HU223978B1 - Eljárás forgalmi rendszer vezérlésére és felügyeletére - Google Patents

Eljárás forgalmi rendszer vezérlésére és felügyeletére Download PDF

Info

Publication number
HU223978B1
HU223978B1 HU0103280A HUP0103280A HU223978B1 HU 223978 B1 HU223978 B1 HU 223978B1 HU 0103280 A HU0103280 A HU 0103280A HU P0103280 A HUP0103280 A HU P0103280A HU 223978 B1 HU223978 B1 HU 223978B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
track
parameter
assigned
indicators
occupancy
Prior art date
Application number
HU0103280A
Other languages
English (en)
Inventor
Peter Ellenberger
Stephan Germann
Roland Gutknecht
Walter Schenker
Urs Zuend
Original Assignee
Siemens Schweiz Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Schweiz Ag filed Critical Siemens Schweiz Ag
Publication of HUP0103280A2 publication Critical patent/HUP0103280A2/hu
Publication of HUP0103280A3 publication Critical patent/HUP0103280A3/hu
Publication of HU223978B1 publication Critical patent/HU223978B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L21/00Station blocking between signal boxes in one yard
    • B61L21/10Arrangements for trains which are closely following one another
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L19/00Arrangements for interlocking between points and signals by means of a single interlocking device, e.g. central control
    • B61L19/06Interlocking devices having electrical operation

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás forgalmi rendszer irányítására ésfelügyeletére. A találmány szerinti rendszer váltóihoz (W1,…,W4)jelzőberendezéseihez (S1,…,S8) és foglaltságjelzőihez (FM1,…,FM14)legalább egy paramétert rendelnek, amely minden tervezett útvonalhozjelzi a beállítandó, vagy figyelembe veendő körülményeket vagykiegészítéseket, továbbá egy a foglaltságjelzőkhöz (FM1,…,FM14)rendelt paraméter határozza meg a foglaltságjelzők (FM1,…,FM14)útvonalon belüli sorrendjét, és a rendszer váltóit (W1,…,W4) ésjelzőberendezéseit (S1,…,S8) egy hozzájuk rendelt paraméterenkeresztül a foglaltságjelzők (FM1,…,FM14) legalább egyikéhezhozzárendelik. ŕ

Description

A találmány tárgya egy eljárás forgalmi rendszer vezérlésére és felügyeletére, mely rendszer beállító- és ellenőrző berendezésekből, főként váltókból (W1.....W4), jelzőberendezésekből (S1.....S8), és foglaltságjelző berendezésekből (FM1.....FM14) áll, ahol egy elzárási táblán alapuló vezérlőfolyamat, mely egy útvonal felépítésére vonatkozó kérés beérkezésekor minden ehhez az útvonalhoz tartozó állítóelemet a további útvonalak felépítésére vonatkozó kérések számára zárol, és ezután beállít, biztosítja, hogy legalább két útvonal állítható be pályához kötött járművek számára.
A vasúti állítóközpontokban különböző módszereket alkalmaznak vágányutak felépítésére. Az elzárási tábla elve alapján működő állítóközpontokban a Svájci Szövetségi Vasút kiadásában 1990. februárjában megjelent R. Hámmerlei: Die Grundsátze dér Sicherungsanlagen für den Eisenbahnbetrieb 2. kötet 25-ös és 26-os ábráján látható elzárási és elkülönítési táblákat használják, melyekben a berendezések, vasúti átjárók, vágányok, vonalblokkok, jelzőberendezések és váltók állapotai vannak feltüntetve a tervezett vágányút-beállítások szerint. A berendezés elemei között fennálló szabályokhoz és részben folyamatfüggő kapcsolatokhoz, melyeket az üzemi szabályzat és egyes földrajzi sajátosságok határoznak meg, kiegészítő feltételeket adnak meg a táblázatok lábjegyzeteiben, melyeket az egyes berendezések irányításánál figyelembe kell venni. Az ilyen kiegészítő feltételek megfogalmazásai a gyakorlatban nem minden esetben egyértelműek. Emiatt a rendszerről, melynek feladata vágányutak biztonságos felépítése, felügyelete és lebontása, aligha adhatunk teljes leírást elzárási és elkülönítési táblák és lábjegyzetek használatával. A vágányutak közti kölcsönös függőségi viszonyokat, amelyek menet közben keletkeznek, illetve megváltoznak, így nem tudjuk felismerni. Az elzárási és elkülönítési táblák és a lábjegyzetek helyes megvalósításához olyan tervezőkre van szükség, akik a berendezések irányításához adott esetben figyelembe veendő összefüggéseket szakmai tapasztalatuk alapján felismerik, és teljes mértékben kézben tudják tartani. Ehhez az állítóközpont berendezései teljes működési körének pontos ismerete szükséges.
A találmány célja ezért egy olyan beállító- és ellenőrző berendezéseket tartalmazó forgalmi rendszer ismertetése, amely tetszőleges útvonalrendszerrel rendelkező rendszer esetében megvalósítható.
Ez a feladat az 1. igénypont jellemző részében ismertetett módszerekkel oldható meg. A találmány előnyös kiviteli példái a további igénypontokban kerülnek ismertetésre.
A találmánynak megfelelő eljárás lehetővé teszi forgalmi rendszerek, különösen elektronikus vasúti állítóközpontok egyszerű megtervezését. Az útvonalak felépítésére és lebontására szolgáló irányítófolyamatok a találmány szerint a paraméterek és berendezések teljes körű egymáshoz rendelésén alapulnak. Lentebb következik a vágány szabad állapotát jelző berendezések listája aszerint sorrendezve, ahogy a beállítandó vágányút bejárásakor egymás után következnek. Ez főleg a közlekedéstechnikai létesítmény kihasználtságának növelését teszi lehetővé. Útvonalakat gyorsabban bonthatunk le, és építhetünk fel újból. Emellett a hibákat könnyebb felismerni és kijavítani.
- A sínszakaszok felügyeletére és szabad állapotának jelzésére szolgáló berendezésekhez, a továbbiakban foglaltságjelzőkhöz (Freimelder), minden új felépítendő útvonalnál paramétereket rendelünk hozzá, melyek meghatározzák a foglaltságjelzők beállítandó útvonalon belüli sorrendjét.
- A rendszer további elemeihez legalább egy paramétert rendelünk, melyen keresztül egy vagy több foglaltságjelzőhöz hozzárendeljük őket.
- Adott esetben a rendszer egy eleméhez további paraméterek is tartozhatnak, melyek a vezérléshez szükséges információt tartalmazzák. így szükségtelenné válnak a táblázathoz rendelt lábjegyzetek.
- Az összetett üzemeltetési feltételeket előnyösen egy legalább egy sort tartalmazó táblázatba foglaljuk és teljes leírást adunk róluk. Ebből meghatározhatjuk egy, a rendszer elemeihez rendelhető logikai paraméter állapotát.
Az útvonalak felépítését és/vagy lebontását végző vezérlőfolyamatok a paraméterek és rendszerelemek táblázatban megadott összerendelése által csekély ráfordítással egyértelműen és biztonságosan megvalósíthatók.
A találmány az alábbiakban a mellékelt 1. ábra alapján kerül részletesebben ismertetésre.
Az 1. ábra egy vasúti létesítményt mutat két, egymással párhuzamosan A-tól B-ig, illetve C-től D-ig futó GL1 és GL2 vágánnyal, melyek két GL12, GL21 összekötő vágányon és a GL12, GL21 összekötő vágányokhoz csatlakozó két-két W1, W3, illetve W2, W4 váltón keresztül csatlakoznak egymáshoz. A GL1, GL2 vágányok különálló szakaszokra vannak osztva, melyeket az FM1,...,FM14 foglaltságjelzők felügyelnek, amelyek egy vagy több vágányáramkör és/vagy tengelyszámláló információit dolgozzák fel. A hozzájuk tartozó vágányszakasz ily módon meghatározott állapotát az állítóközpontnak jelentik. Biztonságtechnikai okokból ezek a jelentések kizárólagosak vagy redundánsak. Egyenvagy váltóáramú vágányáramköröket vagy tengelyszámlálókat használó vágányfoglaltságjelzőberendezések leírásai például A Svájci Szövetségi Vasút kiadásában 1990. februárjában megjelent R. Hámmerlei Die Grundsátze de Sicherungsanlagen für Eisenbahnbetrieb 1. kötetének 277-316. oldalain vagy az EP 0831006 számú iratban találhatók meg.
Az ábrázolt vasúti rendszerben a W1.....W4 váltók körüli vágányszakaszokat az idetartozó GL12, GL21 összekötő vágányok közepéig az FM3, FM5, FM10 és FM12 foglaltságjelzők felügyelik. Az FM1, FM7, FM8 és FM14 foglaltságjelzőkhöz tartozó szakaszokhoz kapcsolódnak az S1, S4, S5, illetve S8 jelzőberendezések. Az FM4 és FM11 foglaltságjelzőkhöz tartozó szakaszokhoz az S2 és S3, illetve S6 és S7 jelzőberendezések tartoznak. Az A, B, C és D pontok között az A vagy C pontból kiindulva a következő vágányutak lehetségesek (rendezőútvonalakat kivéve):
HU 223 978 Β1
1. vágányút: A-ból a GL1 vágányon B-be
2. vágányút: A-ból GL1 vágányon, GL12 összekötő vágányon, GL2 vágányon, GL21 összekötő vágányon és GL1 vágányon keresztül B-be
3. vágányút: A-ból GL1 vágányon, GL12 összekötő 5 vágányon és GL2 vágányon keresztül D-be
4. vágányút: C-ből GL2 vágányon át D-be és
5. vágányút: C-ből GL2 vágányon, GL21 összekötő vágányon és GL1 vágányon át B-be
Egy vágányút (például 1. vágányút) felépítésére vo- 10 natkozó kérés beérkezésekor minden ehhez a vágányához tartozó állítóelemet a vezérlőfolyamat további vágányutak (például a 2., 3., 4. vagy 5. vágányutak egyike) felépítésre vonatkozó kérések számára zárol, és ezután beállít. Természetesen további vágányutak, úgy, 15 mint rendezőútvonalak, érkezések vagy indulások beállíthatók. A találmány részletesebb bemutatásához a továbbiakban csak az 5. vágányút felépítésének és lebontásának folyamatát ismertetjük. Ezen vágányút esetén, mely egy vezérlőfolyamat alapján kerül beállításra, a rendszer S1.....S8, W1.....W4, FM1.....FM14 elemei a lentebb következő 1. táblázatban megadott állapotban vannak, amennyiben a paraméterekben megadott feltételek teljesülnek.
Az irányítandó vasúti rendszer elemeihez a találmány szerint legalább egy paramétert (ill. segédmennyiséget) rendelünk, mely legalább egy lehetséges állapotot, egy feltételt vagy egy hozzárendelést ír le, amely a vezérlőfolyamaton belül jelentőséggel bír. Ahhoz, hogy a vezérlőfolyamat teljes mértékben és egyértelműen megvalósítható legyen, minden szükséges paramétert meg kell adnunk. Előnyös módon több paramétert rendezhetünk egy paraméterlistába, amint azt a következő táblázat is mutatja.
1. táblázat Paraméterlista
Elemek Pár. Megnevezés Állapotok/Hozzárend. Rövidítés
Váltók 1 feloldás hozzárendelt foglaltságjelző (FM Nr.)
2 helyzet átfordítva u
egyenes g
3 működési mód vágányút w
oldalbiztosítás s
megcsúszási táv d
Foglaltság jelző 1 vágányúton belüli sorrend vágányúton kívül 0
vágányúton belüli pozíció (FW Pos. Nr.)
2 a startjel beállításának feltétele nincs feltétel kb
szabad fs
foglalt bs
3 felügyelet nincs feltétel kb
szabad, amíg a jelző szabadra áll ff
áthaladás tilos nu
4 feloldás szabály szerint ra
lefoglalással lb
lefoglalással és újra felszabadítással If
különleges lezárás bv
nincs feloldás ka
Jelzőberen- dezések 1 feloldás hozzárendelt foglaltságjelző (FM Nr.)
2 igénybevétel a vágányút indítójele ws
a vágányút céljelzése wz
a vágányút átmenőjelzése wt
védett jelzés SS
más vágányutak céligényeinek lekérdezése zb
más vágányutak startigényeinek lekérdezése sb
mellékjel ns
3 jelzés tárgya állj halt
sebesség x km/h Vx
sebesség y km/h Vy
nincs jelentése kb
4 sebességbeállítás vagy felügyelet feltétele más vágányutak céligényeinek lekérdezése zb
céljelzés ég/folyamatos megfigyelés zh
nincs feltétel | kb
HU 223 978 Β1
1. táblázat (folytatás)
Elemek Pár. Megnevezés Állapotok/Hozzárend. Rövidítés
Feltételek 1 elemtípus a rendszer elemének típusa FM, S, W
2 elem megnevezése sorszám 1, 2, 3,...
3 1-es feltétel
4 2-es feltétel
Kapcsoló- dás 1 feltételek összerendelése T1 változó „1” értékű, ha A, B,... T1=A ÉSB T1=AVAGYB
A paraméterlista természetesen tetszőlegesen idomítható a tervezők igényeihez. Átállíthatunk, hozzáfűzhetünk vagy elhagyhatunk paramétereket. A paraméterlistának a rendszer elemeihez történő egyszeri hoz- 15 zászabása után változtatások már nem szükségesek, illetve kerülendők. A paraméterlistából kiindulva, mely most már tetszőleges rendszer elemeihez használható, a megtervezendő rendszer számára egy táblázatot hozunk létre, melyben a paraméterek értékeit, illetve a lehetséges körülményeket és a rendszer elemeinek lehetséges összerendeléseit minden szükséges vágányútra rögzítjük.
2. táblázat Elzárási tábla
5. vágányút FM8—>B
Sor (Elem) 1. paraméter 2. paraméter 3. paraméter 4. paraméter
1 S1 jelzőberendezés - ns kb kb
2 S2 jelzőberendezés - ns kb kb
3 S3 jelzőberendezés 5 ss állj kb
4 S4 jelzőberendezés 6 SS állj kb
5 S5 jelzőberendezés 8 ws Vx T1
6 S6 jelzőberendezés 10 SS állj kb
7 S7 jelzőberendezés 11 wt Vx kb
8 S8 jelzőberendezés 12 SS állj kb
9 W1 váltó 10 (bár FM3-nál) g S
10 W2 váltó 5 u w
11 W3 váltó 10 g w
12 W4 váltó 12 u w
13 FM1 foglaltságjelző 0 kb kb ka
14 FM2 foglaltságjelző 0 kb kb ka
15 FM3 foglaltságjelző 0 kb kb ka
16 FM4 foglaltságjelző 0 kb nu ka
17 FM5 foglaltságjelző 6 fs kb If
18 FM6 foglaltságjelző 7 fs kb If
19 FM7 foglaltságjelző 8 fs kb If
20 FM8 foglaltságjelző 1 fs kb If
21 FM9 foglaltságjelző 2 fs kb If
22 FM10 foglaltságjelző 3 fs kb If
23 FM11 foglaltságjelző 4 fs kb If
24 FM12 foglaltságjelző 5 fs kb If
25 FM13 foglaltságjelző 0 kb ff ka
26 FM14 foglaltságjelző 0 kb kb ka
27 A feltétel Elem (sorompó) BA1 le
28 B feltétel Elem (felügyelőberendezés) ok
29 T1 kapcsolódás T1=AÉSB
HU 223 978 Β1
A 2. táblázat az 5. vágányúthoz tartozó paraméterértékeket, illetve a lehetséges körülményeket és a rendszer elemeinek lehetséges kapcsolódásait mutatja. Minden figyelembe veendő paraméterhez egy-egy oszlop tartozik. A rendszer minden elemének paramétereit magában foglaló teljes táblázat összesen húsz oszlopot tartalmaz az öt vágányútra és egy oszlopot a rendszer elemeinek felsorolására. A rendszerelemekhez tartozó feltételek 29 sorban lettek megadva.
A találmány szerint kibővített elzárási táblát a paraméterlistával összekapcsolva a rendszer vezérléséhez, illetve vágányutak felépítéséhez és lebontásához szükséges összes feltétel teljes és egyértelmű leírását kapjuk. Az elzárási táblát alapul véve tehát kézileg vagy előnyös módon automatikusan egy, a rendszer számítógépein futtatható vezérlőprogram készíthető. Az összes feltételt és kapcsolatot tartalmazó elzárási tábla mechanikus feldolgozhatósága miatt a vezérlőprogramot egy programgenerátor automatikusan elő tudja állítani.
Kiegészítő feltételeket, melyeket eddig csak nagy ráfordítás árán lehetett figyelembe venni, újabb sorok beszúrásával adhatunk meg. Több feltétel logikai T1 kapcsolódásával, melyet egy további sorban adtunk meg, összetettebb feltételeket is figyelembe lehet venni. Ezen feltételeket vagy feltételek összekapcsolásait további sorokban paraméterekként lehet használni.
A folyamat irányításának ilyen problémaközpontú, teljes és egységes, vasúti műszaki nyelvet (lásd: 1. és 2. táblázatok) használó leírása lehetővé teszi, hogy a leírást közvetlenül az adatfeldolgozó rendszeren futó, vágányutak felépítésére és lebontására szánt vezérlőfolyamat eredményeinek ellenőrzésére használjuk fel. Ily módon a számítógépes rendszer feldolgozás közben elkövetett hibáira könnyen fény derül.
A rendszer előnyös irányításához különösen fontos az elzárási táblázatban szereplő 1 paraméter, melynek segítségével az FM foglaltságjelzőket a vágányúton belüli sorrendjüknek megfelelően megjelöljük, és a rendszer további elemeit (váltók, jelzőberendezések stb.) az FM foglaltságjelzők legalább egyikéhez hozzárendeljük. Ezek a lépések különösen a fokozott biztonság garantálásánál jelentenek előnyt a vezérlőfolyamat lefutása során. Ezen túlmenően ezek az intézkedések megnövelik a vágányutak kihasználhatóságát. A már beállított vágányutak egyes szakaszait az FM foglaltságjelzők rögzített sorrendjének köszönhetően a jármű áthaladása után felszabadíthatjuk, ezáltal a vágányút részleges felszabadulását érhetjük el. A vágányút felszabadult szakaszai tehát már akkor rendelkezésre állnak a további vágányutak felépítéséhez, mikor a jármű adott esetben még el sem érte a vágányút végét. Az FM foglaltságjelzők ugyanis regisztrálják a jármű áthaladását az egyes vágányszakaszokon, így minden, az FM foglaltságjelzőhöz rendelt berendezés felszabadul, amint a szakaszt leválasztottuk a vágányáról.
Az előbbiekben részleteztük az 1. táblázatban a rendszerre példaként megadott lista 1 paraméterének szerepét. A 2 és 3 paraméterek a váltók számára a beállítható helyzetet, illetve azt a szerepet jelölik, amit a váltó a vágányúton belül játszik, például hogy nem hajtanak keresztül rajta, hanem oldalbiztosításként szolgál, mely a többi vonatot hivatott távol tartani az adott vágányúttól. A 2 paraméter a foglaltságjelzők számára a startjelzés zöldre állításához (ill. szabad út jelzéséhez) teljesítendő feltételt jelenti. A 3 paraméter megadja, hogy mely kritériumok szerint kell felügyelni a vágányszakaszt. A 4 paraméter a vágányút vagy előnyösen egy vágányútszakasz feloldásához, illetve felszabadításához teljesítendő kritériumokat adja meg. A 2 paraméter a jelzőberendezések számára meghatározza azok rendeltetését. A 3 paraméter a kijelzendő adatot adja meg és a 4 paraméter a jelzés megváltoztatásához teljesülendő feltételt adja meg.
A rendszer irányításánál adott esetben a felhasználó különleges igényeit is figyelembe kell venni, amelyek valamely különleges üzemi szabályozásból vagy az irányítandó rendszer különleges földrajzi adottságaiból fakadnak. Ezért előnyös módon további sorokat iktathatunk be kiegészítő feltételek megadására, melyek az elzárási tábla paramétereiként (pl.: 4 paraméterként jelzőberendezések beállítására) értelmezendők. Több feltételt összekapcsolhatunk egy-egy kiegészítő sorban. Az elzárási tábla 29 sorában a 27 és 28 sorokban megadott A és B feltételeket fűztük össze. Az összetűzés eredménye, melyet a T1 változó képvisel, az S5 jelzőberendezésnek szóló 5 sorban a 4 paraméter alatt feltételként szerepel. Az 55 jelzőberendezés így csak akkor vált át szabad jelzésre, ha a rajzon megadott BA1 sorompó és a BÜ felügyelőberendezés a hozzájuk tartozó vasúti átkelőhelyet biztosították. Ily módon tetszőlegesen sok alkalmazásfüggő körülményt figyelembe vehetünk. Az A, B,... feltételeket természetesen egyenként is figyelembe vehetjük az 1.....28 sorokban.
Nagyobb méretű táblázatokban az FM, S stb. elemeket előnyösen az oszlopokban, a paramétereket pedig a sorokban adhatjuk meg.
A találmány szerinti megoldással az esetlegesen fellépő hibák is felismerhetők és a folyamatlogika szintjén kijavíthatok. A mai állítóközpontokban a vágányszakaszok felügyeletét, mint fentebb már említettük, például tengelyszámlálókkal és/vagy vágányáramkörökkel végzik. Két tengelyszámláló eredményeinek logikus összevetésével megállapítható, hogy a vonat a vágányszakaszon áthaladt-e és teljesen elhagyta-e azt. Ha a vonat az érintett vágányszakaszon áthaladt, de a tengelyszámlálók különböző értékeket mutatnak, a rendszerben a vágányutat nem oldják fel. A mai rendszerekben a hiba helyét a különböző behatások miatt csak nehezen lehet meghatározni. Tengelyszámlálók egymást követő szakaszainak értékeit egymás közt logikailag összekapcsolva lehetővé válik a hibák kijavítása közvetlenül a tengelyszámláló-logikában. A tengelyszámlálók ilyen összekapcsolása csak nagy költséggel hozható létre.
A találmány szerint azonban megállapításra kerül, hogy a vágányúton belül milyen sorrendben következnek a foglaltságjelzők, és milyen sorrendben hagyja el
HU 223 978 Β1 őket a vonat. A foglaltságjelzők lehetnek tengelyszámlálók és/vagy vágányáramkörök, vagy más berendezések a sínszakaszok foglaltságának megállapítására.
A következő táblázatban az elzárási tábla sorait az 1 paraméter szerint rendeztük (az 1 paraméter szerinti 5 növekvő sorrendben). Az ábrából látható, hogy az FM8, FM9, FM10, FM11, FM12, FM5, FM6 és FM7 foglaltságjelzők sorrendje az 5. vágányút bejárása során egymásra következő vágányszakaszok sorrendjének felel meg.
A vágányút feloldásának feltételeként a 4 paraméter alatt az If (lefoglalás és felszabadítás) feltétel van megadva. Ezen szakaszok mindegyikét a feloldás előtt tehát le kell foglalni, aztán újból fel kell szabadítani.
3. táblázat
Az elzárási tábla 17-24 sorai az 1 paraméter értéke szerint sorrendezve
5. vágányút FM8->B
Sor (Elem) 1. paraméter 2. paraméter 3. paraméter 4. paraméter
20 FM8 foglaltságjelző 1 fs kb If
21 FM9 foglaltságjelző 2 fs kb If
22 FM10 foglaltságjelző 3 fs kb If
23 FM11 foglaltságjelző 4 fs kb If
24 FM12 foglaltságjelző 5 fs kb If
17 FM5 foglaltságjelző 6 fs kb If
18 FM6 foglaltságjelző 7 fs kb If
19 FM7 foglaltságjelző 8 fs kb If
Ha most az FM8, FM9, FM10 és FM12 foglaltságjelzők a 4 paraméter If feltételének teljesülését jelentik (vágányszakasz le lett foglalva és újra felszabadítva), könnyen megállapítható, hogy az FM11 foglaltságjelző- 30 nél hiba lépett fel. A tényállás megerősítéséhez még megvárhatjuk a további (FM5, FM6 és FM7) foglaltságjelzők jelzéseit. Végezetül a hiba feldolgozása után, ha szükséges és lehetséges, logikai szabályok alapján megkezdhetjük a technikailag megengedhető javítóin- 35 tézkedéseket a vágányszakaszok szabaddá tételére.
A használt vágányutat a megfelelő biztonsági szabályoknak eleget téve lezárhatjuk, vagy teljes egészében, vagy csak részlegesen feloldhatjuk. Ha javítóintézkedések nem megengedhetők, azaz a hibás viselkedést nem ismerjük fel, az érintett vágányszakasz optikai ellenőrzését kezdeményezhetjük (például ellenőrizhetjük, ha esetleg egy kocsi lekapcsolódott a szerelvényről). Emellett az esetlegesen hibás tengelyszámlálókat és/vagy vágányáramköröket tesztelésnek vethetjük alá, és ha szükséges, a javítás befejezéséig kikapcsolhatjuk és helyettesíthetjük más berendezéssel. Különösen előnyös, hogy a szükséges javítóintézkedéseket a hiba részletes ismeretében célzott módon a folyamatirányítás szintjén alkalmazhatjuk.

Claims (12)

1. Eljárás forgalmi rendszer irányítására és felügyeletére, mely rendszer beállító- és ellenőrző berendezéseket, főként váltókat (W1.....W4), jelzőberendezéseket (S1,...,S8) és szabad jelzést visszajelentő berendezéseket (FM1,...,FM14) tartalmaz, ahol egy elzárási táblán alapuló vezérlőfolyamat, mely egy útvonal felépítésére vonatkozó kérés beérkezésekor minden, ehhez az útvonalhoz tartozó beállítóelemet a további útvonalak felépítésére vonatkozó kérések számára zárol, és ezután beállít, biztosítja, hogy legalább két útvonal állítható be pályához kötött jármüvek számára, azzal jellemezve, hogy a rendszer váltóihoz (W1,...,W4), jelzőberendezéseihez (S1,...,S8) és foglaltságjelzőihez (FM1.....FM14) legalább egy paramétert rendelünk, amely minden tervezett útvonalhoz jelzi a beállítandó vagy figyelembe veendő körülményeket vagy kiegészítéseket, továbbá egy a foglaltságjelzőkhöz (FM1 ,...,FM14) rendelt paraméter határozza meg a
45 foglaltságjelzők (FM1.....FM14) útvonalon belüli sorrendjét, és a rendszer váltóit (W1.....W4) és jelzőberendezéseit (S1.....S8) egy hozzájuk rendelt paraméteren keresztül a foglaltságjelzők (FM1,...,FM14) legalább egyikéhez hozzárendeljük.
50
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy elzárási táblázatot használunk, melyben a paramétereket a rendszer berendezéseihez (W1.....W4; S1,...,S8; FM1,...,FM14) rendeljük, és a vezérlőfolyamatot az elzárási tábla alapján kézzel vagy
55 automatikusan irányítjuk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elzárási táblában minden berendezés (W1.....W4; S1.....S8; FM1,...,FM14) számára sorokat vagy mezőket hozunk létre, és további sorokban vagy
60 mezőkben kiegészítő feltételeket (A, B) adunk meg,
HU 223 978 Β1 melyek további figyelembe veendő körülményekre vonatkozhatnak.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kiegészítő feltételek (A, B) egyenként, vagy további mezőkben megadott kapcsolódásokon keresztül egymáshoz csatoltan a berendezések (W1.....W4;
S1.....S8; FM1,...,FM14) paramétereiként kerülnek felhasználásra.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy vágányút létrehozása után és a vágányút bejárásakor megvizsgáljuk, hogy a vágányához tartozó foglaltságjelzőket (FM8, FM9, FM10, FM11, FM12, FM5, FM6, FM7) a helyes sorrendben járjuk-e be, és hogy minden, foglaltságjelzőhöz (FM8, FM9, FM10, FM11, FM12, FM5, FM6, FM7) rendelt berendezés (W1,...,W4; S1,...,S8) felszabadul, amint a jármű elhagyta a foglaltságjelző (FM8, FM9, FM10, FM11, FM12, FM5, FM6, FM7) által ellenőrzött vágányszakaszt.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy minden, egy vágányszakasz bejárása után felszabadított berendezést (W1.....W4; S1,...,S8) szükség szerint további vágányutak felépítésére is felhasználunk.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy vágányút (5. útvonal) bejárásakor a foglaltságjelzők (FM8, FM9, FM10, FM11, FM12, FM5, FM6, FM7) szabad jelzéseinek sorrendjét ellenőrizzük.
8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szabad jelzések sorrendjének be nem tartása esetén javítóintézkedéseket foganatosítunk.
9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a foglaltságjelzőt (FM11), amely szabad jelzést ad és/vagy a hozzá tartozó vágányszakaszt ellenőrizzük.
10. A 8. vagy 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy szabad jelzés elmaradása esetén a vágányszakaszt lezárjuk, vagy részben vagy teljes egészében felszabadítjuk.
11. Az előző igénypontok egyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy olyan elzárási táblát használunk, melyben minden, a folyamat irányításához szükséges paramétert és kapcsolódást a rendszer elemeihez (W1,...,W4; S1,...,S8; FM1,...,FM14) rendelünk hozzá, és az elzárási tábla alapján a vezérlőfolyamat kézzel vagy automatikusan is irányítható.
12. Az előző igénypontok egyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az adatfeldolgozó berendezésen futó állítófolyamat eredményeinek ellenőrzése az elzárási tábla segítségével történik, mely, egy paraméterlistával kiegészítve a rendszer teljes leírását adja.
HU0103280A 1998-08-19 1999-07-19 Eljárás forgalmi rendszer vezérlésére és felügyeletére HU223978B1 (hu)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH170498 1998-08-19
CH19499 1999-02-02
PCT/CH1999/000331 WO2000010860A1 (de) 1998-08-19 1999-07-19 Verfahren für die steuerung und überwachung einer verkehrstechnischen anlage

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0103280A2 HUP0103280A2 (hu) 2001-11-28
HUP0103280A3 HUP0103280A3 (en) 2003-04-28
HU223978B1 true HU223978B1 (hu) 2005-04-28

Family

ID=25683840

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0103280A HU223978B1 (hu) 1998-08-19 1999-07-19 Eljárás forgalmi rendszer vezérlésére és felügyeletére

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1109709B1 (hu)
JP (1) JP3523203B2 (hu)
AT (1) ATE228451T1 (hu)
DE (1) DE59903573D1 (hu)
HU (1) HU223978B1 (hu)
WO (1) WO2000010860A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1390246B1 (en) 2001-05-08 2018-08-15 Siemens Industry, Inc. Condition monitoring system
EP1758781B1 (de) * 2004-06-24 2008-01-02 Siemens AG Verfahren zur planung von fahrstrassen für stellwerke
EP1893464B1 (de) * 2005-06-21 2010-05-12 Siemens Schweiz AG Verfahren zum bilden beliebiger logischer verknüpfungen in einer leittechnischen einheit und leittechnische einheit
CN108082213A (zh) * 2017-11-10 2018-05-29 北京全路通信信号研究设计院集团有限公司 基于静态联锁表的进路控制方法及装置、计算机存储介质
CN110901701B (zh) * 2019-12-06 2021-08-03 上海富欣智能交通控制有限公司 轨道列车进路办理方法及办理系统
CN111814280B (zh) * 2020-06-10 2021-03-02 中国兵器科学研究院 城市轨道交通的规划方法、服务器和计算机可读存储介质

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR8106402A (pt) * 1980-10-08 1982-06-22 Westinghouse Electric Corp Aparelho para determinar a rota de pelo menos um veiculo que se move ao longo dor trilhos de uma ferrovia e metodo de controle do movimento de um veiculo ao longo de uma trilha
DE3922620C1 (hu) * 1989-07-10 1991-02-28 Ivv Ingenieurgesellschaft Fuer Verkehrsplanung Und Verkehrssicherung Gmbh, 3300 Braunschweig, De
FR2739824B1 (fr) * 1995-10-13 1997-11-14 Gec Alsthom Transport Sa Systeme d'enclenchement ferroviaire a architecture logicielle et son procede d'implementation

Also Published As

Publication number Publication date
EP1109709B1 (de) 2002-11-27
ATE228451T1 (de) 2002-12-15
WO2000010860A1 (de) 2000-03-02
HUP0103280A2 (hu) 2001-11-28
JP2002523288A (ja) 2002-07-30
HUP0103280A3 (en) 2003-04-28
JP3523203B2 (ja) 2004-04-26
DE59903573D1 (de) 2003-01-09
EP1109709A1 (de) 2001-06-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2018282271A1 (en) Reinitialization method of a zone controller and associated automatic train control system
DE102006015318B4 (de) Verfahren zum Betreiben einer Zugbeeinflussungseinrichtung
CN109613357A (zh) 一种判断轨道电路运行状态的方法
HU223978B1 (hu) Eljárás forgalmi rendszer vezérlésére és felügyeletére
AU2020332749A1 (en) Method for controlling a train within a train control system, and train control system
EP3787950B1 (de) Verfahren und einrichtung zum erkennen hinterherfahrender fahrzeuge
EP0739802B1 (de) Verfahren zur Erhöhung der Verfügbarkeit von Mehrabschnitts-Achszähleinrichtungen
DE102019212177A1 (de) Verfahren und Streckenzentrale zum Betreiben einer Schienenstrecke
EP1295775B1 (en) Train detection
DE102005023726A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Vermeidung von ungewollten Beeinflussungen von Doppelsensoren
DE3805949A1 (de) Einrichtung zur teilabschaltung einer strassenverkehrssignalanlage
EP3075626B1 (de) Verfahren und system zum betrieb einer gleisanlage
EP2088051B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur sicheren Einstellung von einer Fahrstrasse für ein Schienenfahrzeug
US3963201A (en) Sequential occupancy release control method and apparatus for train vehicles
EP1292480B1 (de) Verfahren zur gleisfrei- und -besetztmeldung
TR201802975T4 (tr) Bir demiryolu hattı öğesinin yedek işlemi için usul ve işlem kumanda sistemi.
EP3817961A1 (de) Verfahren zum sicheren austausch und zur sicheren anzeige von zustandsdaten von sicherheitstechnischen komponenten
CA2472637C (en) Method for determining the occupancy status of a track section in particular following a restart of an axle counting system, as well as an evaluation device and counting point forthis
EP0623499B1 (de) Verfahren zur Gleisfreimeldung mittels Achszählung mit automatischer Zählfehlerkorrektur
DE102005038386A1 (de) Vorrichtung zur Sicherung der Zugfolge im Zugleitbetrieb
EP0802871B1 (de) Verfahren und einrichtung zur sicherheitsrelevanten erfassung und verarbeitung von zustandsinformationen dezentraler/zentraler steuereinrichtungen auf triebfahrzeugen
NO322481B1 (no) Fremgangsmate for styring og overvakning av et trafikkteknisk anlegg
Wang et al. An approach to eliminate train route setting errors through application of parallel monitoring
EP0683082B1 (de) Einrichtung zur automatischen Überwachung einer Fahrwegsteuerungsanlage für ein spurgebundenes Verkehrsmittel
WO2001062573A1 (de) Verfahren und system zur überfüllverhinderung einer gleisanlage

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20050304

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees