují každý dvě vzájemně protilehlé přídržné čelisti, a přičemž alespoň jedna z těchto dvou přídržných čelistí je uspořádána na posuvném mechanismu, který je uspořádán pro umožnění posunutí této přídržné čelisti směrem k a směrem od protilehlé přídržné čelisti. Dále se vynález týká zařízení pro výrobu hřebíků, které obsahuje tento nástrojový věnec.
Dosavadní stav techniky
Takový nástrojový věnec je známý z dánských patentových DK 143 935 a DK 163 111. Nástrojový věnec je použit v zařízeních pro výrobu hřebíků, přičemž nástrojový věnec je otočně zavěšen kolem ose otáčení nástrojového věnce naproti střihači drátu, který slouží pro odstřihávání podlouhlých drátěných těles ze zásoby kovového drátu a posouvá uvedená podlouhlá tělesa dále pro přijetí a zajištění na nástrojovém věnci. Nástrojový věnec je uspořádán naproti druhému nástrojovému věnci, jehož obvod odpovídá tomuto nástrojovému věnci, ale není opatřen záběrovými prostředky. Tento druhý nástrojový věnec je rovněž otočně zavěšen kolem osy otáčení, která je v podstatě souosá s osou otáčení prvního nástrojového věnce, ale která je nakloněna o několik stupňů vzhledem k ose otáčení prvního nástrojového věnce, přičemž podlouhlé těleso, uspořádané mezi nástrojovými věnci, je zajištěno mezi nimi v té oblasti, ve které je vzdálenost mezi nástrojovými věnci relativně malá, a přičemž podlouhlé těleso je uvolňováno mezi nástrojovými věnci na v podstatě opačné straně nástrojových věnců.
V kontextu předkládané přihlášky vynálezu je termín „hřebík“ použit pro označení jakéhokoliv předmětu, který má dřík, který je na jednom svém konci opatřen hlavičkou.
V oblasti, ve které je podlouhlé těleso zajištěno mezi dvěma nástrojovými věnci, je toto drátěné těleso tak dobře zajištěno, že je možné skovat nebo svinout hlavu na jednom konci drátěného tělesa, přičemž pro tento účel jsou nástrojové věnce u každého záběrového prostředku opatřeny množstvím protilehlých dvojic přídržných úchytů vyrobených z materiálu extrémně odolného proti opotřebení, z nichž každý má drážku pro přijetí podlouhlého tělesa. Zde záběrové prostředky v nástrojovém věnci slouží pro záběr s podlouhlým tělesem a pro jeho zajištění a umístění takovým způsobem, že s vysokým stupněm jistoty bude těleso správně uloženo v družce v přídržných úchytech, když se přídržné úchyty uzavřou na podlouhlém tělese.
Známá zařízení na výrobu hřebíků tedy fungují tak, že se otáčí nástrojovými věnci synchronně kolem jejich os otáčení, přičemž jednotlivé dvojice přídržných úchytů jsou postupně přiváděny za střihač drátu, který vkládá podlouhlé těleso mezi nástrojové věnce, přičemž každý z uvedených záběrových prostředků zabírá a umísťuje podlouhlé těleso mezi dva nástrojové věnce, které následně prostřednictvím svého otáčení přebírají podlouhlý předmět a zajišťují jej mezi nástrojovými věnci, načež následuje svinutí hlavy na jednom konci podlouhlého tělesa, přičemž nástrojové věnce následně uvolňují podlouhlé těleso ve tvaru hřebíku nebo podobně.
U těchto zařízeních na výrobu hřebíků podle dosavadního stavu techniky je problémem řízení a synchronizace střihače drátu pro zajištění, toho, že jednotlivá podlouhlá tělesa jsou spolehlivě zaváděna mezi přídržné čelisti na každém ze záběrových prostředků, přičemž uvedené přídržné čelisti jsou uspořádány v nebo radiálně proti prostoru mezi nástrojovými věnci. V praxi to
-1 CZ 298602 B6 znamená, že rychlost otáčení nástrojových věnců je omezena potřebou zavést podlouhlé těleso během té časové periody, kdy jsou záběrové prostředky umístěny přímo naproti střihači drátu, a že produktivita může být zvýšena pro daná zařízení na výrobu hřebíků pouze tehdy, když se zvýší množství přídržných úchytů s přidruženými záběrovými prostředky. V praxi to znamená, že známé nástrojové věnce obvykle obsahují kolem 20 až 40 sad přídržných úchytů a přidružených záběrových prostředků.
Podstata vynálezu ío Vzhledem k výše uvedenému je cílem předkládaného vynálezu vytvoření nástrojového věnce, který umožní vyšší stupeň volnosti při dosahování požadované produktivity u daného zařízení na výrobu hřebíků bez toho, aby bylo nezbytně vyžadováno, že musí být zajištěn daný počet přídržných úchytů s přidruženými záběrovými prostředky.
Shora uvedeného cíle je dosaženo použitím nástrojového věnce typu, který byl popsán v úvodní části, jehož podstata spočívá v tom, že posuvným mechanismem pro posunutí alespoň jedné přídržné čelisti je mechanismus posouvající přídržnou čelist zcela nebo částečně v radiálním nebo axiálním směru vzhledem k ose otáčení nástrojového věnce. Na rozdíl od známých nástrojových věnců a při zajištění, že nástrojový věnec se otáčí tak, že posunutelná přídržná čelist každé dvojice přídržných čelistí je umístěna naproti protilehlé přídržné čelisti ve směru otáčení nástrojového věnce, umožňuje to, aby podlouhlé těleso bylo posunuto k nástrojové věnci tak, že zaujme polohu, ve které toto podlouhlé těleso může být uchopeno přídržnými čelistmi v záběrovém zařízení předtím, než uvedené záběrové prostředky budou umístěny naproti střihači drátu. To znamená, že při dané rychlosti otáčení nástrojového věnce je k dispozici více času pro zavedení podlouhlého tělesa, čímž je eliminováno nebo alespoň podstatně zmenšeno omezení týkající produktivity dosažitelné s daným nástrojovým věncem majícím daný počet přídržných úchytů a přidružených záběrových prostředků.
Podle obzvláště výhodného provedení předkládaného vynálezu je dosaženo toho, že jsou elimi30 novány nebo alespoň podstatně omezeny nežádoucí změny v umístění jednotlivých podlouhlých těles, způsobené vůlí, pokud je nějaká, v posuvných mechanismech záběrových prostředků, tím, že jedna z přídržných čelistí v záběrových prostředcích je nepohyblivě zajištěna na nástrojovém věnci, a tím že nástrojový věnec je uspořádán pro otáčení v takovém směru, že pohyblivá přídržná čelist v každém záběrovém prostředku je situována naproti nepohyblivě zajištěné přídržné čelisti.
Výhodně je záběrový prostředek uspořádán pro přijetí a zajištění podlouhlých těles takovým způsobem, že podlouhlá tělesa procházejí zcela nebo částečně naproti tomu povrchu nástrojového věnce, který je uspořádán v podstatě kolmo k ose otáčení a v podstatě radiálně uvnitř směrem k ose otáčení nástrojového věnce, a přičemž posuvný mechanismus je uspořádán tak, že posouvá pohyblivou přídržnou čelist zcela nebo částečně ve směru, který je axiální vzhledem k ose otáčení nástrojového věnce. Tím je dosaženo toho, že jednotlivá podlouhlá tělesa mohou být zaváděna radiálně mezi nástrojový věnec podle předkládaného vynálezu a druhý nástrojový věnec uspořádaný naproti, jak je popsáno výše ve spojení s odkazem na zařízení pro výrobu hřebíků podle dosavadního stavu techniky.
Výhodně je pohyblivá přídržná čelist posunuta zcela nebo částečně ve směru, který je radiální vzhledem k ose otáčení nástrojového věnce.
Podle obzvláště jednoduchého a spolehlivého provedení je každý z posuvných mechanismů v nástrojovém věnci uspořádán tak, že zahrnuje hřídel, který je otočně uspořádán v nástrojovém věnci, a pohyblivá přídržná čelist je uspořádána na páce, která je zajištěna k hřídeli posuvného mechanismu s která od něj radiálně vystupuje, a na otočném hřídeli je rovněž namontována
-2CZ 298602 B6 kladička vačky. Tímto je posuvný mechanismus uspořádán tak, že zahrnuje pouze otočné uložení posuvného mechanismu, čímž je vytvořen mechanismus, který je relativně nenáročný na údržbu.
Výhodně je mezi hřídelem na posuvném mechanismu a nástrojovým věncem uspořádána pružina, jejíž pružná síla trvale působí na posuvný mechanismus, aby se otáčel tak, že se pohyblivá přídržná čelist posune do její uzavřené polohy.
Kladička vačky je výhodně ovládána pružinou tak, aby posouvala pohyblivou čelist proti protilehlé čelisti. Tím nejsou potřebná žádná nastavení, když se mají vyrábět hřebíky z drátů majících různé průměry.
Podle jednoho výhodného provedení je nástrojový věnec upraven tak, že otočný hřídel posuvného mechanismu je uspořádán tak, že jeho osa otáčení směřuje v podstatě radiálně dovnitř směrem k ose otáčení nástrojového věnce. Tím je dosaženo pohybového schématu pro pohyblivou přidržíš nou čelist, která zajišťuje, že v její poloze v blízkosti protilehlé přídržné čelisti se tato pohyblivá přídržná čelist pohybuje v podstatě ve směru kolmém vzhledem k protilehlé přídržné čelisti.
Podle obzvláště výhodného provedení má nástrojový věnec takovou konfiguraci, že nepohyblivě zajištěná přídržná čelist má v podstatě rovinný přídržný povrch, který směřuje ve směru otáčení nástrojového věnce, a že pohyblivá přídržná čelist má v podstatě rovinný přídržný povrch, který směřuje v podstatě k pohyblivě zajištěnému přídržnému povrchu. Tím je získáno odpovídající uchycení podlouhlých těles, které zajistí, že tato tělesa jsou správně umístěna.
Předkládaný vynález se rovněž týká zařízení pro výrobu hřebíků, které zahrnuje nástrojový věnec podle předcházejícího popisu, přičemž podstata tohoto zařízení pro výrobu hřebíků spočívá v tom, že zahrnuje hnací zařízení s válci pro vytahování kovového drátu ze zásobníku, zařízení pro natahování a narovnávání drátu, střihač pro odstřihávání požadovaných délek podlouhlých těles z uvedeného drátu, prostředek pro zavádění podlouhlých těles do nástrojového věnce, válec pro svinování hlaviček na podlouhlém tělese a prostředek pro odebírání a shromažďování podlouhlých těles opatřených hlavičkami a pro dopravování uvedených těles od zařízení pro výrobu hřebíků.
Výhodně prostředek pro zavádění podlouhlých těles do nástrojového věnce zahrnuje vodicí povrch a množství dvojic rotačních válců, mající osu otáčení odlišnou od 90° tak, aby současně posouvaly podlouhlá tělesa podél a proti vodícímu povrchu.
Přehled obrázků na výkresech
Předkládaný vynález bude v následujícím popisu detailněji popsán prostřednictvím příkladných provedení ve spojení s odkazy na připojené výkresy.
Obr. 1 znázorňuje perspektivní náčrtek zařízení pro výrobu hřebíků podle dosavadního stavu techniky, jehož princip je známý a které je opatřeno nástrojovým věncem podle předkládaného vynálezu.
Obr. 2a znázorňuje v pohledu v řezu náčrtek jednoho provedení nástrojového věnce podle vyná45 lezu při pohledu radiálně od vnějšku nástrojového věnce.
Obr. 2b znázorňuje náčrtek při pohledu z předu na provedení nástrojového věnce podle vynálezu ilustrované na obr. 2a.
Obr. 2c znázorňuje náčrtek provedení nástrojového věnce, ilustrovaného na obr. 2a a obr. 2b, při pohledu od středu nástrojového věnce a radiálně směrem ven ke straně.
Obr. 3 znázorňuje pohled v řezu vedeném rovinou A-A na obr. 2b.
Obr. 4 znázorňuje náčrtek ilustrující pohled v řezu na první alternativní provedení nástrojového věnce podle vynálezu při pohledu radiálně z vnějšku nástrojového věnce.
-3 CZ 298602 B6
Obr. 4b znázorňuje náčrtek ilustrující pohled zpředu na provedení nástrojového věnce podle vynálezu, ilustrované na obr. 4a, přičemž je ale z prostorových důvodů věnec napřímen.
Obr. 4c znázorňuje náčrtek ilustrující provedení nástrojového věnce, zobrazeného na obr. 4a a obr. 4b, při pohledu od středu nástrojového věnce a radiálně směrem ven ke straně.
Obr. 5a znázorňuje náčrtek ilustrující pohled v řezu na druhé alternativní provedení nástrojové věnce podle vynálezu při pohledu radiálně z vnějšku nástrojového věnce.
Obr. 5b znázorňuje náčrtek ilustrující pohled zpředu na provedení nástrojového věnce podle vynálezu, ilustrované na obr. 5a.
Obr. 5c znázorňuje náčrtek ilustrující provedení nástrojového věnce, zobrazeného na obr. 5a a ío obr. 5b, při pohledu od středu nástrojového věnce a radiálně směrem ven ke straně.
Obr. 6a znázorňuje náčrtek ilustrující pohled v řezu na třetí alternativní provedení nástrojového věnce podle vynálezu při pohledu radiálně z vnějšku nástrojového věnce.
Obr. 6b znázorňuje náčrtek ilustrující pohled zpředu na provedení nástrojového věnce podle vynálezu, zobrazené na obr. 6a.
Obr. 7 znázorňuje náčrtek ilustrující prostředek pro zavádění podlouhlých těles do nástrojového věnce.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 tedy ilustruje zařízení i pro výrobu hřebíků, která zahrnuje natahovací stanoviště 2 skrz které uspořádání hnacích válců 4 vytahuje kovový drát 3 z neznázoměné cívky drátu, přičemž kovový drát 3 je tím natahován a narovnáván na v podstatě zcela přímý úsek drátu. Za hnacími válci 4 je kovový drát umístěn do střihače 5 drátu, sestávajícího ze dvou rotačních střihačů 5 drátu, a od těchto rotačních střihačů 5 drátu jsou drátěné kusy čili drátěná podlouhlá tělesa 6, odstřižená z drátu 3, přemístěna do nástrojového věnce 7, který se otáčí v provedení, která je zde znázorněno, ve směru hodinových ručiček. Jednotlivá podlouhlá tělesa 6 jsou zajištěna a umístěna prostřednictvím válce 8, ktomu určeného, přičemž tato podlouhlá tělesa 6 jsou zavedena tak, že zasahuje stejnými vzdálenostmi ke středu věnce 7. V nejspodnější oblasti nástrojového věnce 7 je uspořádán válec 9, který je upraven pro spolupráci s nástrojovým věncem 7 pro svinování hlaviček na jednotlivých drátěných podlouhlých tělesech 6. Drátěná podlouhlá tělesa 6 opatřená hlavičkami jsou následně posouvána v nástrojovém věnci 7 a nahoru k nej vyšší části nástrojového věnce 7, kde tato hlavičkou opatřená drátěná podlouhlá tělesa 6 jsou uvolňována z nástrojového věnce 7 a padají dolů na skluzný žlab 10, který tato drátěná podlouhlá tělesa 6 dopravuje od zařízení 1 pro výrobu hřebíků.
Shora popisované zařízení a jeho fungování jsou obecně známé, přičemž předkládaný vynález se specificky týká nástrojového věnce 7, který se odlišuje zvýšením produktivity ve vztahu k počtu nástrojů uspořádaných v nástrojovém věnci 7 ve srovnání se zařízeními realizovanými podle dosavadního stavu techniky.
Následující obrázky tedy ilustrují specifická provedení předkládaného vynálezu ve formě nástrojových věnců 7, které v principu mohou být úspěšně použity ve spojení se zařízením ilustrovaným na obr. 1.
Obr. 2a, obr. 2b a obr. 2c tedy ilustrují první provedení nástrojového věnce 2 podle předkládaného vynálezu, přičemž obr. 2a je pohledem v řezu na provedení nástrojového věnce 7 podle vynálezu při pohledu radiálně od vnějšku nástrojového věnce 7. Jak bude patrné, jsou znázorněny tři naprosto shodné sady přídržných čelistí, z nichž každá zahrnuje pevnou přídržnou čelist 1 la, 11b a 11c, namontovanou na nástrojovém věnci 7, a druhou pohyblivou přídržnou čelist 12a, 12b a 12c, která se může otáčet kolem osy kolmé vzhledem k rovině obrázku. Přídržná čelist 12a je znázorněna v poloze, kterou zaujímá předtím, než jsou přídržná čelist 1 la a přídržná čelist 12a
-4CZ 298602 B6 naproti místu, ve kterém je drátěné podlouhlé těleso 6 zaváděno k nástrojovému věnci 7. Jak bude zřejmé, podle předkládaného vynálezu je pohyblivá přídržná čelist 12a v této poloze posunuta axiálně vzhledem kose otáčení nástrojového věnce 7 tak, že je zatažena pod rovinou definovanou povrchem 13 nástrojového věnce 7, čímž odstřižené drátěné podlouhlé těleso 6 může být zavedeno do nástrojového věnce 7 přes povrch 13 na nástrojovém věnci 7 dostatečně brzy, aby pohyblivá přídržná čelist 12a byla schopná minout toto drátěné podlouhlé těleso 6, aniž by sej dotkla.
Přídržné čelisti 1 lb a 12b jsou na obrázku znázorněny v druhé poloze, následně po zavedení ío drátěného podlouhlého tělesa 6 do nástrojového věnce 7, přičemž pohyblivá přídržná čelist 12b již byla otočená tak, aby přitlačila drátěné podlouhlé těleso 6 směrem k pevné přídržné čelisti lib. Nakonec přídržné čelisti 11c a 12c jsou znázorněny ve stejné poloze.
Obr. 2b nyní ilustruje stejné polohy, jako jsou znázorněny na obr. 2a, ale v čelních pohledech na nástrojový věnec 7, tedy kolmo k povrchu 13. Šipka A na obr. 2b ilustruje směs otáčení nástrojového věnce 7. Dále bude zcela jasně patrné, že přídržné čelisti 12a, 12b a 12c jsou posouvány prostřednictvím vačkového zařízení 14, namontovaného na rámu zařízení i pro výrobu hřebíků, a příslušných kladiček J_5 vačky ve formě válečků 15a, 15b a 15c, určených pro každou z přídržných čelistí 12a, 12b a 12c. Princip tohoto znázorněného posuvného mechanismu bude detailněji popsán v tomto popisu níže ve spojení s odkazy na obr. 3.
Obr. 2c rovněž ilustruje stejné polohy přídržných čelistí, jako jsou znázorněny na obr. 2a a obr. 2b, ale při pohledu od středu nástrojového věnce 7 a radiálně směrem ven. Zde je vačkové zařízení 14 patrné v pohledu z boku, přičemž bude zcela jasně patrné, že toto vačkové zařízení 14 má rampu 16, která způsobuje pohyb, který pohyblivé přídržné čelisti provádějí od polohy ilustrované pro přídržnou čelist 12a, do polohy ilustrované pro přídržnou čelist 12b na obr. 2a.
Obr. 3 nyní ilustruje výhodné provedení posuvného mechanismu pohyblivých přídržných čelistí 12a, 12b a 12c znázorněných na obr. 2a až obr. 2c. Je znázorněno drátěné podlouhlé těleso 6, které bylo již zavedeno mezi nástrojový věnec 7 podle předkládaného vynálezu a druhý protilehlý nástrojový věnec 17. V nástrojovém věnci 7 je uspořádán přídržný úchyt 18, který je vytvořen s drážkou 19, přičemž podobným způsobem je odpovídající přídržný úchyt 20 s drážkou 21 uspořádán v protilehlém nástrojovém věnci 17 a přičemž tyto dva přídržné úchyty 18 a 20 jsou během otáčení nástrojových věnců 7, 17 stlačovány dohromady velkou silou kolem drátěného podlouhlého tělesa 6, což způsobuje, že toto drátěné podlouhlé těleso 6 je zajištěno vzhledem k nástrojovým věncům 7, 17. Tyto přídržné úchyty 18, 20 jsou ale nevhodné pro rychlé upnutí a zajištění drátěného podlouhlého tělesa 6 a tudíž použití takovýchto nástrojových věnců 7 předpokládá další záběrové zařízení pro uchycení a umístění drátěného kusu vzhledem k drážkám 19, 21 na přídržných úchytech j_8, 20. Záběrové zařízení, znázorněné na obr. 3, odpovídá záběro40 věrnu zařízení znázorněnému na obr. 2a až obr. 2c a, jak je zmiňováno ve spojení s těmito obrázky, a má znaky pevné přídržné čelisti, která není znázorněna na obr. 3, a pohyblivé přídržné čelisti 12c uspořádané na páce 22, která vystupuje radiálně směrem ven od prvního okraje hřídele
23, který je namontován otočně v nástrojovém věnci 7.
Na druhém okraji hřídele 23 je uspořádána kladička 15 vačky, která zahrnuje váleček 15c procházející na vačkové zařízení 14 uspořádané podél vnitřního obvodu nástrojového věnce 7. Mezi válečkem 15c kladičky 15 vačky a nástrojovým věncem 7 je uspořádána zkrutná pružina
24, která je předepjata tak, aby se neustále snažila udržet kladičku 15 vačky v opětném záběru s vačkovým zařízením 1_4 a táhla přídržnou čelist 12c od její protilehlé pevné přídržné čelisti 1 lc.
Navíc je kladička 15 vačky s válečkem 15c uspořádána tak, aby byla otočná na hřídeli 23, přičemž mezi kladičkou 15 a vačky a hřídelem 23 je uspořádána zkrutná pružina 25 a tato zkrutná pružina 25 je předepjata takovým způsobem, že se snaží tlačit přídržnou čelist 12c směrem k její protilehlé pevné přídržné čelisti 11c.
-5 CZ 298602 B6
Tak je vytvořen posuvný mechanismus, který slouží pro zajištění, během větší části rozsahu jeho posunutí, tuhého převodu síly mezi kladičkou J_5 vačky a přídržnou čelistí, přičemž zkrutná pružina 24 pracuje samostatně. Zkrutná pružina 25 je ale uspořádána tak, že má tuhost pružiny, která značně překračuje tuhost zkrutné pružiny 24, přičemž jediným účelem této zkrutné či nárazové pružiny 25 je zajištění, že tlak při opření mezi přídržnými čelistmi 11c a 12c a drátěným podlouhlým tělesem 6 je omezen, protože kladička 15 vačky je schopná se otáček vzhledem ke hřídeli 23 proti síle této nárazové pružiny 25.
Obr. 4a až obr. 4c nyní ilustrují alternativní provedení předkládaného vynálezu, přičemž obr. 4a ío je náčrtek v čelním pohledu, který ilustruje řez prvním alternativním provedením nástrojového věnce 7 podle předkládaného vynálezu při pohledu radiálně od vnějšku nástrojového věnce 7.
Obr. 4b znázorňuje náčrtek, který ilustruje čelní pohled na provedení nástrojového věnce 7 podle předkládaného vynálezu, znázorněné na obr. 4a, ale nyní byl věnec 7 napřímen z prostorových důvodů, a obr. 4c znázorňuje náčrtek ilustrující provedení nástrojového věnce 7, znázorněné na obr. 4a a obr. 4b, ale při pohledu od středu nástrojového věnce 7 a radiálně směrem ven ke straně.
Obr. 4a tedy ilustruje nástrojový věnec 7 s alternativním uspořádáním posuvného mechanismu pro přídržné čelisti. Nástrojový věnec 7 je uspořádán pro otáčení ve směru naznačeném šipkou B a bude přitom jasně patrné, že tato konfigurace je uspořádána tak, že každá z přídržných čelistí záběrového zařízení je uspořádána tak, aby byla pohyblivá vzhledem k nástrojovému věnci 7. Přídržná čelist 26 je posunutelně uspořádána v paralelním vedení a přídržná čelist 27 je otočně uspořádána v ložisku v nástrojovém věnci 7. V souladu s principem podle předkládaného vynálezu mohou být tyto dvě přídržné čelisti 26 a 27 posouvány částečně axiálně vzhledem k ose otáčení nástrojového věnce 7, přičemž pohybové schéma přídržných čelistí 26 a 27 je ilustrováno prostřednictvím pěti různých poloh prostřednictvím ozubeného kola 28 uspořádaného v nástrojovém věnci 7 a spolupracujícího s ozubenou tyčí uspořádanou na přídržné čelisti 26 a prstencovým ozubením na přídržné čelisti 27, přičemž obě přídržné čelisti 26 a 27 mohou být posouvány prostřednictvím jednoho a stejného ozubeného kola.
Jak bude zcela zjevné z obr. 4a, přídržná čelist 27 se tedy posouvá dolů pod povrch 13 nástrojového věnce 7 v těch polohách, ve kterých drátěné podlouhlé těleso 6 je zaváděno do nástrojového věnce 7, jak bude patrné rovněž z obr. 4b. Tím drátěné podlouhlé těleso 6 může, v souladu se záměrem předkládaného vynálezu, být zavedeno během relativně prodloužené časové periody, aniž by přišlo do kontaktu s přídržnou čelistí 27.
Jak bude zcela zjevné z obr. 4c, ozubené kolo 28 je aktivováno v důsledku působení kladičky 15 vačky a vačkového zařízení 14, vytvořeného na vnitřním obvodu nástrojového věnce 7, což v principu odpovídá uspořádání znázorněnému na obr. 2b a obr. 2c.
Na obr. 5a až obr. 5c je dále ilustrováno dále alternativní provedení předkládaného vynálezu, které zahrnuje nástrojový věnec 7 mající další alternativní konstrukci posuvného mechanismu pro pohyblivou čelist 29. Jak může být z těchto obrázků patrné, zahrnuje posuvný mechanismus vačkové zařízení 14 s vačkou a množství čelistí 29, které jsou otočně uspořádané na nosiče, přičemž každá osička má kladičku 15 vačky pro záběr s vačkou vačkového zařízení 14 tak, aby uváděla pohyblivou čelist 29 a protilehlou stacionární čelist 31 do otevřené a do uzavřené polohy.
Tlačná pružina 30 je namontována tak, aby zabírala s kladičkou 15 vačky a aby tak tlačila pohyblivou čelist 29 do její uzavřené polohy, ve které ji přitlačuje proti protilehlé stacionární čelisti 31.
Tímto způsobem tlačná pružina 30 zajišťuje přídržnou sílu pro držení podlouhlých těles 6 mezi čelistmi 29, 31 a tím tedy nejsou potřebná žádná specifická nastavení pro přestavení mezi výrobou, například hřebíků, z drátů majících různé průměry.
-6CZ 298602 B6
Obr. 6a a obr. 6b znázorňují třetí alternativní provedení předkládaného vynálezu, ve kterém pohyblivá čelist není posouvána axiálně pod povrch 13 nástrojového věnce 7, ale jako alternativní řešení je otočena kolem osičky, která je v podstatě paralelní s osou otáčení nástrojového věnce 7.
Na obr. 7 je znázorněno výhodné provedení vynálezu, ve kterém jsou podlouhlá tělesa 6 zaváděna do nástrojového věnce 7 a ve kterém prostředek pro zavádění podlouhlého tělesa 6 zahrnuje rotační střihač 34 mající dva rotační střihači válce střihače 34 pro odstřihávání podlouhlých těles 6 z drátu 35. Od stříhacích válců střihače 34 jsou podlouhlá tělesa 6 vedena mezi množstvím dvojic 36 rotačních válců a tyto dvojice 36 rotačních válců se otáčejí se ve směru tak, aby ío urychlovaly podlouhlá tělesa 6 za účelem přivedení podlouhlých těles 6 do nástrojového věnce 7. Jak může být z tohoto obrázku patrné, jsou dvojice 36 rotačních válců v záběru s podlouhlými tělesy 6 pouze v jednom bodě, když jsou podlouhlá tělesa 6 relativně krátká. Tím by ale mohl vzniknout problém, že by podlouhlá tělesa 6 nemusela být správně zaváděna do nástrojového věnce 7 a tím by mohlo docházet k riziku vážného poškození zařízení I pro výrobu hřebíků.
V provedení znázorněném na obr. 7 je toto nebezpečí odstraněno prostřednictvím použití vodícího povrchu 37 pro podlouhlá tělesa 6, přičemž tento vodicí povrch 37 svírá úhel o osou otáčení dvojic 36 rotačních válců, který je odlišný od úhlu 90°, takže dvojice 36 rotačních válců přitlaěují podlouhlá tělesa 6 a kluzně je vedou proti tomuto vodícímu povrchu 37 a tím jsou tato podlouhlá tělesa 6 stabilizována.
Zjevně může být předkládaný vynález realizován i jinými způsoby, než jak bylo znázorněno jako výhodná provedení na výkresech a jak bylo vysvětleno výše. Vynález je tedy rovněž použitelný ve spojení se zařízením pro výrobu hřebíků, která jsou vyrobena jinými typy střihačů drátu a podobně. Pokud se týká přídržných čelistí, mohou rovněž mít uspořádání, které je odlišné od zde znázorněného uspořádání, ale takové, že jejich pohybové schéma zahrnuje alespoň axiální nebo radiální složku pohybu.

Claims (10)

1. Nástrojový věnec, pro zajištění výhodně podlouhlých těles (6) v zařízení (1), například pro
35 výrobu hlav na podlouhlých tělesech (6), přičemž tento nástrojový věnec (7) má osu otáčení, vnější obvod a povrch (13) procházející v podstatě kolmo vzhledem k ose otáčení a přičemž tento nástrojový věnec (7) dále zahrnuje množství záběrových prostředků uspořádaných pro přijetí a uvolnitelně zajištění podlouhlých těles (6) a rozmístěných rovnoměrně od sebe po obvodu nástrojového věnce (7), přičemž uvedené záběrové prostředky zahrnují každý dvě přídržné čelisti
40 (1 la, 1 lb, 1 lc, 12a, 12b, 12c, 26, 27, 29, 31, 32, 33), z nichž každá má přídržné čelo, a přičemž alespoň jedna z těchto dvou přídržných čelistí (11a, 11b, 11c, 12a, 12b, 12c, 26, 27, 29, 31, 32, 33) je pohyblivá přídržná čelist (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32), protože je uspořádána na posuvném mechanismu, který je uspořádán pro umožnění posunutí této pohyblivé přídržné čelisti (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32) směrem k a směrem od protilehlé přídržné čelisti (11a, 11b, 1 lc, 26, 31, 33) do
45 uzavřené nebo do otevřené polohy, vyznačující se tím, že posuvný mechanismem je mechanismus posouvající pohyblivou přídržnou čelist (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32) do její otevřené polohy zcela od oblasti před přídržným čelem protilehlé čelisti (11a, 1 lb, 1 lc, 26, 31, 33) v její uzavřené poloze.
50
2. Nástrojový věnec podle nároku 1, vyznačující se tím, že protilehlá přídržná čelist (11a, 11b, 11c, 26, 31, 33) je nepohyblivě zajištěna na nástrojovém věnci (7) a že nástrojový věnec (7) je uspořádán pro otáčení v takovém směru, že pohyblivá přídržná čelist (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32) v každém záběrovém zařízení je umístěna naproti nepohyblivě zajištěné protilehlé přídržné čelisti (11a, 1 lb, 1 lc, 26, 31, 33).
-7CZ 298602 B6
3. Nástrojový věnec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že záběrové zařízení je uspořádáno pro přijetí a zajištění podlouhlých těles (6) tak, že podlouhlá tělesa (6) procházejí zcela nebo částečně naproti tomu povrchu (13) nástrojového věnce (7), který je umístěn v podstatě kolmo vzhledem k ose otáčení a v podstatě radiálně uvnitř směrem k ose
5 otáčení nástrojového věnce (7), a přičemž posuvný mechanismus je uspořádán pro posunutí pohyblivé přídržné čelisti (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32) zcela nebo částečně ve směru, který je axiální vzhledem k ose otáčení nástrojového věnce (7).
4. Nástrojový věnec podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že pohyblivá ío přídržná čelist (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32) je posunuta zcela nebo částečně ve směru, který je radiální vzhledem k ose otáčení nástrojového věnce (7).
5. Nástrojový věnec podle nároků 1, 2, 3 nebo 4, vyznačující se tím, že každý z posuvných mechanismů v nástrojovém věnci (7) zahrnuje hřídel (23), který je otočně uspořádán
15 v nástrojovém věnci (7), a že pohyblivá přídržná čelist (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32) je uspořádána na páce (22), která je zajištěna k hřídeli (23) posuvného mechanismu a vystupuje radiálně směrem ven z tohoto hřídele (23), a že otočný hřídel (23) je dále vytvořen s kladičkou (15) vačky.
6. Nástrojový věnec podle nároku 5, vyznačující se tím, že mezi hřídelem (23) na
20 posuvném mechanismu a nástrojovým věncem (7) je uspořádána pružina (24), jejíž pružná síla trvale působí na posuvný mechanismus, aby se otáčel tak, že se pohyblivá přídržná čelist (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32) posune do její uzavřené polohy.
7. Nástrojový věnec podle kteréhokoliv z nároků 5a 6, vyznačující se tím, že
25 otočný hřídel (23) posuvného mechanismu je uspořádán tak, že jeho osa otáčení prochází v podstatě radiálně dovnitř směrem k ose otáčení nástrojového věnce (7).
8. Nástrojový věnec podle kteréhokoliv z předcházejících nároků 2 až 7, vyznačující se tím, že nepohyblivě zajištěná přídržná čelist (11a, 11b, 11c, 26, 31, 33) má přídržný
30 povrch, kteiý směřuje ve směru otáčení nástrojového věnce (7), a že pohyblivá přídržná čelist (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32) má přídržný povrch, který v uzavřené poloze pohyblivé přídržné čelisti (12a, 12b, 12c, 27, 29, 32) směřuje v podstatě směrem k pohyblivě zajištěnému přídržnému povrchu.
35
9. Zařízení pro výrobu hřebíků, které zahrnuje nástrojový věnec (7) podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že dále zahrnuje hnací zařízení pro vytahování kovového drátu (3) ze zásobníku, zařízení pro natahování a narovnávání drátu (3), střihač (5, 34) pro odstřihávání z drátu (3) podlouhlých těles (6) majících požadovanou délku, prostředek pro zavádění podlouhlých těles (6) do nástrojového věnce (7), válec (9) pro svinování hlaviček na
40 podlouhlých tělesech (6) a prostředek pro odebírání a shromažďování podlouhlých těles (6) opatřených hlavičkami a pro dopravování uvedených těles (6) od zařízení (1) pro výrobu hřebíků.
10. Zařízení pro výrobu hřebíků podle nároku 9, vyznačující se tím, že prostředek pro zavádění podlouhlých těles (6) do nástrojového věnce (7) zahrnuje vodicí povrch (37) a
45 množství dvojic (36) rotačních válců, majících osu otáčení odlišnou od 90° tak, aby současně posouvaly podlouhlá tělesa (6) podél a proti vodícímu povrchu (37).
CZ20003637A 1998-04-03 1999-03-31 Nástrojový venec a zarízení pro výrobu hrebíku, zahrnující tento nástrojový venec CZ298602B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK48198 1998-04-03

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20003637A3 CZ20003637A3 (cs) 2001-07-11
CZ298602B6 true CZ298602B6 (cs) 2007-11-21

Family

ID=8094045

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20003637A CZ298602B6 (cs) 1998-04-03 1999-03-31 Nástrojový venec a zarízení pro výrobu hrebíku, zahrnující tento nástrojový venec

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6520860B1 (cs)
EP (1) EP1091817B1 (cs)
JP (1) JP2002510556A (cs)
KR (1) KR100556270B1 (cs)
CN (1) CN1166470C (cs)
AT (1) ATE245501T1 (cs)
AU (1) AU750124B2 (cs)
BR (1) BR9909929A (cs)
CA (1) CA2327343C (cs)
CZ (1) CZ298602B6 (cs)
DE (1) DE69909796T2 (cs)
DK (1) DK1091817T3 (cs)
ES (1) ES2203085T3 (cs)
ID (1) ID27273A (cs)
NO (1) NO318711B1 (cs)
NZ (1) NZ507409A (cs)
PL (1) PL189925B1 (cs)
RU (1) RU2217259C2 (cs)
TR (1) TR200002884T2 (cs)
WO (1) WO1999051377A1 (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6884176B2 (en) * 2003-05-22 2005-04-26 Enkotech A/S Securing holding jaws on a tool ring for a nail machine
US8998733B2 (en) 2011-04-22 2015-04-07 Zeus Techno Inc Method and apparatus for manufacturing nails
CN103252429A (zh) * 2012-07-16 2013-08-21 湖北博士隆科技有限公司 双工位封闭式铆钉机用穿越式转移装置
KR101365175B1 (ko) 2012-12-10 2014-03-14 강릉원주대학교산학협력단 침재 제조장치
CN103350166A (zh) * 2013-06-17 2013-10-16 马鞍山市玉龙金属制品(集团)有限公司 智能化高速制钉机
CN107824721B (zh) * 2017-12-06 2023-09-26 天津兴美机械设备有限公司 鱼钩线材中切机
KR102001456B1 (ko) 2019-06-07 2019-07-17 주식회사 제우테크노 못 롤링기의 못 가이드
KR102036811B1 (ko) 2019-08-27 2019-10-25 주식회사 제우테크노 못 롤링기의 못 투입장치
US11413679B2 (en) * 2019-09-05 2022-08-16 Enkotec A/S Long-life die for the manufacturing of elongate bodies
KR102461429B1 (ko) 2022-07-14 2022-11-01 주식회사 제우테크노 못 제조기의 강선 고속 피딩장치

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2917756A (en) * 1956-04-23 1959-12-22 Gerald S Stearns Method and apparatus for progressively compressing the end portion of a wire to forma nail
DK143935B (da) * 1978-02-23 1981-11-02 Nordiske Kabel Traad Maskine til fremstilling af hoveder paa et skaft saasom soem eller skruer
SU1645056A1 (ru) * 1989-04-18 1991-04-30 Завод Кузнечно-Прессового Оборудования Им.В.В.Куйбышева Механизм зажима гвоздильного автомата
DK163111B (da) * 1986-04-24 1992-01-20 Nordiske Kabel Traad Vaerktoejsringpar og fremgangsmaade til fremstilling heraf samt holdevaerktoej til brug ved udoevelse af fremgangsmaaden

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3222702A (en) * 1961-10-02 1965-12-14 Sundstrand Corp Machine for slotting screw heads
SU379119A1 (ru) 1971-04-20 1986-06-30 Экспериментальный научно-исследовательский институт кузнечно-прессового машиностроения Автомат дл высадки гвоздей
DE3785220T2 (de) * 1987-10-23 1993-09-23 Enkotec As Ringfoermiges werkzeug, verfahren zur herstellung und haltewerkzeug fuer dessen verwendung bei der durchfuehrung dieses verfahrens.
US5081732A (en) * 1991-02-25 1992-01-21 Steinhilber Wilhelm A Rotary heading machine
US5651739A (en) * 1995-03-10 1997-07-29 Encotech A/S Machine for forming a head on a shank, such as a nail
US5833543A (en) * 1997-03-18 1998-11-10 Ming Liau Co., Ltd. Apparatus for forming a slot in a headless screw

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2917756A (en) * 1956-04-23 1959-12-22 Gerald S Stearns Method and apparatus for progressively compressing the end portion of a wire to forma nail
DK143935B (da) * 1978-02-23 1981-11-02 Nordiske Kabel Traad Maskine til fremstilling af hoveder paa et skaft saasom soem eller skruer
DK163111B (da) * 1986-04-24 1992-01-20 Nordiske Kabel Traad Vaerktoejsringpar og fremgangsmaade til fremstilling heraf samt holdevaerktoej til brug ved udoevelse af fremgangsmaaden
SU1645056A1 (ru) * 1989-04-18 1991-04-30 Завод Кузнечно-Прессового Оборудования Им.В.В.Куйбышева Механизм зажима гвоздильного автомата

Also Published As

Publication number Publication date
KR100556270B1 (ko) 2006-03-03
TR200002884T2 (tr) 2001-01-22
KR20010034729A (ko) 2001-04-25
RU2217259C2 (ru) 2003-11-27
ES2203085T3 (es) 2004-04-01
WO1999051377A1 (en) 1999-10-14
CA2327343A1 (en) 1999-10-14
NO318711B1 (no) 2005-05-02
CZ20003637A3 (cs) 2001-07-11
DE69909796T2 (de) 2004-07-15
CA2327343C (en) 2008-07-29
PL189925B1 (pl) 2005-10-31
EP1091817A1 (en) 2001-04-18
US6520860B1 (en) 2003-02-18
DE69909796D1 (de) 2003-08-28
PL343285A1 (en) 2001-08-13
ATE245501T1 (de) 2003-08-15
DK1091817T3 (da) 2003-09-01
EP1091817B1 (en) 2003-07-23
CN1301201A (zh) 2001-06-27
ID27273A (id) 2001-03-22
AU2922299A (en) 1999-10-25
NO20004957L (no) 2000-11-24
AU750124B2 (en) 2002-07-11
NO20004957D0 (no) 2000-10-02
JP2002510556A (ja) 2002-04-09
BR9909929A (pt) 2000-12-26
NZ507409A (en) 2002-09-27
CN1166470C (zh) 2004-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0605004B1 (en) Needle curver with automatic feed
CZ298602B6 (cs) Nástrojový venec a zarízení pro výrobu hrebíku, zahrnující tento nástrojový venec
US3260089A (en) Method and apparatus for forming a peripheral groove in a tubular body
EP1592111A2 (en) Method and apparatus for winding stators for dynamo-electric machines
TW512085B (en) Coil and coil head formation dies for coils with non-conventional terminal convolutions
RU2005138299A (ru) Усовершенствованная конвейерная намоточная установка для катаного материала
JP2023164842A (ja) 加工作業の間に容器をクランプするための方法および装置
US9296166B2 (en) Gripping device for bead ring
US2949136A (en) Apparatus for the automatic production of closed loops of wire from wire stock
EP2535278B1 (en) Retainer unit and wire binding machine comprising several such retainer units
WO2021224665A1 (de) Vorrichtungen zum aufwickeln eines kabels sowie entsprechende verfahren dazu
US4997173A (en) Rotary wire selection and feed apparatus
US6508148B2 (en) Wire centering device for a wire stripper
EP3088169B1 (en) Bleeder cord affixing device and affixing method
EP0591996B1 (en) Needle curving apparatus
US5651739A (en) Machine for forming a head on a shank, such as a nail
EP0650786B1 (en) Cartridge fed apparatus for forming curved rectangular bodied needles
US20060162153A1 (en) Method and apparatus for winding field coils for dynamo-electric machines
US4287647A (en) Process and apparatus for making pompons
US4256250A (en) Method and apparatus for setting fastener elements into a blank
MXPA00009699A (en) A tool ring and a nail machine comprising such tool ring
EP4084917B1 (en) Apparatus for bending wire-like material
SU327961A1 (ru) Станок для сборки гибкого элелаеита с жесткими деталями
DE3049126A1 (de) Rotationspresse
ITMO20070394A1 (it) Procedimento per rendere possibile l'applicazione meccanica in automatico degli strass su teli di tessuto, di pelle, capi di abbigliamento gia' confezionati, nonche' nastro metallico predisposto e attrezzatura idonea a realizzare il procedimento.

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20120331