BG97549A - Активна добавка за перилни препарати - Google Patents

Активна добавка за перилни препарати Download PDF

Info

Publication number
BG97549A
BG97549A BG97549A BG9754993A BG97549A BG 97549 A BG97549 A BG 97549A BG 97549 A BG97549 A BG 97549A BG 9754993 A BG9754993 A BG 9754993A BG 97549 A BG97549 A BG 97549A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
silicate
alkali metal
silica
solution
sodium
Prior art date
Application number
BG97549A
Other languages
English (en)
Other versions
BG60918B1 (bg
Inventor
Patrick Boittiaux
Daniel Joubert
Pascal Taquet
Original Assignee
Rhone Poulenc Chimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9427877&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=BG97549(A) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rhone Poulenc Chimie filed Critical Rhone Poulenc Chimie
Publication of BG97549A publication Critical patent/BG97549A/bg
Publication of BG60918B1 publication Critical patent/BG60918B1/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/02Inorganic compounds ; Elemental compounds
    • C11D3/04Water-soluble compounds
    • C11D3/08Silicates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Glanulating (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

Активната добавка е предназначена за детергентни състави за перални машини и машини за миене на съдове. Тя съдържа воден разтвор на силикат на алкален метал, по-специално натрий или калий, при което с ъотношението на $ю2/м2о е от 1,6 до 4, като м означава алкален метал, и минерален продукт, инертен по отношение на силиката, в количество от 5 до 55% от общото тегло, изразено като сухо вещество. Тег ловното съотношение на водата, свързана със силиката, към силиката, изразен като сухо вещество, е по-високо или равно на 33/100, за предпочитане 36/100.

