HU228867B1 - Electroporation reactor for continuously processing products in the form of pieces - Google Patents

Electroporation reactor for continuously processing products in the form of pieces Download PDF

Info

Publication number
HU228867B1
HU228867B1 HU0401095A HUP0401095A HU228867B1 HU 228867 B1 HU228867 B1 HU 228867B1 HU 0401095 A HU0401095 A HU 0401095A HU P0401095 A HUP0401095 A HU P0401095A HU 228867 B1 HU228867 B1 HU 228867B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
drum
reactor
electroporation
liquid
zone
Prior art date
Application number
HU0401095A
Other languages
English (en)
Inventor
Christoph Schultheiss
Martin Kern
Original Assignee
Karlsruhe Inst Fuer Technologie Kit
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karlsruhe Inst Fuer Technologie Kit filed Critical Karlsruhe Inst Fuer Technologie Kit
Publication of HUP0401095A2 publication Critical patent/HUP0401095A2/hu
Publication of HUP0401095A3 publication Critical patent/HUP0401095A3/hu
Publication of HU228867B1 publication Critical patent/HU228867B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23NMACHINES OR APPARATUS FOR TREATING HARVESTED FRUIT, VEGETABLES OR FLOWER BULBS IN BULK, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; PEELING VEGETABLES OR FRUIT IN BULK; APPARATUS FOR PREPARING ANIMAL FEEDING- STUFFS
    • A23N1/00Machines or apparatus for extracting juice
    • A23N1/006Machines or apparatus for extracting juice by electroplasmolysis
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23CDAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; MAKING THEREOF
    • A23C3/00Preservation of milk or milk preparations
    • A23C3/07Preservation of milk or milk preparations by irradiation, e.g. by microwaves ; by sonic or ultrasonic waves
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12MAPPARATUS FOR ENZYMOLOGY OR MICROBIOLOGY; APPARATUS FOR CULTURING MICROORGANISMS FOR PRODUCING BIOMASS, FOR GROWING CELLS OR FOR OBTAINING FERMENTATION OR METABOLIC PRODUCTS, i.e. BIOREACTORS OR FERMENTERS
    • C12M35/00Means for application of stress for stimulating the growth of microorganisms or the generation of fermentation or metabolic products; Means for electroporation or cell fusion
    • C12M35/02Electrical or electromagnetic means, e.g. for electroporation or for cell fusion

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Immobilizing And Processing Of Enzymes And Microorganisms (AREA)

Description

Elektroporáolós reaktor darabos termékek folyamatos feldolgozására
A találmány tárgya elektroporáclós reaktor darabos termékek, különösen mezőgazdaság! termékek, így cukorrépa, burgonya, zöldség, gyümölcs, gyógynövények, sőt állati termékek nagyfeszültségű Impulzusokkal folyadékban történő folyamatos, nagyipari feldolgozására. A mezőgazdasági termékek állhatnak a betakarítás sorén begyűjtött egész darabokból, mint leszitálható frakciók, vagy lehetnek előapritottak.
Elektroporációnak vagy elektroplazmolízísnek nevezzük azt az eljárást, amelynél a sejtekből álló anyag feltárásét pulzáló elektromos mezőkkel (nagyfeszültségű kisülésekkel) végezzük.
A szakirodalomból Ismertek olyan berendezések, amelyek növényi sejtek, és szivattyúval továbbítható élelmiszerek kezelésére használatosak. Ilyenek például a kővetkezők:
Az US 3,766,050 sz. szabadalmi leírás «Apparátus tor the treafment of fluids or Solutions by electric fields* (1973.10,16.) elférő módon elrendezett elektródákat és különféleképpen méretezett áramlási csatornákat tartalmazd reaktcrkíalakltásokat ismertet. A reaktorok kizárólag kis mennyiségű és kis részecskeméretű anyag feldolgozásánál alkalmazhatók,
Az US 4,723,483 sz, szabadalmi leírás „Electroplasmolyzer fór prooessíng vegetabie stock (1938, 02.09.) és a 2 610 489 sz. francia szabadalmi leírás „Elecfro-plasmolyzer fór prooessíng vegetabie materials* (1989.02.24.) kerek vagy derékszögű reakforkeresztmetszefet Ismertet, ahol az elektródapárok eltérő elrendezésben helyezkednek el, A termék a nehézségi erő vagy szivattyúnyomás hatására halad át a reaktoron. Az US 6,031,521 sz, szabadalmi leírásban „Electroplasmolyzer fór Processing plánt raw matéria!* (1991.07,16.) hasonló reaklorgeometriákat Ismertetnek, mint az US 4,723,483 sz, szabadalmi leírásban, ez elektromos energiát azonban elektromágnesek szolgáltatják.
Az US 5,188,800 sz. szabadalmi leírás „Electroporatíon of prokaryoííc oells* (1993,02,16.) Igen kis méretű laboratóriumi reaktorokat ismertet, amelyekben kis mennyiségű terméket kezelnek szakaszosan feszültségimpulzusokkal. A reaktorok nem tartalmaznak mozgó részeket.
Az US 5,549,041 sz. szabadalmi leírás „Satch mode food treatment using puised electrio fields’ (1996,08,27.) lapos elektródákkal ellátott kis mérető reaktorokat ismertet, ahol szivattyúzással mozgatják az elektródák között a kezelendő szuszpenziöí.
Az elektroporációs eljárást a sejteken belöli anyagok kinyerésére alkalmazzák, ahol az értékes anyagokat többnyire kipréselik vagy extrakcíós folyamatokkal nyerik, A polzáló elektromos terekkel végzett kezelés folyadékban történik, amely többnyire csekély vezetóképességü víz.
Az ismert berendezések (reaktorok) szivattyúzható élelmiszerek és szuszpenziók esetén használhatók.
Ha akár 20-30 eltérő darabból álló, egyenként 1~5 kg súlyú darabos termékek kezelését kell elvégeznünk, akkor az ismert reaktorokban a termék továbbítása már nem lehetséges.
A feldolgozandó anyag, például darabos mezőgazdasági termék nagyfeszültségű impulzusokkal való ipari kezelése az eddig ismert elektroporációs berendezésekkel szemben nagy folyamatos áthaladási teljesítményt tesz szükségessé a pulzáíő elektromos mező lehetőleg egyenletes ráhatása mellett. Ekkor a következő nehézségek lépnek fel, és az Ismert megoldásokkal kapcsolatos hátrányok az alábbiak:
-Termékáthaiadási teljesítmény
A mezőgazdasági termékek kezelésére szolgáló berendezéseknél gyakran nagy áthaladási teljesítmény szükséges (például a cukoriparban óránként SÖG Mg cukorrépa). A berendezésnek a termék legkisebb károsodása mellett kell a nagy áthaladási teljesítményt lehetővé tennie.
«Termékmozgatás
A kezelendő termék és a pulzáló kezeléshez szükséges folyadék sűrűsége között a különbség csekély. Ez azzal a következménnyel jár, hogy ha a kezelendő termék magától csúszik be a folyadékba, kis sebességgel süllyed csak le, és igy nem lesz kielégítően nagy a termékáthaiadási teljesítmény. Eldugulás
Annak következtében, hogy a kezelendő mezőgazdasági termékek eltérő mértani alakúak, nagy annak a veszélye, hogy dugulás lép fel, és a termék egy adott helyen felhalmozódik.
- Reaktorgeometrla, eldugulás
Tekintettel az energiaigény korlátozásához szükséges nagy erősségű elektromos mezők (elektromos impulzusok) alkalmazására, még nagy impulzusfeszültségek esetén sem valósítható meg túlságosan nagy reaktorátmérő. Kis reaktorátmérőnél viszont könnyen következik be dugulás.
- Termékveszteség
A fermékveszieségek (elöextrakció) elkerülése és a folyadékban felhalmozódó elektrolitok mennyiségének korlátozása érdekében nem keli feltétlenül ép termékeket (egész répát, almát, paradicsomot, uborkát stb.) kezelnünk, φ * Φ Φ Φ Φ φ φ * φ * X <φ φ φ φ * φ φ * φ φφ
Különösen gyümölcsök esetén figyelhető meg a termék feiüszása. Kielégítő kezelés azonban ilyenkor a feszültségimpulzusokkal nem érhető el.
- Az elektromos mező hatása
Az energiafelhasználás optimalizálásához szükség van arra, hogy a termék viszonylagos mozgást végezzen a pulzáló elektromos mezőhöz képest. Ezért tehát folyamatos ferméktövábbitásra van szükség.
A fentiekből adódott az a feladat, amely a találmányhoz vezetett, nevezetesen olyan berendezés készítése, amely viszonylag csekély termékszállítási keresztmetszet mellett nagy, például 600 Mg/h tömegáramot tesz lehetővé folyamatosan egy periodikusan vagy előre meghatározott időközökben pulzáló elektromos mezőn keresztül. Alkalmas impulzustermelo berendezések, például irányított vagy önáttöréssel működtetett kapcsolóval ellátott kondenxátorpad, Marx-generálor alkalmazásával elérhető a nem-termikus sejtfeltárás csekély fajlagos energiafelhasználás mellett történő nagyipari kivitelezése a vegetatív sejtek sejtmembránjának irreverzibilis perforációja útján,
A fentebb megfogalmazott feladatot az 1. igénypont szerinti jellemzőkkel rendelkező elektroporációs reaktorral oldjuk meg. A reaktor egy hengeres, elektromosan szigetelt vagy dielektromos anyagból készült dobból áll, amely vízszintes elhelyezkedésű, és a középvonala/forgásteogelye körül forog. A külső boritó felületén, a kerület mentén elosztva, továbbító elemek helyezkednek el· A továbbító elemek a domb forgástengelyével párhuzamosan foglalnak * φφφ
V φ φ φ <
* * X * * φ φ » * φ
Λ1· Φ Φ » V Φ φΦ bolyét, és sugárirányban kifelé irányulnak, Dielektromos anyagból készült, kettősfalú kamra veszi körül a belső falával a továbbító elemekkel ellátott dobot egészen a forgástengely felett elhelyezkedő nyitott részig anélkül, hogy érintkezne a dobbal, és attól mindenütt egyenlő távolságra van. A feldolgozandó anyagot adagoló berendezés a kamra nyitott részébe torkollik, és a torkolatának felső része illeszkedik a kamra belső falához a nyitott rész felső szélénél. A torkolat alsó részénél etetőfésű helyezkedik el, amelyen a dob továbbító elemei áthaladnak. A kamra alacsonyabban lévő nyitott részénél kivezető csúszda illeszkedik a belső falhoz. Kihordó fésű, amelyen a dob továbbító elemei a folyadékból való kiemelkedés után szintén áthaladnak, gyűjti össze az odaszállított, időközben elektromosan kezelt anyagot, és a kivezető csúszdára irányítja azt továbbszállítás céljából.
A reakciókamra legmélyebb részén, a külső lehatárolásnál foglal helyet legalább egy, a dob felé szigetelés nélküli elektródacsoport, amely legalább egy elektródából áll, és legfeljebb a dob magassága fölé nyúlik ki. Egy nagyfeszültségre alkalmas, vezérelt vagy önáttöréssel működtetett, gyors kapcsolón keresztül csatlakozik a külső elektromos energiatároló ehhez az elektrődaosoporthoz. Az elektromos energiatároló a cél szempontjából megfelelően gyorsan összekapcsolható az elektródacsoporttal. Előre meghatározható időközönként adunk nagy elektromos feszültséget erre az elekfrddacsoportra, és ezáltal a dobra erősített, és a dob tengelyén keresztül földelt potenciálelektródákon át lehetőleg homogén elektromos mező képződik, amely mindig
X* * X φ Φ * * » φ *
φ φ * ♦
X » X X φ
φ * φ olyan erős, hogy a folyadékban elhelyezkedő, feldolgozandó anyag elektroporáoiója lejátszódik.
Az üzemeltetésre kész berendezésnél mindegyik elekfródaosoportnak a dob borítása felé irányuló felületét állandóan teljes mértékben nedvesíti a folyadék. Emellett minden egyes elektródacsoport egy saját kapcsolón keresztül egy saját elektromos energiatárolóhoz csatlakozik, Az ilyen energiatároló többnyire egy gyorsan kisüthető kondenzátöfjpad, annak érdekében, hogy mindig eléggé gyorsan létrehozza a reakoiótartományokban az elektromos mező illetve feszültség növekedését. Jól beváltak erre a célra a Marx-generátorok.
Egyrészt célszerű, másrészt hosszú időn keresztül egyenletes üzemeltetést lehetővé tevő további jellemzők az alábbiak:
Szükség van arra, hogy a feldolgozandó anyagot csekély forgási sebesség mellett kényszerpályán szállítsuk, és a bemerítés! tartományban (gázmentesítő zóna) levegőmentésitsük. Á reakciózónában, a nagyfeszültségű kezelés során az elektródák viszonylagos mozgása következtében a pulzálással létrehozott elektromos mező elférő irányítottságot kap, ami kifejezetten javítja a kezelés eredményét.
Az üzemeltetés folyamán a folyadék szintje mindig a dob forgástengelye és a legmagasabb helyen ülő impulzüselekfróda vagy elektródacsoport között van. A folyadékba történő bemerítés olyan mélységben történik, amely legalább kétszerese a potenciál- és impulzuselektródok közötti távolságnak. Ezáltal elérhető a feldolgozandó anyagból és a folyadékból álló keverék biztos * « φ φ * ** *·* φ* levegőmentesítése, és a levegöbuborékok eltávolítása még az elektródák elérése elölt.
Az egész berendezés a környezettel szemben elektromágnesesen árnyékolt annak érdekében, hogy ne keletkezzenek zavarok a külső készülékeknél,
A találmányt a működtetés és a felépítés tekintetében a rajz segítségével részletesen Ismertetjük, A rajz az 1.-3, ábrából áll.
Az 1, ábra az elektroporációs reaktor oldalnézet! metszete.
A 2. ábra az elektroporációs reaktor tengelyirányú metszete. A 3. ábra a reakolótér köpenyfelületének lefejtése az elektróda elrendezéssel.
Az alábbiakban példaképpen cukorrépa kezelését ismertetjük.
Áz előzetesen megmosott répa a 13 termékadagolőn és a δ etetöfésün át érkezik az elektroporációs reaktor a adagoló zónájába és a szállitókamráöa. A száilltókamrát vagy a reakciókamrával együttes rést a dlelektromos bevonattal ellátott 7 dob és a 12 reakciókamra külső betárolása képezi.
Ahogy a 4 meghajtó egység forgatja a dobot, az 5 továbbító elemek lehúzzák a répát a 6 etetőfésűrőí, és a 7 dob, valamint a 12 reakcíókamra külső határolása közötti adagolórésbe továbbítják. A korábban még szárazon adagolt répa a 7 dob mintegy % kórülfordulása után az elektroporációs reaktor folyadékába kerül, amely ebben az esetben víz. Á bemerülés! részt a b. gázmentesítő zóna alkotja. Itt megfelelő intézkedésekkel, mint vízbefúvással, rezegtetéssei vagy egyéb alkalmas módon eltávolítjuk a répára tapadó légbuborékokat és általában a légbuborékokat. Ez azért fontos, mivel a nagyfeszüllság * * φ φ átütésekor ο gázbuborékokon lökéshullámok képződhetnek, amelyek a reaktor működését fokozatosan, lóhát hosszabb idő elteltével, károsíthatják, sőt, a reaktort tönkre is tehetik.
A vízbe való bemerülés és a gázmentesltés után a répadarabok a c reakcíózónába kerülnek. Az 1. ábra szerint ebből ketté van, lehet azonban osak egy, vagy akár kettőnél több. Az Impulzusfeszültség (Itt akár néhány 100 kV) az 1 fémeíektrédákon át a vízbe jut. A nagyfeszültséggel terhelhető 1 elektródák Itt a 12 kamra nagyfeszültségtől szigetelt falába vannak a dob felé történő kiemelkedés nélkül beépítve (lásd a 1., 2. és 3, ábrát), A nagyfeszültségű kisüléshez szükséges 2 ellenelektródákat Illetve az alap- vagy földpotenciált a 7 dob köpeny felületén a résben lévé, szigetelés nélküli fém szolgáltatja (lásd a 3, ábrát). Azáltal, hogy az egyes impulzuselektródák szögben helyezkednek el, az elektromos mező is különféle Irányítottságé lesz.
A szállítökamra továbbfordulásával továbbító elemek kiemelik a vízfürdőből a feldolgozott répákat, és azok a 14 kihordó fésűn keresztül eltávoznak a szállítókamráböl, Itt lecsepeghet a víz a répadarabokról, amelyek a további feldolgozás 15 kivezető csúszdáién át ahhoz továbbhaladnak.
Az 5 továbbitő elemek, a 11 reaktorház a 12 reakolókamránáí, a 7 dob dielektromos szigetelőrétege, valamint az Impulzuselektródák nagyfeszültségű szigetelése elektromosan szigetelő anyagból, például természetes színű polietilénből, fekete polietilénből, szürke polipropilénből, poliuretánbái (PU), erősített pl, üvegszállal erősített * φ φ ·'» φφφ φ φ * φ * φ φ ♦* φ φ* anyagokból készülnek. illetőleg ezek útján vannak villamosén szigetelve.
Az δ továbbító elemek elekje és felülete olymódon ven optimalizálva, hogy e szükséges mechanikai stabilitással rendelkezzék, és ne lépjenek fel nagyfeszültségű kűszókisüiések. Annak érdekében, hogy elektromágneses sugárzás ne jusson ki a környezetbe, a berendezés megfelelő, például fémes árnyékolással van ellátva.
Annak következtében, hogy a dob 3 forgástengelye a folyadékszint felett van, nem jelentkeznek ez egyébként nem egyszerűen leküzdhető tömítési, és ezzel együttjáró elektromos szigetelési nehézségek.

Claims (4)

1. Elektroporáclós reaktor darabos termékek, mint mezőgazdasági termékek, így cukorrépa, burgonya, zöldség, gyümölcs, gyógynövények, sőt állati termékek nagyfeszültségű impulzusokkal folyadékban történő folyamatos feldolgozására, azzal jellemezve, hogy az alábbiakból áll;
elektromos bevonattal ellátott vagy teljesen egészében dielektromos anyagból készült, körhenger alakú, fémes dobból {?}, amely vízszintesen fekszik, és a kőzépvonala/forgástengelye kórul percenként ö,S-4 fordulattal foroghat;
a dob (7) külső paiástfelülete mentén egyenletesen elhelyezkedő továbbító elemekből (5);
dielektromos anyagból készült házból (11), amely a reaktorfalával (12) a dobot (7) annak továbbító elemeivel (5) együtt egészen a forgástengely (3) felett lévő nyitott részig érintkezés nélkül körülveszi, és tőle egyenlő távolságban van;
a feldolgozandó anyagot bejuttató adagolóból (13), amelynek alsó részébe etetőfésű {6} van beépítve, amely utóbbi az eiektroporáoíós reaktor adagoló zónájába (a) vezet, és amelyen a dob (7) továbbító elemei (5) áthaladnak;
gázmentesító zónából (b), a dob (7) és a reaktorház (11) reaktorfala (12) közötti résben elhelyezkedő reakoiózónábói φ*
X * (c), valamint kivezető zónából <d), amelyen a továbbító elemek (5) áthaladnak;
- kihordó fésűből (14), amelyen a dob (7) továbbító elemei (5) ugyancsak áthaladnak, a feldolgozott anyag összegyűjtése és a kivezető zónában (d) elhelyezett kivezető csúszdára (15) terelése érdekében;
» a reaktorfal (12) legmélyebb részén elhelyezkedő, legalább egy elektródát (1) tartalmazó legalább egy, a dob (7) felé eső részén szigetelés nélküli elektródosoportból (1), amely legfeljebb a dob burkolatának egy részén nyúlik fúl, és amelyet a kezelő folyadék állandóan nedvesít, minden egyes elektródacsoport saját kapcsolón keresztül saját elektromos energiatárolóhoz csatlakozik;
- a fémes dob (?) díelektromos bevonatában lévő, a rés felé irányuló nyilasok (2) csoportjaiból vagy a rés felé szigetelés nélkül a dobon (7) vagy a díelektromos anyagból készült dobon (7) ei-heiyezkedő földelt elektródákból, ahol a dobon (7) lévő, szigete-lés nélküli eiektródafeiűlefek a dob tengelyén (3) át földelve vannak, annak érdekében, hogy a résben a nagyfeszültséggel terhelendő elektródaosoport legfeljebb 3 pseo alatt 10 kV/om elektromos térerősséget hozhasson létre, és ezáltal a folyadékban elhelyezkedő, kezelendő anyag biológiai sejtjei a mindenkori z főtengelyük, a biológiai sejt hosszabb tengelye mentén legalább egyszer az át-haladás folyamán elérjék az irreverzibilis elektroporáclóhoz szükséges
A$»z*Ea10V küszöb potenciál-különbséget;
a résben lévő folyadékból, amelynek szintje a forgástengely (3) alatt és a legmagasabban elhelyezkedő
ΦΟ * φ φ * <φ φ * elektródacsoport felett ven; és amelyek mellett a kezelendő anyag folyadékba való bemerülés! mélysége, a gázmentesító zóna (b), - a kezelendő anyagból és a folyadékból álló elegy biztonságos levegő-mentesítése érdekében - legalább egy résszélességnyi értékű,
2, Az 1. Igénypont szerinti elektroporáciös reaktor, azzal jellemezve, hogy a dobon (7) elhelyezkedő továbbító elemek (δ) vagy dielektromos bevonattal vannak ellátva, vagy dielektromos anyagból vannak, hajlítási merevséggel rendelkeznek, felületük kopásálló, a környezetűkben lezajló műveletekkel szemben pedig közömbösek,
3, A 2. igénypont szerinti eiektroporáclós reaktor, azzal jellemezve, hogy a dobon (7) elhelyezkedő, hajlltásmerev továbbító elemek (5) rugalmasan vannak ágyazva.
4, Az 1.-3. Igénypont bármelyike szerinti eiektroporáclós reaktor, azzal jellemezve, hogy a berendezés fémburkoiata útján kifelé elektromágnesesen szigetelve van.
HU0401095A 2001-09-10 2002-08-27 Electroporation reactor for continuously processing products in the form of pieces HU228867B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10144479A DE10144479C2 (de) 2001-09-10 2001-09-10 Elektroporationsreaktor zur kontinuierlichen Prozessierung von stückigen Produkten
PCT/EP2002/009529 WO2003022080A1 (de) 2001-09-10 2002-08-27 Elektroporationsreaktor zur kontinuierlichen prozessierung von stückigen produkten

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0401095A2 HUP0401095A2 (hu) 2004-09-28
HUP0401095A3 HUP0401095A3 (en) 2005-11-28
HU228867B1 true HU228867B1 (en) 2013-06-28

Family

ID=7698467

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0401095A HU228867B1 (en) 2001-09-10 2002-08-27 Electroporation reactor for continuously processing products in the form of pieces

Country Status (11)

Country Link
US (1) US20050199134A1 (hu)
EP (1) EP1424910B1 (hu)
AT (1) ATE360376T1 (hu)
CA (1) CA2460569C (hu)
DE (2) DE10144479C2 (hu)
ES (1) ES2282466T3 (hu)
HU (1) HU228867B1 (hu)
MD (1) MD3640C2 (hu)
PL (1) PL199833B1 (hu)
RO (1) RO121667B1 (hu)
WO (1) WO2003022080A1 (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2259861B1 (es) * 2003-11-24 2007-10-01 Universidad De Zaragoza Proceso de extraccion de componentes de la uva.
DE102004013762B4 (de) * 2004-03-20 2006-08-03 Forschungszentrum Karlsruhe Gmbh Verfahren zur besseren und schonenden Freisetzung wertgebender Inhaltsstoffe aus Weinbeeren und ein daraus gewonnener Most
DE102004025046A1 (de) * 2004-05-18 2005-12-15 Forschungszentrum Karlsruhe Gmbh Einrichtung zum Elektroporieren von biologisch pflanzlichem Prozeßgut
DE102004028782B4 (de) * 2004-06-16 2012-03-01 Südzucker Aktiengesellschaft Mannheim/Ochsenfurt Extraktion von Inhaltsstoffen aus Rübenschnitzeln
HUE027935T2 (hu) 2005-05-12 2016-11-28 Estrella Maarud Holding As Burgonya kezelés
DE102005062933A1 (de) * 2005-08-24 2007-03-22 Triton Gmbh Verfahren zur Behandlung von eine Zellstruktur aufweisenden Rohstoffen in der fleisch-, fleischnebenprodukte-, fisch- und seafoodverarbeitenden Nahrungsmittelindustrie
DE102006041447A1 (de) * 2006-09-04 2008-03-20 Lorenz Bahlsen Snack-World Holding Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Herstellen von Kartoffelchips
DE102007016927A1 (de) 2007-04-05 2008-10-16 Kern, Martin Verfahren zur reversiblen und irreversiblen elektrophysikalischen Zellporation und die zur Durchführung erforderlichen Porationsreaktoren
SI1980158T1 (sl) * 2007-04-05 2010-09-30 Intersnack Knabber Geback Gmbh Postopek za odstranjevanje celičnih sestavin kitvorijo akrilamid in ali melanoidin iz škrobnatega rastlinskega materiala in rastlinski materialz zmanjšano vsebnostjo akrilamida in ali melanoidinov
DE102007039115A1 (de) 2007-07-24 2009-01-29 Breuer, Birgit Verfahren und Vorrichtung zur Aufbereitung organischer und/oder anorganischer Medien
DE102008020429B4 (de) 2008-04-24 2012-02-02 Südzucker AG Mannheim/Ochsenfurt Verfahren zur Elektroporation von Rübenschnitzeln und Vorrichtung zur Durchführung dieses Verfahrens
FR2959399B1 (fr) * 2010-05-03 2012-10-12 Maguin Sas Procede et installation de traitement des tissus vegetaux pour en extraire une substance vegetale, notamment un jus.
DE202010007723U1 (de) * 2010-06-08 2011-09-29 Big Dutchman Pig Equipment Gmbh Flüssigfütterungsanlage mit Aufschlußreaktor
DE202010012478U1 (de) 2010-09-10 2011-12-12 Süd-Chemie AG Vorrichtung zur elektrokinetischen Desintegration der Zellbestandteile wässriger Suspensionen ohne verfahrensbedingte Vorzerkleinerung
DE102010052723B4 (de) 2010-11-25 2013-11-07 Technische Universität Ilmenau Verfahren und Vorrichtung zum Vorbereiten oder Bearbeiten von Prozessgut, insbesondere biologischen Prozesgut
DE102018201498A1 (de) * 2018-01-31 2019-08-01 Elea Vertriebs- Und Vermarktungsgesellschaft Mbh Vorrichtung zur Elektroporation von Lebensmitteln mit einem Schutz gegen Ablagerungen
DE102021107046A1 (de) * 2021-03-22 2022-09-22 Elea Service Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Elektroporation eines biologischen Prozessgutes

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH495772A (de) 1966-05-24 1970-09-15 Chemolimpex Verfahren und Einrichtung zur Behandlung von flüssigen Stoffen, insbesondere von Lösungen, durch elektrische Felder
SU751387A1 (ru) * 1978-05-15 1980-07-30 Опытный Завод Института Прикладной Физики Ан Молдавской Сср Способ электроплазмолиза растительного сырь
SU786966A1 (ru) * 1979-02-22 1980-12-15 Институт Прикладной Физики Академии Наук Молдавской Сср Электроплазмолизатор дл растительного сырь
SU843931A1 (ru) * 1979-04-11 1981-07-07 Опытный Завод Института Прикладной Физикиан Молдавской Ccp Электроплазмолизатор дл растительногоСыРь
SU888921A1 (ru) * 1979-09-21 1981-12-15 Министерство Пищевой Промышленности Молдавской Сср Электроплазмолизатор дл растительного сырь
US4723483A (en) 1982-05-26 1988-02-09 Institut Prikladnoi Fiziki Akademii Nauk Moldav-Skoi Ssr Electroplasmolyzer for processing vegetable stock
SE430947B (sv) * 1982-05-26 1983-12-27 Inst Prikladnoi Fiziki Akademi Elektrisk plasmolysator for behandling av vegetabiliska ramaterial elektrisk plasmolysator for behandling av vegetabiliska ramaterial
SU1336293A1 (ru) * 1986-03-31 1990-05-15 Институт Прикладной Физики Ан Мсср Электроплазмолизатор дл растительного сырь
JPH02500948A (ja) * 1987-06-19 1990-04-05 インスティテュト プリクラドノイ フィジキ アカデミイ ナウク モルダフスコイ エスエスエル 野菜原料の加工方法および加工装置
FR2619489B1 (fr) 1987-08-21 1990-01-12 Inst Prikladnoi Fiziki Akademi Electroplasmolyseur pour le traitement de matieres vegetales
US5186800A (en) 1988-04-18 1993-02-16 Bio-Rad Laboratories, Inc. Electroporation of prokaryotic cells
US5031521A (en) * 1989-03-27 1991-07-16 Grishko Alexei A Electroplasmolyzer for processing plant raw material
US5549041A (en) * 1995-03-02 1996-08-27 Washington State University Research Foundation Batch mode food treatment using pulsed electric fields
US6331321B1 (en) * 2000-04-25 2001-12-18 John A. Robbins Process and apparatus for reduction of microorganisms in a conductive medium using low voltage pulsed electrical energy

Also Published As

Publication number Publication date
MD20040079A (en) 2004-08-31
PL367363A1 (en) 2005-02-21
HUP0401095A2 (hu) 2004-09-28
CA2460569A1 (en) 2003-03-20
US20050199134A1 (en) 2005-09-15
HUP0401095A3 (en) 2005-11-28
WO2003022080A1 (de) 2003-03-20
EP1424910A1 (de) 2004-06-09
DE10144479C2 (de) 2003-09-04
EP1424910B1 (de) 2007-04-25
RO121667B1 (ro) 2008-02-28
PL199833B1 (pl) 2008-11-28
MD3640C2 (ro) 2009-02-28
CA2460569C (en) 2010-05-11
MD3640B2 (ro) 2008-07-31
DE10144479A1 (de) 2003-03-27
ES2282466T3 (es) 2007-10-16
DE50210040D1 (de) 2007-06-06
ATE360376T1 (de) 2007-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU228867B1 (en) Electroporation reactor for continuously processing products in the form of pieces
AU602486B2 (en) Apparatus and method for electro-heating of food products
EP2666371B1 (en) Apparatus and process for heat treating a packaged food product
EP1906772B1 (en) Potato treatment
EP1000554B1 (en) Integrated modular design of a pulsed electrical field treatment chamber
US8734717B2 (en) Sterilisation of liquids in hermetically closed vessels
US10919045B2 (en) Method and device for fragmenting and/or weakening pourable material by means of high-voltage discharges
JP2011518556A (ja) スライスした甜菜の電気穿孔方法及びこの方法を実施するための装置
US20100112151A1 (en) High-voltage pulsed electrical field for antimicrobial treatment
DK1980158T6 (en) A method for removing akrylamid- and / or cell-melanoidindannende ingredients from starchy plant material, as well as plant material with a reduced content of acrylamide and / or melanoidins.
WO2018206637A1 (en) Apparatus and method to heat animal raw fat material to produce fat
US8435580B2 (en) Method and apparatus for peeling produce in batch or continuous flow
SE452055B (sv) Sett och anordning for avlegsnande av vatten fran en flytande eller pastaformig blandning
Sack et al. Design considerations for electroporation reactors
US20070039489A1 (en) Material immersion apparatus
RU2729153C2 (ru) Микроволновая установка с коническими резонаторами для термообработки непищевых отходов животного происхождения в непрерывном режиме
CN115103604A (zh) 用于处理生物材料的pef系统
WO2005120239A1 (en) Fruit treating apparatus and procedures
EP1331460A2 (en) Apparatus for continuous centrifugation, particularly for leaf food products
US20210022374A1 (en) Device and method for pasteurizing and/or sterilizing particulate material
KR20220123716A (ko) 세포를 처리하기 위한 장치
SU1542529A1 (ru) Устройство дл электротермической обработки кормов
NZ533459A (en) Fruit treating apparatus and procedures

Legal Events

Date Code Title Description
GB9A Succession in title

Owner name: KARLSRUHE INSTITUT FUER TECHNOLOGIE (KIT), DE

Free format text: FORMER OWNER(S): FORSCHUNGSZENTRUM KARLSRUHE GMBH, DE

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees