HU224749B1 - Method for producing glass sheets using flotation - Google Patents

Method for producing glass sheets using flotation Download PDF

Info

Publication number
HU224749B1
HU224749B1 HU9900620A HUP9900620A HU224749B1 HU 224749 B1 HU224749 B1 HU 224749B1 HU 9900620 A HU9900620 A HU 9900620A HU P9900620 A HUP9900620 A HU P9900620A HU 224749 B1 HU224749 B1 HU 224749B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
glass
less
glass melt
molten
layer
Prior art date
Application number
HU9900620A
Other languages
English (en)
Inventor
Michel Coquillon
Gilles Courtemanche
Original Assignee
Saint Gobain Vitrage
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint Gobain Vitrage filed Critical Saint Gobain Vitrage
Publication of HUP9900620A2 publication Critical patent/HUP9900620A2/hu
Publication of HUP9900620A3 publication Critical patent/HUP9900620A3/hu
Publication of HU224749B1 publication Critical patent/HU224749B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B18/00Shaping glass in contact with the surface of a liquid
    • C03B18/02Forming sheets
    • C03B18/04Changing or regulating the dimensions of the molten glass ribbon
    • C03B18/06Changing or regulating the dimensions of the molten glass ribbon using mechanical means, e.g. restrictor bars, edge rollers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Joining Of Glass To Other Materials (AREA)

Description

A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 224 749 Β1
A találmány tárgya eljárás üveglap gyártására, amelyben üvegolvadékot öntünk egy, az üvegolvadéknál sűrűbb folyékony támaszfelületre, amely támaszfelületen terülő olvadékot formáljuk. A találmány tárgya továbbá alakítóeszköz és üveglap.
Síküveg úsztatással történő előállítása úgy történik, hogy az üvegolvadékot egy, az üvegolvadéknál sűrűbb, folyékony támaszfelületre, például ónfürdő felületére öntik, a támaszfelületen szétterülő üvegolvadék-réteget kétoldali hengerléssel alakítják, megszilárdulásig hűtik, majd táblákká darabolják.
A jelenleg használatos ilyen eljárásokban a támaszfelületen elterülő üvegolvadék-réteg két oldalán elrendezett hengerekkel állítják be az üvegréteg vízszintes irányú szélességét. Az ilyen kialakítású gyártósorok nagy (napi néhány száz tonna) teljesítményűek, és különböző vastagságú (néhány milliméter és vastagabb) síküveg táblák előállítására alkalmasak. Az ismert eljárás hiányossága többek között, hogy nagy az energiaigénye, mert az ónfürdő hossza mentén elrendezett határolóhengereket hűteni szükséges, a határolóhengerek által felgyűrt széleket az üvegtábláról el kell távolítani, ami jelentős veszteséget jelent a termékkihozatalban, az üvegréteg haladási irányában utolsó határolóhengerek közötti szakaszon elvékonyodás figyelhető meg, ami az üvegtáblában optikai hibát eredményezhet. Az elvékonyodási jelenség vékonyabb (például 3 mm vastag) síküveg előállítása esetén olyan mértékű lehet, hogy a gyártmány emiatt selejtnek minősül. A határolóhengerek alkalmazása vékonyabb síküveg gyártása során szélesebb leeső sávot eredményez, mint vastagabb síküveg gyártása esetén, amin úgy próbálnak segíteni, hogy széles ónfürdő támaszfelületet alkalmaznak, és a támaszfelület hossza mentén viszonylag nagyszámú határolóhengert rendeznek el. A geometrikus (felületarányos) kihozatal így sem kielégítő, különösen vékonyabb síküvegek gyártása esetén.
Az FR 1,378,839 szabadalom és 86221, 86222, 86217, 87798 és 91543 kiegészítései, valamint az FR 2,123,096 és FR 2,150,249 szabadalmak szerint ismert olyan eljárás is, amelyben határolóhengerek helyett folyamatosan az üvegréteggel együtt haladó, flexibilis határoló fémhuzalokat alkalmaznak. Ez a megoldás jelentősen nagyobb kihozatali eredményez, mint a határolóhengeres megoldás, emellett kisebb az üvegréteg elvékonyodására való hajlam is. E megoldással azonban eddig vékony síküveg gyártásában nem értek el megfelelő minőséget, különösen az üvegréteg vastagsága volt egyenetlen (középen vékonyabb üvegréteg).
Célunk a találmánnyal az ismert megoldások említett hiányosságainak kiküszöbölése, olyan eljárás és alakítóeszköz megalkotásával, amelyekkel lehetővé válik az ismerteknél egyenletesebb optikai tulajdonságú, vékony síküveg előállítása is, az ismerteknél jobb kihozatali aránnyal.
A feladat találmány szerinti megoldása eljárás üveglap gyártására, amelyben üvegolvadékot öntünk egy, az űvegolvadéknál sűrűbb folyékony támaszfelületre, amely támaszfelületen terülő olvadékot formáljuk, amely eljárás során a támaszfelületen terülő üvegolvadékot kétoldalt mozgásában kísérő, az üvegolvadék-réteg széleivel érintkező, az üvegolvadékhoz tapadó, szilárd anyagú, flexibilis vezetőelemek között, a vezetőelemek húzásával terítjük, amely üvegolvadék-réteg sebességének (s) és a képződő üveglap vastagságának (t) szorzata (P) kisebb, mint 2,5*KHm2^1, előnyösen 2*. 1*, 0,9*, OJxlO-4 m2s-1, vagy még kevesebb.
Előnyösen az üvegolvadék-réteg sebességét kisebb mint 10-15 m/percre választjuk.
Célszerűen az üvegolvadék anyagának kristályosodási sebessége kisebb, mint 1,5 pm/perc 1000 Pá s és 10 000 Pá s dinamikai viszkozitásértékek között.
Előnyösen a térfogat 70%-ánál jobb geometrikusán megfelelő üveglap-kihozatalt érünk el.
Célszerűen mindkét oldali vezetőelemet az útja során terelőelem segítségével érintkezésbe hozzuk az üvegolvadék-réteggel, majd másik terelőelemmel széttartó irányban vezetjük, ezáltal haladásirányban szélesedő felületet képezünk az üvegolvadék-rétegből.
Előnyösen elvékonyodást a szélességnek kevesebb mint 10%-án engedünk meg.
A találmány szerinti megoldás továbbá alakítóeszköz az eljárásban történő alkalmazásra, amely alakítóeszköznek mindkét oldali vezetőelemet az útja során üvegolvadék-rétegbe nyomó terelőeleme és a vezetőelemeket széttartó irányban vezető terelőeleme van, ahol a széttartás szöge kisebb, mint 25°.
Célszerűen az eljárással 6 mm-nél vékonyabb üvegtáblát készítünk, de készíthető 0,4 mm vastagságú vagy még vékonyabb síküveg is.
A találmány szerinti megoldás továbbá üveglap, az eljárással készítve, amely üveglap anyagának munkatartománya 350 °C vagy még kisebb, amely munkatartomány határai a 100 Pá s és 105 Pá s dinamikai viszkozitáshoz tartozó hőmérsékletek.
Az alábbiakban kiviteli példákra vonatkozó rajz alapján részletesen ismertetjük a találmány lényegét. A rajzon az
1. ábra üveglapgyártó berendezés részlete, a találmány szerinti alakítóeszközzel.
A találmány szerinti eljárás különösen alkalmas egyenletes optikai felületminőségű, vékony síküvegek gazdaságos (viszonylag nagy kihozatali arányú) előállítására.
A találmány szerinti eljárásban üvegolvadékot öntünk egy, az üvegolvadéknál sűrűbb folyékony támaszfelületre, amely támaszfelületen terülő olvadékot formáljuk, amely eljárás során a támaszfelületen terülő üvegolvadékot kétoldalt mozgásában kísérő, az üvegolvadék-réteg széleivel érintkező, az üvegolvadékhoz tapadó, szilárd anyagú, flexibilis vezetőelemek között, a vezetőelemek húzásával terítjük, amely üvegolvadék-réteg s sebességének és a képződő üveglap t vastagságának P szorzata kisebb, mint 2,5*1 (Hm2 s_1, előnyösen 2*, 1*, 0,9*, OJxlO-4 m2 s-1 vagy még kevesebb.
Egy erre alkalmas, a találmány szerinti húzó- és határolószerkezettel ellátott berendezés részlete felülnézetben van ábrázolva az 1. ábrán. Egy 1 kád 2 fémfürdőt alkotó ón- vagy ónötvözet-olvadékkal van töltve, amely, az üvegolvadéknál sűrűbb és nagyobb fajsúlyú
HU 224 749 Β1 fémfürdő felülete támaszfelületként szolgál a bevezető- 4 zónában ráöntött üvegolvadék számára. A 2 fémfürdő felületét a bevezető- 4 zóna környezetében, az üvegolvadék haladási irányában széttartó 3 korlátfalak határolják, a bevezető- 4 zóna fölött pedig nedvesítő 10 hátfal záija le a támaszfelületet.
A széttartó 3 korlátfalak vége előtt pipa alakú 7 vezetőcsövön át, mindkét oldalon egy-egy szál vezető5 huzal (vezetőelem) van a 2 fémfürdő szélei fölé vezetve, 8 terelőelemekkel az üvegolvadék-rétegbe benyomva és 9 terelőelemekkel az üvegréteg haladási irányában, egy első szakaszon, vízszintesen széttartó irányban vezetve. A vezető- 5 huzalok egy-egy 6 csövéről folyamatosan tekercselődnek le az ábrán nem ábrázolt szerkezet által az 1 kád szélein belüli tartományban húzva.
A találmány szerinti eljárásban az üvegolvadék-réteg fürdő kimeneténél mért s sebességének és a képződő üveglap t vastagságának P szorzata kisebb, mint 2,5*1 O^W s-1, előnyösen 2χ, 1χ, 0,9*, O.IxKHm^s-1, vagy még kevesebb. E meghatározásban t vastagságon az üveglap átlagos vastagsága értendő, azután, hogy a vezetőelemeket tartalmazó két szélső sávot leválasztottuk róla, illetve a t vastagság a megszilárdult üvegtábla átlagos vastagságát jelenti. Ez lehet 2 mm-nél kisebb, például 0,4 mm is.
Ha például 2 mm vastag üveglapot állítunk elő, az üvegolvadék (kimeneti) s sebességét 7,5 m/percnél kisebbre választjuk, azaz előnyösen például 6 m/percre, 4,5 m/percre, 3 m/percre, 1 m/percre, vagy 0,5 m/percre választjuk, a kívánt optikai minőség függvényében.
Ha például 4 mm vastag üveglapot állítunk elő, az üvegolvadék (kimeneti) s sebességét 3,75 m/percnél kisebbre választjuk, azaz előnyösen például 3 m/percre, 2,25 m/percre, 1,5 m/percre, vagy 0,5 m/percre választjuk, a kívánt optikai minőség függvényében. A 2-4 mm közötti vastagságtartományban ezeket a sebességértékeket célszerű választani.
Az így megválasztott sebességértékek mellett egyenletesebb üveglapvastagság, kisebb optikai felületi hiba érhető el, mint az ismert megoldások esetében, amelyekben a fenti értékeknél jelentősen nagyobb sebességeket alkalmaznak. Az ismert eljárásokban minél vékonyabb üveglapot állítanak elő, annál nagyobb sebességet alkalmaznak a nagyobb termelékenység érdekében.
A vezetőelemek (5 huzalok) lehetnek fém- vagy fémötvözet huzalok, sodratok, fonatok, hálók, szalagok, vékony láncok stb., de lehetnek nemfémes vezetőelemek is. Ilyen vezetőelemek ismertek például az FR 1,378,839, az FR 2,123,096 és az FR 2,150,249 szabadalmak leírásából. A találmány szerint előnyösen alkalmazhatók az 1-2 mm átmérőjű, közönséges fémhuzalok, amelyek anyaga például rozsdamentes acél vagy rozsdaálló ötvözet.
Ezek a vezetőelemek (5 huzalok) általában meg vannak feszítve az adagoló- 6 cséve és egy, a rajzon nem ábrázolt, a kád kimenővégén elrendezett, másik feszítőeszköz között. Az 5 huzalok 7, 8 terelőelemei lehetnek nyomógörgők, hengerek, rudak vagy más alkalmas eszközök. A vezetőelemeket a szétterülő üvegolvadék-réteg széleibe beágyazzuk a 8 terelőelem segítségével, így a vezetőelemek egyrészt oldalirányban határolják az üvegréteget, másrészt az üvegréteg húzására szolgálnak. A vezetőelemek a szétterülő üvegolvadék szélének közvetlen közelében beágyazhatok, így csak egy keskeny leesősávot képeznek a megszilárduló üveglap két szélén. Emiatt a felületarányos kihozatal az ismert eljárásokhoz képest magas lehet.
Az üvegolvadék-réteg mindkét oldali szélébe beültetünk egy-egy folyamatos vezetőelemet. A vezetőelemeket esetleg fűthetjük az üveg általi jobb nedvesíthetőség és a jobb beágyazódás érdekében, de erre általában nincs szükség. A 8, 9 vezetőelemek kialakítása olyan, hogy kopásnak és az üvegolvadék okozta korróziónak ellenálljon. A 7, 8 vezetőelemek anyaga előnyösen molibdén vagy volfrám, alumíniumréteggel borítva. A 7, 8 vezetőelemek általában állítható karon vannak elrendezve, így a helyzetük állítható. Vezetőcső vagy más vezetőelem is alkalmazható a vezető- 5 huzal megfelelő (meghatározott szögben széttartó) vonalvezetésének biztosítására.
A kétoldali vezetőelemek befolyásolják az üvegolvadék terülését, mozgását és rétegvastagságának alakulását. A mozgó vezetőelemeket az üvegolvadékkal társítjuk, már a felöntés környezetében, az üvegréteg a mozgó vezetőelemek között szélesedik, terül tovább. Összehasonlításul megemlítjük, hogy az ismert, FR 1,378,839, az FR 2,123,096 és FR 2,150,249 szabadalmi leírások szerinti vezetőelemeket a szétterülés után társítják az üvegolvadék-réteghez és eltávolítják az üvegolvadék-réteg széléről, mielőtt az teljesen megmerevedne.
Attól a ponttól, ahol a vezetőelemet rányomjuk az üvegrétegre, addig a pontig tartó szakaszon, ahol a találmány szerint leválasztjuk a vezetőelemet az üvegrétegről, legalább egy távolságtartó terelőelemet alkalmazunk, amely távolságtartó terelőelemen átvezetett vezetőelem keresztirányban húzza, feszíti az üvegolvadék-réteget, ezzel elérve, hogy a kívánt szélességű és vastagságú síküveg alakuljon ki. A vezetőelemek biztosítják ezt a szélességet egészen az üvegolvadék lehűléséig. A távolságtartó terelőelemek rendszerint szimmetrikusan vannak elrendezve az üvegolvadék-réteg mindkét oldalán. Egy előnyös kialakításban egy ilyen pár távolságtartó terelőelem van alkalmazva.
A terelőelemek különböző kialakításúak lehetnek: lehetnek gyűrűk, horgok, rudacskák, függőleges rudak stb. A terelőelemek általában kopásnak és korróziónak ellenálló anyagból készülnek, így például molibdénből vagy volfrámból, alumínium borítóréteggel. A terelőelemek helyzete általában változtatható, ennek érdekében általában állítókaron vannak elrendezve. Állításukkal változtatható az üvegolvadék-réteg szélessége. A terelőelemek állítókarjai rendszerint hőálló, hőnyúlásnak ellenálló anyagból készülnek. A terelőelemek lehetnek fűthetők is, annak érdekében, hogy a terelőelemen esetleg beszakadt üvegréteg a terelőelemet elhagyva összehegedjen. A terelőelemek fűtésére általában csak olyan helyen elrendezett terelőelem esetében van szükség, ahol az üvegolvadék dinamikai viszkozitása még
HU 224 749 Β1 kisebb 5000 Pas-nál (50 000 Poise-nál). A távolságtartó terelőelemeket általában olyan zónában telepítjük, ahol az üveg dinamikai viszkozitása 500-5000 Pá s (5000-50 000 poise) közötti értékű. A lenyomó 8 terelőelem és a távolságtartó 9 terelőelem közötti távolságot úgy választjuk meg, hogy az utolsó távolságtartó 9 terelőelemet elhagyó üvegolvadék lap sebessége a teljes szélességében egyforma legyen. Ilyen feltétel teljesülése esetén az üveglap esetleges helyi elvékonyodásai (necking) kis területre korlátozódnak. A tapasztalat azt mutatja, hogy elvékonyodás az üvegtábla szélességének 7-10%-ában fordul elő, szemben az ismert vezetőgörgős eljárásokkal, ahol az elvékonyodás az üvegtábla-szélesség 50%-át is elérheti.
Egy előnyös kialakításban a két oldalon szimmetrikusan elrendezett, egy-egy lenyomó 8 terelőelemet és egy-egy távolságtartó 9 terelőelemet alkalmazunk, ahol a lenyomó 8 terelőelemek és távolságtartó 9 terelőelemek közötti vezető- 5 huzalok iránya egymáshoz mért, általában 25°-nál kisebb szöget, előnyösen 20°-ot zár be. A haladás irányában ily módon széttartó 5 huzalok keresztirányban széthúzzák az üvegolvadék-réteget a kívánt szélességre. Ez a széthúzás nagymértékben javítja az üvegréteg optikai egyenletességét. Ennél nagyobb szögű széttartás már nagyon drasztikus keresztirányú húzást eredményez, ezért nem minden üvegfélénél alkalmazható.
Az üvegolvadék anyagának tűrőképessége akkor megfelelő, ha kristálynövekedési sebessége kisebb, mint 1,5 pm/perc, előnyösen kisebb, mint 1 pm, az 1000 és 10 000 Pá s dinamikai viszkozitás tartományban. Az üveg kristálynövekedési sebessége 1000 Pá s dinamikai viszkozitás mellett előnyösen kisebb, mint 0,4 pm/perc, előnyösen 0,2 pm/perc az üvegesedés visszaalakulása jelenségének elkerülése érdekében, amely visszaalakulás különösen a terelőelemek környezetében következhet be.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazott üveganyagnak teljesítenie szükséges a szakemberek által ismert, az ismert eljárásokhoz szükséges követelményeket, de nem szükséges, hogy arzént, antimont, ónt, fluort vagy más, hasonló ötvözőanyagot tartalmazzanak.
A hagyományosan alkalmazott szóda-mész-szilícium üveg mellett alkalmazhatók kisebb munkatartományú üveganyagok is. Munkatartomány azon hőmérsékletek közötti tartomány, amely hőmérsékletek a 100 Pá s és 105 Pá s dinamikus viszkozitáshoz tartozó olvadék-hőmérsékleteknek felelnek meg. Előnyösen a munkatartomány kisebb, mint 350 °C, célszerűen kisebb, mint 300 °C.
A találmány szerinti eljárással gyorsabban kialakul a végleges üvegréteg-vastagság, mint a vezetőgörgős eljárás esetében. Mindazon üveganyagok, amelyek a vezetőgörgős eljárás alkalmazásában megfelelnek, még inkább megfelelnek, előnyösen alkalmazhatók a találmány szerinti eljárás céljaira is.
Alkalmas üveganyagok részletesen megismerhetők az alábbi irodalmi helyeken: EP 526,272, EP 576,362, FR 2,727,399, FR 275,713, FR 2,725,714, WO-96/11888 és WO-96/11887.
Előnyösen alkalmazható a találmány szerinti eljárásban a WO-96/11887 irodalmi helyen ismertetett, alábbi összetételű üveganyag (arányok tömegszázalékban kifejezve):
SiO2 45-68%
AI2O3 0-20%
ZrO2 0-20%
B2O3 0-10%
Na2O 2-12%
K2O 3,5-9%
CaO 1-13%
MgO 0-8%, amelly anyagra jellemző, hogy a SiO2, AI2O3, ZrO2 oxidok aránya egyenlő vagy kisebb, mint 70%, az AI2O3 és ZrO2 oxidok aránya egyenlő vagy nagyobb, mint 20%, az alkálifém Na2O és K2O oxidok aránya egyenlő, vagy nagyobb, mint 8%. A fenti anyag opcionálisan tartalmaz még B2O3-ot és/vagy SrO-ot az alábbi arányban:
% # MgO+CaO+BaO+SrO # 30%, amely anyag lágyulási pontja közelítőleg 530 °C vagy ennél magasabb, és amely anyag tágulási együtthatója (a25-300’)=(80-95)x10-7/ ’C.
Ebből az anyagból például plazmaernyőként alkalmazható, vékony, hőálló üveglap készíthető.
Előnyösen alkalmazható a találmány szerinti eljárásban a WO-96/11888 irodalmi helyen ismertetett, alábbi összetételű üveganyag is (arányok tömegszázalékban kifejezve):
SiO2 45-65%
AI2O3 0-20%
ZrO2 0-20%
B2O3 0-5%
Na2O 4-12%
K2O 3,5-12%
CaO 0-13%
MgO 0-8%,
amely anyagra jellemző, hogy a SiO2, AI2O3, ZrO2 oxidok aránya egyenlő vagy kisebb, mint 70%, az alkálifém Na2O és K2O oxidok aránya egyenlő, vagy nagyobb, mint 22%. A fenti anyag opcionálisan tartalmaz még B2O3-ot és/vagy SrO-ot az alábbi arányban: 11% # MgO+CaO+BaO+SrO # 24%.
Ez az anyag különösen alkalmas olyan, vékony üveglapok előállítására, amelyeket számítógépes adathordozók, mágneses adathordozó lemezek (hard disk) alapanyagaként alkalmaznak.
Az üvegolvadék hőfoka a támaszfelületre töltéskor 1100 °C és 1400 °C közötti hőmérséklet-tartományban van (ami 40°-100°-kal magasabb, mint a vezetőhengeres formázóeljárásban alkalmazott hőmérséklet), amely magasabb hőmérséklet és ennek következtében kisebb viszkozitás (100-600 Pá s) egyenletesebb vastagságú és síkabb üveglapot eredményez, mint az ismert eljárás. Az üvegolvadék a fémfürdő felületén történő terülése és haladása során fokozatosan hűl, amíg végül elér egy olyan merevséget, amely mellett mechanikus eszközökkel, az üvegfelület és síkság sérülése nélkül levehető a fémfürdő felületéről. A fémfürdő felületről levett síküveget lágyító- és/vagy más kezelőeljárásnak vethetjük alá, mielőtt méretre vágnánk.
HU 224 749 Β1
A találmány szerinti eljárás alkalmazásánál az alábbi tapasztalatokat szereztük:
- Az előállított síküveg vastagsága nagyon jó közelítéssel állandó. A tapasztalat szerint a vastagság változásai nem haladták meg a 70 pm-t, azaz üvegvastagságtól függően, a vastagság 6%-át, 3%-át, illetve 1,5%-át.
- Optikai minőség tekintetében nagyon jó (50° vagy nagyobb) zebraértékeket mértünk (szemben az ismert módon elérhető 40-45°-kal). A zebraértéket dioptriában kifejezve a 40-45° zebraérték 20-23 millidioptriának, az 50° zebraérték 15 millidioptriának felel meg.
Számos felülethiba (például dioptrikus és parallelitáshibák) előfordulása a találmány szerinti eljárás alkalmazásával készült síküveg lapon hasonlóan alakul, mint az ismert eljárásokkal készített síküveg lapon, de vannak olyan jellegzetes hibák, amelyek tekintetében a találmány szerinti eljárás sokkal kedvezőbb eredményt ad, mint az ismert eljárások. Nem, vagy csak kismértékben fordul elő például helyezőjelölés-hiba, ami pedig gyakran előfordul ismert eljárásnál, nem keletkeznek úgynevezett ónhibák, amelyek az ismert eljárásban a nagy haladási sebesség következményei. Amint már említettük, a helyi elvékonyodás jelensége sokkal kisebb mértékű, mint az ismert eljárásnál, és nem okoz zavaró optikai hibát. A találmány szerint előállított síküveg optikai jellemzői tehát kifejezetten jobbak, mint ami hagyományos eljárással elérhető.
- A találmány szerinti eljárás gazdaságosabb, mint a hagyományos, terelőgörgős eljárás. Egy 10-20 tonna/nap üvegtáblát termelő berendezés energiaigénye például 90 kW, míg egy hasonló kapacitású, 2-12 pár terelőgörgőt tartalmazó, ismert berendezés energiaigénye mintegy 240 kW.
- A találmány szerinti eljárással jobb geometrikus (felületarányos) kihozatal érhető el, mint a hagyományos, terelőgörgős eljárással. A találmány szerint a szétterült üvegolvadék lap szélein mintegy 30 mm-es csíkot kell csak levágni, amíg a levágandó csíkok szélessége a terelőgörgős eljárásnál meghaladja a 60 mm-t. Ez azt jelenti, hogy a találmány szerinti megoldás alkalmazásával a geometrikus kihozatal 70% vagy annál nagyobb, ugyanakkor ez hagyományosan csak 60% vagy annál kisebb. Az, hogy a két szélső, egyenetlen csík szélessége jelentősen keskenyebb, mint az ismert eljárásnál, elősegíti a lágyítási művelet nehézségeinek leküzdését is.
A találmány szerinti eljárás megvalósítható az
1. ábrán vázolt berendezéssel, amelyet nagy vonalakban már ismertettünk. A találmány szerinti alakítóeszközzel ellátott berendezés termelőkapacitása előnyösen kisebb, mint 200 tonna/nap, előnyösen 100 tonna/nap, vagy 50 tonna/nap, esetleg kisebb, mint 25 tonna/nap. A berendezés viszonylag rövid. A viszonylag kis haladási sebesség ellenére az üvegréteg gyorsan terül, és szabályosan formálódik, ami lehetővé teszi viszonylag rövid kád és fémfürdő alkalmazását. Ez is csökkenti az energiaveszteségeket és az energiafogyasztást, miközben a fémfürdő felületének takarása és kihasználása a találmány szerinti alakítóeszköz (kis helyet foglaló és keskeny sávot igénylő terelőelemek) alkalmazása révén jobb, mint az ismert berendezésekben (az üvegolvadék takarja gyakorlatilag az egész fürdő felületet). A jobb takarás révén kisebb az ón elpárolgásából adódó veszteség is.
Egy erre alkalmas, a találmány szerinti húzó- és határolószerkezettel ellátott berendezés részlete felülnézetben van ábrázolva az 1. ábrán. Egy 1 kád 2 fémfürdőt alkotó ón- vagy ónötvözet-olvadékkal van töltve, amely, az üvegolvadéknál sűrűbb és nagyobb fajsúlyú 2 fémfürdő felülete támaszfelületként szolgál a bevezető- 4 zónában ráöntött üvegolvadék számára. A 2 fémfürdő felületét a bevezető- 4 zóna környezetében, az üvegolvadék haladási irányában széttartó 3 korlátfalak határolják, a bevezető- 4 zóna fölött pedig nedvesítő 10 hátfal zárja le a támaszfelületet.
A széttartó 3 korlátfalak vége előtt pipa alakú 7 vezetőcsövön át, mindkét oldalon egy-egy szál vezető5 huzal (vezetőelem) van a 2 fémfürdő szélei fölé vezetve, 8 terelőelemekkel az üvegolvadék-rétegbe benyomva és 9 terelőelemekkel az üvegréteg haladási irányában, egy első szakaszon, vízszintesen széttartó irányban vezetve. A vezető- 5 huzalok egy-egy 6 csóváról folyamatosan tekercselődnek le az ábrán nem ábrázolt szerkezet által az 1 kád szélein belüli tartományban húzva.
Az üvegolvadékot az 1 kád felső végén, a bevezető- 4 zónában töltjük rá a 2 fémfürdő felületére, amely üvegolvadék a folyékony támaszfelületen, szabályozottan, főként a haladás irányában, a széttartó 3 korlátfalak között, a gravitáció hatására terülni kezd. A 3 korlátfalak áramlásirányú végénél a vezető- 5 huzalt a 8 terelőelem belenyomja a terülő üvegolvadék szélébe, amely 5 huzalok 8 és 9 terelőelemek közötti szakasza megtartja a 3 korlátfalak széttartó irányát. Az üvegolvadék felületébe beágyazódott, vezető- 5 huzalok hosszirányban meg vannak feszítve, így keresztirányban nyújtják, szélesítik az üvegolvadék-réteget. Az 5 huzalok 9 terelőelemek utáni szakasza egymással párhuzamos, itt az üvegolvadék-réteg keresztirányban már nem terjed, az üvegolvadék felületi feszültségeinek ellentartanak az 5 huzalok, így állandó szélességű marad, és rétegvastagságának egyenletessége, felületének pontossága növekszik, hűlés közben. Az üvegolvadék-réteg a vezető- 5 huzalok között, mintegy 600° alá hűl fokozatosan, amely hőmérsékletnél már kellően merev ahhoz, hogy a fémfürdőről lekerülve mechanikus alátámasztáson haladjon tovább.
A berendezés változatos formákban kialakítható, a konkrét megvalósítás szakember köteles tudását igénylő tevékenység.
Az alábbiakban példákon mutatjuk be a találmány szerinti megoldás megvalósítási lehetőségeit.
1. példa
Az 1. ábra szerinti kialakítású berendezésen 2 mm-nél vékonyabb síküveget készítünk. A berendezéshez egy 8-12 kg/h kapacitású üvegolvasztó ke5
HU 224 749 Β1 mence tartozik. A kétoldali vezetőelemek 1,5 mm átmérőjű, lágyacél 5 huzalok.
A síküveg anyagául az alábbi összetételű üveganyagot alkalmaztuk (arányok tömegszázalékban kifejezve):
SÍO2 54,6%
AI2O3 3%
CaO 3,5%
MgO 4,5%
Na2O 6%
K2O 6,9%
BaO 3,8%
ZrO2 10%
SrO 8%
Az üvegolvadék beöntési hőmérséklete 1320 °C, az
huzalok a nedvesítő 10 hátfalnál lépnek be a 2 fémfürdő felülete fölé. Az 5 huzalt lenyomó 8 terelőelemek a széttartó 3 korlátfalak mentén, az 5 huzalokat szétfeszítő 9 terelőelemek a nedvesítő- 10 faltól mintegy 290 mm-re, a lenyomó terelőelemektől mintegy 250 mm-re vannak elrendezve. A szétfeszítő 9 terelőelemek közötti, keresztirányú távolság 160 mm, az 5 huzalok sebessége 20 m/h, az üveglap kialakult vastagsága 1,1 mm.
Azt találtuk, hogy az így készült üveglap valóban sík felületű (5 cm hosszon 15 pm-nél kisebb eltéréssel a síktól), és a vastagság egyenetlensége kisebb, mint 6%. Különböző vastagságú síküveg lapok készítése során azt is megállapítottuk, hogy a vékonyabb üveglapok optikai minősége jobb, mint a vastagabb üveglapoké, ami ellentétes az ismert eljárásoknál tapasztaltakkal.
2. példa
Az 1. ábra szerinti kialakítású berendezésen síküveget készítünk. A síküveg anyagául az alábbi összetételű üveganyagot alkalmaztuk (arányok tömegszázalékban kifejezve):
SiO2 50,25%
AI2O3 12,5%
CaO 5%
MgO 4,2%
Na2O 5,3%
K2O 6,2%
BaO 5,95%
ZrO2 3%
SrO 7,6%
Az üveglap kilépési sebessége 15 m/h, 22 m/h és
m/h volt 1,6 mm, 1,1 mm, illetve 0,9 mm vastag üveglapok gyártásánál, ahol a feszítő 9 terelőelemek keresztirányú távolsága 135 mm, 130 mm, illetve 140 mm volt. Az elkészült üveglapok vastagságváltozásai keresztirányú 6,5 cm-en mérve 70 pm, 70 pm, illetve 50 pm volt, hosszirányú 6 cm-en mérve az elkészült üveglapok vastagságváltozása nem volt több, mint 20 pm.
Megjegyzendő, hogy 17° helyett 11 ° széttartást választva az 5 huzalok vonalvezetésében, és 1130 °C üvegolvadék-hőmérséklet mellett, a vastagság változásai a fenti értékeknél is kisebbek lettek.
A találmány szerinti eljárás tehát kitűnően alkalmas előnyös optikai tulajdonságú, vékony üveglapok előállítására, amely üveglapok különleges alkalmazásokban szükségesek, így például gépjárműben, elektronikában, plazmaernyőként, mágneses adattároló lemezként történő alkalmazásra előnyösen használhatók.

