PL105610B1 - Urzadzenie z obrotowa glowica do podawania papierosow do zbiornikow wprowadzajacych w maszynach paczkujacych - Google Patents

Urzadzenie z obrotowa glowica do podawania papierosow do zbiornikow wprowadzajacych w maszynach paczkujacych Download PDF

Info

Publication number
PL105610B1
PL105610B1 PL1975179391A PL17939175A PL105610B1 PL 105610 B1 PL105610 B1 PL 105610B1 PL 1975179391 A PL1975179391 A PL 1975179391A PL 17939175 A PL17939175 A PL 17939175A PL 105610 B1 PL105610 B1 PL 105610B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cigarettes
head
open
contact
containers
Prior art date
Application number
PL1975179391A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL105610B1 publication Critical patent/PL105610B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/35Adaptations of conveying apparatus for transporting cigarettes from making machine to packaging machine
    • A24C5/352Adaptations of conveying apparatus for transporting cigarettes from making machine to packaging machine using containers, i.e. boats
    • A24C5/356Emptying the boats into the hopper of the packaging machine
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B19/00Packaging rod-shaped or tubular articles susceptible to damage by abrasion or pressure, e.g. cigarettes, cigars, macaroni, spaghetti, drinking straws or welding electrodes
    • B65B19/02Packaging cigarettes
    • B65B19/04Arranging, feeding, or orientating the cigarettes

Description

Przedmiotem wynalazku jest urzadzenie z obro¬ towa glowica do podawania papierosów do zbior¬ ników wprowadzajacych w maszynach paczkuja¬ cych papierosy z duza predkoscia.
Znane jest wytwarzanie papierosów a nastep- nie^podawanie ich w pojemnikach do maszyn pacz¬ kujacych. Pojemniki maja zasadniczo taka sama szerokosc jak dlugosc papierosów oraz otwarty albo jeden bok albo posiadajace otwarcie z przodu i od góry. W pojemnikach sa zbierane papierosy i umie¬ szczane równolegle w stosunku do siebie. Wypel¬ nione papierosami pojemniki podaje sie do maszyn paczkujacych, na których operator recznie mocuje pojemniki na ramie obracanej wokól poziomego wa¬ lu, a otwarty bok ma oparty na scianie ramy.
Operator owija pasek z materialu elastycznego zazwyczaj przymocowany jednym koncem do wy¬ mienionej ramy. Wokól górnej czesci pojemnika umieszczonego na ramie umieszcza sie nad nim pret, zwany „bagnetem", który powoduje obrócenie ramy wokól jej walu poziomego i przechylenie pojemnika w dól nad zbiornikiem. Z pomiedzy górnego poziomu papierosów w zbiorniku wyciaga sie pasek z materialu elastycznego lub wymieniony „bagnet" pozwalajacy papierosom na opadanie do zbiornika i gdy wszystkie papierosy z pojem¬ nika opadna do zbiornika, powoduje obrócenie ra¬ my w przeciwnym kierunku w stosunku do kierun¬ ku poprzedniego przesuniecia i wtedy nastepuje usuniecie opróznionego pojemnika.
U 2 W "znanym urzadzeniu czesto pasek z materialu elastycznego lub „bagnet" jest wysuwany recznie, a papierosy, na które bardziej oddzialywuje wy¬ mienione wyciagniecie, sa wyrzucane ze swej regu¬ larnej pozycji, równoleglej w stosunku do siebie i w stosunku do skierowanych w dól kanalów zbiornika. Utrudnienie opadania papierosów po¬ przez wymienione kanaly wiaze sie z czestymi i dlugimi przerwami w produkcji.
Podobne problemy wystepuja przede wszystkim tam, gdzie wystepuje progresywny wzrost odle¬ glosci, na której papierosy z pojemników musza opadac dla osiagniecia poziomu papierosów juz za¬ wartych w zbiorniku, wskutek nawet malego opóznienia ze strony operatora w przeprowadzaniu wyzej wymienionej czynnosci dla wprowadzania pelnych pojemników i usuwania opróznionych. Ma¬ szyny paczkujace zwykle* pracuja przy duzych jednostkowych predkosciach wyjsciowych stad po¬ ziom papierosów wyprowadzanych z wnetrza wy¬ mienionego zbiornika opada bardzo szybko, jak na przyklad w maszynie paczkujacej papierosy znanej z wloskiego opisu patentowego nr 803 552.
Celem wynalazku jest rozwiazanie eliminujace niedogodnosci wystepujace przy wzroscie odleglo¬ sci, na której papierosy z pojemników wywraca¬ nych nad zbiornikami musza opadac dla osiagnie¬ cia poziomu papierosów zawartych juz w zbior¬ niku. Usuniecie recznych operacji wyladowywania napelnionych pojemników i wymiana opróznio- 105 6103 105 610 4 nych pojemników, uzyskanie duzych predkosci paczkowania oraz umozliwienie wykonania urza- dzettira ^do ladowania, które nadawaloby sie do szybkiej autokiaityjcznej wymiany opróznionych pojemmików na pojemniki pelne.
: Celem niniejszego? wynalazku jest równiez opra¬ cowanie urzadzenia wyposazonego w obrotowa glowice ladujaca umieszczona nad napelnianym zbiornikiem. Glowica powinna przyjac dwa po¬ jemniki w pozycjach symetrycznych w odbiciu lu¬ strzanym, jedna pozycja je^t z jednym pojemni¬ kiem obróconym do góry dnem dla doprowadza¬ nia papierosów do zbiornika, z przewidzianymi elementami czujnikowymi do wykrywania kiedy wymieniony pojemnik zostaje oprózniony i do ko¬ lejnego wprawiania* obracanej glowicy ladujacej w ruch dla odwracania pozycji obu pojemników tak, aby pusty pojemnik zostal natychmiast zasta¬ piony pelnym pojemnikiem i aby wymieniony pu¬ sty pojemnik zostal usuniety i zastapiony pelnym pojemnikiem podczas oprózniania pojemnika po¬ przednio umieszczonego w pozycji ladowania.
W urzadzeniu wedlug wynalazku glowica w po¬ staci skrzynki jest osadzona obrotowo na poziomym wale i posiada co najmniej jedna pare przeciwle¬ glych wnek otwartych co najmniej z jednego boku i wzdluz wierzcholka stanowiac otwór wyladow¬ czy. Kazda wneka ma postac pozwalajaca na przyjecie jednego pojemnika na papierosy usta¬ wionego w okreslonym polozeniu do góry dnem w stosunku do drugiego, natomiast jego wierzcholek utrzymywany jest we wnece stanowiacej otwór wyladowczy na zewnatrz w której ma obrotowo osadzony w wystajacych sciankach' bocznych wal z osadzonymi na nim ramionami wraz z czlonem i wspornikowa dzwignia zawierajaca luzna rolke opierajaca sie na szynie utrzymywanej nieruchomo przez podpore. Do scianek bocznych zaczepiona jest sprezyna swymi przeciwleglymi koncami a osadzo¬ na na walku. Sprezyna zamyka poprzez czlon do¬ ciskany do srodkowej sciany otwór wyladowczy wneki, natomiast podpora podtrzymujaca wahaja¬ ce ramie, które poprzez dzwignie przemieszczajaca czlon w kierunku przeciwnym do nacisku wywie¬ ranego sprezynami r od pozycji zamkniecia wneki do pozycji jej otwarcia.
