HU222803B1 - Útépítő munkáknál alkalmazott berendezés - Google Patents

Útépítő munkáknál alkalmazott berendezés Download PDF

Info

Publication number
HU222803B1
HU222803B1 HU0002332A HUP0002332A HU222803B1 HU 222803 B1 HU222803 B1 HU 222803B1 HU 0002332 A HU0002332 A HU 0002332A HU P0002332 A HUP0002332 A HU P0002332A HU 222803 B1 HU222803 B1 HU 222803B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
frame
support surfaces
stop
cover member
horizontal
Prior art date
Application number
HU0002332A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean-Claude Hauer
Original Assignee
Pont-A-Mousson S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pont-A-Mousson S.A. filed Critical Pont-A-Mousson S.A.
Publication of HUP0002332A2 publication Critical patent/HUP0002332A2/hu
Publication of HUP0002332A3 publication Critical patent/HUP0002332A3/hu
Publication of HU222803B1 publication Critical patent/HU222803B1/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03FSEWERS; CESSPOOLS
    • E03F5/00Sewerage structures
    • E03F5/04Gullies inlets, road sinks, floor drains with or without odour seals or sediment traps
    • E03F5/06Gully gratings
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D29/00Independent underground or underwater structures; Retaining walls
    • E02D29/12Manhole shafts; Other inspection or access chambers; Accessories therefor
    • E02D29/14Covers for manholes or the like; Frames for covers
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A30/00Adapting or protecting infrastructure or their operation
    • Y02A30/60Planning or developing urban green infrastructure

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Underground Structures, Protecting, Testing And Restoring Foundations (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Floor Finish (AREA)

Abstract

A találmány tárgya útépítő munkáknál alkalmazott berendezés, amely két– felülnézetben általában négyszögletes vagy négyzetes alakú – fődarabból áll, nevezetesen egy rögzített keretből, amely a talajba vanillesztve és egy fedőelemből, amelyet ez a keret hordoz, amelykeretnek a beépítés állapotában két vízszintes támasztófelülete van,amelyek két szomszédos sarok közelében helyezkednek el, és két lejtőstámasztófelülete van, amelyek a két másik sarok közelében helyezkednekel, és ez a négy támasztófelület a fedőelem belső felületén lévőkiegészítő támasztófe- lületekkel együttműködően van kialakítva, alejtős támasztófelületek lefelé döntöttek a vízszintestámasztófelületek irányában, és a keret, a lejtős támasztófelületekkelszemben ütközővel van ellátva, amely a fedőelemen lévő kiegészítőütközővel együttműködően van kialakítva. A berendezés lényege, hogy akeret (1) ütközője és a fedőelem (2) kiegészítő ütközője úgy vankialakítva, hogy amikor a fedőelem (2) egy bármilyen pontban hatófüggőleges külső erő hatásának van kitéve, akkor a keret (1) ütközőjea fedőelem (2) kiegészítő ütközőjével úgy működik együtt, hogy afedőelemet (2) a keret (1) ütközője körül a lejtős támasztófelületekena külső erő által kiváltott reakcióerő vízszintes komponense által azütközőn gerjesztett reakció hatása alatt – saját síkjában forgatjamindaddig, amíg egy stabil egyensúlyi helyzetet elér, amelyben afedőelem (2) a négy támasztófelületével (12A, 12B, 12C, 12D) a keret(1) hozzá tartozó támasztófelületein (6A, 6B, 6C, 6D) nyugszik. ŕ

