PL183621B1 - Urządzenie do przesuwania belki poprzecznej do transportu przedmiotów obrabianych - Google Patents
Urządzenie do przesuwania belki poprzecznej do transportu przedmiotów obrabianychInfo
- Publication number
- PL183621B1 PL183621B1 PL97323659A PL32365997A PL183621B1 PL 183621 B1 PL183621 B1 PL 183621B1 PL 97323659 A PL97323659 A PL 97323659A PL 32365997 A PL32365997 A PL 32365997A PL 183621 B1 PL183621 B1 PL 183621B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- running gear
- running
- support rail
- rollers
- lifting device
- Prior art date
Links
- 230000007246 mechanism Effects 0.000 abstract description 7
- 238000005246 galvanizing Methods 0.000 description 2
- 238000005452 bending Methods 0.000 description 1
- 238000005096 rolling process Methods 0.000 description 1
- 238000007493 shaping process Methods 0.000 description 1
- 239000000725 suspension Substances 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B61—RAILWAYS
- B61B—RAILWAY SYSTEMS; EQUIPMENT THEREFOR NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- B61B3/00—Elevated railway systems with suspended vehicles
- B61B3/02—Elevated railway systems with suspended vehicles with self-propelled vehicles
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C23—COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
- C23C—COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; SURFACE TREATMENT OF METALLIC MATERIAL BY DIFFUSION INTO THE SURFACE, BY CHEMICAL CONVERSION OR SUBSTITUTION; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL
- C23C2/00—Hot-dipping or immersion processes for applying the coating material in the molten state without affecting the shape; Apparatus therefor
- C23C2/003—Apparatus
- C23C2/0032—Apparatus specially adapted for batch coating of substrate
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C23—COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
- C23C—COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; SURFACE TREATMENT OF METALLIC MATERIAL BY DIFFUSION INTO THE SURFACE, BY CHEMICAL CONVERSION OR SUBSTITUTION; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL
- C23C2/00—Hot-dipping or immersion processes for applying the coating material in the molten state without affecting the shape; Apparatus therefor
- C23C2/003—Apparatus
- C23C2/0035—Means for continuously moving substrate through, into or out of the bath
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Transportation (AREA)
- Carriers, Traveling Bodies, And Overhead Traveling Cranes (AREA)
- Handcart (AREA)
- Replacing, Conveying, And Pick-Finding For Filamentary Materials (AREA)
- Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
Abstract
1. Urzadzenie do przesuwania belki poprzecznej do transportu przedmiotów ob- rabianych, zwlaszcza przeznaczonych do ocynkowania dlugich elementów konstruk- cyjnych, jak rury wymiennika ciepla i wiazki rur wymiennika ciepla, na szynach nosnych za pomoca zespolu jezdnego, skladajacego sie z szeregu mechanizmów jezdnych, przy czym belka poprzeczna jest polaczona z me- chanizmem jezdnym kazdorazowo przez urzadzenie podnosnikowe, znamienne tym, ze belka poprzeczna (4) jest umieszczona na dwóch usytuowanych jeden za drugim, na wspólnej szynie nosnej (1) mechanizmach jezdnych (2), których rolki biezne (5) prze- suwaja sie na górnej stronie szyny nosnej (1) i sa ze soba sprzezone przez polaczony z nimi pret zlaczny (15). F ig . 1 PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do przesuwania belki poprzecznej do transportu przedmiotów obrabianych, zwłaszcza przeznaczonych do ocynkowania długich elementów konstrukcyjnych, jak rury wymiennika ciepła i wiązki rur wymiennika ciepła, na szynach nośnych za pomocą zespołu jezdnego, składającego się z szeregu mechanizmów jezdnych, przy czym belka poprzeczna jest połączona z mechanizmem jezdnym każdorazowo przez urządzenie podnośnikowe.
W znanych z praktyki układach do cynkowania, belki poprzeczne, na których wiszą przeznaczone do ocynkowania przedmioty obrabiane, są przesuwane za pomocą urządzeń dźwigowych ze stanowiska obrabiania do stanowiska obrabiania, przy czym mechanizmy jezdne urządzeń dźwigowych przesuwają się na co najmniej dwóch przebiegających równolegle do siebie szynach nośnych. Te znane urządzenia przesuwne umożliwiają wprawdzie bezpieczny transport długich części konstrukcyjnych, jednak za pomocą tych znanych układów szyn nośnych nie jest możliwe lub jest możliwe jedynie w ograniczonym wymiarze pokonywanie dróg transportowych o różnych promieniach.
Zadaniem wynalazku jest takie rozwinięcie urządzenia do przesuwania belki poprzecznej do transportu przedmiotów obrabianych wstępnie wymienionego rodzaju, aby było możliwe przesuwanie nawet długich belek poprzecznych również na szynach nośnych o niewielkich promieniach i o różnych promieniach.
183 621
Zadanie to według wynalazku rozwiązano dzięki temu, że belka poprzeczna jest umieszczona na dwóch usytuowanych jeden za drugim, na wspólnej szynie nośnej mechanizmach jezdnych, których rolki bieżne przesuwają się na górnej stronie szyny nośnej i są ze sobą sprzężone przez połączony z nimi pręt złączny.
Dzięki ukształtowaniu według wynalazku możliwe jest po pierwsze przesuwanie nawet długich szyn nośnych o niewielkich i różnych promieniach. Przesuwanie nawet wzdłuż niewielkich promieni jest możliwe dzięki temu, że rolki bieżne mechanizmów jezdnych toczą się na górnej stronie pojedynczej szyny nośnej, wspólnej dla wszystkich mechanizmów jezdnych. Połączony przegubowo z mechanizmami jezdnymi pręt złączny zapewnia to, że poszczególne mechanizmy jezdne zespołu jezdnego do transportowania belki poprzecznej mają ten sam odstęp od siebie, nawet wówczas, gdy przedni mechanizm jezdny przejeżdża już przez zagięcie szyny nośnej, natomiast tylny mechanizm jezdny znajduje się je na prostym odcinku szyny nośnej.
Według korzystnej postaci wykonania wynalazku każdy mechanizm jezdny zawiera dwie usytuowane jedna za drugą rolki bieżne, przy czym co najmniej jedna rolka bieżna co najmniej jednego mechanizmu jezdnego zespołu jezdnego jest napędzana. Zastosowanie dwóch umieszczonych jedna za drugą rolek bieżnych na jeden mechanizm jezdny gwarantuje, nawet przy rozruchu 1 hamowaniu mechanizmów jezdnych, spokojny i zabezpieczony przed przechylaniem mechanizmów przesuw mechanizmów jezdnych wzdłuż szyny nośnej.
Jako szczególnie odpowiedni profil dla szyny nośnej okazał się profil I, który poza dużą wytrzymałością na zaginanie gwarantuje szeroką powierzchnię bieżną dla rolek bieżnych.
Według dalszej postaci wykonania wynalazku, każdy mechanizm jezdny jest zaopatrzony w co najmniej dwie przylegające po naprzeciwległych sobie stronach szyny nośnej rolki podpierające, których osie obrotu przebiegają prostopadle do osi obrotu rolek bieżnych mechanizmu jezdnego. Dzięki tym rolkom podporowym przylegającym bocznie do profilu szyny nośnej można znacznie zwiększyć boczne zabezpieczenie przed przechylaniem mechanizmów jezdnych.
Ponadto według wynalazku przewidziano, że każdy mechanizm jezdny zawiera ramę, obejmującą z trzech stron szynę nośną, w której górnej stronie są ułożyskowane rolki bieżne i na której dolnej stronie jest wsparte urządzenie podnośnikowe do podnoszenia i opuszczania belki poprzecznej. Dzięki ukształtowaniu tej ramy mechanizmu jezdnego, wspierającej łożyskowanie rolek bieżnych oraz urządzenie podnośnikowe, możliwe jest w prosty sposób ukształtowanie każdego mechanizmu jezdnego jako zwartego zespołu konstrukcyjnego.
W końcu zaproponowano według wynalazku, że urządzenie podnośnikowe zawiera obrotowy korpus zasobnikowy, przykładowo szpulę albo rolkę, na który jest nawijany giętki element nośny, przykładowo linę albo łańcuch.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na podstawie poniższego rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszą postać wykonania urządzenia do przesuwania według wynalazku, w widoku perspektywicznym, a fig. 2 - drugą postać wykonania urządzenia do przesuwania według wynalazku, w przekroju poprzecznym.
Na fig. 1 jest przedstawiona w widoku perspektywicznym zasadnicza konstrukcja urządzenia do przesuwania. Przedstawione urządzenie do przesuwania składa się zasadniczo z szyny nośnej 1, na której jeden za drugim są umieszczone dwa przesuwane wzdłuż tej szyny nośnej 1 mechanizmy jezdne, które są połączone każdorazowo poprzez połączone z każdym mechanizmem jezdnym 2 urządzenie podnośnikowe 3 z belką poprzeczną. 4 do transportowania nie przedstawionych przedmiotów obrabianych .
Jak wynika z rysunku, w przedstawionym przykładzie wykonania szyna nośna 1 jest ukształtowana jako profil I. Każdy mechanizm jezdny 2 jest wyposażony w dwie rolki bieżne 5, które toczą się, napędzane przez napęd 6, po górnej stronie szyny nośnej 1. Każdy mechanizm jezdny 2 obejmuje ponadto ramę 7, otaczającą z trzech stron szynę nośną, na której górnej stronie są ułożyskowane rolki bieżne 5 i której dolna strona wspiera urządzenie podnośnikowe 3 do podnoszenia i opuszczania belki poprzecznej 4. Przedstawione urządzenie podnośnikowe 13 składa się z obrotowej rolki 8, na którą jest nawijany łańcuch, który jest zawieszony w uchwytach nośnych 10 na górnej stronie belki poprzecznej 4.
Do mocowania przedmiotów obrabianych, transportowanych za pomocą belki poprzecznej 4, na dolnej stronie belki poprzecznej 4, jest umieszczony profil mocujący 11, na
183 621 którym są ustalane urządzenia zawieszające 12 w dowolnym odstępie od siebie, które dźwigają przedmioty obrabiane.
W pierwszym przykładzie wykonania, przedstawionym na fig. 1, na górnej stronie profilu szyny nośnej 1 w postaci I jest umieszczony profil szyny 13 w postaci otwartej ku górze litery U, w którym toczą się rolki bieżne 5 mechanizmów jezdnych 2.
Przedstawiony na fig. 2 drugi przykład wykonania urządzenia do przesuwania nie posiada żadnego szczególnego profilu na szynie nośnej 1. W tej postaci wykonania rolka bieżna 5 toczy się swobodnie na górnej stronie szyny nośnej 1. W celu uniemożliwienia przechylania mechanizmu jezdnego 2, mechanizm ten zawiera dodatkowo dwa przylegające po naprzeciwległych stronach szyny nośnej 1, rolki podpierające 14, których osie obrotu przebiegają prostopadle do osi obrotu rolek bieżnych 5 mechanizmu jezdnego 2.
Przedstawione postacie wykonania urządzenia do przesuwania belek poprzecznych 4 do transportu przedmiotów obrabianych charakteryzują się tym, że przez toczenie się rolek bieżnych 5 na górnej stronie szyny nośnej 1 mogą być przesuwane przez niewielkie i różne promienie szyny nośnej 1 nawet podczas transportu długich bel;ek poprzecznych 4. Jak wynika z fig. 1, mechanizmy jezdne 2 do transportowania belki poprzecznej 4 są sprzężone ze sobą poprzez pręt złączny 15, połączony przegubowo z mechanizmami jezdnymi 2. Pręt złączny 15 zapewnia to, że mechanizmy jezdne 2 utrzymująjednakowy odstęp od siebie nawet wówczas, gdy mechanizm jezdny 2 zespołu jezdnego przejeżdża przez zakrzywiony częściowy odcinek szyny nośnej 1, natomiast drugi mechanizm jezdny 12 przesuwa się wzdłuż prostego odcinka szyny nośnej 1.
183 621
Fig. 2
f | L· | z 5 • ^^1 |
Γ | ||
~ł il: | ||
A | —-</ |
'14
183 621
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (6)
- Zastrzeżenia patentowe1. Urządzenie do przesuwania belki poprzecznej do transportu przedmiotów obrabianych, zwłaszcza przeznaczonych do ocynkowania długich elementów konstrukcyjnych, jak rury wymiennika ciepła i wiązki rur wymiennika ciepła, na szynach nośnych za pomocą zespołu jezdnego, składającego się z szeregu mechanizmów jezdnych, przy czym belka poprzeczna jest połączona z mechanizmem jezdnym każdorazowo przez urządzenie podnośnikowe, znamienne tym, że belka poprzeczna (4) jest umieszczona na dwóch usytuowanych jeden za drugim, na wspólnej szynie nośnej (1) mechanizmach jezdnych (2), których rolki bieżne (5) przesuwają się na górnej stronie szyny nośnej (1) i są ze sobą sprzężone przez połączony z nimi pręt złączny (15).
- 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy mechanizm jezdny (2) zawiera dwie usytuowane jedna za drugą rolki bieżne (5) i że co najmniej jedna rolka bieżna (5) co najmniej jednego mechanizmu jezdnego (2) zespołu jezdnego jest napędzana.
- 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że szyna nośna (1) jest ukształtowana jako profil I.
- 4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że każdy mechanizm jezdny (2) jest zaopatrzony w co najmniej dwie przylegające po naprzeciwległych sobie stronach szyny nośnej (1) rolki podpierające (14), których osie obrotu przebiegają prostopadle do osi obrotu rolek bieżnych (5) mechanizmu jezdnego (2).
- 5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienne tym, że każdy mechanizm jezdny (2) zawiera ramę (7), obejmującą z trzech stron szynę nośną (1), w której górnej stronie są ułożyskowane rolki bieżne (5) i na której dolnej stronie jest wsparte urządzenie podnośnikowe (3) do podnoszenia i opuszczania belki poprzecznej (4).
- 6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienne tym, że urządzenie podnośnikowe zawiera obrotowy korpus zasobnikowy, przykładowo szpulę albo rolkę (8), na który jest nawijany giętki element nośny, przykładowo linę albo łańcuch (9).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE29621477U DE29621477U1 (de) | 1996-12-11 | 1996-12-11 | Vorrichtung zum Verfahren von Traversen für den Transport von Werkstücken |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL323659A1 PL323659A1 (en) | 1998-06-22 |
PL183621B1 true PL183621B1 (pl) | 2002-06-28 |
Family
ID=8033123
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL97323659A PL183621B1 (pl) | 1996-12-11 | 1997-12-11 | Urządzenie do przesuwania belki poprzecznej do transportu przedmiotów obrabianych |
Country Status (5)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0853143A1 (pl) |
CZ (1) | CZ399297A3 (pl) |
DE (1) | DE29621477U1 (pl) |
PL (1) | PL183621B1 (pl) |
SI (1) | SI9700315A (pl) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN102492911B (zh) * | 2011-12-20 | 2013-09-25 | 济南玫德铸造有限公司 | 钢帽镀锌流水线 |
CN106477259A (zh) * | 2016-10-14 | 2017-03-08 | 华东交通大学 | 一种应用于大坡度地形上的单轨牵引运输车 |
CN111470338B (zh) * | 2020-04-16 | 2024-08-23 | 陈虎 | 一种空中轨道运输货物脱离机构 |
CN111792291B (zh) * | 2020-07-11 | 2021-06-15 | 宁夏国运铁建高新材料科技有限公司 | 一种钢结构桁架转运输送系统 |
CN114769650B (zh) * | 2022-02-28 | 2024-05-07 | 中国铁建重工集团股份有限公司 | 一种磁悬浮轨排感应板自动钻孔装置 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1237503B (de) * | 1962-09-03 | 1967-03-23 | Gerhard Lingg Dipl Ing | Vorrichtung zur Verkuerzung der Leerspeicherstrecke fuer Lastentraegereinheiten eines Schleppkreisfoerderers |
DE1264331B (de) * | 1962-11-05 | 1968-03-21 | Udylite Corp | Werkstueckfoerderanlage, insbesondere fuer Galvanisierungsanlagen |
JPS5893661A (ja) * | 1981-11-27 | 1983-06-03 | 株式会社椿本チエイン | 台車コンベヤ用トロリ−の格納装置 |
-
1996
- 1996-12-11 DE DE29621477U patent/DE29621477U1/de not_active Expired - Lifetime
-
1997
- 1997-11-19 EP EP97120252A patent/EP0853143A1/de not_active Withdrawn
- 1997-12-09 SI SI9700315A patent/SI9700315A/sl unknown
- 1997-12-10 CZ CZ973992A patent/CZ399297A3/cs unknown
- 1997-12-11 PL PL97323659A patent/PL183621B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL323659A1 (en) | 1998-06-22 |
CZ399297A3 (cs) | 1998-08-12 |
DE29621477U1 (de) | 1997-01-30 |
SI9700315A (sl) | 1998-08-31 |
EP0853143A1 (de) | 1998-07-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR101653415B1 (ko) | 침지 처리 시스템 | |
DE3906857C2 (de) | Transporteinrichtung mit L-förmigem Hänger | |
ZA200504062B (en) | Installation for sequentially transporting objectsin a goods handling line, in particular for the automotive industry. | |
PL203347B1 (pl) | Instalacja do obróbki, zwłaszcza do lakierowania, przedmiotów, zwłaszcza karoserii pojazdów | |
SE454585B (sv) | Fordelningstransportor for styckegods | |
PL177737B1 (pl) | Pociąg szynowy do załadowywania, transportu i rozładowywania długich szyn | |
EP0277258B1 (de) | Vorrichtung zum Transport und zum Aufstauen von Paletten | |
US3807312A (en) | Vehicle propulsion, track, and switch system | |
PL181835B1 (pl) | Przenosnik do ukladu przenoszenia ladunków PL PL PL | |
RU1827364C (ru) | Устройство дл транспортировани трубчатых изделий | |
PL183621B1 (pl) | Urządzenie do przesuwania belki poprzecznej do transportu przedmiotów obrabianych | |
JP4419302B2 (ja) | 搬送設備 | |
US6902051B2 (en) | Workpiece treatment system and conveyor assembly | |
DE3234817C2 (de) | Hochregallager | |
RU98109400A (ru) | Грузовой вагон для насыпного материала | |
EP2610099B1 (de) | Transportvorrichtung für leichte Fördergüter, insbesondere Fahrzeugteile | |
US6378423B1 (en) | Friction drive system floor conveyor | |
HU227151B1 (hu) | Vasúti szállítókocsi lemeztekercsek szállításához | |
JP3440766B2 (ja) | 無端駆動体使用の搬送設備 | |
DE2744539A1 (de) | Kurvengaengiger lasttraeger | |
NL192731C (nl) | Geleidingsinrichting voor een transportsysteem. | |
JP5561005B2 (ja) | 搬送用走行体利用の搬送装置 | |
JP2002029618A (ja) | トレー式物品搬送装置におけるリンクフレーム連結機構 | |
EP0727383A2 (en) | Bridge trolley with circular rail to be suspended underlying the frame to improve the working envelope of the chain blocks | |
JP2000016285A (ja) | 台車搬送用コンベヤチェーン |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20051211 |