HU223049B1 - Négyzet vagy téglalap alakú útburkolati eszköz, amely egy tartókeretből és egy fedélből áll - Google Patents

Négyzet vagy téglalap alakú útburkolati eszköz, amely egy tartókeretből és egy fedélből áll Download PDF

Info

Publication number
HU223049B1
HU223049B1 HU0004128A HUP0004128A HU223049B1 HU 223049 B1 HU223049 B1 HU 223049B1 HU 0004128 A HU0004128 A HU 0004128A HU P0004128 A HUP0004128 A HU P0004128A HU 223049 B1 HU223049 B1 HU 223049B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
support
support frame
cover
frame
paving device
Prior art date
Application number
HU0004128A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean-Claude Hauer
Patrice Vauthier
Original Assignee
Pont-A-Mousson S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pont-A-Mousson S.A. filed Critical Pont-A-Mousson S.A.
Publication of HUP0004128A2 publication Critical patent/HUP0004128A2/hu
Publication of HUP0004128A3 publication Critical patent/HUP0004128A3/hu
Publication of HU223049B1 publication Critical patent/HU223049B1/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D29/00Independent underground or underwater structures; Retaining walls
    • E02D29/12Manhole shafts; Other inspection or access chambers; Accessories therefor
    • E02D29/14Covers for manholes or the like; Frames for covers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Underground Structures, Protecting, Testing And Restoring Foundations (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Vibration Dampers (AREA)

Abstract

A találmány tárgya útburkolati eszköz, amely két, négyzet vagytéglalap befoglaló alakú, sík főelemből áll, úgymint egy, a talajbaillesztendő, rögzített tartókeretből és egy, a tartókeret általalátámasztott, dugasz vagy rács formájában kialakított fedélből áll,amely útburkolati eszköznek – beépített állapotban – két, a tartókeretkét szomszédos sarkánál lévő vízszintes támaszfelülete és két, atartókeret két másik sarkánál elhelyezkedő, rézsútos támaszfelületevan, és a négy támaszfelület a fedél alsó felületéhez erősített négytámaszfelülethez illeszkedik, és azokkal együttműködően vankialakítva. Az útburkolati eszköz lényege, hogy a rézsútostámaszfelületek (6C, 6D, 12C, 12D) lefelé, a vízszintes támaszfe-lületek (6A, 6B, 12A, 12B) felé néző irányban ferdén helyezkednek el,és a tartókeret (1) – minden rézsútos támaszfelület (6C, 6D) közelében– egy belső kiálló résszel (7C, 7D) van ellátva, amelyeknek a hozzájuktartozó rézsútos támaszfelülettel (6C, 6D) szemben ellentámaszt képezőoldalfelületei (9C, 9D) vannak, amelyek síkban a tartókeretnek (1) arézsútos támaszfelületekkel (6C, 6D) szomszédos oldalfelületéhez (8)képest ferdén helyezkednek el, az ellentámaszt képező oldalfelületek(9C, 9D) a tartókeret (1) belseje felé, egymás felé összetartóirányokban fekszenek, és a fedélhez (2) erősített, kiegészítőellentámaszt képező oldalfelületekkel (13C, 13D) együttműködően vannakkialakítva. ŕ

Description

Az útburkolati eszköz lényege, hogy a rézsútos támaszfelületek (6C, 6D, 12C, 12D) lefelé, a vízszintes támaszfelületek (6A, 6B, 12A, 12B) felé néző irányban ferdén helyezkednek el, és a tartókeret (1) - minden rézsútos támaszfelület (6C, 6D) közelében - egy belső kiálló résszel (7C, 7D) van ellátva, amelyeknek a hozzájuk tartozó rézsútos támaszfelülettel (6C, 6D) szemben ellentámaszt képező oldalfelületei (9C, 9D) vannak, amelyek síkban a tartókeretnek (1) a rézsútos támaszfelületekkel (6C, 6D) szomszédos oldalfelületéhez (8) képest ferdén helyezkednek el, az ellentámaszt képező oldalfelületek (9C, 9D) a tartókeret (1) belseje felé, egymás felé összetartó irányokban fekszenek, és a fedélhez (2) erősített, kiegészítő ellentámaszt képező oldalfelületekkel (13C, 13D) együttműködőén vannak kialakítva.
A találmány tárgya útburkolati eszköz, amely két, négyzet vagy téglalap befoglaló alakú, sík főelemből áll, úgymint egy, a talajba illesztendő, rögzített tartókeretből és egy, a tartókeret által alátámasztott, dugasz vagy rács formájában kialakított fedélből áll, amelynek - beépített állapotban - két, a tartókeret két szomszédos sarkánál lévő, vízszintes támaszfelülete és két, a tartókeret két másik sarkánál elhelyezkedő, rézsútos támaszfelülete van, és a négy támaszfelület a fedél alsó felületéhez erősített négy támaszfelülethez illeszkedik, és azokkal együttműködőén van kialakítva.
A találmány pontosabban egy vízhálózat vizsgálójáratának vagy ellenőrző nyílásának a záróeszközére, mint például az úttesten vagy a járdán kialakított nyílások záróeszközére, vagy egy olyan műszaki gödör vagy árok záróeszközére vonatkozik, amely lehetővé teszi a föld alatti távközlési kábeleket, televíziós kábeleket vagy egyéb kábeleket tartalmazó hálózathoz való hozzáférést. A találmány alkalmazható csatomanyílások fedőlemezeként is, mint például a közúti daraboknál használt rácsoknál.
Egy ilyen típusú útburkolati eszköz ismeretes a DE-1104447 számú szabadalmi leírásból, ahol a két rézsútos támaszfelület lefelé lejtős, és egymás irányába lejtenek. Ebben az elrendezésben a dugasz formájában kialakított fedél csak akkor van stabil egyensúlyban a tartó keretén, amikor arra kizárólag a saját tömege hat, vagy ha egy olyan függőleges irányú terhelés hat rá, amely hatását egy egyensúlyi háromszög belsejében fejti ki, amely egyensúlyi háromszöget megközelítőleg az a két sarok határolja, ahol a vízszintes támaszok elhelyezkednek, valamint az azokkal szemben lévő oldal közepe.
Ezzel szemben, ha az ezen egyensúlyi háromszögön kívül hat rá egy erő, nevezetesen egy gyalogos, kerékpáros vagy más áthaladása során, a dugasz a terhelés támadáspontjától legtávolabbi rézsútos szintjére emelkedik fel; és miután elveszítette az érintkezést a tartókerettel ebben a tartományban, a dugasz már csak a két vízszintes támaszfelületen és a másik rézsútos támaszfelületen fekszik fel a tartókeretre.
Ennek eredményeképp a fedél elveszíti egyensúlyát, aminek hatására billegni fog, és a fedél nekiütődik a tartókeretnek, amikor azon gyalogosok vagy járművek haladnak keresztül, és így nem kívánt zajt kelt.
A találmány célja ezeknek a hiányosságoknak a kiküszöbölése oly módon, hogy bárhol legyen is a terhelés támadáspontja a burkolati elemen, ez utóbbi mindig a tartókeret négy támaszfelületén nyugodjon úgy, hogy mindenfajta billegést megakadályozzon.
A kitűzött célt a találmány szerint egy olyan útburkolati eszköz kialakításával értük el, amelynél a rézsútos támaszfelületek lefelé, a vízszintes támaszfelületek felé néző irányban ferdén helyezkednek el, és a tartókeret minden rézsútos támaszfelület közelében egy belső kiálló résszel van ellátva, amelyeknek a hozzájuk tartozó rézsútos támaszfelülettel szemben ellentámaszt képező oldalfelületei vannak, amelyek síkban a tartókeretnek a rézsútos támaszfelületekkel szomszédos oldalfelületéhez képest ferdén helyezkednek el, az ellentámaszt képező oldalfelületek a tartókeret belseje felé, egymás felé összetartó irányokban fekszenek, és a fedélhez erősített, kiegészítő ellentámaszt képező oldalfelületekkel együttműködőén vannak kialakítva.
Előnyös, ha a találmány szerinti útburkolati eszköz az alábbi jellemzők közül eggyel vagy többel is rendelkezik :
- A tartókeret rézsútos támaszfelületei és a fedél azokkal együttműködő, lejtős támaszfelületei a függőlegessel egyforma, 15° és 45° közötti szöget zárnak be.
- A tartókeret ellentámaszt képező felületei a tartókeretnek a két rézsútos támaszfelülettel szomszédos oldalfelületére merőleges középsíkjához képest szimmetrikusan vannak elhelyezve.
- A tartókeret ellentámaszt képező felületei és a fedél ellentámaszt képező felületei függőlegesek.
- A tartókeret ellentámaszt képező felületei lefelé meredeken lejtő elhelyezkedésűek, és a függőlegessel a rézsútos támaszfelületeknél kisebb, vagy azokkal megegyező nagyságú szöget zárnak be.
- A fedél két ellentámaszt képező felülete közül mindegyik egy, a fedél alsó felületéhez erősített kiemelkedés belső oldalfelületét képezi, amely kiemelkedés külső oldalfelülete a tartókeret rézsútos támaszfelületével együttműködő, lejtős támaszfelületet képez.
- A tartókeret ellentámaszt képező felületei befelé futnak a tartókeretnek a két rézsútos támaszfelülettel szomszédos oldalfelületének irányában, és azokkal, vízszintes metszetben, 10° és 30° közötti szöget zárnak be.
A találmány szerinti útburkolati eszközt az alábbiakban kiviteli példa kapcsán és a mellékelt rajzra való hivatkozással ismertetjük részletesebben.
Az 1. ábra egy találmány szerinti útburkolati eszköz két fő részét szemlélteti vázlatosan, nézetben, összeszerelés előtt.
HU 223 049 Bl
A 2. ábrán az útburkolati eszköz látható összeszerelés után, az 1. ábra II-II vonala mentén vett metszetben.
Az 1. és 2. ábrákon vázlatosan szemléltetett útburkolati eszköz például olyan, a talajba süllyeszthető eszköz, amelyet a (nem ábrázolt) úttestre, vagy pedig egy ennek megfelelő felületre helyeznek, és amely egy föld alatti kábelhálózathoz vagy hasonlóhoz való hozzáférést biztosító műszaki kamrát burkol, és az üreg biztosítja ennek a kamrának a lezárását.
Az útburkolati eszköz két főelemből áll, nevezetesen egy sajtolható öntvényből, azaz egy rögzített 1 tartókeretből és egy mozgatható 2 fedélből, amely az 1 tartókeret fedőelemét képezi.
A találmány megértését azzal könnyítjük meg, hogy a két főelemet, az 1 tartókeretet és a 2 fedelet szétszerelt állapotban szemléltetjük az 1. ábrán, olyan helyzetben, ahol a 2 fedél az 1 tartókeretére történő felhelyezésre kész állapotban van.
Az 1 tartókeret felülnézetben négyzet vagy téglalap alakú és egy függőleges 3 szoknyája van, amely az aljánál egy (nem ábrázolt) körbefútó merevítőlemezzel van ellátva, amelynek szerepe az, hogy lehetővé teszi az 1 tartókeretnek a talajba vagy egy tartószerkezetre, például egy beton tartószerkezetre való beillesztését.
Az 1 tartókeret két szomszédos 4A és 4B sarka egyegy 5A, 5B támaszfelülettel van ellátva, amelyek az 1 tartókeret síkjával párhuzamos sík tetején támaszkodnak fel, és így két vízszintes 6A, 6B támaszfelületet képeznek. Ez utóbbiak közös síkban, a függőleges 3 szoknya magasságának kb. a felénél helyezkednek el.
Az 1 tartókeret két másik 4C, 4D sarka egy-egy 5C, 5D támaszfelülettel van ellátva, amelyek a függőleges 3 szoknya felső részétől az 1 tartókeret alja felé futnak, a velük szemben elhelyezkedő 5B, 5A támaszfelületek irányában, és így két rézsútos 6C és 6D támaszfelületet képeznek. A 6C és 6D támaszfelületek közös síkban vannak, és a függőlegessel egy kb. 15° és 45° közötti, előnyösen 20° és 35° közötti a szöget zárnak be.
A rézsútos 5C és 5D támaszfelületek közelében az 1 tartókeret, a belsejében, egy-egy 7C, 7D kiálló résszel van ellátva, amelyek az 1 tartókeret aljától kb. az 1 tartókeret függőleges 3 szoknyája magasságának háromnegyedéig nyúlnak felfelé, és amelyek a síkban vízszintesen fekszenek az 1 tartókeret 8 oldalfelületével lényegében párhuzamos irányban a két rézsútos 6C, 6D támaszfelülettel szomszédosán, a két 7C és 7D kiálló rész pedig az 1 tartókeretnek az egyik, a 8 oldalfelületre merőleges oldalára van felerősítve.
A 7C és 7D kiálló részeknek ezenkívül a hozzájuk tartozó rézsútos 6C és 6D támaszfelületekkel szemben egy-egy 9C, 9D ellentámaszt képező oldalfelülete van, amelyek, az itt leírt példában, síkok és lényegében függőlegesek (kis hátszöget zárnak be); ezek a 9C és 9D ellentámaszt képező oldalfelületek ellenkező irányban is dőlhetnek, a függőlegeshez viszonyított dőlésszög ekkor kisebb vagy egyenlő a rézsútos 6C, 6D támaszfelületek dőlésének a szögével.
A két 9C, 9D ellentámaszt képező oldalfelület az 1 tartókeret 8 oldalfelületére merőleges, középső, függőleges síkra nézve szimmetrikusan vannak elhelyezve, amely függőleges sík lényegében az 1 tartókeret szimmetriasíkját képezi, és a 9C és 9D ellentámaszt képező oldalfelületek az 1 tartókeretnek azon oldalához képest rézsútosan helyezkednek el, amelyhez a 7C, 7D kiálló részek hozzá vannak erősítve. A 9C, 9D ellentámaszt képező oldalfelületek tehát az 1 tartókeret 8 oldalfelületéhez képest rézsútosan vannak elhelyezve, és a velük szemben elhelyezett rézsútos 6C, 6D támaszfelületekkel, a vízszintes síkban, egy β szöget zárnak be, amelynek nagysága kb. 10° és 30° között, előnyösen 15° és 25° között van. A két 9C, 9D ellentámaszt képező oldalfelület tehát az 1 tartókeret 8 oldalfelülete felé néz, és a velük szemben elhelyezkedő rézsútos 6C, 6D támaszfelületekkel, vízszintes metszetben, egy-egy, az 1 tartókeret külseje felé nyitott V alakú profilt határoz meg.
Ezen két 9C és 9D ellentámaszt képező oldalfelület fontosságát az alábbiakban fogjuk elmagyarázni.
A 2 fedél lényegében egy általában véve négyzet vagy téglalap alakú 10 sík takarólemezt tartalmaz, amelynek alakja az 1 tartókeret alakjának felel meg, és méretei valamivel kisebbek az 1 tartókeret függőleges 3 szoknyájának belső méreteinél.
Az 1 tartókerettel megegyező módon a 2 fedél is el van látva a sarkaiban négy 11 A, 11B, 11C és 11D támaszelemmel, amelyek a 10 sík takarólemez belső felületéhez vannak hozzáerősítve, és szerepük az, hogy az 1 tartókeret velük szemben elhelyezkedő 5A, 5B, 5C, 5D támaszfelületeivel működjenek együtt.
A 2 fedél 11A, 11B, 11C és 11D támaszelemeinek magassága akkora, hogy amikor a 2 fedél az 1 tartókereten nyugszik, a 2 fedél 10 sík takarólemezének felső felülete egy szintben van az 1 tartókeret függőleges 3 szoknyájának felső vékony szélével.
A 2 fedél két szomszédos 11 A, 11B támaszelemének tehát egy-egy vízszintes 12A, 12B támaszfelülete van, amelyek az 1 tartókeret hozzájuk illeszkedő alakú, vízszintes 6A, 6B támaszfelületével fognak érintkezésbe lépni, míg a 2 fedél két másik 1 IC és 1 ID támaszelemének lejtős 12C, 12D támaszfelületei vannak, amelyek az 1 tartókeret szintjénél a hozzájuk tartozó, rézsútos 6C, 6D támaszfelületeire fognak támaszkodni. A 2 fedél rézsútos 12C, 12D támaszfelületei a 11C, 11D támaszelemek külső oldalfelületeit képezik, a velük szemben elhelyezkedő, vízszintes 11B, 11A támaszelemek irányában lefelé rézsútosan helyezkednek el, és a függőlegessel olyan szöget zárnak be, ami megfelel az 1 tartókeret 6C, 6D támaszfelületei a dőlésszögének.
A 2 fedél 1 IC, 11D támaszelemeinek belső oldalfelületei, azaz azok a felületek, amelyek a velük szemben elhelyezkedő, vízszintes 12B, 12A támaszfelületek felé néznek, egy-egy 13C, 13D ellentámaszt képező oldalfelületet képeznek, amelyek arra a célra szolgálnak, hogy az 1 tartókeret átellenes 9C, 9D ellentámaszt képező oldalfelületeivel együttműködjenek. A 2 fedél két 13C, 13D ellentámaszt képező oldalfelülete tehát, a leírt példában, sík és lényegében függőleges; a 2 fedélnek a 11C, 11D támaszelemeivel szomszédos oldalfelülete felé rézsútosan helyezkednek el, és ezzel az oldalfe3
HU 223 049 Bl lülettel, vízszintes metszetben egy, az 1 tartókeret 9C, 9D ellentámaszt képező oldalfelületei β dőlésszögének megfelelő szöget zárnak be.
Ez a sajátságos elrendezés, amelyben az útburkolati eszköz egyik oldalán egymással együttműködő, rézsútos, és a másik oldal irányában lejtő, támaszfelületek vannak, ahol vízszintes támaszfelületek találhatók, a rézsútos támaszfelületek azokhoz illeszkedő alakú, ellentámaszt képező oldalfelületekkel vannak társítva, amelyek az útburkolati eszköz fő darabjait képező 1 tartókeret és 2 fedél szintjén egymással szemben vannak elhelyezve, ily módon egy négypontos statikus támaszrendszerhez vezet. Ebben a rendszerben a 2 fedél négy 12A, 12B, 12C és 12D támaszfelülete segítségével egyidejűleg nyugszik az 1 tartókeret azokkal társított 6A, 6B, 6C és 6D támaszfelületein, amikor terhelés hat a 2 fedélre, a 2 fedél széleinél elhelyezett négy 11 A, 11B, 11C és 11D támaszelem által határolt négyszög bármely pontján.
A gyakorlatban ennek a rendszernek a működése olyan, hogy egy, a 2 fedél bármely pontjában kifejtett külső, függőleges erő hatására a 2 fedél mindenekelőtt érintkezésbe kerül az 1 tartókeret négy támaszfelülete közül hárommal, azaz a két vízszintes 6A és 6B támaszfelülettel, valamint a rézsútos 6C és 6D támaszfelületek közül az egyikkel, éspedig azzal, amelyik a terhelés támadáspontjához közelebb helyezkedik el. A 2 fedélre kifejtett függőleges erő, amely lefelé irányul, ily módon kezdetben az 1 tartókeret három ellentétes irányú reakcióerejét hozza létre. Ezen reakcióerők közül kettő, amelyek a vízszintes 6A és 6B támaszfelületekből származnak, függőlegesek és felfelé irányulnak. A harmadik reakcióerőnek, amely az elsőként terhelt, rézsútos 6C vagy 6D támaszfelületre merőleges, van egy, az 1 tartókeret belseje felé irányuló vízszintes összetevője, és egy felfelé irányuló függőleges összetevője. Ez a vízszintes összetevő a 6C vagy 6D támaszfelülettel szemben elhelyezkedő, függőleges 9C vagy 9D ellentámaszt képező oldalfelületnek az erőhatásban való részvételét idézi elő, ami egy, a 9C vagy 9D ellentámaszt képező oldalfelületre merőleges, vízszintes reakcióerő formájában lép fel.
A kezdetben az erőhatás által ért rézsútos 6C vagy 6D támaszfelület és a vele társított 9C vagy 9D ellentámaszt képező oldalfelület által képezett első pár szintjén így kapott reakcióerő a 2 fedél kismértékben történő elmozdulását idézi elő, a vízszintes vetítési síkban, a 6C vagy 6D támaszfelületből és 9C vagy 9D ellentámaszt képező oldalfelületből álló első pár által képezett V alakú profil külseje felé, egészen addig, amíg az 1 tartókeret negyedik sarkában elhelyezkedő, és a második párt képező 6D vagy 6C támaszfelület és 9D vagy 9C ellentámaszt képező oldalfelülettel való érintkezést elő nem idézi, amely második párt az a rézsútos 6D vagy 6C támaszfelület képezi, amelyet kezdetben nem ért erőhatás, valamint a vele társított 9D vagy 9C ellentámaszt képező oldalfelület.
Ily módon olyan stabil egyensúlyi helyzethez jutunk, amelyben a 2 fedél négy 11 A, 11B, 1 IC és 1 ID támaszeleme segítségével az 1 tartókeret azokkal társított 5A, 5B, 5C és 5D támaszfelületein nyugszik.
Ebben az egyensúlyi helyzetben a 2 fedél támaszkodásából adódó reakcióerőinek az 1 tartókeret 6C vagy 6D támaszfelülete és 9C, 9D ellentámaszt képező oldalfelülete által képezett első pár szintjén képződő vízszintes eredőjét az 1 tartókeret második párját képező 6D vagy 6C támaszfelület és 9D vagy 9C ellentámaszt képező oldalfelületei szintjén képződő vízszintes összetevő kiegyenlíti. Másrészt a 2 fedélre kifejtett függőleges erőt az 1 tartókeret két 6A, 6B támaszfelületének szintjén fellépő függőleges reakcióerők és az 1 tartókeret rézsútos 6C, 6D támaszfelületei szintjén a 2 fedél támaszkodó reakcióerőinek a függőleges összetevői kiegyenlítik.
Az így elért stabil állapot megakadályozza a 2 fedél bármiféle billegését.
Ezenkívül az előnyös kiviteli alak, amelyet a fentiekben írtunk le, nemcsak akkor biztosítja a 2 fedél stabilitását, amikor az függőleges terhelésnek van kitéve, de lehetővé teszi azt is, hogy a 2 fedél mindenfajta vízszintes irányú elmozdulásnak ellenálljon, amikor ez utóbbi például egy jármű fékezése vagy gyorsítása következtében érintőirányú hatásoknak van kitéve.
Valójában, amikor a 2 fedél egy, az 1 tartókeret 8 oldalfelületére merőleges, a két rézsútos 5C, 5D támaszfelületnél ható, vízszintes irányú erő hatásának van kitéve, a 2 fedél stabilitását, ezen erő irányának függvényében, vagy a 2 fedél két 13C, 13D ellentámaszt képező oldalfelületének az 1 tartókeret két átellenes részénél lévő 9C, 9D ellentámaszt képező oldalfelületén való felütközése, vagy a 2 fedél két 11C, 11D támaszelemének az 1 tartókeret azokkal társított, rézsútos 5C, 5D támaszfelületén való felütközése biztosítja.
Ez utóbbi esetben az a dőlésszög elegendően nagy ahhoz, hogy biztosítsa az érintkezés fenntartását az tartókeret két rézsútos 6C és 6D támaszfelülete és a fedél azokkal társított, rézsútos 12C és 12D támaszfelülete között, megakadályozva ezzel a 2 fedél bármilyen vízszintes irányú elmozdulását.
A legkritikusabb esetben, amikor a 2 fedélre kifejtett vízszintes irányú erő az 1 tartókeret 8 oldalfelületével párhuzamos irányú, az 1 tartókeret két 6C, 6D támaszfelületéből és 9C, 9D ellentámaszt képező oldalfelületéből álló pár közül az egyik kötelező jelleggel ki van téve a 2 fedél azokhoz tartozó 1 IC, 1 ID támaszelemei által előidézett erőknek, miközben a másik párt képező 6D vagy 6C támaszfelület és 9D vagy 9C ellentámaszt képező oldalfelület közül csak a rézsútos támaszfelület van az erőnek kitéve.
A 2 fedélre kifejtett vízszintes irányú erőt tehát a rézsútos 6C, 6D támaszfelületekre merőlegesen és az erőhatásnak kitett támaszfelület/ellentámaszt képező oldalfelületpár azzal társított ellentámaszt képező oldalfelületére merőlegesen fellépő vízszintes reakcióerők eredője, valamint a másik pár 6C vagy 6D támaszfelülete/9C, 9D ellentámaszt képező oldalfelülete szintjén a rézsútos támaszfelületre merőlegesen fellépő vízszintes reakcióerő egyensúlyozza ki.
Tehát ismét egy olyan stabil egyensúlyt értünk el, amelyben a 2 fedél a négy 11 A, 11B, 11C és 11D tá1
HU 223 049 Bl maszeleme révén az 1 tartókeret azokkal társított 5A, 5B, 5C, 5D támaszfelületein nyugszik.
A találmány szerinti megoldás következésképpen lehetővé teszi, hogy egyszerű és gazdaságos módon mindig fenntartsuk a 2 fedél négy pontjának támaszkodását az 1 tartókeretére, megakadályozva ilyen módon mindenfajta billegést.

Claims (7)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Útburkolati eszköz, amely két, négyzet vagy téglalap befoglaló alakú, sík főelemből áll, úgymint egy, a talajba illesztendő, rögzített tartókeretből és egy, a tartókeret által alátámasztott, dugasz vagy rács formájában kialakított fedélből áll, amely útburkolati eszköznek - beépített állapotban - két, a tartókeret két szomszédos sarkánál lévő vízszintes támaszfelülete és két, a tartókeret két másik sarkánál elhelyezkedő, rézsútos támaszfelülete van, és a négy támaszfelület a fedél alsó felületéhez erősített négy támaszfelülethez illeszkedik, és azokkal együttműködőén van kialakítva, azzal jellemezve, hogy a rézsútos támaszfelületek (6C, 6D, 12C, 12D) lefelé, a vízszintes támaszfelületek (6A, 6B, 12A, 12B) felé néző irányban ferdén helyezkednek el, és a tartókeret (1) - minden rézsútos támaszfelület (6C, 6D) közelében - egy belső kiálló résszel (7C, 7D) van ellátva, amelyeknek a hozzájuk tartozó rézsútos támaszfelülettel (6C, 6D) szemben ellentámaszt képező oldalfelületei (9C, 9D) vannak, amelyek síkban a tartókeretnek (1) a rézsútos támaszfelületekkel (6C, 6D) szomszédos oldalfelületéhez (8) képest ferdén helyezkednek el, az ellentámaszt képező oldalfelületek (9C, 9D) a tartókeret (1) belseje felé, egymás felé összetartó irányokban fekszenek, és a fedélhez (2) erősített, kiegészítő ellentámaszt képező oldalfelületekkel (13C, 13D) együttműködőén vannak kialakítva.
2. Az 1. igénypont szerinti útburkolati eszköz, azzal jellemezve, hogy a tartókeret (1) rézsútos támaszfelületei (6C, 6D) és a fedél (2) azokkal együttműködő, lejtős támaszfelületei (12A, 12B) a függőlegessel egyforma, 15° és 45° közötti szöget (a) zárnak be.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti útburkolati eszköz, azzal jellemezve, hogy a tartókeret (1) ellentámaszt képező oldalfelületei (9C, 9D) a tartókeretnek (1) a két rézsútos támaszfelülettel (6C, 6D) szomszédos oldalfelületére (8) merőleges középsíkjához képest szimmetrikusan vannak elhelyezve.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti útburkolati eszköz, azzal jellemezve, hogy a tartókeret (1) ellentámaszt képező oldalfelületei (9C, 9D) és a fedél (2) ellentámaszt képező felületei (13C, 13D) függőlegesek.
5. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti útburkolati eszköz, azzal jellemezve, hogy a tartókeret (1) ellentámaszt képező oldalfelületei (9C, 9D) lefelé meredeken lejtő elhelyezkedésűek, és a függőlegessel a rézsútos támaszfelületeknek a függőlegessel bezárt szögénél (6C, 6D) kisebb, vagy azokkal megegyező nagyságú szöget (a) zárnak be.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti útburkolati eszköz, azzal jellemezve, hogy a fedél (2) két ellentámaszt képező felületei (13C, 13D) közül mindegyik egy, a fedél (2) alsó felületéhez erősített támaszelem (11C, 11D) belső oldalfelületét képezi, amely támaszelem (11C, 11D) külső oldalfelülete a tartókeret (1) rézsútos támaszfelületeivel (6C, 6D) együttműködő, lejtős támaszfelületet (12C, 12D) képez.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti útburkolati eszköz, azzal jellemezve, hogy a tartókeret (1) ellentámaszt képező oldalfelületei (9C, 9D) a tartókeretnek (1) a két rézsútos támaszfelülettel (6C, 6D) szomszédos oldalfelületének (8) irányában befelé nyúlnak, és azokkal - vízszintes metszetben - 10° és 30° közötti szöget (β) zárnak be.
HU0004128A 1997-11-13 1998-11-05 Négyzet vagy téglalap alakú útburkolati eszköz, amely egy tartókeretből és egy fedélből áll HU223049B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9714402A FR2770861B1 (fr) 1997-11-13 1997-11-13 Dispositif de voirie de forme carree ou rectangulaire comprenant un cadre support et un element de recouvrement
PCT/FR1998/002361 WO1999025931A1 (fr) 1997-11-13 1998-11-05 Dispositif de voirie de forme carree ou rectangulaire comprenant un cadre support et un element de recouvrement

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0004128A2 HUP0004128A2 (en) 2001-03-28
HUP0004128A3 HUP0004128A3 (en) 2002-01-28
HU223049B1 true HU223049B1 (hu) 2004-03-01

Family

ID=9513464

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0004128A HU223049B1 (hu) 1997-11-13 1998-11-05 Négyzet vagy téglalap alakú útburkolati eszköz, amely egy tartókeretből és egy fedélből áll

Country Status (20)

Country Link
EP (1) EP1030949B1 (hu)
CN (1) CN1281822C (hu)
AR (1) AR017184A1 (hu)
AT (1) ATE252668T1 (hu)
AU (1) AU1159799A (hu)
BR (1) BR9814639A (hu)
CZ (1) CZ297469B6 (hu)
DE (1) DE69819197T2 (hu)
DK (1) DK1030949T3 (hu)
ES (1) ES2209216T3 (hu)
FR (1) FR2770861B1 (hu)
HR (1) HRP20000299B1 (hu)
HU (1) HU223049B1 (hu)
MY (1) MY120557A (hu)
NO (1) NO319989B1 (hu)
PL (1) PL189857B1 (hu)
PT (1) PT1030949E (hu)
SK (1) SK285365B6 (hu)
WO (1) WO1999025931A1 (hu)
YU (1) YU49202B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2910501B1 (fr) 2006-12-22 2009-03-27 Saint Gobain Pam Sa Dispositif de voirie comportant un element de recouvrement et un cadre adapte pour supporter l'element de recouvrement dans differentes configurations, suivant notamment le sens de la circulation
FR2970720B1 (fr) * 2011-01-24 2013-02-15 Norinco Bouche d'egout.
GB2585059B (en) * 2019-06-27 2021-06-23 Wrekin Holdings Ltd Ground surface access assemblies
CN113897988A (zh) * 2021-10-20 2022-01-07 安徽金鹏建设集团股份有限公司 一种新型组合格栅式地下室集水井盖板及其施工方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1104447B (de) * 1957-03-13 1961-04-06 Passavant Werke Viereckige Schachtabdeckung mit in den Ecken des Rahmens gelagertem Deckel
GB1313515A (en) * 1970-03-10 1973-04-11 Brickhouse Dudley Ltd Manhole covers
DE2049923C3 (de) * 1970-10-10 1974-09-26 Rheinstahl Ag, 4300 Essen Sechseckige Schachtabdeckung
DE3141006C2 (de) * 1980-10-17 1985-05-30 Pont-à-Mousson S.A., Nancy Straßengully

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0004128A2 (en) 2001-03-28
HRP20000299A2 (en) 2001-12-31
WO1999025931A1 (fr) 1999-05-27
ES2209216T3 (es) 2004-06-16
CZ297469B6 (cs) 2006-12-13
PT1030949E (pt) 2004-03-31
SK6832000A3 (en) 2001-07-10
ATE252668T1 (de) 2003-11-15
BR9814639A (pt) 2000-10-03
CN1278882A (zh) 2001-01-03
NO319989B1 (no) 2005-10-10
EP1030949B1 (fr) 2003-10-22
MY120557A (en) 2005-11-30
PL189857B1 (pl) 2005-09-30
DE69819197D1 (de) 2003-11-27
DE69819197T2 (de) 2004-06-03
HRP20000299B1 (en) 2006-03-31
YU49202B (sh) 2004-09-03
FR2770861B1 (fr) 2000-01-14
EP1030949A1 (fr) 2000-08-30
NO20000766D0 (no) 2000-02-16
PL340501A1 (en) 2001-02-12
NO20000766L (no) 2000-07-12
AR017184A1 (es) 2001-08-22
DK1030949T3 (da) 2004-02-02
FR2770861A1 (fr) 1999-05-14
CZ20001749A3 (cs) 2001-03-14
SK285365B6 (sk) 2006-11-03
YU15000A (sh) 2002-06-19
CN1281822C (zh) 2006-10-25
AU1159799A (en) 1999-06-07
HUP0004128A3 (en) 2002-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6209836B1 (en) Electrical box mounting bracket
US6975504B2 (en) Overall watthour metter enclosure safety replacement window
US4498804A (en) Manhole/access cover and frame assemblies
HU223049B1 (hu) Négyzet vagy téglalap alakú útburkolati eszköz, amely egy tartókeretből és egy fedélből áll
KR100850799B1 (ko) 교통 표지판의 지주 설치구조
JP2013240166A (ja) 電気接続箱
US5497893A (en) Enclosure for cable connections
HU222803B1 (hu) Útépítő munkáknál alkalmazott berendezés
US4159504A (en) Site assembled electrical load center
KR100637310B1 (ko) 밀폐형 맨홀
KR200254909Y1 (ko) 출입구용 차수막
NL192901C (nl) Verfraaiingsinrichting voor elektrische installaties.
JP3992831B2 (ja) 免震カバー
JP2773291B2 (ja) フォークリフトにおける雨水防止装置
KR0118234Y1 (ko) 포장용 조립배열식 블록상자세트
EP4116531A1 (en) Door hinge and a method of locating a door
CN213779228U (zh) 一种方便维修的超限检测装置
JP3539944B2 (ja) コンクリート側溝における閉蓋構造及びそれに用いるコンクリート蓋版
KR200283420Y1 (ko) 맨홀 뚜껑과 프레임의 고정구조
KR200272978Y1 (ko) 하천의 침수방지장치
JPH0516291Y2 (hu)
KR20230001995A (ko) 가로등용 콘크리트 기초 구조물
JPH02104822A (ja) 擁壁
SU1168692A1 (ru) Крепление оконных и дверных коробок в проеме строительного издели
KR890005982Y1 (ko) 냉장고용 다리 지지대

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20031212

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees