CZ12399A3 - Cévové a vodicí uspořádání pro důlní dobývací stroj - Google Patents

Cévové a vodicí uspořádání pro důlní dobývací stroj Download PDF

Info

Publication number
CZ12399A3
CZ12399A3 CZ99123A CZ12399A CZ12399A3 CZ 12399 A3 CZ12399 A3 CZ 12399A3 CZ 99123 A CZ99123 A CZ 99123A CZ 12399 A CZ12399 A CZ 12399A CZ 12399 A3 CZ12399 A3 CZ 12399A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chain
vascular
chain channel
arrangement according
channel
Prior art date
Application number
CZ99123A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Meya
Gerhard Merten
Original Assignee
Dbt Deutsche Bergbau-Technik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Deutsche Bergbau-Technik Gmbh filed Critical Dbt Deutsche Bergbau-Technik Gmbh
Publication of CZ12399A3 publication Critical patent/CZ12399A3/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C35/00Details of, or accessories for, machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam, not provided for in groups E21C25/00 - E21C33/00, E21C37/00 or E21C39/00
    • E21C35/08Guiding the machine
    • E21C35/12Guiding the machine along a conveyor for the cut material

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Pusher Or Impeller Conveyors (AREA)
  • Framework For Endless Conveyors (AREA)

Description

(57) Anotace:
U cévového a vodícího uspořádání /20/ je cévový řetěz /24/ uložen v řetězovém kanálu /23/, tvořeném vodicí kolejnicí /19/ a zadní stěnou /25/, jen na úzkých přídržných přepážkách /28/. Úzké přídržné přepážky iQ&l mohou částečně sestávat také z přídržných přepážek /22/ ve tvaru spojovacích plechů, které Jsou přivařeny a spojují zadní stěnu t /25/ s vodicí kolejnicí /19/. Protože úzké přídržné přepážky /22, 28/ jsou upraveny ve vzájemném odstupu, může jemná hornina vstupující do řetězového kanálu /23/ mezi nimi snadno propadat směrem dolů a může neomezeně procházet navenek skrz výstupní otvory /31, 32/. Výstupní otvory /31,32/ pro výstup Jemné horniny jsou upravené na straně porubní stěny a na straně základky v řetězovém kanálu /23/. U uspořádání, která jsou provedena jako svařované konstrukce, se do značné míry zabrání usazování jemné horniny v řetězovém kanálu /23/.
CZ 123-99 A3
El· z
I · * • « « ·
Cévové a vodicí uspořádání pro důlní dobývací stroj
Ob lě § t£ líD iiSX
Vynález se týká cévového a vodícího uspořádání pro důlní dobývací stroj pohyblivý podél řetězového hřeblového dopravníku, zejména pro válcový brázdící stroj, které má na žlabových skluzech řetězového hřeblového dopravníku v rovině nad žlabovými skluzy uspořádané vodicí kolejnice, které částečně omezuji řetězový kanál cévového řetězu pro posuv dobývacích strojů, jehož vodorovné řetězové články jsou uloženy na úložných elementech uspořádaných v řetězovém kanálu, přičemž řetězový kanál je pod cévovým řetězem opatřen otvory pro výstup jemné horniny.
Dosavadnímatay_techniky
Takové uspořádání je známé z DE-OS 44 23 295. U tohoto uspořádání sestávají úložné elementy pro vodorovné řetězové články cévového řetězu z úložných lišt upravených po délce žlabových skluzů, přičemž vzpřímené řetězové články cévového řetězu zasahují do štěrbinového mezilehlého prostoru mezi úložnou lištou na straně základky a na straně porubní stěny a tento mezilehlý prostor prakticky úplně vyplňují. Otvory pro výstup jemné horniny jsou u tohoto známého uspořádání otevřeny ke straně základky dopravníku.
V praxi se ukázalo, že odvádění jemné horniny z řetězového kanálu u tohoto známého provedení nefunguje vždy zcela uspokojivě. Ve většině případů spočívá příčina této skutečnosti v tom, že průchozí úložné lišty a do mezilehlého prostoru mezi nimi zasahující, svislé řetěžové články ponechávají jen poměrně malé průchozí průřezy, skrz které může uhelný prach nebo podobně v provozu zařízení propadávat směrem dolů k výstupním otvorům jemné horniny. Proto často dochází k ulpívání jemné horniny na cévovém řetězu v řetězovém kanálu, takže není delší dobu zajištěn řádný záběr řetězového ko la do cévového řetězu a dochází také k poškození řetězového kola a vedení.
Podstata_vynálezu
Vynález si proto klade za úkol vytvořit zvláště jednoduché a ekonomicky výhodné uspořádání v úvodu uvedeného typu, u kterého se spolehlivě zabrání shromažďování jemné horniny v řetězovém kanálu, ve kterém je uložen cévový řetěz, a to s vyšší spolehlivostí, přičemž se usnadní odvádění jemné horniny z otvorů uspořádaných pod cévovým řetězem.
Vytčený úkol se řeší podle vynálezu tím, že úložné elementy sestávají z úzkých přídržných přepážek, které jsou uspořádány ve vzájemném odstupu, které zasahují pod vodorovné řetězové články a které jsou upraveny v průchozím směru dobývacího stroje, a že otvory pro výstup jemné horniny jsou uspořádány jak na zadní stěně na straně základky řetězo vého kanálu, tak také na jeho přední straně přivrácené k porubní stěně.
Protože u vynálezu jsou jako úložné elementy pro řetězové články použity jen úzké přídržné přepážky, má jemná hornina vnikající do řetězového kanálu vždy mezi dvěma sousedními přídržnými přepážkami po obou stranách svislých řetě zových článků dostatečně velký volný prostor, aby se v řetězovém kanálu dostala neomezeně dolů, kde může z řetězové3 ho kanálu opět vystupovat jak na stranu základky, tak i na stranu porubní stěny. Tím se do značné míry prostřednictvím tohoto uspořádání zabrání nebezpečí shromažďování a ulpívání jemné horniny nebo ucpání v řetězovém kanálu.
Podle zvláště výhodného uspořádání vynálezu je řetězový kanál proveden jako svařovaná konstrukce, přičemž je na své přední straně omezen vodícími kolejnicemi a na své zadní, případně základkové straně je omezen zadními stěnami, a přičemž zadní stěny a odpovídající vodicí kolejnice jsou navzájem spojeny prostřednictvím přivařených přídržných přepážek ve tvaru spojovacích plechů. Provedení ve tvaru svařované konstrukce vede ke značným ekonomickým a hmotnostním výhodám. Zvláště účelné uspořádání se vytvoří, když jsou spojovací plechy vytvořeny jako přídržné přepážky pro vodorovné řetězové Články a jsou opatřeny vybráními pro svislé řetězové Články. Tak splňují spojovací plechy současně dvojitou funkci, protože nejen že zabezpečují spojení těch částí vodicích kolejnic, které omezují řetězový kanál, a zadní stěny, ale současně také ještě slouží jako úložné elementy pro řetězové články. Zadní stěna přitom může být ve své spodní oblasti zalomena ve směru k vodicí kolejnici a tak zdola omezovat řetězový kanál.
Vodicí kolejnice s výhodou v podstatě sestávají z profilových tyčí vyrobených válcovacím nebo protlačovacím lisováním, které mají ve srovnání s většinou používanými odlévanými profily menší rozměry a hmotnosti a na kterých mohou být bez problémů přivareny spojovací plechy. Nepatrné rozměry a hmotnosti a bezproblémová možnost svaření materiálů jsou příčinou podstatných ekonomických výhod ve srovnání se známými uspořádáními. Výstupní otvory jemné horniny mohou v podstatě sestávat z výřezů, uspořádaných na zadních stěnách a/nebo vodicích kolejnicích mezi přídržnými překážkami ve tvaru spojovacích plechů, které mohou být s výhodou rozšířeny směrem dolů ve tvaru lichoběžníku. Zvláště výhodné uspořádání se vytvoří, když jsou vodicí kolejnice na přední straně řetězového kanálu ukončeny v odstupu nad spodní oblastí řetězového kanálu a tak vytvářejí mezi sebou a mezi spodní oblastí řetězového kanálu na přední straně uspořádaný výstupní otvory jemné horniny, které jsou potom účelně upraveny po celé délce žlabových skluzů, případně řetězového kanálu. V takovém případě mohou být vodicí kolejnice na své spodní hraně podepřeny přidržovačem ve tvaru vodicí patky, který prochází skrz na čelní straně upravené výstupní otvory a který je uspořádán na dobývacím stroji, který potom slouží nejen pro přesné vedení válcové vrubovky s nakládačem nebo podobně podél vodícího uspořádání, ale mimoto může být také uspořádán jako Škrabák, který vynáší z řetězového kanálu jemnou horninu, která se již z kanálu nedostala navenek prostřednictvím výstupních otvorů.
Vodicí kolejnice přitom mohou mít na své horní hraně kolejnicový profil pro kluznou patku a/nebo jedno nebo více nosných kol dobývacího stroje. Zvláště výhodná je přitom ta skutečnost, když má kolejnicový profil zhruba polokruhový průřez a zabírá do příslušně vytvořené drážky na obvodu nosného kola. Prostřednictvím tohoto uspořádání je dobývací stroj tvarově pevně veden napříč ke svému směru pohybu. Přitom je účelné, když jsou vodicí kolejnice v oblasti kolejnicového profilu nebo v blízkosti jejich spodní hrany opatřeny výstupkem, přesahujícím přes přidržovač uspořádaný na dobývacím stroji. Potom je zajištěno, že dobývací stroj nemůže svým nosným kolem, případně svou kluznou patkou odskočit od profilu kolejnice.
Účelně jsou vodicí kolejnice o sobě známým způsobem opatřeny profilovanými nástavci ve tvaru lišt, které přesahují přes vodorovné řetězové články na jejich ramenech na straně porubní stěny v řetězovém kanálu. Profilové nástavce tak zajištují cévový řetěz v řetězovém kanálu proti vyzdvižení, Obdobným způsobem mohou také být na základkové straně řetězovéhé kanálu po vložení řetězu uvolnitelné upraveny lišty pro zadržování, které potom překrývají ramena uložených řetězových Členů na základkové straně. Při uvolněných zadržujících lištách je možné vložit cévový řetěz shora do řetězového kanálu nebo jej při výměně řetězu opět vyjmout směrem vzhůru.
Spodní oblast řetězového kanálu může vyčnívat zhruba ve tvaru střechy do řetězového kanálu se hřebenem zhruba v podélné centrální rovině řetězového kanálu a může mít zhruba v podélné centrální rovině řetězového kanálu a po obou stranách hřebenu k výstupním otvorům jemné horniny klesající skluzné plochy.
Šikmé skluzné plochy zvláště výhodným způsobem příznivě ovlivňují neomezené odvádění jemné horniny, která vstoupila do řetězového kanálu.
Přehled_°brázkú_na_výkresech
Další znaky a výhody vynálezu vyplývají z následujícího popisu a z výkresů, kde jsou blíže vysvětlena výhodná provedení vynálezu na příkladech provedení.
Na obr. 1 je znázorněn jednotlivý žlabový skluz řetězového škrabákového dopravníku s cévovým a vodicím uspořádáním podle vynálezu na straně základky na žlabovém skluzu, a to v čelním pohledu a částečně v řezu. Na obr, 2 je znázorněno cévové a vodicí uspořádání upravené na žlabovém skluzu podle obr. 1 v řezu a ve větším měřítku. Na obr. 3 je znázorněn předmět z obr. 2 v pohledu ve směru šipky III.
Na obr. 4 je znázorněn druhý přiklad provedení cévového a vodícího uspořádání podle vynálezu, které odpovídá vyobrazení na obr. 2. Na obr. 5 je znázorněn předmět z obr. 4 v pohledu podél šipky V.
Na obr. 6 je znázorněn třetí příklad provedení uspořádání podle vynálezu v příčném řezu.
lady_proyedení_yynálezu
V důlních dobývacích provozech jako porubní dopravník používaný řetězový hřeblový dopravník obvykle sestává z jednotlivých, pevně spojených, avšak omezeně úhlově navzájem pohyblivých žlabových skluzů, z nichž je na výkrese na obr. 1 znázorněn jen jeden jediný žlabový skluz 10 s jeho konstrukčními součástmi. Dobývací stroj 11, například válcový brázdící stroj, který se při dobývání uhlí pohybuje nad řetězovým hřeblovým dopravníkem, je na výkrese znázorněn jen čerchovaně. Žlabové skluzy 10. které společně vytvářejí dopravní žlab řetězového hřeblového dopravníku, sestávají o sobě známým způsobem ze zrcadlově souměrně navzájem uspořádaných bočních profilů 12 a 13, které jsou navzájem spojeny prostřednictvím dopravního dna 14. Ve žlabech žlabových skluzů 10, které jsou omezeny bočními profily 12. 13 a dopravním dnem 14, *♦ ·*
se pohybuje nekonečný řetězový hřeblový pás, který je osazen škrabáky 15 a který u znázorněného příkladu provedení sestává z dvojitého centrálního řetězového pásu 16. Na patce bočního profilu 12 žlabových skluzů 10 na straně porubní stěny je upravena pojezdová kolejnice 17, ha které je dobývací stroj 11 v podobě válcového brázdícího stroje podepřen a veden prostřednictvím pojezdových kladek 18 na straně porubní stěny. Na straně základky je veden dobývací stroj 11 v podobě válcového brázdícího stroje, který portálově premostuje řetězový hřeblový dopravník, na vodicích kolejnicích
19. které jsou pevně uspořádány nad žlabovými skluzy 10 a bočními profily 13 na straně základky a které jsou součástí cévového a vodícího uspořádání 20, které je předmětem vynálezu.
Cévové a vodicí uspořádání 20 sestává pro každý žlabový skluz 10 z úhelníkového profilu 21, který je upraven v podstatě po celé délce žlabového skluzu 10, a z vodicí kolejnice 19, která je upravena také po celé délce žlabového skluzu 10, přičemž tyto součásti jsou mezi sebou spojeny prostřednictvím více přídržcých přepážek 22 ve tvaru spojovacího plechu, které jsou privařeny ve vzájemném odstupu na úhelníkovém profilu 21 a na vodicí kolejnici 1,9. Úhelníkový profil 21 a vodicí kolejnice 19 tak vytvářejí řetězový kanál 23 pro uložení cévového řetězu 24, který je omezen na straně základky úhelníkovým profilem 21 vytvořenou zadní stě nou 25, na straně porubní stěny vodicí kolejnicí 19 a na své spodní straně spodní oblastí 26 řetězového kanálu, která je tvořena druhým ramenem úhelníkového profilu 21.
Cévový řetěz 24 dosedá svými vodorovnými řetězovými články 27 na jedné straně na úzké přídržné přepážky 28, k · 4 1 l 4 4 1
444 441 • 4 které vyčnívají od zadní stěny 25, případně vodicí kolejnice 19 do řetězpvého kanálu 23 a na druhé straně na úzké pří držné přepážky 22 ve tvaru spojovacích plechů, které jsou uspořádány vždy mezi dvěma přídržnými přepážkami 28 a které jsou k tomu účelu opatřeny vybráními 29, do kterých zasahují svislé řetězové články 30.
Řetězový kanál 23 má jak na straně základky, tak i na straně porubní stěny mezi spodní oblastí 26 řetězového kanálu 23 a mezi zadní stěnou 25, případně vodicí kolejnicí 19 výstupní otvory 31, 32 pro jemnou horninu. Na zadní stěně 25 uspořádané výstupní otvory 31 jsou uspořádány vždy me zi dvěma přídržnými přepážkami 22 ve tvaru spojovacího plechu a jsou vytvořeny zhruba ve tvaru lichoběžníku, který se rozšiřuje směrem dolů až ke spodní oblasti 26 řetězového kanálu 23. Výstupní otvory 32 na straně porubní stěny jsou u příkladů provedení, které jsou znázorněny na obr. 1, obr. 2, ohr. 3 a obr. 6, uspořádány jako průchozí výstupní kanály 3_3, které jsou upraveny po celé délce jednotlivých žlabo vých skluzů 10. Pro vytvoření tohoto výstupního kanálu 21 nejsou vodicí kolejnice 19 svou spodní hranou 34 ve tvaru patky nasazeny na spodní oblast 26 řetězového kanálu 23, ale jsou v odstupu od ní přivařeny na přídržných přepážkách 22 ve tvaru spojovacích plechů.
U příkladů provedení, které jsou znázorněny na obr. 1, obr. 2, obr. 3 a obr. 6, jsou vodicí kolejnice 19 bezprostředně pod přídržnými přepážkami 28 opatřeny ještě přídavnými spodními výstupními otvory 35, které mají zhruba oválný tvar.
U příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 1 až » · · ··· ·* obr. 3, mají vodicí kolejnice 19 podle vynálezu nahoře kolejnicový profil 36 se zhruba polokruhovým průřezem, který zabírá do příslušně vytvořené drážky 37 nosného kola 38 dobývacího stroje 11 v podobě válcového brázdícího strpje.
Nosné kolo 38 je na své vnější straně 39 na straně základky opatřeno cévovým ozubeným kolem 40, jehož ozuby 41 zabírají mezi . cévové řetězy 24, tedy jejich dva sousední svislé řetězové články 30 upravené v řetězovém kanálu 23 a tak se při otáčení nosného kola 38 pohybuje dobývací stroj 11 v podobě válcového brázdícího stroje podél dopravníku.
Aby se zabránilo nadzdvižení nosného kola 38 od vodicí kolejnice 19, je dobývací stroj 11 v podobě válcového brázdícího stroje opatřen přidržovačem 42, který vyčnívá do výstupního kanálu 33 a zabírá pod spodní hranu 34 ve tvaru patky vodicí kolejnice 19. Toto uspořádání zabezpečuje, že dobývací stroj 11 v podobě válcového brázdícího stroje prostřednictvím tvarově pevného dosednutí nosného kola 38 na kolejnicovém profilu 36 nejen získá vedení napříč ke směru pohybu dobývacího stroje 11 v podobě válcového brázdícího stroje, ale že také nemůže nezamýšlené odskočit od vodicí kolejnice 19.
Shodné skutečnosti platí také pro příklad provedení podle obr. 4 a obr. 5, u kterého je vodicí kolejnice 19 opatřena přídavným výstupkem 43, který zasahuje přes pridržovač 42, uspořádaný na dobývacím stroji 11.
U popsaných a znázorněných cévových a vodicích uspořádání 20 prochází shora do řetězového kanálu 23 vstupující jemná hornina, jako například uhelný prach nebo podobně, do značné míry bez omezení od přídržných přepážek 22 ve tvaru spojovacího plechu a přídržných přepážek 28 mezi nimi smě-
- 10 rem dolů a tak může být odváděn skrz výstupní otvory 31, 32. 35 a výstupní kanály 33 jak k základkové straně, tak také na stranu porubní stěny. Na podkladě srovnatelně velkých průřezů výstupních otvorů 31, 32 35 a výstupního kanálu 33 a na podkladě dostatečně velké/odstupu mezi přídržnými přepážkami 22 ve tvaru spojovacích plechů a přídržnými přepážkami 28 nemá jemná hornina sklon k ulpívání v řetězovém kanálu 23 a tím také k jeho ucpání. Přídavného čisticího efektu řetězového kanálu 23 lze u příkladu provedení znázorněného na obr. 2 dosáhnout tím, že přidržovač 42, který zasahuje do výstupního kanálu 33, je vytvořen ve tvaru škrabáku, který při svém pohybu podél spodní hrany 34 ve tvaru patky řetězový kanál 23 v každém případě až k přídržným přepážkám 22 ve tvaru spojovacích plechů vyškrabuje a jemnou horninu přitom odstraňuje skrz výstupní kanál 33 nebo také k zadním výstupním otvorům 31 jemné horniny.
V příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 6, je odvádění jemné horniny přídavně příznivě ovlivněno tím, že spodní oblast 26 řetězového kanálu 23 vyčnívá ve tvaru střechy do řetězového kanálu 23 a má hřeben 44, který je upraven zhruba v podélné centrální rovině řetězového kanálu 23 a má po obou stranách hřebenu 44 skluzné plochy 45 jemné horniny, které spadají k výstupním otvorům 31, 32 jemné horniny. Jemná hornina, která prochází skrz řetězový kanál 23 shora, se u tohoto provedení dostává na šikmé skluzné plochy 45 a je z nich okamžitě odváděna šikmo dolů a z výstupních otvorů 31. 32.
U tohoto příkladu provedení znázorněný kolejnicový profil 36 vytváří rovnou pojezdovou plochu 46 pro na jeho obvodu neprofilované nosné kolo, které není na výkrese znázorné• ·
- 11 no. Aby se zabránilo nezamýšlenému nadzdvižení řetězu při provozu stroje z řetězového kanálu, vytváří vodicí kolejnice 19 u všech znázorněných příkladů provedení v oblasti svého kolejnicového profilu 36 profilované nástavce 47 ve tvaru lišt, které přesahují přes vodorovné řetězové články 27 na jejich ramenech 48 na straně porubní stěny v řetězovém kanálu 23. Obdobně jsou v řetězovém kanálu 23 zajištěna také ramena 49 na straně základky, a to tím, že na vnitřní straně zadní stěny 25 na straně základky je uvolnitelně upevněna přidržovac! lišta 50 nebo podobně, jak je to znázorněno na obr. 1. Společně s profilovanými nástavci 47 udržuje přidržovac! lišta 50 cévový řetěz 24 na přldržných přepážkách 28 a přídržných přepážkách 22 ve tvaru spojovacích plechů a zajištuje tak cévový řetěz 24 proti výstupu ze řetězového kanálu 23, který je nahoře otevřený. Při uvolněné přidržovací liště 50 lze cévový řetěz 24 shora při lehkém otočném pohybu vložit do řetězového kanálu 23 žlabových skluzů 10 nebo jej při výměně cévového řetězu 24 z řetězového kanálu 23 opět nadzdvihnout směrem vzhůru.
- 12 «* · ··
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (13)

1. Cévové a vodicí uspořádání pro důlní dobývací stroj pohyblivý podél řetězového hřeblového dopravníku, zejména pro válcový brázdící stroj, které má na žlabových skluzech řetězového hřeblového dopravníku v rovině nad žlabovými skluzy uspořádané vodicí kolejnice, které částečně omezují řetězový kanál cévového řetězu pro posuv dobývacích strojů, jehož vodorovné řetězové články jsou uloženy na úložných elementech uspořádaných v řetězovém kanálu, přičemž řetězový kanál je pod cévovým řetězem opatřen otvory pro výstup jemné horniny, vyznačující se tím, že úložné elementy sestávají z úzkých přídržných přepážek (28, případně 22), které jsou uspořádány ve vzájemném odstupu, které zasahují pód vodorovné řetězové články (27) a které jsou upraveny v průchozím směru dobývacího stroje (11), a že otvory (31, 32) pro výstup jemné horniny jsou uspořádány jak na zadní stěně (25) na straně základky řetězového kanálu (23), tak také na jeho přední straně přivrácené k porubn stěně.
2. Cévové a vodicí uspořádání podle nároku 1, vyznačující se tím, že řetězový kanál (23) je pro veden jako svařovaná konstrukce, přičemž je na své přední straně omezen vodícími kolejnicemi (19) a na své zadní, případně základkové straně je omezen zadními stěnami (25), a přičemž zadní stěny (25) a odpovídající vodicí kolejnice (19) jsou navzájem spojeny prostřednictvím přídržných přepážek (22) ve tvaru spojovacích plechů.
3. Cévodé a vodicí uspořádání podle nároku 2, vyznačující se tím, že spojovací plechy jsou vy- tvořeny jako přídržné přepážky (28) pro vodorovné řetězové články (27) a jsou opatřeny vybráními (29) pro svislé řetězové články (30).
4. Cévové a vodicí uspořádání podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že zadní stěna (25) je ve své spodní oblastí (26) zalomena ve směru k vodicí kolejnici (19) a zdola omezuje řetězový kanál (23).
5. Cévové a vodicí uspořádání podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vodicí kolejnice (19) v podstatě sestávají z profilových tyčí vyrobených válcovacím nebo protlačovacím lisováním.
6. Cévové a vodicí uspořádání podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že výstupní otvory (31, 32, 35) jemné horniny sestávají v podstatě z výřezů, uspořádaných na zadních stěnách (25) a/nebo vodicích kolejnicích (19) mezi přídržnými přepážkami (22) ve tvaru spojovacích plechů.
7. Cévové a vodicí uspořádání podle nároku 6, vyznačující se tím, že výřezy výstupních otvorů (31, 32) jsou rozšířeny směrem dolů ve tvaru lichoběžníku.
8. Cévové a vodicí uspořádání podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že vodicí kolejnice (19) jsou na přední straně řetězového kanálu (23) ukončeny v odstupu nad spodní oblastí (26) řetězového kanálu (23) a tak vytvářejí mezi sebou a mezi spodní oblasti (26) řetězového kanálu (23) na přední straně uspořádaný výstupní otvor (32) jemné horniny.
• · «
- 14
9. Cévové a vodicí uspořádání podle nároku 8, vyznačující se tím, že výstupní otvory (32) jemné horniny jsou na přední straně řetězového kanálu (23) upraveny po celé jeho délce a vodicí kolejnice (19) jsou na své spodní hraně (34) podepřeny přidržovačem (42) ve tvaru vodicí patky, který prochází skrz na čelní straně upravené výstupní otvory (32) a který je uspořádán na dobývacím stro ji (11)·
10. Cévové a vodicí uspořádání podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že vodicí kolejnice (19) mají na své horní hraně kolejnicový profil (36) pro kluznou patku a/nebo jedno nebo více nosných kol (38) dobývacího stroje (11).
11. Cévové a vodicí uspořádání podle nároku 10, vyznačující se tím, že kolejnicový profil (36) má zhruba polokruhový průřez a zabírá do příslušně vytvořené drážky (37) na obvodu nosného kola (38).
12. Cévové a vodicí uspořádání podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že vodicí kolejnice (19) jsou v oblasti kolejnicového profilu (36) opatřeny výstupkem (43), přesahujícím přes přidržovač (42) uspořádaný na dobývacím stroji (11).
13. Cévové a vodici uspořádání podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že vodicí kolejnice (19) jsou opatřeny profilovanými nástavci (47) ve tvaru lišt, které přesahuií přes vodorovné řetězové články (27) na jejich ramenech (48) na straně porubní stěny v řetězovém kanálu (23).
*
- 15 - ///14. Cévové a vodicí uspořádání podle jednoho z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že spodní oblast (26) řetězového kanálu (23) vyčnívá zhruba ve tvaru střechy do řetězového kanálu (23) se hřebenem (44) zhruba v podélné centrální rovině řetězového kanálu (23) a má zhruba v podélné centrální rovině řetězového kanálu (23) a po obou stranách hřebenu (44) k výstupním otvorům (32) jemné horniny klesající skluzné plochy (45).
i
- 17 SEZNAM použitých vztahových znaků:
20 21 22
CZ99123A 1998-01-16 1999-01-14 Cévové a vodicí uspořádání pro důlní dobývací stroj CZ12399A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19801348A DE19801348A1 (de) 1998-01-16 1998-01-16 Triebstock- und Führungsanordnung für eine Bergbaugewinnungsmaschine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ12399A3 true CZ12399A3 (cs) 1999-08-11

Family

ID=7854727

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ99123A CZ12399A3 (cs) 1998-01-16 1999-01-14 Cévové a vodicí uspořádání pro důlní dobývací stroj

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6179386B1 (cs)
AU (1) AU743393B2 (cs)
CZ (1) CZ12399A3 (cs)
DE (1) DE19801348A1 (cs)
GB (1) GB2333306B (cs)
PL (1) PL330776A1 (cs)
ZA (1) ZA99270B (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8919538B2 (en) 2012-02-15 2014-12-30 Joy Mm Delaware, Inc. Armored face conveyor
GB2499429B (en) * 2012-02-16 2019-01-16 Joy Global Underground Mining Llc Armored face conveyor
US8820849B2 (en) * 2012-05-25 2014-09-02 Joy Mm Delaware, Inc. Linepan and longwall mining machine
PL2803818T3 (pl) * 2013-05-13 2019-07-31 Caterpillar Global Mining Europe Gmbh Sposób sterowania wrębiarką
CN109322663A (zh) * 2017-07-31 2019-02-12 田中金属加工(上海)有限公司 一种用于极薄煤层的滚筒采煤机
CN113300312B (zh) * 2019-10-29 2022-11-11 北京天玛智控科技股份有限公司 电缆拖拽轨道导向装置和导向轨道总成

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1413209A (en) * 1973-10-19 1975-11-19 Coal Industry Patents Ltd Mineral mining equipment
JPS5348801Y2 (cs) * 1976-08-31 1978-11-22
DE2938446C2 (de) * 1979-09-22 1982-07-22 Halbach & Braun, 5600 Wuppertal Antrieb für eine die Förderrinne eines Förderers portalartig überbrückende Gewinnungsmaschine
DE4423925C2 (de) 1994-07-07 2001-11-15 Dbt Gmbh Triebstock- und Führungsanordnung für eine Bergbaugewinnungsmaschine, insbesondere eine Walzenschrämmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
GB2333306B (en) 2002-03-06
ZA99270B (en) 1999-07-15
GB2333306A (en) 1999-07-21
DE19801348A1 (de) 1999-07-22
PL330776A1 (en) 1999-07-19
GB9900309D0 (en) 1999-02-24
AU1003199A (en) 1999-08-05
AU743393B2 (en) 2002-01-24
US6179386B1 (en) 2001-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2011340121B2 (en) Face conveyor for extraction plants and trough element for said face conveyor
RU2471993C1 (ru) Секция рештака
AU2013230313B2 (en) Slat conveyor for extraction systems and transport plates therefor
RU2470849C2 (ru) Рештак конвейера со сменным желобом и сменный желоб
CS226711B2 (en) Mining chain conveyer
PL218892B1 (pl) Zespół misek przenośnika, miska przenośnika i zespół do wybierania ścianowego
GB2065056A (en) Conveyor troughs
PL177158B1 (pl) Prowadnica dla napędu urabiarki, zwłaszcza bębnowej maszyny wrębowej
CZ12399A3 (cs) Cévové a vodicí uspořádání pro důlní dobývací stroj
PL204770B1 (pl) Ostrogorynna, zwłaszcza przenośnika zgrzebłowego ścianowego
RU2286301C2 (ru) Секция желоба для транспортера
RU2286300C2 (ru) Секция желоба для транспортера
RU2309106C2 (ru) Секция желоба для транспортера
AU2002302577B2 (en) Trough pan for a face conveyor with a loading ramp
US4673079A (en) Transfer station
US4505379A (en) Scrapers for scraper-chain conveyors
SU1087069A3 (ru) Секци желоба цепного скребкового забойного конвейера
GB2131068A (en) Improvements in guides for mineral mining
PL228696B1 (pl) Przenośnik taśmowy zwłaszcza do wyrobisk ścianowych
PL200648B1 (pl) Ostrogorynna z klinem załadowczym do przenośnika ścianowego
PL226343B1 (pl) Układ do wydobywania materiału dla kopalni podziemnej, przenośnik ścianowy do usuwania materiału w podziemnej kopalni i zespół rynny dla kopalnianego przenośnika ścianowego

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic