PL167413B1 - Sposób i urzadzenie do sterowania i kontroli ukladu elektrycznego automatyzacji kopalnianego urzadzenia wyciagowego PL - Google Patents

Sposób i urzadzenie do sterowania i kontroli ukladu elektrycznego automatyzacji kopalnianego urzadzenia wyciagowego PL

Info

Publication number
PL167413B1
PL167413B1 PL91291977A PL29197791A PL167413B1 PL 167413 B1 PL167413 B1 PL 167413B1 PL 91291977 A PL91291977 A PL 91291977A PL 29197791 A PL29197791 A PL 29197791A PL 167413 B1 PL167413 B1 PL 167413B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
automation
signals
input signals
safety
redundant
Prior art date
Application number
PL91291977A
Other languages
English (en)
Other versions
PL291977A1 (en
Inventor
Richard Kramer
Wolfgang Kabzinski
Wilhelm-Hermann Prumbach
Bernd Tueshaus
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of PL291977A1 publication Critical patent/PL291977A1/xx
Publication of PL167413B1 publication Critical patent/PL167413B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G05CONTROLLING; REGULATING
    • G05BCONTROL OR REGULATING SYSTEMS IN GENERAL; FUNCTIONAL ELEMENTS OF SUCH SYSTEMS; MONITORING OR TESTING ARRANGEMENTS FOR SUCH SYSTEMS OR ELEMENTS
    • G05B9/00Safety arrangements
    • G05B9/02Safety arrangements electric
    • G05B9/03Safety arrangements electric with multiple-channel loop, i.e. redundant control systems

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Safety Devices In Control Systems (AREA)

Abstract

1. Sposób sterowania i kontroli ukladu elektry- cznego automatyzacji kopalnianego urzadzenia wy- ciagowego, w którym wystepujace w urzadzeniu wejsciowe sygnaly bezpieczenstwa wyzwala sie przy- najmniej podwójnie 1 przekazuje sie w sposób ciagly co najmniej dwoma niezaleznymi od siebie torami sygnalowymi do co najmniej dwóch redundancyjnych ukladów skladowych ukladu automatyzacji, przez które odbiera sie te sygnaly wejsciowe i przetwarza sie je w sygnaly sterujace i kontrolne, znamienny tym, ze przynajmniej podwójnie wyzwolone, wejsciowe sygnaly bezpieczenstwa podaje sie kazdorazowo naj- pierw na co najmniej dwa redundancyjne, podrzedne urzadzenia automatyzacji, które umieszcza sie w róz- nych miejscach, czesciowo nad ziemia i czesciowo pod ziemia, na róznych poziomach kopalnianego urzadzenia wyciagowego, przy czym wejsciowe syg- naly bezpieczenstwa przetwarza sie wstepnie w pod- rzednych urzadzeniach automatyzacji 1 nastepnie stamtad przesyla sie przez podwójnie redundancyjny uklad magistral, wspólny dla wszystkich podrzednych urzadzen automatyzacji, do co najmniej dwóch nad- rzednych, redundancyjnych, glównych urzadzen automatyzacji, przez które przetwarza sie wejsciowe sygnaly bezpieczenstwa. Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do sterowania i kontroli układu elektrycznego automatyzacji kopalnianego urządzenia wyciągowego, gdzie sygnały są przesyłane co najmniej dwoma niezależnymi torami sygnałowymi i są wykorzystywane przez jeden z układów składowych .
Znany jest tego rodzaju układ automatyzacji, przedstawiony na przykład w niemieckim czasopiśmie Energie und Automation, cz. 11, 1989, zeszyt 3, strony B do 10, który pracuje bardzo niezawodnie, lecz przy awarii urządzenia automatyzacji, niezależnie od redundancji układu magistral, nie jest możliwe nadawanie ani odbiór żadnych informacji. Zwłaszcza przy awarii urządzenia głównego lub przy błędach wyzwalania nie jest zapewniona dalsza kontrola urządzenia .
