PL182462B1 - Urządzenie dozujące dla płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego - Google Patents

Urządzenie dozujące dla płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego

Info

Publication number
PL182462B1
PL182462B1 PL96317903A PL31790396A PL182462B1 PL 182462 B1 PL182462 B1 PL 182462B1 PL 96317903 A PL96317903 A PL 96317903A PL 31790396 A PL31790396 A PL 31790396A PL 182462 B1 PL182462 B1 PL 182462B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
dispensing device
valve
chamber
dispensing
dispenser
Prior art date
Application number
PL96317903A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317903A1 (en
Inventor
Dirk Salmon
Original Assignee
Vermop Salmon Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE29601665U external-priority patent/DE29601665U1/de
Application filed by Vermop Salmon Gmbh filed Critical Vermop Salmon Gmbh
Publication of PL317903A1 publication Critical patent/PL317903A1/xx
Publication of PL182462B1 publication Critical patent/PL182462B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L13/00Implements for cleaning floors, carpets, furniture, walls, or wall coverings
    • A47L13/10Scrubbing; Scouring; Cleaning; Polishing
    • A47L13/50Auxiliary implements

Landscapes

  • Apparatus For Disinfection Or Sterilisation (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Cleaning Implements For Floors, Carpets, Furniture, Walls, And The Like (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie dozujace dla plynu de zynfekcyjnego i/lub czyszczacego, do zwilzania narzedzia czyszczacego, zwlaszcza naciagnietej na trzonek koncówki mopa do pielegnacji po- sadzek lub temu podobnych powierzchni, za- wierajace zasobnik dla swiezego plynu dezyn- fekcyjnego i/lub czyszczacego, uszczelniona wzgledem zasobnika komore zwilzania do za- nurzania narzedzia czyszczacego, oraz sterowa- ny przy uzyciu elementu uruchamiajacego za- wór dozujacy do regulacji przeplywu swiezego plynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczacego z zasobnika do komory zwilzania, znamienne tym, ze element uruchamiajacy (7) jest co naj- mniej w czesci umieszczony przy komorze zwil- zania (4), stanowiacej element skladowy dozow- nika (1), wzglednie jest on usytuowany we- wnatrz tej komory, oraz ma dzwignie urucha- miajaca (7'), osadzona obrotowo wokól osi obrotu (8) i uruchamiana za pomoca narzedzia czyszczacego. FIG.1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie dozujące dla płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego.
Do higienicznego czyszczenia gładkich powierzchni posadzek stosowane są, zwłaszcza w pomieszczeniach przemysłowych, mopy zmywające, które należy w regularnych odstępach zwilżać świeżym płynem dezynfekcyjnym i/lub czyszczącym. Dotychczas odbywa się to w ten sposób, że naciągnięty na trzonek mop zanurzany jest w wiadrze z płynem dezynfekcyjnym i/lub czyszczącym. Mop pobiera przy tym niekontrolowaną ilość płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego.
Aby jednak umożliwić skuteczną dezynfekcję i/lub czyszczenie obrabianych powierzchni, końcówka mopa powinna pobierać ilość płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego, dopasowaną do wielkość obrabianej powierzchni posadzki. Z drugiej strony zarówno ze względów ekonomicznych, jak też ekologicznych pożądane jest, aby zużycie płynu nie było większe niż jest to potrzebne. Znane zanurzanie końcówki mopa nie może sprostać tym wymaganiom.
Z amerykańskiego opisu patentowego nr 3692213 znany jest zbiornik do przechowywania i transportu cieczy oraz substancji proszkowych. Do opróżniania wnętrza zbiornika służy urządzenie odsączające, usytuowane na dnie zbiornika. Urządzenie odsączające zawiera zawór, który można otwierać i zamykać przy użyciu dźwigni uruchamiającej. Zawartość zbiornika spuszcza się przez urządzenie odsączające za pomocą zaworu. Nie chodzi tu jednak o dozowanie płynu czyszczącego z zasobnika do uszczelnionej względem niego komory zwilżania w celu zanurzenia w niej narzędzia czyszczącego.
Z amerykańskiego opisu patentowego nr 3045252 znane jest urządzenie czyszczące, które zawiera zbiornik doprowadzający dla płynu czyszczącego oraz zbiornik do płukania. W zbiorniku do płukania można wyciskać końcówkę mopa. Zbiornik doprowadzający zawiera czysty płyn czyszczący i jest połączony ze zbiornikiem do płukania za pomocą sterowanego ręcznie zaworu. Sterowany zawór jest usytuowany pomiędzy rozciągającą się w zbiorniku doprowadzającym rurą wlotową i rurą wylotową, która przez otwór wchodzi do zbiornika do płukania. W ten sposób czysty płyn czyszczący przedostaje się przy otwartym zaworze przez rurę wlotową i wylotową ze zbiornika doprowadzającego do zbiornika do płukania. Zawór jest połączony z obsługiwanym ręcznie trzpieniem, który za pomocą klamry jest osadzony na bocznej ściance zbiornika i zaopatrzony w uchwyt. W celu czyszczenia mop umieszcza się w zbiorniku do płukania i za pomocą uchwytu uruchamia się zawór, co powoduje przepływ płynu czyszczącego ze zbiornika doprowadzającego do zbiornika do płukania i zwilżanie mopa. Element uruchamiający nie jest tutaj uruchamiany przez samo narzędzie czyszczące.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia dozującego dla płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego do zwilżania narzędzia czyszczącego, które to urządzenia umożliwi zwilżanie narzędzia czyszczącego dozowaną ilością płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego.
Urządzenie dozujące dla płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego do zwilżania narzędzia czyszczącego, zwłaszcza naciągniętej na trzonek końcówki mopa do pielęgnacji posa
182 462 dzek lub temu podobnych powierzchni, zawierające zasobnik dla świeżego płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego, uszczelnioną względem zasobnika komorę zwilżania do zanurzania narzędzia czyszczącego, oraz sterowany przy użyciu elementu uruchamiającego zawór dozujący do regulacji przepływu świeżego płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego z zasobnika do komory zwilżania, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element uruchamiający jest co najmniej w części umieszczony przy komorze zwilżania, stanowiącej element składowy dozownika, względnie jest on usytuowany wewnątrz tej komory, oraz ma dźwignię uruchamiającą, osadzoną obrotowo wokół osi obrotu i uruchamianą za pomocą narzędzia czyszczącego.
Korzystnie w dozowniku znajduje się przegroda, dzieląca go na zasobnik i komorę zwilżania, połączone kanałem łączącym, który przy otwartym zaworze dozującym stanowi wlot płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego do komory zwilżania.
Korzystnie zawór dozujący znajduje się w zasobniku, komorze zwilżania lub w przegrodzie, przy czym element uruchamiający przechodzi wówczas przez otwór w przegrodzie.
Korzystnie przegroda jest połączona na stałe z dozownikiem, osadzona szczelnie w dozowniku lub stanowi część, zwłaszcza denko lub boczną ściankę, tworzącego zasobnik wkładu, umieszczonego w dozowniku.
Korzystnie zawór dozujący lub wkład zawiera element mocujący do nasadzania na obrzeże dozownika.
Korzystnie element mocujący stanowi wygięty fragment ścianki wkładu.
Korzystnie oś obrotu dźwigni uruchamiającej leży w płaszczyźnie przegrody lub w jej pobliżu.
Korzystnie dźwignia uruchamiająca jest dwuramienna i składa się z położonego od strony zaworu, pierwszego ramienia i drugiego ramienia.
Korzystnie pierwsze ramię dźwigni jest krótsze niż drugie ramię dźwigni.
Korzystnie ilość płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego, przechodząca przez zawór dozujący do komory zwilżania przy jednorazowym otwarciu go za pomocą elementu uruchamiającego jest jednakowa, zwłaszcza regulowana.
Korzystnie z zasobnikiem połączona jest poprzez zawór zalewowy komora dozowania, która z drugiej strony, poprzez otwierany za pomocą elementu uruchamiającego zawór dozujący, jest połączona z komorą zwilżania.
Korzystnie zawór dozujący i zawór zalewowy stanowią układ naprzemiennie otwieranych zaworów, za pomocą którego ilość płynu przechodzącego do komory zwilżania jest ograniczona do zawartości komory dozowania.
Korzystnie korpus zaworu dozującego jest przestawny za pomocą elementu uruchamiającego, zwłaszcza dźwigni uruchamiającej, przeciwnie do działania sprężyny powrotnej, ze swego położenia zamkniętego w położenie otwarte.
Korzystnie korpus zaworu zalewowego jest przestawny za pomocą elementu uruchamiającego, zwłaszcza dźwigni uruchamiającej, przeciwnie do działania sprężyny powrotnej, ze swego położenia otwartego w położenie zamknięte.
Korzystnie dźwignia uruchamiająca spoczywa swym pierwszym ramieniem poniżej wkładu, zaś jej drugie ramię robocze, wchodzące do komory zwilżania, stanowi element uruchamiający otwieranie zaworu dozującego oraz, poprzez przechodzący przez dno wkładu element pośredni, zamykanie zaworu zalewowego.
Korzystnie w komorze zwilżania znajduje się element zgarniający, korzystnie w postaci siatki zgarniającej, którego górna krawędź leży w zadanym odstępie od głównej płaszczyzny dna komory zwilżania.
Korzystnie element zgarniający stanowi ogranicznik głębokości zanurzania narzędzia czyszczącego w komorze zwilżania, korzystnie również stopnia otwarcia zaworu dozującego.
Korzystnie roboczy koniec, znajdującego się w swym położeniu spoczynkowym, elementu uruchamiającego, zwłaszcza dźwigni uruchamiającej, wy staje poza element zgarniający, którego górna krawędź stanowi ogranicznik docisku elementu uruchamiającego.
Korzystnie roboczy koniec elementu uruchamiającego, zwłaszcza dźwigni uruchamiającej, przechodzi przez wybranie w elemencie zgarniającym.
182 462
Korzystnie roboczy koniec elementu uruchamiającego, zwłaszcza dźwigni uruchamiającej, znajduje się obok elementu zgarniającego, zaś narzędzie czyszczące, zwłaszcza końcówka mopą sąsiadująca z roboczym końcem elementu uruchamiającego, styka się z elementem zgarniającym.
Korzystnie element zgarniający jest wsparty kilkoma nóżkami na dnie komory zwilżania.
Korzystnie element zgarniający spoczywa na dnie komory zwilżania, zaopatrzonym w co najmniej jedno podwyższenie.
Korzystnie co najmniej jedno podwyższenie ma kształt otwartego na zewnątrz, poprzecznego żebra.
Korzystnie element zgarniający ma postać gąbki, wchłaniającej płyn dezynfekcyjny i/lub czyszczący.
Korzystnie przy podawaniu wchłoniętego płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego na narzędzie czyszczące gąbka jest odkształcalna sprężyście pod naciskiem narzędzia czyszczącego.
Korzystnie gąbka ma otwarte pory i jest z materiału odpornego chemicznie.
Korzystnie ograniczająca komorę zwilżania, boczna ścianka dozownika ma co najmniej w swej dolnej części zukosowanie, biegnące od zewnątrz z góry do wewnątrz w dół.
Korzystnie komora zwilżania ma zamykalny wylot, umieszczony zwłaszcza pod elementem zgarniającym.
Korzystnie zawór dozujący stanowi część pompy dozującej.
Zwartą konstrukcją charakteryzuje się wariant urządzenia dozującego, w którym zawór dozujący znajduje się w zasobniku, w komorze zwilżania lub w przegrodzie, przy czym element uruchamiający może wówczas przechodzić przez otwór w przegrodzie.
