HU228936B1 - Method for stabilising proteins in complex mixtures during their storage in aqueous solvents - Google Patents

Method for stabilising proteins in complex mixtures during their storage in aqueous solvents Download PDF

Info

Publication number
HU228936B1
HU228936B1 HU0202264A HUP0202264A HU228936B1 HU 228936 B1 HU228936 B1 HU 228936B1 HU 0202264 A HU0202264 A HU 0202264A HU P0202264 A HUP0202264 A HU P0202264A HU 228936 B1 HU228936 B1 HU 228936B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
protein
microorganism
process according
precursor
insulin
Prior art date
Application number
HU0202264A
Other languages
English (en)
Inventor
Franz-Josef Rubroeder
Reinhold Dr Keller
Original Assignee
Sanofi Aventis Deutschland
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sanofi Aventis Deutschland filed Critical Sanofi Aventis Deutschland
Publication of HUP0202264A2 publication Critical patent/HUP0202264A2/hu
Publication of HUP0202264A3 publication Critical patent/HUP0202264A3/hu
Publication of HU228936B1 publication Critical patent/HU228936B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K14/00Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • C07K14/435Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
    • C07K14/575Hormones
    • C07K14/62Insulins
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K2319/00Fusion polypeptide

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Gastroenterology & Hepatology (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Endocrinology (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Diabetes (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgyát képezi eljárás fehérjék vizes oldószerben történő tárolására ciszterit hozzáadásával, továbbá rekombináns fehérjék előállítása, amely során a találmány szerinti tárolási eljárást alkalmazzuk.
A fehérjék vagy más, oxidációra érzékeny szerkezetek SH-csoportjainak kémiai állapota gyakran befolyásolja a fehérjék azonosságát, aktivitását vagy hatékony koncentrációját. Az azonosság egy fehérje mindenkori felgombolyodott állapotát jelenti. Az aktivitás kifejezései; enzimaktivitást értőnk. A hatékony koncentráció kifejezésen az oldatban lévő fehérjének azt a részét értjük, amely az in vivő biológiai funkciót illetően helyesen van felgombolyodva,
A technika állása szerint ismert, hogy fehérjék szerkezetet megváltoztató oxidációi tioi-reagensek, .például 2-raerkaptostanol vagy cisztein beépítésével csökkenthetők, ily módon például D-aminosavosidáz (DAO) tsollal stabilizálható, A DAO flavoprotein Daminosavak sztereospecííifcus dezaminálását végzi, amely a ísregfefelö ketosavakat és ammóniumot eredményezi {Goiini, P. és mtsai., Enzyme and Microbial Technology 17, 324-329 (1995)1. Tíolok, például cisztein, hozzáadása azonban a fehérjék aktivitását Is csökkentheti. Ez a itatás is megmagyarázható a ciszteíngyökök jelenlétével. Az aminoaciláz egy példa me. Az antinoaciláz egy dimer enzim, alegységenként egy Z.u?.* atommal. Az twist; mindkét alegysége kés cisztein SH-csopo«ot és két áiszaiSá-kŐtést tartalmaz, Az SH-esoportok kémiai módosítása, például a áiszulfid-kőtések bontása az enzim inaktiváiódásához vezethet. Kimutatható, hogy 2roerkaploeteucl hozzáadása csökkenti az aminoaciláz aktivitását, míg a 2-merkaptoetanol dialízissel vagy géíszüréssel történő eltávolítása csaknem teljesen helyreállítja az eredeti enzimatóivitást [Kőrdel, W, és Schneider, Biochem, Biophys. Acta 445,446-457 (1976)].
Cisztein és egyes származékai esetében egyes előalakokná! és speciális alkalmazásoknál bizonyos mértékű aniibakteriális, antíviráits vagy antifuagáíis aktivitást lehetett kimutatni. Kimutatható volt például, hogy cisztein hozzáadása bizonyos mértékben élelmiszerek megromlásának megakadályozására alkalmazható (US 49370SSA),
Géntechnológiai eljárások alkalmazásával rekombináns fehésjék, például inzulin vagy ennek előanyagaí, például olyan inzulinszárihazékok, amelyek az eredeti (példáéi humán) génszefcvenciától eltérő amínosavősszetételüek, géntechnológiai úton megváltoztatott nnkroorganiamusokhan, például Escherichia coli baktériumban szintetizáltathatók.
A mikroorganizmusokban a rekombináns szintézisek expnsssziós vektorokkal valósíthatók meg. Ezek az expressziós vektorok egy vektorplazmidból állnak, amelynek a piazmid replikációjához szükséges szabályozó szekvenciát, valamint szelekciós gént (antibiotikum-rezisztenciagén, anyagcseremarker·, stb,) kell taxtahnaznia, amelyben az érdeklődés tárgyát képező fehérje (például Inzulin) génjének kódoló szakasza egy, a kiválasztod. ntifcroorganizmushan aktív promóter ellenőrzése alatt áll (E. coliban például lac-promóter).
Rekombináns fehérjék (például inzulin, inzulinszármatekok, stb.) géntechnológiai úton megváltoztatott mikroorganizmusok alkalmazásával történő előállítására szolgáló eljárás egymással kapcsolatban álló és egymással összehangolt, eljárási lépések sorozatából áll,
Például, humán inzulin B. coliban történő elöálöfesára szolgáló eljárás a kővetkező eljárási lépésekből állhat. A mikroorganizmusok fermentációja, sejtelváiasziás, sejtfeltárás, izolálás, és a císzteint tartalmazó
BEGÍBÁS ALAPJAUL SZOLÚÓ VÁLTOiíf φ « φ
fúziós fehérjék köztes állapotban történő tárolása, az eredeti térszerkezetbe történő visszagombolyodás a diszuífid-kőtések kifejeződése révén, majd ezt követően a hatékony anyagot msb tartalmazó, idegen fehérjék elválasztása, enzimes emésztés arginll-inzulirmá, a vizes íehérjeoldat alaptisztítása, első kromatográfiás tisztítás. enzimes hasítás humán inzulinná, második kromatográfiás tisztítás, fmom&bfe tisztítás HPLC-vei, átkristályositás, szárítás.
Az elvégzett egyedi lépések nagy szánta rendszerint jelentős veszteséget okoz az össrisozamban, mivel minden egyes lépésnél a kiválasztott eljárási lépés konkrét hozamától függő veszteségek elkerülhetetlenek.
A köztes lépések optimalizálásával az ősszhozam javítható. Ilyen eljárás érdeklődésre tart számot, mivel a befektetett források jobb gazdasági kihasználása, valamint a környezetszennyezés csökkentése érhető el,
Áz EPQ9ÖŐ918 számú európai közzétételi iratban jobb eljárást Ismertetnek megfelelően kialakított ciszteinhidakkal bitó inzulin vagy mzulinszátmazékok «főanyagának előállítására cisztein v&gy ciszteinhldroklorid vagy egy kaoiróp segédanyag alkalmazásával.
Az inzulinszármazékok természetesen előforduló inzulinok, nevezetesen humán inzulin vagy állati eredetű inzulinok származékai. Ezek az inzultnszármazékok a különben egyforma, természetesen előforduló inzulintól hibákban, és/vagy legalább egy, az érintett, természetesen előforduló inzulinban meglévő anslnosavnsk egy másik, genetikailag kódolható ammosavra történő kicserélésében, és/vagy legalább egy, genetikailag kódolható aminosav hozzáadásában különbőznek.
A fehérjék tárolása során a aktív molekulák koncentrációja („wirksaraen Konzentration”) rendszerint.
csökken.
Az egyes eljárási lépések közötti köztes termékek tárolása különböző okokból válhat szükségessé. Előfordulhat például, hogy egy utána kővetkező technikai feldolgozási lépés feldolgozási kapacitása nem elegendő az előző eljárási lépés teljes terméktömegének felvételéhez.
A köztes tárolás ideje különböző hosszúságú lehet. A technikai gépcsoportok kapacitásától, összehangolást szükségletétől, a vegyszerek vagy berendezések szükséges uíánszállitásátói vagy más okoktól függően az időközi tárolás több hétre is tótetjedhet.
Á hozamnövelés egy hatékony módja, ha siketül az egyes eljárási lépések termékeinek elkerülhetetlen, időközt tárolása során az aktív fehérjék tekintetében a további feldolgozás előtt fellépő veszteség lehető legszűkebb keretek között tartása.
Ez Idáig nem számoltak be cisztein vagy származékai alkalmazásáról olyan hozamveszteségének csökkentésére, amelyek aktív fehérje különböző összetételű - a termelési folyamat során keletkező - termékeinek időközi tárolása során lépnek fel vagy biológiai komponensek - például estzimkataiizátorök vagy géntechnológiai úton megváltoztatott mikroorganizmusok - alkalmazásával végzett, ipari termelési eljárás egyes eljárási lépéseiből származó állapotváltozásából erednek. Ilyen eljárások például inzulin előállítására alkalmazhatók.
Áz időközi tárolásra szoruló, a termelési folyamat során keletkező termék, az eljárási fok szerint különböző mennyiségű, komplex összetételű, biológiai természetű makromolekulából (fehérjék, DNS, zsírok), mikroorganizmusokból, pufferanyagokből, végtermékekből és másokból állhat.
A termelési eljárás rendszerint egy anyag lehetőség szerint egységes előállítását tűzi célul, az inzulinterinelés esetében az inzulin előállítását.. Amennyiben a termelési folyamat során keletkező termékeket időközben raktározni kell, egy fehérje, mint például az inzulin előállítása esetében a fehérje aktív formája koncentrációjának csökkenésével keü számolni.
Egy fehérje tárolása során & fehérje mintlen egyes tárolási pontját figyelembe kell venni függetlenül a térfogattól, amelyben a fehérje előfordul, az időtartamtól, ameddig a tárolás szükséges, vagy a .hőmérsékleti körülményektől, amelyek között a tárolás történik, A fehérjék tárolása normál esetben vizes oldatokban történik.
Egy fehérje vizes oldata mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló, meghatározott formában lévő, vagy elsősorban szénfotrásokból vagy nittogénlbrrásoklsői, mmos&vakból és szervetlen sókból és nyomelemekből siló teljes értékű tápoldatok alkotórészei mellett különböző kémiai puffertfpusok pufferelemeit is, valamint biológiai eredetű makromolekulákat, mint DNS-t vagy zsírokat, továbbá szerves vagy szervetlen vegyük·;·· tőket, például nátrium-dodecilszulfátot vagy kálíum-acetátot és különböző prioritású oldószerek elemeit, például metanolt vagy petrolétert tartalmazhat.
Lougheed, W.D. és mtsai {Diabetológia, 19(1} 1-9 (Í9§ö)'j leírják az iuzuiinaggregásiőt egy mesterséges bejuttató rendszerben, továbbá ismertetnek egy eljárást, amely során inzulint eisztein jelenlétében 30 napon keresztül tárolták.
A találmány tárgyát képezi eljárás fehérje vizes oldószerben történő tárolására, amely során a fehérje aktív koncentrációjának időbeli csökkenését lassítjuk, vizes oldószerben, ciszteinnek a vizes oldószerhez történő hozzáadásával, és a eisztein koncentrációja a vizes fehé^eoldafbaa 1 0Ö-5SŐ mM.
Az, eljárás egy fehérje vizes oldószerekben történő tárolása során a fehérje hatékony koncentrációjában bekövetkező, időbeli csökkenés lassítására alkalmazható. Az eljárás például fehérjéknek mikroorganizmusokkal történő előállítására alkalmazható. Mikroorganizmusként többek között elsősorban baktériumok alkalmasak, előnyösen Escherichía coli, élesztők, elsősorban Saccharomyces cerevisiae- vagy Piehia pastoris, valamint rovarsejtek. Ezek a mikroorganizmusok az előnyös megvalósítási módok szerint a fehérje indukált vagy konstitutív exprsssziójára szolgáló expressziósvektor-készítmény^kkel transzformálhatók. A mikroorganizmusokat szaporítjuk, és a fehérje szintézise után feltárjuk. Feltárási eljárásként minden olyan eljárás alkalmazható, amely a fehérjének a baktériumból történő felszabadítására alkalmas. Feltárási eljárásként alkalmasak például az ultin· hangosás, kémiai eljárások kálium-acetát, nátriiun-dodectlszulíái vagy lizozim alkalmazásával, a mikroorganizmusok hevítése vagy a francia prés. A mikroorganizmusok feltárása elmaradhat, ha az előállítandó fehérje közvetlenül a tápközeghe választódik ki. Elméletileg az eljárás a kiválasztott fehérjékre is alkalmazható.
Az összetett fehérjekeverékek, amelyek a mikroorganizmusok feltárásakor keletkeznek, vagy amikor a feltétje közvetlenül a tápközegbe választódik ki, általában vizes oldatban fordulnak elő, Ebben az oldatban a fehérje oldott állapotban lehet, vagy sznszpenzió formájában állhat elő. Az ilyen fehérjeoldatok tárolása előnyösen Ö°C és 5ö°C között vagy 5eC és 3Ö*£ között vagy S°C-«áI törtérsík. Az ínaktiválódás lassítása érdekében az ilyen fehérjekeverékhez ciszteínt adunk. A ciszteinnek a fehérjekeverékben lévő koncentrációja IÜÖ-500 mM vagy 150-220 mM koncentrációt is elérheti. Előnyösen 170 mM koncentrációban adjuk hozzá. Összetett molekulaoldatokban lévő fehérjék ilyen módon több héten keresztül tárolhatók az aktív fehérje koncentrációja csekély mértékű csökkenése mellett. Az eljárás heterológ .fehérjék szintézisénél, előnyőse» mikroorganizmusokban történő szintézisénél alkalmazható, a feltárásukat kővető tisztítással és adott esetben renaturálással, előnyösen inzulin és elöanyaga előállításától;,
A találmány szerinti. egyik eljárásban a tároláshoz előnyősén inzulint vagy inzulinszármazékokat alkalmazunk.
Tágabb értelemben a találmány tárgyát képezi heterológ fehérje előállítására szolgáló eljárás, beleértve & heterológ fehérje vagy elöanyaga expressziójál egy transzformált mikroorganizmusban, és a heterológ fehérje ezután s találmány szerinti egyik eljárás alkalmazásával tárolható. A heterológ fehérje vagy egy előanyaga adón esetben ezután «maturálható, vezetöszekvenciáktól megtisztítható vagy egyéb módon feldolgozható, és végül tisztítás és izísiálás «tán a kívánt termékké alaki tható. Heterológ fehérjeként előnyőse» inzulin vagy inzutmaánnazékok, valamint az inzulin előanyaga alkalmazható.
Az eljárásnak inzulin előállítására történő alkalmazása során kiderült, hogy ciszteinnek a fúziós feltétjéhez történő hozzáadásával a tennék a tárolás során hónapokon keresztül stabil marad. Az· előzetesen nem kezelt termék ezzel szemben már néhány nap múlva irreverzibilisen elveszti aktivitásának egy részét.
A következő példákban humán inzulin előanyag-rnolekaláit valamint egy inzulinszárrnazékei alkalmazunk. A szerkezetét és aminosavszekveneiáját az EP90691S számú európai közzétételi iratban, szekvencialistában nyilvánosságra hozták. A humán inzulin előanyagának szekvenciája megegyezik a természetesen előforduló, humán inzulin szekvenciájával. Az inzalinszármazék előanyaga az A-lánchan a 21. helyseiben glieiaí. tartalmaz .argirün helyén, és a B-Iánc C-tertninális végé» a 31. és 32, helyzetekben egy-egy arginin molekula található.
Az inzulin fúziós fehétjéi genetikailag módosítón E. coli sejtek fermentációjával állíthatók elő az EP48978Ö és EP906918 számú európai közzétételi iratok szerint, ilyen módon körülbelül 20-25% szárazanyagtartalmú és 40-50%-ban felgombolyodott inzulint tartalmazó fehérjeszuszpenztó nyerhető.
A fehérje kívánt, cisztein alkalmazásával történő stabilizálásához a fehérjeszuszpenzió körülbelül 2500 kg-jóhoz. (egy fermentációs sarasnak felel meg) 75 kg cisztem-hídroklorid * H2O-ot adagolunk 20 percen belül, erős keverés mellett. A pH~érték ezen közben 7,0-rÖl 2,5-re váltósak, A szuszpenzió 5-ős pHtartományhan erősen pasztaszerü, pH 4-íőI azonban újra jól keverhető. Ezen eljárási körülmények között a fehérjeszuszpenzióban a cisztein-indroklorid-konGentráció 170 mM. A fehérjeszuszpenzióí ezután 60 percig kevertetjük, majd további keverés nélkül a feldolgozásig eltartható.
1, példa
Ciszíeis5 tartósító hatásának kísérletes bizonyítására a kővetkező laboratóriumi kísérleteket végeztük;
Az EP 90Ő9.18 számú európai közzétételi irat. szerint előállított, humán inzulin fúziós fehérjéjét és inzulinszáftnazék fúziós fehérjéjét ciszteinnel és cisztein nélkül tároltuk 5*C-on és szobahőmérsékleten, 2 hónapon keresztül. As alapanyag-keverékből a kísérlet során mintákat vertünk. A fúziós fehérjét reduktív felgombolyodással humán inzulin prepro-fonnájává, illetve az mzuliuszármazéfc prepro-fonnájává alakítottuk (EP906918). A ciszteín-monohídrát nélkül tárolt keverékekhez a íélgombolyodáshoz szükséges mennyiségben adtunk ciszteínt a 1 órával a felgomholyodás elölt. A többi keveréknél, amelyek a clszteint a konzerválóanyag formájában tartalmazták, ez nem volt szükséges.
A humán inzulin prepro-formájává, illetőleg az iuzulmszánnazék prepro-fonnájává történő átalakulást HPLC-vel határoztuk meg.
HPLC'-vízsgálat
A fehérjéből 0,5 g-ot 40 ml, 6 M gnamdin-hidrokloridot, 50 mM Tris-t, píf 8,5, nsM ettléndiamintetraecetsavat (EDTA), 1% 2-merkaptoetanolt, 10 mM ditioíreitök tartalmazó oldatban 95°C-oo, 2 perce» keresztül oldottunk, majd 14000 g fordulatszámmal 20 percen keresztül centrifugáltuk. A tiszta feiülúszóhól 0,02 ml-t viszünk: nagynyomású folyadékkromatográfiás oszlopra.
Oszlop: Wucleogel RP 300-5/46 (Macherey & Nagel, Aachen, Deutschlaad) φ**
Gradiens: A-pnffer: Ο,I % trifluoreeetsav (TFA)
B-puffer: 0,09% TFA aeetouiüilbess
Hőmérséklet: 5S*C Teljes mérési idő: 4ö pere
A gradiens a megfelelő mérési időben a kővetkező mennyiségű R-pufferrei jellemezhető: 10 perc 25% 12 perc- 60%, 13 perc §0%, 15 pere 10054.
Áramlási sebesség: l mVpere Detektálás: 215 nm.
A kísérlet eredménye
1, táhiázst
Humán inzulin fúziós fehérjéjének tárolása 5cC-on, hatásos anyag (n)g/i) a felgoraboíyodás utón (hatásos anyag a felgombolyodott humán inzulint jelenti)
1, na p I hét 2 hét 4 hét 8 hét
Ciszieinnel 850 831 867 845 825
Cisztein nélkül 879 827 790 712 62.5
2, táblázat
Humán inzulin föskls fehérjéjének tárolása szobahőmérsékleten, hatásos anyag (rng/i) a felgombolyodás után
1. nap 1 hét 2 hét 4 Mi 8 hét
Cis2teianel 792 817 800 785 790
Cisztein nélkül 812 654 312 %* 59*
* Az erős rothadási folyamat miatt meghatározás nem lehetséges
3, táblázat
Inzulinszármazék fúziós fehérjéjének tárolása 5*C-oa, hatásos anyag (mg/l) a felgombolyodás «tán (hatásos anyag a felgombolyodott inzulinszármazekot jelenti)
I . nap 1 hét 2 hét 4 hét S hét
Ciszteínnel 590 553 540 573 552
Ciszieiu nélkül 612 580 549 518 404
4., táblázat lazulmszármazék fúziós fehétjéjének tárolása szobahőmérsékleten, hatásos anyag (mg/1) a felgombolyodás «tón
1. nap 1 hét 2 hét 4 héi 8 lsét
Ciszteínnel 643 66? 680 649 653
Cisztein nélkül 597 547 420 271. %*
* .Az erős rothadási folyamat miatt meghatározás nem lehetséges
Ciszfetn vagy císztein-hidrokloriá hozzáadásával a tárolási idő szignifikáns akdvitósveszteség nélkül 2 hónapra növelhető.
fcfc -fc

Claims (17)

SZABABAlAniGÉMVtONTOK fc * fc fcfcfcfc
1. Eljárás fehérie vizes oldószerben történő tárolására, amely során s fehágernolekulák aktív koncentrációját vizes oldószerben csökkenjük, azzal jefltnnezve, hogy ciszterit adnnk a vizes oldószerhez, sfeol a risztéin koncentrációja a vizes fekésjeoláribsu 1.50-220 mM ás azzal jellemezve, hogy a fehérjeként inzulint, inzulinszáramékot és/vagy egek bármelyikének prekutzorát alkalmazzuk.
2. Az 1, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy fehérjeként mikroorgaoiznmsbtm előállított, hsteológ fehérjét alkalmazunk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mikroorganizmusként baktériumot aíkalmazsmk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy baktériumként kschcriehri colit alkalmazunk.
5. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mikroorganizmusként élesztőt alkalmazunk.
6. Az 5 . igénypont szerinti eljárás, mi jellemezve, hogy élesztőként Saccharornyces eerevissaet alkalmazunk.
7. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy élesztőként Piehla pastorisí alkalmazunk.
8. A 2. igénypont szerriti eljárás, azzal jellemezve, hogy nákroergenizmusként rovarsojfeket alkataazunfc.
9, A 2*8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mikroorganizmusban a fehérjéi egy expresszié» vektorkonstrakrió alkalmazásával állítják elő.
10, Az 1 -9, igénypontok bármelyike szerinti eljárás, masai jellemezve, hogy a fehérjét oldott formában állítják elő.
11, Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve^ hogy a fehérjét szoszpenzió forrnájáfean állítjuk elő.
12.. Az 1-1 í. igénypontok közöl egy vagy több szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a risztéin koncentrációját a vizes fehérfeokfetban 17Ö mM-ra álthjuk.
13. Az 1-2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fehérjét Q*C és 50®C között tároljuk.
14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hegy a fehérjéi 5°C és 31AC között tároljuk.
15. A 14, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fehérjét 5*C«ou tároljuk, lé.
Eljárás heterolög fehérje előállítására, amely során a heferológ fehérjét vagy prekurzorát egy transzformált mikroorganizmusban expresszáltatjuk, aáotí esetben a mikroorganizmust feltárjuk vagy a heterológ fehérjéi vagy prekurzorát a fápközegböí izoláljak, majd ezt köveiben az 1*15. igénypontok szerinti eljárások bármelyike szerint tároljuk, és adott esetben ezt kővetően a heterolög fehérjét vagy pretetzorát rmatimáljnk, adott esetben a ^^szekvenciákat és a feetetofog fehérje prekuíwéban lévő egyéb szekvenciákat iehashjnk, majd végül a heteroíóg fehérjét tisztítjukés izoláljuk..
17, A 16. Igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy heterolög fehérjekéof állati eredete inzulint vagy humán inzulint alkalmazunk..
HU0202264A 1999-07-02 2000-06-20 Method for stabilising proteins in complex mixtures during their storage in aqueous solvents HU228936B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19930676A DE19930676B4 (de) 1999-07-02 1999-07-02 Verfahren zur Stabilisierung von Insulin, Insulinderivaten und/oder deren Vorläufer in komplexen Mischungen bei deren Lagerung in wäßrigen Lösungsmitteln
PCT/EP2000/005666 WO2001002435A1 (de) 1999-07-02 2000-06-20 Verfahren zur stabilisierung von proteinen in komplexen mischungen bei deren lagerung in wässrigen lösungsmitteln

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0202264A2 HUP0202264A2 (en) 2002-10-28
HUP0202264A3 HUP0202264A3 (en) 2005-01-28
HU228936B1 true HU228936B1 (en) 2013-06-28

Family

ID=7913515

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0202264A HU228936B1 (en) 1999-07-02 2000-06-20 Method for stabilising proteins in complex mixtures during their storage in aqueous solvents

Country Status (25)

Country Link
US (3) US6339061B1 (hu)
EP (1) EP1196447B1 (hu)
JP (1) JP4555525B2 (hu)
KR (1) KR100754235B1 (hu)
CN (1) CN1220703C (hu)
AR (1) AR024621A1 (hu)
AT (1) ATE423137T1 (hu)
AU (1) AU768443B2 (hu)
BR (1) BRPI0012150B8 (hu)
CA (1) CA2377794C (hu)
CY (1) CY1109050T1 (hu)
DE (2) DE19930676B4 (hu)
DK (1) DK1196447T3 (hu)
ES (1) ES2321373T3 (hu)
HK (1) HK1047115B (hu)
HU (1) HU228936B1 (hu)
IL (2) IL147250A0 (hu)
MX (1) MXPA01012836A (hu)
NO (1) NO329429B1 (hu)
NZ (1) NZ516372A (hu)
PL (1) PL200145B1 (hu)
PT (1) PT1196447E (hu)
SI (1) SI1196447T1 (hu)
WO (1) WO2001002435A1 (hu)
ZA (1) ZA200110507B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10224111A1 (de) * 2002-05-29 2003-12-18 November Ag Molekulare Medizin Verfahren zum Assemblieren von Untereinheiten zu Kapsoiden
US20060201877A1 (en) * 2005-03-10 2006-09-14 Baldridge John W Septic system cleaning
US8116073B2 (en) * 2010-01-26 2012-02-14 Amtek System Co., Ltd. Display structure of slip-cover-hinge electronic device
CN108404194A (zh) * 2018-04-20 2018-08-17 朱清 一种快速止血纱布的制备方法

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4371523A (en) * 1980-12-29 1983-02-01 The Regents Of The University Of California Reducing the aggregation of insulin in solution
FI78616C (fi) * 1982-02-05 1989-09-11 Novo Industri As Foerfarande foer framstaellning av en foer infusionsaendamaol avsedd stabiliserad insulinloesning, som har en foerhoejd zinkhalt.
DE3583880D1 (de) * 1984-04-09 1991-10-02 Takeda Chemical Industries Ltd Stabile interleukin-2-zusammensetzung.
DK129385A (da) * 1985-03-22 1986-09-23 Novo Industri As Peptider og fremstilling deraf
US4937085A (en) * 1986-08-15 1990-06-26 Agra-Research, Inc. Discoloration preventing food preservative and method
GB8806893D0 (en) * 1988-03-23 1988-04-27 Unilever Plc Cosmetic composition
KR900003362A (ko) * 1988-08-24 1990-03-26 전학제 유전공학기법을 이용한 인체 인슈린 유사체의 제조방법
JPH0341033A (ja) * 1989-07-07 1991-02-21 Kyowa Hakko Kogyo Co Ltd 安定なモチリン類含有製剤
US5227293A (en) 1989-08-29 1993-07-13 The General Hospital Corporation Fusion proteins, their preparation and use
GR1005153B (el) 1989-08-29 2006-03-13 The General Hospital Corporation Πρωτεινες συντηξεως, παρασκευη τους και χρηση τους.
US5288931A (en) * 1991-12-06 1994-02-22 Genentech, Inc. Method for refolding insoluble, misfolded insulin-like growth factor-I into an active conformation
US5663304A (en) * 1993-08-20 1997-09-02 Genentech, Inc. Refolding of misfolded insulin-like growth factor-I
IL139335A (en) * 1994-01-03 2005-08-31 Genentech Inc Mpl ligand polypeptides, nucleic acids encoding them, vectors and host cells comprising such nucleic acids, processes for producing such polypeptides pharmaceutical compositions containing them and use thereof in the preparation of medicaments for treating thrombocytopenia
DE4405179A1 (de) * 1994-02-18 1995-08-24 Hoechst Ag Verfahren zur Gewinnung von Insulin mit korrekt verbundenen Cystinbrücken
US6165981A (en) * 1995-03-07 2000-12-26 Dade Behring Inc. Stabilizing solutions for proteins and peptides
US5780431A (en) * 1996-09-20 1998-07-14 Neurobiological Technologies, Inc. Pharmaceutical formulations of corticotropin releasing factor having improved stability in liquid form
DE19735711C2 (de) * 1997-08-18 2001-04-26 Aventis Pharma Gmbh Verfahren zur Herstellung eines Vorläufers von Insulin oder Insulinderivaten mit korrekt verbundenen Cystinbrücken

Also Published As

Publication number Publication date
EP1196447A1 (de) 2002-04-17
HUP0202264A2 (en) 2002-10-28
HUP0202264A3 (en) 2005-01-28
KR100754235B1 (ko) 2007-09-03
JP2003504313A (ja) 2003-02-04
PL200145B1 (pl) 2008-12-31
IL147250A (en) 2010-02-17
DE19930676A1 (de) 2001-01-18
WO2001002435A1 (de) 2001-01-11
SI1196447T1 (sl) 2009-08-31
KR20020026515A (ko) 2002-04-10
ATE423137T1 (de) 2009-03-15
CA2377794A1 (en) 2001-01-11
CY1109050T1 (el) 2014-07-02
AU768443B2 (en) 2003-12-11
BR0012150A (pt) 2002-05-21
CN1220703C (zh) 2005-09-28
US20020058623A1 (en) 2002-05-16
US7514403B2 (en) 2009-04-07
NO20016071D0 (no) 2001-12-12
NO20016071L (no) 2001-12-12
IL147250A0 (en) 2002-08-14
JP4555525B2 (ja) 2010-10-06
ES2321373T3 (es) 2009-06-05
BRPI0012150B8 (pt) 2021-05-25
MXPA01012836A (es) 2002-07-30
DE19930676B4 (de) 2006-01-19
US20040230038A1 (en) 2004-11-18
CA2377794C (en) 2011-12-06
AR024621A1 (es) 2002-10-16
BRPI0012150B1 (pt) 2016-06-14
EP1196447B1 (de) 2009-02-18
NZ516372A (en) 2004-03-26
AU5816400A (en) 2001-01-22
PT1196447E (pt) 2009-04-20
US6734164B2 (en) 2004-05-11
HK1047115B (zh) 2006-02-24
HK1047115A1 (en) 2003-02-07
CN1357008A (zh) 2002-07-03
US6339061B1 (en) 2002-01-15
NO329429B1 (no) 2010-10-18
PL353160A1 (en) 2003-10-20
DK1196447T3 (da) 2009-06-15
ZA200110507B (en) 2002-07-24
DE50015562D1 (de) 2009-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE3785864T2 (de) Verfahren zur Herstellung von menschlichem Epidermalwachstumsfaktor und dessen Analogen.
FI102843B (fi) Menetelmä oleellisesti puhdistettujen insuliinijohdannaisten valmistam iseksi
CN111334512A (zh) 含羟脯氨酸与羟赖氨酸的重组类人胶原蛋白及其生产方法
EP0510658B1 (de) Verbesserung der Ausbeute bei der Sekretion von disulfidverbrückten Proteinen
CN102015762A (zh) 获得纯化的生物活性异源蛋白的方法
DE102004058306A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Carboxy-terminal amidierten Peptiden
Pink et al. Regulation of S-layer protein synthesis of Bacillus stearothermophilus PV72 through variation of continuous cultivation conditions
CA2906593A1 (en) Method of protein purification
KR100218853B1 (ko) 인체 혈청 알부민의 제조방법
HU228936B1 (en) Method for stabilising proteins in complex mixtures during their storage in aqueous solvents
CN108192853B (zh) 一种促进微生物细胞转运葡萄糖、木糖和阿拉伯糖的方法及其在生物基产品发酵中的应用
DE3853743T2 (de) Rekombinanter menschlicher ADF.
DE69005451T2 (de) Somatotropinanaloge.
CS271191A3 (en) Enzymatic process of pre-proinsulins to insulins conversion
US6034224A (en) Method for solubilization and naturation of somatotropins
RU2122581C1 (ru) Штамм escherichia coli xli-blue/pinsr - продуцент препроинсулина
EA013263B1 (ru) Способ получения интерферона-бета
AU2011306653B2 (en) Improved process for production of recombinant human growth hormone
AT389890B (de) Verfahren zur herstellung von humaninsulin
KR100254806B1 (ko) 재조합 조피볼낙 성장호르몬의 대량 정제 방법 및 이를 이용한 어류성장 및 사료 효율의 증대방법
DE19948408A1 (de) Neue immobilisierbare Amylosucrase und dessen Verwendung sowie Verfahren zur Herstellung von Poly(1,4-alpha-glucan)