HUT61247A - Process for producing alkali metal silicates - Google Patents
Process for producing alkali metal silicates Download PDFInfo
- Publication number
- HUT61247A HUT61247A HU9201697A HU169790A HUT61247A HU T61247 A HUT61247 A HU T61247A HU 9201697 A HU9201697 A HU 9201697A HU 169790 A HU169790 A HU 169790A HU T61247 A HUT61247 A HU T61247A
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- alkali metal
- crystalline
- siog
- sodium
- hydroxide solution
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C01—INORGANIC CHEMISTRY
- C01B—NON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
- C01B33/00—Silicon; Compounds thereof
- C01B33/20—Silicates
- C01B33/32—Alkali metal silicates
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Inorganic Chemistry (AREA)
- Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
Description
A találmány alkálifém-szilikátok előállítására alkalmas eljárásra vonatkozik.
Az alkálifém-szllikátok előállítása kristályos SiOg-tartalmú anyagbdL és vizes alkálifém-hidroxid-oldatbdL történik emelt hőmérsékleten és légköri /normál/ nyomáson.
A leírásban, a példákban és az igénypontokban a részek, százalékok és az arányok tömegrészeket, tömegszázalékokat és tömegarányokat jelentenek, amennyiben másként nem adjuk meg.
Alkálifém-szilikát okát, például vízüvegeket nagy mennyiségekben állítanak elő és mind oldatokként, mind pedig szilárd anyagokként sok területen kerülnek alkalmazásra. Ide tartoznak a mosó- és tisztít ószerek, ragasztóanyagok, a festékek, továbbá az éroflotálás és a vízkezelés területei. Ezek az anyagok nyersanyagokként is szolgálnak zeolitok, valamint kovasavak, -szólok és -gélek előállítására /Büchner et al. “Industrielle Anorganisohe Chemie, Verlag Chemie, 1984, S. 333/.
A vízüvegeket szokásosan két fizikai érték jellemzi. Az egyik az SiOg/M^O mólarányérték, amelyet a következőkben modul -nak nevezünk, a másik pedig a szilárdanyagtartalom, így az SiOg és MgO tömegrész az oldatban, M jelentése Na- vagy K-atom. Mindkét tényezőnek befolyása van az alkálifém-szilikát-oldat viszkozitására.
Táblázatokból és diagramokból megállapítható meghatározott modullal rendelkező alkálifém-szilikát oknak a legnagyobb mértékű oldhatósága. Általában nagy alkálifémtartalmak esetén, azaz kisebb modulnál, nagyobb szil áranyagt art álom élhető el az oldatban. Olyan vízüvegek, amelyeknek a modulértéke 4,3-ig tér
- 3 jed, olvaszt ás os eljárások útján állíthatók elő· Ilyen olvasztásos eljárások már az utolsó évszázad óta ismertek, manapság azonban még csak olyan ismert, amelynél kvarchomokot re agái tatnak szódával 1500 c° körüli hőmérsékleteken /Winnacker-KUchler, «Chemisohe Technologie, C. Hanser Verlag, 4. Auflage Λ983/, Bánd 3, Anorganische Technologie II”, Seite 58 ff/. Az előállított alkálifém-szilikátoknak csak egy kis része kerül szilárd üvegként eladásra. A főtömeget ezt követően vízben oldják. Olyan üvegeknek, amelyeknek a modulértéke >2,0, a reakciósebesség az oldMt visszaf olyatási hőmérsékleténél nem kielégítő, ezért 4-6 bar nyomáson és 150 C° hőmérsékleten történő feltárás részesül előnyben.
Kis molekulstömegü /modul < 2,7/ alkálidús vízüvegek kvarchomokból és tömény, vizes nátrium-hidroxid-oldatből elő állíthatók hidrotermális úton. A kvarchomok gyenge reakcióképessége miatt ehhez magas hőmérsékletek és megnövelt nyomások szükségesek. Technikailag két el járás kerül alkalmazásra: az egyiknél nikkellemezzel bevont forgó, nyomás alatt lévő oldótartályokat használnak 200 C°-tdl 220 C®-ig terjedő hőmérséklettartományban, míg a másiknál csőreaktorokat alkalmaznák 250 C° és 260 C° közötti hőmérsékleten /Winnacker-Küchler, fenti irodaion^ Seite 61 ff/.
Finoman eloszlatott amorf kovasavak hőfejlődés közben oldódnák lúgokban. Ilymódon alkalmanként különösen tiszta alkálifém-szili kát-old átok kapható pirogén vagy kicsapott kovasav alkálilúggal való reakciója útján. Különleges esetektől eltekintve
«* «Ν» ez az eljárás nagyon költséges·
Amorf kovasavák különböző technikai folyamatoknál melléktermékként vágy hulladékként keletkeznek. Több eljárás van leírta Ilyen kovasavak alkalmazására.
A Przem· Chem 67/8/ /1988/ 384-6 /Chemical Abstracts 109: 2151441/ irodalmi helyen leírtak szeriirt AlF^ és HF-előállítások hulladék-kovasavjaibol közepes nagyságú modullal rendelkező nátrlum-szilikát-oldatokat lehet előállítani.
Ferrosziliciumnak a JP-76 17519. számú japán szabadalmi leírásban /Chemical Abstracts 86:19116q/ ismertet itt előállításánál keletkező por körülbelül 90 96-ban nagyon reakcióképes SiOg-t tartalmaz, amely 8,1 96-os nátronlúggal 90 C® körüli hőmérsékleten nagy modullal rendelkező vízüvegoldattá alakítható át·
További alkálifénv-szilikátként valamely szilárd, kristályos, vízmentes nátrium-poliszilikát, amelynek a képlete , technikailag jelentős, mint építőkomponens mosó- és tisztítószerekben. Ez a nátrium-szil lkát, amelynek a bruttó-összetétele NagSiOy végtelen SiO^-tetraéder-láncokat tartalmaz, amelyek hidak útján nátrium-atomokhoz kötődnek. Az ilyen lánc-szilikátokat az ásványtanban Nioneszilikátek*-nak, a kémiában pedig p öli szilikát ok n-nak nevezik. Elterjedt még a «metaszilikát” elnevezés is, amely azonban nem helytálló. A következőkben kizárólag a *nátrium-poliszilikát* elnevezést használjuk·
Nagyipari méretekben vízmentes nátrium-poliszilikátot temperáló /hőkezelő/ reakció útján állítanak elő kvarchomokból és szódából fcrgó csőkemencében körülbelül 950 C®-on /Büchner et al. Industrielle Anorganosche Chemie, 1984, S. 333/· A reakció- 5 idő körülbelül 45 percet vesz igénybe. Még magasabb hőmérsékleteknél, de rövidebb reakcióidők esetén a poliszilikát homok és szóda összeolvasztásával is előállítható /üllmann’s EneyklopMdie dér technischen Chemie, Verlag Chemie, 1982, Bánd 21. Seite 412/.
Továbbá a 3 532 458. számú USA-beli szabadalmi leírásban n át rium-poli szili kát hidrotermális előállítását írják le kvarchomok b<SL kiindulva· A kovasavnak vizes nátrium-hidroxid-oldattal való teljes reakciójához körülbelül 200 C* hőmérséklet és emelt nyomás alkalmazására ven szükség.
A DE-AS 15 67 572. számú német közzétételi írat szerint úgy állítanék élő vízmentes, kristályos alkálifém-szilikát okát, előnyösen nátrium-poliszilikátot, hogy finomeleszlású, szilárd al~ kálifém-szilikáton, amelyet 130 C* feletti hőmérsékletre melegítenek, és amelyet tartósan mozgásban tartanák, vizes alkélifém- szilikát-oldat rápermetezése útján filmet állítanak elő, és pótlólagos forró gázárammal a vizet elpárologtatják, mimellett a bevonó és szárító lépést addig ismétlik, ameddig a kristályos, vízmentes alkálifém-szilikát részecskék mennyisége a kívánt mértékben megnövekszik, Általában emellett a keletkező, messzemenően vízmentes alkálifém-szilikát egy részét a folyamatos eljárásba kiindulási anygként ismét bevezetne.
Ez utóbb említett eljárás hátránya az, hogy az állandóan mozgásban tartott nátrium-poliszilikátbah nagy számú nátrium-poliszilikátra, mint oltóalapanyagra Van szükség, továbbá ezzel a porlasztás útján előállított granulátum nagyon nagy részét ismét meg kell őrölni és vissza kell vezetni, így végülis ezzel az eljárással kapott kitermelés csekély·
A DE-PS 968 034. számú német szabadalmi leírásból ismert továbbá az is, hogy szilárd, kristályvíztartalmú nátrium-poliszilikátot úgy állítanak elő, hogy finomeloszlású kovassvat, így kvarchomokot vagy kvarolisztet, és vizes nátrium-hidroxid-oldstot olyan arányban, azaz olyan alkálifém-oxidsSiOg arányiban homogénen összekevernek? amely körülbelül megfelel az előállítandó terméknek, utána az el egyet folyamatosan bevezetik egy reakciócsőbe az ebben uralkodó nyomás ellenében, és körülbelül 175 C° feletti hőmérsékleten és megnövelt nyomáson átvezetik a reakoióosövön azzal a megszorítással, hogy a kovassv egyenletet eloszlását az el egyben a lineáris áramlási sebesség szabályozásával biztosítsák. Ezt követően a forró reakoióterméket egy nyomáscsökkentő szelepen keresztül eltávolítják a reakcióosőből, mimellett a képződött reakciótermék eredeti nagy vízmennyisége - víznek a nyomásosökkenés következtében fellépő elpárolgása miatt - a végtermék a kívánt víztartalmára csökken. Ilymódon lehetővé válik olyan nátrium-poliszilikát-hidrát előállítása, amely 9 mólnál kevesebb kristályvizet tartalmaz.
Az NL-OS 78 02 697. számú holland nyilvánosságrahozatali iratból ismert továbbá egy a nátrium-szilikát-oldatok előállítására szolgáló eljárás, amelynek során homokot nátronlúggal együtt megnövelt nyomáson és legalább 200 Cö hőmérsékleten átvezetnek olyan osövön, amelyet bauxit folyamatos feltárásához alkalmaznak, és amely például a DE-OS 21 06 198. számú, valamint a DE-OS 25 14 339· számú német nyilvánosságrahozatali iratban van leírva. Fémszilikát termékek előállításánál előnyösen
- 7 ö
200 - 240 C hőmérséklettartományban dolgoznak, míg nagyobb SiO 2:Na20 mól arányokkal rendelkező termék ék előállítását előnyösen 240 C° és 280 C° közötti hőmérsékleteken hajtják végre. A csőben lévő nyomás előnyösen 10000 kPa és 20000 kPa tartományban van. Az ebben a nyilvánosságráhozatali iratban leírt eljárással azenbsn csak oldatok állíthatók elő, szilárd termékek nem.
A DE-OS 31 24 89J. számú német nyilvánosságráhozatali iratban eljárást ismertetnék vízmentes nátrium-poliszilikát előállítására, amely abban áll, hogy kvarchomokot és/vagy kvarclisztet tömény, vizes nátronlúggal kezelnek nyomás alkalmazása mellett 200 C° és 400 C°közötti hőmérsékleten.
Az RO 75 620. számú román szabadalmi leírásban /Chemieál Abstraets lOOt 24023u/ eljárást írnak le ltl modullal rendelkező kristályos nátrium-poliszilikát előállítására sziliéium-dioxidot tartalmazó hulladékokból, amelyek a műtrágyagyártásnál keletkeznek. Erre az eljárásra az jellemző, hogy nátrium-poliszilikátct tartalmazó oldatot először megszűrnek a szennyező anyagok eltávolítása érdekében mielőtt a szűri etet koncentrálják. Ezt követi a kristályosítás az oldatnak 10 - 15 C°-ra történő lehűtése útján.
A SU-434 060. számú szovjet szabadalmi leírásban /Chemical Abstracts 82t 45938w/ eljárást ismertetnek nátrium-poliszilikátnsk vulkánhamuból váló előállítására.
A JP-73/16438. számú japán szabadalmi leírásban /ChemiGel Abstracts 80: 17050r/ eljárást ismertetnek nátrium-poliszilikátot tartalmazó oldatoknak vulkánhamuból történő előállítására.
- 8 Érmek az utóbbi három eljárásnak azonban az a hátránya, hogy az alkalmazott SiOg-források szennyezették és a szenynyező anyagok leválasztása jelentős nehézségeket ©koz, ezért ezek az el járások eddig nem érvényesültek /winnacker-KUchler, előző irodalom Seite 61/.
