PL168918B1 - Sposób wytwarzania nowego chromoforu kedarcydyny PL PL - Google Patents

Sposób wytwarzania nowego chromoforu kedarcydyny PL PL

Info

Publication number
PL168918B1
PL168918B1 PL92295725A PL29572592A PL168918B1 PL 168918 B1 PL168918 B1 PL 168918B1 PL 92295725 A PL92295725 A PL 92295725A PL 29572592 A PL29572592 A PL 29572592A PL 168918 B1 PL168918 B1 PL 168918B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
kedarcidin
chromophore
methanol
gives
benzene
Prior art date
Application number
PL92295725A
Other languages
English (en)
Other versions
PL295725A1 (en
Inventor
John E Leet
Original Assignee
Bristol Myers Squibb Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bristol Myers Squibb Co filed Critical Bristol Myers Squibb Co
Publication of PL295725A1 publication Critical patent/PL295725A1/xx
Publication of PL168918B1 publication Critical patent/PL168918B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/70Carbohydrates; Sugars; Derivatives thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H17/00Compounds containing heterocyclic radicals directly attached to hetero atoms of saccharide radicals
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania now ego chromoforu kedarcydyny, który (a) jest jasnozóltym bezpostaciow ym cialem stalym; (b) ma mase m olekularna 1029 okreslona ze spektrogramu masowego; (c) ma wzór sumaryczny C 53H60N 3O 16Cl; (d) daje widm o absorpcyjne w podczerwieni (KBr) takie, jak pokazane na fig. 1; (e) daje widm o absorpcyjne w nadfiolecie po rozpuszczeniu w metanolu takie, jak pokazano na fig. 2 ; (f) po rozpuszczeniu w D M SO -d 6 daje widm o m agnetycznego rezonansu protonowego takie, jak na fig. 3; (g) po rozpuszczeniu w D M SO -d 6 daje widm o m agnetycznego rezonansu 13C takie, jak na fig. 4; (h) daje w chromatografii cienkowarstwowej na zelu krzemionkowym wartosc Rf 0,29 w ukladzie rozpuszczalników benzen-metanol (9 : 2 objetosciow o) i wartosc Rf 0,16 w ukladzie rozpuszczalników benzen-m etanol (9 : 1 objetosciowo); oraz (i) daje czas retencj i w wysokowydajnej chromatografii cieczowej równy 1 2 minutom na kolumnie z zelem krzemionkowym C 1 8 z odwróconymi fazami w ukladzie rozpuszczalników tetrahydrofuran - 0,2M octan amonu ( 2 : 3 objetosciowo), znam ienny tym , ze wytwarza sie wodny roztwór kedarcydyny, poddaje sie ten roztwór ekstrakcji octanem etylu, zbiera sie ekstrakt octanu etylu, poddaje sie wymieniony ekstrakt octanu etylu chromatografii kolumnowej na zelu krzemionkowym stosujac gradient krokowy w ukladzie elucyjnym benzen-metanol i zbiera sie frakcje zawierajaca chromofor kedarcydyny Wzór PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nowego chromoforu kedarcydyny o działaniu przeciwnowotworowym.
Białkowy przeciwnowotworowy antybiotyk nazwany kedarcydynąopisuje opis patentowy Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5 001 112. Według opisu antybiotyk ten jest kompleksem pojedynczego łańcuchapolipeptydowego i niebiałkowego chromoforu. Kedarcydynę otrzymuje się w procesie fermentacyjnym z udziałem Streptoalloteichus sp. nov. L585-6 (ATCC-53650), a wyodrębnianie i oczyszczanie kedarcydyny opisuje przykład 4 wymienionego opisu. W tym opisie patentowym nie opisano ani nie zasugerowano żadnej procedury oddzielania chromoforu z otrzymanego antybiotyku, ani też nie zasugerowano, że przeciwnowotworowa aktywność kedarcydyny jest związana z niebiałkowym chromoforem.
Przeciwnowotworowy antybiotyk zwany neokarcynostatynąskłada się z kompleksu 1: 1 białka i niebiałkowego chromoforu. Literatura podaje, że część chromoforową neokarcynostatyny można oddzielić od kompleksu drogą ekstrakcji zakwaszonym metanolem i że właściwości przeciwnowotworowe neokarcynostatyny są związane głównie z chromoforem. W przypadku neokarcynostatyny struktura chromoforu została określona (patrz np. J. Antibiotics, 1989, 42, 761-768. Jednak w przypadku kedarcydyny procedura ekstrakcj i metanolem nie wystarczyła do otrzymania oczyszczonego chromoforu.
Inny białkowy przeciwnowotworowy antybiotyk nazwany aureomycyną także zawiera składnik białkowy i niebiałkowy chromofor. Chromofor tego antybiotyku także wydzielono z antybiotyku drogą ekstrakcji metanolem (patrz Biochem. Biophys. Res. Commun., 1980, 94 255-261, a aktywność przeciwnowotworowąponownie stwierdzono przede wszystkim w chromoforze.
168 918
Wiadomo, że istnieją inne białkowe antybiotyki przeciwnowotworowe zawierające niebiałkowy chromofor, którego nie można było skutecznie oddzielić od antybiotyku ani opisaną powyżej metodą ekstrakcji metanolem, ani innymi znanymi metodami oczyszczania. Ogólnie, chromofory z takich białkowych antybiotyków, nawet po oddzieleniu, są znacznie bardziej nietrwałe od samego kompleksu antybiotykowego.
Zgodny z wynalazkiem sposób wytwarzania nowego chromoforu kedarcydyny obejmuje etapy (a) sporządzania wodnego roztworu kedarcydyny, (b) poddania tego wodnego roztworu ekstrakcji organicznej octanem etylu, (c) zebrania ekstraktu octanu etylu, (d) poddania wymienionego ekstraktu chromatografii na kolumnie z żelem krzemionkowym z użyciem gradientowej mieszaniny benzenu z metanolem oraz (e) zebrania frakcji zawierającej chromofor kedarcydyny.
Chromofor wytworzony sposobem według wynalazku jest użyteczny w sposobie powstrzymywania wzrostu nowotworu u ssaka, polegającym na podaniu wymienionemu ssakowi skutecznej ilości chromoforu kedarcydyny lub środka farmaceutycznego zawierającego powstrzymującą wzrost nowotworu ilość chromoforu kedarcydyny i farmaceutycznie dopuszczalny nośnik lub rozcieńczalnik.
Chromofor kedarcydyny można otrzymać z przeciwnowotworowego antybiotyku kedarcydyny wydzielonego metodą z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5 001 112 lub z pożywki fermentacyjnej używanej do wytwarzania kedarcydyny. Jednym z zalecanych substratów jest oczyszczona kedarcydyna wydzielona w sposób opisany w przykładzie 4 wymienionego wyżej opisu patentowego. Inny zalecany substrat otrzymuje się przez filtrację pożywki fermentacyjnej hodowli wytwarzającego kedarcydynę szczepu Streptoalloteichus, poddanie przesączu chromatografii anionowymiennej, gdzie eluentem jest bufor kationowy o pH 7 - 8, a następnie ten sam bufor z chlorkiem sodu oraz zebranie frakcji wymytej buforem z NaCl. Eluat z tej operacji chromatograficznej jest wolny od wielu zanieczyszczeń, co pozwala na osiągnięcie wyższej wydajności chromoforu. Stwierdzono, że wygodnie jest liofilizować ten eluat przechowując go przed opisaną poniżej ekstrakcją, ale równie dobrze można zastosować bezpośrednio eluat wodny. W sposobie według wynalazku można także zastosować przesączoną pożywkę fermentacyjną pomijając etap oczyszczania anionowymiennego, ale niezbędne są wówczas dalsze etapy oczyszczania chromoforu, a proces jest mniej wydajny w porównaniu z procesem stosującym oczyszczoną kedarcydynę lub częściowo oczyszczoną pożywkę fermentacyjną poddaną procesowi anionowymiennemu.
Wodny roztwór kedarcydyny oczyszczonej lub częściowo oczyszczonej zgodnie z powyższym opisem poddaje się następnie ekstrakcji octanem etylu. Inne rozpuszczalniki organiczne, takie jak zakwaszony metanol stosowany do otrzymywania chromoforu neokarcynostatyny, n-butanol, benzen z metanolem i chloroform z metanolem, powodują rozkład lub tworzenie emulsji. Ekstrakt octanu etylu poddaje się następnie chromatografii cieczowej na żelu krzemionkowym, stosując jako eluent benzen zawierający gradientowo rosnące ilości metanolu. Frakcje bada się metodą chromatografii cienkowarstwowej, a pożądaną frakcję zawierającą oczyszczony chromofor kedarcydyny można następnie zatężyć pod zmniejszonym ciśnieniem i otrzymać produkt w postaci bezpostaciowego ciała stałego barwy jasnożółtej.
Chromofor kedarcydyny ma następujące właściwości fizykochemiczne:
Opis: Jasnożółte ciało stałe, bezpotaaciowe
Trwałość: Bardzo nietrwały. Rozkłada się w ciągu godzin w roztworze benzenu, chloroformu, metanolu i dimetylosulfotlenku (DMSO).
Wzór cząsteczki:
C53H60N3Oi6Cl
Masa cząsteczkowa: 1029,3228
Widmo masowe: Spekoometr masowy Kratos MS50 [M+H]+ 1030, FAB z alkoholem m-nitrobenzylowym
168 918
Widmo w podczerwieni: Spektrometr IR z transformacją Fouriera Perkin Elmer
1800; pastylka KBr. Główne pasma IR (cm'1); 3432, 3076, 2976, 2832, 2188,1742,1656, 1622,1525,1470, 1450,1434, 1386,1354,1298, 1240, 1192,1164, 1114, 1080, 1060, 1032, 1010, 980, 936, 902, 862, 824, 798, 680.
Widmo w nadfiolecie:
Spektrofotometr z matrycą diodową Hewlett Packard 8452A Xmax (MeOH): 256, 316 nm (log ε 4,78, 4,16)
Analiza metodą wysokowydajnej chromatografii cieczowej: Kolumna:
Eluant:
Przepływ: Detektor: Stężenie próbki Czas retencji:
Q-BEX C18 (10 μ) nr 10230 4 części tetrahydrofuranu, części 0,2M octanu amonu 2 ml na minutę 254 nm μg/ml metanolu 12 minut
Analiza elementarna: Znaleziono: C 58,78; H 5,78; N 3,56
Test jakościowy na Cl: pozytywny Test jakościowy na S: negatywny 'Η-NMR: Spektrometr Bruker model AM-500
Rozpuszczalnik: DMSO-d6
Zaobserwowane przesunięcia chemiczne (względem sygnału DMSO δ 2,531):
1,09 (s, 3H), 1,16 (s br, 6H), 1,34 (s br, 6H), 1,74 (m, 2H), 1,92 (m, 1H), 2,05 (d, 1H, J=14,3), 2,36 (m, 1H), 2,46 (s, 6H), 2,86 (m, 2H), 3,21 (m, 1H), 3,78 (s, 3H), 3,95 (s, 3H), 3,95 (m, 1H), 4,04 (m, 1H), 4,09 (m, 1H), 4,12 (m, 1H), 4,27 (m, 1H), 4,30 (m, 1H), 4,34 (m, 1H), 4,53 (s br, 1H), 4,75 (m, 1H), 4,81 (s br, 1H), 5,11 (s br, 1H), 5,44 (s br, 1H), 5,56 (m, 1H), 6,19 (s, 1H), 6,62 (s, 1H), 6,97 (s, 1H), 7,11 (s, 1H), 7,22 (d, 1H, J=8,3), 8,06 (d, 1H, J=8,3), 8,48 (s, 1H), 9,59 (d, 1H, J=7,4).
13C-NMR: Spektrometr Bruker model AM-500
Rozpuszczalnik: DMSO-d6
Zaobserwowane przesunięcia chemiczne (względem sygnału DMSO δ 39,113, 39,268, 39,447, 39,601, 39,780,39,935,40,113):
Sygnał PPM Krotność
1 17,13 q
2 18,25 q
3 21,86 q
4 27,19 q
5 36,38 t
6 37,62 t
7 41,64 t
8 44,63 q
9 48,31 d
10 49,94 d
11 60,71 q
12 61,62 q
168 918
13 64,05 d
14 64,24 t
15 65,67 d
16 65,96 d
17 68,45 s
18 68,93 d
19 70,11 d
20 71,85 s
21 71,91 d
22 76,22 d
23 78,46 d
24 83,14 d
25 88,16 s
26 94,64 d
27 99,81 d
28 99,91 s
29 102,13 d
30 103,96 s
31 109,79 s
32 110,01 d
33 115,86 s
34 117,10 s
35 120,06 d
36 122,80 d
37 123,99 d
38 129,02 s
39 134,33 s
40 136,22 d
41 139,02 s
42 139,10 d
43 141,40 s
44 144,46 s
45 146,28 s
46 148,33 s
47 153,29 s
48 155,17 s
49 155,37 s
50 167,24 s
51 169,06 s
Chromatografia cienkowarstwowa: Rf 0,29 Benzen-metanol 9 : : 2
Rf 0,16 Benzen-metanol 9 :1 Płytka: żel krzemionkowy Uniplate, 0,25 mm grubości (Analtech) Detekcja: Krótkie promieniowanie nadfioletowe, spryskiwanie siarczanem ceru
W oparciu o podaną wyżej charakterystykę fizykochemiczną sądzi się, że chromofor kedarcydyny ma strukturę odpowiadającą wzorowi przedstawionemu na rysunku.
Fig. 1 przedstawia widmo absorpcji w podczerwieni chromoforu kedarcydyny (pastylka KBr). Fig. 2 przedstawia widmo absorpcyjne w nadfiolecie chromoforu kedarcydyny rozpuszczonego w metanolu.
Fig. 3 przedstawia widmo protonowego rezonansu magnetycznego chromoforu kedarcydyny w DMSO-d6 (500,13 MHz).
168 918
Fig. 4 przedstawia widmo magnetycznego rezonansu C chromoforu kedarcydyny w DMSO-d6 (125,76 MHz).
Środki farmaceutyczne zawierające skutecznie inhibitujące nowotwór ilości chromoforu kedarcydyny w połączeniu z farmaceutycznie dopuszczalnym nośnikiem lub rozcieńczalnikiem mogą także zawierać inne aktywne środki przeciwnowotworowe i mogą przybierać postać farmaceutyczną odpowiednią dla pożądanego sposobu podawania. Przykłady takich środków obejmują preparaty stałe do podawania doustnego, takie jak tabletki, kapsułki, pigułki, proszki i granulki, ciekłe preparaty do podawania doustnego, takie jak roztwory, zawiesiny, syropy lub eliksiry oraz preparaty do podawania pozajelitowego, takie jak sterylne roztwory, zawiesiny lub emulsje. Można je wytwarzać także w postaci sterylnych preparatów stałych, które można rozpuszczać w sterylnej wodzie, solance fizjologicznej lub innym sterylnym środku do iniekcji bezpośrednio przed zastosowaniem.
Przy stosowaniu jako środek przeciwnowotworowy optymalne dawki i reżimy podawania dla danego pacjenta może łatwo ustalić fachowiec. Należy oczywiście rozumieć, że rzeczywista stosowana dawka będzie się zmieniała w zależności od konkretnej mieszanki, sposobu podawania i danego miejsca, pacjenta i leczonej choroby. Będzie trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników modyfikujących działanie leku, włącznie z wiekiem, masą ciała, płcią dietą, czasem podawania, drogą podawania, szybkością wydalania, stanem pacjenta, połączeniem leków, wrażliwością na leki i stanem choroby.
Aktywność przeciwnowotworową chromoforu kedarcydyny określono w teście cytotoksyczności in vitro wobec kilku linii komórek ludzkich nowotworów oraz in vivo wobec transplantowalnej białaczki P388 i czerniaka B-16. Poniżej opisano wykorzystane metody i wyniki.
I. Metody
A. Test cytotoksyczności in vitro
Linie komórek zastosowane do określania cytotoksycznego działania in vitro obejmują wrażliwą na leki linię ludzkich komórek raka gruczołów okrężnicy HCT116, oporne na leki siostrzane linie komórek HCT116/VP35 i HCT116/VM46 odpowiednio o niskim poziomie topoizomerazy II i podwyższonym poziomie 1 glikoproprotein P-170 oraz oporną na leki linię ludzkich komórek raka jajnika A2780 i siostrzaną a2780/DDP. Linia A2780/DDP jest zgodnie z literaturą oporna dzięki ulepszonym mechanizmom naprawy DNA i zwiększonemu poziomowi GSH/GST. Komórki hodowano w środowisku McCoya i 10% płodowej surowicy bydlęcej. W fazie wzrostu logarytmicznego umieszczono 4 x 103 komórek na studzienkę w płytkach o 96 studzienkach i inkubowano w temperaturze 37°C w atmosferze 95% O2z5% CO2 przez 24 godziny, aby komórki uległy przyłączeniu. Dodano związki do górnego rzędu studzienek, seryjnie rozcieńczono (czterokrotne rozcieńczenie) i inkubowano przez dodatkowe 72 godziny. Określono liczbę żywych komórek w każdej studzience w opisany poprzednio sposób 2 dodając 0,05 mg/ml końcowego stężenia barwnika tetrazolinowego (XXT) w obecności 0,005 nM końcowego stężenia metanosulfonianu fenazyny. Po inkubacji w temperaturze pokojowej przez 3 godziny w celu rozwinięcia koloru zmierzono optyczną gęstość przy pomocy czytnika płytek Dynatech MR600 przy długości 450 nm. Obliczono wartości IC50 (stężenie leku inhibitujące wzrost komórek w 50%) stosując regresję liniową odczytów gęstości optycznej. Dokonano trzykrotnego oznaczenia na oddzielnych płytkach o 96 studzienkach dla każdego leku i każdej badanej linii komórek.
B. Modele komórek mysich in vivo
1. Modele białaczki mysiej P388
Utrzymywano nowotwór P388 w formie puchlinowej w myszach DBA/2. Doświadczalne modele nowotworu wykorzystywały myszy CDF1 którym implantowano dootrzewnowo lub dożylnie 1 x 106 komórek białaczki w dniu 0 i leczono je lekami zgodnie z podanym sposobem i czasem dawkowania. Myszy zważono w dniu 0 oraz w dniu 5 i 6. Utrata wagi rzędu 20% lub większa wskazywała na toksyczność leku. Każda grupa dawkowania składała się z sześciu myszy, a grupa kontrolna z 10. Rozkład dawkowania był Q1DX1;1. Codziennie badano liczbę
168 918 zgonów i określono medianę czasu życia dla każdej grupy. Wzrost czasu życia rzędu 25% lub większy w grupie poddanej działaniu leku w porównaniu z grupą kontrolną nie leczoną był kryterium aktywności (% T/C > 125%). Doświadczenie przerwano około 30 dnia.
2. Model mysiego nowotworu stałego B-16
Czerniaka mysiego B-16 utrzymywano jako nowotwór podskórny w myszach C57BL/6. Doświadczalne modele nowotworu wykorzystywały myszy BDF1, którym implantowano podskórnie 25 mg fragment nowotworu w dniu O. Chromofor kedarcydyny podawano dożylnie w układzie Q1DX1;1. Myszy zważono w dniu 0 oraz 9.
II. Wyniki
A. in vitro
Jak to przedstawiono w poniższej tabeli 1, chromofor kedarcydyny był wyjątkowo silny (w porównaniu z VP-16 (etopozyd)) jako środek wstrzymując rozwój komórek (wartości IC50 wyrażone w nanogramach związku na ml, końcowe stężenie). Chromofor kedarcydyny był 285 i 1725 razy bardziej skuteczny od VP-16 w dwu wrażliwych na VP-16 liniach komórek. Ponadto chromofor kedarcydyny nie wykazywał krzyżowej oporności z VP-16 w liniach HCT116/VP3 5 i HCT116/VM46. W testach z wrażliwą linią A2780 i linią A2780/DDP zarówno VP-16, jak i chromofor kedarcydyny były 6,6 raza słabsze w linii komórek opornej w porównaniu z linią wrażliwą
Tabela 1
Związek Cytotoksyczność in vitro chromoforu kedarcydyny IC50 (ng/ml)
Linie komórek
HCT116 HCT116/VP3 HCT116/VM46 A2780 A2780/DDP
Chromofor kedarcydyny 0,4 0,3 0,3 0,2 1,3
VP-16a (etopozyd) 690 8758 3255 57 379
a Wartości VP-16 są wartościami średnimi z trzykrotnych oznaczeń z ostatnich sześciu eksperymentów
B. In vivo
1. Model białaczki mysiej P388
Oceniany w działaniu wobec dootrzewnowo implantowanej mysiej białaczki P388 chromofor kedarcydyny dawał stosunek T/C% 175 przy optymalnej dawce 1 mg/kg na zastrzyk przy podawaniu dootrzewnowym w dzień po implantowaniu nowotworu. W tym samym doświadczeniu dożylnie implantowane komórki nowotworowe P388 były także wrażliwe na działanie chromoforu kedarcydyny. Po podaniu dożylnym w dzień po implantowaniu nowotworu chromofor kedarcydyny dał T/C% równe 214 przy optymalnej dawce 0,25 mg/kg zastrzyk. Dwie różnego pochodzenia kedarcydyny były jednakowo skuteczne, chociaż nieco słabsze od chromoforu kedarcydyny w tym samym doświadczeniu. Działanie przeciwnowotworowe chromoforu kedarcydyny wobec białaczki mysiej P388 potwierdzono w doświadczeniu 8328. W modelu implantacji dootrzewnowej chromofor kedarcydyny podawany dootrzewnowo w układzie Q1DX1;1 dawał T/C% równe 185 przy optymalnej dawce 0,25 mg/kg na zastrzyk. W modelu implantacji dożylnej w tym doświadczeniu chromofor kedarcydyny dawał T/C% równe 186 przy optymalnej dawce 0,125 mg/kg na zastrzyk dożylnie, w tym samym układzie. Dwie różnego pochodzenia kedarcydyny były jednakowo skuteczne, nawet jeśli nieco słabsze od chromoforu kedarcydyny w tym samym doświadczeniu.
W modelach białaczki mysiej P388 chromofor kedarcydyny był równie silny i skuteczny niezależnie od ustalaniajego działania przeciwnowotworowego przy podawaniu dootrzewnowym w modelu dootrzewnowym lub podawaniu dożylnym w modelu dożylnym. Chromofor kedarcydyny był równie skuteczny i nieco silniejszy od kedarcydyny w modelu P388.
2. Model mysiego nowotworu stałego B-16
W doświadczeniu 796 oceniano działanie przeciwnowotworowe chromoforu kedarcydyny w modelu mysiego czerniaka B-16. Gdy nowotwór implantowano podskórnie, chromofor
168 918 kedarcydyny wykazywał aktywność według kryterium długości życia dając T/C% równe 164 przy podaniu dożylnym w dzień po implantacji nowotworu w optymalnej dawce 0,75 mg/kg na zastrzyk. W tym samym doświadczeniu kedarcydyny dała identyczny stosunek T/C% przy optymalnej dawce 0,75 mg/kg na zastrzyk przy tym samym sposobie i układzie podawania. Ani kedarcydyna, ani jej chromofor nie były aktywne według kryterium opóźniania rozwoju nowotworu.
III. Wnioski
Chromofor kedarcydyny wykazał znaczące działanie przeciwnowotworowe w modelu dootrzewnowo lub dożylnie implantowanej białaczki mysiej P388orazpodskómieimplantowanego czerniaka mysiego B-16 według kryterium długości życia. Był tak samo aktywny i nieco silniejszy od kedarcydyny przy bezpośrednim porównaniu w tych samych doświadczeniach.
IV. Odnośniki
1. Long, B. H., Wang, L., Lorico, A., Wang, R. C. C., Brattain, M. G. i Casazza, A. M., Mechanisms of Resistance to Etoposide and Teniposide in Acquired Resistant Human Colon and Lung Carcinoma Cell Lines. Cancer Research 51, w druku (1991).
2. Scudiero, D. A., Shoemaker, R. H., Pauli, K. D., Monks A., Tierney, S., Nofziger, T. H., Currens, M. J., Seniff, D. i Boyd, M. R., Evaluation of a Soluble Tetrazolinum/Formazan Assay for Cell Growth and Drug Sensivity in Culture Using Human and Other Tumor Cell Lines. Cancer Research 48: 4827-4822 (1988).
Wyniki doświadczeń wskazują, że chromofor kedarcydyny wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe invitro wobec kilku linii komórek ludzkich nowotoworów oraz in vivo wobec mysiej białaczki P388 i czerniaka BI 6.
Wyniki prób przedstawiono w poniższych tabelach 2-7.
Tabela 2
Aktywność przeciwnowotworowa wobec implantowanej dootrzewnowo białaczce P388 (dośw. 8305)
Próbka Ilość mg/kg/dawkę lub rozcieńczenie Mediana czasu życia % T/C Przeciętna zmiana masy (g) Liczba żywych myszy 5 dnia
Mitomycyna C 4,8 23,0 230 -0,7 6,6
3,2 20,0 200 -0,5 6,6
Kedarcydyna 1,6 18,5 185 1,3 6,6
26596-48-1 0,8 17,0 170 -0,9 6,6
0,4 16,0 160 -0,8 6,6
0,2 15,0 150 -0,0 6,6
0,1 14,0 140 0,3 6,6
0,05 13,5 135 0,8 6,6
Kedarcydyna 1,6 17,5 175 -0,9 6,6
29190-85-1 0,8 17,5 175 -0,3 6,6
0,4 15,0 150 0,2 6,6
0,2 14,0 140 0,3 6,6
0,1 13,5 135 0,5 6,6
0,05 14,0 140 1,4 6,6
Chromofor 4 9,0 90 -3,6 6,6
kedarcydyny 2 10,5 105 -2,2 6,6
1 17,5 175 -0,3 6,6
0,5 16,5 165 -0,5 6,6
0,25 15,0 150 -0,4 6,6
0,125 14,5 145 0,1 6,6
Grupa kontrolna 10,0 100 2,5 10/10
168 918
T a b e 1 a 3
Aktywność przeciwnowotworową wobec implantowanej dożylnie białaczce P388 (dośw. 8305)
Próbka Ilość mg/kg/dawkę lub rozcieńczenie Mediana czasu życia % TC Przeciętna zmiana masy (g) Liczba żywych myszy 5 dnia
Mitomycyna 4,8 13,5 193 -0,8 6,6
3,2 11,0 157 0,5 6,6
1,6 10,0 143 -0,3 6,6
0,8 8,0 114 0,4 6,6
Kedarcydyna 1,6 6,5 93 -6,0 6,6
26596-48-1 0,8 12,5 179 -3,0 6,6
0,4 11,0 157 -0,0 6,6
0,2 9,0 129 0,5 6,6
0,1 8,0 114 -0,3 6,6
0,05 7,0 100 -0,5 6,6
Kedarcydyna 1,6 7,0 100 -4,8 6,6
29190-85-1 0,8 13,0 186 -2,0 6,6
0,4 11,0 157 -0,3 6,6
0,2 9,0 129 -0,0 6,6
0,1 8,5 121 -0,2 6,6
0,05 7,5 107 -0,0 6,6
Chromofor 4 toks. toks. 0,6
kedarcydyny 2 toks. toks. - 0,6
1 toks. toks. - 0,6
0,5 7,5 107 -2,9 6,6
0,25 15,0 214 -0,8 6,6
0,125 13,0 186 -0,3 6,6
Grupa kontrolna 7,0 100 -0,1 10/10
Tabela 4
Aktywność przeciwnowotworową wobec implantowanej dootrzewnowo białaczce P388 (dośw. 8328)
Próbka Ilość mg/kg/dawkę lub rozcieńczenie Mediana czasu życia % T/C Przeciętna zmiana masy (g) Liczba żywych myszy 5 dnia
Mitomycyna C 4,8 20,0 200 -0,5 6/6
3,2 19,0 190 -0,8 6/6
Chromofor 2,0 toks. toks. -1,9 2/6
kedarcydyny 1,0 9,0 90 -2,3 6/6
0,5 13,0 130 -1,1 6/6
0,25 18,5 185 -0,4 6/6
Kedarcydyna 2,0 22,0 220 -1,1 5/6
Q257 1,0 21,0 210 -0,8 6/6
0,5 15,5 155 -0,5 6/6
0,25 17,0 170 -1,0 6/6
168 918
Tabela 5
Próbka Kedarcydyna W-4 Grupa kontrolna
Próbka Ilość mg/kg/dawkę lub rozcieńczenie Mediana czasu życia % T/C Przeciętna zmiana masy (g) Liczba żywych myszy 5 dnia
Kedarcydyna 8,0 18,0 180 1,4 6/6
W-4 4,0 18,0 180 -1,3 6/6
2,0 17,5 175 -0,8 6/6
1,0 16,0 160 -1,0 6/6
0,5 14,5 145 -0,9 6/6
0,25 14,5 145 -0,3 6/6
Grupa kontrolna 10,0 100 0,8 10/10
Tabela 6
Aktywność przeciwnowotworowa wobec implantowanej dożylnie białaczce P388 (dośw. 8328)
Próbka Ilość mg/kg/dawkę lub rozcieńczenie Medianaczasu życia % T/C Przeciętna zmiana masy (g) Liczba żywych myszy 5 dnia
Mitomycyna C 3,2 10,0 143 -0,7 6/6
1,6 9,0 129 -0,1 6/6
Chromofor 1,0 toks. toks. 0/6
kedarcydyny 0,5 toks. toks. - 0/6
0,25 7,0 100 -2,4 6/6
0,125 13,0 186 -2,5 6/6
Kedarcydyna 2,0 7,0 100 -5,6 6/6
Q257 1,0 9,5 136 -4,7 6/6
0,5 13,0 186 -1,7 6/6
0,25 9,0 129 -0,7 6/6
Kedarcydyna 8,0 7,0 100 -5,4 6/6
W-4 4,0 11,5 164 -3,6 6/6
2,0 11,5 164 -0,9 6/6
1,0 9,0 129 -0,9 6/6
0,5 8,0 114 -0,0 6/6
0,25 7,0 100 -0,1 6/6
Grupa kontrolna 7,0 100 -0,5 10/10
Tabela 7
Aktywność przeciwnowotworowa wobec implantowanemu podskórnie czerniakowi B16 (dośw. 796)
Próbka Ilość mg/kg/dawkę lub rozcieńczenie Mediana czasu życia % T/C Przeciętna zmiana masy (g) Liczba żywych myszy 5 dnia
1 2 3 4 5 6
Chromofor 0,5 toks. toks. - 0/8
kedarcydyny 0,25 toks. toks. -1,0 2/8
0,125 31,5 126 1,1 8/8
0,062 41,0 164 1,1 8/8
168 918
1 2 3 4 5 6
Kedarcydyna 1,5 toks. toks. -4,7 1/8
Q257 0,75 41,0 164 0,7 8/8
0,32 40,5 162 0,8 8/8
0,16 39,0 156 0,4 8/8
Kedarcydyna 6 toks. toks. -7,7 2/8
W-4 3 47,5 190 -0,7 8/8
1,5 36,5 146 0,0 8/8
0,75 31,0 124 0,0 8/8
Grupa kontrolna 25,0 100 -0,2 10/10
Niniejszy wynalazek zilustrowano poniższym przykładem nie mającym jednak ograniczać zakresu wynalazku. Jeśli nie podano inaczej, wszystkie stosunki ilości rozpuszczalników są objętościowe.
Przykład
Metody ogólne:
Materiały:
Chloroform, benzen, octan etylu i metanol były bezwodnymi rozpuszczalnikami o czystości analitycznej. Tetrahydrofuran był wolnym od środków konserwujących rozpuszczalnikiem o czystości chromatograficznej. Rozpuszczalników tych nie oczyszczano ani nie destylowano. Woda użyta do rozdzielania rozpuszczalników to woda wodociągowa zdejonizowana. Woda zastosowana w doświadczeniach chromatograficznych to woda wodociągowa zdejonizowana przepuszczona przez układ wodny ze wsadem Millipore 4 (oporność 10 megaomów MilliQ). Octan amonu był reagentem o czystości chromatograficznej. Żel krzemionkowy do chromatografii cieczowej pod zmniejszonym ciśnieniem to LiChroprep Si 60 Mercka o rozmiarach cząstek 25 - 40 pm. Hydrat siarczanu ceru i tetrahydrat molibdenianu amonu (VI) są reagentami o czystości analitycznej.
Analityczna chromatografia cienkowarstwowa (TLC):
Zastosowano płytki chromatograficzne pokryte żelem krzemionkowym Uniplate GHLF (10 x 20 cm, 250 pm). Frakcje znaczono stosując jednorazowe pipety Mcrocaps 2 pl, a płytki wywoływano w zbiorniku równoważonym mieszaniną benzenu z metanolem (9:2 objętościowo). Składniki chromatogramu uwidoczniono w świetle nadfioletowym krótkofalowym i/łub po spryskaniu reagentem z siarczanem ceru. Natryskowy reagent z siarczanem ceru:
Natryskowy reagent z siarczanem ceru do chromatografii cienkowarstwowej sporządzono rozpuszczając 6g hydratu siarczanu ceru i 28g tetrahydratu molibdenianu amonu (VI) w 20% wodnym roztworze kwasu siarkowego (500 ml). Natryskiwaną płytkę TLC wywoływano ogrzewając ją w temperaturze około 150°C przez 5-10 minut.
Analityczna wysokowydajna chromatografia cieczowa
Następujące składniki wykorzystano w układzie analitycznej chromatografii cieczowej: układ dostarczania rozpuszczalnika M-45 Waters Associates, urządzenie wtryskowe U6K Waters Associates, moduł przedkołumnowy Guard-Pak ze wsadem Cl8, kolumna Q-BEX Scientific Inc. Cl8 (10 pm), średnica wewnętrzna 3,9 mm x 30 cm, QBX-10230). Składniki połączono rurkami stalowymi 316 (zewnętrzna średnica 1,6 mm, wewnętrzna 0,23 mm). Podany eluant pompowano z natężeniem 2,0 ml na minutę. Detekcji dokonywano układem detektorowym Hewlett Packard HP-1040A. Układ ten składał się z detektora diodowego HP-1040A, komputera HP-85B, napędu dyskowego HP-9121 i plotera HP-7470.
Oczyszczenie chromoforu kedarcydyny:
Otrzymywanie ekstraktu A - według schematu
Pożywkę fermentacyjną kedarcydyny otrzymuje się zgodnie z ogólnymi procedurami z przykładów 1 - 3 opisu Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5 001 112. Surowąpożywkę poddaje się filtracji i chromatografii anionowymiennej otrzymując eluat opisany w kol. 13, wiersze 34 opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5 001 112. Eluat ten zawierający '2 '68 918 częściowo oczyszczoną kedarcydynę wykorzystuje się po liofilizacji jako substrat w następującym etapie ekstrakcji.
Częściowo oczyszczonąkedarcydynę (76 g) z liofilizacji powyższego eluatu rozpuszczono w 1100 ml wody. Wodny roztwór ekstrahowano czterokrotnie równą objętością octanu etylu w rozdzielaczu o pojemności 61. Ekstrakty octanu etylu zebrano i odparowano pod zmniejszonym ciśnieniem do suchej masy w obrotowej wyparce otrzymując 0,34 g pozostałości A. Chromatografia cieczowa pod zmniejszonym ciśnieniem pozostałości A:
Mały lejek filtracyjny Kontes ze spiekiem (wewnętrzna średnica 2,5 cm x 11 cm) upakowano w trzech czwartych suchym żelem krzemionkowym (Merck LiChroprep 25-40 pm), 12g. Kolumnę zrównoważono 100 ml benzenu odciągając rozpuszczalnik pod zmniejszonym ciśnieniem. Pozostałość A rozpuszczono w octanie etylu z metanolem 3 : 1 (5 ml) i wstępnie adsorbowano na 3 g żelu krzemionkowego. Próbkę umieszczono w zawiesinie w benzenie, przeniesiono na kolumnę i obniżono ciśnienie. Stosując gradient krokowy rozpoczęto elucję (po 100 ml) benzenem, 1% metanolem w benzenie, 2%, 5% i 7,5% metanolem w benzenie (trzykrotnie). Chromatogram obserwowano przy pomocy chromatografii cienkowarstwowej w świetle nadfioletowym krótkofalowym używając do wywoływania natrysku z siarczanu ceru. Pożądaną substancję eluowano pierwszą porcją 100 ml 7,5% metanolu w benzenie. Frakcję tę odparowano do suchej masy pod zmniejszonym ciśnieniem (25°C) w wyparce obrotowej otrzymując 0,2g chromoforu kedarcydyny.
168 918
168 918
Liofilizowany antybiotyk,kedarcydyna
1. Rozpuścić w wodzie
2. Ekstrakcja octanem etylu wyekstrahować octanem etylu odparować
Woda
Pozost ilość
Chromatografia cieczowa pod zmniejszonym ciśnieniem na żelu krzemionkowym gradient krokowy (benzen- metanol) chromofor kedarcydyny
Schemat
168 918
Ο
U_ ε
1_J
O <
<
1X1
LJ
168 918 ο
Vr3NV8dOSaV
LICZBA FALOWA (nm)
168 918
168 918
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób wytwarzania nowego chromoforu kedarcydyny, który (a) jest jasnożółtym bezpostaciowym ciałem stałym;
    (b) ma masę molekularną 1029 określoną ze spektrogramu masowego;
    (c) ma wzór sumaryczny C53H60N3O16Cl;
    (d) daje widmo absorpcyjne w podczerwieni (KBr) takie, jak pokazane na fig. 1;
    (e) daje widmo absorpcyjne w nadfiolecie po rozpuszczeniu w metanolu takie, jak pokazano na fig.
  2. 2;
    (f) po rozpuszczeniu w DMSO-d6 daje widmo magnetycznego rezonansu protonowego takie, jak na fig.
  3. 3;
    (g) po rozpuszczeniu w DMSO-d6 daje widmo magnetycznego rezonansu 13C takie, jak na fig. 4;
    (h) daje w chromatografii cienkowarstwowej na żelu krzemionkowym wartość Rf 0,29 w układzie rozpuszczalników benzen-metanol (9 : 2 objętościowo) i wartość Rf 0,16 w układzie rozpuszczalników benzen-metanol (9 : 1 objętościowo); oraz (i) daje czas retencji w wysokowydajnej chromatografii cieczowej równy 12 minutom na kolumnie z żelem krzemionkowym Cis z odwróconymi fazami w układzie rozpuszczalników tetrahydrofuran - 0,2M octan amonu (2 : 3 objętościowo), znamienny tym, że wytwarza się wodny roztwór kedarcydyny, poddaje się ten roztwór ekstrakcji octanem etylu, zbiera się ekstrakt octanu etylu, poddaje się wymieniony ekstrakt octanu etylu chromatografii kolumnowej na żelu krzemionkowym stosując gradient krokowy w układzie elucyjnym benzen-metanol i zbiera się frakcję zawierającąchromofor kedarcydyny.
PL92295725A 1991-09-26 1992-08-25 Sposób wytwarzania nowego chromoforu kedarcydyny PL PL PL168918B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/763,465 US5143906A (en) 1991-09-26 1991-09-26 Kedarcidin antitumor chromophore and pharmaceutical composition containing same

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL295725A1 PL295725A1 (en) 1993-04-05
PL168918B1 true PL168918B1 (pl) 1996-05-31

Family

ID=25067899

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92295725A PL168918B1 (pl) 1991-09-26 1992-08-25 Sposób wytwarzania nowego chromoforu kedarcydyny PL PL

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5143906A (pl)
EP (1) EP0534137A3 (pl)
JP (1) JPH06179623A (pl)
KR (1) KR930005632A (pl)
CN (1) CN1032235C (pl)
AU (1) AU647300B2 (pl)
CA (1) CA2075453A1 (pl)
FI (1) FI923827A (pl)
HU (1) HU211108B (pl)
IL (1) IL102942A0 (pl)
MX (1) MX9204765A (pl)
NO (1) NO178892C (pl)
NZ (1) NZ244149A (pl)
PL (1) PL168918B1 (pl)
RU (1) RU2067117C1 (pl)
TW (1) TW215900B (pl)
ZA (1) ZA926421B (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3706729A (en) * 1963-11-21 1972-12-19 Andrew David Batcho Antibiotics and processes for their preparation
US5001112A (en) * 1988-04-12 1991-03-19 Bristol-Myers Company Antitumor antibiotic kedarcidin

Also Published As

Publication number Publication date
RU2067117C1 (ru) 1996-09-27
EP0534137A3 (en) 1994-07-06
IL102942A0 (en) 1993-01-31
AU647300B2 (en) 1994-03-17
NO178892B (no) 1996-03-18
FI923827A0 (fi) 1992-08-26
CN1032235C (zh) 1996-07-10
CA2075453A1 (en) 1993-03-27
MX9204765A (es) 1993-03-01
AU2080092A (en) 1993-04-01
EP0534137A2 (en) 1993-03-31
US5143906A (en) 1992-09-01
NO923260D0 (no) 1992-08-20
ZA926421B (en) 1993-03-01
NZ244149A (en) 1994-01-26
PL295725A1 (en) 1993-04-05
TW215900B (pl) 1993-11-11
CN1073447A (zh) 1993-06-23
JPH06179623A (ja) 1994-06-28
NO923260L (no) 1993-03-29
HU211108B (en) 1995-10-30
KR930005632A (ko) 1993-04-20
HUT62908A (en) 1993-06-28
NO178892C (no) 1996-06-26
FI923827A (fi) 1993-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2626889B2 (ja) ブリオスタチン類
Pettit et al. Antineoplastic agents, 177. Isolation and structure of phyllanthostatin 6
DE69412551T2 (de) Isolierung und Struktur von Spongistatin 5, 7, 8 und 9 und deren Verwendung als Antitumor-Mittel
CA1060003A (en) N-trifluoroacetyladriamycin-14-alkanoates and therapeutic compositions containing same
CN109912680B (zh) 一种齐墩果烷型三萜皂苷及其提取分离方法和应用
DE3586381T2 (de) Stoff, stoffzusammensetzung und deren anwendungsverfahren.
AU688177B2 (en) Eleutherobin and analogs thereof
US4388457A (en) Phyllanthostatin compounds
CN110642919A (zh) 具有吲哚环的萜类化合物、药物组合物及其制备方法和用途
DE69119964T2 (de) Rebeccamycinanaloga-Biosynthese durch Zuführung von Tryptophananalogen
FI75173C (fi) Foerfarande foer framstaellning av nya cytostatiskt verkande antracyklinderivat.
Suzuki et al. Isolation and identification of rutin from cultured cells of Stevia rebaudiana Bertoni
LAATSCH et al. Oligomycin F, a new immunosuppressive homologue of oligomycin A
PL168918B1 (pl) Sposób wytwarzania nowego chromoforu kedarcydyny PL PL
CN113583080B (zh) 一种化合物及其制备方法和应用
DE69917668T2 (de) Substanz gm-95, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung
US4226856A (en) Preparation and use of bouvardin and deoxybouvardin
SHIBATA et al. Reexamination on the structure of so-called “Hiviscin”
CN110078783B (zh) 木通皂苷h及其制备方法
US4360595A (en) Fermentation process for producing anandimycin
CA1237667A (en) Antitumor agent and method for treating tumor using the same
Strauss et al. Leukaemomycin, an antibiotic with antitumor activity. II. Isolation and identification
CN114262354B (zh) 一种化合物及其用途
US4162938A (en) Antibiotic compound
CN111574353B (zh) 一种酚类化合物