PL175524B1 - Osłona do urządzeń podtynkowych oraz sposób montażu osłony i urządzenia podtynkowego - Google Patents

Osłona do urządzeń podtynkowych oraz sposób montażu osłony i urządzenia podtynkowego

Info

Publication number
PL175524B1
PL175524B1 PL94305348A PL30534894A PL175524B1 PL 175524 B1 PL175524 B1 PL 175524B1 PL 94305348 A PL94305348 A PL 94305348A PL 30534894 A PL30534894 A PL 30534894A PL 175524 B1 PL175524 B1 PL 175524B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
flush
casing
mounted device
protective cap
Prior art date
Application number
PL94305348A
Other languages
English (en)
Other versions
PL305348A1 (en
Inventor
Anton Rittmann
Original Assignee
Hutterer Und Lechner Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hutterer Und Lechner Kg filed Critical Hutterer Und Lechner Kg
Publication of PL305348A1 publication Critical patent/PL305348A1/xx
Publication of PL175524B1 publication Critical patent/PL175524B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03CDOMESTIC PLUMBING INSTALLATIONS FOR FRESH WATER OR WASTE WATER; SINKS
    • E03C1/00Domestic plumbing installations for fresh water or waste water; Sinks
    • E03C1/02Plumbing installations for fresh water
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03CDOMESTIC PLUMBING INSTALLATIONS FOR FRESH WATER OR WASTE WATER; SINKS
    • E03C1/00Domestic plumbing installations for fresh water or waste water; Sinks
    • E03C1/12Plumbing installations for waste water; Basins or fountains connected thereto; Sinks
    • E03C1/28Odour seals

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Connection Or Junction Boxes (AREA)
  • Sink And Installation For Waste Water (AREA)

Abstract

1. Oslona do urzadzen podtynkowych, zwlasz- cza syfonów podtynkowych i podlogowych kanalów sciekowych, zawierajaca cienka scianke czolowa oraz przylegajaca do niej cienka scianke obwodowa ota- czajaca przestrzen wewnetrzna, znamienna tym, ze oslone stanowi kolpak ochronny (12), który jest oparty bezposrednio o urzadzenie podtynkowe (1), korzyst- nie za posrednictwem scianki obwodowej (14) 23. Sposób montazu oslony i urzadzenia podtyn- kowego w budowli, w którym wmurowuje sie oslone, zawierajaca cienka scianke czolowa i przylegajaca do niej cienka scianke obwodowa, znamienny tym, ze urzadzenie podtynkowe (1) i oslone w postaci kolpaka ochronnego (12) wmurowuje sie w budowle (15), przy czym czesc (14") kolpaka ochronnego (12) wystaje poza powierzchnie (25) budowli (15), zas po wykon- czeniu powierzchni (25) budowli (15), korzystnie po wykonaniu tynku lub zalozeniu plytek okladzino- wych (20), oddziela sie czesc (14'') kolpaka ochronne- go (12), wystajaca poza powierzchnie (25) budowli (15), korzystnie odcina sie nozem PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest osłona do urządzeń podtynkowych, zwłaszcza syfonów podtynkowych i podłogowych kanałów ściekowych oraz sposób montażu zespołu konstrukcyjnego utworzonego z urządzenia podtynkowego i z osłony.
Przy montażu urządzenia podtynkowego, takiego jak syfon podtynkowy lub podłogowy kanał ściekowy, na placu wznoszenia budowli może dojść łatwo do uszkodzenia zamontowanego urządzenia nie tylko podczas montażu, lecz również podczas nanoszenia trój warstwowego tynku filcowanego lub zakładania płytek okładzinowych. To wszystko w szczególności wówczas, gdy urządzenie podtynkowe zawiera części, np. rurę przyłączową, wystające nad powierzchnię budowli (ściany murowanej, podłogi itd.). Wskutek tego może być niezbędna późniejsza wymiana już zamontowanego urządzenia podtynkowego, cojestuciążliwe i może wymagać kuciamuru.
W celu zabezpieczenia takich urządzeń podtynkowych, znane jest osłanianie ich za pomocą bloku z polistyrenu piankowego podczas fazy wykonawczej, następuje po wmurowaniu urządzenia podtynkowego. Gdy ten blok z polistyrenu piankowego jest razem wmurowywany, wówczas jego usunięcie jest uciążliwe i pracochłonne.
Inny problem, związany z montażem urządzenia podtynkowego, powstaje wskutek tego, że pusta przestrzeń, w której osadza się w budowli urządzenie podtynkowe, jest utworzona przez surowy mur, w związku z czym urządzenie to jest stale narażone na niebezpieczeństwo zanieczyszczenia. W przypadku takich delikatnych urządzeń, jak np. zawory regulacyjne, zawory napowietrzające itd., jest to niekorzystne, ponieważ ich działanie może być zakłócane przez luźne kawałki muru, piasek, kamyki itd. Aby tego uniknąć, należałoby tę pustą przestrzeń również otynkować lub wyłożyć płytkami okładzinowymi, co powodowałoby dodatkowe koszty i jest trudne do wykonania ze względu na ciasnotę pustej przestrzeni, tak iż najczęściej rezygnuje się z tego.
Z niemieckiego zgłoszenia patentowego DE-OS-32337418A1 znana jest montowana skrzynia podtynkowa dla armatury sanitarnej, przystosowana do późniejszego zainstalowania tej armatury w odpowiednim wgłębieniu w ścianie. Montowana skrzynia podtynkowa przedstawiona w tym opisie jest utworzona z dwóch części: części głównej i pokrywy. Część główną skrzyni wmurowuje się w budowlę. W części głównej znajduje się podstawa, która tworzy połączenie między przewodami instalacji wewnętrznej domu a armaturą sanitarną umieszczoną podczas robót wykończeniowych budynku. Armatura jest zamocowywana w otworach montażowych, które znajdują się w obszarze wgłębienia pokrywy.
W rozwiązaniu przedstawionym w opisie DE-OS-3237418A1, nie tylko urządzenie podtynkowe, lecz również wmurowywana część skrzyni musi być wykonana z materiału wysokiej jakości, ponieważ musi ona przyjąć siły, wynikające z faktu, że musi ona wesprzeć urządzenie podtynkowe i musi wytrzymać wmurowanie, co znacząco zwiększa koszty stosowania takiej montowanej skrzyni podtynkowej, jaka jest przedstawiona w tym opisie.
175 524
Celem wynalazku jest wyeliminowanie tych wad i trudności, i opracowanie takiej osłony urządzenia podtynkowego, która przy niewielkich nakładach finansowych niezawodnie zabezpiecza to urządzenie podczas wmurowywania przed uszkodzeniami, a potem może być w prosty sposób usunięta co najmniej w takim stopniu, aby już nie przeszkadzała.
Osłona do urządzeń podtynkowych, zwłaszcza syfonów podtynkowych i podłogowych kanałów ściekowych, zawierająca cienką ściankę czołową oraz przylegającą do niej cienką ściankę obwodową, otaczającą przestrzeń wewnętrzną, według wynalazku charakteryzuje się tym, że osłonę stanowi kołpak ochronny, który jest oparty bezpośrednio o urządzenie podtynkowe, korzystnie za pośrednictwem ścianki obwodowej.
Korzystnie ścianka obwodowa i przylegająca do niej ścianka czołowa mają grubość maksymalną 2 mm, korzystnie od 0,5 do 1,5 mm.
Korzystnie kołpak ochronny jest wykonany z tworzywa sztucznego, zwłaszcza z polipropylenu lub tworzywa sztucznego z surowca wtórnego.
Korzystnie kołpak ochronny jest wytworzony metodą formowania wtryskowego.
Korzystnie ścianka obwodowa jest wmurowywana swym swobodnym obrzeżem, które zawiera korzystnie wystające na zewnątrz zgrubienie.
Korzystnie swobodne obrzeże ścianki obwodowej jest dopasowane do konturu zewnętrznego urządzenia podtynkowego.
Korzystnie swobodne obrzeże ścianki obwodowej jest oparte o urządzenie podtynkowe.
Korzystnie kołpak ochronny jest nasunięty swym swobodnym obrzeżem na urządzenie podtynkowe.
Korzystnie swobodne obrzeże ścianki obwodowej jest połączone z urządzeniem podtynkowym za pomocą złącza zapadkowego.
Korzystnie swobodne obrzeże ścianki obwodowej jest połączone miejscami z urządzeniem podtynkowym za pomocą złącza spawanego.
Korzystnie ścianka obwodowa kołpaka ochronnego zawiera część, wmurowaną w budowlę, oraz część, wystającą poza powierzchnię budowli.
Korzystnie co najmniej część ścianki obwodowej, wystająca z budowli, jest zaopatrzona w równoległe do siebie żebra oraz w leżące pomiędzy żebrami rowki, które ciągną się w przybliżeniu równolegle do powierzchni budowli lub do ścianki czołowej kołpaka ochronnego.
Korzystnie żebra i rowki są umieszczone jedynie w tym obszarze, który może wystawać maksymalnie z budowli.
Korzystnie grubość ścianki na dnie rowka wynosi co najwyżej 1 mm, korzystnie zaś co najwyżej 0,5 mm.
Korzystnie rowki są poprzerywane wybraniami szczelinowymi, które przechodzą przez ściankę obwodową.
Korzystnie wybrania mają długość minimalną 10 mm.
Korzystnie wybraniajednego rowka sąprzesunięte względem wybrań sąsiedniego rowka.
Korzystnie ścianka obwodowa jest zaopatrzona od strony wewnętrznej w jedno lub szereg żeber usztywniających.
Korzystnie ścianka czołowa jest zaopatrzona w żebra usztywniające, które biegną po niej korzystnie gwiaździście lub krzyżowo.
Korzystnie żebra usztywniające mają postać karbów.
Korzystnie żebra usztywniające są nasadzone na ściankę obwodową i ściankę czołową i są wykonane z nimi jako jedna całość.
Korzystnie ścianka czołowa zawiera poszerzenie wierzchnie, w które wchodzi część urządzenia podtynkowego, wystająca poza powierzchnię budowli, korzystnie rura przyłączowa.
Sposób montażu osłony i urządzenia podtynkowego w budowli, w którym wmurowuje się osłonę, zawierającą cienką ściankę czołową i przylegającą do niej cienką ściankę obwodową, według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie podtynkowe i osłonę w postaci kołpaka ochronnego wmurowuje się w budowlę, przy czym część kołpaka ochronnego wystaje poza powierzchnię budowli, zaś po wykończeniu powierzchni budowli, korzystnie po wykonaniu tynku
175 524 lub założeniu płytek okładzinowych, oddziela się część kołpaka ochronnego, wystającąpoza powierzchnię budowli, korzystnie odcina się nożem.
Jak to opisano powyżej, po wmurowaniu urządzenia podtynkowego wraz z kołpakiem ochronnym i wykończeniu powierzchni budowli, odbierającej to urządzenie podtynkowe, oddziela się, korzystnie odcina, niepotrzebnąi wystającąpoza powierzchnię budowli część kołpaka ochronnego od jego wmurowanej części. Uzyskuje się dzięki temu tę korzyść, że nienasunięta część osłony tworzy wykładzinę pustej przestrzeni, odbierającej urządzenie podtynkowe.
Dzięki temu, że ścianka czołowa i ścianka obwodowa mają maksymalną grubość 2 mm, a w praktyce grubość od 0,5 do 1,5 mm, na kołpak ochronny zużywa się tylko niewielką ilość materiału, tak, iż wytwarza się go niedużym kosztem.
Łatwość wytwarzania, połączoną z dużą sztywnością i niewielkimi kosztami kołpaka ochronnego uzyskuje się dzięki temu, że kołpak jest wykonany z tworzywa sztucznego, zwłaszcza z polipropylenu lub tworzywa sztucznego pochodzącego z odzyskanego surowca wtórnego.
Dzięki temu, że ścianka obwodowa jest wmurowana swym swobodnym obrzeżem, które zawiera wystające na zewnątrz zgrubienie, wmurowana część kołpaka ochronnego jest mocno zakotwiona w budowli, tak, iż kołpaka tego nie można wyciągnąć przez przeoczenie.
Dla oszczędzenia zajmowanego miejsca celowe jest dopasowanie swobodnego obrzeża ścianki obwodowej do zewnętrznego konturu urządzenia podtynkowego.
Dzięki temu, że kołpak oparty jest o urządzenie podtynkowe, utrzymywanie kołpaka ochronnego przy urządzeniu podtynkowym występuje również wówczas, gdy to ostatnie nie jest jeszcze wmurowane, tak, iż kołpak ochronny może także funkcjonować jako osłona transportowa..
Możliwe jest połączenie swobodnego obrzeża ścianki obwodowej przynajmniej miejscami z urządzeniem podtynkowym za pomocą złącza spawanego lub też ewentualnie wytworzenie go jako jednej całości z obudowaalbo częścią obudowy urządzenia podtynkowego, wskutek czego kołpak ochronny pełni funkcję gwarancyjną w zakresie nowości i nienaruszalności urządzenia podtynkowego.
Leżące pomiędzy żebrami rowki, które ciągną się w przybliżeniu równolegle do powierzchni budowli lub do ścianki czołowej kołpaka ochronnego umożliwiająłatwe oddzielenie niepotrzebnej części kołpaka ochronnego po wykończeniu budowli przez przecięcie kołpaka wzdłuż rowka za pomocą noża.
Dzięki temu, że żebra i rowki są umieszczone jedynie w tym obszarze, który może maksymalnie wystawać z budowli, można natychmiast rozpoznać, czy urządzenie podtynkowe jest wmurowane dostatecznie głęboko. Przy niedostatecznej głębokości wmurowania byłaby widoczna na zewnątrz gładka część ścianki obwodowej.
Fakt, że grubość ścianki na dnie rowka wynosi co najwyżej 1 mm, korzystnie zaś co najwyżej 0,5 mm umożliwia łatwe oddzielenie niepotrzebnej części kołpaka ochronnego.
Dzięki temu, że rowki są poprzerywane wybraniami szczelinowymi, które przechodzą przez ściankę obwodową, udaje się ustawić nóż w rowku bez obawy skaleczenia. W tym celu wybrania te mają długość minimalną równą 10 mm.
Aby uzyskać dostateczną stabilność kołpaka ochronnego pomimo wymienionych wybrań, wybrania jednego rowka są umieszczone korzystnie w sposób przesunięty względem wybrań sąsiedniego rowka. Szczególnie dużą sztywność kołpaka ochronnego uzyskuje się dzięki temu, że jego ścianka obwodowa jest zaopatrzona od strony wewnętrznej w jedno lub szereg żeber usztywniających, a ścianka czołowa jest wyposażona w żebra usztywniające, które ciągną się na ściance czołowej gwiaździście lub krzyżowo.
Żebra usztywniające można wykonać na podobieństwo karbów lub w inny sposób umieścić na ściance czołowej i wytworzyć jako jedną całość z tą ostatnią.
Aby z łatwością rozpoznać położenie wystającej poza powierzchnię budowli części urządzenia podtynkowego również przy nasadzony kołpaku ochronnym, ścianka czołowa zawiera wystające na zewnątrz poszerzenie wierzchnie, w które wchodzi wystająca poza powierzchnię budowli część urządzenia podtynkowego, np. rura przyłączowa. W ten sposób osiąga się także szczególnie dobre przytrzymywanie kołpaka ochronnego na urządzeniu podtynkowym.
175 524
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wbudowany w ścianę syfon z nasadzonym kołpakiem ochronnym w przekroju pionowym, a fig. 2 - to samo, jednak bez wmurowanego syfonu, w widoku w kierunku strzałki II na fig. 1.
Przykład wykonania, przedstawiony na rysunku, dotyczy syfonu wbudowanego pralki. Syfon, czyli urządzenie podtynkowe 1, zawiera wykonaną z tworzywa sztucznego, obudowę 2, w której wnętrzu 3 zabudowane jest zamknięcie szczelne dla zapachów. Ścieki pralki dopływają do syfonu, czyli urządzenia podtynkowego 1 przez króciec wlotowy 4, który jest przewidziany na przedniej ściance bocznej 5 obudowy 2, a opuszczają syfon poprzez króciec wylotowy 6. Na górnej powierzchni 7 obudowy 2 syfon zawiera zawór napowietrzający 8. Dla ochrony zaworu napowietrzającego 8 obudowa 2 jest zaopatrzona w nakrywkę 9, która jest połączona z obudową 2 syfonu za pomocą złącza zapadkowego 10.
Obudowa 2 syfonu, czyli urządzenia podtynkowego 1, i nakrywka 9 wchodzą przynajmniej częściowo do przestrzeni wewnętrznej 11 kołpaka ochronnego 12, nasuniętego na obudowę 2 lub nakrywkę 9.
Kołpak ochronny 12 zawiera ściankę czołową 13 oraz przylegającą do niej ściankę obwodową 14, tworzącą przestrzeń wewnętrzną 11. Zarówno ścianka obwodowa 14, jak i ścianka czołowa 13 są wykonane jako możliwie jak najbardziej cienkie. Mająone grubość maksymalną, równą2 mm, korzystnie zaś grubość w granicach od 0,5 do 1,5 mm. Kołpak ochronny 12 jest wytworzony jako jednoczęściowy z tworzywa sztucznego, np. z polipropylenu lub tworzywa sztucznego z surowca wtórnego z odpadów, metodą formowania wtryskowego.
Jak to uwidoczniono na fig. 1, część 14' ścianki obwodowej 14 kołpaka ochronnego 12 jest wmurowana w budowlę - w przedstawionym przykładzie wykonania w ścianę murowaną 15. Wmurowana część 14' zawiera swobodne obrzeże 16, które jest zaopatrzone w wystające na zewnątrz zgrubienie 17. To zgrubienie 17 daje dobre zakotwienie kołpaka ochronnego 12 w ścianie murowanej 15, tak, iż nie jest możliwe niezamierzone usunięcie kołpaka ochronnego 12. Swobodne obrzeże 16, podobniejak ścianka obwodowa 14, jest dopasowane do zewnętrznego konturu obudowy 2 syfonu czyli urządzenia podtynkowego 1 i jej nakrywki 9, tak, iż kołpak ochronny jest osadzony silnie na syfonie i jego nakrywce 9.
Figura 1 uwidacznia, że wystająca na zewnątrz część 14 ścianki obwodowej 14 kołpaka ochronnego 12 jest zaopatrzona w żebra 18 oraz w leżące pomiędzy nimi rowki 19, które ciągną się na całym obwodzie kołpaka ochronnego 12. Grubość ścianki na dnie rowka wynosi co najwyżej 1 mm, korzystnie zaś co najwyżej 0,5 mm. Wystającą na zewnątrz i ostatecznie niepotrzebną już część 14 kołpaka ochronnego 12 można z łatwością oddzielić nożem, prowadzonym wzdłuż rowka 19, po wykończeniu ściany murowanej 15 - w przedstawionym przykładzie wykonania po osadzeniu płytek okładzinowych 20.
Rowki 19 zawierają w dnie wybrania szczelinowe 21, które przechodzą przez ściankę obwodową 14 i umożliwiają wstawienie ostrza noża, w celu oddzielenia nie wmurowanej części 14 kołpaka ochronnego 12, bez obawy ześlizgnięcia się noża. Wybrania 21 mają korzystnie długość minimalną 10 mm i są umieszczone każdorazowo w sposób przesunięty względem wybrań 21 sąsiedniego rowka 19, tak, iż wybrania 21 nie powodują niemal żadnego osłabienia ścianki obwodowej 14 kołpaka ochronnego 12.
Korzystne jest, jeśli żebra 18 i rowki 19 są umieszczone jedynie na tej części 14 ścianki obwodowej, która może wystawać maksymalnie ze ściany murowanej 15. Dzięki temu można natychmiast rozpoznać, czy urządzenie podtynkowe jest zabudowane w ścianie dostatecznie głęboko. W przypadku niedostatecznej głębokości zabudowania byłaby mianowicie widoczna z zewnątrz gładkościenna część 14'ścianki obwodowej 14; część 14 z żebrami i rowkami podaje zatem minimalną głębokość zamontowania.
Ścianka obwodowa 14 jest zaopatrzona od strony wewnętrznej w szereg żeber usztywniających 22, które są umieszczone na przedłużeniu znajdujących się na ściance czołowej 13 żeber usztywniających 23, które sięgająaż do obudowy 2 syfonu 11 opierająsię o tę ostatnią. Jak to jest uwidocznione na fig. 2, żebra usztywniające 23, umieszczone na ściance czołowej 13, biegną
175 524 krzyżowo, a mianowicie wychodzą z poszerzenia wierzchniego 24 ścianki czołowej 13, które służą do tego, aby odbierać w przedstawionym przykładzie wykonania króćca wlotowego 4 tę część urządzenia podtynkowego, która wystaje poza powierzchnię 25 budowli 15, a zatem poza powierzchnię 25 ściany murowanej 15. Dzięki temu można w prosty sposób rozpoznać położenie króćca wlotowego 4 nawet przy nasadzonym kołpaku ochronnym 12. Ponadto to poszerzenie wierzchnie 25 umożliwia szczególnie dobre przytrzymywanie kołpaka ochronnego 12. Żebra usztywniające 22,23 są nasadzone na ściankę obwodową 14 lub ściankę czołową 13 i są wytworzone jako jedna całość z tymi ostatnimi.
Pozostająca w ścianie murowanej 15 część 14' ścianki obwodowej 14 tworzy wykładzinę tej ściany 15, tak, iż zapewniona jest zawsze czysta, przyjmująca syfon 1 przestrzeń w ścianie murowanej 15.
Wynalazek nie ogranicza się do przedstawionego przykładu wykonania, lecz może być modyfikowany w rozmaitych aspektach. Np. kołpak ochronny 12 można stosować nie tylko w instalacjach sanitarnych, lecz również do innych urządzeń. Odnośnie rozmieszczenia żeber usztywniających 22, 23 oraz zewnętrznego kształtu kołpaka ochronnego 12 istnieje pełna swoboda przyjmowanych rozwiązań. Ten ostatni nie musi być bynajmniej ukształtowany w postaci pudła, jak w przedstawionym przykładzie wykonania.
175 524
74' 74”
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (23)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Osłona do urządzeń podtynkowych, zwłaszcza syfonów podtynkowych i podłogowych kanałów ściekowych, zawierająca cienką ściankę czołową oraz przylegającą do niej cienką ściankę obwodową, otaczającą przestrzeń wewnętrzną, znamienna tym, że osłonę stanowi kołpak ochronny (12), który jest oparty bezpośrednio o urządzenie podtynkowe (1), korzystnie za pośrednictwem ścianki obwodowej (14).
  2. 2. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że ścianka obwodowa (14) i przylegająca do niej ścianka czołowa (13) mają grubość maksymalną 2 mm, korzystnie od 0,5 do 1,5 mm.
  3. 3. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że kołpak ochronny (12) jest wykonany z tworzywa sztucznego, zwłaszcza z polipropylenu lub tworzywa sztucznego z surowca wtórnego.
  4. 4. Osłona według zastrz. 3, znamienna tym, że kołpak ochronny (12) jest wytworzony metodą formowania wtryskowego.
  5. 5. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że ścianka obwodowa (14) j est wmurowywana swym swobodnym obrzeżem (16), które zawiera korzystnie wystające na zewnątrz zgrubienie (17).
  6. 6. Osłona według zastrz. 5, znamienna tym, że swobodne obrzeże (16) ścianki obwodowej (14) jest dopasowane do konturu zewnętrznego urządzenia podtynkowego (1).
  7. 7. Osłona według zastrz. 6, znamienna tym, że swobodne obrzeże (16) ścianki obwodowej (14) jest oparte o urządzenie podtynkowe (1).
  8. 8. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że kołpak ochronny (12) jest nasunięty swym swobodnym obrzeżem (16) na urządzenie podtynkowe (1).
  9. 9. Osłona według zastrz. 7, znamienna tym, że swobodne obrzeże (16) ścianki obwodowej (14) jest połączone z urządzeniem podtynkowym (1) za pomocą złącza zapadkowego.
  10. 10. Osłona według zastrz. 7, znamienna tym, że swobodne obrzeże (16) ścianki obwodowej (14)jest połączone miejscami z urządzeniem podtynkowym (1) za pomocązłącza spawanego.
  11. 11. Osłona według zastrz. 10, znamienna tym, że ścianka obwodowa (14) kołpaka ochronnego zawiera część (14^, wmurowaną w budowlę (15) oraz część (14), wystającąpoza powierzchnię (25) budowli (15).
  12. 12. Osłona według zastrz. 11, znamienna tym, że co najmniej część (14) ścianki obwodowej, wystająca z budowli (15), jest zaopatrzona w równoległe do siebie żebra (18) oraz w leżące pomiędzy żebrami (18) rowki (19), które ciągną się w przybliżeniu równolegle do powierzchni (25) budowli lub do ścianki czołowej (13) kołpaka ochronnego (12).
  13. 13. Osłona według zastrz. 12, znamienna tym, że żebra (18) i rowki (19) są umieszczone jedynie w tym obszarze (14), który może wystawać maksymalnie z budowli.
  14. 14. Osłona według zastrz. 12 albo 13, znamienna tym, że grubość ścianki na dnie rowka wynosi co najwyżej 1 mm, korzystnie zaś co najwyżej 0,5 mm.
  15. 15. Osłona według zastrz. 13, znamienna tym, że rowki (19) sąpoprzerywane wybraniami szczelinowymi (21), które przechodzą przez ściankę obwodową (14).
  16. 16. Osłona według zastrz. 15, znamienna tym, że wybrania (21) majądługość minimalną 10 mm.
  17. 17. Osłona według zastrz. 15 albo 16, znamienna tym, że wybrania (21) jednego rowka (19) są przesunięte względem wybrań (21) sąsiedniego rowka (19).
  18. 18. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że ścianka obwodowa (14) jest zaopatrzona od strony wewnętrznej w jedno lub szereg żeber usztywniających (22).
  19. 19. Osłona według zastrz. 2, znamienna tym, że ścianka czołowa (13) jest zaopatrzona w żebra usztywniające (23), które biegną po niej korzystnie gwiaździście lub krzyżowo.
    175 524
  20. 20. Osłona według zastrz. 19, znamienna tym, że zebra usztywniające (23) mają postać karbów.
  21. 21. Osłona według zastrz. 19, znamienna tym, że żebra usztywniające (22,23) sąnasadzone na ściankę obwodową (14) i ściankę czołową (13) i są wykonane z nimi jako jedna całość.
  22. 22. Osłona według zastrz. 2, znamienna tym, że ścianka czołowa (13) zawiera poszerzenie wierzchnie (24), w które wchodzi część (4) urządzenia podtynkowego (1), wystająca poza powierzchnię (25) budowli (15), korzystnie rura przyłączowa (4).
  23. 23. Sposób montażu osłony i urządzenia podtynkowego w budowli, w którym wmurowuje się osłonę, zawierającą cienką ściankę czolowąi przylegającą do niej cienką ściankę obwodową, znamienny tym, że urządzenie podtynkowe (1) i osłonę w postaci kołpaka ochronnego (12) wmurowuje się w budowlę (15), przy czym część (14) kołpaka ochronnego (12) wystaje poza powierzchnię (25) budowli (15), zaś po wykończeniu powierzchni (25) budowli (15), korzystnie po wykonaniu tynku lub założeniu płytek okładzinowych (20), oddziela się część (14) kołpaka ochronnego (12), wystającąpoza powierzchnię (25) budowli (15), korzystnie odcina się nożem.
PL94305348A 1993-10-11 1994-10-07 Osłona do urządzeń podtynkowych oraz sposób montażu osłony i urządzenia podtynkowego PL175524B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT204193A AT400051B (de) 1993-10-11 1993-10-11 Schutz für unterputzgeräte

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL305348A1 PL305348A1 (en) 1995-04-18
PL175524B1 true PL175524B1 (pl) 1999-01-29

Family

ID=3526520

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94305348A PL175524B1 (pl) 1993-10-11 1994-10-07 Osłona do urządzeń podtynkowych oraz sposób montażu osłony i urządzenia podtynkowego

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0647741B1 (pl)
AT (1) AT400051B (pl)
CZ (1) CZ286685B6 (pl)
DE (1) DE59409966D1 (pl)
HR (1) HRP940638B1 (pl)
HU (1) HU213499B (pl)
PL (1) PL175524B1 (pl)
SK (1) SK284660B6 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19701656A1 (de) * 1997-01-18 1998-07-23 Grohe Kg Hans Unterputzventil

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH486613A (fr) * 1968-02-16 1970-02-28 Bregnard Louis Cape de protection pour la pose d'une conduite
DE3237418C2 (de) * 1982-10-08 1994-11-03 Hansa Metallwerke Ag Unterputz-Einbaukasten für sanitäre Armaturen
DE3330617C1 (de) * 1983-08-25 1985-03-14 UK-Vertriebsgesellschaft Hans-Jürgen Klose, 4620 Castrop-Rauxel Unterputzkasten für sanitäre Unterputzinstallationen, wie z.B. Armaturen oder Thermostate
DE4038418C2 (de) * 1990-12-01 1995-05-24 Grohe Kg Hans Unterputzkasten für eine Sanitärarmatur

Also Published As

Publication number Publication date
DE59409966D1 (de) 2002-01-03
HRP940638A2 (en) 1996-10-31
EP0647741A1 (de) 1995-04-12
EP0647741B1 (de) 2001-11-21
HRP940638B1 (en) 1999-04-30
CZ249994A3 (en) 1995-06-14
PL305348A1 (en) 1995-04-18
CZ286685B6 (en) 2000-06-14
ATA204193A (de) 1995-01-15
HUT68889A (en) 1995-08-28
SK123994A3 (en) 1996-04-03
SK284660B6 (sk) 2005-08-04
AT400051B (de) 1995-09-25
HU213499B (en) 1997-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1222339B1 (en) Building construction with outlet and method therefor
US11208795B2 (en) Floor drain for draining water from a walk-in floor into a sewage pipe
KR200444530Y1 (ko) 바닥 배수용 배수체의 부설장치
KR101988843B1 (ko) 배수효율이 향상된 집수정
PL175524B1 (pl) Osłona do urządzeń podtynkowych oraz sposób montażu osłony i urządzenia podtynkowego
US6561548B1 (en) Protective device for sanitary fittings
US20060076300A1 (en) System and method for reducing runoff of grease and similar effluents from restaurants and like facilites
KR100634759B1 (ko) 트렌치를 구비한 배수트랩의 시공방법 및 그 물품
KR200220668Y1 (ko) 배수트랩 슬리브
KR101562759B1 (ko) 우수토실용 벽체플레이트 조립체
KR200206787Y1 (ko) 탈착식 오물거름부재가 구비된 배수전
KR101058940B1 (ko) 층상 배관용 배수관 장치
KR200300844Y1 (ko) 배수관설치용 슬리브커버
KR20080042327A (ko) 슬리브 분리형 바닥배수구 및 그 시공방법
JP4454760B2 (ja) 土間コンクリートの排水管装置および排水管施工方法
KR200266009Y1 (ko) 배수관 임시커버
KR20120007819U (ko) 이물질 배출 기능이 구비된 배수 홈통
JP5037321B2 (ja) 排水ヘッダー
NO20210044A1 (en) Grating for a floor drain
KR20040000861A (ko) 오수 및 하수용 합성수지맨홀
KR200239488Y1 (ko) 배수관설치용 슬리브커버
KR200297205Y1 (ko) 배수관설치용 슬리브커버
KR930002615Y1 (ko) 오수겸용 빗물받이통
KR101498579B1 (ko) 오수관 이설 격벽 및 격벽 설치 방법
KR101796825B1 (ko) 콘크리트 블럭을 이용한 벽체플레이트 조립체

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131007