Jeżeli przegroda jest, w jednoczęściowym wykonaniu urządzenia, połączona na stałe z dozownikiem, powoduje to wzrost jego stabilności. Jeżeli przegroda jest osadzana szczelnie w dozowniku, ten ostatni można po wyjęciu przegrody wykorzystać do innych celów. Szczególnie korzystne jest, jeżeli przegroda stanowi część wkładu, umieszczanego w dozowniku. Wkład można po prostu włożyć do dozownika, nie stosując żadnego dodatkowego uszczelnienia pomiędzy zasobnikiem i komorą zwilżania, ponieważ tę ostatnią stanowi część dozownika, jaka pozostaje po włożeniu weń odpowiednio mniejszego wkładu.
Skuteczne, a zarazem łatwo rozłączalne zamocowanie zaworu dozującego w pozycji roboczej osiąga się wówczas, gdy zawór dozujący lub wkład zawiera element mocujący do nasadzania na obrzeże dozownika.
Rozwiązanie, w którym element uruchamiający jest zaopatrzony w dźwignię uruchamiającą obracaną na przykład wokół poziomej osi obrotu, charakteryzuje się znacznie prostszą trwalszą i łatwiejszą w obsłudze konstrukcją.
Jeżeli oś obrotu dźwigni uruchamiającej leży w płaszczyźnie przegrody lub w jej pobliżu, zwiększa to funkcjonalność elementu uruchamiającego.
Asymetryczna konstrukcją w której pierwsze ramię dźwigni jest krótsze niż jej drugie ramię, ułatwia dostęp do drugiego, roboczego ramienia dźwigni oraz poprawia parametry związane z przełożeniem siły.
Wariant wynalazku, szczególnie korzystny pod względem dozowanią polega na tym, że przy każdym uruchomieniu elementu uruchamiającego przez zawór dozujący do komory zwilżania przechodzi jednakową zwłaszcza regulowaną ilość płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego. Dzięki temu mop można zwilżać zadaną dozowaną ilością płynu, co przyczynia się do oszczędnego zużycia płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego, przy czym zachowana jest ilość cieczy niezbędna zwłaszcza do celów dezynfekcyjnych.
Utrzymanie stałej ilości płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego, przepływającej do komory zwilżanią jest szczególnie proste wówczas, gdy zasobnikowi przyporządkowana jest, połączona z nim poprzez zawór zalewowy, komora dozowanią której zawartość przechodzi przy uruchomieniu elementu uruchamiającego do komory zwilżania.
Zaopatrzenie układu zaworów w sprężynę powrotną zapewnia samoczynne zamykanie połączenia między zasobnikiem i komorą zwilżanią zwłaszcza w tym celu, aby zapobiec niepożądanemu przechodzeniu płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego do komory zwilżanią
182 462 a także samoczynnie otwieranie komory dozowania względem zasobnika, umożliwiając przepływ płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego.
Szczególnie zwarta konstrukcja charakteryzuje się tym, że dźwignia uruchamiająca spoczywa swym pierwszym ramieniem poniżej wkładu, zaś przy uruchomieniu wchodzącego do komory zwilżania, drugiego ramienia, za pomocą przechodzącego przez dno wkładu elementu przenoszącego zawór dozujący jest otwierany, natomiast zawór zalewowy zamykany.
Równomierne zwilżanie narzędzia czyszczącego zapewnia znajdujący się w komorze zwilżania element zgarniający, na przykład siatka zgarniającą której góma krawędź leży w zadanym odstępie od głównej płaszczyzny dna komory zwilżania.
Jeżeli element zgarniający ogranicza głębokość zanurzania narzędzia czyszczącego w komorze zwilżanią a jednocześnie na przykład stopień otwarcia zaworu dozującego, wówczas możliwe jest zwilżanie wyłącznie tej powierzchni narzędzia czyszczącego, która będzie używana w trakcie mycia. Ciecz wchłonięta przez gómą część, na przykład mopą jest tracona wskutek procesu czyszczenia lub dezynfekowania. Strat tych nie można zaniedbać zwłaszcza tam, gdzie z uwagi na szczególne wymogi higieniczne końcówka mopa jest wymieniana nawet pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, jak to ma miejsce w szpitalach.
Ponadto element uruchamiający, zwłaszcza dźwignia uruchamiającą wystaje w swym położeniu spoczynkowym roboczym końcem nad element zgarniający i jest wciskany co najmniej do górnej krawędzi elementu zgarniającego, co pozwala na regulację położenia elementu uruchamiającego na określonym odcinku.
Jeżeli roboczy koniec elementu uruchamiającego, zwłaszcza dźwigni uruchamiającej, leży obok elementu zgarniającego, wówczas nawet bez uruchamiania elementu uruchamiającego narzędzie czyszczące można przeciągać po elemencie zgarniającym.
Z drugiej strony roboczy koniec elementu uruchamiającego, zwłaszcza dźwigni uruchamiającej, może przechodzić przez wybranie w elemencie zgarniającym, co ogranicza przemieszczanie dźwigni uruchamiającej do określonego odcinka.
Zaopatrzenie elementu zgarniającego w kilka nóżek, którymi jest on wsparty na dnie komory zwilżanią umożliwia łatwe i skuteczne osadzenie elementu zgarniającego w komorze zwilżania przy zachowaniu żądanego odstępu względem dna komory.
Z kolei zaopatrzenie dna komory zwilżania w co najmniej jedno podwyższenie, na którym spoczywa element zgarniający, nadaje konstrukcji znaczną wytrzymałość, nawet na działanie większych sił.
Jeżeli co najmniej jedno podwyższenie ma kształt otwartego na zewnątrz, poprzecznego żebrą wówczas poza usztywnieniem dna osiągane jest stabilne ustawienie dozownika na wózku, jeżeli odpowiadający od zewnątrz poprzecznemu żebru, poprzeczny rowek zostanie nasadzony na pręt mocujący, połączony na stałe z wózkiem.
Zastosowanie elementu zgarniającego w postaci gąbki, wchłaniającej płyn dezynfekcyjny i/lub czyszczący, pozwala zapobiec wychlapywaniu płynu w komorze zwilżanią a jednocześnie zapewnia równomierny rozkład i podawanie płynu na narzędzie czyszczące nawet wówczas, gdy dozownik jest ustawiony ukośnie, na przykład wskutek nierówności podłoża.
Szczególnie równomierne zwilżanie narzędzia czyszczącego możliwe jest wówczas, gdy gąbka jest odkształcana sprężyście za pomocą nacisku narzędzia czyszczącego, aby wchłonięty płyn dezynfekcyjny i/lub czyszczący podać na narzędzie czyszczące. Ponieważ urządzenie dozujące według wynalazku umożliwia wyjątkowo oszczędne dozowanie płynu, tym bardziej ważne jest, aby tę dozowaną ilość podawać równomiernie na narzędzie czyszczące, zwłaszcza mop.
Jeżeli ograniczająca komorę zwilżanią boczna ścianka dozownika ma co najmniej w swej dolnej części zukosowanie, biegnące od zewnątrz z góry do wewnątrz w dół, wówczas po pierwsze istnieje możliwość łatwego wytrząśnięcia zawartości pojemniką zwłaszcza brudnego płynu z komory zwilżanią a po drugie płyn jest zabezpieczony przed wychlapywaniem w trakcie ruchu.
Wyposażenie urządzenia w zamykalny wylot komory zwilżanią umieszczony zazwyczaj pod elementem zgarniającym, pozwala wylewać nadmiar płynu z komory zwilżania.
182 462
Jeżeli zawór dozujący stanowi część pompy dozującej, wówczas do komory zwilżania tłoczona jest dozowana ilość płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład wykonania urządzenia dozującego, wbudowanego w dozownik, fig. 2 - kolejny przykład wykonania urządzenia dozującego, w której w dozowniku umieszczony jest oddzielny wkład z zaworem dozującym, zaś fig. 2a - wkład z fig. 2 przed umieszczeniem w dozowniku, przy czym na wszystkich figurach widoczne są przekroje.
Przedstawione na fig. 1 urządzenie dozujące jest wbudowane w dozownik 1, podzielony przegrodą 2 na zasobnik 3 i komorę zwilżania 4. W zasobniku 3 znajduje się przy tym czysty lub świeży płyn dezynfekcyjny i/lub czyszczący R, natomiast w komorze zwilżania 4 następuje czyszczenie lub zwilżanie narzędzia czyszczącego, zwłaszcza naciągniętej na trzonek końcówki B mopa, płynem dezynfekcyjnym i/lub czyszczącym R.
Zasobnik 3 i komora zwilżania 4 są połączone kanałem łączącym 5, który poprzez otwór 17 w przegrodzie 2 uchodzi do zasobnika 3. Pod działaniem ciśnienia hydrostatycznego płynu, znajdującego się w zasobniku 3, strumień płynu może przechodzić z zasobnika 3 do komory zwilżania 4, jeżeli w sposób sterowany otworzy się zawór dozujący 6, umieszczony w kanale łączącym 5.
Zawór dozujący 6 jest umieszczony przy dnie 16 zasobnika 3, blisko przegrody 2, i uruchamiany za pomocą elementu uruchamiającego 7 w postaci dźwigni uruchamiającej 7'. Dźwignia uruchamiająca 7' jest przy tym osadzona uchylnie wokół poziomej osi obrotu 3 w pobliżu przegrody 2 i ma asymetryczną konstrukcję, zawierającą dwa ramiona 9, 10, przy czym krótsze ramię jest ramieniem 9 położonym po stronie zaworu, zaś dłuższe ramię jest ramieniem roboczym 10. Krótsze ramię 9 dźwigni leży poniżej zaworu dozującego 6. Robocze ramię 10 dźwigni wchodzi przez otwór 17 w przegrodzie 2 do komory zwilżania 4 i biegnie tam w pobliżu, umieszczonego w zadanym odstępie względem dna 11 komory zwilżania 4, elementu zgarniającego 12 w postaci siatki zgarniającej 38. Element zgarniający 12 ma kilka nóżek 18, wspartych na dnie 11 komory zwilżania. Długość nóżek 18 wyznacza położenie elementu zgarniającego 12 w komorze zwilżania 4, a zatem również największą dopuszczalną głębokość zanurzenia końcówki B mopa.
Do podparcia elementu zgarniającego 12 służą także dwa, mające kształt żeber, podwyższenia 19, 19' w dnie 11 komory zwilżania 4, które dodatkowo zwiększają sztywność dna 11. Dzięki temu, że podwyższenia 19 mają kształt poprzecznych żeber 19', odpowiadające im, zewnętrzne rowki poprzeczne mogą obejmować pręty mocujące (nie pokazanego) wózka w celu zamocowania na nim dozownika 1.
Zawór dozujący 6 zawiera korpus 14, utrzymywany w zamkniętym położeniu spoczynkowym przez sprężynę powrotną 15, zapobiegając w ten sposób przepływowi płynu z zasobnika 3 do komory zwilżania 4, jeżeli na dźwignię uruchamiającą 7' nie działa żadna siła.
Leżąca naprzeciw przegrody 2 boczna ścianka 20 komory zwilżania 4 ma w dolnej części zukosowanie 21, które po pierwsze ułatwia wylewanie brudnego płynu z komory zwilżania 4, po drugie zaś zmniejsza wychlapywanie płynu czyszczącego z komory zwilżania 4 przy przemieszczaniu dozownika 1.
Górne obrzeże 22 dozownika 1 ma kształt wygiętej krawędzi uchwytowej 22', ułatwiającej manipulowanie dozownikiem 1. Krawędź uchwytowa 22' usztywnia ponadto cały zbiornik.
Tak skonstruowane urządzenie dozujące umożliwia zwilżanie naciągniętej na trzonek H końcówki B mopa płynem dezynfekcyjnym lub czyszczącym w następujący sposób:
Najpierw zasobnik 3 napełnia się w zasadzie całkowicie płynem dezynfekcyjnym lub czyszczącym R.
Ponieważ zawór dozujący 6 ma taką konstrukcję, że w swym położeniu spoczynkowym jest zamknięty za pomocą sprężyny powrotnej 15, płyn R nie może w sposób niekontrolowany przedostawać się do komory zwilżania 4.
Zależnie od potrzeb końcówkę B mopa można zanurzać w celu zwilżania i czyszczenia w komorze zwilżania 4. Gdy końcówka B mopa naciska na roboczy koniec 13 dźwigni
182 462 uruchamiającej 7’, jak pokazuje fig. 1, wówczas korpus 14 zaworu jest naciskany w górę przeciwnie do siły sprężyny powrotnej 15, powodując otwarcie zaworu dozującego 6. Płyn R przepływa do komory zwilżania 4 dopóty, dopóki zawór dozujący 6 pozostaje otwarty wskutek działania nacisku końcówki B mopa na ramię 10 dźwigni. Stopień otwarcia zaworu dozującego 6 jest ograniczony położeniem elementu zgarniającego 12, który wyznacza maksymalne zanurzenie końcówki B w komorze zwilżania 4.
Gdy do komory zwilżania 4 przedostanie się wystarczająca ilość płynu R, na przykład gdy poziom płynu R podniesie się właśnie nad kratkę zgarniającą 12, jak ma to miejsce na rysunku, końcówkę B mopa można zdjąć z roboczego końca 13 dźwigni uruchamiającej 7' i opuścić ją obok na element zgarniający 12, aby poprzez pocieranie elementu zgarniającego 12 zwilżyć ją płynem R lub oczyścić.
Urządzenie dozujące, przedstawione na fig. 2 i 2a, zawiera, umieszczany oddzielnie w dozowniku 1, odpowiednio węższy wkład 23, w którego dnie znajduje się zawór dozujący 6. Z zasobnikiem 3 połączona jest ponadto przez kanał zalewowy 25 komora dozowania 24, umieszczona w sąsiedztwie zaworu dozującego 6. W kanale zalewowym 25 znajduje się zawór zalewowy 26, który w połączeniu z zaworem dozującym 6 tworzy zawór o podwójnym działaniu. Układ zaworowy 6, 26 ma wspólny korpus 14, utrzymywany przez sprężynę powrotną 15 w swym położeniu spoczynkowym. W położeniu tym zawór zalewowy 26, a zatem także kanał zalewowy 25, łączący komorę dozowania 24 z zasobnikiem 3, są otwarte, natomiast zawór dozujący 6 jest zamknięty. Płyn dezynfekcyjny lub czyszczący R można w tym położeniu zaworów wprowadzać do komory dozowania 24, nie może on jednak przedostawać się do komory zwilżania 4, znajdującej się w dozowniku 1 obok wkładu 23.
Przy uruchomieniu dźwigni uruchamiającej 1 korpus 14 układu zaworów jest przemieszczany przeciwnie do siły sprężyny powrotnej 15 ze swego położenia spoczynkowego w położenie robocze, przy czym zawór zalewowy 26 zamyka kanał zalewowy 25, a jednocześnie zawór dozujący 6 otwiera kanał łączący 5 w kierunku komory zwilżania 4, tak że płyn dezynfekcyjny i/lub czyszczący R może przepływać z komory dozowania 24 do komory zwilżania 4.
Górna krawędź wkładu 23 służy jako element mocujący 27 do nasadzania na obrzeże 22 dozownika 1, ukształtowany w postaci wygiętego górnego fragmentu 28 ścianki. Umożliwia to ustalenie położenia wkładu 23 w dozowniku 1.
Wkład 23 jest umieszczany w dozowniku 1 w kierunku strzałki 29, jak pokazuje fig. 2a. Dozownik 1 jest z kolei ustawiony na wózku 30 zaopatrzonym w kółka 31.
Jak widać na fig. 2, wkład 23 wspiera się od góry swym wygiętym fragmentem 28 ścianki na obrzeżu 22, a od dołu żebrem 32 na dnie 11 dozownika 1, przylegając dużą powierzchnią fragmentu 33 ścianki do bocznej ścianki 20 dozownika 1. Następny fragment 34 ścianki wkładu 23 tworzy przegrodę 2, która oddziela zasobnik 3 od komory zwilżania 4.
Na dnie 11 komory zwilżania 4 umieszczony jest element zgarniający 12 w postaci odpornej chemicznie gąbki 35 o otwartych porach, której wielkość odpowiada w przybliżeniu wielkości końcówki mopa.
Tak skonstruowane urządzenie dozujące umożliwia zwilżanie naciągniętej na trzonek H końcówki B mopa w następujący sposób:
Najpierw zasobnik 3 wkładu 23 napełnia się w zasadzie całkowicie płynem dezynfekcyjnym lub czyszczącym R, jak widać na fig. 2a.
Ponieważ zawór zalewowy 26 jest w swym położeniu spoczynkowym otwarty wskutek działania sprężyny powrotnej 15, płyn R może przez kanał zalewowy 25 wpływać w kierunku strzałki 36 do komory dozowania 24 i napełniać ją Ponieważ jednocześnie zawór dozujący 6 jest w swym położeniu spoczynkowym zamknięty, płyn R nie może początkowo przedostawać się do komory zwilżania 4.
Gdy końcówka B mopa naciśnie na roboczy koniec 13 dźwigni uruchamiającej 7', zawór zalewowy 26 zostaje zamknięty, natomiast zawór dozujący 6 otwarty. W tym położeniu zaworów do komory zwilżania 4 przez kanał łączący 5 może przedostawać się w kierunku strzałki 37 wyłącznie objętość płynu, znajdująca się w komorze dozowania 24.
182 462
Ilość płynu dezynfekcyjnego lub czyszczącego R, jaka przedostaje się do komory zwilżania 4, jest wchłaniana przez gąbkę 35. Gdy końcówka B mopa ściśnie odkształcalną sprężyście gąbkę 35, płyn R jest podawany równomiernie na końcówkę B mopa, przy czym zwilżana równomiernie jest tylko, potrzebna do mycia, dolna strona końcówki B mopa.
Urządzenie dozujące według wynalazku umożliwia zatem dokładne dozowanie płynu dezynfekcyjnego lub czyszczącego R do komory zwilżania 4 i określone zwilżanie końcówki B mopa.
182 462
27,28
FIG.2
182 462
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (38)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie dozujące dla płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego, do zwilżania narzędzia czyszczącego, zwłaszcza naciągniętej na trzonek końcówki mopa do pielęgnacji posadzek lub temu podobnych powierzchni, zawierające zasobnik dla świeżego płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego, uszczelnioną względem zasobnika komorę zwilżania do zanurzania narzędzia czyszczącego, oraz sterowany przy użyciu elementu uruchamiającego zawór dozujący do regulacji przepływu świeżego płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego z zasobnika do komory zwilżania, znamienne tym, że element uruchamiający (7) jest co najmniej w części umieszczony przy komorze zwilżania (4), stanowiącej element składowy dozownika (1), względnie jest on usj+iowany wewnątrz tej komory, oraz ma dźwignię uruchamiającą (7’), osadzoną obrotowo wokół osi obrotu (8) i uruchamianą za pomocą narzędzia czyszczącego.
  2. 2. Urządzenie dozujące według zastrz. 1, znamienne tym, że w dozowniku (1) znajduje się przegroda (2), dzieląca go na zasobnik (3) i komorę zwilżania (4), połączone kanałem łączącym (5), który przy otwartym zaworze dozującym (6) stanowi wlot płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego (R) do komory zwilżania (4).
  3. 3. Urządzenie dozujące według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że w zasobniku (3) znajduje się zawór dozujący (6).
  4. 4. Urządzenie dozujące według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że w komorze zwilżania (4) znajduje się zawór dozujący (6).
  5. 5. Urządzenie dozujące według zastrz. 2, znamienne tym, że zawór dozujący (6) znajduje się w przegrodzie (2).
  6. 6. Urządzenie dozujące według zastrz. 3 albo 4, albo 5, znamienne tym, że element uruchamiający (7) przechodzi przez otwór (17) w przegrodzie (2).
  7. 7. Urządzenie dozujące według zastrz. 2, znamienne tym, że przegroda (2) jest połączona na stałe z dozownikiem (1).
  8. 8. Urządzenie dozujące według zastrz. 2, znamienne tym, że przegroda (2) jest osadzona szczelnie w dozowniku (1).
  9. 9. Urządzenie dozujące według zastrz. 2, znamienne tym, że przegroda (2) stanowi część tworzącego zasobnik (3) wkładu (23), umieszczonego w dozowniku (1).
  10. 10. Urządzenie dozujące według zastrz. 9, znamienne tym, że przegroda (2) stanowi denko wkładu (23).
  11. 11. Urządzenie dozujące według zastrz. 9, znamienne tym, że przegroda (2) stanowi boczną ściankę wkładu (23).
  12. 12. Urządzenie dozujące według zastrz. 1 albo 3, albo 4, albo 5, znamienne tym, że zawór dozujący (6) zawiera element mocujący (27) do nasadzania na obrzeże (22) dozownika (1).
  13. 13. Urządzenie dozujące według zastrz. 9 albo 10, albo 11, znamienne tym, że wkład (23) zawiera element mocujący (27) do nasadzania na obrzeże (22) dozownika (1).
  14. 14. Urządzenie dozujące według zastrz. 13, znamienne tym, że element mocujący (27) stanowi wygięty fragment (28) ścianki wkładu (23).
  15. 15. Urządzenie dozujące według zastrz. 1, znamienne tym, że oś obrotu (8) dźwigni uruchamiającej (7’) leży w płaszczyźnie przegrody (2).
  16. 16. Urządzenie dozujące według zastrz. 1, znamienne tym, że oś obrotu (8) dźwigni uruchamiającej (7’) leży w pobliżu płaszczyzny przegrody (2).
  17. 17. Urządzenie dozujące według zastrz. 1 albo 15, albo 16, znamienne tym, że dźwignia uruchamiająca (7’) jest dwuramienna i składa się z położonego od strony zaworu, pierwszego ramienia (9) i drugiego ramienia (10).
  18. 18. Urządzenie dozujące według zastrz. 17, znamienne tym, że pierwsze ramię (9) dźwigni jest krótsze niż drugie ramię (10) dźwigni.
    182 462
  19. 19. Urządzenie dozujące według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że ilość płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego (R), przechodząca przez zawór dozujący (6) do komory zwilżania (4) przy jednorazowym otwarciu go za pomocą elementu uruchamiającego (7) jest jednakowa, zwłaszcza regulowana.
  20. 20. Urządzenie dozujące według zastrz. 1, znamienne tym, że z zasobnikiem (3) połączona jest poprzez zawór zalewowy (26) komora dozowania (24), która z drugiej strony, poprzez otwierany za pomocą elementu uruchamiającego (7) zawór dozujący (6), jest połączona z komorą zwilżania (4).
  21. 21. Urządzenie dozujące według zastrz. 20, znamienne tym, że zawór dozujący (6) i zawór zalewowy (26) stanowią układ naprzemiennie otwieranych zaworów, za pomocą którego ilość płynu przechodzącego do komory zwilżania (4) jest ograniczona do zawartości komory dozowania (24).
  22. 22. Urządzenie dozujące według zastrz. 1 albo 20, albo 21, znamienne tym, że korpus (14) zaworu dozującego (6) jest przestawny za pomocą elementu uruchamiającego (7), zwłaszcza dźwigni uruchamiającej (7'), przeciwnie do działania sprężyny powrotnej (15), ze swego położenia zamkniętego w położenie otwarte.
  23. 23. Urządzenie dozujące według zastrz. 20 albo 21, znamienne tym, że korpus zaworu zalewowego (26) jest przestawny za pomocą elementu uruchamiającego (7), zwłaszcza dźwigni uruchamiającej (7*), przeciwnie do działania sprężyny powrotnej (15), ze swego położenia otwartego w położenie zamknięte.
  24. 24. Urządzenie dozujące według zastrz. 17, znamienne tym, że dźwignia uruchamiająca (7’) spoczywa swym pierwszym ramieniem (9) poniżej wkładu (23), zaś jej drugie ramię robocze (10), wchodzące do komory zwilżania (4), stanowi element uruchamiający otwieranie zaworu dozującego (6) oraz, poprzez przechodzący przez dno wkładu (23) element pośredni, zamykanie zaworu zalewowego (26).
  25. 25. Urządzenie dozujące według zastrz. 1, znamienne tym, że w komorze zwilżania (4) znajduje się element zgarniający (12), korzystnie w postaci siatki zgarniającej (38), którego górna krawędź leży w zadanym odstępie od głównej płaszczyzny (E) dna (11) komory zwilżania (4).
  26. 26. Urządzenie dozujące według zastrz. 25, znamienne tym, że element zgarniający (12) stanowi ogranicznik głębokości zanurzania narzędzia czyszczącego w komorze zwilżania (4), korzystnie również stopnia otwarcia zaworu dozującego (6).
  27. 27. Urządzenie dozujące według zastrz. 25 albo 26, znamienne tym, że roboczy koniec (13), znajdującego się w swym położeniu spoczynkowym, elementu uruchamiającego (7), zwłaszcza dźwigni uruchamiającej (7’), wystaje poza element zgarniający (12), którego górna krawędź stanowi ogranicznik docisloi elementu uruchamiającego (7).
  28. 28. Urządzenie dozujące według zastrz. 27, znamienne tym, że roboczy koniec (13) elementu uruchamiającego (7), zwłaszcza dźwigni uruchamiającej (7’), przechodzi przez wybranie w elemencie zgarniającym (12).
  29. 29. Urządzenie dozujące według zastrz. 27, znamienne tym, że roboczy koniec (13) elementu uruchamiającego (7), zwłaszcza dźwigni uruchamiającej (7*), znajduje się obok elementu zgarniającego (12), zaś narzędzie czyszczące, zwłaszcza końcówka (B) mopa, sąsiadująca z roboczym końcem (13) elementu uruchamiającego (7), styka się z elementem zgarniającym (12).
  30. 30. Urządzenie dozujące według zastrz. 25 albo 26, znamienne tym, że element zgarniający (12) jest wsparty kilkoma nóżkami (18) na dnie (11) komory zwilżania (4).
  31. 31. Urządzenie dozujące według zastrz. 25 albo 26, znamienne tym, że element zgarniający (12) spoczywa na dnie (11) komory zwilżania (4), zaopatrzonym w co najmniej jedno podwyższenie (19).
  32. 32. Urządzenie dozujące według zastrz. 31, znamienne tym, że co najmniej jedno podwyższenie (18) ma kształt otwartego na zewnątrz, poprzecznego żebra (19*).
  33. 33. Urządzenie dozujące według zastrz. 27, znamienne tym, że element zgarniający (12) ma postać gąbki (35), wchłaniającej płyn dezynfekcyjny i/lub czyszczący.
    182 462
  34. 34. Urządzenie dozujące według zastrz. 33, znamienne tym, że przy podawaniu wchłoniętego płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego (R) na narzędzie czyszczące gąbka (35) jest odkształcalna sprężyście pod naciskiem narzędzia czyszczącego.
  35. 35. Urządzenie dozujące według zastrz. 33 albo 34, znamienne tym, że gąbka (35) ma otwarte pory i jest z materiału odpornego chemicznie.
  36. 36. Urządzenie dozujące według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że ograniczająca komorę zwilżania (4), boczna ścianka (20) dozownika (1) ma co najmniej w swej dolnej części zukosowanie (21), biegnące od zewnątrz z góry do wewnątrz w dół.
  37. 37. Urządzenie dozujące według zastrz. 1, znamienne tym, że komora zwilżania (4) ma zamykalny wylot, umieszczony korzystnie pod elementem zgarniającym (12).
  38. 38. Urządzenie dozujące według zastrz. 1, znamienne tym, że zawór dozujący (6) stanowi część pompy dozującej.
    * * *
PL96317903A 1995-12-29 1996-12-30 Urządzenie dozujące dla płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego PL182462B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29520669 1995-12-29
DE29601665U DE29601665U1 (de) 1995-12-29 1996-02-01 Dosiervorrichtung zum Benetzen von Gegenständen, insbesondere von Wischmops

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317903A1 PL317903A1 (en) 1997-07-07
PL182462B1 true PL182462B1 (pl) 2002-01-31

Family

ID=26058501

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96317903A PL182462B1 (pl) 1995-12-29 1996-12-30 Urządzenie dozujące dla płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0781524B1 (pl)
AT (1) ATE208161T1 (pl)
CZ (1) CZ288887B6 (pl)
DK (1) DK0781524T3 (pl)
ES (1) ES2165464T3 (pl)
HU (1) HU219468B (pl)
PL (1) PL182462B1 (pl)
PT (1) PT781524E (pl)
SK (1) SK284818B6 (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE60122158T2 (de) * 2000-06-23 2007-06-28 Fyns Udvikling Aps Putzeimer
DE10126804B4 (de) * 2001-06-01 2006-04-13 Vermop Salmon Gmbh Aufbewahrungsbehälter für Moppbezüge
EP1358832A1 (en) * 2002-05-03 2003-11-05 Laura Gagliano Bucket for a mop provided with a detergent dispensing arrangement
ES2246641B1 (es) * 2003-05-30 2007-03-16 Carlos Roca Marques Cubo de fregar.
EP1750568A1 (en) * 2004-05-05 2007-02-14 Rubbermaid Commercial Products LLC Color coded mop pads and method of color coding same
EP1799092B1 (en) * 2004-09-16 2013-02-27 Rubbermaid Commercial Products LLC Mop bucket system with wave reduction capability
EP1652462B1 (en) * 2004-10-28 2011-12-28 Ronald Alexander Young Cleaning chemical dispensing system
WO2006064330A1 (en) * 2004-12-14 2006-06-22 Amking Technologies Container to accommodate a liquid container with cleaning solution, wipe mops and a wetting device
ES2310058B1 (es) * 2005-01-04 2009-11-06 Jose Vicente Perez Vidal Escurridor de fregona.
US7757339B2 (en) 2005-10-18 2010-07-20 Txf Products, Inc. Apparatus and methods for surface treatment with user-selectable liquid dispensing
NL1035226C2 (nl) * 2008-03-31 2009-10-01 Wecovi B V Inrichting voor het bevochtigen van een oppervlak.
ITPD20120059A1 (it) * 2012-03-02 2013-09-03 Filmop Srl Dosatore di impregnazione
EP2832279B2 (de) * 2013-07-31 2022-08-10 Hydroflex OHG Reinigungseinheit, insbesondere zum Reinigen von Reinräumen
DE102014104079A1 (de) * 2014-03-25 2015-10-01 Pfennig Reinigungstechnik Gmbh Dosiervorrichtung für Reinigungsmittel
ITUA20163213A1 (it) * 2016-05-06 2017-11-06 Ipc Tools S P A Dispositivo di impregnazione di un utensile per pulire pavimenti
FR3053881B1 (fr) * 2016-07-12 2019-01-25 Spontex Dispositif de rincage
US10750923B2 (en) 2016-07-29 2020-08-25 Spontex S.A.S. Rinsing device
FR3058627B1 (fr) 2016-11-16 2020-11-13 Boiteux Tristan Bac destine au nettoyage menager, et ensemble comprenant un tel bac et un balai
USD830656S1 (en) 2017-06-09 2018-10-09 Rubbermaid Commercial Products Llc Mop bucket
USD818234S1 (en) 2017-06-09 2018-05-15 Rubbermaid Commercial Products Llc Mop bucket
US11134823B2 (en) 2017-06-09 2021-10-05 Rubbermaid Commercial Products Llc Mop buckets and associated methods
DE102017128600B3 (de) 2017-12-01 2019-03-14 Pfennig Reinigungstechnik Gmbh Dosiersystem
DE202018105011U1 (de) 2018-08-31 2018-10-11 Hydroflex Group GmbH Reinigungseinheit
US10759648B2 (en) 2019-02-04 2020-09-01 Pfennig Reinigungstechnik Gmbh Cleaning liquid dosing system utilizing a weighted hollow piston to define a dosing volume
US11696591B2 (en) 2019-05-30 2023-07-11 Ecolab Usa Inc. Dispensing system for transferring chemical into a strainer basket assembly
US11832775B2 (en) 2021-01-07 2023-12-05 Carl Freudenberg Kg Rinse bucket for floor mop
EP4046559A1 (en) * 2021-02-23 2022-08-24 Nettuno S.R.L. Dispenser with automatic refilling, particularly for hygiene products and products for cleaning surfaces and the like

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3045252A (en) * 1960-08-08 1962-07-24 Weldon B Sorrells Combination mop cart and mop sink
NL7008018A (pl) * 1970-06-03 1971-12-07
US4161799A (en) * 1974-04-18 1979-07-24 Sorrells Weldon B Mop cleaning device
US4174977A (en) * 1978-03-13 1979-11-20 Servicemaster Industries, Inc. Apparatus and method for mopping floors
GB9122537D0 (en) * 1991-10-24 1991-12-04 Mcluskie James Twin compartment liquid container

Also Published As

Publication number Publication date
PT781524E (pt) 2002-04-29
DK0781524T3 (da) 2002-02-25
ATE208161T1 (de) 2001-11-15
PL317903A1 (en) 1997-07-07
HUP9603619A3 (en) 1998-04-28
ES2165464T3 (es) 2002-03-16
EP0781524B1 (de) 2001-11-07
SK284818B6 (sk) 2005-12-01
EP0781524A3 (de) 1998-04-29
EP0781524A2 (de) 1997-07-02
HU9603619D0 (en) 1997-02-28
CZ381496A3 (en) 1997-09-17
SK167696A3 (en) 1997-11-05
HU219468B (hu) 2001-04-28
HUP9603619A2 (en) 1997-12-29
CZ288887B6 (cs) 2001-09-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182462B1 (pl) Urządzenie dozujące dla płynu dezynfekcyjnego i/lub czyszczącego
US9474429B2 (en) Clean water mopping system
US4174977A (en) Apparatus and method for mopping floors
US20140263105A1 (en) Clean water mopping system
US5080517A (en) Mop assembly for applying clean liquids and removing dirty liquids
US4806037A (en) Liquid wax applicator
EP1685027B1 (en) Fresh dispense cleaning product
US20100095473A1 (en) Bucket for handling liquids
WO2006094918A1 (en) Mop bucket
US20190328203A1 (en) Household cleaning container and assembly comprising such a container and a mop
GB2260691A (en) Liquid container provided with a filter
US20120103364A1 (en) Combination dishwashing machine and sink
US3611758A (en) Diaper cleaner
US20040237243A1 (en) Apparatus for a cleaning carriage
US11523711B2 (en) Mop washing bucket
EP2449941A2 (en) Mop wringer and bucket assembly
EP1945088B1 (en) Mop handle with integrated tank and filling station
JPH0277222A (ja) 液体塗布装置
ES2944122T3 (es) Dispositivo de limpieza con trapeador y cámara de perforación para su uso con bidones de líquido limpiador
US11832775B2 (en) Rinse bucket for floor mop
CN110944558A (zh) 家用清洁设备
EP0753279A1 (en) Device for cleaning or waxing floors
EP4230106A1 (en) Wetting device of floor cleaning cloths and trolley for cleaning surfaces comprising such wetting device
RU2799930C2 (ru) Устройство для очистки полов
JP2005279170A (ja) モップ洗い器

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131230