HU213318B - Additive for detergent composition containing silicate and inorganic compound, process for producing thereof and spherical cogranulates - Google Patents

Additive for detergent composition containing silicate and inorganic compound, process for producing thereof and spherical cogranulates Download PDF

Info

Publication number
HU213318B
HU213318B HU9300798A HU9300798A HU213318B HU 213318 B HU213318 B HU 213318B HU 9300798 A HU9300798 A HU 9300798A HU 9300798 A HU9300798 A HU 9300798A HU 213318 B HU213318 B HU 213318B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
silicate
alkali metal
weight
sodium
dry
Prior art date
Application number
HU9300798A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT66732A (en
HU9300798D0 (en
Inventor
Patrick Boittiaux
Daniel Joubert
Pascal Taquet
Original Assignee
Rhone Poulenc Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9427877&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU213318(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rhone Poulenc Chimie filed Critical Rhone Poulenc Chimie
Publication of HU9300798D0 publication Critical patent/HU9300798D0/hu
Publication of HUT66732A publication Critical patent/HUT66732A/hu
Publication of HU213318B publication Critical patent/HU213318B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/02Inorganic compounds ; Elemental compounds
    • C11D3/04Water-soluble compounds
    • C11D3/08Silicates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Glanulating (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

A jelen találmány Q2 és Q3 formában levő szilíciumatomokban gazdag alkálifém-szilikátok oldatából álló adalékanyagra vonatkozik, amely oldat a szilikáttal szemben közömbös szervetlen anyagokat tartalmaz. Az adalékanyag detergens készítményekben, különösen mosó- és mosogatógépekben használható mosóporokban alkalmazható.
A találmány kiteljed alkálifém-szilikát-hidrátok és alkálifém-karbonátok kogranulátumaira is.
Az „adalék” minden olyan aktív adjuvánsra utal, amely a detergens készítmény felületaktív komponensének hatását javítja.
Az adaléknak a mosáshoz használt vizet lágyítania is kell, ezért el kell távolítania a vízben oldható sók formájában és a fehérnemű szennyezésében jelenlevő kalciumot és magnéziumot, többé kevésbé oldható komplex alakjában. A kalcium és magnézium eltávolítása történhet komplex képzésével, oldható anyagok formájában, ioncserével vagy kicsapással. Amennyiben a kicsapás kerül alkalmazásra, a folyamatot mindenképpen szabályozni kell a fehérneműn vagy a mosógép alkatrészein bekövetkező bevonat- vagy kőképződés elkerülésére.
A kicsapódás szabályozása különösen vízoldható polimerek segítségével oldható meg, amelyek a kalciummal és magnéziummal szemben affinitással rendelkeznek.
Az adaléknak a felületaktív anyag által a zsíros szenynyezésekre kifejtett emulgeáló hatását ki kell egészítenie a színes, fém-oxidok, agyagok, homok, különféle porok, humusz, mészkő, korom által létrehozott szennyezésekre gyakorolt diszpergáló hatással.
Ezt a diszpergáló hatást általában polianionok jelenléte idézi elő, amelyek a határfelületen nagy negatív töltéssűrüség kialakulásához járulnak hozzá.
Az adaléknak az ionerősséget is növelnie kell, amely elősegíti a felületaktív anyagok hatását, különösen a micellák méretének növelésével.
A hidroxilionokról is gondoskodnia kell a zsírok elszappanosításához és különösen a textil felületén a negatív felületi töltés növeléséhez és a szennyezés részecskékre bontásához.
A szilikátokat hosszú ideig jó mosószer-adjuvánsnak tekintették, de mostanában kevésbé használják a foszfátmentes mosópor-készítményekben.
A jelen találmány szerint a legszélesebb körben azokat a szilikátokat alkalmazzuk, amelyekben a SiO2/Na2O mólaránya 1,6 és 2,7 között van.
Ezek vagy koncentrált oldatok formájában, megközelítőleg 35-45 tömeg% szilárdanyag-tartalommal, vagy porlasztással szárított és adott esetben tömörített szilikát porok formájában kerülnek forgalomba.
A kereskedelemben kapható tömény oldatokat a legtöbb esetben az úgynevezett „üveges”, teljesen amorf szilikátokból készítik, amelyek „oldható üveg” néven is ismertek.
Ezeket az oldható üvegeket autoklávban, nyomás alatt, 140 °C-on hidroszolubilizálják. így kapják azokat a forgalomban levő oldatokat, amelyeknek szilárdanyagtartalma megközelíti a 45 tömeg%-ot 2-es szilikátarány esetében és a 35 tömeg%-ot 3,5-ös szilikátarány esetében.
A koncentrált szilikátoldatokat a mosópor-előállító a mosópor további komponenseit tartalmazó vizes szuszpenzióba (zagyba) adagolja. Ezt a zagyot aztán porlasztással szárítják. A szilikát, amelyet a többi komponenssel együtt szárítottak porlasztással, a száraz tömegéhez viszonyítva most már csak 25% vagy még kevesebb kötött vizet tartalmaz.
A kereskedelemben kapható szilikátport üveges szilikát tömény oldatainak porlasztásos szárításával kapják: a kész termékhez viszonyítva 19-22 tömeg% vizet meg kell őrizni a fenti termék jó oldhatóságának biztosításához.
Azt találtuk, hogy amennyiben ezt a szilikátport, amely 19-22 tömeg% kötött vizet tartalmaz (a kész termékhez viszonyítva) 1-3 g/liter arányban a mosófurdőben feloldjuk, csak gyenge „adalék”-tulajdonságokat mutat.
Valójában, ebből a feloldott szilikátporból lényegében Si(OX)4 általános képletű monomer szilíciumvegyületek képződnek, a képletben X jelentése hidrogénatom vagy nátriumatom, amelyeknek nincs adalékhatásuk. Az ilyen monomer vegyületek csak akkor kapcsolódnak össze polianionokká, ha a szilikát koncentrációja legalább 50 és 500 g/liter közötti, és akkor is lassan.
Az ilyen szilikát koncentrációk és a monomer vegyületek polimerizációj ának kis sebessége nem kompatibilis a mosási körülményekkel és a mosógépben töltött idővel.
Amit a (késztermékre vonatkoztatva) 19-22 tömeg% kémiailag kötött vizet tartalmazó porok esetében találtunk, természetesen a (száraz szilikátra vonatkoztatott) 25 tömeg% kötött vizet tartalmazó szilikátokra is igaz, amelyeket a koncentrált szilikátoldat zagyba való vezetésével, majd szárítással állítanak elő.
A kereskedelemben kapható szilikátok nem tartalmaznak szabad vizet, csak kötöttet, amely 105 °C felett kezd eltávozni. Ezzel együtt a vízoldékonyságot biztosító OH csoportok fokozatosan eltűnnek és helyettük Si-O-Si kötések alakulnak ki, azaz az anyag ionos jellege (és ezzel együtt vízoldékonysága) csökken. 150 °C feletti hőmérsékleten az összes víz távozik és az anyag vízoldhatatlan porózus anyaggá alakul át.
A 450 989 számon közrebocsátott európai szabadalmi leírásban egyrészt homogén (hordozó nélküli!) hidratált szilikát granulátumokat ismertetnek, amelyekben a SiO2/Na2O arány 1,6 és 5 közötti, továbbá a víztartalom 15-30 tömeg%, előnyösen 18-25 tömeg%.
A 2 322 123 számú német szabadalmi leírásban a szilikátot és a karbonátot 105-250 °C közötti hőmérsékleten hevítik, így a vízoldékonysághoz szükséges kötött víznek legalább egy részét eltávolítják, így a termék nem tartalmazza az ideális vízoldékonysághoz szükséges vízmennyiséget. Ennek ellenőrzésére kísérleteket is végeztünk, mely szerint a felhozott szabadalomban ismertetett eljárás szerint eljárva a kapott kogranulátum víztartalma 8,47%, ami 30,99/100 (szilikáthoz kötött víztömeg)/(száraz szilikát tömeg) hányadosnak felel meg, azaz nem tartalmazza az igénypontsorozat szerint is megkövetelt minimális víztartalmat (a megfelelő hányados igényelt minimuma 33/100).
A 2 143 093 számú francia szabadalmi leírás szerint a kapott nagy sűrűségű szilikát előállítása során az anya2 got 3-60 másodpercig hevítik úgy, hogy a belépő hőmérséklet 300-450 °C, míg a kilépő hőmérséklet 110-130 °C, így ennél a megoldásnál is jelentősen dehidratálódik az anyag (a jellemzésre használt fenti hányados 20/100 körüli értékre csökken).
A 4 761 248 számú USA-beli szabadalmi leírásban detergens készítményt ismertetnek. A készítmény egylépéses előállítása során a szilikátot erősen nedvszívó anyagokkal keverik össze (száraz nátrium-tripolifoszfát, nátrium-klorid, karboxi-metil-cellulóz), továbbá az eljárás során forró levegőt áramoltatnak át a berendezésen, így a termékben a szilikát nem éri el a szükséges víztartalmat.
A 4 169 806 számú USA-beli szabadalmi leírásban granulált detergenskészítményt ismertetnek, amely 20-50 t% nátrium-tripolifoszfátot és legalább 50 t% nemionos felületaktív anyagot tartalmaz a szervetlen só-komponens tömegéhez (nátrium-karbonát) viszonyítva, azaz a készítmény összetétele eltér a jelen bejelentésben igényektől.
A 2 909 490 számú USA-beli szabadalmi leírásban vizes alapú folyékony nátrium-szilikátot alakítanak szilárd kétkomponensű készítménnyé nátrium-tripolifoszfát segítségével. A hordozó mennyisége azonban meghaladja a 65 tömeg%-ot, ami lényegesen több, mint a találmány szerinti megoldásban maximálásán alkalmazott hordozómennyiség.
Összefoglalólag kijelenthetjük, hogy a felhozott anterioritások egyikében sem ismertetnek olyan készítményt, amely olyan mennyiségű hordozót és olyan hidratáltságú szilikátot tartalmaz, mint amelyet a jelen találmány kidolgozása során ideálisnak találtunk.
Azt találtuk, hogy ha egy alkálifém-szilikát oldata gazdag Q2 és Q3 formában levő szilíciumatomokban (ezek a vegyületek polianionok formájában vannak jelen 1-3 g/liter koncentrációra való hígításkor a mosóközegben), megfelelően hosszú életű ahhoz, hogy a detergensadalékként hasson.
A „Q2 és Q3 formában levő szilíciumatomok” kifejezés a szilíciumatomok egymáshoz kapcsolódásának mértékét fejezi ki; Q2 azt jelenti, hogy minden szilíciumatom két -Si-O-Si-kötést hoz létre, a megmaradó két kötés pedig -Si-O-X formában végződik, ahol X alkálifém- vagy hidrogénatom; a „Q3” azt jelenti, hogy minden szilíciumatom három -Si-O-Si-kötést létesít, a megmaradó kötés pedig -Si-O-X molekularész kialakításában vesz részt.
A találmány tárgyát olyan detergens készítményekben alkalmazható heterogén szerkezetű adalék képezi, mely 1,6 és 4 közötti SiO2/M2O mólarányú - a képletben M jelentése alkálifém atom - alkálifém-szilikát-hidrátot tartalmaz, mely alkálifémsó hordozóra van adszorbeáltatva vagy abszorbeáltatva (a hordozó a szilikáttal szemben közömbös és annak oldatával elegyíthető), melyre jellemző, hogy az alkálifém-szilikát-hidrátban a kötött víz mennyisége (szilikáthoz kötött víz tömege)/(száraz szilikát tömeg) hányadossal kifejezve legalább 33/100, és a száraz készítmény tömegére számítva 5 tömeg% és kevesebb, mint 55 tömeg% közötti mennyiségben tartalmaz hordozót.
A „közömbös” kémiai közömbösséget jelent.
A szervetlen termékek, amelyek a szilikáttal szemben közömbösek, és a szilikátok vizes oldatával elegyíthetők, előnyösen vízoldhatók. Ezen termékek között például az alábbiakat említhetjük: nátrium-karbonát, nátrium-szulfát, nátrium-borát, nátrium-perborát, nátrium-metaszilikát, foszfátok és polifoszfátok, így trinátrium-foszfát, nátrium-tripolifoszfát stb. Ezek egyenként vagy egymással keveréket alkotva is jelen lehetnek.
Az olyan termékek alkalmazása előnyös, amelyek a tisztítóhatást befolyásolják, ilyen különösen a nátriumkarbonát.
A szervetlen termék 5%-nál nagyobb és 55%-nál kisebb, előnyösen 20 és 40% közötti mennyiségét képviseli az összes száraz tömegnek, azaz az oldat száraz tömege és a szervetlen termék tömege összegének.
A szervetlen terméket vagy közvetlenül az alkálifémszilikát vizes oldatába adagoljuk, vagy először vízhez adjuk, és aztán elegyítjük az alkálifém-szilikát vizes oldatával.
A találmány szerinti adalék bármilyen alakban, például por, granulátum vagy más formában lehet.
A fenti szilikátban a SiO2/M2O mólarány 1,6 és 4 közötti, előnyösen 1,8 és 3,5 között változhat.
A jelen találmány egy előnyös kiviteli alakja szerint az adalék olyan vizes oldat, amely kb. 10-60 tömeg%, előnyösen kb. 35-50 tömeg% szilárd alkálifém-, különösen nátrium- vagy kálium-szilikátot tartalmaz.
Az adalékban alkalmazott tömény alkálifém-szilikát-oldatot az ún. „oldható üveg”-nek autoklávban, nyomás alatt és 140 °C-on végzett hidroszolubilizálásával kapjuk, ezt az oldatot adott esetben aztán hígítjuk; a tömény oldat más ismert módszerrel is elkészíthető, például úgy, hogy a homokot közvetlenül marószódával kezeljük koncentrált oldatban.
Az NMR-analízis alapján a következőket találtuk:
- az SiO2/Na2O = 2 mólarányú szilikátüvegből 45 tömeg%-ot tartalmazó oldatban a szilíciumatomokra számított mól %-ban kifejezve 34% Q3,51% Q2,12% Q] és 3% Qo van jelen;
- a 3,5 mólarányú anyagból készült 35%-os oldatban 46 mol% Q3, 27 mol% Q2, 16 mol% Q4, 9 mol% Q] és 2 mol% Qo van jelen.
A szilikáthoz kötött víz azt az oldatban levő vizet jelenti, amely a szervetlen termékkel nem egyesült, különösen amely nem kristályhidrát formájában van jelen.
A megmaradt szilikáthoz kötött víz és a száraz szilikát tömegarányának legalább 33/100-nak vagy nagyobbnak, előnyösen 36/100-nak kell lennie, ami ahhoz szükséges, hogy a szilikátok polianionos formában legyenek jelen. Az már a szakember feladata, hogy ennek az aránynak a felső határát megállapítsa, amely határ természetesen megfelel annak a határnak, amikor még a szilikát szabadon folyó por alakú, azaz mosószerben alkalmazható. A megmaradt szilikáthoz kötött víz és a száraz szilikát arányának alacsonyabbnak vagy közel egyenlőnek kell lennie 120/100-zal.
A jelen találmány szerinti termékek magas szilikáttartalma teszi lehetővé, hogy különösen az anyagon vagy a
HU 213 318 Β mosógép részem létrejövő bevonatképződést illetően igen kielégítő eredményt kapjunk.
Amikor szerkezet nélküli formában, különösen oldatban van jelen, az adalékot utólagos hozzáadással is alkalmazhatjuk, mégpedig úgy, hogy a mosóporos torony aljára permetezzük, permetező üzem esetében, vagy a mosóporkészítmény komponenseinek keverékére permetezzük, ha száraz keverékről van szó, ez utóbbi műveletet a jelenlevő porok adszorbeáló képességétől függő határok figyelembevételével végezzük. A kapott poralakú keveréket mérsékelten száríthatjuk, amennyiben szükséges, úgy hogy a megmaradó szilikáthoz kötött víz és a száraz szilikát aránya nagyobb vagy egyenlő legyen 33/100-zal, előnyösen 36/100-zal.
Ebben az adalékban levő szilikát-oldat mennyisége oldatban, amely még használható, előnyösen 1/100 és 30/100 közötti, vagy még előnyösebben kb. 10/100-20/100 száraz szilikát/mosópor tömegaránynak felel meg.
Ha szerkezetes formában van, a jelen találmány szerinti adalék különösen úgy állítható elő, hogy egy vizes (A) oldatot, - amely egy alkálifém-szilikát tömény vizes oldatából (1), amelyben SiO2/M2O mólarány 1,6 és közöti, előnyösen 1,8 és 3,5 közötti, és egy feloldott szervetlen termékből (2) áll, a szervetlen termék a szilikáttal szemben közömbös, és az (1) vizes oldattal elegyíthető, és az összes szárazanyag legalább 5 tömeg%-át és kevesebbet mint 55 tömeg%-át képviseli - érintkezésbe hozunk egy (B) anyaggal, amelynek összetétele egyenlő a fenti (A) vizes oldatéval, úgyhogy az összes szilikáthoz kötött maradék víz és az összes száraz szilikát tömegaránya az érintkeztetés után nagyobb vagy egyenlő 33/100-zal, előnyösen 36/100.
Az előzőekben és az ezután következőkben „M” alkálifémet jelent, amennyiben másként nem határozzuk meg.
Az (A) vizes oldatot bármely ismert eljárással előállíthatjuk. Különösen oly módon készíthetjük, hogy a por vagy folyékony formában levő szervetlen terméket a vizes szilikát-oldathoz adjuk.
Az a meghatározás, hogy „a (B) anyag, amelynek összetétele egyenlő az (A) vizes oldatéval” azt jelenti, hogy bármely anyagban, amely alkálifém-szilikátból és egy szervetlen termékből áll, a fentieknek megfelelően, a szervetlen anyag az összes száraztömegnek legalább tömeg%-át és kevesebbet mint 55 tömeg%-át alkotja. Ebben a fenti (B) anyagban a szilikáthoz kapcsolódó maradék víz és a száraz szilikát tömegaránya nagyobb vagy egyenlő 33/100-zal, előnyösen 36/100.
Ezt a (B) anyagot bármely ismert módszerrel megkaphatjuk. Különösen úgy állíthatjuk elő, hogy egy - az (A) vizes oldattal egyenlő - oldatot megszárítunk. Ezt a szárítást előnyösen ellenőrzött körülmények között végezzük, hogy a szilikáthoz kötött víz kívánt arányát megőrizzük, azaz a szilikáthoz kötődve maradó víz és a száraz szilikát tömegaránya nagyobb vagy egyenlő legyen 33/100-zal, előnyösen 36/100-zal.
Az (A) vizes oldatban az alkálifém-szilikát vizes oldatára jellemző, hogy benne előnyösen a szilikáthoz kötődve maradt víz és a száraz szilikát tömegaránya nagyobb vagy egyenlő 33/100-zal, előnyösen 36/100.
Az érintkeztetés történhet hozzáadással, különösen az (A) oldat (B) anyagra való permetezésével bármely ismert nagyhatásfokú keverőben, különösen a Lodige típusúban, vagy granuláló szerkezetekben, így dobban, edényben és hasonlókban, 20 és 95 °C, előnyösen 70 és 95 °C közötti hőmérsékleten.
Az alkalmazható szervetlen anyagokat a korábbiakban már említettük.
Az alkalmazandó (A) oldat mennyisége és töménysége az (A) oldatban jelenlevő szervetlen termékek abszorpcióképességének és/vagy adszorpciósképességének és a (B) anyagnak a függvénye, tekintettel az (A) oldatban és a (B) anyagban jelenlevő szilikátra, és a fenti szervetlen termékek esetében számításba kell venni a kristályosodó hidrátok képződésének a lehetőségét is; a szilikáthoz nem kötődő víztartalmat, amely a hordozóban hidráiként lehet jelen, ismert módon, így differenciális termikus analízissel vagy kvantitatív röntgensugár-diffrakcióval határozhatjuk meg. A hordozóhoz a hidráitól eltérő formában kapcsolódó vizet megfelelő fizikai-kémiai módszerekkel, így termoporozimetriás, termogravimetriás úton, proton NMR-spektroszkópia vagy IR-spektroszkópia segítségével mérhetjük.
A fenti szervetlen termékek abszorpcióképességének és/vagy adszorpcióképességének a határát ismert módszerekkel határozhatjuk meg, például mérjük a csúszóhatárszög változását egy csúsztatópad alján, a hozzáadott szilikátoldat függvényében.
Amennyiben szükséges, az (A) és (B) összehozása után egy szárítási lépést iktathatunk be, amelyet azonban megfelelő gondossággal kell végeznünk ahhoz, hogy a szilikáthoz kötött víz aránya a kívánt mértékűi legyen.
Egy alkálifém-karbonáton adszorbeált vagy abszorbeált formában levő és egy alkálifém-karbonát és alkálifém-szilikát-hidrát kogranulátum formájában levő alkálifém-szilikát oldatok a találmány szerinti olyan adalékok, amelyek különösen hatékonyak.
Az alkálifém-szilikát-hidrátok és alkálifém-karbonátok fenti kogranulátumaira jellemző, hogy a következő lépésekből álló eljárásokkal állíthatók elő:
a) egy 10-60 tömeg%, előnyösen 35-50 tömeg% szilikát szárazanyagot tartalmazó alkálifém-szilikát vizes oldatának- ahol az alkálifém-szilikátban az SiO2/M2O mólarány (a képletben M jelentése alkálifém) 1,6 és 4, előnyösen 1,8 és 3,5 közötti érték - és egy alkálifémsónak - amelyet a száraz készítmény tömegére számolva 5 tömeg% és kevesebb, mint 55 tömeg% közötti mennyiségben alkalmazunk - keverékéből álló vizes oldatot a permetezett oldattal megegyező összetételű részecskékből álló forgó ágyra permetezünk, amely ágy a forgó granuláló szerkezetben előre halad, ahol a részecskék előrehaladásának sebességét és a permetezett oldat folyási sebességét úgy választjuk meg, hogy a bevitt anyagáramok hányadosa 0,05 és 0,8 1/kg közötti, előnyösen 0,1 és 0,5 közötti érték legyen, ahol az értékeket a nátriumsókra számolva adjuk meg, és
b) kívánt esetben a kapott kogranulátumot tömörítjük, és
c) kívánt esetben az a) lépésben kapott kogranulátumot úgy szárítjuk, hogy az alkálifém-szilikátban a kötött víz mennyisége ne csökkenjen (szilikáthoz kötött
HU 213 318 Β víz tömege)/(száraz szilikát tömeg) hányadossal kifejezve 33/100, előnyösen 36/100 érték alá.
Ezeket a kogranulátumokat egyszerű és hatásos eszközként alkalmazhatjuk szilikát és karbonát mosókészítményekbe való bevitelére.
„A permetezett keverékkel egyenlő összetételű részecskék” meghatározás olyan részecskéket jelent, amelyek alkálifém-szilikátból és olyan mennyiségű alkálifém-karbonátból állnak, amelyek a teljes száraztömeg legalább 5%-át és kevesebb mint 55%-át alkotják. Ezekben a fenti részecskékben a szilikáthoz kötődve maradt víz és a száraz szilikát tömegaránya nagyobb vagy egyenlő 33/100-zal, előnyösen 36/100.
Ezeket a részecskéket bármely ismert módon előállíthatjuk. Például ilyen részecskéket különösen úgy kaphatunk, hogy egy, a fenti alkálifém-szilikátot és karbonátot tartalmazó vizes oldattal egyenlő összetételű oldatot szárítunk. Ezt a szárítást előnyösen ellenőrzés mellett végezzük, hogy a szilikáthoz kötött víz kívánt aránya megmaradjon, azaz a szilikáthoz kötődve maradó víz és a száraz szilikát tömegaránya nagyobb vagy egyenlő legyen 33/100-zal előnyösen 36/100-zal.
A permetezett eleggyel egyenlő összetételű részecskék alkotta forgó ágyat úgy is megkaphatjuk, hogy kezdetben karbonát és szilikát olyan száraz keverékével indulunk, amelyben a karbonát és szilikát tömegaránya egyenlő a permetezett oldatban levő karbonát/szilikát aránnyal, amíg ez az ágy teljesen megújul a kapott kogranulátum révén (recirkuláció).
A szilikát/karbonát keveréket tartalmazó vizes oldatban a tömény vizes alkálifém-szilikát-oldatra előnyösen az jellemző, hogy a szilikáthoz kötött víz és a száraz szilikát tömegaránya nagyobb vagy egyenlő 33/100-zal, előnyösen 36/100.
Az alkálifém-szilikátok és karbonátok közül előnyösként a nátrium- és kálium-szilikátot és -karbonátot, és különösen a nátrium-szilikátot és -karbonátot említhetjük.
Az (a) és (b) lépés között az (a) lépésben kapott kogranulátumot előnyösen tömörítjük.
A találmány szerinti előnyös eljárásnak megfelelően a kogranulátum előállítására használt szilikát-oldatban a szilikát szilárdanyag-tartalom 10 és 60 tömeg%, előnyösen 35 és 50 tömeg% közötti.
A szilikát/karbonát keveréket tartalmazó vizes oldatot 20 és 95 °C, előnyösen 70 és 95 °C közötti hőmérsékleten permetezzük; ezt elősegíthetjük ugyanilyen hőmérsékletű nyomás alatti levegő egyidejű bevezetésével (például iker folyadék-füvóka segítségével).
Az alkalmazott karbonátok a szokásos minőségűek. Előnyösen könnyen oldódó és nagy adszorpcióképességü/abszorpcióképességű karbonátokat alkalmazunk.
Ezen karbonát/szilikát keverékből álló részecskék mellett kis mennyiségben (a kogranulátum tömegének kevesebb mint 10%-ában) más részecskéket, így az újrakiválás ellen ható polimereket (karboxi-metil-cellulózt stb.), enzimeket poliakrilátokat, amelyeket a mosószerek területén gyakran alkalmaznak, ezen részecskék átmérője és sűrűsége közel áll a karbonát/szilikát keverékből álló részecskékéhez.
A permetezéses granulálás műveletéhez bármely forgó edényt, szemcséző készüléket, forgó dobot, keverőgranulátort vagy hasonló szerkezetet használhatunk.
Az ilyen kogranulátum előállításának egyik előnyös módja szerint forgó granulátort alkalmazunk, amelyben a részecskék vékony rétegben haladnak előre. Az olyan szemcséző készülékek, amelyeknél a forgástengely a vízszintessel 20°-nál nagyobb, előnyösen 40°-nál nagyobb szöget zár be, különösen nagyon alkalmasak; ezek geometriája nagyon különböző lehet: csonkakúp alakú, lapos, csigaalakú vagy ezen három forma kombinációja.
Ezen kogranulátumok előállításának másik előnyös módjának megfelelően olyan forgó dobot használunk, amelynek a hajlásszöge legalább 3% és előnyösen legalább 5%.
A karbonát-szilikát keveréket tartalmazó részecskék 15 és 200 °C, előnyösen 15 és 120 °C, és különösen 15 és 30 °C közötti hőmérsékleten haladnak előre.
A szilikát-karbonát keveréket tartalmazó, permetezendő oldat és a szilikát/karbonát keveréket tartalmazó használni kívánt részecskék mennyiségét úgy választjuk meg, hogy a folyadék folyási sebességének és a részecskék folyási sebességének aránya (nedvesítési arány) 0,05 és 0,8 1 /kg, előnyösen 0,1 és 0,5 1/kg és különösen 0,15 és 0,3 1/kg közötti; ezek az értékek nátriumsókra vonatkoznak.
A permetezett oldat folyási sebességét, a részecskék előrehaladási sebességét és az előrehaladó részecskék által alkotott réteg vastagságát úgy választjuk meg, hogy minden részecske abszorbeáljon folyadékot és más részecskékkel, amelyekkel kapcsolatba kerül, összeragadjon, hogy képlékeny granulátumot és ne pasztát kapjunk.
A részecskék előrehaladási sebességét és a réteg vastagságát a részecskéknek a granuláló készülékbe való bevezetésének sebességével és a granuláló készülék jellemzőivel szabályozzuk.
A részecskéknek az edényben vagy dobban való tartózkodási ideje általában 15 és 40 perc között változik.
A szakember feladata, hogy egy adott kiindulási anyag függvényében az alkalmazott készülék jellemzőit a kívánt termékre adaptálja; nevezetesen, egy szemcséző készülék esetében:
- a geometriája (csonkakúp alakú, lapos, csiga alakú vagy e három forma kombinációja)
- a dimenziója (mélység, átmérő)
- a hajlásszöge
- a forgássebessége
- a szilárdanyag és a folyadék betáplásának relatív helyzete.
Dob esetében:
- a geometriája (a cső átmérője)
- a hajlásszöge
- a forgássebessége
- a cső töltése
- a szilárdanyag és a folyadék betáplálásának relatív helyzete.
A tömörítés műveletét szobahőmérsékleten, az (a) lépésben, azaz a granulációs lépésben kapott kogranulátum rotációs készülékben való forgatásával végezhetjük.
HU 213 318 Β
Ez a készülék a granuláláshoz használttal összefüggő vagy attól független lehet.
Ezt a tömörítési lépést előnyösen úgy valósítjuk meg, hogy a kogranulátumot egy rotációs dobba vezetjük be és ott tartjuk. A dob hajlásszöge legalább 3%, előnyösen legalább 5%. Ennek a dobnak a méretei, forgássebessége és a kogranulátum tartózkodási ideje a kívánt tömörség függvénye; a tartózkodási idő általában 20 perc és 3 óra, előnyösen 20 és 90 perc között változik.
A keverő-granulátorok is nagyon alkalmasak ennek a tömörítési műveletnek az elvégzésére.
A kogranulálást és tömörítést ezért ugyanazon készülékben, például egy csiga alakú szemcsézőben is megvalósíthatjuk, a kapott kogranulátum tömörítését úgy végezhetjük, hogy a fenti kogranulátumot a készülék utolsó szakaszában forgatjuk; hasonlóképpen, ezt a két műveletet egy két részre osztott dobban is elvégezhetjük.
A kogranulátumot, amely kívánt esetben tömörített, ezután ismert módon száríthatjuk. A szárításnak egy különösen hatásos módja a fluidágyas szárítás, amelyhez 40 és 90 °C, előnyösen 60 és 80 °C közötti levegőáramot használunk. Az időtartam, ameddig ezt a műveletet végezzük, a levegő hőmérsékletének, a granuláló készülékből távozó kogranulátum víztartalmának és a fluidizációs körülményeknek a függvénye; a szakember tudja, hogy ezeket a különféle körülményeket hogyan kell a kívánt termékre adaptálni.
A találmány szerinti, nátrium-szilikát-hidrátot és nátrium-karbonátot tartalmazó, a fentiekben leírt eljárással előállítható, és különösen mosógépben és mosogatógépben használható detergenskészítmények előállítására alkalmas kogranulátumra jellemző, hogy
- alkálifém-, különösen nátrium- vagy kálium-szilikátot tartalmaz, ebben a SiO2/M2O mólarány 1,6 és 4 között változik, alkálifém-karbonátra adszorbeálva/vagy abszorbeálva, ez a karbonát a karbonátra adszorbeált és/vagy abszorbeált szilikát tömegének legalább 5%-a és kevesebb mint 55%-a közötti tömeget képvisel és a szilikáthoz kötődve maradó víz és a száraz szilikát tömegaránya nagyobb vagy egyenlő 33/100-zal, előnyösen 36/100,
-térfogatsűrűsége 0,4 és 1,5 g/cm3, előnyösen 0,5 és 1,5 g/cm3 és különösen 0,75 és 1 g/cm3 közötti,
- a közepes átmérője (a kumulatív átjutási % alapján) 0,4 és 1,8 mm, előnyösen 0,5 és 0,8 mm közötti,0,02 és 0,5, előnyösen 0,05 és 0,3 közötti lóg10 standard eltéréssel.
A szilikáthoz kötődve maradt víz és a száraz szilikát tömegaránya előnyösen kisebb vagy egyenlő kb.
120/100-zal.
A fentebb leírt eljárás, amely a kogranulálásból és kívánt esetben tömörítési és szárítási lépésből áll, lehetővé teszi, hogy az alkálifém-szilikát-hidrátokat és alkálifém-karbonátokat tartalmazó olyan kogranulátumot kapjunk, amely vízben gyorsan oldódik.
így a találmány szerinti kogranulátum 90 tömeg%ának a vízben való feloldódásához kevesebb mint 3 perc, 95 tömeg%-ának feloldódásához pedig kevesebb mint 5 perc szükséges.
A 90 vagy 95% vízben való oldódásának sebessége azt az időt jelenti, amely a termék 90 tömeg%-ának vagy 95 tömeg%-ának 35 g/liter koncentrációban, vízben, 20 °C-on való feloldódásához szükséges.
Amikor a találmány szerinti adalékanyag szerkezetes (por, kogranulátum stb.) formában van, mosogatógépben használatos detergens készítményekben a készítmény tömegére számítva 3 és 90 tömeg%, előnyösen 3 és 70 tömeg% közötti mennyiségben alkalmazzuk; a mosógépekben használható készítményekben a készítmény tömegére vonatkoztatva 3 és 60 tömeg%, előnyösen 3 és 40 tömeg% közötti mennyiségben alkalmazzuk (ezeket a mennyiségeket a száraz szilikát tömegeként fejeztük ki a készítmény tömegére vonatkoztatva).
A találmány tárgyát képező adalékanyag mellett legalább egy felületaktív anyag is jelen van a mosószerben, ennek mennyisége 8 és 20 tömeg%, előnyösen 10 és 15 tömeg% között változik a fenti készítmény tömegére vonatkoztatva.
Ezen felületaktív anyagok közül az alábbiakat említhetjük:
- anionos, alkálifém-szappan típusú felületaktív anyagok (8-24 szénatomos zsírsavak alkálifémsói), alkálifém-szulfonátok (8-13 szénatomos alkil-fenil-szulfonátok, 12-16 szénatomos alkil-szulfonátok), oxi-etilénezett és szulfátéit 6-16 szénatomos zsíralkoholok, oxi-etilénezett és szulfátéit 8-13 szénatomos alkil-fenolok, alkálifém-szulfoszukcinátok (12-16 szénatomos alkil-szulfoszukcinátok) stb.,
- nemionos felületaktív anyagok, így poli(oxi-etilénezett) 6-12 szénatomas alkil-fenolok, oxi-etilénezett 8-22 szénatomos alifás alkoholok, etilén-oxid/propilén-oxid blokk kopolimerek és adott esetben poli(oxi-etilénezett) karbonsavamidok,
- amfoter, alkil-dimetil-betain típusú felületaktív szerek,
- kationos, alkil-trimetil-ammónium- vagy alkil-dimetil-etil-ammónium-klorid vagy -bromid típusú felületaktív szerek.
A mosó készítményekben még további alkotórészek lehetnek jelen, így
- az alábbi típusú adalékok:
- foszfátok a készítmény teljes tömegére vonatkoztatva kevesebb mint 25%-ban,
- zeolitok a készítmény teljes tömegére vonatkoztatott legfeljebb kb. 80%-ban,
- nátrium-karbonát a készítmény teljes tömegére vonatkoztatott legfeljebb kb. 80%-ban
- nitrilo-ecetsav a készítmény teljes tömegére vonatkoztatott legfeljebb kb. 10%-ban
- citromsav, borkősav a készítmény teljes tömegére vonatkoztatva legfeljebb kb. 50%-ban, az adalékok összes mennyisége a fenti detergens készítmény teljes tömegére vonatkoztatva kb. 0,2 és 80%, előnyösen 20 és 45% között változik
- perborát, perkarbonát, klór-izocianurát és Ν,Ν,Ν',Ν'-tetraacetil-etilén-diamin (TAED) típusú fehérítőszerek a detergens teljes tömegére vonatkoztatva legfeljebb kb. 30%-ban
- karboxi-metil-cellulóz vagy metil-cellulóz típusú kiülepedést gátló szerek, amelyek mennyisége a fenti
HU213 318Β detergens készítmény teljes tömegére vonatkoztatva legfeljebb kb. 5%,
- akrilsav-maleinsavanhidrid kopolimer típusú kőképződésellenes szerek, amelyek mennyisége a fenti detergens készítmény teljes tömegére vonatkoztatva legfeljebb kb. 10%,
- nátrium-szulfát típusú töltőanyagok a mosóporokhoz, a fenti készítmény teljes tömegére vonatkoztatva legfeljebb 50%-ban.
A következő példák a találmány bemutatására szolgálnak, azonban annak terjedelmét nem korlátozzák.
1. példa
Adalékanyag szintézise:
A szintézishez használt anyagok:
- Nátrium-szilikát:
oldat, amelyben a SiO2/Na2 mólaránya 2,8 szilárdanyag-tartalom: 45 tömeg% relatív sűrűség: 1,500 a polianionos formák megoszlása (a szilícium atomokra számított mol%-ban kifejezve): Qo - 0,8%; Qi = 6,2%; Q2 és Q3 = 83%; Q4= 10%.
- nátrium-karbonát:
vízmentes por térfogatsűrűség: 1,1 g/cm3 részecskeméret: dso = 0,5 mm.
Szintézis:
A 80 °C-ra melegített nátrium-szilikát-oldathoz keverés közben előre feloldott nátrium-karbonátot adunk. Ebben az esetben a víz nátrium-karbonáthoz való adása lehetővé teszi az olyan kevert oldattal való dolgozást, amelynek szilárdanyag-tartalma egyenlő a kiindulási szilikátoldat szilárdanyag tartalmával. A keverést úgy végezzük, hogy a nátrium-karbonát a szilikát és karbonát összes száraztömegére vonatkoztatva 30%-ot képviseljen.
A kevert oldatot egy kemencében vékony rétegben, 20 °C-on szárítjuk 20 órán át. A kapott szilárd anyagot aztán egy Forplex malomban megőröljük. Végül fluidágyban 30-40 °C-on való szárítás után az alábbi összetételű szilárd anyagot kapjuk.
A nátrium-karbonát a szilikát és karbonát együttes száraz tömegére vonatkoztatva 30%-ban van jelen.
A szilikáthoz kötött megmaradó víz és a szilikát száraz tömegének tömegaránya 49,7/100.
A termék az alábbi tulajdonságokkal rendelkezik:
térfogatsűrűség: 0,8 g/cm3 részecskeméret: dío = 0,5 mm; d,o = 0,1 mm; dc>o = 1 mm oldódás: kevesebb mint 4 perc alatt a termék 99%-a feloldódik (a termék 3 g/1 koncentrációjú oldatának 20 °C-on történő konduktometriás mérése) kalciumkivonó képesség: 197 mg CaCO3/g vízmentes termék. Ennek a kivonókapacitásnak az értékelése úgy történik, hogy pH 10-re puffereit, ismert kalciumkoncentrációjú oldathoz t = 0 időben adjuk a vizsgálandó terméket, és a t = 15 perc időben meghatározzuk a maradék kalciumkoncentrációt.
2. példa
Kogranulátwn előállítása
Az alkalmazott termékek a következők: nátrium-szilikát-oldat:
a SiO2/Na2O mólaránya 2,0 szilárdanyag-tartalom: 45,5 tömeg% sűrűség: 1,54 g/cm3 porlasztóit szilikát:
az SiO2/Na2O mólaránya 2,05 szilárdanyag-tartalom: 20 tömeg% sűrűség: 0,55 g/cm3 részecskeméret: d5o = 0,12 mm nátrium-karbonát: könnyű szóda sűrűség: 0,6 g/cm3 részecskeméret: d50 = 0,12 mm tömeg%-os (a száraz szilikátra és karbonátra számítva) karbonátoldatot készítünk úgy, hogy a 2-es mólarányú szilikát oldatába 80 °C-on karbonátoldatot keverünk. Az így kapott kevert oldatnak a szilárdanyag-tartalma 37,7 tömeg%.
Ezt az oldatot egy 1300 mm hosszúságú és 500 mm átmérőjű dobban granuláljuk, amelynek percenkénti fordulatszáma 20. A granuláláshoz először könnyű karbonátból és 2-es mólarányú szilikátból egy alapágyat készítünk. Ennek a karbonát/szilikát összetétele megegyezik a kevert oldatéval. A granulálás a dob első részében történik, ahol az oldatot egy szórófejen keresztül a porágyra permetezzük. A szárítás a dob második részében történik, amely emelőkkel van ellátva és amelyen ellenáramban forró levegőt fúvatunk keresztül.
A granulálás, a sűrítés és szárítás így ugyanazon készülékben történik. A dobot elhagyó terméket őröljük, és szitálás után a 0,2-1,25 mm mérettartományon kívül eső részt visszavezetjük a rendszerbe. így, egy egyensúlyi állapotban, amikor a kiindulási alapágy lényegében már újonnan előállított termékkel cserélődött ki, a granulálási paraméterek a következők:
- betáplált kevert oldat: 6—8 1/óra
- betáplált (visszavezetett) por: 50 kg/óra
- nedvesedési arány: 0,12-0,16 1/kg
- a szárításhoz használt levegő átfolyási sebessége: 110-120 m3/óra
- a szárításhoz használt levegő hőmérséklete: 105-110 °C
- átlagos tartózkodási idő a dobban: 30-40 perc.
Az ily módon kinyert kogranulátum jellemzői a következők:
- a száraz tömegre vonatkoztatott karbonát/szilikát arány = 38/62,
- a szilikáthoz kötött víztartalom a száraz szilikátra vonatkoztatva = 51/100,
- a térfogatsűrűség = 0,89 g/cm3,
- arészecskeméret: dso=0,45 mikrométer, CI95 = 0,8 mm, 0,37 logio standard eltéréssel.
Az előállított granulátum oldódási ideje a következő:
- a termék 90 tömeg%-a 50 másodperc alatt oldódik fel (vizes oldat, amely 35 g/1 anyagot tartalmaz 20 °Con),
- a termék 95 tömeg%-a 67 másodperc alatt oldódik fel (vizes oldat, amely 35 g/1 anyagot tartalmaz 20 °Con),
- a termék 99 tömeg%-a 154 másodperc alatt oldódik fel (vizes oldat, amely 35 g/1 anyagot tartalmaz 20 °Con).
HU213 318 Β
Összehasonlításképpen a karbonát és a porlasztóit szilikát egyszerű száraz keveréke, amely a kezdeti alapágyat alkotta, és amely nem képezi a jelen találmány tárgyát, a következő oldódási időkkel jellemezhető:
- a termék 90 tömeg%-a 55 másodperc alatt oldódik fel (vizes oldat, amely 35 g/1 anyagot tartalmaz 20 °Con),
- a termék 95 tömeg%-a 108 másodperc alatt oldódik fel (vizes oldat, amely 35 g/1 anyagot tartalmaz 20 °Con),
- a termék 99 tömeg%-a 266 másodperc alatt oldódik fel (vizes oldat, amely 35 g/1 anyagot tartalmaz 20 °C-on).
A kalciumkivonó-kapacitás: 243-249 mg CaCO3 a vízmentes termék 1 g-jára számítva. Ezt a kivonókapacitást az 1. példában leírt módon határoztuk meg.
3. példa
Kogranulátum előállítása
A 2. példában leírt granulálási eljárást követjük, a granulátorba a száraz karbonát és porlasztott szilikát keverékét és a kevert oldatot tápláljuk, azonban a kapott terméket nem vezetjük vissza a rendszerbe. A szárítás is egyidejűleg történik.
A granulálás paraméterei a következők:
- betáplált kevert oldat: 6-8 1/óra
- betáplált por: 30 kg/óra
- nedvesedési arány: 0,2-0,27 1/kg
- a szárításhoz használt levegő átfolyási sebessége: 110-120 m3/óra
- a szárításhoz használt levegő hőmérséklete: 105-110 °C
- átlagos tartózkodási idő a dobban: 30-40 perc.
Az ily módon kinyert kogranulátum jellemzői a következők:
- a száraz tömegre vonatkoztatott karbonát/szilikát arány = 37/63,
- a szilikáthoz kötött víztartalom a száraz szilikátra vonatkoztatva = 42/100,
- a térfogatsűrűség = 0,54 g/cm3,
- a részecskeméret: dso = 0,57 mm, d?5 = 0,78 mm, 0,12 logio standard eltéréssel.
Az előállított granulátum oldódási ideje a következő:
- a termék 90 tömeg%-a 55 másodperc alatt oldódik fel (vizes oldat, amely 35 g/1 anyagot tartalmaz 20 °C-on),
- a termék 95 tömeg%-a 122 másodperc alatt oldódik fel (vizes oldat, amely 35 g/1 anyagot tartalmaz 20 °C-on),
- a termék 99 tömeg%-a 300 másodperc alatt oldódik fel (vizes oldat, amely 35 g/1 anyagot tartalmaz 20 °C-on).
A kalciumkivonó-kapacitás: 245 mg CaCO3 a vízmentes termék 1 g-jára vonatkoztatva. Ezt a kivonókapacitást az 1. példában leírt módon határoztuk meg.
Ezeket a kogranulátumokat az adalékanyagokkal szárazon keverve a következő összetételű, mosógépben alkalmazható készítményt kapjuk:
Detergens készítmény tömegrész
- a fentiek szerint előállított granulátum 40
- Sokalan CP5 (BASF kopolimer) 4,8
- Tixolex 25 (Rhone-Pulenc amorf szilikoaluminát) 5
- Nátrium-szulfát 7
-TAED 5
- LÁB (80%)r 6
- Synperonic A3R 3
- Synperonic A9R 9
- EsperaseR (Novo enzim) 0,3
- Tinopal DMSXR 0,2
- Tinopal SOPR (Ciba-Geigy fehérítők) 0,2
- Habzásgátló 2,5
- Karboxi-metil-cellulóz 2
A szennyezéseltávolítási vizsgálatot Wascator FŐM 71 r típusú mosógépben végeztük.
A vizsgálat körülményei a következők:
- az alkalmazott ciklus: 60 °C
- a ciklus teljes ideje: 70 perc; nincs előmosás
- a ciklusok száma: mosásonként 3
- a víz keménysége: 17,9 német keménységi fok (32 francia keménységi fok)
- a töltet nagysága: 3,5 kg fehér pamutrongy
- a vizsgált szövetek: a következő anyagokból két sorozatot vizsgáltunk, a mosandó mintákat a rongyokhoz tűztük:
szürke pamut: vizsgálandó minta: Krefeld 10 C IEC 106 EMPA 101
poliészter/szürke pamut: vizsgálandó minta: Krefeld 20 C EMPA 104
Fehérjefoltok: vér (EMPA 111) kakaó (EMPA 112) vegyes (EMPA 116)
Oxidálható foltok tea (Krefeld 10 G) nem fehérített pamut (EMPA 222) bor (EMPA 114)
- a detergens adagolása:
1. sorozat: 5 g/1, azaz 5*20 = 100 g mosásonként
2. sorozat: 8 g/1, azaz 8*20 = 160 g mosásonként
A szennyezések és foltok eltávolításának mérési módszere
Fotometriás mérések alkalmazása (az anyag által visszavert fény mennyiségének mérése) lehetővé tette a szennyezés százalékos eltávolításának számítását. A mérésekhez Datacalor Elrepho 200 típusú készüléket használtunk.
A szennyezés eltávolítását a következő képlet fejezi ki:
Eltávolítási % = ——— * 100 A-B ahol A = a kontroll fehér minta fényvisszaverése
B = a kontroll szennyezett minta fényvisszaverése C = a szennyezett minta mosás utáni fényvisszaverése.
A visszaverést kék trikromatikus komponenssel határoztuk meg, optikai fehérítő nélkül.
A mérések száma mintánként: 4
A minták száma mosásonként: 2
A mosások száma: 3
Ez szennyezésenként, termékenként és vizsgált koncentrációnként 4 * 2 * 3 = 24 mérést jelent.
HU213 318Β
A bevonatképződés elleni hatás vizsgálatát Shultess Super 6 De Luxé r dobos mosógéppel végezzük.
A vizsgálat körülményei:
- az alkalmazott ciklus: 60 °C
- a ciklus teljes hossza: 65 perc; nincs előmosás
- a ciklusok száma: 25 egymást követő mosás
- a víz keménysége: 11,9 német keménységi fok (21,2 francia keménységi fok)
- a vizsgált kelme: kontroll csík, amely pontosan megfelel az NFT 73.600 standard szerinti előírásoknak
- töltet: 3 kg of 100%-os pamut frottírtörölköző
- a detergens mennyisége: 5 g/1.
A vizsgálandó darabokat egymás után 25 alkalommal mossuk, majd szárítjuk; ezután mérjük és 900 °C-on kalcináljuk.
A %-os hamutartalmat a vizsgálandó darabok kiindulási tömegére vonatkoztatva méljük.
A különböző vizsgálatok eredményeit az I. Táblázat tartalmazza.
4. összehasonlító példa
Kogranulátum előállítása:
A granuláló rendszer egy percenkénti 40-es fordulatszámú dobból áll, amely a 2. példában leírttal egyenlő. A kimenő diafragmát úgy állítjuk be, hogy a részecskék tartózkodási ideje 15 és 20 perc között legyen.
A dobot folyamatosan 37 kg/óra sebességgel karbonát porral tápláljuk, a por jellemzői megegyeznek a 2. példában használtéval.
A szilikátoldat is egyenlő a 2. példa szerintivel, ezt 80 °C-on permetezzük a dobban forgó porra 18 liter/óra sebességgel, 80 °C-os levegő segítségével egy páros, lapos folyadékporlasztó fúvókán keresztül, amely a dob első harmadában helyezkedik el.
A dobot elhagyó kogranulátum szobahőmérsékletű és sűrűsége 0,68 g/cm3.
A kogranulátumot aztán egy órán át 500 mm átmérőjű és 1300 mm hosszúságú sima falú forgódobban tömörítjük, amelynek dőlése 5%-os.
A dob forgási sebessége 20 fordulat/perc.
Az így kapott granulátumot fluidágyban szárítjuk 65 °C-on (a fluidizáláshoz használt levegő hőmérséklete 70 °C) 15 percen át.
A száraz termékjellemzői a következők:
- a száraz tömegre vonatkoztatott karbonát/szilikát arány = 66/34,
- a szilikáthoz kötött víztartalom a száraz szilikátra vonatkoztatva = 61/100,
- a kalciumkivonó-kapacitás: 285 mg CaCO3 a vízmentes termék 1 g-jára vonatkoztatva. Ezt a kivonókapacitást az 1. példában leírt módon határozzuk meg.
A granulátum kiváló raktározási tulajdonságokat mutat. Ezeket a kogranulátumokat adalékanyagokkal szárazon keverve a 4. példában leírttal egyenlő, mosógépben használható készítményt kapunk (csak a kogranulátum különbözik).
A szennyezéseltávolítási és bevonatképződés elleni hatás vizsgálatát ezzel a mosószerrel is elvégezzük.
Az eredményeket az I. táblázatban foglaljuk össze.
Összehasonlító
4. példa 3. példa
Kőképződés 5 g/1 3,72 2,88
Mosóhatás
Szürke pamut 5 g/1 40 °C 32,2 32,9
Szürke pamut 8 g/1 40 °C 47 41,9
Szürke pamut 5 g/1 60 °C 51,4 49
Szürke pamut 8 g/1 60 °C 56,3 54,8
46,73 44,65
Poliészter/szürke pamut 5 g/1 40 °C 39,2 35,3
Poliészter/szürke pamut 8 g/1 40 °C 56,1 50,1
Poliészter/szürke pamut 5 g/1 60 °C 56,8 55,7
Poliészter/szürke pamut 8 g/1 60 °C 65,4 62,3
54,38 50,85
Fehérjefoltok 5 g/1 40 °C 38,8 34,8
Fehérjefoltok 8 g/1 40 °C 46,3 40,2
Fehérjefoltok 5 g/1 60 °C 50,6 51
Fehérjefoltok 8 g/1 60 °C 58,6 56,4
48,58 45,60
Oxidálható foltok 5 g/1 40 °C 42,1 42,1
Oxidálható foltok 8 g/1 40 °C 59,5 55
Oxidálható foltok 5 g/1 60 °C 75,7 72,8
Oxidálható foltok 8 g/1 60 °C 83,8 82
73 69,93
Általános hatás 55,67 52,76
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (15)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Heterogén szerkezetű adalék detergens készítményekhez, mely 1,6 és 4 közötti SÍO2/M2O mólarányú - a képletben M jelentése alkálifém atom - alkálifém-szilikát-hidrátot tartalmaz, mely alkálifémsó hordozóra van adszorbeáltatva vagy abszorbeáltatva, azzal jellemezve, hogy az alkálifémszilikát-hidrátban a kötött víz mennyisége (szilikáthoz kötött víz tömege)/(száraz szilikát tömeg) hányadossal kifejezve legalább 33/100, és a száraz készítmény tömegére számítva 5 tömeg% és kevesebb, mint 55 tömeg% közötti mennyiségben tartalmaz hordozót.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti adalék, azzal jellemezve, hogy az alkálifémsó hordozó nátrium-karbonát, nátriumszulfát, nátrium-borát, nátrium-perborát, nátrium-metaszilikát, alkálifém-foszfát vagy -polifoszfát, így trinátrium-foszfát vagy nátrium-tripolifoszfát, vagy ezen vegyületek keveréke.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti adalék, azzal jellemezve, hogy 20-40 tömeg% hordozót tartalmaz.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti adalék, azzal jellemezve, hogy az alkálifém-szilikát-hidrátban a kötött víz mennyisége (szilikáthoz kötött víz tömege)/(száraz szilikát tömeg) hányadossal kifejezve legfeljebb 120/100.
    HU 213 318 Β
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti adalék, azzal jellemezve, hogy a SiO2/M2O mólarány 1,8 és 3,5 közötti érték.
  6. 6. Eljárás detergenskészítményekben alkalmazható heterogén szerkezetű adalék előállítására, azzal jellemezve, hogy
    a) 10-60 tömeg%, előnyösen 35-50 tömeg% szilikát szárazanyagot tartalmazó alkálifém-szilikát vizes oldatának - ahol az alkálifém-szilikátban az SiO2/M2O mólarány (a képletben M jelentése alkálifém) 1,6 és 4, előnyösen 1,8 és 3,5 közötti érték - és egy alkálifémsónak - amelyet a száraz készítmény tömegére számolva 5 tömeg% és kevesebb, mint 55 tömeg% közötti mennyiségben alkalmazunk - keverékéből álló vizes oldatot a permetezett oldattal megegyező összetételű részecskékből álló forgó ágyra permetezünk, amely ágy a forgó granuláló szerkezetben előre halad; ahol a részecskék előrehaladásának sebességét és a permetezett oldat folyási sebességét úgy választjuk meg, hogy a bevitt anyagáramok hányadosa 0,05 és 0,8 1/kg közötti, előnyösen 0,1 és 0,5 közötti érték legyen, ahol az értékeket a nátriumsókra számolva adjuk meg, és
    b) kívánt esetben a kapott kogranulátumot tömörítjük, és
    c) kívánt esetben az a) lépésben kapott kogranulátumot úgy szárítjuk, hogy az alkálifém-szilikátban a kötött víz mennyisége ne csökkenjen (szilikáthoz kötött víz tömege)/(száraz szilikát tömeg) hányadossal kifejezve 33/100, előnyösen 36/100 érték alá.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkálifém-szilikátként nátrium- vagy kálium-szilikátot, előnyösen nátrium-szilikátot, és alkálifémsóként nátrium- vagy kálium-karbonátot, előnyösen nátriumkarbonátot alkalmazunk.
  8. 8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) lépést 20 és 95°C közötti hőmérsékleten végezzük.
  9. 9. A 6-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a permetezett elegy összetételével megegyező összetételű részecskeként olyan részecskéket alkalmazunk, melyeket a permetező oldattal megegyező összetételű oldat beszárításával állítunk elő.
  10. 10. A 6—9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy granuláló szerkezetként olyan rotációs granulátort alkalmazunk, melyben a részecskék vékony rétegben haladhatnak előre.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rotációs granulátorként pelletizáló berendezést alkalmazunk.
  12. 12. A 6-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy granuláló szerkezetként dobos granulálót alkalmazunk.
  13. 13. A 6-12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a permetezett eleggyel egyenlő összetételű részecskék 15 és 200°C közötti hőmérsékleten haladnak előre.
  14. 14. A 6-13. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tömörítést szobahőmérsékleten, az a) lépésben kapott kogranulátumok forgó szerkezetben való forgatásával végezzük.
  15. 15. Gömb alakú hidratált alkálifém-szilikát-hidrátot és alkálifémsókat tartalmazó kogranulátumok, azzal jellemezve, hogy
    - egy alkálifém-, előnyösen nátrium- vagy káliumszilikát-hidrát, amelyben a SiO2/M2O - M jelentése alkálifém - mólarány 1,6 és 4 közötti, egy alkálifémsóra van adszorbeálva és/vagy abszorbeálva, ahol az alkálifém-szilikát-hidrátban a kötött víz mennyisége (szilikáthoz kötött víz tömege)/(száraz szilikát tömeg) hányadossal kifejezve legalább 33/100, előnyösen 36/100, és az alkálifémsó mennyisége a száraz készítmény tömegére számítva 5 tömeg% és kevesebb, mint 55 tömeg% közötti, továbbá
    - térfogatsürűsége 0,4-1,5 g/cm3, előnyösen 0,5-1,5 g/cm3 és előnnyösebben 0,75-1 g/cm3, és
    - a kogranulátumok közepes átmérője 0,4-1,8 mm, előnyösen 0,5-0,8 mm, 0,02-0,5, előnyösen 0,05-0,3 loglO standard eltéréssel.
HU9300798A 1992-03-20 1993-03-19 Additive for detergent composition containing silicate and inorganic compound, process for producing thereof and spherical cogranulates HU213318B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR929203350A FR2688798B1 (fr) 1992-03-20 1992-03-20 Agent "builder" a base de silicate et d'un produit mineral.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300798D0 HU9300798D0 (en) 1993-07-28
HUT66732A HUT66732A (en) 1994-12-28
HU213318B true HU213318B (en) 1997-05-28

Family

ID=9427877

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300798A HU213318B (en) 1992-03-20 1993-03-19 Additive for detergent composition containing silicate and inorganic compound, process for producing thereof and spherical cogranulates

Country Status (23)

Country Link
EP (1) EP0561656B1 (hu)
JP (2) JP2533053B2 (hu)
KR (1) KR930019807A (hu)
CN (1) CN1079250A (hu)
AT (1) ATE155807T1 (hu)
BG (1) BG60918B1 (hu)
BR (1) BR9301207A (hu)
CA (1) CA2092060A1 (hu)
CZ (1) CZ43093A3 (hu)
DE (2) DE69312357T2 (hu)
DK (1) DK0561656T3 (hu)
EE (1) EE9400090A (hu)
ES (1) ES2105146T3 (hu)
FI (1) FI931220A (hu)
FR (1) FR2688798B1 (hu)
GR (1) GR3024804T3 (hu)
HU (1) HU213318B (hu)
NO (1) NO930984L (hu)
PL (2) PL172893B1 (hu)
RO (1) RO110261B1 (hu)
RU (1) RU2103340C1 (hu)
SK (1) SK19793A3 (hu)
YU (1) YU18393A (hu)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4400024A1 (de) * 1994-01-03 1995-07-06 Henkel Kgaa Silikatische Builder und ihre Verwendung in Wasch- und Reinigungsmitteln sowie Mehrstoffgemische für den Einsatz auf diesem Sachgebiet
DE19504284A1 (de) * 1994-02-15 1995-08-17 Degussa Homogene Mischungen aus Alkalisilikat und Alkalikarbonat
DE4405511A1 (de) * 1994-02-22 1995-08-24 Henkel Kgaa Waschmittel mit amorphen silikatischen Buildersubstanzen
DE4406592A1 (de) * 1994-03-01 1995-09-07 Henkel Kgaa Verbesserte Mehrstoffgemische auf Basis wasserlöslicher Alkalisilikatverbindungen und ihre Verwendung, insbesondere zum Einsatz als Builder in Wasch- und Reinigungsmitteln
DE4415362A1 (de) * 1994-05-02 1995-11-09 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung silikatischer Buildergranulate mit erhöhtem Schüttgewicht
FR2720074B1 (fr) * 1994-05-20 1996-08-09 Rhone Poulenc Chimie Composition détergente en poudre à base de percarbonate stabilisée par ajout de cogranulés silicate/carbonate.
DE19501269A1 (de) 1995-01-18 1996-07-25 Henkel Kgaa Amorphes Alkalisilikat-Compound
FR2732033B1 (fr) * 1995-03-20 1997-04-30 Rhone Poulenc Chimie Composition d'adjuvant de detergence diminuant les incrustations calciques, son utilisation dans des compositions detergentes et ces compositions detergentes
FR2732032B1 (fr) * 1995-03-20 1997-06-13 Rhone Poulenc Chimie Composition d'adjuvant de detergence diminuant les incrustations calciques, son utilisation dans des compositions detergentes et ces compositions detergentes
FR2735787B1 (fr) * 1995-06-26 1997-07-18 Rhone Poulenc Chimie Utilisation de cogranules de carbonate et de silicate de metal alcalin, comme agents alcalins reducteurs de la corrosion visible du verre et des decors dans les compositions detergentes
DE19525378A1 (de) * 1995-07-12 1997-01-16 Henkel Kgaa Amorphes Alkalisilicat-Compound
DE19533790A1 (de) * 1995-09-13 1997-03-20 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung eines amorphen Alkalisilikats mit Imprägnierung
GB9609699D0 (en) * 1996-05-09 1996-07-10 Unilever Plc Detergent compositions
FR2751341B1 (fr) 1996-07-16 2003-06-13 Rhone Poulenc Chimie Composition detergente pour lave-vaisselle, son utilisation en lave-vaisselle contre la corrosion de la vaisselle et procede de lavage non-corrosif de la vaisselle
FR2751340B1 (fr) * 1996-07-16 2003-06-13 Rhone Poulenc Chimie Composition detergente pour lave-vaisselle, son utilisation en lave-vaisselle contre la corrosion de la vaisselle et procede de levage non-corrosif de la vaisselle
JP4185188B2 (ja) 1998-07-17 2008-11-26 花王株式会社 複合粉体
CA2338822A1 (en) 1998-08-17 2000-02-24 The Procter & Gamble Company Multifunctional detergent materials
DE19858887A1 (de) * 1998-12-19 2000-06-21 Henkel Kgaa Kompaktat mit silicatischem Builder
GB0111043D0 (en) * 2001-05-08 2001-06-27 Ineos Silicas Ltd Granular compositions
FR2851572B1 (fr) 2003-02-20 2007-04-06 Rhodia Chimie Sa Composition nettoyante ou rincante pour surfaces dures
JP4761703B2 (ja) * 2003-04-02 2011-08-31 花王株式会社 シリカ分散液
FR2894585B1 (fr) 2005-12-14 2012-04-27 Rhodia Recherches Et Tech Copolymere comprenant des unites zwitterioniques et d'autres unites, composition comprenant le copolymere, et utilisation
WO2007146956A2 (en) 2006-06-12 2007-12-21 Rhodia Inc. Hydrophilized substrate and method for hydrophilizing a hydrophobic surface of a substrate
CN101679915B (zh) 2007-06-12 2013-01-23 罗迪亚公司 具有亲水剂的硬质表面清洁组合物以及清洁硬质表面的方法
AU2008261634B2 (en) 2007-06-12 2014-04-24 Rhodia Inc. Detergent composition with hydrophilizing soil-release agent and methods for using same
EP2152844B1 (en) 2007-06-12 2019-04-24 Solvay USA Inc. Mono-di-and polyol phosphate esters in personal care formulations
EP2164455B1 (en) 2007-06-12 2018-08-15 Solvay USA Inc. Mono-, di- and polyol alkoxylate phosphate esters in oral care formulations and methods for using same
US9096817B2 (en) 2007-11-06 2015-08-04 Rhodia Operations Copolymer for processing or modifying surfaces
FR2935390B1 (fr) 2008-08-26 2012-07-06 Rhodia Operations Copolymere pour le traitement ou la modification de surfaces

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7831C (hu) * 1918-03-23
US2909490A (en) * 1954-07-28 1959-10-20 Olin Mathieson Manufacture of duplex composition of sodium tripolyphosphate and sodium silicate solution
US3895995A (en) * 1971-01-18 1975-07-22 Philadelphia Quartz Co Film drying of hydrated alkali metal silicate solutions
US4022704A (en) * 1971-06-21 1977-05-10 Stauffer Chemical Company Production of spray dried, high bulk density hydrous sodium silicate mixtures
US3886079A (en) * 1971-09-27 1975-05-27 Burke Oliver W Jun Detergent compositions and detergent adjuvant combinations thereof, and processes for forming the same
US3821119A (en) * 1972-05-03 1974-06-28 Diamond Shamrock Corp Silicated soda ash
US4427417A (en) * 1982-01-20 1984-01-24 The Korex Company Process for preparing detergent compositions containing hydrated inorganic salts
JPS59157198A (ja) * 1983-02-28 1984-09-06 ライオン株式会社 嵩密度の小さい洗剤ビルダ−造粒物の製造法
FR2658497B1 (fr) * 1990-02-16 1992-05-15 Rhone Poulenc Chimie Granules de silicates hydrates de metaux alcalins, leur procede de preparation et leur application dans les compositions detergentes.
DE488868T1 (de) * 1990-11-30 1994-02-03 Rhone Poulenc Chimie Gerüststoff auf Basis von Alkalimetallsilikaten für Reinigungsmittelzusammensetzungen.

Also Published As

Publication number Publication date
CA2092060A1 (fr) 1993-09-21
SK19793A3 (en) 1993-12-08
NO930984L (no) 1993-09-21
EE9400090A (et) 1995-12-15
DK0561656T3 (da) 1997-08-25
JPH09194209A (ja) 1997-07-29
FR2688798A1 (fr) 1993-09-24
JP2745400B2 (ja) 1998-04-28
CZ43093A3 (en) 1993-12-15
JPH06184593A (ja) 1994-07-05
PL172893B1 (pl) 1997-12-31
DE69312357D1 (de) 1997-08-28
CN1079250A (zh) 1993-12-08
PL298126A1 (en) 1993-12-27
RO110261B1 (ro) 1995-11-30
EP0561656B1 (fr) 1997-07-23
ATE155807T1 (de) 1997-08-15
GR3024804T3 (en) 1998-01-30
BG97549A (bg) 1994-03-24
FI931220A (fi) 1993-09-21
KR930019807A (ko) 1993-10-19
EP0561656A1 (fr) 1993-09-22
NO930984D0 (no) 1993-03-18
BG60918B1 (bg) 1996-06-28
FR2688798B1 (fr) 1994-10-14
HUT66732A (en) 1994-12-28
DE69312357T2 (de) 1997-12-18
HU9300798D0 (en) 1993-07-28
BR9301207A (pt) 1993-09-28
DE561656T1 (de) 1994-02-24
YU18393A (sh) 1996-05-20
ES2105146T3 (es) 1997-10-16
RU2103340C1 (ru) 1998-01-27
JP2533053B2 (ja) 1996-09-11
FI931220A0 (fi) 1993-03-19
PL173265B1 (pl) 1998-02-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU213318B (en) Additive for detergent composition containing silicate and inorganic compound, process for producing thereof and spherical cogranulates
JP2594893B2 (ja) 洗剤組成物用のアルカリ金属シリケートのコグラニュール形態のビルダー剤
US5205958A (en) Zeolite agglomeration process and product
KR100226309B1 (ko) 선택된 빌더계를 함유하는 세정제 및 클리닝제제
JPS6041120B2 (ja) 洗浄組成物の製造方法
JP2001516794A (ja) コーティングされたアンモニウムニトリル漂白活性化剤顆粒
JPH0413399B2 (hu)
US5024782A (en) Zeolite agglomeration process and product
US4844831A (en) Use of metasilicate/silica combination granulate in detergent compositions for washing machines
US6013617A (en) Q2 /Q3 alkali metal silicate/inorganic compound detergent builders
US5700294A (en) Method of washing with detergent compositions comprising amorphous silicoaluminate scavengers of calcium precipitates
EP1956076A1 (en) A cogranule for use in solid detergent compositions
EP0783561A1 (en) Silicates granules and method for manufacturing the same
HU213171B (en) Detergents, additiv for detergents, process for producing said additiv and spherical cogranulate of silicates and carbonates of alkali metals
JPH07252497A (ja) 無水ガラス質珪酸塩を含む洗剤組成物
JP2001122614A (ja) 高アルカリ性結晶性ケイ酸ナトリウム

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee