PL191787B1 - Agregat podbijający - Google Patents

Agregat podbijający

Info

Publication number
PL191787B1
PL191787B1 PL329087A PL32908798A PL191787B1 PL 191787 B1 PL191787 B1 PL 191787B1 PL 329087 A PL329087 A PL 329087A PL 32908798 A PL32908798 A PL 32908798A PL 191787 B1 PL191787 B1 PL 191787B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tamping
rotary drive
drive
auxiliary
pickaxe
Prior art date
Application number
PL329087A
Other languages
English (en)
Other versions
PL329087A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Friedrich Peitl
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL329087A1 publication Critical patent/PL329087A1/xx
Publication of PL191787B1 publication Critical patent/PL191787B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Dry Shavers And Clippers (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)
  • Input Circuits Of Receivers And Coupling Of Receivers And Audio Equipment (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Road Paving Machines (AREA)
  • Road Repair (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Forging (AREA)

Abstract

1. Agregat podbijajacy do podbijania podkladów toru, z narzedziami do podbijania dostawianymi do siebie parami za pomoca napedów dostawiania, ulo- zyskowanymi obrotowo wokól osi dostawiania na przestawnym na wysokosc wsporniku narzedziowym, z których kazde posiada w swoim dolnym obszarze koncowym, co najmniej jeden oskard podbijajacy przeznaczony do zaglebiania w tluczniu, który to oskard jest ulozyskowany na narzedziu do podbijania obrotowo wokól osi obrotu przebiegajacej poprzecznie wzgledem osi dostawiania i jest polaczony za pomoca miejsca polaczenia przegubowego z napedem obro- towym uksztaltowanym jako cylinder hydrauliczny w celu obracania oskardu podbijajacego w kierunku wzdluznym podkladu, przy czym naped obrotowy jest polaczony przegubowo z narzedziem do podbijania poprzez miejsce polaczenia przegubowego, zna- mienny tym, ze naped obrotowy (16) jest polaczony z napedem dodatkowym (21) i jest polaczony przegu- bowo z jednym z dwóch miejsc polaczenia przegubo- wego (21), podczas gdy naped dodatkowy (21) jest ulozyskowany w dalszym miejscu polaczenia przegu- bowego (25). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest agregat podbijający do podbijania podkładów toru, z narzędziami do podbijania dostawianymi do siebie parami za pomocą napędów dostawiania, ułożyskowanymi obrotowo wokół osi dostawiania, na przestawnym na wysokość wsporniku narzędziowym, z których każde posiada w swoim dolnym obszarze końcowym, co najmniej jeden oskard podbijający przeznaczony do zanurzania w tłuczniu, który to oskard jest ułożyskowany na narzędziu do podbijania obrotowo wokół osi obrotu przebiegającej poprzecznie względem osi dostawiania i jest połączony za pomocą miejsca połączenia przegubowego z napędem obrotowym ukształtowanym jako cylinder hydrauliczny w celu obracania oskardu podbijającego w kierunku wzdłużnym podkładu, przy czym napęd obrotowy jest połączony przegubowo z narzędziem do podbijania poprzez miejsce połączenia przegubowego.
Z patentu USA nr 4 537 135 znany jest agregat podbijający skonstruowany specjalnie do zastosowania na odcinkach zwrotnicowych, który ma, po dwa na jedno narzędzie do podbijania, w kierunku wzdłużnym podkładu, usytuowane obok siebie oskardy podbijające do zagłębiania w tłuczniu. Każdy z tych obu oskardów podbijających posiada własny napęd obrotowy, tak, że obejścia różnych przeszkód na odcinkach zwrotnicowych możliwe jest optymalne dopasowanie oskardów podbijających poprzez obracanie na boki. W przypadkach, kiedy jest to wymagane, obydwa oskardy podbijające lub tylko jeden mogą być obrócone do góry w położenie wyłączenia.
Z opisu patentu USA nr 5 269 226 jest znany inny agregat podbijający, w którym również na każde narzędzie do podbijania są dwa oskardy podbijające usytuowane obok siebie w kierunku wzdłużnym podkładu. Podczas gdy oskard podbijający położony bliżej szyny toru, który ma być podbijany, jest połączony sztywno z narzędziem do podbijania, sąsiedni oskard podbijający może być za pomocą napędu obrotowego obrócony z pierwszego położenia roboczego w drugie położenie robocze. Ponieważ obydwa położenia robocze określone są wystarczająco dokładnie za pomocą zderzaków, zbyteczne jest czasochłonne centrowanie przez osobę obsługującą.
Zadaniem niniejszego wynalazku jest stworzenie agregatu podbijającego opisanego rodzaju, w którym oskardy podbijające mogą być szczególnie szybko używane w rożnych zastosowaniach roboczych.
Zgodnie z wynalazkiem zadanie to zostało rozwiązane w agregacie podbijającym opisanego na wstępie rodzaju dzięki temu, że napęd obrotowy jest połączony z napędem dodatkowym i jest połączony przegubowo z jednym z dwóch miejsc połączenia przegubowego, podczas gdy napęd dodatkowy jest ułożyskowany w dalszym miejscu połączenia przegubowego.
Korzystnie, napęd dodatkowy jest usytuowany równolegle względem napędu obrotowego i jest ukształtowany w postaci cylindra hydraulicznego.
Korzystnie, w odniesieniu do płaszczyzny usytuowanej normalnie względem osi obrotu i przebiegającej w kierunku wzdłużnym napędu obrotowego, usytuowane są symetrycznie dwa napędy dodatkowe.
Korzystnie, obydwa napędy dodatkowe są zamocowane na płycie łączącej, która ze swej strony połączona jest z cylindrem hydraulicznym napędu obrotowego.
Korzystnie wreszcie, skok tłoka napędu dodatkowego ukształtowany jest w celu obracania oskardu podbijającego z pierwszego położenia roboczego w drugie położenie robocze.
Dzięki tej specjalnej konstrukcji napędu obrotowego, powstaje przy minimum dodatkowych nakładów konstrukcyjnych możliwość, wprowadzenia oskardu podbijającego szybko w różne położenia robocze. Dzięki temu zbyteczne jest męczące i czasochłonne dla osoby obsługującej powtarzalne centrowanie oskardu podbijającego przed każdym przejściem podbijania. Ponieważ nowe położenie robocze oskardu podbijającego jest dokładnie określone przez ograniczenie suwu tłoka napędu obrotowego lub dodatkowego, ukształtowanie według wynalazku jest odpowiednie przede wszystkim dla obszarów toru, w których, występują zmieniające się warunki podbijania spowodowane na przykład występującymi odcinkowo kierownicami lub szynami ochronnymi i ewentualnie konieczne jest całkowite wyłączenie oskardu podbijającego.
Wynalazek w przykładzie wykonania został objaśniony na podstawie rysunku, na którym na fig. 1 przedstawiony został agregat podbijający do podbijania podkładów toru i na fig. 2 - widok częściowy agregatu podbijającego w kierunku wzdłużnym toru lub maszyny.
Uwidoczniony na fig. 1 i 2 agregat podbijający 1 do podbijania podkładów 2 toru kolejowego 3 jest skonstruowany specjalnie do zastosowania dla odcinków zwrotnicowych i składa się ogółem z czterech zespołów przesuwnych poprzecznie na normalnie względem kierunku wzdłużnego, oznaPL 191 787 B1 czonego strzałką 29 przebiegających kolumnach prowadzących 4, z których, ze względu na jasność, jedynie jeden został uwidoczniony. Agregat podbijający 1 posiada dwa leżące naprzeciwko siebie w kierunku wzdłużnym maszyny i dostawiane do siebie za pomocą napędu dostawiania 5, narzędzia do podbijania 6 w postaci dźwigni. Każde narzędzie do podbijania 6 w swoim dolnym obszarze jest połączone z dwoma oskardami podbijającymi 7, 8, z których oskard podbijający 8 bardziej oddalony od ramy agregatu 9jest ułożyskowany obrotowo wokół osi obrotu 10 przebiegającej w kierunku wzdłużnym maszyny. Narzędzie do podbijania 6 jest względem osi dostawiania 11 normalnej do kierunku wzdłużnego maszyny i przebiegającej poziomo, obrotowo ułożyskowane na wsporniku narzędziowym 12. Ten wspornik jest wyposażony w napęd wibracyjny 13 dla ułożyskowania napędów dostawiania 5 i wibracji oskardów podbijających 7, 8 i za pomocą prowadnic 14 i napędu 15 przestawny na wysokość. Oś dostawiania 11 i oś obrotu 10 przebiegają w kierunku normalnym względem siebie.
W celu obracania bardziej oddalonego od ramy 9 agregatu oskardu podbijającego 8 w kierunku wzdłużnym podkładu, przewidziany został hydrauliczny napęd obrotowy 16. Posiada on drąg tłokowy 17z miejscem połączenia przegubowego 18 i cylinder hydrauliczny 19. Na bardziej oddalonym od miejsca połączenia przegubowego 18 końcu cylindra hydraulicznego 19 zamocowana jest płyta łącząca 20,na której ułożyskowane są dwa dodatkowe napędy hydrauliczne 21. Każdy z nich posiada drąg tłokowy 22 z miejscem połączenia przegubowego 23, jak również zamocowany na płycie łączącej cylinder hydrauliczny 24. Znajdujące się po stronie tłoka miejsca połączenia przegubowego 23 obu dodatkowych napędów 21 są połączone z miejscami połączenia przegubowego 25, które są zamocowane na uchwycie 26 oskardu łożyskującym oskard podbijający 8i obrotowym wokół osi obrotu 10. Drąg tłokowy 17 napędu obrotowego 16 jest połączony z miejscami połączenia przegubowego 27, które są zamocowane do narzędzia podbijającego 6. Obydwa napędy dodatkowe 21 są, względem ich osi wzdłużnych równoległe do napędu obrotowego 16 i w odniesieniu do płaszczyzny 28 przebiegającej normalnie do osi obrotu 10 i w kierunku wzdłużnym napędu obrotowego 16, usytuowane symetrycznie.
Na figurze 2 liniami ciągłymi jest przedstawione pierwsze położenie robocze obrotowo ułożyskowanego oskardu podbijającego 8, przy czym jest on w kierunku poprzecznym maszyny ustawiony bezpośrednio w sąsiedztwie sąsiadującego oskardu podbijającego 7. W tym położeniu roboczym następuje podbijanie normalnej warstwy podbijanej, poprzez jednoczesne zagłębianie obu oskardów podbijających 7, 8w tłuczniu. W tym pierwszym położeniu roboczym oskardu podbijającego 8drąg tłokowy 17 napędu obrotowego 16 i obydwa drągi tłokowe 22 dodatkowych napędów 21 znajdują się w położeniu wysuniętym.
Przez wciągnięcie obu drągów tłokowych 22 obu napędów dodatkowych 21 oskard podbijający 8 ułożyskowany obrotowo może być bardzo szybko obrócony z pierwszego położenia roboczego w drugie położenie oznaczone liniami przerywanymi. To przestawienie położenia roboczego jest przede wszystkim korzystne wtedy, kiedy odcinkami występuje szyna pomocnicza lub iglica zwrotnicy.
Na zakończenie, przez wsunięcie drąga tłokowego 17 napędu obrotowego 16 obrotowo ułożyskowany oskard podbijający 8 może być również obrócony w górę w położenie wyłączenia (przedstawione liniami przerywanymi). Jest to celowe przede wszystkim wtedy, kiedy z powodów ilości miejsca nie jest możliwe zagłębianie obu oskardów podbijających 7, 8.

Claims (5)

1. Agregat podbijający do podbijania podkładów toru, z narzędziami do podbijania dostawianymi do siebie parami za pomocą napędów dostawiania, ułożyskowanymi obrotowo wokół osi dostawiania na przestawnym na wysokość wsporniku narzędziowym, z których każde posiada w swoim dolnym obszarze końcowym, co najmniej jeden oskard podbijający przeznaczony do zagłębiania w tłuczniu, który to oskard jest ułożyskowany na narzędziu do podbijania obrotowo wokół osi obrotu przebiegającej poprzecznie względem osi dostawiania i jest połączony za pomocą miejsca połączenia przegubowego z napędem obrotowym ukształtowanym jako cylinder hydrauliczny w celu obracania oskardu podbijającego w kierunku wzdłużnym podkładu, przy czym napęd obrotowy jest połączony przegubowo z narzędziem do podbijania poprzez miejsce połączenia przegubowego, znamienny tym, że napęd obrotowy (16) jest połączony z napędem dodatkowym (21) i jest połączony
PL 191 787 B1 przegubowo z jednym z dwóch miejsc połączenia przegubowego (21), podczas gdy napęd dodatkowy (21) jest ułożyskowany w dalszym miejscu połączenia przegubowego (25).
2. Agregat podbijający według zastrz. 1, znamienny tym, że napęd dodatkowy (21) jest usytuowany równolegle względem napędu obrotowego (16) ijest ukształtowany w postaci cylindra hydraulicznego (24).
3. Agregat podbijający według zastrz. 1albo 2, znamienny tym, że w odniesieniu do płaszczyzny (28) usytuowanej normalnie względem osi obrotu (10) i przebiegającej w kierunku wzdłużnym napędu obrotowego (16), usytuowane są symetrycznie dwa napędy dodatkowe (21).
4. Agregat podbijający według zastrz. 1, znamienny tym, że obydwa napędy dodatkowe (21) są zamocowane na płycie łączącej (20), która ze swej strony połączona jest z cylindrem hydraulicznym (19) napędu obrotowego (16).
5. Agregat podbijający według zastrz. 1, znamienny tym, że skok tłoka napędu dodatkowego (21) ukształtowany jest w celu obracania oskardu podbijającego (8) z pierwszego położenia roboczego w drugie położenie robocze.
PL329087A 1997-10-14 1998-10-08 Agregat podbijający PL191787B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0174097A ATA174097A (de) 1997-10-14 1997-10-14 Stopfaggregat

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL329087A1 PL329087A1 (en) 1999-04-26
PL191787B1 true PL191787B1 (pl) 2006-07-31

Family

ID=3519985

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL329087A PL191787B1 (pl) 1997-10-14 1998-10-08 Agregat podbijający

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6067910A (pl)
EP (1) EP0909852B1 (pl)
JP (1) JP3980771B2 (pl)
CN (1) CN1102977C (pl)
AT (2) ATA174097A (pl)
AU (1) AU731270B2 (pl)
CA (1) CA2250639C (pl)
CZ (1) CZ288290B6 (pl)
DE (1) DE59805389D1 (pl)
DK (1) DK0909852T3 (pl)
ES (1) ES2182262T3 (pl)
PL (1) PL191787B1 (pl)
RU (1) RU2158796C2 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6978718B2 (en) * 2004-03-04 2005-12-27 Seyrlehner Georg J Tamping device and method of tamping a railroad track's ballast
CN101481896B (zh) * 2008-01-12 2011-12-28 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 一种道岔捣固装置
WO2015000850A1 (en) 2013-07-02 2015-01-08 Saudi Basic Industries Corporation Process and installation for the conversion of crude oil to petrochemicals having an improved btx yield
SG11201509167SA (en) 2013-07-02 2016-01-28 Saudi Basic Ind Corp Process and installation for the conversion of crude oil to petrochemicals having an improved propylene yield
USD789994S1 (en) 2015-08-05 2017-06-20 Nordco Inc. Tamper tool
AU2016204901A1 (en) * 2015-08-10 2017-03-02 Nordco Inc. Tamper Tool and Associated Holder
AT517357B1 (de) * 2015-08-21 2017-01-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Stopfaggregat
AT521008B1 (de) * 2018-03-02 2020-02-15 Hp3 Real Gmbh Stopfaggregat für eine Gleisstopfmaschine
JP7130207B2 (ja) * 2018-11-19 2022-09-05 株式会社交通建設 軌道整備装置及び軌道整備方法
AT524403A1 (de) * 2020-10-28 2022-05-15 Hp3 Real Gmbh Stopfaggregat für eine Gleisstopfmaschine

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2526882A1 (fr) * 1982-04-05 1983-11-18 Genet Gerard Batterie de verins a double effet
AT379178B (de) 1983-05-04 1985-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfwerkzeugaggregat
DK0539347T3 (da) 1991-10-24 1995-05-22 Plasser Bahnbaumasch Franz Stoppeaggregat

Also Published As

Publication number Publication date
CA2250639C (en) 2005-11-08
CN1214391A (zh) 1999-04-21
AU8843698A (en) 1999-05-06
ATA174097A (de) 1999-01-15
ATE223537T1 (de) 2002-09-15
PL329087A1 (en) 1999-04-26
JP3980771B2 (ja) 2007-09-26
RU2158796C2 (ru) 2000-11-10
CA2250639A1 (en) 1999-04-14
AU731270B2 (en) 2001-03-29
CZ288290B6 (en) 2001-05-16
JPH11200305A (ja) 1999-07-27
CZ294298A3 (cs) 1999-05-12
ES2182262T3 (es) 2003-03-01
US6067910A (en) 2000-05-30
CN1102977C (zh) 2003-03-12
DE59805389D1 (de) 2002-10-10
EP0909852B1 (de) 2002-09-04
DK0909852T3 (da) 2002-11-11
EP0909852A1 (de) 1999-04-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU210385B (en) Line-packing machine with packing aggregate of two seatings
PL191787B1 (pl) Agregat podbijający
AU643894B2 (en) Method and tamping machine for consolidating the ballast of a track
AU688533B2 (en) A tamping unit for track tamping machines for tamping two immediately adjacent sleepers
AU653643B2 (en) A conveying or excavating chain arrangement for track-laying machines
US4537135A (en) Tamping unit
SK320592A3 (en) Tamping aggregate
AU719330B2 (en) A track maintenance machine for excavating ballast bed material of a track
SE505670C2 (sv) Kontinuerligt (non-stop) körbar spårbyggnadsmaskin
AU617216B2 (en) A track maintenance machine with a track stabilizer
PL161345B1 (pl) Maszyna jezdna do podbijania, niwelowania i prostowania torów z wychylnym agregatem podbijajacym PL
CS224604B2 (en) Packing machine for steepers,particularly for packing railway points
HRP920338A2 (en) Track ramming machine with units adjustable transversally to a track
SU1685266A3 (ru) Машина дл распределени и профилировани щебеночного балласта железнодорожного пути
PL182394B1 (pl) Maszyna do podbijania toru PL PL
CA1180597A (en) Tamping tool assembly
CA1046850A (en) Track ballast tamping unit
PL163768B1 (pl) Maszyna jezdna do podbijania toru PL
JPH04222701A (ja) 3個の枕木の下部を突固める軌道突固め機用の突固めユニット
PL182377B1 (pl) Agregat podbijajacy PL PL PL
PL199306B1 (pl) Agregat do podbijania podkładów toru kolejowego
EP0786556B1 (en) Self-propelled machine for stabilizing by hammering and compacting, tracks laid on ballast
PL153979B1 (en) Tamping unit of a mobile tamping machine
JPH0135962B2 (pl)
PL161363B1 (pl) Maszyna jezdna z ukladem plugów do ciaglego podbijania podkladów toru PL

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131008