Znany jest z niemieckiego opisu patentowego nr 3 225 455 sposób niezawodnej pracy redundancyjnego układu sterowania, w którym urządzenie techniczne jest sterowane przez jeden z kilku połączonych równolegle komputerów i przy błędnym działaniu tego komputera następuje przełączenie na inny komputer.
Znane jest z niemieckiego czasopisma etz, tom 102, 1981, zeszyt 18, strony 973-977, urządzenie automatyzacji z podwójną redundancją, stosowane w górnictwie, którego redundancyjne układy składowe sterują wspólnie urządzeniem. W tym urządzeniu automatyzacji sygnały wyjściowe są sprawdzane na komplementarność. Jednak mierniki sygnałów i ich wyjścia nie mają redundancji, więc przy awarii miernika sygnałów nie jest zapewnione poprawne sterowanie urządzeniem.
Znane są z europejskiego opisu patentowego nr 0 229 559 sposób i urządzenie sterowania układem automatyzacji, wykorzystujące zdublowane, powiązane ze sobą organicznie układy przetwarzania danych. Sposób sterowania polega na tym, że stosuje się układy sterujące, z których każdy nadzoruje się przez układ liczący, przy czym przy pomocy co najmniej jednego dodatkowego układu liczącego kontroluje się obliczenia przeprowadzane przez co najmniej jeden z układów liczących nadzorujących układy sterujące. Urządzenie sterujące zawiera dołączone do magistrali układy zbierania informacji, układy liczące i układy sterujące. W każdej chwili układ sterujący jest nadzorowany przez układ liczący, przy czym liczba układów liczących jest większa od liczby układów sterujących i uszkodzony układ liczący można zastąpić przez układ redundancyjny. Sygnały wejściowe są wzbudzane bezpośrednio. Miernik prędkości jest przyporządkowany wprawdzie dwóm redundancyjnym układom analizującym, jednak oba układy analizujące odbierają jeden i ten sam sygnał wejściowy z miernika prędkości. Podwójne tory sygnałowe są wzajemnie zależne. Sygnał wejściowy jest doprowadzany równocześnie oo dwóch układów analizujących. Każdy układ analizujący jest dołączony równocześnie do dwóch magistral, a każde urządzenie sterujące jest dołączone do każdej z obu magistral.
Znane są z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 532 594 sposób i urządzenie do sterowania i kontroli układów automatyzacji w pojeździe samochodowym posiadającym dwa mikrokomputery. Sposób polega na tym, ze dostarcza się bezpośrednio z jednego mikrokomputera do drugiego mikrokomputera sygnał kontrolny wskazujący, czy mikrokomputer wyjściowy działa błędnie. Nadzoruje się sygnał kontrolny dostarczany przez każdy z mikrokomputerów przez drugi mikrokomputer, przy czym każdy z mikrokomputerów jest przystosowany do rozpoznawania, czy drugi mikrokomputer działa błędnie. Realizuje się funkcję mikrokomputera błędnie działającego przy pomocy drugiego mikrokomputera. Urządzenie posiada więc dwa podukłady sterowania wzajemnie się kontrolujące, dzięki czemu uproszczone zostało przetwarzanie i zwiększona szybkość reakcji.
Znany jest z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 697 566 sposób sterowania elektronicznego wtryskiem paliwa do silnika spalinowego, w którym dzieli się sterowane
167 413 układy na dwie grupy, wprowadza się dwa układy elektroniczne sterowania tymi dwoma grupami układów, porównuje się obliczane sygnały wyjściowe z dwóch elektronicznych układów sterowania, ocenia się, czy praca tych układów elektronicznych jest normalna na podstawie porównania i steruje się w wyniku tego pracą sterowanych układów. Wykorzystuje się więc tutaj dwa podukłady sterowania i w przypadku awarii uruchamia się sterowane układy w ograniczonym zakresie.
Sposób według wynalazku polega na tym, że przynajmniej podwójnie wyzwolone, wejściowe sygnały bezpieczeństwa podaje się każdorazowo najpierw na co najmniej dwa redundancyjne, podrzędne urządzenia automatyzacji, które umieszcza się w różnych miejscach, częściowo nad ziemią i częściowo pod ziemią, na różnych poziomach kopalnianego urządzenia wyciągowego. Wejściowe sygnały bezpieczeństwa przetwarza się wstępnie w podrzędnych urządzeniach automatyzacji i następnie stamtąd przesyła się przez podwójnie redundancyjny układ magistral, wspólny dla wszystkich podrzędnych urządzeń automatyzacji, do co najmniej dwóch nadrzędnych, redundancyjnych, głównych urządzeń automatyzacji, przez które przetwarza się wejściowe sygnały bezpieczeństwa. '
Wejściowe sygnały bezpieczeństwa w co najmniej dwóch układach składowych sprawdza się w sposób ciągły co do identyczności. Kontroluje się wzajemnie co najmniej dwa układy składowe w sposób ciągły. Sprawdza się cyklicznie poszczególne elementy co najmniej dwóch układów składowych. Przy awarii jednego z co najmniej dwóch układów składowych uruchamia się za pomocą specjalnego rozkazu urządzenie techniczne przynajmniej w ograniczonym zakresie. Specjalny rozkaz podaje się korzystnie przez sterowanie ręczne. Przez jeden z co najmniej dwóch układów składowych przetwarza się następne sygnały nie będące sygnałami bezpieczeństwa.
Po długotrwałym przestoju urządzenia technicznego, uruchomienie urządzenia opóźnia się o czas samotestowania układu automatyzacji, przez co sprawdza się wzajemne uprzednio dwa układy składowe.
Tory sygnałowe i magistrale układu automatyzacji sprawdza się cyklicznie co do przerw w przewodach, zwarć do ziemi i innych stanów.
W urządzeniu według wynalazku do dwóch niezależnych torów sygnałowych są dołączone co najmniej dwa podrzędne układy automatyzacji czyli elektroniczne listwy zaciskowe przyporządkowane układom składowym i dołączone przez przynajmniej podwójny, redundancyjny układ magistral do co najmniej dwóch nadrzędnych, głównych urządzeń automatyzacji i do wyłącznika awaryjnego, który posiada co najmniej dwa czujniki sygnalizacyjne niezależne od siebie.
Korzystnie jest, gdy jeden z układów składowych jest układem głównym przetwarzania wszystkich sygnałów, a pozostałe układy składowe są układami podrzędnymi przetwarzania sygnałów bezpieczeństwa.
Korzystnie urządzenie zawiera baterię zasilania awaryjnego.
Zaletą wynalazku jest opracowanie sposobu i urządzenia zapewniających, przy wystąpieniu niedopuszczalnych stanów roboczych poszczególnych układów składowych urządzenia, szybkie określenie i usunięcie tych stanów. Korzystnie jest, gdy przez jeden z co najmniej dwóch układów składowych przetwarza się następne sygnały nie służące do zapewnienia bezpieczeństwa. Dzięki temu możliwe jest uproszczenie pozostałych układów składowych przetwarzających wyłącznie dane służące do zapewnienia bezpieczeństwa. Przy pełnym wykorzystaniu układu automatyzacji jest możliwe osiągnięcie czasu reakcji alarmowej krótszego od 500 ms, z reguły nawet krótszego od 200 ms. Przy stosowaniu dwóch identycznych układów składowych, z których każdy całkowicie nadzoruje sterowanie urządzeniem, osiągnięcie tak krótkiego czasu reakcji alarmowej nie jest możliwe nawet przy użyciu skomplikowanych sposobów przetwarzania. Poza tym urządzenie sterowane może być łatwo rozbudowywane o podrzędne urządzenia automatyzacji, bez konieczności zmiany przy tym liczby połączeń przewodowych pomiędzy podrzędnym urządzeniem automatyzacji i oboma głównymi urządzeniami automatyzacji.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia układ automatyzacji w schemacie blokowym i fig. 2 - połączenie wyłączników bezpieczeństwa z układem automatyzacji.
Zgodnie z fig. 1 układ automatyzacji kopalnianej składa się z dwóch głównych urządzeń automatyzacji 1, 1', które połączone są ze sobą za pośrednictwem szyny danych 2. Każde z głównych urządzeń automatyzacji 1, 1' jest wyposażone w specjalny procesor komunikacyjny 3, 3
167 413 do komunikowania się ich ze sobą. Za pomocą procesorów 3, 3' urządzenia automatyzacji 1, 1', a zatem i układy składowe mogą dokonywać wzajemnej kontroli. Dzięki temu możliwa jest m.in. ciągła kontrola identyczności wejściowych sygnałów bezpieczeństwa.
Przed każdym z głównych urządzeń automatyzacji 1, 1' magistrala 4, 4' ma odgałęzienie,do podrzędnych urządzeń automatyzacji czyli elektronicznych listew zaciskowych 5 do 8, 5' do 8'. Przy tym w każdym węźle rozgałęźnym układu automatyzacji jest przyłączone do magistrali 4, 4 jedno urządzenie automatyzacji czyli listwa zaciskowa. Elektroniczne listwy zaciskowe 5 do 8, do 8 są zainstalowane częściowo na powierzchni, częściowo pod ziemią, na przykład na różnych poziomach kopalni.
Elektroniczne listwy zaciskowe 5 do 8, 5’ do 8 mają przy tym, podobnie jak główne urządzenia automatyzacji 1, 1’ , pewną redundancję w odniesieniu do sygnałów bezpieczeństwa.
Zasilanie podrzędnych urządzeń automatyzacji czyli elektronicznych listew zaciskowych 5 do 8, 5' do 8’ odbywa się parami z zasilaczy 5 do 8.
Do głównego urządzenia automatyzacji 1 jest dołączony ponadto przewód 9, za pośrednictwem którego są dołączone sygnalizatory akustyczne 10, na przykład syreny lub głośniki. Sygnalizatory 10 służą do powiadamiania o otrzymanych za pośrednictwem urządzeń automatyzacji rozkazach i/lub ostrzeżeniach, na przykład przed zatrzymaniem maszyny wyciągowej.
Główne urządzenia automatyzacji 1, 1’ są poza tym, w celu kontroli i dokumentowania sterowania instalacją, połączone z drukarką 11 i blokiem rejestracji 12, na przykład pamięcią magnetyczną oraz w celu wdrażania aktualnego stanu roboczego, z monitorem 13. Poza tym główne urządzenia automatyzacji 1, 1' są połączone w celu przekazywania poleceń z pulpitem 14 maszyny wyciągowej.
Dzięki konstrukcji układu automatyzacji z zastosowaniem magistral 4, 4’ liczba układanych przewodów nie zależy od stopnia automatyzacji urządzenia, bądź zmian jego konfiguracji.
W opisywanym przypadku urządzenie automatyzacji jest rozplanowane w ten sposób, że urządzenia automatyzacji 1 oraz 5 do 8 przetwarzają wszystkie dochodzące sygnały, natomiast urządzenia automatyzacji 1' oraz 5’ do 8 kontroluję i przetwarzają tylko sygnały bezpieczeństwa, na przykład żądania zatrzymania awaryjnego.
Figura 2 przedstawia korzystny układ połączeń do detekcji wejściowych sygnałów bezpieczeństwa z zastosowaniem urządzeń automatyzacji 6, 6'. Zgodnie z fig. 2 obydwa urządzenia automatyzacji 6, 6' są połączone za pośrednictwem torów sygnałowych 15, 15’z dwoma czujnikami sygnalizacyjnymi 16, 16' wyłącznika awaryjnego 17. Po naciśnięciu wyłącznika awaryjnego 17, co zaznaczono strzałką A, uruchamiane są obydwa czujniki sygnałowe 16, 16’. Następnie urządzenia automatyzacji 6, 6’ dokonują detekcji zmian sygnałów i do głównych urządzeń automatyzacji 1, 1’, za pośrednictwem magistral 4, 4' zgłaszają żądanie awaryjnego zatrzymania. Główne urządzenia automatyzacji 1, 1’ reagują na nadchodzące sygnały w ten sposób, że niezwłocznie zostaje zatrzymana maszyna wyciągowa (nie przedstawiona). Nie jest przedstawiony na fig. 2 analogiczny do opisanego wyłącznika awaryjnego 17 układ kontroli innych procesów bezpieczeństwa, na przykład zamknięcia wrót w dojściach do szybu wyciągowego. Dopóki choćby jedno z urządzeń automatyzacji czyli jedna z elektronicznych listew 5 do 8, 5’ do 8' informuje o niezamknięciu wrót, maszyna wyciągowa nie jest uruchamiana. Uruchomienie maszyny wyciągowej następuje na podstawie danych wyjściowych urządzeń automatyzacji 1, l’z zachowaniem stanu bezpieczeństwa instalacji wyciągowej.
Tory sygnałowe 15, 15’ oraz magistrale 4, 4’ są sprawdzone cyklicznie, na przykład co 10 sekund, na występowanie przerw w przewodach, zwarć do ziemi itp. Sprawdzanie może się odbywać na przykład przez podanie sygnału testowego na tory sygnałowe 15, 15' bądź magistrale 4, 4 i sprawdzenie prawidłowości jego odbioru.
Niezawodność układu automatyzacji można dodatkowo zwiększyć zapewniając wzajemne sprawdzanie redundancyjnych urządzeń automatyzacji 1, 1' i zobrazowanie wyników sprawdzenia na monitorze 13 i drukarce 11. Jeżeli na przykład urządzenie automatyzacji 1' wykryje awarię, to następuje jej wskazanie na drukarce 11 i monitorze 13 oraz unieruchomienie maszyny wyciągowej Możliwe jest na przykład zezwolenie na dalszą pracę urządzenia kopalnianego dopiero wtedy, gdy albo zostanie przywrócona poprawność działania obu głównych urządzeń automatyzacji 1, 1 , albo za pośrednictwem tylko jednego urządzenia automatyzacji 1 zostanie podany przez operatora specjalny rozkaz uruchamiający maszynę wyciągową, który nie jest zaprogramowany z góry.
167 413
Poprawność działania głównych urządzeń automatyzacji 1, 1' można sprawdzać na przykład przez dokonywanie cyklicznej kontroli działania układów pamięci urządzeń automatyzacji 1, 1' nie pokazanych na rysunku, nawet włącznie z kontrolą'zawartości pamięci. Możliwe jest dokonywanie cyklicznego sprawdzania również innych części składowych głównych urządzeń automatyzacji 1, 1', na przykład procesorów również nie pokazanych na rysunku. Tego rodzaju samotestowania urządzeń automatyzacji dokonuje się zawsze po dłuższym przestoju urządzenia, zwłaszcza przed ponownym'jego uruchomieniem, tak że powstałe w międzyczasie ewentualne uszkodzenia są natychmiast wykrywane i sygnalizowane.
Innym sposobem zwiększenia bezpieczeństwa pracy jest zabezpieczenie przynajmniej jednego z głównych urządzeń automatyzacji 1, 1', przed skutkami zaniku zasilania za pomocą nie pokazanej baterii.
Opisany powyżej układ automatyzacji może być oczywiście stosowany do nadzoru i/lub sterowania również innych urządzeń technicznych o podwyższonych wymaganiach bezpieczeństwa.
167 413
FIG 2
167 413
Ft6 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,00 zł.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób sterowania i kontroli układu elektrycznego automatyzacji kopalnianego urządzenia wyciągowego, w którym występujące w urządzeniu wejściowe sygnały bezpieczeństwa wyzwala się przynajmniej podwójnie i przekazuje się w sposób ciągły co najmniej dwoma niezależnymi od siebie torami sygnałowymi do co najmniej dwóch redundancyjnych układów składowych układu automatyzacji, przez które odbiera się te sygnały wejściowe i przetwarza się je w sygnały sterujące i kontrolne, znamienny tym, że przynajmniej podwójnie wyzwolone, wejściowe sygnały bezpieczeństwa podaje się każdorazowo najpierw na co najmniej dwa redundancyjne, podrzędne urządzenia automatyzacji, które umieszcza się w różnych miejscach, częściowo nadziemią i częściowo pod ziemią, na różnych poziomach kopalnianego urządzenia wyciągowego, przy czym wejściowe sygnały bezpieczeństwa przetwarza się wstępnie w podrzędnych urządzeniach automatyzacji i następnie stamtąd przesyła się przez podwójnie redundancyjny układ magistral, wspólny dla wszystkich podrzędnych urządzeń automatyzacji, do co najmniej dwóch nadrzędnych, redundancyjnych, głównych urządzeń automatyzacji, przez które przetwarza się wejściowe sygnały bezpieczeństwa.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wejściowe sygnały bezpieczeństwa w co najmniej dwóch układach składowych sprawdza się w sposób ciągły co do identyczności .
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że kontroluje się wzajemnie co najmniej dwa układy składowe w sposób ciągły.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, żp sprawdza się cydicz nio poszczególne elementy co najmniej dwóch układów składowych.
  5. 5. Sposób według zast^. 4, znamienny tymż pe ynaw rwane izgndpd z na -aj mniej dwóch układów składowych uruchamia się za pomocą specjalnego rozkazu urządzenie techniczne przynajmniej w ograniczonym zakresie.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny ty,, że specjalny rozkaz podaje się przez sterowanie ręczne.
  7. 7. Soposb według zas^z. 6, znaminięd t y m, Zs rzezn edenn n on sjjroczej dwóch układów składowych przetwarza się następne sygnały nie będące sygnałami bezpieczeństwa.
  8. 8. Bsposó według zas^z. 7, znamienys t m m , że on dłuooepsaęyd eazssZjuu urządzenia technicznego, uruchomienie urządzenia opóźnia się o czas samztzżtowaniα układu automatyzacji, przez co sprawdza się wzajemne uprzednio dwa układy składowe.
  9. 9. Ssoosó według zastrz. 8, znamienny tymt ie tory sygnałowe n mag istraZe układu automatyzacji sprawdza się cyklicznie co do przerw w przewodach, zwarć do zazyl i innych stanów.
  10. 10. Urządzenie do sterowania i kontroli układu elektrycznego automatyzacji kopalnianego urządzenia wyciągowego, zawierające co najmniej dwa rzrunraiięjnz układy składowe, połączone zz sobą szyną danych i zaopatrzone w co najmniej dwa niezależne tory sygnałowe, znamienne tym, ze do dwóch niezależnych torów sygnałowych (15, 15 ') są dołączone co najmniej dwa podrzędne układy automatyzacji czyli elektroniczne listwy zaciskowe (5, 5), (6, 6'), (7, 7), (8, 8) przyporządkowane układom składowym i dołączone przez przynajmniej podwójny, ezruirαncyjny układ magistral do co najmniej dwóch nadrzędnych, głównych urządzeń automatyzacji (1, 1’) i do wyłącznika awaryjnego (17), który posiada co najmniej dwa czujniki sygnalizacyjne (16, 16') niezależne od siebie.
  11. 11. Urządzenie według zαżtep. 10, znamienne tym, że jzden z układów składowych jzst układem głównym przetwarzania wszystkich sygnałów, a pozostałe układy składowe są układami podrzędnymi przetwarzania sygnałów bezpieczeństwa.
    167 413
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że zawiera baterię zasalania awaryjnego.
PL91291977A 1990-10-09 1991-10-09 Sposób i urzadzenie do sterowania i kontroli ukladu elektrycznego automatyzacji kopalnianego urzadzenia wyciagowego PL PL167413B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4032033A DE4032033A1 (de) 1990-10-09 1990-10-09 Steuerungs- und ueberwachungsverfahren und elektrisches automatisierungssystem fuer eine technische anlage, insbesondere eine schachtanlage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL291977A1 PL291977A1 (en) 1992-06-01
PL167413B1 true PL167413B1 (pl) 1995-09-30

Family

ID=6415945

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91291977A PL167413B1 (pl) 1990-10-09 1991-10-09 Sposób i urzadzenie do sterowania i kontroli ukladu elektrycznego automatyzacji kopalnianego urzadzenia wyciagowego PL

Country Status (4)

Country Link
CA (1) CA2052926A1 (pl)
DE (1) DE4032033A1 (pl)
PL (1) PL167413B1 (pl)
ZA (1) ZA918029B (pl)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4312305C5 (de) * 1993-04-15 2004-07-15 Abb Patent Gmbh Sicherheitsgerichtete speichergrogrammierbare Steuerung
DE19758848B4 (de) * 1997-09-26 2012-10-18 Phoenix Contact Gmbh & Co. Kg Steuer- und Datenübertragungsanlage und Verfahren zum Übertragen von sicherheitsbezogenen Daten
DE19758993B3 (de) * 1997-09-26 2014-04-10 Phoenix Contact Gmbh & Co. Kg Steuer- und Datenübertragungsanlage und Verfahren zum Übertragen von sicherheitsbezogenen Daten
DE19742716C5 (de) 1997-09-26 2005-12-01 Phoenix Contact Gmbh & Co. Kg Steuer- und Datenübertragungsanlage und Verfahren zum Übertragen von sicherheitsbezogenen Daten
DE19840562B4 (de) * 1998-09-07 2007-06-28 Phoenix Contact Gmbh & Co. Kg Sicherheitsbezogenes Steuer- und Datenübertragungssystem
US6173814B1 (en) * 1999-03-04 2001-01-16 Otis Elevator Company Electronic safety system for elevators having a dual redundant safety bus
DE19925693B4 (de) * 1999-06-04 2007-05-16 Phoenix Contact Gmbh & Co Schaltungsanordnung zur gesicherten Datenübertragung in einem ringförmigen Bussystem
DE19934513B4 (de) * 1999-07-22 2006-05-24 Siemens Ag Steuerungsverfahren für eine technische Anlage
DE10036573C2 (de) * 2000-07-27 2002-06-27 Bosch Gmbh Robert Diebstahlwarnanlage mit einem Steuergerät zur Ansteuerung einer Sirene
EP1307395B2 (de) 2000-08-07 2009-11-18 Inventio Ag Überwachungseinrichtung für einen aufzug
US6267219B1 (en) * 2000-08-11 2001-07-31 Otis Elevator Company Electronic safety system for escalators
DE10141044B4 (de) * 2001-08-22 2004-07-01 Kruno Pranjic Sicherheitseinrichtung für mit einem Strebförderer gekoppelte Antriebseinheit
DE10249592A1 (de) * 2002-10-24 2004-06-17 Abb Research Ltd. Datenverarbeitungsknoten für ein Leitsystem
US6975966B2 (en) * 2003-01-28 2005-12-13 Fisher-Rosemount Systems, Inc. Integrated diagnostics in a process plant having a process control system and a safety system
DE10353950C5 (de) 2003-11-18 2013-10-24 Phoenix Contact Gmbh & Co. Kg Steuerungssystem
US8140921B2 (en) * 2004-06-22 2012-03-20 Mitsubishi Electric Corporation System for elevator electronic safety device
US20080202862A1 (en) * 2004-07-27 2008-08-28 Frank Dudde Signal Strip And System For Determining A Movement Status Of A Moving Body
WO2006033153A1 (ja) 2004-09-24 2006-03-30 Mitsubishi Denki Kabushiki Kaisha エレベータ装置
DE102004051130A1 (de) 2004-10-18 2006-05-04 Siemens Ag Verfahren und Automatisierungssystem zum Bedienen und/oder Beobachten mindestens eines Feldgerätes
DE102005014233A1 (de) * 2005-03-30 2006-04-06 Daimlerchrysler Ag Verfahren zum Betreiben einer automatisierten Produktionsanlage sowie Bedienvorrichtung
EA012739B1 (ru) * 2007-07-09 2009-12-30 Руп Завод "Могилевлифтмаш" Система лифта
CN103601049B (zh) * 2013-12-06 2016-01-20 北京金自天正智能控制股份有限公司 一种显示升降容器的位置状态的设备和方法
CN113264162B (zh) * 2021-03-31 2022-10-04 招商局金陵船舶(南京)有限公司 客滚船返港安全控制系统

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3483393A (en) * 1966-09-01 1969-12-09 Sybron Corp Power supply system for process control instrumentation
DE3003291C2 (de) * 1980-01-30 1983-02-24 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Zweikanalige Datenverarbeitungsanordnung für Eisenbahnsicherungszwecke
ZA816748B (en) * 1980-10-01 1982-10-27 Hoechst Ag Process for the preparation of an ethyl ester
DE3225455C2 (de) * 1982-07-07 1986-07-17 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Verfahren zum sicheren Betrieb eines redundanten Steuersystems
EP0109981B1 (de) * 1982-12-07 1987-06-16 Ibm Deutschland Gmbh Ausfallgesicherte Datenverarbeitungsanlage
JPS62299435A (ja) * 1986-06-19 1987-12-26 Isuzu Motors Ltd 異常検出装置付き車両の制御装置

Also Published As

Publication number Publication date
PL291977A1 (en) 1992-06-01
ZA918029B (en) 1992-06-24
DE4032033A1 (de) 1992-04-16
CA2052926A1 (en) 1992-04-10
DE4032033C2 (pl) 1992-08-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL167413B1 (pl) Sposób i urzadzenie do sterowania i kontroli ukladu elektrycznego automatyzacji kopalnianego urzadzenia wyciagowego PL
JP2880165B2 (ja) 2つのプロセッサからなる自動車のコンピュータシステムを監視する装置
US6243665B1 (en) Monitoring and control apparatus incorporating run-time fault detection by boundary scan logic testing
US4270715A (en) Railway control signal interlocking systems
CN101110717A (zh) 通信控制系统及通信控制方法
US5920715A (en) System architecture permitting verified and unverified programs to execute safely on one processor
US4965714A (en) Apparatus for providing configurable safe-state outputs in a failure mode
JPWO2005049467A1 (ja) エレベータ制御装置
KR100279204B1 (ko) 자동제어시스템에서현장제어장치의콘트롤러이중화제어방법및그장치
JPH02185857A (ja) 電子連動装置におけるてっ査鎖錠装置
JPH0261755A (ja) 2台のプロセッサを有するコンピュータシステムを監視する装置
EP3555871B1 (en) Fire-prevention control unit
JPH0223120B2 (pl)
CN114545829B (zh) 信号输出装置及信号输出控制方法、工程机械
JP3497855B2 (ja) 2重系装置
JP2005343602A (ja) エレベータ制御装置
JP2946541B2 (ja) 二重化制御システム
US6807514B2 (en) Apparatus for monitoring the proper operation of components of an electrical system carrying out the same or mutually corresponding actions
CN117785614A (zh) 双余度计算机的故障监控及切换方法
JPH06290066A (ja) 二重化装置
JP2004334548A (ja) 分散型監視制御システムの故障監視システム
JPH05200658A (ja) 加工機械の生産管理システム
JP3291729B2 (ja) 二重化計算機システム
SU883805A1 (ru) Устройство дл автоматической проверки параметров электрических цепей
WO2017169058A1 (ja) 電子制御装置