PL149795B1 - Hydraulic control system for controlling steerable wheels of motor vehicles - Google Patents

Hydraulic control system for controlling steerable wheels of motor vehicles

Info

Publication number
PL149795B1
PL149795B1 PL1985251602A PL25160285A PL149795B1 PL 149795 B1 PL149795 B1 PL 149795B1 PL 1985251602 A PL1985251602 A PL 1985251602A PL 25160285 A PL25160285 A PL 25160285A PL 149795 B1 PL149795 B1 PL 149795B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hydraulic
cylinder
piston
steering
wheels
Prior art date
Application number
PL1985251602A
Other languages
English (en)
Other versions
PL251602A1 (en
Original Assignee
Perlini Roberto
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Perlini Roberto filed Critical Perlini Roberto
Publication of PL251602A1 publication Critical patent/PL251602A1/xx
Publication of PL149795B1 publication Critical patent/PL149795B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D7/00Steering linkage; Stub axles or their mountings
    • B62D7/06Steering linkage; Stub axles or their mountings for individually-pivoted wheels, e.g. on king-pins
    • B62D7/14Steering linkage; Stub axles or their mountings for individually-pivoted wheels, e.g. on king-pins the pivotal axes being situated in more than one plane transverse to the longitudinal centre line of the vehicle, e.g. all-wheel steering
    • B62D7/142Steering linkage; Stub axles or their mountings for individually-pivoted wheels, e.g. on king-pins the pivotal axes being situated in more than one plane transverse to the longitudinal centre line of the vehicle, e.g. all-wheel steering specially adapted for particular vehicles, e.g. tractors, carts, earth-moving vehicles, trucks
    • B62D7/144Steering linkage; Stub axles or their mountings for individually-pivoted wheels, e.g. on king-pins the pivotal axes being situated in more than one plane transverse to the longitudinal centre line of the vehicle, e.g. all-wheel steering specially adapted for particular vehicles, e.g. tractors, carts, earth-moving vehicles, trucks for vehicles with more than two axles

Description

OPIS PATENTOWY
149 795
Patent dodatkowy do patentu nrZgłoszono: 85 01 18 /P. 251602/ Pierwszeństwo: 84 01 19 Włochy
CZYTELNIA
LHędu Patentowego K. M r U»·*#!
Int. Cl.4 B62D 9/00
URZĄD
PATENTOWY
PRL
Zgłoszenie ogłoszono: 85 09 10 Opis patentowy opublikowano: 90 07 31
Twórca wynalazku Uprawniony z patentu: Roberto Perlini, San Bonifacio - Locara /Włochy/
HYDRAULICZNE URZĄDZENIE STERUJĄCE DO STEROWANIA KOŁAMI KIEROWANYMI POJAZDÓW SILNIKOWYCH
Przedmiotem wynalazku jest hydrauliczne urządzenie sterujące do sterowania kołami kierowanymi pojazdów silnikowych, wyposażonych w stabilizator jazdy na wprost, zwłaszcza układu sterującego, do kierowania kołami tylnymi, na które działa stabilizator jazdy na wprost oraz hydraulicznie sterujący element wykonawczy, poprzez przegubowe zamocowanie ramię. Znane są układy kierujące kół tylnych, zwłaszcza dla pojazdów, w których takie zamocowane skrętnie koła poddawane są zarówno działaniu stabilizatora jazdy na wprost, jak i hydraulicznego cylindra wykonawczego, który wywiera siły dla zmiany stanu jazdy na wprost, narzucanego przez stabilizator, i w ten sposób kierowania kół. Znany jest z opisu patentowego szwajcarskiego nr 396 652 układ, który zawiera cylinder hydrauliczny obustron nego działania, który steruje, poprzez podwójny przewód płynu, wykonawczym kieruj ąoym cylindrem hydraulicznym. W sytuacji jazdy na wprost tłok cylindra sterującego zajmuje położenie dokładnie po środku cylindra i jest połączony z układem kierowniczym tak, że każde odchylenie od kierunku jazdy na wprost powoduje przesunięcie tłoka z tego położenia środkowego, co powoduje uruchomienie cylindra wykonawczego i kierowanie kół. Obwód hydrauliczny w tym układzie jest połączony z cylindrem sterującym oraz cylindrem roboczym, który jest pod stałym ciśnieniem czynnika. W układzie tym wbudowany jest akumulator do utrzymywania pewnej wartości ciśnienia czynnika. Każda zmiana w głównym układzie kierowniczym w stosunku do ustawienia jazdy na wprost powoduje zmianę kierunku kół tylnych.
Ten sam efekt zachodzi, gdy istnieje luz w połączeniu między tłokiem cylindra sterującego, a głównym układem kierowniczym, albo gdy zużycie tłoka powoduje przeciek płynu prze ten tłok, albo gdy istnieje niewłaściwe ustawienie członów mechanicznyoh wykorzystywanych do przenoszenia przesunięć do tłoka. We wszystkich tych przypadkach, które są w praktyce nieuniknione, układ ten ma poważną wadę polegająoą na powodowaniu niepożądanego kierowania kół tylnyoh, z oczywistą konsekwencją poślizgu bocznego i niebezpieczeństwa wypadnięcia z drogi.
149 795
149 795
Wydaje się to wszystko jeszcze bardziej groźne, gdy się weźmie pod uwagę, że małe drgania w głównym układzie kierowniczym zachodzą zawsze, gdy pojazd jedzie ze stosunkowo dużą prędkością, tak że w przypadku tym kierowanie kół tylnych jest jeszcze bardziej niebezpieczne .
W zgłoszeniu patentowym Włoch nr 68 427-Α/Θ1 przedstawiono układ do kierowania skrętnych kół ze stabilizatorem jazdy na wprost o innej konstrukcji. Chociaż układ ten nie zawiera akumulatora do utrzymywania ciśnienia w obwodzie hydraulicznym na wysokim poziomie, jak to ma miejsce w przypadku układu opisanego w patencie szwajcarskim nr 396 652, to ma on te same wady, ponieważ cylinder sterujący powoduje niepożądane kierowanie kół w sytuacji takiej samej, co powyżej opisana.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wad znanych układów i skonstruowanie hydraulicznego urządzenia sterującego, do kierowania kołami pojazdów silnikowych, które sprzężone są ze stabilizatorem jazdy na wprost, a który zapewnia stabilizację jazdy na wprost kół dla małych przesunięć kierujących głównego układu kierowniczego, a także zapewnia stabilizację, gdy w połączeniu między członem sterującym, a głównym układem kierowniczym powstaną luzy. Hydrauliczne urządzenie sterujące do kierowania kołami pojazdów silnikowych, zawiera automatyczny stabilizator jazdy na wprost i hydraulicznie sterowany element uruchamiający, połączony przez podwójny hydrauliczny układ z przyrządem zawierającym zespół w postaci cylindra z komorą o zmiennej objętości dla suwliwego przemieszczania elementu przegrody, który w ustawieniu jazdy na wprost zajmuje położenie środkowe w komorze i steruje pojazdem. W rozwiązaniu według wynalazku w środkowym, albo sąsiadującym z nim położeniu, elementu przegrody cylinder jest połączony układem zabezpieczającym podawanie czynnika hydraulicznego do zbiornika, którego ciśnienie wylotowe, utrzymuje element przegrody wewnątrz środkowego albo sąsiadującego z nim obszaru cylindra.
Hydrauliczne urządzenie według wynalazku zawiera hydrauliczny cylinder z ruchomym elementem przegrody w postaci tłoka przemieszczanego ruchem posuwisto-zwrotnym, który podaje czynnik hydrauliczny z powiększonego obszaru cylindra, za pośrednictwem układu połączonego ze zbiornikiem. Powiększony obszar cylindra usytuowany jest wzdłuż osi środkowej cylindra i jej sąsiedztwa z centralnie rozmieszczonym otworem wylotowym czynnika hydraulicznego, wprowadzanego do układu podającego ten czynnik do zbiornika. W innym rozwiązaniu hydrauliczne urządzenie według wynalazku, zawiera hydrauliczny cylinder z ruchomym elementem przegrody, w postaci tłoka przemieszczającego się ruchem posuwisto zwrotnym, który podaje czynnik hydrauliczny do obwodu pierścieniowej komory, połączonej z przeciwległymi powierzchniami czołowymi, elementu przegrody w postaci tłoka, poprzez części stanowiące kanały, które korzystnie są zamykane pokrywkami obciążonymi sprężynami osiowo podpartymi przez przegrody w postaci tłoka, względem którego jest rozmieszczony centralnie otwór wylotowy czynnika hydraulicznego z cylindra, podawanego układem do zbiornika. Hydrauliczne urządzenie, w tym rozwiązaniu, osiowe przemieszczenie pokrywek ma ograniczone oporowymi zderzakami usytuowanymi w przegrodzie w postaci tłoka.
W kolejnej postaci wykonania hydrauliczne urządzenie według wynalazku, ma hydrauliczny cylinder w obudowie z ruchomym elementem przemieszc zanym ruchem posuwisto zwrotnym w postaci łopatki osadzonej na obrotowym wałku z elementami sterującymi. W centralnej linii cylindra rozmieszczona jest część o powiększonej średnicy do określenia przepływu czynnika hydraulicznego, przez otwór wylotowy w komorze i układ do zbiornika. W dalszym przykładzie wykonania urządzenia hydraulicznego urządzenie według wynalazku zawiera siłownik w postaci drugiego cylindra z tłokiem, który sprężany jest z łoczyskiem przegrody w postaci tłoka przemieszczanego ruchem posuwisto zwrotnym w cylindrze.
W jeszcze innym rozwiązaniu hydrauliczne urządzenie według wynalazku ma element przegrody w postaci tłoka zamontowany w hydraulicznym cylindrze połączonym układem przewodów dla czynnika hydraulicznego ze stabilizatorem jazdy na wprost i hydraulicznym elementem wykonawczym, w postaci cylindrycznej obudowy zamontowanej na wsporniku przymocowanym do obudowy mostu napędowego. Współosiowo z obudową w jej sąsiedztwie, usytuowany jest hydrauliczny cylinder, wewnątrz którego jest zamontowane przesuwne tłoczysko, posiadające wewnętrzny
149 795 odcinek końcowy wchodzący do tej obudowy, a odcinek wprowadzony na zewnątrz hydraulicznego cylindra jeat połączony z kołami pojazdu. Tłoczysko w obszarze roboczym hydraulicznego cylindra posiada tłok, a w obszarze roboczym wewnątrz obudowy, na tym tłoczysku ma przesuwnie osadzone elementy, pomiędzy którymi usytuowany jest dociskowy element sprężysty, wsparty na kołnierzach.
Dociskowy element sprężysty stanowi korzystnie sprężynę dociskającą elementy w obszarze ich kołnierzy. Przedmiot wynalazku jsst uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku perspektywicznym układ kierowniczy zawierający urządzenie według wynalazku, dla pojazdu trójosiowego, fig. 2 - fragment urządzenia z fig. 1 w pierwszym przykładzie wykonania, w przekroju osiowym, fig. 3 - schematycznie w częściowym przekroju urządzenie z fig. 1, w położeniu jazdy na wprost, fig. 4 - urządzenie z fig. 1, w położeniu skrętu, w częściowym przekroju, fig. 5 - przednią częśó pojazdu z układem kierowniczym zawierającym urządzenie według wynalazku w innym przykładzie wykonania, w widoku perspektywicznym, w częściowym przekroju, fig. 6 - urządzenie według wynalazku, w kolejnym przykładzie wykonania, w przekroju osiowym, fig. 7 - urządzenie z fig. 6 w innym położeniu pracy, w przekroju osiowym, fig. 8 - urządzenie w jeszcze innym przykładzie wykonania, w częściowym przekroju osiowym, fig. 9 - pojazd trójosiowy z kołami w położeniu skrętu, w widoku z góry, schematycznie, fig. 10 - pojazd z fig. 9, posiadający skręcone koła przednie, w widoku z góry schematycznie, fig. 11 - zawór obejściowy urządzenia według wynalazku, w przekroju podłużnym, fig. 12 - zawór obejściowy jak na fig. 11 w innym położeniu roboczym, w przekroju podłużnym, fig. 13 układ kierowniczy zawierający urządzenie według wynalazku, w przypadku naczepy, w widoku perspektywicznym.
Na figurze 1 uwidoczniono układ kierowniczy pojazdu trójosiowego, zawierający hydrauliczne urządzenie sterujące według wynalazku. Koła jezdne 21j 21*, na przedniej osi 17 skrętnie kierowane, zamocowane są i połączone ze sobą poprzecznym drążkiem 22, za pośrednictwem przegubowo zamocowanych ramion 23» 23*. Koła jezdne 21, 21* sterowane są kołem kierownicy 24 poprzez kolumnę kierowniczą 25» przekładnię kierowniczą 26, kierownicze ramię sterujące 27 oraz podłużny drążek 28, co znane jest ze stanu techniki. Z kierowniczym ramieniem sterującym 27 połączone jest przegubowo ramię 29» połączone przegubowo z tłoczyskiem 30 tłoka 38 zamocowanego przesuwnie w cylindrze 20, który stanowi olejowe dynamiczne urządzenie sterujące według wynalazku i które będzie dalej szczegółowo opisane. Od cylindra sterującego 20, obustronnego działania, odchodzą dwa przewody 31» 32, którymi podawany jest czynnik hydrauliczny z cylindra 20 do urządzenia 33» które znane jest ze stanu techniki i szczegółowo uwidocznione na fig. 3 i 4. Urządzenie 33 zawiera stabilizator jazdy na wprost kół jezdnych 34» 34* oraz przesuwny element wykonawczy, który skręca koła jezdne 32, 34* zamocowane skrętnie na osi 19. W rzeczywistości urządzenie 33 zamocowane jest przegubowo na wsporniku 35, zamocowanym do obudowy osi 19 mostu napędowego, z którego wystaje tłoczysko 36, przegubowo zamocowane do ramienia 37 działającego na koła. Z drugiej strony koła osi napędzającej 18 mają położenie ustalone.
W takim pojaździe kierowanie kołami 34, 34* jest sterowane hydraulicznym cylindrem 20, który reaguje na zmiany ustawienia kół jezdnych 21, 21*.
Analizując fig. 2 i 3» « których ostatnia ilustruje schematycznie hydrauliczny cylinder 20 połączony z urządzeniem 33, można stwierdzić, że kiedy pojazd jest w położeniu jazdy na wprost, przegroda 38 w postaci tłoka jest w położeniu odpowiadającym środkowej linii hydraulicznego cylindra 20. Gdy główny układ kierowniczy utrzymuje trwale położenie jazdy na wprost, to przegroda w postaoi tłoka sterującego cylindra 20 pozostaje w położeniu pośrednim, jak to uwidoczniono na fig. 2, tak aby ciśnienie czynnika hydraulicznego nie było wywierane w przewodach 31, 32. Urządzenie 33 składa się ze stabilizatora 39 albo zespołu trwale gromadzącego energię sprężystą, dla wywierania na koła osi 19 siły stabilizujących większych niż siły zewnętrzne działające na koła, stąd koła utrzymują swoje położenie jazdy na wprost, do czasu, aż zostaną uruchomione pozostałe elementy składowe urządzenia 33· Stanowią je przesuwny element wykonawczy 40, w postaci cylindra hydraulicznego obustronnego działania, połączonego przewodami 31 i 32 z cylindrem 20 sterującym.
149 795
W wybranym przykładzie wykonania, stabilizator 39 oraz przesuwny element wykonawczy 40 mają postać pojedynczego elementu 33, jak pokazano na fig. 3 i 4· Stabilizator 39 składa się z cylindra 50 będącego jego obudową z zewnętrzną ścianką poprzeczną 51 posiadającą w środku otwór 52. Para osiowo rozsuniętych, wydrążonych, w postaci czarek elementów 53, 53* zabudowanych w obudowie 50 dociskana jest do wzdłużnie odsuniętych od siebie ścian końcowych obudowy, za pośrednictwem sprężyny śrubowej 54· W sąsiedztwie zamontowanej na wsporniku 35 cylindrycznej obudowy 50, po zewnętrznej stronie jej wewnętrznej ściany końcowej 51, usytuowany jest cylinder hydrauliczny 55, stanowiący element wykonawczy 40. Tłoczysko 36 wystaje poprzez cylinder hydrauliczny 55 oraz otwór 52 w ścianie 51 skierowany jest do wewnątrz obudowy cylindrycznej 50. Na części tłoczyska 36 wchodzącej do obudowy 50 rozmieszczone są odsunięte od siebie kołnierze 56, 56*, które oddziaływują na wydrążone elementy 53, 53*. Na odcinku tłoczyska przechodzącym przez cylinder 55 usytuowany jest występ pierścieniowy 57, stanowiący tłok cylindra 55. Zewnętrzny koniec tłoczyska 36 wystaje z cylindra 55 i jest połączony przegubowo z ramieniem 37 oddziaływującym na koła 34, 34 *· Urządzenie sterujące 20 uruchamia się, gdy zostanie doprowadzony czynnik pod ciśnieniem do przewodu 31 lub 32, który wywiera siły na koła, o wartości przekraczającej siły wywierane przez stabilizator 39, w ten sposób, koła 34, 34* są sterowane. W sytuacji przedstawionej na fig. 2 i 3 stwierdzono, iż do elementu wykonawczego nie jest doprowadzony czynnik podciśnieniem, stąd nie występuje sterowanie kołami 34, 34*.
Na linii środkowej sterującego cylindra 20 według wynalazku zamocowany jest układ 41, * podawania czynnika hydraulicznego stanowiący boczny przepływ czynnika do zbiornika 42* /przedstawiony schematycznie/. Ponadto, przy linii środkowej i jej pobliżu profil odcinka 43 sterującego cylindra 20 jest pogrubiony, przez co przegroda 38 w postaci tłoka nie jest prowadzona szczelnie. W rozwiązaniu tym występuje przepływ czynnika hydraulicznego do przewodu układu 41 * i dopływ boczny do zbiornika 42.
Jak to uwidoczniono na fig. 2, wokół linii środkowej hydraulicznego cylindra 20 na odcinku 43 utworzony jest obszar d, w którym przegroda 38 w postaci tłoka może przejść z położenia 38a do położenia 38b podczas jałowego suwu, w którym nie wytwarza się żadnego ciśnienia czynnika hydraulicznego z uwagi na wykorzystanie przepływu bocznego do zbiornika. W wyniku tego małe zmiany ustawienia kierowania głównego układu kierowniczego, których skutkiem jest przesunięcie przegrody 38 w postaci tłoka w obrębie obszaru d wokół linii środkowej, nie powodują jakiegokolwiek skręcenia kół jezdnych 34, 34 * zamocowanych na osi 19. Fig. 10 ilustruje sytuację odpowiadającą kierowaniu w danej chwili przednich kół 21, 21*, co przez obrót ramienia 29 daje w wyniku przesuw przegrody 38 w postaci tłoka poza obszar profilu 43· Powoduje to wzrost ciśnienia czynnika hydraulicznego i w konsekwencji uruchomienia poprzez przewód 32 elementu wykonawczego 40, którego tłoczysko 36 zamocowane przegubowo do ramienia 37, ustawia koła jezdne 34, 34 * w położeniu toru zakrzywionego, przez przezwyciężenie sprężystej reakcji stabilizatora 39.
W opisanym układzie kierowniczym, korzystnie urządzenie sterujące według wynalazku może być wyposażone w zawór obejściowy 44, który połączony jest ze zbiornikiem 42 przewodem 45. Znany ten zawór uwidoczniony jest w przekroju na fig. 11 i 12.
W stanie roboczym z fig. 11, tłoczek 46 zaworu, który jest napinany sprężyną 47, zamyka przewód 45, stąd hydrauliczny czynnik może płynąć przez przewody 31 i 32, w celu pobudzenia przesuwnego elementu wykonawczego 40, w funkcji położenia tłoka w hydraulicznym cylindrze 20. Na fig. 12 uwidoczniono natomiast tłok 46 w położeniu cofniętym, jak to pokazano na fig. 1. W sytuacji z fig. 12, czynnik hydrauliczny przepływa bokiem przez komory bocznikujące 49 do zbiornika 42, stąd ciśnienie czynnika hydraulicznego wywierane na element wykonawczy 40 zostaje obniżone, a koła na osi 19 utrzymywane są w położeniu nieruchomym, niezależnie od położenia roboczego tłoka z hydraulicznym cylindrem 20. Użyteozność tej dodatkowej możliwości będzie omówiona dalej. Na fig. 5 uwidoczniono przednią część pojazdu z urządzeniem sterującym według wynalazku w innym przykładzie wykonania. W tym przypadku urządzenie sterujące stanowi hydrauliczny cylinder z obudową 500, we wnętrzu której
149 795 usytuowany jest zamocowany obrotowo ruchomy element albo łopatka 58, zaklinowany na obrotowym wałku 510, który jest obracany przez zmiany ustawienia jazdy na wprost głównego układu kierowniczego, którego części składowe nie zostaną opisane, ponieważ są identyczne z częściami z fig. 1.
Łopatka 58 jest zamocowana tak, że przesuwa się szczelnie wzdłuż ścianek hydraulicznego cylindra z obudową 500, która ma częśó 530 o powiększonej średnicy, usytuowaną wokół linii środkowej obudowy 500, poprzez którą płyn przepływa do przewodu obejściowego układu 41* podawania, który prowadzi do zbiornika 42*. W położeniu jazdy na wprost kół kierowanych, łopatka 58 jest w położeniu dokładnie pionowym i dlatego umożliwia przepływ czynnika do zbiornika 42*, to samo zachodzi w całym obszarze wokół środkowej linii, w którym łopatka 58 nadal jest zwrócona do części 530, analogicznie do wyżej opisanej w odniesieniu do części 43 cylindra 20. Fig. 6 i 7 ilustrują trzeci przykład wykonania hydraulicznego urządzenia sterującego według wynalazku, w dwóch różnych położeniach roboczych. Tutaj urządzenie ma postaó hydraulicznego cylindra 60 obustronnego działania z posuwisto zwrotnym elementem przegrody 68. Na środkowej linii cylindra 60 usytuowany jest otwór wylotowy 64, który prowadzi poprzez przewód obejściowy 61 do zbiornika 62, uwidocznionego tylko częściowo. W przegrodzie 68 w postaci tłoka wykonany jest rowek 63 o zarysie lejkowym, tworzący pierścieniową komorę, do której może wpływać hydrauliczny czynnik poprzez części 65, 65 *, które łączą tę komorę pierścieniową z przeciwległymi powierzchniami 66, 66 * tłoka. Dwie śrubowe sprężyny 75, 75 * umieszczone są współosiowo z tłoczyskiem 67 i mają zamocowane dwie nakrywki 69, 69*, które w stanie roboczym pokazanym na fig. 6 dociekane są jedna do pierścienia oporowego zderzaka 70, integralnego z przegrodą 68 w postaci tłoka, a druga do stopki oporowego zderzaka 71, zamocowanej trwale do tłoczyska 67. Na fig· 6 przegroda 68 w postaci tłoka zajmuje położenie na linii środkowej cylindra 60, które odpowiada ustawieniu jazdy na wprost głównego układu kierowniczego. ¥ tym położeniu płyn może przepływać przez części 65, 65 * stanowiące kanały do otworu 64, a stąd do przewodu 61 i zbiornika 62, zapewniających obejście do zbiornika 62. Stan obejścia jest utrzymywany w pewnym obszarze w sąsiedztwie linii środkowej, ponieważ przegroda 68 w postaci tłoka może wykonać pewien suw, zanim nakrywki 69, 69*, zostaną dociśnięte ciśnieniem czynnika hydraulicznego w cylindrze 60, do powierzchni 66, 66* tłoka i zamkną części 65, 65*, które pozwalają na bocznikowy przepływ czynnika do zbiornika. Na fig. 7 uwidoczniono położenie zajmowane przez układ, gdy koła kierowane są w danej chwili właśnie sterowane. Przesuw tłoka 68 w prawo powoduje w tym przypadku dociśnięcie nakrywki 69 do powierzchni 66 i zamknięcie części 65. W tej sytuaoji komora pierścieniowa 63 nie łączy się już z otworem 64 i przewodem 61, tak że układ nie j6st bocznikowany do zbiornika 62, dlatego płyn znajdujący się pod ciśnieniem jest doprowadzony poprzez przewód 32 do przesuwnego elementu wykonawczego, który wywołuje kierowanie kół zamocowanych skrętnie na osi tylnej. Na fig. 8 uwidoczniono urządzenie sterujące według wynalazku w innym przykładzie wykonania. W tym wykonaniu cylinder 80 podobny jest do cylindra 20 z fig. 1, ale zawiera siłownik 85, w postaci wydłużonego cylindra z tłokiem 86 zamocowanym do tego samego tłoczyska 88 cylindra 80. Czynnik pod ciśnieniem, który jest doprowadzany do siłownika 85 z przekładni kierowniczej 83 poprzez przewody 87, 89, zapewnia moc niezbędną do przesuwania tłoka 86, a zatem przegrody 64 w postaci tłoka cylindra 80 dla zwiększenia sił kierujących przenoszonych ręcznie przez kierowcę do układu.
Oczywiście siłownik 65 może byó połączony z którymkolwiek z opisanych przykładów hydraulicznego urządzenia sterującego oraz z jakimkolwiek rozwiązaniem równoważnym. Działanie układu kierowniczego zawierającego hydrauliczne dynamiczne urządzenie sterujące według wynalazku zostanie omówione w odniesieniu do fig. 9 i 10. Na fig. 9 przedstawiono schematycznie pojazd o trzech osiach 17, 18 i 19, typu uwidocznionego na fig. 1. W celu uzyskania właściwego skrętu, to znaczy bez poślizgu, przedłużenia osi obrotu, uwidocznionych linią kreskowo-punktową, poszczególnych kół muszą się przeciąć w środku skrętu 90. Dlatego koła 34, 34* zamocowane skrętnie na osi 19 muszą skręcić się o kąt (¼ , który jest funkcją kąta (b ' określonego przy skręcaniu kół kierowanych 21, 21*. Jednak, jak to uwidoczniono na fig. 10, gdy koła 21, 21* skręcą się o kąt oi , który jest znacznie mniejszy
149 795 od kąta β> , dzięki właściwości urządzania sterującego według wynalazku, układ nie spowoduje skręcania kół tylnych 34, 34 * i utrzyma oś 19 w takim położeniu jak oś stałą. Analizując ponownie fig. 2, stwierdzono, że wartość kąta oC, dla którego nie następuje kierowanie kół tylnych, zależy od szerokości obszaru d bocznikowania, ponieważ w całym tym zakresie ciśnienie czynnika wywierane na przesuwny element wykonawczy wynosi zero.
Korzystnie urządzenie według wynalazku zapobiega nieznacznym korekcjom toru jazdy, które występują także przy jeździe na wprost, oraz powtórzenia nieznacznych przesunięć w połączeniach elementów kierowniczych w formie reakcji polegającej na kierowaniu jednej albo wielu osi kierowanych, z będącą tego konsekwencją niestabilnością pojazdu, czy niebezpieczeństwem nagłego wypadnięcia z toru jazdy. Zakres, w którym stan jazdy na wprost kół 34, 34* może być zamierzony w stopniach skrętu, gdzie wartość kąta jest funkcją szerokości obszaru bocznikowania oć = f /d/. Oczywiste jest, że bocznikowanie, a zatem odłączenie układu przez sterowanie samoczynne albo ręczne, co również może następować, pozwala na jazdę z kołami 34, 34* ustabilizowanymi do jazdy na wprost, dla pewnego stanu nawierzchni, przykładowo śniegu, lodu i temu podobnego.
Hydrauliczny układ sterujący według wynalazku może być także wykorzystywany do kierowania jednej albo wielu osi naczepy, jak uwidoczniono na fig. 13. Część pojazdu ciągnikowego 100 zawiera zespół obrotnicy siodłowej 103. Naczepa 102 zawiera oś stałą 101 z kołami 104, 106 zamocowanymi skrętnie, których kierowanie uzyskuje się dzięki urządzeniu 133, w sposób zupełnie analogiczny dla działania urządzenia 33z fig. 1. Przesuwny element wykonawczy urządzenia 133 połączony jest z podwójnym obwodem hydraulicznym 131, 132 i hydraulicznym urządzeniem sterującym 120, analogicznym zupełnie do wcześniej opisanego cylindra 20 /albo 50 albo 60/. Tłoczysko 30 wystające z urządzenia 120 zamocowane jest przegubowo do drążka 122 mającego cylindryczną część pogrubioną 124 współpracującą z zagłębieniem 125 obrotnicy siodłowej 103. Ponadto z drążkiem 122 połączone jest jednym końcem ramię 123, które drugim końcem połączone jest z drążkiem 126 osadzonym w środkowym otworze 127 obrotnicy siodłowej 103. Dzięki temu kierowanie pojazdu ciągnikowego powoduje ruch posuwisto-zwrotny tłoczyska 130. Ścianki zagłębienia 125, które są zawsze w styczności z cylindryczną pogrubioną częścią 124, faktycznie przesuwają drążek 122 wokół punktu podparcia położonego na drążku 126 - oraz tłoczysko 130, które jest przegubowo połączone z drążkiem 122.
W tym układzie, urządzenie sterujące 120 podaje czynnik pod ciśnieniem do urządzenia 133, tylko przy przesuwach tłoka zamocowanego do tłoczyska 130, które zachodzą poza obszar bocznikowania opisany uprzednio. Można więc przeanalizować następujące stany pracy urządzenia:
a/ jazda po krzywej;
b/ jazda po torze prostym;
o/ jazda z małymi przesunięciami po torze prostym;
d/ prowadzenie z odłączonym układem;
e/ awaria obwodu hydraulicznego układu dynamicznego.
a/ Jazda po krzywej zgodnie z fig. 4, 7 i 9. W tych warunkach układ zapewnia ruch po z góry określonym i kontrolowanym torze. Działanie kierujące jest wywołane przez główny układ kierowniczy pojazdu albo przez zespół obrotnicy siodłowej naczep albo przyczep, w prawym albo w lewym obwodzie sterująoym, które mogą być powiązane w jednym cylindrze sterującym obustronnego działania. Zależnie od strony skręcania, obwód ten przenosi działanie dynamiczne, proporcjonalnie do wielkości narzuconej przez układ główny, na element wykonawczy 40, który przezwyciężając działanie stabilizatora 39, powoduje stopniowe i kontrolowana przesunięcia kół 34, 34 *, 104, 106 o kąty o wartościach określonych z góry prze układ jako funkcja promienia skrętu, albo środka zakrętu /fig. 9/.
Gdy działanie sił sterujących, wywołanych przez ciśnienie czynnika w obwodzie dynamicznym, działające na element wykonawczy 40, zaniknie, siły stabilizujące zespołu trwale gromadzącego energię sprężystą w stabilizatorze 39, przywrócą ustawienie jazdy na wprost, to znaczy przy końcu zakrzywionego toru odzyskany zostaje ustabilizowany stan kół do jazdy na wprost.
149 795 b/ Jazda po torze prostym zgodnie z fig. 2, 3, 6 i 8. W związku z tym, że w tym stanie nie występuje działanie głównego układu kierowania, zachodzi co następuje:
- podwójny obwód sterowania 31, 32 i 131, 132 hydrauliczny czynnik odprowadza do zbiornika 42, 42*, a więc jest bocznikowany;
- ciśnienie hydrodynamiczne na element wykonawczy 40 wynosi zero;
- stabilizator 39 wywiera na zamocowane skrętnie na osiach 19, 105 koła siły stabilizujące, które w skali wartości absolutnej są większe od sił zewnętrznych i utrzymują koła w stanie kół ustabilizowanych do jazdy na wprost.
c/ Jazda z małymi przesunięciami po torze prostym zgodnie z fig. 2 i 10. W wyniku istnienia małych przesunięć, spowodowanych korygowaniem położenia koła kierownicy, w pojeździe jadącym ze znaczną prędkością, kierowanie działa tylko na kierowane koła jezdne, natomiast nie na koła sterowanej osi tylnej, a to dla uniknięcia niebezpiecznych niestabilności. Praktycznym wynikiem tej idei jest to, że dla mełej wartości kątów skrętu /fig· 10/ kierowanych kół jezdnych, koła sterowanej osi nie są kierowane, ale utrzymują swe ustawienie do jazdy na wprost. Opisany wyżej atan w zakresie wartości kąta istnieje od + do - ot · d/ Prowadzenie pojazdu z odłączonym układem, zgodnie z fig. 12. Przypadek ten dotyczy wyłącznie układu za pomocą ręcznie sterowanego zaworu obejściowego 44·
Przez uruchomienie odpowiedniego członu sterującego 48, który może byó uruchamiany ręcznie albo samoczynnie czy mieć dowolną konstrukoję, czynnik z obwodów 31 i 32 przepływa bocznikowo do zbiornika 42, dzięki czemu ciśnienie jest zmniejszane i przywrócony zostaje istniejący w poprzednioh przypadkach stanu osi ustalonej z kołami ustabilizowanymi dla jazdy na wprost.
Możliwość odłączenia układu może być szczególnie użyteczna przy pewnych stanach nawierzchni, takich jak ze śniegiem, lodem i temu podobne albo dla pewnych manewrów.
e/ Uszkodzenie hydraulicznego układu dynamicznego. W przypadku uszkodzenia jednego, albo obu powodów 31 i 32, które umożliwiają kierowanie, ciśnienie w obwodzie jest neutralizowane, stąd utrzymany jest stan kół ustabilizowanych do jazdy na wprost, przez stabilizator 39.

Claims (7)

Zastrzeżenia patentowe
1, fll V il I 21 ίί) J 1 1 li
34 19 341 /
32 47 / y^////Ą/777 *Μί?
1. Hydrauliczne urządzenie sterujące do sterowania kołami kierowanymi pojazdów silnikowych, zawierające automatyczny stabilizator jazdy na wprost i hydraulicznie sterowany element uruchamiający, połączony przez podwójny hydrauliczny układ z przyrządem zawierającym zespół w postaci cylindra i Komorę o zmiennej objętości dla suwliwego przemieszczenia elementu przegrody, który w ustawieniu jazdy na wprost zajmuje położenie środkowe, w komorze i steruje pojazdem, znamienne tym, że w środkowym względnie sąsiadującym z nim położeniu elementu przegrody /38, 58, 68, 84/, cylinder /20, 50, 60, 80/ jest połączony poprzez układ /41, 41*/ podawania czynnika hydraulicznego ze zbiornikiem /42, 42*/, którego ciśnienie wylotowe utrzymuje położenie elementu przegrody /38, 58, 68, 84/ w środkowym względnie w sąsiadującym z nim obszarze /d/ cylindra.
2. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w hydraulicznym cylindrze /20 , 80/ ruchomy element przegrody /38 , 84/ ma postać tłoka przemieszczanego ruchem posuwisto zwrotnym, który podaje czynnik hydrauliczny z odoinka /43/ cylindra /20, 80/ za pośrednictwem układu /41/ połączonego ze zbiornikiem /42/, przy czym odcinek /43/ usytuowany jest wzdłuż osi środkowej cylindra i jej sąsiedztwa z centralnie rozmieszczonym otworem wylotowym czynnika hydraulicznego wprowadzanego do układu /41/ podającego ten czynnik do zbiornika /42/.
3· Hydrauliozne urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera hydrauliczny cylinder /60, 80/ z ruchomym elementem przegrody /68, 84/ w postaci tłoka przemieszczanego ruchem posuwisto zwrotnym, który podaje czynnik hydrauliczny do obwodu pierścieniowej komory /63/, połączonej z przeciwległymi powierzchniami czołowymi elementu
149 795 przegrody /68, 84/ w postaci tłoka poprzez części /65, 65 */ stanowiące kanały, które korzystnie są zamykane pokrywkami /69, 69*/ obciążonymi sprężynami /75, 75 */ osiowo podpartymi przez przegrody /68/ w postaci tłoka, względem którego centralnie jest rozmieszczony otwór wylotowy /64/ czynnika hydraulicznego z cylindra /60/, podawanego układem /41/ do zbiornika /62/.
4^211 r90 ./<· __Ψ Ψ 34 ΙιΓ
4. Hydrauliczne urządzenie, według zastrz. 3, znamienne tym, że ma oporowe zderzaki /70, 71/ usytuowane w przegrodzie /69, 84/ w postaci tłoka do osiowego przemieszczania pokrywek /69, 69*/.
5. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w hydraulicznym cylindrze z obudową 500 jest usytuowany ruchomy element przemieszczany ruchem posuwisto zwrotnym, który ma postać łopatki /58/ osadzonej na obrotowym wałku /510/ z elementami sterującymi, przy czym w centralnej linii cylindra /20/ rozmieszczona jest część /530/ o powiększonej średnicy do określenia przepływu czynnika hydraulicznego przez otwór wylotowy w komorze i układ /41*/ dojzbiornika /42*/.
6. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że zawiera siłownik /85/ w postaci wydłużonego cylindra z tłokiem /86/, który sprzężony jest z tłoczyskiem /88/ przegrody /84/ w postaci tłoka przemieszczanego ruchem posuwisto zwrotnym w cylindrze /80/.
7. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że element przegrody /38/ w postaci tłoka jest zamontowany w hydraulicznym cylindrze /20/ połąozonym układem przewodów dla czynnika hydraulicznego ze stabilizatorem /39/ jazdy na wprost i hydraulicznym elementem wykonawczym /40/ w postaci cylindrycznej obudowy /50/ zamontowanej na wsporniku /35/ przymocowanym do obudowy mostu napędowego, zaś współosiowe z obudową /50/ w jej sąsiedztwie, usytuowany jest hydrauliczny cylinder /55/, wewnątrz którego jest zamontowane przesuwne tłoczysko /36/ posiadające wewnętrzny odcinek końcowy wchodzący do tej obudowy /50/, a odcinek wyprowadzany na zewnątrz hydraulicznego cylindra /55/ ma połączony z kołami pojazdu, przy czym tłoczysko /36/ w obszarze roboczym hydraulicznego cylindra /55/ posiada tłok /57/, a w obszarze roboczym wewnątrz obudowy /50/ na tym tłoczysku /36/ ma przesuwnie osadzone elementy /53, 53 */, pomiędzy którymi usytuowany jest dociskowy element sprężysty /54/ wsparty na kołnierzach /56, 56*/.
8. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że dociskowy element sprężysty /54/ etanowi korzystnie sprężynę dociskającą elementy /53, 53 */ w obszarze ich kołnierzy.
25 24
FIG.5
149 795
149 795 α
1ΟΟ
FIG.9 ΐ7 FIG. 10^
7^77777777^ 48 FIG. 11
Pracownia Poligraficzna UP RP. Nakład 100 egz.
Cena 1500 zł
PL1985251602A 1984-01-19 1985-01-18 Hydraulic control system for controlling steerable wheels of motor vehicles PL149795B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT67052/84A IT1178825B (it) 1984-01-19 1984-01-19 Dispositivo oleodinamico di comando della sterzatura di ruote pivottanti di veicoli dotate di stabilizzatore per la marcia rettilinea

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL251602A1 PL251602A1 (en) 1985-09-10
PL149795B1 true PL149795B1 (en) 1990-03-31

Family

ID=11299201

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1985251602A PL149795B1 (en) 1984-01-19 1985-01-18 Hydraulic control system for controlling steerable wheels of motor vehicles

Country Status (30)

Country Link
US (1) US4591177A (pl)
EP (1) EP0150520B1 (pl)
JP (1) JPH0777868B2 (pl)
AT (1) ATE31268T1 (pl)
AU (1) AU568901B2 (pl)
BR (1) BR8500081A (pl)
CA (1) CA1232207A (pl)
CS (1) CS257269B2 (pl)
DD (1) DD235441A5 (pl)
DE (1) DE3467995D1 (pl)
DK (1) DK156707C (pl)
EG (1) EG16937A (pl)
ES (1) ES8606160A1 (pl)
FI (1) FI81057C (pl)
GR (1) GR850104B (pl)
HU (1) HU194106B (pl)
IE (1) IE56010B1 (pl)
IL (1) IL73999A (pl)
IN (1) IN163573B (pl)
IT (1) IT1178825B (pl)
MA (1) MA20328A1 (pl)
MX (1) MX161827A (pl)
NO (1) NO162709C (pl)
PL (1) PL149795B1 (pl)
PT (1) PT79816B (pl)
RO (1) RO91152B (pl)
SU (1) SU1327784A3 (pl)
TR (1) TR22104A (pl)
YU (1) YU46290B (pl)
ZA (1) ZA8519B (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2181395B (en) * 1985-10-12 1988-10-19 Kubota Ltd Wheel drive mode changeover apparatus
US4758012A (en) * 1986-02-03 1988-07-19 Honda Giken Kogyo Kabushiki Kaisha Steering system for a vehicle with steerable front and rear wheels
GB2190049B (en) * 1986-05-02 1989-11-29 Kubota Ltd Four wheel drive vehicle
US4830128A (en) * 1987-12-28 1989-05-16 Eaton Corporation Four wheel steering having closed hydraulic system with pressure relief
DE3833420C1 (en) * 1988-10-01 1989-12-28 Daimler-Benz Aktiengesellschaft, 7000 Stuttgart, De All-wheel steering system
US5135064A (en) * 1989-04-13 1992-08-04 Ducote Edgar A Remote steering of on-highway vehicles
DE4030155A1 (de) * 1990-09-24 1992-03-26 Josef Paul Hydraulische lenkung fuer fahrzeugachsen
US5234067A (en) * 1992-06-09 1993-08-10 Emmanuel Simard Et Fils (1983) Inc. Tandem axle suspension for vehicle
WO1995015273A1 (en) * 1993-12-03 1995-06-08 Robert Dennison A semi-trailer command steering system
DE4414161C1 (de) * 1994-04-22 1995-11-02 Zahnradfabrik Friedrichshafen Mehrachslenkanlage für Fahrzeuge
US6085634A (en) * 1997-01-30 2000-07-11 Dietrich; Otto E. Power steering cylinder assembly
DE19714485A1 (de) * 1997-04-08 1998-10-15 Kidde Ind Inc Lenkung für ein mehrachsiges Fahrzeug
DE19801590A1 (de) * 1998-01-17 1999-07-22 Man Nutzfahrzeuge Ag Schwerlastkraftwagen mit wenigstens zwei Vorderachsen mit lenkbaren Rädern
DE19819404C2 (de) * 1998-04-30 2000-03-02 Daimler Chrysler Ag Lenkvorrichtung
FR2821295B1 (fr) * 2001-02-27 2003-09-26 Bennes Maupu Dispositif de blocage d'un essieu flottant sur benne de gros tonnage
AT412395B (de) * 2003-02-17 2005-02-25 Man Sonderfahrzeuge Ag Mehrachsiges schwer-nutzfahrzeug
DE102009003248B4 (de) 2009-05-19 2011-12-29 Saf-Holland Gmbh Stabilisierungsvorrichtung für Achsen von Fahrzeugen
DE102012105976A1 (de) * 2012-07-04 2014-01-09 Zf Lenksysteme Gmbh Lenksystem für eine nachlaufachse eines fahrzeugs
DE102012107777B4 (de) * 2012-08-23 2023-04-27 Robert Bosch Gmbh Lenksystem für eine nachlaufachse eines fahrzeugs

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2274821A (en) * 1938-02-07 1942-03-03 Allan P Bloxsom Steering mechanism
US3202238A (en) * 1961-09-14 1965-08-24 Hough Co Frank Hydraulic steering systems
CH396652A (it) * 1962-04-26 1965-07-31 Martino Carello S P A Off Mec Dispositivo idraulico automatico di comando per la volta corretta dei semirimorchi e rimorchi
US3255840A (en) * 1962-08-08 1966-06-14 Tangen Anthony Motor vehicle with four driven and steered wheels
US3185245A (en) * 1962-12-31 1965-05-25 Clark Equipment Co Steering mode selection and wheel synchronization system
DE1580655A1 (de) * 1965-11-05 1970-12-17 Valentino Rigo Von Hand oder selbsttaetig gesteuerte Vorrichtung,mit deren Hilfe die Raeder der vierten Achse an Lastkraftfahrzeugen selbsteinstellend gemacht werden koennen
US3800541A (en) * 1972-09-12 1974-04-02 Caterpillar Tractor Co Brake master cylinder cup seal with valve
NL7414017A (nl) * 1974-10-25 1976-04-27 Multinorm Bv Voertuig.
JPS5261024A (en) * 1975-11-13 1977-05-20 Takemochi Ishii Steering control system for fourrwheel steered vehicle
JPS5787759A (en) * 1980-11-18 1982-06-01 Nissan Motor Co Ltd Method of steering vehicle
IT1145587B (it) * 1981-11-05 1986-11-05 Roberto Perlini Dispositivo di stabilizzazione in marcia rettilinea e di modificazione di assetto su traiettorie predeterminate per assale di veicoli

Also Published As

Publication number Publication date
DK156707C (da) 1990-02-19
IL73999A0 (en) 1985-04-30
DK20385A (da) 1985-07-20
EP0150520B1 (en) 1987-12-09
DE3467995D1 (en) 1988-01-21
EG16937A (en) 1994-01-30
JPS60154957A (ja) 1985-08-14
FI81057C (fi) 1990-09-10
ES539651A0 (es) 1986-04-01
ATE31268T1 (de) 1987-12-15
DD235441A5 (de) 1986-05-07
IE850115L (en) 1985-07-19
FI81057B (fi) 1990-05-31
DK156707B (da) 1989-09-25
CS29685A2 (en) 1987-09-17
IN163573B (pl) 1988-10-08
CA1232207A (en) 1988-02-02
FI850253A0 (fi) 1985-01-18
GR850104B (pl) 1985-05-16
RO91152A (ro) 1987-03-30
PT79816A (en) 1985-02-01
ZA8519B (en) 1986-04-30
YU7085A (en) 1988-12-31
JPH0777868B2 (ja) 1995-08-23
MA20328A1 (fr) 1985-10-01
IT8467052A0 (it) 1984-01-19
BR8500081A (pt) 1985-08-27
HU194106B (en) 1988-01-28
AU3759485A (en) 1985-07-25
CS257269B2 (en) 1988-04-15
DK20385D0 (da) 1985-01-17
RO91152B (ro) 1987-04-01
EP0150520A1 (en) 1985-08-07
ES8606160A1 (es) 1986-04-01
TR22104A (tr) 1986-04-14
US4591177A (en) 1986-05-27
FI850253L (fi) 1985-07-20
PL251602A1 (en) 1985-09-10
IE56010B1 (en) 1991-03-13
SU1327784A3 (ru) 1987-07-30
NO845260L (no) 1985-07-22
AU568901B2 (en) 1988-01-14
HUT41305A (en) 1987-04-28
IL73999A (en) 1988-12-30
YU46290B (sh) 1993-05-28
NO162709C (no) 1990-02-07
IT1178825B (it) 1987-09-16
NO162709B (no) 1989-10-30
PT79816B (en) 1986-09-15
MX161827A (es) 1990-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL149795B1 (en) Hydraulic control system for controlling steerable wheels of motor vehicles
CS264308B2 (en) Stabilization device
CA2535733C (en) Steering gear for a motor vehicle
EP0096750B1 (en) Steering apparatus
GB1598848A (en) Power-assisted steering system for motor vehicles
US7389849B2 (en) Steering apparatus with plural motors
US4941542A (en) Automotive four wheel steering system
KR0135019B1 (ko) 자동차용 조향핸들의 파워스티어링장치
US4821830A (en) Automotive four wheel steering system
FI104366B (fi) Nelipyöräohjaus moottoriajoneuvoon
US6098742A (en) Steering apparatus
US3747471A (en) Power steering gear mechanism
JPH0382674A (ja) 液圧補助力制御装置
US6253657B1 (en) Steering apparatus
RU2106995C1 (ru) Распределитель гидравлического усилителя рулевого управления
RU2180633C1 (ru) Гидрообъемное рулевое управление транспортного средства
SU188851A1 (ru) Гидравлический усилитель, встроенный в рулевой механизм транспортной машины
SU787240A1 (ru) Гидравлическа система рулевого управлени
SU1521651A1 (ru) Гидроусилитель рулевого управлени транспортного средства
GB1599427A (en) Power assisted steering mechanisms
SU1652164A1 (ru) Устройство дл управлени поворотом колес полуприцепа
US20090127017A1 (en) Motor vehicle
SU1146228A1 (ru) Гидравлический усилитель рулевого управлени транспортного средства
KR19980044936U (ko) 고속주행시 조향력이 상승되는 동력조향장치
PL68575B1 (pl)