HU214361B - Polimerlerakódást gátló készítmény, ezzel bevont polimerizációs reaktor és eljárás ennek alkalmazásával polimerek előállítására - Google Patents

Polimerlerakódást gátló készítmény, ezzel bevont polimerizációs reaktor és eljárás ennek alkalmazásával polimerek előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU214361B
HU214361B HU9203310A HU9203310A HU214361B HU 214361 B HU214361 B HU 214361B HU 9203310 A HU9203310 A HU 9203310A HU 9203310 A HU9203310 A HU 9203310A HU 214361 B HU214361 B HU 214361B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
methanol
polymerization
priority
water
Prior art date
Application number
HU9203310A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9203310D0 (en
HUT66775A (en
Inventor
Toshihide Shimizu
Mikio Watanabe
Original Assignee
Shin-Etsu Chemical Co. Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shin-Etsu Chemical Co. Ltd. filed Critical Shin-Etsu Chemical Co. Ltd.
Publication of HU9203310D0 publication Critical patent/HU9203310D0/hu
Publication of HUT66775A publication Critical patent/HUT66775A/hu
Publication of HU214361B publication Critical patent/HU214361B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • C08F2/002Scale prevention in a polymerisation reactor or its auxiliary parts
    • C08F2/004Scale prevention in a polymerisation reactor or its auxiliary parts by a prior coating on the reactor walls

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)

Abstract

A találmány tárgya őlyan pőlimer lerakódásgátló szer, amelyetilénszerű kettős kötést tartalmazó mőnőmerek pőlimerizációseljárásában alkalmazható. A találmány szerinti pőlimer lerakódásgátlszer egy alkálikűs őldatban egy (A) arőmás aminvegyületből és egy (B)kinőnvegyületből előállítőtt kőndenzációs terméket tartalmaz. A szer apőlimerizációs edények belső falfelületeinek és egyéb fel leteinekbevőnására alkalmas. Az ilyen bevőnattal ellátőtt pőlimerizációs edényhatásősan alkalmazható a pőlimer lerakódás megakadályőzására, és azalkalmazásával előállítőtt pőlimer lemezzé vagy has nló termékekkéfeldőlgőzva nagyőn kevés halszemképződést és jó átlátszóságőt műtat. ŕ

Description

A találmány tárgya etilénszerű telítetlen kettős kötést tartalmazó monomer polimerizációjában alkalmazható polimer lerakódásgátló készítmény, az ezzel bevont polimerizációs edény, valamint az edény alkalmazásával megvalósított polimerizációs eljárás.
Az etilénszerű telítetlen kettőskötést tartalmazó monomerek polimerizálása szuszpenziós polimerizálással, emulziós polimerizálással, oldat polimerizálással, gázfázisú polimerizálással és tömbpolimerizálással történhet. A polimer bármelyik polimerizációs eljárás során lerakodhat a polimerizáció alatt monomerrel érintkező felületeken, mint például a belső falon, keverőberendezésen és a polimerizációs edény egyéb részein.
A polimer belső falon való lerakódása azzal a hátránnyal jár, hogy polimer hozam és a polimerizációs edény hűtőkapacitása csökken; a polimer az edény faláról leválhat és a polimer termékbe keveredve rontja a termék minőségét; emellett a polimer lerakódás eltávolítása nagyon munka- és időigényes folyamat. Ezen túlmenően a képződött polimer el nem reagált monomert is tartalmaz, és az ilyen anyaggal érintkező kezelőszemélyeknél egészségkárosodást idézhet elő.
A 45-30 343 számú japán közrebocsátási iratban olyan, polimer belső falon való lerakódását gátló eljárást ismertetnek, amelyben a polimerizációs edény belső falát és egyéb részeit például egy aminvegyületet, kinonvegyületet vagy aldehidvegyületet tartalmazó lerakódásgátló szerrel vonják be; vagy amelyben a vizes polimerizációs közeghez ilyen vegyületeket adnak.
Ezek az eljárások 5-6 polimerizációs periódus esetén jól alkalmazhatók a lerakódás megszüntetésére, azonban e feletti periódusszám esetén a lerakódásgátló hatás csökken. Ez azt jelenti, hogy a lerakódásgátlás nem tartós. A lerakódásgátlás különösen vízoldható katalizátor alkalmazása esetén olyan mértékben gyengül, hogy az eljárás ipari méretben nem alkalmazható.
Az 53-13689 számú japán közrebocsátási iratban olyan eljárást javasolnak, amelyben a monomerrel érintkező felületeken, mint például a polimerizációs edény belső falán egy aromás amint tartalmazó kondenzációs termékből álló bevonatot alakítanak ki. Ez a kondenzációs termékből álló bevonat 100-200 polimerizációs periódus lefolytatását teszi lehetővé anélkül, hogy a folyadékfázisban lévő részeken, azaz a polimerizációs edényben lévő folyadék felszíne alatt polimerlerakódás jönne létre.
Azonban a polimerizációs edény felső részén érintkező folyadékfázis és gázfázis határfelületének környezetében, ebben az eljárásban is polimerlerakódás jöhet létre. A folyadék- és gázfázis határfelületének környékén egyszer lerakodott polimer a polimerizációs eljárások ismétlésekor fokozatosan nő, és végül a falról leválva a polimer termékbe keveredik. Ha az ilyen lerakódást tartalmazó terméket lemezzé vagy egyéb termékké dolgozzák fel, a késztermékben a termék minőségét jelentősen károsító halszem jelentkezik.
A polimerizálással előállított polimerekkel szemben követelmény a nagymértékű átlátszóság. Ez azt jelenti, hogy ha a polimert színező anyag nélkül lemezzé vagy hasonló termékké dolgozzák fel, a késztermék többé-kevésbé színes. Ennek az ún. kezdeti színnek a lehető leghalványabbnak kell lennie. A fentiekben ismertetett japán közrebocsátási irat szerinti eljárásban alkalmazott aromás amin kondenzációs terméket tartalmazó bevonat azonban leválása és a polimer termékben való oldódása esetén csökkenti az átlátszóságot és növeli a kezdeti elszíneződést.
A találmány célkitűzése olyan polimer lerakódásgátló készítmény létrehozása, amely etilénszerű telítetlen kettős kötést tartalmazó monomerek polimerizációs eljárásában alkalmazható, a polimer lerakódását nemcsak a folyadékfázisban, hanem a gáz- és folyadékfázis határfelületének környezetében is hatásosan megakadályozza, ezért a polimer lemezekké vagy hasonló termékekké történő feldolgozásakor csak nagyon kis mennyiségű halszem és kezdeti elszíneződés jön létre. A találmány célja továbbá a polimer lerakódásgátló szerrel bevont polimerizáló edény és az edény alkalmazásával megvalósított polimerizációs eljárás kifejlesztése.
Ennek megfelelően a találmány tárgya olyan, etilénszerű kettős kötést tartalmazó monomerek polimerizációs eljárásában alkalmazható polimer lerakódásgátló készítmény, amely egy alkálikus oldatban (A) egy aromás aminvegyületből és (B) egy kinonvegyületből előállított kondenzációs terméket tartalmaz.
A találmány tárgya továbbá olyan etilénszerű telítetlen kettős kötést tartalmazó monomerek polimerizálására alkalmas polimerizációs edény, amelynek belső falfelületét polimer lerakódásgátló szerrel vonjuk be, és a bevonatot úgy készítjük, hogy a felületre egy (A) aromás aminvegyületből és egy (B) kinonvegyületből előállított kondenzációs terméket tartalmazó alkálikus oldatot alkalmazunk, majd a réteget megszárítjuk.
A találmány tárgya továbbá olyan, etilénszerű telítetlen kettős kötést tartalmazó monomerek polimerizálására alkalmas eljárás, amelynek kivitelezése abelső falfelületen egy polimer lerakódásgátló szerből álló bevonatot tartalmazó polimerizációs edényben történik; és a bevonat előállítása egy (A) aromás aminvegyületből és (B) egy kinonvegyületből előállított kondenzációs termék alkalikus oldatának felületre való alkalmazásával, majd a kapott réteg ezt követő szárításával történik.
A találmány szerinti lerakódásgátló készítmény nemcsak a folyadékfázisban lévő felületekre, hanem a gázés folyadékfázis határfelületének szomszédságában lévő felületekre történő lerakódás hatásos megakadályozására is alkalmas. Ennek eredményeként szükségtelen a polimer lerakódások adagonként történő eltávolítása, ami a termelékenységjavulását eredményezi.
Emellett, ha a találmány szerinti eljárással előállított polimer terméket formázott termékekké, például lemezekké dolgozzuk fel, a kapott végtermék csak nagyon kevés halszemet tartalmaz, és kezdeti elszíneződése is nagyon kicsi. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a JIS Z 8730 (1980) japán szabvány szerint mért fényesség mutatószáma L, poli(vinil-klorid) polimer esetén legalább 70, és SBR esetén legalább 80.
A találmány szerinti megoldásban alkalmazott vegyületek a következők:
HU 214 361 Β (A) aromás aminvegyület:
Az (A) aromás aminvegyületek a következő két fő csoportra oszthatók:
(A-l) a legalább egy hidroxil-, karboxil- vagy szulfocsoportot tartalmazó aromás aminvegyületek; és (A-2) a hidroxil-, karboxil- és szulfocsoportot nem tartalmazó aromás aminvegyületek.
(A—1)A legalább egy hidroxil-, karboxil-vagy szulfocsoportot (-SO3H) tartalmazó aromás aminvegyületek:
Az (A-l) aromás aminvegyület például egy (1)-(3) általános képletű vegyület, illetve az ezek körébe tartozó (la), (lb), (2a), (3a), (3b), (3c) általános képletű vegyület lehet.
Az (1) általános képletben m értéke 1-5 egész szám;
R1 jelentése legalább egy hidroxil-, karboxil- vagy szulfocsoport; és abban az esetben, ha két vagy több R1 van jelen, ezek jelentése egymástól független; és
R2 jelentése hidrogén- vagy klóratom, amin-, nitro-, karboxi-metil-, oxi-metil-, dimetil-amin-csoport vagy
1-3 szénatomos alkilcsoport, és ha két vagy több R2 van jelen, ezek jelentése egymástól független.
Az (1) általános képletű vegyületek jellemző képviselői például a következő vegyületek: 0-, m- vagy pamino-fenol, 2-amino-4-klór-fenol, 5-nitro-2-amino-fenol, 2-nitro-4-amino-fenol, 4-nitro-2-amino-fenol, 0-, m- vagy p-amino-benzoesav, 2,3-, 2,4-, 2,5-, 2,6-, 3,4-,
3,5- vagy 4,6-diamino-benzoesav, 3- vagy 4-amino-ftálsav, 2-, 4- vagy 5-amino-izoftálsav, 4,6-diamino-izoftálsav, 2,5- vagy 2,6-diamino-tereftálsav, 3-, 4vagy 5-amino-szalicilsav, 4-hidroxi-antranilsav, 0-, mvagy p-amino-benzolszulfonsav, 2,3-, 2,4-, 2,5-, 2,6-,
3,4- vagy 3,5-diamino-benzolszulfonsav, 2-amino-l-fenol-4-szulfonsav, 6-amino-4-nitro-l -fenol-2-szulfonsav és 6-amino-4-klór-1 -fenol-2-szulfonsav.
A (2) általános képletben m értéke, és R1 és R2 jelentése azonos a fentiekben meghatározottakkal, és ha két vagy több R1 vagy R2 van jelen, ezek jelentése egymástól független; és n értéke 0-5 egész szám.
Ilyen (2) általános képletű vegyületek például a következők: 4-hidroxi-difenil-amin, 4-amino-4’-hidroxi-difenil-amin, 4-karboxi-difenil-amin, 4-amino-4’-karboxi-difenil-amin, 4-szulfo-difenil-amin és 4-amino-4’-szulfo-difenil-amin.
A (3) általános képletben p értéke 0-4 egész szám;
q értéke 0-3 egész szám; azzal a feltétellel, hogy p és q értéke egyidejűleg nem lehet 0;
R2 jelentése azonos a fentiekben meghatározottakkal, és ha két vagy több R2 van jelen, ezek jelentése egymástól független;
R3 jelentése legalább egy hidroxil-, karboxil-, metil-karboxil-, etil-karboxil- vagy szulfocsoport, és ha két vagy több R3 van jelen, ezek jelentése egymástól független.
A (3) általános képletű vegyületek jellemző képviselői például a következők:
4-amino-1 -naftol, l-amino-5-naftol,
1.2- naftil-diamin-7-karbonsav,
1.5- naftalin-diamin-2-karbonsav,
1.5- naftalin-diamin-4-karbonsav,
1.6- naftalin-diamin-4-karbonsav,
1.8- naftalin-diamin-4-karbonsav,
1.2- naftalin-diamin-3-szulfonsav,
1.2- naftalin-diamin-4-szulfonsav,
1,2 -naftalin-diamin- 5 -szulfons av,
1.2- naftalin-diamin-6-szulfonsav,
1.2- naftalin-diamin-7-szulfonsav,
1.3- naftalin-diamin-5-szulfonsav,
1.3- naftalin-diamin-6-szulfonsav,
1.4- naftalin-diamin-2-szulfonsav,
1.4- naftalin-diamin-7-szulfonsav,
1.5- naftalin-diamin-2-szulfonsav,
1.5- naftalin-diamin-4-szulfonsav,
1.5- naftalin-diamin-7-szulfonsav,
1.6- naftalin-diamin-2-szulfonsav,
1.6- naftalin-diamin-4-szulfonsav,
1.6- naftalin-diamin-7-szulfonsav,
1.8- naftalin-diamin-4-szulfonsav,
1.8- naftalin-diamin-3,6-diszulfonsav,
1.8- naftalin-diamin-4,5-diszulfonsav, a-amino-P-naftalin-propions av, a-amino-P-naftalin-karbonsav,
2-naftil-amin-1 -szulfonsav,
8-naftil-amin-1 -szulfonsav,
5-naftil-amin-1 -szulfonsav,
-amino-2-naftol-4-szulfonsav,
2-amino-8-naftol-6-szulfonsav (gamma sav),
2-amino-5-naftol-7-szulfonsav (J-sav) és l-amino-8-naftil-3,6-diszulfonsav (H-sav)
Az (la) általános képletben R1 jelentése hidrogénvagy klóratom, amino-, nitro-, hidroxil-, metil-karbonil-, metoxi-, dimetil-amino-, karboxil-, szulfo- vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport, és R2 jelentése hidrogénatom, amino-, hidroxil-, metil-, karboxil- vagy szulfocsoport.
Az (lb) általános képletben R1 jelentése azonos az (la) képletnél megadottakkal, és R2 jelentése karboxilvagy szulfocsoport, d értéke 0-3, e értéke 1—4, és d+e értéke 4.
A (2a) általános képletben R1 és R2 jelentése azonos az (la) képletnél meghatározottakkal, és a két R1 vagy R2 jelentése egymástól független.
A (3a) általános képletben R1 és R2 jelentése megegyezik a (2a) képletnél megadottakkal, R3 jelentése karboxil-, karboxi-metil-, karboxi-etil- vagy szulfocsoport, a értéke 1 vagy 2, b értéke 0 vagy 1, és c értéke 0 vagy 1.
A (3b) általános képletben R1 jelentése megegyezik a (2a) képletnél megadottakkal, R3 jelentése karboxilvagy szulfocsoport.
A (3c) általános képletben R1 és R3 jelentése megegyezik a (3b) képletnél megadottakkal, c értéke 1-3, f értéke 0-2, és c+f értéke 3.
Az (A-l) vegyületek közül előnyösek a következők:
0-, m- vagy p-amino-fenol, 2,4- vagy 2,5-diamino-benzolszulfonsav, 2,3-, 2,4-, 2,5-, 3,4- vagy 3,5-diamino-benzoesav, 4,6-diamino-izoftálsav, 2,5- vagy 2,6-diamino-tereflálsav, 2,5- vagy 2,6-diamino-tereftálsav,
HU 214 361 Β l,2-naftalin-diamin-7-szulfonsav, 1,5- vagy 1,6-naftalin-diamin-4-szulfonsav, 1,5-vagy 1,6-naftalin-diamin-4-karboxilsav.
(A-2) Hidroxil-, karboxil- és szulfocsoportot nem tartalmazó aromás aminvegyületek:
Az (A-2) aromás aminvegyület például egy (4)-(6) általános képletű vegyület lehet.
A (4) általános képletben R2 jelentése egymástól függetlenül azonos a fentiekben meghatározottakkal.
A (4) általános képletű vegyületek jellemző képviselői például a következők: ο-, m- vagy p-fenilén-diamin, ο-, m- vagy p-klór-anilin, ο-, m- vagy p-nitro-anilin, ο-, m- vagy p-metil-anilin, N,N-dimetil-p-fenilén-diamin, 4-klór-o-fenilén-diamin, 4-metoxi-o-fenilén-diamin és 2,3 -diamin-toluol.
Az (5) általános képletben R2 jelentése egymástól függetlenül azonos a fentiekben meghatározottakkal.
Az (5) általános képletű vegyületek jellemző képviselői például a következők: 4-amino-difenil-amin, 2-amino-difenilamin, 4,4’-diamino-difenil-amin és 4-amino-3 ’-metoxi-difenil-amin.
A (6) általános képletben R2 jelentése egymástól függetlenül azonos a fentiekben meghatározottakkal.
A (6) általános képletű vegyületek jellemző képviselői például a következők: a-naftil-amin, β-naftil-amin,
1,5-diamino-naftalin, 1,8-diamino-naftalin és 2,3-diamino-naftalin.
Az előnyös (A-2) vegyületek a következők: ο-, m- vagy p-fenilén-diamin, 2- vagy 4-amino-difenil-amin, 4,4’-diamino-difenil-amin és 1,5-vagy 1,8-diamino-naftalin.
Az (A) aromás aminvegyületeket alkalmazhatjuk önmagukban vagy két vagy több ilyen vegyületet tartalmazó kombinációban.
Az (A) aromás aminvegyületként legalább egy (A-l) és (A-2) csoporthoz tartozó vegyületet alkalmazunk. Előnyösen legalább egy (A-l) vegyületet és még előnyösebben egy (A-l) és egy (A-2) vegyületet tartalmazó kombinációt alkalmazunk.
(B) Kinonvegyület
A kinonvegyület például egy (7), (8), (9) és/vagy (10) általános képletű vegyület lehet.
A (7) általános képletben
R4 jelentése hidrogén-, vagy klór- vagy brómatom vagy amin-, hidroxil-, nitro-, metil-karbonil-, metoxi-, dimetil-amino- vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport; és
R5 jelentése hidrogénatom, amino-, hidroxil-, karboxil-, metil- vagy szulfocsoport.
A (8) általános képletben R4 és R5 jelentése azonos a fentiekben meghatározottakkal.
A (7) és (8) általános képletű vegyületek jellemző képviselői például a következők: ο-, m- vagy p-benzokinon, hidroxi-p-benzokinon, klór-p-benzokinon, bróm-p-benzokinon, durokinon és klóraníl.
A (9) általános képletben az R4 és R5 jelentése azonos a fentiekben meghatározottakkal, és R6 jelentése hidrogén- vagy klór- vagy brómatom, hidroxil-, metil-, metil-karbonil-, metoxi, karboxilés szulfocsoport; és a (10) általános képletben az R4, R5 és R6 jelentése azonos a fentiekben meghatározottakkal.
Ezek közül a kinonvegyületek közül előnyösek a következők: o- vagy p-benzokinon, a-naftokinon, β-naftokinon és lawsone.
A kinonvegyületeket önmagukban vagy két, vagy több ilyen vegyületet tartalmazó változatban alkalmazhatjuk.
A találmány szerinti polimer lerakódásgátló készítmény hatásos komponenseként alkalmazott (A) aromás aminvegyület és (B) kinonvegyület kondenzációs termékét úgy állíthatjuk elő, hogy az (A) és (B) komponenseket adott esetben katalizátor jelenlétében, szobahőmérséklettől 200 °C-ig teijedő hőmérsékleten, megfelelő közegben, 0,5-100 órán át, előnyösen szobahőmérséklettől 150 °C-ig terjedő hőmérsékleten és 3-30 órán át reagáltatjuk.
A fenti kondenzációs reakcióban a kínon katalizátorként viselkedik, és ezért egyéb katalizátor általában nem szükséges. Esetenként azonban valamilyen kondenzációs katalizátort is alkalmazhatunk.
Kondenzációs katalizátorként alkalmazhatunk például azovegyületeket, mint például a, a‘-azo-bisz-izobutironitrilt és a, a‘-azo-bisz-2,4-dimetil-vale ronitrilt, elemi vagy molekuláris halogéneket, mint például jódot, brómot vagy fluort, szervetlen peroxidokat, mint például hidrogén-peroxidot, nátrium-peroxidot, kálium-peroxidot és ammónium-perszulfátot, szerves peroxidokat, mint például perecetsavat, benzoil-peroxidot, kumén-hidrogén-peroxidot, perbenzoesavat és p-mentán-hidrogén-peroxidot, oxisavakat vagy ezek sóit, mint például jódsavat, perjódsavat, kálium-perjodátot, és nátrium-perklorátot, fémsókat, mint például vas(II)-oxidot, vas(III)-oxidot, réz-szulfátot, réz(I)-oxidot és vas(III)-kloridot, aromás nitrovegyületeket, mint például nitrobenzolt, ο-, m- vagy p-hidroxi-nitrobenzolt, ο-, m- vagy p-nitro-anizolt, ο-, m- vagy p-klór-benzolt és ο-, m- vagy p-nitro-benzolszulfonsavat.
A kondenzációs reakcióhoz alkalmazott oldószer lehet szerves oldószer, például alkohol, keton és észter, és ezek közül előnyösek a vízzel kompatibilis oldószerek. Ilyen oldószerek például az alkoholok, mint például metanol, etanol és propanol, a ketonok, mint például aceton vagy metil-etil-keton, és az észterek, mint például metil-acetát és etil-acetát, és ezek közül különösen előnyösek az alkoholok. Víz és vízzel elegyedő szerves oldószerek elegyei is alkalmazhatók.
A kondenzációs reakció reakcióközegének pH-ja általában 1-13. A pH beállításnak nincs különösebb jelentősége.
A kondenzációs reakcióban részt vevő (A) aromás aminvegyület és (B) kinonvegyület mennyisége ugyan az alkalmazott (A) aromás aminvegyület, a (B) kinonvegyület és az oldószer, reakcióhőmérséklet, reakcióidő és egyéb tényezők függvénye, általában azonban a (B) kinonvegyület (A) aromás aminvegyületre számított mennyisége 0,01-10 tömegrész, előnyösen 0,1-5 tömegrész. Ha a (B) komponens (A) komponenshez viszonyított mennyisége túl kicsi vagy túl nagy, a kapott kondenzációs termék polimer lerakódásgátló hatása nem megfelelő.
Az egyik előnyös, találmány szerinti polimer lera4
HU 214 361 Β kódásgátló készítmény (A) komponenseként egy (A-l) vegyületet, még előnyösebben egy (A-l) és egy (A-2) komponenst tartalmazó kombinációt alkalmazunk. Ezzel a szerrel javított polimer lerakódásgátlás érhető el. Ez annak köszönhető, hogy ha a polimerizációs edény belső falára és egyéb felületére a későbbiekben ismertetettek szerint olyan kondenzációs termék alkálikus oldatot alkalmazunk, amelynek előállításához (A) komponensként egy (A-l) és (A-2) vegyületekből álló kombinációt használunk, a kondenzációs termék jobban az edény falára tapad.
Ha az (A) komponensként az (A-l) és (A-2) vegyületekből álló kombinációt alkalmazzuk, az (A-2) vegyület (A-l) vegyületre számított mennyisége előnyösen 0,01-20 tömegrész, még előnyösebben 0,1-5 tömegrész.
(C) Reakciógátló szer
Ha az (A) és (B) komponensek kondenzációja túl magas kondenzációs fokú terméket eredményez, a termék polimer lerakódásgátló szer előállításához szükséges, későbbi oldószeres oldásakor üledék képződhet, és a kapott polimer lerakódásgátló szer nem lesz egységes, és emiatt romlik a polimer lerakódásgátló hatás.
Emiatt az (A) és (B) komponensek kondenzációs reakciója alatt a reakcióelegyhez a megfelelő időben egy olyan (C) reakciógátló szert adunk, amely a kondenzáció további előrehaladását megakadályozza, és a kondenzáció fokát szabályozza. A (C) reakciógátló szer hozzáadása az (A) és (B) komponensek kondenzációs termékének hosszú idejű tárolását is lehetővé teszi.
(C) reakciógátló szerként alkalmazhatunk például a későbbiekben ismertetésre kerülő (C—1) szervetlen redukálószereket, (C-2) aromás hidroxilvegyületeket és (C-3) aromás hidroxilvegyület-bázisú kondenzációs termékeket.
(C—l) szervetlen redukálószerek
A szervetlen redukálószerek jellemző képviselői például a következők: hidrogén, hidrogén-jodid, hidrogén-bromid, hidrogén-szulfid, hidridek, mint például lítium-alumínium-hidrid, nátrium-bór-hidrid, kalcium-bór-hidrid, cink-bór-hidrid, tetraalkil-ammónium-bór-hidrid, triklór-szilán és -trietil-szilán; alacsonyabb oxidok és oxidsavak, mint például szén-monoxid, kén-dioxid, nátrium-tio-szulfát, nátrium-tio-szulfit, nátrium-szulfit, kálium-szulfit, nátrium-biszulfit, nátrium-hidrogén-szulfit; kénvegyületek, mint például Rongalit, nátrium-szulfid, nátrium-poliszulfid és ammónium-szulfid; alkálifémek, mint például nátrium és lítium; elektromosan nagyon pozitív fémek, mint például magnézium, kalcium, alumínium és cink, és ezek amalgámjai; kisebb vegyértékállapotú fémsók, mint például vas(II)-szulfát, ón(II)-klorid, titán(III)-triklorid; foszforvegyületek, mint például foszfor-triklorid, foszfor-trijodid, trimetil-foszfin, trifenil-foszfin, trimetil-foszfit és hexametil-foszfor-triamid; hidrazin; diborán és helyettesített diborán, mint például etán-l,2-diamino-borán, dimetil-amino-borán és piridin-borán. Ezek közül előnyös a hidrogén-jodid, hidrogén-bromid, nátrium-bór-hidrid, kén-dioxid, nátrium-tioszulfát, nátrium-tioszulfit, nátrium-szulfit, kálium-szulfit, kálium-szulfit, nátrium-biszulfit és Rongalit.
(C—2) Aromás hidroxilvegyületek
A (C-2) aromás hidroxilvegyületek jellemző képviselői például az olyan (11) általános képletű vegyületek, amelyekben
R7 jelentése hidrogén- vagy klóratom vagy hidroxil-, metil-karbonil-, metoxi-, karboxil-, szulfo- vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport; és
R8 jelentése hidrogén- vagy klóratom vagy hidroxil-, metoxi-, etoxi- vagy karboxilcsoport.
Ilyen vegyületek például a fenolvegyületek, mint például fenol, hidrokinon, rezorcinol, katechol, hidroxi-hidrokinon, pirogallol, ο-, m- vagy p-klór-fenol, ο-, m- vagy ρ-hidroxi-benzoesav, 2,4-dihidroxi-benzoesav, 2,5-dihidroxi-benzoesav, 2,6-dihidroxi-benzoesav, 3,4-dihidroxi-benzoesav, 3,5-dihidroxi-benzoesav, 2,5-,
2,6- vagy 3,5-dihidroxi-toluol. Ezek közül előnyösek a hidrokinon, rezorcinol, katechol, hidroxi-hidrokinon, ο-, m- vagy p-hidroxi-benzoesav és a pirogallol; valamint az olyan (12) általános képletű vegyületek, amelyekben R7 jelentése egymástól függetlenül azonos a fentiekben meghatározottakkal; és
R8 jelentése azonos a fentiekben meghatározottakkal. Ilyen vegyületek például a naftolok és származékaik, mint például cc-naftol, β-naftol, 1,3-, 1,4-, 1,5-, 2,6vagy 2,7-dihidroxi-naftalin, l-hiroxi-2-naftoinsav és
3-hidroxi-2-naftoinsav. Ezek közül előnyös az a-naftol, β-naftol és 1,3-vagy 2,7-dihidroxi-naftalin. Az aromás hidroxilvegyületeket alkalmazhatjuk önmagukban vagy két vagy több ilyen vegyületet tartalmazó kombinációban.
(C-3) Aromás hidroxilvegyület-bázisú kondenzátumok
Az aromás hidroxilvegyület-bázisú kondenzátumok olyan kondenzációs termékek, amelyek lényegében egy fentiekben ismertetett (C-2) aromás hidroxilvegyületet és például egy aromás hidroxilvegyület önmagával alkotott kondenzációs termékét vagy egy aromás hidroxilvegyület egyéb vegyülettel, például acetonnal, aldehidekkel és aromás aminvegyületekkel, természetes aromás hidroxiltartalmú szerves vegyületekkel és természetes flavonoid-hidroxiltartalmú szerves vegyületekkel alkotott kondenzációs termékét tartalmazza.
(C-3—1) Önmagukkal kondenzált aromás hidroxilvegyületek
A fentiekben ismertetett (C-2) aromás hidroxilvegyületek bármelyike kondenzációs termékké kondenzálódhat. Ilyen kondenzátum például a pirogallol, rezorcinol, katechol, 2,7-dihidroxi-naftalin vagy 2-hidroxi-naftokinon.
A kondenzáltatást úgy végezzük, hogy egy aromás hidroxilvegyületet katalizátor, például peroxid, azovegyület, nitrovegyület, halogénvegyület, kinonvegyület vagy fémsó jelenlétében, szobahőmérséklettől 100 °Cig terjedő hőmérsékleten, vízben vagy egy szerves oldószerben, mint például alkoholban, ketonban vagy észterben vagy ezek vizes elegyeiben reagáltatunk.
Az alkalmazott katalizátor lehet például peroxid, mint például perjódsav, kálium-perjodát vagy hidrogén-peroxid, azovegyület, mint például a, a’-azo-biszizobutironitril, fémsó, mint például vas(III)-klorid, aromás
HU 214 361 Β nitrovegyület, mint például a, a’-azo-biszizobutironitril, fémsó, mint például vas(III)-klorid, aromás nitrovegyület, mint például nitro-benzol és aromás kinonvegyület, mint például p-benzokinon.
(C-3-2) Aromás hidroxilvegyület-aceton kondenzátumok
A fentiekben ismertetett (C-2) aromás hidroxilvegyületek minden acetonnal alkotott kondenzációs terméke alkalmazható. Tipikusan ilyen vegyületek például a következők: pirogallol-aceton kondenzátumok, rezorcinol-aceton kondenzátumok, 2,7-dihidroxi-naftalin-aceton kondenzátumok, 1,5-dihidroxi-naftalin-aceton kondenzátumok, 2,6-dihidroxi-naftalin-aceton kondenzátumok, 2,3-dihidroxi-naftalin-aceton kondenzátumok, 2-hidroxi-naftokinon-aceton kondenzátumok és alizarin-aceton kondenzátumok.
Előállításukat úgy végezzük, hogy az alkalmazott aromás hidroxilvegyületet acetonban oldjuk, majd katalizátorjelenlétében, szobahőmérséklettől 100 °C-ig terjedő hőmérsékleten reagáltatjuk. Katalizátorként például foszfor-oxi-kloridot alkalmazunk.
(C-3-3) Aromás hidroxilvegyület-aldehid kondenzátumok
Aldehid reagensként például formaldehidet, acetaldehidet, glioxált, glutáraldehidet vagy benzaldehidet alkalmazunk.
Az aromás hidroxilvegyületek bármelyik aldehiddel alkotott kondenzációs terméke alkalmazható. Tipikusan ilyen kondenzátumok például a következők: formaldehid fenollal alkotott kondenzációs termékek, hidrokinon, katechol, pirogallol, 2,7-dihidroxi-naftalin, 1,5-dihidroxi-naftalin, 2,3-dihidroxi-naftalin, alizarin, antraflavinsav vagy 1,4,5,8-tetrahidroxi-naftalin, pirogallol-benzaldehid kondenzátumok, fenol-benzaldehid kondenzátumok, 2,3-dihidroxi-naftalin-benzaldehid kondenzátumok, katechol-benzaldehid kondenzátumok, antraflavinsav-benzaldehid kondenzátumok, 2,7-dihidroxi-naftalin-benzaldehid kondenzátumok, 1,4,5,8-tetrahidroxi-naftalin-benzaldehid kondenzátumok és 1,5-dihidroxi-naftalin-benzaldehid kondenzátumok.
Ezeket a kondenzátumokat úgy állítjuk elő, hogy az adott aromás hidroxilvegyületet és aldehidet katalizátor jelenlétében, vizes vagy alkoholos oldószerben, szobahőmérséklettől 200 °C-ig terjedő hőmérsékleten reagáltatjuk.
Katalizátorként alkalmazhatunk például foszforsavat vagy sósavat vagy alkálikus anyagokat, mint például nátrium-hidroxidot, kálium-hidroxidot és ammóniát.
(C-3-4) Aromás hidroxilvegyület - aromás aminvegy lilét kondenzátumok
A kondenzációs reakcióban részt vevő aromás aminvegyület reagensként például fentiekben ismertetett (A) vegyületeket alkalmazhatjuk.
Az aromás hidroxilvegyületek és aromás aminvegyületek kombinációja nincs különösebben korlátozva.
Tipikusan ilyen kondenzátumok a következő vegyületek: pirogallol-p-fenilén-diamin kondenzátumok, rezorcinol-m-fenilén-diamin kondenzátumok, pirogallol-1,8-diamino-naftalin kondenzátumok, katechol-l,8-diamino-naftalin kondenzátumok, 2,7-dihidroxi-naftalin-p-amino-fenol kondenzátumok, 4-amino-difenil-amin-pirogallol kondenzátumok és 2,3-dihidroxi-naftalin-1,5-diamino-naftalin kondenzátumok.
A kondenzációs terméket úgy állítjuk elő, hogy az alkalmazott aromás hidroxilvegyületet és aromás aminvegyületet szobahőmérséklettől 200 °C-ig terjedő hőmérsékleten, katalizátor jelenlétében, vízben vagy egy szerves oldószerben, mint például alkoholban, ketonban vagy észterben vagy ezek vizes elegyében reagáltatjuk.
Katalizátorként például peroxidokat, mint például perjódsavat, kálium-perjodátot, hidrogén-peroxidot vagy azovegyületeket, mint például α,α’-azo-biszizobutironitrilt, fémsókat, mint például vas(III)-kloridot, aromás nitrovegyületeket, mint például aromás kinonvegyületet, például benzokinont alkalmazunk.
(C-3-5) Természetes aromás hidroxiltartalmú szerves vegyületek
A természetes aromás hidroxiltartalmú szerves vegyületek jellemző képviselői például a kínai gallotannin, szömörce tannin, tara tannin, valonia tannin, gesztenye tannin, mirobolan tannin, tölgy tannin, divi-divi tannin, algarobilla tannin, gambirfa tannin, kvebracho tannin, akác tannin, mimóza tannin, mangrove tannin, bürök tannin, lucfenyő tannin, burmai kasu tannin, tölgykéreg tannin, datolyaszilva tannin, kurkumin, urushiol, lignin, nátrium-ligninszulfonát és alkáli-lignin.
(C-3-6) Természetes flavonoid hidroxiltartalmú szerves vegyületek
A természetes flavonoid hidroxiltartalmú szerves vegyületek jellemző képviselői például a Perilla frutescens pigmentek, szőlőlé pigmentek, szőlőhéj pigmentek, vöröskáposzta pigmentek, kukorica pigmentek, koaliang pigmentek, pórsáfrány pigmentek, valamint a kakaó pigmentek.
Az aromás hidroxilvegyület-bázisú kondenzátumok közül előnyösek a pirogallol-aceton kondenzátumok,
2,7-dihidroxi-naftalin-aceton kondenzátumok, 2,3-dihidroxi-naftalin-aceton kondenzátumok, rezorcinol-aceton kondenzátumok, 2,7-dihidroxi-naftalin-benzaldehid kondenzátumok, 2,3-dihidroxi-naftalin-formaldehid kondenzátumok, 1,4,5,8-tetrahidroxi-naftalin-benzaldehid kondenzátumok, pirogallol-formaldehid kondenzátumok, 2,7-dihidroxi-naftalin kondenzátumok, pirogallol kondenzátumok, 2,7-dihidroxi-naftalin-p-amino-fenol kondenzátumok, katechol-4-amino-difenil-amin kondenzátumok, pirogallol-1,8-diamino-naftalin kondenzátumok, valamint a gubacs tannin, akác tannin, mimóza tannin, tölgy tannin, kínai gallotannin, gesztenye tannin, datolyaszilva tannin és mangrove tannin.
A fenti (C) reakciógátló szereket önmagukban vagy két, vagy több ilyen vegyületet tartalmazó kombinációban alkalmazhatjuk.
A (C) reakciógátlószer reakcióelegyhez való hozzáadását végezhetjük az (A) és (B) komponensek kondenzációs reakciójának megkezdése, előnyösen az (A) és (B) komponensek kondenzációs termékének kicsapódása előtt, azaz, amikor az (A) és (B) komponensek kondenzációs konverziója eléri az 50-99 tömeg% értéket. A reakciógátlószer reakcióelegyhez való hozzáadásakor a kondenzációs reakció majdnem megáll. A (C) reakció6
HU214361 Β gátló szer hozzáadása után azonban a reakciórendszert általában 0-50 órán át a reakcióhőmérsékleten tartjuk keverés közben.
Az (A) és (B) komponensek kondenzációs átalakulásának mértékét a kondenzációra elfogyott (A) és (B) komponensek összes mennyiségének a monomerként betöltött (A) és (B) komponensek összes mennyiségére számított [tömeg%]-ban megadott értéke adja. Ennek megfelelően az (A) és (B) komponensek kondenzációs konverzióját a következő egyenlettel számíthatjuk ki:
a -b
Kondenzációs konverzió [tömeg%] =- χ 100 a
az egyenletben a jelentése a monomerként betöltött (A) és (B) komponensek összes mennyisége [tömeg%]-ban;
b jelentése a nem reagált (A) és (B) komponensek mennyisége [tömeg%]-ban.
Az (A) és (B) komponensek 50-99 tömeg%-os konverziója általában 0,1-80 óra alatt megy végbe, a kondenzációs idő azonban az (A) és (B) komponensek fajtája és egyéb tényezők függvénye.
Ha a reakcióelegyhez (C) reakciógátló szert alkalmazunk, ennek az (A) és (B) komponensek összes tömegére számított mennyisége 0,1-5 tömegrész.
Az (A) és (B) komponensek kondenzációs termékét tartalmazó alkálikus oldatból álló polimer lerakódásgátló készítmény
A találmány szerinti polimer lerakódásgátló készítmény egy olyan, (A) és (B) komponensek kondenzációs termékét tartalmazó alkálikus oldat, amely például a polimerizációs edény belső falfelületére alkalmazva, azon bevonatot képez, és ezáltal megakadályozza a polimer lerakódás kialakulását.
A polimer lerakódásgátló készítményt például úgy is előállíthatjuk, hogy egy, a későbbiekben ismertetésre kerülő oldószer alkalmazásával az (A) és (B) komponensek kondenzációs termékét tartalmazó oldatot állítunk elő, majd a pH-t beállítjuk.
Úgy is eljárhatunk, hogy a kondenzációs terméket tartalmazó oldatot hideg vízbe öntjük, a kondenzációs terméket hagyjuk leülepedni, majd az üledéket szűrjük és szárítjuk, és a száraz üledékhez egy, a későbbiekben ismertetésre kerülő oldószert adunk, majd a pH-t beállítjuk.
Mivel a polimer lerakódásgátló készítmény fentieknek megfelelően lúgos pH-jú, az (A) és (B) komponensek kondenzációs termékének oldhatósága nő, a kapott oldat annyira egységes, hogy például egy polimerizációs edény belső falára és egyéb részeire bevonatként alkalmazva nagy mértékben csökkenti a polimer lerakódást.
A találmány szerinti polimer lerakódásgátló készítmény pH-tartománya 7,5-13,5, és előnyösen 8,0-12,5. A pH beállítására alkalmazott alkálikus vegyület lehet például alkálifém-vegyület, mint például lítium-hidroxid, nátrium-hidroxid, kálium-hidroxid, nátrium-karbonát, nátrium-hidrogén-foszfát; valamilyen ammóniumvegyület vagy szerves aminvegyület, mint például etilén-diamin, monoetanol-amin vagy trietanol-amin.
A polimer lerakódásgátló készítmény előállításához alkalmazott oldószer lehet például víz; alkohol, mint például metanol, etanol, propanol, butanol, 2-butanol, 2-metil-l-propanol, 2-metil-2-propanol, 3 -metil-1 -butanol, 2-metil-2-butanol, 2-pentanol; keton, mint például aceton, metil-etil-keton, metil-izobutil-keton; észter, mint például metil-formiát, etil-formiát, metil-acetát, etil-acetát, metil-aceto-acetát; éter, mint például 4-metil-dioxolán, etilén-glikol-dietil-éter; furán, mint például tetrahidrofurán, íuríurál, furfuril-alkohol és tetrahidrofurfuril-alkohol; és aprotikus oldószerek, mint például acetonitril, dimetil-formamid és dimetil-szulfoxid.
Ezek az oldószerek alkalmazhatók önmagukban vagy egy, vagy több ilyen oldószert tartalmazó elegyként.
A fenti oldószerek közül előnyösek a víz, a vízzel elegyített oldószerek és a vízzel kompatibilis szerves oldószerek.
Vízzel kompatibilis oldószerként alkalmazhatunk például alkoholt, mint például metanolt, etanolt és propánok; ketont, mint például acetont és metil-etil-ketont; és észtereket, mint például metil-acetátot és etil-acetátot. A vízzel elegyített oldószereket és a vízzel kompatibilis oldószereket olyan mennyiségben alkalmazzuk, hogy ne legyen gyulladás- vagy robbanásveszély, és kezelése ne legyen ártalmas. A szerves oldószer alkalmazott menynyisége előnyösen legfeljebb 50 tömeg%, és még előnyösebben legfeljebb 30 tömeg%.
Az alkálikus oldat (A) és (B) komponensekből előállított kondenzációs terméktartalma csak a későbbiekben ismertetésre kerülő összes bevonattömeg függvénye. Ez a koncentráció általában 0,001-0,5 tömeg%, előnyösen 0,01-1 tömeg%.
A polimer lerakódásgátló készítmény hatásának további javításához a fenti készítményhez előnyösen (D) egy vízoldható polimer vegyületet; és/vagy (E) legalább egy kolloid szilíciumvegyületet vagy egy alkálifém-szilikátot is adunk.
A (D) és (E) komponensként előnyösen kombinációban alkalmazzuk.
Feltételezésünk szerint a fenti adalékanyagok az (A) és (B) komponensekkel kölcsönhatásba lépnek, és a (D) komponens a bevonat felület hidrofób tulajdonságát, az (E) komponens pedig a bevonat polimerizációs edény belső falához és egyéb részeihez való tapadását javítja.
(D) Vízoldható polimer vegyület
A vízoldható polimer vegyületekhez tartoznak például az amfoter polimer vegyületek, mint például zselatin és kazein; anionos polimer vegyületek, mint például poliakrilsav, polisztirolszulfonsav, karboxi-metil-cellulóz és alginsav; kationosan polimerizált nitrogéntartalmú polimer vegyületek, mint például poli(vinil-pirrolidon); hidroxiltartalmú polimer vegyületek, mint például poli(vinil-alkohol), hidroxi-etil-cellulóz, hidroxi-propil-cellulóz és pektin.
Ezek közül előnyös a zselatin, kazein, poliakrilsav, karboxi-metil-cellulóz, poli(vinil-pirrolidon) és pektin.
A (D) vízoldható polimer vegyület mennyisége az (A) és (B) komponensekből előállított kondenzációs termékre számolva előnyösen 0,01-10 tömegrész, és még előnyösebben 0,05-2 tömegrész.
HU 214 361 Β (E) Kolloid szilícium-oxid és alkálifém-szilikát-vegyületek
A kolloid szilícium-oxid olyan kolloid, amely vizes vagy nemvizes közegben, mint például metanolban, propanolban vagy etilén-glikolban diszpergált ultrafinomszemcsés szilicium-dioxidot (szilícium-oxid) tartalmaz. A kolloid szemcsék átmérője általában 1100 pm.
A kolloid, például vizes közegben diszpergált szilícium-oxid előállítása jól ismert eljárásokkal, például sósav vizes nátrium-szilikát oldathoz való hozzáadásával történik. Az előállítás bármilyen olyan eljárással történhet, amely a fentiekben ismertetett kolloid szilícium-oxid előállítására alkalmas.
Az alkálifém-szilikátok közé tartoznak például az alkálifém-, mint például nátrium-, kálium- és lítium-metaszilikátok (M2SiO3), -ortoszilikátok (M4S1O4), -biszilikátok (M2Si205), -triszilikátok (M3Si307) és -szeszkviszilikátok (M4Si3Oi0) (a képletekben M jelentése alkálifém, mint például nátrium, kálium és lítium) és a vízüveg.
Az (E) komponens mennyisége az (A) és (B) komponensekből álló kondenzációs termékre számítva előnyösen 0,01-10 tömegrész, és még előnyösebben 0,05-5 tömegrész.
A (D) vízoldható polimer komponenst (E) komponens nélkül is alkalmazhatjuk, azonban előnyös az (E) kolloid szilícium-oxid és/vagy alkálifém-szilikát társítása.
Ha a vizoldható polimer vegyületet kolloid szilícium-oxiddal kombinálva alkalmazzuk, a kolloid szilíciumot 100 tömegrész vízoldható polimerre számolva előnyösen 5-3000 tömegrész, és még előnyösebben 50-1000 tömegrész mennyiségben alkalmazzuk.
Ha a vízoldható polimer vegyületet alkálifém-szilikáttal kombinálva alkalmazzuk, az alkálifém-szilikátot 100 tömegrész vízoldható polimerre számolva 5-3000 tömegrész, előnyösen 50-1000 tömegrész mennyiségben alkalmazzuk.
Kiegészítő adalékanyagok
A fenti polimer lerakódásgátló szer adott esetben a fentiekben ismertetett kolloid szilícium-oxidtól eltérő szervetlen kolloidot, például arany kolloidot, ezüst kolloidot, ezüst-jodid szólt, szelén-kolloidot, kén kolloidot és fémoxid, mint például alumínium-, tórium-, titán-, antimon-, ón- és vas-oxid kolloidot is tartalmazhat.
A bevonat előállítása
A polimer lerakódásgátló bevonatot úgy állítjuk elő, hogy a polimerizációs edény belső falára alkalmazzuk, majd megfelelő, szobahőmérséklettől 100 °C-ig terjedő hőmérsékleten megszárítjuk, és szükség esetén vízzel mossuk.
A polimer lerakódásgátló szert előnyösen nemcsak a polimerizációs edény belső falfelületére, hanem azokra a felületekre is alkalmazzuk, amelyekkel a monomer a polimerizáció során érintkezhet. így ezeken a felületeken, mint például a keverő tengelyén, keverő késeken, kondenzátor felületeken, fejeken, mérőtekercseken, csavarokon és anyákon is megfelelő bevonatot alakítunk ki.
A polimer lerakódásgátló készítményt még előnyösebben azokra a felületekre is alkalmazzuk, amelyek a polimerizáció alatt nem érintkezhetnek a monomerrel, de amelyeken polimer lerakódás jöhet létre; ilyen például az el nem reagált monomer visszanyerő rendszer, amelyben elsősorban a berendezés és csövek belső felülete érintkezik az el nem reagált monomerrel. Ide tartoznak elsősorban a monomer desztilláló kolonnák belső felületei, a kondenzátorok, monomer tárolótartályok és szelepek.
A polimer lerakódásgátló készítmény alkalmazási eljárása nem különösebben lényeges; alkalmazhatunk például ecsettel vagy permetezéssel történő bevonást, a polimerizációs edény bevonó szer oldattal való megtöltését és az azt követő leürítését, valamint automatikus bevonó eljárásokat, amint azt például az 57-61001, 55-36288, 56-501116 és 56-501117, valamint az 59-11303 számú japán közrebocsátási iratokban ismertetik.
A nedves bevont felület szárítási eljárása sem kritikus; alkalmazhatjuk például a következő eljárásokat: az oldat alkalmazása után a bevont felületre forró levegőt fujunk; vagy a polimerizációs edény belső felületét és egyéb bevonandó részeit előzőleg 30-80 °C-ra melegítjük, és a meleg felületekre visszük fel a polimer lerakódásgátló szert. A bevont felületeket a szárítás után, szükség esetén vízzel mossuk.
Az így kapott bevonat tömege általában 0,0001 g/m2-5 g/m2, előnyösen 0,05-2,0 g/m2.
A bevonást minden 1-től 10 feletti számú polimerizációs periódus után elvégezhetjük.
A kapott bevonat nagyon tartós, lerakódásgátló hatását hosszú időn át megtartja; ezért a bevonás ismétlése csak jó néhány polimerizációs periódus után szükséges.
A polimerizációs edény ezért polimer lerakódás nélkül, ismételten használható, és a termelékenység nő.
Polimerizáció
A polimerizálás kivitelezése a polimerizációs edény belső fal felületének és előnyösen egyéb, a polimerizáció alatt monomerrel érintkező felületeinek bevonása után hagyományos eljárásokkal történhet. Ez azt jelenti, hogy a polimerizációs edénybe betöltünk egy etilénszerű kettős kötést tartalmazó monomert, egy polimerizációs iniciátort és adott esetben egy polimerizációs közeget, mint például vizet, egy szuszpendáló szert, egy szilárd diszpergáló szert, mint például egy nemionos vagy anionos felületaktív anyagot, majd a polimerizálást valamilyen hagyományos eljárással lejátszatjuk.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazható etilénszerű kettős kötést tartalmazó monomer lehet vinil-halogenid, mint például vinil-klorid; vinil-észter, mint például vinil-acetát és vinil-propionát; akrilsav, metakrilsav és ezek észterei vagy sói; maleinsav, fumársav és ezek észterei vagy sói; dién monomerek, mint például butadién, kloroprén és izoprén; sztirol, akril-nitril; vinilidén-halogenidek, mint például vinilidén-klorid; és vinil-éterek. Ezek önmagukban vagy egymással kombinálva alkalmazhatók.
Az alkalmazott polimerizációs eljárás nem kritikus.
A találmány szerinti eljárás bármilyen típusú polimerizációhoz, mint például szuszpenziós polimerizációhoz, oldat polimerizációhoz, tömbpolimerizációhoz vagy gázfázisú polimerizációhoz alkalmazható. Különösen jól alkalmazható azonban a vizes közegben megva8
HU 214 361 Β lósított, például szuszpenziós vagy emulziós polimerizációs eljárásokban.
Bármelyik polimerizációs eljárásban a következő általános szempontok érvényesek.
A szuszpenziós vagy emulziós polimerizációban a polimerizációs edénybe először betöltjük a vizet és a diszpergálószert, majd a polimerizációs iniciátort. A polimerizációs edényt ezt követően 13 Pa-tól 10 kPa-ig terjedő nyomásúra leszívatjuk, majd betöltjük a monomert (ekkor a polimerizációs edény belső túlnyomása általában 5 kPa-ról 300 kPa-ra nő). Ezután 30-150 °Con lejátszatjuk a polimerizálást. A reakcióközeghez a polimerizáció alatt szükség esetén további vizet, diszpergálószert és polimerizációs iniciátort adhatunk. A polimerizációs reakcióhőmérséklet a polimerizálandó monomer fajtájától függően változik. Például vinilklorid polimerizálása esetén a polimerizációs hőmérséklet 30-80 °C; sztirol polimerizálása esetén a polimerizációs hőmérséklet 50-150 °C.
A polimerizáció befejezését az jelzi, hogy a polimerizációs edény belső túlnyomása 0-70 kPa értékre csökken; vagy a polimerizációs edény köpenyébe bevezetett hűtővíz hőmérséklete a köpenybe való belépésnél és kilépésnél azonos (azaz a polimerizációs hőfelszabadulás megszűnik).
A polimerizációs edénybe betöltött víz, diszpergálószer és iniciátor mennyisége 100 tömegrész monomerre számolva rendre 20-500 tömegrész, 0,01-30 tömegrész és 0,01-5 tömegrész.
Oldatfázisú polimerizálás esetén polimerizációs közegként a víz helyett egy szerves oldószert, mint például toluolt, xilolt és piridint alkalmazunk. Adott esetben diszpergálószert is alkalmazhatunk. Az egyéb polimerizációs körülmények a szuszpenziós és emulziós polimerizálás körülményeivel azonosak.
Tömbpolimerizálás esetén a polimerizációs edényt 1,3-10 kPa nyomásúra leszívatjuk, majd betöltjük a monomert és a polimerizációs iniciátort, és a polimerizálást -10 °C-tól 250 °C-ig terjedő hőmérsékleten lejátszatjuk. Ide tartozó speciális eljárás például a folyadék tömbpolimerizáció és a gázfázisú tömbpolimerizáció.
A találmány szerinti készítmény a polimer lerakódás megakadályozására a polimerizációs edény belső falfelületének és egyéb részeinek anyagától függetlenül alkalmazható. így például a találmány szerinti polimer lerakódásgátló szer alkalmazható acél, mint például saválló acél vagy zománcozott acél anyagból előállított polimerizációs edények polimer lerakódás elleni védelmére.
A polimerizációs eljárásokban szokásosan alkalmazott bármilyen adalékanyag megszorítás nélkül alkalmazható. Ez azt jelenti, hogy a találmány szerinti polimer lerakódásgátló szerrel előállított bevonat az olyan polimerizációs rendszerekben is hatásos védelmet nyújt, amelyek például a következő adalékanyagokat tartalmazzák: polimerizációs katalizátor, mint például t-butil-peroxi-neodekanoát, bisz(2-etil-hexil)-peroxi-dikarbonát, 3,5,5-trimetil-hexanoil-peroxid, α-kumil-peroxi-neodekanoát, kumén-hidroperoxid, ciklohexanon-peroxid, t-butil-peroxi-pivalát, bisz(2-etoxi-hexil)-peroxi-dikarbonát, benzoil-peroxid, lauroil-peroxid, 2,4-diklór-benzoil-peroxid, diizopropil-peroxi-dikarbonát, oc, a’-azo-biszizobutiro-nitril, a, a’-azo-bisz(2,4-dimetilvaleronitril), kálium-peroxo-diszulfát, ammónium-peroxo-diszulfát és p-metán-hidroperoxid;.szuszpendáló szerek, amelyek lehetnek természetes vagy szintetikus polimerek, mint például részlegesen elszappanosított poli(vinil-alkohol)-ok, poliakrilsavak, vinil-acetát/maleinsavanhidrid kopolimerek, cellulózszármazékok, mint például hidroxi-propil-metil-cellulóz és zselatin; szilárd diszpergálószerek, mint például kalcium-foszfát és hidroxi-apatit; nemionos emulgeálószerek, mint például szorbitán-monolaurát, szorbitán-trioleát és poli(oxi-etilén)-alkil-éter; anionos emulgeálószerek, mint például nátrium-lauril-szulfát, nátrium-alkil-benzolszulfonátok, mint például nátrium-dodecil-benzolszulfonát és nátrium-dioktil-szulfoszukcinát; töltőanyagok, mint például kalcium-karbonát és titán-oxid; stabilizátorok, mint például tribázikus ólom-szulfát, kalcium-sztearát, dibutil-ón-dilaurőt és dioktil-ón-merkaptid; csúsztatószerek, mint például rizsviasz, sztearinsav és cetil-alkohol; lágyítószerek, mint például DOP és DBP; láncáttevő szerek, mint például merkaptánok, például terc-dodecil-merkaptán és triklór-etilén; és pH-beállító szerek.
A polimerizációs közeghez való alkalmazás
A találmány szerinti polimer lerakódásgátló készítményt a polimer lerakódásgátlás további javítására a bevonatképzésen kívül a polimerizációs közeghez is alkalmazhatjuk.
A polimerizációs közeghez adott polimer lerakódásgátló készítmény mennyisége a betöltött monomer teljes tömegére számolva 10-1000 tömeg ppm.
A polimer lerakódásgátló készítményt általában a fentiekben ismertetett készítményhez hasonlóan folyadék alakban alkalmazzuk, de a készítményformának nincs jelentősége.
Az alkalmazást úgy irányítjuk, hogy a kapott polimer minőségét, elsősorban a halszem kialakulását és szemcseméret-eloszlást károsan ne befolyásolja.
A következő példákat és összehasonlító példákat a találmány részletesebb bemutatására ismertetjük.
1. előállítási példa
1. számú kondenzációs termék előállítása
Egy autoklávba 980 g metanolt és (A-2) aromás aminvegyületként 10 g 1,8-diamino-naftalint adunk, és az elegyet az 1,8-diamino-naftalin metanolban való feloldásáig keverjük.
A kapott metanolos oldathoz (B) komponensként 1 g p-benzokinont adunk, és a kapott elegyet 50 °C-ra melegítjük, és 5 órán át ezen a hőmérsékleten reagáltatjuk, majd lehűtjük. így az 1. számú kondenzációs termék metanolos oldatát kapjuk.
2-15. előállítási példa
2—15. számú kondenzációs termék előállítása
Az előállítást az 1. példában ismertetett eljárással végezzük azzal a különbséggel, hogy az 1. táblázatban ismertetett (A-2) aromás aminvegyületet és (B) kinonvegyületet, a 2. táblázatban ismertetett oldószereket, va9
HU 214 361 Β
1. táblázat
ÍA) Aromás aminveavület ΓΒ1 kinonveqvület-
íft- n ía-2)
1. 1,8-diamino-naftalin p-benzokinon
2.* X,8-diamino-naftalin -
3. * p-benzokinon
4. a-naftil-amin p-benzokinon
5. B-naftil-amin p-benzokinon
6. - 1,5-diaraino-naftalin p-benzokinon
7. 2, 3-diamino-naftalin p-benzokinon
8. 1,8-diaraino-naftalin Lawson
9. 1,8-diamino-naftalin o-benzokinon
10. - e-naftil-amin Juglone
11. - a-na£til-amin e-naftokinon
12. β-naftil-amin B-naftokinon
13. 1,8-diaaino-naftalin o-naftokinon
14. - 1,B-diamino-naftalin hidroxi-p-benzokinon
15. - 1.8-diamino-naftalin- durokinon
2. táblázat
Kondenzációt Oldótitr (A*2)*(«> (A-l): Retke 1óh£· Reakció-
ttntáktzá· [t6anfl.tr.) fiuztt konc. (A-2): értékItt (dtf
ttteeflX] (B> (W.T.l fa lóra!
1. metanol 1,1 :100:10 50 5
2.* metanol 1,1 - 50 5
3.* metanol 1,1 - 50 5
4 . metanol 2,0 - :100:5 50 5
5. metanol:víz 2,0 - :100:10 30 10
6. (50:50) metanol:víz 2,0 :100:10 30 50
7. (70:30) metanol 2,0 :100:20 70 3
8. metanol 1,0 - :100:30 100 1
9. metanol 1,0 - :100:5 100 0,5
10. metanol 1,0 - :100:20 80 2
11. metanol:víz 3,0 - :100:5 150 0,5
12. (80:20) metanol 1,5 :100:10 30 20
13. metanol 2,0 - :100:20 50 5
14. metanol 2,0 - :100:50 25 20
15 t metanol 1.1 - :100:60 ia 10 —
lamint polimerizációs körülményeket [összes koncentráció, (A-1):(A-2):(B) tömegarány, reakcióhőmérséklet és reakcióidő] alkalmazzuk. így a 2-15. számú kondenzációs termékeket kapjuk.
16. összehasonlító példa
16. számú összehasonlító kondenzációs termék előállítása
A 60-30681 számú japán szabadalmi leírásban ismertetett, anilin és nitro-benzol kondenzációs termékéből álló 1. számú kondenzációs terméket reprodukáljuk, és a kapott terméket 16. számú kondenzációs terméknek nevezzük.
17. összehasonlító példa
A 61-7309 számú japán szabadalmi leírás 1. példa, 12. kísérlet, 8. előállítási példája szerinti 1,8-diamino-naftalin és β-naftokinon kondenzációs terméket reprodukáljuk. Az így kapott terméket 17. számú kondenzációs terméknek nevezzük.
1. példa (101-118. számú kísérlet)
A polimerizációt mindegyik kísérletben egy 1000 literes, keverővei ellátott, saválló acél polimerizációs edényben végezzük a következők szerint:
Először a 3. táblázatban ismertetett körülmények között (oldószer összetétel, koncentráció és pH) egy, a 3. táblázatban ismertetett kondenzációs termék, oldószerelegy és alkálikus vegyület alkalmazásával polimer lerakódásgátló szert állítunk elő. Ezt a polimerizációs edény belső falára, valamint a keverő tengelyére, késeire
3.táblázat
Itt Polimer lerakódásaiit!6 készítmény
Kondenzációt tar- nékazó· Oldótztr tt&aag.ar.] Koncent- ráció ttőmoXl Lúgot vewoiet PH
101. 1. víz:oetanol (80:20) 0,2 etilén-diamin 9,5
102.* 2. viz:metanol (80:20) 0,2 etilén-diamin 9,5
103.1 3. víz:metanol (80:20) 0,2 etilén-diamin 9,5
104. 4. víz:metanol (90:10) 0,2 NaOH 9,5
105. 5. viz:aetanol (90:10) 0,2 KOH 9,0
106. 6. víz:metanol (70:30) 0,1 trietanol-amin 9,0
107. 7. vlz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 10,0
108. 8. viz:metanol (80:20) 0,1 monoetanol-amin 10,0
109. 9. viz:metanol (80:20) 0,05 NH4OH 10,0
110. 10. víz:metanol (80:20) 0,1 LiOH 11,0
111. 11. víz:metanol (80:20) 0,2 Na2CO3 11,0
112. 12. víz:metanol (80:20) 0,2 NaOH 11,5
113. 13. víz:metanol (90:10) 0,2 etilén-diamin 12,0
114. 14. víz:metanol (70:30) 0,3 NaOH 12,5
115. 15. víz:metanol (70:30) 0,5 KOH 12,0
116.* 16. ví z:metanol (80:20) 0,2 etilén-diamin 9,5
117.* 17. DMAC:aceton (80:20) 0,3 - 6,0
118.* 1. víz:metanol (80:20) 0,2 6,0
DMAC: dimetil-acetamid és a monomerrel érintkező egyéb felületre alkalmazzuk. A bevont felületeket megszárítjuk. A szárítást 40 °C-on, 15 percig végezzük, és a kapott bevonatot vízzel mossuk.
A bevonattal ellátott polimerizációs edénybe ezután 400 kg vizet, 200 kg vinil-kloridot, 250 g részlegesen elszappanosított polí(vinil-alkohol)-t, 25 g hidroxi-propil-metil-cellulózt és 70 g 3,5,5-trimetil-hexanoil-peroxidot töltünk, majd 66 °C-on, 6 óra alatt lejátszatjuk a polimerizálást. A polimerizálás befejezése után kapott polimert a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. A polimerizációs edény belsejét a gyantamaradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A bevonat előállításától a polimerizáláson keresztül a vizes mosásig terjedő műveleteket ötször megismételjük.
Az 5. periódus után megmérjük a polimerizáció során a folyadékfázisban elhelyezkedő területek, valamint a gáz-folyadék fázis határfelülete közelében elhelyezkedő területek felületein lerakodott polimer mennyiségét a következőkben ismertetésre kerülő eljárással.
Polimer lerakódás mennyiségének mérése
Egy saválló acél spatulával a belső fal egy 10 cm-es sugarú felületéről szabad szemmel láthatóan a lehető legjobban lekaparjuk a lerakodott polimert, és a lekapart lerakódást mérlegen megmérjük. A kapott értéket 100zal szorozzuk, és így az 1 m2 felületen lerakodott polimer mennyiségét kapjuk.
A kapott polimerben lévő halszemek számát lemezzé feldolgozott polimerben mérjük a következő eljárással.
Halszem mérése
100 tömegrész polimer, 50 tömegrész dioktil-ftalát (DOP), 1 tömegrész dibutil-ón-dilaurát, 1 tömegrész cetil-alkohol, 0,25 tömegrész titán-oxid és 0,05 tömegrész korom összekeverésével keveréket állítunk elő. A keveréket 150 °C-on, 7 percig, 147 mm-es hengerekkel gyúrjuk, majd 0,2 mm vastag lemezzé formáljuk.
A lemezben lévő halszemek számát fényátvilágítással határozzuk meg. A meghatározást a 100 cm2-re eső halszemek megszámolásával végezzük.
A polimer kezdeti színének meghatározásához egy
HU 214 361 Β másik, ugyanekkor előállított lemezt készítünk, és az „L” fényesség mutató számot a kővetkező eljárással határozzuk meg.
L fényesség mutató szám meghatározása
Egy ikerhengeres malomban, 160 °C-on, 5 percig gyúrjuk a következő összetételű keveréket: 100 tömegrész polimer, 1 tömegrész ón-laurát stabilizálószer (Akisima Chem. Co. gyártmányú, TS-101 kereskedelmi nevű termék), 0,5 tömegrész kadmium stabilizátor (Katsuta Kako Co. gyártmányú, C-100J kereskedelmi nevű termék) és 50 tömegrész DOP; és az így kapott keveréket 1 mm vastag lemezzé formáljuk. A lemezt ezután egy 4 cm><4 cm* 1,5 cm (mélység) formába tesszük, és 160 °C-on, 700 kPa nyomáson próbatestet állítunk elő.
A próbatest L fényesség mutatószámát a JIS Z 8730 (1980) japán szabvány szerint Hunter-féle színkülönbség egyenlettel határozzuk meg.
Minél nagyobb az L értéke, annál kisebb a kezdeti elszíneződés.
Az L érték meghatározását a következőképpen végezzük:
Az XYZ színrendszer Y ingerküszöbét a fotoelektromos tristimulus kolorimetriás méréssel mérjük a JIS Z 8722 japán szabvány szerint a C standard lámpa, és fotoelektromos koloriméter (Nippon Denshoku Kogyo K.K. gyártmányú, Model Z-1001DP készülék) alkalmazásával.
A megvilágítás geometriai körülményeit és a megvilágítást a JIS Z 8722 szabvány 4.3.1. pontjában meghatározott d körülményeknek megfelelően alakítjuk ki.
Az L értékét a JIS Z 8730 (1980) szabvány szerinti következő egyenlettel számoljuk: L=10Y1/2.
A kapott eredményeket a 4. táblázatban foglaljuk össze.
2. példa (201-216. számú kísérlet)
A polimerizálást mindegyik kísérletben egy 20 literes, keverővei felszerelt, saválló acél polimerizációs edényben játszatjuk le a következő szerint:
Először az 5. táblázatban ismertetett körülmények között (oldószer összetétel, koncentráció és pH), egy, az 5. táblázat szerinti kondenzációs termék, oldószerelegy és alkálikus vegyület alkalmazásával polimer lerakódásgátló szert állítunk elő. Ezt a polimerizációs edény belső
5. táblázat
IC (eér- Let Polimer lerakódisgatló készítmény
Honderűi* cíós ter- Oldószer [tÖeefl.erJ Kencent- réció ÍŰ9O· vegyület f#
201. 1. víz:metanol (80:20} 0,3 etilén-diamin 9,5
202.* 2. víz:metanol (80:20) 0/3 etilén-diamin 9,5
203.* 3. víz:metanol (80:20) 0,3 etilén-diamin 9/5
204. 4. vízimetanol (70:30) 0,3 trietanol-amin 9,5
205. 5. vízzmetanol (90:10) 0,2 NaOH 10,0
206. 6. víz:metanol (90:10) 0,2 KOH 10,0
207. 7. víz:metanol (80:20) 0,2 NaOH 10,5
208. 8. vlz:metanol (80:20) 0,2 monoetanol-amin 10,5
209. 9. vlz:metanol (80:20) 0,1 LiOH 11,0
210. 10. vlz:metanol (80:20) 0,05 NH4OH 11,0
211. 11. víz:metanol (80:20) 0,2 KOH 12,0
212. 12. vlz:netanol (70:30) 0,2 NaOH 12,5
213. 13. viz:metanol (70:30) 0,2 trietanol-amin 10,5
214. 14. víz:metanol (70:30) 0,2 monetanol-aain 10,5
215. 15. víz:metanol (70:30) 0,3 etilén-diamin 10,5
216* vlz:netanol (80:20) 0.3 - 6.0
falára, valamint a keverő tengelyére, késeire és a monomerrel érintkező egyéb felületre alkalmazzuk. A bevont felületeket megszárítjuk. A szárítást 40 °C-on, 15 percig végezzük, és a kapott bevonatot vízzel mossuk.
A bevonattal ellátott polimerizációs edénybe ezután 9 kg vizet, 225 g nátrium-dodecil-benzolszulfonátot, 12 g t-dodecil-merkaptánt és 13 g kálium-peroxo-diszulfátot töltünk, majd a polimerizációs edény légterét nitrogéngázra cseréljük ki, és 1,3 kg szűrőit és 3,8 kg butadiént töltünk be, és 50 °C-on, 20 óra alatt lefolytatjuk a polimerizálást. A polimerizálás befejezése után a kapott polimert a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. A polimerizációs edény belsejét a gyantamaradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A bevonat előállításától a polimerizáláson keresztül a vizes mosásig terjedő műveleteket háromszor megismételjük.
A 3. periódus után az 1. példában ismertetett eljárással megmérjük a polimerizálás során a folyadékfázisban elhelyezkedő területek, valamint a gáz-folyadék fázis határfelülete közelében elhelyezkedő területek felületén lerakodott polimer mennyiségét.
A kezdeti elszíneződés méréséhez a polimerből lemezt formálunk, majd a következőkben ismertetésre kerülő eljárással megmérjük az L fényesség mutatószámot. A kapott eredményeket a 6. táblázatban foglaljuk össze.
L fényesség mutatószám mérése kg polimer latexhez a polimer aggregálódásához és
4. táblázat
Usír- let izén Az 5. polimerlzáciÓB periódus utÍni eredmények
lerakódás nennviséa Γα/ro’l bel - Ι2Μ «ü L értek
Folysdfk fétis λ gét-folysdik fitt» hitírfekülste körűt
101. 0 8 7 72,6
102.* 54 530 30 72,3
103.* 62 610 33 72,8
104. 0 8 7 72,6
105. O 9 8 72,6
106. O 8 7 72,7
107. 0 8 8 72,5
108. 0 9 8 72,7
109. 0 20 10 72,8
110. 0 9 7 72,7
111. 0 9 8 72,7
112 , 0 10 8 72,7
113. 0 9 8 72,6
114. 0 9 9 72,5
115. 0 7 10 72,3
116.* 0 360 30 69,8
117.* 7 280 29 71,3
118.* 5 12Q 27 71 .4
6. táblázat
Kísér- let SZÜS A 3. noHmerizációs Deriódus Utáni eredménvek
lerakódás mennyiség tg/a11 L értik
Folyadék fézis A βίι-folyadék fétis hatírfskülsts körül
201. 0 10 85,5
202.* 15 310 84,7
203.* 47 510 85,7
204. 0 12 85,5
205. 0 16 85,5
206. 0 15 85,5
207. 0 11 85,6
208. 0 13 85,5
209. 0 16 85,6
210. 0 18 85,7
211. 0 14 85,5
212. 0 15 85,5
213. 0 15 85,5
214. 0 12 85,5
215. 0 10 85,5
216.* 12 130 84,4
HU 214 361 Β leülepedéséhez 1 kg 2 tömeg/térfogat%-os magnézium-szulfát-oldatot adunk. Az üledéket leszűrjük, és 2-3 alkalommal 80-90 °C-os vízzel mossuk, majd vákuumban, 40 °C-on, 25 órán át szárítjuk. A kapott gyantából egy 9χ9χ0,1 cm-es (mélység), 195 °C-os formában, 500-600 kPa nyomáson, 800 kPa végnyomásig terjedő nyomással próbatestet készítünk.
A próbateszt L fényesség mutatószámát az 1. példában ismertetett eljárással határozzuk meg.
2. előállítási példa
18. számú kondenzációs termék előállítása
Egy autoklávba betöltünk 490 g metanolt (A-l) aromás aminvegyületként 5 g 3,5-diamino-benzoesavat és (B) kinonvegyületként 5 g p-benzolkinont; a kapott elegyet 30 °C-on melegítve reagáltatjuk 20 órán át, majd hűtjük. így a 18. számú kondenzációs termék oldatát kapjuk.
19—43. számú kondenzációs termék előállítása A termékeket a 18. számú kondenzációs terméknél ismertetett eljárással állítjuk elő azzal a különbséggel, hogy (A-l) agy (A-2) aromás aminként és a (B) kinonvegyületként a 7. táblázatban megadott vegyületeket, oldószerként a 8. táblázatban megadott oldószereket alkalmazzuk, és az egyéb körülmények [összes koncentráció, (A-1):(A:2):(B) tömegarány, reakcióhőmérséklet
8. táblázat
(ondanzócló· tersékszta Otdóczcr [A-IHD Ecem*g.«r-.J ócezn konc. titesB (A-1): (A-2): Ili <«η.·Γ.) KMkcIdhó'- drcóklct nci Reakció* Idó' tóra!
1B. metanol 2,0 100:-:100 30 20
19. metanol 2,0 100:-: 50 30 40
20. metanol 2,0 100:-:100 50 30
21. metanol:víz (70:30) 4,0 100:-:100 50 10
22. metanol 2,0 100:-:150 60 15
23. metanol 1,0 100:-: 10 80 5
24. metanol:víz (50:50) 2,0 100:-: 50 80 20
25. metanol:víz (70:30) 2,0 100:-:200 80 20
26. metanol:víz (70:30) 0,5 100:-:300 40 20
27. metanol:víz (70:30) 2,0 100:-:100 50 30
28. metanol:viz (50:50) 2,0 100:-:100 50 40
29. metanol:víz (95: 5) 3,0 100:-: 20 50 15
30. metanol:víz (95: 5) 3,0 100:-: 30 40 20
31. metanol: víz (90:10) l,o 100:-: 30 30 40
32. metanol:víz (80:20) 1,0 100:-: 50 20 60
33 . metanol:víz (60:40) 1,0 100:-:100 100 5
34. metanol 2,0 100:-: 50 40 25
35. metanol 2,0 100:-:200 40 50
36. metanol:víz (50:50) 2,0 100:-:100 40 50
37. metanol:víz (95: 5) 2,0 100:-: 50 40 50
38. metanol:víz (60:40) 2,0 100:-: 30 40 50
39. metanol 2,5 100:-: 20 30 50
40. metanol 2,5 100:-; 30 30 25
41. metanol 3,0 100:-: 50 100 0,5
42. metanol 2,0 -:100:100 40 15
43. metanol:víz (80:20) 2,0 -:100: 20 40 15
7.táblázat
Konóenzó* ette tér- (A) aronás aminveovület (B) kinonveovület
ÍA-ll (A-21
18. 3,5-diamino-benzoesav p-benzokinon
19. 1,5-naftilén-diaBÍn-2-karbonsav p-benzokinon
20. 2,5-dianino-tereftálsav bróm-p-benzokinon
21. 3,i-dianino-benzoesav Lawson
22. 4,6-diaaino-benzoesav a-naftokinon
23. 3,5-diamino-benzoeaav Plunbagin
24 . 2,5-dianino-benzolszulfonsav - p-benzokinon
25. l,2-naftilén-diamin-7- -szulfonsav durokinon
26. 1,5-naftilén-diamin-7-szulfonsav S-naftokinon
27. 1,6-naf til4n-dÍamin-4-ssulfonsav Lawson
28. 2,4-dianino-benzolszulfonsav - a-naftokinon
29. p-amino-fenol p-benzokinon
30. p-aaino-szalicilsav p-benzokinon
31. p-anino-íenol a-naftokinon
32. 2, 5-diamino-benzoesav a-naftokinon
33. p-amino-benzolszulfonsav a-naftokinon
34. p-amino-szalicilsav Juglone
35. m-aaino-fenol Lawson
36. 2-naftil-amin-l-szulfonsav bröm-p-benzokinon
37. o-amino-fenol p-benzokinon
38. 2-amino-l-fenol-4-s2Ulfonsav - p-benzokinon
39. p-amino-fenol o-benzokinon
40. o-amino-fenol p-tolukinon
41. m-amino-íenol durokinon
42. - 1,8-diamino- -naftalin p-benzokinon
43. - m-fenilén- -diamin Lawson
és reakcióidő] a 8. táblázatban ismertetettekkel azonosak. így a 19-43. számú kondenzációs termékeket kapjuk.
3. példa (301-327. számú kísérlet)
A kísérleteket egy 2000 literes, keverővei ellátott, saválló acél autoklávban folytatjuk le a következők szerint végzett polimerizálással.
Először a 9. táblázatban megadott körülmények (oldószer összetétel, koncentráció és pH) között, és oldószer és alkálikus vegyület alkalmazásával polimer lerakódásgátló szert állítunk elő.
Ezt a polimer lerakódásgátló készítményt a polimerizációs edény belső falára, keverő tengelyére, keverő késeire és a monomerrel érintkező egyéb felületekre alkalmazzuk. A felvitt polimer lerakódásgátló szert 50 °C-on, 15 percig melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A bevonattal ellátott polimerizációs edényben lefolytatott polimerizálás kivitelezését az 1. példa szerinti eljárással végezzük. A képződött polimert a polimerizálás befejezése után a polimerizációs edényből eltávolítjuk,
9. táblázat
Kf»4r- let Polimer lerakédésgétlé készítmény
Kordoné- eiós tér* sékaztn oldószer [tteegerény] Koncent- ráció ttftmXI Alkalikua vegyület 1*
301. 18. vlzxmetanol (90:10) 0,3 NaOH ’,β
302. 19. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 9,5
303. 20. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 10,0
304. 21. víz:metanol (85:15) 0,2 etilén-diamin 10,0
305. 22. víz:metanol (85:15) 0,4 KOH 8,5
306. 23. vlz:metanol (85:15) 0,5 KOH 8,0
307, 24. víz 0,5 etilén-diamin 10,0
308, 25. víz:metanol (90:10) 0,2 NaOH 9,5
309. 26. víz:metanol (90:10) 0,4 NaOH 11,0
310. 27. viz:metanol (95: 5) 0,3 etilén-diamin 12,0
311. 28. víz:metanol (95: 5) 0,3 NaOH 12,0
312. 29. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 10,0
313. 30. víz:metanol (90:ló) 0,3 NaOH 9,5
314. 31. víz:aceton (95: 5) 0,4 KOH 9,0
315. 32. viz:metanol (90:10) 0,5 KOH 9,0
316. 33. vlz:metanol (80:20) 0,2 KOH 9,0
317. 34. DMACíaceton (80:20) 0,1 NaOH 8,5
318. 35. víz:metanol (80:20) 0,3 etilén-diamin 11,0
319. 36. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 12,0
320. 37. víz:metanol (90:10) 0,3 etilén-diamin 12,5
321. 38. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 12,5
322. 39. ví z:metanol (80:20) 0r2 trietanol-amin 9,0
323 . 40. ví z:metanol (80:20) 0,2 NaOH 12,5
324. 41. vi z:metanol (60:20) 0,2 NaOH 10,5
325. 42. víz:metanol (80:20) 0,2 NaOH 9,0
326. 43. vizzmetanol (80:20) 0,2 etilén-diamin 9,5
327.* 18. vízzmetanol (90:10) 0,3 5,5
* A 10. polimerizációs periódus után
HU 214 361 Β és az el nem reagált monomert visszanyerjük. Ezután a polimerizációs edény belsejét a gyantamaradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust a 327. kísérlet kivételével 20-szor megismételjük. A 20. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét úgy, hogy az 1. példában ismertetett eljárással meghatározzuk polimerizáció alatt a folyadékfázisban lévő felületen, valamint a gáz-folyadék határfelület környezetében lévő felületeken lévő lerakodott polimer mennyiségét. A *-gal jelzett 327. kísérletben keletkező polimer lerakódás mennyiségét a 10. periódus után mérjük. A kísérletekben előállított polimerek halszemképződését a lemezzé feldolgozott polimerben, az 1. példában ismertetett eljárással mérjük.
A kezdeti elszíneződés és az L fényesség mutatószám mérését is a lemezzé feldolgozott polimer alkalmazásával, az 1. példában ismertetett eljárással végezzük.
A kapott eredményeket a 10. táblázatban foglaljuk össze.
10. táblázat
Kfsér- lat •ito A 20. polimerizációs periódus utáni eredmények
lerakodás mennyiség rq/a1! hal» L érték
Folyadék fázta A gáz-folyadék fázis hatérfalülata körül
301. 0 7 7 72,6
302. 0 10 8 72,5
303. 0 8 7 72,6
304. 0 7 7 72,6
305. 0 8 7 72,5
306. 0 13 8 72,5
307. 0 10 8 72,5
308. 0 7 7 72,5
309. 0 8 7 72,5
310. 0 14 9 72,5
311. 0 13 8 72,5
312. 0 9 7 72,6
313. 0 10 7 72,5
314. 0 9 7 72,5
315. 0 9 7 72,5
316. 0 17 9 72,6
317. 0 15 9 72,6
318. 0 11 8 72,5
319. 0 10 8 72,5
320. 0 13 9 72,5
321. 0 10 7 72,4
322. 0 18 11 72,5
323. 0 13 9 72,6
324. 0 19 12 72,5
325. 0 58 24 72,1
326. 0 52 23 72,2
327.* 18 105 26 71,1
* A 10. polimerizációs periódus után
4. példa (401-422. számú kísérlet)
A kísérletek mindegyikét egy 20 literes, keverővei ellátott, saválló acél autoklávban folytatjuk le a következők szerint végzett polimerizálással.
Először all. táblázatban megadott körülmények (oldószer összetétel, koncentráció és pH) között, és oldószer és alkálikus vegyület alkalmazásával polimer lerakódásgátló szert állítunk elő.
Ezt a polimer lerakódásgátló készítményt a polimerizációs edény belső falára, keverő tengelyére, keverő késeire és a monomerrel érintkező egyéb felületekre alkalmazzuk. A felvitt polimer lerakódásgátló szert 50 °C-on, 15 percig melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A bevonattal ellátott polimerizációs edényben lefolytatott polimerizálás kivitelezését a 2. példa szerinti eljárással végezzük. A képződött polimert a polimerizálás befejezése után a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. Ezután a polimerizációs edény belsejét a gyantamaradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti, bevonatképzéstől a polimerizáláson át a mosásig terjedő periódust 10-szer megismételjük, majd a
10. periódus után, az 1. példában ismertetett eljárással megmérjük a polimerizáció alatt folyadékfázisban lévő felületeken és a gáz-folyadék határfázis környezetében létrejött polimer lerakódást.
A kezdeti elszíneződést és az L fényesség mutatószámot a lemezzé feldolgozott polimer alkalmazásával, a
2. példa szerinti eljárással mérjük.
A kapott eredményeket a 12. táblázatban foglaljuk össze.
11. táblázat
cód&saé
Cl sár- Kendémé- Oldéazer Kencant · Alkakikua
let uéa elés tar- Köeegerény] ráctó [tÓaecXl vegyület
401. 18. víz:metanol (85:15) 0,3 NaOH 9,0
402. 20. vlz:metanol (90:10) 0,3 etilén-dianin 9,0
403 . 21. vlz:metanol (90:10) 0,05 KOH 10,0
404. 22. viz:aetanol (90:10) 0,1 trietanol-anin 11,0
405. 24. vlz:netanol (90:10) 0,3 NaOH 9,0
406. 25. vlz:metanol (95: 5) 0,3 étilén-diamin 9,0
407. 26. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 12,0
408. 29. vlz:netanol (90:10) 0,3 NaOH 10,0
409. 30. vlz:metanol (90:10) 0,3 KOH 10,0
410. 31. vlz:aetanol (90:10) 0,3 KOH 10,0
411. 32. vlz:netanol (90:10) 0,1 KOH 9,0
412. 33. vlzznetanol (90:10) 0,05 etilén-diamin 11,0
413. 34. vlz:netanol (90:10) 0,3 monoetano1-anin 12,0
414. 35. vlz:etanol (80:20) 0,5 NaOH 12,5
415. 36. vlz:aceton (80:20) 0,3 trietanol-anin 12,0
416. 37. víz:metanol (80:20) 0,3 KOH 10,0
417. 38. vlz:metanol (80:20) 0,3 KOH 10,0
418. 39. vlz:netanol (80:20) 0,2 NaOH 9,5
419. 40. vlzxmetanol (80:20) 0,2 NaOH 9,5
420. 41. vlz:netanol (90:10) 0,2 NaOH 10,5
421. 42. vizzmetanol (90:10) 0,2 NaOH 10,5
422. 43. víz:netanol (80:20) 0,2 etilén-dianin 10,5
12. táblázat
(faár- lat BZéa A 10. Dolimerizáciös DeriótJ US utáni eredmények
lerakó* dás nennvisáa fa/m* 1 L érték
Folyadék fázis A géz-folyadék fázta hatérfalülata körül
401. 0 10 85,6
402. 0 14 85,6
403. 0 12 85,6
404 . 0 10 85,5
405. 0 11 85,5
406. 0 14 85,5
407. 0 10 85,5
408. 0 12 85,6
409. 0 14 85,5
410. 0 17 85,5
411. 0 15 85,6
412. 0 18 85,6
413. 0 16 85,5
414. 0 13 85,4
415. 0 15 85,5
416. 0 16 85,5
417. 0 14 85,5
418. 0 32 85,5
419. 0 30 85,5
420. 0 31 85,5
421. 0 52 85,3
422. 0 58 85,4
HU 214 361 Β
3. előállítási példa
44. számú kondenzációs íermék előállítása
Egy autoklávba betöltünk 980 g metanolt és (A-l) aromás aminvegyületként 10 g p-amino-fenolt, (A-2) aromás aminvegyületként 8 g 4-amino-difenil-amint, és az elegyet a p-amino-fenol és 4-amino-difenil-amin feloldódásáig keverjük.
Az így kapott metanolos oldathoz (B) kinonvegyületként 2 g p-benzokinont adunk, és az elegyet 30 °C-ra melegítve 50 órán át reagáltatjuk, és utána lehűtjük. így a 44. számú kondenzációs termék metanolos oldatát kapjuk.
45-54. számú kondenzációs termék előállítása
A termékek mindegyikét a 44. számú kondenzációs termék fentiekben ismertetett előállítási eljárással állítjuk elő azzal a különbséggel, hogy az (A-l) és (A-2) aromás aminvegyületként, valamint a (B) kinonvegyületként a 13. táblázatban megadott vegyületeket és oldószerként a 14. táblázatban megadott oldószert alkalmazzuk a 14. táblázat szerinti körülmények [összes koncentráció, (A-1):(A-2):(B) tömegarány, reakcióhőmérséklet, reakcióidő] között. így a 45-54. számú kondenzációs terméket kapjuk.
55. számú kondenzációs termék előállítása
Egy autoklávba betöltünk 980 g metanolt és (A-2) aromás aminvegyületként 5 g 4-amino-difenil-amint, (A-l) aromás aminvegyületként 10 g p-amino-benzoesavat, és az elegyet a 4-amino-difenil-amin és a p-amino-benzoesav feloldódásáig keveijük.
A metanolos oldathoz (B) kinonvegyületként 5 g 2-hidroxi-l,4-naftokinont adunk, és a kapott elegyet 50 °C-ra melegítve 5 órán át reagáltatjuk, majd lehűtjük. A reakcióelegyhez ezután ötszörös mennyiségű vizet adunk, majd az oldat pH-ját a kondenzációs termék leülepedéséhez 1 tömeg/térfogat%-os kénsavval 2-3 értékre állítjuk be. Az üledéket leszűrjük, vízzel mossuk, és így az 55. számú kondenzációs terméket kapjuk.
56—65. számú kondenzációs termék előállítása
13. táblázat
(ondanió* (B) kinonveovület
ttiu ·*· bf
ÍA-11 ÍA-21
44. P- aaino-fenol 4-anino-difenil-anin p-benzokinon
45. p-aaino-fenol 2-aaino-difenil-anin p-benzokinon
46. m- aaino-fenol 2-aaino-difenil-aain p-benzokinon
47. o- aaino-fenol 4,4’-dlaaino-fenil-aain o-benzokinon
48. 4-aaino-2-aaino-fenol 4-anino-difenil-aain p-tolukinon
49. p- aaino-fenol a-fenilén-díaain hidroxi-p-benzokinon
50. P- aaino-fenol 4-aaino-difenil-aain brön-p-benz okinon
51. 2-nitro-4-aai- no-fenol 4-anino-difenil-aain durokinon
52. 4-aaino-2-aai- no-fenol p-fenilén-diaain klór-p-benzokinon
53. p- aaino-fenol a-fenilén-diaain p-benzokinon
54. P- aaino-fenol 2,3-dianino-toluol p-benzokinon
55. p-aaino-benzoe- sav 4-aaino-difenil-aain 2-hidroxi-1,4-naftokinon
56. a-aaino-benzoe- eav 4-amino-difenil-amin o-benzokinon
57. p-aaino-szali- cilsav 1,8-dianino-naftalin p-benzokinon
58. 3 5-diaaino- benzoesav 2-amino-difenil-amin o-naftokinon
59. 2, 4-diaaino- benzoesav o-naftil-aain Lawson
60. 2-aaino-S-naf- p-fenilén-dianin tol-7-ezulfonsav p-benzokinon
61. l-aaino-8-hid- roxi-3,6-di- szulfoneav 4-anino-difenil-anin p-benzokinon
62. 2-amino-8-naf- anilin tol-6-szulfonsav 2-hidroxi-l,4- -naftokinon
63. p-diamino-benzolszulfohsav 4-anino-difenil-anin p-benzokinon
64. 2, 5-diaaino- 1,8-diamino-naftalin be η z o lazu 1fonsav a-naftokinon
65. 4-diaaino- 4-anino-difenil-aain benzolezulfoneav p-benzokinon
14. táblázat
Kondenzáció* ten*ók»zó· Otddazer (taMS-ar.) &9UM konc. OtaMt) (A-U: (A-21: <taa.*r.) RMkeióhö- eér*óklet PCI IteBkcíó* idó' I6r>1
44. metanol 2,0 100 80: 20 30 50
45. metanol 2,0 100 80: 20 25 50
46. metanol 3,0 100 200: 50 50 5
47. metanol 1,0 100 ío: 10 80 2
48. metanol 0,5 100 30: 50 130 0,5
49. metanol 0,5 100 30: 5 100 0,5
50. metanol:viz (80:20) 1,0 100 100:10 50 0,5
51. metanol 1,0 100 100: 20 30 20
52. metanol 2,0 100 50: 20 40 30
53 . metanol:víz (80:20) 2,0 100 50: 20 50 10
54. metanol 2,5 100 80: 10 50 5
55. metanol 2,0 100 ► 50: 50 30 50
56. metanol: víz (80:20) l,o 100 .100: 50 50 15
57. metanol:víz (80:20) 1,0 100 : 20: 10 80 5
58. metanol:víz (80:20) 2,0 100 : 30:200 60 5
59. metanol:víz (80:20) 2,0 100 . 100:100 60 10
60. metanol 2,0 100 : 33: 10 30 40
61. metanol 1,0 100 : 20: 4 50 10
62. metanol:víz (80:20} 2,0 100 : 50: 15 50 7
63. metanol 2,0 100 : 50: 25 50 5
64. metanol:víz (70:30) 2,0 100 : 20:500 30 30
65. metanol:víz (80:20) 2,0 100 : 50:100 50 10
A termékek mindegyikét az 55. számú kondenzációs termék fentiekben ismertetett előállítási eljárásával állítjuk elő azzal a különbséggel, hogy (A-l) és (A-2) aromás aminvegyületként és a (B) kinonvegyületként a 13. táblázatban megadott termékeket, oldószerként a 14. táblázatban megadott oldószereket alkalmazzuk a 14. táblázatban megadott körülmények [összes koncentráció, (A-1):(A-2):B tömegarány, reakcióhőmérséklet és reakcióidő] között. így az 56-65. számú kondenzációs termékeket kapjuk.
5. példa (501—522. számú kísérlet)
A kísérletek mindegyikét egy 1000 literes, keverővei ellátott, saválló acél autoklávban folytatjuk le a következők szerint végzett polimerizálással.
Először a 15. táblázatban megadott körülmények (oldószer összetétel, koncentráció és pH) között, és oldószer és alkálikus vegyület alkalmazásával polimer lerakódásgátló szert állítunk elő.
Ezt a polimer lerakódásgátló szert a polimerizációs edény belső falára, keverő tengelyére, keverő késeire és a monomerrel érintkező egyéb felületekre alkalmazzuk. A felvitt polimer lerakódásgátló szert 40 °C-on, 15 percig melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A bevonattal ellátott polimerizációs edényben lefolytatott polimerizálás kivitelezését az 1. példa szerinti eljárással végezzük. A képződött polimert a polimerizálás befejezése után a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. Ezután a polimerizációs edény belsejét a gyantamaradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 50-szer megismételjük.
Az 50. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét úgy, hogy az 1. példában ismertetett eljárással meghatározzuk polimerizáció alatt a folyadékfázisban lévő felületen, valamint a gázfolyadék határfelület környezetében lévő felületeken lévő lerakodott poli14
HU 214 361 Β
15. táblázat
17. táblázat
Kísér- let Polimer lerakódisoatló készítmény
Kondenzáció· tér- Oldószer [xEe*0erlny] Kercent- ráció [tteű AtUtikue vegyület pH
501. 44. víz:metanol (80:20) 0,2 NaOH 9,5
502. 45. víz:metanol (80:20) 0,2 NaOH 9,5
503. 46. víz:metanol (80:20) 0,1 KOH 9,5
504. 47. vlz:metanol (90:10) 0,05 KOH 11,0
505. 48. víz:metanol (70:30) 0,3 Na2CO3 9,0
506. 49. víz:metanol (80:20) 0,5 LiOH 12,0
507. 50. víz:metanol (80:20) 0,2 Na2SiO3 10,0
5OB. 51. vlz:metanol (80:20) 0,2 nh4oh 10,5
509. 52. vlz:metanol (80:20) 0,2 NaOH 9,0
510. 53. vlz:metanol (90:10) 0,2 NaOH 11,5
511. 54. viz:metanol (80:20) 0,2 monoetanol-amin 9,5
512. 55. víz:aetanol (80:20) 0,1 etilén-diamin 9,5
513. 56. vlztsetanol (70:30) 0,2 NaOH 11,0
514. 57. vlz:aceton (70:30) 0,2 trietanol-amin 10,0
515. 58. víz:metanol (90:10) 0,2 NaOH 9,0
516. 59. vlz:metanol (90:10) 0,2 etilén-diamin 9,5
517. 69. DMAC:aceton (80:20) 0,2 NaOH 10,0
518. 70. vlz:metanol (70:30) 0,3 monoetanol-amin 10,0
519. 71. viz:metanol (90:10] 0,2 LiOH 9,0
520. 72. víz:metanol (90:10] 0,2 etilén-diamin 9,5
521. 73. vlz:metanol (70:30] 0,2 NaOH 9,0
522 . 74. vlzxmetanol (80:20] 0,2 NaOH 9,0
mer mennyiségét. A kísérletekben előállított polimerek halszemképződését a lemezzé feldolgozott polimerben, az 1. példában ismertetett eljárással mérjük. A kezdeti elszíneződés és az L fényesség mutatószám mérését is a lemezzé feldolgozott polimer alkalmazásával, az 1. példában ismertetett eljárással végezzük.
A kapott eredményeket a 16. táblázatban foglaljuk össze.
16. táblázat
Kísér- let ssée A 20. pollneriziclós per: ódus utánj eredmények
lerakódfts mennvlséd ία/η’ 1 hel- izea zte L érték
Folyeóók fizi» A góz-folyeóók féli» hstérfelOlstt kóröl
501. 0 6 6 72,6
502. 0 6 7 72,7
503. 0 7 6 72,7
504. 0 18 10 72,8
505. 0 7 7 72,6
506. 0 7 7 72,8
507. 0 8 8 72,7
508. 0 8 7 72,7
509. 0 7 7 72,6
510. 0 7 6 72,6
511. 0 7 7 72,7
512. 0 15 11 71,4
513. 0 15 10 71,4
514. 0 13 10 71,4
515. 0 12 8 71,7
516. 0 14 9 71,8
517. 0 12 9 71/4
518. 0 16 11 71,4
519. 0 16 10 71,4
520. 0 15 10 71,3
521. 0 11 8 71,8
522. 0 10 8 71,8
6. példa (601-622. számú kísérlet)
A kísérletek mindegyikét egy 20 literes, keverővei ellátott, saválló acél polimerizációs edényben folytatjuk le a következők szerint végzett polimerizálással.
Először a 17. táblázatban megadott körülmények (oldószer összetétel, koncentráció és pH) között, és oldószer és alkálikus vegyület alkalmazásával polimer lerakódásgátló szert állítunk elő.
Kísér- let Polimer lerakódásaátló készítmény
Kondenzációs t»r- aéksiéa Oldószer [tónegaróny] Koncent- ráció Alkálikus vegyület
601. 51. víz:metanol (80:20) 0,2 NaOH 10,5
602. 54. vlzimetanol (80:20) 0,2 NaOH 10,5
603. 55. viz:metanol (80:20) 0,3 KOH 10,0
604. 56. víz:metanol (70:30) 0,3 NH40H 9,0
605. 57. vlz:metanol (80:20) 0,3 monoetanol-amin 9,0
606. 58. viz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 9,5
607. 59. viz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 11,0
608. 60. víz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 12,0
609. 61. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 12,5
610. 62. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 11,0
611. 63. víztmetanol (80:20) 0,3 NaOH 10,5
612. 65. viz:metanol (80:20) 0,3 trietanol-amin 10,0
613. 64. vlz:metanol (70:30) 0,2 NaOH 11,0
614. 66. víz:metanol (70:30) 0,2 etilén-diamin 11,0
615. 67. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 10,5
616. 68. viz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 10,0
617. 69. viz:metanol (70:30) 0,3 etilén-diamin 10,0
618. 70. víz:metanol (80:20) 0,2 etilén-diamin 11,0
619. 71. víz:metanol (90:10) 0,2 Na2CO3 12,0
620. 72. víz:metanol (90:10) 0,2 nh4oh 12,0
621. 73. vízsmetanol (90:10) 0,2 NaOH 10,0
622. 74. vlz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 10,0
Ezt a polimer lerakódásgátló szert a polimerizációs edény belső falára, keverő tengelyére, keverő késeire és a monomerrel érintkező egyéb felületekre alkalmazzuk. A felvitt polimer lerakódásgátló szert 50 °C-on, 15 percig melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A bevonattal ellátott polimerizációs edényben lefolytatott polimerizálás kivitelezését a 2. példa szerinti eljárással végezzük. A képződött polimert a polimerizálás befejezése után a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. Ezután a polimerizációs edény belsejét a gyantamaradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust a 327. kísérlet kivételével 15szor megismételjük. A 15. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét úgy, hogy az 1. példában ismertetett eljárással meghatározzuk polimerizáció alatt a folyadékfázisban lévő felületen, valamint a gázfolyadék határfelület környezetében lévő felületeken lévő lerakodott polimer mennyiségét. A *-gal jelzett 327. kísérletben keletkező polimer lerakódás mennyiségét a 10. periódus után mérjük. A kísérletekben előállított polimerek halszemképződését a lemezzé feldolgozott polimerben, az 1. példában ismertetett eljárással mérjük.
A kezdeti elszíneződés és az L fényesség mutatószám mérését is a lemezzé feldolgozott polimer alkalmazásával, az 1. példában ismertetett eljárással végezzük.
A kapott eredményeket a 18. táblázatban foglaljuk össze.
HU 214 361 Β
18. táblázat
K1«Ar- lét »záa λ 15. polimerizációs periócus utáni eredmények
larakődés mennyiség Γα/ϋΡΤ L érték
Folyadék <&il* A bAz-folyadék fizi· hatArfotOlota kArQl
601. 0 7 85,6
602. 0 10 85,6
603. 0 16 85,6
604. 0 11 85,6
605. 0 12 85,6
606. 0 9 85,5
607. 0 8 85,6
608. 0 11 85,6
609. 0 13 85,5
610. 0 10 85,6
611. 0 9 85,6
612 . 4 12 84,7
613. 5 16 84,7
614. 5 17 84,7
615. 4 16 84,8
616. 3 13 84,8
617. 3 17 84,7
618. 5 20 84,8
619. 4 21 84,7
620. 4 17 84,7
621. 3 15 84,9
622. 3 12 84,8
4. előállítási példa
66. számú kondenzációs termék előállítása
Egy autoklávba betöltünk 882 g metanolt, (A-2) aromás aminvegyületként 4 g 4-amino-difenil-amint, (A-l) aromás aminvegyületként 10 g 4-amino-szalicilsavat, és az elegyet a 4-amino-difenil-amin és a 4-amino-szalicilsav feloldódásáig keverjük.
A metanolos elegyhez (B) kinonvegyületként 2 g 1,4-naftokinont adunk, és a reakcióelegyet 40 °C-ra melegítve 10 órán át reagáltatjuk, majd (C) reakciógátló szerként 4 g nátrium-hidrogén-szulfitot adunk hozzá. A reakciógátló szer hozzáadásakor a következőkben ismertetésre kerülő eljárással megmérjük az aromás aminvegyületeket és a kinonvegyület kondenzációs konverzióját. A mérés eredményeként 97%-os konverziót kapunk.
A fentiekben ismertetett reakciógátló szert tartalmazó oldatot további 10 órán át keverjük, majd lehűtjük, és így a 66. számú kondenzációs terméket kapjuk. Kondenzációs konverzió mérése A reakcióelegyben lévő el nem reagált, aromás amin-, valamint kinonvegyületek mennyiségét (azaz a 4-amino-difenil-amin, 4-amino-szalicilsav és 1,4-naftokinon 66.
kondenzációs termékben lévő mennyiségét) folyadékkromatográfiás eljárással mérjük.
A kondenzációs konverziót a következő egyenlettel számítjuk ki:
kondenzációs konverzió [tömeg%]=[(a-b)/a]xl00, az egyenletben a jelentése a betöltött aromás amin- és kinonvegyületek összes mennyisége; és b jelentése a fentiekben ismertetett el nem reagált aromás amin- és kinonvegyületek összes mennyisége.
67— 82. számú kondenzációs termékek előállítása
A kísérletek mindegyikét a 66. számú kondenzációs termék fentiekben ismertetett előállítási eljárásával folytatjuk le azzal a különbséggel, hogy (A-l) és (A-2) aromás aminvegyületként, valamint (B) kinonvegyület25 ként a 19. táblázatban megadott vegyületeket, oldószerként a 20. táblázat szerinti oldószereket alkalmazzuk a 20. táblázatban megadott körülmények között [összes koncentráció, (A-1):(A:2):B:C tömegarány, reakcióhőmérséklet, az (A) és (B) komponensek kondenzációjának kezdetétől a (C) komponens hozzáadásáig eltelt idő (a továbbiakban „a (C) komponens hozzáadásáig eltelt idő”), az (A) és (B) komponensek kondenzációs konverziója a
19. táblázat
Kondenzáció· tar** (A) aromás aainvegvület (B) kinonveervület (C) reakciftgátlé szer
(A-l) ÍA.-2)
66. 4-amino-szalicilsav 4-amino-difenil-amin 1,4-naftokinon nátrium-hidrogén-szulfit
67. 2,3-diamino-benzoesaV 2-aiuino-difenil-amin 2-hidroxi-l,4- -naftokinon nátrium-szulfid
68. 2,6-diamino-tereftálsav 4,4’-diaaino-difenil- amin p-benzokinon kálium-szulfit
69. 4-hidroxi-antranilsav 4-amino-difenil-amin p-tolukinon nátrium-biszulfit
70. a-naftil-arain-8-kar- bonsav a-naftil-amin p-benzokinon nátrium-hidrogén-szulfit
71. 3,5-diamino-benzoesav 2-nitro-4-amino-fenol p-benzok inon Rongalit
72. 4-amino-szalicilsav 1,8-diamino-naftalin p—benzokinon nátrium-szulfid
73. 4-amino-izoftálsav 4-amino-difenil-amin α-naftokinon nátrium-hidrogén-szulfit
74. p-amino-benzolszulfonsav p-fenilén-diamin p-benzokinon nátrium-hidrogén-szulf it
75. H-eav 5-nitro-2-amino-fenol p-tolukinon foszfor-triklorid
76. J-sav anilin p-benzokinon nátrium-hidrogén-szulfit
77. p-amino-benzolszulfonsav m-fenilén-diamin p-benzokinon kálium-szulf it
78. H-sav a-naftil-amin durokinon hidrazin
79. J-sav 2,3-diamino-naftalin p-benzokinon Rongalit
80. o-amino-benzolszulfonsav 2-amino-difenil-amin Laswon Rongalit
81. 2,4-aiaino-benzolszulf onsav 1,8-diamino-naftalin α-naf tok. inon nátrium-hidrogén-szulfit
82. 2,5-anino-benzolszulfonsav p-fenilén-diamin p-benzokinon nátrium-hidrogén-szulfit
HU 214 361 Β (C) komponens hozzáadásának kezdetéig, a (C) komponens hozzáadása utáni keverési idő és az (A) és (B) komponensek kondenzációjának kezdetétől a (C) komponens hozzáadása utáni keverés leállításáig eltelt teljes reakcióidő (a továbbiakban „teljes reakcióidő”)].
83—111. számú kondenzációs termékek előállítása A kísérletek mindegyikét a 66. számú kondenzációs termék fentiekben ismertetett előállítási eljárásával folytatjuk le azzal a különbséggel, hogy (A—1) és (A 2) aromás aminvegyületként és (B) kinonvegyületként, valamint (C) reakciógátló szerként a21.,23.és25. táblázatban megadott vegyületeket, oldószerként a 22., 24. és 26. táblázatban megadott oldószereket alkalmazzuk a 22., 24. és 26. táblázatban ismertetett körülmények között [összes koncentráció, (A-1):(A:2):(B):(C) tömegarány, reakcióhő5 mérséklet, a (C) komponens hozzáadásáig eltelt idő, az (A) és (B) komponensek kondenzációs konverziója a (C) komponens hozzáadásának kezdetéig, a (C) komponens hozzáadása utáni keverési idő és teljes reakcióidő].
A 92-95. számú kondenzációs termékek előállítását (A) aromás aminként csak (A-l) aromás aminvegyület alkalmazásával végezzük.
20. táblázat
Kondenzáció· tar- oldószer (A-1)+(A-2)+ +(B)+(C) öaaz.a konc. (töiwat 1 (A-l):{A-2)i (B):(C) rtöm.ar.1 Reakclóhff- mársóklet r°ci A <c> hozzáadásáig eltelt idff fői Kondanztclö konverzió r% i Teljes reakcióidő rói Keverési id® (61
nékazím rtöm.ar.1
66. metanol:víz (90:10) 2,0 250:100: 50:100 40 10 97 20 10
67. metanol:víz (90:10) 1,0 500:100:100:200 100 10 97 15 5
68. metanol:víz (90:10) 1,0 500:100:200:200 100 8 85 10 2
69. metanol:víz (90:10) 0,5 500:100: 50:100 150 8 95 10 2
70. metanol:víz (90:10) 2,0 200:100: 50: 50 50 10 94 15 5
71. metanol:víz (60:40) 3,0 100: 50:150: 30 60 10 95 15 5
72. metanol:víz (70:30) 3,0 100: 30:200: 50 50 10 90 15 5
73. metanol:víz (70:30) 3,0 100: 30:200: 50 50 10 87 15 5
74. metanol:víz (80:20) 2,0 200:100:100:100 50 10 87 20 10
75. metanol:víz (80:20) 1,0 100:100: 50: 50 50 10 88 15 5
76. metanol:víz (80:20) 5,0 100: 50: 30: 50 100 8 82 10 2
77. metanol:víz (80:20) 2,0 200:100: 50:100 150 8 97 20 12
78. metanol:víz (50:50) 2,0 150:100: 50: 30 50 30 86 40 10
79. metanol:víz (70:30) 2,0 50:100: 50: 50 30 10 96 20 10
80. metanol:víz (60:40) 3,0 100: 50:200: 50 70 10 96 20 10
81. metanol:víz (60:40) 3,0 100: 50:100: 30 50 10 92 20 10
82. metanol:víz (60:40) 3,0 100: 20:100: 30 50 10 95 20 10
21. táblázat
Kende rtzft- cióe tér- rnékszAín (A) aromás aminveavület (B) kinon- veavület (C) reakciógátló szer
(A-l) (A-2)
83. p-amino-fenol 4-amino-difenil-amin p-benzokinon pirogallol
84. p-amino-fenol 1,8-diamino-naftalin o-benzokinon fenol
85. 4-nitro-2-amino-fenol m-fenilén-diamin p-benzokinon katechol
86. 2-nitro-4-araino-fenol 2,3-diamino-toluol a-naftokinon β-naftol
87. m-amino-fenol p-fenilén-diamin a-naftokinon rezorcinol
88. p-amino-szalicilsav 4-amino-difenil-amin p-benzokinon pirogallol
89. p-amino-fenol 1,8-diamino-naftalin durokinon hidroxi-benzoesav
90. p-amino-benzoesav 4-amino-difenil-amin a-naftokinon hidrokinon
91. p-amino-fenol 4,4'-diamino-difenil- -amin Juglone a-naftol
92 . p-amino-szalicilsav Lawson 2,7-dihidroxi-naftalin
93. m-amino-fenol —- p-benzokinon pirogallol
94. p-amino-fenol a-naftokinon hidroxi-hidrokinon
95. o-amino-fenol o-benzokinon rezorcinol
HU 214 361 Β
22. táblázat
Kondenzációs terméke záa oldószer ítöm.ar.1 (A-l) + (A-2) + +(B)+(C) ÖBSzee konc. rtömeo»1 (A-l).<A-2). (B):(C) Itöra.ar.1 Roakcióhő- mérséklet CC1 A (C) hozzáadásáig eltelt idő tói Kondenzáció konverzió r*i Teljes reakcióidő í 6) Keverési idő íól
83. metanol 2,0 100: 50: 20: 30 40 10 92 50 40
84. metanol 2,0 100: 50: 20:100 50 5 90 50 45
85. metanol: (80:20) víz 2,5 100:100: 10:100 30 10 93 50 40
86. metanol 1,5 100:200: 20:200 60 20 78 50 30
87. metanol 1,5 100: 50: 50: 50 100 10 89 50 40
88. metanol 1,5 100:100: 50: 50 80 5 79 50 45
89. metanol 1,0 100:150: 10:100 30 3 82 50 47
90. metanol 1,0 100:100: 10:100 30 5 78 50 45
91. metanol 1,0 100:100: 20: 50 30 10 80 50 40
92. metanol 1,5 100: - : 20: 50 60 10 87 50 40
93. metanol 2,0 100: - : 20: 50 60 5 95 50 45
94. metanol 1,0 100: - : 50: 50 50 5 94 50 45
95. metanol 2,0 100: - : 20:100 40 5 90 50 45
23. táblázat
Kondenzáció» t«r- (A1 aromás aminveavület (B) kinonveevület (C) reakciógátló szer
ÍA-1) ÍA-2)
96. p-ami.no-fenol 4-amino-difenil-amin p-benzokinon nátrium-hidrogén-szulfit
97. 4-amino-2-araino-fenol m-fenilén-diamin a-naftokinon nátrium-tioszulfát
98. m-amino-fenol 2-amino-difenil-arnin p-benzokinon nátrium-szulfid
99. l-amino-5-hidroxi-naf- talin p-fenilén-diamin p-benzokinon nátrium-tioszulfát
100. m-amino-fenol 2-amino-difenil-amin durokinon Rongalit
101. 2,4-diamino-benzol- szulfonsav 4-amino-difenil-amin a-naftokinon Rongálit
102. 3,5-diamino-benzoesav 1,8-diamino-naftalin p-benzokinon ammónium-szulf id
24. táblázat
Kondenzációs tér- oldószer mékszám ftöm.ar.T (A-l)+(A-2)+ össze konc. rtömecrtl <Α-1)ί(Α-2) : B (B)!(C) ReakciÓhö— mérséklet feCl A (C) hozzáadásáig éltéit idff ró! Kondenzáció konverzió r% i Teljes reakcióidő rói Keverési idő rót
töm. ar.l
96. metanol:víz (90:10) 2,0 100: 50 30: 20 30 8 78 30 22
97. metanol:víz (90:10) 2,0 100:100 : 50:100 50 5 83 30 25
98. metanol:víz (90:10) 1,0 100: 30 : 30: 10 30 20 84 30 10
99. metanol:víz (90:10) 1,0 100: 20 : 10: 30 50 25 96 30 5
100. metanol:víz (80:20) 2,0 100:100 :100:100 25 8 75 30 22
101. metanol:víz (60:40) 3,0 100: 50 : 30:200 50 10 87 15 5
102. metanol:víz (60:40) 3,0 100: 50 : 50:100 50 10 89 15 5
HU 214 361 Β
25. táblázat
Kondenzációs tér- mékszós (A) aromás aminveovület (B) kinonvecrvület (C) reakciógátló szer
(A-l) (A-2)
103. p-amino-fenol 4-amino-difenil-amin p-benzokinon mimóza tannin
104. m-amino-fenol 1,8-diamino-naftalin 1,4-naftokinon lignin
105. p-amino-benzoesav o-fenilén-diamin durokinon tara tannin
106. p-amino-szalicilsav 1,8-diamino-naftálin p-benzokinon mangrove tannin
107. p-amino-szulfonsav 4-anino-difenil-amin 1,4-naftokinon lignin
108. p-amino-fenol m-fenilén-diamin 2-hidroxi-l,4- -naftokinon mimóza tannin
109. p-amino-fenol 1,8-diamino-naftalin p-benzokinon perzimmon tannin
110. 3,5-diamino-benzoesav 4-amino-difeni1-amin a-naftokinon kínai gallotannin
111. 2,5-diamino-benzol- szulfonsav m-fenilén-diamin p-benzokinon mirobalan tannin
26. táblázat
Kondenzációs tér- oldószer <A-l)+(A-2)+ +(B)+(C) ÖBSZ· konc. rtömect1 (A-l):(A-2): ftöm.ar.1 Reakcióhd- mérséklet [•Cl A (C) hozzáadáséig eltelt idd íól Kondenzáció konverzió r»l Teljee reakcióidéi [ól Keverési idd [ól
méksz&m ftöm.ar.l
103. metanol:víz (70:30) 2,5 . 100: 20: 30:100 40 20 93 50 30
104. metanol:víz (80:20) 1,0 100: 10: 50:200 20 20 94 50 30
105. metanol:víz (90:10) 2,0 100: 50: 10:100 50 30 92 50 20
106. metanol:víz (90:10) 1,5 100: 50: 10: 50 50 45 98 50 5
107. metanol:víz (90:10) 1,5 100: 10: 50: 50 50 10 95 50 40
108. metanol:víz (70:30) 2,0 100: 20: 50: 50 40 10 91 50 40
109. metanol:víz (70:30) 2,0 100: 20: 50: 50 40 10 93 50 40
110. metanol:víz (70:30) 3,0 100: 20:200:100 40 10 88 15 5
111. metanol:víz (70:30) 3,0 100: 40:200:100 40 15 94 20 5
7. példa (701-746. számú kísérlet)
A kísérletek mindegyikét egy 1000 literes, keverővei ellátott, saválló acél polimerizációs edényben végezzük a következő polimerizálással.
Először a 27. és 28. táblázatban megadott körülmények (oldószer összetétel, koncentráció és pH) között, és oldószer és alkálikus vegyület alkalmazásával polimer lerakódásgátló szert állítunk elő.
Ezt a polimer lerakódásgátló készítményt a polimerizációs edény belső falára, keverő tengelyére, keverő késeire és a monomerrel érintkező egyéb felületekre alkalmazzuk. A felvitt polimer lerakódás gátló szert 40 °C-on, 15 percig melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A bevonattal ellátott polimerizációs edényben lefolytatott polimerizálás kivitelezését az 1. példa szerinti eljárással végezzük. A képződött polimert a polimerizálás befejezése után a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. Ezután a polimerizációs edény belsejét a gyantamaradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosá55 sig terjedő periódust 100-szor megismételjük. A 100. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét úgy, hogy az 1. példában ismertetett eljárással meghatározzuk polimerizáció alatt a folyadékfázisban lévő felületen, valamint a gáz-folyadék határfelület kör60 nyezetében lévő felületeken lévő lerakodott polimer
HU 214 361 Β
27. táblázat
Kíkir- lat .Polimer lerakódásaátld készítmény
Kondenzáció· tar- Oldószer ítöeeflerinyj Koncent- ráló Átkeli kút vegyidet P*
701. 66. víz:metanol (90:10) 0/3 NaOH 9/0
702. 67. víz:metanol (80:20) 0,5 NaOH 9,5
703. 68. víz:metanol (80:20) 0,1 KOK 10,0
704. 69. víz:metanol (80:20) 0,05 KOH 10,0
705. 70. vízzmetanol (90:10) 0,2 NaOH 9,0
706. 71. vlr:metanol (80:20) 0,3 NaOH 9,0
707. 72. vízzmetanol (80:20) 0,3 etilén-diamin 9,5
708. 73. vízzmetanol (80:20) 0,3 KOH 9,0
709. 74. vízzmetanol (90:10) 0,3 NaOH 8,5
710. 75. vlz:netanol (90:10) 0,3 NaOH 9,0
711. 76. vízzmetanol (80:20) 0,5 etilén-diamin 9,0
712. 77. víz:metanol (80:20) 0,2 trietanol-amin 10,0
713. 78. vízzmetanol (70:30) 0,2 NaOH 11,0
714. 79. víz metanol (60:40) 0,2 NaOH 12,0
715. 80. víz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 9/5
716. 81. víz:netanol (80:20) 0,3 KOH 9/5
717. 82. vízzmetanol (80:20) 0,3 etilén-diamin 9,5
718. 83. vízzmetanol (70:30) 0,3 trietanol-amin 8,5
719. 84. vízzmetanol (80:20) 0,3 NaOH 9,0
720. 85. vízzmetanol (80:20) 0,3 etilén-diamin 9,5
721. 86. vízzmetanol (80:20) 0,2 KOH 10,0
722. 87. vízzmetanol (80:20) 0,1 KOH 10,0
723. 88. víz;metanol (80:20) 0,3 KOH 10,0
28. táblázat
Klár- iét Polimer lerakódásgátló készítmény
Kandmzi- eló* tar- éksti· Oldóazar (taaeHrtny) Korcvit- réciS («tedd Alkálikul vegyült: 1*
724. 89. vízzmetanol (70:30) 0,3 etilén-diamin 11,0
725. 90. vízzmetanol (90:10) 0,3 NaOH 11,0
726. 91. vízzmetanol (60:40) 0,3 NaOH 11,5
727. 92. vlz:metanol (50:50) 0,3 NaOH 12,0
728. 93. vlz:»etanol (70:30) 0,2 NaOH 12,0
729. 94. vízzmetanol (70:30) 0,2 trietanol-amin 9,0
730. 95. vízzmetanol (70:30) 0,3 trietanol-amin 9,0
731. 96. vízzmetanol (80:20) 0,2 etilén-diamin 10,0
732. 97. vízzmetanol (80:20) 0,2 etilén-diamin 10,0
733. 98. vízzmetanol (70:30) 0,3 etilén-diamin 9,0
734. 99. vlz:metanol (70:30) 0,2 NaOH 9,0
735. 100. vízzmetanol (80:20) 0,2 NaOH 10,0
736. 101. vízzmetanol (90:10) 0,3 NaOH 9,0
737. 102. vízzmetanol (90:10) 0,3 etilén-diamin 9,5
738. 103. vízzmetanol (80:20) 0,3 NaOH 9,5
739. 104. vízzmetanol (80:20) 0,3 NaOH 11,5
740. 105. vízzmetanol (90:10) 0,2 tr i etanol-ami n 10,0
741. 106. vízzmetanol (80:20) 0,2 etilén-diamin 9,0
742. 107. vízzmetanol (70:30) 0,2 monoetanol-amin 8,0
743. 108. vízzmetanol (80:20) 0,3 NaOH 9,5
744. 109. vízzmetanol (80:20) 0,3 NaOH 9,5
745. 110. vízzmetanol (90:10) 0,3 NaOH 10,0
746. 111. vízzmetanol (80:20) 0,3 NaOH 9,5
mennyiségét. A kísérletekben előállított polimerek halszemképződését a lemezzé feldolgozott polimerben, az 1. példában ismertetett eljárással mérjük.
A kezdeti elszíneződés és az L fényesség mutatószám mérését is a lemezzé feldolgozott polimer alkalmazásával, az 1. példában ismertetett eljárással végezzük.
A kapott eredményeket a 29. és 30. táblázatban foglaljuk össze.
8. példa (801-844. számú kísérlet)
A kísérletek mindegyikét egy 20 literes, keverővei ellátott, saválló acél polimerizációs edényben folytatjuk le a következők szerint végzett polimerizálással.
Először a 31. és 32. táblázatban megadott körülmények (oldószer összetétel, koncentráció és pH) között, és oldószer és alkálikus vegyület alkalmazásával polimer lerakódásgátló szert állítunk elő.
29. táblázat
Kísér- III szó· A 100. polimerizáclés periódus utáni eredmények
lerakódás mennyisén Γα/η1! hal· azea »zia L érték
Folyadék fizit A git-folyadók fizik hatirfalúlate kóröl
701. 0 21 7 72,7
702. 0 25 8 72,7
703. 0 24 7 72,7
704. 1 32 9 72,6
705. 0 28 8 72,6
706. 0 17 7 72,7
707. 0 20 8 72,7
708. 0 16 7 72,7
709. 0 21 7 72,6
710. 0 26 8 72,7
711. 0 26 7 72,5
712. 0 27 8 72,7
713. 0 25 8 72,7
714. 0 20 7 72,7
715. 0 22 8 72,7
716. 0 21 8 72,7
717. 0 18 8 72,7
718. 0 24 7 72,7
719. 0 26 8 72,6
720. 0 24 7 72,6
721. 0 23 7 72,5
722. 0 28 8 72,5
723. 0 25 8 72,7
30. táblázat
(fair- lat izén A 100. DolísierMciós periódus utáni eredménvek
lerakódás mennyiség fa/nPI hal- sz·· szte L érték
Folyadék fizi· A git-folyadók fizik tietirfelOlete kóröl
724. 0 23 7 72,6
725. 0 21 7 72,6
726. 0 27 8 72,5
727. 0 62 24 72,5
728. 0 73 24 72,5
729. 0 81 26 72,5
730. 0 75 25 72,5
731. 0 20 7 72,7
732. 0 22 8 72,5
733. 0 20 7 72,5
734. 0 21 7 72,6
735. 0 28 8 72,5
736. 0 17 7 72,6
737. 0 20 8 72,7
738. 0 18 7 72,7
739. 0 25 8 72,6
740. 0 27 9 72,6
741. 0 20 7 72,6
742. 0 26 8 72,6
743. 0 30 9 72,5
744. 0 28 9 72,5
745. 0 16 7 72,6
746. 0 18 8 72,6
Ezt a polimer lerakódásgátló készítményt a polimerizációs edény belső falára, keverő tengelyére, keverő késeire és a monomerrel érintkező egyéb felületekre alkalmazzuk. A felvitt polimer lerakódásgátló szert 40 °C-on, 15 percig melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
HU214 361 Β
31. táblázat
Kísér- let Polimer lerakődSsaitló készítmény
Kondenzációs tcr* Oldószer (ttaegsrény) Koncent- ráció Alksltkus vegyület pH
801. 66. víz:metanol (80:20} 0,3 NaOH 9,0
802. 67. víz:metanol (70:30) 0,2 NaOH 9,5
803. 68. víz:metanol (60:40) 0,2 NaOH 9,5
804. 69. víz:metanol (50:50) 0,2 NaOH 10,0
805. 70. víz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 10,0
806. 71. vlz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 9,5
807. 72. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 9,5
808. 73. viz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 10,0
809. 74. víz:metanol (70:3 o) 0,3 NaOH 9,0
810. 75. víz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 9,0
811. 76. víz:metanol (80:20) 0,2 etilén-dianin 10,5
812. 77. víz:metanol (80:20) 0,2 trietanol-amin 10,5
813. 78. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 10,5
814. 79. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 11,0
815. 80. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 9,5
816. 81. vlz:metanol (90:10) 0,3 NaOH 11,0
817. 82. víz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 11,0
818. 83. víz:metanol (70:30) 0,2 trietanol-amin 10,0
819. 84. vlz:metanol (70:30) 0,2 NaOH 11,5
820. 85. víz:metanol (80:20) 0,3 KOH 11,0
821. 86. víz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 8,5
822. 87. víz:metanol (50:50) 0,3 dietanol-amin 8,0
32. táblázat
Kísér- let
Kondenzáció· tar* Oldószer ttÓMflerényl Kencent- rtctó Alkálikul wgyütet
823. 88. vlz:metanol (30:70) 0,5 dietanol-amin 12,0
824. 89. vizzmetanol (50:50) 0,2 dietanol-amin 8,5
825. 90. vlz:metanol (80:20) 0,1 étilén-diamin 10,0
826. 92. viz:metanol (80:20) 0,2 KOH 10,0
827. 93. víz:metanol (80:20) 0,2 trietanol-amin 11,0
828. 94. vlz:metanol (70:30) 0,2 étilén-diamin 11,0
829. 95. viz:metanol (70:30) 0,2 NaOH 9,5
830. 96. víz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 9,5
831. 97. vlz:metanol (80:20) 0,3 KOH 9,5
832. 98. vlz:metanol (70:30) 0,2 NaOH 12,0
833. 99. viz:metanol (70:30) 0,2 monoetanol-amin 12,0
834. 101. viz:metanol (00:20) 0,3 NaOH 11,0
835. 102. víz:metanol (B0:20) 0,3 NaOH 10,5
836. 103. vlz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 10,0
837. 104. víz:metanol (70:30) 0,2 NaOH 9,0
838. 105. vízmetanol (70:30) 0,2 NaOH 8,5
839. 106. víz·metanol (90:10) 0,3 éti. lén-diamin 10,0
840. 107. viz:metanol (90:10) 0,3 etilén-diamin 11,0
841. 108. viz:metanol (80:20) 0,3 NaOH 10,0
842. 109. víz metanol (80:20) 0,3 NaOH 10,0
843. 110. víz metanol (90:10) 0,3 NaOH 9,5
844 . 111. víz metanol (90:10) 0,3 NaOH 10,0
A bevonattal ellátott polimerizációs edényben lefolytatott polimerizálás kivitelezését a 2. példa szerinti eljárással végezzük. A képződött polimert a polimerizálás befejezése után a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. Ezután a polimerizációs edény belsejét a gyantamaradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 50-szer megismételjük. Az 50. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét úgy, hogy az 1. példában ismertetett eljárással meghatározzuk polimerizáció alatt a folyadékfázisban lévő felületen, valamint a gáz-folyadék határfelület környezetében lévő felületeken lévő lerakodott polimer mennyiségét.
A kezdeti elszíneződés és az L fényesség mutatószám mérését is a lemezzé feldolgozott polimer alkalmazásával, a 2. példában ismertetett eljárással végezzük.
A kapott eredményeket a 33. és 34. táblázatban foglaljuk össze.
34. táblázat
Kísér- let szón Az 50. polimerizéciőa periódus utáni eredmények
lerakódás mennviséq Γα/n»1 L érték
Folyadék fétis A gét-folyadék fájl» határfelülete körűi
823. 0 22 85,2
824. 0 25 85,7
825. 3 43 85,6
826. 8 78 85,6
827. 6 65 B5,6
828. 8 76 85,6
829. 7 71 85,4
830. 0 21 85,6
831. 1 30 85,6
832. 1 24 85,6
833. 1 26 85,5
834. 0 17 85,6
835. 0 15 85,6
836. 0 18 85,6
B37. 0 21 85,6
838. 0 22 85,6
839. 0 20 85,6
840. 0 23 85,6
841. 1 41 85,5
842. 1 36 85,5
843. 0 16 85,6
844 . 0 15 85,6
9. példa (901-923. számú kísérlet)
A kísérletek mindegyikét egy 1000 literes, keverővei ellátott, saválló acél polimerizációs edényben folytatjuk le a következők szerint végzett polimerizálással.
Először a 35. és 36. táblázatban megadott körülmények között (oldószer összetétel, összes koncentráció és pH), (F) kondenzációs termék, (D) vízoldható polimer vegyület, (E) kolloid szilícium-oxid és/vagy alkálifém-szilikát, oldószer és alkálikus vegyület alkalmazásával polimer lerakódásgátló szert állítunk elő. Az ebben és a következőkben ismertetésre kerülő 10-12. példákban alkalmazandó kolloid szilícium-oxidokat (a 35., 36., 40^4-2., 46., 47. és 52. táblázatban a-g jelű anyagokat) a 39. táblázatban foglaljuk össze.
A polimer lerakódásgátló készítményt a polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyre, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre alkalmazzuk. A felvitt polimer lerakódásgátló szert 40 °C-on, 15 percig melegítve megszárítjuk, majd a kapott bevonatot vízzel mossuk.
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edényben a polimerizálást az 1. példa szerinti eljárással folytatjuk le. A polimerizáció befejezése után a polimerizációs edényből a kapott polimert eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. A polimerizációs edény belsejét a monomer maradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig teqedő periódust 100-szor megismételjük. A 100.
HU 214 361 Β
35. táblázat
Polimer leraködáscr&tlö készítménv
Kísér- (F) Kondsn- (D) Vlzold- (E) Kolloid P)+(D)+(E) (F)8(D>!(1> Alkálikus
Let záció* tsr- ható polimer szillcium-oxid oldószer ossz.konc. [töm.ar.] vegyület
szácn mékszám vegyület ée/vagy alkáli* fém-szilikát [töm.ar.] [tömeg*] (PH)
901. 44. víz:metanol (90:10) 0,2 NaOH (9,5)
902. 54. - víz:metanol (90:10) 0,2 - NaOH (9,5)
903. 60. - viz:metanol (90:10) 0,2 - KOH (10,0)
904. 64. - viz:metanol (80:20) 0,3 - KOH (10,0)
905. 56. - - viz:metanol (90:10) 0,3 - NaOH (11,0)
906. 58. - vlz:metanol (90:10) 0,3 - NaOH (11,0)
907. 20. poli(vinil-pirrolidon) a víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:100 NaOH (9,5)
908. 23. zselatin c viz:metanol (90:10) 0,3 100:100:100 NaOH (9,5)
909. 28. poli(vinil- -alkohol) b víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:100 KOH (9,5)
910. 31. pektin a vlz:roetanol (90:10) 0,3 100:200:100 KOH (9,5)
911. 32. poliakrilát b víz:metanol (90:10) 0,3 100:100:200 KOH (10,5)
912. 33. poli(vinil-pirrolidon) c víz:metanol (90:10) 0,3 100: 30:100 KOH (10,5)
36. táblázat
Kísér- let szám (F) Kondenzációs terméke zám Polimer leraködásaátló készítménv
(D) Vízoldható polimer vegyület (E) Kolloid szilícium-oxid ée/vagy alkáli fém-szilikát oldószer [töm.ar.] (F) + <D>+ (B) ossz.konc. [tömegt] (F)l[D)t(E> [töm.ar.] Alkálikus vegyület (PH)
913. 46. zselatin a víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:100 KOH (9,5)
914. 47. zselatin b zíz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:200 NaOH (9,5)
915. 50. zselatin b /iz:metanol (90:10) 0,3 100:100:100 NaOH (9,5)
916. 52. pektin c vlz:metanol (90:10) 0,3 100:100:300 NaOH (10,0)
917. 54. kazein c víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:300 NaOH (11,0)
918. 62. poli(vinil- -pirrolidon) a víz:metanol (80:20) 0,3 100:100:100 KOH (11,0)
919. 64. poli(vinil-alkohol) a víz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:200 KOH (12,0)
920. 57. zselatin b víz:metanol (80:20) 0,3 100: 20:100 KOH (12,0)
921. 58. zselatin f víz:metanol (80:20) 0,3 100: 20: 50 KOH (11,0)
922. 59. zselatin c viz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:200 KOH (11,0)
923. 41. zselatin a víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:100 KOH (9,5)
periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét úgy, hogy az 1. példában ismertetett eljárással meghatározzuk polimerizáció alatt a folyadékfázisban 50 lévő felületen, valamint a gáz-folyadék határfelület környezetében lévő felületeken lévő lerakodott polimer mennyiségét. A kísérletekben előállított polimerek halszemképződését a lemezzé feldolgozott polimerben, az 1. példában ismertetett eljárással mérjük.
A kezdeti elszíneződés és az L fényesség mutatószám mérését is a lemezzé feldolgozott polimer alkalmazásával, az 1. példában ismertetett eljárással végezzük.
A kapott eredményeket a 37. és 38. táblázatban foglaljuk össze.
37. táblázat
á 100. polimerizációs periódus utáni eredmények
Kfeér- lerakódás annviséa Γα/η21
tét folyadék A íáz-fölyédék Miié . hit- L
Mán lázit határfelülete körül szén szán értik
901. 0 235 26 71,9
902. 0 245 27 71,8
903. 0 220 26 71,2
904. 0 215 24 71,1
905. 0 220 25 71,2
906. 0 210 24 71,2
907. 0 38 8 72,5
908. 0 54 10 72,5
909. 0 42 8 72,5
910. 0 55 10 72,4
911. 0 41 8 72,4
912. 0 47 9 72,4
HU 214 361 Β
38. táblázat
Kolloid szillciun- -oxid Kolloid szencsék szeracseátmérSje negjegyzés *1
a 5 - 7 μη Snovtex CXS-9 *2
b 7 - 9 μη Snovtex s *2
c 10 - 20 μη Snovtex 0 *2
d 10 - 20 μη metanol
szillciua-oxid szol
e ΙΟ - 20 μη etilén-glikol
szilícium-oxid szol
f 10 - 20 μη Snovtex N *2
9 10 - 20 μη Snovtex C *2
* 1 = Mindegyik termék Nissan Chemical Industries, Ltd. gyártmány *2 = Kereskedelmi nevek
10. példa (1001-1040. számú kísérlet)
Mindegyik kísérletben polimer lerakódásgátló szert 30 állítunk elő a 40—42. táblázat szerinti (F) kondenzációs termék, (D) vízoldható polimer vegyület, (E) kolloid szilícium-oxid és/vagy alkálifém-szilikát, oldószer és alkálikus vegyület alkalmazásával, a megadott körülmények [oldószer összetétel, összes koncentráció, (F):(D):(E) tömegarány és pH].
A polimer lerakódásgátló készítményt a polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyre, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre alkalmazzuk. A felvitt polimer lerakódásgátló szert 40 °C-on, 15 percig melegítve megszárítjuk, majd a kapott bevonatot vízzel mossuk.
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edényben a polimerizálást az 1. példa szerinti eljárással folytatjuk le. A polimerizáció befejezése után a polimerizációs edényből a kapott polimert eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. A polimerizációs edény belsejét a monomer maradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 150-szer megismételjük.
A 150. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét úgy, hogy az 1. példában ismertetett eljárással meghatározzuk polimerizáció alatt a folyadékfázisban lévő felületen, valamint a gáz-folyadék határfelület környezetében lévő felületeken lévő lerakodott poli25 mer mennyiségét. A kísérletekben előállított polimerek halszemképződését a lemezzé feldolgozott polimerben, az 1. példában ismertetett eljárással mérjük. A kezdeti elszíneződés és az L fényesség mutatószám mérését is a lemezzé feldolgozott polimer alkalmazásával, az 1. példában ismertetett eljárással végezzük.
A kapott eredményeket a 43. és 45. táblázatban foglaljuk össze.
40. táblázat
Kísér- let szén (Γ) Kondenzációs teroékszám Polimer lerakód&sgátló készítmény
(D) VIzold- (E) Kolloid oldószer [töm.ar.] (F)+(D)+(E) ossz.konc. [tömeg»] (F)»(D)i(E) (töm.ar.) Alkálikus vegyület (PH)
ható polimer vegyület szilicium-oxid és/vagy alkáli fém-azilikát
1001. 83. - víz:metanol (90:10) 0,2 NaOH (9,0)
1002. 103. - - víz:metanol (90:10) 0,2 - NaOH (9,0)
1003. 96. - víz:raetanol (80:20) 0,3 - KOH (9,5)
1004. 66. - víz:metanol (80:20) 0,3 - KOH (9,5)
1005. 67. - * vízsmetanol (70:30) 0,3 - KOH (10,0)
1006. 72. - vlz:metanol (70:30) 0,3 - KOH (10,5)
1007. 73. - vlz:metanol (70:30) 0,3 - KOH (11,0)
1008. 83. zselatin a víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:200 NaOH (9,0)
1009. 103. poli(vinil- -alkohol) a viz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:100 NaOH (9,0)
1010. 96. poli(vinil- -pírrolidon) c vlz:metanol (80:20) 0,3 100:100:300 KOH (9,5)
1011. 70. pektin c víz:metanol (70:30) 0,3 100:100:100 KOH (9,5)
1012. 80. karboxi-rnetll- b -cellulóz víz:metanol (70:30) 0,3 100:100:100 KOH (10,0)
1013. 81. zselatin b víz:metanol (70:30) 0,3 100:200:100 KOH (10,5)
1014. 75. poliakrilát b víz:metanol (70:30) 0,3 100: 50:300 KOH (11,0)
HU 214 361 Β
41. táblázat
1 Polimer lerakódásáétló készítmény
Kísér- let szám (F) Ronda zációe te mókázta 1- (D) Vízold- r- ható polimer vegyület (B) Rollold | sziliclum-oxld oldóazer Óa/vagy alkáli- [töm.ar.] fta-azlllkát (F)+(D)+(E) (F):(D)i(B) Ossz.konc. [töm.ar.] (tömeg*] Alkálikus vegyület (pH)
1015. 45. zselatin vlz:metanol (90:10) 0,2 100:100:200 NaOH (10,0)
1016. 46. hidroxi-etil c víz:metanol (90:10) 0,2 100:200:500 NaOH (10,0)
-cellulóz
1017. 47. poli(vinil-pirrolidon) b víz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:100 KOH (10,0)
1018. 48. kazein f víz:metanol (80:20) 0,3 100:100:200 etilén-di-
anin (10,0)
1019. 49. pektin <3 víz:metanol (80:20) 0,3 100:100:200 NaOH (9,0)
1020. 50. poliakrilát d víz:metanol (90:10) 0,5 100: 30:200 NaOH (9,5)
1021. 60. polifvinil- nátrium-or- víz:metanol (90:10) 0,5 100: 10:200 NaOH (11,0)
-alkohol) toszilikit
1022. 64. karboxi-me- nátrium-me- víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:300 KOH (11,0)
til-cellulóz taszilikát
1023 . 65. zselatin c víz:metanol (80:20) 0,3 100:100:100 KOH (12,0)
1024. 55. zselatin e víz:metanol (80:20) 0,3 100: 20: 50 NaOH (12,0)
1025. 58. zselatin c víz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:200 NaOH (12,5)
1026. 84. poli(vinil- -pirrolidon) d víz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:200 NaOH (9,5)
1027. 86. poli(etilén- b víz:metanol (80:20) 0,3 100:100:100 NaOH (9,5)
-imin)
42. táblázat
Kísér- let (F) Kondei zációs tér Polimer lerakÓdásoátlö készítmény
- <D) Vízold- - ható polimer (B) Kolloid | izilícium-oxid oldószer (F)-t-(D) + (E> (F) x (D) s (E) ösez.konc. [töm.ar.] Alkálikus vegyület
BZta mókázta vegyület És/vagy alkáli- (töm.ar fém-szilikát •1 [tömeg*] (PH)
1028. 87. poliakrilát b víz:metanol (70:30) 0,3 100:100:300 KOH (9,5)
1029. 88. kazein c víz:metanol (70:30) 0,3 100: 50:100 etilén-di- amin (9,5)
1030. 89. zselatin c víz:metanol (90:10) 0,3 100: 30:200 NaOH (9,5)
1031. 103. zselatin a víz:metanol (90:10) 0,5 100:200:100 NaOH (10,5)
1032. 104. zselatin b víz:metanol (90:10) 0,5 100:100:100 NaOH (10,0)
1033. 105. poli(vinil-alkohol) b víz:metanol (90:10) 0,5 100: 40:100 trietanol- -amin (11,0)
1034. 96. poliakrilát b víz:metanol (70:30) 0,5 100: 10:100 NaOH (11,0)
1035. 97. poli(vinil-alkohol) b víz:metanol (90:10) 0,5 100: 50:100 NaOH (11,0)
1036. 66. zselatin a víz:metanol (95: 5) 0,5 100: 50:300 NaOH (11,0)
1037. 67. zselatin c víz:metanol (95: 5) 0,5 100:100:200 NaOH (9,5)
1038. 80. zselatin f víz:metanol (90:10) 0,5 100:100:200 NaOH (9,5)
1039. 93. pektin g víz:metanol (90:10) 0,5 100:100:200 NaOH (9,5)
1040. 95. hidroxi-etil- -cellulóz a víz:metanol (90:10) 0,5 100:100:100 NaOH (9,5)
HU 214 361 Β
43. táblázat
45. táblázat
Kísér- let tzé· A 150. polimerizációs periódus utáni. eredmények
lerakódás mennyiség fq/mJΊ hal- aié· azt· L érték
Folyadék flzia A géz-folyadék fizta hetérfelOlate körül
1001. 2 120 17 72,5
1002. 4 124 18 72,5
1003. 5 133 18 72,4
1004. 4 126 17 72,4
1005. 3 135 19 72,5
1006. 5 142 19 72,4
1007. 4 126 17 72,5
1008. 0 12 6 72,6
1009. 0 10 6 72,6
1010. 0 18 7 72,6
1011. 0 11 6 72,6
1012. 0 14 7 72,6
1013. 0 13 6 72,6
1014. 0 16 7 72,6
A 150. polimerizációs periódus ut&n: eredmények
Kísér· lerakódéi mennyisén Γ cr/m* 1
lat Folyadék A géz-folyadék fizta kai- L
azé· fázis hatérfalülata körül (ZM érték
1028. 0 10 6 72,6
1029. 0 13 7 72,5
1030. 0 11 6 72,5
1031. 0 14 7 72,5
1032. 0 14 7 72,5
1033 . 0 9 6 72,6
1034. 0 8 5 72,6
1035. 0 12 6 72,6
1036. 0 15 7 72,5
1037. 0 10 6 72,6
1038. 0 9 6 72,6
1039. 0 31 8 72,5
1040. 0 35 9 72,6
44. táblázat
Kitér- Itt azé· A 150. polimerizációs periódus utAni eredmények
lerak6d&s mennyiség Γσ/η>Ί hal- tZCB szén L érték
Folyadék fázis A gél-folyadék fázis határfelülete körül
1015. 0 80 13 72,4
1016. 0 84 14 72,3
1017. 0 91 15 72,4
1018. 0 97 16 72,4
1019. 0 83 14 72,3
1020. 0 80 13 72,3
1021. 0 80 13 72,4
1022. 0 85 14 72,4
1023. 0 98 17 72,4
1024. 0 92 15 72,4
1025. 0 95 16 72,4
1026. 0 10 6 72,6
1027. 0 13 7 72,5
11. példa (1101-1121. számú kísérlet)
A kísérletek mindegyikét egy 20 literes, keverővei ellátott, saválló acél polimerizációs edényben végezzük a következők szerint végzett polimerizálással.
Először a 46. és 47. táblázatban megadott körülmények (oldószer összetétel, összes koncentráció és pH) között és (F) kondenzációs termék, (D) vízoldható poli15 mer vegyület, (E) kolloid szilícium-oxid és/vagy alkálifém-szilikát, oldószer és alkálikus vegyület alkalmazásával polimer lerakódásgátló szert állítunk elő.
Ezt a polimer lerakódásgátló szert a polimerizációs edény belső falára, keverő tengelyére, keverő késeire és a monomerrel érintkező egyéb felületekre alkalmazzuk. A felvitt polimer lerakódásgátló szert 40 °C-on, 15 percig melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A bevonattal ellátott polimerizációs edényben lefoly25 tatott polimerizálás kivitelezését a 2. példa szerinti eljárással végezzük. A képződött polimert a polimerizálás befejezése után a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. Ezután a polimerizációs edény belsejét a gyantamaradék eltávolí30 tására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 50-szer megismételjük.
Az 50. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét úgy, hogy az 1. példában ismertetett eljá35 rással meghatározzuk polimerizáció alatt a folyadékfá46. táblázat
Kísér- let szára <K) Kondenzációé ter- oékBzám Polimer lerakődásgátlő készítmény
(D) Vízoldható polimer vegyület (B) Kolloid | azilícium-oxid oldószer (F)+(D)+(E) őssz.konc, [tömeg*] (F):(D):(B) [töm.ar.) Alk&likus vegyület (PH)
és/vagy alk&l fém-Bzilikát [töm.ar.}
1101. 45. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH (9,0)
1102. 50. - - vízrmetanol (90:10) 0,3 - NaOH (9,5,
1103. 53. - - víz:metanol (90:10) 0,3 - NaOH (9,5)
1104. 64. - - víz:metanol (90:10) 0,3 - NaOH (10,0)
1105. 56. - - víz:metanol (90:10) 0,3 - NaOH (10,0)
1106. 18. zselatin a víz:metanol (80:20) 0,3 100:100:200 NaOH (9,5)
1107. 19. pektin b víz:metanol (95: 5) 0,3 100: 30:100 NaOH (9,5)
1108. 24. poli(vinil- -pirrolidon) a viz:metanol (90:10, 0,3 100:200:100 KOH (10,0)
1109. 25. zselatin c víz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:200 KOH (10,0)
1110. 29. poli(vinil- -alkohol) c víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:100 etilén-diaiéin (10,5)
Ilii. 32. poliakrilát a víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50: 50 etilén-di- amin (10,5)
HU 214 361 Β
47. táblázat
Kísér- (F) Konden- --Polimer lerakódáscrátlő készítmény
(D) Vízold- (K) Kolloid | ;F)+(D)+(B) (F):(D):(S) Alkálikus
lat •zén z&ciös ter- méksz&m ható polimer vegyület szilícium-oxid oldószer íe/vagy alkáli- [töm.ar.] fám-szllikát ossz.konc. [tűmegt J [töm.ar.] vegyület (PH>
1112. 45. zselatin a víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:200 NaOH (10,0)
1113. 50. poli(vinil-alkohol) c víz:metanol (90:10) 0,5 100: 50:100 NaOH (10,0)
1114. 53. poli(vinil- -pirrolidon) c víz:metanol (80:20) 0,5 100:100:100 etilén-di- amin (11,0)
1115. 64. zselatin b viz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:100 KOH (10,0)
1116. 56. kazein b víz:metanol (70:30) 0,3 100: 20: 50 KOK (9,5)
1117. 55. pektin b víz:metanol (95: 5) 0,3 100: 50:100 NaOH (9,5)
1118. 57. poliakril&t b víz:metanol (95: 5) 0,3 100: 50:200 NaOH (9,5)
1119. 58. zselatin a víz:metanol (90:10) 0,3 100: 30:300 NaOH (9,5)
1120. 39. zselatin a vlz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:200 NaOH (10,0)
1121. 40. zselatin a víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:200 NaOH (10,0)
48. táblázat
Kitér- íti txé· Az 50. pollBerizációs periódus utáni eredmények
lerakódás mennyiség fg/a1! L érték
Folyadék fizit A ®4z-folyadék fizit hitirftlülrtt térül
1101. 26 270 83,5
1102. 25 250 83,6
1103. 20 195 83,6
1104. 28 290 83,4
1105. 21 215 83,2
1106. 0 23 85,5
1107. 0 26 85,4
1108. 2 3B 85,4
1109. 1 35 85,5
1110. 0 25 85,5
1111. 0 28 85,4
49. táblázat
((tér- Lót ízte Az 50. polimerizációs periódus utáni eredmények
lerakódt is mennyiség tg/m’l L érték
Folyadék fizit A géz-folyadik fizit hatirfalülat· körül
1112. 1113. 1114. 1115. 1116. 1117. 1118. 1119. 1120. 1121. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 5 5 6 5 7 5 6 5 23 38 85,6 85,6 85,6 85,6 85,2 85,2 85,1 85,1 85.4 85.5
zisban lévő felületen, valamint a gázfolyadék határfelület környezetében lévő felületeken lévő lerakodott polimer mennyiségét. 55
A kezdeti elszíneződés és az L fényesség mutatószám mérését is a lemezzé feldolgozott polimer alkalmazásával a 2. példában ismertetett eljárással végezzük.
A kapott eredményeket a 48. és 49. táblázatban foglaljuk össze. 60
12. példa (1201-1242. számú kísérlet)
Mindegyik kísérletben polimer lerakódásgátló szert állítunk elő az 50-52. táblázat szerinti (F) kondenzációs termék, (D) vízoldható polimer vegyület, (E) kolloid szilícium oxid és/vagy alkálifém szilikát, oldószer és alkálikus vegyület, alkalmazásával, a megadott körülmények között [oldószer összetétel, összes koncentráció, (F):(D):(E) tömegarány és pH].
A polimer lerakódásgátló készítményt a polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyre, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre alkalmazzuk. A felvitt polimer lerakódásgátló szert 40 °C-on, 15 percig melegítve megszárítjuk, majd a kapott bevonatot vízzel mossuk.
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edényben a polimerizálást a 2. példa szerinti eljárással folytatjuk le. A polimerizáció befejezése után a polimerizációs edényből a kapott polimert eltávolítjuk, és az el nem reagált monomert visszanyerjük. A polimerizációs edény belsejét a monomer maradék eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 80-szor megismételjük.
A 80. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét úgy, hogy az 1. példában ismertetett eljárással meghatározzuk polimerizáció alatt a folyadékfázisban lévő felületen, valamint a gáz-folyadék határfelület környezetében lévő felületeken lévő lerakodott polimer mennyiségét.
A kezdeti elszíneződés méréséhez a polimert lemezzé dolgozzuk fel, és az L fényességet a 2. példa szerinti eljárással mérjük.
A kapott eredményeket az 50-55. táblázatban foglaljuk össze.
HU 214 361 Β
50. táblázat
Kísér- let ?zám L_Polimer lerakód&sgátló készítmény
(F) Konden- (D) Vízold- (E) Kolloid szilícium—oxíd és/vagy alkáli fém-flzilík&t oldószer [töm.ar.) (F)+(D)+(E) ÖBsz.konc, [tömegá] (F):(D)s(E> (töm.ar.] Alkálikus vegyület (PH)
zációe tej mékszám T- haté polimer vegyület
1201. 83. víz:metanol (90:10) 0,3 NaOH (9,5)
1202. 106. vlz:netanol (90:10) 0,3 etilén-di- amln (9,5)
1203. 107. - - vlz:metanol (80:20) 0,3 - NaOH (9,5)
1204. 68. - - vlz:metanol (80:20) 0,3 - NaOH (10,0)
1205. 76. - - viz:metanol (80:20) 0,3 - NaOH (10,0)
1206. 77. - - vlz:metanol (80:20) 0,3 - NaOH (10,0)
1207. 83. zselatin a vlz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:100 NaOH (9,5)
1208. 85. poliakril&t c viz:metanol (90:10) 0,3 100: 30:200 KOH (9,5)
1209. 90. poli(vinil- -alkohol) c víz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:100 NaOH (10,0)
1210. 91. kazein b vlz:metanol (80:20) 0,3 100:100:300 NaOH (10,0)
1211. 106. pektin b vlz:metanol (80:20) 0,3 100:100:100 NaOH (10,0)
1212. 107. zselatin a vlz:metanol (80:20) 0,3 100:100: 50 NaOH (10,0)
1213. 50. poliakrilát lítium- triszilikát víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:200 NaOH (10,0)
1214. 51. poli(akril-amid) a vlz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:200 NaOH (10,0)
51. táblázat
Polimer lerakódásaátló szer készítmény
Kísér- let szám (F) Kondenzációs terméke z ám (D) Vízold- ható polimer vegyület (E) Kolloid F)+(D)+(E] ö»»z.konc. [tőiMgl] [töm.ar.] Alkálikus vegyület (pH)
ezilícium-oxid és/vagy alkáli- féra-szilikát oldószer [töm.ar.]
1215. 52. hidroxi-etil d viz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:200 NaOH (10,0)
-cellulóz
1216. 53. pektin nátrium-me- víz:me£anol (90:10) 0,3 íoo: 50:200 NaOH (10,0)
i 1 taszilikát
'1217. 54 . poli(vinil- c víz:metanol (80:20) 0,3 100:100:300 KOH (10,5)
-alkohol)
jl218. 61. zselatin b vlz:metanol (80:20) 0.3 100:100:300 KOH (10,5)
'1219. 62. kazein e víz:metanol (80:20) 0,3 100:100:300 KOH (10,5)
1220. 55. pektin c víz:metanol (80:20) 0,3 100:100:300 KOH (10,5)
1221. 57 . karboxi-metil- c víz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:200 etilén-di-
-cellulóz amin (9,5)
1222. 58 . kazein c víz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:100 trietanol-
-amin (10,5)
1223. 59. zselatin c vízzmetanol (95: 5) 0,5 100: 30:150 NaOH (10,0)
1224. 58. poliakrilát b viz:metanol (95: 5) 0,5 100: 30:150 NaOH (10,0)
1225. 58. poli(vinil- f víz:metanol (95: 5) 0,5 100: 30:150 NaOH (10,0)
-pirrolidon)
1226. 58. zselatin o víz:metanol (95: 5) 0,5 100: 30:150 NaOH (10,0)
1227. 59. zselatin b víz:metanol (95: 5] 0,5 100: 30:150 NaOH (10,0)
1228. 108. zselatin a víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:100 NaOH (10,5)
HU 214 361 Β
52. táblázat
Kísér- let szám 1. (P) Kondenzációs termékszám Polimer lerakódásaátló készítménv
(D) Vízoldható polimer vegyület (E) Kolloid 1 szilícium-oxid és/vagy alkáli fém-szilikát I oldószer [töm.ar.·] F)+(D)+(E) ossz.konc. (tömeg%) (F)ϊ(0)i(E) (töm.ar.] Alkálikus vegyület (PH)
1229. 109. pektin c víz:metanol (90:10) 0,3 100:200:300 NaOH (10,5)
1230. 110. poliakrilát c víz:metanol (90:10) 0,5 100:100:400 NaOH (10,5)
1231. 111. poli(akril- -amid) c víz:metanol (90:10) 0,5 100: 20:100 NaOH (10,5)
1232. 98. hidroxi-etil -cellulóz a víz:metanol (90:10) 0,5 100:100:300 NaOH (10,5)
1233. 99. poliakrilát b vízjjnetanol (80:20) 0,3 100:100: 50 KOH (10,0)
1234. 100. poli(vinil-pirrolidon) b víz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:100 etilén-di- amin (9,5)
1235. 101. poli(vinil- -alkohol) c víz:metanol (80:20) 0,3 100: 50:100 KOH (10,5)
1236. 102. poli(vinil-alkohol) c víz:metanol (90:10) 0,3 100: 50:100 NaOH (11,0)
1237. 67. poli(vinil- -alkohol) d víz:metanol (90:10) 0,3 100:100:200 NaOH (11,0)
1238. 69. zselatin e víz:metanol (90:10) 0,3 100:100:200 NaOH (11,0)
1239. 92. zselatin a iviz:metanol (90:10) 0,3 100:100:200 NaOH (11,0)
1240. 94. zselatin a !viz:metanol (90:10) 0,3 100:100:200 NaOH (10,0)
1241. 94. zselatin a víz:metanol (90:10] 0,3 100:100:200 NaOH (10,0)
1242 . 82. zselatin a víz:metanol (90:10] 0,3 100:100:200 NaOH (10,0)
53. táblázat
55. táblázat
E(Wr· lat ué* _A 80. POllaerizáciÓB neriódng utAni eredmények
lerakódás mennyiség fq/ma1 L érték
Folyadék fázis A gél-folyadék fétis hatérfalülata körül
1201. 4 62 85,3
1202. 5 68 85,3
1203. 5 64 85,3
1204. 7 78 85,2
1205. 6 69 85,3
12 06. 4 57 85,3
1207. 0 7 85,6
1208. 0 5 85,5
1209. 0 6 85,6
1210. 0 5 85,6
1211. 0 8 85,5
1212. 0 5 85,6
1213. 7 103 85,4
1214. 9 114 85,3
Kísér- lat szán A 80. DOlinerizSciős oeriód us utáni eredmények
lerakódás mennyiség fo/m’l L érték
Folyadék fázis A féz-folyadék fázis határfelültta körül
1229. 0 6 85,6
1230. 0 6 85,5
1231. 0 6 85,5
1232. 0 5 85,5
1233 . 0 5 85,6
1234. 0 7 85,5
1235. 0 5 85,6
1236. 0 6 85,5
1237. 0 5 85,6
1238. 0 5 85,6
1239. 0 45 85,2
1240. 1 48 85,1
1241. 0 5 85,6
1242. 0 5 85,6
54. táblázat
Kísér- let tzfcs A 80. polimerizációs periód us utáni eredmények
lerakód* is mennviséo fq/n’l L érték
Folyadék fázis A gáz-folyadék fázis hatérfalülata körül
1215. 8 110 85,3
1216. 10 125 85,2
1217. 6 98 85,4
1218. 8 109 85,3
1219. 5 91 85,3
1220. 10 120 85,3
1221. 5 95 85,4
1222. 8 107 85,3
1223. 6 102 85,4
1224 . 10 124 85,2
1225. B 112 85,3
1226. 6 97 85,3
1227 . 9 121 85,3
1228. 0 5 85,5
. példa
A kísérletet egy 1000 literes, keverővei felszerelt, saválló acél polimerizációs edényben folytatjuk le a következők szerint.
A polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyére, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre a 1213. számú kísérlet szerinti polimer lerakódásgátló szert alkalmazzuk.
A felvitt polimer lerakódásgátló készítményt 10 percig 50 °C-on melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edénybe ezután betáplálunk 400 kg vizet, 260 kg sztirolt, 140 kg akril-nitrilt, 400 kg részlegesen elszappanosított poli(akril-amid) terméket és 1,2 kg a, a’-azo-biszbutironitrilt,
HU 214 361 Β és 90 °C-on, 5 óra alatt lefolytatjuk a polimerizálást. A polimerizálás befejezése után a reakcióedényből kivesszük a polimer terméket és a monomert visszanyerjük. A polimerizációs edény belsejét ezután a maradék gyanta eltávolítására vízzel mossuk.
A bevonatképzéstől a polimerizáláson át a vizes mosásig terjedő periódust 50-szer megismételjük. Az 50. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét az
1. példában ismertetett eljárással. Ebben az esetben a polimerizáció alatt a folyadékban lévő felületeken, illetve a gáz-folyadék fázis határfelület környezetében lerakodott polimer mennyisége 0 g/m2, illetve 12 g/m2.
14. példa
A kísérletet egy 20 literes, keverővei felszerelt, saválló acél polimerizációs edényben folytatjuk a következők szerint.
A polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyére, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre a 1207. számú kísérlet szerinti polimer lerakódásgátló szert alkalmazzuk.
A felvitt polimer lerakódásgátló készítményt 10 percig 50 °C-on melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edénybe ezután betáplálunk 9,5 kg vizet, 240 g nátrium-dodecil-benzolszulfonátot, 15 g terc-dodecil-merkaptánt, 2,1 kg butadiént, 2,8 g metil-metakrilátot, 320 g sztirolt és 16 g kálium-perszulfátot, majd 60 °C-on, 10 óra alatt lefolytatjuk a polimerizálást. A polimerizálás befejezése után a kapott polimert a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és a monomert visszanyerjük. Ezt követően a polimerizációs edény belsejét a maradék gyanta eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 80-szor megismételjük.
A 80. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét az 1. példában ismertetett eljárással. Ebben az esetben a polimerizálás alatt folyadékban lévő felületen 0 g/m2, a gáz-folyadék határfázis környezetében 9 g/m2 polimer rakódik le.
15. példa
A polimerizálást egy 100 literes, keverővei felszerelt, saválló acél autoklávban folytatjuk le a következő eljárással.
A polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyére, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre a 1233. számú kísérlet szerinti polimer lerakódásgátló szert alkalmazzuk.
A felvitt polimer lerakódásgátló készítményt 15 percig 50 °C-on melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edénybe ezután betáplálunk 40 kg vizet, 500 g nem kálium-rodanátot, , 13 kg polibutadién latexet (szilárd anyagtartalom: 45 tömeg%), 9 kg sztirol monomert, 5 kg akril-nitril monomert, 40 g terc-dodecil-merkaptánt és 140 g kumén-hidrogén-peroxidot. Amikor a belső hőmérséklet 47 °C-ra emelkedik, az edénybe 200 g dextrózt, 2 g vas(II)-szulfátot 100 g nátrium-pirofoszfátot adunk, majd 65 °C-on 4 óra alatt lejátszatjuk a polimerizálást. A polimerizálás befejezése után a kapott polimert a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és a monomert visszanyerjük. Ezt követően a polimerizációs edény belsejét a maradék gyanta eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 80-szor megismételjük.
A 80. sarzs után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét az 1. példában ismertetett eljárással. Ebben az esetben a polimerizálás alatt folyadékban lévő felületen 0 g/m2, a gáz-folyadék határfázis környezetében 8 g/m2 polimer rakódik le.
16. példa
A kísérletet egy 20 literes, keverővei felszerelt, saválló acél polimerizációs edényben folytatjuk le a következők szerint.
A polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyére, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre a 1218. számú kísérlet szerinti polimer lerakódásgátló szert alkalmazzuk.
A felvitt polimer lerakódásgátló készítményt 15 percig 50 °C-on melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edénybe ezután betáplálunk 4,0 kg vizet és 6 g nátrium-dodecil-benzolszulfonátot, és az elegyet keverés közben 60 °Con melegítjük. A polimerizációs edény légterét nitrogénre cseréljük, majd betáplálunk 94 g n-butil-akrilátot, 220 g metil-metakrilátot, 5 g akrilsavat és 5 g metakrilsavat, majd ezt követően 1 g ammónium-perszulfátot és 1 g nátrium-hidrogén-szulfitot, és a 60 °C-on végzett keverést további 20 percig folytatjuk.
Ezt követően a reakcióelegybe 3 óra alatt egyenletes sebességgel egy olyan monomer elegyet adunk, amelynek összetétele a következő: 2,1 kg n-butil-akrilát, 4,8 kg metil-metakrilát, 100 g akrilsav és 100 g metakrilsav, 500 g 1 tömeg%-os vizes ammónium-perszulfát oldat, 500 g 1 tömeg%-os vizes nátrium-hidrogén-szulfit oldat és 2,0 kg 25 tömeg%-os poli(oxi-etilén)-nonil-fenil-éter oldat. Az adagolás befejezése után a reakcióelegyet 70 °C-ra melegítjük, és 70 °C-on, 2 óra alatt lejátszatjuk a polimerizálást. A polimerizálás befejezése után a kapott polimert a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és a monomert visszanyerjük. Ezt követően a polimerizációs edény belsejét a maradék gyanta eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 50-szer megismételjük.
Az 50. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét az 1. példában ismertetett eljárással. Ebben az esetben a polimerizálás alatt folyadékban lévő felületen 0 g/m2, a gáz-folyadék határfázis környezetében 13 g/m2 polimer rakódik le.
17. példa
A kísérletet egy 20 literes, keverővei felszerelt, saválló acél polimerizációs edényben folytatjuk le a következők szerint.
HU 214 361 Β
A polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyére, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre a 1236. számú kísérlet szerinti polimer lerakódásgátló szert alkalmazzuk.
A felvitt polimer lerakódásgátló készítményt 10 percig 60 °C-on melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edénybe ezután betáplálunk 4,5 kg vizet, 312 g teljesen elszappanosított poli(vinil-alkohol)-t és 6 g nátrium-karbonátot, és az elegyet keverés közben 65 °C-on melegítjük. Az elegyhez ezután 550 g vinil-acetátot és 550 g 1 tömeg%-os vizes ammónium-perszulfát oldatot adunk, és az elegyet 80 °C-ra melegítjük. Ezután 4 óra alatt, egyenletes sebességgel betáplálunk 5,0 kg vinil-acetátot és 1,0 kg 1 tömeg%-os vizes ammónium-perszulfát oldatot. A vinil-acetát és az ammónium-perszulfát hozzáadása után a reakcióelegyet 90 °C-ra melegítjük, és 90 °C-on, 2 óra alatt lejátszatjuk a polimerizálást. A polimerizálás befejezése után a kapott polimert a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és a monomert visszanyerjük. Ezt követően a polimerizációs edény belsejét a maradék gyanta eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 80-szor megismételjük.
A 80. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét az 1. példában ismertetett eljárással. Ebben az esetben a polimerizálás alatt folyadékban lévő felületen 0 g/m2, a gáz-folyadék határfázis környezetében 5 g/m2 polimer rakódik le.
18. példa
A kísérletet egy 20 literes, keverővei felszerelt, saválló acél polimerizációs edényben folytatjuk le a következők szerint.
A polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyére, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre a 1209. számú kísérlet szerinti polimer lerakódásgátló szert alkalmazzuk.
A felvitt polimer lerakódásgátló készítményt 20 percig 50 °C-on melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edénybe ezután betáplálunk 7,0 kg vizet, 430 g részlegesen elszappanosított poli(vinil-alkohol)-t, 7 g nátrium-pirofoszfátot, és 7 g nátrium-hidrogén-szulfitot, majd az elegyet 50 °C-ra melegítjük. Ezután a reakcióedény légterét kicseréljük nitrogéngázzal, és a reakcióelegyet 70 °C-ra melegítjük. Ezután az edénybe annyi etilént töltünk, hogy a belső nyomás 14 kg/cm2 túlnyomás legyen. Ezt követően 4 óra alatt, egyenletes sebességgel betáplálunk 6,0 kg vinil-acetátot és 1,0 kg 2 tömeg%-os vizes ammóniumperszulfát-oldatot. A vinil-acetát és az ammóniumperszulfát hozzáadása után a reakcióelegyet 80 °C-ra melegítjük, és 3 óra alatt lejátszatjuk a polimerizálást. A polimerizálás befejezése után a kapott polimert a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és a monomert visszanyerjük. Ezt követően a polimerizációs edény belsejét a maradék gyanta eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 80-szor megismételjük.
A 80. periódus után megmétjük a polimer lerakódás mennyiségét az 1. példában ismertetett eljárással. Ebben az esetben a polimerizálás alatt folyadékban lévő felületen 0 g/m2, a gáz-folyadék határfázis környezetében g/m2 polimer rakódik le.
19. példa
A kísérletet egy 20 literes, keverővei felszerelt, saválló acél polimerizációs edényben folytatjuk le a következők szerint.
A polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyére, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre a 1021. számú kísérlet szerinti polimer lerakódásgátló szert alkalmazzuk.
A felvitt polimer lerakódásgátló készítményt 20 percig 60 °C-on melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edénybe ezután betáplálunk egy olyan vizes oldatot, amely 15 liter vízben 1,2 kg 99,4 mol%-ban elszappanosított és 2250 polimerizációs fokú poli(vinil-alkohol)-t tartalmaz. A vizes oldathoz keverés közben hozzáadunk 1 kg 35 tömeg/térfogat%-os koncentrált sósavat. A koncentrált sósav hozzáadása után 10 perccel 800 g butiraldehidet csepegtetünk az elegyhez 15 perc alatt. A reakcióelegyet 60 °C-ra melegítjük, és 3 óra alatt lejátszatjuk a reakciót. A polimerizálás befejezése után a kapott polimert a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és anionomért visszanyerjük. Eztkövetően a polimerizációs edény belsejét a maradék gyanta eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 100-szor megismételjük.
A 100. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét az 1. példában ismertetett eljárással. Ebben az esetben a polimerizálás alatt folyadékban lévő felületen 0 g/m2, a gáz-folyadék határfázis környezetében g/m2 polimer rakódik le.
20. példa
1. Prepolimer előállítás
A prepolimer előállítást a következők szerint végezzük. Egy polimerizációs edénybe betöltünk 6000 g sztirol monomert, 720 g polibutadién gumit, 480 g ásványolajat (CP-50 kereskedelmi nevű, Idemitsui Kosán K.K. gyártmányú termék) és 6000 g n-dodecil-merkaptánt, és a komponenseket 5 óra alatt, 115 °C-on prepolimerré reagáltatjuk.
2. Polimerizálás
A kísérletet egy 20 literes, keverővei felszerelt, saválló acél polimerizációs edényben folytatjuk le a következők szerint.
A polimerizációs edény belső falára, a keverő tengelyére, keverő késekre és a monomerrel érintkező egyéb felületekre a 1020. számú kísérlet szerinti polimer lerakódásgátló szert alkalmazzuk.
A felvitt polimer lerakódásgátló készítményt 10 percig 60 °C-on melegítve megszárítjuk, és a kialakult bevonatot vízzel mossuk.
HU 214 361 Β
A fenti bevonattal ellátott polimerizációs edénybe ezután betáplálunk 7000 g vizet, 7000 g fenti prepolimert, 70 g hidroxi-apatitot, 0,14 g nátrium-dodecil-benzolszulfonátot, 17,5 g benzoil-peroxidot és 10,5 g terc-butil-perbenzoátot. A polimerizálási reakciót először 92 °C-on, 3,5 órán át, majd 135 °C-on, 1 órán át végezzük. A polimerizálás befejezése után a kapott polimert a polimerizációs edényből eltávolítjuk, és a monomert visszanyerjük. Ezt követően a polimerizációs edény belsejét a maradék gyanta eltávolítására vízzel kimossuk.
A fenti bevonatképzéstől a polimerizáción át a mosásig terjedő periódust 100-szor megismételjük.
A 100. periódus után megmérjük a polimer lerakódás mennyiségét az 1. példában ismertetett eljárással. Ebben az esetben a polimerizálás alatt folyadékban lévő felületen 0 g/m2, a gáz-folyadék határfázis környezetében 22 g/m2 polimer rakódik le.

Claims (27)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Polimer lerakódásgátló készítmény etilénszerű kettős kötést tartalmazó monomerek polimerizálási eljárásához, amely (A) egy aromás aminvegyületből; és (B) egy benzokinonvegyületből előállított kondenzációs terméket tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a kondenzációs terméket alkálikus, 7,5-13,5 pH-jú oldatban tartalmazza. (Elsőbbsége: 1991. 10. 21.)
  2. 2. Polimer lerakódásgátló készítmény etilénszerű kettős kötést tartalmazó monomerek polimerizálási eljárásához, amely (A) egy aromás aminvegyületből; és (B) egy kinonvegyületből előállított kondenzációs terméket tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a kondenzációs terméket alkálikus, 7,5-13,5 pH-jú oldatban tartalmazza. (Elsőbbsége: 1991. 12. 27.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az (A) reagens legalább egy hidroxil-, karboxil- vagy szulfocsoportot tartalmazó, olyan (1) vagy (2) általános képletű vegyületek körébe tartozó (1 a) vagy (2a) általános képletű vegyület, ahol az (la) általános képletben
    R1 jelentése hidrogén- vagy klóratom, amino-, nitro-, hidroxil-, metil-karbonil-, metoxi-, dimetil-amino- vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport, és
    R2 jelentése hidrogénatom, amino-, hidroxil-, metil-, karboxil- vagy szulfocsoport;
    a (2a) általános képletben
    R1 és R2 jelentése azonos az (la) képletnél meghatározottakkal, és a két R1 vagy R2 jelentése egymástól független.
    (Elsőbbsége: 1991. 10.21.)
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzaljellemezve, hogy az (A) reagens legalább egy hidroxil-, karboxilvagy szulfocsoportot tartalmazó, legalább egy olyan (1), (2) vagy (3) általános képletű vegyületek körébe tartozó (la), (2a) vagy (3a) általános képletű vegyület, ahol az (la) általános képletben
    R1 jelentése hidrogén- vagy klóratom, amino-, nitro-, hidroxil-, metil-karbonil-, metoxi-, dimetil-amino-, karboxil-, szulfo- vagy 1-3 szénatomos alkilcsoport, és
    R2 jelentése hidrogénatom; amino-, hidroxil-, metil-, karboxil- vagy szulfocsoport;
    a (2a) általános képletben
    R1 jelentése hidrogén- vagy klóratom, amino-, nitro-, hidroxil-, metil-karbonil-, metoxi-, dimetil-amino- vagy 1-3 szénatomos alkil- R2 csoport, jelentése azonos az (1 a) képletnél megadot- és két R1 takkal, vagy R2 jelentése egymástól független; a (3 a) általános képletben R1 és R2 jelentése megegyezik a (2a) képletnél meg- R3 adottakkal, jelentése karboxil-, karboxi-metil-, karboxi- a értéke -etil- vagy szulfocsoport, 1 vagy 2, b értéke 1, és c értéke 0 vagy 1.
    (Elsőbbsége: 1991. 12. 27.)
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az (A) reagens legalább egy olyan (1) vagy (3) általános képletű vegyületek körébe tartozó (lb), (3b) vagy (3 c) általános képletű vegyület, ahol az (lb) általános képletben
    R1 jelentése azonos az (la) képletnél megadottakkal,
    R2 jelentése karboxil- vagy szulfocsoport, d értéke 0-3, e értéke 1-4, és d+e értéke 4; a (3 b) általános képletben
    R1 jelentése azonos az (la) képletnél megadottakkal,
    R3 jelentése karboxil- vagy szulfocsoport;
    a (3 c) általános képletben
    R1 és R3 jelentése megegyezik a (3b) képletnél megadottakkal, c értéke 1-3, f értéke 0-2, és c+f értéke 3.
    (Elsőbbsége: 1992. 06. 11.)
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az (A) reagens legalább egy (A-l) legalább egy hidroxil-, karboxil- vagy szulfocsoportot tartalmazó, olyan (1), (2) vagy (3) általános képletű vegyület, ahol az (1) általános képletben m értéke 1-5 egész szám;
    R1 jelentése hidroxil-, karboxil- vagy szulfocsoport; és abban az esetben, ha két vagy több R1 van jelen, ezek jelentése egymástól független; és
    R2 jelentése hidrogén- vagy klóratom, amino-, nitro-, metil-karbonil-, metoxi-, dimetil-amino-csoport vagy 1-3 szénatomos alkilcso31
    HU 214 361 Β port, és ha két vagy több R2 van jelen, ezek jelentése egymástól független;
    a (2) általános képletben m értéke, és
    R1 és R2 jelentése azonos az (1) képletnél meghatározottakkal, és ha két vagy több R1 vagy R2 van jelen, ezek jelentése egymástól független; és n értéke 1-5 egész szám; és a (3) általános képletben p értéke 0-4 egész szám;
    q értéke 0-3 egész szám; azzal a feltétellel, hogy p és q értéke egyidejűleg nem lehet 0;
    R2 jelentése azonos az (1) képletnél meghatározottakkal, és ha két vagy több R2 van jelen, ezek jelentése egymástól független,
    R3 jelentése hidroxil-, karboxil-, karboxi-metil-, karboxi-etil- vagy szulfocsoport, és ha két vagy több R3 van jelen, ezek jelentése egymástól független; vagy (A-2) hidroxil-, karboxil- és szulfocsoportot nem tartalmazó, olyan (4), (5) vagy (6) általános képletű vegyület, amelyben az R2 jelentése egymástól függetlenül azonos az (1) képletnél meghatározottakkal.
    (Elsőbbsége: 1992. 10. 21.)
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az (A) reagens legalább egy olyan aromás aminvegyület, amely hidroxil-, karboxil- vagy szulfocsoporttal helyettesített. (Elsőbbsége: 1991. 10. 21.)
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az (A) reagens legalább egy hidroxil-, karboxil- vagy szulfocsoporttal helyettesített aromás aminvegyületet és legalább egy hidroxil-, karboxilvagy szulfocsoporttól mentes aromás aminvegyületet tartalmazó reagenselegy. (Elsőbbsége: 1991. 12. 27.)
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a (B) reagens legalább egy olyan (7) vagy (8) általános képletű vegyület, ahol R4 és R5 jelentése azonos R1 és R2 jelentésével. (Elsőbbsége:
    1991. 10. 21.)
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a (B) reagens legalább egy olyan (7), (8), (9) vagy (10) általános képletű vegyületet, ahol a (7) általános képletben
    R4 jelentése hidrogén-, klór- vagy brómatom vagy amino-, hidroxil-, nitro-, metil-karbonil-, metoxi-, dimetil-amino- vagy 1—3 szénatomos alkilcsoport; és
    R5 jelentése hidrogénatom, amino-, hidroxil-, karboxil-, metil- vagy szulfocsoport;
    a (8) általános képletben
    R4 és R5 jelentése azonos a (7) képletnél meghatározottakkal;
    a (9) általános képletben
    R4 és R5 jelentése azonos a (7) képletnél meghatározottakkal, és
    R6 jelentése hidrogén-, klór- vagy brómatom, hidroxil-, metil-, metil-karbonil-, metoxi-, karboxil- és szulfocsoport; és a (10) általános képletben
    R4 és R5 jelentése azonos a (7) képletnél meghatározottakkal.
    (Elsőbbsége: 1991. 12.27.)
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a kondenzációs terméket úgy állítjuk elő, hogy az (A) és (B) reagensek kondenzációs reakcióját először iniciáljuk, majd a kondenzációs reakcióelegyhez egy (C) reakciógátló készítményt adunk. (Elsőbbsége:
    1991. 12.27.)
  12. 12. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a (C) reakciógátló készítményként egy szervetlen redukálószert alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1992. 02. 24.)
  13. 13. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a (C) reakciógátló készítményként egy aromás hidroxilvegyületet alkalmazunk. (Elsőbbsége:
    1991. 12.27.)
  14. 14. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a (C) reakciógátló készítményként egy aromás hidroxil-vegyület-bázisú kondenzátumot alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1991. 12. 27.)
  15. 15. A 11. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a (C) reakciógátló készítményt akkor adjuk a reakcióelegyhez, amikor az (A) és (B) reagensek kondenzációs konverziója 50-99 tömeg%. (Elsőbbsége:
    1992. 10.21.)
  16. 16. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az (A) és (B) reagensek kondenzációs termékét 0,001-5 tömeg%-ban tartalmazza. (Elsőbbsége:
    1992. 10.21.)
  17. 17. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy tartalmaz még (D) egy polimer vegyületet; és/vagy (E) legalább egy kolloid szilícium-oxidot vagy alkálifém-szilikátot is. (Elsőbbsége: 1991. 12.27.)
  18. 18. A 17. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a (D) és az (E) komponenst az (A) és (B) reagensek kondenzációs termékének tömegére számítva 0,01-5 tömegrész mennyiségben tartalmazza. (Elsőbbsége: 1992. 10.21.)
  19. 19. Polimerizációs edény etilénszerű kettős kötést tartalmazó monomer polimerizálásához, azzal jellemezve, hogy az edény felülete valamely, az 1. igénypont szerinti készítménnyel van bevonva és megszárítva. (Elsőbbsége: 1991. 10. 21.)
  20. 20. A 19. igénypont szerinti polimerizációs edény, azzal jellemezve, hogy a bevonat az edény belső falán kívül a monomerrel érintkező egyéb felületein is ki van alakítva. (Elsőbbsége: 1991. 10. 21.)
  21. 21. A 19. igénypont szerinti polimerizációs edény, azzal jellemezve, hogy bevonatot tartalmaz olyan felületen is, ahol az el nem reagált monomerek érintkezésbe kerülnek az el nem reagált monomerek visszanyerésére szolgáló rendszerrel. (Elsőbbsége: 1991. 10.21.)
  22. 22. A 19. igénypont szerinti polimerizációs edény, azzal jellemezve, hogy a bevonat tömege 0,05-2 g/m2. (Elsőbbsége: 1991. 10. 21.)
  23. 23. A 19. igénypont szerinti polimerizációs edény, azzal jellemezve, hogy a bevonat tömege 0,001-2 g/m2. (Elsőbbsége: 1991. 12. 27.)
    HU 214 361 Β
  24. 24. A 19. igénypont szerinti polimerizációs edény, azzal jellemezve, hogy a bevonat tömege 0,001-5 g/m2. (Elsőbbsége: 1992. 10. 21.)
  25. 25. Eljárás etilénszerű telítetlen kettős kötést tartalmazó monomerek polimerizálására, azzal jellemezve, hogy a polimerizálást valamely, a 19. igénypont szerinti polimerizációs edényben hajtjuk végre. (Elsőbbsége: 1991. 10. 21.)
  26. 26. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a polimerizálást szuszpenziós polimerizálással, emulziós polimerizálással, oldat polimerizálással, tömb polimerizálással vagy gázfázisú polimerizálással végezzük. (Elsőbbsége: 1991. 10. 21.)
  27. 27. A 25. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, 5 hogy monomerként vinil-észtereket; vinil-halogenideket; vinilidén-halogenideket; akrilsavat, metakrilsavat, valamint ezek észtereit és sóit; dién monomereket; szűrőit; akrilnitrilt; alfa-metil-sztirolt és vinil-étereket alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1991. 10. 21.)
HU9203310A 1991-10-21 1992-10-21 Polimerlerakódást gátló készítmény, ezzel bevont polimerizációs reaktor és eljárás ennek alkalmazásával polimerek előállítására HU214361B (hu)

Applications Claiming Priority (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP30229491 1991-10-21
JP35943091 1991-12-27
JP35942791 1991-12-27
JP35942991 1991-12-27
JP7291192 1992-02-24
JP7291092 1992-02-24
JP17746792 1992-06-11

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9203310D0 HU9203310D0 (en) 1992-12-28
HUT66775A HUT66775A (en) 1994-12-28
HU214361B true HU214361B (hu) 1998-03-30

Family

ID=27565188

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9203310A HU214361B (hu) 1991-10-21 1992-10-21 Polimerlerakódást gátló készítmény, ezzel bevont polimerizációs reaktor és eljárás ennek alkalmazásával polimerek előállítására

Country Status (11)

Country Link
US (2) US5424003A (hu)
EP (1) EP0540934B1 (hu)
CN (1) CN1039334C (hu)
AU (1) AU652489B2 (hu)
CA (1) CA2081031C (hu)
DE (1) DE69217327D1 (hu)
ES (1) ES2097255T3 (hu)
HU (1) HU214361B (hu)
MX (1) MX9206025A (hu)
NZ (1) NZ244833A (hu)
PL (1) PL172047B1 (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TW289759B (hu) * 1992-03-16 1996-11-01 Shinetsu Chem Ind Co
ES2113577T3 (es) * 1993-06-15 1998-05-01 Shinetsu Chemical Co Agente preventivo de la cascarilla polimera.
CA2128572A1 (en) * 1993-07-22 1995-01-23 Toshihide Shimizu Polymer scale deposition preventive agent
IT1280181B1 (it) * 1995-06-05 1998-01-05 Cirs Spa Procedimento per la produzione di anti-incrostante per rivestire i reattori di polimerizzazione e rispettivo prodotto risultante
US5782989A (en) * 1997-11-19 1998-07-21 Arco Chemical Technology, L.P. Solvent system and method for removing polymer scale from vinyl polymer polymerization reactors
US6235348B1 (en) 1998-05-13 2001-05-22 Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. Rust prevention
JP2001011102A (ja) * 1999-06-25 2001-01-16 Shin Etsu Chem Co Ltd エチレン性二重結合を有する単量体の重合体を製造する方法
JP3833012B2 (ja) * 1999-07-29 2006-10-11 信越化学工業株式会社 エチレン性二重結合を有する単量体の重合体を製造する方法
JP3974882B2 (ja) * 2003-08-07 2007-09-12 信越化学工業株式会社 重合体スケール付着防止剤
US6906129B2 (en) 2003-09-05 2005-06-14 Shin-Etsu Chemical Co., Ltd. Polymer scale preventive agent
US8882925B2 (en) 2010-02-08 2014-11-11 Iogen Energy Corporation Method for scale removal during a lignocellulosic conversion process
EP3856792A1 (en) 2018-09-28 2021-08-04 Ecolab USA, Inc. Amino-quinone antipolymerants and methods of using
CN112129846B (zh) * 2020-08-14 2021-11-02 广东人人康药业有限公司 一种高效分离并检测氢醌中对苯醌的高效液相色谱法及其应用
CN113955865B (zh) * 2021-10-22 2022-06-21 南京大学 一种绿色高效抑制二氧化硅成垢的羟乙基纤维素改性阻垢剂及其制备方法
CN114672020B (zh) * 2022-03-10 2023-10-20 天津科技大学 一种苯并噁嗪基共轭梯形聚合物的制备方法及其在硫化氢检测当中的应用

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4019859A (en) * 1976-09-20 1977-04-26 Betz Laboratories, Inc. Triethylene tetramine stabilization of cobalt catalyzed sulfite solutions and use thereof in controlling oxygen corrosion in boiler water systems
US4220743A (en) * 1977-03-08 1980-09-02 Ici Australia Limited Process for aqueous dispersion polymerization of vinyl halide monomers in coated reactor
IN165525B (hu) * 1984-07-23 1989-11-04 Shinetsu Chemical Co
US4659791A (en) * 1984-09-11 1987-04-21 The B.F. Goodrich Company Internally coated reaction vessel for use in olefinic polymerization
JPS62273202A (ja) * 1986-05-21 1987-11-27 Kanegafuchi Chem Ind Co Ltd スケ−ル防止剤の製法
JPH0625203B2 (ja) * 1987-11-19 1994-04-06 鐘淵化学工業株式会社 重合体スケールの付着防止方法
US4863615A (en) * 1988-08-01 1989-09-05 Nalco Chemical Company Cationic coagulants plus collidal silica for use in paint detackification
US5053466A (en) * 1988-12-07 1991-10-01 Shin-Ftsu Chemical Co., Ltd. Method of preventing polymer scale deposition
JPH0617369B2 (ja) * 1989-03-02 1994-03-09 信越化学工業株式会社 重合体スケールの付着防止方法
CA2097570A1 (en) * 1992-06-04 1993-12-05 Toshihide Shimizu Polymer scale preventive agent

Also Published As

Publication number Publication date
HU9203310D0 (en) 1992-12-28
EP0540934B1 (en) 1997-02-05
EP0540934A1 (en) 1993-05-12
US5424003A (en) 1995-06-13
CN1039334C (zh) 1998-07-29
PL296298A1 (en) 1993-07-12
ES2097255T3 (es) 1997-04-01
AU2713792A (en) 1993-04-22
HUT66775A (en) 1994-12-28
NZ244833A (en) 1994-04-27
MX9206025A (es) 1993-04-30
DE69217327D1 (de) 1997-03-20
US5457170A (en) 1995-10-10
AU652489B2 (en) 1994-08-25
CA2081031C (en) 1999-07-27
CA2081031A1 (en) 1993-04-22
CN1074685A (zh) 1993-07-28
PL172047B1 (pl) 1997-07-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU214361B (hu) Polimerlerakódást gátló készítmény, ezzel bevont polimerizációs reaktor és eljárás ennek alkalmazásával polimerek előállítására
US6022932A (en) Process for producing vinyl chloride polymer, with iron chelates in coated vessel
US5053466A (en) Method of preventing polymer scale deposition
CA2125837C (en) Polymer scale preventive agent
US5399613A (en) Polymer scale preventive agent, polymerization vessel effective in preventing polymer scale deposition, and process of producing polymer using said vessel
JP3426469B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
JP2627389B2 (ja) 重合体スケール付着防止剤、重合体スケールの付着防止に有効な重合器及びそれを利用する重合体の製造方法
WO2009093502A1 (ja) 重合体スケール付着防止剤及びそれを使用する重合体の製造方法
JP2639774B2 (ja) 重合体スケール付着防止剤、重合体スケールの付着防止に有効な重合器及びそれを利用する重合体の製造方法
JP3515650B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
US5442017A (en) Process for producing polymer wherein polymer scale deposition is prevented
JP3380370B2 (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
JP3197150B2 (ja) 重合体スケール付着防止剤及びそれを使用する重合体製造方法
JP2678714B2 (ja) 重合体スケール付着防止剤及びそれを利用する重合体の製造方法
CA2081075A1 (en) Polymer scale preventive agent, polymerization vessel effective in preventing polymer scale deposition, and process of producing polymer using said vessel
JPH0834803A (ja) 塩化ビニル系重合体の製造方法
JPH06166703A (ja) 重合体スケール付着防止剤、重合体スケールの付着を防止する重合器及びそれを使用する重合体製造方法
JPH06100604A (ja) 重合体スケール付着防止剤及び重合体スケールの付着防止に有効な重合器を使用する重合体の製造方法
JPH05112603A (ja) 重合体スケール付着防止剤、重合体スケールの付着を防止する重合器及びそれを使用する重合体製造方法
JPH0710903A (ja) 重合体スケール付着防止剤及びそれを使用する重合体製造方法
JPH0725913A (ja) 重合体スケール付着防止剤及びそれを使用する重合体製造方法
JPH0725915A (ja) 重合体スケール付着防止剤及びそれを使用する重合体製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee