HU216629B - Eljárás 1-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il származékok előállítására - Google Patents

Eljárás 1-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il származékok előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU216629B
HU216629B HU9603145A HU9603145A HU216629B HU 216629 B HU216629 B HU 216629B HU 9603145 A HU9603145 A HU 9603145A HU 9603145 A HU9603145 A HU 9603145A HU 216629 B HU216629 B HU 216629B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
oct
compound
salt
process according
Prior art date
Application number
HU9603145A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT75309A (en
HU9603145D0 (en
Inventor
Gary Thomas Borrett
Steven Mark Bromidge
Erol Ali Faruk
Mark Jason Hughes
John Kitteringham
Martyn Voyle
Original Assignee
Smithkline Beecham Plc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smithkline Beecham Plc. filed Critical Smithkline Beecham Plc.
Priority to HU9901863A priority Critical patent/HU9901863D0/hu
Publication of HU9603145D0 publication Critical patent/HU9603145D0/hu
Publication of HUT75309A publication Critical patent/HUT75309A/hu
Publication of HU216629B publication Critical patent/HU216629B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D453/00Heterocyclic compounds containing quinuclidine or iso-quinuclidine ring systems, e.g. quinine alkaloids
    • C07D453/02Heterocyclic compounds containing quinuclidine or iso-quinuclidine ring systems, e.g. quinine alkaloids containing not further condensed quinuclidine ring systems

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

A találmány tárgya új eljárás egy (I) általánős képletű vegyületR2NR1<D R3 (I) R1 jelentése (CH2)r (CH2)s–N (CH2)t általánős képletű csőpőrt, amelyben r értéke2, s értéke 2, és t értéke 0; R2 jelentése –OR4 általánős képletűcsőpőrt, amelyben R4 jelentése hidrőgénatőm vagy metilcsőpőrt; és R3jelentése cianőcsőpőrt – vagy gyógyszerészetileg elfőgadható sójánakés/vagy sztereőizőmereinek előállítására. A találmány szerinti eljárása gyógyászatilag hatásős (I) általánős képletű vegyületek előállításátenyhébb körülmények között teszi lehetővé, mint az ismert eljárásők. ŕ

Description

A leírás terjedelme 8 oldal
HU 216 629 Β
A találmány tárgya új eljárás gyógyászati aktivitással rendelkező vegyületek előállítására, e vegyületek egy része új, valamint eljárás a kapott racém elegy sztereoizomerekké való szétválasztására.
A 0392 803 számú európai szabadalmi bejelentés olyan aza-biciklusos vegyületeket ismertet, amelyek a központi idegrendszerben lévő muszkarin receptoroknál kifejtett hatásuk révén fokozzák az acetil-kolin funkciót.
Ezek a vegyületek eredményesen használhatók az emlősökben a dementia kezelésére és/vagy megelőzésére. A vegyületek előállítására különféle eljárások ismertek.
A WO 93/17018 és a WO 92/03433 számon közzétett nemzetközi szabadalmi bejelentésben a 0392 803 számú európai szabadalmi bejelentésben ismertetett vegyületek előállítása során intermedierként felhasználható származékok előállítási eljárásait írják le. Mindkét hivatkozott szabadalmi leírás szerint ciano-ecetsav-észtert és erős bázist alkalmaznak vízmentes körülmények között. A találmány szerinti eljárás ciano-ecetsav intermedier és salétromossav-forrás együttes alkalmazására alapul, ami a végtermék enyhe körülmények között, így vizes salétromossavas közegben való előállítását teszi lehetővé.
A találmány értelmében tehát javított eljárást dolgoztunk ki a 0 392 803 számú európai szabadalmi bejelentésben ismertetett vegyületek egyik osztályának az előállítására.
A jelen találmány tárgya eljárás egy I általános képletű vegyület
N
R, (i)
- amelynek képletében Rí jelentése
általános képletű csoport, amelyben r értéke 2, s értéke 2, és t értéke 0;
R2 jelentése -OR4 általános képletű csoport, amelyben R4 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport; és
R3 jelentése cianocsoport vagy gyógyszerészetileg elfogadható sójának előállítására, amelynek során egy II általános képletű vegyületet
CO2H
- amelynek képletében
R,'jelentése Rb amikor---egyes kötés, vagy hidrogénezéssel Rrcsoporttá alakítható csoport, amikor ---kettős kötés, és
R3’egy cianocsoportot jelent adott esetben hidrogénezünk, a kapott vegyületet egy salétromossav-forrással reagáltatjuk, és kívánt esetben a kapott I általános képletű vegyületet - amelyben R2 jelentése ~OR4 általános képletű csoport, amelyben R4 jelentése hidrogénatom, R, és R3 jelentése a tárgyi kör szerinti - metilezzük, és/vagy kívánt esetben a kapott racém elegyet sztereoizomerekké szétválasztjuk, és/vagy a kapott vegyületet gyógyszerészetileg elfogadható sójává alakítjuk.
Az I általános képletű vegyületek többféle sztereoizomer formában létezhetnek, például E és Z geometriai izomerek, illetve bizonyos vegyületek enantiomerek formájában lehetnek. Az eltérő sztereoizomer formákat szokásos módszerek alkalmazásával választhatjuk el egymástól.
Kívánt esetben az I általános képletű vegyületeket savaddíciós sókká alakíthatjuk át savakkal, így hagyományos gyógyszerészetileg elfogadható savakkal, amilyenek - egyebek mellett - például a következők: hidrogén-klorid, hidrogén-bromid, foszforsav, ecetsav, fumársav, szalicilsav, citromsav, tejsav, mandulasav, borkősav, oxálsav és metánszulfonsav.
A „gyógyszerészetileg elfogadható só” kifejezés magában foglalja a megfelelő szolvátokat és hidrátokat is. Ennek megfelelően, ahol az I általános képletű vegyületek vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik szolvátokat vagy hidrátokat képeznek, ezek a származékok is a találmány oltalmi körébe tartoznak.
AII általános képletű vegyületet olyan észter formájában is alkalmazhatjuk, amelyet a salétromossav-forrással végzett reakció előtt szabad savvá hidrolizálunk.
A II általános képletű vegyület és a salétromossavforrás, például egy alkálifém-nitrit, így nátrium-nitrit reakcióját vizes savban, így sósavban, például 0 °C és 50 °C közötti hőmérséklet-tartományban hajthatjuk végre.
Az R, helyettesítő jelentésétől eltérő R(’ csoportok példái közé az olyan, alkalmas aza-ciklusos prekurzorok tartoznak, amelyek például a 0 392 803 számú európai szabadalmi bejelentésben ismertetett eljárással ciklizálhatók.
Az eltérő sztereoizomer formákat szokásos eljárások alkalmazásával választhatjuk el egymástól. Például kromatográfiás elválasztást végezhetünk, illetve az I képletű vegyület vagy a korábbi intermedierek reakciójának ideje alatt királis rezolválószereket használhatunk. Az enantiomereket királis rezolválószerek, például L-(+)-borkősav, o-(+)-almasav, gulonsavszármazékok, például 2,3:4,6di-O-izopropilidén-2-keto-L-gulonsav, kámforszulfonsav, dibenzoil-borkősav, valamint (5)-(+)- és (/?)-(—)1,1 ’-binaftil-2,2’-diil-hidrogén-foszfát alkalmazásával, illetve királis kromatográfiával választhatjuk el egymástól. Az olyan I általános képletű vegyület rezolválására, amelynek képletében [r. s. t] értéke [2.2.0], R2 jelentése metoxicsoport és R3 jelentése cianocsoport, különösen előnyösen 2,3:4,6-dí-Ö-izopropilidén-2-keto-L-gulonsavat alkalmazunk, és így az E/Z geometriai izomerek eredményesen elválaszthatók. A rezolválási eljárás ugyancsak
HU 216 629 Β a találmány tárgyát képezi. Az elválasztás során nyert nemkívánt enantiomer erős bázissal, például kálium-íercbutanoláttal reagáltatva racemizálható, majd az enantiomerek és geometriai izomerek így nyert keverékét a kívánt izomer további kinyerése érdekében ismételt elválasztási eljárásnak vethetjük alá. Az olyan III általános képletű vegyület rezolválására, amelynek képletében R,’ jelentése Rb [r. s. t] értéke [2.2.0], és R3’ jelentése cianocsoport, különösen előnyösen alkalmazható az l-(+)-borkősav és a D-(+)-almasav. Ez a rezolválási eljárás is a találmány részét alkotja.
Ennek megfelelően a találmány kiterjed a találmány szerinti eljárással előállított (R,5)-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il]-a-(metoxi-imino)-acetonitril rezolválására, amelynek során a racém vegyületet 2,3:4,6di-O-izopropilidén-2-keto-L-gulonsavval reagáltatjuk, az így nyert R-(Z)-izomert a kristályos gulonátsó formájában elkülönítjük, adott esetben az anyalúgot erős bázissal racemizáljuk, majd a kezelési eljárás ismételt végrehajtásával a rezolvált R-(Z)-izomer gulonátsónak egy újabb részletét állítjuk elő, és ezt követően a rezolvált /?-(/)-izomert átalakítjuk szabad bázissá vagy egy gyógyszerészetileg elfogadható sóvá.
A találmány szerinti eljárás vonatkozik a racém [R,ó(Ζ)]-α- {1 -aza-biciklo[2.2.2 ] okt-3-il} -a-oximino-acetonitril rezolválására is, amelynek során a találmány szerinti eljárással előállított racém vegyületet L-(+)-borkősawal vagy D-(+)-almasawal reagáltatjuk, a kívánt R(Z)-izomert a kristályos tartarát- vagy maleátsó formájában elkülönítjük, majd a sót átalakítjuk szabad bázissá.
Az olyan I általános képletű vegyületek R-(Z)-izomerének az előállítása érdekében, amelyek képletében [r. s. t] értéke [2.2.0], R2 jelentése metoxicsoport, és R3 jelentése cianocsoport, előnyösen úgy járunk el, hogy előzetesen előállítjuk a fentiekben meghatározott III általános képletű vegyület Z-izomerét. AIII általános képletű oxim Z-izomerét az =NOH-csoport metilezése előtt a kívánt R-enantiomerré rezolválhatjuk. Azt találtuk, hogy a rezolvált oxim lúgos kezelése nem eredményezi az oxim nemkívánt racemizálódását, és a metilezés egyenesen a végtermék kívánt R-(Z)-izomerchcz vezet. Ez a metilezési eljárás szintén a találmány tárgyát képezi.
Ennek megfelelően a találmány szerinti eljárás vonatkozik az [R-(Z)]-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-cc(metoxi-imino)-acetonitril vagy egy gyógyszerészetileg elfogadható sójának előállítására is, amelynek során a találmány szerinti rezolválási eljárással előállított [R(Z)]-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]-okt-3-il}-a-oximino~acetonitrilt bázissal reagáltatunk, majd a terméket metilezzük, és kívánt esetben ezt követően gyógyszerészetileg elfogadható sót képezünk.
A metilezési reakció az oximnitrogénen némi alkilezéssel járhat együtt, ami nitronképződést eredményez. A nitron mellékterméket eredményesen eltávolíthatjuk oly módon, hogy a metilezés után a reakciókeveréket vizes bázissal, például kálium-karbonáttal magasabb hőmérsékleten, például 50-60 °C hőmérsékleten hidrolizáljuk.
Kívánt esetben nagyobb enantiomertisztaság érhető el, ha a királis sót egy alkalmas oldószerből, például etil-acetát/metanol oldószerelegyből átkristályosítjuk.
A II általános képletű vegyületeket úgy állíthatjuk elő, hogy a megfelelő IV általános képletű vegyületeket
CO2H
R,’^ XR3’ (IV)
- ahol R” valamely Rj’-csoport, amikor egyes kötés, és a kettős kötés hidrogénezésével R,’ csoporttá alakítható csoport, amikor---kettős kötés - vagy észtereiket standard eljárásoknak megfelelően hidrogénezzük, ha észtert alkalmaztunk, észterhidrolízist végzünk, majd az R, ’ helyettesítőt R,-csoporttá alakítjuk át.
A IV általános képletű vegyületek vagy észtereik hidrogénezését előnyösen úgy hajtjuk végre, hogy egy IV általános képletű vegyület vagy észterének oldatát atmoszferikus vagy ennél nagyobb nyomás alatt, egy nemesfém katalizátor, például palládium/szén katalizátor jelenlétében hidrogénnel reagáltatjuk. A kapott II általános képletű vegyületet izolálhatjuk, illetve alternatív módon a reakcióterméket közvetlenül felhasználhatjuk a salétromossav-forrással végzett reakcióban.
A II és a IV általános képletű vegyületek új származékok.
A IV általános képletű vegyületeket vagy észtereiket úgy állíthatjuk elő, hogy egy V általános képletű vegyületet
egy R3’CH2CO2H általános képletű vegyülettel vagy ennek észterével reagáltatunk, majd kívánt esetben az Rl’ helyettesítőt átalakítjuk R,-csoporttá.
Az V általános képletű vegyületek reakcióit egy bázis, például nátrium-hidroxid vizes oldatában, mérsékelten magas hőmérsékleten, például kömyezeit hőmérséklet és 50 °C közötti hőmérsékleten hajthatjuk végre.
Az V általános képletű intermedierek ismert vegyületek [lásd például: Thill et al., J. Org. Chem., 33, 4376 (1968)], alkilcsoport analóg eljárások alkalmazásával egyszerűen előállíthatok.
Amint az a 0 392 803 számú európai szabadalmi bejelentésben ismertetésre került, az I általános képletű vegyületek jól hasznosíthatók a gyógyászatban.
A következő példák a találmány illusztrálására szolgálnak.
1. példa
Az [R,S-(Z)]-V.-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a.oximino-acetonitril előállítása
A. ELJÁRÁS
1. lépés: Az ct-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-ilidén}-a-ciano-ecetsav előállítása g (0,2 mól) kinuklidinon-hidroklorid, 20,2 g (1,2 ekvivalens) ciano-ecetsav és 65 ml víz keverékét a
HU 216 629 Β tiszta oldat kialakulásáig mechanikus keverővei keverjük. Az oldatot ezt követően jeges vízfürdőbe merítjük, és hozzávetőleg 10 °C hőmérsékletre lehűtjük, majd keverés közben körülbelül egy óra alatt, részletekben 27,0 g (3,4 mól ekvivalens) nátrium-hidroxid-pelletet adunk az oldathoz, miközben a jeges vízfürdőhöz jeget adagolva a reakciókeverék hőmérsékletét 15-25 °C közötti értéken tartjuk. Az így nyert oldatot ezt követően további 1,5 órán keresztül körülbelül 20 °C hőmérsékleten keverjük. Ekkorra a termék nátriumsójának sűrű szuszpenziója ülepedik ki. A keverék hőmérsékletének értékét 25 °C-ra emeljük.
A keverést további egy órán keresztül szobahőmérsékleten folytatjuk, majd körülbelül 30 perc alatt cseppenként 37 ml tömény sósavat adunk a keverékhez, miközben a keverék hőmérsékletének értékét külső hűtéssel körülbelül 20 °C-on tartjuk. A sav beadagolása során a szuszpenzió először feloldódik, és egy csaknem tiszta oldatot nyerünk, mielőtt a beadagolás utolsó fázisában a szabad sav formájában lévő termék elkezd kiválni. A keverék pH-jának végső értékét óvatosan 7-re állítjuk be, majd a keveréket előbb 30 percen keresztül keverjük, ezt követően pedig 48 órán keresztül szobahőmérsékleten állni hagyjuk. A keveréket 3 órán keresztül ismét keverjük, miközben 0-5 °C hőmérsékletre hűtjük, majd vákuum alkalmazásával nuccson szűrjük. A kiszűrt anyagot kevés jéghideg vízzel mossuk, majd vákuum alatt egy éjszakán keresztül 40-45 °C hőmérsékleten szárítjuk. Ennek eredményeként 34,0 g mennyiségben (90%-os kitermeléssel) nyerjük a kívánt terméket.
NMR (250 MHz, D2O) δ=2,02-2,17 (2H, m), 2,19-2,34 (2H, m), 3,30-3,57 (5H, m), 4,61 (2H, s).
2. lépés: Az (t-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-tt-cianoecetsav előállítása g (0,1 mól) 1. lépés szerinti terméket 100 ml vízben szuszpendálunk, majd a keverékhez hozzáadunk 3,0 g 87K típusú, 61% nedvességtartalmú 5 tömeg%-os palládium/szén pasztát. A keveréket ezt követően atmoszferikus nyomású hidrogéngáz alatt 22 órán keresztül erőteljesen keverjük. A reakciókeveréket ezt követően vákuum alkalmazásával celitrétegen szűrjük keresztül. Szűrletként a redukált terméket nyerjük, amelynek azonosítását és tisztaságának ellenőrzését egy bepárolt részlet NMR (D2O) vizsgálatával végezzük el. A 2. lépés szerinti termék oldatát közvetlenül használjuk fel a következő lépésben.
NMR (250 MHz, D2O) 5=1,85-2,24 (4,35H, m), 2,30-2,36 (0,65H, m), 2,63-2,80 (1H, m), 3,08-3,45 (5H, m), 3,56-3,77 (1H, m).
3. lépés: A címvegyület előállítása (Z-izomer)
A 2. lépésben nyert oldatot jégfürdő alkalmazásával, keverés közben 0-5 °C hőmérsékletre hűtjük, miközben az oldathoz 1 -2 perc alatt hozzáadunk 19 ml (0,24 mól) tömény sósavat. Ezt követően az oldathoz egy óra alatt, cseppenként hozzáadjuk 17 g (0,25 mól) nátrium-nitrit 230 ml vízzel készített oldatát, miközben a hőmérséklet értékét 0-5 °C között tartjuk. Kezdetben egy nagyon halvány kék oldat képződik, amely idővel zölddé változik, miközben gázfejlődés (CO2) történik. A beadagolás befejezése után a reakciókeveréket a jégfürdőben hagyva egy éjszakán keresztül keveijük, miközben a reakciókeverék lassan szobahőmérsékletre melegedik. Mintát veszünk a reakciókeverékből, a mintát meglúgosítjuk és betöményítjük, majd a maradékot NMR-rel (D2O) vizsgáljuk. Az NMR-spektrum egy hozzávetőleg 1:4 arányú E/Z oximkeverék jelenlétére utalt. A semleges reakciókeveréket keverjük, majd 4,17 g (0,1 mól) nátrium-hidroxid 6 ml vízzel készített oldatának cseppenkénti, 10 perc alatt végzett hozzáadásával a pH-értékét 8-9-re állítjuk be, amelynek hatására a termék Z-izomere belső só formájában kicsapódik. A szuszpenziót három órán keresztül 0-5 °C hőmérsékleten keveijük, majd ezen a hőmérsékleten egy éjszakán keresztül állni hagyjuk. Ezt követően a keveréket vákuum alkalmazásával szűrjük. A kiszűrt anyagot kevés jéghideg vízzel mossuk, majd előbb vízsugárszivattyú-vákuum alatt, ezt követően pedig nagy vákuum alatt 40-45 °C hőmérsékleten szárítjuk. Ennek eredményeként 12,6 g mennyiségben (68%-os kitermeléssel) nyerjük az 1. példa címvegyületét.
NMR (250 MHz, D2O) δ=1,82-2,15 (4H, m), 2,36-2,44 (1H, m), 3,20-3,43 (5H, m), 3,50-3,65 (1H, m), 3,67-3,78 (1H, m).
A szűrés után kapott anyalúgot 20 ml tömény sósavval megsavanyítjuk, majd 18 órán keresztül szobahőmérsékleten állni hagyjuk. A túlnyomórészt £-izomer formájában lévő vegyületet így átalakítjuk Z-izomerré. A keveréket 40 tömeg%-os vizes nátrium-hidroxid-oldattal pH 8-9 értékig meglúgosítjuk, majd az előbbi lépésben alkalmazotthoz hasonló szűrés és szárítás után a címvegyületnek egy második részletét nyerjük. Ebben a lépésben a kívánt terméket 2,2 g mennyiségben (12%os kitermeléssel) állítjuk elő.
B. ELJÁRÁS
I. lépés: Az a-{I-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-ilidén}-a.-ciano-ecetsav előállítása
600 g (3,7 mól) 3-kinuklidinon-hidroklorid 300 ml vízzel készített szuszpenziójához 30 perc alatt hozzáadunk 370 ml (3,7 mól) 40 tömeg%-os vizes nátriumhídroxid-oldatot, miközben a keverék hőmérsékletének értékét 15 °C és 25 °C között tartjuk. Az így nyert keveréket ezt követően 15 °C hőmérsékletre hűtjük, majd keverés közben, 30 perc alatt, egyenletes sebességgel hozzáadjuk 380 g (4,5 mól) ciano-ecetsav 150 ml vízzel készített oldatát, miközben a keverék hőmérsékletének értékét 15 °C és 20 °C között tartjuk. A beadagolás befejezése után a keverékhez keverés közben, 45 perc alatt, fokozatosan 900 ml (9,0 mól) 40 tömeg%-os vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk, miközben a keverék hőmérsékletének értékét 15 °C és 25 °C között tartjuk. Az így nyert vöröses oldatot ezt követően további két órán keresztül szobahőmérsékleten keverjük, majd 15 °C hőmérsékletre hűtjük. A kristályosodás beindításához a keveréket autentikus nátrium-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-ilidén}-a-ciano-acetáttal beoltjuk, majd keverés közben tovább hűtjük 7 °C hőmérsékletre. A nátriumsó sűrű szuszpenziót képez, miközben a keverést további 45 percen keresztül folytatjuk. A szuszpenzióhoz keverés közben 45 perc alatt egyenletes se4
HU 216 629 Β bességgel hozzáadjuk 725 ml tömény sósav és 725 ml víz elegyét, miközben a keverék hőmérsékletének értékét 15 °C és 20 °C között tartjuk. Az 1. lépés szerinti termék szuszpenziójának pH-ját 7-es értékre állítjuk be, majd a keveréket további 45 percen keresztül szobahőmérsékleten keverjük, mielőtt a 2. lépésben közvetlenül felhasználnánk.
2. lépés: Az tt-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a-cianoecetsav előállítása
Az 1. lépés szerinti szuszpenzióhoz hozzáadunk 66 g 487 típusú, száraz por formájú 10 tömeg%-os palládium/szén katalizátort. A keveréket ezt követően atmoszferikus nyomású hidrogén alatt 65 órán keresztül keverjük. A reakciókeveréket ezt követően vákuum alkalmazásával celitrétegen szűrjük keresztül. Szűrletként a 2. lépés szerinti terméket nyerjük, amelynek azonosítását és tisztaságának ellenőrzését egy bepárolt részlet NMR (D2O) vizsgálatával végezzük el. Az oldatot közvetlenül használjuk fel a következő lépésben.
3. lépés: A címvegyület előállítása
A 2. lépésben nyert oldatot keverés közben 7 °C hőmérsékletre hűtjük, majd az oldathoz 5 perc alatt hozzáadunk 790 ml (9,3 mól) tömény sósavat. Ezt követően a keveréket visszahűtjük 4 °C-ra, majd egy óra alatt hozzáadjuk 360 g (5,2 mól) nátrium-nitrit 570 ml vízzel készített oldatát, miközben a hőmérséklet értékét 4-6 °C között tartjuk. Kezdetben egy nagyon halvány kék oldat képződik, amely idővel zölddé változik, miközben gázfejlődés (CO2) történik. A beadagolás befejezése után a reakciókeveréket további 2 órán keresztül 4-6 °C hőmérsékleten keverjük, majd egy éjszaka alatt hagyjuk lassan szobahőmérsékletre melegedni. Mintát veszünk a reakciókeverékből, a mintát meglúgosítjuk és betöményítjük, majd a maradékot NMR-rel (D2O) vizsgáljuk. Az NMR-spektrum egy hozzávetőleg 1:5 arányú E/Z oximkeverék és kevés (3-4%) elreagálatlan 3-kinuklidinon jelenlétére utal.
A reakciókeveréket keverjük, majd egyenletes sebességgel, egy óra alatt hozzáadunk 390 ml (3,9 mól) 40 tömeg%-os vizes nátrium-hidroxid-oldatot, miközben a hőmérséklet értékét 4-6 °C között tartjuk. A 40 tömeg%-os vizes nátrium-hidroxid-oldat beadagolását addig folytatjuk, amíg a pH-értékét 8-9-re állítjuk be. Ennek hatására az oxim Z-izomere belső só formájában kicsapódik. A szuszpenziót két órán keresztül 4-5 °C hőmérsékleten keverjük, majd ezt követően a keveréket vákuum alkalmazásával szűrjük. A kiszűrt anyagot 600 ml jéghideg vízzel mossuk, majd egy éjszakán keresztül vízsugárszivattyú-vákuum alatt szárítjuk. Ezt követően nagyvákuum alatt 40-45 °C hőmérsékleten súlyállandóságig folytatjuk a szárítást. Ennek eredményeként 455 g mennyiségben (a 3-kinuklidinonra vonatkoztatva 68%-os kitermeléssel) nyerjük a példa címvegyületét.
2. példa
Az [R-(Z)]-a.-{l-aza-biciklo [2.2.2]bkt-3-ilj-aoximino-acetonitril előállítása
l. lépés
20,0 g (0,11 mól) 1. példa szerinti racém, belső só formájában lévő [7?,ó'-(Z)]-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt3-il}-a-oximino-acetonitril 148 vízzel készített szuszpenzióhoz keverés közben 30 °C hőmérsékleten hozzáadjuk 16,8 g (0,11 mól) L-(+)-borkősav 100 ml vízzel készített oldatát. Az így nyert keveréket 50 °C hőmérsékletre melegítjük, majd a kapott homogén oldatot ezt követően szobahőmérsékleten 20 órán keresztül keverjük. A kristályos terméket kiszűrjük, 20 ml vízzel mossuk, majd a szűrőn szívatás közben szárítjuk.
2. lépés
Az 1. lépésben kapott nyirkos, szilárd anyagot 49 ml vízben szuszpendáljuk, majd a szuszpenziót 95 °C hőmérsékletre melegítve homogén oldatot nyerünk. Az oldatot környezeti hőmérsékleten keverjük, majd a kristályosodás megindulásáig bizonyos időközönként az autentikus [7?-(Z)]-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-aoximino-acetonitril-L-(+)-tartarátsó oltókristályait adjuk az oldathoz. A keverést 16 órán keresztül folytatjuk szobahőmérsékleten. A kristályos terméket kiszűrjük, 8 ml vízzel mossuk, majd szívatás közben szárítjuk. Ennek eredményeként a nagy enantiomertisztaságú (e.e. >99%) tartarátsót 2,5 g mennyiségben (68%-os kitermeléssel) állítjuk elő.
NMR (250 MHz, DMSO) δ=1,65 (2H, m), 1,85 (2H, m), 2,22 (1H, m), 2,95-3,20 (5H, m), 3,35 (2H, d, J=7 Hz), 4,05 (2H, s).
3. lépés
12,5 g (38 mmol) 2. lépés szerinti [7?-(Z)]-a-{l-azabiciklo[2.2.2]okt-3-il} -a-oximino-acetonitril-L-(+)-tartarátsó 60 ml vízzel készített szuszpenzióját keverés közben 95 °C hőmérsékletre melegítjük, és így homogén oldatot nyerünk. Az oldathoz 0,5 ml-es részletekben 10 M vizes nátrium-hidroxid-oldatot adunk. A bázis mennyiségének függvényében ábrázoljuk az oldat pH-jának értékét, majd a második gyors pH-változásként meghatározzuk a bázisadagolás végpontját. Összesen 7,5 ml bázist adunk az oldathoz. A keveréket 0 °Cra hűtjük, majd 1,5 órán keresztül ezen a hőmérsékleten keverjük. A kristályos, szilárd anyagot kiszűrjük, kevés hideg vízzel mossuk, majd vákuum alatt 60 °C hőmérsékleten szárítjuk. Ennek eredményeként nagy enantiomertisztasággal (e.e. >99,8%) és 6,3 g mennyiségben (93%-os kitermeléssel) nyerjük a címvegyületet.
NMR (400 MHz, DMSO) δ = 1,3 8 (1H, m), 1,48 (1H, m), 1,60 (2H, m), 2,00 (1H, m), 2,65-2,75 (5H, m), 2,90-3,05 (2H, m), 13,10 (1H, széles s).
3. példa
Az [R,S-(Z)]-o.-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a.(metoxi-imino)-acetonitril előállítása
35,1 g (196 mmol) 1. példa szerinti [/?,S-(Z)]-a-{laza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a-oximino-acetonitril belső só 250 ml dimetil-szulfoxid és 175 ml tetrahidrofurán elegyével készített szuszpenzióját keverés közben nitrogénatmoszféra alatt 10 °C hőmérsékletre hűtjük. Egy részletben hozzáadunk 21,9 g (195 mmol) kálium-tere butanolátot, majd a keveréket addig keveijük (körülbelül 30 percen át), amíg egy sárga oldatot nyerünk. A hőmérsékletet 15 °C-ra emeljük, majd a keveréket külső hűtéssel visszahűtjük. Az oldat hőmérsékletét szárazjég/aceton fürdő alkalmazásával -1 °C-ra csökkentjük,
HU 216 629 Β majd cseppenként, körülbelül 45 perc alatt hozzáadjuk 36,0 g (194 mmol) metil-tozilát 75 ml tetrahidrofuránnal készített oldatát, miközben a keverék hőmérsékletét 0-2 °C közötti értéken tartjuk. Az így nyert keveréket további 30 percen keresztül 0-5 °C hőmérsékleten keveijük. Ekkorra egy sűrű, sárga szuszpenzió képződik, amelyhez hozzáadunk 100 ml jéghideg vizet, majd a kapott oldatot további 100 ml vizet tartalmazó választótölcsérbe öntjük. A keveréket egyszer 200 ml és ötször 130 ml etil-acetáttal extraháljuk, majd az egyesített szerves fázisokat háromszor 40 ml vízzel, ezt követően pedig egyszer 20 ml és egyszer 40 ml telített, vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk. A szerves fázist vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk, majd betöményítjük. Maradékként a HPLC relatív vizsgálat szerint 91%-os tisztaságú, könnyen mozgó sárga olaj formájában és 29,4 g mennyiségben (78%-os kitermeléssel) nyerjük a címvegyületet.
NMR (250 MHz, CDC13) δ=1,40-1,55 (1H, m), 1,58-1,80 (3H, m), 2,07-2,20 (1H, m), 2,60-3,14 (6H, m), 3,20-3,34 (1H, m), 4,08 (3H, s).
4. példa
Az [R,S]-<3.-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a(metoxi-imino)-acetonitril izomerjeinek rezolválása
A. ELJÁRÁS
Az [R, S-(Z)J-a- {l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a(metoxi-imino)-acetonitril rezolválása
105,3 mg (0,55 mmol) 3. példa szerinti [/?,S-(Z)]-a{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-cc-(metoxi-imino)-acetonitril 0,1 ml etanollal készített oldatához hozzáadjuk 79,7 mg (0,27 mmol) 2,3:4,6-di-O-izopropilidén-2-ketoL-gulonsav-monohidrát 0,5 ml etanollal készített oldatát. Az így nyert oldatot környezeti hőmérsékleten keveijük, majd 16 órán át állni hagyjuk. A kristályos terméket kiszűrjük, kevés hideg etanollal mossuk, majd vákuum alatt 60 °C hőmérsékleten szárítjuk. Ennek eredményeként nagy enantiomertisztasággal (e.e. >97%), a 2,3:4,6-diO-izopropilidén-2-keto-L-gulonátsó formájában 44,5 mg mennyiségben (34%-os kitermeléssel) nyeljük a címvegyületet.
NMR (250 MHz, DMSO) δ=1,20 (3H, s), 1,32 (3H, s), 1,38 (3H, s), 1,40 (3H, s), 1,60 (2H, m), 1,78 (2H, m), 2,16 (1H, m), 2,75-3,15 (5H, m), 3,20 (2H, m), 3,85 (1H, m), 3,95-4,10 (2H, m), 4,05 (3H, s), 4,20 (1H, m), 4,66 (1H, s).
B. ELJÁRÁS
Az (R,S]-a-{!-aza-biciklof2.2.2 Jokt-3-il fio.fmetoxiiminoj-acetonitril E/Z keverékének a rezolválása
1. lépés g [/?,.S'-(£/Z)]-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a(metoxi-imino)-acetonitril 100 ml etil-acetáttal készített oldatához hozzáadjuk 22,5 g (0,077 mól) 2,3:4,6-di-Oizopropilidén-2-keto-L-gulonsav-monohidrát 400 ml etilacetáttal készített oldatát. A keveréket 16 órán keresztül állni hagyjuk, miközben kristályosodás történik. A kristályokat kiszűijük, és így 19,3 g (0,041 mól) mennyiségben (54%-os kitermeléssel) az R-(Z) izomer 2,3:4,6-di-Oizopropilidén-2-keto-L-gulonátsót nyeljük.
2. lépés
Az 1. lépés kristályosítása során nyert anyalúgot, azaz az etil-acetátos [R.Ő’-ÍE/Zjj-a-jl-aza-biciklop^^]okt-3-il}-a-(metoxí-imino)-acetonitril-oldatot előbb 5 tömeg%-os vizes kálium-karbonát-oldattal, majd telített vizes kálium-karbonát-oldattal mossuk. A szerves fázist betöményítjük, a maradékot felvesszük annyi tetrahidrofuránban, amelynek eredményeként körülbelül 30 tömeg%-os koncentrációjú oldatot nyerjünk, majd ehhez az oldathoz kálium-íerc-butanolátot (5 tömeg%) adunk. Egy óra elteltével a reakciókeveréket megosztjuk etil-acetát és 5 tömeg%-os vizes kálium-karbonát-oldat között. A szerves fázist elkülönítjük, 5 tömeg%-os vizes kálium-karbonát-oldattal mossuk, szárítjuk, szilikagélen átszűrjük, majd betöményítjük. így egy racém keveréket nyerünk.
A racém keveréket kiindulási anyagként használjuk fel egy, az 1. lépés szerint végrehajtott rezolválás során.
5. példa
Az [R-(Z)]-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a(metoxi-imino)-acetonitril-monohidroklorid előállítása
A. ELJÁRÁS
1. lépés: A cimvegyület szabad bázis formájában történő izolálása g 4. példa, B. eljárás, 1. lépés szerinti sót feloldunk 400 ml vízben, majd az oldatot telített vizes kálium-karbonát-oldattal meglúgosítjuk. Az oldatot 500 ml etil-acetáttal extraháljuk, és a szerves fázist kétszer 100 ml 5 tömeg%-os vizes kálium-karbonát-oldattal, majd kétszer 20 ml telített vizes kálium-karbonát-oldattal mossuk. Az egyesített vizes fázisokat további 400 ml etil-acetáttal extraháljuk, majd a szerves fázist az előbbieknek megfelelően mossuk. Az etil-acetátos fázisokat egyesítjük, vízmentes kálium-karbonát felett szárítjuk és betöményítjük. Ennek eredményeként 38 g mennyiségben nyerjük a szabad bázist.
2. lépés: Sóképzés (cimvegyület) g (0,33 mól) 1. lépés szerinti szabad bázist feloldunk 500 ml izopropil-alkoholban, majd az oldathoz hozzáadunk 28 ml (0,33 mól) tömény sósavat. A keveréket meghígítjuk 1 liter etil-acetáttal, a szilárd anyagot kiszűrjük, kétszer 100 ml etil-acetáttal mossuk, majd 4 órán keresztül csökkentett nyomás [133,3 Pa (1 mm Hg)] alatt, környezeti hőmérsékleten szárítjuk. Ennek eredményeként 43,9 g mennyiségben nyerjük a címvegyületet.
Az anyalúgot körülbelül 250 ml-es térfogatra töményítjük, majd hozzáadunk 500 ml etil-acetátot, és így egy második részletet nyerünk. Az anyagot a fentieknek megfelelően mossuk és szárítjuk, amelynek eredményeként további 14,3 g címvegyületet kapunk.
B. ELJÁRÁS
6,0 g (34 mmol) 2. példa szerinti [R-(Z)]-a-{ 1-azabiciklo[2.2.2]okt-3-il}-a-oximino-acetonitril belső sót nitrogénatmoszféra alatt, keverés közben 42 ml dimetilszulfoxid és 12 ml tetrahidrofurán elegyében szuszpendálunk, miközben a keveréket 7 °C hőmérsékletre hűtjük. A szuszpenzióhoz egy részletben hozzáadunk
HU 216 629 Β
3,76 g (33 mmol) kálium-/erc-butanolátot. A hűtőfürdőt eltávolítjuk, a reakciókeveréket 15 percen keresztül keverjük, amelynek során egy homogén oldat képződik, miközben a hőmérséklet értéke 13 °C-ra emelkedik. Az oldatot visszahűtjük 7 °C-ra, majd cseppenként hozzáadjuk 6,84 g (37 mmol) metil-tozilát 6 ml tetrahidrofuránnal készített oldatát, miközben a keverék hőmérsékletét legfeljebb 13 °C-os értéken tartjuk. Ezt követően az így nyert keveréket 2 órán keresztül környezeti hőmérsékleten keverjük, majd egy részletben 30 ml 0,2 M vizes kálium-karbonátot adunk hozzá. A keverék hőmérséklete körülbelül 40 °C-ra emelkedik, ezt tovább melegítjük 55-60 °C-ra, majd a keveréket 2 órán keresztül ezen a hőmérsékleten tartjuk. A kapott oldatot háromszor 30 ml etil-acetáttal extraháljuk, a szerves fázisokat egyesítjük, majd 18 ml 0,2 M vizes kálium-karbonát-oldattal és 18 ml vízzel mossuk. Hozzáadunk 100 ml izopropil-alkoholt, majd az oldatot 10-20 ml-es térfogatra töményítjük. A maradékhoz hozzáadunk további 60 ml izopropil-alkoholt, majd az oldatot ismételten 10-20 ml-es térfogatra töményítjük. A maradék térfogatát izopropil-alkohol hozzáadásával 27 ml-re növeljük, majd az oldatot 5 °C hőmérsékletre hűtjük. Keverés közben lassan 2,0 ml (24 mmol) tömény sósavat adunk hozzá, miközben a keverék hőmérsékletének értékét 12 °C alatt tartjuk. A keveréket 15 percen keresztül keverjük, majd részletekben 60 ml etil-acetátot adunk hozzá. Az így nyert keveréket 16 órán keresztül 4 °C hőmérsékleten tároljuk, majd a kristályos, szilárd anyagot kiszűrjük, kevés etil-acetáttal mossuk, majd vákuum alatt 30 °C hőmérsékleten szárítjuk. Ennek eredményeként 3,1 g mennyiségben (40%-os kitermeléssel) nyeljük a címvegyületet.
NMR (250 MHz, DMSO) δ= 1,75 (2H, m), 1,95 (2H, m), 2,33 (IH, m), 3,05-3,28 (4H, m), 3,28-3,55 (3H, m), 4,08 (3H, s), 11,12 (IH, széles s).

Claims (12)

1. Eljárás egy (I) általános képletű vegyület R2
R, R3 (i)
- amelynek képletében R[ jelentése általános képletű csoport, amelyben r értéke 2, s értéke 2, és t értéke 0;
R2 jelentése -OR4 általános képletű csoport, amelyben R4 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport; és
R3 jelentése cianocsoport vagy gyógyszerészetileg elfogadható sójának és/vagy sztereoizomereinek előállítására, azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű vegyületet co2h
- amelynek képletében
R['jelentése Rh amikor---egyes kötés, vagy hidrogénezéssel R,-csoporttá alakítható csoport, amikor — — — kettős kötés, és
R3'jelentése cianocsoport adott esetben hidrogénezünk, a kapott vegyületet egy salétromossav-forrással reagáltatjuk, és kívánt esetben a kapott (I) általános képletű vegyületet - amelyben R2 jelentése -OR4 általános képletű csoport, amelyben R, jelentése hidrogénatom, és R, és R3 jelentése a tárgyi kör szerinti - metilezzük, és/vagy kívánt esetben a kapott racém elegyet sztereoizomerekké szétválasztjuk, és/vagy a kapott vegyületet gyógyszerészetileg elfogadható sójává alakítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a salétromossav-forrás egy alkálifém-nitrit.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkálifém-nitrit nátrium-nitrit.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (I) általános képletű vegyület sztereoizomer formáit elválasztjuk egymástól.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az izomereket 2,3:4,6-di-O-izopropilidén-2-ketoL-gulonsawal végzett reakció útján rezolváljuk.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyület - amelyben R, és R3 jelentése az 1. igénypont szerinti, R2 jelentése -OR4 általános képletű csoport, ahol R4 hidrogénatom - belső sója előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
7. A 6. igénypont szerinti eljárás [/?,5-(Ζ)]-α-{1aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a-oximino-acetonitril belső só vagy [7?-(Z)]-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a-oximino-acetonitril belső só előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási anyagokat alkalmazzuk.
8. Az 1. igénypont szerinti eljárás [RŐ'-ÍZjj-a-jlaza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a-(metoxi-imino)-acetonitril rezolválására, azzal jellemezve, hogy az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárással előállított racém vegyületet 2,3:4,6-di-O-izopropilidén-2-keto-Lgulonsavval reagáltatjuk, a rezolvált /?-(Z)-izomert a kristályos gulonátsó formájában elkülönítjük, kívánt esetben az anyalúgot erős bázissal racemizáljuk, majd a kezelési eljárás ismételt végrehajtásával a rezolvált 7?-(Z)-izomer gulonátsónak egy újabb részletét állítjuk elő, és ezt követően a rezolvált /?-(Z)-izomert átalakítjuk szabad bázissá vagy egy gyógyszerészetileg elfogadható sóvá.
HU 216 629 Β
9. Az 1. igénypont szerinti eljárás [7?,S-(Z)]-a-{1 aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-a-oximino-acetonitril rezolválására, azzal jellemezve, hogy az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárással előállított racém vegyületet l-( + )-borkősavval a kapott /?-(Z)-izomert a kristá- 5 lyos tartarátsó formájában elkülönítjük, majd a sót átalakítjuk szabad bázissá.
10. Az 1. igénypont szerinti eljárás [Λ-(Ζ)]-α- {1 aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}-0!-(metoxi-imino)-acetonitril vagy egy gyógyszerészetileg elfogadható sójának előál- 10 lítására, azzal jellemezve, hogy a 9. igénypont szerinti eljárással előállított [R-(Z)]-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt3-il}-a-oximino-acetonitrilt metilezzük, és kívánt esetben ezt követően gyógyszerészetileg elfogadható sót képezünk.
11. Az 1., 5., 8. és 10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, [A-(Z)]-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}a-(metoxi-imino)-acetonitril előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
12. Az 1., 5., 8. és 10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, [J?-(Z)]-a-{l-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il}a-(metoxi-imino)-acetonitril-monohidroklorid előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
Kiadja a Magyar Szabadalmi Hivatal, Budapest A kiadásért felel: Törőcsik Zsuzsanna osztályvezető
HU9603145A 1994-05-14 1995-05-09 Eljárás 1-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il származékok előállítására HU216629B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9901863A HU9901863D0 (en) 1994-05-14 1995-05-09 Process for producing intermediates thereof azabicyclic derivatives and resolving process

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9409705A GB9409705D0 (en) 1994-05-14 1994-05-14 Novel compounds

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9603145D0 HU9603145D0 (en) 1997-01-28
HUT75309A HUT75309A (en) 1997-05-28
HU216629B true HU216629B (hu) 1999-07-28

Family

ID=10755162

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9603145A HU216629B (hu) 1994-05-14 1995-05-09 Eljárás 1-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il származékok előállítására

Country Status (22)

Country Link
US (2) US5808075A (hu)
EP (1) EP0759921B1 (hu)
JP (1) JPH10500119A (hu)
KR (1) KR100340396B1 (hu)
CN (3) CN1048013C (hu)
AT (1) ATE244718T1 (hu)
AU (1) AU695838B2 (hu)
BR (1) BR9507659A (hu)
CA (1) CA2190278A1 (hu)
CZ (1) CZ334796A3 (hu)
DE (1) DE69531242T2 (hu)
DK (1) DK0759921T3 (hu)
ES (1) ES2202364T3 (hu)
GB (1) GB9409705D0 (hu)
HK (1) HK1012367A1 (hu)
HU (1) HU216629B (hu)
NO (1) NO964818L (hu)
NZ (1) NZ287038A (hu)
PL (1) PL178720B1 (hu)
PT (1) PT759921E (hu)
WO (1) WO1995031456A1 (hu)
ZA (1) ZA953877B (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9421472D0 (en) * 1994-10-25 1994-12-07 Smithkline Beecham Plc Novel methods
AU751607B2 (en) * 1995-07-29 2002-08-22 Smithkline Beecham Plc Method of treatment of dementia
GB9615628D0 (en) * 1996-07-25 1996-09-04 Smithkline Beecham Plc Formulation
EP1009403A4 (en) * 1997-04-11 2002-08-28 Lilly Co Eli METHOD FOR TREATING SCHIZOPHRENIA
WO2006006071A1 (en) * 2004-07-07 2006-01-19 Pfizer Products Inc. Resolution of an aryl-fused azapolycyclic compound
GB0428170D0 (en) * 2004-12-23 2005-01-26 Biopartners Ltd Mono and Combination Therapy
CA2620333A1 (en) * 2005-08-26 2007-03-01 Braincells, Inc. Neurogenesis by muscarinic receptor modulation
EP2258359A3 (en) 2005-08-26 2011-04-06 Braincells, Inc. Neurogenesis by muscarinic receptor modulation with sabcomelin
EP2377530A3 (en) 2005-10-21 2012-06-20 Braincells, Inc. Modulation of neurogenesis by PDE inhibition
WO2007053596A1 (en) 2005-10-31 2007-05-10 Braincells, Inc. Gaba receptor mediated modulation of neurogenesis
US20100216734A1 (en) 2006-03-08 2010-08-26 Braincells, Inc. Modulation of neurogenesis by nootropic agents
JP2009536669A (ja) 2006-05-09 2009-10-15 ブレインセルス,インコーポレイティド アンジオテンシン調節による神経新生
EP2026813A2 (en) 2006-05-09 2009-02-25 Braincells, Inc. 5 ht receptor mediated neurogenesis
KR20090064418A (ko) 2006-09-08 2009-06-18 브레인셀즈 인코퍼레이션 4-아실아미노피리딘 유도체 포함 조합물
US20100184806A1 (en) 2006-09-19 2010-07-22 Braincells, Inc. Modulation of neurogenesis by ppar agents
US20100216805A1 (en) 2009-02-25 2010-08-26 Braincells, Inc. Modulation of neurogenesis using d-cycloserine combinations

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3904632A (en) * 1972-05-08 1975-09-09 Hoffmann La Roche (')-di-o-isopropylidene-2-keto-l-gulonates
FR2183565B1 (hu) * 1972-05-10 1975-12-26 Cerm Cent Europ Rech Mauvernay
CA1014958A (en) * 1973-10-05 1977-08-02 Jacques Moleyre .alpha.-QUINUCLIDYLMETHYL PHENYL KETONES
EP0118565B1 (en) * 1982-09-07 1987-05-27 Yoshitomi Pharmaceutical Industries, Ltd. 1,4-methano-2-benzazepine derivatives
ES2219636T3 (es) * 1989-04-13 2004-12-01 Beecham Group P.L.C. Nuevos compuestos.
US5418240A (en) * 1990-08-21 1995-05-23 Novo Nordisk A/S Heterocyclic compounds and their preparation and use
DK198590D0 (da) * 1990-08-21 1990-08-21 Novo Nordisk As Heterocykliske forbindelser, deres fremstilling og anvendelse
MX9300875A (es) * 1992-02-20 1993-08-31 Smithkline Beecham Plc Procedimiento para la preparacion de compuestos azabiciclicos.

Also Published As

Publication number Publication date
AU2562895A (en) 1995-12-05
CN1151743A (zh) 1997-06-11
EP0759921B1 (en) 2003-07-09
CZ334796A3 (en) 1997-07-16
US5808075A (en) 1998-09-15
HUT75309A (en) 1997-05-28
ZA953877B (en) 1996-03-07
GB9409705D0 (en) 1994-07-06
HK1012367A1 (en) 1999-07-30
EP0759921A1 (en) 1997-03-05
CN1232825A (zh) 1999-10-27
KR100340396B1 (ko) 2002-10-25
JPH10500119A (ja) 1998-01-06
CA2190278A1 (en) 1995-11-23
PT759921E (pt) 2003-11-28
NO964818L (no) 1997-01-13
BR9507659A (pt) 1997-10-07
CN1048013C (zh) 2000-01-05
CN1108302C (zh) 2003-05-14
DE69531242D1 (de) 2003-08-14
NZ287038A (en) 1997-11-24
ATE244718T1 (de) 2003-07-15
HU9603145D0 (en) 1997-01-28
CN1270170A (zh) 2000-10-18
DE69531242T2 (de) 2004-05-27
US5773619A (en) 1998-06-30
KR970703342A (ko) 1997-07-03
WO1995031456A1 (en) 1995-11-23
PL317210A1 (en) 1997-03-17
PL178720B1 (pl) 2000-06-30
AU695838B2 (en) 1998-08-20
ES2202364T3 (es) 2004-04-01
NO964818D0 (no) 1996-11-13
CN1104431C (zh) 2003-04-02
DK0759921T3 (da) 2003-11-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU216629B (hu) Eljárás 1-aza-biciklo[2.2.2]okt-3-il származékok előállítására
KR100926723B1 (ko) 둘록세틴의 제조 방법 및 이에 이용하기 위한 중간체
AU2003277353B2 (en) Process for the preparation of (S,S)-cis-2-benzhydryl-3-benzylaminoquinuclidine
HU226475B1 (en) Process for producing (1r,4s)- and (1s,4r)-1-amino-4-hydroxymethyl-2-cyclopentene and the new intermediates
JP3288704B2 (ja) ニトロソ化法
HU203318B (en) Process for producing levodopa active component for pharmaceutical compositions
KR20060109965A (ko) 키랄 염기 환형 아미드와의 염 형성에 의해, 임의로 치환된만델산을 분해하는 방법
BG64673B1 (bg) Метод за получаване на (1r,2s,4r)-(-)-2-[(2&#39;-{n,n- диметиламино}- етокси)]-2-[фенил]-1,7,7-три-[метил]-бицикло[2.2.1] хептан и негови фармацевтично приемливи с киселина соли
NZ526874A (en) Process for preparing (+/-) trans-4-p-fluorophenyl-3-hydroxymethyl-1-methylpiperidine
US5348980A (en) Enantiomers derived from (S)-2-amino-2-(3,4-dichlorobenzyl)-1-propanol, their use and method of preparation
JP3037592B2 (ja) (−)−n−メチル−n−[4−(4−フェニル−4−アセチルアミノピペリジン−1−イル)−2−(3,4−ジクロロフェニル)ブチル]ベンズアミドおよびその薬学的に許容しうる塩の製造方法
KR20210073972A (ko) (r)-2-((4-아미노페네틸)아미노)-1-페닐에탄올의 신규한 제조방법
EP0759920A1 (en) Derivatives of quinuclidine n-oxide as muscarinic receptor ligands
JP4532801B2 (ja) (−)−(1s,4r)n保護4−アミノ−2−シクロペンテン−1−カルボン酸エステルの調製法
IL158926A (en) Process for making bifridan
WO2006003671A1 (en) A process for resolution of methylamino(2-chlorophenyl)acetate
WO2016147133A1 (en) Process for the preparation of droxidopa
AU665821B2 (en) New enantiomers derived from (S)-2-amino-2-(3,4-dichlorobenzyl)-1-propanol
JPS60255771A (ja) アソカイノールラセミ体の製造方法
JPH11500444A (ja) アンヒドロエクゴニンのエステルの製造法
MXPA96005632A (en) Procedure for the preparation of derivativesazabicicli
AU2001226773A1 (en) Process for preparing (plus or minus) trans-4-p-fluorophenyl-3-hydroxymethyl-1-methylpiperidine

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees