PL189130B1 - Nośnik do wegetacji roślin składający się z maty ze splątanych ze sobą organicznych włókien - Google Patents

Nośnik do wegetacji roślin składający się z maty ze splątanych ze sobą organicznych włókien

Info

Publication number
PL189130B1
PL189130B1 PL98337369A PL33736998A PL189130B1 PL 189130 B1 PL189130 B1 PL 189130B1 PL 98337369 A PL98337369 A PL 98337369A PL 33736998 A PL33736998 A PL 33736998A PL 189130 B1 PL189130 B1 PL 189130B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mat
fibers
binder
vegetation
carrier
Prior art date
Application number
PL98337369A
Other languages
English (en)
Other versions
PL337369A1 (en
Inventor
Wolfgang Behrens
Original Assignee
Wolfgang Behrens
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wolfgang Behrens filed Critical Wolfgang Behrens
Publication of PL337369A1 publication Critical patent/PL337369A1/xx
Publication of PL189130B1 publication Critical patent/PL189130B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G20/00Cultivation of turf, lawn or the like; Apparatus or methods therefor
    • A01G20/20Cultivation on mats

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Pit Excavations, Shoring, Fill Or Stabilisation Of Slopes (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Hydroponics (AREA)

Abstract

1. Nosnik do wegetacji roslin skladajacy sie z maty ze splatanych ze soba organicz- nych wlókien tworzacych nosnik wegetacyj- ny, przy czym w pustych przestrzeniach ma- ty umieszczone jest podloze, natomiast gór- na strona maty zazieleniona jest przez na- niesienie na nia materialu roslinnego zdol- nego do kielkowania, zwlaszcza nasion, zarodników i tym podobnych, a wlókna ma- ty sklejone sa przynajmniej czesciowo za pomoca tolerowanego przez rosliny srodka wiazacego, przy czym wlókna maty sa wlók- nami kokosowymi, znamienny tym, ze sro- dek wiazacy (28) jest srodkiem wybranym z grupy obejmujacej emulsje tworzywa sztu- cznego, lateks, emulsje bitumiczna, klej, zywice, wosk, przy czym srodek wiazacy (28) jest naniesiony na powierzchnie przy- najmniej czesci wlókien (14) maty (12), korzystnie srodek wiazacy (28) naniesiony jest powierzchniowo na dolna strone (18) maty (12). Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest nośnik do wegetacji roślin składający się z maty ze splątanych ze sobą organicznych włókien tworzących nośnik wegetacyjny.
Tego rodzaju pokryte już zielenią nośniki do wegetacji roślin, zwane dalej nośnikami wegetacyjnymi, takie jak znane na przykład z niemieckiego opisu DE 36 31 716 C2 służą do zabudowywania zielenią dachów, nachylonych powierzchni, zwłaszcza skarp i innych powierzchni, które mają być pokryte warstwą rosnących roślin. Znane dotychczas ze stanu techniki nośniki wegetacyjne posiadają warstwę środkową ze splątanych ze sobą włókien i górną oraz dolną warstwę z nieorganicznej włókniny, które to warstwy połączone są z warstwą środkową i ze sobą za pomocą przepikowania lub przeszycia. Włókniny górnej i dolnej warstwy służą przy tym jako uzbrojenie nośnika wegetacyjnego, to znaczy przy układaniu na pochyłych powierzchniach przyjmują powstające siły rozciągające. Ponadto, włókniny te _ służą do tego, aby zapobiegać wypadaniu włókien umieszczonych stosunkowo luźno w środkowej warstwie nośnej.
Tego rodzaju nośniki wegetacyjne sprawdziły się w znacznym stopniu, a szczególnie korzystne jest w nich to, że już przed właściwym ułożeniem nanosi się warstwę podłożową w nośnik wegetacyjny, zaś zdolny do kiełkowania materiał roślinny rozmieszcza się na nośniku wegetacyjnym, względnie umieszcza w tym nośniku, a kiełkujący materiał roślinny jest już wrośnięty w warstwę nośną. Z tego względu straty materiału roślinnego, po umieszczeniu tak pokrytego już zielenią nośnika wegetacyjnego na pokrywanej powierzchni mogą być niewielkie.
Wadą takich znanych nośników wegetacyjnych jest to, że przepikowanie z górną i dolną warstwą włókniny jest stosunkowo pracochłonne i drogie, a warstwy włókniny wykonane są
189 130 przy tym z materiału rozkładalnego i nie zawsze nadającego się do recyklingu. Jednakże właśnie przy zbliżonej do naturalnej zabudowie zielenią przeznaczonych do tego powierzchni ważne jest, aby materiał nośnika wegetacyjnego wykonany był z materiału nadającego się w pełni do recyklingu, przy czym szczególną uwagę przywiązuje się do tego, aby na materiał nośnika wegetacyjnego stosowane były surowce nadające się do ponownego stosowania.
Wadą jest także to, że środkowa warstwa nośna tego znanego nośnika wegetacyjnego stosunkowo szybko ulega rozkładowi. Wprawdzie rozkład warstwy nośnej jest w zasadzie pożądany, jednakże proces rozkładu w znanych nośnikach wegetacyjnych postępuje zbyt szybko, wskutek czego po krótkim czasie nośnik taki nie nadaje się do użytku. Jest to zwłaszcza wtedy niepożądane, gdy nośnik wegetacyjny ze względów logistycznych musi być składowany przez stosunkowo długi czas przed właściwym użyciem, co może prowadzić do tego, że niemożliwe jest jego podjęcie i zwinięcie w celu transportu, gdyż proces rozkładu postąpił zbyt daleko.
Okazało się też, ze warstwa nośna podczas dużej suszy ma skłonność do kurczenia się. Prowadzi to do tego, że przy szerokości nośnika wegetacyjnego wynoszącej na przykład 1 m, pasmo kurczy się w swej szerokości o około 10 cm. Przy ułożonych obok siebie pasmach prowadzi to do powstawania luk nie do przyjęcia.
Z niemieckiego opisu DE 43 29 957 Al znana jest mata drenażowa z wełny drzewnej, która zwilżona jest lateksem sklejającym włókna wełny drzewnej, jednakże tego rodzaju mata nie nadaje się jako nośnik wegetacyjny, gdyż puste przestrzenie pomiędzy stosunkowo szerokimi włóknami wełny drzewnej są zbyt szerokie, aby utrzymać w sposób pewny podłoże i korzenie. Przy tym, wełna drzewna rozkłada się bardzo szybko. To samo dotyczy warstwy nośnej z wełny drzewnej znanej z niemieckiego opisu DE 82 31 033 U2 przeznaczonej na darń w kostkach.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie nośnika do wegetacji roślin wspomnianego rodzaju, który jest łatwy i tani do wytworzenia i który wykonany jest z nadającego się do recyklingu materiału, nośnika do wegetacji roślin, który przy wystarczającej wytrzymałości jest nieczuły na kurczenie się powodowane wysuszeniem i który rozkłada się możliwie wolno, w sposób kontrolowany.
Nośnik do wegetacji roślin składający się z maty ze splątanych ze sobą organicznych włókien tworzących nośnik wegetacyjny, przy czym w pustych przestrzeniach maty umieszczone jest podłoże, natomiast górna strona maty zazieleniona jest przez naniesienie na nią materiału roślinnego zdolnego do kiełkowania, zwłaszcza nasion, zarodników i tym podobnych, a włókna maty sklejone są przynajmniej częściowo za pomocą tolerowanego przez rośliny środka wiążącego, przy czym włókna maty są włóknami kokosowymi, według wynalazku charakteryzuje się tym, że środek wiążący jest środkiem wybranym z grupy obejmującej emulsję tworzywa sztucznego, lateks, emulsję bitumiczną, klej, żywicę, wosk, przy czym środek wiążący jest naniesiony na powierzchnię przynajmniej części włókien maty, korzystnie środek wiążący naniesiony jest powierzchniowo na dolną stronę maty.
Korzystnie, w nośniku według wynalazku środek wiążący naniesiony na dolną stronę maty ma grubość od 0,01 do 3 mm.
Organiczne włókna maty zawierają domieszane włókna nieorganiczne.
Mata ma grubość od 0,5 do 10 cm, szerokość od 0,2 do 4 m.
Dolna strona maty wyposażona jest we włókninę, połączoną z matą za pomocą środka wiążącego.
Dolna strona maty pokryta jest tkaniną siatkową połączoną z matą za pomocą środka wiążącego.
Dolna strona maty połączona jest z folią z rozkładalnego tworzywa sztucznego.
Według wynalazku, w zaskakująco prosty sposób utworzony został nośnik do wegetacji roślin, którego mata tworząca właściwy nośnik do wegetacji nie jest zabezpieczona przez włókninę nałożoną z góry, względnie od dołu, lecz jej włókna połączone są ze sobą jedynie za pomocą środka wiążącego nieszkodliwego dla roślin. Za pomocą takiego środka wiążącego, którym jest środek wybrany z grupy obejmującej emulsję tworzywa sztucznego, lateks, emulsję bitumiczną, klej, żywicę lub wosk, utrzymywane są razem włókna maty, a ponadto środek
189 130 wiążący, zwłaszcza wtedy, gdy zgodnie z korzystnym wykonaniem wynalazku naniesiony jest na dolną stronę maty, przejmuje siły rozciągające powstające przy układaniu nośnika do wegetacji roślin na nachylonych powierzchniach.
Środek wiążący, zwłaszcza wtedy, gdy zwilżona nim jest większa część włókien na swej powierzchni, zapewnia to, że proces rozkładu maty postępuje stosunkowo wolno. Stwierdzono, że występujący dotychczas czas rozkładu wynoszący 8 do 12 lat przedłuża się na 12 do 18 lat. Ponadto, wpływowi środka wiążącego przypisuje się to, że włókna, mianowicie włókna kokosowe są niewrażliwe na procesy kurczenia powodowane wysuszeniem.
Szczególnie korzystne jest, gdy środkiem wiążącym jest lateks, który opóźnia postępowanie procesu rozkładu i sam całkowicie rozkłada się biologicznie.
Jak już wspomniano, środek wiążący może być naniesiony na powierzchnie wszystkich włókien, to znaczy, że środek wiążący jest w tym przypadku rozłożony na całym przekroju poprzecznym maty lub też środek wiążący może być naniesiony tylko na jedną stronę maty. W tym ostatnim przypadku środkiem wiążącym zwilżone są tylko włókna wystające z dolnej strony maty. Okazało się . mianowicie, że może być wystarczające pokrycie środkiem wiążącym tylko jednej strony, to znaczy dolnej strony maty. Wprawdzie nie wszystkie włókna zespołu włókien tworzących matę zostaną wtedy zwilżone środkiem wiążącym, co teoretycznie może prowadzić do tego, że włókna górnej strony maty mogą się oddzielić od zespołu włókien maty, jednakże w praktyce okazało się, że to niebezpieczeństwo można pominąć. Gdy środek wiążący naniesiony zostanie bardzo grubo na dolną stronę, to powstaje stosunkowo gruba warstwa środka wiążącego jako tak zwany „podkład denny”, który skutecznie może przejmować powstające siły rozciągające.
Jeżeli należy się liczyć z powstaniem bardzo dużych sił rozciągających, to znaczy przy silnie nachylonych powierzchniach, to dolną stronę maty zaopatruje się w dodatkowe zabezpieczenie w postaci włókniny lub tkaniny siatkowej, które przejmują wtedy powstające siły rozciągające. Przy takim wykonaniu środek wiążący, korzystnie wykorzystuje się do przyklejenia do maty włókniny, względnie tkaniny siatkowej. W tym przypadku można zrezygnować z przepikowywania lub przeszywania zwiększających pracochłonność i koszty.
W praktycznym wykonaniu wynalazku, do włókien kokosowych domieszywuje się włókna nieorganiczne na bazie mineralnej i/lub z tworzywa sztucznego, o ile jest to pożądane dla specjalnego zastosowania. Przykładowo, do włókien kokosowych domieszywuje się włókna wełny mineralnej w celu zwiększenia ognioodpomości nośnika wegetacyjnego.
W innym korzystnym wykonaniu wynalazku przewiduje się, że dolna strona maty połączona jest z folią z rozkładalnego tworzywa sztucznego. Tego rodzaju stosunkowo szybko rozkładająca się folia może służyć do wielu celów.
Tak, więc na przykład folia może utrzymywać przez pewien czas wilgoć w nośniku wegetacyjnym. Folia, zwłaszcza, gdy nośnik wegetacyjny układany jest na powierzchniach związanych z gruntem, na przykład na skarpach drogowych może też być wykorzystywana do tego, aby zapobiegać przenikaniu do nośnika niepożądanych nasion i niepożądanych części roślin pochodzących z gleby. Możliwe byłoby wprawdzie zastosowanie zwykłej, nierozkładalnej folii z poliolefiny, jednakże tego rodzaju folie po zwykłym czasie wykorzystywania nośnika wegetacyjnego tworzyłyby niepożądany odpad, natomiast folie rozkładalne, wytworzone na przykład z produktów skrobiowych, rozkładają się razem z matą i nie obciążają środowiska.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia przekrój segmentu nośnika do wegetacji roślin według wynalazku, fig. 2 - widok z boku przykładu wykonania fragmentu nośnika do wegetacji roślin według wynalazku w powiększonej skali, a fig. 3 - przedstawia widok tak jak na fig. 2 innego przykładu wykonania nośnika do wegetacji roślin według wynalazku.
Na fig. 1 przedstawiony jest z boku segment pierwszego przykładu wykonania nośnika 10 do wegetacji roślin według wynalazku. Składa się on z maty 12 ze splątanych, nieuporządkowanych włókien 14, które w przedstawionym przykładzie wykonania są włóknami kokosowymi. Mata 12 ma górną stronę 16 i dolną stronę 18. W macie 12 umieszczone są cząstki podłoża 20 służące jako substancja odżywcza dla roślin 22 oraz same rośliny 22. Rośliny 22, które mogą pochodzić z nasion 24 umieszczonych na macie 12 lub z zarodników, pędów lub
189 130 innych zdolnych do kiełkowania części roślin, swymi korzeniami 26 zaczepione są w zespole włókien maty 12.
Według fig. 1 dolna strona 18 maty 12 pokryta jest na całej powierzchni środkiem wiążącym 28. Za pomocą środka wiążącego 28 włókna 14 tworzące powierzchnię dolnej strony 18 są unieruchomione i w ten sposób zabezpieczone przed wysunięciem się z zespołu włókien maty 12.
Na fig. 2 przedstawiona jest dolna strona 18 maty 12 nośnika 10 do wegetacji roślin w skali powiększonej w stosunku do fig. 1. Za pomocą zaznaczonego kropkowaniem środka wiążącego 28 dolne włókna 14 maty 12 są ze sobą sklejone. Grubość warstwy środka wiążącego 28 w tym przykładzie wykonania, zgodnie z fig. 2 jest trochę cieńsza niż w przykładzie z fig. 1 tak, że tworzą się puste przestrzenie 30, które umożliwiają dobre przewietrzenie dolnej strony 18 i umożliwiają przechodzenie korzeni 26 również przez dolną stronę 18 maty 12.
Inny przykład wykonania przedstawiony jest szczegółowo na fig. 3. W przykładzie tym włókna 14 maty 12 pokryte są środkiem wiążącym na całej swej powierzchni, to znaczy na całym przekroju poprzecznym maty, wskutek czego graniczące ze sobą, względnie przylegające do siebie włókna 14 sklejone są ze sobą za pomocą środka wiążącego 28.
Środkiem wiążącym podanym w przykładach wykonania jest lateks, jednakże można również zastosować inny odpowiedni środek wiążący.
189 130
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Nośnik do wegetacji roślin składający się z maty ze splątanych ze sobą organicznych włókien tworzących nośnik wegetacyjny, przy czym w pustych przestrzeniach maty umieszczone jest podłoże, natomiast górna strona maty zazieleniona jest przez naniesienie na nią materiału roślinnego zdolnego do kiełkowania, zwłaszcza nasion, zarodników i tym podobnych, a włókna maty sklejone są przynajmniej częściowo za pomocą tolerowanego przez rośliny środka wiążącego, przy czym włókna maty są włóknami kokosowymi, znamienny tym, że środek wiążący (28) jest środkiem wybranym z grupy obejmującej emulsję tworzywa sztucznego, lateks, emulsję bitumiczną, klej, żywicę, wosk, przy czym środek wiążący (28) jest naniesiony na powierzchnię przynajmniej części włókien (14) maty (12), korzystnie środek wiążący (28) naniesiony jest powierzchniowo na dolną stronę (18) maty (12).
  2. 2. Nośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że środek wiążący (28) naniesiony na dolną stronę (18) maty (12) ma grubość od 0,01 do 3 mm.
  3. 3. Nośnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że organiczne włókna (14) maty (12) zawierają domieszane włókna nieorganiczne.
  4. 4. Nośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że mata (12) ma grubość od 0,5 do 10 cm.
  5. 5. Nośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że mata (12) ma szerokość od 0,2 do 4 m.
  6. 6. Nośnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dolna strona (18) maty (12) wyposażona jest we włókninę, połączonąz matą (12) za pomocą środka wiążącego (28).
  7. 7. Nośnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dolna strona (18) maty (12) pokryta jest tkaniną siatkową połączoną z matą (12) za pomocą środka wiążącego (28).
  8. 8. Nośnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że dolna strona (18) maty (12) połączona jest z folią z rozkładalnego tworzywa sztucznego.
PL98337369A 1997-06-17 1998-06-03 Nośnik do wegetacji roślin składający się z maty ze splątanych ze sobą organicznych włókien PL189130B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19725403A DE19725403C2 (de) 1997-06-17 1997-06-17 Vegetationsträger, bestehend aus einer Matte aus ineinander gewirrten organischen Fasern
PCT/DE1998/001548 WO1998057534A1 (de) 1997-06-17 1998-06-03 Vegetationsträger, bestehend aus einer matte aus ineinander gewirrten organischen fasern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL337369A1 PL337369A1 (en) 2000-08-14
PL189130B1 true PL189130B1 (pl) 2005-06-30

Family

ID=7832621

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98337369A PL189130B1 (pl) 1997-06-17 1998-06-03 Nośnik do wegetacji roślin składający się z maty ze splątanych ze sobą organicznych włókien

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6351911B1 (pl)
EP (1) EP0991313B1 (pl)
JP (1) JP2002516575A (pl)
AT (1) ATE229737T1 (pl)
DE (2) DE19725403C2 (pl)
DK (1) DK0991313T3 (pl)
ES (1) ES2189208T3 (pl)
PL (1) PL189130B1 (pl)
WO (1) WO1998057534A1 (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29816167U1 (de) * 1998-09-09 1998-11-19 Behrens, Wolfgang, 27243 Groß Ippener Fertigrasen
DE19911114C2 (de) * 1999-03-12 2003-03-20 Titv Greiz Fasermatte zur Förderung des Kulturpflanzenwachstums
DE19911115A1 (de) * 1999-03-12 2000-10-05 Ake Innotech Automatisierung K Verfahren zum Herstellen einer das Kulturpflanzenwachstum fördernden Fasermatte
AU2002244133A1 (en) * 2001-02-20 2002-09-04 Paul Stamets Delivery systems for mycotechnologies, mycofiltration and mycoremediation
US6729807B1 (en) * 2002-11-07 2004-05-04 Profile Products L.L.C. Integral lofty polymer grid and fiber web matrix turf reinforcement mats
DE20301076U1 (de) * 2003-01-24 2004-05-27 Steen, Manfred Kokos- und latexbasiertes Vlies
JP2006517414A (ja) * 2003-02-12 2006-07-27 コック セルロース, エルエルシー 植物を栽培するための苗床
US20040202851A1 (en) * 2003-04-08 2004-10-14 Goodrum Richard A. Turf reinforcement mat composite including support mat core and attached fiber matrix
WO2005023955A2 (en) * 2003-09-09 2005-03-17 Atlantech International, Inc. Biodegradable nets, methods of manufacture and uses thereof, particularly as an erosion blanket
JP4414210B2 (ja) * 2003-12-05 2010-02-10 埼玉県 植生材およびその製造方法
WO2005078211A1 (en) * 2004-02-13 2005-08-25 Elevated Landscape Technologies Green roofing apparatus, system and method
US20060185235A1 (en) * 2005-02-16 2006-08-24 Bono Eric S Seed germination, growth and gardening kit
SE0600344L (sv) * 2006-02-08 2007-08-09 Bjoern Ola Lind Odlingspapper
CA2535801C (en) * 2006-02-09 2012-11-27 Canadian Forest Products Ltd. A blended mulch product, an erosion control medium and methods of making same
US8555544B2 (en) * 2006-02-10 2013-10-15 Profile Products L.L.C. Visual attenuation compositions and methods of using the same
CA2536538A1 (en) * 2006-02-14 2007-08-14 Canadian Forest Products Ltd. Blended mulch products for spray application to a surface
US20070283653A1 (en) * 2006-06-08 2007-12-13 Gregory Garner Green roofing system including dimpled anchor layer
US8256158B2 (en) * 2007-01-04 2012-09-04 Profile Products Llc Visual attenuation compositions and methods of using the same
JP2015130797A (ja) * 2014-01-09 2015-07-23 東洋ゴム工業株式会社 人工土壌培地

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3516196A (en) 1964-11-27 1970-06-23 Continental Oil Co Mulch sheets and seed mats and method of making same
DE1582123C3 (de) * 1967-01-05 1978-03-30 Georg Frhr. Von 4472 Haren Waldenfels Vorgefertigte Matte zum Abdecken und Begrünen erosionsgefährdeter Flächen
AU8139475A (en) 1974-12-31 1976-11-25 Proctor A T Seed-bearing mat
US4357780A (en) * 1978-12-20 1982-11-09 Ball Harry J Fibrous web for planting seeds, method of using same, apparatus for producing same
US4414776A (en) 1980-07-17 1983-11-15 Ball Harry J Fibrous web for planting seeds, method of using same, apparatus for producing same
DE8231033U1 (de) * 1982-11-05 1983-03-24 Herzog, Rudolf, 8650 Kulmbach Fertigrasen
DE8624990U1 (de) * 1986-09-18 1989-07-27 Behrens, Wolfgang, 27243 Groß Ippener Traegerkonstruktion fuer eine vegetation
DE4022413A1 (de) * 1990-07-13 1992-01-16 Brehm International Marketing Umweltfreundliches verfahren zum schnellanbau von pflanzen
DE4135714A1 (de) * 1991-10-30 1992-06-04 Gefa Produkte Fabritz Gmbh Wasserspeichernde bodenschutz- oder erosionsschutzmatte
DE9212955U1 (de) * 1992-09-25 1992-11-26 Roess, Hans, 2832 Twistringen Dränage-Matte
ATE156327T1 (de) * 1993-04-21 1997-08-15 Compo Benelux Wachstumsmatte aus pflanzlicher herkunft
DE59507090D1 (de) * 1994-10-13 1999-11-25 Wolfgang Behrens Hygroskopische Steinwollmatte
DE19654049A1 (de) * 1996-12-23 1998-06-25 Wolfgang Behrens Vegetationselement
JP2001519673A (ja) * 1997-07-29 2001-10-23 ベーレンス,ヴォルフガング 人工平面を緑化するための植生用物体

Also Published As

Publication number Publication date
ES2189208T3 (es) 2003-07-01
JP2002516575A (ja) 2002-06-04
EP0991313A1 (de) 2000-04-12
DE19725403C2 (de) 1999-05-27
DK0991313T3 (da) 2003-04-14
ATE229737T1 (de) 2003-01-15
WO1998057534A1 (de) 1998-12-23
DE19725403A1 (de) 1998-12-24
DE59806738D1 (de) 2003-01-30
EP0991313B1 (de) 2002-12-18
PL337369A1 (en) 2000-08-14
US6351911B1 (en) 2002-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL189130B1 (pl) Nośnik do wegetacji roślin składający się z maty ze splątanych ze sobą organicznych włókien
US5226255A (en) Plant mat and method
US10808366B2 (en) Engineered surfaces
US5887382A (en) Seed mat and process for formation thereof
PL189364B1 (pl) Pasmowe podłoże do wegetacji roślin
US6739089B1 (en) Vegetation element
EP1467029A2 (en) Turf reinforcement mat composite
KR100896037B1 (ko) 식생 매트 및 그 제조 방법
JP4239186B2 (ja) 植生マット
KR101007022B1 (ko) 하천 법면의 녹지조성용 식생네트
JP2003061460A (ja) 遅速型緑化を可能とする植生用マット
JP4281979B2 (ja) 緑化用の植生マットおよび緑化用の植生マットの施工方法
JP2829343B2 (ja) 天然繊維マット
JP4119591B2 (ja) 緑化用の植生マットの施工方法およびその施工方法に使用される緑化用の植生マット
JP4137332B2 (ja) 緑化用の植生マットおよび緑化方法
KR102089594B1 (ko) 전면 통기형 잔디 구조체 및 그 시공방법, 식생방법
JP3505545B2 (pl)
AU686053B2 (en) Organic geotextile
JPH045565Y2 (pl)
JP2001241043A (ja) 緑化用の植生マットとこれを使った緑化工法
JP4322953B1 (ja) 表土保護シートの製造方法
JP2001224246A (ja) 緑化用の植生マット
JP3016416B2 (ja) 植生基体
JP2001295276A (ja) 緑化用の植生マット
JPH09187165A (ja) マット状緑化材

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120603