PL183667B1 - Sposób wytwarzania hydratu gazu - Google Patents

Sposób wytwarzania hydratu gazu

Info

Publication number
PL183667B1
PL183667B1 PL97322305A PL32230597A PL183667B1 PL 183667 B1 PL183667 B1 PL 183667B1 PL 97322305 A PL97322305 A PL 97322305A PL 32230597 A PL32230597 A PL 32230597A PL 183667 B1 PL183667 B1 PL 183667B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hydrate
gas
water
pressure
forming
Prior art date
Application number
PL97322305A
Other languages
English (en)
Other versions
PL322305A1 (en
Inventor
Andrew R. Williams
Trevor Smith
Original Assignee
British Gas Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by British Gas Plc filed Critical British Gas Plc
Publication of PL322305A1 publication Critical patent/PL322305A1/xx
Publication of PL183667B1 publication Critical patent/PL183667B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L3/00Gaseous fuels; Natural gas; Synthetic natural gas obtained by processes not covered by subclass C10G, C10K; Liquefied petroleum gas
    • C10L3/06Natural gas; Synthetic natural gas obtained by processes not covered by C10G, C10K3/02 or C10K3/04
    • C10L3/10Working-up natural gas or synthetic natural gas
    • C10L3/108Production of gas hydrates
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L3/00Gaseous fuels; Natural gas; Synthetic natural gas obtained by processes not covered by subclass C10G, C10K; Liquefied petroleum gas
    • C10L3/06Natural gas; Synthetic natural gas obtained by processes not covered by C10G, C10K3/02 or C10K3/04

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Carbon And Carbon Compounds (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania hydratu gazu z gazu tworzacego hydrat, znamienny tym, ze wprowadza sie gaz tworzacy hydrat i wode do pierwszego obszaru tworzenia hydratu, tworzy sie hydrat gazu w pierw- szym obszarze tworzenia hydratu, nastepnie przepuszcza sie resztkowy gaz tworzacy hydrat, który nie utworzyl hydratu w tym obszarze do przynajmniej jednego, innego obszaru tworzenia hydratu, miesza sie resztkowy gaz tworzacy hydrat z woda w innym obszarze tworzenia hydratu, two- rzy sie hydrat ze wspomnianego gazu w tym innym obszarze i powoduje sie pe- cherzykowy przeplyw gazu tworzacego hydrat w góre poprzez wode w kazdym obszarze tworzenia hydratu. FIG. 5. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania hydratu gazu z gazu tworzącego hydrat.
Gaz tworzący hydrat może stanowić zasadniczo pojedynczą substancję gazową, lub może być mieszaniną substancji gazowych tworzących hydraty, na przykład może to być gaz ziemny.
Hydrat gazu przedstawia strukturę krystaliczną podobną do lodu, zawierającą głównie cząsteczki wody, przy czym podczas tworzenia hydratu cząsteczki gazu włączane są do pustych przestrzeni o molekularnych rozmiarach w obrębie tej krystalicznej struktury. Jednostka objętości typowego hydratu może zawierać ponad 100 jednostek objętości gazu mierzonych w temperaturze 20°C i pod ciśnieniem atmosferycznym.
Hydraty mogą być uzyskiwane tylko z ograniczonej liczby związków chemicznych stanowiących gaz, włączając w to metan, etan, propan, , butan, dwutlenek węgla, siarkowodór, tetrahydrofuran i chlorofluorowęglowodoiy. Pierwszeszześć soośród tych zwią/.óów azoowych tworzą substancję większości gazów ziemnych.
Dla szeregu instalacji ze znanego stanu techniki, stosujących pojedyncze zbiorniki ciśnieniowe, redukcja natężenia przepływu gazu, wyrażona jako średnia powierzchniowa szybkość w kierunku reakcji, spowodowana konwersją gazu w masie do hydratu w postaci stałej prowadzi do bardzo nieefektywnego wykorzystania objętości zbiornika ciśnieniowego w późniejszych stadiach reakcji tworzenia hydratu, prowadząc do konieczności stosowania zbiorników o większej objętości i powodując podwyższenie kosztów.. Typowym rozwiązaniem inżynierskim jest zawrócenie nieprzereagowanego gazu opuszczającego zbiornik i ponowne wprowadzenie go do podstawy zbiornika w celu zwiększenia przeciętnej szybkości powierzchniowej. Wymaga to drogiego wyposażenia do sprężania i orurowania oraz zwiększa ogólny spadek ciśnienia oraz zużycie energii.
Figura 1 na rysunku przedstawia wyliczoną krzywą równowagową tworzenia hydratów dla kompozycji typowego gazu ziemnego z Morza Północnego, na której krzywa podaje warunki ciśnienia i temperatury, w których tworzy się hydrat gazu ziemnego. A więc warunki tworzenia hydratu gazu dla tego szczególnego gazu ziemnego występują wówczas, gdy wartości ciśnienia i temperatury są równe bądź to wielkościom na krzywej łub w zakresie znajdującym się z lewej strony krzywej. Gaz ziemny do którego odnosi się fig. 1 posiada następujący skład lub stanowi mieszaninę substancji gazowych w % molowych jak następuje:
Substancja gazowa % molowy
azot 2,07 - odporny na tworzenie hydratów
dwutlenek węgla 0,575 - tworzy hydrat
metan 91,89 - tworzy hydrat
etan 3,455 - szybko tworzy hydrat
propan 0,900 - łatwo tworzy hydrat
butan 0,395 - łatwo tworzy hydrat
pentan 0,177 - nie tworzy hydratu
heksan 0,0108 - nie tworzy hydratu
heptan 0,0105 - nie tworzy hydratu
oktan 0,0102 - nie tworzy hydratu
woda 0,5065 - nie tworzy hydratu
W odpowiednich warunkach ciśnienia i temperatury, znanych fachowcom, mieszanie gazu tworzącego hydrat z wodą prowadzi do uzyskania hydratu gazu.
Sposób wytwarzania hydratu gazu z gazu tworzącego hydrat, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wprowadza się gaz tworzący hydrat i wodę do pierwszego obszaru tworzenia hydratu, tworzy się hydrat gazu w pierwszym obszarze tworzenia hydratu, następnie przepuszcza się resztkowy gaz tworzący hydrat który nie . utworzył hydratu w tym obszarze do przynajmniej jednego, innego obszaru tworzenia hydratu, miesza się resztkowy gaz tworzący hydrat z wodą w innym obszarze tworzenia hydratu, tworzy się hydrat ze wspomnianego gazu w tym innym obszarze i powoduje się pęcherzykowy przepływ gazu tworzącego hydrat w górę poprzez wodę w każdym obszarze tworzenia hydratu.
183 667
Formuje się hydrat gazu w licznych etapach dostarczając gaz równocześnie do wszystkich obszarów etapu, zaś gaz nieprzereagowany z tych obszarów przekazuje się jednocześnie do wszystkich obszarów kolejnego etapu reakcji, przy czym wodę ochładzaną dostarcza się jednocześnie do wszystkich wspomnianych obszarów.
Gaz przepuszcza się w kierunku reakcji z taką samą średnią powierzchniową prędkością we wszystkich etapach.
Powierzchniowa prędkość przepływu gazu jest zasadniczo stała.
W każdym obszarze wodę wprawia się w ruch.
Przetrzymuje się wytwarzany hydrat w przepuszczalnym dla gazu zespole przegrodowym umieszczonym pomiędzy sąsiadującymi obszarami i pobiera się utworzony hydrat z każdego obszaru.
Gaz tworzący hydrat przesyła się do każdego obszaru.
Do wody dodaje się przynajmniej jeden dodatek obniżający temperaturę zamarzania wody.
Pobiera się hydrat gazu w postaci zawiesiny w wodzie z przynajmniej jednego z obszarów tworzenia i odciąga się przynajmniej część tej wody z zawiesiny, przy czym odbieranie zawiesiny i odciąganie wody prowadzi się pod ciśnieniem współmiernym z panującym w tym obszarze a wyższym niż ciśnienie atmosferyczne i odciąga się wodę oraz zawracają do tego obszaru bez podnoszenia ciśnienia od poziomu ciśnienia atmosferycznego do ciśnienia panującego w obszarze odbierającym zawróconą wodę.
Do sprężonej wody odciąganej z zawiesiny dodaje się wodę uzupełniającą, której ciśnienie podwyższa się zasadniczo od poziomu ciśnienia atmosferycznego.
Z obszaru tworzenia hydratu odbiera się nieprzereagowany gaz i spala się go, zaś uzyskaną energię cieplną przekształca się w moc napędzającą i napędza się urządzenie napędem stosowanym w wyposażeniu w którym jest przeprowadzany ten sposób.
Usuwa się wytworzony hydrat gazu w postaci zawiesiny z przynajmniej jednego obszaru, odciąga się część wody z zawiesiny w głównym separatorze i dokładnie oddziela się wodę z hydratu we wtórnym.
Zastosowanie dodatków obniżających temperaturę zamarzania wody prowadzi do uzyskania szeregu korzyści podczas wytwarzania hydratów. Obniżenie temperatury zamarzania wody przy stosowaniu takich dodatków występuje w większym stopniu, niż obniżenie temperatury maksimum tworzenia hydratu. Zwiększa to zakres temperatury prowadzenia reakcji, co może być wykorzystane albo do zwiększenia wydajności tworzenia hydratu lub do zmniejszenia wymaganej ilości doprowadzanej cieczy chłodzącej. Zmiany we własnościach powierzchni na granicy faz gaz-ciecz spowodowane obecnością takich dodatków mogą wzmagać wydajność tworzenia hydratu. Obniżenie temperatury zamarzania cieczy istniejącej w naczyniu ciśnieniowym pozwala na ochłodzenie tej cieczy i zawartego w niej hydratu do temperatury pożądanej dla długoterminowego przechowywania lub transportu hydratu. Znane w technice przenoszenie ciepła powoduje, że chłodzenie takiej zawiesiny uzyskuje się taniej i w łatwiejszy sposób niż dla ciał stałych. Szereg dodatków zwiększa gęstość cieczy. Pomaga to w dalszym oddzielaniu powstałego hydratu.
Poprzez utrzymywanie średniej powierzchniowej szybkości gazu w kierunku reakcji, zasadniczo takiej samej we wszystkich etapach osiąga się bardziej efektywną konwersję gazu do hydratu w postaci stałej. Pojęcie średniej powierzchniowej szybkości gazu oznacza natężenie przepływu gazu przez zbiorniki ciśnieniowe poszczególnych etapów dzielone przez całkowitą powierzchnię przekroju tychże zbiorników.
Rozwiązanie według wynalazku jest nowatorskie, polegające na podzieleniu procesu reakcji na serie oddzielnych, następujących po sobie etapów w których całkowita pozioma powierzchnia przekroju do dyspozycji dla unoszącego się gazu i przepływu wody jest stopniowo zmniejszana od jednego etapu do drugiego.
Wynalazek zostanie następnie opisany na przykładach w odniesieniu do towarzyszącego rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia wyliczoną krzywą równowagową tworzenia hydratów dla kompozycji typowego gazu ziemnego z Morza Północnego, fig. 2 stanowi schematyczny przekrój zbiornika ciśnieniowego stosowanego w sposobie według wynalazku, fig. 3 stanowi
183 667 schematyczny przekrój w płaszczyźnie III-III z fig. 2, fig. 4 stanowi perspektywiczny widok dyszy do rozprowadzania gazu stosowanej w naczyniu ciśnieniowym z fig. 2, w powiększeniu w stosunku do fig. 2, fig. 5 przedstawia schematycznie instalację do wytwarzania hydratu gazu sposobem według wynalazku z zastosowaniem większej ilości naczyń ciśnieniowych, z których każde jest typu przedstawionego na fig. 2, fig. 6 przedstawia schematycznie inny układ takich naczyń ciśnieniowych, którym można zastąpić układ naczyń ciśnieniowych z fig. 5 i fig. 7 pokazuje schematycznie inne wykonanie zbiornika ciśnieniowego, który może być stosowany w sposobie według wynalazku i może stanowić alternatywę dla rozwiązania stosującego dużą ilość naczyń ciśnieniowych w instalacji według fig. 5.
Podobne numery lub litery odnośników na figurach oznaczają, podobne lub porównywalne części. Figury rysunku uproszczono także przez pominięcie na nich wielu kierunków przepływu, zaworów sterujących, zaworów sterujących dla ciśnienia cieczy i pomp, w które fachowcy będą w stanie wyposażyć instalację dla zapewnienia jej pracy.
W nawiązaniu do fig. 2, fig. 3 i fig. 4, zbiornik ciśnieniowy lub komora A, zwykle o kształcie walcowym, posiada dużą ilość zasadniczo promieniście ułożonych przegród 2, ułożonych wzdłużnie we wnętrzu zbiornika i odsuniętych od wewnętrznej ściany zbiornika. Rura doprowadzająca b do wody kierowana jest do dna lub dolnej części zbiornika A. Sąsiadująco do dna zbiornika ciśnieniowego A umieszczona jest dysza zasilania 4 gazem, zasilana przez rurę doprowadzającą c gaz, podającą gaz tworzący hydrat, na przykład gaz ziemny do dyszy, z której gaz unosi się z otworów 6 dyszy w złączkach 8 w postaci strumienia małych pęcherzyków przez słup wody powyżej dyszy. Zbiornik posiada także mechaniczne środki do mieszania, napędzane korzystnie w sposób ciągły, w celu poruszania słupa wody i tworzenia w nim hydratu. Środki do mechanicznego mieszania przedstawiono przykładowo na fig. 2 i fig. 3 jako dużą ilość wirników 10, w różnych pozycjach, wzdłuż wysokości zbiornika, przy czym każdy wirnik zawiera dużą ilość łopatek obracanych przez wał 12 napędzany silnikiem
14. Na lub w pobliżu górnej części zbiornika A znajduje się rura wylotowa d gazu, przez którą odprowadzany jest nieprzereagowany gaz lub gaz odlotowy, który nie tworzy hydratu. Rura wylotowa e umieszczona w górnej części zbiornika A służy do odprowadzania, zasadniczo w sposób ciągły, utworzonego hydratu gazu, który może występować w postaci zawiesiny. Górna powierzchnia 16 hydratu jest przedstawiona na fig. 3.
Ciśnienie wewnątrz zbiornika ciśnieniowego A może być w zakresie od około 10 bar do około 200 bar. Woda wprowadzana rurą doprowadzającą b jest korzystnie ochłodzona i może posiadać temperaturę w zakresie zasadniczo od +5°C do -20°C, korzystnie zasadniczo od +2°C do -1°C. Zarówno woda jak i gaz są wprowadzane do zbiornika A pod ciśnieniem jakie panuje w naczyniu. Tworzenie hydratu jest reakcją egzotermiczną, a więc istnieje tendencja do wzrostu temperatury słupa wody. Na przykład, zawiesina pod ciśnieniem wychodząca przez rurę wylotową e może posiadać temperaturę około 6°C, co może stanowić o 5°C więcej niż wynosi temperatura wody dostarczanej rurą doprowadzającą b. Zasadniczo ciągłe doprowadzanie ochłodzonej wody obniża jednak temperaturę wody w naczyniu do pożądanego poziomu, przez co unika się konieczności zabezpieczania środków lub urządzeń do chłodzenia wewnątrz zbiornika A lub wokół jego zewnętrznej powierzchni.
Zawiesinę po odciągnięciu jej przez rurę wylotową, e można poddać dalszej przeróbce, w celu usunięcia z niej nadmiaru wody, aby uzyskać hydrat gazu w bardziej stężonej postaci. Nadmiar wody może być w obiegu lub może być zawrócony ponownie do zbiornika ciśnieniowego A, na przykład po uzupełnieniu wody do wspomnianego nadmiaru i ochłodzeniu zawracanej mieszanki, tak aby zawracana woda mogła znowu oddziaływać zarówno jako czynnik chłodzący w procesie uwadniania jak też stanowić ciecz reakcyjną.
Jeśli jest to pożądane, można do wody dodać jedną lub więcej dodatkowych substancji, w celu obniżenia temperatury zamarzania wody, kontaktującej się z gazem w celu ochładzania jak też i w celu poddania reakcji. Dodatek ten może stanowić jedna lub więcej soli nieorganicznych, dodawanych w postaci wody morskiej, jako woda zasilająca do procesu. Rozpuszczone sole nieorganiczne nie są włączane do powstającego hydratu i recyrkulacja cieczy reakcyjnej/cieczy chłodzącej prowadzi w ten sposób do utworzenia roztworu tych związków
183 667 o zwiększającym się stężeniu. Stopień tego stężenia można regulować, jeśli to potrzebne, usuwając część strumienia stężonego płynu z obiegu.
Alternatywne dodatki mogą stanowić inne sole nieorganiczne, stosowane w cieczach chłodniczych, na przykład chlorek wapniowy, lub też szereg związków organicznych, na przykład alkohole lub glikole.
Instalacja do wytwarzania hydratu gazu ziemnego z fig. 5 składa się z wielu następujących po sobie etapów wytwarzania hydratu, przedstawionych przykładowo jako etap (i), etap (ii) i etap (iii). Etap (i) zawiera trzy zbiorniki ciśnieniowe Al, A2 i A3, etap (ii) zawiera dwa zbiorniki ciśnieniowe A4 i A5 a etap (iii) zawiera jeden zbiornik ciśnieniowy A6. Istnieją przynajmniej dwa następujące po sobie etapy, a każdy z nich może zawierać jeden lub więcej zbiorników ciśnieniowych. Zbiorniki oznaczone jako Al, A2, A3, A4, A5 i A6 są zasadniczo tego samego typu jak zbiornik A na fig. 2, fig. 3 i fig. 4.
Woda chłodząca z urządzenia do chłodzenia 20 wprowadzana jest zasadniczo w sposób ciągły przez rurę 22 i rurę rozgałęźną 24 do rur wlotowych bl, b2, b3, b4, b5 i b6 dla wody zasilających równocześnie i oddzielnie odpowiednie zbiorniki ciśnieniowe.
Gaz tworzący hydrat, na przykład gaz ziemny, jest wprowadzany ze źródła zasilania 26 do stacji przetwórstwa 28, gdzie jest poddany obróbce wstępnej, na przykład jest odmywany, filtrowany lub oziębiany a następnie przesyłany pod odpowiednim ciśnieniem rurą 30 do rury rozgałęźnej 32 równocześnie zasilającej trzy rury cl, c2 i c3 odpowiednio doprowadzające gaz do zbiorników ciśnieniowych Al, A2 i A3. Hydrat gazu w postaci zawiesiny odbierany jest ze zbiorników Al, A2 i a3 zasadniczo w sposób ciągły, przez odpowiednie rury wylotowe el, e2 lub e3, prowadzące do rury rozgałęźnej 34. Nieprzereagowany gaz opuszcza pierwszy zbiorniki etapu (i) przez rury wylotowe dl, d2 i d3 wprowadzające gaz do rury rozgałęźnej 36, z której gaz jest zasilany do rur zasilających c4 i c5 doprowadzających gaz odpowiednio do zbiorników ciśnieniowych A3 i A4 etapu (ii). Zawiesina hydratu gazu z etapu (ii) jest wprowadzana do rury rozgałęźnej 34 przez rury wylotowe e4 i e5, a nieprzereagowany gaz z etapu (ii) jest wprowadzany przez rury wylotowe d4 i d5 do rury rozgałęźnej 38. Z tej rury rozgałęźnej 38 nieprzereagowany gaz z etapu (ii) jest wprowadzany do zbiornika ciśnieniowego A6 przez rurę wlotową c6. Zawiesina hydratu gazu ze zbiornika A6 jest wprowadzana do rury rozgałęźnej 34 przez rurę wylotową e6 a nieprzereagowany gaz z etapu (iii) jest odprowadzany z układu przez rurę odprowadzającą d6.
Ciśnienie w zbiornikach etapu (i) może być wyższe niż w zbiornikach etapu (ii), które z kolei może być wyższe niż w zbiorniku etapu (iii). Na przykład różnica ciśnień między dwoma wyżej wspomnianymi etapami może być rzędu 0,5 lub 1,0 bar. W zbiornikach Al, a2 i A3 etapu (i) ciśnienie może wynosić na przykład 100 bar, w zbiornikach A4 i A5 etapu (ii) może wynosić na przykład zasadniczo 99 bar a w zbiorniku A6 etapu (iii) zasadniczo 98 bar.
Średnia powierzchniowa szybkość gazu oznacza natężenie przepływu gazu przez zbiorniki ciśnieniowe poszczególnych etapów dzielone przez całkowitą powierzchnię przekroju tychże zbiorników. Ponieważ w etapie (i) gaz jest zużywany, natężenie przepływu gazu przez zbiorniki A4 i A5 etapu (ii) staje się mniejsze. Aby utrzymać średnią, szybkość powierzchniową gazu w etapie (ii) zasadniczo taką samą jak w etapie (i), całkowita powierzchnia przekroju zbiorników A4 i A5 musi być mniejsza niż całkowita powierzchnia przekroju zbiorników Al, A2 i A3 etapu (i). Podobnie, ponieważ w etapie (ii) gaz jest zużywany, natężenie przepływu gazu w etapie (iii) jest mniejsze niż w etapie (ii), a więc aby utrzymać średnią szybkość powierzchniową gazu przez zbiornik A6 zasadniczo taką samą jak w poprzednich etapach, całkowita powierzchnia przekroju zbiornika A6 musi być mniejsza niż całkowita powierzchnia przekroju etapu (ii) dla zbiorników A4 i A5. Średnia szybkość powierzchniowa gazu może być zatem zasadniczo stała.
Instalacja przedstawiona na fig. 5 posiada szereg korzyści. Gdy wprowadzany gaz zawiera udział substancji gazowych nie tworzących hydratów, lub trudniej tworzących hydraty powoduje to, że szybkość tworzenia hydratów zmniejsza się proporcjonalnie do całkowitego udziału frakcji substancji gazowych nie tworzących hydratów··. Proporcjonalny udział substancji gazowych nie tworzących hydratów w pęcherzykach będzie stopniowo wzrastał w miarę wyczerpywania gazowych substancji tworzących hydraty. Spowalnia to szybkość reakcji, lecz
183 667 jest nie do uniknięcia, jeśli chce się uzyskać efektywną konwersję wprowadzanego gazu do hydratu. Wytwarzanie hydratu w wielu etapach efektywnie ogranicza to zmniejszanie szybkości reakcji do obszaru zbiornika/ów z końcowego etapu, ponieważ tylko w tym etapie procesu udział gazowych substancji nie tworzących hydratu osiąga znaczny poziom. Układ etapowo zestawionych zbiorników ciśnieniowych z fig. 5 pozwala na zasilanie wodą i usuwanie wody oraz hydratu z każdego zbiornika ciśnieniowego w postaci rozgałęzionego orurowania, jak to pokazano na fig. 5, za pomocą oddzielnych rur b1 i innych dostarczających ochłodzoną wodę ze zwykłego źródła zasilania do podstawy każdego ze zbiorników i rur dl i innych usuwających ciecz i hydrat z każdego zbiornika, w celu przesłania do rury rozgałęźnej 34. Przepływ gazu w tym układzie odbywa się poprzez serię rur cl i dalszych oraz dl i dalszych. Ten układ pozwala zmniejszyć przepływ wody przez każdy zbiornik do wielkości wymaganej jedynie dla usuwania ciepła reakcji z reaktora. Podobnie hydrat w każdej z rur e1 i dalszych jest ograniczony jedynie do wytworzonego w reakcji w pojedynczym zbiorniku. W wielu znanych układach pojedynczych zbiorników ciśnieniowych stwierdziliśmy, że przepływ wody i hydratu mogą być tak duże, że wywierają wpływ na efektywność mieszania i kontakt wody i gazu powodując konieczność zapewnienia nadmiernie dużej objętości reakcji.
Zawiesina hydratu z rury rozgałęźnej 34, wprowadzana jest przez orurowanie 37 do stacji wstępnego rozdzielania 39, znanej sama przez się jako stacja oddzielania nadmiaru wody z hydratu. Dalsze orurowanie oznaczone jest jako 40, 42, 44, 46, 48, 50, i 52. Ciśnienia panujące w rurach 37, 40 i 42 są zasadniczo takimi samymi wysokimi ciśnieniami jakie panują w zbiorniku ciśnieniowym A6 z (iii) etapu reakcji. Oddzielona woda, która może zawierać nieoddzielony hydrat przepompowywana jest urządzeniem do zwiększania 54 ciśnienia poprzez instalację chłodzącą 20 z powrotem do zbiorników ciśnieniowych Al, A2, A3, A4, A5 i A6. Dodatkowa woda i korzystnie dodatki mogą być podawane pompą 58 i przewodami 60 do zawracanej wody. Jeśli to potrzebne, urządzenia do odciągania 62 wody mogą usuwać część strumienia wody ze stacji rozdzielania 39 tak, aby stężenie dodatków w wodzie dostarczanej do zbiorników reakcyjnych mogło być nastawiane pracą urządzenia do odciągania 62 i pompy 58. Ponieważ urządzenie do zwiększania 54 ciśnienia ma za zadanie jedynie podniesienie ciśnienia wody o stosunkowo małą wielkość od głównie panującego w (iii) etapie reakcji do panującego w (i) etapie, ilość energii przepompowywania wykorzystywanej przez urządzenie do zwiększania 54 ciśnienia a stąd i koszty operacyjne mogą być małe. Dowolny hydrat ponownie wprowadzany w zawracanej wodzie do zbiorników ciśnieniowych Al, A2, A3, A4, A5 i A6 może działać jako zarodnikujący przyczyniając się do tworzenia większej ilości hydratu.
Oddzielany hydrat, który w dalszym ciągu może znajdować się w postaci zawiesiny jest chłodzony w urządzeniu do chłodzenia 64 do temperatury niewiele powyżej temperatury zamarzania jego wodnego komponentu a następnie skierowany do urządzenia do obniżenia 66 ciśnienia, gdzie ciśnienie zmniejsza się a zawiesina wprowadzana jest do drugiego urządzenia oddzielającego 68 w celu dokładnego oddzielenia wody od hydratu, przy czym usunięta woda kierowana jest do orurowania 70. Wysuszony hydrat przesyłany jest w końcu pod stosunkowo niskim ciśnieniem, na przykład zbliżonym do atmosferycznego, za pomocą chłodzonych przenośników 72 do przestrzeni do składowania lub urządzeń transportowych 74. Alternatywnie, zawiesina hydratu opuszczająca urządzenie do chłodzenia 64 może być poddana obniżeniu ciśnienia do ciśnienia odpowiedniego do przechowywania ciekłej zawiesiny w ciśnieniowym zbiorniku magazynowym. Nieprzereagowany gaz uchodzący ze zbiornika ciśnieniowego A6 przez rurę d6 jest wprowadzany do urządzenia do ekspansji 76 gazu a rozprężony gaz wprowadzany rurą 78 do urządzenia do spalania i utylizacji 80, gdzie energia cieplna wykorzystywana jest do wytwarzania energii ruchu i/lub energii pary, i/lub energii elektrycznej do zasilania pomp, i/lub innej aparatury związanej z, lub tworzącej instalację.
Usuwanie strumienia nieprzereagowanego gazu z końcowego zbiornika ciśnieniowego A6 jest konieczne w przypadku istnienia udziału substancji nie tworzących hydratów w gazie zasilającym wprowadzanym do procesu. Skład tego strumienia nieprzereagowanego gazu może być regulowany poprzez sterowanie wielkością natężenia przepływu gazu zasilającego w rurze 30, ciśnieniami i/lub temperaturami w naczyniach ciśnieniowych Al do A6, tak aby
183 667 nieprzereagowany gaz nadawał się do spalania w znany sposób, przez co może być wykorzystany do wytwarzania mocy elektrycznej lub energii ruchu do wykorzystania w procesie wytwarzania hydratów. W niektórych przypadkach ilość tego przepływu nieprzereagowanego gazu może różnić się od ilości wymaganej do spalania, na przykład w przypadku przyspieszania reakcji tworzenia hydratu na drodze usuwania nadmiaru substancji nie tworzących hydratów ze zbiorników ciśnieniowych.
Jeśli jest to pożądane, urządzenia do wstępnego oddzielania 39 i orurowanie 37 mogą być pominięte a w zamian na każdej z rur e1, e2, e3, e4, e5 i e6 zainstalowane mogą być odpowiednio urządzenia do wstępnego oddzielania. Te urządzenia do wstępnego oddzielania odciągają wodę z zawiesiny hydratu i odpowiednio dostarczają odciągniętą wodę do rozgałęźnikowego orurowania wprowadzającego wodę do rur 40 w celu zawracania. Każde z odpowiednich urządzeń do wstępnego rozdzielania kieruje oddzielony hydrat (lub zatężoną zawiesinę hydratu) do zwykłego rozgałęzionego orurowania prowadzącego do instalacji rurowej 42.
Na fig. 6 zbiorniki ciśnieniowe etapów (i), (ii) i (iii) z fig. 5 zastąpione są trzema odpowiednimi zbiornikami ciśnieniowymi A7, A8 i A9. Woda z rury 22 zasilana jest do rozgałęźnej rury 24 i następnie równocześnie przez rury b7, b8 i b9 do odpowiednich zbiorników ciśnieniowych. Gaz zasilający jest wprowadzany do procesu rurą 30 a nieprzereagowany gaz wyprowadzany jest rurami d7, d8 i rurą d9. Wytworzona zawiesina hydratu opuszcza zbiorniki ciśnieniowe rurami e7, e8 i e9 do rury rozgałęźnej 34. Powierzchnie przekroju zbiorników ciśnieniowych A7, A8 i A9 są odpowiednio zwymiarowane tak, że pomimo zużywania gazu w zbiornikach A7 i A8 średnia powierzchniowa szybkość przepływu w kierunku reakcji jest taka sama w każdym ze zbiorników reakcyjnych A7, A8 i A9; w zbiorniku A9 posiadającym najmniejszą powierzchnię przekroju i zbiorniku A7, posiadającym największą powierzchnię przekroju.
Inna postać zbiornika ciśnieniowego pokazana jest na fig. 7 jako 80. Jest to zasadniczo pionowy walec, zawierający we wnętrzu dużą ilość rejonów lub etapów tworzenia hydratów (i), (ii), (iii),... (n-1), (n), gdzie n oznacza liczbę całkowitą, które mogą być zasadniczo takich samych rozmiarów i oddzielone są od siebie odpowiednimi półkami 82, z których każda stanowi otwartą na końcu, pustą kształtkę w postaci odwróconego stożka ściętego przymocowaną do wewnętrznej ściany naczynia 80 i utworzona jest z materiału siatkowego lub perforowanego umożliwiającego przepływ gazu przez nią lecz nie przepuszczającą ciał stałych. Każdy etap wyposażony jest w urządzenie do poruszania z własnym napędem lub wirnik z łopatkami 10 poruszany silnikiem 14. Zbiornik ciśnieniowy 80 może zastępować zbiorniki ciśnieniowe A1, A2, A3, A4, A5 i A6 z fig. 5. Nieprzereagowany gaz opuszcza zbiornik ciśnieniowy 80 rurądń. Woda dostarczana rurą 22 do rury rozgałęźnej 24 wprowadzana jest równocześnie, pod ciśnieniem do dolnej części każdego etapu jedną z odpowiednich rur 84. Hydrat usuwany jest w dolnej części każdego etapu przez jedną z odpowiednich rur 86, która połączona jest dla etapów (i) do (n-1) jako otwarta w kierunku zbiornika 80 nieco lub zaraz poniżej odpowiedniej półki 82 w górnej części każdego etapu. Rury 86 połączone są do rury rozgałęźnej 34 zasilającej orurowanie 37. Gaz ziemny z rury 30 doprowadzany jest pod ciśnieniem do dyszy 4. Nieprzereagowany gaz z jednego etapu wznosi się w postaci pęcherzyków do następującego dalej etapu lub etapów a hydrat tworzony w niżej położonych etapach wyłapywany jest przez półki 82 i odprowadzany przez rury 86, podczas gdy reakcja wymiany i woda chłodząca dodawana jest w każdym etapie rurami 84.
Jeśli jest to pożądane, zbiornik ciśnieniowy może być wyposażony w odpowiednią dyszę zasilającą 4' gazem w każdym etapie powyżej etapu (i) z fig. 7. Wszystkie dysze 4, 4' zasilane są gazem poprzez rurę rozgałęźną 32, zasilaną w gaz przez rurę 30. Poprzez wprowadzanie gazu z zasadniczo tym samym natężeniem przepływu w każdym etapie uzyskuje się zasadniczo taką samą średnią powierzchniową szybkość przepływu gazu w kierunku reakcji w każdym etapie i może być ona utrzymana jako stała.
183 667
183 667
183 667
183 667
183 667 ο
cr-\ oj
(jOq) 91Ud]U^J
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania hydratu gazu z gazu tworzącego hydrat, znamienny tym, że wprowadza się gaz tworzący hydrat i wodę do pierwszego obszaru tworzenia hydratu, tworzy się hydrat gazu w pierwszym obszarze tworzenia hydratu, następnie przepuszcza się resztkowy gaz tworzący hydrat, który nie utworzył hydratu w tym obszarze do przynajmniej jednego, innego obszaru tworzenia hydratu, miesza się resztkowy gaz tworzący hydrat z wodą w innym obszarze tworzenia hydratu, tworzy się hydrat ze wspomnianego gazu w tym innym obszarze i powoduje się pęcherzykowy przepływ gazu tworzącego hydrat w górę poprzez wodę w każdym obszarze tworzenia hydratu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że formuje się hydrat gazu w licznych etapach dostarczając gaz równocześnie do wszystkich obszarów etapu, zaś gaz nieprzereagowany z tych obszarów przekazuje się jednocześnie do wszystkich obszarów kolejnego etapu reakcji, przy czym wodę ochładzaną dostarcza się jednocześnie do wszystkich wspomnianych obszarów.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że gaz przepuszcza się w kierunku reakcji z taką samą średnią powierzchniową prędkością we wszystkich etapach.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że powierzchniowa prędkość przepływu gazu jest zasadniczo stała.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w każdym obszarze wodę wprawia się w ruch.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przetrzymuje się wytwarzany hydrat w przepuszczalnym dla gazu zespole przegrodowym umieszczonym pomiędzy sąsiadującymi obszarami i pobiera się utworzony hydrat z każdego obszaru.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gaz tworzący hydrat przesyła się do każdego obszaru.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do wody dodaje się przynajmniej jeden dodatek obniżający temperaturę zamarzania wody.
  9. 9. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że pobiera się hydrat gazu w postaci zawiesiny w wodzie z przynajmniej jednego z obszarów tworzenia i odciąga się przynajmniej część tej wody z zawiesiny, przy czym odbieranie zawiesiny i odciąganie wody prowadzi się pod ciśnieniem współmiernym z panującym w tym obszarze wspomnianym obszarze a wyższym niż ciśnienie atmosferyczne i odciąga się wodę oraz zawraca ją do tego obszaru bez podnoszenia ciśnienia od poziomu ciśnienia atmosferycznego do ciśnienia panującego w obszarze odbierającym zawróconą wodę.
  10. 10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że do sprężonej wody odciąganej z zawiesiny dodaje się wodę uzupełniającą, której ciśnienie podwyższa się zasadniczo od poziomu ciśnienia atmosferycznego.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że z obszaru tworzenia hydratu odbiera się nieprzereagowany gaz i spala się go, zaś uzyskaną energię cieplną przekształca się w moc napędzającą i napędza się urządzenie napędem stosowanym w wyposażeniu w którym jest przeprowadzany ten sposób.
  12. 12. Sposób według zastrz. 1 albo 6, albo 9, znamienny tym, że usuwa się wytworzony hydrat gazu w postaci zawiesiny z przynajmniej jednego obszaru, odciąga się część wody z zawiesiny w głównym separatorze i dokładnie oddziela się wodę z hydratu we wtórnym separatorze.
    183 667
PL97322305A 1996-01-18 1997-01-07 Sposób wytwarzania hydratu gazu PL183667B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9601030.1A GB9601030D0 (en) 1996-01-18 1996-01-18 a method of producing gas hydrate
PCT/GB1997/000021 WO1997026494A1 (en) 1996-01-18 1997-01-07 A method of producing gas hydrate

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL322305A1 PL322305A1 (en) 1998-01-19
PL183667B1 true PL183667B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=10787218

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97322305A PL183667B1 (pl) 1996-01-18 1997-01-07 Sposób wytwarzania hydratu gazu

Country Status (25)

Country Link
US (1) US6111155A (pl)
EP (1) EP0820574B1 (pl)
JP (1) JP3168013B2 (pl)
CN (1) CN1181806A (pl)
AR (1) AR005485A1 (pl)
AT (1) ATE214146T1 (pl)
AU (1) AU689056B2 (pl)
CA (1) CA2214373C (pl)
DE (1) DE69710819T2 (pl)
DK (1) DK100797A (pl)
DZ (1) DZ2163A1 (pl)
EG (1) EG21218A (pl)
ES (1) ES2174213T3 (pl)
GB (2) GB9601030D0 (pl)
HK (1) HK1008560A1 (pl)
MX (1) MX9707070A (pl)
NZ (1) NZ325367A (pl)
OA (1) OA10618A (pl)
PL (1) PL183667B1 (pl)
PT (1) PT820574E (pl)
TN (1) TNSN97013A1 (pl)
TR (1) TR199700982T1 (pl)
TW (1) TW412586B (pl)
WO (1) WO1997026494A1 (pl)
ZA (1) ZA9778B (pl)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9906310D0 (en) * 1998-06-15 1999-05-12 Unilever Plc Manufacture of edible frozen products
US6245955B1 (en) * 1998-09-01 2001-06-12 Shell Oil Company Method for the sub-sea separation of hydrocarbon liquids from water and gases
AUPQ118899A0 (en) 1999-06-24 1999-07-22 Woodside Energy Limited Natural gas hydrate and method for producing same
AU778742B2 (en) * 1999-06-24 2004-12-16 Metasource Pty Ltd Natural gas hydrates and method of producing same
AUPQ228399A0 (en) * 1999-08-17 1999-09-09 Woodside Energy Limited Production plant
AU777346B2 (en) * 1999-08-17 2004-10-14 Metasource Pty Ltd Production plant for natural gas hydrate
US6296060B1 (en) * 2000-01-10 2001-10-02 Kerr-Mcgee Corporation Methods and systems for producing off-shore deep-water wells
US20050107648A1 (en) * 2001-03-29 2005-05-19 Takahiro Kimura Gas hydrate production device and gas hydrate dehydrating device
JP5019683B2 (ja) * 2001-08-31 2012-09-05 三菱重工業株式会社 ガスハイドレートスラリーの脱水装置及び脱水方法
CN1324289C (zh) * 2001-12-28 2007-07-04 中国科学院广州能源研究所 促进气体水合物生长的方法
US6881389B2 (en) * 2002-09-24 2005-04-19 Edg, Inc. Removal of H2S and CO2 from a hydrocarbon fluid stream
AU2003900534A0 (en) * 2003-02-07 2003-02-20 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Process and apparatus for removal of a contaminant from a natural gas feed stream
AU2006236093B2 (en) * 2003-02-07 2008-12-11 Woodside Energy Ltd. Removing contaminants from natural gas by cooling
US20050137432A1 (en) * 2003-12-17 2005-06-23 Chevron U.S.A. Inc. Method and system for preventing clathrate hydrate blockage formation in flow lines by enhancing water cut
CN100387691C (zh) * 2005-02-03 2008-05-14 石油大学(北京) 生成水合物的方法
EP1956071A4 (en) * 2005-11-29 2010-08-18 Mitsui Shipbuilding Eng METHOD FOR PRODUCING A GAS HYDROTH
CN101153231B (zh) * 2006-09-25 2010-10-27 上海理工大学 多反应釜喷雾强化天然气水合物连续制备装置及工艺流程
CN101113379B (zh) * 2007-07-11 2010-09-15 哈尔滨工业大学 天然气水合物合成的双级串联反应器
CN101514300B (zh) * 2009-03-23 2012-05-23 江苏工业学院 一种气体水合物促进剂的制备方法
DE102009051277A1 (de) 2009-10-29 2011-05-05 Linde Aktiengesellschaft Verfahren und Vorrichtung zur Erzeugung von Clathrat
US8354565B1 (en) * 2010-06-14 2013-01-15 U.S. Department Of Energy Rapid gas hydrate formation process
CN103571557B (zh) * 2013-11-12 2014-12-24 北京化工大学 一种制造天然气水合物的方法
CN105779049B (zh) * 2015-11-24 2019-03-01 北京化工大学 一种制造煤层气水合物的方法
WO2018118612A1 (en) 2016-12-22 2018-06-28 Exxonmobile Research And Engineering Company Separation of co2 from gas mixtures by formation of hydrates
WO2018118623A1 (en) 2016-12-22 2018-06-28 Exxonmobil Research And Engineering Company Separation of methane from gas mixtures
WO2018151907A1 (en) 2017-02-15 2018-08-23 Exxonmobil Research And Engineering Company Sequestration of co2 using calthrates
US11292730B2 (en) 2018-04-24 2022-04-05 Exxonmobil Research And Engineering Company Hydrates for water desalination using iso-butane additive
CN108671858B (zh) * 2018-08-06 2023-06-27 西南石油大学 一种水合物快速合成装置及方法
CN112127850B (zh) * 2019-06-24 2021-12-17 南京延长反应技术研究院有限公司 一种开采可燃冰的绿色工艺
CN110387276B (zh) * 2019-08-20 2023-10-27 中国石油化工股份有限公司 一种喷射式页岩气水合物浆液快速合成装置及方法
CN112844275B (zh) * 2020-11-05 2022-06-14 东北石油大学 一种用于分层多级水合物浆制备的反应釜以及制备方法
CN112705132A (zh) * 2020-12-08 2021-04-27 西安石油大学 一种气体水合物快速连续生成及制饼装置和方法

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2399723A (en) * 1941-06-28 1946-05-07 Kellogg M W Co Gas hydration
US2356407A (en) * 1941-08-15 1944-08-22 Fluor Corp System for forming and storing hydrocarbon hydrates
US2410583A (en) * 1943-07-10 1946-11-05 Fluor Corp Separation of hydrate-forming components of gaseous mixtures
US2528028A (en) * 1950-03-20 1950-10-31 Arthur F Barry Method and means for separating hydrocarbon liquids and water from high-pressure gasstreams
US2904511A (en) * 1955-06-17 1959-09-15 Koppers Co Inc Method and apparatus for producing purified water from aqueous saline solutions
US2943124A (en) * 1957-02-25 1960-06-28 Nat Tank Co Hydrocarbon hydrate separation process and separation unit therefor
US2974102A (en) * 1959-11-09 1961-03-07 Projex Engineering Corp Hydrate forming saline water conversion process
US3354663A (en) * 1961-06-13 1967-11-28 Atlantic Richfield Co Hydrate removal from wet natural gas
US4393660A (en) * 1981-06-29 1983-07-19 General Foods Corporation Quiescent formation of gasified ice product and process
CH677618A5 (pl) * 1988-01-14 1991-06-14 Sulzer Ag
NO172080C (no) * 1990-01-29 1993-06-02 Gudmundsson Jon Steinar Framgangsmaate for framstilling av gasshydrater og apparattil utfoerelse av samme
US5473904A (en) * 1993-11-12 1995-12-12 New Mexico Tech Research Foundation Method and apparatus for generating, transporting and dissociating gas hydrates
US5536893A (en) * 1994-01-07 1996-07-16 Gudmundsson; Jon S. Method for production of gas hydrates for transportation and storage
NO951669L (no) * 1995-04-28 1996-10-29 Statoil As Fremgangsmåte og apparat for fremstilling av et hydrokarbonprodukt
US5660603A (en) * 1995-09-05 1997-08-26 International Process Services, Inc. Process for separating selected components from multi-component natural gas streams

Also Published As

Publication number Publication date
ZA9778B (en) 1997-09-29
CA2214373A1 (en) 1997-07-24
GB2309227A (en) 1997-07-23
TW412586B (en) 2000-11-21
DK100797A (da) 1997-09-04
GB2309227B (en) 1999-09-29
HK1008560A1 (en) 1999-05-14
GB9601030D0 (en) 1996-03-20
DE69710819D1 (de) 2002-04-11
DZ2163A1 (fr) 2002-12-01
OA10618A (en) 2002-08-30
GB9626665D0 (en) 1997-02-12
AR005485A1 (es) 1999-06-23
CN1181806A (zh) 1998-05-13
ATE214146T1 (de) 2002-03-15
EP0820574B1 (en) 2002-03-06
NZ325367A (en) 1999-02-25
EG21218A (en) 2001-02-28
AU1386597A (en) 1997-08-11
MX9707070A (es) 1997-11-29
PT820574E (pt) 2002-08-30
US6111155A (en) 2000-08-29
JP3168013B2 (ja) 2001-05-21
WO1997026494A1 (en) 1997-07-24
TR199700982T1 (xx) 1998-01-21
PL322305A1 (en) 1998-01-19
JPH10503971A (ja) 1998-04-14
ES2174213T3 (es) 2002-11-01
DE69710819T2 (de) 2003-06-18
CA2214373C (en) 2002-04-02
TNSN97013A1 (fr) 1999-12-31
EP0820574A1 (en) 1998-01-28
AU689056B2 (en) 1998-03-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183667B1 (pl) Sposób wytwarzania hydratu gazu
US6180843B1 (en) Method for producing gas hydrates utilizing a fluidized bed
US8057744B2 (en) Bubble column-type Fischer-Tropsch synthesis slurry bed reaction system
CN1060839C (zh) 处理海上油田的井内物流的方法和装置
US4235607A (en) Method and apparatus for the selective absorption of gases
CN101818088B (zh) 一种天然气水合物的高效连续制备方法与装置
CN103571557B (zh) 一种制造天然气水合物的方法
JP4285600B2 (ja) ガスハイドレート製造装置
CS217968B2 (en) Reactor for oxydation of the alkylaromate in the liquid phase under utilization of tha gs containing the oxygen
CN102775274B (zh) 一种草酸酯加氢制乙二醇的系统及方法
CN103974931A (zh) 合成尿素的方法及用于尿素设备的反应段的相关装置
CN101166714B (zh) 尿素合成装置
CN202107679U (zh) 一种水合物法连续分离天然气中二氧化碳的装置
CN111302917A (zh) 一种烯烃氢甲酰化装置及方法
CN1269778C (zh) 一种制备固体天然气的方法和装置
EP1165470A1 (en) Formation, processing, transportation and storage of hydrates
RU2384603C1 (ru) Реакционная система с взвешенным слоем типа барботажной колонны для синтеза фишера-тропша
US20020143075A1 (en) Low-profile moving bed reactor
CN215277236U (zh) 一种用于费托合成的固定床反应器
US20230040153A1 (en) Continuous Production of Clathrate Hydrates From Aqueous and Hydrate-Forming Streams, Methods and Uses Thereof
WO2002002535A1 (en) Reactor and method for producing melamine
CN116478742A (zh) 混合气体水合物法连续汽化分离装置、系统和方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050107