A feladatunk ezzel szemben az volt, hogy olyan eljárást dolgozzunk ki alkálifém-szilikát-oldatok és -szuszpenziók előállítására, amely kristályos SiOg-anyag alkalmazása közben légköri nyomáson és viszonylag alacsony hőmérsékleten rövid reakcióidők alatt kivitelezhető·
A feladatot a találmány szerint egy eljárás kidolgozásával oldottuk meg, amelynek során alkálitém-szilikát okát kristályos SiOg-tartalmú anyagból és vizes alkálifém-hidroxid-oldatból emelt hőmérsékleten és légköri nyomáson úgy állítunk elő, hogy kristályos SiOg-tartalmú anyagként krisztobalitot és/vagy temperált kvarchomokot alkalmazunk és ezt az anyagot 20 - 50 96-os vizes nátrium- Vagy kálium-hidroxid-öldattal 100 - 150 C hőmérséklettartományban és légköri nyomáson reagált atjuk, mimellett az SiOg és az Na^O vagy KgO közötti mólarányt a reakcióéi egyben 2 : 1 - 1 s 7 tartományban tartjuk.
A kvarccal összehasonlítva a krisztobalit /vagy tridimit/ nagyobb reakcióképességgel rendelkezik a nyíltabb szerkezete miatt /kvarc sűrűsége « 2,65 g/cm^, krisztobalit/tridimit sűrűsége « 2,3 g/cm^/· Krisztobalit mellett alkalmazhatunk a ta» lálmány szerinti eljárásnál tridimitet is, adott esetben amorf szilicium-dioxiddal együtt, amely a kvarchoz viszonyítva ugyancsak nagyobb reakcióképességet mutat a nyitottabb szerkezete
- 9 miatt. Hasonlóan viselkednek temperált kvarohomokok is, azaz olyan krarchomokok, amelyeket 1000 C° feletti hőmérsékleten, előnyösen 1J00 Ce-tól 1600 C*-ig terjedő hőmérsékleteken temperáltunk katalitikus mennyiségű alkálifémvegyület hozzáadása közben és ezek krisztob álltból, tridimitből és adott esetben amorf szilicium-dioxidbol tevődnak össze· Λ kvarchomok temperálása útján reakcióképes SiO£-fázisokat kopunk, amelyek többek között krisztobelitből, tridimitből és amorf szilicium-dioxidból állnak, ahogy a P 39 38 730·?· számú · nyilvánosságra nem hozott - német találmányi bejelentésben le van írva.
Ennek a találmányi bejelentésnek a tárgya eljárás reakcióképes szilicium-dioxid-fázások előállítására, amelyre az jellemző, hogy kvarchomokot sikálifém-vegyWLettel vagy ennek vizes oldatával összekeverünk, mi mellett az alkálif ém-vegyületet egy olyan vegyületcsoportbái választjuk ki, amely hevítéskor a megfelelő alkálifém-oxiddá álakul, az Si02 és az alkálif ém-oxid közötti náLarány 1 : 0,0025 és 1 : 0,1 között van, továbbá ezt az ele gyet 1100 C° és 1700 C° közötti hőmérsékletre melegítjük.
A találmány szerinti eljárás kivitelezésével összhangban kifejezetten ebben a találmányi bejelentésben leírtakra hivatkozunk·
A temperált kvarchomokot kevéssé szennyezett kiindulási vegyületékből, azaz kvarchomokbdl, kapjuk úgy, ahogy azok a vízüvegelőállításhoz az olvasztásos eljárásnál is alkalmazásra karúinak· Ennek az az előnye» hogy a feldolgozásnál, azaz adott esetben az alkálifém-szilikát-oldatok szűrésénél, további maradékok nem keletkeznek és ezzel egy már érett technika alkalmazható. Ez ellentétben áll azoknak az elkálifém-szilikát-oldatok-
-lónak a már említett problémákkal terhelt feldolgozásával, amelyeket a hulladék-kovassvakból kapunk.
A feltáráshoz használt vizes nátrium- vagy kálium-hidroxid-oldatok koncentrációja 20 - 50 %, NaOH esetében különösen 40 - 50 %, nagyságú, elsősorban pedig 50 %-os koncentráció jön számításba, amely a technikailag rendelkezésre álló terméknek felel meg. A kálium-hidroxid-oldat koncentrációja előnyösen 40 - 50 %, különösen 47 - 50 %.
A temperált kvarchomokokat vizes nátrium-hidroxid- vagy kálium-hidroxid-oldattál a mindenkori lúg, illetve a keletkező alkálifém-szilikát-oldat vagy -szuszpanzió forráshőmérsékletén reagáltatjuk /példák, 1. táblázat/. A forráshőmérséklet ez esetben az oldat sótartalmától függően 150 C® és 100 C° között van, és mivel a sótartalom a reakeió lefolyása alatt változik, nem állandó.
Temperált kvarchomokként például krisztobálit kerül alkalmazásra SiOg- forrás ként. A részecskenagyság általában 0,1 - 0,8 mm tartományban van.
A találmány szerinti eljárást mind szakaszos, mind folytonos eljárással végrehajthatjuk. Az eljárás alkalmas a használt SiOg/alkálifém-oxid modul függvényében alkálifém-szilikát-szuszpenzick vagy -oldatok előállítására. Nátriuia-hidroxiddál 1,2 : 1 és 1 í 2 közötti, előnyösen 1 : 1 SiOgÍNagO modultartományban nátrium-poliszilikát-szuszpenziókat kapunk, azaz a nátrium-poliszilikát szilárd, kristályos fázisként kelétkezik .Egy 2 : 1 SiOgjNagO nagyságú modul esetén amorf nátrium-szilikátok keletkeznek, amelyek ugyancsak szilárd formában, azaz szuszpenziók-
- 11 ként varnak jelen. Olyan modult art ományokban ellenben, amelyekben az SiOgiNögO arány nagysága Is >2, azaz Is 72 és ls7 között vai, nátrium-hidroxiddál való reakcióban oldható, alkáliéban, gazdag nátrium-szilikátokat, azaz vizes nátronvízttveg-oldatokat kapunk.
Kálium-hidroxiddál a találmány szerinti eljárás végrehajtásakor 2:1-1 : 7 SiOgtKgO modultartományban kizárólag oldható, ál káliéban gazdag kálium-szil lkatokat, azaz vizes kálivízüveg-oldstokat kapunk.
A találmánynak megfelelő eljárás szerint előnyös, hogy a kristályos SiOg-tartalmú anyagot vizes nátrium-hidroxid-oldattel reagál tat juk, miméllett az SiOgtNa^O mól arány a reakoióelegyben 1,2:1 - 1:2« előnyösen 1:1 tartományban van·
A találmány szerinti eljárás kivitelezésénél előnyös, ha a kristályos SiO^-tartalraú anyagot vizes nátrium-hldroxid-oldattal reagáltakjuk, mimellett az SlOgíNa^O mólarány a reakcióéi egyben 2:1 nagyságú·
A 2· táblázatban /példák/ megadjuk az alkalmazott modul Lés az alkalmazott alkálifém-hidroxid-koncentráoió függvényében azokat az Időtartamokat, amelyek szükségesek a felhasznált SiOg teljes feloldásához·
Meglepő módon azt találtuk, hogy a találmány egy előnyös kiviteli módja szerint temperált kvarchomok 2:1 nagyságú Si02/Na20’ra°larányní11 is nyomás nélkül még tökéletesen feloldódik három óra alatt 50 96-os nátronlúgban· Egy 65 % szilárdanyagtartalommal a képződött alkálifém-szilikát oldhatóságát láthatóan túlléptífc és a reákoió vége felé sürü, nyúlós masszát
♦ *
-12kapunk, amely már álig keverhető· Más szavakkal ez azt jelenti, hogy az alkalmazott SiOg nyomás alkalmazása nélkül olyan nátrium-szili háttá alakítható, amely vízben minden további nélkül oldható.
A példákból /2. táblázat/ világosan látható, hogy az elérendő modul csökkentésénél /tehát kevesebb SiO^-nél az Napóra vonatkoztatva/ csökken az SiOg teljes oldósához szükséges idő. Másrészt az oldódási sebesség az alkálifém-hidroxid koncentrációjának a csökkenésével szintén csökken·
Ennek az el járásnak az előnye világosan kitűnik a 3. táblázatban megadott értékele összehasonlításánál /összehasonlító példák/. Világosan felismerhető, hogy a kezeletlen kvar^homok jóval lassabban oldódik nátronlúgban. Valamely l:l-es modulnál ellenben a temperált kvarchomokok teljesen feloldódnak 2 óra leforgása alatt 50 %-os nátronlúgban. Kvarchomok ellenben 4,5 óra után csak 43 %-ig oldódik, a nagyobb felületű kvarclisz 6 óra után is csak 62 %-ig reagál·.
Lehetőleg nagy reakciósebesség elérése érdekében előnyös, ha az éljárást a vizes álkálifém-hidroxid-oldat, illetve a keletkező alkálifém-szilikát-oldat vagy -szuszpenzió forráshőmérsékletén hajtjuk végre. Alacsonyabb hőmérsékletek lassítják a reakciót. Magasabb hőmérsékletek növelnék ugyan a reakciósabességet, de ilyen esetben emelt nyomás és így e nyomásnak megfelelő körülmények biztosítása válik szükségessé, amely egy ilyen eljárást gazdaságilag előnytelenné tesz. Abban az esetben, ha a találmány szerinti eljárással összefüggésben norvnál /légköri/ nyomást alkalmazunk, akkor ezen körülbelül 1 bar
*···
- 13 szokásos környezeti nyomást értünk. Másként kifejezve ez azt jelenti, hogy a találmány szelleme értelmében megnövelt nyomás alkalmazása nélkül dolgozunk.
Az 1, 2, 4-7. és 10. kísérleteknél /példák, 2. táblázat/ a képződött nátrium-s2ilikát oldhatóságát túlléptük. Az 1. és
2. kísérleteknél 2:1 nagyságú modulnál a még melegen elkülönített szilárd anyag amorf a röntgenvizsgálat szerint.
Olyan re akc leknél, amelyeknél az SÍO^/Na^O mól arány nagysága 1,2:1 - 1:2, előnyösen pedig 1:1, az Ma^SiO^ képletnek megfelelő szilárd, kristályos nátrium-poliszilikát keletkezik, amelyet röntgenelhajlási diagrammokkal jellemzőnk /JCPDS-adatok Mr. 16-818 - Joint Committee fór Powder Diffraction Standards/. A szil lkát jól oldódik vízben és a szárítás utáni oldhatatlan rész 0,015 - 0,18 %. A hasonló kristályos szilikátot 50 %-os nátronlúggal való reakcióknál és 1:1,5, illetve 1:2 nagyságú SiOg/NagO maLarányoknál köptük /7. és 10. kísérletek/.
Az ilymódon kapott nátrium-szilikát-szuszpenzick könnyen hígíthat de víz hozzáadásával mindaddig, ameddig az alkálifém-szilikátok oldhat ósága alatt maradunk.
Nagyobb alkálitartalmakkal végzett további kísérleteknél, azaz SiOgíNSgO = 1: >2 modul esetén, olyan nátrium-szilikát-oldatok keletkeznek, amelyeknek csekély az oldhatatlan része, amelyek a kiindulási vegyületek szennyezőanyagaiból származnak. A kissé zavaros oldatok szűréssel átlátszóvá tehetők. Kálium-hidroxiddal végzett 22 · 24. kis éri eteknél /példák, 1. és 2. táblázatok/ képződtek olyan kálium-szilikát-oldatok, amelyek ugyancsak majdnem átlátszóak voltak.
- 14 Ahogy az előzőekben leírtuk, meglepő módon azt találtuk» hogy a felsorolt vegyül etek, azaz a krisztobelit és/vagy a temperált kvarchomok, megnövekedett reakcióképessége előnyösen kihasználható szilárd» kristályos nátrium-poli szil lkát előállításánál. A továbbiakban nem szükséges a nátrium-poliszilikát találmány szerinti előállításánál kapott poliszilikátet egy a kristályosítás élé iktatott tisztít ^Lépésben tisztítani.
A találmány szerinti eljárás előnyös alkalmazási lehetőségét nátrdum-poliszllikáték előállításához további példákon /4· táblázat/ is bemutatjuk. A találmány szerinti eljárásnak ennél az előnyös megvalósítási módjánál is 100 C°-tól 150 C°-ig terjedő hőmérséklettartományban és légköri nyomáson vitelezzük ki az eljárást. Ebben a hőmérséklettartományban a találmány szerinti eljárást nyitott reakcióedényben hajtjuk végre» mivel a reakcióelegy nagy sótartalma a vizes re akcióéi egy forráspontjának magasabb hőmérsékletek felé történő eltolódását okozza, így például krisztobalitnsk 50 %-os vizes nátronlúggál való reakciójánál, ahol az SiOgíNagO mólarány 1:1, körülbelül 150 C°-os kezdeti hőmérsékleten és légköri nyomáson /1 bar/ 2 órás reakcióidő után olyan nátrium-poliszilikátot kapunk, amely csak még 0,015 % vízoldhatatlan maradékot tartalmaz·
Ahogy a példák alapján /4· táblázat/ közelebbről bemutatjuk, az eljárás végrehajtásához krisztobáLitot vagy temperált kvarchomokot, azaz krisztobalitot, tridimitet és amorf szilioium-dioxidot, a megadott mennyiségű vizes nátrium-hidroxid-oldattal reagáltstunk. A reakciót légköri nyomáson üveglombikbsn játszatjuk le.
··· • ·»
- 15 A találmány szerinti el járás egy további előnyös kiviteli módja szerint a reakció befejeződése után szilárd, kristályos nátrdum-poliszilikát /SiOgjNagO-modul 1:1/ előállításához a még 70 - 150 C°-os, előnyösen 90 - 110 C®-os, meleg szuszpenziót porc elán szűrőn átszűrjük. A reakcióoldat koncentrációjának a növelése vagy a re akcióéi egy lehűlése nem szükséges a kristályosodás megindítása vagy javítása érdekében a találmány szerinti eljárásnál· A szűrésnél keletkező szűri etet /anyalúgot/ előnyösen töményítés után visszavezetjük a folyamatba. A szűrési maradékként visszamaradó nátrium-poliszilikátot rendszerint még melegen /70 - 90 Ce-on/ szétaprít jtk és ezt követően csökkentett nyomáson /1555 Pa * 26664 Pa/ és emelt hőmérsékleten /100 150 C°-on/ vízmentes nátrium-poliszllikáttá szárítjuk. A szárítás 5-15 órát vesz igénybe. A találmány szerinti eljárással előállított vízmentes nátrium-poliszilikát” elnevezésen olyan nátrium-poliszilikátot értünk, amely átlagosan nem tartalmaz 5 %-nál több vizet és előnyösen 5 %-nál kevesebb vizet foglal magában. A víztartalmat az izzitási veszteség médiát ározás a útján 1000 C*-on történő hevítéssel állapítjuk meg. Röntgenelhajlási diagrammokban csak kristályos, vízmentes nátrium-poliszillkát jelenléte ismerhető fel /JCPDA-adatok Nr. 16-818/.
Hasonló módon dolgozhatunk fel olyan amorf nátrium-szilikát-szuszpenzi ckat is» amelyeknek az SiO^NagO mólaránya /modulja/ 2:1.
A találmány szerinti eljárás különös előnyét a 25» 26. és
28. példákból ismerhetjük meg» amelyeknél a temperált kvarchomokot nyomás alkalmazása nélkül nátronlúggal közvetlenül nátrium- *♦· ·· · .·* ··«· .* :·\ ·»ϊ .* ·*· ·« ?
-16-pollszilikáttá alakítjuk. A nátrium-poliszilikátot itt is gyakorlatilag kvantitatív reakcióban kaptuk. A 25« és 26. példáknál a reakciószuszpenzi ót légköri nyomáson forráshő mérsékletig melegítjük. Eközben csökken a forráspont a reakció előrehaladtával, mivel a nátrium-hidroxid reagált. A 27· példánál a szuszpenziót 100 C®-os hőmérsékleten tartjuk. Ez a hőmérséklet nem elegendő 2 órán belüli teljes átalakuláshoz. A 28. példa alátámasztja azt, hogy krisztobalitból, tridimitből és amorf szilicium-dioxidból álló temperált kvarchomok hasonló reakcióképességgel rendelkezik, mint a krisztobalit.
Alkálifém-szilikátok előállítására alkalmas találmány szerinti eljárással tehát lehetővé válik nyomás alkalmazása nélkül és a választott SiO^/Na^O-modul függvényében amorf nátrium-szilikát vagy kristályos nátrium-poliszilikát-szuszpenziók előállítása, amelyeket ezt követően - kívánt esetben - megfelelő ismert eljárásokkal vízteleníthetünk. Ezzel megnyílik annak a lehetősége, hogy nyomás nélkül, azaz légköri nyomáson alkáliéban gazdag nátrium· vagy kálium-szilikátot állítsunk elő.
A következő példái a találmány további bemutatására szolgálnák, de a találmány oltalmi köre nem korlátozódik csupán a példákban leírt módszerekre.
Ahogy az előzőekben említettük már, a részek, százalékok és az arányok tömegrészeket, tömegszázalékokat és tömegarányokat jelentenek, amennyiben másként nem adjuk meg.
1. példa
A kísérleteket egy 1 literes háromnyakú, üvegből készült
- 17 gömblombikban, amelyet visszafolyató hűtővel, szárnyas keverővei és hőmérővel szereltünk fel, normál /légköri/ nyomáson végezzük. A lombokot egy fütőgombában melegítjük.
A vizes alkálitém-hidroxid-oldstot /például 50 %-o& NaOH technikai tisztaságú oldatot» vagy 47 %-os KOH technikai tisztaságú oldatot, vagy vízzel megfelelően hígított oldatokat/ bevisszük a lombikba és forrásig melegítjük azokat. Ezután mért mennyiségű krisztobalitot adunk az oldathoz. A forráshőmérséklet a reakció előrehaladtával csökken, mivel a bevitt alkálifém-lúg a megfelelő alkálifém-szilikáttá /például nátrium-szilikáttá/ reagál* A reakcióidő 30 perctől 350 percig terjed» rendszerint pedig előnyösen 30 · 210 peroig tart.
Az egyes kiséri etekre felhasznált mennyiségeket az 1 - 24. példák esetében az 1. táblázatban adjuk meg /az 1-21. példáknát NaOH-t; a 22 - 24. példáknál KOH-t alkalmazunk/. A 2· táblázatban e kísérletek reakcióparamétereit foglaljuk össze. A 3· táblázatban találhatok a megfelelő összehasonlító példákra vonatkozó értékek, amelyeknél krisztobalit helyett kvarcot, illetve kvarclisztet használunk S102 forrásként.
1. táblázat
Az alkalmazott mennyiségek alkálifém-szilikát-oldatok és -szuszpenzift előállításához
Kísérlet | Tolerált | 50 %-os | «2° |
száma | kvarchomok | NaOH | /«/ |
/g/ | /g/ |
525
700
1. táblázat /folytatás/
Kísérlet Temperált §0 %»os H^O száma kvarchomok NaOH /g/
/g/ | /g/ | ||
2 | 420 | 560 | 140 |
3 | 240 | 320 | 213 |
4 | 250 | 700 | - |
5 | 200 | 560 | 140 |
6 | 170 | 490 | 210 |
7 | 175,3 | 700 | - |
8 | 140,2 | 560 | 140 |
9 | 105,2 | 420 | 280 |
131,5 | 700 | - | |
11 | 105,2 | 560 | 140 |
12 | 78,9 | 420 | 280 |
13 | 87,6 | 700 | «· |
14 | 70,1 | 560 | 140 |
15 | 52,6 | 420 | 230 |
16 | 52,6 | 700 | - |
17 | 42,1 | 560 | 140 |
18 | 31,6 | 420 | 280 |
19 | 30,1 | 560 | 140 |
20 | 22,5 | 420 | 280 |
21 | 15 | 280 | 420 |
22 | 176 | 700 | - |
23 | 112,4 | 447 | 253 |
24 | 44,6 | 500 | * |
Annak érdekében, hogy a reakció lefolyását követni tudjuk, rendszeresen próbákat veszünk /körülbelül 3-3 nfl.-t/ a reakcióéi egyből. Ezeket a próbákat vízzel körülbelül 50 ml-re hígítjuk és 0,1 normá sósavoldattal titráljuk az M^O-tartalom megállapítása végett. Szilárd NaF-nek ezekhez a próbákhoz váló hozzáadása lehetővé teszi az adott SiOg-tartalom titrimetriás meghatározását. Ezzel a két mérési lehetőséggel kiszámíthatjuk az alkálifém-szilikát-oldat, illetve -szuszpenzió modulértékét· A kívánt modul elérése után, amelyet a kiindulási konoentrácide meghatároznak, a reakciót megszakítjuk. A reakció vége felé a re akcióéi egy forráspontja ugyancsak állandó marad.
Az 1,2,4 - 7. és 10. kísérleteknél a reakciószuszpenzict körülbelül 90 C°-ra hűtjUk és egy porcelánszűrön átszűrjük. A szűrési maradékként kapott nátrium-szilikátot rendszerint még melegen fel aprítjuk és ezt követően csökkentett nyomáson és emelt hőmérsékleten /100 - 150 C°-on/ szárítjuk. Az oldhatatlan részarány meghatározásához 10 g szárított szűrési maradékot 1000 ml vízben 60 C°-on 5 peroig keverjük és utána hamumentes szűrőn átszűrjük. A szűrőt utána elégetjük és a keletkező maradékot megmérjük.
A kísérleti adatokat a 2. és 3· táblázatokban foglaljuk össze
1g
CM
J5
Ή •s
N a s $ c
I s
M3 w
rí
rí
HÜ
m | κχ |
8 3 | 3 |
10 «Γ | |
09 & | a |
ca λ | |
$ la *u | £ ti iá 09 •rl |
71 | |
X | ti |
·« | Λί |
*y | ·· |
h | *8 |
ro β | & s |
in c-- tΪΟ ΙΛ 4
H ·· κ κ
CM
H cm tn
irx xo h
ΙΛ «# 5
ΙΑ lű
<r kx
KX
o IA | s | R | o IA | s | R |
IA | |||||
4<k H | CM | ||||
·· | s | s | ·· | K | « |
rí | rí |
t- oo σχ | o | rí | CM |
rí | rí | H |
Összehasonlító példák
Ϊ 3 *φ -ö fl 2 •rí Φ
®
0d
CM Q cm -4· ω © ir\ tA ia <t * « o o
CM
KO ·> o
ia
ia o IA s<
+>
a •á *ö §
H | CM | IA |
·· | ·· | •e |
H | rM | H |
*♦
H
- 23 Nátrium-poliszilikát előállítása
Á reakcióp aramét ereket az egyes példákra vonatkozóan a 4. táblázatban adjuk meg. A reakciót két úton hajtjuk végre:
A: Háromnyakú lombik szárnyaskeverővel, hőmérő és visszafolyató hütő, ftitőgomba.
Bt A módszerhez hasonló módszer, de fűthető olajfűrdő használata.
A 25 - 27· kísérletek krisztobalittal való reakciókra vonatkoznak, míg a 28. kísérlet olyan temperált kvarchomok /1400 C°, 5 % NaOH-hozzáadás/ reakcióját foglalja magában, amely krisztob álltból, tridimitből, amorf szilicium-dioxidból és kis mennyiségű nátrium-szilikátból áll.
Az izzítási veszteség meghatározását minden esetben a szűrési maradék aprítása és szárítása után végeztük.
Claims (7)
1· Eljárás alkálitém-szilikátok előállítására kristályos SiOg-tartalmú anyagból és vizes eűlkálifém-hidroxid-oldstból emelt hőmérsékleten és légköri nyomáson, azzal jeli e— lemezve, hogy kristályos SiOg-t art almú anyagként krisztobalitot és/vagy temperált kvarc homokot alkalmazunk és ezt az anyagot 20 - 50 %-os vizes nátrium- vagy kálium-hidroxid-oldattal 100 - 150 C° hőmérséklettartományban és légköri nyomáson reagál tatjuk, ml mellett az SiOg és az NagO vagy KgO közötti mólarányt a re akcióéi egyben 2:1-1 : 7 tartományban tartjuk.
2. Eljárás alkálifém-szilikátok előállítására kristályos SiOg-tartalmú anyagból. és vizes alkálitém-hidroxid-oldatból emelt hőmérsékleten és légköri nyomáson, azzal jelielemezve, hogy kristályos SiO^-tart almú anyagként krisztobalitot és/vagy 1000 C° feletti hőmérsékleten katalitikus mennyiségű alkálitém-vegyület hozzáadása közben temperált kvarohomokot alkalmazunk és ezt az anyagot 20 - 50 %-os vizes nátrium- vagy kálium-hidroxid-oldattál 100 - 150 C° hőmérséklettartományban és légköri nyomáson reagáltstjuk, mimellett az SiOg és az Na^O vagy KgO közötti mólarányt a reakoióelegyben 2:1-1:7 tartományban tartjuk.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jel• 4 lemezve, hogy temperált kvarchomokként krisztobalitot, tridimitét vagy ezekből álló elegyet alkalmazunk adott esetben amorf szilléium-dioxiddal együtt.
4. Az 1 · 3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 40 - 50 %-os töménységű vizes nátriumvagy kálium-hidroxid-oldatot használunk.
5. Az 1 - 4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kristályos SiO^-tartalmú anyagot vizes nátrium-hidroxid-oldsttal reagáltatjuk, mimellett az SlOgiNagO mól arányt a reakcióelegyben 1,2 : 1-1 t 2, előnyösen 1 : 1 tartományban tartjuk.
6. Az 1 - 4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kristályos SiO^-tartalmú anyagot vizes nátrium-hidroxid-oldsttal reagáltatjuk, mimellett az SiOgtNagO mólarányt a reakcióelegyben 2 : 1 értéken tartjuk.
7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kapott szilárd, kristályos nátrium-poliszilikátot vagy a szilárd, amorf nátrium-szilikátot 70 C° és 130 C° közötti hőmérsékleten, előnyösen 90 - 110 C® hőmérséklettartományban, szűréssel elkülönítjük és adott esetben a keletkező anyalúgot betöményitjük és visszavXsszük az eljárásba.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE3938729A DE3938729A1 (de) | 1989-11-23 | 1989-11-23 | Verfahren zur hydrothermalen herstellung von natrium-polysilicat |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9201697D0 HU9201697D0 (en) | 1992-09-28 |
HUT61247A true HUT61247A (en) | 1992-12-28 |
Family
ID=6393997
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9201697A HUT61247A (en) | 1989-11-23 | 1990-11-14 | Process for producing alkali metal silicates |
Country Status (18)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5215732A (hu) |
EP (1) | EP0502083A1 (hu) |
JP (1) | JPH05503066A (hu) |
KR (1) | KR920703447A (hu) |
CN (1) | CN1052645A (hu) |
AR (1) | AR242543A1 (hu) |
AU (1) | AU635846B2 (hu) |
BR (1) | BR9007867A (hu) |
CA (1) | CA2069477A1 (hu) |
DE (1) | DE3938729A1 (hu) |
FI (1) | FI922320A (hu) |
HU (1) | HUT61247A (hu) |
IE (1) | IE904224A1 (hu) |
PL (1) | PL287887A1 (hu) |
TR (1) | TR24637A (hu) |
WO (1) | WO1991008169A1 (hu) |
YU (1) | YU220590A (hu) |
ZA (1) | ZA909392B (hu) |
Families Citing this family (25)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US6139619A (en) * | 1996-02-29 | 2000-10-31 | Borden Chemical, Inc. | Binders for cores and molds |
DE69734315T2 (de) | 1996-06-25 | 2006-05-18 | Hexion Speciality Chemicals, Inc., Columbus | Bindemittel für giessformen und kerne |
KR100280376B1 (ko) * | 1998-08-14 | 2001-02-01 | 김충섭 | 결정성 층상 이규산나트륨의 제조방법 |
DE19836869A1 (de) * | 1998-08-14 | 2000-02-24 | Mattig & Lindner Gmbh | Verfahren zur Herstellung von Vorprodukten für Gläser, Glasprodukte und glasähnliche oder Anteile an Glas oder Glasphase enthaltende Materialien |
EP1105450A1 (en) | 1998-08-17 | 2001-06-13 | The Procter & Gamble Company | Multifunctional detergent materials |
CN1298678C (zh) * | 2003-04-14 | 2007-02-07 | 滨州师范专科学校 | 一种可溶性硅钾肥 |
US7293568B2 (en) * | 2003-12-02 | 2007-11-13 | Silicon Chemistry, Inc. | Aqueous solutions of silicon metal and methods of making and using same |
US20080178908A1 (en) * | 2003-12-02 | 2008-07-31 | Silicon Chemistry, Inc. | Solutions of silicon metal and methods of making and using same |
US8512664B1 (en) | 2007-07-20 | 2013-08-20 | The National Titanium Dioxide Co. Ltd. (Cristal) | Sodium silicate solutions |
US8734750B2 (en) | 2007-07-20 | 2014-05-27 | The National Titanium Dioxide Co. Ltd. (Cristal) | Sodium silicate solutions |
US7622097B2 (en) | 2007-07-20 | 2009-11-24 | The National Titanium Bioxide Co., Ltd. (CRISTAL) | Process for hydrothermal production of sodium silicate solutions and precipitated silicas |
US20100275666A1 (en) * | 2009-04-29 | 2010-11-04 | Matichenkov Vladimir V | Silicon-Containing Mixture |
CN101658898B (zh) * | 2009-09-16 | 2011-07-13 | 沈阳汇亚通铸造材料有限责任公司 | 一种铸造用水玻璃的制备方法 |
CN102424394B (zh) * | 2011-09-11 | 2013-06-19 | 北京科技大学 | 一种利用微硅粉湿法制备水玻璃的方法 |
CN102621141B (zh) * | 2012-04-17 | 2013-12-25 | 昊诚光电(太仓)有限公司 | 太阳能电池生产过程中所用碱液的检测方法 |
WO2014182693A1 (en) * | 2013-05-06 | 2014-11-13 | Massachusetts Institute Of Technology | Alkali metal ion source with moderate rate of ion relaease and methods of forming |
CN103754890A (zh) * | 2013-12-17 | 2014-04-30 | 柳州东风化工股份有限公司 | 无水偏硅酸钠的制备方法 |
CN106675118A (zh) * | 2016-12-14 | 2017-05-17 | 大连洪浰科技有限公司 | 水性无机调和液及其制备方法 |
CN110357672A (zh) * | 2018-08-08 | 2019-10-22 | 友达晶材股份有限公司 | 硅酸盐水溶液、肥料与其制备方法及用于制作硅酸盐水溶液或肥料的经碳化粉末 |
CN110862283A (zh) * | 2018-08-08 | 2020-03-06 | 友达晶材股份有限公司 | 肥料及包含硅酸盐水溶液的肥料的制备方法 |
WO2021041792A1 (en) | 2019-08-29 | 2021-03-04 | Covia Holdings Corporation | Ultra-white silica-based filler |
CN111533132B (zh) * | 2020-04-30 | 2023-03-10 | 洛阳市奇航化工有限公司 | 一种硅酸钠连续生产装置的石英砂处理装置 |
BR102020016451B1 (pt) * | 2020-08-12 | 2021-11-03 | Pq Silicas Brazil Ltda | Solução estável de silicato de sódio e ferro, processo para preparar a referida solução e seus usos |
CN113753906A (zh) * | 2021-09-16 | 2021-12-07 | 中国建设基础设施有限公司 | 一种地聚合物用水玻璃激发剂的湿磨制备方法 |
CN116730349A (zh) * | 2023-08-14 | 2023-09-12 | 东营一鸣新材料有限公司 | 一种高模数固体硅酸钠的制备方法 |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
IL31348A0 (en) * | 1968-01-04 | 1969-02-27 | Columbian Carbon | Process for producing alkali metal silicates |
US4022704A (en) * | 1971-06-21 | 1977-05-10 | Stauffer Chemical Company | Production of spray dried, high bulk density hydrous sodium silicate mixtures |
DE3121919A1 (de) * | 1980-06-24 | 1982-04-29 | Steirische Magnesit-Industrie AG, 1130 Wien | Hydrothermale direktsynthese von alkalisilikaten |
DE3421158A1 (de) * | 1984-06-07 | 1985-12-12 | Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf | Verfahren zur hydrothermalen herstellung klarer natriumsilikatloesungen |
DE3902753A1 (de) * | 1989-01-31 | 1990-08-02 | Henkel Kgaa | Verfahren zur hydrothermalen herstellung von kaliumsilikatloesungen mit hohem si0(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts):k(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts)0-molverhaeltnis |
CA2009035A1 (en) * | 1989-01-31 | 1990-07-31 | Rudolf Novotny | Process for hydrothermal production of sodium silicate solutions |
-
1989
- 1989-11-23 DE DE3938729A patent/DE3938729A1/de not_active Withdrawn
-
1990
- 1990-11-14 JP JP3500630A patent/JPH05503066A/ja not_active Withdrawn
- 1990-11-14 CA CA002069477A patent/CA2069477A1/en not_active Abandoned
- 1990-11-14 US US07/859,427 patent/US5215732A/en not_active Expired - Fee Related
- 1990-11-14 BR BR909007867A patent/BR9007867A/pt not_active Application Discontinuation
- 1990-11-14 AU AU78957/91A patent/AU635846B2/en not_active Ceased
- 1990-11-14 EP EP91900249A patent/EP0502083A1/de not_active Withdrawn
- 1990-11-14 WO PCT/EP1990/001947 patent/WO1991008169A1/de not_active Application Discontinuation
- 1990-11-14 KR KR1019920701218A patent/KR920703447A/ko not_active Application Discontinuation
- 1990-11-14 HU HU9201697A patent/HUT61247A/hu unknown
- 1990-11-19 YU YU220590A patent/YU220590A/sh unknown
- 1990-11-20 CN CN90110349A patent/CN1052645A/zh active Pending
- 1990-11-22 ZA ZA909392A patent/ZA909392B/xx unknown
- 1990-11-22 PL PL28788790A patent/PL287887A1/xx unknown
- 1990-11-22 IE IE422490A patent/IE904224A1/en unknown
- 1990-11-22 TR TR90/1093A patent/TR24637A/xx unknown
- 1990-11-23 AR AR90318451A patent/AR242543A1/es active
-
1992
- 1992-05-21 FI FI922320A patent/FI922320A/fi not_active Application Discontinuation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US5215732A (en) | 1993-06-01 |
FI922320A0 (fi) | 1992-05-21 |
FI922320A (fi) | 1992-05-21 |
EP0502083A1 (de) | 1992-09-09 |
BR9007867A (pt) | 1992-08-25 |
KR920703447A (ko) | 1992-12-17 |
CA2069477A1 (en) | 1991-05-24 |
WO1991008169A1 (de) | 1991-06-13 |
AU635846B2 (en) | 1993-04-01 |
ZA909392B (en) | 1991-09-25 |
TR24637A (tr) | 1992-01-01 |
IE904224A1 (en) | 1991-06-05 |
PL287887A1 (en) | 1992-02-24 |
AU7895791A (en) | 1991-06-26 |
JPH05503066A (ja) | 1993-05-27 |
DE3938729A1 (de) | 1991-05-29 |
YU220590A (sh) | 1993-10-20 |
AR242543A1 (es) | 1993-04-30 |
HU9201697D0 (en) | 1992-09-28 |
CN1052645A (zh) | 1991-07-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HUT61247A (en) | Process for producing alkali metal silicates | |
US5417951A (en) | Process for the hydrothermal production of crystalline sodium disilicate | |
US4578258A (en) | Process for the preparation of crystalline sheet-type alkali metal silicates | |
CA1095877A (en) | Process for producing silicon-dioxide-containing waste fines to crystalline zeolitic type-a molecular sieves | |
US7335342B2 (en) | Process for the preparation of sodium silicate from Kimberlite tailing | |
US5000933A (en) | Process for hydrothermal production of sodium silicate solutions | |
CA2009038C (en) | Improved process for hydrothermal production of potassium silicate solutions | |
SU1118284A3 (ru) | Способ получени цеолита типа @ -5 | |
JPH05503067A (ja) | 珪酸カリウム溶液の水熱製造方法 | |
US20060140853A1 (en) | Process for preparing detergent builder zeolite-a from kimberlite tailings | |
HUT58650A (en) | Process for hydrothermal producing sodium-silicate solutions of high sio2:na2o molar ratio | |
JPS6321212A (ja) | 高純度シリカの製造方法 | |
CA2592499C (en) | Process for preparing detergent builder zeolite - a from kimberlite tailings | |
CN116457311B (zh) | 钠和铁硅酸盐的稳定溶液,用于制备所述溶液的方法及其用途 | |
JPH04503049A (ja) | 珪酸ナトリウム溶液の水熱製造方法 | |
JPH01103918A (ja) | 水ガラスの熱水製法 | |
JPH06247709A (ja) | 微細な結晶質シリカの製造方法 | |
JPH0581524B2 (hu) | ||
RU2319665C1 (ru) | Способ переработки неорганических силикатов и кремнеземсодержащего сырья | |
WO1991018834A1 (en) | Silicates | |
JPS6126495B2 (hu) | ||
JPS58213629A (ja) | 珪酸ソ−ダの製造方法 | |
JPH04305031A (ja) | シリカガラスの製法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
DFC9 | Refusal of application |