Description

A találmány tárgya útépítő munkáknál alkalmazott berendezés, amely két, felülnézetben általában négyszögletes vagy négyzetes alakú fő darabból áll, nevezetesen egy rögzített keretből, amely a talajba van illesztve és egy fedőelemből, amelyet ez a keret hordoz, amely keretnek a beépítés állapotában két vízszintes támasztófelülete van, amelyek két szomszédos sarok közelében helyezkednek el, és két lejtős támasztófelülete van, amelyek a két másik sarok közelében helyezkednek el, és ez a négy támasztófelület a fedőelem belső felületén lévő kiegészítő támaszfelületekkel együttműködőén van kialakítva, a lejtős támasztófelületek lefelé döntöttek a vízszintes támasztófelületek irányában, és a keret a lejtős támasztófelületekkel szemben ütközővel van ellátva, amely a fedőelemen lévő kiegészítő ütközővel együttműködőén van kialakítva.
A találmány alkalmazható például vízhálózatok ellenőrző vagy felügyelő kürtőinek lezáró berendezéseként, mint például a kocsiutak vagy járdák tisztítóaknáinál vagy a csatomanyílások befejező berendezéseként, mint például útépítő munkáknál alkalmazott rácsokként.
Ilyen típusú útépítő munkáknál alkalmazott berendezést ismertet a GB-A 2120303 számú szabadalmi leírás. Az ebben a leírásban ismertetett fedőlemez azonban csak akkor van stabil egyensúlyban a tartókeretén, ha csak saját súlya hat rá, vagy pedig ha egy olyan függőleges terhelés hat rá, amely egy olyan egyensúlyi háromszög belsejére hat, amelyet a két sarok, amelyben a vízszintes támaszok elhelyezkednek, és a szemben fekvő oldalon lévő középpont határoz meg.
Ezzel szemben, ha a terhelés ezen az egyensúlyi háromszögön kívül hat, például egy biciklista vagy valami más áthaladásakor, a fedőlemez felemelkedik a terheléstől legtávolabb eső lejtős támasznál. Mivel a fedőlemez elveszti az érintkezést a kerettel ezen a területen, a fedőlemez csak a két vízszintes támasznál és a másik lejtős támasznál érintkezik a kerettel, és ezért a fedőlemez a keretre három pontban támaszkodó instabil helyzetben van.
A fedőlemez ki nem egyensúlyozott helyzetéből következik, hogy egy billegés jön létre, és egy gyalogos vagy jármű áthaladásakor a fedőlemez a keretnek ötödik, és így nemkívánatos zajt okoz.
A találmány feladata, hogy ezeket a hiányosságokat kiküszöbölje, és hogy egy olyan berendezést hozzon létre, amelynél bármely pontban hasson is a terhelés a fedőelemre, ez utóbbi mindig a keret négy támasztófelületén nyugodjon, és ezáltal a billegés veszélye kiküszöbölődjön.
Ezt a feladatot a találmány értelmében egy olyan berendezéssel valósítjuk meg, amelynél a keret ütközője és a fedőelem kiegészítő ütközője úgy van kialakítva, hogy amikor a fedőelem egy bármilyen pontban ható függőleges külső erő hatásának van kitéve, akkor a keret ütközője a fedőelem kiegészítő ütközőjével úgy működik együtt, hogy a fedőelemet a keret ütközője körül - a lejtős támasztófelületeken a külső erő által kiváltott reakcióerő vízszintes komponense által az ütközőn gerjesztett reakció hatása alatt - saját síkjában forgatja mindaddig, amíg egy stabil egyensúlyi helyzetet elér, amelyben a fedőelem a négy támasztófelületével a keret hozzá tartozó támasztófelületein nyugszik.
Előnyösen a keret lejtős támasztófelületeinek és a fedőelem ezekkel együttműködő lejtős támasztófelületeinek közös lejtése van, amely a vízszintessel 20° és 60° közötti szöget zár be.
Célszerűen mindegyik fő darabnál az ütköző a vízszintes támasztófelületek között fél távolságban van elhelyezve, és az egyik ütköző egy, az egyik fő darabon lévő, lényegében függőleges kiugró részként van kialakítva, és a másik ütköző egy, az előzőhöz legalább részben illeszkedő, a másik fő darabon lévő kiemelkedésben kialakított, lényegében függőleges mélyedésként van kialakítva.
Előnyösen a kiugró résznek egyenes háromszögű prizma alakja van, amelynek egyik éle egy háromszögű prizma alakú horonyba kapcsolódik, amelyet a megfelelő kiemelkedés mélyedése képez.
Célszerűen a kiugró résznek domború profilja van, és a hozzá tartozó mélyedésnek homorú profilja van.
Előnyösen a kiugró résznek egyenes háromszögű prizma alakja van, és a hozzá társított mélyedésnek homorú profilja van.
Célszerűen a mélyedés egy egyenes háromszögű prizma alakú horony, és a hozzá társított kiugró résznek domború profilja van.
Előnyösen a keret ütközőjét két függőleges vagy lefelé döntött oldallap alkotja, amelyek a keret oldalfelületére merőleges középső síkhoz képest szimmetrikusan vannak elhelyezve, a két vízszintes támasztófelülettel szomszédosán, és amelyek az oldalfelülethez képest ferdén helyezkednek el, és ezek az oldallapok a fedőelemre rögzített két kiegészítő oldallappal működnek együtt.
Célszerűen a keret mindegyik ferde oldallapja az oldalfelülettel szöget zár be, amely 20° és 60° között van.
Előnyösen a keret két vízszintes támasztófelülete háromszög alakú és mindegyikhez a keret belseje felé, egy ferde helyzetű függőleges vagy lefelé döntött oldallap csatlakozik, amelyek a keret ütközőjét képezik.
A találmányt részletesebben a rajzok alapján ismertetjük, amelyek a találmány szerinti berendezés példakénti kiviteli alakját tüntetik fel.
Az 1. ábra vázlatosan perspektivikusan és összeszerelés előtt a berendezés két fő darabját ábrázolja.
A 2. ábra az 1. ábrához hasonló ábrázolás, amely a találmány egy második kivitelét mutatja.
Az 1. ábrán vázlatosan látható berendezés egy járdái tisztítóaknát mutat, amely a rajzon nem ábrázolt járdában, vagy egy ehhez hasonló felületen, mint például egy parkoló felületén van elhelyezve, hogy lehetővé tegye egy fold alatti hálózat megvizsgálását, amelynek a zárását biztosítja.
Két öntöttvasból készült fő darabból áll, nevezetesen egy rögzített 1 keretből és egy eltávolítható fedőlemezből, amely az 1 keret 2 fedőelemét képezi.
A találmány megértésének megkönnyítése érdekében a két fő darabot szétszerelt állapotban ábrázoltuk
HU 222 803 Β1 egy olyan helyzetben, amikor a 2 fedőelem ráhelyezhető az 1 keretre.
Az 1 keret felülnézetben lényegében négyzetes vagy négyszögletes és egy függőleges 3 köténye van, amely az alapján egy, a rajzon nem ábrázolt kerületi küszöbbel van ellátva, amely arra való, hogy az 1 keretet a talajba vagy egy tartószerkezetre, mint például betonba lehessen erősíteni.
Az 1 keret két szomszédos 4A, 4B sarka egy-egy 5A, 5B támasztókiemelkedéssel van ellátva, amelyeknek felső síkja párhuzamos az 1 keret síkjával, és ily módon két vízszintes 6A, 6B támasztófelületet képez. Ezek egy síkban vannak, és körülbelül a 3 kötény középmagasságában helyezkednek el.
Az 1 keret két másik 4C, 4D sarkának mindegyike egy 5C, 5D támasztókiemelkedéssel van ellátva, amelyeknek felső síkja a 3 kötény tetejéhez közeli tartományból az 1 keret alapja felé teijed, mégpedig a szemben elhelyezkedő, vízszintes 5A, 5B támasztókiemelkedések irányában és ily módon két lejtős 6C, 6D támasztófelületet képez, amelyek egy síkba esnek, és a vízszintessel egy kb. 20-60°-os a szöget zárnak be.
A két kiemelkedő vízszintes 6A, 6B támasztófelület között fél távolságban az 1 keret 7 oldalfelülete a két 5A, 5B támasztókiemelkedésnél belülről egy 8 kiemelkedéssel van ellátva, amely a 3 kötényre van erősítve. Ez utóbbiban egy lényegében függőleges 9 mélyedés van kialakítva. A 9 mélyedésnek az 1 keret belseje felé nyitott V alakja van, és ily módon egy egyenes háromszögű prizma alakú hornyot képez.
A 8 kiemelkedésnek a szerepét a későbbiekben fogjuk megmagyarázni.
A 2 fedőelem lényegében egy 10 takarót képez, amely általában négyszögletes vagy négyzet alakú, és amelynek méretei kissé kisebbek, mint az 1 keret 3 kötényének belső méretei.
Hasonlóképpen, mint az 1 keretnél, a 2 fedőelem is a sarkaiban négy kiemelkedő 11 A, 11B, 11C, 11D támasztókiemelkedéssel van ellátva, amelyek a 10 takaró belső felületére vannak erősítve, és az 1 keret megfelelő 5A, 5B, 5C, 5D támasztókiemelkedéseivel működnek együtt.
A 2 fedőelem támasztókiemelkedéseinek a magassága olyan, hogy amikor a 2 fedőelem az 1 kereten nyugszik, akkor a 10 takaró felső felülete az 1 keret 3 kötényének felső élével egy vonalba essen.
A 2 fedőelem szomszédos két 11 A, 11B támasztókiemelkedése ily módon egy-egy vízszintes 12A, 12B támasztófelületet képez, amely az 1 keret kiegészítő vízszintes 6A, 6B támasztófelületével kerül érintkezésbe, míg a 2 fedőelem másik két 1 IC, 11D támasztókiemelkedése egy-egy lejtős 12C, 12D támasztófelületet képez, amely a hozzá tartozó ugyancsak lejtős 6C, 6D támasztófelületre fog támaszkodni az 1 kereten. A 2 fedőelem lejtős 12C, 12D támasztófelületei lefelé lejtenek, a szemben elhelyezkedő vízszintes 11 A, 11B támasztókiemelkedések irányában, és a vízszintessel egy szöget zárnak be, amely az 1 keret lejtős 6C, 6D támasztófelületeinek a dőlésszögének felel meg.
A két vízszintes 11 A, 11B támasztókiemelkedés között fél távolságban a 2 fedőelemen egy ütköző van, függőlegesen lefelé 13 kiugró rész alakjában, amely az 1 keret 8 kiemelkedésének 9 mélyedésével működik együtt.
Az ábrázolt kivitelnél ez a 13 kiugró rész egyenes háromszögű prizma alakú, amelynek élei az 1 kereten egy kiegészítő, prizma alakú 9 mélyedésbe kapcsolódnak.
Ez a különleges elrendezés, amelynél a berendezés egyik oldala lejtős támasztófelületeket tartalmaz, amelyek lefelé, a szemben fekvő oldal felé döntve együttműködnek, ahol a megfelelő és kiegészítő ütközők vannak, egy olyan négypontos statikus támasztórendszert eredményez, ahol a 2 fedőelem egyidejűleg támaszkodik négy 12A, 12B, 12C, 12D támasztófelületével az keret hozzá tartozó négy 6A, 6B, 6C, 6D támasztófelületére, egy olyan terhelés hatására, amely a 2 fedőelemre hat, a 2 fedőelem végeinél elhelyezett négy 11 A, 11B, 11C, 11D támasztókiemelkedés által határolt négyszög bármely pontjában.
Ennek a rendszernek a működése olyan, hogy egy bármely pontban ható külső függőleges erő hatására a fedőelem a hárompontos támaszkodásból destabilizálódik, hogy megkeresse a negyedik támaszkodópontot. Valójában a 2 fedőelemre ható terhelés először azt érintkezésbe hozza az 1 keret négy támasza közül a másik három támasszal, nevezetesen a két vízszintes hordozófelületű 6A, 6B támasszal és a két lejtős támasztófelületű 6C, 6D támasz közül az egyikkel, mégpedig azzal, amelyik közelebb van a függőleges erő támadási pontjához. A 2 fedőelemre kifejtett függőleges erő ily módon kezdetben három reakcióerőt hoz létre az 1 kerettel szemben. Ezek közül a reakcióerők közül kettő, amely a két vízszintes hordozófelületű 6A, 6B támaszból származik, függőleges és felfelé mutat. A harmadik reakcióerő, amely a ferde támasztófelület lejtőjére merőleges, egy vízszintes és egy függőleges komponenssel rendelkezik. A reakcióerő vízszintes komponense a lejtős támasztófelületen az ütközőt működésre készteti, amelynek a reakciója képtelen egy egyensúlyi állapot létrehozására a második lejtős támasztófelület kiegészítő részvétele nélkül, aminek eredményeképpen a vízszintes vetületben a három erő egyensúlyi rendszere jön létre.
Ebből a célból a 2 fedőelem függőleges középső 13 kiugró része és az 1 keret 8 kiemelkedésének 9 mélyedése, amellyel a 13 kiugró rész együtt működik, egy csuklópántként viselkedik, ami lehetővé teszi a 2 fedőelem enyhe forgását a saját síkjában a 8 kiemelkedés körül. így a lefelé mutató függőleges erő hatására a 2 fedőelem forogni kezd a 8 kiemelkedés körül, amelyre támaszkodik a 13 kiugró rész közvetítésével, és mindez addig megy végbe, amíg az 1 keret lejtős második támasztófelületével érintkezésbe nem jut, lehetővé téve ezáltal, hogy a 2 fedőelem megtalálja és megőrizze stabil egyensúlyát.
Ebben az egyensúlyi helyzetben a 2 fedőelem támaszkodó reakcióerőinek az 1 keret lejtős 6C, 6D támasztófelületeire ható vízszintes komponensei ki vannak egyensúlyozva a vízszintes reakció által, amely a 13 kiugró rész és az 1 keret 8 kiemelkedése közötti érintkezésből származik.
Az így kapott stabil állapot, amikor a 2 fedőelem egyidejűleg négy 12A, 12B, 12C, 12D támasztófelülete
HU 222 803 Bl révén az 1 keret megfelelő 6A, 6B, 6C, 6D támasztófelületein nyugszik, minden billegési jelenséget megakadályoz.
Az 1. ábrán leírt kiviteli példával kapcsolatban látható, hogy az 1 keret 8 kiemelkedésének 9 mélyedése és a vele a 2 fedőelemen társított 13 kiugró rész háromszögű prizmaként van kialakítva, amelynek V alakú kiegészítő profilja megkönnyíti a 13 kiugró rész csuklós illesztését a 9 mélyedésbe, amely az ágyazását képezi.
Egy más változatnál azonban más együttműködő profilokat is alkalmazhatunk a 13 kiugró rész és a 9 mélyedés számára, például egy domború profilú vagy V alakú kiugró részt, amely egy kiegészítő homorú mélyedéssel működik együtt, vagy egy domború profilú kiugró részt, amelynek lekerekítése egy V alakú mélyedésben ül le.
Egy más változatnál a 13 kiugró rész és a hozzá társított 9 mélyedés megfordítható a berendezés fő darabjainál, amikor is a 13 kiugró rész az 1 keretre van erősítve, és a 9 mélyedéssel ellátott 8 kiemelkedés a fedőelemre vagy a rácsra van erősítve.
Másrészt előnyös lehet, ha nem kívánjuk a fedőelemet egyetlen szerelési helyzetben a keretre erősíteni, és meg kívánjuk könnyíteni a kezelőszemély munkáját, különösen akkor, amikor a berendezés négyzet alakú. Ilyenkor a keret és a fedőelem mindegyik oldalfelületének végét egy vízszintes hordozófelületű kiemelkedő támasszal, valamint egy lefelé és a szemben lévő oldalfelület felé döntött hordozófelületű kiemelkedő támasszal látjuk el, és mindegyik oldalfelület közepében egy együttműködő együttest helyezünk el, amely egy kiegészítő kiugró részből és egy mélyedéssel ellátott kiemelkedésből áll. A fedőelem ekkor a keretre szerelhető bármely, egymáshoz képest 90°-ban eltolt szögbeni helyzetben, és biztosítja minden szerelési helyzetben a keret négy támaszon való egyidejű felfekvését.
A 2. ábra szerinti kivitel abban különbözik az 1. ábra szerintitől, hogy az 1 kereten és a 2 fedőelemen alkalmazott ütközők másképp vannak elhelyezve.
Az 1 keret 6A, 6B vízszintes támasztófelületű két 5A, 5B támasztókiemelkedésének mindegyike felülnézetben háromszög alakú, és az 1 keret belseje felé egy lényegében függőleges felülete van, amely az 1 keret két 5A, 5B támasztókiemelkedésével szomszédos 7 oldalfelületéhez képest ferdén van elhelyezve.
Ez a két függőleges felület ily módon két ferde 14A, 14B oldallapot képez, amelyek az 1 kereten az ütközőt képezik. A két 14A, 14B oldallap szimmetrikusan van elhelyezve a középső függőleges síkhoz képest, amely merőleges az 1 keret 7 oldalfelületére, és ezzel a 7 oldalfelülettel egy β szöget zárnak be, amely 20° és 60° között van, előnyösen kb. 45°-kal egyenlő.
Ennek megfelelő módon a 2 fedőelemnek is van két ferde és függőleges 15A, 15B oldallapja, amelyek a vízszintes 12A, 12B támasztófelületekhez csatlakoznak lefelé, és amelyek alkalmasak arra, hogy az 1 keret 14A, 14B oldallapjaival működjenek együtt, amelynek kiegészítő ütközőit képezik.
így tehát amikor a 2 fedőelem a helyére van téve az 1 kereten, és egy lefelé mutató függőleges erőt alkalmazunk a 2 fedőelem bármelyik pontján, ez destabilizálva van az egyik támaszkodópontnál három pontra, hogy megkeresse a negyedik támaszkodópontot. Valójában a függőleges külső erő, amely a 2 fedőelemre hat, azt először az 1 keret vízszintes 6A, 6B támaszfelületeivel, valamint a 6C, 6D lejtős támaszfelületű két támasz közül azzal hozza érintkezésbe, amelyik közelebb van az erő támadópontjához.
Ebből következik, hogy az 1 keret ferde támasztófelületén egy támaszkodó reakcióerő lép fel, amelynek vízszintes komponense, az 1 keret egyik oldalával párhuzamosan, az azzal szemben elhelyezkedő vízszintes támasz felé mutat. Ezt a vízszintes reakcióerőt ugyanakkor nem tudják kiegyenlíteni azok a vízszintes reakcióerők, amelyek az 1 keret ferde 14A, 14B oldallapjaira merőlegesen hatnak, és amelyek ezeknek a 14A, 14B oldallapoknak az ezekhez a 2 fedőelemen társított ferde 15 A, 15B oldallapokkal való érintkezésből származnak.
Ezeknek a vízszintes reakcióerőknek a kiegyensúlyozása céljából a 2 fedőelemnek a negyedik támasszal kell érintkezésbe kerülnie, vagyis az 1 keret második ferde támaszával, azért, hogy ezen egy támaszkodó reakcióerő jöjjön létre, amelynek vízszintes komponense lehetővé teszi a rendszer kiegyensúlyozását.
A negyedik támasz részvételét akkor étjük el a függőleges erő hatása alatt, ha a 2 fedőelemet a vízszintes síkban egy kissé elforgatjuk az ütközők körül, amelyeket az keret ferde 14A, 14B oldallapjai képeznek, mindaddig, amíg a 2 fedőelem az 1 keretnek kezdetben nem terhelt, ferde támaszkodófelületével érintkezésbe nem kerül.
Ily módon egy stabil állapotot hozunk létre, amelyben a 2 fedőelem egyidejűleg négy 12A, 12B, 12C, 12D támasztófelületével az 1 keret négy kiegészítő 6A, 6B, 6C, 6D támasztófelületén nyugszik, ezáltal minden billegési jelenséget kiküszöbölve.
Meg kell jegyezni, hogy a 2 fedőelem elforgatása a saját síkjában, amely lehetővé teszi, hogy az utóbbi megtalálja és megőrizze az 1 kereten a négypontos stabil támaszkodását, az 1 keret 14A, 14B oldallapjai ferdeségének és a 2 fedőelem kiegészítő 15A, 15B oldallapjai ferdeségének köszönhető.
Megjegyezzük azonban, hogy az 1 keret ferde 14A, 14B oldallapjai nem szükség szerint függőlegesek, hanem lehetnek más változatban lefelé döntöttek.
Végül az 1 keret ferde 14A, 14B oldallapjainak és a fedőelem kiegészítő ferde 15A, 15B oldallapjainak nem kell szükségszerűen a vízszintes támaszokkal társítva lenniük, hanem elhelyezhetők ezeknek a vízszintes támaszoknak a közös oldalfelületén, az oldalfelületre merőleges középső síkhoz képest szimmetrikusan elhelyezett helyeken.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Útépítő munkáknál alkalmazott berendezés, amely két - felülnézetben általában négyszögletes vagy négyzetes alakú - fő darabból áll, nevezetesen egy rögzített keretből, amely a talajba van illesztve, és egy fedőelemből, amelyet ez a keret hordoz, amely keretnek a beépítés álla4
    HU 222 803 Bl potában két vízszintes támasztófelülete van, amelyek két szomszédos sarok közelében helyezkednek el, és két lejtős támasztófelülete van, amelyek a két másik sarok közelében helyezkednek el, és ez a négy támasztófelület a fedőelem belső felületén lévő kiegészítő támasztófelületekkel együttműködőén van kialakítva, a lejtős támasztófelületek lefelé döntöttek a vízszintes támasztófelületek irányában, és a keret, a lejtős támasztófelületekkel szemben, ütközővel van ellátva, amely a fedőelemen lévő kiegészítő ütközővel együttműködőén van kialakítva, azzal jellemezve, hogy a keret (1) ütközője és a fedőelem (2) kiegészítő ütközője úgy van kialakítva, hogy amikor a fedőelem (2) egy bármilyen pontban ható függőleges külső erő hatásának van kitéve, akkor a keret (1) ütközője a fedőelem (2) kiegészítő ütközőjével úgy működik együtt, hogy a fedőelemet (2) a keret (1) ütközője körül - a lejtős támasztófelületeken a külső erő által kiváltott reakcióerő vízszintes komponense által az ütközőn geqesztett reakció hatása alatt - saját síkjában forgatja mindaddig, amíg egy stabil egyensúlyi helyzetet elér, amelyben a fedőelem (2) a négy támasztófelületével (12A, 12B, 12C, 12D) a keret (1) hozzá tartozó támasztófelületein (6A, 6B, 6C, 6D) nyugszik.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a keret (1) lejtős támasztófelületeinek (6C, 6D) és a fedőelem (2) ezekkel együttműködő lejtős támasztófelületeinek (12C, 12D) közös lejtése van, amely a vízszintessel 20° és 60° közötti szöget zár be.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy mindkét fő darabnál az ütköző a vízszintes támasztófelületek (6A, 6B; 12A, 12B) között fél távolságban van elhelyezve, és az egyik ütköző egy, az egyik fő darabon lévő, lényegében függőleges kiugró részként (13) van kialakítva, és a másik ütköző egy, az előzőhöz legalább részben illeszkedő, a másik fő darabon lévő kiemelkedésben (8) kialakított, lényegében függőleges mélyedésként (9) van kialakítva.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiugró résznek (13) egyenes háromszögű prizma alakja van, amelynek egyik éle egy háromszögű prizma alakú horonyba kapcsolódik, amelyet a megfelelő kiemelkedés (8) mélyedése (9) képez.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiugró résznek (13) domború profilja van, és a hozzá tartozó mélyedésnek (9) homorú profilja van.
  6. 6. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kiugró résznek (13) egyenes háromszögű prizma alakja van, és a hozzá társított mélyedésnek (9) homorú profilja van.
  7. 7. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a mélyedés (9) egy egyenes háromszögű prizma alakú horony, és a hozzá társított kiugró résznek (13) domború profilja van.
  8. 8. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a keret (1) ütközőjét két függőleges vagy lefelé döntött oldallap (14A, 14B) alkotja, amelyek a keret (1) oldalfelületére (7) merőleges középső síkhoz képest szimmetrikusan vannak elhelyezve, a két vízszintes támasztófelülettel (6A, 6B) szomszédosán, és amelyek az oldalfelülethez (7) képest ferdén helyezkednek el, és a fedőelem (2) ütközőjét a keret (1) oldallapjaival (14A, 14B) együttműködő kialakítású két kiegészítő oldallap (15A, 15B) alkotja.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti berendezés, azzaljellemezve, hogy a keret (1) mindegyik ferde oldallapja (14A, 14B) az oldalfelülettel (7) szöget zár be, amely 20° és 60° között van.
  10. 10. A 8. vagy 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a keret (1) két vízszintes támasztófelülete (6A, 6B) háromszög alakú, és mindegyikhez a keret (1) belseje felé egy ferde helyzetű függőleges vagy lefelé döntött oldallap (14A, 14B) csatlakozik, amelyek a keret (1) ütközőjét képezik.
HU0002332A 1997-03-11 1998-03-04 Útépítő munkáknál alkalmazott berendezés HU222803B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9703048A FR2760765B1 (fr) 1997-03-11 1997-03-11 Dispositif de voirie de forme carree ou rectangulaire comprenant un cadre support et un element de recouvrement
PCT/FR1998/000419 WO1998040567A1 (fr) 1997-03-11 1998-03-04 Dispositif de voirie de forme carree ou rectangulaire comprenant un cadre support et un element de recouvrement

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0002332A2 HUP0002332A2 (hu) 2000-11-28
HUP0002332A3 HUP0002332A3 (en) 2002-01-28
HU222803B1 true HU222803B1 (hu) 2003-10-28

Family

ID=9504747

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0002332A HU222803B1 (hu) 1997-03-11 1998-03-04 Útépítő munkáknál alkalmazott berendezés

Country Status (20)

Country Link
EP (1) EP0973975B1 (hu)
CN (1) CN1179103C (hu)
AR (1) AR011187A1 (hu)
AT (1) ATE220152T1 (hu)
AU (1) AU6838298A (hu)
BR (1) BR9808328A (hu)
CZ (1) CZ297434B6 (hu)
DE (1) DE69806370T2 (hu)
DK (1) DK0973975T3 (hu)
ES (1) ES2178195T3 (hu)
FR (1) FR2760765B1 (hu)
HR (1) HRP980129B1 (hu)
HU (1) HU222803B1 (hu)
MY (1) MY119631A (hu)
NO (1) NO319962B1 (hu)
PL (1) PL189368B1 (hu)
PT (1) PT973975E (hu)
SK (1) SK286176B6 (hu)
WO (1) WO1998040567A1 (hu)
YU (1) YU49201B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2910501B1 (fr) * 2006-12-22 2009-03-27 Saint Gobain Pam Sa Dispositif de voirie comportant un element de recouvrement et un cadre adapte pour supporter l'element de recouvrement dans differentes configurations, suivant notamment le sens de la circulation
US8835757B2 (en) 2010-11-10 2014-09-16 Oldcastle Precast, Inc. Locking subgrade vault
US10197088B2 (en) 2011-11-10 2019-02-05 Oldcastle Precast, Inc. Tamper resistant closure mechanism for a utility vault
US10240316B2 (en) 2012-11-16 2019-03-26 Oldcastle Precast, Inc. Locking subgrade vault
US11066803B2 (en) 2012-11-16 2021-07-20 Oldcastle Infrastructure, Inc. Locking subgrade vault
CN115303412A (zh) * 2022-09-13 2022-11-08 上海外高桥造船有限公司 轮船上的甲板落水槽格栅盖

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1104447B (de) 1957-03-13 1961-04-06 Passavant Werke Viereckige Schachtabdeckung mit in den Ecken des Rahmens gelagertem Deckel
GB2120303A (en) * 1982-03-09 1983-11-30 Brickhouse Dudley Mfg Road surface access covers and gratings

Also Published As

Publication number Publication date
CN1243560A (zh) 2000-02-02
YU34299A (sh) 2000-03-21
ATE220152T1 (de) 2002-07-15
DE69806370T2 (de) 2003-03-13
PT973975E (pt) 2002-11-29
DK0973975T3 (da) 2002-10-14
AR011187A1 (es) 2000-08-02
EP0973975A1 (fr) 2000-01-26
ES2178195T3 (es) 2002-12-16
HUP0002332A2 (hu) 2000-11-28
HRP980129B1 (en) 2003-04-30
AU6838298A (en) 1998-09-29
HRP980129A2 (en) 1999-10-31
NO994391D0 (no) 1999-09-10
EP0973975B1 (fr) 2002-07-03
SK122899A3 (en) 2000-09-12
CZ297434B6 (cs) 2006-12-13
FR2760765B1 (fr) 1999-04-30
MY119631A (en) 2005-06-30
HUP0002332A3 (en) 2002-01-28
CZ9903199A3 (cs) 2001-02-14
CN1179103C (zh) 2004-12-08
SK286176B6 (sk) 2008-04-07
DE69806370D1 (de) 2002-08-08
NO319962B1 (no) 2005-10-03
NO994391L (no) 1999-09-10
WO1998040567A1 (fr) 1998-09-17
PL189368B1 (pl) 2005-07-29
BR9808328A (pt) 2000-05-16
FR2760765A1 (fr) 1998-09-18
PL335648A1 (en) 2000-05-08
YU49201B (sh) 2004-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU222803B1 (hu) Útépítő munkáknál alkalmazott berendezés
FR2571771B1 (fr) Piquet comprenant une partie filetee a ancrer dans le sol, en particulier pour fixer et soutenir des grilles ou barrieres
JP2002294853A (ja) 排水桝
GB2269831A (en) Floor drain
WO2004007850B1 (en) A frame for a recess in the ground and manhole assembly
HU223049B1 (hu) Négyzet vagy téglalap alakú útburkolati eszköz, amely egy tartókeretből és egy fedélből áll
GB2565040A (en) A ground surface access assembly with a cover that can be adjusted to pivot about one of three different axes
EP0489676B1 (fr) Moyens de liaison pour pièces de voirie, et pièce de voirie correspondante
JP2850292B2 (ja) 角度自在の手摺支柱立設装置
KR20210089446A (ko) 맨홀 그레이팅용 걸림기구
JP3377518B2 (ja) 棟瓦用固定具
KR910008810Y1 (ko) 높이조절 맨홀
JPH0650566Y2 (ja) 笠木装置
JPH11303230A (ja) 免震カバー
JPH069075Y2 (ja) 地下構築物用の蓋
FR2516115A1 (fr) Procedes de pose d'ossatures pour puits et bouches d'acces et installations et ossatures pour la mise en oeuvre desdits procedes
GB2243638A (en) Restraining lateral movement of manhole cover
JPH0516291Y2 (hu)
JPH0540119Y2 (hu)
JP2837390B2 (ja) 伸縮継手装置
JPH0684668B2 (ja) 支柱ホルダ−端部カバ−装置
JPH04138445U (ja) 梯子を備えた地下構造物用蓋受枠
JPH0583054U (ja) マンホール蓋用カバー
NL8400005A (nl) Bevestigingsbeugel.
RU96108491A (ru) Приспособление для монтажа кранов-перегружателей трубчатобалочной конструкции

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20030915

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees