PL172900B1 - W zmocniona czesc przednia nadwozia pojazdu samochodowego PL PL PL PL PL PL - Google Patents

W zmocniona czesc przednia nadwozia pojazdu samochodowego PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL172900B1
PL172900B1 PL94311563A PL31156394A PL172900B1 PL 172900 B1 PL172900 B1 PL 172900B1 PL 94311563 A PL94311563 A PL 94311563A PL 31156394 A PL31156394 A PL 31156394A PL 172900 B1 PL172900 B1 PL 172900B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vehicle
front part
section
reinforced
dashboard
Prior art date
Application number
PL94311563A
Other languages
English (en)
Other versions
PL311563A1 (en
Inventor
Lars Ringdal
Jan Otto Ringdal
Original Assignee
Ringdal Patenter As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ringdal Patenter As filed Critical Ringdal Patenter As
Publication of PL311563A1 publication Critical patent/PL311563A1/xx
Publication of PL172900B1 publication Critical patent/PL172900B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D25/00Superstructure or monocoque structure sub-units; Parts or details thereof not otherwise provided for
    • B62D25/08Front or rear portions
    • B62D25/14Dashboards as superstructure sub-units
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D25/00Superstructure or monocoque structure sub-units; Parts or details thereof not otherwise provided for
    • B62D25/08Front or rear portions
    • B62D25/16Mud-guards or wings; Wheel cover panels
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D25/00Superstructure or monocoque structure sub-units; Parts or details thereof not otherwise provided for
    • B62D25/20Floors or bottom sub-units
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D29/00Superstructures, understructures, or sub-units thereof, characterised by the material thereof
    • B62D29/04Superstructures, understructures, or sub-units thereof, characterised by the material thereof predominantly of synthetic material
    • B62D29/043Superstructures

Abstract

1. Wzmocniona czesc przednia nadwozia pojazdu samochodowego, lub kabiny, obej- mujaca plat poszycia maski nadwozia zawie- rajacego z jednej strony od czola przednia sekcje pojazdu oraz dwie powierzchnie bocz- ne z zewnetrznymi czesciami stanowiacymi obudowe kól i przechodzaca wzdluz boków nadwozia w kierunku od przodu do tylu po- jazdu, znamienna tym, ze jest wykonana w postaci jednego elementu uksztaltowanego jako samonosna konstrukcja skrzynkowa za- mknieta z pieciu stron wzajemnie wzmacnia- jacymi sie sciankami, która w pojezdzie tworzy wzmocniona czesc przednia (1) nad- wozia pojazdu obejmujaca przednia sekcje nadwozia, spód, maske z podnoszaca sie 1 skierowana ku górze powierzchnia (3) oraz dwie powierzchnie boczne z wybrzuszeniami dla blotników (12) a takze, ze ta konstrukcja skrzynkowa otwarta jest od strony kabiny pojazdu tworzac wneke (2). Fig. 2 PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wzmocniona część przednia nadwozia pojazdu samochodowego lub kabiny takiego pojazdu.
Przy produkowaniu pojazdów od dłuższego czasu istnieje potrzeba wytwarzania nadwozi składających się z mniejszej liczby elementów składowych, w ten sposób umożliwiając produkcję, która byłaby prowadzona w możliwie najbardziej racjonalny sposób.
Jednocześnie istnieje potrzeba wyprodukowania części, które miałyby możliwie największą wytrzymałość, w celu nadania pojazdowi wymaganej sztywności, głównie z uwagi na bezpieczeństwo pasażerów.
W ostatnich latach przy wytwarzaniu kabin i nadwozi pojazdów znalazły zastosowanie zwłaszcza materiały z tworzyw sztucznych. Dotąd jedynie pojedyncze elementy wykonywane były z tworzywa sztucznego, ale rozwój nowych i nowoczesnych tworzyw sztucznych, jak i obecnie dostępnych procesów produkcyjnych uczynił, iż możliwe jest wykonywanie stosunkowo dużych płyt i części nadwozia, które mogą być łączone według dotychczasowych rozwiązań znanych ze stanu techniki i przyłączane do szkieletu konstrukcji nadwozi za pomocą sposobów takich jak nitowanie, skręcanie śrubami, klejenie, itp.
Wady tych sposobów, używanych do dziś, są jednak takie, że gdy płyta lub elementy panelowe tego rodzaju mają określoną wielkość, to elementy te wykazują skłonność do zachowania giętkości i niestabilności jeśli chodzi o kształt.
W stanie techniki, znany jest szereg rozwiązań dla wytwarzania części nadwozia z tworzywa sztucznego, produkowanych w stosunkowo dużych urządzeniach .
I tak, znany jest, z europejskiego zgłoszenia patentowego nr 0 089 706, sposób wytwarzania otwartego nadwozia pojazdu ewentualnie obejmujący siedzenie kierowcy, itp., mającego objętościową konstrukcję ze sprężystego materiału. Jednakże konstrukcja ta, nie posiada wymaganej sztywności i musi być napełniona lub wypełniona pianką dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikowi.
Znany jest też, z brytyjskiego patentu GB 2 088 792 mały pojazd, który opiera się w swym rozwiązaniu na zastosowaniu tradycyjnej ramy podwozia, w którym to rozwiązaniu rzeczywista
172 900 część nadwozia składa się z poszczególnych elementów, w tym ze skierowanej ku dołowi otwartej części z tworzywa sztucznego. Te poszczególne elementy jednakże nie posiadają wymaganej stabilności, a jedynie tworzą obudowę dla podpierającej konstrukcji ramowej, do której dołączone są części w kształcie płatów.
Podobnie, publikacja europejskiego patentu o nr 0 494 562 opisuje części nadwozia wykonane z tworzywa sztucznego, będące do pewnego stopnia trójwymiarowe w swej postaci, ale nie spełniają one wymogów określonych dla niniejszego wynalazku, ani też nie tworzą jednolitej części przedniej pojazdu sprawiając, że możliwe jest osiągnięcie racjonalnej i efektywnej produkcji.
W brytyjskim patencie nr 1 594 481 opisane są elementy płytowe dla nadwozia autobusowego. Według tego rozwiązania elementy płytowe nadwozia montowane są pomiędzy kompletną częścią przednią a kompletną częścią tylną nadwozia, i są to jedynie elementy obejmujące, które wchodzą w skład i które razem tworzą zewnętrzne poszycie pojazdu.
Znane jest też rozwiązanie samonośnej konstrukcji nadwozia pojazdu samochodowego wykonanego z materiału z tworzywa sztucznego z amerykańskiego patentu US-A-2,814,524. W rozwiązaniu tym jednak jako oddzielny i pojedynczy element wykonany jest spód nadwozia, który rozciąga się pod całą długością nadwozia pojazdu, a ponadto płat poszycia maski nadwozia posiada otwór zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Część przednia nadwozia pojazdu według tego rozwiązania nie jest zatem wytworzona jako konstrukcja skrzynkowa ukształtowana w postaci jednego elementu z tworzywa sztucznego, która dodatkowo zamknięta jest z pięciu stron, a otwarta jedynie od strony, która styka się z wnętrzem kabiny pojazdu.
W rozwiązaniu według patentu US-A-2,814,524 wymieniony spód nadwozia oraz boczne ściany tego nadwozia połączone są w konstrukcję skrzynkową poprzecznie usztywniającą nadwozie za pomocą elementów usztywniających przebiegających prostopadle względem spodu nadwozia w kierunku poszycia nadwozia pojazdu.
Stąd też, żadna z tych znanych konstrukcji nie zapewnia samonośnego elementu części przedniej nadwozia pojazdu, co pozwala na wysoce efektywną produkcję.
Zatem istnieje wymóg umożliwiający wytworzenie części konstrukcyjnych, które poprzez zachowanie trójwymiarowego kształtu zmniejszają liczbę elementów panelowych, które muszą być użyte w konstrukcji nadwozia, przy czym jednocześnie ten trójwymiarowy kształt nadaje elementowi konstrukcyjnemu możliwie największą wytrzymałość.
Poprzez zachowanie tego rodzaju rozwiązania możliwe jest także uzyskanie lżejszej konstrukcji, ponieważ można w ten sposób uniknąć stosowania ciężkiego i kosztownego szkieletu konstrukcji nadwozia
Ten wymóg dostarczenia większej ilości części nadwozia mającego trójwymiarowy kształt jest szczególnie związany z rozwojem małych, lekkich pojazdów, zwłaszcza takich jak te, w których przewidziany jest napęd elektryczny lub, w których zamontowane są małe, lekkie silniki.
Tego rodzaju części kształtowe nadwozia mogą tworzyć część przednią lub część tylną takich pojazdów, a w konsekwencji nawet całe nadwozie pojazdu może być wykonane w postaci jednego elementu.
Celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie części kształtowej, a zwłaszcza części przedniej nadwozia lub kabiny pojazdu, gdzie część przednia będzie mogła spełniać żądane wymagania jeśli chodzi o stabilność kształtu i bezpieczeństwo dla użytkownika pojazdu, a jednocześnie będzie mogła być wytwarzana w możliwie najprostszy sposób podczas operacji formowania.
Dalszym celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie wzmocnionej części przedniej, która przy zachowaniu określonych wymogów w zakresie sztywności i bezpieczeństwajest także lekka, jak tylko jest to możliwe, i zachowuje możliwość wyposażenia i montowania tych elementów, które są wymagane w tej części nadwozia.
Istotą wzmocnionej części przedniej nadwozia pojazdu samochodowego, lub kabiny, według wynalazku, obejmującej płat poszycia maski nadwozia zawierającego z jednej strony od czoła przednią sekcję pojazdu oraz dwie powierzchnie boczne z zewnętrznymi częściami stanowiącymi obudowę kół i przechodzącej wzdłuż boków nadwozia w kierunku od przodu do tyłu pojazdu jest to, że wykonana jest w postaci jednego elementu ukształtowanego jako
172 900 samonośna konstrukcja skrzynkowa zamknięta z pięciu stron wzajemnie wzmacniającymi się ściankami, która w pojeździe tworzy wzmocnioną część przednią nadwozia pojazdu obejmującą przednią sekcję nadwozia, spod, maskę z podnoszącą się i skierowaną ku górze powierzchnią oraz dwie powierzchnie boczne z wybrzuszeniami dla błotników a także, że ta konstrukcja skrzynkowa otwarta jest od strony kabiny pojazdu tworząc wnękę.
Korzystnie, co najmniej podnosząca się i skierowana ku górze powierzchnia części przedniej nadwozia pojazdu posiada krzywizny oraz stopień, który tworzy cofnięty ustęp dla zamontowania tablicy rozdzielczej lub podstawy dla tej tablicy i ustęp ten przechodzi w kierunku do tyłu w stronę przedniej krawędzi słupka drzwi pojazdu.
Szczególną cechą części przedniej nadwozia według wynalazku jest to, że część przednia jest formowana w postaci jednego elementu z zamkniętymi ściankami z pięciu stron, natomiast jest ona otwarta po stronie, która przeznaczona jest do utworzenia wnętrza pojazdu.
Maska nadwozia, to jest ta strona, która przeznaczona jest do stanowienia lica w kierunku do przodu i do góry w pojeździe gotowym, zaprojektowana jest ze stopniami dla zamontowania szyby przedniej oraz z cofniętym ustępem, który tworzy tablicę rozdzielczą pojazdu, lub tez zasadniczą jej część, natomiast boczne płaty posiadają błotniki i mogą być wykonane na tyle długie jak to jest potrzebne, tzn., mogą one występować w obszarze, w którym muszą być zamontowane drzwi dla połączenia z tylną częścią konstrukcyjną albo mogą one zostać przedłużone wprost do tyłu, na koniec pojazdu, a to w zależności, do pewnego stopnia, od zastosowanego sposobu formowania.
Poprzez zaprojektowanie części przedniej z zakrzywionymi powierzchniami, sekcjami ustawionymi pod kątem i powierzchniami bocznymi zawierającymi błotniki oraz z górną sekcją w postaci stopni i cofniętego ustępu zawierającego przyrządy pojazdu lub deskę rozdzielczą, uzyskiwana jest trójwymiarowa, ustawiona pod kątem część konstrukcyjna, która za pomocą swego trójwymiarowego kształtu zapewnia dostateczną sztywność zarówno jeśli chodzi o skręcanie, obciążenia boczne i obciążenia przednie.
Tym sposobem uzyskiwana jest wzmocniona przednia sekcja, i to bez użycia dodatkowych elementów, belek, itp. elementów, nadając tym samym tej istotnej części nadwozia wymaganą sztywność, która nie była możliwa do uzyskania do chwili obecnej, bez użycia dodatkowych konstrukcji lub montażu kilku części.
Poprzez zaprojektowanie tej części nadwozia z liniami osłabiającymi, rowkami, itp., stanie się sprawą prostą wycięcie potrzebnych kształtów dla umieszczenia w nich lamp, urządzeń wentylacyjnych oraz innego niezbędnego wyposażenia. Te wycięcia będą wykonane w powierzchniach, które nie będą miały wpływu na własności wytrzymałościowe nadwozia, w stopniu zauważalnym.
Koniec tylnej krawędzi tablicy rozdzielczej zaprojektowany jest odpowiednio w kształcie półokręgu. Po wycięciu, koniec poza tablicą rozdzielczą może być odpowiednio dalej wzmacniany za pomocą wzmacniającego profilu, na przykład, rury lub tym podobnego elementu, który przechodzi wprost przez kabinę, i który dołączony jest po każdej stronie jako pałąk zabezpieczający lub profil wzmacniający drzwi.
W celu zabezpieczenia i/lub ochrony kierowcy i pasażera z przedniego siedzenia istnieje wymóg, aby materiał amortyzujący wstrząsy znalazł się dokoła lub na części wzmacniającego profilu.
Istnieje wzrastające zapotrzebowanie na nowoczesne produkty, w' tym pojazdy, które mogą być materiałami nadającymi się dla wtórnego przerobu, z powodu występowania stanu zagrożenia środowiska, jak również w aspekcie zużycia energii i zasobów naturalnych. Stąd też istnieje wymóg taki, że do produkcji powinny być wybrane materiały nadające się do wtórnego przerobu. Dlatego w takim przypadku muszą być użyte tworzywa sztuczne, na przykład, tworzywa sztuczne termoutwardzalne.
Pożądane jest także, w przypadku gdzie zastosowane są wielowarstwowe konstrukcje z tworzywa sztucznego (dwie lub więcej warstw), że są one z jednolitego materiału, tym samym umożliwiając ponowne wykorzystanie materiałów we wtórnym przerobie (recyklingu).
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - jest jedynie schematycznym rzutem bocznym części przedniej nadwozia pojazdu
172 900 samochodowego według wynalazku, zgodnie z pierwszym przykładem wykonania wynalazku, a fig. 2 - jest schematycznym widokiem nadwozia pojazdu samochodowego wykonanego w postaci Jteuucgu cicmcniu, £^uumc *z uiugim pi^Mauuii wykonania wynalazku.
Na załączonym rysunku oznacznik cyfrowy 1 odnosi się ogólnie do części przednie, nadwozia zamkniętej z pięciu stron, przy czym szósta strona, która jest otwarta, stanowi wnękę
2. To jest strona, która przeznaczona jest do zetknięcia się z wnętrzem kabiny pojazdu oraz zwrócona jest w kierunku tej kabiny.
Ta część przednia pojazdu samochodowego jest formowana tak, że jej boczna powierzchnia przewidziana do utworzenia przedniej sekcji pojazdu, wykonana jest z podnoszącą się i skierowaną ku górze powierzchnią 3. Powierzchnia 3 zakończona jest ustawionym pod kątem stopniem 4 z powierzchnią zwróconą do góry i stopień ten tworzy część podstawową kompletnej tablicy rozdzielczej 5, lub tę tablicę.
Ta część, kióra utworzy tablicę rozdzielczą 5 zakończona jest przy krawędzi tylnej odcinkiem, który tworzy w przybliżeniu półokrąg 6.
Półokrąg 6 przy krawędzi tylnej tablicy rozdzielczej 5 może być wzmocniony, jeśli istnieje taka potrzeba, wzmacniającym profilem 7, który jest całkowicie lub częściowo pokryty amortyzującym wstrząsy materiałem 8.
Boczne powierzchnie części przedniej nadwozia zawierają błotniki 12, które wbudowane są lub dla których wykonane są wybrzuszenia, oraz wgłębienia 13 przewidziane do osadzenia w nich lamp przednich pojazdu samochodowego.
W celu pokazania na rysunku tych szczegółów dokonano w tym miejscu wycięcia ścianki nadwozia, co zostało zilustrowane falistą linią A, na fig. 1.
Część przednia zakończona jest tutaj słupkiem 9, który wznosi się do góry w kierunku dachu 10 pojazdu. Na fig. 1 jest także wskazane, przez oznacznik 11, miejsce osadzenia szyby przedniej pojazdu samochodowego.
Tym sposobem cały przedni odcinek pojazdu samochodowego może być modelowany w formie, przy czym temu przedniemu odcinkowi nadaje się kształt, który umożliwia uzyskanie wymaganych wzmocnień tej sekcji pojazdu.
Wynalazek eliminuje wiele wad, na które poprzednio natrafiono w tej części pojazdu. Przedni odcinek formowany w postaci jednego elementu, i zamknięty z pięciu stron, daje o wiele silniejszą i bezpieczniejszą konstrukcję w porównaniu z konstrukcjami, w których wstępnie uformowane elementy paneli, blach stalowych lub płyt z tworzyw sztucznych muszą być nitowane, spawane lub klejone ze sobą.
Łączenie dużej ilości części może przyczyniać się do osłabienia konstrukcji oraz stwarzać niebezpieczeństwo dla pasażerów znajdujących się w pojeździe w przypadku wypadków i kolizji.
Ponadto trudno jest łączyć materiały o odmiennych właściwościach, którymi są tworzywa sztuczne i metale, z powodu znacznego zróżnicowania tych materiałów w zakresie ich wytrzymałości, rozszerzania i sprężystości.
Na fig. 2 pokazany jest drugi przykład wykonania wynalazku, według którego część przednia nadwozia formowana jest w postaci jednego elementu wraz z pozostałą częścią nadwozia. Z uwagi na część główną, tzn. część przednią nadwozia, która jest wskazana oznacznikiem cyfrowym 1, odpowiada to w zasadzie wersji, która pokazana jest na fig. 1, ale w widoku perspektywicznym i dla części przedniej w kierunku od wnęki 2.
Figura 2 pokazuje także podwójnie zakrzywioną powierzchnię 3, która nadaje sztywność części przedniej, a także stopniowaną część oraz miejsce usytuowania tablicy rozdzielczej 5 i przejściowego obszaru w postaci stopnia 4 tworzącego także miejsce osadzenia szyby przedniej pojazdu samochodowego.
Ponadto, fig. 2 pokazuje także ukształtowania, które utworzone są przez błotniki 12, a które nadają dodatkową sztywność tej części nadwozia.
Silnik pojazdu samochodowego montowany jest jako odizolowany i oddzielony od wnętrza pojazdu pod obszarem przewidzianym na wgłębienie 13 przewidziane do osadzenia w nich lamp przednich pojazdu samochodowego.
172 900
W pokazanym przykładzie wykonania wynalazku na fig. 2 przedstawione jest otwarte nadwozie pojazdu bez dachu. I chociaż konstrukcja nadwozia tego typu posiadać będzie dostateczną sztywność, to w zasadzie pokazany pojazd samochodowy może być rozpatrywany wraz z zainstalowanym na nim dachem.
W tym przykładzie wykonania wynalazku pokazana jest wyłącznie jedna z możliwych konstrukcji według wynalazku. Jest oczywiste, że rozwiązanie takie może podlegać adaptacji dla innych kształtów nadwozia w stosunku do tego, które zostało pokazane, na przykład, mogą to być otwarte nadwozia lub nadwozia z innymi kątowymi kształtami itp.
Zasadniczą cechą proponowanego rozwiązania jest to, że poprzez formowanie części przedniej jako pojedynczego elementu, w którym części tablicy rozdzielczej pozostają zintegrowane w górnej części nadwozia, a błotniki na jego powierzchniach bocznych, uzyskiwana jest sztywność, która nadaje części przedniej nadwozia pojazdu samochodowego pożądane własności oraz, że stosuje się tworzywa sztuczne nadające się do wtórnego przerobu.
Zatem, wiele modyfikacji jest możliwych w zakresie tego wynalazku, a część przednia nadwozia może być przedłużona w kierunku do tyłu stosownie do wymagań oraz zgodnie z wykorzystanym sposobem formowania.
Sposoby formowania nadwozia, które mogą być tu wykorzystane obejmują technikę formowania obrotowego, formowanie przez wydmuchiwanie lub kształtowanie termiczne, lub tez może być zastosowane formowanie typowe.
Zwykłe wyposażenie pojazdu samochodowego takie jak zderzaki, lampy itp. mogą być zamontowane w części przedniej pojazdu w trakcie dalszych operacji montowania.
SUBSTITUTE SHEET
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Wzmocniona część przednia nadwozia pojazdu samochodowego, lub kabiny, obejmująca płat poszycia maski nadwozia zawierającego z jednej strony od czoła przednią sekcję pojazdu oraz dwie powierzchnie boczne z zewnętrznymi częściami stanowiącymi obudowę kół i przechodząca wzdłuż boków nadwozia w kierunku od przodu do tyłu pojazdu, znamienna tym, żejest wykonana w postaci jednego elementu ukształtowanego jako samonośna konstrukcja skrzynkowa zamknięta z pięciu stron wzajemnie wzmacniającymi się ściankami, która w pojeździe tworzy wzmocnioną część przednią (1) nadwozia pojazdu obejmującą przednią sekcję nadwozia spód, maskę z podnoszącą się i skierowaną ku górze powierzchnią (3) oraz dwie powierzchnie boczne z wybrzuszeniami dla błotników (12) a także, że ta konstrukcja skrzynkowa otwarta jest od strony kabiny pojazdu tworząc wnękę (2).
2. Wzmocniona część przednia według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej podnosząca się i skierowana ku górze powierzchnia (3) części przedniej (1) nadwozia pojazdu posiada krzywizny oraz stopień (4). który tworzy cofnięty ustęp dla zamontowania tablicy rozdzielczej (5) lub podstawy dla tej tablicy i ustęp ten przechodzi w kierunku do tyłu w stronę przedniej krawędzi słupka (9) drzwi pojazdu samochodowego.
PL94311563A 1993-05-07 1994-05-06 W zmocniona czesc przednia nadwozia pojazdu samochodowego PL PL PL PL PL PL PL172900B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO931686A NO301268B1 (no) 1993-05-07 1993-05-07 Forsterket frontdel for bruk ved fremstilling av kabiner/karosserier for kjöretöyer
PCT/NO1994/000087 WO1994026575A1 (en) 1993-05-07 1994-05-06 A reinforced front part for use in the manufacture of cabins/bodies for vehicles

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL311563A1 PL311563A1 (en) 1996-02-19
PL172900B1 true PL172900B1 (pl) 1997-12-31

Family

ID=19896071

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94311563A PL172900B1 (pl) 1993-05-07 1994-05-06 W zmocniona czesc przednia nadwozia pojazdu samochodowego PL PL PL PL PL PL

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5954389A (pl)
EP (1) EP0697974B1 (pl)
JP (1) JPH08509928A (pl)
KR (1) KR960701768A (pl)
CN (1) CN1125424A (pl)
AT (1) ATE148409T1 (pl)
AU (1) AU674081B2 (pl)
BR (1) BR9406522A (pl)
CA (1) CA2162277A1 (pl)
CZ (1) CZ287689B6 (pl)
DE (1) DE69401657T2 (pl)
ES (1) ES2097048T3 (pl)
GB (1) GB2282577B (pl)
GR (1) GR3023034T3 (pl)
HK (1) HK200496A (pl)
HU (1) HUT74753A (pl)
NO (1) NO301268B1 (pl)
PL (1) PL172900B1 (pl)
SG (1) SG46417A1 (pl)
WO (1) WO1994026575A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19613446A1 (de) * 1996-04-04 1997-10-09 Carbike Leichtfahrzeuge Gmbh & Vierrädriges, vollverkleidetes Leichtfahrzeug
DE29615364U1 (de) * 1996-09-04 1996-11-07 Delphi Automotive Systems Gmbh Kraftfahrzeugkarosserie
GB2322339B (en) * 1997-02-22 2001-04-25 Lansing Linde Ltd Tractor
FR2841196A1 (fr) * 2002-06-19 2003-12-26 Jean Francois Vincent Isolation thermique et phonique de la carosserie d'un vehicule a moteur
US7568753B2 (en) 2006-06-15 2009-08-04 Mattel, Inc. Children's ride-on vehicles with reconfigured bodies and methods for forming the same
US9150102B1 (en) 2014-05-01 2015-10-06 Mattel, Inc. Chassis assemblies with repositionable gearbox for children's ride-on vehicles, and assembly methods
DE102015117260A1 (de) * 2015-10-09 2017-04-13 Jungheinrich Aktiengesellschaft Flurförderzeug mit einem Fahrzeugrahmen und einer Haube

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB747879A (en) * 1953-04-22 1956-04-18 Porsche Ferdinand A Improvements in self-supporting car bodies for motor vehicles, made of synthetic material
US2876037A (en) * 1955-01-17 1959-03-03 Gen Motors Corp Vehicle body shell
US3023045A (en) * 1958-10-21 1962-02-27 Cirami Salvatore One-piece vehicle body
US2973220A (en) * 1959-04-02 1961-02-28 Alan M White Plastic car body and method of manufacturing same
DE1275372B (de) * 1963-09-28 1968-08-14 Porsche Kg Kraftfahrzeug mit aus Kunststoff bestehendem Wagenkasten
GB1059556A (en) * 1964-09-22 1967-02-22 Ici Ltd Motor car bodies
GB1253202A (pl) * 1967-10-02 1971-11-10
DE1655650A1 (de) * 1967-12-07 1971-08-12 Volkswagenwerk Ag Selbsttragende Kunststoff-Kraftfahrzeugkarosserie
GB1274643A (en) * 1968-07-04 1972-05-17 Diva Cars Ltd Improvements relating to motor land vehicles
US3550948A (en) * 1968-07-29 1970-12-29 Mckinley W Thompson Jr Automobile body construction
US4521049A (en) * 1980-11-17 1985-06-04 Suzuki Motor Company Limited Small car body
US4491362A (en) * 1981-09-23 1985-01-01 Kennedy Thomas H Automotive fiberglass body
IT8267352A0 (it) * 1982-03-19 1982-03-19 Lagana Giuseppe Progene Autoveicolo con carrozzeria a corpo volumetrico in materiale elastico
DE3474797D1 (en) * 1983-04-28 1988-12-01 Honda Motor Co Ltd Three-wheeled motor vehicle
DE3444377A1 (de) * 1984-12-05 1986-06-12 Huss, Heinrich, 6054 Rodgau Karosserie
US4709958A (en) * 1986-09-22 1987-12-01 Kransco Manufacturing, Inc. Ridable vehicle and assembly method
IT1237697B (it) * 1989-12-18 1993-06-15 Fiat Auto Spa Carrozzeria per un autoveicolo

Also Published As

Publication number Publication date
CZ287689B6 (en) 2001-01-17
DE69401657T2 (de) 1997-09-11
CN1125424A (zh) 1996-06-26
DE69401657D1 (de) 1997-03-13
CA2162277A1 (en) 1994-11-24
SG46417A1 (en) 1998-02-20
HK200496A (en) 1996-11-15
GB9424777D0 (en) 1995-02-15
EP0697974A1 (en) 1996-02-28
KR960701768A (ko) 1996-03-28
NO301268B1 (no) 1997-10-06
EP0697974B1 (en) 1997-01-29
PL311563A1 (en) 1996-02-19
BR9406522A (pt) 1996-01-02
ES2097048T3 (es) 1997-03-16
HU9503163D0 (en) 1995-12-28
HUT74753A (en) 1997-02-28
JPH08509928A (ja) 1996-10-22
WO1994026575A1 (en) 1994-11-24
GB2282577B (en) 1996-05-22
NO931686D0 (no) 1993-05-07
NO931686L (no) 1994-11-08
CZ289495A3 (en) 1996-03-13
GB2282577A (en) 1995-04-12
AU674081B2 (en) 1996-12-05
GR3023034T3 (en) 1997-07-30
AU6762294A (en) 1994-12-12
ATE148409T1 (de) 1997-02-15
US5954389A (en) 1999-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103129626B (zh) 机动车车身的支承结构部件
US6634702B1 (en) Front-end module for a motor vehicle
US6846037B2 (en) Rear end module for passenger motor vehicles
US20010020796A1 (en) Rear module for a motor vehicle
MX2007013420A (es) Parachoques hibrido con moldura.
JP2005537182A (ja) 大型の部分モジュールから構成された支持構造物を具備する自動車のボディ
JPWO2012039242A1 (ja) 車両用スポイラー
US6286896B1 (en) Body structure with at least one transverse connection and method of making same
KR20160130323A (ko) 하이브리드 범퍼 빔 및 그 제조 및 이용 방법
PL172900B1 (pl) W zmocniona czesc przednia nadwozia pojazdu samochodowego PL PL PL PL PL PL
JP2006507173A (ja) 運転室用サブアセンブリ
CN210289470U (zh) 一种汽车车门铰链加强板结构
CN210555165U (zh) 一种车身结构及其翼子板
CN114348118A (zh) 模块化车身及模块化车身制造方法
JPH01119480A (ja) 自動車の車体構造
KR100885725B1 (ko) 차량의 젖힘식 외부 부품
CN220114699U (zh) 发动机罩铰链安装结构和车辆
CN207790842U (zh) 纵梁加强结构及汽车
CN209650383U (zh) 一种具有加强组件的汽车前围上部总成
CN115027570A (zh) 汽车后背门
JP2996038B2 (ja) 自動車の後部車体構造
CN115027571A (zh) 汽车后背门
KR200198252Y1 (ko) 자동차의 루프 사이드 몰딩구조
JP5703638B2 (ja) 車両車室用補助構造体
CN115027572A (zh) 汽车后背门内板及包括其的汽车后背门