HU216519B - Eljárás és berendezés tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítására - Google Patents

Eljárás és berendezés tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítására Download PDF

Info

Publication number
HU216519B
HU216519B HU9602644A HUP9602644A HU216519B HU 216519 B HU216519 B HU 216519B HU 9602644 A HU9602644 A HU 9602644A HU P9602644 A HUP9602644 A HU P9602644A HU 216519 B HU216519 B HU 216519B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
detonation
expansion space
main
masonry
flame
Prior art date
Application number
HU9602644A
Other languages
English (en)
Inventor
Helmut Eichert
Frank Heinrich
Thomas Kratzel
Eberhard Pantow
Original Assignee
Leinemann Gmbh. & Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Leinemann Gmbh. & Co. filed Critical Leinemann Gmbh. & Co.
Publication of HU9602644D0 publication Critical patent/HU9602644D0/hu
Publication of HUP9602644A2 publication Critical patent/HUP9602644A2/hu
Publication of HUP9602644A3 publication Critical patent/HUP9602644A3/hu
Publication of HU216519B publication Critical patent/HU216519B/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F17STORING OR DISTRIBUTING GASES OR LIQUIDS
    • F17CVESSELS FOR CONTAINING OR STORING COMPRESSED, LIQUEFIED OR SOLIDIFIED GASES; FIXED-CAPACITY GAS-HOLDERS; FILLING VESSELS WITH, OR DISCHARGING FROM VESSELS, COMPRESSED, LIQUEFIED, OR SOLIDIFIED GASES
    • F17C13/00Details of vessels or of the filling or discharging of vessels
    • F17C13/12Arrangements or mounting of devices for preventing or minimising the effect of explosion ; Other safety measures
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C4/00Flame traps allowing passage of gas but not of flame or explosion wave
    • A62C4/02Flame traps allowing passage of gas but not of flame or explosion wave in gas-pipes

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Gas Burners (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Pipeline Systems (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Fluidized-Bed Combustion And Resonant Combustion (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Pressure Vessels And Lids Thereof (AREA)
  • Vibration Dampers (AREA)
  • Frying-Pans Or Fryers (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
  • Silver Salt Photography Or Processing Solution Therefor (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)
  • Incineration Of Waste (AREA)
  • Air Transport Of Granular Materials (AREA)
  • Jet Pumps And Other Pumps (AREA)
  • Supply Devices, Intensifiers, Converters, And Telemotors (AREA)

Abstract

Valamely tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detőnációcsillapítása a tővaterjedő detőnációfrőnt megősztása és egy expanzióstérben (17) eszközölt egymáshőz vezetése révén azál al váliklényegesen hatékőnyabbá, hőgy a detőnációs frőntőt főfrőnttá ésmellékfrőnttá ősztják fel, és a főfrőntőt a mellékfrőntnál hősszabbterjedési időtartam alatt vezetik az expanziós térbe (17) gy, hőgyamikőr a főfrőnt őda belép, őtt már a mellékfrőnt elégett gázaivaltalálkőzik. A berendezésnek a detőnációfrőnt tővaterjedésének azútjában elrendezett, a detőnációfrőnt megősztására és elté ítéséreszőlgáló falazata (9), valamint expanziós tere (17) van, ahől amegősztőtt detőnációfrőnt részei ismét egymáshőz vannak vezetve, és aberendezésnek az a lényege, hőgy a falazat (9) révén a deőnációfrőntnak a főfrőntjáhőz előirányzőtt első vezetési út, valaminta mellékfrőntjáhőz előirányzőtt másődik vezetési út van kialakítva. Avezetési űtak a főfrőntnak a mellékfrőnthőz képest az expan iós térbe(17) késleltetéssel történő belépését biztősító módőn vannakméretezve. ŕ

Description

A találmány tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítására szolgáló eljárásra vonatkozik, amely eljárás során egy előrehaladó (tovaterjedő) robbanási frontot megosztunk, és a megosztott frontokat egy expanziós térben ismét egymáshoz vezetjük.
A találmány tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítására szolgáló berendezésre is vonatkozik, amelynek a detonációfront tovateqedésének az útjában elrendezett, a detonációfront megosztására és eltérítésére szolgáló falazata, valamint expanziós tere van, ahol a megosztott detonációfront részei ismét egymáshoz vannak vezetve.
Valamely meggyulladni képes gázkeverék tartályvagy csővezetékrendszerben bekövetkező robbanásának (explóziójának) a kiterjedése detonációként vagy deflagrációként mehet végbe. A detonációnál a lángfront és az explózió nyomáshulláma által előidézett lökésfront egymásra helyeződnek, míg deflagráció esetén a lángfront lökéshullámai mintegy elöresietnek. A deflagrációk láng-elörehaladásának a terjedési sebességei néhány 100 m/sec nagyságúak, a lökésirányba ható elégési nyomások értéke pedig elérheti a 10 bar-t (a keverék 1 bar-os kiindulási nyomása esetén), míg detonációknál a láng-elörehaladás teqedésének a sebességei több 1000 m/sec értékűek, és lökésirányban 100 bar-ig terjedő nagyságú nyomások léphetnek fel.
Ismeretesek olyan módszerek, amelyek segítségével detonációk romboló és pusztító hatását azok csillapításával vagy leállításával ki lehet küszöbölni, és e művelet során célszerűen a detonáció lángfrontjának a lángját ki lehet oltani. Az ilyen úgynevezett „detonációfékeket” vagy „detonációlökést felfogókat” lánggáttal kombinálják, amelyek nagyszámú szűk és hosszú réssel rendelkeznek, amelyekben a láng olyan mértékben hűl le, hogy bekövetkezik a kioltása.
A DE- PS 1 192 980 számú találmányi leírásból detonációfék és lánggát kombinációjával létrehozott, detonációval szembeni biztosításra szolgáló megoldás ismerhető meg. E megoldás szerint az egy csővezetékben előrehaladva terjedő detonációs frontot a berendezésben egy körhenger alakú fal konvex külső oldala megosztja, és a detonációs front egy expanziós térbe jut, amely a csővezetékhez viszonyítva megnövelt térfogattal rendelkezik. A megosztott detonációfront csak több iránytöréssel érkezhet a lánggáthoz, amely egy kilépési csócsonkban van rögzítve; a csócsonk annak a csővezetéknek az irányához képest 90°-kal elfordított helyzetben van, amelyben a detonáció tovahalad és terjed. A több iránytörés és áramláselterelés azáltal jön létre, hogy egy második félkörhenger alakú, de az előbbinél kisebb átmérőjű fal van a berendezésbe beépítve, és az egymás felé mutató kisebb finom faldarabok egymást átlapolva vannak elrendezve, és ily módon bizonyos fajta labirintust alkotnak. Ezeknél az ismert berendezéseknél az egymásra futó rész-detonációfrontok utódetonációt okozhatnak, különösen akkor, ha kedvezőtlen keverékfeltételekkel kell számolni. Ezért arra van szükség, hogy a lánggátat úgy méretezzék, hogy az ebben az esetben is biztos lángkioltó hatással rendelkezzék. A lánggát lángkioltó réseinek elegendő hosszúságúnknak és megfelelő keskenységüeknek kell méretezve lenniük, ami miatt azonban normál üzemben az üzemi közeg átáramlása vonatkozásában viszonylag nagy nyomásveszteséggel kell számolni. Ezen túlmenően a szűk és hosszú átáramlási rések miatt a karbantartási költségek is magasabbak.
A találmány feladata, hogy olyan eljárást és berendezést szolgáltasson, amelyek segítségével valamely tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítása jobban és hatékonyabban biztosítható, mint a jelenleg ismert, hasonló célú megoldások esetében.
Ezt a feladatot a találmány értelmében olyan eljárással oldottuk meg, amelynek során egy tovahaladó detonációfrontot megosztunk, és egy expanziós térben ismét egymáshoz vezetünk, és amely eljárásra az jellemző, hogy a detonációfrontot főfrontra és mellékfrontra osztjuk meg; és hogy a föfrontot a mellékfrontnál hosszabb teqedési idő alatt vezetjük az expanziós térbe, és a föfrontnak az expanziós térbe való belépésekor e tér már a mellékfront elégett gázait (égéstermékeit) tartalmazza.
Amíg az ismert berendezések működésmódja azon alapul, hogy a detonációfrontot a lehető leghatékonyabb módon és gyakran eltérítik, hogy ily módon a tovaterjedési sebességet csökkentsék és energiát emésszenek fel, a találmány szerinti megoldásnak az a lényege, hogy a detonációfrontnak előnyösen egy kisebb részét mellékfrontként az expanziós térbe vezetjük, és ott előnyösen deflagráció formájában elégetjük, úgyhogy a föfront az expanziós térbe való belépésekor már lényegében elégett gázzal - égéstermékkel - találkozik, ami a detonáció tovateqedését gátolja, úgyhogy az rendszerint elbomlik. Ez abban az esetben biztosítható, ha a föfront tovaterjedésének időtartamát a mellékfrontéhoz képest úgy méretezzük, hogy a mellékfront az expanziós térben addigra már teljesen elbomlik, mire a föfront az expanziós térbe lép.
A találmány szerinti eljárás mindenféle tartály- vagy csővezetékrendszerben foganatosítható detonációk hatástalanítására, azaz megsemmisítésére vagy legalábbis csillapítására vonatkozik. Más rendszerekben lévő csatlakozási helyekhez vagy külső tartományokban célszerűen a hagyományos lánggáttal kombinált megoldást alkalmazunk, ahol a találmány szerinti detonációcsillapítás jobb hatékonysága azt eredményezi, hogy a lánggátat kevésbé szűk és/vagy kevésbé hosszú, lángokat kioltó résekkel lehet kialakítani, úgyhogy a lánggát által okozott nyomásesés a normál üzemi állapotban csökken.
A találmány szerinti eljárás különösen hatásos akkor, ha a mellékfrontot az expanziós tér valamely, a föfront belépési helyével átellenesen elhelyezkedő kilépésoldali részébe vezetjük, tehát például röviddel egy ott elrendezett lánggát elé, mielőtt a föfront az expanziós térbe beléphetne. Az ily módon előidézett mellékfrontelégés és a föfrontnak az azzal ellentétes lefolyású kiterjedése az expanziós kamrában a detonáció még jobb és biztosabb csillapításához (gyöngítéséhez) vezet.
A találmány tárgyát képező valamely tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítására szolgáló berendezésnek a detonációfront tovaterjedésének az útjában elrendezett, a detonációfront meg2
HU 216 519 A osztására és eltérítésére szolgáló falszerkezete, valamint expanziós tere van, ahol a megosztott detonációfront részei ismét egymáshoz vannak vezetve, és e berendezésre az jellemző, hogy a falszerkezet révén a detonációfrontnak a föfrontjához előirányzott első vezetési út, valamint a mellékfrontjához előirányzott második vezetési út van kialakítva; és hogy a vezetési utak a föfrontnak a mellékfronthoz képest az expanziós térbe késleltetéssel történő belépését biztosító módon vannak méretezve. Előnyös, ha az első vezetési út teljes keresztmetszete lényegesen nagyobb, mint a második vezetési út teljes keresztmetszete. Előnyös, ha a második vezetési út teljes keresztmetszete az első vezetési út teljes keresztmetszetének kevesebb mint 1/4-e.
Annak biztosítására, hogy a mellékfront detonációja az expanziós kamrába való belépéskor deflagrációba menjen át, egy másik előnyös találmányi ismérv szerint a második vezetési utat legalább egy nyílás vagy legalább egy vezetékdarab alkotja, amelynek az átmérője mindig kisebb a kritikus csőátmérőnél. A „kritikus átmérő” fogalom alapjául az a felismerés szolgál, hogy valamely vezetékdarab egy meghatározott átmérője alatti átmérő mellett a lökésfront és a lángfront már nem tud együtt előrehaladni, és ezért szétválnak egymástól. A „kritikus csőátmérő” fogalommal kapcsolatos fejtegetések Lee, J. H. S. „Dynamic Parameters of Gaseous Detonations” című cikkében (Ann. Rév. Fluid. Mech., 16, 1984), a 311- 336. oldalakon találhatók.
A fentiekben részletezett okok miatt egy további kiviteli példa szerint az expanziós tér a falazatnak az áramlásirányt tekintve másik végén lángkioltó réseket tartalmazó lánggáttal van lezárva.
A berendezés kompakt felépítését biztosítandó, amivel a föfront szükségtelenül hosszú lassításai (késleltetései) kiküszöbölhetők, célszerű, ha egy további találmányi ismérvnek megfelelően a berendezésnek a mellékfrontnak az expanziós térbe való direkt átlépését iránytörés nélkül vagy lényegében iránytörés nélkül lehetővé tévő második vezetési útja van. Ez különösen abban az esetben előnyös, ha már azáltal, hogy a kritikus átmérő alatt maradunk, gondoskodunk a lángfront és lökésfront szétválasztásáról, úgyhogy a mellékfront energiaemésztő eltérítéseire már nincs szükség. Mivel a mellékfront lényegében késleltetés nélkül halad előre, a föfronthoz szükséges késleltetés minimálisra csckkenthetö.
Egy másik kiviteli példa szerint a második vezetési utat legalább egy, a detonációfront tovaterjedésének az irányában elhelyezkedő nyílás képezi. Alternatív megoldásként a második vezetési utat legalább egy, a detonációfront tovaterjedésének az irányában lévő vezetékdarab alkotja. Célszerű, ha a vezetékdarab röviddel a lánggát előtt végződik, annak érdekében, hogy a mellékfront lángja elégésének ellentétes lefolyását és a föfrontnak az expanziós kamrába való belépését biztosítani lehessen.
Előnyös az a kiviteli alak is, amelynél a vezetékdarab az egy csöidomban elrendezett lánggát felé van elhajlítva. Célszerű továbbá, ha a falazatot önmagában ismert módon a detonációfrontot két föfronttá megosztó és irányeltérésre kényszerítő körhengeres falazat alkotja, amely a mellékfront átlépésének biztosításához előirányzott legalább egy nyílást vagy vezetékdarabot tartalmaz.
Végül egy további találmányi ismérvnek megfelelően a falazat a tovaterjedő detonációfrontot befogadó serleg alakú falazatként van kiképezve, amelynek a fenekében a mellékfront átlépéséhez előirányzott második vezetési útként funkcionáló legalább egy nyílás van kialakítva, vagy vezetékdarab van beépítve; és hogy az első vezetési út gyűrű alakú rés formájában a serleg alakú falazat hengeres köpenyfalának a külső oldala mentén húzódik.
A találmányt a továbbiakban a csatolt rajzok alapján ismertetjük részletesen, amelyek a berendezés néhány előnyős kiviteli példáját tartalmazzák. A rajzokon az 1. ábrán a találmány szerinti berendezés egy első kiviteli alakja látható függőleges metszetben, amelynek a háza sarokdarab formájában van kiképezve;
a 2. ábra az 1. ábra szerinti berendezés vízszintes metszete;
a 3. ábra a találmány szerinti berendezés egy második kiviteli alakjának a függőleges metszete, a ház ebben az esetben is sarokdarabként van kialakítva;
a 4. ábra a 3. ábra szerinti berendezés vízszintes metszete;
az 5. ábrán a berendezés egy harmadik kiviteli példáját - amelynél a ház sarokdarabként van kialakítva - függőleges metszetben ábrázoltuk;
a 6. ábra az 5. ábra szerinti berendezés vízszintes metszete;
a 7. ábrán a találmány szerinti, lineáris kialakítású berendezés negyedik kiviteli alakja látható függőleges metszetben;
a 8. ábrán a találmány szerinti berendezés ötödik, ugyancsak lineáris elrendezésű kiviteli példáját tüntettük fel függőleges metszetben;
a 9. ábrán függőleges metszetben szemléltettük a találmány szerinti berendezés egy hatodik, lineáris elrendezésű kiviteli alakját.
Az 1. és 2. ábrákon látható berendezésnek saroktagként kialakított 1 háza van, amely a lehetséges detonáció szempontjából belépésoldali karimás csatlakozó 2 csöidommal, valamint ehhez képest 90°-os szögben elhelyezkedő kilépésoldali karimás csatlakozó 3 csőidommal rendelkezik. Mindkét 2, 3 csöidom 4, 5 fala az 1 ház belseje felé kúposán kibővül. A kilépésoldali karimás csatlakozó 3 csöidom 5 falában 6 váll - lépcső - van kiképezve, amelyre önmagában ismert, szokásos 7 lánggát van elhelyezve. A 7 lánggát az 1 ház 8 betétje segítségével van a helyén megtartva. A 8 betétnek lényegében körhengeres 9 falazata van, amely a 10 átmeneti részen keresztül alsó szabad 11 peremmé bővül ki, amely a 7 lánggáton fekszik fel.
A körhengeres 9 falazat a belépésoldali karimás csatlakozó 2 csöidommal szemben lévő oldalon rés alakú 12 nyílással rendelkezik, és a kilépésoldali karimás csat3
HU 216 519 A lakozó 3 csóidommal szemben lévő oldalon sík 13 lemezzel van lezárva. A 8 betétet összességében az 1 házra felcsavarozott 14 fedél tömítetten tartja meg a helyzetében.
A 10 átmeneti részben, a belépésoldali karimás csatlakozó 2 csóidom függőleges középsíkjában 15 nyílás van kialakítva, amelynek az átmérője kisebb, mint amekkora a belépésoldali karimás csatlakozó csóidom i/4-e, és az 1 ház kibővített keresztmetszetének még lényegesen kisebb részét foglalja el a 9 falazat előtt.
A körhengeres 9 falazat, továbbá a belépésoldali karimás csatlakozó 2 csóidommal szemben lévő tartományban, a 12 nyílástól kétoldalt radiális 16 erősítő bordákkal rendelkezik, amelyek radiálisán a szabad 11 perem magasságáig nyúlnak ki.
Az 1 ház belépésoldali karimás csatlakozó 2 csóidomán keresztülhaladó detonációs front a körhengeres 9 falazatnak ütközik, és ott megosztódik. A szimmetrikus elrendezésből következően két fófront alakul ki, amelyek körüláramolják a körhengeres 9 falazatot és a 16 erósítóbordákat, és a 12 nyíláson át a 17 expanziós teret képező, a körhengeres 9 falazattal határolt belső térbe lépnek be. A fcfrontok így a korábban leírt első teijedési úton végighaladva jutnak a 17 expanziós térbe és a 7 lánggáthoz.
A belépő detonációs front kisebb része a 15 nyíláson át mellékfrontként lép be, és jut közvetlenül a 17 expanziós térbe, mégpedig kevéssel a 7 lánggát előtt. A 15 nyílás ily módon második teijedési utat képez, amelyen a detonációs front egy mellékfrontja jut a 17 expanziós térbe.
Mivel a fófrontoknak az első terjedési úton át hosszabb úton kell a 17 expanziós térbe áramolniuk, mint a mellékfrontnak, ez utóbbi időben a fófront előtt kerül a 17 expanziós térbe. A mellékfront a 17 expanziós térben elbomlik, és deflagrációként ég el. Amikor a fófrontok a 17 expanziós térbe lépnek, ez utóbbi ily módon már - legalább részben, célszerűen teljesen elégett gázokkal (égéstermékekkel) van kitöltve, úgyhogy a fófrontok a 17 expanziós térben már nem találkoznak éghető gázzal vagy ilyenből legfeljebb csekély mennyiséget találnak ott, így a továbbterjedéshez nem tudnak elegendő mennyiségű energiát felvenni. Ezért a fófrontok is elbomlanak a 17 expanziós térben, mielőtt a 7 lánggáthoz jutnának.
A fentiek lehetővé teszik, hogy a 7 lánggát csak a lényegesen kevésbé veszélyes deflagrációnak legyen kitéve, így tehát lényegesen kevésbé szűk és/vagy lényegesen kevésbé hosszú résekkel kell a 7 lánggátnak rendelkeznie. Ezáltal kisebb áramlási ellenállás alakul ki, és a 7 lánggát kezelése és karbantartása könnyebbé és egyszerűbbé válik.
A 3. és 4. ábra szerinti kiviteli példánál a 8’ betét egyszersmind a hosszúkás 1 ház 14 fedelét alkotja, és a körhengeres 9’ falazat olyan átmérővel rendelkezik, amely a 7 lánggát külső átmérőjének felel meg. A 12 nyílással a belépésoldali karimás csatlakozó 2 csóidommal szemben lévő oldalon egy vonalba esik egy további körhengeres 18 falazat - falszakasz amely a 9’ falazattal koncentrikus helyzetű, annál azonban kisebb átmérőjű. A körhengeres 18 falazat egy 19 nyílása a belépésoldali karimás csatlakozó 2 csóidom felé néz, úgyhogy a körhengeres 9’ falazat révén kialakult részfófrontok a 12, 19 nyílások által alkotott labirintuson át jutnak a 17’ expanziós térbe a 7 lánggát felett.
A belépésoldali karimás csatlakozó 2 csóidom tengelyében, a körhengeres 9’ falazatban egy, a 17’ expanziós térbe nyúló 20 vezetékdarab van beépítve, amely a kritikus csőátmérőnél kisebb átmérővel egy mellékfrontot eltérítés nélkül vezet a 17’ expanziós térbe, míg a fófront többszörös irányváltoztatással és késleltetve kerül a 17’ expanziós térbe.
Az 5. és 6. ábra szerinti harmadik kiviteli példa esetében - szemben a 3. és 4. ábrán látható második kiviteli példa szerinti megoldással - a 20’ vezetékdarabot lefelé irányuló helyzetben építettük be annak érdekében, hogy a mellékfront a 7 lánggáthoz közelebb lépjen be a 17’ expanziós térbe. További eltérést jelent a körhengeres 9” falazat félkör alakú alaprajzzal történt kialakítása. A második körhengeres 18 falazat - falszakasz - radiális 16’ bordákkal van ellátva, amelyek a köríves 9” falazat végeivel együtt 12’ nyílásokat - belépőnyílásokat alkotnak, amelyek kétoldalt helyezkednek el a falazaton, és a 19 nyílással együtt a fófrontok többszörös irányváltozásait - eltéréseit - okozzák. Ennél a kiviteli példánál a 8” betét - mint az első kiviteli példa esetében is - egy különálló 14 fedelet rögzít.
A 7. ábrán feltüntetett negyedik kiviteli példa esetében a 21 ház egy közös tengelyben elhelyezkedő belépésoldali peremes csatlakozó 22 csóidommal és kilépésoldali peremes csatlakozó 23 csóidommal rendelkezik. A belépésoldali peremes csatlakozó 22 csóidom egy hengeres 24 csötaggal torkollik a 21 ház belső terébe, és ott egy serleg alakú 25 falazathoz kapcsolódik, amely e csőtag egy részét átlapolva befogadja. A serleg alakú 25 falazat egy hengeres 26 köpenyfalból és egy, a belépésoldali peremes csatlakozó 22 csőidom felől tekintve kifelé, vagyis e csőidomtól elfelé kiöblösödő 27 fenékből áll. A belépésoldali peremes csatlakozó 22 csőidom 24 csőtagja és a serleg alakú 25 falazat hengeres 26 köpenyfala között egyrészt, és a hengeres 26 köpenyfal és a 21 ház fala között másrészt gyűrű alakú 28, 29 rések vannak, amelyek egy, a serleg alakú 25 falazatba belépő detonációfront számára labirintust képeznek; ez a detonációfront a serleg alakú 25 falazatból a belső, gyűrű alakú 28 résen át reflektálva lép ki, és 180°-os irányeltérülés után a külső, gyűrű alakú 29 résen keresztül lép egy 30 expanziós térbe, amelyet egy 7 lánggát zár le. A 7 lánggát két, a 21 ház részeiként kialakított 31 rcgzítókarima közé van behelyezve, és ezek összecsavarozásával van befogva és befeszítve, miáltal a 21 háznak a 30 expanziós teret nem tartalmazó tartománya csupán egy, a kilépésoldali peremes csatlakozó 23 csőidom felé szűkülő részt tartalmaz.
Ennél a kiviteli példánál a mellékfront a belépésoldali peremes csatlakozó 22 csőidom tengelyében lévő 32 nyíláson át irányeltérítés nélkül lép be a 30 expanziós térbe.
A 8. ábra szerinti kiviteli példa lényegében megfelel a 7. ábra szerintinek; eltérés abban van, hogy a serleg alakú 25 falazat 27 fenekében több 32 nyílás van kiké4
HU 216 519 A pezve, amelyek a belépésoldali peremes csatlakozó 22 csöidom tengelyéhez képest szimmetrikus elrendezésűek. E 32 nyílások közül a 8. ábra szerinti függőleges metszetben három látható.
A 9. ábra szerinti kiviteli példa lényegében a 7. ábra szerintinek felel meg; eltérés abban van, hogy a 32 nyílás helyett egy 32’ vezetékdarabot építettünk be, amelyen keresztül a mellékfront a 7 lánggáthoz közelebb léphet be a 30 expanziós térbe.
Valamennyi fent tárgyalt kiviteli példa esetében a detonáció hatékony csillapítása vagy elbomlása - megszűnése - következik be, ami azt eredményezi, hogy a 7 lánggátak csekély terhelésnek lesznek kitéve.

Claims (19)

1. Eljárás tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítására, amely eljárás során egy tovahaladó detonációfrontot megosztunk, és egy expanziós térben (17, 17’, 30) ismét egymáshoz vezetünk, azzal jellemezve, hogy a detonációfrontot főfrontra és mellékfrontra osztjuk meg; és a főfrontot a mellékfrontnál hosszabb terjedési idő alatt vezetjük az expanziós térbe (17, 17’, 30), és a főfrontnak az expanziós térbe (17, 17’, 30) való belépésekor e tér már a mellékfront elégett gázait (égéstermékeit) tartalmazza.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mellékfrontot lényegesen kisebbre alakítjuk ki, mint a főfrontot.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a főfront teqedési idejét a mellékfrontéhoz viszonyítva úgy méretezzük, hogy a mellékfront az expanziós térben (17, 17’, 30) már elbomoljék akkorra, amikor a főfront az expanziós térbe (17, 17’, 30) belép.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a detonáció elbomlása után a gázt valamely esetleg még megmaradt láng kioltása céljából lángkioltó réseket tartalmazó lánggáton (7) vezetjük keresztül.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mellékfrontot az expanziós térbe (17, 17’, 30) annak valamely, a főfront belépési helyével átellenesen elhelyezkedő vége tartományában vezetjük be.
6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mellékfrontot röviddel a főfrontnak az expanziós térbe (17, 17’, 30) belépése előtt vezetjük a lánggát (7) elé.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az expanziós térben (17, 17’, 30) a főfrontnak a mellékfrontéval ellentétes irányú kiterjedését idézzük elő.
8. Berendezés tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítására, amely berendezésnek a detonációfront tovateqedésének az útjában elrendezett, a detonációfront megosztására és eltérítésére szolgáló falazata (9, 9’, 9”, 18, 25), valamint expanziós tere (17, 17’, 30) van, ahol a megosztott detonációfront részei ismét egymáshoz vannak vezetve, azzal jellemezve, hogy a falazat (9, 9’, 9”, 18, 25) révén a detonációfrontnak a főfrontjához előirányzott első vezetési út, valamint a mellékfrontjához előirányzott második vezetési út van kialakítva; és a vezetési utak a fófrontnak a mellékfronthoz képest az expanziós térbe (17, 17’, 30) késleltetéssel történő belépését biztosító módon vannak méretezve.
9. A 8. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az első vezetési út teljes keresztmetszete lényegesen nagyobb, mint a második vezetési út teljes keresztmetszete.
10. A 9. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a második vezetési út teljes keresztmetszete az első vezetési út teljes keresztmetszetének kevesebb mint 1/4-e.
11. A 8- 10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a második vezetési utat legalább egy nyílás (15, 32) vagy legalább egy vezetékdarab (20, 20’, 32’) alkotja, amelynek az átmérője mindig kisebb a kritikus csőátmérőnél.
12. A 8- 11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az expanziós tér (17, 17’, 30) a falazatnak (9, 9’, 9”, 18, 25) az áramlásirányt tekintve másik végén lángkioltó réseket tartalmazó lánggáttal (7) van lezárva.
13. A 8- 12. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a mellékfrontnak az expanziós térbe (17, 17’, 30) való direkt átlépését iránytörés nélkül vagy lényegében iránytörés nélkül lehetővé tevő második vezetési útja van.
14. A 8- 13. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a második vezetési utat legalább egy, a detonációfront tovaterjedésének az irányában elhelyezkedő nyílás (15, 32) képezi.
15. A 8- 13. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a második vezetési utat legalább egy, a detonációfront tovaterjedésének az irányában lévő vezetékdarab (20, 20’, 32) alkotja.
16. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vezetékdarab (20, 20’, 32) röviddel a lánggát (7) előtt végződik.
17. A 15. vagy 16. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vezetékdarab (20’) az egy csőidomban elrendezett lánggát (7) felé van elhajlítva.
18. A 8- 17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a falazatot önmagában ismert módon a detonációfrontot két főfronttá megosztó és irányeltérésre kényszerítő körhengeres falazat (9, 9’) alkotja, amely a mellékfront átlépésének biztosításához előirányzott legalább egy nyílást (15) vagy vezetékdarabot (20, 20’) tartalmaz.
19. A 8- 17. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a falazat a tovaterjedő detonációfrontot befogadó serleg alakú falazatként (25) van kiképezve, amelynek a fenekében (27) a mellékfront átlépéséhez előirányzott második vezetési útként funkcionáló legalább egy nyílás (32) van kialakítva vagy vezetékdarab (32’) van beépítve; és hogy az első vezetési út gyűrű alakú rés (28, 29) formájában a serleg alakú falazat (25) hengeres köpenyfalának (26) a külső oldala mentén húzódik.
HU9602644A 1995-09-29 1996-09-27 Eljárás és berendezés tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítására HU216519B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19536292A DE19536292C2 (de) 1995-09-29 1995-09-29 Verfahren und Vorrichtung zum Abschwächen einer Detonation in einem Behälter- bzw. Rohrleitungssystem

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9602644D0 HU9602644D0 (en) 1996-11-28
HUP9602644A2 HUP9602644A2 (en) 1997-06-30
HUP9602644A3 HUP9602644A3 (en) 1997-09-29
HU216519B true HU216519B (hu) 1999-07-28

Family

ID=7773557

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9602644A HU216519B (hu) 1995-09-29 1996-09-27 Eljárás és berendezés tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítására

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5905227A (hu)
EP (1) EP0765675B1 (hu)
JP (1) JP3926872B2 (hu)
KR (1) KR100416203B1 (hu)
AT (1) ATE204775T1 (hu)
BR (1) BR9603917A (hu)
CA (1) CA2186652C (hu)
CZ (1) CZ289601B6 (hu)
DE (2) DE19536292C2 (hu)
DK (1) DK0765675T3 (hu)
ES (1) ES2161952T3 (hu)
HU (1) HU216519B (hu)
NO (1) NO313958B1 (hu)
PL (1) PL181114B1 (hu)
SI (1) SI0765675T1 (hu)
SK (1) SK283144B6 (hu)
TW (1) TW342444B (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19818572C1 (de) * 1998-04-25 1999-11-11 Leinemann Gmbh & Co Verfahren zum Unschädlichmachen einer Detonationsfront und Detonationssicherung
DE19957837C2 (de) * 1999-11-25 2001-11-15 Rmg Gaselan Regel & Mestechnik Verfahren und Vorrichtung zum Dämpfen des Druckstoßes an Flammensperren bei Detonationen
DE19957836B4 (de) * 1999-11-25 2004-05-27 RMG - Gaselan Regel + Meßtechnik GmbH Verfahren und Vorrichtung zum Dämpfen des Druckstoßes an Flammensperren bei Detonationen
DE102005025660B4 (de) 2005-06-03 2015-10-15 Cosma Engineering Europe Ag Vorrichtung und Verfahren zum Explosionsumformen
DE102006037742B4 (de) 2006-08-11 2010-12-09 Cosma Engineering Europe Ag Verfahren und Vorrichtung zum Explosionsumformen
DE102006037754B3 (de) 2006-08-11 2008-01-24 Cosma Engineering Europe Ag Verfahren und Vorrichtung zum Explosionsumformen
DE102006056788B4 (de) 2006-12-01 2013-10-10 Cosma Engineering Europe Ag Verschlusseinrichtung für das Explosionsumformen
DE102006060372A1 (de) 2006-12-20 2008-06-26 Cosma Engineering Europe Ag Werkstück und Verfahren für das Explosionsumformen
DE102007007330A1 (de) 2007-02-14 2008-08-21 Cosma Engineering Europe Ag Verfahren und Werkzeuganordnung zum Explosionsumformen
DE102007023669B4 (de) 2007-05-22 2010-12-02 Cosma Engineering Europe Ag Zündeinrichtung für das Explosionsumformen
DE102007036196A1 (de) 2007-08-02 2009-02-05 Cosma Engineering Europe Ag Vorrichtung für die Zufuhr eines Fluids für Explosionsumformen
US20120279197A1 (en) * 2007-12-04 2012-11-08 Firestar Engineering, Llc Nitrous oxide flame barrier
DE102008006979A1 (de) 2008-01-31 2009-08-06 Cosma Engineering Europe Ag Vorrichtung für das Explosionsumformen
CN102940942A (zh) * 2012-10-29 2013-02-27 大连理工大学 一种吸波减震波纹阻火抑爆装置
US10143869B2 (en) 2014-01-28 2018-12-04 Elmac Technologies Limited Flame arresters
GB201707857D0 (en) * 2017-05-16 2017-06-28 Elmac Tech Ltd Valve apparatus
CN110594435B (zh) * 2019-09-06 2021-07-23 宁波方太厨具有限公司 一种用于吸油烟机的防火阀

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE483509C (de) * 1929-10-02 Dampfkessel Und Gasometerfabri Vorrichtung zur Sicherung von Behaeltern oder Rohrleitungen fuer feuergefaehrliche Fluessigkeiten gegen Feuer und anlaufende Explosionen
US1504824A (en) * 1921-04-30 1924-08-12 Kruskopf Hermann Method of and means for extinguishing or smothering explosions in mines
DE934574C (de) * 1954-01-29 1955-10-27 Wilke Werke Ag Vorrichtung zur Sicherung feuergefaehrlicher Fluessigkeiten und Gase gegen anlaufende Explosionen
DE937879C (de) 1954-04-09 1956-01-19 Wilke Werke Ag Vorrichtung zur Sicherung feuergefaehrlicher Fluessigkeiten und Gase gegen anlaufende Explosionen
DE1020274B (de) * 1956-06-07 1957-11-28 Leinemann Co Flammenfilter Explosionssicheres Atmungsorgan fuer Behaelter, Apparate und Leitungen zur Lagerung, Verarbeitung und zum Transport feuergefaehrlicher Fluessigkeiten und Gase
DE1192980B (de) 1963-05-27 1965-05-13 Leinemann Co Flammenfilter Vorrichtung zur Sicherung von Behaeltern fuer feuergefaehrliche Fluessigkeiten und Gase
US3814016A (en) * 1973-03-22 1974-06-04 Burlington Industries Inc Bomb suppression device
US4537133A (en) * 1983-03-31 1985-08-27 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Interior Non-incendive rock-breaking explosive charge
CA1311409C (en) * 1988-12-23 1992-12-15 Nicholas Roussakis Flame arrester having detonation-attenuating means
JPH05296438A (ja) * 1992-04-16 1993-11-09 Kobe Steel Ltd 爆轟抑止器
US5386779A (en) * 1992-08-14 1995-02-07 Wilfred Baker Engineering, Inc. Passive air blast attenuators and ventilators
US5364127A (en) * 1993-06-11 1994-11-15 Trw Inc. Inflator assembly

Also Published As

Publication number Publication date
CZ280396A3 (en) 1997-04-16
HUP9602644A2 (en) 1997-06-30
CA2186652C (en) 2005-04-19
DE19536292C2 (de) 1997-09-25
DE19536292A1 (de) 1997-04-17
EP0765675A3 (de) 1998-03-11
SI0765675T1 (en) 2001-12-31
KR100416203B1 (ko) 2004-05-17
DE59607572D1 (de) 2001-10-04
SK122096A3 (en) 1997-08-06
PL316334A1 (en) 1997-04-01
EP0765675A2 (de) 1997-04-02
NO964116D0 (no) 1996-09-27
BR9603917A (pt) 1998-06-09
HUP9602644A3 (en) 1997-09-29
CZ289601B6 (cs) 2002-03-13
US5905227A (en) 1999-05-18
DK0765675T3 (da) 2001-10-08
KR970016264A (ko) 1997-04-28
NO964116L (no) 1997-04-01
PL181114B1 (pl) 2001-05-31
CA2186652A1 (en) 1997-03-30
NO313958B1 (no) 2003-01-06
ATE204775T1 (de) 2001-09-15
JPH09170750A (ja) 1997-06-30
SK283144B6 (sk) 2003-03-04
TW342444B (en) 1998-10-11
HU9602644D0 (en) 1996-11-28
EP0765675B1 (de) 2001-08-29
ES2161952T3 (es) 2001-12-16
JP3926872B2 (ja) 2007-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU216519B (hu) Eljárás és berendezés tartály- vagy csővezetékrendszerben bekövetkező detonáció csillapítására
US6342082B1 (en) Apparatus for rendering a detonation front harmless
US7390190B2 (en) Flame arrestor with reflection suppressor
US4846301A (en) Silencer
JP2005509835A (ja) 活性物質で充填されているまたは充填されることができる保管タンクを有する装置および噴霧するためのユニット
US1960043A (en) Attachment for combustible gas conduits
SU1734781A2 (ru) Огнепреградитель
RU1818110C (ru) Огнепреградитель
RU1787448C (ru) Устройство дл тушени пламени в газовой магистрали
WO1994004886A2 (en) Passive air blast attenuators and ventilators
RU2235572C2 (ru) Способ подавления взрыва в пыле-, газо- и пыле-газовоздушных средах и устройство для его осуществления
RU2070967C1 (ru) Взрывоподавляющее устройство
SU1512628A1 (ru) Огнепреградитель
SU1245318A1 (ru) Порошковый огнетушитель
SU1117063A1 (ru) Установка пенного пожаротушени дл резервуара с нефтепродуктами
RU2111777C1 (ru) Способ локализации взрыва пыле- или газовоздушных взрывоопасных смесей в технологическом оборудовании и сооружениях и устройство для его осуществления
RU1433U1 (ru) Устройство для объемного тушения пожаров
SU1745269A2 (ru) Огнепреградитель
RU93026696A (ru) Способ объемного тушения пожара и устройство для его осуществления

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees