PL163355B1 - Sposób wytwarzania arenowanadów PL PL - Google Patents

Sposób wytwarzania arenowanadów PL PL

Info

Publication number
PL163355B1
PL163355B1 PL90284934A PL28493490A PL163355B1 PL 163355 B1 PL163355 B1 PL 163355B1 PL 90284934 A PL90284934 A PL 90284934A PL 28493490 A PL28493490 A PL 28493490A PL 163355 B1 PL163355 B1 PL 163355B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
arene
iodide
heptane
general formula
mesitylene
Prior art date
Application number
PL90284934A
Other languages
English (en)
Inventor
Fausto Calderazzo
Guido Pampaloni
Francesco Masi
Angelo Moalli
Renzo Invernizzi
Carlo Cioni
Original Assignee
Enichem Anic Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enichem Anic Spa filed Critical Enichem Anic Spa
Publication of PL163355B1 publication Critical patent/PL163355B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01GCOMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
    • C01G9/00Compounds of zinc
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polyoxymethylene Polymers And Polymers With Carbon-To-Carbon Bonds (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania arenowanadów o ogólnym wzorze V/aren/2, w którym aren oznacza benzen ewentualnie podstawiony jedna, dwiema lub wieloma grupami alkilowymi, przez redukcje jodku arenowanadu o ogólnym wzorze V/aren/2I , w którym aren ma wyzej podane znaczenie, znamienny tym, ze jako srodek redukujacy stosuje sie cynk, mangan lub zelazo w postaci metalicznej, wzglednie dwu/cyklopentadienylo/kobalt. PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania arenowanadów.
W opublikowanym europejskim zgłoszeniu patentowym nr 0358265 ujawniono stały składnik katalityczny, który otrzymano w reakcji arenowanadu o ogólnym wzorze V/aren/2 z czterochlorkiem tytanu. Taki składnik katalityczny, wespół z trójalkiloglinem, jest wysoce aktywny w procesach polimeryzacji etylenu lub kopolimeryzacji etylenu z a-C3-Cio-olefmami, prowadzonych w zawiesinie pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, jak również w procesach prowadzonych pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w reaktorze rurowym lub w autoklawie, a także w procesach prowadzonych w roztworze.
W wyżej wymienionym europejskim zgłoszeniu patentowym, omawiając wytwarzanie arenowanadów podano sposoby opisane przez E.O. Fischera i H.S. Koglera w Chem. Ber. 90, 250 (1957) i F. Calderazzo w Inorg. Chem. 3, 810 (1964). Sposoby te umożliwiają uzyskanie produktu reakcji z bardzo małą wydajnością (całkowita wydajność rzędu 15%), a więc nie są interesujące z przemysłowego punktu widzenia.
Obecnie nieoczekiwanie stwierdzono, że arenowanady można otrzymać z bardzo wysoką wydajnością, prowadząc redukcję jodku arenowanadu za pomocą szczególnego środka redukującego.
Sposobem według wynalazku wytwarza się związki o ogólnym wzorze Waren/, w którym aren oznacza benzen ewentualnie podstawiony jedną, dwiema lub wieloma grupami alkilowymi, przez redukcję jodku arenowanadu o ogólnym wzorze V/aren2, w którym aren ma wyżej podane znaczenie, a cechą tego sposobu jest to, że jako środek redukujący stosuje się cynk, mangan lub żelazo w postaci metalicznej, względnie dwu/cyklopentadienylo/kobalt.
Reakcję redukcji można schematycznie przedstawić równaniem
Waren/M + M —> 2V/aren/ + MI2 przy czym M oznacza cynk, mangan lub żelazo.
W przypadku gdy jako środek redukujący stosuje się dwu/cyklopentadienylo/kobalt, reakcję można przedstawić równaniem
V/aren/l + C0/C5H5 -> V/aren/ + C0/C5H5/2I
Przykładami arenowanadów z odpowiednich związków wyjściowych są związki, w których aren oznacza benzen, toluen, p-ksylen lub mezytylen.
163 35S
