PL180788B1 - Łańcuch zgarniająco-przenośnikowy do transportu podsypki torowej - Google Patents

Łańcuch zgarniająco-przenośnikowy do transportu podsypki torowej

Info

Publication number
PL180788B1
PL180788B1 PL96313598A PL31359896A PL180788B1 PL 180788 B1 PL180788 B1 PL 180788B1 PL 96313598 A PL96313598 A PL 96313598A PL 31359896 A PL31359896 A PL 31359896A PL 180788 B1 PL180788 B1 PL 180788B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
driver
scrapers
finger
scraper
protective cap
Prior art date
Application number
PL96313598A
Other languages
English (en)
Other versions
PL313598A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL313598A1 publication Critical patent/PL313598A1/xx
Publication of PL180788B1 publication Critical patent/PL180788B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/04Removing the ballast; Machines therefor, whether or not additionally adapted for taking-up ballast
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/02Removing or re-contouring ballast
    • E01B2203/022Horizontal chain
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2203/00Devices for working the railway-superstructure
    • E01B2203/02Removing or re-contouring ballast
    • E01B2203/024Inclined chain

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Pusher Or Impeller Conveyors (AREA)

Abstract

1. Lancuch zgarniajaco-przenosnikowy do transportu podsypki torowej, skladajacy sie z przegubowo polaczonych wzajemnie ogniw umieszczonych przesuwnie w korycie przenosnika, oraz z zamocowanych do nich lopatkowych zgrzebel, które na drugostron- nej koncówce w stosunku do danego ogniwa sa zaopatrzone w palcowe zgarniaki wystajace poza krawedz tych lopatkowych zgrzebel, zna- mienny tym, ze kazdy palcowy zgarniak (7) ma dwuczesciowa konstrukcje, w której pie- rwsza czesc stanowi polaczony z lopatko- wym zgrzeblem (3) uformowany w postaci palców wystajacy zabierak (8), natomiast druga czesc stanowi ochronna nasadka (9), która mozna osadzac na zabieraku (8) i zamo- cowywac rozlacznie za pomoca zlaczki (10). Fig.1 PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy łańcucha zgamiająco-przenośnikowego do transportu podsypki torowej, składającego się z przegubowo połączonych wzajemnie ogniw umieszczonych przesuwnie w korycie przenośnika, oraz z zamocowanych do nich łopatkowych zgrzebeł. Zgrzebła na drugostronnej końcówce w stosunku do danego ogniwa, są zaopatrzone w palcowe zgarniaki, wystające ponad krawędź tych łopatkowych zgrzebeł.
Tego rodzaju łańcuchy zgamiająco-przenośnikowe od dawna były stosowane z dużym praktycznym powodzeniem, szczególnie w wyposażeniu maszyn do oczyszczania podsypki torowej. Tutaj łańcuch jest prowadzony bez końca poprzez krążki zwrotne w dwóch wzdłużnych
180 788 prowadnicach połączonych z przeciwległymi stronami ramy maszyny oraz z poprzeczną prowadnicą łańcucha, który można również prowadzić poprzecznie do danego przesiewacza torowego, za pomocą napędu. W obszarze poprzecznej prowadnicy łańcucha, łopatkowe zgrzebła wespół z umocowanymi na nich palcowymi zgarniakami wywierają przypór na tłuczniową podsypkę i zapewniają tym samym odstawę kamiennego tłucznia w kierunku bocznym, a stąd poprzez wzdłużną prowadnicę skonstruowaną jako koryto przenośnika, do urządzenia przesiewającego usytuowanego na ramie maszyny. Palcowe zgarniaki wykonane z materiału odpornego na zużycie są rozłącznie połączone z łopatkowymi zgrzebłami. Dzięki temu palcowe zgarniaki można wymieniać po ich postępującym zużyciu. Tego rodzaju zgarniaki sąjuż znane z austriackiego opisu patentowego nr 349 051 B.
Zadanie niniejszego wynalazku polega na opracowaniu łańcucha zgarniająco-przenośnikowego, za pomocąktórego przy względnie niewielkim nakładzie konstrukcyjnym można dokonywać szybkiej i prostej wymiany zużytych zgarniaków palcowych.
Zgodnie z wynalazkiem cel ten został osiągnięty dzięki łańcuchowi zgarniająco-przenośnikowemu typu określonego poprzednio, charakteryzującego się tym, że każdy palcowy zgarniak ma dwuczęściową konstrukcję, w której pierwszą część stanowi połączony z łopatkowym zgrzebłem uformowany w postaci palców wystający zabierak, natomiast drugą część stanowi ochronna nasadka, którą można osadzać na zabieraku i zamocowywać rozłącznie za pomocą złączki.
Tego typu dwuczęściowa konstrukcja umożliwia uzyskanie względnie szerokiej powierzchni roboczej ochronnych nasadek rozmieszczonych pionowo do kierunku odstawy i transportu podsypki, dzięki czemu można zapewnić względnie niewielką wolnąprzestrzeń pomiędzy sąsiadującymi ze sobą palcami zgarniaka. Tym samym można również niezawodnie wykluczyć niepożądany spadek wydajności urabianej i transportowanej podsypki tłuczniowej wskutek jej przelatywania pomiędzy palcami zgarniaka. Z drugiej strony, z powodu wąskiej konstrukcji palców zgarniaka w stosunku do kierunku odstawy można osiągnąć optymalny efekt odrywający podczas szybkiego urabiania kamiennego tłucznia zestalonego z zanieczyszczeniami podłoża. Ponadto, dzięki możliwości nakładania na zabierki ochronnych nasadek poszerzających konstrukcje, w konsekwencji zmniejsza się ich liczba, a tym samym czas przezbrajania przeznaczony na wymianę i regenerację ulega znacznemu skróceniu. Oprócz tego, proste połączenie każdego zabieraka z ochronną nasadką zapewnia możliwość łatwego pokonania pojawiających się sił, w momencie kiedy tłuczeń podsypkowy musi być wyrywany z podsypki torowej. Korzystną cechą wynalazku jest również to, że zabierak działający jako bezpośredni organ roboczy jest całkowicie zabezpieczony przez ochronną nasadkę tak, że nawet po upływie dłuższego okresu eksploatacji, nie ulega on zużyciu, przy czym nadal jest zagwarantowana bezproblemowa wymiana ochronnej nasadki.
Dalsze korzystne cechy niniejszego wynalazku wynikająz kolejnych zależnych zastrzeżeń patentowych.
Przedmiot niniejszego wynalazku jest wyjaśniony szczegółowej na podstawie rysunku, uwidoczniającego przykłady jego wykonania, na którym fig. 1 przedstawia widok z góry na łańcuch zgarniająco-przenośnikowy ze szczegółami konstrukcyjnymi dwóch łopatkowych zgrzebeł, fig. 2 - przedstawia łopatkowe zgrzebło w widoku w kierunku odstawy według strzałki II zaznaczonej na fig. 1, fig. 3 - pokazuje zabierak w powiększeniu bez ochronnej nasadki, w przekroju poprzecznym wzdłuż linii III zaznaczonej na fig. 2, a fig. 4 - przedstawia powiększony widok ochronnej nasadki.
Łańcuch zgarniająco-przenośnikowy 1 składa się z wielu ogniw 2, z których co drugie jest połączone z łopatkowym zgrzebłem 3 do zgarniania i transportu tłucznia podsypkowego. Łańcuch zgarniająco-przenośnikowy 1 jest umieszczony na ślizgowej powierzchni 4 koryta 5 przenośnika. Jak pokazano na fig. 2, każde łopatkowe zgrzebło 3 jest zaopatrzone w palcowy zgarniak 7 wystający poza krawędź 6 tego zgrzebła.
Każdy z trzech palcowych zgarniaków 7 ma dwuczęściową konstrukcję, w której pierwsza część stanowi uformowany w postaci palca zabierak 8 połączony z łopatkowym
180 788 zgrzebłem 3 i wystający ponad wspomnianą krawędź 6, natomiast drugą część stanowi ochronna nasadka 9 nakładana na zabierak 8. Ochronna nasadka, która całkowicie zakrywa zabierak 8 jest wykonana z materiału odpornego na zużycie i połączona jest rozłącznie z tym zabierakiem za pomocą złączki 10. Złączka ta jest zaprojektowana jako sworzeń zaciskowy 11 o dużej nośności, któryjest osadzony przy krawędzi 6 łopatkowego zgrzebła 3 sąsiadującej z końcówką 12 zabieraka 8 jak to pokazano na fig. 3.
Pomiędzy palcowymi zgarniakami 7 sąprzewidziane odpowiednie łopatkowe elementy 13 wystające poza krawędź 6 łopatkowego zgrzebła 3, które sąpodobne do zabieraka 8 lecz nie nakrywane ochronną nasadką 9. Dzięki temu, niezawodnie wyklucza się klinowanie kamiennej podsypki pomiędzy palcowymi zgarniakami 7, które prowadziłoby do obniżenia wydajności transportowo-odstawczej. Ponieważ te łopatkowe elementy 13 są krótsze od przyległych palcowych zgarniaków 7, odpowiednio zmniejsza się ich zużycie.
Każde łopatkowe zgrzebło 3 ma czołową płaszczyznę roboczą 15 w stosunku do kierunku odstawy zaznaczonego strzałką 14 na fig. 1, przeznaczoną do transportu tłucznia. Jak widać z fig. 1, złączka 10, biorąc pod uwagę jej wzdłużną oś 16, jest usytuowana pod pewnym kątem do płaszczyzny roboczej 15 łopatkowego zgrzebła 3. Natomiast czołowa powierzchnia robocza 17 ochronnej nasadki 9, w stosunku do kierunku odstawy, bezpośrednio sąsiadująca ze ślizgowąpowierzchnią4 przenośnikowego koryta 5, jest wyposażona w ulegającą zużyciu płytę 18 wykonaną z materiału o wysokiej odporności na zużycie. Jak wyraźnie wynika z fig. 1 ochronne nasadki 9 są usytuowane swoimi powierzchniami roboczymi 17 w jednej wspólnej płaszczyźnie 19, podtrzymującej transportowany tłuczeń kamienny.
Jak szczególnie wynika to z fig. 3 i 4, zaciskowy sworzeń 11 o dużej nośności, jest przeprowadzony przez otwór 20 zabieraka 8 oraz przez dwa wzajemnie przeciwległe leżące otwory 21 wykonane w ochronnej nasadce 9. Dzięki uformowaniu zabieraka na kształt zbliżony do piramidy, ochronna nasadka 9 jest mocno nasadzona bez niepożądanego luzu. Powierzchnia robocza 17 ochronnej nasadki 9 jak to uwidoczniono na fig. 4 jest zaopatrzona w ulegającą zużyciu płytę 18. Natomiast leżące na przeciw siebie obydwie powierzchnie 17 i 22 nasadki 9 są usytuowane pod pewnym kątem do płaszczyzny symetrii 23 zabieraka 8 rozciągającej się pionowo do kierunku wzdłużnego lub wzdłużnej osi 16 złączki 10, tworząc w ten sposób poprzeczny przekrój o kształcie trapezu.

Claims (10)

1. Łańcuch zgarniająco-przenośnikowy do transportu podsypki torowej, składający się z przegubowo połączonych wzajemnie ogniw umieszczonych przesuwnie w korycie przenośnika, oraz z zamocowanych do nich łopatkowych zgrzebeł, które na drugostronnej końcówce w stosunku do danego ogniwa są zaopatrzone w palcowe zgarniaki wystające poza krawędź tych łopatkowych zgrzebeł, znamienny tym, że każdy palcowy zgarniak (7) ma dwuczęściową konstrukcję, w której pierwsza część stanowi połączony z łopatkowym zgrzebłem (3) uformowany w postaci palców wystający zabierak (8), natomiast drugą cześć stanowi ochronna nasadka (9), którą można osadzać na zabieraku (8) i zamocowywać rozłącznie za pomocą złączki (10).
2. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że zabierak (8) jest całkowicie przykryty przez ochronną nasadkę (9).
3. Łańcuch według zastrz. 1lub 2, znamienny tym, że złączka (10) jest umieszczona przy krawędzi (6) łopatkowego zgrzebła (3), graniczącej z końcówką (12) zabieraka (8).
4. Łańcuch według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że złączka (10) utworzona jest przez sworzeń zaciskowy (11) o dużej nośności, rozciągający się pod pewnym kątem do powierzchni roboczej (17) utworzonej przez łopatkowe zgrzebła (3) i zapewniającej podtrzymywanie tłucznia podsypki, przy czym wspomniany sworzeń zaciskowy (11) jest przeprowadzony przez otwór (20) zabieraka (8) oraz przez dwa wzajemnie przeciwległe leżące otwory (21) wykonane w ochronnej nasadce (9).
5. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia robocza (17) i powierzchnia (22) ochronnej nasadki (9) leżąca na przeciw wspomnianej uprzednio powierzchni roboczej są usytuowane pod pewnym kątem do płaszczyzny symetrii (23) zabieraka (8), rozciągającej się pionowo do wzdłużnej osi złączki (10), tworząc w ten sposób poprzeczny przekrój w kształcie trapezu.
6. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że złączka (10) jest umieszczona w swoim kierunku wzdłużnym pod pewnym kątem do płaszczyzny roboczej (15) łopatkowego zgrzebła (3).
7. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy palcowymi zgarniakami (7) są przewidziane odpowiednie łopatkowe elementy (13) wystające poza krawędź (6) łopatkowego zgrzebła (3).
8. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia robocza (17) ochronnej nasadki (9) bezpośrednio sąsiadująca ze ślizgową powierzchnią (4) przenośnikowego koryta (5) jest wyposażona w ulegającą zużyciu płytę (18).
9. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że zabierak (8) jest uformowany w kształcie zbliżonym do piramidy.
10. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że ochronne nasadki (9) są usytuowane swoimi powierzchniami roboczymi (17) w jednej wspólnej płaszczyźnie (19).
PL96313598A 1995-04-12 1996-04-01 Łańcuch zgarniająco-przenośnikowy do transportu podsypki torowej PL180788B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT63695 1995-04-12

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL313598A1 PL313598A1 (en) 1996-10-14
PL180788B1 true PL180788B1 (pl) 2001-04-30

Family

ID=3495838

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96313598A PL180788B1 (pl) 1995-04-12 1996-04-01 Łańcuch zgarniająco-przenośnikowy do transportu podsypki torowej

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5694708A (pl)
EP (1) EP0737779B1 (pl)
JP (1) JPH093802A (pl)
CN (1) CN1101874C (pl)
AT (1) ATE173312T1 (pl)
AU (1) AU695223B2 (pl)
CA (1) CA2173926A1 (pl)
CZ (1) CZ286498B6 (pl)
DE (1) DE59600792D1 (pl)
PL (1) PL180788B1 (pl)
RU (1) RU2114776C1 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT4370U3 (de) * 2001-04-02 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Räumkette für eine gleisbaumaschine
AT5766U3 (de) * 2002-08-02 2003-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Räumkette zum entfernen von schotter
CN1904234B (zh) * 2006-07-28 2010-05-12 吉林大学 刀式矿土复合型挖沟链条
CN102146645A (zh) * 2011-04-18 2011-08-10 南车戚墅堰机车车辆工艺研究所有限公司 铁道清筛车耐磨耙齿
EP2848735B1 (de) 2013-09-17 2016-11-09 System7-Railsupport GmbH Räum- und Förderkette für eine Gleisbaumaschine
CN105421168A (zh) * 2015-12-11 2016-03-23 中国神华能源股份有限公司 刮铲以及扒齿链
CN105442397B (zh) * 2015-12-17 2017-03-22 南车戚墅堰机车车辆工艺研究所有限公司 一种清筛机挖掘链
CN109440551A (zh) * 2018-12-12 2019-03-08 唐山昆铁科技有限公司 扒齿结构
FR3101892B1 (fr) * 2019-10-14 2021-09-10 Matisa Materiel Ind Sa Assemblage articulé de deux maillons et chaîne d’excavation associée
FR3101891B1 (fr) * 2019-10-14 2021-10-08 Matisa Materiel Ind Sa maillon pour une chaîne d’excavation et chaine d’excavation associée
CN110725167A (zh) * 2019-11-19 2020-01-24 常州市瑞泰工程机械有限公司 挖掘链单元、挖掘链和边坡清筛车
CN112211048A (zh) * 2020-10-13 2021-01-12 罗凡 一种铁路用道碴清筛机的挖掘链结构
CN112796180A (zh) * 2021-03-17 2021-05-14 温州市瑞基科技有限公司 一种扒渣链

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB110495A (en) * 1917-04-12 1917-10-25 Alfred Palmer Improvements in Foldable Packing Cases or Boxes.
US2020215A (en) * 1933-01-09 1935-11-05 Sullivan Machinery Co Cutter chain
US2168794A (en) * 1933-07-01 1939-08-08 Frank Prox Company Mining chain cutter
US3117386A (en) * 1961-03-07 1964-01-14 Ferwerda Ray Tooth arrangement for earth digging apparatus
US3484844A (en) * 1964-12-14 1969-12-16 Gerald A Petersen Resilient retaining means for ripper chain teeth
GB1110495A (en) * 1966-09-27 1968-04-18 Cincinnati Mine Machinery Co Cutter bits and mounting means therefor
US3623247A (en) * 1970-01-26 1971-11-30 Caterpillar Tractor Co High strength digging tooth
UST911018I4 (en) * 1972-07-28 1973-06-26 Quick change adapter for ripper shanks
US3888637A (en) * 1972-12-29 1975-06-10 Komatsu Mfg Co Ltd Ripper point part
US3913979A (en) * 1973-06-25 1975-10-21 Service Dynamics Inc Trencher tooth construction
US3968995A (en) * 1974-01-08 1976-07-13 Dresser Industries, Inc. Continuous mining machine with a chain drive for the cutting head
DE2538647C2 (de) * 1975-08-30 1983-01-05 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Zweiteiliger Meißel für Kohlenhobel
AT349051B (de) * 1977-06-01 1979-03-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Raeum- und foerderkette, insbesondere fuer gleisbettungs-reinigungsmaschinen
DE3112459A1 (de) * 1981-03-28 1982-10-07 Gewerkschaft Eisenhütte Westfalia, 4670 Lünen Meissel fuer bergbau-gewinnungsmaschinen, vortriebsmaschinen u.dgl.
AT373316B (de) * 1982-03-10 1984-01-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage zum aufnehmen und reinigen des schotters von gleisen
AT375426B (de) * 1982-09-20 1984-08-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer eine gleisbaumaschine
US4753299A (en) * 1986-05-02 1988-06-28 Meyers Thomas A Grader blade assembly and pick therefor
US4883129A (en) * 1988-12-16 1989-11-28 Caterpillar Inc. Bit assembly utilizing carbide insert
US5283965A (en) * 1992-01-21 1994-02-08 H & L Tooth Company Attachment assembly for excavation teeth

Also Published As

Publication number Publication date
CA2173926A1 (en) 1996-10-13
EP0737779A1 (de) 1996-10-16
DE59600792D1 (de) 1998-12-17
PL313598A1 (en) 1996-10-14
CN1136617A (zh) 1996-11-27
CZ51596A3 (en) 1996-10-16
ATE173312T1 (de) 1998-11-15
AU695223B2 (en) 1998-08-06
US5694708A (en) 1997-12-09
EP0737779B1 (de) 1998-11-11
CZ286498B6 (en) 2000-04-12
AU5058396A (en) 1996-10-24
CN1101874C (zh) 2003-02-19
JPH093802A (ja) 1997-01-07
RU2114776C1 (ru) 1998-07-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL180788B1 (pl) Łańcuch zgarniająco-przenośnikowy do transportu podsypki torowej
CS268660B2 (en) Sluice valave
PL196862B1 (pl) Urządzenie przyłączeniowe zęba koparki i ząb koparki
US9156621B2 (en) Face conveyor for extraction plants and trough element for said face conveyor
PL165351B1 (pl) Urzadzenie podajace do ladowania urobku PL
PL218892B1 (pl) Zespół misek przenośnika, miska przenośnika i zespół do wybierania ścianowego
PL209900B1 (pl) Łańcuch zgarniający do usuwania tłucznia
US4919252A (en) Chain conveyor for miner
US5072826A (en) Chain conveyor for miner
CA1212064A (en) Self training belt conveyor with digging elements
US3979843A (en) Trenching chain with scoop members
DE2558884C2 (pl)
RU2229549C2 (ru) Погрузочная цепь путевой машины для выемки балластного материала пути
USRE16997E (en) Assickmob to babbeb-gbeehe compawy
US4505379A (en) Scrapers for scraper-chain conveyors
US2915838A (en) Bucket line
AU639996B2 (en) Chain conveyor for miner
CZ12399A3 (cs) Cévové a vodicí uspořádání pro důlní dobývací stroj
JP7197954B1 (ja) 除塵システム
SU996292A1 (ru) Лопатка дл разгрузочного транспортера
US1374093A (en) Ditch-digging machine
PL172468B1 (pl) Urzadzenie do odspajania i odstawy wystepujacych pokladowo surowców mineralnych, zwlaszcza wegla PL
CS273335B2 (en) Equipment for draw chain coupling
PL166069B1 (pl) Napęd z wysypem bocznym górniczego przenośnika zgrzebłowego
DE4228465A1 (de) Ladeschaufel mit aufragender Randbegrenzung für die Haufwerksverladung in einen Förderer

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120401