HU216306B - Bevonóanyag és eljárás üvegből készült termékek felületi sérüléseinek elfedésére - Google Patents

Bevonóanyag és eljárás üvegből készült termékek felületi sérüléseinek elfedésére Download PDF

Info

Publication number
HU216306B
HU216306B HU9501814A HU9501814A HU216306B HU 216306 B HU216306 B HU 216306B HU 9501814 A HU9501814 A HU 9501814A HU 9501814 A HU9501814 A HU 9501814A HU 216306 B HU216306 B HU 216306B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
coating material
glass
weight
forming component
film
Prior art date
Application number
HU9501814A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT72348A (en
HU9501814D0 (en
Inventor
Heinz-Günther Eisen
Burghard Grüning
Sven-Uwe Vallerien
Original Assignee
Elf Atochem Vlissingen B.V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elf Atochem Vlissingen B.V. filed Critical Elf Atochem Vlissingen B.V.
Publication of HU9501814D0 publication Critical patent/HU9501814D0/hu
Publication of HUT72348A publication Critical patent/HUT72348A/hu
Publication of HU216306B publication Critical patent/HU216306B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C17/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating
    • C03C17/28Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with organic material
    • C03C17/30Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with organic material with silicon-containing compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C17/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating
    • C03C17/28Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with organic material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)

Abstract

Bevőnóanyag üvegből készült termékek felületi sérüléseinek elfedésére,amely filmképző kőmpőnensként mőlekűlánként összesen legfeljebb 40szénatőmőt tartalmazó mőnő- vagy dikarbőnsav-észtert tartalmaz,tővábbá legfeljebb 10 tömeg%-ban az alábbi képlet szerinti hősszúláncú alkillal módősítőtt szilőxánt tartalmazza: ahől R1 és R2jelentése CH3 vagy C8–C24 alkilcsőpőrt, és mőlekűlánként legalább kétR1 vagy R2 csőpőrt hősszú láncú alkilcsőpőrt; m értéke 1 és 200között, n értéke pedi 0 és 50 között van. A fenti bevőnóanyagőtcélszerűen őlyan vizes eműlzió főrmájában alkalmazzák, amely egy vagytöbb filmképző kőmpőnens mellett nemiőnős eműlgeátőrt, adőtt esetbensűrítő adalékanya őt, tartósítószert és vizet tartalmaz. Az üvegbőlkészült termék felületi sérüléseit őly módőn fedik el, hőgy a fentiekszerinti bevőnóanyagőt 0–50 řC közötti hőmérsékleten felviszik atermék, különö en többször használatős üvegpalack, külső felületére. ŕ

Description

A találmány tárgya bevonóanyag és eljárás üvegből készült termékek, különösen többször felhasznált palackok, felületi sérüléseinek elfedésére, például horzsolások, karcolások nyomainak megszüntetésére.
Az üvegből készült palackokat, amelyekbe például italokat (tejet, sört, gyümölcsleveket, ásványvizet, üdítőket stb.) töltenek, általában többször használják fel. A kiürült palackokat összegyűjtik és a töltőhelyre szállítják, ahol ismételten megtöltik azokat. A palackok a szállítás és a töltés során felületi sérüléseket szenvednek, amelyek általában arra vezethetők vissza, hogy a palackok egymással, illetve különféle fémes felületekkel érintkeznek. A palackok felületi sérüléseit el kell fedni. A bevonatnak az alábbi követelményeket kell teljesítenie:
- jól fednie kell a sérült helyeket;
- a felhordás után rövid idővel már vízállónak kell lennie;
- alkalmasnak kell lennie nedves palackokra történő felhordásra is;
- kellemes fogásának kell lennie, és nem szabad ragadnia a kézhez;
- nem szabad károsítania sem a címkéket, sem azok nyomását, sem a címkék ragasztóanyagát;
- tökéletesen lemoshatónak kell lennie, és nem szabad kritikus reakcióba lépnie az alkábkus mosófolyadékkal;
- nem lehet toxikus.
A bevonatnak tehát jól le kell fednie a felületi sérüléseket, ugyanakkor vízállónak is kell lennie. A palackokat gyakran hűtőszekrényben vagy hűtőpulton tárolják, tehát lecsapódó nedvességnek van kitéve a külső felületük. A bevonatnak nedves és hideg palackokon is kifogástalanul kell funkcionálnia. A bevonat nem lehet ragacsos, mert ez egyrészt riasztja a vásárlókat, másrészt vonzza a porszennyeződéseket. A bevonat termikus úton történő kikeményítése egyrészt azért nem valósítható meg, mert a gyors töltési folyamat mellett erre nincs elegendő idő, másrészt azért, mert az erős hőterhelést a palackba töltött különféle italok általában nem viselik el. A bevonatnak továbbá olyan összetételűnek kell lennie, hogy az alkábkus mosófolyadékban tökéletesen lemosható legyen.
Ismeretesek olyan bevonatok üvegből készült tárgyak felületi kopásainak elfedésére, amelyek alkábkus mosófolyadékkal nem moshatók le. Ezek a bevonatok azért nem előnyösek, mert az üvegből készült palackokat ismételten töltik, szállítják, ürítik, gyűjtik és mossák. A tartós bevonatok így maguk is könnyen megsérülnek, és a nemkívánt felületi sérülések ismét megjelennek. A mosás során ugyanakkor romlik a bevonat minősége, és végül szürkésfehér színűvé válik. Ezen túlmenően a bevonati rétegnek 50 μ in vastagságot kell elérnie, ami túlságosan költségessé teszi a sérülések elfedésének ezt a módját.
A szakirodalom széles körben foglalkozik ezzel a kérdéssel. Az US-PS 4,273,834 jelű leírás olyan kompozíciót ismertet, amely szénhidrogén-tartalmú oldószerben (például toluol vagy xilol) oldott, a Siatomokon metil-, fenil- és alkoxicsoportokat tartalmazó, nagy molekulájú polisziloxángyantából áll. Ez a megoldás higiéniai és toxikológiai szempontból aggályos.
Az US- PS 3,574,673 jelű leírás kis molekulájú, és ezért etanolban oldható poliorgano-xiloxánok alkalmazását írja le. Ennél a megoldásnál az üvegfelülethez való adhéziót amino-funkcióscsoportok beépítésével javítják. Ez az eljárás az éghető oldószerek alkalmazása miatt hátrányos. Az amino-funkcióscsoportok alkalmazása miatt az ily módon kezelt palackok tárolása során sárgás elszíneződés mutatkozik a bevonaton.
Az US- PS 4,228,054 jelű leírás olyan, módosított poliorgano-sziloxánok alkalmazását javasolja, amelyek az üvegfelülethez való tapadás javítása érdekében különféle funkciós csoportokat (például amino-, merkapto- és/vagy trialkoxi-szibl-csoportokat) tartalmaznak. Ennél a megoldásnál a térhálósítható poliorgano-sziloxánt toxikológiai szempontból aggályosnak minősülő ónkatabzátor alkalmazása mellett keményítik ki.
Az US- PS 4,656,221 jelű leírás polisziloxánoknak kationos és nemionos tenzidekkel való kombinációban való alkalmazását ismerteti.
Az EP- A- 395 077 jelű leírás olyan eljárást ismertet, amelynél a polisziloxánok illékony polisziloxán oldószerben oldva kerülnek felvitelre a palack felületére.
Az EP-A-464 779 jelű leírás olyan trigliceridemulziókat ismertet, amelyeket nemionos emulgeátorok és járulékos parafin- és szilikonolaj-komponensek alkalmazásával állítanak elő. Ennél a megoldásnál opcionális szilikonolaj-komponensként dimetil-szilikonolajat alkalmaznak.
A fenti publikációkban leírt eljárások mindegyike jelentős mennyiségben alkalmaz polisziloxánokat. Ezek az anyagok azonban a mosófolyadékban illékony, gyűrűs D3, D4 és D5 sziloxánmonomerekké bomlanak le. A palacktöltö üzemeknél, különösen a sörgyáraknál ez a jelenség nemkívánatos, mivel habstabilitási problémákhoz vezethet. A polisziloxánoknak a palacktöltő üzemekben sérülések elfedésére alkalmazott anyagokban való felhasználása tehát legfeljebb kis mennyiségben megengedhető, de inkább kerülendő.
A DE-C-33 41 121 jelű leírás olyan paraffinolaj emulziókat és viaszokat ismertet, amelyeknél emulgeátorként zsírsavésztereket alkalmaznak. A bevonóképesség és a feldolgozhatóság javítása érdekében nátrium-poliakrilát és morfobn-zsírsavsó hozzáadását javasolják. A parafinok azonban mint rövid láncú olajok csak kismértékben vízállóak, és a bevonatnak ragacsos megjelenést kölcsönöznek. A hosszú láncú, magasabb olvadáspontú viaszok viszont nem biztosítanak kielégítő mértékű fedést, és a bevonat leoldódó részecskéi a mosófolyadékban nem kívánt habot képeznek, amely a palack felületén kiválik, és megzavarja a mosási folyamatot.
A JP-A-54 028 320, JP-A-54 137 020 és a GB-A-1-253464 jelű publikációk szerinti megoldásoknál zsírsavészterek bevonóanyagként való alkalmazásáról történik említés. A paraffinokhoz hasonlóan
HU 216 306 Β ezek az anyagok sem eléggé vízállóak, továbbá ragacsos megjelenést kölcsönöznek a bevont üvegfelületnek. A bevont üveg egyenetlenül és zsírosán fénylik.
A találmány célja olyan bevonóanyag létrehozása, amely az összes említett követelménynek megfelel, és mentes a bemutatott ismert megoldások hátrányaitól.
A találmány tárgya tehát bevonóanyag üvegből készült tárgyak felületének kezelésére, különösen többször használt üvegpalackok felületi kopásból eredő sérüléseinek elfedésére. A fenti bevonóanyag alkalmas síküvegtermékek felületi simaságának fokozására, illetve felületi sérüléseinek elfedésére is.
A találmány szerinti bevonóanyag filmképzö komponensként molekulánként összesen legfeljebb 40 szénatomot tartalmazó mono- vagy dikarbonsav-észtert tartalmaz, továbbá legfeljebb 10%-ban, előnyösen 5%ban, hosszú láncú, az alábbi képlet szerinti, alkilcsoporttal módosított sziloxánokat tartalmazza:
ΓεΗ3 rCH3 I J
R1— SiO— 1 1 SiO—
1 -CH3 - m -R2
CH,
I. , Sl—R1 CH, ahol R1 és R2 jelentése CH3 vagy C8-C24 alkilcsoport, és molekulánként legalább két R1 vagy R2 hosszú láncú alkilcsoport;
m értéke 1 és 200 között, n értéke pedig 0 és 50 között van.
Előnyösen olyan, 10 és 32 közötti, különösen 12 és közötti össz-szénatomszámú észterolajokat alkalmazunk, amelyeknek olvadáspontja a feldolgozási hőmérséklet alatt van.
A filmképzö komponensként alkalmazott észterolaj lehet például etil-hexil-etil-hexanoát, izopropil-mirisztát, butil-sztearát, butil-laurát, dietil-hexil-adipát vagy etil-hexil-palmitát.
A filmképzö komponensek diszpergálására önmagukban ismert nemionos emulgeátorokat (például zsíralkohol-etoxilát, szorbitánetoxilát-zsírsavészter, poliglicerin-zsírsavészter, metilglukozid-zsírsavészter, metilglukozid-etoxilát-zsírsavészter, glicerinetoxilát-zsírsavészter) alkalmazunk, vagy alkil-poliglukozidot (cetearilalkohol és -glikozid) mint önemulgeáló O/W alapot.
A kívánt feldolgozási konzisztencia beállításához sűrítő adalékanyagként például poliakrilátot vagy cellulózétert (hidropropil-cellulózt) alkalmazhatunk.
Mikroorganizmusok által okozott károsodás ellen konzerválószerek (például kereskedelemben kapható formaldehides tartósítószerek) alkalmazásával védekezhetünk.
A találmány szerinti bevonóanyagot vizes emulzióként alkalmazzuk, előnyösen a következő összetételben:
a) 1- 40 tömeg% a fentiek szerinti filmképző komponensek közül egy vagy több,
b) 0,5- 12 tömeg% nemionos emulgeátor,
c) 0- 5 tömeg% sűrítő adalékanyag,
d) 0- 2 tömeg% tartósítószer,
e) 41- 98,5 tömeg% víz.
A palacktöltő üzemben a bevonóanyag különféle módszerekkel vihető fel a palackok külső felületére. Alkalmazható szóróberendezés vagy felhordószövet, filc, szivacs a palack külső felületére felvitt film létre5 hozásához.
Előnyös, ha a filmképző észterolaj-komponensek folyékonyak, hogy egyenletesen legyenek lefedhetek a kopásból eredő sérülések. Célszerűen olyan észterolajokat alkalmazunk, amelyeknek olvadáspontja a feldol10 gozási hőmérséklet alatt van.
Az üveg külső felületének hőmérséklete 0 °C és 50 °C között van.
Különösen előnyösen vihető fel a találmány szerinti bevonóanyag a töltőüzemekben a sérült palackok felü15 letére azokkal az injektáló-szóró berendezésekkel, amelyeket a csomagolások megjelölésére használnak. Ehhez ezeknek a rendszereknek az elektronikus vezérlését úgy kell módosítani, hogy a kopási zónák lefedésének speciális követelményei teljesüljenek. Ideális esetben a szórásos felhordás célzottan csak a palackok kopás által sérült zónáira irányul.
A találmány szerinti bevonóanyag nemcsak szobahőmérsékletű, száraz palackok, hanem nedves és hideg palackok sérüléseit is képes elfedni. Hatása hete25 ken át változatlanul megmarad akkor is, ha a palackokat hűtőszekrényben vagy hűtőpulton tároljuk. A palackok címkéinek anyaga és színe nem változik, a címkék ragasztóanyaga sem károsodik. A bevonóanyag a palackok mosása során maradéktalanul eltá30 volítható, és nem lép nem kívánt reakcióba a mosófolyadékkal.
A találmány szerinti filmképző komponensek kozmetikai készítményekben engedélyezettek, és toxikológiai szempontból problémamentesek.
A találmányt az alábbiakban, példák kapcsán ismertetjük:
A komponenseket vízzel keverjük, és homomixer segítségével 60% hatóanyag-tartalmú stabil törzsemulziót készítünk, amelynek az összetétele a követ40 kező:
18,0 tömeg% izopropil-palmitát (filmképző) 2,0tömeg% PEG-15 gliceril-trioleát (nemionos emulgeátor)
0,5 tömeg% sziloxán (hosszú láncú alkilcsoporttal 45 módosítva)
79,5 tömeg% víz.
Az alkalmazás során ezt a törzsemulziót 5 és 10% hatóanyag-tartalomra hígítjuk. Ezt a bevonóanyagot vízzel töltött, koronadugóval lezárt, előzőleg legalább
12 órán át 2 °C mellett hűtőszekrényben tárolt palackokra hordjuk fel szórás útján. A kezelt palackok felületén már jelentős mennyiségű kondenzvíz mutatkozott. A bevonóanyagot a következő szempontok szerint minősítettük: a) milyen mértékben fedi el a kopási nyomokat; b) mennyire vízálló vízzel történő mosásnál; és c) milyen a fogása a palackoknak. A minősítés hat számjegy segítségével történt, ahol az 1 az igen jó, a 6 a nem megfelelő tulajdonságokat jelentette. Statisztikai okokból minden esetben hat palackot minősítet60 tünk.
HU 216 306 Β
Táblázat
Hatóanyag Emulgeálás Fedés Fogás Vízállóság
etil-hexil-izononanoát A 4 2 2-3
etil-hexil-etil-hexanoát B 4 2 2-3
hexil-laurát B 3 2 2
izopropil-sztearát A 1 2 2
izopropil-mirisztát A 1 1-2 1-2
izocetil-palmitát A 1 2 2
butil-sztearát C 2 3 3
cetil-oktanoát A 1-2 2 2-3
összehasonlítás:
kapril/kapron triglicerid A 4 3-4 2-3
A- etoxilezett glicerinoleát (például TAGAT O, Th. Goldschmidt AG) B- C12/C14 alkohol bázisú alkil-poliglikozidok vizes diszperziója C= C16/c28 glukozid / C16/C18 alkohol

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Bevonóanyag üvegből készült termékek felületi 25 sérüléseinek elfedésére, azzal jellemezve, hogy filmképző komponensként molekulánként összesen legfeljebb 40 szénatomot tartalmazó mono- vagy dikarbonsavésztert tartalmaz, továbbá legfeljebb 10 tömeg%-ban az
    alábbi képlet szerinti hosszú láncú alkillal módosított sziloxánt tartalmazza: CH-j CH2 CH3 1 | 4 | R1— SiO— SiO— Si—R1 -CH-j . _R2 . CH3
    ahol R1 és R2 jelentése CH3 vagy C8-C24 alkilcsoport, és molekulánként legalább két R1 vagy R2 csoport hosszú láncú alkilcsoport; m értéke 1 és 200 között, n értéke pedig 0 és 50 között van.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti bevonóanyag, azzal jellemezve, hogy a filmképző komponens 10- 32, különösen 12-24 közötti össz-szénatomszámú észterolaj, amelynek olvadáspontja a feldolgozási hőmérséklet alatt van.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti bevonóanyag, azzal jellemezve, hogy a filmképző komponens karbonsavrészének szénatomszáma 3 és 28 között, alkoholrészének szénatomszáma pedig 4 és 24 között van.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti bevonóanyag, azzal jellemezve, hogy a filmképző komponens izopropil-mirisztát.
  5. 5. Bevonóanyag vizes emulzió formájában, amely a következőket tartalmazza:
    a) 1- 40 tömeg%-ban az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti filmképző komponensek közül egyet vagy többet;
    35 b) 0,5- 12 tömeg%-ban nemionos emulgeátort;
    c) 0- 5 tömeg%-ban sűrítő adalékanyagot;
    d) 0- 2 tömeg%-ban tartósítóanyagot;
    e) 41-98,5 tömeg%-ban vizet.
  6. 6. Eljárás üvegből készült termékek felületi sérülése40 inek elfedésére, azzal jellemezve, hogy az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti bevonóanyagot 0-50 °C közötti hőmérsékleten felvisszük az üvegből készült termék, különösen többször használatos üvegpalack, külső felületére.
HU9501814A 1994-06-21 1995-06-20 Bevonóanyag és eljárás üvegből készült termékek felületi sérüléseinek elfedésére HU216306B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4421724A DE4421724A1 (de) 1994-06-21 1994-06-21 Überzugsmittel für Glasoberflächen

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9501814D0 HU9501814D0 (en) 1995-08-28
HUT72348A HUT72348A (en) 1996-04-29
HU216306B true HU216306B (hu) 1999-06-28

Family

ID=6521156

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9501814A HU216306B (hu) 1994-06-21 1995-06-20 Bevonóanyag és eljárás üvegből készült termékek felületi sérüléseinek elfedésére

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0690032B1 (hu)
JP (1) JPH0812374A (hu)
KR (1) KR0147464B1 (hu)
CN (1) CN1059409C (hu)
AT (1) ATE162162T1 (hu)
AU (1) AU687543B2 (hu)
CA (1) CA2151175A1 (hu)
CZ (1) CZ286270B6 (hu)
DE (2) DE4421724A1 (hu)
DK (1) DK0690032T3 (hu)
ES (1) ES2111989T3 (hu)
GR (1) GR3026548T3 (hu)
HU (1) HU216306B (hu)
SK (1) SK280239B6 (hu)
ZA (1) ZA955053B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH1088068A (ja) * 1996-09-03 1998-04-07 Clariant Ag コーティング組成物
SI1731227T1 (sl) * 2005-06-10 2014-12-31 Arkema Inc. Raze maskirajoča prevleka za steklene vsebnike
KR20180090831A (ko) * 2015-12-10 2018-08-13 에코랍 유에스에이 인코퍼레이티드 재활용 용기와 사용하기 위한 마모 마스킹 조성물 및 이를 사용하는 방법
CN108863110A (zh) * 2018-07-26 2018-11-23 苏州华龙化工有限公司 一种玻璃纤维浸润剂的制备方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3574673A (en) * 1969-04-24 1971-04-13 Dow Corning Coated cutting edges
GB1253464A (en) * 1969-06-17 1971-11-17 Rockware Glass Ltd Treatment of glass
JPS5428320A (en) * 1977-08-04 1979-03-02 Yamamura Glass Co Ltd Coating material for glass bottles and like
JPS54131661A (en) * 1978-04-05 1979-10-12 Toray Silicone Co Ltd Organopolysiloxane latex composition
JPS54137020A (en) * 1978-04-14 1979-10-24 Neos Kk Injury preventing agent and method for glass bottle
JPS5556040A (en) * 1978-10-14 1980-04-24 Kirin Brewery Co Ltd Glass container scratch cover
JPS5991156A (ja) * 1982-11-16 1984-05-25 Sapporo Breweries Ltd びん類の擦れ傷塗布剤
JPH064496B2 (ja) * 1984-06-20 1994-01-19 東芝シリコ−ン株式会社 透明ガラス瓶のすり傷遮蔽剤
JPH0745332B2 (ja) * 1989-04-27 1995-05-17 アサヒビール株式会社 ガラス容器の擦り傷遮蔽剤、擦り傷が遮蔽されたガラス容器およびガラス容器の擦り傷遮蔽方法
US5284508A (en) * 1990-07-05 1994-02-08 Kirin Brewery Company Ltd. Coating composition for glass containers
DE4130682A1 (de) * 1991-09-14 1993-03-18 Herberts Gmbh Verfahren, ueberzugsmittel und vorrichtung zur herstellung von beschichteten glashohlkoerpern

Also Published As

Publication number Publication date
HUT72348A (en) 1996-04-29
AU687543B2 (en) 1998-02-26
HU9501814D0 (en) 1995-08-28
EP0690032B1 (de) 1998-01-14
KR0147464B1 (ko) 1998-08-17
AU2178795A (en) 1996-01-04
CA2151175A1 (en) 1995-12-22
KR960000797A (ko) 1996-01-25
EP0690032A1 (de) 1996-01-03
ZA955053B (en) 1996-05-28
ATE162162T1 (de) 1998-01-15
CZ286270B6 (cs) 2000-03-15
DE4421724A1 (de) 1996-01-11
GR3026548T3 (en) 1998-07-31
SK77095A3 (en) 1996-01-10
CZ162695A3 (en) 1996-04-17
JPH0812374A (ja) 1996-01-16
SK280239B6 (sk) 1999-10-08
CN1120570A (zh) 1996-04-17
CN1059409C (zh) 2000-12-13
DE59501257D1 (de) 1998-02-19
ES2111989T3 (es) 1998-03-16
DK0690032T3 (da) 1998-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4420578A (en) Surface treatment of glass containers
EP1731227B1 (en) Scratch masking coating for glass containers
CZ20031215A3 (cs) Skleněný obal s nátěrem a/nebo etiketou na bázi polymeru a s polyvinylalkoholovým podkladovým nátěrem a způsob pro zajištění tohoto obalu a použití polyvinylalkoholu pro zlepšení přilnavosti
JPH03131548A (ja) ガラス容器の擦り傷遮蔽剤、擦り傷が遮蔽されたガラス容器およびガラス容器の擦り傷遮蔽方法
HU216306B (hu) Bevonóanyag és eljárás üvegből készült termékek felületi sérüléseinek elfedésére
DK2373591T3 (en) Coating to cover scratches on glass containers
AU690719B2 (en) Water based paint protectant
NL8002131A (nl) Werkwijze voor het maskeren van beschadigingen op glazen voorwerpen.
JP4464626B2 (ja) ガラス表面処理用コーティング組成物及びガラス製品
US3132027A (en) Process of using polyolefin hot melt coating compositions
JP2007161989A (ja) 屋外設置物用防汚コーティング剤
US2827440A (en) Organopolysiloxane coating composition and method for coating glass therewith
CZ287863B6 (en) Mixture for treating substrates containing silicon
US5095086A (en) Scuff-masking coatings for glass articles
EP1794098B1 (en) Coating product for masking scuffings on glass or plastic surfaces
US2299951A (en) Cheese package
US2796189A (en) Closures
JPS58167449A (ja) ガラス製瓶体の擦り傷遮蔽材
JP2000073009A (ja) 壜擦り傷隠蔽用組成物
US3573950A (en) Protective coating of glass surface
JP4310261B2 (ja) ガラス製品
JPH0455343A (ja) ガラス容器用すり傷遮蔽剤
JPH04139036A (ja) ガラス容器のかすれ傷塗布剤
JPS62265146A (ja) ガラス容器のかすれ傷塗布剤
JPS6051636A (ja) ガラス容器の擦り傷遮蔽方法

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: ELF ATOCHEM VLISSINGEN B.V., NL

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees