PL172563B1 - Urzadzenie do plantowania materialów sypkich PL - Google Patents

Urzadzenie do plantowania materialów sypkich PL

Info

Publication number
PL172563B1
PL172563B1 PL30187394A PL30187394A PL172563B1 PL 172563 B1 PL172563 B1 PL 172563B1 PL 30187394 A PL30187394 A PL 30187394A PL 30187394 A PL30187394 A PL 30187394A PL 172563 B1 PL172563 B1 PL 172563B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
leveling
analyzing
lifting
frame
travel
Prior art date
Application number
PL30187394A
Other languages
English (en)
Other versions
PL301873A1 (en
Inventor
Philip Pearce
Original Assignee
Ruhrkohle Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ruhrkohle Ag filed Critical Ruhrkohle Ag
Publication of PL301873A1 publication Critical patent/PL301873A1/xx
Publication of PL172563B1 publication Critical patent/PL172563B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G69/00Auxiliary measures taken, or devices used, in connection with loading or unloading
    • B65G69/04Spreading out the materials conveyed over the whole surface to be loaded; Trimming heaps of loose materials
    • B65G69/045Spreading out the materials conveyed over the whole surface to be loaded; Trimming heaps of loose materials with scraping devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Control Of Conveyors (AREA)
  • Road Paving Machines (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do plantowania mate- rialów sypkich, zwlaszcza do wyrównywa- nia stozków nasypowych, które powstaja w szczególnosci przy ladowaniu materialów sypkich na wagony kolejowe, o konstrukcji ramowej, z rama górna, z urzadzeniem do plantowania polaczonym z rama górna, i które ma rame dolna z belka równajaca, zwlaszcza z plugiem i z dolaczonym w kie- runku jazdy bebnem do plantowania, oraz z urzadzeniem podnoszacym do poruszania urzadzenia do plantowania miedzy górnym i dolnym polozeniem skrajnym, znamienne tym, ze posiada bezdotykowe urzadzenie analizujace, które jest polaczone z urza- dzeniem podnoszacym (4) za posrednic- twem ukladu sterujacego, i które steruje ruchami urzadzenia do plantowania ( 1 1), tak ze zapobiega kolizji urzadzenia do plantowania ( 1 1) ze srodkiem do trans- portowania materialów sypkich. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do plantowania materiałów sypkich, zwłaszcza do wyrównywania stożków nasypowych, które powstają przy ładowaniu materiałów sypkich na urządzenia do transportu materiałów sypkich, w szczególności na wagony kolejowe, o konstrukcji ramowej, z ramą gómą, która jest umieszczona powyżej jezdni, w szczególności toru załadowczego, z urządzeniem do plantowania połączonym z ramą gómą, które ma ramę dolną z belką do plantowania i z dołączanym, w kierunku ruchu, bębnem do plantowania lub walcem do umacniania materiału sypkiego, oraz z urządzeniem podnoszącym do poruszania ramy między położeniami skrajnymi, górnym i dolnym.
Tego rodzaju urządzenia do plantowania materiałów sypkich są już znane i używane, przede wszystkim do wagonów kolejowych, w których są transportowane materiały sypkie. Oczywiście, nie wyklucza to ich stosowania do innych pojazdów do transportu materiałów sypkich, jak samochody ciężarowe i statki. Wyrównywanie stożków nasypowych ma przede wszystkim na celu uniknięcie nadmiernego wywiązywania się pyłu przy transporcie materiałów sypkich, pozwala na uniknięcie, ze względów bezpieczeństwa, wystających ładunków, a także na wykorzystanie ładowności. Znane urządzenia do plantowania materiałów sypkich składają się z ramy górnej i ramy dolnej o stabilnej konstrukcji z profilów stalowych. Obie ramy są wzajemnie połączone za pomocą prowadnic równoległych, przemieszczanych na sworzniach. Rama górna jest na odpowiedniej spodniej konstrukcji zainstalowana trwale ponad torem załadowczym. Rama dolna służy do ujęcia belki do plantowania i dołączonego bębna do plantowania, za pomocą którego wyrównywany materiał sypki zastaje umocniony.
Rama dolna urządzenia do plantowania jest połączona co najmniej jedną liną stalową z wciągnikiem, zainstalowanym na stałe na ramie górnej. Wciągnik jest wyposażony w przekładnię prędkości dla powolnego przesuwu. Dla górnego i dolnego punktu końcowego są wbudowane odpowiednio wyłączniki krańcowe. Obsługa wciągnika za pomocą włącznika przyciskowego przez personel obsługujący odbywa się z centrali sterowniczej. Za pomocą tego włącznika przyciskowego i przy kontroli wizualnej sprowadza osoba obsługująca urządzenie plantujące na żądaną wysokość nad wagonem, który ma być plantowany. Jeżeli prawidłowa wysokość, która jest konieczna do
172 563 wyrównywania, nie da się osiągnąć od razu, to osoba obsługująca sprowadza urządzenie plantujące w dół tak długo, aż żądana wysokość zostanie osiągnięta. Zabieg ten musi byc ewentualnie powtarzany przy każdym wagonie.
Oprócz obseiwuWwnia nabiegu ww^c^-wnywania, osoba obsługująca musi bezwzględnie zwracać swoją uwagę również na różnorodne wysokości wagonów. Jeżeli wagon, który następuje za wagonem mającym być wyrównywany, jest wyższy od niego, to osoba obsługująca musi w odpowiednim czasie urządzenie do plantowania unieść ponad profil skrajni, ponieważ w przeciwnym razie istnieje poważne niebezpieczeństwo, że urządzenie do plantowania zostanie oderwane przez wagon wyższy lub co najmniej, że nastąpią znaczne uszkodzenia wagonu lub urządzenia do plantowania.
Po zakończeniu zabiegu plantowania, osoba obsługująca podnosi urządzenie do plantowania z powrotem w górne położenie spoczynkowe.
Jak widać, obsługa znanych urządzeń do plantowania materiałów sypkich wymaga zwiększonej uwagi ze strony osoby obsługującej, przy czym błędy nie są jednak wykluczone.
zbadaniem wynalazku jest utworzenie urządzenia do wyiowiiywania stożków nasypowych omawianego rodzaju, które pracuje zasadniczo w sposób zautomatyzowany, a przy tym jednak zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa i wygody obsługi dla kierującego urządzeniem i w szczególności zapobiega kolizjom między urządzeniem w stanie opuszczonym i urządzeniami transportującymi, znajdującymi lub mogącymi się dostać w zasięg ich działania.
Zgodnie z wynalazkiem, zadanie to jest rozwiązane przez to, że urządzenie do plantowania materiałów sypkich ma podporządkowane bezdotykowe urządzenie analizujące. Urządzenie to, poprzez układ włączający, jest sprzężone z wciągnikiem urządzenia podnoszącego. Układ ten steruje ruchami urządzenia plantującego w ten sposób, że zapobiega jego zetknięciu się ze środkiem transportu materiałów sypkich. Zgodnie z wynalazkiem urządzenie analizujące zapewnia więc, że urządzenie plantujące ani nie zastanie dotknięte przez wagon kolejowy, ani przez niego oderwane.
To samo dotyczy urządzenia analizującego jako takiego, ponieważ zgodnie z wynalazkiem pracuje ono bezdotykowe. Na podstawie wynalazku, urządzenie do plantowania materiałów sypkich może, ogólnie biorąc, pracować w sposób co najmniej częściowo zautomatyzowany, jeżeli nawet nie w pełni zautomatyzowany, ponieważ już zabieg plantowania może nie być nadzorowany wizualnie i nie ma już niebezpieczeństwa uszkodzenia lub oderwania urządzenia do plantowania.
W korzystnym ukształtowaniu wynalazku urządzenie analizujące ma co najmniej pierwszy element analizujący, który jest umieszczony na dolnej ramie i chwyta obiekt zbliżający się ku dolnej ramie. Jeżeli zmienia się, przykładowo, w tym wypadku wysokość następnego wagonu, który ma być wyrównywany, to zastanie to uchwycone zawczasu, przez pierwszy element analizujący, poczem dolna rama, względnie urządzenie do plantowania, zostanie tak dalece podniesione, aż osiągnie się odpowiednią wysokość następnego wagonu, który ma być plantowany.
Następnie przewidziany jest drugi element analizujący, umieszczony na ramie górnej, i ujmuje on środek transportu materiałów sypkich, znajdujący się w obszarze urządzenia plantującego. W ten sposób zapewnione jest, że gdyby podczas zabiegu równania następny, w danym wypadku wyższy, wagon znalazłby się w określonym obszarze objętym drugim elementem analizującym, to urządzenie plantujące przymusowo zostałoby przeniesione w górne położenie krańcowe i tym samym uchronione przed uszkodzeniem. Drugie urządzenie analizujące zazwyczaj działania jako skierowane w dół.
Wreszcie przewidziane jest trzecie urządzenie analizujące, które jest umieszczone w pewnej odległości przed, a najlepiej również za, urządzeniem do plantowania materiałów sypkich w obszarze toru załadunkowego, względnie- jezdni, i które ujmuje zbliżający się środek transportu materiałów sypkich. Ten trzeci element analizujący służy do tego, aby już zawczasu rozpoznać jeżeli, na przykład, nieplanowany albo ze zwiększaną
172 563 prędkością środek transportowy materiałów sypkich zbliża się do urządzenia do plantowania materiałów sypkich. W tym wypadku zostanie to odpowiednio rozpoznane i urządzenie plantuiące przesunięte w górne położenie zatrzymania.
<- AULA L ' A J jeżeli element ana^lizujący jest przewidziany w kierunku, i przeciw kierunkowi jazdy, to jest pewność, że zgodne z wynalazkiem urządzenie do plantowania stożków nasypowych może być wykorzystywane w jedną z obydwu stron, a ponadto, że jest zabezpieczone przed zetknięciem z obu stron.
Aby, ponadto, dysponować pełnym zabezpieczeniem dla urządzenia plantującego, przewidziano w kierunku i przeciw kierunkowi jazdy, każdorazowo odpowiednio co najmniej po dwa, umieszczone w sposób pokrywający się, elementy analizujące. W ten sposób, nawet w wypadku awarii pojedynczego elementu analizującego, istnieje pewność zanalizowania i uchwycenia jeszcze transportu materiału sypkiego. Ponadto, jeżeli wskutek umieszczenia elementów analizujących jeden nad drugim, zostanie stwierdzona nieznaczna różnica wysokości dwóch wagonów, to urządzenie plantujące może zostać podniesione o ten nieznaczny odcinek w górę, dla pokonania tej różnicy wysokości. Jeżeli pierwszy z umieszczonych jeden nad drugim elementów analizujących stwierdzi większą różnicę wysokości między wagonem przeznaczonym do wyrównywania i następującym za nim wagonem, to za pośrednictwem układu sterującego zostanie wysłany odpowiedni impuls, tak że urządzenie plantujące, za pomocą urządzenia wciągnikowego, zostanie podniesione w górne położenie.
W rozwiązaniu konstrukcyjnym urządzenia według wynalazku przewidziano, że jako elementy analizujące mogą znaleźć zastosowanie zapory ultradźwiękowe, zapory świetlne i/lub czujniki na podczerwień. Tego rodzaju elementy analizujące okazały się szczególnie korzystne pod względem kosztów i działania do zastosowania w urządzeniu do plantowania materiałów sypkich. Jak szczególnie celowe dla osiągnięcia najwyższego stopnia pewności urządzenia plantującego jest to, aby urządzenie podnośnikowe miało co najmniej jeden wysoki i jeden niski stopień prędkości podnoszenia. Przy tym, wysoka prędkość podnoszenia jest tak założona, aby urządzenie plantujące można było usunąć z profilu zbliżającego się środka transportującego materiał sypki, zanim zetknie się on z ramą dolną. Wynalazek daje rym samym dc dyspozycji jeden powolny stopień prędkości roboczej, z którą urządzenie podnośnikowe ustawia urządzenie plantujące podczas pracy równania, na odpowiednią wysokość równanego materiału sypkiego. Wysoką prędkość nastawia układ sterujący wówczas, gdy przyjdzie odpowiedni impuls urządzenia analizującego. W takim wypadku urządzenie analizujące i układ sterujący stwierdzają, że duża różnica wysokości nie może być w odpowiednim czasie pokonana przy prędkości roboczej. Ma to miejsce, gdy zostanie uchwycony szybko zbliżający się środek transportujący materiały sypkie. Wówczas układ sterujący przełącza urządzenie wciągnikowe na wysoką prędkość, tak że można urządzenie plantujące usunąć w odpowiednim czasie z zagrożonego obszaru. Obliczenie maksymalnej prędkości jest zależne od umieszczenia i zasięgu elementu analizującego, od urządzenia zgodnego z wynalazkiem oraz od maksymalnie osiągalnej prędkości wciągarki.Wyliczenie wartości wysokiej prędkości podnoszenia nie sprawia problemu dla fachowca i może być łatwo dokonane na podstawie znanych wzorów, przy czym należy wziąć pod uwagę odpowiedni współczynik bezpieczeństwa.
Przed urządzeniem do plantowania materiałów sypkich jest z reguły umieszczone urządzenie załadunkowe, za pomocą którego następuje załadowanie materiału sypkiego do środka transportowego dla materiałów sypkich. Wynalazek przewiduje więc, że urządzenie podnośnikowe jest z urządzeniem załadunkowym w ten sposób sprzężone za pośrednictwem układu sterującego, że urządzenie do plantowania automatycznie podnosi się w górne położenie, jeżeli urządzenie załadunkowe nie zostanie uruchomione do określonego punktu czasowego. W podobny sposób może być przewidziane sprzężenie urządzenia do plantowania, że również automatycznie podnosi się ono w górne położenie, jeżeli urządzenie do plantowania do określonego punktu w czasie nie zostanie
172 563 uruchomione. To wymuszone przełączanie w górne położenie zabezpiecza, że urządzenie do plantowania nie znajdzie się niepotrzebnie w zagrożonym obszarze, tak że do tego momentu całkowicie wykluczone jest uszkodzenie. Jeżeli urządzenie do plantowania zastanie w górnym położeniu zatrzymane na dłuższy czas, to może ono w tym położeniu zostać zabezpieczone przez odpowiednie urządzenie ryglujące. Chodzi tu zwłaszcza o ryglowanie mechaniczne. Okazało się bowiem, że czasem, z powodu wadliwego funkcjonowania, dochodzi do niezamierzonego obniżenia się urządzenia do plantowania z górnego położenia, Tego rodzaju wadliwemu funkcjonowaniu można z pewnością zapobiec, przez mechaniczne zaryglowanie.
Jeżeli ponadto stan zaryglowania zostanie zarejestrowany przez urządzenie rejestrujące i przekazany do układu sterującego, który urządzenie podnośnikowe blokuje tak długo, aż zostanie zlikwidowany stan zaryglowania, to istnieje pewność, że mechaniczne ryglowanie nie zostanie zniszczone w sposób niezamierzony lub uszkodzone, o ile osoba obsługująca uruchomi mimowolnie urządzenie podnośnikowe przy zaryglowanym urządzeniu plantującym.
Dla uniknięcia uszkodzeń urządzenia podnośnikowego, ma ono urządzenie zabezpieczające przed przeciążeniem. Jeżeli wartość osiągnie, na przykład, 110% obciążenia nominalnego, to urządzenie zabezpieczające przed przeciążeniem automatycznie wyłączy mechanizm.
Aby zapewnić szybki, niezakłócony przebieg procesu wyrównywania, przewidziano ponadto, dla maksymalnego ograniczenia ruchu urządzenia do plantowania, jeden górny i jeden dolny wyłącznik krańcowy zabezpieczający oraz, dla ograniczenia ruchu przy wyrównywaniu jeden górny i jeden dolny wyłącznik roboczy. Położenie górnego i dolnego wyłącznika krańcowego zabezpieczającego jest określone na stałe, podczas gdy wyłączniki robocze są nastawne. Zastosowanie wymienionych wyłączników jest ponadto wykorzystywane do automatyzacji urządzenia zgodnego z wynalazkiem. Tak, na przykład, w zbliżającym się środku transportującym materiał sypki można stwierdzić w jakim zakresie wysokości są rozmieszczone odpowiednie stożki nasypowe, które mają być wyrównywane. Pomiędzy górnym i dolnym wyłącznikiem roboczym można wówczas nastawie odpowiednią różnicę wysokości w zakresie której ma się poruszać urządzenie plantujące podczas zabiegu wyrównywania. Górne i dolne wyłączniki graniczne stanowią maksymalne granice ruchu i mogą być sprzężone z wyłącznikami krańcowymi, które urządzenie podnośnikowe wyłączają po osiągnięciu odpowiedniego położenia. To samo dotyczy oczywiście wyłączników granicznych roboczych.
Dla dalszej automatyzacji urządzenia zgodnie z wynalazkiem przewidziano ponadto urządzenia pomiarowe, w szczególności czujniki zbliżeniowe, nadajniki kąta obrotowego i tym podobne, które ujmują wspomniane rzędne wysokościowe i rejestrują każdorazowe położenie urządzenia plantującego. Zrozumiałe, że urządzenia pomiarowe są, poprzez układ sterujący, sprzężone z mechanizmem podnoszenia. W ten sposób ciągłe doregulowanie urządzenia podnośnikowego, dla osiągnięcia żądanego położenia, nie jest już potrzebne. Można również skutecznie uniknąć błędnych oszacowań ze strony osoby obsługującej, które mogą wypaść różnie.
Bardzo prosta postać wykonania urządzenia podnośnikowego przewiduje, że konstrukcyjnie jest ono ukształtowane jako wciągnik umieszczony na ramie górnej i połączony za pomocą co najmniej jednej liny z ramą dolną. Ramy są przy tym wzajemnie połączone za pomocą co najmniej dwóch, równolegle względem siebie umieszczonych odchylnych prowadnic. Okazało się, że urządzenie podnoszące, ukształtowane jako wciągnik dla pracy zgodnej z wynalazkiem, jest nie tylko korzystne pod względem kosztów, ale również pracuje niezawodnie. Oczywiście rozumie się, że również inne urządzenia podnośnikowe mogą być zastosowane. Można sobie wyobrazić, na przykład, koło zębate z zębatką lub stempel uruchamiany pneumatycznie, względnie hydraulicznie, które łączą obie ramy.
172 563
Aby zapewnić dobrą i bezpośrednią nastawialność urządzenia plantującego, a zwłaszcza natychmiastowe zadziałania przy szybko-zbliżającym się środku transportującym materiał sypki, przewidziano ponadto według wynalazku urządzenie napinające linę.
ęin^r r\nn t<arrr\ αΕν Ιίτ,ΐο f τλτ*γζλζ ιιτσΟΓίτΑπιτι Τ^ΙοτΊ+ΛΊλίζΏΠίο k-F 1 U L·y \J11V UikJ AAAJLLŁA) !VT’lilV£j £Si.Łsj li j ALI Vi 11 tł «αν tJnan k V ł > «Λ niu-j była utrzymywana stale w stanie napiętym, tak że urządzenie do plantowania może być za pomocą urządzenia podnośnikowego odpowiednio szybko podniesione w górę.
Do zwalczania pyłu i ograniczania go przy plantowaniu, według dalszego korzystnego ukształtowania wynalazku, przewidziano, że na dolnej ramie jest umieszczone urządzenie rozpylające wodę. Może ono być sterowane, tak że w zależności od rodzaju materiału sypkiego można rozpylić więcej lub mniej wody, względnie można jej w ogóle nie rozpylać.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia urządzenie do plantowania materiałów sypkich w widoku z boku.
Zgodne z wynalazkiem urządzenie do plantowania materiałów sypkich 1 ma konstrukcję ramywą oznaczoną 2. Konstrpkcjy mamowa 2 j^r^t zaopatrzona -w górną, poziomą ramp 3, na której josf uΐaiiy3ozzGnc, οζηηοζοηο ogolme nrzez y, urząozgx^tn ρgnsgące. Na doloe, strouto ramy górntrj 4 tą zamocowane aiwie ^owa^ce 5 i ty połączone przegubowo w 1 j 8 z rgmą kómii. Na 0-ią oolnym kcrncu prowadnice uą re 9, Jo p^czone pozegcbowo c urządzomem do prnntozwlmą, oznaeznn^ ngoloie 1 1. Urrą^oie dcc kantnwaiua 11 ma, odpowiedmo bo góπlZJ'ramy 3, rama doką IW telkę tótraąiącąz pługiem 13, i patrząc w kierunku ruchu F, dołączony bęben do plantowania 14. Prowadwioe W k sąw teń posteci b/ykunama zomycowone prczgugowg na earme Cunej ip. Z ramą -kolną ou żcsi. równ^ pejczowa balkn równająca!1, dteeCaftbwana w postgoi n°coa. y wrescc.a, ua doWą rąmio 1.2 jest ło^afowarty obrotowo bitek do plantowama.
Urladcentd ^dewszązc o tesj, w pzgedztkcKonom przyttodae wkom-rnia eąszrałtowede jako wcibgnig ζ1. Wciągnią15 ma co nnjmniej ta^ą Unię 16, koóra pst ^^gebon o dolną ram ą L^wząd^e^^a do plantowum1 11.
zzg wtóo0 z ozznostawionia klesbowanegg znwgżaj ramy g^mei 3o mme onay przez Ροο/ιο.utenie ^ηιΐ,^ϋ]0 rawry o, zostać ρzyenier1one ko górze. KQr,sCzugcja ramy ę zrwjguje sip pogi.1^' toru zakidcnkowego 17 1 jert tum 0ozayrtnio trwało osadcona. Poprzon konstrukcję sam. 2 mogą zostnr zlzeciągnjotz ^^nąnt trantpc)oZusące marmieł lypE, w ptzedatawton^ wjąrad.u, j'a^o wagony ko lejowe '18, j9. Wajjuity 19 i0 ciąpuęte albo przec od.owin^ią maszym0· pocijtgowo, alró) ok pomoci zroeciegarki pębnowoj. Wagony 18, 19 przychodzą z, niepokazanej stacji załadowczej, na której wagonp IN ą9 ty napehuaee matericłnm ..ν^ηη.
Usyg0zemz do kantowania materiałów iypOicll 1 mett ρ/ουρο^κ^ορηπο, nie pra ^onąne Mżej. bezdotykąwe urządzeniu ρ^Ι^ρϊοΙ0 Uooądzenie analizujące ma różne elementy nnahsuj °ζο. Uórn będy jeszcze bUżeg omówinc. Na urkągeeaiu do .lontowam, rów seteggólko1ci ua raime dok, ej 12, s ą puąawidziJJae perwsze elementy ao ed^m^cc ο1, 21 urzą^io1! ηΜί^υ]'ącego. Ekoiog aninzi^y 2y iest pory tym sk.ierą>łVjlity pzayriwnie dk toezucb j^rzky F, podczas ysly eternim aoalizu.kry ο1 pest skierowany on boranie iaz0w KnaZg z oW/dwu etementów dzghzk^^ąj^z1 20, 21 ma jeden pojedjoic^, °wg teżąca obok cietów h^. dwa umjnsraęyno jądoc na drugim czajm5, zo nie jesi ΜΟκϊ 1okaaaag.
Brzdotykowe uroądzame ona.izuj.ca j^^t na-tępnie wyposażone w drugi element onalizpjący 22. JecO oamocewany na natanc gyoaas 3 j sb-nowomy ku dotowr Pupocamocowatna Ioż0 w bercoku Ο5ι00, przed zzwabrziwm ąunktem .czega.u 0 dźwigni ą. ^na tym. tu pewaęj' odlrkoścą ^rbd ą oa bmoteukoją nomy K są ptzetjzdljany Poncie eleminty aMhzuj^e Trzecio Cementy anahw^ce cą ngkierowapo na jcnmp boaine ργζοΙο.©^ących ecu^oo2.,'. Poctobnir ja' etomenty anaheupce Ć20, 2'1, mt^ąelcmcaty anagyjące 22, 2^ 24 mig1 o0poo0aónjg j^t^^ji tob róaoiież dwa ιοΙμΙ^, aby w ton sposóą lmoizjsdu1 pccwilop^otaeńttwo awarii 2ο,ο:^υ/^^ιο2ο Cementu
172 563 analizującego. W danym wypadku, w elementach analizujących chodzi o zapory ultradźwiękowe, możliwe jest również zastosowanie innych, pracujących bezdotykowo elementów analizujących.
Flpmenm anfllwiiarp 9Π dn ad nnnr7p7 «tpnibnz wpńrr- — · ją —-ą-* , ja nikiem 15. Sterowanie będzie jeszcze bliżej omówione. Wciągnik ma możliwość pracy przy dwóch prędkościach. Do dyspozycji jest tu stosunkowo niska prędkość pracy, a z drugiej strony wysoka prędkość podnoszenia. Wysoka prędkość podnoszenia jest, w zależności od wartości zmierzonych przez elementy analizujące i przetworzonych przez układ sterujący, tak ustalana, aby urządzenie do plantowania 11 zdążyło zostać usunięte z profilu zbliżającego się środka transportu materiału sypkiego, zanim dotknie on belki równającej. Tak, przykładowo, wysoka prędkość podnoszenia, przy prędkości wagonów 18 i 19 około 0,4 do 0,5 m/s i przy odległości ścian czołowych dwóch kolejno następujących wagonów około 1 m, musi wynosić co najmniej 0,255 m/s, jeżeli wciągnik podnosi urządzenie do plantowania o 510 mm. Doliczając odpowiedni stopień bezpieczeństwa, prędkość powinna wynosić ok. 0,373 m/s.
ΛΑ/ζ*-ί n/Trł^ilr· W 1/cAra/rg nACki r1 nnmAPi nbóKr IZ M iqc+ rśnnm+rrmmw w ymnorłstii' £» n vicigiua_ nuon\joe ντχνοχν/ -j\j ±viWj rv zabezpieczające przed przeciążeniem, względnie w wyłącznik przeciążeniowy, który wyłącza wciągnik przy 110% nominalnego obciążenia. Obciążenie robocze wciągnika wynosi 32 KN, to znaczy 16 KN na linę, jeżeli użyte są dwie liny 16. Urządzenie zabezpieczające przed obciążeniem jest użyteczne w tym wypadku, jeżeli urządzenie do plantowania, w położeniu równania, zawiśnie na jakimś przedmiocie. Z reguły osoba obsługująca dokonuje w takim wypadku próby oswobodzenia urządzenia do plantowania za pomocą wciągnika. Dla uniknięcia uszkodzeń przewidziano wyłączanie przeciążeniowe.
Oprócz wyłączania przeciążeniowego, wciągnik 15 jest zaopatrzony w urządzenie naprężające linę lub w wyłącznik, w wypadku zwisania liny, oraz dźwigowy wyłącznik bezpieczeństwa. Ponadto jest on wyposażony w wyłącznik graniczny przekładni z 4 stykami. W stykach tych chodzi o górny i dolny wyłącznik krańcowy zabepieczający oraz o górny i dolny wyłącznik graniczny roboczy.
Wyłącznik w wypadku zwisania liny utrzymuje linię stale w stanie naprężonym. Górny i dolny wyłącznik krańcowy zabezpieczający określają skrajne górne i dolne położenia urządzenia do plantowania.
Na jedynej figurze przedstawiono linią kreskowaną urządzenie do plantowania w położeniu górnym, odpowiednio do umieszczonego górnego granicznego wyłącznika bezpieczeństwa. Pomiędzy różnicą wysokości, ustaloną przez górny i dolny wyłącznik krańcowy zabezpieczający, znajdują się górny i dolny wyłącznik graniczny roboczy. Po wyuczeniu wyłącznika roboczego granicznego można, na przykład, wybrać wstępnie wysokości wagonów 2,8 m; 3,4 m; 4,2 m i 4,4 m. Urządzenie do plantowania 11 podnosi się następnie do górnego wyłącznika granicznego roboczego (punkt odniesienia dla ruchu), po czym opuszcza się na żądaną wysokość. Gdy belka równająca, podczas ruchu odniesienia, znajdzie się w żądanym położeniu, to wstępny wybór wysokości jest zakończony. Wstępny wybór wysokości można przerwać za pomocą wyłącznika roboczego albo za pomocą wyłącznika bezpieczeństwa. Napęd ręczny jest w tym czasie zablokowany.
Przed i po wyborze wysokości napęd ręczny jest czynny. Osoba obsługująca może tym samym ustawić w dowolnej pozycji między górnym i dolnym wyłącznikiem granicznym roboczym. Ponadto urządzenie do plantowania 11, za pomocą wspomnianego układu sterującego, może być sprzężone z urządzeniem załadowczym. Jeżeli urządzenie załadowcze nie zostanie uruchomione do określonego punktu czasowego, to urządzenie do plantowania automatycznie zostanie podciągnięte do położenia spoczynkowego w górnym punkcie wyłącznika granicznego roboczego. To samo dotyczy, jeżeli samo urządzenie do plantowania nie zostało uruchomione do określonego punktu czasowego. Jeżeli urządzenie do plantowania 11 zostało podciągnięte do położenia spoczynkowego, to wciągnik 15 jest wyłączony za pomocą górnego wyłącznika roboczego granicznego.
172 563
Aby wykluczyć niezamierzone opuszczenie urządzenia do plantowania 11, na przykład, wskutek obsunięcia się hamulca w czasie dłuższego okresu postoju, przewidziano, nie przedstawione tu, mechaniczne ryglowanie. Ryglowanie może nastąpić ręcznie, ale także ęton rrnnr U-/LCAA1 ALU V j 11i w,i < i i; < / urządzenia ryglującego. Stan zaryg-iowu-mc* z,u.3icijv uviiwyvvjiiy przez czujnik zbliżeniowy i może być przykładowo wskazany za pomocą czerwonej lampki na tablicy kontrolnej.
Do pracy przy plantowaniu musi najpierw zostać usunięte mechaniczne zaryglowanie urządzenia plantującego, co zostaje uchwycone przez czujnik zbliżeniowy. Górny roboczy wyłącznik graniczny rejestruje urządzenie do plantowania i po zwolnieniu, za pośrednictwem czujnika zbliżeniowego, daje sygnał gotowość do pracy na tablicę kontrolną, na przykład, za pomocą lampki zielonej. Urządzenie do plantowania może teraz osoba obsługująca, za pomocą włącznika przyciskowego, opuścić w żądane położenie. Odpowiednie współrzędne wysokościowe dla każdej wysokości zostają osiągnięte przez jednorazowe uruchomienie wyłącznika przyciskowego. Uchwycenie współrzędnych pysokośdowyzh nestępuj e ma pośredmetwesz czojmków zbliMniowych, nadajników kapa „i a_______i,ko s^rClnei.«~'U w, — __________·~-ΐ2 uuiuiAjwugu iuu puuuL/ιψuii uiz,ćjuzAZLi ρνχιπαιuwyuii, Muit uupuwicuiiiu uu zejuanoj wysokości κρεζίηιίą poyopenie iwządzema pli j^rzekazują do układu steczjącego.
Gdyby poszczególne wlementy analizojąne uuo^izyo, albo wskutek s^.ódliwżo^siίzykcjpąowanio niw yadzMłaty śnodki zabozpjeoyajgsz na wcbgn^u, m^oby o u ^owoSuć zio aetiserąΐρennepo wy^ckenib mecloimzmu bębnowagy albo wo wydwol^^^ki optyemy^ i akuotyczn^h senatów osirzpgawcznptp ^oadto, w wypi-MRz znkłpcemz w urządypmy napizajzccym Hnei, może zostać prz.eswany zp^d ręczny lub trz wstępny wybór oróźeh Pd dsnnięcio zaktósema tomeczne atom gmowne wsp^re wybrame wysoka, óIMi Uzebc ^ιζολίο napędem nanyowvdzićnażądany jpunkt. Ppty zaktócwnr ^zżo^ewwwe^, pa zakłócenia, należy uruchomić klawisz potwierdzenia. Następnie, podobnie jak przy urząłlcvnin nepmająsym °Γ^ο^η oatety wstyppia Yt^brać wyϋogosz. Uzęb yęczmiy, toi^ji pozc wstęp^w^to wysokoMa zortemy ^μκζ^ wyjącvyto bnndienozosfwa, ko Uesunek szzcly wygoocw żabi znblpksiwany. Można w^ću-koz ^ζοϋ ty&o odjechuć md wpiączzbkn ksp.gcnwepo, en poKiuobą ^ϋ^ο napędu. ^Mn ążnąriznni.s za1anunknwe nie jesz gotowe do pracy, Pu nie można go również uruchomić z głównego stanowiła srerowmpzzgo. Przez prnurąyzgyje dopwwa^enia ze ste room ia głównego nw sterowanie lokabu możliwe p^^y nΓιτchomjenie urzą°zenią w yyksvdzie naprawczym. Mo żliwe iesr taMe przetooczeme wąłąyzmke rohouzega granicznego. yrry tym z.poW^ prawy osoba obrłsi^ąuą możz ugzvtecoąż yWacznik r obnc-oy graniwzny y 'tym uwitym invawd:ąć w^ącm^ Uańcrwy bnnpjz.cneńrlova. Jeżah zastępy oriągrityty weSócnPin zgeąż bezpieczeńytwa, tę da.sey yn:jt w tym ^ετυπ^ zostante zaHoknwaoy, cb zostajz rpowodowane przezukkid stentjący. Urób j^fąiyb^ sąjedąin w mewU^iwO ge^rjtnc^ć do zsąndveniy p^tojące^ materia. eypki, to urząyzenie ylanrójncg sos to niz ρη^^ζwn pćidmesione w pntetyw^ ztyłOnnka rotonezg) gramuznego. Purlobnie ilzizśe tty w tówounku jazdyo nip Spić nassawirey a z wiOż·ryuu etapich wyeokośzi.
teżeh israz pianjąwame odbywa ϋς s^ow1. z ramw równające się go rójko wagonu rns mniej niż j m, to ramię e ówmeż poonosi sg do góntego wytyczona robo-zyg. Meylcno e.s.
OgólThe moMu Hiwipróżić, że pr7en--tnw·ący ι0ρι^,^5^^Κ pokazuje możliwoM yp pn\srlie.lja nnzpieązπvj pracn nrho^iip^engl do ^auliowama stożków nzsy^OYtyyłi materiałów yonkicTl, pvcy czym ureąd/.eme pikn-t ήρε j es. zabvypiekeone pobed entkrnęciem się: c wagnorm. Uoydzeme może .ró uruiliemiarw oiró^o ręczmy, .0° syłn^tp'natys^yąó^, jak rówzteż . pe^z1oyϋtometyranie. Jegozastosjswazie yiot wszęckle tron możliwe, pdzie ^ϋ^ηηε omteriaW s^kw.
172 563 ί,
Λ°
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do plantowania materiałów sypkich, zwłaszcza do wyrównywania stożków nasypowych, które powstają w szczególności przy ładowaniu materiałów sypkich na wagony kolejowe, o konstrukcji ramowej, z ramą górną, z urządzeniem do plantowania połączonym z ramą górną, i które ma ramę dolną z belką równającą, zwłaszcza z pługiem i z dołączonym w kierunku jazdy bębnem do plantowania, oraz z urządzeniem podnoszącym do poruszania urządzenia do plantowania między górnym i dolnym położeniem skrajnym, znamienne tym, że posiada bezdotykowe urządzenie analizujące, które jest połączone z urządzeniem podnoszącym (4) za pośrednictwem układu sterującego, i które steruje ruchami urządzenia do plantowania (11), tak że zapobiega
    LrJ©:,' zm ----------©--x--·λΙΛ...
    aajmzji uu puamowaiua oiuuikiL/iii uu Lianapui tuwaiiia nidicnaiuw sypkich.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie analizujące ma co najmniej jeden pierwszy element analizujący (20, 21), który jest umieszczony na urządzeniu do plantowania (11).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że urządzenie analizujące na co najmniej jeden, drugi element analizujący (22), który jest umieszczony na ramie górnej (3). ’ ’
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie analizujące ma co najmniej jeden, trzeci element analizujący (23, 24), który jest umieszczony w pewnej odległości przed i/lub za konstrukcją ramową (2).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że elementy analizujące (20, 21) są skierowane w kierunku jazdy (F) i przeciw kierunkowi jazdy (F).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że w kierunku jazdy (F) i przeciw kierunkowi jazdy (F) są przewidziane co najmniej dwa, umieszczone jeden nad drugim, elementy analizujące (20, 21, 22, 23, 24).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że elementy analizujące (20, 21, 22, 23, 24) są ukształtowane jako zapory ultradźwiękowe, zapory świetlne i/lub czujniki na podczerwień.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie podnoszące (4) może być napędzane co najmniej z jedną wysoką i jedną niską prędkością podnoszenia.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że wysoka prędkość podnoszenia jest tak określona, ze urządzenie do plantowania (11) może zostać usunięte z profilu śirodka transportowego do materiałów sypkich, zanim ten dotknie urządzenia do plantowania (U.).
  10. 10. Urządzente według zasSro. 8, znamienne tym, © m^dzem. podnoszący (4) j^st z rządzeniem zahiduakowym dla materiału sypkiego sprzężone w ten sposób, że urządzeme ąz plantowama (11) zosteje przesunięte w góraepołoteme. żeżeli l(rl':liOąeIsie zateitedkowe nje zostaniu unietomione preez określony ^zeciąg onzu.
  11. 1 1, Urządzenie według zastrz, 8, znamienne tym, że urządzenie podnoszące (4) jest z urząi^zmem uw zląntowarza ti 1) spezęźnnewten s^sofy ż<c rama zlolna U2) nos(ajo żutomztyczniz piioloo>z^(na w gdune położenie, jeteh ^/(^001^ (te plani-Gwarna nie zostante uruchomiηn e precz osiześlooe pązkdąg czasu.
    le. Ure.dzenie wezdhig znstsz. 1 , znamininie tym, że posirtoa u)żadząj^n rygluj ące. ną poiCii któragd oru^uente do plantowania (11) juzd osiowane w górnym położeniu.
    1(. IJrzadzzioe wedhig zastrz. 1(, naeimnnne ° wten eąd/gjowηdia jes t rojη)srpwam jdozwz ureredzestie rejesteujące i ^ezkasywm. daluj i1)) układu zteoui.cegcz któsy lak dfago blokuj urządzenie podnoszące, aż stan zaryglowania zostanie zniesiony.
    172 563
  12. 14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że do ograniczenia ruchu urządzenia do plantowania (11) jest umieszczony jeden górny i jeden dolny, nastawiony na stałe, wyłącznik krańcowy bezpieczeństwa, oraz jeden górny i jeden dolny przestawny
    AwłaPrzriiL’· Izrsrirnuro
  13. 15. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że przewidziane jest co najmniej jedno, sprzężone z urządzeniem podnoszącym (4), urządzenie pomiarowe, zwłaszcza czujnik zbliżeniowy lub nadajnik kąta obrotowego, do uchwycenia współrzędnych wysokościowych środka transportującego do materiałów sypkich.
  14. 16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że posiada zabezpieczenie przeciwciążeniowe dla urządzenia podnoszącego (4),
  15. 17. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że urządzenie podnoszące (4) jest ukształtowane jako wyciągnik (15), który jest umieszczony na ramie górnej (3) i jest za pomocą co najmniej jednej liny (16) połączony z ramą dolną (12), przy czym ramy (3, 12) są ze sobą połączone za pomocą co najmniej dwóch, umieszczonych równolegle względem siebie, odchylonych przegubowo prowadnic (5, 6).
    1 o iu.
    ......znamienne lyiii, ze lid urząużćiuu puuiiuszŁjcyin jest umieszczone urządzenie do napinania liny, które linę (16), przy nasadzaniu urządzenia do plantowania, ponownie napina.
  16. 19. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że na ramie dolnej (12) jest umieszczone urządzenie do napylania wodą.
PL30187394A 1993-01-22 1994-01-13 Urzadzenie do plantowania materialów sypkich PL PL172563B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19934301627 DE4301627B4 (de) 1993-01-22 1993-01-22 Schüttgutplaniervorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL301873A1 PL301873A1 (en) 1994-07-25
PL172563B1 true PL172563B1 (pl) 1997-10-31

Family

ID=6478683

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL30187394A PL172563B1 (pl) 1993-01-22 1994-01-13 Urzadzenie do plantowania materialów sypkich PL

Country Status (5)

Country Link
CN (1) CN1045756C (pl)
AU (1) AU680842B2 (pl)
DE (1) DE4301627B4 (pl)
PL (1) PL172563B1 (pl)
RU (1) RU2125535C1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106564767A (zh) * 2016-10-31 2017-04-19 华能伊敏煤电有限责任公司 火车车厢煤炭平整碾压装置

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202007010997U1 (de) 2007-08-07 2008-09-11 Hagemann, Andreas, Dipl.-Ing. (FH) Vorrichtung zum Verdichten von komprimierbarem Schüttgut und Preßorgan einer solchen Vorrichtung
CN101509668B (zh) * 2009-03-24 2010-11-10 青岛艳阳天环保锅炉有限公司 一种可移动锅炉分煤装置
US20130192488A1 (en) * 2009-12-21 2013-08-01 Ecofab Covers International Inc. Railcar Cover Systems
CN101955070B (zh) * 2010-09-25 2012-07-25 吴险峰 含有煤炭整形辊的适用于火车运输煤炭的自动整形器
CN102040105B (zh) * 2010-11-19 2013-02-13 青岛港(集团)有限公司 平车机
CN102303786B (zh) * 2011-06-20 2013-10-30 山东莱芜煤矿机械有限公司 全自动智能平车降高系统
CN102616585A (zh) * 2012-04-20 2012-08-01 厦门金华厦工程机械有限公司 散装货物整平机
CN102642727B (zh) * 2012-05-07 2013-11-06 鞍钢集团矿业公司 货运车辆物料平整机
CN103043459A (zh) * 2013-01-27 2013-04-17 中煤科工集团武汉设计研究院 一种车厢物料整平压实装置
CN103910213B (zh) * 2014-04-21 2015-11-18 中煤科工集团武汉设计研究院有限公司 一种三压辊旋转式整平装置
CN104085708B (zh) * 2014-07-30 2016-06-29 开滦能源化工股份有限公司范各庄矿业分公司 平煤机
CN105035693B (zh) * 2015-07-16 2017-12-15 华电电力科学研究院 一种逆向转动煤流整形器及其整形方法
CN105712103A (zh) * 2015-09-17 2016-06-29 成都明日星辰科技有限公司 一种带保持功能的货运火车散状物料压实装置
CN106927278A (zh) * 2015-09-17 2017-07-07 成都明日星辰科技有限公司 一种货运火车散状物料压实平整装置
CN105752708A (zh) * 2015-09-17 2016-07-13 成都明日星辰科技有限公司 一种高效货运火车散状物料压实装置
CN105752709A (zh) * 2015-09-17 2016-07-13 成都明日星辰科技有限公司 一种货运火车散状物料压实装置
CN105819242A (zh) * 2015-09-17 2016-08-03 成都明日星辰科技有限公司 一种新型货运火车散状物料压实装置
CN106840080B (zh) * 2017-01-22 2019-05-10 苏州菱麦自动化设备科技有限公司 空间三点平面校准机械手以及重置自查方法以及校准方法
CN107826807B (zh) * 2017-08-21 2020-08-25 江苏通惠机电设备有限公司 一种粮仓轨道式散料扫平机
CN110065831A (zh) * 2019-04-12 2019-07-30 河北工程大学 一种防撞式平煤器
CN110626827A (zh) * 2019-09-17 2019-12-31 宣化钢铁集团有限责任公司 铁路运输车皮货物平整器
CN112744611B (zh) * 2020-12-30 2024-02-09 蒲凯祥 一种可对进料口进行防护的工业机器人用料仓
CN114380081B (zh) * 2022-01-21 2023-11-24 中煤科工智能储装技术有限公司 一种无人操作铁路煤炭整平压实系统和方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3235104A (en) * 1963-05-10 1966-02-15 Erie Mining Co Apparatus for loading cars
DD115629A1 (pl) * 1974-12-20 1975-10-12
SU1250513A1 (ru) * 1985-01-31 1986-08-15 Ленинградский Ордена Ленина,Ордена Октябрьской Революции И Ордена Трудового Красного Знамени Горный Институт Им.Г.В.Плеханова Конвейерный перегружатель
DD251734A1 (de) * 1986-07-31 1987-11-25 Freiberg Brennstoffinst Anordnung zur ueberwachung des schuettprofils von massenschuettguetern bei der verladung in gueterwagen

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106564767A (zh) * 2016-10-31 2017-04-19 华能伊敏煤电有限责任公司 火车车厢煤炭平整碾压装置

Also Published As

Publication number Publication date
AU680842B2 (en) 1997-08-14
DE4301627A1 (de) 1994-07-28
PL301873A1 (en) 1994-07-25
DE4301627B4 (de) 2007-12-13
CN1095685A (zh) 1994-11-30
CN1045756C (zh) 1999-10-20
RU2125535C1 (ru) 1999-01-27
AU5391194A (en) 1994-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL172563B1 (pl) Urzadzenie do plantowania materialów sypkich PL
AT412394B (de) Schiebetritt
JP5449406B2 (ja) ローディングベイ
AU2011310298B2 (en) Apparatus for the Coupling and Decoupling of a Tripper of a Stacker Reclaimer and method therefor
CN107826807B (zh) 一种粮仓轨道式散料扫平机
EP3061713A1 (de) Ladestation mit ladetor und laderampe
US20100180982A1 (en) Silo safety system
CN104828684A (zh) 电梯设备
US20180304748A1 (en) Loading-ramp safety device
EP1283814B1 (en) A spreader
DE102017124406A1 (de) System zur Überwachung und Steuerung von Andock- und Abdock-Vorgängen eines LKWs an einer Verladerampe
CN216104462U (zh) 一种带式输送机皮带防撕裂装置
JP6741516B2 (ja) 粉粒体貯留設備
JP3659117B2 (ja) ケーブルクレーンのバケット制御システム
CN210102997U (zh) 翻车机内火车车厢的溜车检测装置
CN113716289A (zh) 一种带式输送机皮带防撕裂装置及其使用方法
CN219603186U (zh) 一种高空作业车置物台
JPH06282328A (ja) コイル端垂れ下りの自動検知制御装置
Mandelli et al. Converting existing overhead cranes to a fully automatic operation
CN220467287U (zh) 一种带有安全防护结构的电动单梁起重机
CN217075971U (zh) 筒仓远程精准喂料系统
CN208561114U (zh) 一种剪配重卷线上卸料装置
US4324397A (en) Stacking devices and platforms therefor
CN104444688A (zh) 载重货梯及载重货梯超载检测装置
CN116427970A (zh) 管片全自动运输的安全防护系统