Reakcję korzystnie prowadzi się w obojętnym, ciekłym środowisku. Takie środowisko mogą tworzyć węglowodory alifatyczne, takie jak heptan, lub etery cykliczne, takie jak tetrahydrofuran. W przypadku użycia eterów cyklicznych można uzyskać wyższą szybkość reakcji. Dobre wyniki uzyskuje się też stosując mieszaniny rozpuszczalników, złożone z węglowodoru alifatycznego i eteru cyklicznego.
Reagenty na ogół stosuje się w ilościach równomolowych, względnie stosuje się niewielki nadmiar środka redukującego ponad ilość stechiometryczną.
Reakcję na ogół prowadzi się w temperaturze 20-60°C w ciągu od 15 minut do 20 godzin.
Powstały arenowanad można wyodrębnić z mieszaniny reakcyjnej znanymi metodami. Zgodnie z korzystnym wariantem realizacji procesu w praktyce, w którym stosuje się eter cykliczny, produkt wyodrębnia się usuwając rozpuszczalnik z mieszaniny reakcyjnej w temperaturze pokojowej i pod zmniejszonym ciśnieniem. Pozostałość podestylacyjną rozpuszcza się w ciekłym węglowodorze (korzystnie w heptanie) i powstały roztwór, po przesączeniu, poddaje się krystalizacji przez ochłodzenie.
Postępując tak jak opisano powyżej, można otrzymać arenowanad z wydajnością aż do 75% molowych, w przeliczeniu na jodek arenowanadu użyty jako związek wyjściowy.
Jodek arenowanadu można otrzymać znanymi sposobami, np. opisanym przez F. Calderazzo w Inorg Chem. 3, 810 (1964), poddając reakcji chlorek wanadu z glinem i trójchlorkiem glinu w arenie z wytworzeniem kompleksu [V/aren2] AICLj, na który następnie działa się jodkiem metalu alkalicznego, zwłaszcza jodkiem litowym i otrzymuje się jodek arenowanadu. Pierwszą reakcję prowadzi się w niskiej temperaturze (np. około 0°C) w takim rozpuszczalniku jak tetrahydrofuran, w którym produkt reakcji ulega wytrąceniu. Drogą powyższych reakcji można otrzymać jodek arenowanadu z wydajnością rzędu 70%.
Jak już wyżej wspomniano, związki wytworzone sposobem według wynalazku są użyteczne jako składniki katalizatorów w procesach homopolimeryzacji i kopolimeryzacji etylenu. W szczególności arenowanad poddaje się reakcji z czerochlorkiem tytanu dla uzyskania stałego składnika katalitycznego. Ten stały składnik, w połączeniu z trójalkiloglinem, jest wysoce aktywny w procesach polimeryzacji etylenu lub w procesach kopolimeryzacji etylenu z a-olefinami, prowadzonych w zawiesinie pod wysokim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, jak również pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w reaktorze rurowym lub w autoklawie, a także w procesach prowadzonych w wysokiej temperaurze w roztworze.
Wynalazek ilustrują poniższe przykłady.
Przykład I. Wytwarzanie mezytylenowanadu zgodnie z równaniem:
V/mezytylen2I + Zu — 2 V/mezytylen/2 + ZnU
Do próbćwki o pojemności 250 ml, wyposażonej w rurkę boczną, wprowadzono kolejno, w atmosferze gazu obojętnego, 0,68 g (10,4 mmola) sproszkowanego cynku, 100 ml bezwodnego tetrahydrofuranu i 7,27 g jodku mezytylenowanadu, otrzymanego sposobem opisanym przez F. Calderazzo w Inorganic Chemistry, 3, str. 810 (1964). Powstałą jasnobrązową zawiesinę utrzymywano w 25°C mieszając przez 15 godzin i pod koniec tego okresu otrzymano zawiesinę szarej substancji stałej w czerwonym roztworze. Tetrahydrofuran usunięto pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze pokojowej (20-25°C), a stałą pozostałość zdyspergowano w 50 ml bezwodnego n-heptanu. Czerwono-brązową zawiesinę przesączono, a substancję stałą pozostałą na sączku przemyto bezwodnym n-heptanem (5 x 10 ml). Uzyskany czerwony, przejrzysty roztwór heptanowy zatężono do objętości około 40 ml. Powstałe czerwone kryształy szybko oddzielono w niskiej temperaturze przez zdekantowanie roztworu macierzystego i wysuszono pod próżnią w temperaturze pokojowej.
Otrzymano mezytylenowanad z wydajnością 70,6% molowych, w przeliczeniu na jodek mezytylenowanadu użyty jako związek wyjściowy.
Przykład Π. Wytwarzanie mezytylenowanadu zgodnie z równaniem
V(mezytylen)2l + CoiCsHs)) — CoiCsHshI + V(mezytylen)?..
Do próbówki o pojemności 100 rni, wyposażonej w rurkę boczną, wprowadzono kolejno, w atmosferze gazu obojętnego, 2,24 g (11,9 mmola) Co(CsHs)2, 50 ml bezwodnego tetrahydrofuranu i 5,03 g (12 mmoli) jodku mezytylenowanadu, otrzymanego sposobem opisanym prze F. Calderazzo w Inorganic Chemistry, 3, str. 810 (1964). Po mieszaniu przez 1 godzinę w
163 355 temperaturze pokojowej, otrzymano zawiesinę żółtej substancji stałej w czerwonym roztworze. Tetrahydrofuran usunięto pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze pokojowej (20-25°C), a stała pozostałość zdyspergowano w 50 ml bezwodnego n-heptanu. Zawiesinę przesączono, a substancję stałą pozostała na sączku przemyto bezwodnym n-heptanem (3x10 ml). Uzyskany czerwony, przejrzysty roztwór heptanowy zatężono do objętości około 35 ml, oziębiono do około -78°C i pozostawiono na noc w tej temperaturze. Powstałe czerwone kryształy szybko oddzielono w niskiej temperaturze przez zdekantowanie roztworu macierzystego i wysuszono pod próżnia w temperaturze pokojowej.
Otrzymano 2,62 g mezytylenowanadu z wydajnością 75,1% molowych, w przeliczeniu na jodek mezytylenowanadu użyty jako związek wyjściowy.
Przykład ΠΙ. Wytwarzanie mezytylenowanadu zgodnie z równaniem
V(mezytylen)2l + Fe —»2 V(mezytylen)2 + Feb
Do próbówki o pojemności 250 ml wprowadzono kolejno, w atmosferze gazu obojętnego, 4,29 g (10,2 mmola) jodku mezytylenowanadu, otrzymanego sposobem opisanym przez F. Calderazzo w Inorganic Chemistry, 3, str. 810 (1964). 50 ml bezwodnego tetrahydrofuranu i 0,282 g (5,05 mmola) sproszkowanego żelaza. Powstała jasnobrązowa zawiesinę utrzymywano w temperaturze pokojowej mieszając przez 15 godzin i pod koniec tego okre.su otrzymano czerwonawa zawiesinę. Zatężono ją do sucha pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze pokojowej (20-25°C), a stałą pozostałość zdyspergowano w 50 ml bezwodnego n-heptanu. Zawiesinę przesączono w 70-80°C, a substancję stałą pozostałą na sączku przemyto bezwodnym n-heptanem (3 x 10 ml). Uzyskany czerwony, przejrzysty roztwór heptanowy oziębiono do około -78°C i pozostawiono na noc w tej temperaturze. Powstałe czerwone kryształy szybko oddzielono w niskiej temperaturze od roztworu macierzystego i wysuszono pod próżnią w temperaturze pokojowej.
Otrzymano 2,25 g mezytylenowanadu z wydajnością 75% molowych, w przeliczeniu na jodek mezytylenowanadu użyty jako związek wyjściowy.
Przykład IV. Wytwarzanie mezytelenowanadu zgodnie z równaniem
V(mezytylen)2l + Mn — 2 V(mezytylen)2 + Mnb
Do uprzednio wysuszonej próbówki o pojemności 250 ml, wprowadzono kolejno, w atmosferze gazu obojętnego, 0,228 g (4,15 mmola) sproszkowanego manganu, 50 ml bezwodnego tetrahydrofuranu i 3,45 g jodku mezytylenowanadu, otrzymanego sposobem opisanym przez F. Calderazzo w Inorganic Chemistry, 3, str. 810 (1964). Powstałą zawiesinę utrzymywano w temperaturze pokojowej (20-25°C) mieszając przez 15 godzin. Uzyskaną zawiesinę szaro-brązowej substancji stałej w czerwonym roztworze zatężono do sucha pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze pokojowej. Substancję stałą zdyspergowano w 50 ml bezwodnego n-heptanu. Zawiesinę ogrzewano przez 30 minut w 70-80°C i oddzielono substancję stałą przez odsączenie w wysokiej temperaturze. Substancję stałą pozostałą na sączku przemyto bezwodnym n-heptanem (3x5 ml). Uzyskany czerwony, przejrzysty roztwór heptanowy oziębiono do około -78°C i pozostawiono w tej temperaturze na 5 godzin. Powstałe czerwone kryształy szybko oddzielono od roztworu macierzystego i wysuszono pod próżnią w temperaturze pokojowej (20-25°C).
Otrzymano 1,544 g mezytylenowanadu z wydajnością 64,2% molowych, w przeliczeniu na jodek mezytylenowanadu użyty jako związek wyjściowy.
Przykład V. Wytwarzanie mezytylenowanadu zgodnie z równaniem
V(mezytylen)2l + Zn — 2 V(mezytylen)2 + Znb
Do próbówki o pojemności 50 ml, wyposażonej w rurkę boczną, wprowadzono kolejno, w atmosferze gazu obojętnego, 0,07 g (1,07 mmola) sproszkowanego cynku, 20 ml bezwodnego n-heptanu i 0,805 jodku mezytylenowanadu, otrzymanego sposobem opisanym przez F. Calderazzo w Inorganic Chemistry, 3, str. 810 (1964). Mieszaninę reakcyjną mieszano przez 6 godzin w 60°C i pod koniec tego okresu otrzymano zawiesinę szaro-brązowej substancji stałej w czerwonym roztworze. Zawiesinę przesączono, a substancję stałą pozostałą na sączku przemyto bezwodnym n-heptanem (3 x 10 ml). Roztwór heptanowy zatężono do objętości około 10 ml i oziębiono do około -78°C i utrzymywano w tej temperaturze przez 4 godziny. Powstałe czerwone kryształy szybko oddzielono w niskiej temperaturze i wysuszono pod próżnią w temperaturze pokojowej.
Otrzymano mezytylenowanad z wydajnością 50% molowych, w przeliczeniu na jodek mezytylenowanadu użyty jako związek wyjściowy.
Przykład VI. Wytwarzanie mezytylenowanadu zgodnie z równaniem
V(mezytylen)2l + Zn -> 2 V(mezytylen)2 + Znh.
Do próbówki o pojemności 500 ml, wyposażonej w rurkę boczną, wprowadzono kolejno, w atmosferze gazu obojętnego, 1,3 g (10,88 mmola) sproszkowanego cynku, 200 ml bezwodnego n-heptanu, 2 ml bezwodnego tetrahydrofuranu i 14 g (33,4 mmola) jodku mezytylenowanadu, otrzymanego sposobem opisanym przez F. Calderazzo w InorganicChemistry, 3, str. 810 (1964). Mieszaninę reakcyjną mieszano przez 6 godzin w 60°C i pod koniec tego okresu otrzymano zawiesinę szarej substancji stałej w czerwonym roztworze. Zawiesinę przesączono, a substancję stałą pozostałą na sączku przemyto bezwodnym n-heptanem, (4 x 30 ml). Roztwór heptanowy zatężono do objętości około 50 ml, oziębiono do około - 78°C i pozostawiono w tej temperaturze na 4 godziny. Powstałe czerwone kryształy szybko oddzielono w niskiej temperaturze i wysuszono pod próżnią.
Otrzymano 6,03 g (20,7 mmola) mezytylenowanadu z wydajnością 62% molowych, w przeliczeniu na jodek mezytylenowanadu użyty jako związek wyjściowy.
163 355
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 10 000 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania arenowanadów o ogólnym wzorze V/aren/2, w którym aren oznacza benzen ewentualnie podstawiony jedną, dwiema lub wieloma grupami alkilowymi, przez redukcjęjodku arenowanadu o ogólnym wzorze V/aren/2l, w którym aren ma wyżej podane znaczenie, znamienny tym, że jako środek redukujący stosuje się cynk, mangan lub żelazo w postaci metalicznej, względnie dwu/cyklopentadienylo/kobalt.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się związek o wzorze V/aren/2l, w którym aren oznacza benzen, toluen, p-ksylen lub mezytylen.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że reakcję prowadzi się w obojętnym, ciekłym środowisku, które tworzy węglowodór alifatyczny lub eter cykliczny względnie ich mieszaniny.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że stosuje się heptan, tetrahydrofuran lub ich mieszaniny.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się stechiometryczne ilości reagentów względnie niewielki nadmiar środka redukującego.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces prowadzi się w temperaturze 20-60°C w ciągu od 15 minut do 20 godzin.
PL90284934A 1989-05-16 1990-04-25 Sposób wytwarzania arenowanadów PL PL PL163355B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8920522A IT1229737B (it) 1989-05-16 1989-05-16 Procedimento per la produzione di vanadio areni.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL163355B1 true PL163355B1 (pl) 1994-03-31

Family

ID=11168205

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL90284934A PL163355B1 (pl) 1989-05-16 1990-04-25 Sposób wytwarzania arenowanadów PL PL

Country Status (21)

Country Link
US (1) US4980491A (pl)
EP (1) EP0398402B1 (pl)
JP (1) JP2873718B2 (pl)
KR (1) KR930005258B1 (pl)
CN (1) CN1024800C (pl)
AT (1) ATE113954T1 (pl)
BR (1) BR9002122A (pl)
CA (1) CA2015997C (pl)
CZ (1) CZ280389B6 (pl)
DD (1) DD300106A5 (pl)
DE (1) DE69013977T2 (pl)
DK (1) DK0398402T3 (pl)
ES (1) ES2063898T3 (pl)
FI (1) FI97620C (pl)
HU (1) HU208698B (pl)
IT (1) IT1229737B (pl)
NO (1) NO174671C (pl)
PL (1) PL163355B1 (pl)
RU (1) RU1838319C (pl)
SK (1) SK280716B6 (pl)
ZA (1) ZA903154B (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1238071B (it) * 1990-01-19 1993-07-03 Enichem Anic Srl Procedimento perfezionato per la produzione di vanadio areni
AU647296B2 (en) * 1991-07-12 1994-03-17 Ecp Enichem Polimeri S.R.L. Procedure for the producing of vanadium bis-arenes from vanadium oxychloride
IT1269805B (it) * 1994-05-20 1997-04-15 Enichem Spa Catalizzatore per la (co)polimerizzazione dell'etilene e procedimento per il suo ottenimento
JP4906480B2 (ja) * 2006-11-27 2012-03-28 株式会社三共 遊技機
IT1403290B1 (it) 2010-12-27 2013-10-17 Polimeri Europa Spa Componente solido di catalizzatore, catalizzatore comprendente detto componente solido, e procedimento di (co)polimerizzazione delle alfa-olefine
ITMI20121724A1 (it) 2012-10-12 2014-04-13 Versalis Spa Catalizzatore a base di rutenio e suo impiego nell'idrogenazione selettiva di composti aromatici o poliinsaturi

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3123571A (en) * 1964-03-03 Di-akene metal catalysts
BE551488A (pl) * 1955-10-05
US4526724A (en) * 1983-09-30 1985-07-02 Standard Oil Company (Indiana) Process for the preparation of zero valent bis-arene transition metal compounds

Also Published As

Publication number Publication date
JP2873718B2 (ja) 1999-03-24
CA2015997A1 (en) 1990-11-16
HU208698B (en) 1993-12-28
JPH035490A (ja) 1991-01-11
DK0398402T3 (da) 1995-02-06
DE69013977T2 (de) 1995-05-18
HU903046D0 (en) 1990-09-28
SK230890A3 (en) 2000-06-12
ZA903154B (en) 1991-02-27
RU1838319C (ru) 1993-08-30
IT1229737B (it) 1991-09-07
KR900017922A (ko) 1990-12-20
NO902129L (no) 1990-11-19
NO174671C (no) 1994-06-15
ES2063898T3 (es) 1995-01-16
CZ230890A3 (en) 1995-09-13
HUT54168A (en) 1991-01-28
ATE113954T1 (de) 1994-11-15
DE69013977D1 (de) 1994-12-15
EP0398402B1 (en) 1994-11-09
NO174671B (no) 1994-03-07
DD300106A5 (de) 1992-05-21
FI902351A0 (fi) 1990-05-10
CN1024800C (zh) 1994-06-01
EP0398402A1 (en) 1990-11-22
KR930005258B1 (ko) 1993-06-17
CA2015997C (en) 2000-07-18
FI97620B (fi) 1996-10-15
NO902129D0 (no) 1990-05-14
IT8920522A0 (it) 1989-05-16
SK280716B6 (sk) 2000-06-12
BR9002122A (pt) 1991-08-13
CN1047304A (zh) 1990-11-28
CZ280389B6 (cs) 1996-01-17
FI97620C (fi) 1997-01-27
US4980491A (en) 1990-12-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Schumann et al. Synthesis and structure of Fe [C5 (CH2Ph) 5] 2 and Lu (C8H8)[C5 (CH2Ph) 5]
PL163355B1 (pl) Sposób wytwarzania arenowanadów PL PL
WO2018050901A1 (en) A versatile process for the preparation of acylphosphines
JPS6340193B2 (pl)
Scott et al. Synthesis and characterization of Zr (IV) and Hf (IV) tropocoronand complexes
EP1567534B1 (en) Process for the synthesis of cycloorganylphosphanes and di(alkali metal/alkaline earth metal) oligophosphanediides
Wells et al. Preparation and chemistry of Me3SiCH2AsH2; Preparation of [Me3SiCH2 (H) AsGaPh2] 3, a trimeric mono (arsino) gallane containing a hydrogen bonded to arsenic. Isolation and X-ray crystal structure of (Me3SiCH2As) 5
Sellmann et al. Transition metal complexes with sulfur ligands Part CII. Changes in configuration and reactivity caused by alkyl substituents R in [Fe (L)(‘NRS4’)] complexes (L CO, NO+, NO, PMe3, N2H4; R CH3, CH2CH2CO2CH3, CH2CH2CO2−)
Linti et al. Monomeric Phosphanylgalanes—Synthesis and Structural Characterization
Bitterwolf et al. Effects of ligand and metal on the reductive elimination of dihydrogen by dinuclear complexes of chromium and manganese
DE2658127C2 (de) Tetramethyldiphosphinomethan und Verfahren zu seiner Herstellung
Looney et al. Synthesis and reactivity of zinc and aluminum alkyl derivatives stabilized by oxygen tripod ligands
Cowley et al. Structural diversity in organoindium iodides
US2794824A (en) Preparation of tetracyanoethylene
CS250665B2 (en) Method of monoolefins' polymerization or copolymerization
Rotar et al. NEW TRIARYLPHOSPHANE CHALCOGENIDES. CRYSTAL AND MOLECULAR STRUCTURE OF [2 (Me2NCH2) C6H4)] 3P= E (E= S, Se) AND [2-(Me2NCH2) C6H4)] 2PhP= S
Choukroun et al. Addition and substitution complexes of 2-pyrrolidinone with chloro and alkoxo titanium (IV) derivatives
EP0437897B1 (en) Improved process for producing vanadium-arenes
Flamini et al. Reactions of dichlorodiphenoxotitanium (IV)
US3329716A (en) Chemical process
Streubel et al. PH-functionalized Ylide-Carbene Complexes: Synthesis of [(CO)~ 5M= C (OEt) CH= P (NPr^ i~ 2)~ 2H](M= Cr, W) and Structure of the Chromium Derivative
Veith et al. de zyxwvutsrqponmlkjihgfed
Bin② et al. Syntheses, Characterizations, and Crystal Structures of Two Binuclear Silver Complexes Based on O, O΄-Dialkyl-dithiophosphate and 1, 10-Phenanthroline①
DE2702326A1 (de) Doppelylid-komplexe von metallen sowie verfahren zu ihrer herstellung
Crossland et al. Synthesis and Characterization of an Iron (II) η2-Hydrazine Complex: Insights Into the Mechanism of Nitrogenase