PL181190B1 - Urządzenie przędzalnicze - Google Patents

Urządzenie przędzalnicze

Info

Publication number
PL181190B1
PL181190B1 PL95315840A PL31584095A PL181190B1 PL 181190 B1 PL181190 B1 PL 181190B1 PL 95315840 A PL95315840 A PL 95315840A PL 31584095 A PL31584095 A PL 31584095A PL 181190 B1 PL181190 B1 PL 181190B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spinning
bath
distance
filaments
spinneret
Prior art date
Application number
PL95315840A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315840A1 (en
Inventor
Franz Schwenninger
Friedrich Ecker
Wilhelm Feilmair
Christoph Schrempf
Heinrich Firgo
Original Assignee
Chemiefaser Lenzing Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemiefaser Lenzing Ag filed Critical Chemiefaser Lenzing Ag
Publication of PL315840A1 publication Critical patent/PL315840A1/xx
Publication of PL181190B1 publication Critical patent/PL181190B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/06Wet spinning methods
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F2/00Monocomponent artificial filaments or the like of cellulose or cellulose derivatives; Manufacture thereof

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Inorganic Fibers (AREA)

Abstract

1 . Urzadzenie przedzalnicze do realizacji metody aminotlenkowej technika przedzenia na sucho/na mokro za- wierajace dysze przedzalnicza, majaca otwory przedzalni- cze do wyciskania filamentów, usytuowane obok dyszy przedzalniczej urzadzenie nadmuchowe, znajdujacy sie po- nizej dyszy przedzalniczej zbiornik z kapiela przedzalnicza, umieszczony w kapieli przedzalniczej element ukladajacy w wiazki, oraz majace szczeline powietrzna która jest zdefi- niowana jako odleglosc dyszy przedzalniczej od powierzch- ni kapieli przedzalniczej, znamienne tym, ze element (2) ukladajacy w wiazki znajduje sie w takiej odleglosci od dy- szy przedzalniczej (3), ze kat (a), jaki tworza filamenty z prostopadla do powierzchni (la) kapieli przedzalniczej, wy- nosi co najwyzej 45°, przy czym spelniona jest zaleznosc w której d 0 oznacza odleglosc (mm) pomiedzy jednym otworem przedzalniczym i otworem sasiadujacym z nim na dyszy przedzalniczej (3 ), h - odleglosc (mm) elementu (2 ) ukladajacego w wiazki od dyszy przedzalniczej (3 ), zas I - szczeline powietrzna (mm), przy czym 0,4 mm < d0 < , 2 mm i O mm < 1 < 60 mm. FI G. 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie przędzalnicze do realizacji metody aminotlenkowej techniką przędzenia na sucho/na mokro, przeznaczone zwłaszcza do wytwarzania włókien celulozowych.
Ogólnie rzecz biorąc, technika przędzenia na sucho/na mokro polega na tym, że masa przędzalnicza jest wyciskana przez narzędzie formujące, na przykład dyszę przędzalniczą, w medium nie powodujące koagulacji masy przędzalniczej, na przykład powietrze lub gaz obojętny, przy czym w przypadku zastosowania dyszy przędzalniczej tworzone są filamenty, które są rozciągane w tym medium, a następnie prowadzone przez kąpiel przędzalniczą (kąpiel koagulacyjną), w której filamenty ulegają koagulacji.
Pod pojęciem metody aminotlenkowej rozumiane jest ogólnie wytwarzanie kształtek celulozowych przy użyciu trzeciorzędowych aminotlenków. Celulozę rozpuszcza się przy tym w mieszaninie trzeciorzędowego aminotlenku i wody, roztwór formuje przy użyciu narzędzia formującego i prowadzi przez wodną kąpiel koagulacyjną w której celuloza ulega koagulacji. Jako aminotlenek stosuje się w pierwszym rzędzie N-tlenek N-metylomorfolinowy. Inne aminotlenki są opisane na przykład w europejskim zgłoszeniu patentowym nr EP-A-0 553 070. Sposób wytwarzania formowalnych roztworów celulozy jest znany przykładowo z europejskiego zgłoszenia patentowego nr EP-A-0 356 419.
Realizacja metody aminotlenkowej techniką przędzenia na sucho/na mokro jest znana na przykład z niemieckiego opisu patentowego nr DE-A-29 13 589.
Z publikacji międzynarodowych nr WO 93/19230 i WO 95/04173 zgłaszającego znane jest urządzenie do wytwarzania włókien celulozowych oraz korzystna postać realizacji metody aminotlenkowej, w której roztwór celulozy w trzeciorzędowym aminotlenku formuje się na gorąco i uformowany roztwór wprowadza przez gazowe medium (powietrze) do kąpieli koagulacyjnej, aby wytrącić zawartą w nim celulozę, przy czym ciepły, uformowany roztwór oziębia się przed umieszczeniem w kąpieli koagulacyjnej. Chłodzenie jest przeprowadzane bezpośrednio po formowaniu i polega w zasadzie na poziomym przedmuchiwaniu kształtki celulozowej powietrzem. Sposób według tego wynalazku umożliwia przędzenie roztworu celulozy o wysokiej gęstości włókien bez obawy, że dojdzie do sklejenia przędzionych włókien po wyjściu z dyszy przędzalniczej.
Niemieckie zgłoszenie nr DD-A-218 121 dotyczy również sposobu przędzenia na sucho/na mokro, służącego do wytwarzania włókien celulozowych z roztworów celulozy w trzeciorzędowych aminotlenkach. Również według tego sposobu roztwór celulozy przędzie się do szczeliny powietrznej, która oznacza odległość pomiędzy dyszą przędzalniczą i powierzchnią kąpieli przędzalniczej, naciąga i wprowadza do wodnej kąpieli koagulacyjnej. W niemieckim zgłoszeniu nr DD-A-218 121 wspomina się o tym, że szczelinę powietrzną można skrócić, nie pogarszając jakości przędzenia, jeżeli do roztworu celulozy doda się przed przędzeniem eteru polialkilenowego. Mała szczelina powietrzna jest korzystna, ponieważ zmniejsza niebezpieczeństwo sklejania się świeżo wyciśniętych filamentów.
W europejskim zgłoszeniu patentowym nr EP-A-0 574 870 opisany jest sposób przędzenia na sucho/na mokro, służący do przetwarzania roztworów celulozy w trzeciorzędowych aminotlenkach, w którym to sposobie wskazuje się na zalety wynikające z małej szczeliny powietrznej. Ten sposób umożliwia, według danych zamieszczonych w opisie tego zgłoszenia patentowego, przędzenie z zastosowaniem małej szczeliny powietrznej i dużej liczby otworów przędzalniczych przypadającej na jednostkę powierzchni. Mimo takich założeń miało dochodzić w trakcie przędzenia do niewielkich sklejeń filamentów. Zaleca się, aby styk przędzionych filamentów z kąpielą przędzalniczą odbywał się w lejku przędzalniczym. We współprądzie z filamentami przez ten lejek przędzalniczy prowadzi się kąpiel przędzalniczą. Oś lejka przędzalniczego jest w zasadzie prostopadła do płaszczyzny dyszy przędzalniczej, a strumień kąpieli przędzalniczej jest skierowany z góry do dołu, przy czym przepływ powstaje, ogólnie rzecz biorąc, wskutek swobodnego spadku kąpieli przędzalniczej.
Rozciąganie ewentualnie naciąganie świeżo wyciśniętych filamentów osiągane jest według europejskiego zgłoszenia patentowego nr EP-A-0 574 870 tak, że filamenty z płynącej przez lejek przędzalniczy kąpieli przędzalniczej przyspiesza się w zasadzie do prędkości ich wyciągania.
Wada tego znanego urządzenia przędzalniczego polega na tym, że rura lejka przędzalniczego wyznacza, wskutek swej stosunkowo małej średnicy, górną granicę maksymalnego całkowitego przekroju przeprowadzanej wiązki filamentów, która to wartość i tak jest niezadowalająco niska z punktu widzenia technicznej realizacji sposobu na dużą skalę. Z doświadczenia zgłaszającego wynika, że przy średnicy równej 6 mm, jaka jest podana przykładowo w europejskim zgłoszeniu patentowym nr EP-A-0 574 870, przez lejek można przeprowadzić wiązkę składającą się z co najwyżej 100 filamentów, ponieważ trzeba przezeń również transportować kąpiel przędzalniczą. To z kolei oznacza, że przy zastosowaniu tego rodzaju lejka przędzalniczego można używać dyszy przędzalniczej o co najwyżej 100 otworach.
Jeżeli zaś z drugiej strony zastosuje się szeroką dyszę przędzalniczą o tysiącach otworów, jaką opisano przykładowo w austriackim patencie zgłaszającego nr AT-B 397.392, wówczas rura lejka musi być odpowiednio większa, co powoduje spływanie i konieczność tłoczenia znacznie większej ilości kąpieli przędzalniczej. To wysokie natężenie przepływu kąpieli przędzalniczej prowadzi do powstania w kąpieli turbulencji, zakłócających metodę przędzenia na sucho/na mokro.
W zgłoszeniu brytyjskim nr GB-A-1,017,855 opisane jest urządzenie do przędzenia na sucho/na mokro polimerów syntetycznych. Również tutaj zaleca się użycie lejka przędzalniczego, przez który przepuszcza się kąpiel przędzalniczą we współprądzie z wyciskanymi włóknami. Dysza przędzalnicza znajduje się około 0,5 cm nad powierzchnią kąpieli przędzalniczej.
Znane j est ponadto w stanie techniki, na przykład z publikacj i patentowej zgłaszaj ącego nr WO 95/04173, chłodzenie metodą nadmuchową wyciskanych z dyszy filamentów.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji urządzenia przędzalniczego, które umożliwi realizację metody aminotlenkowej techniką przędzenia na sucho/na mokro z użyciem prostej aparatury, a mimo to z zachowaniem dobrej przędliwości (wysokiej jakości przędzenia), przy czym pod pojęciem dobrej przędliwości należy rozumieć jak największy możliwy do uzyskania wyciąg końcowy (= jak najmniejszy titr) przed zerwaniem włókna. Kolejnym wyznacznikiem przędliwości jest czas, w którym można prząść bez wystąpienia wad przędzalniczych, wymagających nadzoru technicznego. Ponadto nawet przy zastosowaniu dysz przędzalniczych o wysokiej gęstości otworów należy wyeliminować możliwość sklejania świeżo wyciśniętych filamentów w szczelinie powietrznej oraz osiągnąć w miarę możliwości stały titr (niewielkie wahania jego wartości).
Urządzenie przędzalnicze do realizacji metody aminotlenkowej techniką przędzenia na sucho/na mokro zawierające dyszę przędzalniczą mającą otwory przędzalnicze do wyciskania filamentów, usytuowane obok dyszy przędzalniczej urządzenie nadmuchowe, znajdujący się poniżej dyszy przędzalniczej zbiornik z kąpielą przędzalniczą, umieszczony w kąpieli przędzalniczej element układający w wiązki, oraz mające szczelinę powietrzną, która jest zdefiniowana jako odległość dyszy przędzalniczej od powierzchni kąpieli przędzalniczej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element układający w wiązki znajduje się w takiej odległości od dyszy przędzalniczej, że kąt, jaki tworzą filamenty z prostopadłą do powierzchni kąpieli przędzalniczej, wynosi co najwyżej 45°, przy czym spełniona jest zależność (h—1)
0,1+ 0,0051< 0,7 d0 1---h w której d0 oznacza odległość (mm) pomiędzy jednym otworem przędzalniczym i otworem sąsiadującym z nim na dyszy przędzalniczej, h - odległość (mm) elementu układającego w wiązki od dyszy przędzalniczej, zaś 1 - szczelinę powietrzną (mm), przy czym
0,4 mm < d0 < 2 mm i mm < 1 < 60 mm.
181 190
Korzystnie, element układający w wiązki ma postać elementu zaginającego.
Korzystnie, element układający w wiązki w postaci elementu zaginającego jest nieobrotowy.
Korzystnie, kąt jaki tworzą filamenty z prostopadłą do powierzchni kąpieli przędzalniczej, wynosi co najwyżej 20°.
Korzystnie, dysza przędzalnicza ma obrotowo-symetryczny korpus, w którego środku znajduje się doprowadzenie gazu chłodzącego, doprowadzenie roztworu celulozy, pierścieniową wkładkę przędzalniczą z otworami przędzalniczymi i talerz odbojowy.
Korzystnie, zbiornik zawierający kąpiel przędzalniczą jest przemieszczalny za pomocą podnośnika pionowo w kierunku dyszy przędzalniczej i w kierunku przeciwnym do niej, przy czym odległość h elementu układającego w wiązki od dyszy przędzalniczej pozostaje stała.
Urządzenie przędzalnicze do realizacji metody aminotlenkowej techniką przędzenia na sucho/na mokro zawierające dyszę przędzalniczą mającą otwory przędzalnicze do wyciskania filamentów, usytuowane obok dyszy przędzalniczej urządzenie nadmuchowe, znajdujący się poniżej dyszy przędzalniczej zbiornik z kąpielą przędzalniczą umieszczony w kąpieli przędzalniczej element układający w wiązki, oraz mające szczelinę powietrzną która jest zdefiniowana jako odległość dyszy przędzalniczej od powierzchni kąpieli przędzalniczej, według innej odmiany wynalazku charakteryzuje się tym, że element układający w wiązki ma postać nieobrotowego elementu zaginającego.
Korzystnie, dysza przędzalnicza ma obrotowo-symetryczny korpus, w którego środku znajduje się doprowadzenie gazu chłodzącego, doprowadzenieroztworu celulozy, pierścieniową wkładkę przędzalniczą z otworami przędzalniczymi i talerz odbojowy.
Korzystnie, zbiornik zawierający kąpiel przędzalniczą jest przemieszczalny za pomocą podnośnika pionowo w kierunku dyszy przędzalniczej i w kierunku przeciwnym do niej, przy czym odległość elementu układającego w wiązki od dyszy przędzalniczej pozostaje stała.
Okazało się, że cel wynalazku można zrealizować, jeżeli zastosowane urządzenie przędzalnicze będzie spełniało dwa wyżej wymienione kryteria (kąt a, jaki tworzą filamenty z prostopadłą do powierzchni kąpieli przędzalniczej, wynosi maksymalnie 45° oraz spełnienie dwóch podanych wyżej nierówności). Przy użyciu dysz przędzalniczych o wysokiej gęstości otworów konieczne jest chłodzenie świeżo wyciskanych filamentów bezpośrednio po ich wyjściu z otworów przędzalniczych. Element układający w wiązki mający postać elementu zaginającego ma tę zaletę, że filamenty są na nim nie tylko układane w wiązki, lecz także zaginane.
Korzystne okazało się takie ukształtowanie elementu zaginającego, aby nie obracał się on przy zaginaniu filamentów. Według tej postaci wykonania elementu zaginaj ącego nie stanowi zatem obrotowa rolka lub wałek. Dzięki temu odrywane filamenty nie są nawijane na element zaginający, co ułatwia realizację metody aminotlenkowej.
Okazało się, że dla jakości przędzenia metodą na sucho/na mokro decydujące znaczenie ma to, aby kąt wyciągania filamentów w szczelinie powietrznej, to jest kątajaki tworzą filamenty z prostopadłą do powierzchni kąpieli przędzalniczej, był jak najmniejszy, korzystnie zaś nie przekraczał 20°. W ten sposób można zminimalizować niebezpieczeństwo sklejania się filamentów w przestrzeni pomiędzy dyszą przędzalniczą i powierzchnią kąpieli przędzalniczej, zwiększając tym samym jakość przędzenia.
Dysza przędzalnicza o konstrukcji według wynalazku umożliwia prowadzenie przędzenia przy jeszcze większej gęstości otworów, a jednocześnie pozwala skutecznie zapobiegać sklejaniu się świeżo wciśniętych filamentów w szczelinie powietrznej.
W korzystnej postaci urządzenia przędzalniczego według wynalazku zbiornik zawierający kąpiel przędzalniczą jest połączony z podnośnikiem, za pomocą którego zbiornik można przemieszczać pionowo w kierunku dyszy przędzalniczej i w kierunku przeciwnym do niej, co powoduje zmianę odstępu, to jest szczeliny powietrznej 1, przy czym element układający w wiązki jest tak usytuowany, że pomimo tego ruchu jego odległość h elementu układającego w wiązki od dyszy przędzalniczej pozostaje stała.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ogólny schemat urządzenia przędzalniczego do przędzenia na sucho/na mokro wraz z wielkościami istotnymi dla zależności według wynalazku, fig. 2 - inny przykład wykonania urządzenia według wynalazku, a fig. 3 - dalszy przykład wykonania urządzenia według wynalazku.
Na figurze 1 jako 1 oznaczony jest zbiornik na kąpiel przędzalniczą, przy czym powierzchnia kąpieli jest oznaczona jako la. W trakcie procesu przędzenia masa przędzalnicza jest wyciskana przez dyszę przędzalniczą 3, a wyciskane filamenty 4, 5 są wyciągane przez szczelinę powietrznąl do kąpieli przędzalniczej, w której ulegają koagulacji. Na elemencie 2 układającym w wiązki w postaci elementu zaginającego, którym jest nieobrotowy, cylindryczny pręt, skoagulowane filamenty sąłączone w wiązkę, zaginane i wyciągane ukośnie do góry. Jako szczelinę powietrzną 1 definiuje się odległość dolnej powierzchni dyszy przędzalniczej 3 od powierzchni la kąpieli przędzalniczej. Kąt, który filamenty tworzą z prostopadłą do powierzchni kąpieli przędzalniczej, jest oznaczony jako a.
Odnośnik 4 oznacza filament, który pochodzi z otworu przędzalniczego znajdującego się na zewnętrznej krawędzi kołowego pierścienia utworzonego przez otwory przędzalnicze w dyszy przędzalniczej 3. Jako dt oznaczony jest promień (2 mm) koła, które ogranicza od zewnątrz pierścień utworzony z otworów przędzalniczych. Jako d0 oznaczony jest odstęp pomiędzy tym otworem przędzalniczym i sąsiadującym z nim otworem przędzalniczym, przy czym odstępy są mierzone zawsze między środkami sąsiednich otworów przędzalniczych. Jako h oznaczona jest odległość elementu 2 układającego w wiązki od dyszy przędzalniczej 3, zaś 1 oznacza szczelinę powietrzną.
Według postaci wykonania pokazanej na fig. 1 zbiornik 1 jest ustawiony na podnośniku (nie przedstawionym), za pomocąktórego zbiornik 1 można przemieszczać pionowo, zmieniając w łatwy sposób wielkość szczeliny powietrznej 1.
Szczególnie korzystne okazało się, gdy element 2 układający w wiązki nie jest zamocowany na zbiorniku 1, lecz zbiornik 1 jest ruchomy, a jednocześnie odległość h pozostaje stała. W ten prosty sposób, utrzymując stałą odległość h, można zmieniać szczelinę powietrznąl. Oznacza to istotne uproszczenie regulacji urządzenia przędzalniczego według wynalazku. Fig. 2 i fig. 3 ukazują inne przykłady wykonania urządzenia przędzalniczego według wynalazku.
Figura 2 ukazuje w zasadzie urządzenie przędzalnicze według fig. 1, przy czym jednakowe części zostały opatrzone jednakowymi odnośnikami. Nieobrotowy element 2 układający w wiązki jest poprzez sztywne ramię 6 połączony ze stałym elementem 7, który nie jest połączony ze zbiornikiem 1, tak że przy podnoszeniu lub opuszczeniu zbiornika 1 nie porusza się wraz z nim. Element 7 może na przykład stanowić ścianka. Na figurze 2 ukazane sądwa położenia zbiornika 1, przy czym niższe położenie jest zaznaczone linią przerywaną. Urządzenie do podnoszenia i opuszczania zbiornika 1 nie jest przedstawione. Na figurze 2 widać jasno, że podnoszenie i opuszczanie zbiornika 1 umożliwia skracanie lub wydłużanie szczeliny powietrznej, przy czym odległość h pozostaje wówczas stała.
Figura 3 ukazuje kolejną postać wykonania urządzenia przędzalniczego według wynalazku. W tej postaci wykonania element 2 układający w wiązki jest za pomocą sztywnego ramienia 9 zakotwiony na dnie 8. Ramię 9 wy staje przez odpowiedni otwór 11, znajdujący się w zbiorniku 1. Aby ciecz nie wydostawała się ze zbiornika 1 do jego uszczelnienia przewidziano płaszcz 10, który jest po prostu ściągany przy opuszczaniu zbiornika 1 za pomocą nie przedstawionego urządzenia.
Przedmiot wynalazku jest opisany jeszcze bliżej na podstawie zamieszczonych poniżej przykładów 1,2,3 i 4, przy czym przykłady 1 i 2 udowadniają wpływ kąta a na przędliwość roztworów celulozy. Przykład 4 dokumentuje korzystne oddziaływanie nieobrotowego elementu zaginającego na przędliwość.
Przykład 1
Zastosowano urządzenie przędzalnicze, które odpowiadało w zasadzie fig. 1, przy czym jako element układający w wiązki użyty tutaj został lejek przędzalniczy według wymienionego w opisie stanu techniki europejskiego zgłoszenia patentowego nr EP-A-0 574 870. Jako dyszę
181 190 przędzalniczą zastosowano dyszę opisanąw publikacji międzynarodowej nr WO 95/04173, na którą powołuje się niniejszy opis.
Ta znana wcześniej dysza przędzalnicza (liczba otworów: 3960; średnica otworów: 100 pm; zewnętrzna średnica dyszy (skrajny rząd otworów) dj: 145 mm) ma w zasadzie obrotowo-symetryczny korpus, w którego środku znajduje się doprowadzenie gazu chłodzącego, doprowadzenie roztworów celulozy (13,5% celulozy; temperatura: 120°C), pierścieniowa, głęboko tłoczoną wkładkę przędzalniczą z metalu szlachetnego z otworami przędzalniczymi, która to wkładka ma przekrój w kształcie rynny, oraz talerz odbojowy do kierowania strumienia gazu chłodzącego na filamenty celulozowe, wyciskane z otworów przędzalniczych (prędkość wyciskania: 0,025 g/min), tak że strumień gazu chłodzącego (24 m3/h) padał w zasadzie prostopadle na wyciskane filamenty celulozowe. Otwory przędzalnicze były rozmieszczone we wkładce w zasadzie w jednakowych odstępach względem siebie (odstęp otwór-otwór d0 1000 pm). Szczelina powietrzna 1 miała długość 15 mm. Powietrze w szczelinie powietrznej miało temperaturę 24,5°C, a zawartość wody wynosiła 4,5 g/kg powietrza.
Przeprowadzono wiele prób przędzenia, w czasie których przy stałej szczelinie powietrznej 1 zmieniana była odległość h punktu wiązania lejka (przejście od cylindrycznej rury do właściwego lejka) od powierzchni dyszy przędzalniczej tak, że zachowana była zależność , (h- 1)
0,1+ 0,0051< 0,7 d0 h
Przy czym 1 = 15 i d0 = 1000. W czasie każdej próby mierzono maksymalny możliwy do osiągnięcia wyciąg końcowy, to znaczy maksymalną prędkość wyciągania filamentów przy pękaniu włókien. Wyniki zestawiono w tabeli 1:
Tabela 1
h (mm) Kąta Wyciąg końcowy (m/min)
240 16,8° 43
190 20,9° 42
140 27,4° 42
90 38,8° 41
70 46,0° 29
40 61,1° 0
Z tabeli 1 wynika, że aż do kąta równego około 40° nie obserwuje się zmniejszenia prędkości wyciągu końcowego, a zatem pogorszenie przędliwości. Począwszy od kąta 45° następuje jednak wyraźne zmniejszenie prędkości wyciągu końcowego. Przy kącie równym około 61° roztwór nie nadaj e się już do przędzenia.
Przykład 2
Zastosowano urządzenie przędzalnicze, które odpowiadało fig. 2, a jako dyszę przędzalniczą zastosowano dyszę opisaną schematycznie w publikacji międzynarodowej nr WO 95/04173 (liczba otworów: 28 392; średnica otworów: 100 pm; zewnętrzna średnica dyszy (skrajny rząd otworów) : 155 mm; odstęp otwór-otwór d0: 500 pm). Zastosowany roztwór celulozy zawierał 13,5% celulozy, a jego temperatura wynosiła 120°C. Prędkość wyciskania wynosiła 0,025 g/min. Szczelina powietrzna 1 miała długość 20 mm. Powietrze w szczelinie powietrznej miało temperaturę 12°C, a zawartość wody wynosiła 5 g/kg powietrza.
Filamenty były zaginane na cylindrycznym, nieobrotowym pręcie i wyciągane ukośnie do góry z kąpieli przędzalniczej.
Przy zachowaniu stałej szczeliny powietrznej 1 zmieniano odległość h i analogicznie do przykładu 1 wyznaczano maksymalnąprędkość wyciągu końcowego i kąt a. Wyniki sąpodane w tabeli 2.
181 190
Tabela 2
h (mm) Kąta Wyciąg końcowy (m/min)
345 13° 18
165 25° 18
115 34° 18
75 46° 4
Jak wynika z tabeli 2, przy zmianie kąta a od 13 do 34° nie następuje zmniejszenie maksymalnej prędkości wyciągu końcowego. Jeżeli jednak kąt a zostanie zwiększony o 46°, wówczas prędkość wyciągu końcowego, tj. przędliwość, ulega drastycznemu zmniejszeniu. Przy dalszym skracaniu odległość h (a zatem zwiększaniu kąta a) roztwór nie nadaj e się już do przędzenia.
Przykład 3
Zastosowane zostało takie samo urządzenie przędzalnicze, jakie opisano w przykładzie 2, jednak wielkość szczeliny powietrznej 1 była ustawiona na stałe i wynosiła 30 mm.
Zmieniana była natomiast odległość h. Na podstawie występowania wad przędzalniczych (pęknięcia filamentów, wyjątkowo intesywne sklejanie filamentów ze sobą) scharakteryzowano przędliwość roztworu w zadanych warunkach.
Wysoką jakość przędzenia uzyskuje się wówczas, gdy w przedziale czasowym dłuższym niż 15 minut nie występują wady przędzalnicze. Jeżeli wady te wystąpią w ciągu 15 minut lub wcześniej, wówczas przędzenie na skalę techniczną wymaga stałego nadzoru technicznego.
Przędliwość została zatem scharakteryzowana za pomocą parametru czasowego, przy czym w poniższej tabeli 3 informacja „> 15 min” oznacza dobrą przędliwość (praktycznie żadnych wad przędzalniczych w ciągu 15 minut). Informacja na przykład „< 10 min” oznacza, że już przed upływem 10 minut po rozpoczęciu przędzenia wystąpiła duża ilość wad przędzalniczych, które spowodowały konieczność przerwania przędzenia.
Tabela 3
h (mm) Kąta Przędliwość
345 13° > 15 min
165 25° > 15 min
115 34° > 15 min
100 38° 10-15 min
85 42° < 10 min
Z tabeli 3 wynika, że aż do odległości h równej 115 mm zapewniona jest dobra przędliwość. Jeżeli odległość h jest mniejsza, wówczas zależność według wynalazku nie jest już spełniona, a przędliwość ulega drastycznemu pogorszeniu. Ma to miejsce w obu ostatnich przypadkach. To pogorszenie przędliwości następuje w niniejszym przykładzie już przy kącie a znacznie mniejszym niż 45°.
Przykład 4
W pilotażowym urządzeniu do wytwarzania włókien celulozowych metodą aminotlenkową w licznych pojedynczych próbach, przeprowadzonych na urządzeniu przędzalniczym według wynalazku, zbadano także rodzaj i sposób zaginania filamentów w kąpieli przędzalniczej.
Przetestowano obrotowo-symetryczne, obrotowe elementy zaginające w najróżniejszych wariantach (rolki z prętami szklanymi, które miały gładką lub żebrowaną powierzchnię). W próbach tych stwierdzano za każdym razem, że wówczas, gdy element zaginający obraca się wokół swej własnej osi, w krótszym czasie dochodzi do owijania filamentów na rolce zaginającej. Przyczyną tego owijania jest bez wątpienia fakt, że w kąpieli przędzalniczej dochodzi czasami do zrywania pojedynczych nici, które są wychwytywane przez obracającą się rolkę, zabierane przez nią i w połączeniu z innymi zabieranymi filamentami prowadzą do powstawania coraz większych zwojów. Przędzione filamenty ulegają wówczas uszkodzeniu, ponieważ filamenty owinięte wokół rolki muszą być usunięte mechanicznie, co prowadzi do pogorszenia jakości produktu finalnego.
Okazało się, że przy użyciu obrotowej rolki zaginającej proces przędzenia trzeba przerywać w odstępach krótszych niż 30 minut, aby usunąć włókna nawinięte na rolkę.
Jeżeli przy utrzymaniu pozostałych parametrów wyeliminowany zostanie obrót elementu zaginającego, na przykład za pomocą sztywnego zamocowania, wówczas nie dochodzi już w zasadzie do powstawania zwojów. Okazało się, że umożliwia to prowadzenie ciągłego procesu przędzenia przez kilka godzin. Należy zatem unikać stosowania obrotowych elementów zaginających. Aby zapewnić bezawaryjną pracę, konieczne jest wykonanie jak największej ilości elementów zaginających w wersji nieobrotowej.
FIG. 3
181 190
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie przędzalnicze do realizacji metody aminotlenkowej techniką przędzenia na sucho/na mokro zawierające dyszę przędzalniczą mającą otwory przędzalnicze do wyciskania filamentów, usytuowane obok dyszy przędzalniczej urządzenie nadmuchowe, znajdujący się poniżej dyszy przędzalniczej zbiornik z kąpielą przędzalniczą umieszczony w kąpieli przędzalniczej element układający w wiązki, oraz mające szczelinę powietrzną która jest zdefiniowana jako odległość dyszy przędzalniczej od powierzchni kąpieli przędzalniczej, znamienne tym, że element (2) układający w wiązki znajduje się w takiej odległości od dyszy przędzalniczej (3), że kąt (a), jaki tworzą filamenty z prostopadłą do powierzchni (la) kąpieli przędzalniczej, wynosi co najwyżej 45°, przy czym spełniona jest zależność (h- 1)
    0,1+ 0,0051< 0,7 d0 w której d0 oznacza odległość (mm) pomiędzy jednym otworem przędzalniczym i otworem sąsiadującym z nim na dyszy przędzalniczej (3), h - odległość (mm) elementu (2) układającego w wiązki od dyszy przędzalniczej (3), zaś 1 - szczelinę powietrzną(mm), przy czym 0,4 mm < d0 < 2 mm i
    0 mm < 1 < 60 mm.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że element (2) układający w wiązki ma postać elementu zaginającego.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że element (2) układający w wiązki w postaci elementu zaginającego jest nieobrotowy.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że kąt (a) wynosi co najwyżej 20°.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dysza przędzalnicza ma obrotowo-symetryczny korpus, w którego środku znajduje się doprowadzenie gazu chłodzącego, doprowadzenie roztworu celulozy, pierścieniową wkładkę przędzalniczą z otworami przędzalniczymi i talerz odbojowy.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że zbiornik (1) zawierający kąpiel przędzalniczą]est przemieszczalny za pomocąpodnośnika pionowo w kierunku dyszy przędzalniczej i w kierunku przeciwnym do niej, przy czym odległość h elementu (2) układającego w wiązki od dyszy przędzalniczej (3) pozostaje stała.
  7. 7. Urządzenie przędzalnicze do realizacji metody aminotlenkowej techniką przędzenia na sucho/na mokro zawierające dyszę przędzalniczą mającą otwory przędzalnicze do wyciskania filamentów, usytuowane obok dyszy przędzalniczej urządzenie nadmuchowe, znajdujący się poniżej dyszy przędzalniczej zbiornik z kąpielą przędzalniczą umieszczony w kąpieli przędzalniczej element układający w wiązki, oraz mające szczelinę powietrzną która jest zdefiniowana jako odległość dyszy przędzalniczej od powierzchni kąpieli przędzalniczej, znamienne tym, że element (2) układający w wiązki ma postać nieobrotowego elementu zaginającego.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że dysza przędzalnicza ma obrotowo-symetryczny korpus, w którego środku znajduje się doprowadzenie gazu chłodzącego, doprowadzenie roztworu celulozy, pierścieniową wkładkę przędzalniczą z otworami przędzalniczymi i talerz odbojowy.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że zbiornik (1) zawierający kąpiel przędzalniczą jest przemieszczalny za pomocąpodnośnika pionowo w kierunku dyszy przędzalniczej i w kierunku przeciwnym do niej, przy czym odległość h elementu (2) układającego w wiązki od dyszy przędzalniczej (3) pozostaje stała.
    181 190 * * *
PL95315840A 1994-12-22 1995-11-27 Urządzenie przędzalnicze PL181190B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0239194A ATA239194A (de) 1994-12-22 1994-12-22 Vorrichtung zur durchführung eines trocken-/nassspinnverfahrens
PCT/AT1995/000229 WO1996020300A2 (de) 1994-12-22 1995-11-27 Spinnvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315840A1 PL315840A1 (en) 1996-12-09
PL181190B1 true PL181190B1 (pl) 2001-06-29

Family

ID=3533492

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95315840A PL181190B1 (pl) 1994-12-22 1995-11-27 Urządzenie przędzalnicze

Country Status (36)

Country Link
EP (4) EP0746642B1 (pl)
JP (2) JPH09509704A (pl)
KR (1) KR100430918B1 (pl)
CN (3) CN1068910C (pl)
AR (1) AR000362A1 (pl)
AT (5) ATA239194A (pl)
AU (2) AU703733B2 (pl)
BG (1) BG61849B1 (pl)
BR (2) BR9506857A (pl)
CA (2) CA2183627C (pl)
CO (1) CO4480065A1 (pl)
CR (1) CR5234A (pl)
CZ (2) CZ288127B6 (pl)
DE (6) DE59510336D1 (pl)
FI (2) FI963270A (pl)
GB (2) GB2301309A (pl)
HK (1) HK1010401A1 (pl)
HR (1) HRP950610B1 (pl)
HU (1) HU220328B (pl)
IL (1) IL116292A (pl)
MA (1) MA23749A1 (pl)
MX (1) MX9603562A (pl)
MY (1) MY115450A (pl)
NO (2) NO310034B1 (pl)
NZ (1) NZ295314A (pl)
PE (1) PE4397A1 (pl)
PL (1) PL181190B1 (pl)
RO (1) RO114811B1 (pl)
RU (1) RU2132418C1 (pl)
SK (1) SK284686B6 (pl)
TN (1) TNSN95134A1 (pl)
TR (1) TR199501659A2 (pl)
TW (1) TW293040B (pl)
UY (1) UY24131A1 (pl)
WO (2) WO1996020300A2 (pl)
ZA (1) ZA9510655B (pl)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT405531B (de) 1997-06-17 1999-09-27 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern
DE19954152C2 (de) * 1999-11-10 2001-08-09 Thueringisches Inst Textil Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
DE10043297B4 (de) * 2000-09-02 2005-12-08 Thüringisches Institut für Textil- und Kunststoff-Forschung e.V. Verfahren zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
DE10060879B4 (de) * 2000-12-07 2005-08-04 Zimmer Ag Spinntrichtervorrichtung
DE10062083B4 (de) * 2000-12-13 2008-04-10 Ostthüringische Materialprüfgesellschaft Für Textil Und Kunststoffe Mbh Verfahren zur Herstellung von Celluloseendlosformkörpern
DE10206089A1 (de) 2002-02-13 2002-08-14 Zimmer Ag Bersteinsatz
ES2339262T3 (es) 2004-06-25 2010-05-18 Toray Industries, Inc. Conjunto de hilado para el hilado seco-humedo y dispositivo y metodo para producir el haz de fibras.
CN1282773C (zh) * 2005-05-30 2006-11-01 武汉大学 二步凝固浴法制备再生纤维素纤维的方法
DE102005040000B4 (de) * 2005-08-23 2010-04-01 Lenzing Ag Mehrfachspinndüsenanordnung und Verfahren mit Absaugung und Beblasung
AT504144B1 (de) * 2006-08-17 2013-04-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung von zellulosefasern aus einer lösung von zellulose in einem tertiären aminoxid und vorrichtung zur durchführung des verfahrens
US9334585B2 (en) 2011-06-15 2016-05-10 Truetzschler Nonwovens Gmbh Spinning bath vat
KR101339137B1 (ko) * 2011-12-22 2013-12-09 최정호 생분해성 원사 제조장치
CN103668504A (zh) * 2013-12-27 2014-03-26 吴江市华宏纺织丝绸有限公司 一种集丝架
CN104099672A (zh) * 2014-07-14 2014-10-15 苏州盛达织带有限公司 真空喷丝装置
CN104611776A (zh) * 2015-01-17 2015-05-13 海兴材料科技有限公司 复合纺丝外环吹冷却及中心上油装置
BR112018003972B1 (pt) * 2015-11-10 2022-05-24 Nutrition & Biosciences Usa 4, Inc Processo
JP2020100902A (ja) * 2017-03-17 2020-07-02 Spiber株式会社 乾湿式紡糸装置
EP3470557A1 (de) 2017-10-12 2019-04-17 Lenzing Aktiengesellschaft Spinnvorrichtung und verfahren zum anspinnen einer spinnvorrichtung
EP3505659A1 (de) * 2018-08-30 2019-07-03 Aurotec GmbH Verfahren und vorrichtung zum filamentspinnen mit umlenkung
EP3674454A1 (en) * 2018-12-28 2020-07-01 Lenzing Aktiengesellschaft Cellulose filament process

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AR207924A1 (es) * 1976-02-18 1976-11-08 Viscosagyar M Procedimiento y dispositivo para la produccion de filamentos sinteticos a partir de fundido
US4246221A (en) * 1979-03-02 1981-01-20 Akzona Incorporated Process for shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent
US4416698A (en) * 1977-07-26 1983-11-22 Akzona Incorporated Shaped cellulose article prepared from a solution containing cellulose dissolved in a tertiary amine N-oxide solvent and a process for making the article
DE3205645A1 (de) * 1982-02-17 1983-08-25 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren und vorrichtung zur herstellung von kunststoff-faeden
US4898704A (en) * 1988-08-30 1990-02-06 E. I. Du Pont De Nemours & Co. Coagulating process for filaments
CN2055504U (zh) * 1989-09-23 1990-04-04 杭州化学纤维厂 粘胶丝管中成型高速纺丝装置
AT395582B (de) * 1991-01-09 1993-01-25 Brunn Betonwerk Verfahren zur herstellung von betonpflastersteinen oder -platten mit der besonderen eigenschaft, kohlenwasserstoffe zu adsorbieren und diese auch durch wasser nicht auswaschbar einzulagern und langsam oekologisch abzubauen
ATA53792A (de) * 1992-03-17 1995-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper, vorrichtung zur durchführung des verfahrens sowie verwendung einer spinnvorrichtung
DE4308524C1 (de) * 1992-06-16 1994-09-22 Thueringisches Inst Textil Verfahren zur Herstellung von Cellulosefasern und -filamenten nach dem Trocken-Naßextrusionsverfahren
MY115308A (en) * 1993-05-24 2003-05-31 Tencel Ltd Spinning cell
AT399729B (de) * 1993-07-01 1995-07-25 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer fasern sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens und deren verwendung
AT402738B (de) * 1993-07-28 1997-08-25 Chemiefaser Lenzing Ag Spinndüse

Also Published As

Publication number Publication date
ATE166677T1 (de) 1998-06-15
EP0746642B1 (de) 1999-04-07
MY115450A (en) 2003-06-30
WO1996019598A2 (de) 1996-06-27
HU9602257D0 (en) 1996-10-28
SK104496A3 (en) 1997-01-08
AU703733B2 (en) 1999-04-01
IL116292A (en) 1999-07-14
RO114811B1 (ro) 1999-07-30
ZA9510655B (en) 1996-07-09
TW293040B (pl) 1996-12-11
CN1068910C (zh) 2001-07-25
GB9617170D0 (en) 1996-09-25
BR9506858A (pt) 1997-09-23
GB9617016D0 (en) 1996-09-25
CN1146218A (zh) 1997-03-26
CZ230596A3 (en) 1996-11-13
HUT78008A (hu) 1999-05-28
GB2301060A (en) 1996-11-27
EP0746641B1 (de) 1998-05-27
NO310034B1 (no) 2001-05-07
HRP950610A2 (en) 1997-06-30
FI963269A0 (fi) 1996-08-21
BG61849B1 (bg) 1998-07-31
CA2183230A1 (en) 1996-06-27
EP0887444B1 (de) 2002-08-21
SK284686B6 (sk) 2005-09-08
DE59502340D1 (de) 1998-07-02
TR199501659A2 (tr) 1996-07-21
DE19581437D2 (de) 1997-08-21
DE59510336D1 (de) 2002-09-26
CA2183627A1 (en) 1996-07-04
BR9506857A (pt) 1997-09-23
CN1309197A (zh) 2001-08-22
JPH09509703A (ja) 1997-09-30
HRP950610B1 (en) 2001-02-28
EP0746642A1 (de) 1996-12-11
EP0887444A1 (de) 1998-12-30
HK1010401A1 (en) 1999-06-17
WO1996020300A2 (de) 1996-07-04
ATE178665T1 (de) 1999-04-15
NO963481D0 (no) 1996-08-21
WO1996019598A3 (de) 1996-08-22
HU220328B (hu) 2001-12-28
TNSN95134A1 (fr) 1996-02-06
CR5234A (es) 2001-11-02
CZ291490B6 (cs) 2003-03-12
FI963270A0 (fi) 1996-08-21
MX9603562A (es) 1997-03-29
CN1132972C (zh) 2003-12-31
PE4397A1 (es) 1997-02-19
PL315840A1 (en) 1996-12-09
RU2132418C1 (ru) 1999-06-27
DE59505595D1 (de) 1999-05-12
NO963480L (no) 1996-10-21
CO4480065A1 (es) 1997-07-09
DE19581487D2 (de) 1997-01-16
BG100793A (en) 1997-09-30
FI963270A (fi) 1996-08-21
AR000362A1 (es) 1997-06-18
FI963269A (fi) 1996-08-21
WO1996020300A3 (de) 1996-09-06
KR100430918B1 (ko) 2004-07-19
NO963481L (no) 1996-10-22
CZ288127B6 (cs) 2001-04-11
EP0832995A3 (de) 1998-07-15
EP0746641A1 (de) 1996-12-11
GB2301309A (en) 1996-12-04
JPH09509704A (ja) 1997-09-30
NZ295314A (en) 1998-10-28
TR199501659A3 (pl) 1996-07-21
UY24131A1 (es) 1996-05-17
CN1145100A (zh) 1997-03-12
CA2183627C (en) 2006-09-19
MA23749A1 (fr) 1996-07-01
IL116292A0 (en) 1996-03-31
EP0832995A2 (de) 1998-04-01
AU3863295A (en) 1996-07-19
ATA902195A (de) 2000-06-15
ATE222614T1 (de) 2002-09-15
AU695715B2 (en) 1998-08-20
ATA239194A (de) 1996-02-15
NO963480D0 (no) 1996-08-21
AU4167596A (en) 1996-07-10
DE19581437B4 (de) 2004-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL181190B1 (pl) Urządzenie przędzalnicze
KR100471549B1 (ko) 리오셀 섬유 및 그 제조방법
US5984655A (en) Spinning process and apparatus
AU668485B2 (en) Process and device for producing cellulose fibres
JP2014074261A (ja) Cv特性を強化したリヨセル繊維
TW493017B (en) Device and method for producing microfilament yarns with high titer uniformity from thermoplastic polymers
KR100492069B1 (ko) 인장 응력 없이 연속 성형물을 이송하기 위한 방법 및장치
TWI793257B (zh) 以偏斜方式編織纖維絲的編織方法及裝置
US20040051202A1 (en) Method and device for producing continuous moulded bodies
KR100278470B1 (ko) 셀룰로오스 필라멘트사의 제조방법 및 제조장치
JP2000314031A (ja) 高強力ポリエステル繊維の製造方法
CN206483749U (zh) 一种纺丝机用芒硝冲洗装置
AT405301B (de) Spinnvorrichtung
CN113755958A (zh) 一种纺丝绕辊张力调节方法
JPH09273021A (ja) 合成繊維の紡糸装置および紡糸方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20081127