PL177143B1 - Sposób otrzymywania siarczanu żelazowego - Google Patents

Sposób otrzymywania siarczanu żelazowego

Info

Publication number
PL177143B1
PL177143B1 PL95315661A PL31566195A PL177143B1 PL 177143 B1 PL177143 B1 PL 177143B1 PL 95315661 A PL95315661 A PL 95315661A PL 31566195 A PL31566195 A PL 31566195A PL 177143 B1 PL177143 B1 PL 177143B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sulfuric acid
suspension
sulphate
ferrous sulfate
weight
Prior art date
Application number
PL95315661A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315661A1 (en
Inventor
Harri Mattila
Timo Kenakkala
Olli Konstari
Original Assignee
Kemira Chemicals Oy
Kemira Pigments Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kemira Chemicals Oy, Kemira Pigments Oy filed Critical Kemira Chemicals Oy
Publication of PL315661A1 publication Critical patent/PL315661A1/xx
Publication of PL177143B1 publication Critical patent/PL177143B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/52Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities
    • C02F1/5236Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities using inorganic agents
    • C02F1/5245Treatment of water, waste water, or sewage by flocculation or precipitation of suspended impurities using inorganic agents using basic salts, e.g. of aluminium and iron
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01GCOMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
    • C01G49/00Compounds of iron
    • C01G49/14Sulfates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Treatment Of Water By Oxidation Or Reduction (AREA)
  • Compounds Of Iron (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Separation Of Suspended Particles By Flocculating Agents (AREA)

Abstract

1. Sposób otrzymywania siarczanu zelazowego z siarczanu zelazawego i kwasu siarko- wego, na drodze utleniania, znamienny tym, ze sporzadza sie zawiesine zawierajaca siarczan zelazawy i kwas siarkowy, w której dwuwartosciowe zelazo znajduje sie zarówno w fazie cieklej jak i w fazie stalej, po czym utlenia sie te zawiesine, a otrzymana zawiesine siarczanu zelazowego ewentualnie poddaje sie procesowi zestalenia. PL PL PL

Description

Przedmiotem obecnego wynalazkujest sposób otrzymywania siarczanu żelazowego z siarczanu żelazawego i kwasu siarkowego, na drodze utleniania. Wytworzony zgodnie z wynalazkiem siarczan żelazowy znajduje zastosowanie do oczyszczania ścieków, do otrzymywania czystej wody wodociągowej i do innych działań mających na celu wytrącanie lub usuwanie zanieczyszczeń.
Siarczan żelazawy tworzy w wielkich ilościach jako produkt uboczny różnych procesów prowadzonych na całym świecie. Jednym z ważnych wytwórców siarczanu żelazawego jest przemysł, który wytwarza dwutlenek tytanu metodą siarczanową stosując ilmenitjako surowiec do tej produkcji. Znaczne ilości siarczanu żelazawego stosuje się do oczyszczania ścieków i to oczyszczanie ścieków będzie zwiększać się na całym świecie. Jednakże wiadomo, że siarczan żelazowy jest w przypadku oczyszczania ścieków skuteczniejszy od siarczanu żelazawego i w rzeczywistości zastąpił częściowo w użyciu siarczan żelazawy.
Znany jest sposób, w którym otrzymuje się roztwór z siarczanu żelazawego, kwasu siarkowego i wody, który to roztwór następnie utlenia się przy użyciu kwasu azotowego, tlenu lub nadtlenku wodoru, w celu otrzymania roztworu siarczanu żelazowego. Procesy te mają tę wadę, że stężenie żelaza w roztworze siarczanu żelazowego jest niekorzystnie niskie, co wymaga tym sa177 143 mym nadmiernie dużych zbiorników magazynowych, oraz powoduje że koszty transportu sąwysokie. Taka metoda jest znana z opisu patentowego Stanów zjednoczonych Nr 4707349, według którego roztwór siarczanu żelazawego zawierający kwas siarkowy, utlenienia się w procesie dwuetapowym, najpierw tlenem, a następnie nadtlenkiem wodoru, otrzymując w wyniku roztwór siarczanu żelazowego.
Znane są także procesy, zgodnie z którymi roztwór siarczanu żelazowego przekształca się w substancję stałą na drodze granulacji lub innymi metodami zestalania, w których zawsze wykorzystuje się odparowanie wody. Jednakże procesy te posiadają wadę wynikającą z niskiego stężenia żelaza w roztworze siarczanu żelazowego, które powoduje, że uzyskanie stałego siarczanu żelazowego wymaga odparowania nadmiernych ilości wody, co jest nieekonomiczne z punktu widzenia kosztów energii.
Z opisu patentowego Wielkiej Brytanii Nr 2125020, znany jest także proces, w którym stały siarczan żelazowy wytwarza się z siarczanu żelazawego i kwasu siarkowego na drodze utleniania mieszaniny w wysokiej temperaturze, w stanie stałym i pod normalnym ciśnieniem. Jednakże, proces ten posiada wady związane ze stosowaniem wysokich temperatur, jak również wynikające z faktu, że otrzymany stały siarczan żelazowy zawiera znaczne ilości związków nierozpuszczalnych w wodzie, które tym samym obniżają stężenie molowe aktywnego żelaza w produkcie albo ich aktywacja wymaga dodatkowych ilości kwasu.
Przedmiotem obecnego wynalazku jest sposób, w którym stały, wysoko rozpuszczalny w wodzie siarczan żelazowy otrzymuje się ekonomicznie, z punktu widzenia kosztów energii, zapotrzebowania przestrzeni magazynowej i kosztów transportu.
Według wynalazku sposób wytwarzania siarczanu żelazowego z siarczanu żelazawego i kwasu siarkowego, na drodze utleniania, polega na tym, że sporządza się zawiesinę zawierającą siarczan żelazawy i kwas siarkowy, w której dwuwartościowe żelazo znajduje się zarówno w fazie ciekłej jak i w fazie stałej, po czym utlenia się tę zawiesinę, a otrzymaną zawiesinę siarczanu żelazowego ewentualnie poddaje się procesowi zestalenia.
Korzystnie proces zestalenia zawiesiny siarczanu żelazowego przeprowadza się na drodze jej oziębienia i/lub odparowania z niej wody.
Korzystnie zawiesinę poddawaną utlenieniu formuje się z siarczanu żelazawego i kwasu siarkowego oraz ewentualnie wilgoci.
Korzystnie zawiesinę poddawaną utlenieniu przygotowuje się z siarczanu żelazawego zawierającego kwas siarkowy w ilości od 0% do 15% wagowych i ewentualnie także z kwasu siarkowego i wilgoci.
Korzystnie stosuje się uwodniony siarczan żelazawy, taki jak siarczan żelazawy jednowodny, siarczan żelazawy czterowodny lub siarczan żelazawy siedmiowodny.
Korzystnie sporządza się zawiesinę poddawaną utlenieniu, w której stosunek żelaza do siarczanu wynosi 2:(2,0-3,5).
Stężenie żelaza w zastosowanym siarczanie żelazawym wynosi korzystnie od 14°% do 32% wagowych.
Użyty kwas siarkowy jest korzystnie kwasem siarkowym zawierającym od 22% do 100% wagowych związku lub jest oleum o stężeniu SO3 od 0% do 30% wagowych.
Utlenianie przeprowadza się korzystnie przy użyciu tlenu cząsteczkowego, w zakresie temperatur od 60°C do 140°C i przy podwyższonym ciśnieniu, na przykład przy nadciśnieniu od 0,3 do 1,0 MPa.
Oznaczając zależność szybkości utleniania dwuwartościowego żelaza od całkowitego stężenia żelaza w roztworze/zawiesinie, nieoczekiwanie stwierdzono, że jeśli nawet znaczna część dwuwartościowego żelaza jest w początkowym etapie utleniania w stanie stałym, to nie przedłuża to w znacznym stopniu całkowitego czasu utleniania. Przypuszcza się, że spowodowane to jest faktem, że w miarę utleniania żelaza dwuwartościowego do żelaza trójwartościowego, wzrasta całkowita rozpuszczalność żelaza, co w następstwie umożliwia zwiększoną rozpuszczalność żelaza dwuwartościowego, które zastępuje żelazo utlenione, gdy w fazie stałej me będzie żelaza dwuwartościowego. Odpowiednio, w miarę wzrostu stężenia żelaza trójwartościowego,
17*7143 jego część zaczyna wykrystalizowywać z roztworu, w momencie gdy stężenie żelaza trójwartościowego przewyższa stężenie nasycenia. Tym samym, gdy zawiesina, która zawierała zarówno stały jak i rozpuszczony siarczan żelazawy, została wprowadzona do reaktora do utleniania, otrzymano zawiesinę która zawierała zarówno stałyjak i rozpuszczony siarczan żelazowy. Zestalenie takiej zawiesiny można przeprowadzić korzystnie poprzez oziębienie, stosując granulator płytowy, granulator bębnowy lub wykorzystując jakąkolwiek inną, odpowiednią metodę.
Zgodnie z wynalazkiem, zawiesinę poddawaną utlenianiu można utworzyć z siarczanu żelazawego i kwasu siarkowego oraz w miarę możliwości wilgoci. Zgodnie z wynalazkiem, możliwe jest także utworzenie zawiesiny poddawanej utlenianiu z siarczanu żelazawego zawierającego kwas siarkowy w ilości od 0% do 15% wagowych i w miarę możliwości z kwasu siarkowego i wilgoci. Tego typu siarczan żelazawy, który zawiera kwas siarkowy można uzyskać z kwasu odpadowego, który tworzy się przy otrzymywaniu dwutlenku tytanu.
Zastosowany siarczan żelazawy może zawierać wodę krystalizacyjną i może to być na przykład siarczan żelazawy jednowodny, siarczan żelazawy czterowodny lub siarczan żelazawy siedmiowodny.
Stosunek molowy żelaza do siarczanu w otrzymanej zawiesinie siarczanu żelazowego wynosi korzystnie 2:(2,5-3,5).
Stężenie żelaza w otrzymanym, stałym siarczanie żelazowym wynosi korzystnie od 16% do 30% wagowych.
Przykład 1.Do reaktora ciśnieniowego załadowano 4000 kg jednowodnego siarczanu żelazawego (stężenie żelaza 32% wagowych) i 1165 kg 96% kwasu siarkowego i następnie ogrzano do 120°C. W reaktorze podniesiono ciśnienie do nadciśnienia 0,3 MPa, przy użyciu tlenu. Temperaturę zawiesiny utrzymywano na poziomie 120°C, przy nadciśnieniu 0,3 MPa dla rozproszenia tlenu, całość dokładnie mieszano, do chwili gdy stężenie żelaza dwuwartościowego było niższe od 0,1 % wagowego.
Wytworzona zawiesina siarczanu żelazowego, w której stężenie żelaza wynosiło 23,9% wagowo, została oziębiona w celu zestalenia. Zawartość materiału nierozpuszczalnego w wodzie w stałym siarczanie żelazowym, była mniejsza niż 0,2% wagowych całkowitej masy.
Przykład 2. Do reaktora ciśnieniowego załadowano 5000 kg siedmiowodnego siarczanu żelazawego (stężenie żelaza 16,5% wagowych) i 770 kg 93% kwasu siarkowego a następnie ogrzano do 60°C. W reaktorze podniesiono ciśnienie do nadciśnienia 1,0 MPa, przy użyciu tlenu. Temperaturę zawiesiny utrzymywano na poziomie 60°C, przy nadciśnieniu 1,0 MPa, do chwili aż stężenie żelaza dwuwartościowego było niższe od 0,1% wagowego.
Wytworzoną zawiesinę siarczanu żelazowego, o zawartości Fe równej 14% wagowych, zgranulowano przy użyciu granulatora bębnowego typu “Spherodizer”. Stężenie żelaza w wyprodukowanych granulkach wynosiło 18% wagowych. Zawartość materiału nierozpuszczalnego w wodzie w stałym siarczanie żelazowym, była mniejsza niż 0,2% wagowych całkowitej masy.
Działanie produktów wytworzonych zgodnie z obydwoma przykładami, badano w miejskich oczyszczalniach ścieków.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób otrzymywania siarczanu żelazowego z siarczanu żelazawego i kwasu siarkowego, na drodze utleniania, znamienny tym, że sporządza się zawiesinę zawierającą siarczan żelazawy i kwas siarkowy, w której dwuwartościowe żelazo znajduje się zarówno w fazie ciekłej jak i w fazie stałej, po czym utlenia się tę zawiesinę, a otrzymaną zawiesinę siarczanu żelazowego ewentualnie poddaje się procesowi zestalenia.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces zestalenia zawiesiny siarczanu żelazowego przeprowadza się na drodze jej oziębienia i/lub odparowania z niej wody.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiesinę poddawaną utlenieniu formuje się z siarczanu żelazawego i kwasu siarkowego oraz ewentualnie wilgoci.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że zawiesinę poddawaną utlenieniu przygotowuje się z siarczanu żelazawego zawierającego kwas siarkowy w ilości od 0% do 15% wagowych i ewentualnie także z kwasu siarkowego i wilgoci.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że stosuje się uwodniony siarczan żelazawy, taki jak siarczan żelazawy jednowodny, siarczan czterowodny lub siarczan żelazawy siedmiowodny.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że sporządza się zawiesinę poddawaną utlenieniu, w której stosunek żelaza do siarczanu wynosi 2:(2,0-3,5).
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się siarczan żelazawy, w którym stężenie żelaza wynosi od 14% do 32% wagowych
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się kwas siarkowy zawierający od 22% do 100% wagowych związku lub oleum o stężeniu SO3 do 0% do 30% wagowych.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że utlenianie prowadzi się w zakresie temperatur od 60°C do 140°C.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1 albo 9, znamienny tym, że utlenianie prowadzi się z zastosowaniem tlenu cząsteczkowego.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1 albo 9, znamienny tym, że utlenianie prowadzi się w warunkach podwyższonego ciśnienia, przy nadciśnieniu od 0,3 MPa do 1,0 MPa.
PL95315661A 1994-02-03 1995-02-02 Sposób otrzymywania siarczanu żelazowego PL177143B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI940511A FI97377C (fi) 1994-02-03 1994-02-03 Menetelmä ferrisulfaatin valmistamiseksi
PCT/FI1995/000045 WO1995021128A1 (en) 1994-02-03 1995-02-02 Process of preparing ferric sulfate

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315661A1 PL315661A1 (en) 1996-11-25
PL177143B1 true PL177143B1 (pl) 1999-09-30

Family

ID=8539911

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95315661A PL177143B1 (pl) 1994-02-03 1995-02-02 Sposób otrzymywania siarczanu żelazowego

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5766566A (pl)
EP (1) EP0742783B1 (pl)
AU (1) AU1578995A (pl)
BR (1) BR9506689A (pl)
CZ (1) CZ218896A3 (pl)
DE (1) DE69506378T2 (pl)
ES (1) ES2125595T3 (pl)
FI (1) FI97377C (pl)
NO (1) NO962979L (pl)
PL (1) PL177143B1 (pl)
RU (1) RU2133707C1 (pl)
WO (1) WO1995021128A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1067095B1 (en) * 1999-07-08 2003-04-09 Taki Chemical Co., Ltd. A method for the manufacture of ferric sulfate solution and a water treatment agent using the same
US7387770B2 (en) * 2005-08-26 2008-06-17 General Chemical Performance Products Inc. Method for ferric sulfate manufacturing
US8075876B2 (en) * 2007-01-23 2011-12-13 Kemira Water Solutions, Inc. Treatment of animal litter with ferric sulfate granules
US8632746B1 (en) * 2012-04-04 2014-01-21 Ronald L. Horne Process for the manufacturing of ferric sulfate from column oxidation of ferrous sulfate
CN102784491A (zh) * 2012-08-28 2012-11-21 重庆钢铁(集团)有限责任公司 废酸处理工艺
CN105329953A (zh) * 2015-12-02 2016-02-17 浙江奇彩环境科技有限公司 一种钛白废酸资源化处理的工艺
GB2567655B (en) 2017-10-18 2020-05-20 Industrial Chemicals Group Ltd Polyferric sulphate solution
JP2021053580A (ja) * 2019-09-30 2021-04-08 日鉄鉱業株式会社 高濃度鉄系凝集剤とその製造方法
JP7333262B2 (ja) * 2019-10-29 2023-08-24 日鉄鉱業株式会社 高濃度鉄系凝集剤とその製造方法
CN112408472A (zh) * 2020-10-30 2021-02-26 龙蟒佰利联集团股份有限公司 一种利用硫酸废酸联产人造金红石和聚合硫酸铁的方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1636296A (en) * 1926-03-31 1927-07-19 Elliott Alexander Process of oxidizing ferrous sulphate in solution
US1880265A (en) * 1929-05-29 1932-10-04 Sharon Steel Hoop Company Process of making soluble ferric sulphate
GB1253484A (en) * 1969-06-06 1971-11-17 Metallgesellschaft Ag A method of oxidising iron(ii) sulphate to iron(iii) sulphate
DE2834460A1 (de) * 1978-08-05 1980-02-28 Giulini Chemie Verfahren zur erhoehung der wasserloeslichkeit von basischem ferrisulfat
GB2125020B (en) * 1982-07-24 1986-05-14 Tioxide Group Plc Oxidation of ferrous sulphate to ferric sulphate
US4707349A (en) * 1986-02-28 1987-11-17 Hjersted Norman B Process of preparing a preferred ferric sulfate solution, and product
US5194241A (en) * 1988-12-08 1993-03-16 Eaglebrook International, Inc. Manufacture of hydroxylated ferric sulphate compound

Also Published As

Publication number Publication date
EP0742783B1 (en) 1998-12-02
DE69506378T2 (de) 1999-08-26
RU2133707C1 (ru) 1999-07-27
ES2125595T3 (es) 1999-03-01
NO962979D0 (no) 1996-07-16
PL315661A1 (en) 1996-11-25
FI97377C (fi) 1996-12-10
CZ218896A3 (en) 1997-02-12
FI940511A (fi) 1995-08-04
US5766566A (en) 1998-06-16
FI97377B (fi) 1996-08-30
BR9506689A (pt) 1997-11-18
FI940511A0 (fi) 1994-02-03
AU1578995A (en) 1995-08-21
WO1995021128A1 (en) 1995-08-10
DE69506378D1 (de) 1999-01-14
EP0742783A1 (en) 1996-11-20
NO962979L (no) 1996-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3682592A (en) Treatment of waste hci pickle liquor
PL177143B1 (pl) Sposób otrzymywania siarczanu żelazowego
US3383170A (en) Process for the recovery of sulphur dioxide and ammonia
US4131545A (en) Water treatment
US4205054A (en) Process for recovery of nitric acid from nitrates
CN105366736B (zh) 一种钛白副产物绿矾脱水与干燥的方法
JP2000508236A (ja) 第二鉄を含む水浄化溶液を調製する方法およびこれにより得られた製品の使用
CA1114133A (en) Process for producing aqueous solution of calcium nitrite
CN100497192C (zh) 二氧化硫逆吸收塔法无污染生产聚合硫酸铁工艺
EP0316487A1 (en) A process of preparing ferric sulfate solution
US4029745A (en) Process for reducing molten ammonium sulfates containing metallic impurities to ammonia and sulfur dioxide
AT81462B (de) Verfahren zur Herstellung von GuanylharnstoffsuifaVerfahren zur Herstellung von Guanylharnstoffsuifat. t.
US5122359A (en) Process for reprocessing sulfuric acid from phosphorous purification
AT319897B (de) Verfahren zur Herstellung von Eisen(III)-chlorid aus Eisen(II)-chlorid
SU1102819A1 (ru) Способ получени @ -диоксида марганца
JPS60340B2 (ja) スルファミン酸グアニジンの製造法
JP2629252B2 (ja) 亜硝酸カルシウム水溶液の安定化方法
AT330721B (de) Verfahren zur herstellung von eisen(iii)-chlorid aus eisen(ii)-chlorid
AT221550B (de) Verfahren zur kontinuierlichen Herstellung von NPK-Düngemitteln
DE2136303A1 (de) Verfahren zur herstellung von eisen (iii)-chlorid aus eisen(ii)-chlorid
EP0569629A1 (en) Method for producing acidic urea solutions
CN1060226A (zh) 从酸性废液制备的脱硫剂及工艺
JPH0327609B2 (pl)
PL107500B1 (pl) Sposob wytwarzania kwasu siarkowego,zwlaszcza do produkcji nawozow fosforowych
CA2067262A1 (en) Methods for producing stable, acidic urea solutions