PL179498B1 - Zasobnik do wydawania rozprowadzanej masy, zwlaszcza masy klejacej PL PL PL PL PL - Google Patents

Zasobnik do wydawania rozprowadzanej masy, zwlaszcza masy klejacej PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL179498B1
PL179498B1 PL95317888A PL31788895A PL179498B1 PL 179498 B1 PL179498 B1 PL 179498B1 PL 95317888 A PL95317888 A PL 95317888A PL 31788895 A PL31788895 A PL 31788895A PL 179498 B1 PL179498 B1 PL 179498B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
inner sleeve
sleeve
spindle
piston
outer sleeve
Prior art date
Application number
PL95317888A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317888A1 (en
Inventor
Joachim Franken
Marie-Claude Bossert
Johannes H J M Kelders
Swieten Roy E Van
Original Assignee
Henkel Kgaa
Henkel Raycap Produktie Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kgaa, Henkel Raycap Produktie Bv filed Critical Henkel Kgaa
Publication of PL317888A1 publication Critical patent/PL317888A1/xx
Publication of PL179498B1 publication Critical patent/PL179498B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A45HAND OR TRAVELLING ARTICLES
    • A45DHAIRDRESSING OR SHAVING EQUIPMENT; EQUIPMENT FOR COSMETICS OR COSMETIC TREATMENTS, e.g. FOR MANICURING OR PEDICURING
    • A45D40/00Casings or accessories specially adapted for storing or handling solid or pasty toiletry or cosmetic substances, e.g. shaving soaps or lipsticks
    • A45D40/02Casings wherein movement of the lipstick or like solid is a sliding movement
    • A45D40/04Casings wherein movement of the lipstick or like solid is a sliding movement effected by a screw
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A45HAND OR TRAVELLING ARTICLES
    • A45DHAIRDRESSING OR SHAVING EQUIPMENT; EQUIPMENT FOR COSMETICS OR COSMETIC TREATMENTS, e.g. FOR MANICURING OR PEDICURING
    • A45D40/00Casings or accessories specially adapted for storing or handling solid or pasty toiletry or cosmetic substances, e.g. shaving soaps or lipsticks
    • A45D40/16Refill sticks; Moulding devices for producing sticks

Landscapes

  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Tubes (AREA)
  • Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)

Abstract

1. Zasobnik do wydawania rozprowadzanej ma- sy, zwlaszcza masy klejacej, utworzony z tulei ze- wnetrznej, w której jest umieszczona otwarta z co najmniej jednej strony wymienna, zawierajaca mase tuleja wewnetrzna, która posiada tlok, w którym jest umieszczone obracalne srubowe wrzeciono i jest wyposazona w srodki mocujace do ustalania w tulei zewnetrznej, przy czym srubowe wrzeciono i tlok tworza srodek wypychajacy do wydawania masy, polaczony z umieszczonym poza tuleja zewnetrzna elementem uruchamiajacym, korzystnie uruchamia- na recznie nakretka radelkowana, a tuleja zewnetrz- na i tuleja wewnetrzna sa umieszczone we wzajem- nym stalym polozeniu wzglednym, znamienny tym, ze zamocowane obrotowo w tulei wewnetrznej (3) srubowe wrzeciono (15) posiada wystajaca, zwlaszcza z tulei wewnetrznej (3), czesc przylacze- niowa (17), która jest sprzezona nieobracalnie, ale rozlacznie z odpowiednia czescia przylaczeniowa (20; 30; 22; 41) uruchamiajacej nakretki (21). F IG . 1 PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zasobnik do wydawania rozprowadzanej masy, zwłaszcza masy klejącej.
Zasobnik, zawierający wkład napełniający dla sztyftu z klejem, jest znany z DE 41 16 581 Al. Tuleja zewnętrzna zawiera wrzeciono śrubowe, które przy wkręcaniu w nakrętkę radełkowaną, umieszczoną na zamkniętym końcu zasobnika, również obraca się. Wkład napełniający jest utworzony z tulei wewnętrznej, umieszczonej w tulei zewnętrznej. Tuleja wewnętrzna zawiera tłok, z centralnie wykonanym otworem, z gwintem wewnętrznym, z którym współpracuje śrubowe wrzeciono, aby poruszyć tłok w kierunku do otwartego, przeciwnego do uruchamiającej nakrętki radełkowanej, końca rurkowego zasobnika i przez to wytłaczać masę klejącą.
W celu ponownego napełnienia zasobnika po zużyciu wkładu napełniającego, nakrętkę radełkowaną obraca się, aż połączenie gwintowe z gwintem wewnętrznym tłoka zostanie zlikwidowane, po czym opróżnioną z masy klejącej tuleję wewnętrzną wyciąga się wraz z tłokiem z tulei zewnętrznej. Następnie wprowadza się nową tuleję wewnętrzną, wypełnioną
179 498 masą klejącą i zawierającą tłok z centralnym otworem gwintowanym, w otwarty koniec tulei zewnętrznej, aż śrubowe wrzeciono zostanie połączone z gwintem wewnętrznym tłoka. Dzięki obracaniu nakrętki radełkowanej śrubowe wrzeciono wkręca się w gwint wewnętrzny tłoka i w masę klejącą, co powoduje, że tuleja wewnętrzna porusza się dalej w głąb tulei zewnętrznej, aż zostanie osiągnięte położenie końcowe. W położeniu końcowym punktowe występy, umieszczone na ścianie wewnętrznej tulei zewnętrznej, wskakują w odpowiednie punktowe zagłębienia na ścianie zewnętrznej tulei wewnętrznej, dzięki czemu powstaje złącze zatrzaskowe, ustalające tuleję wewnętrzną wewnątrz tulei zewnętrznej tak, że tuleja wewnętrzna obraca się wobec tulei zewnętrznej i jednocześnie porusza się w kierunku wzdłużnym. W celu wydawania masy klejącej nakrętka radełkowana jest obracana w przeciwnym kierunku, przez co tłok porusza się w kierunku do otwartego końca tulei zewnętrznej i wyciska masę klejącą.
Niedogodnością tego rozwiązania jest nakładczy czasowo ruch śrubowy, jaki użytkownik musi wykonać, aby zastosować nowy wkład z klejem. Dlatego też niecierpliwy użytkownik często nie przeprowadza właściwego postępowania, zmierzającego do wyposażenia opróżnionego zasobnika w nowy wkład z klejem, lecz wyrzuca istniejący zasobnik tak, wskutek czego osiąga się zmniejszenia odpadków z tworzywa sztucznego.
Zadaniem wynalazku jest znaczne ułatwienie wymiany tulei wewnętrznej, stanowiącej wkład z nową masą klejącą.
Zadanie to zgodnie z wynalazkiem zostało rozwiązane dzięki temu, że zamocowane obrotowo w tulei wewnętrznej śrubowe wrzeciono posiada wystającą, zwłaszcza z tulei wewnętrznej, część przyłączeniową, która jest sprzężona nieobracalnie, ale rozłącznie z odpowiednią częścią przyłączeniową uruchamiającej nakrętki.
Korzystnie tuleja wewnętrzna ma grubość ścianki od 0,1 do 1 mm, zwłaszcza od 0,3 do 0,8 mm.
W korzystnym ukształtowaniu wynalazku część przyłączeniowa ma powierzchnię przekroju poprzecznego, zmniejszającą się w kierunku wzdłużnym tulei wewnętrznej.
W dalszym uprzywilejowanym ukształtowaniu wynalazku, tuleja wewnętrzna jest wyposażona w środek mocujący, ukształtowany jako co najmniej elastyczna jedna warga, skierowana w stronę uruchamiającej nakrętki i stanowiąca przedłużenie jej dna.
W uprzywilejowanej postaci wykonania wynalazku śrubowe wrzeciono jest osadzone w tłoku, utworzonym z elementu wewnętrznej części, zawierającej gwint wewnętrzny dla wrzeciona i otaczającego go zewnętrznego pierścieniowego elementu i że na zewnętrznej ścianie zewnętrznego pierścieniowego elementu i na ścianie wewnętrznej tulei wewnętrznej, w obszarze jej otwartego końca są usytuowane ograniczniki ruchu dla zewnętrznego pierścieniowego elementu.
W tym wykonaniu uruchamiająca nakrętka jest wyposażona w przesuwny osiowo element wyciskowy pośrednio stykający się z tuleją wewnętrzną.
W przeciwieństwie do stanu techniki wrzeciono zasobnika według wynalazku nie jest częścią tulei zewnętrznej, lecz częścią tulei wewnętrznej i dzięki temu jest częścią wymienną.
Przy wymianie opróżnionej tulei wewnętrznej na nową tuleję wewnętrzną, wypełnioną masą np. klejącą, nie jest wymagany ruch śrubowy. Po usunięciu opróżnionej tulei wewnętrznej, wystarcza proste wprowadzanie nowej tulei wewnętrznej w tuleję zewnętrzną, aż do chwili, gdy części przyłączeniowe tulei zewnętrznej i tulei wewnętrznej połączą się między sobą.
Ta bardzo szybka i prosta wymiana tulei wewnętrznej prowadzi do istotnego zmniejszenia ilości odpadków, chociaż wymieniana i przez to tylko raz używana tuleja wewnętrzna wymaga zastosowania większej ilości materiału, niż w rozwiązaniu znanym ze stanu techniki.
Ponadto nieznaczna grubość ścianki tulei wewnętrznej ma zaletę, że większa wewnętrzna przestrzeń użyteczna tulei wewnętrznej jest wypełniana większą ilością np. masy klejącej.
Zastosowany w tulei wewnętrznej środek mocujący w rodzaju warg, które służą jako stopki oporowe dla tulei wewnętrznej, ułatwia jej napełnianie.
179 498
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia częściowo w przekroju perspektywicznym widok pierwszej postaci wykonania zasobnika, fig. 2 - częściowo w przekroju perspektywicznym widok szczegółowy w kierunku strzałki II na fig. 1, fig. 3 - częściowo w przekroju perspektywicznym widok drugiej postaci wykonania zasobnika, fig. 4 - perspektywiczny widok tulei zewnętrznej i tulei wewnętrznej zasobnika przed zmontowaniem, fig. 5 - częściowo wyrwany widok szczegółów w kierunku strzałki V na fig. 3, fig. 6 - częściowo wyrwany widok trzeciej postaci wykonania, fig. 7 - przekrój wzdłuż linii VII-VII na fig. 6, fig. 8 - widok szczegółowy tłoka według fig. 7 przy osiągnięciu swojego pierwszego położenia końcowego, fig. 9 - widok tłoka odpowiadający figurze 8, przy osiągnięciu swojego drugiego położenia końcowego, fig. 10 - czwarty przykład wykonania zasobnika w przekroju wzdłużnym przed zmontowaniem, fig. 11 - przykład z fig. 10 po zmontowaniu, a fig. 12 - częściowo wyrwany perspektywiczny widok szczegółowy w kierunku strzałki XII na fig. 11.
Zasobnik 1 posiada otwartą do strony wlotu 2 tuleję wewnętrzną 3 zawierającą rozprowadzaną masę 4, zwłaszcza masę klejącą i tuleją zewnętrzną 5, która co najmniej częściowo otacza tuleję wewnętrzną 3.
Tuleja wewnętrzna 3 jest ustalona w tulei zewnętrznej 5 przez przyporządkowane do niej środki mocujące 6, które w stanie zmontowanym zasobnika 1 współpracują ze środkami przytrzymującymi 7 tulei zewnętrznej 5. W przykładzie wykonania według fig. 1 i 2, środki mocujące 6 stanowią wybranie 9, w rodzaju otworu na klucz, usytuowane na dolnej krawędzi ściany tulei wewnętrznej 3, a środki przytrzymujące 7 stanowią kołki 10, umieszczone na ścianie wewnętrznej tulei zewnętrznej 5. Przy całkowicie wsuniętej w tuleję zewnętrzną 5 tulei wewnętrznej 3, kołki 10 tworzą z wybraniami 9 rozłączalne złącze zatrzaskowe.
W tulei wewnętrznej 3 jest umieszczony przesuwnie osiowo środek wypychający 11 do dozowanego wydawania masy 4, który stanowi tłok 12, który jest ściśle dopasowany do tulei wewnętrznej 3 i który posiada centralnie usytuowany przelotowy otwór 13, zaopatrzony w gwint.
Tuleja wewnętrzna 3, stanowiąca wymienny zbiornik, ma połączony z tłokiem 12 środek napędowy 14, który w przedstawionym przykładzie wykonania jest wykonany jako śrubowe wrzeciono 15, ułożyskowane obracalnie w dnie 16 tulei wewnętrznej 3. Wrzeciono 15 posiada część przyłączeniową 17 wystającą z dna 16 i dostępną od strony zewnętrznej tulei wewnętrznej 3. Część przyłączeniowa 17 ma na swoim obwodzie, równolegle do osi wzdłużnej wrzeciona 15, co najmniej jedną krawędź narożną. W przykładzie wykonania według fig. 1 i 2 część przyłączeniowa 17 jest ukształtowana jako czop kwadratowy.
Tuleja zewnętrzna 5 stanowi obudowę 18, która otacza tuleję wewnętrzną 3. W dnie 19 tulei zewnętrznej 5, w otworze ukształtowanym współosiowo do wrzeciona 15 jest ułożyskowany obracalnie środek uruchamiający 21, współpracujący ze wspomnianym czopem kwadratowym 17. Środek uruchamiający 21 jest ukształtowany jako uruchamiana ręcznie radełkowana nakrętka 20. Grubość ściany obudowy 18 jest tak dobrana, że ona ma znacznie większą sztywność od ściany 8 tulei wewnętrznej 3, dlatego może przyjmować siłę uruchamiającą nakrętki 20, która oddziaływuje na zasobnik 1.
Nakrętka 20 ma w środku swojej ściany, zwróconej do tulei zewnętrznej 5 i tulei wewnętrznej 3, wypukłą część przyłączeniową, która jest zaopatrzona w wybranie 22, ukształtowane uzupełniająco do czopa kwadratowego 17 tulei wewnętrznej 3 tak, że nakrętka 20 jest zamocowana obracalnie na dnie 19 tulei zewnętrznej 5 i osadzona w wybraniu 22, tak, że wrzeciono 15 jest sprzężone z nakrętką 20. Przy obrocie nakrętki 20 obraca się wrzeciono 15, dzięki czemu tłok 12 porusza się w kierunku do strony wylotu 2 tulei wewnętrznej 3. Zależnie od kierunku obrotu nakrętki 20 tłok 12 jest poruszany w tulei wewnętrznej 3 w tę i z powrotem. Wraz z ruchem tłoka 12 jest poruszana masa 4, która zostaje wytłaczana dozująco z zasobnika 1.
W celu ochrony masy 4 przed wysuszeniem, na tuleję zewnętrzną 5 jest nasadzony kołpak zamykający 23. Kołpak zamykający 23 posiada od strony wewnętrznej pierścieniowe wgłębienie 24 (patrz fig. 7 i 11), w które przy nasuwaniu kołpaka zamykającego 23 na
179 498 tuleję zewnętrzną 5 wchodzi odpowiednio uzupełniająco ukształtowany obwodowy występ , 25, tak, że jest utworzone złącze zatrzaskowe. .
Fabrycznie nowy zasobnik 1 dostarczany ma tuleję wewnętrzną 3 napełnioną masą 4. Po oddzieleniu kołpaka zamykającego 23, użytkownik obraca nakrętkę 20 względem zasobnika 1, przez co tłok 12 wyciska z zasobnika 1 masę 4 tak, że masa 4, przykładowo klej biurowy, krem do warg lub podobny, może być rozprowadzana na traktowanej powierzchni.
Jeżeli masa 4 zostaje zużyta, a więc gdy tuleja wewnętrzna 3 jest opróżniona, to tuleja wewnętrzna 3 może być łatwo oddzielona od zasobnika 1. W tym celu złącze zatrzaskowe pomiędzy kołkami 10 a wybraniami 9 w rodzaju otworu na klucz tak ustawia się, że tuleję wewnętrzną 3 można bezproblemowo oddzielić od tulei zewnętrznej 5.
Wymienny, nowy wkład, składający się z tulei wewnętrznej 3, tłoka 12, wrzeciona 15 i części przyłączeniowej 17 oraz masy 4, wsuwa się i w opisany sposób zatrzaskuje się w tulei zewnętrznej 5.
Prosta wymiana nowego wkładu, która wymaga tylko niewiele czasu, ułatwia wielokrotne użytkowanie zasobnika 1, co znacznie zmniejsza zużycie surowca i wynikającą z tego ilość odpadków.
