PL189570B1 - Sposób wytwarzania polimeru zawierającego grupy hydroksamianowe, rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowego, hydroksamianowany rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowegooraz sposób usuwania zawieszonych substancji stałych w procesie odzyskiwania tlenku glinu - Google Patents

Sposób wytwarzania polimeru zawierającego grupy hydroksamianowe, rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowego, hydroksamianowany rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowegooraz sposób usuwania zawieszonych substancji stałych w procesie odzyskiwania tlenku glinu

Info

Publication number
PL189570B1
PL189570B1 PL97329047A PL32904797A PL189570B1 PL 189570 B1 PL189570 B1 PL 189570B1 PL 97329047 A PL97329047 A PL 97329047A PL 32904797 A PL32904797 A PL 32904797A PL 189570 B1 PL189570 B1 PL 189570B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polymer
polymers
acrylic acid
molecular weight
meth
Prior art date
Application number
PL97329047A
Other languages
English (en)
Other versions
PL329047A1 (en
Inventor
Alan S. Rothenberg
Morris E. Lewellyn
C.Joseph Calbick
Original Assignee
Cytec Tech Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cytec Tech Corp filed Critical Cytec Tech Corp
Publication of PL329047A1 publication Critical patent/PL329047A1/xx
Publication of PL189570B1 publication Critical patent/PL189570B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D21/00Separation of suspended solid particles from liquids by sedimentation
    • B01D21/01Separation of suspended solid particles from liquids by sedimentation using flocculating agents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F8/00Chemical modification by after-treatment
    • C08F8/30Introducing nitrogen atoms or nitrogen-containing groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Abstract

8. Hydroksamianowany rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowego, o wagowo srednim ciezarze czasteczkowym ponad 10 mi- lionów, o wzorze I: (I) w którym kazdy z R oznacza niezaleznie atom wodoru lub metyl, R1 oznacza grupe C1 -C4-alkilowa, Z oznacza mer mono-etylenowo nienasyconego monomeru kopolimeryzu- jacego z kwasem (met)akrylowym, x oznacza od 5 do 95, korzystnie od 10 do 90, y oznacza od 5 do 50, korzystnie od 10 do 40, oraz z oznacza od 0 do 90, korzystnie od 0 do 80, w którym od 5 do 100% grup estrowych uleglo hydroksamianowaniu do grup: gdzie X oznacza atom wodoru lub kation. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania polimeru zawierającego grupy hydroksamianowe charakteryzujący się tym, że obejmuje estryfikację rozpuszczalnego w wodzie polimeru kwasu (met)akrylowego lub jego soli o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym
189 570 powyżej 1 miliona w roztworze wodnym, w temperaturze w zakresie od 0°C do 80°C oraz hydroksamianowanie uzyskanego zestryfikowanego polimeru przy pH co najmniej 7, przy czym polimer rozpuszczalny w wodzie znajduje się w fazie rozproszonej emulsji woda w oleju.
W sposobie korzystnie estryfikowany polimer zawiera od 5% do 95% molowych kwasu (met)akrylowego.
Korzystnie wagowo średni ciężar cząsteczkowy estryfikowanego polimeru wynosi co najmniej 5 milionów.
Korzystnie w sposobie zestryfikowany polimer jest zestryfikowany w 5-50%.
Korzystnie hydroksamianowany polimer jest hydroksamianowany w co najmniej 5%. Przedmiotem wynalazku jest także rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (metakrylowego i estru kwasu (met)akrylowego, o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym ponad 10 milionów, o wzorze (I):
c=o c=o z
I > 1
OH OR w którym każdy z R oznacza niezależnie atom wodoru lub metyl, R1 oznacza grupę C1-C4-alkilową, Z oznacza mer mono-etylenowo nienasyconego monomeru kopolimeryzującego z kwasem (met)akrylowym, x oznacza od 5 do 95, korzystnie od 10 do 90, y oznacza od 5 do 50, korzystnie od 10 do 40, oraz z oznacza od 0 do 90, korzystnie od 0 do 80.
Korzystnie polimer charakteryzuje się tym, że kwasem (met)akiylowym jest kwas akrylowy, a estrem kwasu (met)akrylowego jest akrylan metylu.
Przedmiotem wynalazku jest także hydroksamianowany rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowego, o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym ponad 10 milionów, o wzorze (I):
Mi
C=o C=o
1 i
OH OR
w którym każdy z R oznacza niezależnie atom wodoru lub metyl, R1 oznacza grupę C1-C4-alkilową, Z oznacza mer mono-etylenowo nienasyconego monomeru kopolimeryzującego z kwasem (met)akrylowym, x oznacza od 5 do 95, korzystnie od 10 do 90, y oznacza od 5 do 50, korzystnie od 10 do 40, oraz z oznacza od 0 do 90, korzystnie od 0 do 80, w którym od 5 do 100% grup estrowych uległo hydroksamianowaniu do grup:
c-o
ΝΗΟΧ gdzie X oznacza atom wodoru lub kation.
Przedmiotem wynalazku jest także sposób usuwania zawieszonych substancji stałych w procesie Bayera odzyskiwania tlenku glinu, charakteryzujący się tym, że obejmuje kontaktowanie strumienia z procesu Bayera z hydroksamianowanym, rozpuszczalnym w wodzie
189 570 polimerem kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowego o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym co najmniej 10 milionów, o wzorze (I):
-Mi c=o
OH
C=O 1 i i OR (I) w którym każdy z R oznacza niezależnie atom wodoru lub metyl, R1 oznacza grupę C1-C4-alkilową, Z oznacza mer mono-etylenowo nienasyconego monomeru kopolimeryzującego z kwasem (met)akrylowym, x oznacza od 5 do 95, korzystnie od 10 do 90, y oznacza od 5 do 50, korzystnie od 10 do 40, oraz z oznacza od 0 do 90, korzystnie od 0 do 80, w którym od 5 do 100% grup estrowych uległo hydroksamianowaniu do grup:
c=o
ΝΗΟΧ gdzie X oznacza atom wodoru lub kation, w ilości skutecznie flokulującej zawarte w nim substancje stałe, oraz usuwanie sflokulowanych substancji stałych z tego strumienia procesowego.
Przedmiotem wynalazku jest więc sposób obejmujący estryfikację rozpuszczalnego w wodzie polimeru kwasu (met)akrylowego lub jego soli, o ciężarze cząsteczkowym powyżej 1 miliona, w wodnym roztworze, z wytworzeniem polimeru kwas (met)akrylowy(met)akrylan alkilu. W drugiej fazie sposobu uzyskany estryfikowany polimer hydroksyaminuje się.
Wynalazek dotyczy także rozpuszczalnych w wodzie polimerów kwasu (met)ikiylowego i estru kwasu (met)akrylowego, o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym powyżej 10 000 000.
Zakresem wynalazku jest także objęte zastosowanie wyżej opisanych hydroksamianowanych polimerów w usuwaniu zawieszonych substancji stałych z procesu Bayera odzyskiwania tlenku glinu. Polimery dodaje się do strumieni procesu Bayera w postaci rozcieńczonych roztworów wodnych w ilości co najmniej wystarczającej do flokulacji zawieszonych w nim substancji stałych. Zazwyczaj zadowalające wyniki uzyskuje się, gdy zastosuje się od 0,1 mg polimeru/litr strumienia procesowego, korzystnie od 1,0 mg polimeru/litr strumienia procesowego.
Ilości dodawanego polimeru mogą odchylać się od wyżej ujawnionych ilości i w dalszym ciągu będą objęte zakresem wynalazku, o ile osiągnie się pożądaną flokulację.
Estryfikację prowadzi się poddając reakcji polimer kwasu akrylowego w wodnym roztworze ze środkiem alkilującym, w celu przekształcenia co najmniej części grup kwasu akrylowego w odpowiednie estry. W zasadzie zgodnie ze sposobem według wynalazku stosować można dowolny rozpuszczalny w wodzie polimer zawierający grupy kwasu karboksylowego lub jego soli, z tym że korzystnie stosuje się polimery kwasu akrylowego i kwasu metakrylowego. Polimer kwasu (met)akrylowego powinien zawierać co najmniej około 10% wagowych kwasu (met)akrylowego, a resztę stanowi dowolny 'kopolimeryzujący z nim monomer, zapewniający uzyskanie polimeru rozpuszczalnego w wodzie. Korzystnie polimer powinien zawierać w swej strukturze co najmniej 25% wagowych merów kwasu (met)akrylowego, a najkorzystniej polimer jest homopolimerem kwasu (met)akrylowego lub jego soli.
Ciężar cząsteczkowy obdarzonych ładunkiem polimerów kwasu (met) akrylowego powinien wynosić co najmniej 1 milion, korzystnie co najmniej 5 milionów, a najkorzystniej co najmniej 10 milionów.
Reakcję estryfikacji polimeru kwasu (met)akrylowego można przeprowadzić w roztworze wodnym. W użytym znaczeniu określenie roztwór wodny odnosi się do roztworów po189 570 limeru w wodzie, dyspersji polimeru w wodzie lub emulsji typu woda w oleju, takich jak ujawnione w opisach patentowych USA nr 3 284 393 i 5 354 801, stanowiących dla niniejszego zgłoszenia źródła literaturowe, w makro- lub mikromicelach wodnego roztworu polimeru. Korzystnie estryfikację (a następnie hydroksamianowanie) prowadzi się w roztworze wodnym, w postaci emulsji polimeru typu woda w oleju.
Do estryfikacji polimeru kwasu (met)akrylowego zastosować można dowolny znany środek alkilujący, przy czym korzystne są siarczany dialkilu, takie jak siarczan dimetylu i siarczan dietylu. Do innych przydatnych środków alkilujących należą halogenki alkilu, takie jak chlorek metylu, chlorek etylu, chlorek allilu, bromek metylu i jodek metylu; chlorowcohydryny, takie jak epichlorohydryna; tlenki alkilenu takie jak tlenek etylenu i tlenek propylenu; 1,2-epoksybutan itp. Gdy do estryfikacji polimeru kwasu (met)akrylowego stosuje się halogenki alkilu, można zastosować katalizatory takie jak jodek potasu, w celu przyspieszenia reakcji i zwiększenia jej wydajności. Ponadto te środki alkilujące, które są gazami w warunkach reakcji estryfikacji, należy stosować pod ciśnieniem.
Reakcję estryfikacji prowadzi się w temperaturze w zakresie od 0 do 80°C, korzystnie od 10 do 70°C, tak aby uzyskać co najmniej 5% grup estrowych w uzyskanym polimerze, przy czym jedynym kryterium jest to, że uzyskany polimer musi być rozpuszczalny w wodzie środowiska reakcji lub ulegać w nim dyspergowaniu w wyniku reakcji. Korzystnie konwersja dostępnych grup karboksylowych polimeru do grup estrowych powinna prowadzić do osiągnięcia 5-50%, najkorzystniej 10-40% grup estrowych w uzyskanym polimerze.
Nowy sposób obejmujący hydroksamianowanie zestryfikowanego polimeru opisanego powyżej prowadzi się w co najmniej nieznacznie zasadowych warunkach, to znaczy przy pH co najmniej 7,0, tak aby zobojętnić sól hydroksyloaminy, z którą reaguje zestryfikowany polimer. Nieznacznie zasadowe warunki można osiągnąć dodając ługu, np. NaOH, w powszechnie znany sposób, albo stosując węglan, taki jak np. węglan sodu.
Reakcję można prowadzić w temperaturze w zakresie od 10 do 80°C, a hydroksamianowaniu ulega co najmniej około 5% wagowych dostępnych grup estrowych w zestryfkowanym polimerze kwasu (met)akiy lowego, korzystnie co najmniej 10% wagowych. Najkorzystniej wszystkie grupy estrowe ulegają hydroksamianowaniu. W etapie hydroksamianowania sposobu według wynalazku można postępować zgodnie z procedurą ujawnioną w wyżej przytoczonym opisie patentowym USA nr 4 902 751, Lewellyn i inni, który wprowadza się jako źródło literaturowe.
Do przykładowych soli hydroksyloaminy należą fosforany, nadchlorany, siarczany, siarczyny, chlorowodorki, octany, propioniany itp., przy czym korzystne są siarczany.
Stosunek molowy hydroksyloaminy do grupy estrowej powinien wynosić od 0,1 do 2,0, korzystnie od 0,5 do 1,5.
Do przykładowych monomerów, które można kopolimeryzować z monomerem typu kwasu (mettakrylowego w celu wytworzenia polimeru, który następnie estryfikuje się, przedstawionym powyżej jako mer Z, należy bezwodnik maleinowy, octan winylu, winylopirolidon, styren, akryloamid, metakryloamid, kwas 2-akryloamido-2-metylopropanosulfonowy, akrylonitryl itp.
Poniższe przykłady podano jedynie w celu zilustrowania wynalazku, tak że nie należy ich uważać za ograniczenia zakresu wynalazku, określonego wyłącznie załączonymi zastrzeżeniami. Wszystkie części i procenty są wagowe, o ile nie zaznaczono tego inaczej.
Przykład 1
Estryfikacja emulsji poli(akrylanu sodu) siarczanem dimetylu.
Do 300 części emulsji z ciągłą fazą olejową hompolimeru, poli(akrylanu sodu) (21,7% części stałych polimeru; wagowo średni ciężar cząsteczkowy w zakresie 10-20 milionów) dodano 34,2 części wagowych siarczanu dimetylu (DMS). Reagenty mieszano intensywnie przez 2,5 godziny, po czym analiza metodą 13C nMr wykazała 30% konwersji grup kwasu karboksylowego do estru metylowego w ostatecznym kopolimerze emulsyjnym, co odpowiada zasadniczo ilościowej wydajności. Wagowo średni ciężar cząsteczkowy był w dalszym ciągu wyższy od 10 milionów.
Przykłady 2-8
Stosując ogólną procedurę opisaną w przykładzie 1 otrzymano szereg emulsji zestryfikowanego poliakrylanu, przedstawionych poniżej w tabeli I, z podobnymi wynikami.
189 570
Tabela I
Przykład Środek alkilujący Dodana ilość, % molowe % kwasu przekształconego w ester, NMR
2 DMS 2 4
3 DMS 5 6
4 DMS 10 10
5 DMS 15 16
6 DMS 20 19
7 DMS 50 43
8 (por.) DMS 60 emulsja zżelowała
(por.) = porównawczy
Jak można stwierdzić, żelowanie następuje, gdy poziom estru stanie się zbyt wysoki i polimer staje się nierozpuszczalny w wodnej fazie emulsji.
Przykład 9
Estryfikacja emulsji poli(akrylanu amonu) siarczanem dimetylu.
Do 300 części emulsji z ciągłą fazą olejową hompolimeru, poli(akrylanu amonu) (30% części stałych polimeru; wagowo średni ciężar cząsteczkowy w zakresie 10-20 milionów) dodano 48,3 części wagowych siarczanu dimetylu (DMS). Reagenty mieszano intensywnie przez 2 godziny. Analiza metodą 13C NMR wykazała 27% konwersji grup kwasu karboksylowego do estru metylowego w ostatecznym kopolimerze o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym ponad 10 milionów.
Przykłady 10-15
Stosując ogólną procedurę opisaną w przykładzie 9 otrzymano szereg emulsji zestryfikowanych polimerów akrylanowych, przy zastosowaniu siarczanu dimetylu (DMS). Wyniki przedstawione poniżej w tabeli II, są zasadniczo równoważne.
T a b e 1 a II
Przykład Środek alkilujący Dodana ilość, % molowe % przekształconego .kwasu
10 DMS 5 7
11 DMS 10 11
12 DMS 20 18
13 DMS 50 42
14 DMS 70 53
15 (por.) DMS 100 produkt wytrącił się
(por) = porównawczy
Również w tym przypadku wytrącanie (żelowanie) następuje, gdy polimer estrowy staje się nierozpuszczalny w wodzie.
Przykład 16
Estryfikacja emulsji poli(akrylanu sodu) chlorkiem metylu.
Do 300 części emulsji z ciągłą fazą olejową hompolimeru, poli(akrylanu sodu) (21,4% części stałych polimeru; wagowo średni ciężar cząsteczkowy w zakresie 10-20 milionów) w wysokociśnieniowym autoklawie dodano 70,7 części wagowych chlorku metylu. Mieszaninę reakcyjną ogrzewano w 80°C przez 2 godziny z intensywnym mieszaniem. Analiza nC NMR wykazała zawartość 15% estru metylowego w uzyskanym kopolimerze o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym ponad 10 milionów.
189 570
Przykłady 17-23
Stosując procedurę opisaną w przykładzie 16 uzyskano szereg emulsji zestryfikowanego poliakrylanu, stosując różne środki alkilujące. Wyniki podano poniżej w tabeli III. Również w tym przypadku uzyskano zasadniczo równoważne wyniki.
Tabela III
Przykład Środek alkilujący Poziom alkilowania, mole Temperatura reakcji, °C Konwersja kwasu % po 3 godzinach
17 Bromek metylu 20 80 100
18 Bromek metylu 20 80 15
19 Epichlorohydryną 20 60 30
20 Tlenek propylenu 20 90 4 (żel)
21 1,2-epoksybutan 20 100 2 (żel)
22 Chlorek allilu 50 80 7
23 Chlorek allilu 50 100 16 (żel)
Przykład 24
Estryfikacja emulsji poli(akrylanu sodu) chlorkiem etylu.
Do 300 części emulsji z ciągłą fazą olejową hompolimeru, poli(akrylanu sodu) (21,4% części stałych polimeru; wagowo średni ciężar cząsteczkowy w zakresie 10-20 milionów) w wysokociśnieniowym autoklawie dodano 84 części chlorku etylu i 14,9 części 10% roztworu KI. Mieszaninę reakcyjną ogrzewano do 100°C przez 3 godziny z intensywnym mieszaniem, po czym analiza w podczerwieni wykazała uzyskanie 16% estryfikacji w kopolimerze o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym ponad 10 milionów.
Przykład 25
Estryfikacja emulsji poli(akrylanu sodu) chlorkiem allilu.
Do 300 części emulsji z ciągłą fazą olejową hompolimeru, poli(akrylanu sodu) (21,4% części stałych polimeru; wagowo średni ciężar cząsteczkowy w zakresie 10-20 milionów) w wysokociśnieniowym autoklawie dodano 31,8 części chlorku allilu i 13 części 10% roztworu KI. Mieszaninę reakcyjną ogrzewano do 80°C przez 2,5 godziny z intensywnym mieszaniem, po czym analiza ’C wykazała 7% estryfikacji. Wagowo średni ciężar cząsteczkowy uzyskanego kopolimeru pozostał w przybliżeniu taki sam, jak w przypadku polimeru wsadowego.
Przykład 26
Estryfikacja emulsji poli(akrylanu sodu) epichlorohydryną.
Do 300 części emulsji z ciągłą fazą olejową homopolimeru, poli(akrylanu sodu) (21,4% części stałych polimeru; ciężar cząsteczkowy ponad 10 milionów) dodano 16,5 części epichlorohydryny. Po intensywnym mieszaniu przez 0,25 godziny mieszaninę reakcyjną ogrzewano do 60°C bez mieszania przez 8 godzin. Analiza 13C NMR wykazała zawartość 30% estru w uzyskanym kopolimerze, o w przybliżeniu takim samym wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym, jak w przypadku polimeru wsadowego.
Przykład 27
Estryfikacja emulsji kopolimeru siarczanem dimetylu.
Do 300 części emulsji z ciągłą fazą olejową kopolimeru 50:50 akrylan sodu/akryloamid (24,7% części stałych polimeru; ciężar cząsteczkowy około 15 milionów) dodano 26 części siarczanu dimetylu (DMS). Mieszaninę reakcyjną mieszano intensywnie przez 2,5 godziny. Analiza BC NMR wykazała 17% konwersji grup kwasu karboksylowego do estru metylowego w uzyskanym terpolimerze, co odpowiada 85% wydajności w stosunku do DMS. Wagowo średni ciężar cząsteczkowy terpolimeru wynosił również około 15 milionów.
Przykłady 28-32
Procedurę z przykładu 27 zastosowano do estryfikacji kopolimerów kwasu akrylowego o różnych składach. Wyniki podano poniżej w tabeli IV.
189 570
T a b e l a IV
Przykład Kopolimer AA/AMD* Poziom dodanego DMS, % molowe % konwersji kwasu do estru
29 10:90 10 10
30 30:70 30 30 (IR)
31 50:50 50 50 (IR)
32 90:10 20 15 (NMR)
33 90:10 30 32 (NMR)
*AA = kwas akrylowy
AMD = akryloamid
Przykład 33
Estryfikacja emulsji kopolimeru chlorkiem metylu.
Do 300 części emulsji z ciągłą fazą olejową kopolimeru 50:50 akrylan sodu/akryloamid (24,7% części stałych polimeru; ciężar cząsteczkowy około 15 milionów) w wysokociśnieniowym autoklawie dodano 39,6 części wagowych chlorku metylu i 17,3 części 10% roztworu KI. Mieszaninę reakcyjną ogrzewano do 80°C przez 3 godziny z intensywnym mieszaniem. Analiza 13C NMR wykazała 14% estru metylowego w uzyskanym terpolimerze o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym ponad 15 milionów.
Przykład 34
Do 300 części emulsji kopolimeru (30% estru) z przykładu 1 dodano wodny roztwór zawierający 63,3 części 30% siarczanu hydroksyloaminy, 83 części 50% wodorotlenku sodu (100% molowych nadmiaru w stosunku do całości monomeru) i 12 części tiosiarczanu sodu jako stabilizatora. Mieszaninę reakcyjną mieszano intensywnie przez 1 godzinę. Uzyskany terpolimer zawierał 12% hydroksamianowanych grup, zgodnie z analizą nC NMR, 18% merów akrylanu metylu i 70% merów kwasu akrylowego. Wagowo średni ciężar cząsteczkowy praktycznie nie zmienił się.
Przykłady 35-47
Procedurę opisaną w przykładzie 34 zastosowano do hydroksamianowania kopolimeru kwas akrylowy/akrylan metylu z przykładu 1, przy różnych stosunkach stechiometrycznych reagentów. Uzyskane wyniki podano w poniższej tabeli.
Przykład Nadmiar ługu*-% Mole HXaminy do grup estrowych Ester Karboksylan Hydroksamian
35C 0 1,00 30 70 0
36 10 1,00 21 71 8
37 20 1,00 20 72 8
38 25 1,00 12 84 4
39 30 1,00 10 86 4
40 35 1,00 3 89 8
41 40 1,00 0 92 8
42 50 1,00 0 88 12
43 100 0,20 0 96 4
44 100 0,35 0 95 5
45 100 0,50 0 93 7
46 100 1,00 0 88 12
47 100 2,50 0 88 12
* W stosunku do całkowitej ilości monomerów HX = hydroksylo
189 570
Przykład 48
Emulsję kopolimeru 90:10 akrylan amonu/akryloamid (25,4% suchej masy polimeru, wagowo średni ciężar cząsteczkowy = 11 milionów) zestryfikowano do 30% grup estrowych, stosując siarczan dimetylu, w sposób opisany w przykładzie 1. Do 300 części terpolimeru estrowego dodano wodny roztwór reagentów zawierający 95,6 części 30% siarczanu hydroksyloaminy, 114 części 50% wodorotlenku sodu (100% molowy nadmiar w stosunku do całości monomerów) i 23 części tiosiarczanu sodu jako stabilizatora. Mieszaninę reakcyjną mieszano intensywnie przez 1 godzinę. Uzyskany produkt zawierał 9% grup hydroksamianowych, 10% amidowych i 81% karboksylowych, na podstawie 13C NMR, a jego wagowo średni ciężar cząsteczkowy wynosił około 11 milionów.
Przykłady 49-56
Zestryfikowane polimery z przykładów 17-23 poddano hydroksamianowaniu w sposób opisany w przykładzie 34. We wszystkich przypadkach uzyskano podobne wyniki.
Przykłady 57-66
Hydroksamianowany polimer z przykładu 45 porównano ze zwykłym handlowym poliakrylanowym flokulantem czerwonego mułu i dwoma dostępnymi w handlu hydroksamianowanymi polimerami uzyskanymi przez hydroksamianowanie polimerów amidowych. Dokonując oceny najpierw roztworzono w podwyższonej temperaturze i pod ciśnieniem trudny do flokulacji boksyt jamajski w ługu odpadowym z instalacji tlenku glinu, tak aby uzyskać zawiesinę zawierającą około 100 g/litr suchej masy szlamu, po czym zawiesinę tą rozcieńczono dodatkową ilością ługu odpadowego, tak aby uzyskać zawiesinę zawierającą 40 g/litr suchej masy szlamu. Porcje gorącej zawiesiny wlano do 1-litrowych cylindrów miarowych i poddano je flokulacji przez dodanie różnych ilości badanych flokulantów w postaci rozcieńczonych wodnych roztworów, mieszając dodane flokulanty z zawiesiną za pomocą perforowanego korka. Następnie zmierzono szybkość osiadania granicy fazy szlamu i klarowność cieczy nad osadem po osadzeniu szlamu.
Przykład Flokulant Poziom dawki, g/tonę Szybkość osiadania, m/h Klarowność, mg/litr
57C Poliakrylan 234 0,2 >540
58C Handlowy hydroksamianowy polimer A 184 20 38
59C Handlowy hydroksamianowy polimer A 138 18 45
60C Handlowy hydroksamianowy polimer A 92 7 144
61C Handlowy hydroksamianowy polimer B 172 12 6
62C Handlowy hydroksamianowy polimer B 128 11 72
63 C Handlowy hydroksamianowy polimer B 86 5 48
64 Polimer z przykładu 45 164 33 14
65 Polimer z przykładu 45 123 14 6
66 Polimer z przykładu 45 82 9 22
C = porównawczy
Polimer A = 9% hydroksamianowania, wagowo średni ciężar cząsteczkowy 20 milionów Polimer B = 18% hydroksamianowania, wagowo średni ciężar cząsteczkowy 20 milionów
189 570
Przykłady 67-80
Hydroksamianowane polimery według wynalazku oceniono w laboratorium stosując zawiesinę czerwonego szlamu z pracującej instalacji odzyskiwania tlenku glinu w procesie Bayera. Laboratoryjne testy osiadania wykonywano w sposób podobny do opisanego w przykładach 57-66, z tym że gorącą zawiesinę pobierano z instalacji, zamiast przygotowywania jej przez trawienie w laboratorium.
Przykład Flokulant Poziom dawki, g/tonę Szybkość osiadania, m/h Klarowność, mg/litr
67 Polimer z przykładu 45 64 9 124
68 Polimer z przykładu 45 85 15 100
69 Polimer z przykładu 45 108 39 112
70 Polimer z przykładu 46 64 10 121
71 Polimer z przykładu 46 85 31 137
72 Polimer z przykładu 46 108 47 121
73 Polimer z przykładu 44 64 11 154
74 Polimer z przykładu 44 85 14 161
75C Handlowy hydroksamianowy polimer A 72 11 126
76C Handlowy hydroksamianowy polimer A 97 34 125
11C Handlowy hydroksamianowy polimer A 121 77 125
78C Handlowy hydroksamianowany polimer C 74 8 71
79C Handlowy hydroksamianowy polimer C 92 15 62
80C Handlowy hydroksamianowy polimer C 99 28 73
81C Handlowy hydroksyamianowy polimer C 124 45 61
C = porównawczy
Polimer A = 9% hydroksamianowania, wagowo średni ciężar cząsteczkowy 20 milionów Polimer C = 14% hydroksamianowania, wagowo średni ciężar cząsteczkowy 20 milionów
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania polimeru zawierającego grupy hydroksamianowe, znamienny tym, że obejmuje estryfikację rozpuszczalnego w wodzie polimeru kwasu (met)akrylowego lub jego soli o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym powyżej 1 miliona w roztworze wodnym, w temperaturze w zakresie od 0°C do 80°C oraz hydroksamianowanie uzyskanego zestryfikowanego polimeru przy pH co najmniej 7, przy czym polimer rozpuszczalny w wodzie znajduje się w fazie rozproszonej emulsji woda w oleju.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że estryfikowany polimer zawiera od 5% do 95% molowych kwasu (met)akrylowego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wagowo średni ciężar cząsteczkowy estryfikowanego polimeru wynosi co najmniej 5 milionów.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zestryfikowany polimer jest zestryfikowany w 5-50%.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że hydroksamianowany polimer jest hydroksamianowany w co najmniej 5%.
  6. 6. Rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)alrylowego i estru kwasu (metakrylowego, o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym ponad 10 milionów, o wzorze (I):
    W, -fzj c=o
    OH
    C=O
    OR* (I) w którym każdy z R oznacza niezależnie atom wodoru lub metyl, R1 oznacza grupę C1-C4-alkilową, Z oznacza mer mono-etylenowo nienasyconego monomeru kopolimeryzującego z kwasem (met)akrylowym, x oznacza od 5 do 95, korzystnie od 10 do 90, y oznacza od 5 do 50, korzystnie od 10 do 40, oraz z oznacza od 0 do 90, korzystnie od 0 do 80.
  7. 7. Polimer według zastrz. 6, w którym kwasem (met)akrylowym jest kwas akrylowy, a estrem kwasu (met)akrylowego jest akrylan metylu.
  8. 8. Hydroksamianowany rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowego, o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym ponad 10 milionów, o wzorze I:
    Ή;
    c=o * 1 (I) w którym każdy z R oznacza niezależnie atom wodoru lub metyl, R1 oznacza grupę C1-C4-alkilową, Z oznacza mer mono-etylenowo nienasyconego monomeru kopolimeryzującego z kwasem (met)akrylowym, x oznacza od 5 do 95, korzystnie od 10 do 90, y oznacza od 5 do 50,
    189 570 korzystnie od 10 do 40, oraz z oznacza od 0 do 90, korzystnie od 0 do 80, w którym od 5 do 100% grup estrowych uległo hydroksamianowaniu do grup:
    c=o
    ΝΗΟΧ gdzie X oznacza atom wodoru lub kation.
  9. 9. Sposób usuwania zawieszonych substancji stałych w procesie Bayera odzyskiwania tlenku glinu, znamienny tym, że obejmuje kontaktowanie strumienia z procesu Bayera z hydroksamianowanym, rozpuszczalnym w wodzie polimerem kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (metakrylowego o wagowo średnim ciężarze cząsteczkowym co najmniej 10 milionów, o wzorze I:
    I ' 1
    OH OR w którym każdy z R oznacza niezależnie atom wodoru lub metyl, R 1 oznacza grupę C1-C4-alkilową, Z oznacza mer mono-etylenowo nienasyconego monomeru kopolimeryzującego z kwasem (met)akrylowym, x oznacza od 5 do 95, korzystnie od 10 do 90, y oznacza od 5 do 50, korzystnie od 10 do 40, oraz z oznacza od 0 do 90, korzystnie od 0 do 80, w którym od 5 do 100% grup estrowych uległo hydroksamianowaniu do grup:
    R
    Hr<pC-0 ΝΗΟΧ gdzie X oznacza atom wodoru lub kation, w ilości skutecznie flokulującej zawarte w nim substancje stałe oraz usuwanie sflokulowanych substancji stałych z tego strumienia procesowego.
    Tło wynalazku.
    Wytwarzanie polimerów zawierających grupy hydroksamianowe stało się w ciągu ostatnich kilku lat coraz ważniejsze, głównie z uwagi na wzrastające zastosowanie takich polimerów jako flokulantów w procesie Bayera odzysku tlenku glinu. Polimery takie zostały zaakceptowane w całym świecie i praktycznie zastępują akrylany, zwłaszcza w oddzielaniu czerwonego szlamu w osadnikach pierwotnych.
    Takie polimery hydroksamianowane wytwarzane są przede wszystkim z polimerów opartych na akryloamidzie w reakcji z hydroksyloaminą w warunkach zasadowych, np. przy pH ponad około 9, patrz opisy patentowe USA nr 4 902 751 i 5 128 420.
    Opatentowano również inne sposoby wytwarzania polimerów hydroksamianowanych; tak np. w opisie patentowym USA nr 4 868 248 ujawniono zastosowanie poli(kwasu akrylowego) jako materiału wyjściowego zamiast polimeru amidowego. Jakkolwiek sposób taki zapewnia uzyskanie wysokiego stopnia anionowości polimeru hydroksamianowanego, zawiera on różne wady, które powodują, że jest on mniej przydatny z punktu widzenia przemysłu, związane z tym, że reakcję
    189 570 prowadzi się w kwaśnym środowisku, np. przy pH 1-6, a ponadto okazało się, że ogranicza się on do zastosowania polimerów o stosunkowo niskim ciężarze cząsteczkowym.
    W opisie patentowym USA nr 4 767 540 ujawniono sposób, w którym przeprowadza 'się hydroksamianowanie kopolimerów kwas akrylowy-akrylan metylu. Ujawniono, że kopolimery te wytwarza się bezpośrednio z odpowiednich monomerów, to znaczy kwasu akrylowego i akrylanu metylu, a w przypadku gdy kopolimer zawiera niewielkie ilości akrylanu metylu, np. 10%, uzyskuje się niską konwersję estru do hydroksyamiany (hydroksyaminianu). Ponadto, z uwagi na obecność monomeru akrylanowego, ciężary cząsteczkowe uzyskanych polimerów są o wiele niższe od korzystnych w większości zastosowań. Polimery o podobnie niskim ciężarze cząsteczkowym ujawniono w opisie patentowym USA nr 4 587 306 jako dodatki do płuczek wiertniczych.
    Jakkolwiek polimery hydroksamianowane oparte na akryloamidzie osiągnęły niebywały sukces na rynku, w dalszym ciągu istnieją pewne zastosowania, w których korzystne mogą być hydroksamianowane polimery o wysokim ciężarze cząsteczkowym, o zawartości grup kwasu akrylowego wyższej od uzyskiwanej uprzednio dostępnymi sposobami. Stwierdzono, że gdyby można było wytworzyć hydroksamianowane polimery o wysokim ciężarze cząsteczkowym, zawierające zarówno grupy hydroksamianowe jak i grupy kwasu akrylowego, które jak to stwierdzono, działają skutecznie w osadnikach pierwotnych, ale nie zawierające niejonowych grup akryloamidowych, których niekorzystne działanie w takich warunkach jest znane, użytkownik procesu Bayera mógłby osiągnąć skuteczniejszą flokulację strumieni.
    Jakkolwiek hydroksamianowanie estrów przebiega prosto w łatwo kontrolowanych warunkach, uzyskane polimery nie mają na tyle wysokiego ciężaru cząsteczkowego, aby były handlowo atrakcyjne, gdyż w polimeryzacji estrów kwasu akrylowego uzyskuje się polimery o ciężarach cząsteczkowych niższych od tych, które są korzystne w celach flokulacji. Patrz H.L. Cohen, Journal of Poły Science, tom l4, 7-22 (1976); Maa, Macromolecules, tom 22, 2036-2039 (1989); Cho, Macromolecules, tom 17, 2937-2939 (1984), Kem, Angewandte Chemie, tom 69 (1957), nr 5, 153-171, Hatano, CA 65-15532(g); Renfrow, Journal of American Chemical Society, tom 59, 2308-2314 (1937).
    Z drugiej strony monomery typu kwasu akrylowego (lub ich soli) polimeryzują łatwo do polimerów o wysokim ciężarze cząsteczkowym, ale trudniej ulegają hydroksamianowaniu niż estry akrylanowe. Patrz opis patentowy USA nr 4 868 248; Vranken i inni, Journal of Poly Science, tom XIV, 521-534 (1954), co związane jest z koniecznością prowadzenia reakcji w kwaśnym środowisku.
    Ponadto przy hydroksamianowaniu polimerów zawierających grupy estrowe trzeba stosować rozpuszczalnik, gdyż polimery te zazwyczaj nie są rozpuszczalne w wodzie, co powoduje, że reakcja jest niebezpieczna i nieprzyjazna dla środowiska. Polimery zawierające grupy estrowe, z uwagi na swoją nierozpuszczalność, nie mogą być również polimeryzowane w polimeryzacji emulsyjnej w układzie woda w oleju (z odwróceniem faz), procedurze skutecznej dla wytwarzania polimerów o wysokim ciężarze cząsteczkowym, gdyż monomery są rozpuszczalne w fazie olejowej emulsji.
    Streszczenie wynalazku.
    Znaleziono nowy sposób, zgodnie z którym wytwarza się silnie anionowe polimery o wysokim ciężarze cząsteczkowym, które zawierają zarówno grupy estru akrylanowego jak i kwasu akrylowego, oraz ewentualnie inne grupy boczne. Sposób obejmuje estryfikację polimeru kwasu akrylowego o wysokim ciężarze cząsteczkowym w roztworze wodnym. Uzyskany polimer następnie hydroksyaminuje się (wprowadza się do uzyskanego polimeru grupy pochodzące od kwasu hydroksamowego).
    Petrie, Analytical Chemistry, tom 37, nr 7, 919-920, czerwiec 1965, podaje, że chelat jonitu z kwasem hydroksamowym można uzyskać z jonitu Amberlite IRC-50 (słabo kwasowego kationitu, usieciowanego w 4%, wytworzonego z kwasu metakrylowego i diwinylobenzenu), sposobem, który opisał Renfrow, Journal of American Chemical Society, tom 59, 2308 (1937); jednakże wszystkie reakcje prowadzi się w roztworze rozpuszczalnika organicznego, a ponadto nie ujawniono polimeryzujących monomerów, a tym bardziej polimerów.
PL97329047A 1996-04-01 1997-03-26 Sposób wytwarzania polimeru zawierającego grupy hydroksamianowe, rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowego, hydroksamianowany rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowegooraz sposób usuwania zawieszonych substancji stałych w procesie odzyskiwania tlenku glinu PL189570B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US62629796A 1996-04-01 1996-04-01
PCT/US1997/004774 WO1997036941A1 (en) 1996-04-01 1997-03-26 Method of making polymers containing hydroxamate functional groups

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL329047A1 PL329047A1 (en) 1999-03-01
PL189570B1 true PL189570B1 (pl) 2005-08-31

Family

ID=24509802

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97329047A PL189570B1 (pl) 1996-04-01 1997-03-26 Sposób wytwarzania polimeru zawierającego grupy hydroksamianowe, rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowego, hydroksamianowany rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowegooraz sposób usuwania zawieszonych substancji stałych w procesie odzyskiwania tlenku glinu

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5847056A (pl)
EP (1) EP0891380B1 (pl)
CN (1) CN1214702A (pl)
AR (1) AR006460A1 (pl)
AT (1) ATE197054T1 (pl)
AU (1) AU720068B2 (pl)
BR (1) BR9708756A (pl)
DE (1) DE69703346T2 (pl)
ES (1) ES2151724T3 (pl)
GR (1) GR3035273T3 (pl)
ID (1) ID18756A (pl)
MY (1) MY118983A (pl)
PE (1) PE24398A1 (pl)
PL (1) PL189570B1 (pl)
RU (1) RU2174987C2 (pl)
WO (1) WO1997036941A1 (pl)
ZA (1) ZA972629B (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6048463A (en) * 1997-12-12 2000-04-11 Nalco Chemical Company Water continuous methyl acrylate emulsion polymer combinations and methyl acrylate emulsion homopolymers for improved flocculation of red mud in the bayer process
US6036869A (en) * 1997-12-12 2000-03-14 Nalco Chemical Company Water continuous methyl acrylate emulsion polymers for improved flocculation of red mud in the Bayer process
US6669852B2 (en) 2000-10-30 2003-12-30 Showa Denko Kabushiki Kaisha Separation method of goethite-containing red mud
JP2002137919A (ja) * 2000-10-30 2002-05-14 Showa Denko Kk ゲーサイトを含む赤泥の分離方法
ES2550162T3 (es) * 2008-10-17 2015-11-04 Cytec Technology Corporation Uso de polímeros que contienen silicio para la floculación mejorada de sólidos en procesos para la producción de alúmina a partir de bauxita
DE102009019852A1 (de) 2009-05-06 2010-11-11 Schebo Biotech Ag Polymere mit neuen Strukturelementen, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung
CN103204963B (zh) * 2013-04-19 2015-04-22 重庆工商大学 异羟肟酸聚合物的合成方法
CN103304713B (zh) * 2013-06-19 2015-10-21 中南大学 一种聚n-己基羟肟酸丙烯酰胺的高分子及其制备和应用方法
CN103464124B (zh) * 2013-10-09 2015-04-15 南京大学 一种海绵状应急吸附材料及其制备方法
CN103586001B (zh) * 2013-10-23 2015-04-22 中北大学 羟肟酸功能化聚合物/无机复合螯合吸附材料及其制备方法
WO2017213626A1 (en) 2016-06-07 2017-12-14 Cytec Industries Inc. Silicon containing polymer flocculants
CN109678185A (zh) * 2018-12-18 2019-04-26 杭州科创有色金属研究有限公司 一种用于氧化铝生产中粗液精制的装置及其方法
CN110950415B (zh) * 2019-11-29 2022-01-25 威海汉邦生物环保科技股份有限公司 一种生物多糖基重金属捕捉剂及其制备方法
CN113502557B (zh) * 2021-06-28 2023-05-23 深圳职业技术学院 一种抗菌改性聚丙烯酸酯纤维及其制备方法和应用

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4767540A (en) * 1987-02-11 1988-08-30 American Cyanamid Company Polymers containing hydroxamic acid groups for reduction of suspended solids in bayer process streams
US4874539A (en) * 1987-08-06 1989-10-17 American Cyanamid Company Carboxy hydroxamic acid polymers and their use as detergent additives
US4868248A (en) * 1989-03-22 1989-09-19 Nalco Chemical Company Polyhydroxyamic acid polymers from polyacrylic acids
ATE197168T1 (de) * 1991-05-23 2000-11-15 Cytec Tech Corp Stabilisierung von wässrigen lösungen wasserlöslicher polymere in gegenwart von hydroxylamin
US5405898A (en) * 1993-10-07 1995-04-11 Nalco Chemical Company Hydroxylamine modified lower acrylate ester latices
US5395897A (en) * 1994-01-18 1995-03-07 Nalco Chemical Company High molecular weight substituted amides from polycarboxylic acids

Also Published As

Publication number Publication date
ATE197054T1 (de) 2000-11-15
EP0891380A1 (en) 1999-01-20
DE69703346T2 (de) 2001-03-08
EP0891380B1 (en) 2000-10-18
GR3035273T3 (en) 2001-04-30
ZA972629B (en) 1997-10-20
MY118983A (en) 2005-02-28
AU2344197A (en) 1997-10-22
PL329047A1 (en) 1999-03-01
DE69703346D1 (de) 2000-11-23
RU2174987C2 (ru) 2001-10-20
AR006460A1 (es) 1999-08-25
PE24398A1 (es) 1998-05-08
WO1997036941A1 (en) 1997-10-09
BR9708756A (pt) 1999-08-03
ES2151724T3 (es) 2001-01-01
ID18756A (id) 1998-05-07
AU720068B2 (en) 2000-05-25
CN1214702A (zh) 1999-04-21
US5847056A (en) 1998-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL189570B1 (pl) Sposób wytwarzania polimeru zawierającego grupy hydroksamianowe, rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowego, hydroksamianowany rozpuszczalny w wodzie polimer kwasu (met)akrylowego i estru kwasu (met)akrylowegooraz sposób usuwania zawieszonych substancji stałych w procesie odzyskiwania tlenku glinu
CA1277088C (en) Preparation of aqueous solutions of copolymers of dicarboxylic acids having a low dicarboxylic acid monomer content
EP0525751B1 (en) Process for the preparation of an aqueous dispersion of water-soluble cationic polymer
US4519920A (en) Maleic acid/(meth)acrylic acid copolymers useful as calcium ion capturing agents
US5241011A (en) Process for the production of polyacrylic acids
KR20010013087A (ko) 비닐아미드 모노머로부터 수용성 폴리머 디스퍼젼을제조하는 방법
GB2084585A (en) The Preparation of High Molecular Weight Hydrophilic Polymer Gels
US5776362A (en) Sludge dehydrating agent
JPH10202008A (ja) 水溶性ポリマーをベースにした水性分散体
US3835046A (en) Dewatering of aqueous suspensions
US5962570A (en) Process for the preparation of aqueous solution or dispersion containing cationic polymer
EP0317639A1 (en) Flotation collecter and process for treating aqueous inorganic substance system
JP3075837B2 (ja) ヒドロキサメート化重合体の微分散液
US6020418A (en) Microdispersions of hydroxamated polymers
CA2250432C (en) Method of making polymers containing hydroxamate functional groups
JP2004059719A (ja) 架橋性イオン性水溶性高分子粉末、その製造方法及びその使用方法
US5405898A (en) Hydroxylamine modified lower acrylate ester latices
EP0102707A1 (en) Process for production of sterically stabilised wholly non-charged aqueous polymer dispersions
MXPA98007753A (en) Method for manufacturing polymers containing hidroxam functional groups
EP0097063A1 (en) Process for production of polymers of unsaturated acids
US4687824A (en) Quaternary ammonium polymers
CA1258146A (en) Method of preparing cationic terpolymers and product derived therefrom
JP3978799B2 (ja) 新規高分子化合物およびその製造方法
JP2004060097A (ja) 紙力増強剤及び紙力増強方法
JP2608836B2 (ja) アクリルアミド系共重合体のアルカノールアミン塩及びそれを含有する泥水調整剤