Claims (9)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás üveglap gyártására, amelyben üvegolvadékot öntünk egy, az üvegolvadéknál sűrűbb folyékony támaszfelületre, amely támaszfelületen terülő üvegolvadékot kétoldalt mozgásában kísérő, az üvegolvadék-réteg széleivel érintkező, szilárd anyagú, flexibilis vezetőelemek között, a vezetőelemek húzásával formáljuk, ahol a támaszfelületen elterülő üvegolvadékot azt kétoldalt mozgásában kísérő, az üvegolvadék-réteg széleivel érintkező, az üvegolvadékhoz tapadó, szilárd anyagú, flexibilis vezetőelemek között, a vezetőelemek széttartó irányú húzásával terítjük, azzal jellemezve, hogy az üvegolvadék-réteg sebességének (s) és a képződő üveglap vastagságának (t) szorzata (P) kisebb, mint2,5x104m2s_1.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az üvegolvadék-réteg sebessége kisebb, mint 15 m/perc.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az üvegolvadék anyagának kristályosodási sebessége kisebb, mint 1,5 pm/perc-1000 Pá s és 10 000 Pá s dinamikai viszkozitásértékek között.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a térfogat 70%-ánál jobb, geometrikusán megfelelő üveglap-kihozatalt érünk el.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mindkét oldali vezetőelemet az útja során terelőelem segítségével érintkezésbe hozzuk az üvegolvadék-réteggel, majd másik terelőelemmel széttartó irányban vezetjük, ezáltal haladásirányban szélesedő felületet képezünk az üvegolvadék-rétegből.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy elvékonyodást a szélességnek kevesebb mint 10%-án engedünk meg.
  7. 7. Alakítóeszköz az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárásban történő alkalmazásra, az üvegolvadéknál sűrűbb folyékony támaszfelülettel, és a támaszfelületen terülő üvegolvadékot mozgásában kísérő és kétoldalt határoló, szilárd anyagú, flexibilis vezetőelemekkel, azzal jellemezve, hogy mindkét oldali vezetőelemet az útja során üvegolvadék-rétegbe nyomó terelőeleme (8) és széttartó irányban vezető terelőeleme (9) van, ahol a széttartás szöge kisebb, mint 25°.
  8. 8. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 6 mm-nél vékonyabb üvegtáblát készítünk.
  9. 9. Üveglap, az 1-6. vagy 8. igénypontok bármelyike szerinti eljárással készítve, azzal jellemezve, hogy anyagának az üvegolvadék munkatartománya 350 °C vagy kevesebb, amely munkatartomány határai a 100 Pá s és 105 Pá s dinamikai viszkozitáshoz tartozó hőmérsékletek.
HU9900620A 1996-04-05 1997-03-27 Method for producing glass sheets using flotation HU224749B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9604369A FR2747119B1 (fr) 1996-04-05 1996-04-05 Procede de fabrication de verre en feuille par flottage
PCT/FR1997/000555 WO1997037945A1 (fr) 1996-04-05 1997-03-27 Procede de fabrication de verre en feuille par flottage

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9900620A2 HUP9900620A2 (hu) 1999-06-28
HUP9900620A3 HUP9900620A3 (en) 2004-03-29
HU224749B1 true HU224749B1 (en) 2006-01-30

Family

ID=9491003

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9900620A HU224749B1 (en) 1996-04-05 1997-03-27 Method for producing glass sheets using flotation

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6089043A (hu)
EP (1) EP0830318B1 (hu)
JP (1) JPH11507006A (hu)
CN (1) CN1140476C (hu)
DE (1) DE69722118T2 (hu)
ES (1) ES2200176T3 (hu)
FR (1) FR2747119B1 (hu)
HU (1) HU224749B1 (hu)
MX (1) MX9709481A (hu)
MY (1) MY122039A (hu)
WO (1) WO1997037945A1 (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2793239B1 (fr) * 1999-05-07 2001-07-13 Saint Gobain Vitrage Procede de fabrication de verre flotte, dispositif de mise en oeuvre et produits obtenus
JP3922986B2 (ja) * 2002-08-28 2007-05-30 日本板硝子株式会社 ディスプレイ用ガラス基板
US7318330B2 (en) * 2003-06-27 2008-01-15 Schott Corporation Mobile device and a process for the production of glass
JP2005289795A (ja) * 2004-03-11 2005-10-20 Asahi Glass Co Ltd フロート板ガラス製造方法及びその装置
JP4520192B2 (ja) * 2004-03-22 2010-08-04 セントラル硝子株式会社 フロート板ガラスの製造方法
DE102004033714B4 (de) * 2004-07-13 2007-10-18 Schott Ag Einrichtung zur elektrischen Erdung einer Glas-Floatanlage
DE102004052568B4 (de) * 2004-10-29 2012-02-02 Schott Ag Dünnglas-Substrat und Verfahren zur Herstellung von Dünnglas
DE102004053707B8 (de) * 2004-11-03 2008-08-28 Schott Ag Verfahren zur Herstellung eines Glaskeramik-Artikels mit Diffusionsbarriere und Verwendung eines verfahrensgemäß hergestellten Glaskeramik-Artikels
JP2006315937A (ja) * 2005-04-12 2006-11-24 Asahi Glass Co Ltd 板ガラス及び板ガラスの製造方法
JP5416092B2 (ja) * 2008-03-28 2014-02-12 古河電気工業株式会社 板材の製造方法
US7717254B2 (en) * 2008-05-29 2010-05-18 Corning Incorporated Glass sheet guidance system and method for guiding glass sheets
JP5458532B2 (ja) * 2008-09-08 2014-04-02 日本電気硝子株式会社 Las系フロートガラス
WO2013180493A1 (ko) * 2012-05-30 2013-12-05 주식회사 엘지화학 플로트 배스 및 플로트 유리 제조 방법
DE102016115297A1 (de) * 2016-08-17 2018-02-22 Schott Ag Dünnes Glasprodukt und Verfahren zu seiner Herstellung
CN112159081A (zh) * 2020-10-16 2021-01-01 四川旭虹光电科技有限公司 一种用于浮法生产玻璃承载锡液的锡槽

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL111676C (hu) * 1957-05-03 1900-01-01
FR1378839A (fr) * 1963-04-16 1964-11-20 Saint Gobain Perfectionnement à la fabrication du verre en feuille
NL135446C (hu) * 1963-04-16
FR86222E (fr) * 1964-04-02 1966-01-03 Saint Gobain Perfectionnement à la fabrication du verre en feuille
FR91543E (fr) * 1966-12-08 1968-06-28 Saint Gobain Perfectionnement à la fabrication du verre en feuille
FR2123096B1 (hu) * 1970-12-22 1974-06-21 Saint Gobain
FR2150249B1 (hu) * 1971-08-26 1976-05-28 Saint Gobain Pont A Mousson
FR2678604B1 (fr) * 1991-07-02 1993-11-12 Saint Gobain Vitrage Internal Composition de verre trouvant application dans le domaine de l'electronique.
FR2692883B1 (fr) * 1992-06-25 1994-12-02 Saint Gobain Vitrage Int Verres thermiquement stables et chimiquement résistants.
FR2727399B1 (fr) * 1994-10-13 1997-01-31 Saint Gobain Vitrage Compositions de verre silico-sodo-calciques et leurs applications
FR2725713B1 (fr) * 1994-10-13 1997-01-10 Saint Gobain Vitrage Substrat en verre renforce
FR2725714B1 (fr) * 1994-10-13 1997-01-10 Saint Gobain Vitrage Compositions de verre silico-sodo-calciques et leurs applications
CZ171396A3 (en) * 1994-10-13 1996-12-11 Saint Gobain Vitrage Hardened glass substrate and the use thereof

Also Published As

Publication number Publication date
EP0830318B1 (fr) 2003-05-21
JPH11507006A (ja) 1999-06-22
EP0830318A1 (fr) 1998-03-25
WO1997037945A1 (fr) 1997-10-16
HUP9900620A3 (en) 2004-03-29
FR2747119A1 (fr) 1997-10-10
FR2747119B1 (fr) 1998-05-07
US6089043A (en) 2000-07-18
DE69722118D1 (de) 2003-06-26
MX9709481A (es) 1998-02-28
CN1194627A (zh) 1998-09-30
ES2200176T3 (es) 2004-03-01
DE69722118T2 (de) 2004-04-01
CN1140476C (zh) 2004-03-03
MY122039A (en) 2006-03-31
HUP9900620A2 (hu) 1999-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU224749B1 (en) Method for producing glass sheets using flotation
JP3335291B2 (ja) ガラス板の製造方法及び製造装置
JP4958894B2 (ja) ガラス系材料の平らなシートを製造するための方法および装置
JP5933655B2 (ja) ガラス帯体をドロー成形する方法
JP4689844B2 (ja) フロートガラスの製造方法、実施プラントおよび得られる製品
TWI238149B (en) Method and apparatus for manufacturing thin glass panes
WO2011102175A1 (ja) ガラスフィルムの製造方法およびその製造装置
JP2012518590A (ja) ガラス製造システムおよび高品質の薄板ガラスを成形するための方法
JP2004517023A (ja) 連続するガラスリボンの縁を切断する方法、該方法を実施する装置及び該方法を用いて切断したガラスプレート
CN112142298A (zh) 平板玻璃的制造方法、平板玻璃、夹层玻璃的制造方法
KR20070067215A (ko) 유리 시트의 응력을 감소시키기 위해 냉각 바요넷을사용하는 유리 제조 시스템 및 방법
JP3572631B2 (ja) フロート板ガラスの製造方法
CN107001098B (zh) 用于减小板状玻璃的板宽度衰减的方法和设备
JP4520192B2 (ja) フロート板ガラスの製造方法
EP0251325B1 (en) Method of and apparatus for manufacturing float glass
US4691758A (en) Two-drum, two-layer continuous meld-casting method
JP2016534963A (ja) ガラスシートを成形する装置および方法
EP1845067A1 (en) Process for producing plate glass
US3413107A (en) Method of and apparatus for the manufacture of flat glass on a molten metal bath
WO2013157478A1 (ja) ガラス板の製造装置および製造方法とフロートガラス製造用縁ロール装置
JPH0246533B2 (hu)
KR20070050361A (ko) 평판 글라스 제조 공정, 특히 플로트 글라스로 개조 가능한평판 글라스
JPH0260618B2 (hu)
JPH0424140B2 (hu)
CN115784576A (zh) 特种玻璃的摊薄成型设备、生产设备及摊薄成型工艺

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20051212

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees