PL187772B1 - Dozownik z mieszadłem - Google Patents

Dozownik z mieszadłem

Info

Publication number
PL187772B1
PL187772B1 PL33010298A PL33010298A PL187772B1 PL 187772 B1 PL187772 B1 PL 187772B1 PL 33010298 A PL33010298 A PL 33010298A PL 33010298 A PL33010298 A PL 33010298A PL 187772 B1 PL187772 B1 PL 187772B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
piston
dispenser
spindle
dispenser according
Prior art date
Application number
PL33010298A
Other languages
English (en)
Other versions
PL330102A1 (en
Inventor
Paul Denz
Original Assignee
Wepa Apothekenbedarf Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8049547&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL187772(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Wepa Apothekenbedarf Gmbh & Co filed Critical Wepa Apothekenbedarf Gmbh & Co
Publication of PL330102A1 publication Critical patent/PL330102A1/xx
Publication of PL187772B1 publication Critical patent/PL187772B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01FMIXING, e.g. DISSOLVING, EMULSIFYING OR DISPERSING
    • B01F31/00Mixers with shaking, oscillating, or vibrating mechanisms
    • B01F31/40Mixers with shaking, oscillating, or vibrating mechanisms with an axially oscillating rotary stirrer
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01FMIXING, e.g. DISSOLVING, EMULSIFYING OR DISPERSING
    • B01F35/00Accessories for mixers; Auxiliary operations or auxiliary devices; Parts or details of general application
    • B01F35/75Discharge mechanisms
    • B01F35/754Discharge mechanisms characterised by the means for discharging the components from the mixer
    • B01F35/75425Discharge mechanisms characterised by the means for discharging the components from the mixer using pistons or plungers
    • B01F35/754251Discharge mechanisms characterised by the means for discharging the components from the mixer using pistons or plungers reciprocating in the mixing receptacle

Abstract

1 Dozownik z mieszadlem, zwlaszcza dla pro- duktu farmaceutycznego albo kosmetycznego, wypo- sazony w cylindryczny pojemnik, który z jednego swego konca jest zaopatrzony w wylot o zmniej- szajacej sie srednicy, natomiast do przeciwleglego konca tego pojemnika jest wsuniety przemieszczany wzdluz pojemnika i uszczelniony wzgledem niego tlok, znam ienny tym, ze tlok (26) dozownika jest zaopatrzony w otwór (32), przez który przemieszcza sie trzon (36) mieszadla poruszajacego umieszczona we wnetrzu pojemnika (10) tarcze (38) mieszadla, a równoczesnie dozownik jest wyposazony w zespól dozowania (40, 42, 44), przy czym po usunieciu z pojemnika (10) trzonu (36) mieszadla (38) wspól- pracujace z otworem (32) tloka (26) wrzeciono (40) zespolu dozowania, oraz osadzone w korpusie po- jemnika (10) 1 obracane recznie pokretlo (42) powo- duja przemieszczanie sie tloka (26) w kierunku krócca wylotowego (12) Fig.5 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest dozownik z mieszadłem, zwłaszcza dla produktu farmaceutycznego albo kosmetycznego, wyposażony w cylindryczny pojemnik, który z jednego swego końca jest zaopatrzony w wylot o zmniejszającej się średnicy. Do przeciwległego końca tego pojemnika jest wsunięty przemieszczany wzdłuż pojemnika i uszczelniony względem niego tłok.
187 772
Przedmiotem wynalazku jest zwłaszcza pojemnik wyposażony w elementy umożliwiające wymieszanie umieszczanych w nim kolejno substancji za pomocą mieszadła, który następnie zostaje przekształcony w dozownik produktu, składającego się z wymieszanych jego składników.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 42 16 252 C2 znany jest tego typu dozownik z mieszadłem. Jest on wyposażony w wykonany z tworzywa sztucznego cylindryczny korpus zamykany z jednego swego końca zakrętką. Zakrętka jest zaopatrzona w środkowy otwór stanowiący równocześnie prowadnicę dla wkładanego do pojemnika mieszadła. Ze swego drugiego końca pojemnik jest wyposażony we włożoną do wnętrza pojemnika zakrywkę, która wciskana podczas operacji dozowania umożliwia odbiór zawartego w pojemniku produktu.
Ten znany dozownik z mieszadłem nie nadaje się do automatycznego napełniania i jest ogólnie mało poręczny. Po zakończeniu operacji mieszania trzeba zdjąć zakrętkę i wyjąć mieszadło z pojemnika. Pojemnik musi zostać następnie zamknięty za pomocą specjalnej zakrywki. Jest to operacja skomplikowana i trudna do zautomatyzowania.
Otwarcie znanego pojemnika, po zakończeniu operacji mieszania, przez odkręcenie zakrętki, wiąże się z niedogodnością, ujawniającą się zwłaszcza dla produktów farmaceutycznych. Niezależnie od możliwości zanieczyszczenia z zewnątrz, stosunkowo duża powierzchnia produktu jest narażona na kontakt z powietrzem powodującym utlenianie i obniżenie jakości produktu.
Włożonej do wnętrza pojemnika zakrywce, wciskanej podczas operacji dozowania do wnętrza pojemnika, przeciwstawia się opór gęstego produktu, co zwłaszcza dla słabo przyuczonych do tej operacji osób powoduje źle kontrolowany wypływ produktu z króćca wylotowego pojemnika, czyli bardzo mało dokładne dozowanie produktu.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiego dozownika z mieszadłem, który wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas rozwiązań, zwłaszcza poprawi dokładność dozowania produktu, ułatwi zamianę pojemnika z mieszadłem na dozownik i ułatwi automatyzację wykonywanych operacji.
Cel ten zrealizowano według wynalazku przez opracowanie konstrukcji dozownika z mieszadłem, którego tłok jest zaopatrzony w otwór, przez który przemieszcza się trzon mieszadła poruszającego umieszczoną we wnętrzu pojemnika tarczę mieszadła. Dozownik jest wyposażony w zespół dozowania, przy czym po usunięciu z pojemnika trzonu mieszadła współpracujące z otworem tłoka wrzeciono zespołu dozowania, oraz osadzone w korpusie pojemnika i obracane ręcznie pokrętło powodują przemieszczanie się tłoka w kierunku króćca wylotowego.
Umieszczony w korpusie pojemnika tłok służy korzystnie jako prowadnica dla trzonu mieszadła i równocześnie jako element dozowania. Dzięki temu w przestrzeni między tłokiem i króćcem wylotowym może się odbywać operacja mieszania, a po wyjęciu trzonu mieszadła i po nałożeniu na pojemnik zespołu dozownika może być wykonywane precyzyjne dozowanie produktu.
Korzystnym rozwiązaniem wynalazku jest, ze trzon mieszadła jest przymocowany rozłącznie do znajdującej się we wnętrzu pojemnika tarczy mieszadła i po rozłączeniu z nią może zostać wyjęty z tłoka przez jego otwór.
Współpracujące z otworem tłoka wrzeciono zespołu dozowania jest korzystnie zaopatrzone w gwint zewnętrzny.
Otwór tłoka jest korzystnie zaopatrzony w gwint wewnętrzny, współpracujący z gwintem zewnętrznym wrzeciona.
W odmiennym rozwiązaniu konstrukcyjnym na wrzeciono jest nakręcony zabierak osadzony szczelnie w otworze tłoka.
Korzystnym rozwiązaniem wynalazku jest, że wrzeciono jest napędzane za pomocą pokrętła osadzonego zatrzaskowo i obrotowo w korpusie pojemnika.
Zaletą wynalazku jest, ze napędu tłoka dokonuje się za pomocą obracanego z zewnątrz przez użytkownika wrzeciona, które współpracuje bezpośrednio z gwintem wewnętrznym otworu tłoka, albo z umieszczonym w tym otworze zabierakiem.
187 772
Korzystnym rozwiązaniem wynalazku jest, że pokrętło jest przymocowane zatrzaskowo i obrotowo do otwartego końca pojemnika, przeciwległego względem króćca wylotowego.
W innym rozwiązaniu konstrukcyjnym pokrętło jest korzystnie przymocowane zatrzaskowo i obrotowo do zaopatrzonego w króciec wylotowy końca pojemnika, a wrzeciono sięga do wnętrza pojemnika przez jego króciec wylotowy.
Obrotu wrzeciona dokonuje się przez obracanie pokrętła umieszczonego z jednej albo z drugiej strony pojemnika. Szczególnie korzystne jest zatrzaskowe i obrotowe przymocowanie pokrętła wraz z wrzecionem do korpusu pojemnika.
W odmianie konstrukcji dozownika z mieszadłem dozowanie jest dokonywane przez skokowe przemieszczanie trzpienia połączonego z tłokiem.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku zespół napędowy dozownika jest wyposażony w mieszczący się w otworze tłoka trzpień, który powoduje skokowe przemieszczanie tłoka za pomocą zewnętrznego zespołu naciskanego oraz ewentualnie zwalnianego.
Zaletą wszystkich rozwiązań jest, że dzięki możliwości odłączania trzonu mieszadła od jego tarczy, wykonującej bezpośrednio operację mieszania, ten trzon może zostać łatwo wyjęty z pojemnika i zastąpiony zespołem dozownika, przy czym tarcza mieszadła pozostaje we wnętrzu pojemnika. Ponieważ wnętrze pojemnika pozostaje cały czas zamknięte, powstają optymalne warunki dla transportu dozownika, który po jego dostarczeniu do użytkownika może zostać przez użytkownika wykorzystany do precyzyjnego dozowania zawartego w pojemniku produktu.
Korzystnym rozwiązaniem wynalazku jest, że króciec wylotowy pojemnika jest zamknięty szczelnie za pomocą nakładanego na króciec wylotowy elementu zamykającego, mającego korzystnie postać zakrętki, zaopatrzonej w zabezpieczenie, uniemożliwiające dostęp do zawartego w pojemniku produktu dzieciom.
Dzięki takiemu rozwiązaniu przed przejściem z operacji mieszania do operacji dozowania w pojemniku pozostaje tylko trzon mieszadła zmniejszając do minimum możliwość dostania się do produktu powietrza oraz ewentualnie zanieczyszczeń.
Rozwiązanie według wynalazku ułatwia automatyczne napełnianie pojemnika składnikami produktu i ich mieszanie. Podział na elementy umożliwiające mieszanie i elementy dozujące umożliwia pozostawienie w pojemniku tłoka. Wyjmuje się tylko trzon mieszadła.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku króciec wylotowy jest zaopatrzony, przynajmniej w czasie wykonywania operacji mieszania, w odrywane przez użytkownika pokrycie, szczelną klapkę, albo zatyczkę wielokrotnego użycia.
Wynalazek jest przykładowo wyjaśniony na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia ważne dla operacji mieszania części składowe dozownika z mieszadłem według wynalazku, rozsunięte i w przekroju średnicowym, fig. 2 - zespół napędowy dozownika, współpracujący z tłokiem według fig. 1, składający się z gwintowanego wrzeciona i zabieraka, w przekroju średnicowym, fig. 3 - tarczę i trzon mieszadła dla pojemnika według fig. 1, w widoku z boku, fig. 4 - pojemnik według fig. 1 z zakrętką nakręconą na króciec wylotowy, w przekroju średnicowym, fig. 5 - zespól według fig. 4 z umieszczonym w nim mieszadłem, uwidocznionym w dwóch przeciwległych położeniach, w przekroju średnicowym, fig. 6 - zespół według fig. 4 z umieszczonym na pojemniku zamiast mieszadła zespołem napędowym dozownika według fig. 2, w przekroju średnicowym, fig. 7 - odmianę konstrukcji dozownika z mieszadłem według wynalazku, w czasie wykonywania operacji dozowania, w przekroju średnicowym, a fig. 8 - inną odmianę konstrukcji dozownika z mieszadłem według wynalazku, po jego napełnieniu i wymieszaniu produktu, w stanie gotowości do dozowania uruchamianego naciskiem na przycisk pierścieniowy, w przekroju średnicowym.
Cylindryczny pojemnik 10 (fig. 1), wykonany z tworzywa sztucznego, przykładowo PP, ma średnicę zewnętrzną około 47 mm, długość ścianki zewnętrznej około 65 mm (wszystkie figury są wykonane w tej samej skali), jest z dołu zamknięty stanowiącym z pojemnikiem 10 jedną część denkiem 14, sięgającym promieniowo do wewnątrz aż do stanowiącego z pojemnikiem 10 jedną część króćca wylotowego 12. Króciec wylotowy 12 jest zaopatrzony w gwint zewnętrzny 16, na który jest nakręcona zaopatrzona w gwint wewnętrzny 18 zakrętka 22,
187 772 zaopatrzona w ułatwiający nakręcanie molet zewnętrzny 20. Zakrętka 22 zamyka szczelnie króciec wylotowy 12.
Na otwartym końcu cylindrycznego pojemnika 10 przeciwległym względem denka 14 jest usytuowany rowek pierścieniowy 24, zagłębiony w powierzchni wewnętrznej pojemnika 10.
W ten otwarty koniec pojemnika 10 jest wsunięty wykonany również wtryskowo z tworzywa sztucznego tłok 26, którego średnica zewnętrzna jest dopasowana do średnicy wewnętrznej pojemnika 10. Tłok 26 jest na swych usytuowanych na powierzchni zewnętrznej krawędziach zaopatrzony w wargowe pierścienie samouszczelniające 30, zapewniające skuteczne, a mimo tego lekkie prowadzenie tłoka 26 w pojemniku 10. Tłok 26 jest również zaopatrzony w środkową, stanowiącą z nim jedną część, mającą postać otworu prowadnicę 32, której przeciwległa względem powierzchni 28 tłoka powierzchnia jest zaopatrzona w rowki promieniowe 34.
Zespół elementów przedstawionych na fig. 1 może współpracować alternatywnie albo z przedstawionym na fig. 3 mieszadłem składającym się z trzonu 36 i tarczy 38, albo z przedstawionym na fig. 2 dozownikiem składającym się z wrzeciona 40, przymocowanego do niego moletowanego pokrętła 42 i współpracującego z wrzecionem 40 zabieraka 44.
Mieszadło z zaopatrzoną w otwory tarczą 38 można po zakończeniu operacji mieszania zamienić w znany sposób na przedstawiony na fig. 2 dozownik, przy czym korzystnie usuwa się tylko trzon 36 mieszadła, natomiast oddzielona od trzonu 36 tarcza 38 mieszadła pozostaje we wnętrzu przygotowanego do dozowania pojemnika.
Figura 4 przedstawia dozownik z mieszadłem według wynalazku w stanie przygotowanym do napełnienia go składnikami produktu, które mają być wymieszane. Króciec wylotowy 12 pojemnika 10 jest zamknięty szczelnie za pomocą nakręconej na niego, zaopatrzonej w gwint wewnętrzny zakrętki 22.
Figura 5 przedstawia dozownik z mieszadłem według wynalazku w stanie przygotowanym do mieszania wypełniających pojemnik składników produktu. Mieszadło składające się z trzonu 36 i z tarczy 38 zostało wsunięte przez otwarty koniec pojemnika 10 przed włożeniem do niego tłoka 26. Trzon 36 mieszadła przemieszcza się osiowo przez mającą postać tulei i stanowiącą część tłoka 26 prowadnicę 32. Fig. 5 przedstawia górne i dolne położenie tarczy 38 mieszadła.
Po zakończeniu operacji mieszania, i uzyskaniu homogenmicznej mieszaniny wypełniających pojemnik 10 składników produktu, połączony z zespołem napędowym mieszadła trzon 36 oddziela się od tarczy 38 i wysuwa się go przez prowadnicę 32, natomiast tarcza 38 pozostaje wewnątrz pojemnika 10. Oddzielania trzonu 36 od tarczy 38 dokonuje się dzięki temu, że obie te części są do siebie przymocowane za pomocą połączenia gwintowego. Obrót trzonu 36 w jednym kierunku powoduje jego przymocowanie do tarczy 38, natomiast obrót w kierunku przeciwnym powoduje oddzielenie trzonu 36 od tarczy 38. Podczas tej operacji tarcza 38 jest zabezpieczona przed obrotem, w swym górnym lub dolnym położeniu, za pomocą nie uwidocznionego na fig. 5 występu.
Po oddzieleniu trzonu 36 od tarczy 38 i wysunięciu go z pojemnika 10 nakłada się na pojemnik zespół dozownika (fig. 6).
Pokrętło 42 dozownika jest zaopatrzone w występ pierścieniowy 48, który wchodzi w zagłębiony w powierzchni wewnętrznej pojemnika 10 rowek pierścieniowy 24, zatrzaskując się w nim, co jednak nie uniemożliwia jego obrotu w kierunku 56.
W przedstawionym na fig. 6 położeniu zabierak 44 nakręcony na zaopatrzone w gwint zewnętrzny 52 wrzeciono 40 przechodzi przez prowadnicę 32 tłoka 26. Podwójny występ kołnierzowy 54 zabieraka 44, osadzony w promieniowych rowkach 34 prowadnicy 32 tłoka 26 uniemożliwia obrót zabieraka 44 w tłoku 26.
Figura 6 uwidocznia stan pojemnika, w którym tłok znajduje się w położeniu górnym, pokrętło jest zatrzaśnięte w pojemniku, a zabierak jest osadzony w tłoku. Jest to stan, w którym napełniony wymieszanymi składnikami produktu dozownik jest gotowy do przekazania użytkownikowi. Dokonywany ręcznie w kierunku 56 obrót pokrętła 42 powoduje obrót przymocowanego do niego wrzeciona 40 i przemieszczanie się zabieraka 44, a równocześnie tłoka 26 w kierunku 58. Po odkręceniu zakrętki 22 tłok swą powierzchnią 28 (tarcza 38 pozostała
187 772 we wnętrzu 60 pojemnika) wyciska zawartość pojemnika z jego wnętrza 60 przez króciec wylotowy 12. Dzięki drobnozwojnemu zwłaszcza połączeniu gwintowemu wrzeciona 40 z zabierakiem 44 zapewnione jest bardzo dokładne i z wyczuciem dozowanie zawartości pojemnika. Również i zwłaszcza mało przyuczeni oraz ewentualnie niepełnosprawni albo chorzy użytkownicy mogą dozować zawartość pojemnika równomiernie, dokładnie i bez utraty części dozowanego produktu.
Zaletą dozownika z mieszadłem według wynalazku jest, że dzięki jego prostej konstrukcji nadaje się do taniej produkcji masowej sposobem wtryskowym, do automatycznego napełniania, a po operacji mieszania nie wymaga usuwania z pojemnika całego mieszadła. Pozostająca w pojemniku, wykonana z tworzywa sztucznego sposobem wtryskowym tarcza mieszadła jednorazowego użytku nie zakłóca dalszej operacji dozowania.
Zamiana pojemnika z mieszadłem na gotowy do użytkowania dozownik jest nadzwyczaj prosta. Wystarczy tylko po zwolnieniu tarczy mieszadła wysunąć jego trzon z prowadnicy w tłoku i nałożyć na pojemnik zespół dozownika składający się z pokrętła, wrzeciona i zabieraka. Zabierak zajmuje natychmiast położenie, w którym jest zamocowany szczelnie w tłoku, a zatrzaśnięte w pojemniku pokrętło jest gotowe do obrotu. Pojemnik jest gotów do dozowania z dużą dokładnością umieszczonego w nim produktu.
Figura 7 przedstawia odmianę konstrukcji dozownika z mieszadłem według fig. 6. W rozwiązaniu według fig. 6 zespół obracanego ręcznie wrzeciona 40 z pokrętłem 42 zostaje nałożony i zatrzaśnięty na wolnym końcu cylindrycznego pojemnika 10, natomiast ręczny napęd pokrętła w rozwiązaniu według fig. 7 odbywa się od strony króćca wylotowego. Po usunięciu wykręconego z tarczy 38 trzonu 36 mieszadła wkłada się zabierak 44 wrzeciona 40 w prowadnicę 32 tłoka 26. Wrzeciono 40 sięga do otworu króćca wylotowego 12 pojemnika 10 (rozwiązanie na fig. 7 jest obrócone o 180° względem rozwiązania według fig. 6), gdzie osadzone obrotowo na króćcu wylotowym 12 pokrętło 62 powoduje obrót wrzeciona 40. Ręczny obrót pokrętła 62 dokoła osi zabieraka 44 poruszającego tłok 26 w kierunku króćca wylotowego 12 powoduje dozowanie substancji z wnętrza 60' pojemnika przez przewidziane do tego celu szczeliny w pokrętle 62, oraz przez przymocowaną do pokrętła tulejkę 66. Tak jak w przypadku rozwiązania według fig. 6 wykonywany z wyczuciem obrót pokrętła 62 zapewnia dokładne dozowanie substancji z wnętrza 60' pojemnika.
Figura 8 przedstawia inną odmianę konstrukcji dozownika z mieszadłem, w którym również dozowanie substancji odbywa się przez obrót pokrętła osadzonego obrotowo na króćcu wylotowym pojemnika.
W przeciwieństwie do rozwiązań według fig. 6 i 7 elementem napędowym tłoka nie jest zaopatrzone w gwint wrzeciono 40. W tym przypadku jest to gładki trzpień 74, który przemieszcza tłok względem powierzchni wewnętrznej pojemnika 10 za pomocą dwóch umieszczonych na powierzchni tłoka elementów zaciskowych 68.
Osadzony na króćcu wylotowym 12 przycisk pierścieniowy 70 współpracuje ze sprężyną 72. Przycisk pierścieniowy 70 jest przymocowany nieobrotowo i nieprzesuwnie do trzpienia 74.
Dozowanie produktu zawartego w pojemniku następuje w sposób następujący. Nacisk wywarty w kierunku 76 na przycisk pierścieniowy 70 powoduje przemieszczenie trzpienia 74 w dół i przesunięcie go względem elementów zaciskowych 68. Po zwolnieniu przycisku pierścieniowego sprężyna 72 powoduje powrót trzpienia 74 do jego położenia początkowego. Wówczas elementy zaciskowe 68 zaciskają się na trzpieniu 74 i unoszą tłok 26. Przez kolejne naciskanie i zwalnianie przycisku pierścieniowego 70 uzyskuje się drobnoskokowe przemieszczanie się tłoka i następuje precyzyjne dozowanie zawartego w pojemniku produktu.
Zakres wynalazku nie ogranicza rozwiązania do przedstawionych elementów konstrukcyjnych, możliwe jest również zastosowanie innych elementów umożliwiających ręczne przemieszczanie tłoka podczas wykonywania operacji dozowania.
Korzystne jest wykonanie elementów dozownika z mieszadłem z tworzywa sztucznego sposobem wtryskowym, ale mogą one zostać wykonane również z innych materiałów, zależnie od przeznaczenia, przykładowo z metalu.
187 772
Wynalazek dotyczy również rozwiązania, w którym tarcza 38 mieszadła, jeszcze przed rozpoczęciem operacji mieszania oddzielona od trzonu 36, jest umieszczona w pojemniku 10. Po napełnieniu pojemnika przeznaczonymi do wymieszania składnikami produktu należy wsunąć trzon 36 mieszadła przez otwór w tłoku i przykręcić go do tarczy 38. Można wówczas wykonać operację mieszania.
W innym nie uwidocznionym rozwiązaniu korzystne jest zaopatrzenie zakrętki 22 w zabezpieczenie, uniemożliwiające dostęp do zawartego w pojemniku produktu osobom nieupoważnionym, zwłaszcza dzieciom.
W przedstawionych rozwiązaniach połączenie wrzeciona z tłokiem miało postać zabieraka. Wynalazek obejmuje również rozwiązanie, w którym otwór tłoka jest bezpośrednio zaopatrzony w gwint wewnętrzny, współpracujący z gwintem zewnętrznym wrzeciona.
W rozwiązaniach według fig. 7 i 8 pokrętło 62 lub przycisk pierścieniowy 70 są przymocowane do króćca wylotowego 12. Możliwe jest również przymocowanie tego rodzaju elementów uruchamiających dozownik do krawędzi części cylindrycznej pojemnika 10.
W innym, objętym wynalazkiem rozwiązaniu, otwór wylotowy pojemnika może być zamknięty dodatkowo pokryciem odrywanym przez użytkownika, klapką lub innego rodzaju zatyczką wielokrotnego użycia. Może to być również element membranowy, wykonany jednoczęściowo z pojemnikiem, przerywany za pomocą odpowiedniego ostrza przez użytkownika. Mozę to być także perforowanie, nacięcie, lub innego rodzaju element wspomagający dostęp użytkownika do zawartego w pojemniku produktu.
187 772
σϊ ίχ.
187 772
Fig.7
Fig. 8
I
187 772
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz Cena 2,00 zł

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Dozownik z mieszadłem, zwłaszcza dla produktu farmaceutycznego albo kosmetycznego, wyposażony w cylindryczny pojemnik, który z jednego swego końca jest zaopatrzony w wylot o zmniejszającej się średnicy, natomiast do przeciwległego końca tego pojemnika jest wsunięty przemieszczany wzdłuż pojemnika i uszczelniony względem niego tłok, znamienny tym, że tłok (26) dozownika jest zaopatrzony w otwór (32), przez który przemieszcza się trzon (36) mieszadła poruszającego umieszczoną we wnętrzu pojemnika (10) tarczę (38) mieszadła, a równocześnie dozownik jest wyposażony w zespół dozowania (40, 42, 44), przy czym po usunięciu z pojemnika (10) trzonu (36) mieszadła (38) współpracujące z otworem (32) tłoka (26) wrzeciono (40) zespołu dozowania, oraz osadzone w korpusie pojemnika (10) i obracane ręcznie pokrętło (42) powodują przemieszczanie się tłoka (26) w kierunku króćca wylotowego (12).
  2. 2. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że trzon (36) jest przymocowany rozłącznie do znajdującej się we wnętrzu pojemnika (10) tarczy mieszadła (38) i po rozłączeniu z nią może zostać wyjęty z tłoka (26) przez jego otwór (32).
  3. 3. Dozownik według zastrz. 2, znamienny tym, że współpracujące z otworem (32) tłoka (26) wrzeciono (40) zespołu dozowania jest zaopatrzone w gwint zewnętrzny.
  4. 4. Dozownik według zastrz. 3, znamienny tym, ze otwór (32) tłoka (26) jest zaopatrzony w gwint wewnętrzny, współpracujący z gwintem zewnętrznym wrzeciona (40).
  5. 5. Dozownik według zastrz. 3, znamienny tym, że na wrzeciono (40) jest nakręcony zabierak (44) osadzony szczelnie w otworze (32) tłoka (26).
  6. 6. Dozownik według zastrz. 5, znamienny tym, że wrzeciono (40) jest napędzane za pomocą pokrętła (42, 62), osadzonego zatrzaskowo i obrotowo w korpusie pojemnika (10).
  7. 7. Dozownik według zastrz. 6, znamienny tym, że pokrętło (42, 62) jest osadzone zatrzaskówo i obrotowo w otwartym końcu pojemnika (10), przeciwległym względem króćca wylotowego (12).
  8. 8. Dozownik według zastrz. 6, znamienny tym, że pokrętło (42, 62) jest osadzone zatrzaskowo i obrotowo w zaopatrzonym w króciec wylotowy (12) końcu pojemnika (10), a wrzeciono (40) sięga do wnętrza pojemnika (10) przez jego króciec wylotowy (12).
  9. 9. Dozownik według zastrz. 2, znamienny tym, że zespół dozownika jest wyposażony w osadzony się w otworze (32) tłoka (26) trzpień (74), który powoduje skokowe przemieszczanie tłoka za pomocą zewnętrznego zespołu naciskanego oraz ewentualnie zwalnianego.
  10. 10. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że króciec wylotowy (12) jest zamknięty szczelnie za pomocą nakładanego na ten króciec wylotowy (12) elementu zamykającego (22), mającego korzystnie postać zakrętki, zaopatrzonej w zabezpieczenie, uniemożliwiające dostęp do zawartego w pojemniku produktu dzieciom.
  11. 11. Dozownik według zastrz. 10, znamienny tym, że króciec wylotowy (12) jest zaopatrzony, przynajmniej w czasie wykonywania operacji mieszania, w odrywane przez użytkownika pokrycie, szczelną klapkę, albo zatyczkę wielokrotnego użycia.
    * >1= *
PL33010298A 1997-12-05 1998-12-04 Dozownik z mieszadłem PL187772B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29721534U DE29721534U1 (de) 1997-12-05 1997-12-05 Misch- und Dosierbehälter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL330102A1 PL330102A1 (en) 1999-06-07
PL187772B1 true PL187772B1 (pl) 2004-10-29

Family

ID=8049547

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL33010298A PL187772B1 (pl) 1997-12-05 1998-12-04 Dozownik z mieszadłem

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0920907B1 (pl)
AT (1) ATE251492T1 (pl)
CZ (1) CZ295204B6 (pl)
DE (3) DE29721534U1 (pl)
HR (1) HRP980617B1 (pl)
PL (1) PL187772B1 (pl)
SI (1) SI0987055T1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MXPA04009946A (es) * 2002-04-11 2004-12-13 Synthes Ag Dispositivo para el mezclado y/o inyeccion de cementos.
DE202004008573U1 (de) 2004-05-26 2004-08-12 Konietzko, Albrecht Anordnung zur Herstellung von Rezepturmischungen
DE202017104889U1 (de) 2017-08-14 2017-08-22 Wepa Apothekenbedarf Gmbh & Co.Kg Deckel für einen Misch- und Dosierbehälter
CN108524275B (zh) * 2018-05-07 2023-03-14 锦州紫金药业有限公司 具有快速烘干功能的热风循环药膜涂覆系统及其使用方法
CN112675725A (zh) * 2021-01-14 2021-04-20 广州明铭科技有限公司 一种秸秆与饲料的存储和混合氨化装置
CN114307658A (zh) * 2021-11-22 2022-04-12 华能山东发电有限公司白杨河发电厂 一种反渗透保护用反渗透膜冲洗设备及其冲洗方法
CN117548003B (zh) * 2024-01-11 2024-03-29 奶酪博士(安徽)食品科技有限公司 一种果粒均匀添加混合设备

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3858853A (en) * 1973-05-25 1975-01-07 Paul Gilger Rausch Container with mixer and method of use
GB2049062A (en) * 1979-03-06 1980-12-17 Wippermann G Dispensing container for pasty compositions
GB2106794A (en) * 1981-10-03 1983-04-20 Diycolor Limited Mixing and dispensing viscous liquids
DE3708803A1 (de) * 1987-03-18 1988-09-29 Fischbach A Kunststoff Kg Mischvorrichtung fuer pastoese mehrkomponenten-massen
FR2670755B1 (fr) * 1990-12-24 1995-03-03 Sopiel Recipient distributeur de matieres liquides ou cremeuses.
DE4216252C2 (de) * 1992-05-16 1994-05-26 Albrecht Konietzko Anordnung mit einem Rührwerk zur Mischung von pharmazeutischen und/oder kosmetischen Salben, Pasten, Cremes, Geleen oder Emulsionen
DE9218334U1 (de) * 1992-12-15 1994-04-14 Gurit Essex Ag Freienbach Mehr-Komponenten-Verarbeitungsvorrichtung
DE4428664C2 (de) * 1994-08-12 2002-07-11 Duerrmann Gmbh & Co Kg Behälter, Anordnung und Verfahren zur Herstellung ,Aufbewahrung und Abgabe einer Individualrezeptur

Also Published As

Publication number Publication date
EP0920907A3 (de) 1999-11-03
DE29816531U1 (de) 1999-02-11
PL330102A1 (en) 1999-06-07
EP0920907B1 (de) 2003-10-08
ATE251492T1 (de) 2003-10-15
SI0987055T1 (en) 2003-12-31
HRP980617A2 (en) 2000-02-29
CZ295204B6 (cs) 2005-06-15
HRP980617B1 (en) 2004-06-30
DE59809858D1 (de) 2003-11-13
DE29721534U1 (de) 1998-03-19
CZ399598A3 (cs) 1999-06-16
EP0920907A2 (de) 1999-06-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4972969A (en) Assembly for storing mixing and dispensing preparations such as dental materials
CA2124832C (en) Substance containment apparatus and method
US5397178A (en) Screw container as dispenser for pharmaceutical and/or cosmetic ointments produced with a stirrer
US20040159676A1 (en) System for dispensing portions of various substances
CA2891564C (en) Container with drip-proof cap
US8944107B2 (en) Device for opening a closed fluid container
CA2635327A1 (en) Dispensing device for single use
EP3407813B1 (en) Manual mixer
JP2006502051A (ja) 二つの部分からなる容器の改善
US3085281A (en) Nail polish container, mixer and removable applicator
JPH0999959A (ja) 流動性材料を分配する容器
US20190359410A1 (en) Container and dispenser for flowable material and method
PL187772B1 (pl) Dozownik z mieszadłem
CN113423652B (zh) 用于单独地包装两种产品的设备
US5437400A (en) Can pour system
US20110297705A1 (en) Reclosable Dispensing Container Cap For Flowable Material Containers
US11896276B2 (en) Method of using manual mixer
CA2013969C (en) Liquid dispensing means
JPH0619502Y2 (ja) 2種の収納物を混合するための容器
DE3930817A1 (de) Vorrichtung zum mischen und ausgeben von praeparaten
JP6774904B2 (ja) 計量キャップ
JPH0335713Y2 (pl)
WO1997014632A1 (en) A quantitative dispenser
JPH04899Y2 (pl)
WO1999030669A1 (en) Feeding bottle and concentrated food container therefor