W celu zmniejszenia materiału wymienna tuleja wewnętrzna 3 jest wykonana z bardzo cienką ścianą 8, które ma grubość od 0,1 do 1 mm, korzystnie od 0,3 do 0,8 mm. Także wrzeciono 15 może być wykonane o niewielkiej średnicy tak, że ilość materiału potrzebna do wytwarzania zasobnika 1 jest względnie mała.
Poza tym nieznaczne wymiary ściany 8 tulei wewnętrznej 3 i wrzeciona 15 mają tę zaletę, że wewnątrz tulei wewnętrznej 3 uzyskuje się szczególnie dużą przestrzeń użyteczną dla masy 4.
Ponieważ użytkownik z powodu prostego dopełniania będzie się starał wielokrotnie stosować zasobnik 1, a nie wyrzucić go, po jednokrotnym zużyciu, to w efekcie zmniejsza się zużycie materiałów na części zasobnika 1.
Druga postać wykonania zasobnika 1 według fig. 3 do 5, odróżnia się tylko tym, że środki mocujące 6 i część przyłączeniowa 7 tulei wewnętrznej 3 z fig. 1 są ukształtowane jako jeden zespół. Część przyłączeniowa 17 wrzeciona 15 posiada zmienny przekrój poprzeczny i jest utworzona z przewężenia 26 i przylegającej do niego główki 27. Nakrętka 20 ma wybranie 22 o kształcie dopasowanym do kształtu części przyłączeniowej 17. Wybranie 22 w pobliżu otworu 28 jest zaopatrzone w zwężenie w rodzaju podcięcia, utworzone przez zwrócone do siebie · elastycznie ruchliwe wargi 30, które wchodzą w przewężenie 26 części przyłączeniowej 17.
Aby zabezpieczyć tuleję wewnętrzną 3 przed obrotem w tulei zewnętrznej 5, tuleja wewnętrzna 3 jest wyposażona w wiele żeber wzdłużnych 29, które współpracują np. z nie pokazanymi żebrami wzdłużnymi, umieszczonymi na stronie wewnętrznej tulei zewnętrznej
5. Te elementy przedstawione na fig. 4 istnieją także w przykładzie wykonania według fig. 1 i 2. Jak widać z fig. 4, tuleja wewnętrzna 3 jest zaopatrzona w kołpak zamykający 23. Taki zespół, składający się z tulei wewnętrznej 3 i kołpaka zamykającego 23, może być sprzedawany oddzielnie jako wkład uzupełniający do zasobnika 1, składającego się z tulei zewnętrznej 5 z uruchamiającą nakrętką 20.
Z fig. 4 jest także widoczne, że tuleja wewnętrzna 3 rozciąga się poza część przyłączeniową 17, wystającą z dna 16 tak, że tuleję wewnętrzną 3 można w bardzo stabilnym położeniu ustawić prostopadle i napełniać masą 4.
Na fig. 6 do 9 jest przedstawiona trzecia postać wykonania zasobnika 1, w której tuleja zewnętrzna 5 posiada w ścianie 8 wybranie 31, przez które jest widoczny stan napełnienia masą 4 tulei wewnętrznej 3, jeżeli tuleja wewnętrzna 3 jest wykonana z przezroczystego tworzywa sztucznego (fig. 6).
Tuleja zewnętrzna 5 odróżnia się poza tym od poprzednich postaci wykonania tym, że ona jest otwarta na dwie strony. Wymiary otworu wylotowego 32 są mniejsze od średnicy tulei wewnętrznej 3 tak, że wprowadzanie tulei wewnętrznej 3 w tuleję zewnętrzną 5 następuje przez otwór doprowadzający 33,który znajduje się na stronie przeciwległej do otworu wylotowego 32. Środek uruchamiający 21 w postaci nakrętki 20 jest dlatego w tym przy6
179 498 kładzie wykonania umieszczony rozłączalnie na tulei zewnętrznej 5. Środki mocujące 6 tulei wewnętrznej i środki przytrzymujące 7 tulei zewnętrznej 5 są ukształtowane tutaj jako zgrubienie i rowek lub zachodzące na siebie żebra, tak że tuleja wewnętrzna 3 jest wsuwana od dołu tak daleko w tuleję zewnętrzną 5, aż zostanie pomiędzy nimi utworzone wspomniane złącze zatrzaskowe. Następnie nakrętka 20, swoim wybraniem 22, jest nasuwana na część przyłączeniową 17, dzięki czemu zasobnik 1 jest zdolny do działania.
W celu wymiany zużytego wkładu, a więc oddzielenia tulei wewnętrznej 3 od tulei zewnętrznej 5, z części przyłączeniowej 17 jest ściągana nakrętka 20, a wspomniane złącze zatrzaskowe jest rozłączane przez lekkie ściśnięcie ściany 18 tulei zewnętrznej 5 tak, że tuleja wewnętrzna 3 może być wyjęta z tulei zewnętrznej 5.
Tłok 12 jest utworzony z dwóch wzajemnie rozłączalnych, umieszczonych wzajemnie współosiowo elementów 34 i 35, z których wewnętrzny element 34 stanowi tuleja z kołnierzem, mająca otwór 13 z gwintem wewnętrznym, która w swoim położeniu wyjściowym jest zakleszczona za wystającą do wewnątrz krawędź 36 zewnętrznego elementu 35 utworzonego w postaci dwustopniowego pierścienia.
W tym wzajemnym położeniu względnym obu elementów 34 i 35 poruszają się one jako tłok 12 aż do położenia końcowego pokazanego na fig.8. Tuleja wewnętrzna 3 ma w pobliżu swojego otwartego wylotu 2 ogranicznik ruchu 37 do ograniczenia przesuwu tłoka 12 poza położenie pokazane na fig.8. Ogranicznik ruchu 37 stanowi obwodowe zgrubienie, umieszczone od strony wewnętrznej na górnej krawędzi tulei wewnętrznej 3. Jeżeli masa 4 jest zużyta aż do ilości resztkowej, (fig. 8) to zewnętrzny element 35 swoją krawędzią 38 styka się ogranicznikiem ruchu 37 tulei wewnętrznej 3.
Jeżeli teraz nakrętka 20, a więc i wrzeciono 15 są dalej uruchamiane, to wewnętrzny element 34 jest wyciskany poza krawędź 36 zewnętrznego elementu 35 tak, że także są wyciskane ostatnie resztki masy 4 (fig. 9). Zewnętrzny element 35 jest na swojej górnej stronie wyposażony w ogranicznik ruchu 39 w postaci wystającego do wewnątrz zgrubienia, do ograniczenia ruchu wewnętrznego elementu 34. Wewnętrzny element 34 jest zaopatrzony w wybranie 40, względnie obwodowy rowek od strony krawędzi. Przy osiągnięciu położenia końcowego przedstawionego na fig. 9 wewnętrzny element 34 tworzy z zewnętrznym elementem 35 płaską powierzchnię tak, że masa 4 jest bezresztkowo opróżniana z zasobnika 1.
Ogranicznik ruchu 37 do ograniczenia ruchu tłoka 12 może być oczywiście wykonany także w pierwszej i drugiej postaci wykonania wynalazku. W tym przypadku dalsze uruchomienie wrzeciona 15, o ile tłok 12 ma osiągnąć położenie końcowe przedstawione na fig. 9, prowadzi do tego, że tuleja wewnętrzna 3 po rozłączeniu zatrzaskowego połączenia jest wyciągana z tulei zewnętrznej 5 a nakrętka 20 z tulei zewnętrznej 5. Podobne działanie ma także ogranicznik 39 dla tłoka 12, zestawionego z elementów 34 i 35, gdy zostały one wykorzystane w zasobniku 1 według pierwszej lub drugiej postaci wykonania.
W dotychczas przedstawionych przykładach wykonania jest pokazana wystająca część przyłączeniowa 17 środka napędowego 14 i przyjmujące ją wybranie 22 środka uruchamiającego 21. Oczywiście także może być odwrotnie, to znaczy część przyłączeniowa 17 środka napędowego 14 może być wyposażona w wybranie, a więc służyć jako część przyjmująca, podczas gdy na stronie górnej środka uruchamiającego 21 jest ukształtowana część przyłączeniowa, która wchodzi złączem kształtowym w część przyłączeniową 17 tulei wewnętrznej 3.
Tego rodzaju postać wykonania jako czwarty przykład wykonania wynalazku jest przedstawiona na fig. 10 do 12. Wystająca część przyłączeniowa ·41 nakrętki 20 wchodzi złączem kształtowym w część przyłączeniową 17 wrzeciona 15.
Część przyłączeniowa 41 nakrętki 20 ma przekrój poprzeczny w postaci gwiazdy, z wieloma żebrami 56, podczas gdy część przyłączeniowa 17 ma wybranie w postaci gwiazdy. W tej czwartej postaci wykonania jako środki mocujące 6 jest zastosowanych kilka elastycznych warg 42, umieszczonych na stronie dolnej tulei wewnętrznej 3. Wargi 42 są jednakowo rozdzielone na obwodzie dolnej krawędzi tulei wewnętrznej 3, wystając ponad nią nieznacznie. Dzięki temu jest możliwe, że tuleja wewnętrzna 3 podczas napełniania masą 4 może stać pionowo na wargach 42. Wargi 42 są zaopatrzone w występ 45, który przy wprowadzaniu tulei wewnętrznej 3 do tulei zewnętrznej 5 zaskakuje za obwodowy
179 498 występ 44, ukształtowany w dolnym obszarze, od strony wewnętrznej, na ścianie wewnętrznej tulei zewnętrznej 5, tworząc połączenie zatrzaskowe.
Tuleja zewnętrzna 5, połączona za pomocą części przyłączeniowej 41, z nakrętką 20, posiada element wyciskowy 43, prowadzony suwliwie w kierunku wzdłużnym w otworze 50 nakrętki 20. Element wyciskowy 43 jest ukształtowany w postaci przycisku guzikowego 46, z wieloma umieszczonymi na obwodzie elastycznymi ramionami 47 i popychaczem 49. Przycisk guzikowy 46 i ramiona 47 są umieszczone osiowo przesuwnie w przestrzeni wewnętrznej 57 nakrętki 20. Popychacz 49 przechodzi przez otwór 50 i część przyłączeniową 41 nakrętki 20.
Przy wprowadzaniu tulei wewnętrznej 3 w tuleję zewnętrzną 5, zderzak 53 dochodzi do styku z powierzchnią oporową 52 popychacza 49 tak, że po całkowitym wsunięciu tulei wewnętrznej 3 do jej położenia końcowego wewnątrz tulei zewnętrznej 5, element wyciskowy 43 jest umieszczany w położeniu wyjściowym, przedstawionym na fig. 11. Na krótko, zanim wargi 42 tulei wewnętrznej 3 podchwycą obwodowe zgrubienie 44 tulei zewnętrznej 5, ramiona 47 elementu wyciskowego 43 dochodzą do obwodowego występu 48, ukształtowanego na stronie wewnętrznej przestrzeni wewnętrznej 57 nakrętki 20. Tuleja wewnętrzna 3 jest wsuwana tak daleko w tuleję zewnętrzną 5, aż wargi 42 swoim występem podchwycą zgrubienie 44, przez co przylegające do występu 48 ramiona 47 elementu wyciskowego 43 są lekko wyginane tak, że poprzez powierzchnię oporową 52 popychacza 49 na zderzak 53 wrzeciona 15 jest wywoływana siła naciskowa. Tuleja wewnętrzna 3 jest dzięki temu pod naprężeniem wstępnym zamocowana w tulei zewnętrznej 5 tak, że nawet biorąc pod uwagę niedokładności wykonawcze, przy ruchach potrząsania zasobnikiem 1 nie są możliwe ruchy względne tulei wewnętrznej 3 i tulei zewnętrznej 5.
Aby w warunkach tego naprężenia wstępnego zapewnić swobodny ruch obrotowy nakrętki 20 względem obudowy 18, pomiędzy nakrętką 20 a dnem 19 tulei zewnętrznej 5 jest usytuowany pierścień ślizgowy 54, który jest ustalony w promieniowym kierunku za pomocą pierścieniowego zgrubienia 55, wystającego z dna 19 obudowy 18.
Po zużyciu masy 4, znajdującej się w tulei wewnętrznej 3, tłok 12 znajduje się w położeniu na górnej krawędzi tulei wewnętrznej 3. Jeżeli w tym położeniu na przycisk guzikowy jest wywołana siła nacisku, to wrzeciono 15 jest wyciskane w kierunku strony wylotu 2, przy czym wargi 42 rozłączają swoje połączenie zatrzaskowe i tuleja wewnętrzna 3 lekko wyskakuje z tulei zewnętrznej 5 i można ją teraz wyciągnąć z tulei zewnętrznej 5. Następnie w tuleję zewnętrzną 5 jest wprowadzany nowy wkład z masą 4.
We wszystkich pokazanych postaciach wykonania tuleja wewnętrzna 3 ma ścianę 8, która rozciąga się na całej osiowej długości masy 4. Jest także możliwe, że tuleja wewnętrzna 3 ma jedynie dno 16, a wysokość tulei wewnętrznej 3 nie jest większa od przyjmowanego w niej tłoka 12, przez co korpus masy 4, rozciągający się na długości tulei zewnętrznej 5, posiada wystarczające zakotwienie i podparcie przy ruchach w tę i z powrotem wewnątrz zasobnika 1.
179 498
179 498
ZYK
FIG. 6
179 498
FIG. 8
179 498
179 498
1719 498 en
FIG.12
179 498
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zasobnik do wydawania rozprowadzanej masy, zwłaszcza masy klejącej, utworzony z tulei zewnętrznej, w której jest umieszczona otwarta z co najmniej jednej strony wymienna, zawierająca masę tuleja wewnętrzna, która posiada tłok, w którym jest umieszczone obracalne śrubowe wrzeciono i jest wyposażona w środki mocujące do ustalania w tulei zewnętrznej, przy czym śrubowe wrzeciono i tłok tworzą środek wypychający do wydawania masy, połączony z umieszczonym poza tuleją zewnętrzną elementem uruchamiającym, korzystnie uruchamianą ręcznie nakrętką radełkowaną, a tuleja zewnętrzna i tuleja wewnętrzna są umieszczone we wzajemnym stałym położeniu względnym, znamienny tym, że zamocowane obrotowo w tulei wewnętrznej (3) śrubowe wrzeciono (15) posiada wystającą, zwłaszcza z tulei wewnętrznej (3), część przyłączeniową (17), która jest sprzężona nieobracalnie, ale rozłącznie z odpowiednią częścią przyłączeniową (20; 30; 22; 41) uruchamiającej nakrętki (21).
  2. 2. Zasobnik według zastrz. 1, znamienny tym, że tuleja wewnętrzna (3) ma grubość ściany (8) od 0,1 do 1 mm, zwłaszcza od 0,3 do 0,8 mm.
  3. 3. Zasobnik według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że część przyłączeniowa (17) ma powierzchnię przekroju poprzecznego zmniejszającą się w kierunku wzdłużnym tulei wewnętrznej (3).
  4. 4. Zasobnik według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że tuleja wewnętrzna (3) jest wyposażona w środek mocujący (6), ukształtowany jako co najmniej jedna elastyczna warga (42), skierowana w stronę uruchamiającej nakrętki radełkowanej (21) i stanowiąca przedłużenie jej dna (16).
  5. 5. Zasobnik według zastrz. 1, znamienny tym, że śrubowe wrzeciono (15) jest osadzone w tłoku (12), utworzonym z wewnętrznej części elementu (34), zawierającej gwint wewnętrzny (13) dla wrzeciona (15) i otaczającego go zewnętrznego pierścieniowego elementu (35) i, że na zewnętrznej ścianie zewnętrznego pierścieniowego elementu (35) i na ścianie wewnętrznej tulei wewnętrznej (3), w obszarze jej otwartego końca (2), są usytuowane ograniczniki ruchu (37, 39) dla zewnętrznego pierścieniowego elementu (35).
  6. 6. Zasobnik według zastrz. 4, znamienny tym, że uruchamiająca nakrętka (21) jest wyposażona w przesuwny osiowo element wyciskowy (43), pośrednio stykający się z tuleją wewnętrzną (3).
PL95317888A 1994-04-27 1995-04-18 Zasobnik do wydawania rozprowadzanej masy, zwlaszcza masy klejacej PL PL PL PL PL PL179498B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9400680 1994-04-27
PCT/EP1995/001435 WO1995028857A1 (de) 1994-04-27 1995-04-18 Nachfüllbarer behälter zur abgabe einer streichfähigen masse, insbesondere klebemasse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317888A1 PL317888A1 (en) 1997-04-28
PL179498B1 true PL179498B1 (pl) 2000-09-29

Family

ID=19864124

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95317888A PL179498B1 (pl) 1994-04-27 1995-04-18 Zasobnik do wydawania rozprowadzanej masy, zwlaszcza masy klejacej PL PL PL PL PL

Country Status (25)

Country Link
US (1) US6089774A (pl)
EP (1) EP0757525B1 (pl)
JP (1) JP3452579B2 (pl)
KR (1) KR100339300B1 (pl)
CN (1) CN1099266C (pl)
AT (1) ATE167365T1 (pl)
AU (1) AU680364B2 (pl)
BR (1) BR9507524A (pl)
CZ (1) CZ284032B6 (pl)
DE (1) DE59502600D1 (pl)
DK (1) DK0757525T3 (pl)
ES (1) ES2117422T3 (pl)
FI (1) FI104400B (pl)
GT (1) GT199500022A (pl)
HK (1) HK1010038A1 (pl)
HU (1) HU217156B (pl)
MX (1) MX9605111A (pl)
NO (1) NO315352B1 (pl)
NZ (1) NZ285392A (pl)
PL (1) PL179498B1 (pl)
RU (1) RU2138187C1 (pl)
SK (1) SK136296A3 (pl)
TW (1) TW371643B (pl)
WO (1) WO1995028857A1 (pl)
ZA (1) ZA953412B (pl)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19501213C2 (de) * 1995-01-17 1997-06-12 Henkel Kgaa Vorrichtung zur Aufnahme und Abgabe eines streichfähigen Materials
DE19513239C1 (de) * 1995-04-07 1996-03-07 Henkel Kgaa Dosierstift
WO2001072603A1 (fr) * 2000-03-30 2001-10-04 Mitsubishi Pencil Kabushiki Kaisha Recipient pour solide bougeant mm par mm
US20040022787A1 (en) 2000-07-03 2004-02-05 Robert Cohen Methods for treating an autoimmune disease using a soluble CTLA4 molecule and a DMARD or NSAID
AU2001258778A1 (en) * 2000-09-20 2002-04-02 Mitsubishi Pencil Kabushiki Kaisha Solid matter delivering container
AT5428U1 (de) * 2000-09-20 2002-07-25 Kores Holding Zug Ag Klebestift
JP2002086991A (ja) * 2000-09-20 2002-03-26 Mitsubishi Pencil Co Ltd 固形物繰り出し容器
ATE295096T1 (de) * 2001-02-12 2005-05-15 Uhu Gmbh & Co Kg Klebstift
FR2833816B1 (fr) * 2001-12-20 2004-01-30 Lir France Sa Distributeur de produit d'hygiene ou cosmetique en baton, typiquement rechargeable
FR2845874B1 (fr) * 2002-10-21 2004-12-17 Techpack Int Emballage distributeur de produit en forme de stick a double paroi
KR20070068971A (ko) * 2005-12-27 2007-07-02 가부시키가이샤 돔보 엔피쓰 고형풀 조출용 용기
US7806614B2 (en) * 2006-08-11 2010-10-05 Hct Limited Multiple foundation stick container
JP5160402B2 (ja) * 2008-12-25 2013-03-13 ヤマト株式会社 カートリッジ交換式繰り出し容器
JP2011083351A (ja) * 2009-10-14 2011-04-28 Kao Corp 繰り出し容器
US8875955B2 (en) 2012-01-31 2014-11-04 Conopco, Inc. Dual-walled dispenser
CN105517810B (zh) * 2013-08-27 2017-08-08 囯誉株式会社 胶棒的容器、胶棒、替换盒
CN103802567A (zh) * 2014-01-13 2014-05-21 江苏兴达文具集团有限公司 一种分体式螺杆固体胶
EP3131685B1 (en) * 2014-02-26 2020-04-08 3M Innovative Properties Company Device for dispensing a material
WO2016166099A1 (de) 2015-04-14 2016-10-20 Print2Taste Gmbh Dosierbehälter und dosiervorrichtung
DE102015004826A1 (de) * 2015-04-14 2016-10-20 Print2Taste Gmbh Dosierbehälter und Dosiervorrichtung
CN105249659A (zh) * 2015-10-15 2016-01-20 锦奈化妆品(上海)有限公司 一种膏霜瓶
US9630386B1 (en) * 2015-10-16 2017-04-25 Foxlink Image Technology Co., Ltd. Automatic gluing mechanism and automatic gluing machine using the same
CN105435665B (zh) * 2015-12-14 2018-09-04 天津南玻节能玻璃有限公司 一种混胶棒拆卸机构
CN105919268A (zh) * 2016-04-01 2016-09-07 南京谷润生物科技有限公司 一种纳米化妆品容器
IT201600121240A1 (it) * 2016-11-30 2018-05-30 O M Z Officina Mecc Zanotti S P A Procedimento per la realizzazione di contenitori per prodotti cosmetici
FR3061842B1 (fr) 2017-01-16 2019-04-05 L'oreal Dispositif d'application de produit cosmetique, necessaire et reservoir associes
FR3090293B1 (fr) * 2018-12-20 2022-09-09 Oreal Dispositif de conditionnement et d’application de produit cosmétique, kit et procédé d’habillage associés
WO2020249816A2 (de) * 2019-06-13 2020-12-17 Rpc Bramlage Gmbh Vorrichtung zur ausbringung einer masse
AU2020351238A1 (en) * 2019-09-20 2022-03-24 Verity Packaging, Inc. Reusable container for dispensing product in stick form
EP4212062A1 (en) * 2021-02-24 2023-07-19 Zhuhai Ding Rong Plastic Products Co., Ltd Container having environmentally-friendly function and allowing for lipstick replacement
DE202021103673U1 (de) 2021-07-08 2021-07-16 Holy Pit Gmbh Nachfüllbarer Körperpflege- oder Kosmetik-Stick
CN217791869U (zh) * 2022-04-21 2022-11-15 洽兴包装工业(中国)有限公司 防锁死的塞杆组合及旋动出料容器

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1236878A (en) * 1916-07-18 1917-08-14 Andrew J Salvas Fountain tooth-brush.
US1907376A (en) * 1931-09-01 1933-05-02 Henry T Weck Fountain brush
US2565346A (en) * 1946-09-24 1951-08-21 Chester H Braselton Cosmetic applicator
US2595635A (en) * 1947-12-26 1952-05-06 Chester H Braselton Cosmetic applicator
US2612990A (en) * 1948-01-07 1952-10-07 Chester H Braselton Cartridge lipstick
FR1118520A (fr) * 1955-01-03 1956-06-07 Revlon France Perfectionnement aux étuis pour bâtons de rouge à lèvres
US3082869A (en) * 1958-06-12 1963-03-26 Bau Robert Gordon Cosmetic stick
FR1283961A (fr) * 1960-12-27 1962-02-09 Boîte pour matières en pâte telles que crèmes de beauté ou autres
FR1289874A (fr) * 1961-05-17 1962-04-06 Dispositif injecteur pour l'application d'un produit semi-pâteux
US3191768A (en) * 1963-04-01 1965-06-29 Hazel E Davis Material handling device
FR2142832B1 (pl) * 1971-06-25 1974-06-21 Aubry Jacques
US4363560A (en) * 1977-10-26 1982-12-14 Gentile Charles J Propel-repel solid stick dispenser
IT1231183B (it) * 1989-03-10 1991-11-23 Cardia Ennio Perfezionamenti al contenitore erogatore per un prodotto fluido viscoso o solidificato a stick, particolarmente per cosmetica
DE9116572U1 (pl) * 1990-11-15 1993-03-11 Henkel Kgaa, 4000 Duesseldorf, De
DE9117141U1 (de) * 1990-11-15 1996-04-18 Henkel Kgaa Nachfüllpatrone für Stifthülse
DE4223871C1 (pl) * 1992-07-20 1993-08-26 Henkel Kgaa, 4000 Duesseldorf, De
FR2703333B1 (fr) * 1993-03-29 1995-06-09 Lir France Sa Emballage distributeur pour produit pateux en forme de batonnet avec une douille externe fixe de decoration du corps .

Also Published As

Publication number Publication date
GT199500022A (es) 1996-10-24
FI964270A0 (fi) 1996-10-23
AU680364B2 (en) 1997-07-24
JPH09512516A (ja) 1997-12-16
MX9605111A (es) 1997-08-30
KR970701509A (ko) 1997-04-12
ZA953412B (en) 1995-10-30
KR100339300B1 (ko) 2002-10-18
DE59502600D1 (de) 1998-07-23
CZ311896A3 (en) 1997-02-12
CN1099266C (zh) 2003-01-22
ATE167365T1 (de) 1998-07-15
JP3452579B2 (ja) 2003-09-29
HUT74407A (en) 1996-12-30
EP0757525A1 (de) 1997-02-12
PL317888A1 (en) 1997-04-28
CN1144464A (zh) 1997-03-05
NO315352B1 (no) 2003-08-25
TW371643B (en) 1999-10-11
FI104400B (fi) 2000-01-31
SK136296A3 (en) 1997-05-07
NO964499L (no) 1996-10-23
HU9602244D0 (en) 1996-10-28
NZ285392A (en) 1997-11-24
DK0757525T3 (da) 1999-04-06
HU217156B (hu) 1999-11-29
EP0757525B1 (de) 1998-06-17
WO1995028857A1 (de) 1995-11-02
ES2117422T3 (es) 1998-08-01
CZ284032B6 (cs) 1998-07-15
BR9507524A (pt) 1997-09-16
RU2138187C1 (ru) 1999-09-27
US6089774A (en) 2000-07-18
FI964270A (fi) 1996-10-23
AU2446695A (en) 1995-11-16
HK1010038A1 (en) 1999-06-11
NO964499D0 (no) 1996-10-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL179498B1 (pl) Zasobnik do wydawania rozprowadzanej masy, zwlaszcza masy klejacej PL PL PL PL PL
US8215857B2 (en) Retractable substance dispenser
US8727650B2 (en) Retractable substance dispenser
US5025960A (en) Dispenser with hollow drive rod
JP3298937B2 (ja) 流動媒体用ディスペンサ
US4954000A (en) Refillable dispenser including a translatable plunger
US4013370A (en) Fountain tooth-brush
US4122983A (en) Versatile dispensing dental hygiene and shaving device
US4199270A (en) Dispenser-container brush for paste material
JP3434483B2 (ja) ディスペンサー
MXPA96005111A (en) Rechargeable container for the assignment of a massive extensible especially mass adhes
US4384853A (en) Ejector holder for capsule-like cartridge
EP0998209A1 (en) Applicator for liquid material
JPH02104306A (ja) 化粧品塗布器具セット
JPH0356165A (ja) 分与装置
US20100260532A1 (en) Nail polish container
KR970002538B1 (ko) 바르는 제품용 분배용기
US4526490A (en) Dispenser for flowable material
US10492586B2 (en) Material dispenser/applicator
US2205604A (en) Dispensing apparatus for plastic material
EP2736443A1 (en) Cartridge for dispensing a dental substance and method of assembling the cartridge
GB2067396A (en) Reservoir toothbrush
CN108471862B (zh) 材料分配器/敷抹器
US2635789A (en) Dispensing device
JPS6369565A (ja) 流動性の物質を放出するためのピン形の装置