Urzadzenie posiada zespól napedowy sterowany ukladem elektromechanicznym i polaczonym z ze¬ spolem *napedowym przenosnika, glowicy i prze¬ nosnika o przesuwie skokowym. Otwory wyladow¬ cze wneki sa otwarte na tej samej stronie obroto¬ wej glowicy w postaci skrzynki. Czlon ma dlugosc równa dlugosci otwartego wierzcholka pojemni¬ ków utrzymywanego wahliwie na swobodnych koncach ramion, które oddzialywuja na dzwignie osadzone sztywno na wale wprowadzonym w ruch wahliwy wraz z czlonem "przesuwanym do srodko¬ wej 'sciany, w której otwór wyladowczy wneki jest zamkniety. Glowica ma polaczenie ze zbiornikiem do podawania papierosów, a pomiedzy nimi jest zamocowany czujnik skladajacy sie z zarówki z ukladem do kierowania promienia swietlnego na fotokomórke wchodzaca w sklad sterujacy ze¬ spolami napedowymi. Czujnik jest wyposazony we wzmacniacz z zestykiem w pozycji otwartej i za¬ mknietej oraz dolaczonym do mikroprzelac^nika o dwóch zespolach zestykowych w pozycjach roz¬ wartych i zwartych. Mikroprzelacznik jest dola¬ czony do elementu cyklicznego recznego automa- tycznego wlaczania i wylaczania z pracy glowicy.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przy¬ kladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat urzadzenia w widoku per¬ spektywicznym, fig. 2 — schemat urzadzenia w wi- doku z boku, fig. 3 — fragment urzadzenia w wi¬ doku perspektywicznym w powiekszeniu, fig. 4 — schemat ukladu elektrycznego zasilania urzadzenia, a fig. 5 — wykres czasowo fazowy dla czesci ru¬ chomych, odpowiadajacy jednemu cyklowi pracy czesci wymienionego urzadzenia.
Na fig. 1 i 2 przedmiotowe urzadzenie zawiera uklad przenosnikowy DT, który z kolei stanowi pas przenosnikowy, utworzony glównie z dwóch równoleglych do siebie zamknietych lancuchów 1, które obracaja sie na drabinkowych kolach lan¬ cuchowych 2, zamontowanych na poziomym wale 3 podtrzymywanym przez konstrukcje wsporcza, z pionowymi czlonami 4 fig. 1.
Lancuchy 1 sa poprzecznie zaczepione za pomo- ca listew 5, które sa rozstawione pomiedzy soba na odleglosc nieco wieksza, niz glebokosc pojem¬ nika na papierosy, tworzac ciag obsad AC dla po¬ jemników.
Urzadzenie mechaniczne CM do przenoszenia po- ro jemników i podawania papierosów do maszyny paczkujacej jest umieszczone w plaszczyznie pio¬ nowej prostopadlej do pasa przenosnikowego (patrz lewa czesc fig. 1) pomiedzy pasem, a zasi¬ lana maszyna paczkujaca (której tylko czesc jest a widoczna na fig. 1).
Czesciami maszyny paczkujacej, pokazanymi na fig. 1, sa doprowadzajacy partie papierosów zbior¬ nik T, ponizej którego przenosnikowy pas NT po¬ daje papierosy do- maszyny paczkujacej, w której ^ paczkowanie odbywa sie wedlug ustalonego pro¬ gramu.
Urzadzenie mechaniczne CM posiada skrzynko¬ wa glowice TG (fig. 3) w zasadzie z równolegly¬ mi kanalami, osadzona obrotowo na poziomym wa- tt le 6 utrzymywanym przez podpory 7 i 8 ponad zbiornikiem T: Glowica TG ma dwa boki, 9 i 10 polaczone srodkowa scianka 11, a po przeciwle¬ glych stronach tej scianki 11 listwy 12 tworza dwie przeciwlegle wneki 13 otwairte na boku 10 M i wzdluz jednego dluzszego boku w postaci otworu wyladowczego. Kazda wneka 13 jest przeznaczona do utrzymywania jednego pojemnika na papierosy w pozycji odwróconej do góry dnem w stosunku do drugiego, z czescia srodkowa usytuowana w M otworze wyladowczym.
Glowica TG jest umieszczona pionowo, a przed¬ nia wneka 13 (fig. 1) znajduje sie pionowo w linii prostej z górnym otworem dla wprowadzenia pa¬ pierosów do doprowadzajacego zbiornika. T. Bocz- w na wneka wtedy jest ustawiona w linii prostej z jedna z zatrzymanych obsad AC, przy pasie przenosnikowym w stanie spoczynku, w pozycji okreslanej ponizej jako stanowiska przenoszenia ST.
^ Na zewnatrz kazdej wneki 13 jest utrzymywa-105 610 6 ny obrotowo wal 14 przez boki 9 i 10, a ten z kolei utrzymuje wiele przytwierdzonych ramion , których swobodne konce tworza calosc z czlo¬ nem 16 wykonanym w ksztalcie katownika.
Na koncu walu 14, na zewnatrz boku 9, zamon¬ towana jest wspornikowe dzwignia 17, a jej ko¬ niec jest wyposazony w luzna rolke 18, która opiera sie o zakrzywiona szyne prowadzaca, utrzymywana nieruchomo przez podpore 7 (patrz fig. 3). Skreca¬ ne sprezyny 20 owiniete wokól walu 14 i zacze¬ pione na przeciwleglych koncach do boków 9 i 10 oraz odpowiednio do dwu ramion 15, podobnie jak naciagowe sprezyny 21, zaczepione na przeciwle¬ glych koncach do wymienionych boków 9 i 10 oraz do swobodnego konca dzwigni 17. Wal 14 waha sie i popycha katownikowy czlon 16 do srodkowej sciany 11, do pozycji, w której otwór wyladowczy wneki jest zamkniety.
Podpora 7 podtrzymuje wahajace sie ramie 22, które jest przeznaczone do oddzialywania na dzwignie 17 w celu popychania katownikowego czlonu 16 w kierunku przeciwnym do nacisku wy¬ wieranego przez wymienione sprezyny 20 i 21, od pozycji zamkniecia wneki do pozycji otwarcia wneki pokazanej na fig. 3. Umozliwia to wylado¬ wywanie papierosów z pojemnika podawanych do zbiornika T.
Powyzej obracanej glowicy TG podtrzymywane jest przez konstrukcje 'podtrzymujaca przenoszace urzadzenie mechaniczne CT, na przyklad za po¬ moca kolumn 23 i 24 (patrz fig. 1).
Urzadzenie mechaniczne stanowi zasadniczo za¬ mkniety lancuch 25 przebiegajacy po luznych ko¬ lach 26 na poziomych trzpieniach obrotowych 27 podtrzymywanych obrotowo przez kulumny 23 i 24 oraz przez czesciowa obudowe 28, w której umie¬ szczony jest lancuch 25.
Jeden z poziomych trzpieni obrotowych 27 po¬ siada zaklinowane na nim posrednie kolo pasowe 29 napedzane za posrednictwem napedowego pasa przez posrednie kolo pasowe 31 zaklinowane na wale napedowym silnika elektrycznego MCT pod¬ trzymywanego przez kolumne 23.
Dolna czesc lancucha 25 posiada dolaczony do niej lancuch 32 ze skierowanymi w dól ramiona¬ mi pionowymi, natomiast górna czesc lancucha 32 stanowi calosc z elementem 33, który pracuje w polaczeniu z mechanizmami wyzwalajacymi kran¬ cowe mikroprzelaczniki M2 i M3 podtrzymywane na obudowie 28. Odleglosc pomiedzy obydwoma ramionami lancucha 32 moze byc dostosowywana do dlugosci pojemnika, a polozenie koncowych mikroprzelaczników M2 i M3 jest nastawne.
Schemat polaczen przedmiotowego urzadzenia jest przedstawiony na fig. 4, natomiast fig. 5 przed¬ stawia wykres czasowo-fazowy odnoszacy sie do jednego cyklu \pracy jego czesci ruchomych.
Na schemacie polaczen jest pokazana glowica TG, zbiornik T do podawania papierosów oraz za- mocowany pomiedzy nimi czujnik skladajacy sie z zarówki z ukladem do kierowania promienia swietlnego r na fotokomórke cf ustawiona tak, ze wymieniony promien swietlny r pada na nia wte¬ dy, gdy poziom papierosów wprowadzanych do zbiornika T spada ponizej poziomu tego promienia swietlnego r.
Ponadto, czujnik jest wyposazony we wzmacniacz 34, w którym przedstawiony jest zestyk 35 w po- zycji otwartej 1—3 i w pozycji zwartej 1—2. Wy¬ mieniony wzmacniacz 34 jest dolaczony do mikro- przelacznika 36 o, dwóch zespolach zestykowych odpowiednio w pozycjach rozwartych 1—4 i 2—6 oraz pozycjach zwartych 1—3 i 2—5.
Z kolei wymieniony mikroprzelacznik 36 jest dolaczony do elementu 37 cyklicznego recznego wlaczania i wylaczania automatycznej pracy przed¬ miotowego urzadzenia.
Fig. 4 przedstawia równiez silnik elektryczny MDTCPV do przesuwania ukladu przenosnikowe¬ go DT kolejnymi skokami, uprzednio wspomniany silnik elektryczny MCT do napedzania przenosza¬ cego urzadzenia mechanicznego CT. Urzadzenie po¬ siada równiez silnik elektryczny do poruszania glowicy TG oraz odpowiednie wiedozestykowe sty¬ czniki zasilania silników o poszczególnych ozna¬ czeniach Tl, T3—T4 i T2. Pokazane sa równiez mikroprzelaczniki krancowe M2 i M3, mikroprze¬ lacznik Ml (nie pokazany na fig. 1), czujnik umie¬ szczony pomiedzy pozycja lub stanowiskiem ST.
Uklad przenosnikowy DT, nalezacy do stanowiska ST, przesuwa sie w kierunku strzalki fi (fig. 1), przelaczniki przyciskowe posiadajace dwa zestyki Pa i Pi, pierwszy z nich normalnie rozwarty do wlaczania urzadzenia w ruch a drugi, zwarty do recznego zatrzymywania go, krzywka taktujaca C do uruchamiania mechanizmu, który steruje dwu- zestykowym mikroprzelacznikiem M4 oraz transfor¬ mator elektryczny Tf o napieciu wyjsciowym 24 V do zasilania wyzej wymienionych zespolów elek¬ trycznych.
Urzadzenie rozpoczyna cykl pracy znajdujac sie w stanie spoczynkowym z promieniem swietlnym r czujnika blokowanego przez mase papierosów przechodzacych z glowicy TC do podajacego zbior¬ nika T. Urzadzenie zostalo nastawione na prace automatyczna w sposób cykliczny z zestykami mi- kroprzelacznika 36 zwartymi wskutek recznego ustawienia elementu 37 we wlasciwej pozycji. Na ukladzie przenosnikowym DT, przed stanowiskiem przenoszenia ST, ustawione sa wlasciwe w swych komorach AC pelne pojemniki CP z papierosami, natomiast na i za stanowiskiem ST znajduja sie puste pojemniki CV na papierosy, po nacisnieciu przycisku zestyku Pa, stycznik Tl zostaje pobu¬ dzony poprzez normalnie zwarty zestyk Pi bezpie¬ czenstwa.
Pobudzenie wymienionego stycznika Tl powodu¬ je zwarcie jego zestyków i nastepnie podtrzymuje sie on sam poprzez swój normalnie' zwarty zestyk 1—2, mikroprzelacznika Ml i zestyk Pi, natomiast zwarcie jego pozostalych zestyków 3—4, 5—6 i 7—8 powoduje uruchomienie silnika elektrycznego MDTCPV dla przesuniecia ukladu przenosnikowe¬ go DT o jeden skok.
Podczas dokonywania tego przesuniecia, lecz przed wejsciem pierwszego pelnego pojemnika CP na papierosy na stanowisko przenoszenia ST po¬ miedzy ramionami lancucha 32 przenoszacego urza¬ dzenia mechanicznego CT, wyzwalajacy mechanizm 40 45 507 mikroprzelacznika Ml zostaje uruchomiony przez pierwszy pelny pojemnik CP z papierosami i to powoduje rozwarcie zestyku 1—2 i zwarcie drugie¬ go zestyku 3—4 mikroprzelacznika Ml. Rozwarcie zestyku 1—2 powoduje, po opóznieniu powodowa¬ nym przez pojemnosc c, przerwanie zasilania stycz¬ nika i w konsekwencji silnik MDTCPV przestaje pracowac, natomiast zwarcie zestyku 3—4 powo¬ duje, po opóznieniu podyktowanym przez impe- dancje R, pobudzenie stycznika T3 poprzez zestyk Pi i normalnie zwarty zestyk 1—2 bezpieczenstwa w styczniku T4.
Pobudzanie stycznika T3 powoduje rozwarcie jego zestyku 1—2 bezpieczenstwa i zwarcie .jego pozostalych zestyków, a zatem podtrzymuje sie on sam poprzez swój zestyk 3—4, normalnie zwarty zestyk 1—2 mikroprzelacznika M2 i ogólny zestyk bezpieczenstwa Pi, natomiast poprzez jego pozostale zestyki 5—6, 7—8 i 9—10 zostaje uruchomiony sil¬ nik MCT i napedzane jest przenosnikowe urza¬ dzenie mechaniczne CT w celu przesuniecia po¬ jemnika CP znajdujacego sie na stanowisku ST pomiedzy ramionami naciagu lancucha 32 prze¬ nosnikowego urzadzenia mechanicznego CT, w kie¬ runku strzalki f2 (patrz fig. 1) az do tylnej wneki 13 w obracanej glowicy TG, gdzie wskutek roz¬ warcia przez element 33, czujnika zestyku 1—2 mikroprzelacznika krancowego M2 zostaje on za¬ trzymany co powoduje przerwanie zasilania stycz¬ nika T3 i w konsekwencji silnik MCT oraz wy¬ mienione przenosnikowe urzadzenie mechaniczne CT zostaja zatrzymane.
Gdy wewnatrz pudajacego zbiornika T poziom masy papierosów pobieranych przez urzadzenie paczkujace spada ponizej poziomu promienia swietlnego r, promien ten pada na fotokomórke cf i powoduje zwarcie zestyku 35 wzmacniacza 34.
Zwarcie zestyku 35 powoduje pobudzenie styczni¬ ka T2 poprzez zestyk bezpieczenstwa Pi. Przy za¬ silaniu tego stycznika T2, jego pomocnicze zestyki zwieraja sie i. podtrzymuje sie on sam przez swój normalnie zwarty zestyk 1—2 mikroprzelacznika M4 i zestyk Pi. Zwarcie jgo pozostalych zestyków 3—4, 5—6 i 7—8 powoduje uruchomienie silnika elektrycznego MTC i obrócenie glowicy TC o 180 stopni w kierunku strzalki f3 dla odwrócenia po¬ zycji pojemników umieszczonych w obu przeciw¬ leglych wnekach 13.
Na poczatku tego katowego przemieszczania glo¬ wicy TG, oparcie luznej rolki 18 o nieruchoma szyne 19 powoduje obrócenie tylnego walu 14 i przeniesienie katownikowego czlonu 16 do jego pozycji blokujacej dla silnego utrzymywania pa¬ pierosów wewnatrz odnosnego pojemnika podczas przemieszczania katowego. Natomiast po jego za¬ konczeniu, wahniecie ramienia 22 przesuwa dzwig¬ nie 17 (fig. 3) i katownikowy czlon 16 zostaje prze¬ niesiony, przeciwnie do powstrzymujacych nacisk sprezyn 29 i 21, do pozycji otwartej, co umozliwia ojpadiniecie papierosów z pojemnika do zbiornika T.
Tymczasem, po zakonczeniu katowego przemiesz¬ czania obracanej glowicy TG, krzywka taktujaca C popycha mechanizm przelaczajacy mikroprzelacz¬ nika M4 powodujac rozwarcie jego zestyku 1—2 i zwarcie jego drugiego zestyku 3^-4. Rozwarcie 5610 \, ¦ 8 zestyku 1—2 mikroprzelacznika M4 powoduje prze¬ rwanie zasilania- stycznika T2 i w konsekwencja zatrzymanie silnika elektrycznego MTG, za pomo¬ ca którego odbywa sie obracanie glowicy TG.
Zwarcie zestyku 3—4 tego mikroprzelacznika M4 powoduje pobudzenie stycznika T4 poprzez zestyk bezpieczenstwa Pi oraz zestyk 1—2 stycznika T3.
Zasilanie stycznika T4 powoduje rozwarcie jego zestyku bezpieczenstwa 1—2 i zwarcie jego pozo- stalych zestyków 3—4, 5—6, 7—8 i 9—10. Zwarcie zestyku 3—4 powoduje zrealizowanie samopod- trzymania tego stycznika T3 poprzez normalnie zwarty zestyk 1—2 mikroprzelacznika M3 i zestyk bezpieczenstwa Pi. Zwarcie zestyków 5—6, 7—8 i 9—10 powoduje rozpoczecie obracania sie silnika elektrycznego MCT w kierunku przeciwnym do kierunku poprzedniego obrotu co umozliwia prze¬ niesienie pustego pojemnika, aktualnie trzymanego pomiedzy ramionami naciagu lancucha 32, przeno- szacego urzadzenia mechanicznego CT. Zgodnie z pólobrotem obracanej glowicy TG, w kierunku stanowiska przenoszenia ST w czasie gdy pelny pojemnik przechylony nad podajacym zbiornikiem T, jest tam oprózniony.
Gdy wymieniony pusty pojemnik dochodzi do stanowiska przenoszenia ST, zestyk 1—2 mikro¬ przelacznika M3 zostaje otwarty za pomoca ele¬ mentu 33 czujnika i to powoduje przerwanie za¬ silania stycznika T4 i zatrzymania silnika elek- trycznego MCT i ramienia 32 przenoszacego urza¬ dzenia mechanicznego CT. Zestyk 3—4 mikroprze¬ lacznika M3 zostaje zwarty, dokonujac przez to pobudzenie stycznika Ti, równiez poprzez zestyk bezpieczenstwa Pi, który wywoluje powtórzenie wyzej opisanego cyklu pracy.
Jesli natomiast praca nie jest rozpoczynana w czasie kiedy promien swietlny r jest blokowany przez mase papierosów, to cykl roboczy rozpoczyna sie w tym momencie, w którym w poprzednio 40 opisanym cyklu ten szczególny stan wystapi.
Jak mozna zauwazyc z powyzszego opisu w urza¬ dzeniu tego typu zostaly zrealizowane wszystkie wymienione cechy wynalazku, a w szczególnosci ciagle doprowadzanie zbiorników do maszyn o bar- 41 dzo duzej predkosci paczkowania dzieki temu, ze pusty pojemnik jest wymieniany na pelny pojem¬ nik, kiedy pelny pojemnik jest wyladowywany do zbiornika wprowadzajacego.

Claims (4)

Zastrzezenia patentowe 50
1. Urzadzenie z obrotowa glowica do podawania papierosów do zbiorników wprowadzajacych w ma¬ szynach paczkujacych, w których wymienione pa¬ pierosy sa grupowane w pojemnikach o szeroko- 55 sci zasadniczo równej dlugosci papierosów, otwar¬ tych albo z jednego boku albo od przodu, usta¬ wione rzedem równolegle do siebie na co naj^ mniej jednym pasie przenosnikowym przesuwaja¬ cym sie kolejnymi skokami, znamienne tym, ze 00 glowica TG w postaci skrzynki jest osadzona obro¬ towo na poziomym wale (6) i posiada co najmniej jedna pare przeciwleglych wnek (13) otwartych co najmniej z jednego boku i wzdluz wierzcholka stanowiac otwór wyladowczy, zas kazda wneka (13) 35 ma postac pozwalajaca na przyjecie jednego po-9 105 610 10 jemnika na papierosy ustawionego w okreslonym polozeniu do góry dnem w stosunku do drugiego, natomiast jego wierzcholek utrzymywany jest w wnece (13) stanowiacej otwór wyladowczy, na ze¬ wnatrz której ma obrotowo osadzony w wysta¬ jacych scianach bocznych (9 i 10) wal (14) z osa¬ dzonymi na nim ramionami (15) wraz z czlonem (16) i wspornikowa dzwignia (17) zawierajaca luz¬ na rolke (18) opierajaca sie na szynie utrzymywa¬ nej nieruchomo przez podpore (7), przy czym osa¬ dzona na walku sprezyna (20) zaczepiona jest do scianek bocznych (9, 10) swymi przeciwleglymi koncami i zamyka poprzez czlon (16) dociskany do srodkowej sciany (11) otwór wyladowczy wneki (13), natomiast podpora (7) podtrzymujaca waha¬ jace ramie (22), które paprzez dzwignie (17) wspólpracuja z czlonem (16) w kierunku przeciw¬ nym do nacisku wywieranego sprezynami (20, 21) od pozycji zamkniecia wneki do pozycji jej otwar¬ cia oraz posiada zespól napedowy sterowany ukla¬ dem elektromechanicznym i polaczonym z zespo¬ lami napedowymi przenosnika glowicy (TG) i prze¬ nosnika w przesuwie skokowym.
2. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze otwory wyladowcze wneki (13) sa otwarte na tej samej stronie obrotowej glowicy (TG) w po¬ staci skrzynki.
3. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze czlon (16) ma dlugosc równa dlugosci otwartego 5 wierzcholka pojemników utrzymywanego wahliwie na swobodnych koncach ramion (22), które wspól¬ pracuja z dzwignia (17) osadzona sztywno na wale (14) o ruchu wahliwym wraz z czlonem (16) prze¬ suwanym do srodkowej sciany (11), w której otwór 10 wyladowczy wneki (13) jest zamkniety, przy czym glowica (TG) ma polaczenie ze zbiornikiem (T) do podawania papierosów, a pomiedzy nimi jest za¬ montowany czujnik skladajacy sie z zarówki z ukladem do kierowania promienia swietlnego (r) 15 na fotokomórke (cf) wchodzaca w uklad sterujacy zespolami napedowymi.
4. Urzadzenie wedlug zastrz. 3, znamienne tym. ze czujnik jest wyposazony we wzmacniacz (34) z zestykiem (30) w pozycji otwartej (1—3) i zam- 20 knietej (1—2) oraz dolaczonym do mikroprzelacz- nika (36) o dwóch zespolach zestykowych w pozy¬ cjach rozwartych i zwartych, przy czym mikroprze- lacznik (36) jest dolaczony do elementu (37) cy¬ klicznego recznego automatycznego zalaczania 25 i wylacznika z pracy glowicy (TG). /]<:¦;> «jo : % :>> ' ii .v F^-2 2^.« Y Fig. 3105 610 ta I* p cf- tr^ 90" JBO Fig.4 270 360 DT ctLL tgLL i 1 Uh | UJ 90° 180° 270° 360 Fig.5
PL1975179391A 1974-04-08 1975-04-07 Urzadzenie z obrotowa glowica do podawania papierosow do zbiornikow wprowadzajacych w maszynach paczkujacych PL105610B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT3347/74A IT1005300B (it) 1974-04-08 1974-04-08 Apparecchiatura a testa girevole per il rifornimento di sigarette alle tramogge di alimentazione delle macchine impacchettatrici di sigarette veloci

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL105610B1 true PL105610B1 (pl) 1979-10-31

Family

ID=11105415

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975179391A PL105610B1 (pl) 1974-04-08 1975-04-07 Urzadzenie z obrotowa glowica do podawania papierosow do zbiornikow wprowadzajacych w maszynach paczkujacych

Country Status (18)

Country Link
US (1) US3989199A (pl)
JP (1) JPS585032B2 (pl)
AR (1) AR210326A1 (pl)
AT (1) AT346246B (pl)
CA (1) CA1027088A (pl)
CH (1) CH586625A5 (pl)
CS (1) CS182279B2 (pl)
DD (1) DD118583A5 (pl)
DE (1) DE2509659A1 (pl)
ES (1) ES436111A1 (pl)
FR (1) FR2266634B1 (pl)
GB (1) GB1487140A (pl)
IN (1) IN140696B (pl)
IT (1) IT1005300B (pl)
NL (1) NL7504139A (pl)
PL (1) PL105610B1 (pl)
SE (1) SE7503926L (pl)
SU (1) SU569275A3 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1053024B (it) * 1975-11-24 1981-08-31 Gd Spa Dispositivo perfezionato a testa girevole per il rifornimento delle sigarette alla tramoggia di alimentazione di una macchina condizionatrice di sigarette in pacchetti
IT1120322B (it) * 1979-02-28 1986-03-19 Gd Spa Apparecchiatura perfezionata per lhalimentazione di contenitori di sigarette ad una macchina impacchettatrice
IT1124149B (it) * 1979-07-31 1986-05-07 Cir Spa Divisione Sasib Metodo e dispositivo per alimentare senza salti di livello cariche di oggetti astiformi ad una tramoggia di utilizzazione veloce continua
IT1180536B (it) * 1984-10-11 1987-09-23 Gd Spa Dispositivo per l'alimentazione di articoli a forma di barretta,per esempio sigarette, ad una macchina utilizzatrice
JPS61209425A (ja) * 1985-03-14 1986-09-17 Bunshiyoudou:Kk 手動及び自動給紙両用のジアゾ焼き速度調整装置
DE10134780A1 (de) * 2001-07-17 2003-02-06 Hauni Maschinenbau Ag Transportvorrichtung
EP1508520A1 (de) 2003-08-19 2005-02-23 Hauni Maschinenbau AG Anordnung und Verfahren zum aufeinanderfolgenden Entleeren von mit Artikeln gefüllten Behältern
PL212815B1 (pl) * 2008-05-29 2012-11-30 Int Tobacco Machinery Poland Urzadzenie do rozladowywania wypelnionych elementami pretopodobnymi kaset wielosegmentowych stosowanych w przemysle tytoniowym
EP3484314B1 (en) * 2016-07-13 2021-05-26 International Tobacco Machinery Poland SP. Z O.O. A handling module, a turning unit, and a method and an apparatus for emptying a tray filled with rod like articles of the tobacco industry
EP3269264A1 (en) * 2016-07-13 2018-01-17 International Tobacco Machinery Poland Sp. z o.o. A method and an apparatus for emptying various types of trays filled with rod like articles of the tobacco industry, and converting unit designed to change tray's configuration
CN109430931B (zh) * 2018-11-09 2021-06-18 方祥杰 一种防堵料烟叶分料板
IT201900001545A1 (it) * 2019-02-04 2020-08-04 Gd Spa Contenitore e metodo per l’alimentazione o reintegro di articoli a forma di barretta dell’industria del tabacco.
CN111470223B (zh) * 2020-05-07 2020-12-22 济宁宏迪车业有限公司 一种垃圾桶提升机

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1157534B (de) * 1961-03-03 1963-11-14 Alfred Schmermund Verfahren und Vorrichtung zum Beschicken eines Vorratstrichters an Zigarettenpackmaschinen
DE1173831B (de) * 1961-05-02 1964-07-09 Alfred Schmermund Zigaretten-Beschickungsanlage an Zigaretten-Packmaschinen
GB949993A (en) * 1961-07-12 1964-02-19 Kurt Koerber Method and apparatus for collecting rod-like articles
SE323327B (pl) * 1966-07-28 1970-04-27 Gd Spa
FR1532925A (fr) * 1966-07-28 1968-07-12 Gd Sas E Seragnoli A Seragnoli Dispositif pour le chargement des trémies d'alimentation des machines d'emballage de cigarettes
US3655080A (en) * 1969-06-17 1972-04-11 Amf Inc Cigarette packer hopper automatic feeding device
BE755517A (fr) * 1970-04-17 1971-02-01 Bat Cigarettenfab Gmbh Machine d'alimentation pour empaqueteuses de cigarettes

Also Published As

Publication number Publication date
JPS50135300A (pl) 1975-10-27
FR2266634A1 (pl) 1975-10-31
GB1487140A (en) 1977-09-28
IN140696B (pl) 1976-12-11
JPS585032B2 (ja) 1983-01-28
CA1027088A (en) 1978-02-28
IT1005300B (it) 1976-08-20
CS182279B2 (en) 1978-04-28
FR2266634B1 (pl) 1979-08-03
SU569275A3 (ru) 1977-08-15
NL7504139A (nl) 1975-10-10
ATA196375A (de) 1978-02-15
ES436111A1 (es) 1977-01-01
CH586625A5 (pl) 1977-04-15
SE7503926L (sv) 1975-10-09
DE2509659A1 (de) 1975-10-23
DE2509659C2 (pl) 1989-02-23
DD118583A5 (pl) 1976-03-12
AR210326A1 (es) 1977-07-29
AT346246B (de) 1978-10-25
US3989199A (en) 1976-11-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL105610B1 (pl) Urzadzenie z obrotowa glowica do podawania papierosow do zbiornikow wprowadzajacych w maszynach paczkujacych
WO2009138865A1 (en) Method of dispensing products off a vending machine tray
IT9067169A1 (it) Estrattore di prodotti singoli, particolarmente per distributori automatici.
US3698451A (en) Automatic bag opening and filling apparatus
US2799413A (en) Automatic cigarette-feeding devices for cigarette-packaging machines
JP2537598B2 (ja) 略平行六面体をなすパケツトの移送装置
PL91750B1 (pl)
KR100541064B1 (ko) 약제 자동 포장기용 정제배출장치
WO2010029157A1 (en) Vending machine stir-stick and sugar dispensing assembly
PL112738B1 (en) Rotary apparatus for packing loose materials into bags
US2889074A (en) Bottle dispensing mechanism
US4640656A (en) Device for supplying rod-shaped articles, for example cigarettes, to a processing machine
PL69830B1 (pl)
US2887837A (en) Apparatus for receiving, conveying, weighing, and bagging articles
US3953021A (en) Apparatus for accumulating and supplying sheets
US3508377A (en) Bobbin loader
EP0160280B1 (en) Method and apparatus for supplying bar-like members
PL108779B1 (en) Rotary head for feeding cigarettes especially to containers
US2742133A (en) Transfer and conveying devices
JPH0432993A (ja) カップ式自動販売機のカップ搬出装置
US2399228A (en) Conveyer mechanism
US793413A (en) Coin separating and packaging machine.
JP2549523B2 (ja) パチンコ機
PL68459B1 (pl)
SU965718A1 (ru) Загрузочное устройство