HUT60463A - Process for cleaning acetaminophen - Google Patents

Process for cleaning acetaminophen Download PDF

Info

Publication number
HUT60463A
HUT60463A HU913214A HU321491A HUT60463A HU T60463 A HUT60463 A HU T60463A HU 913214 A HU913214 A HU 913214A HU 321491 A HU321491 A HU 321491A HU T60463 A HUT60463 A HU T60463A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
carbon
apap
solution
aqueous solution
reducing sulfite
Prior art date
Application number
HU913214A
Other languages
English (en)
Other versions
HU913214D0 (en
Inventor
Olan Stanley Fruchey
Edward G Zey
Larry O Wheeler
Original Assignee
Hoechst Celanese Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Celanese Corp filed Critical Hoechst Celanese Corp
Publication of HU913214D0 publication Critical patent/HU913214D0/hu
Publication of HUT60463A publication Critical patent/HUT60463A/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C215/00Compounds containing amino and hydroxy groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C215/74Compounds containing amino and hydroxy groups bound to the same carbon skeleton having hydroxy groups and amino groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings of the same carbon skeleton
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J20/00Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof
    • B01J20/02Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material
    • B01J20/20Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material comprising free carbon; comprising carbon obtained by carbonising processes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/22Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C231/24Separation; Purification

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Electroluminescent Light Sources (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

A találmány az N-acetil-para-amino-fenol (APAP ; , vagy acetaminofén néven is ismert vegyület tisztítási eljárásának tökéletesítésével kapcsolatos. Az APAP jól ismert mint szabadon vásárolható fájdalomcsillapító és lázcsillapító reagens.
Az alábbi, technika állásához tartozó referandumok a
CFR 1.56. 1.97 és 1.98 törvényhelyekkel összhangban kerültek közzétételre.
A 3.042.719 számú USA-beli szabadalmi leírásban (Hahn és munkatársai. 1962. július 3.) a nyers, szintelenitett APAP tisztítását ismertetik. Az eljárás magában foglalja az APAP vizes oldatának ásványi savakkal történő savanyítását, az oldat melegen való szűrését és a szürlet lehűtését, miközben egy alkalikus redukáló szulfitot, pl. nátrium-hidroszulfitot (nátrium-ditionit ) adagolnak a szűrlethez. A meleg oldathoz szintelenítő szenet is adhatnak.
A 3.113.150 számú USA-beli szabadalmi leírás (Young, 1963. december 3.) a tiszta APAP előállításával foglalkozik. Az eljárás során a p-amino-fenol és víz keverékéhez acetanhidridet adagolnak, a reakciókeveréket lehűtik az APAP kicsapása végett, az ecetsav feleslegét szűréssel távolit.iák el, majd a nedves APAP-ot ammóniumhidroxiddal semlegesítik, végül a kapott APAP-ot szénnel keverik.
• ·
A 3.748.358 számú USA-beli szabadalmi leírás (Báron. 1973. július 24.) az APAP olyan tisztítását ismerteti, melyben az APAP vizes oldatát egy előzőleg savas oldattal előkezelt szénnel kezelik.
A 3.782.354 számú USA-beli szabadalmi leírás (Kosak. 1973. december 25.) az APAP tisztításával foglalkozik, melyben az APAP-ot forró vizes oldatban vas-kloriddal kezelik, és a színes mellékterméket aktivált szénen adszorbeál.i ák.
A 4.524.217 számú USA-beli szabadalmi leírás (Davenport és munkatársai. 1985. .június 18. ) az APAP előállítására szolgáló egységesített eljárást ismertet, melyben a fenol acetilálását egy Friedel-Crafts reakcióval oldják meg, vagy a fenil-acetátot Friesátrendeződésnek vetik alá 4-hidroxi-acetofenon (4-HAP) előállítása végett, melyet ezután hidroxil-aminnal vagy hidroxil-amin sójával reagáltatva 4-HAP-oximot nyernek, és ez utóbbi oximot Beckmann-átrendeződésnek alávetve állítják elő az APAP-ot.
Az APAP előállítására ismert eljárások mindegyikében úgy találták, hogy hajlam mutatkozik színes részecskék vagy ezek előanyagainak képződésére, mely a nyers termék ill. azt követően a végtermék nem kívánatos elszíneződését okozza. Ezért számos eljárást dolgoztak ki az APAP tisztítására, amelyekben más szennyeződések mellett a színes részecskéket is eltávolítják, így a tisztított terméknek alapjában véve tiszta, fehér megjelenése lesz. Ezek az eljárások gyakran magukban foglalnak egy olyan lépést, melyben a színes részecskéket tartalmazó APAP forró vizes oldatához szén adszorbenst adagolnak, melynek szintelenitő tulajdonsága ,iól ismert. Néhány ilyen eljárást tesznek közzé számos, az előzőkben említett referendumokban is.
Az APAP színtelenítésére alkalmazott eljárás, melyben tehát az APAP forró vizes oldatát szén adszorbenssel kezelik, hátrányát abban találták, hogy a kezelés hatására olyan szennyeződések jelennek meg, vagy ezek mennyisége nő, melyek megelőzően, azaz a nyers APAP oldatban tisztítás előtt, nem voltak jelen. Tekintve, hogy az APAP-ot főleg gyógyászati célokra használják, így ezen szennyeződések mennyiségét a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani akár képződésük megakadályozásával, akár nagy részüknek a szénnel való kezelés után történő eltávolításával.
A jelen találmány szerint a nem kívánatos színes részecskéket tartalmazó APAP forró vizes oldatát tisztítási eljárásnak vetjük alá, mely azzal jellemezhető, hogy a nyers APAP vizes oldatát felmelegítjük, majd a fent említett forró vizes oldatot olyan savval mosott szén adszorbenssel kezeljük, melyet előzőleg redukáló szulfit vizes oldatával előkezeltünk. Úgy találtuk, hogy a savval mosott szénnek redukáló szulfit vizes oldatával való kezelése alapjában véve csökkenti bizonyos szennyeződések képződését, melyek keletkezése forró APAP oldat redukáló szulfit vizes oldatával nem előkezelt szénnel történő kezelése közben • · · ♦ · · • · · ··· ··· ·· • · · · · · · figyelhető meg. Azon szennyeződések, melyek az APA.P oldat szulfittal nem előkéseit szénnel való keselése közben alakulnak ki. különbösnek ásóktól, melyek a nyers APAP oldatban ssénkeselés előtt is .jelen voltak, és esen ssennyesődések mennyisége nem nő ssénkeselés hatására, amint est a folyadékkromatográfiás analisis mutatja.
A színes réssecskéket tartalmasé APAP vizes oldata, melyet ssénkeselésnek vetünk alá, a legtöbb esetben legalább 4 tömeg % (t%) APAP-ot tartalmas, és as oldat elegendően meleg ahhoz, hogy as APAP alapjában véve tökéletesen oldódjon, asas legalább kb. 70°C-tól egészen as oldat forráspontjáig terjedhet hőmérséklete. A találmány szerinti eljárás alkalmas relatíven tiszta, ssintelenitett APAP előállítására, függetlenül attól, hogy as APAP-ot milyen eljárással állítottuk elő, mivel a módszer azon szennyeződések csökkentését célozza, melyek az APAP oldat savval mosott, de redukáló szulfittal nem előkezelt szénnel történő kezelés közben alakultak ki az alkalmazott eljárástól függetlenül. Így az APAP-ot előállíthatjuk pl. a már említett 4.524.217 számú USA.beli szabadalmi leírásban található példákkal illusztrált folyamattal (lásd a leírás fenti ismertetését), vagy a korábban kifejlesztett eljárással, melyben a para-aminofenolt acetanhidriddel acetilálják, amint ezt pl. az előzőkben említett 3.113.150 számú USA-beli szabadalmi leírás ismerteti.
A találmányban szereplő savval mosott szén adszorbens egy, a technika állásából ismert ··· anyagcsoportot határos meg, mely kereskedelmi forgalomban kapható. Az ilyen szén aránylag nagy, a szennyeződések számára hozzáférhető felszínnel rendelkezik, és lehetőlea az aktivált szénként vagy aktivált faszénként ismert anyagosztály egyike. A savval mosott szén fogalma jól ismert a tudományban, pl. az előzőkben említett 3.748.858 számú USA-beli szabadalmi leírásban ismertetett módon is előállítható.
A savval mosott szén redukáló szulfittal való kezeléséhez alkalmazhatunk bármilyen vízoldható szulfitot, mint például a következőket: alkálifémszulfitok és redukáló ammónium-szulfit, nátrium-, káliumés ammónium-ditionitok, -metabiszulfitok. -szulfitok és biszulfitok. A redukáló szulfit reagens lehetőleg egy ditionit, leginkább nátrium-ditionit. A savval mosott szén redukáló szulfittal való előkezelésében a szenet megfelelő mennyiségű, pl. kb. 0.1-5 t% szulfitot tartalmazó, redukáló szulfit vizes oldatával rázzuk a szén tökéletes nedvesítéséig. A szenet ezután vizes állapotban állni hagyjuk, pl. az oldatban alámerítve, legalább fél óráig, de leginkább 1 órán át. Néhány esetben kívánatos, hogy a nedves szenet legalább 24 órán át, vagy tovább állni hagyjuk. A redukáló szulfittal való előkezelés után a szenet az APAP forró vizes oldatával hozzuk érintkezésbe. A szén mennyisége nem kritikus, de általában az APAP és szén aránya (APAP: szén) legalább 2:1, és legfeljebb 200:1. Ezután az APAP oldatát az előkezelt szénnel keverjük, általában reflux
alkalmazásával, legalább i percig. Az. oldatot ezután leszűrjük a szén eltávolítása végett, és lehűtjük az APAI' kikristálvosítása céljából. Néhány esetben előnyös lehet az APAP forró vizes oldatából szénkezelés nélkül egy kezdeti kristályosítást végezni, melyet azután egy második kristályosítás követ a forró vizes oldatból, amit a találmány szerinti, savval mosott és redukáló szulfáttal előkezelt szénnel való kezelésnek vetünk alá. A szennyeződések lehető legalacsonyabb szintre való csökkentése céljából szintén előnyös lehet egy kevés redukáló szulfitot, pl, 0.05-0.5 t%-ot, (melyet a teljes oldatkeverék alapján számítunk, beleértve a redukáló szulfitot is), az APAP forró vizes oldatában feloldani, melvet azt követően szénkezelésnek vetünk alá. Ez utóbbi redukáló szulfit lehet ugyanaz, de lehet különböző is a szén előkezelésére használt szulfittól, és lehetőleg nátrium-ditionit.
A jelen találmány szerint meghatározó jelentőségű, hogy először az APAP forró vizes oldatát állítsuk elő, és ezután a forró oldatot hozzuk össze az előkezelt savval mosott szénnel, ahelyett, hogy az APAP-ot, a vizet és szenet szobahőmérsékleten összekeverjük, majd aztán az egész keveréket melegítsük fel az APAP oldódásáig. Ez utóbbi eljárásban azon szennyeződések, melyek mennyiségét a jelen találmány minimalizálni szándékozik, nem képződnek a redukáló szulfittál nem előkezelt szénnel való reakció során. Mivel nem kívánatos, hogy a jelen találmány bármely elméleti lehetőségére korlátozódjunk.
• · · · · · β
azt feltételezhetjük, hegy a szennyeződések, melyek szulfit előkezelésben nem részesült szénnel való kezelés közben alakulnak ki. az APAP és a szén -pórusaiban megrekedt oxigén közötti oxidációs reakció termékei, mely reakció a forró oldatnak megfelelő hőmérsékleten megy végbe. Másfelől, ha a nyers APAP-ot, a vizet és a szenet szobahőmérsékleten keverjük össze, és a keveréket felmelegítjük az APAP oldódása végett, a szén feltehetőleg gázmentessé válik a felmelegítés közben mielőtt a hőmérséklet elég magas lenne az oxidációs reakció bekövetkezéséhez. Ennek ellenére sokkal egyszerűbb és kényelmesebb a kereskedelmi előállítás során a nyers APAP oldatot felmelegiteni a szénkezelés előtt, még akkor is. ha ez együtt jár további szennyeződések egyidejű képződésével, melyeket a találmányi eljárás minimalizálni kíván.
A találmányi eljárást elsődlegesen két szennyeződés keletkezésének megakadályozására, vagy mennyiségük minimalizálására terveztük, melyek a nyers APAP forró oldatának hagyományos kezelése közben alakulnak ki. Ezeket Y (ismeretlen 18) és Z (ismeretlen 23) szennyeződésnek nevezzük. Ezen szennyeződéseket nem vizsgáltuk, mivel különösen nehéz a szénnel kezelt APAPból kivonni őket, és úgy tisztítani ezeket, hogy egy részletes analízishez megfelelő mennyiségű, tiszta minta álljon rendelkezésünkre. A jelenlétüket és mennyiségüket azonban meghatároztuk a szénnel kezelt APAP-bán hagyományos nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiás • * 4 4·· ··· «·· « · « « « • · · · · · · (HPLC) technika alkalmazásával, amint ezt a következőkben részletesen leírjuk, és melyekről úgy tartjuk, hogy nem kívánatosak az APAP gyógyszerként való felhasználásakor.
A találmányt a következő példák segítségével ismertetjük közelebbről.
Összehasonlító A és B példa
Ezen példák külön-külön bemutatják a levegő bekeverés és a redukáló szulfittál nem előkezelt, savval mosott szén adszorbenssel való kezelésnek az APAP forró vizes oldatára gyakorolt hatását.
Egy előzetesen tisztított, gyógyszertári tisztaságú APAP mintát nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiás (HPLC) analízis alá vetjük, mikrobór reverz-fázisú elválasztást és ultraibolya (UV) detektálást alkalmazva. A berendezés egy Hewlett-Packard folyadékkromatográf változó térfogatú injektáló rendszerrel és automata injektálással felszerelve, a detektor egy Hewlett-Packard szűrövei ellátott detektor, melyet 254 nm hullámhosszra állítunk be í3-as szűrő), oszlopként egy 10 cm x 2.1 mm nagyságú Hewlett-Packard Hvpersil ODC 5 mikron oszlopot használunk, injektálási térfogatként 2 ul-eket alkalmazunk, eluáló oldatként 0,2 ml/perc folyási sebességet használva metanol (A) és 0.5 % ecetsav (B) alkalmazunk, melyek HPLC tisztaságúak és használat előtt egy 0.22 mikron Teflon szűrőn szűrjük át. Lineáris gradiens elúciót alkalmazunk, az eluáló oldat összetétele 33 perc analízis időig 5 térfogat % (tf%) A és 95 tf% B,
33-35 perc között 51 tf% A és 49 tf% B, 35-42 perc között
* · · · ·*· ·· • · · • · «· tf% A és 10 tf% B, 42-44 percnél pedig 5 tf% A és 95 tf% B. A teljes analízis idő 44 perc, beleértve az egyensúlyba hozáshoz szükséges időt is, az analízist szobahőmérsékleten végezzük. Az analízishez a mintát úgy készítjük, hogy 0,15 g APAP-ot tiszta metanolban feloldunk, és megfelelő mennyiségű vizet adunk hozzá, úgy, hogy az 5/95 arányú metanol/víz oldatban 5 t%-os oldatot kapjunk.
Az előbb ismertetett berendezést és eljárású alkalmazva a mintában 23 ppm Y szennyeződést találunk, mely 17,50 perc analízis időnél (retenciós idő) csúcsként jelentkezik a klórozott APAP 16,00 percnél megjelenő csúcsa után, és a 4-hidroxi-acetofenon 17,77 percnél jelentkező csúcsa előtt, ill. 19 ppm Z szennyeződést találunk, mely 19,28 percnél megjelenő csúcsot eredményez, a 4-hidroxi-acetofenon-oxim 22,50 percnél jelentkező csúcsa előtt.
Az összehasonlító A példában egy 500 ml-es gömblombikot 50 g előzetesen tisztított A.PAP-al és 375 ml vízzel töltjük meg. A lombik tartalmát refluxáltatjuk, és levegőt áramoltatunk az oldaton keresztül 30 percig. Ezután az oldatot jégfürdőben gyorsan kristályosítjuk, szűrjük, 50 ml vízzel mossuk és vákuum edényben szárítjuk. Az előzőkben ismertetett HPLC eljárást alkalmazva a mintában 26 ppm Y és 28 ppm Z szennyeződést találunk.
Az összehasonlító B példában az alkalmazott APAP az összehasonlító A példa terméke, és az A példa eljárását követjük ássál a különbséggel, hogy nem használunk levegő bekeverést. Ehelyett a lombik tartalmát addig melegítjük, míg a ssilárd anyag fel nem oldódik, 5 g ADP szenet adunk hoszá úgy, hogy as APAP/szén tömegarány 10/1 legyen, as alkalmazott szén a Calgon Corp. által gyártott, savval mosott aktivált szén, as oldatot refluxáltatjuk levegő atmoszférán i órán át. celit rétegen forrón szűrjük a szén eltávolítása végett, kristályosítjuk, szűrjük, mossuk és szárítjuk az összehasonlító A példának megfelelően. A mintát ezután HPLC analízis alá vetjük, és 88 ppm Y ill. 203 ppm 2 szennyeződést találunk.
Az összehasonlító A és B példák eredményei azt mutatják, hogy az APAP vizes oldatát levegő bekeverésnek kitéve nem tapasztaljuk az Y és 2 szennyeződések észlelhető mennyiségének képződését, míg a forró vizes APAP oldat redukáló szulfittál nem előkezelt, savval mosott szén adszorbenssel való kezelése valóban jelentős mennyiségű Y és Z szennyeződés kialakulását okozza.
Az összehasonlító C és D példák illusztrálják a nyers APAP forró vizes oldatának redukáló szulfittal nem előkezelt, savval mosott szén adszorbenssel való kezelésének hatását az Y és 2 szennyeződések mennyiségére nagyon különböző APAP/szén tömegarányoknál, az 1. példa pedig ugyanezen oldatnak redukáló szulfittal előkezelt, savval mosott szénnel való hatását mutatja be.
Összehasonlító C példa
Egy 500 ml-es gömblombikot 100 ml vízzel és 10 g
nyers APAP-al töltünk meg, az APAP-ot az előzőkben említett 4.524.217 számú USA-beli szabadalmi leírásban ismertetetteknek megfelelően állítjuk elő. és szénkezelés nélkül kristályosításnak vetjük alá. Az így nyert nyers APAP HPLC analízis alapján 434 ppm Y és 19 ppm Z szennyeződést tartalmaz. A lombik tartalmát addig melegítjük, míg a szilárd anyag fel nem oldódik, és 1 g ADP szenet adunk hozzá, mely redukáló szulfáttal nem volt előzetesen előkezelve (APAP/szén - 10/1). Ezek után a lombik tartalmát levegő atmoszféra alatt refluxáltatjuk, celit rétegen szűrjük a szén eltávolítása céljából, jégfürdőben gyors kristályosítást végzünk, leszűrjük, a szilárd anyagot 25 ml vízzel mossuk, és vákuum edényben szárítjuk. A mintában HPLC analízis alapján 538 ppm Y és 739 ppm Z szennyeződést találunk.
összehasonlító D példa
Az összehasonlító C példa eljárását követjük, kivéve, hogy 5 g ADP szenet használunk, és az APAP/szén arány 2:1. A termék HPLC analízise 466 ppm Y és 632 ppm Z szennyeződés jelenlétét mutatja.
L· Példa
Az összehasonlító C példa eljárását követjük azzal a különbséggel, hogy 1 g ADP szenet használunk, melyet felhasználása előtt előkezeltünk oly módon, hogy 0,1 g nátrium-ditionitot tartalmazó 25 ml vízben iszapoltuk, és az iszapot 24 órán át állni hagytuk. Az APAP HPLC analízise alapján 165 ppm Y és 17 ppm Z szennyeződést detektálunk.
·· · · · · · · • · · · · · · ··· ··
Az összehasonlító C és D példák eredményei azt jelzik, hogy az APAP forró vizes oldatának savval mosott szén adszorbenssel való kezelése nagymértékben különböző APAP/szén tömegarányokat alkalmazva, azaz 10/1 és 2/1 arányoknál, jelentősen növeli az Y és Z szennyeződés jelenlétét az APAP-ban. Ugyanakkor az összehasonlító 0 és
1. példa eredményeinek összevetése jelzi, hogy a szén redukáló szulfittal való előkezelése jelentősen csökkenti ezen szennyeződések mennyiségét.
összehasonlító E és F példa, ill...2,. és 3^_eálda
Ezen példák mutatják a savval mosott szén adszorbens redukáló szulfittal való előkezelésének az APAP-ban lévő Y szennyeződés minimalizálására gyakorolt hatását, mikor is az APAP kezelését a redukáló szulfitnak a forró vizes oldatba való beleoldásával végeztük.
A példákban alkalmazott nyers APAP-ot az 1.524.217 számú USA-beli szabadalmi leírásnak megfelelően állítjuk elő, mely 24 ppm Y szennyeződést tartalmaz, és előzetesen, szénkezelés nélkül a forró vizes oldatot kristályosításnak vetettük alá. Mindegyik példában egy 1 1-es gömblombikot 50 g nyers APAP-al, 0,2 g nátriumditionittal és 375 ml vízzel töltjük meg. a lombik tartalmát az APAP oldódásáig melegítjük, és 1 g AL'P szenet adunk hozzá. A szén vagy kezeletlen (összehasonlító E és F példák), vagy az 1.példában ismertetett módon nátrium-ditionit oldattal előkezelt (2. és 3. példák). Az oldatot nitrogén atmoszférában 1 órán át refluxáltatjuk (összehasonlító E és 2.példa), vagy
refluxot alkalmazva 1 órán át levegőt buborékoItatunk át rajta (összehasonlító F és 3.példa). A lombikok tartalmát forrón celit rétegen szűrjük a szén eltávolítása végett, és jégfürdőben gyors kristályosításnak vetjük alá nitrogén (összehasonlító E és 2.példa), vagy levegő (összehasonlító F és 3.példa) alatt. A szilárd anyagot az mindegyik példában leszűrjük, 50 ml hideg vízzel mossuk, és vákuum edényben szárítjuk.
Ezen példák kísérleti elrendezéseit, beleértve, hogy a szén elő volt-e kezelve (C előkezelés), és az Y szennyeződés (Y szenny.) mennyiségére gyakorolt hatásokat [melyet HPLC analízissel állapítottunk megl a^'éáblázat mutatja.
példa futtatás sorszáma levegő bekeverés C előkezelés Y szenny ppm
E nem nem 2p
2 3 nem igen 23
F £ igen nem 30
3 4 igen igen 23
Ezen példák eredményei azt jelzik, hogy a redukáló szulfittál nem előkezelt, savval mosott szén adszorbens alkalmazása az Y szennyeződés mennyiségének növekedését eredményezi az APAP-ban még akkor is. ha a redukáló szulfitot az APAP forró vizes oldatába oldjuk be, ill. akár használunk levegőztetést, akár nem, mig ugyanezen szén szulfáttal előkezelve nem okoz ilyen fajta növekedést.

Claims (14)

1. El.iárás a nyers bl-acetil-para-amino-fenol (APAP1 tisztítására, mely színes részecskéket, vagy ezek előanyagait tartalmazza, azzal jellemezve, hogy a nyers APAP-ból forró vizes oldatot készítünk, ezután a fenti forró oldatot egy savval mosott szén adszorbenssel kezeljük, melyet a kezelést megelőzően egy redukáló szulfit vizes oldatával érintkeztetve előkezelünk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve , hogy a szén egy aktivált szén.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve , hogy a redukáló szulfit nátrium-ditionit.
4. Az i. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve , hogy a szén és redukáló szulfit oldat közötti érintkezést legalább 1/2 órán át végezzük.
5. Az 4. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve , hogy a szén és redukáló szulfit oldat közötti érintkezést legalább 1 órán át végezzük.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve , hogy a redukáló szulfit oldat kb. 0.1-5 t% fent említett redukáló szulfitot tartalmaz.
7. Az 1. igénypont m e z v e , hogy a forró vizes nyers APAP oldat egy redukáló szulfitot az oldatba beleoldva tartalmaz.
e—
8. Az 7. igénypont nyers APAP forró vizes oldatában beleoldott redukáló szulfit nátrium-ditionit.
9. Egy savval mosott szén adszorbens
1 e m e z v e, hogy a szén megelőzően ,i egy redukáló szulfit vizes oldatával érintkezett.
10.
Az 9. igénypont szerinti termék a z z a 1 Jel j
v e . hogy a aktivált szén.
11.
A 9. igénypont v e , hogy a redukáló szulfit nátrium-ditionit.
12.
A 9. igénypont szerinti termék azzal jeli
13. A 12.
igénypont , hogy az végezzük.
14. A 9. igénypont szerinti termék azzal .1 e 1 1 e hogy a termék kb. 0.1-5 t% fent említett • * redukáló szulfitot tartalmazó oldattal került érintkezésbe.
HU913214A 1990-11-01 1991-10-10 Process for cleaning acetaminophen HUT60463A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US60810690A 1990-11-01 1990-11-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU913214D0 HU913214D0 (en) 1992-01-28
HUT60463A true HUT60463A (en) 1992-09-28

Family

ID=24435050

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU913214A HUT60463A (en) 1990-11-01 1991-10-10 Process for cleaning acetaminophen

Country Status (14)

Country Link
US (2) US5981799A (hu)
EP (1) EP0484153B1 (hu)
JP (1) JP3143169B2 (hu)
KR (1) KR920009773A (hu)
CN (1) CN1061023A (hu)
AT (1) ATE119517T1 (hu)
BR (1) BR9104704A (hu)
CA (1) CA2053604C (hu)
CS (1) CS327191A3 (hu)
DE (1) DE69107958T2 (hu)
FI (1) FI915164A (hu)
HU (1) HUT60463A (hu)
IE (1) IE61814B1 (hu)
MX (1) MX9101855A (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HUT60463A (en) * 1990-11-01 1992-09-28 Hoechst Celanese Corp Process for cleaning acetaminophen
JP2002069047A (ja) * 2000-08-29 2002-03-08 Kao Corp モノアルカノールアミドの製造法
KR100444358B1 (ko) * 2002-04-09 2004-08-16 한국과학기술연구원 산업폐수중의 오염물질 제거를 위한 활성탄 표면개질 방법
CN101624352B (zh) * 2009-07-30 2011-07-13 浙江康乐药业股份有限公司 一种对乙酰氨基酚精制母液处理方法
US9102589B2 (en) 2010-07-30 2015-08-11 Granules India Limited Reactive distillation process for preparation of acetaminophen
CN102382004B (zh) * 2011-08-19 2015-03-25 河北冀衡(集团)药业有限公司 对乙酰氨基酚的脱色前处理系统和脱色前处理方法
US9533281B2 (en) * 2013-03-14 2017-01-03 University Of North Texas Porositization process of carbon or carbonaceous materials
RU2668500C2 (ru) * 2016-03-23 2018-10-01 Открытое акционерное общество "Ирбитский химико-фармацевтический завод" Способ получения парацетамола

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3042719A (en) * 1960-02-29 1962-07-03 Monsanto Chemicals N-acetyl aminophenol process
US3113150A (en) * 1961-10-06 1963-12-03 Sinclair Research Inc Preparation of N-acetyl-p-aminophenol
US3748358A (en) * 1970-06-16 1973-07-24 Mallinckrodt Chemical Works Method of purification of n-acetyl-p-aminophenol
US3781354A (en) * 1972-06-12 1973-12-25 Du Pont Process for purification of n-acetyl-p-aminophenol
US4474985A (en) * 1981-07-06 1984-10-02 Monsanto Company Purification of N-acetyl aminophenols
US4524217A (en) * 1984-06-08 1985-06-18 Celanese Corporation Process for producing N-acyl-hydroxy aromatic amines
HUT60463A (en) * 1990-11-01 1992-09-28 Hoechst Celanese Corp Process for cleaning acetaminophen

Also Published As

Publication number Publication date
KR920009773A (ko) 1992-06-25
FI915164A0 (fi) 1991-11-01
CS327191A3 (en) 1992-05-13
IE61814B1 (en) 1994-11-30
CA2053604A1 (en) 1992-05-02
DE69107958D1 (de) 1995-04-13
EP0484153B1 (en) 1995-03-08
IE913804A1 (en) 1992-05-22
ATE119517T1 (de) 1995-03-15
EP0484153A1 (en) 1992-05-06
CA2053604C (en) 2003-03-25
CN1061023A (zh) 1992-05-13
FI915164A (fi) 1992-05-02
JPH04264060A (ja) 1992-09-18
DE69107958T2 (de) 1995-08-10
HU913214D0 (en) 1992-01-28
MX9101855A (es) 1992-07-08
JP3143169B2 (ja) 2001-03-07
US5981799A (en) 1999-11-09
US6277783B1 (en) 2001-08-21
BR9104704A (pt) 1993-03-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT60463A (en) Process for cleaning acetaminophen
US5011922A (en) Process for purifying sucrose fatty acid esters
US4995911A (en) Process for recovering unreacted sucrose from reaction mixture in synthesis of sucrose fatty acid esters
US5017697A (en) Process for purifying sucrose fatty acid esters having high HLB
JPH04211032A (ja) 1,1,1−トリス(4’−ヒドロキシフェニル)エタンの精製法
EP0220855B1 (en) Process for recovering 4,4' dihydroxydiphenyl sulfone from an isomer mixture
CA2331805A1 (en) Process for purifying isophthalic acid by crystallization
US5008387A (en) Process for purifying sucrose fatty acid esters
DE69126906D1 (de) Aktivierte Aluminiumoxydagglomerate und Verfahren zu ihrer Herstellung
DE60102641D1 (de) Verfahren zur Herstellung von 2,6-Dimethylnaphthalin
CA2413901C (en) An acid washed adsorbent carbon used in a method for the purification of acetaminophen
US5001270A (en) Process for recovering 4,4' dihydroxydiphenyl sulfone from an isomer mixture
US5874614A (en) Sodium (S)-2-(6-methoxy-2-naphthyl)propionate monohydrate
US3002995A (en) Purification of salts of dialkyl esters of sulfosuccinic acid
US5399760A (en) Color control & stability in acetaminophen
JPS6013758A (ja) トリプトフアンの精製法
JPH03188057A (ja) アミノエチルスルホン酸金属塩類の脱色精製法
JPS62145061A (ja) N−メチル−2−ピロリドンの精製方法
JPH01190661A (ja) 4,4′−ジヒドロキシジフエニルスルホンの精製法
JP2686966B2 (ja) ショ糖脂肪酸エステル合成反応混合物中の未反応糖を粉末状として回収する方法
GB2110680A (en) Method for purifying phloroglucin
JPS62123019A (ja) 過レニウム酸の製造法
JPS59163366A (ja) カプロラクタムの精製方法
JPH05383B2 (hu)
JPH03284658A (ja) 膜処理によるn―長鎖アシルアミノ酸塩の濃縮及び精製法

Legal Events

Date Code Title Description
DFC9 Refusal of application