PL153979B1 - Tamping unit of a mobile tamping machine - Google Patents

Tamping unit of a mobile tamping machine

Info

Publication number
PL153979B1
PL153979B1 PL1985256196A PL25619685A PL153979B1 PL 153979 B1 PL153979 B1 PL 153979B1 PL 1985256196 A PL1985256196 A PL 1985256196A PL 25619685 A PL25619685 A PL 25619685A PL 153979 B1 PL153979 B1 PL 153979B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tamping
height
tools
drive
track
Prior art date
Application number
PL1985256196A
Other languages
English (en)
Other versions
PL256196A1 (en
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL256196A1 publication Critical patent/PL256196A1/xx
Publication of PL153979B1 publication Critical patent/PL153979B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Sealing Devices (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku Jest agregat podbbjający maszyny do podbijania torów, zwłaszcza dla podbbjania dwóch bezpośrednio sąsiadujących ze sobę podkładów toru, posiadajęcy co najmniej dwie pary względnie grupy par narzędzi podbbjających, ułożyskowana na przestawialnej w kierunku wysokości ramie narzędziowej, których narzędzia podb^ające mogę być wzajemnie przestawiane we wzdłużnym kierunku maszyny za pomocę napędu do dostawiania i sęsiaduję ze sobę bezpośrednio we wzdłużnym kierunku maszyny i sę połęczone z napędem wibracyjnym oraz z napędem do przestawiania w kierunku wysokoóci dla wspólnego zanurzania ich wzdłuż każdorazowego wzdłużnego boku podkładu w podłoże tłuczniowe. Tego rodzaju agregaty podbijające maszyn do podbijania torów, dla podbijania dwóch bezpośrednio ze sobę sęsiadujących podkładów toru, według niemieckich opisów patentowych nr 1 237 157 i 1 287 100 tego samego zgłaszającego wykazały w praktyce, że sę doskonnłe, ponieważ te tak zwane dwupodkładowe maszyny do podbijania daję znacznie większę wydajność, a także gwarantuję szczególnie niezawodne i równomierne zagęszczenie tłucznia dzięki możliwości wspólnego zanurzenia do tego samego przedziału międzypodkładowego i równocześnie dzięki ^^ożiwo^c^^ ruchu przeciwbieżnego narzędzi do podb^ania. Każdy agregat maszyny podbίlającej według niemieckiego opisu patentowego nr 1 287 100 posiada, jak to można szczególnie zobaczyć w widoku z góry w tym dokumenie, razem cztery pary narzędzi podb!jających które składają się z wzajemnie przestawianych narzędzi podbijających wykonanych w postaci podwójnych oskardów, które mogę wibrująco być zanurzane, w danym przypadku wzdłuż obu wzdłużnych boków podkładów i przy obu bokach szyn. Narzędzia podb^ające tych par narzędzi podbbjajęcych, lub grup par, ułożyskowanych na przestawialnej na wysokość narzędziowej ram.e nośnej , bezpośrednio w sąsiedztwie, we wzdłużnym kierunku maszyny, mogę być w danym przypadku parami siebie przestawiane za pomocę napędów do dostawiania i za pomocę napędu wibracyjnego i napędu do
153 979
153 979 przestawiania na wysokość ze sobą połączone celem wspólnego zanurzania się w podłoże tłuczniowe . Przy zastosowaniu tego rodzaju maszyn mo<gę w takim stopniu występować trudności, zwłaszcza przy bardzo nieregularnych odstępach pomiędzy podkładami, albo też przy ukośnie leżących podkładach, względnie przy podwójnych podkładach pod złączami szyn, że nawet nie zawsze udaje się odpowiednio szybko i w prosty sposób ustawić agregat podbbjający i uniknąć zakłóceń z tym związanych.
Ponadto według austriackiego opisu patentowego nr 303 795 tego samego zgłaszającego jest znana maszyna do podbijania torów i do podbijania rozjazdów, której agregaty podbbjaJące są również wykonane Jako agregaty podbbjające dla dwóch podkładów i których narzędzia podbbjające są w tym przypadku wyposażone w pojedyńcze oskardy. Te pojedyńcze oskardy są w tym przypadku ułożyskowane, dla przechylania na bok w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku dostawiania narzędzia podbbjającego, na osi przebiegającej prostopadle do tej płaszczyzny i są one połączone hydrauiccznmm napędem cylindrowo-tłokwwym. Te na boki przechylne narzędzia podb^ające agregatu podbijającego dla dwóch podkładów są ułożyskowane razem z urządzeniem do korekcji na części ramy pojazdu wychodzącej poza tor, który ma być korygowany, p^asta^a^ej w kierunku poprzecznym do osi toru, dla uzyskania szczególnie dobrego dostosowania w okolicach rozjazdów torowych. Jednak nie jest przewidziane typowe podb^anie odcinków toru za pomocą tych maszyn i byłoby to niewystarczające z powodu małej liczby oskardów.
Znana jest ponadto maszyna do podb^ania torów według amerykańskiego opisu patentowego nr 4 282 815, która dla utworzenia tak zwanej odcinkowej dwupodkładowej maszyny do podb^ania posiada dwa pojedyńcze agregaty podb^ające, przesbawialne na wysokość oddzielnymi napędami umieszczonymi bezpośrednio w sąsiedztwie na wspólnej ramie. Oba pojedyńcze agregaty podb^ające posiadają w tym przypadku pary narzędzi podbbjających, składające się z narzędzi podbbiających z prdwójnnmi oskardami, które mogą być do siebie przesuwane, mogą wibrować i mogą być zanurzane w podłoża tłucznoowe przy obu wzdłużnych bokach podkładów 1 po obu bokach szyn.
Ta konstrukcja wymaga względnie dużych kosztów wykonania, ponieważ obok dwóch napędów do przestawiania na wysokość potrzebne są dla każdej pary narzędzi podb^ających dwa napędy wibracyjne, a więc razem, jak to widać z fig.4, potrzebnych Jest osiem napędów wibracyjnych.
Ponadto ta konstrukcja posiada tę wadę, że wewnztrcza narzędzia podb^ające, na skutek szczególnego rodzaju napędu do dostawiania i do wióracc!, nie mogą być dostatecznie blisko umieszczone, co powoduje trudności przy zastosowaniu względnie przy dostawianiu, w związku z czym, przy na przykład bardzo różniących się od siebie odstępach pomiędzy podkładami nie jest możliwa praca jako dwu podkładowej maszyny do podb^ania.
Pojedyńcze agregaty mogą być opuszczane i wprowadzane do pracy albo odddżelnie, przy czym Jednak też względne przestawianie na wysokość agregatów jest często utrudnione wynikającym z konstruk^i dużym wysięgiem lub wystającą częścią - albo grupami. Te maszyny nie zdały również egzaminu w praktyce, ani przy zastosowaniu jako dwupodkładowe maszyny do podb^ania, a jeszcze bardziej przy pracy z jednym pojedyńczym agregatem podbijającym.
Ponadto według niemieckiego opisu patentowego nr 3 205 511 Jest znany agregat podbbjający tory, który posiada na narzędziowej raM.e nośnej , połączonej z napędem do przestawiania na wysokość, dwa sąsiadujące w kierunku poprzecznym do toru narzędzia podb^ające, z których jedno jest wykonane jako wsuwane i wysuwane na wysokość za pomocą dodatkowego napędu do przesuwania na wysokość. Tym tak zwanym półagregatem można podbić tylko połowę strony obszaru skrzyżowania szyny z podkładem, który ma się obrobić. Tego rodzaju agregaty podb^ające są przewidziane tylko do podbicia pół strony pojadnńjcago podkładu, przy czym przy przemiennym stosowaniu po lewej i po prawej stronie toku szyn występują duże przemieszczenia tłucznia, które przeciwstawiają się dokładnemu podbiciu dla stworzenia podpory pod skrzyżowania szyny z podkładem.
Agregaty diupodkładowj mogą być bardzo korzystnie zastosowane według niemieckiego opisu zgłoszenia patentowego nr 3 313 114 tego samego zgłaszającego w maszynach do podb^ania i niwelowania torów, które umooliwiają osiągnięcie Jeszcze większej wydajności, zwłaszcza przy obrabianiu torów dla dużych prędkości Jazdy, przy krokowym roboczym przesuwie we wzdłużnym kierunku maszyny, przy równoczesnym ciągam /non stop/ ruchu posuwowym maszyny do
153 979 niwelowania i podbijania toru. Przy takich maszynach do podbijania torów ma Jaszcza większe znaczenie celowe względnie niezakłócone zanurzanie się poszczególnych narzędzi podbijających, dla uniknięcia przeszkód lub trudności przy Jakichkolwiek przeszkodach, wymagane również zwiększoną prędkością roboczą.
Celem wynalazku Jest więc opracowanie agregatu podbijającego, typu na wstępie opisanego, stwarzającego ulepszone warunki zastosowania - maszyn do podbijania torów, dla podbijania dwóch iezpośredmo sąsiadujących podkładów Jednego toru i przy którym iędzie możliwe w danym przypadku szyikie przestawianie w czasie pracy z Jednopodkładowego na dwupodkładowe podbijanie i w odwotr^^m kierunku.
Zgodnie z wynalazkiem cel ten został osiągnięty dzięki temu, że tylko narzędzia podbijające umieszczone na zewnątrz względem wzdłużnego kierunku maszyny, co najmniej Jednej pary narzędzi podbijaJęcych, względnie wszystkie umieszczone po zewnętrzneJ stronie narzędzia podbijające oiu sąsiadujących w kierunku poprzecznym do toru par narzędzi podbijających przewidzianych do zanurzania po leweJ i/lub po praweJ stronie szyny do podłoża tłuczniowego są połączone, niezależnie od mooliwości wspólnego przestawienia na wysokość, wykonane dla wyłączenia ich z pracy lui do wsuwania i wysuwania i że są związane z dodatkowym napędem do przesunięcia na wysokość.
Maszyną do podbijania toru, wyposażoną w tego rodzaju agregat podbijaJący można oiecn^e w korzystny sposói, iez Jakichkolwiek trudności nastawiania i iez przeszkód w szyiki i prosty sposói podbić miejsca, w których występuJą przeszkody, na przykład ukośnie ułożone podkłady, podwójne podkłady przy stykach szyn, lui też stojące ną drodze elementy toru itp. Agregat podbijaJący według wynalazku, który opiera się na dobrze sprawdzonej w praktyce konstrukcji, posiada ponadto tę zaletę, że iez większych z^^an konstrukcyjnych może iyć w prosty sposói zastosowany zarówno w poruszających się krokami maszynachdo podbijania toru, zwłaszcza w maszynach do niwelowania, podbijanie i naprowadzania torów, lecz może iyć również wiudowany w najnowszych konstrukcjach maszyn do niwelowania, podbijania i naprowadzania torów, które są skonstruowane dla pracy ciągłeJ /non stop/. Przy tym są możliwe różne korzystne sposoiy zaiudowania - zależne od każdorazowego rodzaju toru, względnie warunków zastosowania, dla których taka maszyna Jest przewidziana, lui też umieszczenia narzędzi podbiJajęcych mogących iyć dodatkowo wsuwane i wysuwane na wysokość, z przodu alio z tyłu w stosunku do kierunku Jazdy. Oia warianty mają swoje zalety. Inną ważną korzyść uzyskuje zastosowanie wynalazku, polegającą na tym, że przy podbiJeniu podkładów od dołu wewnęęrznymi narzędziami podbijaJącym, które w zależności od zastosowania nie muszą iyć dostawiane, w okolicy progów, które mają iyć podbite, stwarza się również przy pojedynczym podbijaniu podkładów moccieJsze zagęszczenie okolicy zestawu podkładów. Maszyny z tak skonstruowanym, według wynalazku agregatem podbiJajccym uzyskuJą ponadto znacznie większą przeciętną wydajność, ponieważ również przy wielu względnie różnych miejscach z przeszkodami można szyiko i iez proilemu przepracować odcinek toru, który ma iyć obrobiony. Ponadto można przeprowadzić na dłuższych odcinkach toru tego rodzaJu dwupodkładowym agregatem podbiJaJęcym Jednopidkładowe podbijanie z moojieJszym zagęszczeniem, zwłaszcza w okolicy podłączenia cięższych elementów toru.
W najprostszej postaci wykonania według wynalazku istnieJe możLi^wość przewidzenia dla narzędzi podbiJajęcych sąsiadujących w kierunku poprzecznym do toru i przewidzianych do zanurzania się w podłoże tłucznoowe z leweJ i z praweJ strony JedneJ szyny, a mianowicie tylko dla przednich lui tylnych, względem kierunku r^^zego, zewnętrznych narządzi podbijających - wspólnego dodatkowego napędu dla przesunięcia na wysokość iezpośrednio oiok tych narzędzi, lui z tyłu za niM. Również dla takieJ konssrukcc i uzyskuje się w porównaniu z tradycyjnymi dwupodkładowymi maszynami do podbiJania torów, lepsze dostosowanie do różnych warunków zastosowania, z równie szyikim przestawianiem z Jedno na dwupodkładowe podbijanie i w odwrotnym kierunku. VI ramach wynalazku mogą ponadto ziwnętΓzni, w stosunku do wzdłużnego kierunku maszyny, narzędzia podbijaJące umieszczone z przodu i z tyłu, dla niezależnego wyłączenia z pracy, iyć połączone w danym przypadku z tego rodzaJu dodatkowym napędem dla przesunięcia na wysokość, przez co można uzyskać w tak wyposażoneJ m3t^^Γ^:^i do podbijania torów możliwość włączania według wyioru i Jeszcze lepsze dostosowanie do istnijąccych
153 979 przeszkód na torze, względnie ukośnie lezących podkładów, albo podwójnych podkładów. Przy takiej konstrukcji można jednak w korzystny sposób w danym przypadku zastosować też tylko wewnntrzne narzędzia podbijające obu par narzędzi podbijających, jako tak zwine rozpierające pary narzędzi podbijających, wprawdzie taka konstrukcja wymaga podwójnej liczby tego rodzaju napędów dla niezależnych od siebie przesunięć na wysokość, niezależnie od wspólnego przestawiania na wysokość, jednak, w praktyce urooożiwia uniwersalną nastawialność prawie dla wszystkich warunków zastosowania i przez to ulepsza bardzo istotnie zdolność do pracy maszyny do podbijania torów wyposażonej w tego rodzaju dwupodkładowe agregaty podbijające.
Według innej i szczególnie celowej cechy przedmiotu wynalazku, zewnętrzne narzędzia podbijające, korzystnie wyposażone w podwójne oskardy, przewidziane do zanurzania się po lewej i po prawej stronie Jednej szyny w podłoże tłuczniowe, są wykonane w sposób ummżżiwiający niezależnie zanurzanie się, względnie niezależne wsuwanie i wysuwanie i są połączone z napędami przesuwu na które są mechanizmami, uruchamianymi w sposób niezależny od siebie. Ta konstrukcja, w połączeniu z napędami do przesuwu na umooliwia jeszcze lepsze dostosowanie, ponieważ niezależnymi od siebie, dodatkowo przesuwalnymi na wysokość narzędziami podbbjającymi dla każdej szyny można uwzględnić w sposób bezproblemowy nawet najmnnejsze nieregularności, względnie miejsca przeszkód. Przy narzędziach podbbjających, skonstruowanych w ten sposób nie potrzeba ponadto pod względem konstrukcyjnym więcej miejsca niż przy zwyczajnych dwupodkładowych mmszynach do podbbjania. To ma zasadnicze znaczenie przy konstrukcyjnym rozpracowywaniu bardzo różnych dwupodkładowych maszyn do podbbjaniai bezpośrednio obok tych agregatów podbijających muszą być ummeszczone w sposób bardzo zwarty inne na rzędzie.
Według szczególnie korzystnej cechy przedmiotu wynalazku, zewnętrzne narzędzia podbbjające, z dodatkowym napędem do przesuwania na wysokość są skonstruowane w sposób teleskopowy.
To proste, a pod względem koi8trukcyinym bardzo celowe,rozwiązanie daje możliwość stworzenia konstrukcji z prostym hydraulicnnym mechanizmem cylnr^drc^wo-tłokw^y^m, które nadaje się szczególnie do ciężkich warunków pracy przy obróbce toru.
Specjalnie korzystne rozwiązanie według wynalazku polega na tym, że narzędzie podbijające, które może być dodatkowo przesuwane na wysokość napędem do przestawiania na jest ułożyskowane przesuwnie na wysokość w uchwycie skonstruowanym mniej więcej w postaci rury wychylnie ułożyskowanej na przestawialnej na wysokość ramie narzędziowej, do której Jest przytwierdzony napęd przesuwu na wysokość, jako hydrauliczny mechanizm cylindrowo-tookowy, przy czym jest korzystnie, jeżeli tłok jest sztywnie połączony poprzez poprzeczne połączenie z górnym końcem narzędzia podbijającego. Przez to uzyskuje się tę korzyść, że sam uchwyt narzędzi przesuwalnych na wysokość służy do telekoopowego podparcia narzędzia. Ponadto przez rurowe ukształtowanie uchwytu stwarza się szczególnie wytrzymałą i mocną konstrukcję, szczególnie przy uwzzgędnieniu dużych sił występujących przy podbijaniu, jak na przykład przy zanurzaniu się do zaskorupiałego tłucznia.
Inne korzyści uzyskuje się w ten sposób, że uchwyt o kształcie rury, skonstuuowany dla pomieszczania narzędzie podbijającego i przynajmniej częścóowo podwóónego oskarda, jest wykonany z kołnierzami do przytwierdzenia dla przegubowego ułożyskowania na narzędziowej ramie nośnej i przegubowego połączenia z przynależnym hsdrauliczsym napędem cylίnduowo-tłokowym do dustaoienie i że korzystnie po przeciwległej stronie jest przewidziany inny kołnierz mocujący dla połączenia z hsdreulicnsmm napędem cslinduowo-tłoUowym do przesuwania na wysokość. To w konstrukcji bardzo proste połączenie z agregatem podbiJajęsmi może samo być wbudowane w sposób szczególnie korzystny w już istnujących konstrukcjach agregatów narzędzi podbijających bez Jakichkolwiek dodatkowych zmian lub tym podobnych. Oba przegubowe miejsca, do których jest przegubowo podłączone zwykłe narzędzie służą róonouześnle do przegubowego połączenia uchwytu o kształcie rury. Ponadto uzyskuje się według wynalazku konstrukcyjnie proste i celowe rozwiązanie dzięki temu, że narzędzie podbijające, dodatkowo przesuwalne na wysokość, składa się z dwóch pujtdsńczsch narzędzi u łożyskowanych przesuwnie, w tulejach łożyskowych, na wysokość w uchwycie o kształcie rury z korzystnie rozłączalnie ptzytwlerZoosym podwójnym oskardem, na którego dolnym końcu Jest w danym przypadku rozłączalnie przytwierdzona płytka podbbjająca.
153 979 przy czym oba pojedyńcze narzędzia przytwierdzone do poprzecznego połączenia, sę tek wykonane, że napędem przesuwającym na wysokość mogą być telesoopowo wsuwane i wysuwane aż do płytek podbijających w uchw^t^^e o kształcie rury.
To konstrukcyjnie proste i celowe rozwiązanie daje pewne prowadzenie, a ponadto miejsca ułożyskowania i napęd sę same chronione uchwytem o kształcie rury, sięgajc^! aż do płytek oskardów, przed zewnętrznymi wpływami /pył, uderzenia kamieni itd/.
Według innej cechy przedmiotu wynalazku każde zewnęęrzne narzędzie podbijające przestawialne na wysokość jest połęczone z wykonanym urzędzeniem przctryymujęcym dla prowadzenia lub unieruchamiania narzędzia w położeniu roboczym lub odsuniętym. Przez to uzyskuje się tę korzyść. Ze siły nie działaję bezpośrednio na poprzeczne połęczenie oraz na dodatkowy napęd do przesuwania na wysokość, przez co również stwarza się konstrukcję o względnie długiej żywotności. W szczególności jednak uzyskuje się usunięcie wszystkich luzów w poręczeniach, z dodatkowymi mooliwościami przy wsuwaniu i wysuwaaiu, niezależnie od ogólnego przestawiania na wysokość, na skutek czego można tego rodzaju konstrukcję przenosić bez zakłóceń także największe siły, które występuję przy zanurzaniu się w zaskorupiały tłuczeń.
Według szczególnej cechy postaci wykonnnńa, urzędzenie moocjęce składa się z części zakleszczajęcej , oteczającej zakleszczajęco narzędzie podbijajęce w położeniu roboczym, wykonanej w postaci uchwytu o kształcie rury, korzystnie posiadajęcej rowek wzdłużny i do niego przytwierdzonych kołnierzy, które mogę być za pomocę hydraulicznego mechanizmu cclindśowś tłokowego wzajemnie zakleszczane lub przestawiane. To rozwiązanie konstrukcyjne jest nie tylko proste w konstrukcji, lecz również stwarza w najprostszy sposób sztywne połęczenie pomiędzy uchwytem o kształcie rury i przesuwalnym na wysokość narzędziem podbijającym, które moZe być indywidualnie na każdorazowych zewnętrznych narzędziach podbijających szybko zreαliśowαie względnie zluzowane.
Szczególnie korzystna cecha przedmiotu wynalazku polega na tym, że wszystkie przednie, względem kierunku roboczego, zewnętrzne narzędzia podbbjajęce, szczególnie wykonane z podwójnym oskardem, lub w takie wyposażone, obu każdorazowo jednej szynie przyporządkowanych agregatów podbijających uszyny do budowy torów, sę dodatkowo wykonane przedstawialne na wysokość i sę połęczone w szczególności z hydrauljcicmm mechanizmem c^^dooKO-tłokowym do zdalnej obsługi, który może być niezależnie uruchamiany dla oddzielnego lub wspólnego napędu przestawiania na wysokość każdego agregatu podbijajęcegś. To rozwiązanie mm tę zaletę, że jakkolwiek tylko przednie narzędzia podbijajęce sę przesuwalne na wysokość, cały układ jest prosty w konstrukcji i ekonomiczny w rozwiązaniu, i tylko zewnętrzne narzędzia podbijajęce będę zawsze w czasie zanurzania wy^unęte, na skutek czego podkłady będę mogły być podbite całkowicie tylnymi parami narzędzi podbijających i raz przeprowadzone podbijanie już nie będzie zmieniane. W przypadku obszarów z przeszkodami wysuwa się lub wsuwa tylko przednie zewiętrzne narzędzia podbijające. W korzystny sposób można w tym przypadku wewoitrzne narzędzia podb^ajęce, z ich napędami do dostawiania, w dalszym cięgu napędzać lub tylko blokować, na skutek czego przy ruchu dostawiania wewwntrznych narzędzi podbijających przedniej pary narzędzi podbijających i przy wsuniętym przednim zewnętrznym narzędziu podbijającym następuje w praktyce wstępne zagęszczenie przedniego podkładu wewontrznymi narzędziami podbijającymi.
Ta zaleta występuje również, gdy na dłuższych odcinkach toru podbija się tylko jeden podkład.
W końcu istnieje inne korzystne charakterystyczne rozwiązanie według wynnlazku, polegajęce na tym, że wszystkie agregaty podbijajęce mmszyny do budowy torów przyporządkowane wszystkim tylnym, ze względu na kierunek roboczy, zewnętrznym narzędziom podbijajc^o! wykonanym z podwójnym oskardem lub wyposażonym w takie dla obu lub w danym przypadku dla jednej szyny toru, sę dodatkowo wykonane przestawialne na wysokość i w danym przypadku sę połęczone z napędem do przesuwu na wysokość dla zdalnego sterowania, w szczególności hydrαuljcicym mechaiimmem cyliπdtooo-ttkśowym, który może być zasilany niezależnie dla wspólnego napędu przestawiania na wysokość każdego agregatu podbiJajęjego. Przy tym rozwiązaniu, które przykładowo nadaje się do imszyn podbijających tor, które sę w stanie obrobić szczególnie ciężkie i wyjeżdżone maszyny z podłożem z silnie zaskorupiałego tłucznia, przy których nie istnieje niebezpieczeństwo przesunięcia już podbitej podpory, uzyskuje się innę korzyść polegajęcę na tym, że
153 979 przednie, nieprzerwane, zernętrzne narzędzia do podbijania, zawsze jako pojedyńcze narzędzia podbijające, są w stanie łatwiej zanurzyć się w silnie zaskorupiałe podłoże tłuczniowe, niż tylne narzędzia podbijające, które zanurzaję się w już raz przerobiony tłuczeń.
Przedmiot wynnlazku będzie dokładniej wyjaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig.l przedstawia agregat podbijający w widoku z loku i w częściowym przekroju, fig.2 - agregat podbijający w widoku z przodu, w kierunku strzałki II na fig.l, fig. 3 agregat podbijający w przekroju poprzecznym według linii III-III na fig.l, fig.4 - dwupooładową maszynę jezdną do podbijania, nirnwelowania i naprowadzania torów, wyposażoną w agregat podbijający według fig.l do 3, w ujęciu schematycznym, fig.5 - dwupokładową maszynę Jezdną z fig.4, szczególnie oia agregaty podbijające, w widoku z góry i w powiększonym ujęciu schematycznym, fig.5 - schematyczny widok z loku innego przykładu rozwiązania maszyny do podbijania, niwelowania i naprowadzania torów, skonstruowanej do przesuwania, względnie do pracy krokami, z agregatem podbijajccym według wynalazku, fig.7 - częścoowy i schematyczny widok z góry, w większej skali przedmiotu z fig.6, szczególnie oiu agregatów podbijających, fig.8 - schematyczny widok z góry oiu agregatów podbijających według przykładu wykonania przedstawionego na fig.5 i 6, w innym położeniu roioczym.
DwouPiłβdooy agregat podbijający 1 przedstawiony na fig.l, 2 i 3, który iędzie w dalszym ciągu jeszcze szczegółowo opisany, Jest wbudowany do maszyny 2 do podbijania, niwelowania i naprowadzania torów, która może Jeździć w sposói ciągły /non stop/, w przedstawionej na fig.4 i 5. Maszyna posiada wydłużoną ramę podwozia 7 opartą na swych końcach, poprzez wózki zwrotne 3, na torze 6 składajcemm się z szyn 4 i podkładów 5, szczególnie podkładów ietonowych. Na tej ramie jest umieszczone urządzenie 8 do sterowania, napędu i zaopatrzenia w energię. Dla ciągłego /non stop/ przesuwu maszyny 2 w kierunku roioczym, zaznaczonym strzałką 9, Jest przewidziany napęd Jezdny 10. W kabinie 11 obsługi, umieszczonej z tyłu względem kierunku pracy,jest umieszczony pulpit 12 dla jazdy i sterowania, który jest połączony z z centraaeym urządzeniem steruJcsym przewodami sterującymi.
Pomiędzy wózkami skrętnymi 3, daleko rozsuniętymi od sieiie ramą podwozia 7, dla stworzenia wystarczająco dużego ruchu podnoszenia i naprowadzania jest przewidziana również iardzo wydłużona rama narzędzóowa 13. Jej tylny, względem kierunku roioczego, koniec może iyć 0 oparty za pomocą pary 14 kół podpierających i prowadzących. Przedni koniec tej ramy narzędziowej 13 Jest wykonany jako prowadzenie i dla wychylenia względnie naprowadzenia pary 14 kół podpierających i prowadzących Jest połączony z ramą podwozia 7, względnie jest na niej przesuwnie umieszczony, poprzez dwustronnie działający hydrauliczny napęd 15 do przestawiania. Wielkość hydraulicznego napędu 15 do przestawiania o zmienialnej długości, przegubowo połączonego z ramą podwozia 7 i ramą narzędziową 13, posiada drogę przestawiania wynoszącą mniej więcej dwuurotność wielkości przesuwu dla każdorazowego rodzaju podbijania /podbijanie jednego lui dwóch podkładów/, zaś w przedstowiasyy przykładzie wykonania około czterokrotność odstępu pomiędzy podkładami. Maszyna 2 jest, jak to lepiej m^;łna poznać z widoku z góry na fig.5, wyposażona w jeden tzw. doupodkładiwy agregat podbijający 1, który może przesuwać się ponad szyną 4 dla równoczesnego podbijania dwóch iezpośrednio ze soią sąsiadujących podkładów
5. Do obu agregaóww podlijaJęsych 1 jest przyporąękiowany agregat 16 do podnoszenia i nap^wadzania szyn, połączony z ramą aarzędziooJ 13 przestawianie na ioki i na wysokość, którego narzędzia można uruchomić do naprowadzania i niwelowania toru 5 poprzez układy do niwelowania i naprowadzania, na przykład poprzez cięcOwoo·ą strunę 17 odniesienia do niwelowania.
3ak lepiej można poznać na fig.l i 2, każdy doupodkładoos agregat podbijający 1, tylko scheMtycznie przedstawiony na fig.4 i 5, do równoczesnego podbijania dwóch iezpośrednio ze soią sąsiadujących podkładów 5, posiada dwie pary 20 i 21 narzędzi podbijających umieszczonych iezpośrednio jedno za drugimwe wzdłużnym kierunku mszyny według strzałki 9. One składają się w danym przypadku z narzędzi podbijających 28, 29, 30, 31, wzajemnie względem sieiie przedstawianych za pomocą hydraulicznych mechanizmów cylindoowo-tioiowych 22, 23, 24, 25 do dostawiania, które mogą iyć zanurzane w podłoże tłucznóowe 26 po oiu wzdłużnych iokach podkładów i jak można zoiaczyć na fig.5 - przy oiu iokach 18, 19 szyn i mogą iyć w ruch
153 979 wibrujący wspólnym napędem wipracyjnym 27. Te narzędzia podbijające 28, 29, 30, 31 są w danym przypadku, zwłaszcza dla obróbki odcinków torów, zaopatrzone w podwójne oskardy 33,
34, 35, 36. Bezpośrednio ze sobę umieszczone na ramie narzędziowej 13 pary 20, 21 narzędzi podbijających, każda obu dwupodkładowych agregatów podbijających, są na niej prowadzone przestawnie na wysokość i połączone ze wspólnym hydraulicnnym cylindrowo-tlokowym napędem 32 do przestawiania na wysokość. Weiontrzne narzędzia 29, 30, znajdujące się na zwróconych ku sobie bokach par 20, 21 narzędzi podbijających, ze swoimi wygiętymi, w danym przypadku podwójnymi, oskardami 34 względnie 35, mają postać widłową i mogą być w pracy zanurzane w to samo pole 37 międzypodkledowe pomiędzy dwoma sąsiadującymi podkładami 5. Każdy dwupodkładowy agregat podbijający 1 stanowi w ten sposób, że wszystkimi parami 20, 21 narzędzi podbijających i ich napędami do dostawiania, Jak również z ich wspólnymi napędami dla wytwarzania i dla przestawiania na wysokość - meehhniczny zespół konstrukcyjny. .
Umieszczone według fig. 1, 2 i 3 zewnętrznie względem wzdłużnego kierunku maszyny 2 przednie narzędzie podbijające 31 każdego dwupodkładowego agregatu podbijającego 1 obu per 20 narzędzi podbijających sąsiadujących ze sobą w kierunku poprzecznym do toru 1 przewidziane do zanurzania się po lewej i po prawej stronie każdej szyny 4 w podłoże tłuczniiowe , są niezależnie od wspólnej przestawialności na wysokość połączone dla wyłączania z pracy, względnie dla niezależnych od siebie wsuwania 1 wysuwania na wysokość 1 w danym przypadku są połączone z dodatkowym napędem 38 dla przesunięcia na wysokość. Te oba napady 38 do przesuwania na wysokość są również uruchamiane niezależnie od siebie hydraulicznym mechanizmem cylindrowo-tłokowym. Te zewnnęrzne, dodatkowo przestawiane narzędzia podbijające 31 są dla wsuwania i wysuwania wykonane w postaci teleskopowej i są ułożyskowane przesuwnie na wysokość w uchwycie 40 wykonanym o kształcie mnnej więcej rurowym, wychylnie ułożyskowanym na przestawnej na wysokość ramie narzędziowej 39. Przednie, dodatkowo na wysokość przesuwalns, zew^^trzne narzędzia podbbjajęce 31 są w danym przypadku wykonane z dwóch wspólnie przesuwnie na wysokość ułożyskowanych w tulejach łożyskowych 41 pojedyńczych narzędzi 42 z przytwierdzonymi korzystnie w sposób rozłączany podwójnymi oskardami, przy czym pojedyńcze narzędzia 42 zamocowane w poprzecznym połączeniu 43 są wykonane telskoopowo wsuwalne i wysuwlne w uchwycie 40 o kształcie rury, aż do właściwych płytek podbijających 44, za pomocą napędu 38 do przesuwania na wysokość - patrz szczególnie na fig.3.
Uchwyt 40 o kształcie rury wykonany dla prowadzenia dodatkowo przesuwnego narzędzia podbijającego 31, względnie obu pojedyńczych narzędzi 42 przynajmniej częściowo z ich podwójnymi oskardami 36, aż do każdorazowej płytki podb^ającej 44, jest ponadto zaopatrzony w kołnierz mocujący 45 dla przegubowego ułożyskowania na ramie narzędziowej 13 i przegubowego połączenia z przynależnym hydraulizznym iylZndkowk-tłokowym napędem 23 do dostawiania, przy czym po przeciwnej stronie Jest przewidziany kołnierz mocuuący dla połączenia z hydraulicznmm cylindrowo-tok^wym napędem 38 do przesuwania na Tłok 47 tego napędu 38 jest przy tym sztywnie połączony z górnym końcem narzędzia podbijającego 31 za pomocą poprzecznego połączenia 43.
□ak ponadto można lepiej zobaczyć w szczegółach na fig.l i 3, każde zawętrzia przednie, przestawiane na wysokość, narzędzie podbijające 31 Jest połączone z urządzeniem mocującym 48 dla przytrzymania^zględnie blokowania obu pojedyńczych narzędzi 42 w położeniu roboczym, względnie wysuniętym. Urządzenie mn^jące 48 składa się z części zakleszczającej 50 otaczającej zakleszczające oba pojedyńcze narzędzia 42 w położeniu roboczym, wykonanej w postaci uchwytu o kształcie rury, posiadającej wzdłużny rowek 49, Jak również z przytwierdzonych do niej kołnierzy 51, które za pomocą hydraulicznego mmchanizmu cnlndrowo-trorowθgo 52 mogą być względem siebie zakleszczane względnie przestawiane. Drąg takowy przynależnego cylindra przytwierdzonego do Jednego z obu kołnierzy 51 hydraulicznego mechanizmu cnlndrowo-trorowigo 52 przechodzi na wylot przez drugi kołnierz 51 i posiada na swym końcu łożysko oporowe 53. Przy obciążeniu ciśnieniim oba kołnierze 51 zostają dociśnięte do siebie, przez co uchwyt 40 o kształcie rury, w okolicy wzdłużnego rowka 49, zakleszcza mocno oba pojedyńcze narzędzia 42 z ich tulejami łożyskowymi 41. Wsounęte narzędzie podb^ające 31, znajdujące się po stronie 19 szyny, Jest ze swoim pojadyńczym narzę^dzeem 42 - Jak można zobaczyć w przekroju na fig. 1,
153 979 wsunięte razem z jego przynależnym podwójnym oskardem 36 do uchwytu o kształcie rury, aż do płytki podbijającej oskarda, Jak to też widać w przekroju i w widoku z góry na fig.3, w dolnej części. Z tego powodu przednie pojedyńcze narzędzia 42 znajdujące się po drugiej stronie 18 szyny 4, są razem z ich tuleją łożyskową 41 mocno zakleszczone w uchwycie 40 o kształcie rury przynalennym do nich urządzeniem mocującym 48 obciążonym ciśnieniem, przy czym łożysko oporowe 53 hydraulicznego mechanizmu cylindrowo-tłokowego 52 powoduje zakleszczenie oiu kołnierzy 51 uchwytu o kształcie rury. Ponadto na fig.l można zobaczyć po lewej stronie zaznaczone liniami przerywanymi rozraite kształty podkładów 5, na przykład podkłady betonowe lui drewniane, albo wyższe specjalne podkłady. Wszyytkie te różnorodne podkłady 5 stwarzają przy podbijaniu, z powodu ustawiania, dosuwania i w połączeniu z tym bardzo częstymi, zwłaszcza zbyt wąskimi odstępami między podkładami trudności, których można uniknąć w dużym stopniu wykonanym według wynalazku dwupodkładowym agregatem podbijają^^i 1.
□ak to można szczególnie dobrze zobaczyć w schematycznym widoku z góry na fig.5 obu agregatów podbijających 1 maszyny 2 do podbijania, niwelowania i naprowadzania torów, która może przejeżdżać w sposób ciągły /non stop/, wszystkie przednie, w stosunku do kierunku roboczego, ze^nnirzne, wykonane z podwójnymi oskardami 36, narzędzia podbijające 31 obu agregatów podbijających 20, przyporządkowanych jednej szynie 4 toru 6, są wykonane w uchwycie 40 o kształcie rurowym, dodatkowo na wysokość przestawalne, względnie są odpowOθdnir wykonane. Te narzędzie podbijające 31 są z tego powodu w danym przypadku połączone z własnym bocznym napędem 38 do przesuwania na wysokość, umieszczonym bezpośrednio obok lub z boku tych narzędzi podbijających 31, wykonanym jako hydrauliczny mechanizm cylindrooo-trorooy zdalnej obsługi, który może być niezależnie uruchamiany dla wspólnego napędu 32 przestawiania na wysokość.
Na fig. 5 i 6 można szczególnie dobrze zobaczyć, że w obrębie ukośnie leżącego podkładu 5 - u dołu na fig.5 przedstawionego agregatu podbijającego 1, są do góry przesunięte przednie zew^ętrzm narzędzia podbbjejące, to znaczy, że znajdują się w położeniu wsuniętym. Z tak wyposażonym agregatem podbijajc^^i 1 może mmszyna 2 w ciągłej /non stop/ jeździe do przodu w kierunku strzałki 9 przeprowadzić zarówno dwupodkładową obróbkę podbbjającą, jak również jednopodkładowe podbijanie. Przy jednrpodkłddowym podbijaniu ^^ytępuje w porównaniu z tradycyjnymi jednopodkładowymi maszynami do podbijania ta zaleta, że ^^(^wątrzm narzędzia zagęszczają mooniej pola między podkładami, poza podbiciem podkładów. Przestawienie z Jldnopddkładowegr na dwupodkładowe podbijanie jest szczególnie ważne w tego rodzaju przejeżdżających w sposób ciągły /non stop/ maszynach do podbijania torów, przy których występuje możliwość uzyskania jeszcze szybszego i bez ti^udnnści,n:^e^^t^l^ŁóiC(^n^go cyklu roboczego, ponieważ właściwa robota podbijania z posuwającymi się krokami do przodu agregatem podbijajęrym i w trybie przesuwu dwulub JldnopodOładowego według strzałek 54 albo 55, może nastąpić w czasie ciągłego przejazdu maszyny 2.
Figura 6, 7 i 8 przedstawiają inny przykład wykonania maszyny 57 do podbbjania, niwelowania i naprowadzania toru,do przesuwu lub pracy krokami w kierunku strzałki 59, wyposażonej w agregaty podbijające 56. Ta mmszyna 57 posiada również wydłużoną ramę 63 podwwoza, opartą na końcach poprzez wózki zwrotne 59 na torze 62, składajc^1 się z szyn 60 i drewnianych podkładów 61. Na niej umieszczane urządzenia 64 napędowe, zaopatrujące w energię i do steoowania oraz napęd jezdny dla przesuwu ^^sizyny 57 krokami w roboczym kierunku zaznaczonym strzałką 58.
W kabinie 66 obsługi - przewidzianej z tyłu w kierunku roboczym - jest przewidziany pulpit 67 do jazdy i sterowania, który jest połączony z centralom urządzeniem steruJcrem przewodami sterująrymi lub czymś podobnym.
Pomiędzy daleko od siebie rozstawionymi wydłużoną ramą 63 podwozia wózkami skręmymi 59 - dla ummOliwielia wyytarczająco dużego ruchu podnoszenia lub naprowadzania - dla stworzenia tak zwanej zwartej maszyny, jak to można lepiej zobaczyć w widoku z góry na fig.7 - są uei.θszczrle oba dwupodktadool agregaty podbbjające 56. Każdy, w danym przypadku przyporządkowany jednej szynie 60, agregat podb^ający 56 jest skonstruowany do podbijania dwóch bezpośrednio sąsiadujących ze sobą podkładów 61. Z oboma agregatami podbijajęcymi 56 współpracuje agregat 68 do podnoszenia i lθprowodaznίa, przytwierdzony do ramy podwożą, który może być przestawiony na boki i na którego narzędzia można uruchamiać dla naprowadzania i niwelowania toru 62 za pomocą układu odniesienia do niwelowania i naprowadzania, jak na przykład przedstawionej strunooej cięt^wwy ->9 do niwelowania.
153 979
Każdy agregat podbijający 56 posiada bezpośrednio sąsiadujące we wzdłużnym kierunku maszyny ułożyskowane pary 70, 71 narzędzi podbijających, z hydraulicznymi cylindrowa-tłokowymi napędami 72, 73, 74, 75 do dostawiania, które mogę być uruchamiana i specjalnie zaopatrzone w podwójne oskardy narzędzia podbijającego 76, 77, 78, 79.W tej dwupodkładowej maszynie 57 do podbijania torów narzędzia podbijające 76 umieszczone na zewr^ątrz względem wzdłużnego kierunku maszyny, według strzałki 58, sąsiadujących w poprzecznym kierunku toru per 71 narzędzi podbijających są połączone z dodatkowym hydraulccmym cylindrowo-tłokowym napędem 80 do przesuwania na Każdy agregat podbija jący 56 jest połączony ze wspólnym napędem 81 do przestawiania na wysokość i wspólnym napędem 82 wLira^Je. Każdy z tych dwóch dwupodkładowych agregatów podbijających 56 maszyny 57 do podbijania torów, skonstruowanej do przesuwania się krokami. Jest w praktyce ziudowany tak samo jak agregat podbijający 1 przedstawiony na fig.l - 3 i tak samo posiada urządzenia mocujące 83 dla zewnętrznych tylnych narzędzi podbijających, ażeiy wystarczająco mocno trzymać te narzędzia w położeniu ^doczym. Oha agregaty podbijające 56 są tylko w odnieśleniu do zewnątrz umieszczonych narzędzi podbijających przekręcone względem kierunku rucho o 1800, w porćiwnaniu z przykładem wykonania pokazanym na fig.l - 5.
Dwupodkładowa maszyna 57 do podbijania torów Jest przedstawiona na stanowisku raioczym z opuszczonym agregatem podbijającym 56, przy którym Jest ^roiiony odcinek toru, a który został w danym przypadku ^roilony sąsiadującymi parami narzędzi 70, 71 i przy którym tor 62 z widocznym na fig.6 1 7 rozmieszczeniem 84 dwóch podkładów drewnianych według strzałek 85, iędzie obrrbirny Jednopodkładowym podbiciem, na przykład przy układzie torów, w którym odstępy pomiędzy podkładami są Jeszcze mnnejsze. Taka postać lui umieszczenie agregatu podbijającego 56 według wynalazku - w przedstawionej dwupodkładowej maszynie 57 do podbijania torów, z tylko tylnymi na wysokość wsuwalnymi i wysuwalnymi narzędziami podbijającymi 76, Jest nie tylko prosta w kon^rak^i, lecz deje też taką korzyść, że przednie, tylko ze wspólnym napędem 81 do przestawiania na wysokość, narzędzia podbijające 79 iędą zawsze zanurzone w tłuczniu, przez co zapewnia się, że te pojedyńcze narzędzia podbijające 79 mogą z pewnośćią łatwo przenikać do twardego skoruplałego podłoża tłucznrowθgr 86, ponieważ ierdzo często opór przy wgłęblaniu Jest iardzo duży. W przeciwieństwie do tego, w^i^r^ntrzne narzędzia podbija jące 77, 78 zanurzają się wówczas na przykład w rozluźnione przy poprzednim przejściu robojzym podłoże tłucznoowe 86, na skutek czego taka postać lui umieszczenie, przy tego rodzaju dwupodkładowych maszynach 57 do podbijania torów nadaje się szczególnie do oiróbki starych torów, które mają twarde lui zaskorupiałe podłoże tłuczniowe.
Figura 7 pokazuje w iardzo schematycznym widoku z góry oia dwupodkładroe agregaty podiijaj^ce 56 zastosowane na zespole torowym z odgałęz^ą^ym się torem. Tylne narzędzia podbijające 79 oiu par 71 narzędzi podbijających, które w danym przypadku mogą iyć zanurzane w podkładzie Huczn^Nym po lewej 1 po prawej stronie toku 88 szyn, są w położeniu podnies^nym do góry, względnie wsuniętym, podczas gdy tylne wsuwalne i wysuwalne narzędzia podbijające 79 drugiego dwupodkładowego agregatu podbijajęcego 56 toku szyn 89 są w stanie zaiuι^^r^r^^i razem z innymi narzędziami 76, 77, 78.
Po raz pierwszy jest Moliwe takimi i w ten sposói skonstruowanymi maszynami 2, względnie 57, do podbijania torów - tą samą maszynę pracować na przykład przy pierwszym przejeździe toru z jedirprdkSarowyi cyklem roboczym, względnie przy jeździe powrotnej doupodkładooyi cyklem rrbrczym lui na odwrót, albo jak pokazano przy pomocy przykładu z fig.6 i 7 - również tą samą doupodkłαdowJ maszyną 57 do podbijania torów ob^Wać odcinkami różne odcinki toru, takmm samym trybem pracy. Tego rodzaju przestawianie można iez jakichkolwiek zakłóceń szyiko i ponownie przeprowadzić sterując z kaiiny obsługi 11, względnie 66, pulpitmm 12, względnie 67, do Jazdy i sterowania.

Claims (10)

  1. patentowe
    1. Agregat podbijający maszyn do podbijania torów, zwłaszcza dla podbijania dwóch bezpośrednio ze sobą sąsiadujących podkładów toru, posiadający co najmniej dwie pary narzędzi podbijających, względnie grupy par narzędzi podbijających, ułożyskowane na przestawialnej w kierunku wysokości ramie narzędziowej, których narzędzia podbija jące mogą być wzajemnie przestawiane we wzdłużnym kierunku maszyny za pomocą napędu do dostawiania i sąsiadują ze sobą bezpośrednio we wzdłużnym kierunku maszyny i są połączone z napędem wibracyjnym i z napędem do przestawiania na wysokość dla wspólnego zanurzania się wzdłuż każdorazowego boku wzdłużnego podkładów w podłoże z tłucznia, znamienny tym, że tylko zewnntrznie, względem wzdłużnego kierunku maszyny, umieszczone narzędzia podbijające /31, 76/ co najmniej jednej pary /20, 71/ narzędzi podbijających, względnie wszystkie po zawnętrznej stronie umieszczone narzędzia podbbjające /31, 76/ obu par /20, 71/ narzędzi podbijających sąsiadujących w poprzecznym kierunku toru, przeznaczone do zanurzania w podłoże tłuczniowe po lewej i/lub po prawej stronie jednej szyny - niezależnie od wspólnej przestawiałoś^ na wysokość są skonstuuowane do wyłączenia z pracy względnie do wsunięcia i wysunięcia i połączone z dodatkowym napędem /38, 80/ do przesuwania w kierunku ^y^^oi^oici.
  2. 2. Agregat podbijający według zastrz.l, znamienny tym, że zewnętrzne narzędzia podbijające /31, 76// przeznaczone do zanurzenia po lewej i po prawej stronie szyny /4, 60/ w podłoże tłuczniowe, korzystnie wyposażone w podwójne oskardy /36/, są skonstuυowαna do niezależnego zanurzania, względnie niezależnego wsuwania i wysuwania i są połączone z napędami /38, 80/ do przesuwania na wysokość, które mogą być uruchamiane niezależnie od siebie.
  3. 3. Agregat podbijający według zastrz.l albo 2, znamienny tym, że zewnętrzne narzędzia podbijające /31, 76// z dodatkowym napędem /38, 80/ do przesuwania na wysokość, są wykonane teleskopowo.
  4. 4. Agregat podbijający według zastrz.3, znamienny tym, że narzędzia podbijające /31, 76/, które są dodatkowo przestawiane na wysokość, względnie przesuwane na w^isokość napędem /38, 80/ do przesuwanie na są przesuwnie na wysokość ułożyskowane w uchwycie /40/ w kształcie rury, uchylnie u łożyskowanym na przestawialnej na wysokość nośnej ramie narzędziowej /39/, na której jest zamontowany napęd /38, 80// przesuwu na wysokość w postaci hydraulicznego napędu cylindrowo-t łkowego, przy czym korzystnie tłok /47/ Jest sztywnie połączony z górnym końcem narzędzia podbijającego /31, 76/ poprzez poprzeczne połączenie /43/.
  5. 5. Agregat podbijający według zastrz.4, znamienny tym, że uchwyt /40/ w kształcie rury dla prowadzenia narzędzi podbijających /31, 76// i przynajmniej częścoowo podwójnego oskarda, jest wykonany z kołnierzami mo^jącymi /45/ dla przegubowego ułożnskiwania na narzędziowej ramie nośnej /39/ i dla przegubowego połączenia ze wsp6łpracujęnym hydraulicznym napędem /23, 72/ cylindiowi-tłoiowmm dla dostawiania i że korzystnie po przeciwległej stronie Jest przewidziany drugi kołnierz mocujący /46/ dla połączenia z hydraulicnymm cylindrowo-tisiowym napędem /38, 80/ do przesuwania na wysokość.
  6. 6. Agregat podbijający według zastrz.4 albo 5, znamienny tym, że narzędzie podbijające /31, 76/ dodatkowo przesuwalne na wysokość, składa się z dwóch wspólnie w tulejach łożyskowych /41/ przesuwnie na wysokość u łożyskowanych w uchwycie /40/ o kształcie rury pojedyńczych narzędzi /42/, na których korzystnie, na ich dolnym w danym przypadku końcu, są zdejmowoenie przytwierdzone płytki podbbjające, przy czym oba pojedyńcze narzędzia /42/ przytwierdzone do poprzecznego połączenia /43/ są wykonane jako talθkiopowi wsuwałe i wysuwwane napędem /38, 80// do przesuwania na wysokość, aż do płytek podbijających w uchwycie /40/ o kształcie rury.
  7. 7. Agregat podbijający według zastrz.6, znamienny tym, że każde zew^^trzne narzędzie podbijające /31, 76/, dodatkowo przestawiali na wysokość, Jest połączone urządzeniem mocującym /48, 83/ dla utrzymania względnie zablokowania narzędzia w położeniu roboczym względnie wysuniętym.
    153 979
  8. 8. Agregat podbijający według zastrz.7, znamienny tym, że urządzenie mocujące /48, 83/ składa się z części zakleszczającej /50/ otaczającej zakleszczająco narzędzie podbijające /31, 76/ w położeniu roboczym, korzystnie wykonanej z uchwytu /40/ o kształcie rury z wzdłużnym rowkiem /A9/, z przytwierdzonego do niej kołnierza /51/, który korzystnie za pomocą hydraulicznego mechanizmu tłokowo-cylindrowego /52/ może być mocno zakleszczający lub przestawialny.
  9. 9. Agregat podbijający według zastrz.l albo 8, znamienny tym, że wszystkie zewnętrzne, przednie w stosunku do kierunku roboczego, narzędzia podbijające /31/, szczególnie wykonane z podwójnymi oskardami /26/, lub w takie wyposażone, obu w danym przypadku do jednej szyny /4/ toru /6/ przyporządkowanych agregatów podbbjających /1/ mas szyny /2/ do budowy torów, są wykonane jako dodatkowo przestawialne na wysokość i są w danym przypadku połączone z napędem /38/ do przesuwania na wysokość, szczególnie hydraulicnnym mechanizmem cylindrowootłokowym do zdalnej obsługi, który może pracować niezależnie jeden od drugiego i dla wspólnego napędu /32/ do przestawiania na wysokość każdego agregatu podbijającego /4/·
  10. 10. Agregat podbbjający według zastrz.l albo 8, znamienny tym, że wszystkie zewnętrzne tylne, w stosunku do kierunku roboczego, narzędzia podbbjajęce /76/, szczególnie wykonane z podwójnymi oskardami, lub w takie wyposażone - obu w danym przypadku do jednej szyny /60 względnie 88, 89/ toru przyporządkowanych agregat ów podbijających /56/ maszyny /2/ do budowy torów są wykonane Jako dodatkowo przestawialne na wysokość i są w danym przypadku połączone z napędem /81/ do przesuwania na szczególnie hydraulccnnym mechanizmem iylindrowo-tłorowym do zdalnej obsługi, który może pracować niezależnie Jeden od drugiego i dla wspólnego napędu /81/ do przestawiania na wysokość każdego agregatu odbijającego /56/.
PL1985256196A 1985-07-19 1985-11-11 Tamping unit of a mobile tamping machine PL153979B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP85890160A EP0208826B1 (de) 1985-07-19 1985-07-19 Stopfaggregat für Gleisstopfmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL256196A1 PL256196A1 (en) 1987-01-26
PL153979B1 true PL153979B1 (en) 1991-06-28

Family

ID=8194754

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1985256196A PL153979B1 (en) 1985-07-19 1985-11-11 Tamping unit of a mobile tamping machine

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0208826B1 (pl)
JP (1) JPS6221902A (pl)
AT (1) ATE37913T1 (pl)
CS (1) CS264278B2 (pl)
DE (1) DE3565565D1 (pl)
PL (1) PL153979B1 (pl)
SU (1) SU1438619A3 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1220124B (it) * 1987-11-03 1990-06-06 Danieli Off Mecc Rincalzatrice continua per linea ferroviaria a teste di rincalzatura indipendenti
AT393392B (de) * 1989-06-16 1991-10-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfaggregat und stopfpickel fuer gleisstopfmaschinen
AT403934B (de) * 1990-04-20 1998-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfaggregat für gleisstopfmaschinen zum unterstopfen von drei schwellen
DE69133620D1 (de) * 1990-12-21 2009-09-10 Nippon Catalytic Chem Ind Wasserabsorbierendes Material und Verfahren zu seiner Herstellung sowie wasserabsorbierender Artikel und Verfahren zu seiner Herstellung
CA2090396A1 (en) * 1992-04-03 1993-10-04 Josef Theurer Tamping machine with a two-sleeper tamping unit
DE59500114D1 (de) 1994-08-09 1997-03-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfaggregat für Gleisstopfmaschinen zum Unterstopfen zweier unmittelbar benachbarter Schwellen
AT5559U3 (de) * 2002-06-06 2003-04-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfaggregat
AT516671B1 (de) 2014-12-22 2017-01-15 System 7 - Railsupport GmbH Stopfaggregat für eine Gleisstopfmaschine
AT521397B1 (de) * 2018-06-15 2021-12-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Stopfaggregat zum Stopfen eines Gleisbettes
AT522456B1 (de) * 2019-10-08 2020-11-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Stopfaggregat zum Unterstopfen von Schwellen eines Gleises
AT525075B1 (de) * 2021-09-30 2022-12-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Stopfaggregat zum Unterstopfen von Schwellen eines Gleises

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5420721A (en) * 1977-07-15 1979-02-16 Minolta Camera Co Ltd Camera provided with data photographying device
US4282815A (en) * 1979-10-12 1981-08-11 Canron Corp. Railroad tamping machine
CH640286A5 (fr) * 1981-02-24 1983-12-30 Sig Schweiz Industrieges Bourreuse de voie ferree.

Also Published As

Publication number Publication date
PL256196A1 (en) 1987-01-26
CS451186A2 (en) 1988-09-16
JPS6221902A (ja) 1987-01-30
SU1438619A3 (ru) 1988-11-15
ATE37913T1 (de) 1988-10-15
EP0208826B1 (de) 1988-10-12
EP0208826A1 (de) 1987-01-21
DE3565565D1 (en) 1988-11-17
CS264278B2 (en) 1989-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL153979B1 (en) Tamping unit of a mobile tamping machine
SU1554773A3 (ru) Передвижна машина дл непрерывного ремонта железнодорожного пути
US4611541A (en) Ballast cleaning method and machine
HU210385B (en) Line-packing machine with packing aggregate of two seatings
KR100218757B1 (ko) 충전용조립체
AU643894B2 (en) Method and tamping machine for consolidating the ballast of a track
US5007350A (en) Universal mobile track leveling, lining and tamping machine
AU663238B2 (en) A tamping machine
PL145257B1 (en) Mobile machine for tamping,leveling and straightening a track
JPH01137004A (ja) 路盤バラスを分配して成形する均しプラウを有する線路上走行機械
JP2851176B2 (ja) 移動式軌道突固機
US4881467A (en) Continuously advancing track maintenance or rehabilitation machine
DE3425637C2 (pl)
RU2082847C1 (ru) Шпалоподбивочная машина и способ подбивки рельсового пути
SE506903C2 (sv) Stoppningsaggregat för spårstoppningsmaskiner för understoppning av tre syllar
HU202298B (en) Track building machine with track stabilizer
HU195264B (en) Line-packing machine and packing-machine unit for same
CA1046850A (en) Track ballast tamping unit
US5862759A (en) Self-propelled machine for stabilizing, by hammering and compacting, tracks laid on ballast
PL191787B1 (pl) Agregat podbijający
DE3838109A1 (de) Verfahren und gleisfahrbare weichen-nivellier-, stopf- und richt-maschinenanordnung zur durcharbeitung in weichenbereichen
GB2267304A (en) A track tamping machine.
EP0195882B1 (de) Gleisstopfmaschine mit Strecken-Stopfaggregat
DE4218716A1 (de) Stopfmaschine
DE3814733A1 (de) Gleisstopfmaschine