Description

Предмет на настоящето ххезр), съставен от разтвор на изобретение е tonildler· (билсиликати на алкални метали, богати на силициеви атоми под
Формата HajQ^;
съствие на минерален продукт, инертен по оть ^шение на силиката. Този билдер е предназначен за детергент г ιί състави частност прахообразни перилни препарати и ι з специално за перални машини или миялни машини за съдове.
Изобретението се отнася също така до с гранулатите ма хидратираните силикати на алкалните метали ι до карбонатите на алкалните метали.
• · • · • · · · • ·
Под ’’Ьи1Ь1е1'”(билдер) се разбир а всяк L активна добавка, която подобрява качествата на повърхнос гно-активните вещества на детергентния състав.
Необходимо е билдерът да прите кава е < ^ект.наречен смекчаване на водата, използвана за миене. Нео< ходимо е впрочем да се елиминират калция и магнезия, които присъстват във водата под формата на разтворими соли, а в нечистотиите в пералните в комплексни форми, които са повече или по-малко разтворими. Отстраняването на калция и магнезия може да се осъществи било чрез комплексообразуване, под фе рмата на разтворими видове, било под Формата на йонсобмен, било чрез утаявана. Когато става въпрос за утаяване, то трябва да бъде контролирано, за да се избегнат утаяванията в г ералните машини или частите на миалните машини.
Този контрол на утаяването се постига с водоразтворими полимери, имащи афинитет към калция л магн :зия.
Необходимо е също така билдерът да πρι тежава емулгиращ ефект на повърхностно активните вещества пс отношение на мазните замърсявания, диспергиращ ефект по отн :>шение на пигментните замърсяваания, като метални окиси, гли:ии, силициев двуокис, прах, хумус, варовик, сажди... .
Този диспергиращ ефект се постига обикновено благодарение на присъствието на полианиони, пр: шаващи висока плътност на отрицателни заряди на между фазови ге повъ рхности.
Необходимо е също така билдерът да пр: дава благоприятна. йонна сила на функционалностите ъ а повъ зхностно-активното вещество, в частност чрез нарастване на размера на мицелите.
Необходимо е също така той да притежа ва ом'йони за осапунване на мазнините и за нараства ιβτο не отрицателните • · ·· ···· ·· · · · · ·· · » · · ·· ··· • · · · · · · · · ····· ·· ·· · · ·· повърхностни заряди на текстилните повърхнос ти ι на повърхностите на частичките на нечистотиите.
Силикатите отдавна се считат като добри дсбавки при излизане, но в действителност са по-малко използва tn в съставите без Фосфати за пералните.
Най-често използваните силикати в тез1 случаи са тези, които имат молно съотношение SlOa/^a^ О в гра :иците между
1,5 и 2,7. Те представлявят търговски продукг и било под Формата на концентрирани разтвори с 35-4-5 тегг .'/ с> х остатък, било под Формата на ситно раздробен прахообу гзен силикат и след това пресуван.
Търговските концентрирани разтвори на --че- то се получават като се излиза от напълно аморфен силикг т, наречан стъкловиден и наричан също така разтворимо стъкло
Тези разтворими стъкла се разтварят във зс ia в автоклав под налягане при температура 14-С^С. Така се г олучават оърговски разтвори, притежаващи сух остатък око. to 4-5 тегл.Х sa. силикат със съотношение 2 и около 35 У. за силчкат със съотношение 3,5.
Концентрираните разтвори на силиката се въвеждат във водна суспензия (шлам, пулп), съдържаща npyrt те с ъставки на перилния препарат. Шламът след това се суши грез пулверизация. силикатът съпулверизиран и съизсушен с -станалите съставки, съдържа вече не повече от 20 У. свърза га. вода по отношение на сухото си съдържание, дори по-малк >.
Що се отнася до търговския прах той се получава чрез сушене чрез пулверизиране на концентрирани разтЕ зри на стъкловиден силикат; необходимо е да се запазят 19 го 22 тегл.х вода по отношение на крайния продукт, за да е ос лгури добра разтворимост на съшия.
Цг
Установено е, че когато той е поставен като разтвор в миалните Оани в количества 1-3 г/л, този прахообразен сили кат, който съдържа само 1Φ-2£ тегл.Х свързана вода (по отно юение на крайния продукт) притежава само слаби свойства на б ил пер.
в действителност този разтворен прахообразен силикат дава много мономерни силикатни видове с формула Si(O
където X е Н или Na, които не притежават билдеров ефект. Те зи мономерни видове не могат да се реасоциират помежду си, за да се образуват полианиони, освен ако концентрацията на силиката е поне 50 до 500 п/л и то бавно.
Такива концентрации на силиката, както и бавната кине тика на полимеризация на мономерните видове са несъвместими
Това, което е установено за прах, съдържащ 20 до ££ У.
химически свързана вода (по отношение на крайния продукт) разбира се е вярно за съставите, съдържащи силикат с 20 У.
свързана вода (по отношение на сухия силикат), приготвени чрез въвеждане ма концентриран разтвор на силиката в пулпа и .**>·>
след това сушене.
Заявителят на настоящето изобретение е установил, че когато силикатът ма алкалният метал е богат на то силициевите атоми са под Формата на <
нните видове, получени чрез разреждане от 1 до полианио3 jr/л в миешата среда имат продължителност на действие, достатъчна, за да играят ролята на билдер при миенето.
Изразът атоми на силиция под формата а-О^и Qj е начин за показване на степента на свързване на силициевите атоми помежду им; означава, че всеки атом на силиция участва в две връзки -SX-O-S1-, като останалите две връзки
ς>
имат завършваща група -SX-O-X, където X е алкален метал или Н; Q $ означава, че всеки силициев атом участва в три връзки -S1-O-S1-, като свободната връзка завършва на
-SX-O-X.
Билдерът за детергентен състав, обект на настоящето изобретение се характеризира с това, че е съставен от воден разтвор на силикат на алкален метал, по-специално на калия ,, или натрия с молно съотношение SIO2/H2° от поРяДъка на
1.5 до ч- и минерален продукт, инертен по отношение на силиката и смесваем в разтвора на силиката, като този продукт представлява 5 до 55 X от общото тегло в сухо състояние и тегловно отношение вода свързана със силиката/сух силикат по-голямо или равно на 33/100, за предпочитане 36/100, където М представлява алкален метал.
Под инертен се разбира химически инертен.
Минералните продукти, инертни по отношение на силиката и съвместими с водния разтвор на силикатите, са за предпочитане водоразтворими, между тези продукти могат да бъдат цитирани: натриев карбонат, натриев сулфат, натриев борат, натриш ев перборат, натриев метасиликат, ФосФ хтите или Фосфонатите, като тринатриев Фосфат, натриев триполифосфат..... като тези продукти присъстват самостоятелно или в смес.
Предпочита се използването на продукти, притежаващи детергентна активност и в частност натриев карбонат.
Минералният продукт притежава от 5 до 55 /, за предпочитане от го до Ч-О от общото тегло на сухия остатък, т.е. от сумата на теглата на разтвора, изразен като сухо вещество и минералният продукт.
Минералният продукт се въвежда било директно във водния разтзор на силиката на алкалния метал, било въз водата и след смесване във водния разтвор на силиката на алкалния метал.
Еилдерът съгласно изобретението може да бъде в каква да е структурирана (прах, гранули....) или неструктурирана
Форма.
Въпросният силикат може да притежава молно отношение
При една предпочитана Форма на осъществяване на изобре тението билдерът, представлява Ю за предпочитане 35-50 тегл.Х сух остатък ма силикат на алка лен метал, по-специално натрий или калий.
Концентрираният разтвор на силикат на алкален метал използван като билдер се получава за предпочитане чрез раз тваряне във вода на разтворими стъкла в автоклав при налягаие и температура и след това евентуално не; той може също така да бъде получен по други разреждапознати методи, например чрез директна обработка на пясък с концентриЧрез ЯМР сода каустик (натриева основа).
се установява, че:
-разтвор с -4-5/ сухо съдържание на стъкловиден силикат и молнс съотношение SlC^/^Na^0=2 съдържа ЗЧ-Z от видове , 51/ от видове Gfe , 12Z от видове Ql и ЗХ от видове
QO
-разтвор с 35/. сух остатък и съотношение 3,5 съдържа
Под термина свързана към силиката водц се разбира водата от разтвора носител, която не е свързана с минералния носител, а имено под формата на кристалохидрат.
Тегловното отношение вода, оставаща свързана в силиката/ силикат изразен като сухо вещество трябва да бъде по-голямо или разно на 33/100, за предпочитане 30/100, което отговаря на необходимастта силикатите да бъдат в полианионни форми. За специалиста не представлява трудност да фиксира горната граница на това отношение, като тази граница разбира се отговаря на границите, до които може да се запази силикатът
Шит в прахообразна Ферма на течлив Флуид (free flowing), т.е. приложим при миенето. Примерно тегловното отношение вода, оставаща свързана към силиката/силикат, изразен като сухо трябва да бъде по-ниско или равно на 120/100.
Завишеното съдържание на силикат в продуктите съгласно настоящето изобретение позволява постигането на напълно задоволителни антинакипни качества в пералните или миалните машини.
Въпросният билдер когато е в неструктурирана форма и по-специално в разтвор може да бъде използван чрез допълнително пулверизиране върху перилния прах на изход в случаи на Ш»“ инсталации с атомизиране или върху сместа на съставките на перилния препарат в случая ма суха смес и то така, че да се абсорбира от праховете. Получената прахообразна смес, ако е необходимо се суши умерено по такъв начин, че тегловното отношение вода, оставаща свързана със силиката/силикат изразен като сухо вещество да остане по-високо или равно на 33/100, за предпочитане 30/100.
Количеството на разтвора на силиката в билдера, в разтвора, който може да бъде използван, отговаря за предпочитане ма тегловно отношение сух силикат/перилен прах да бъде • · · ·
между 1/100 и 30/100, за предпочитан» между 10/100 до го/ιοο.
Когато Оилдерът съгласно наето: щето изобретение е структурирана Форма той може да бъде приготвен чрез поставяне контакт на воден разтвор (А), сг ставен от смес на концентриран воден разтвор на силикат ι а алкален метал (1) с модно отношение
SX
О между 1.6 и
4-, за предпочитане между 1.6 и 3.5 и минерален продукт ( състояние, като минералният продукт е инер ен до отношение ката и съвместим с водния разтвор (1: и представлява на силиот 5 до тегл.Х от общото тегло ма сухото Еещество със съединение (В) със състав идентичен на цитирания по-горе воден разтвор (А) по такъв начин, че тегловното отношение вода свързана със силиката/силикат изразен като су::о вещество след смесването да бъде по-високо или равно на 33/100, за предпочитане 36/100.
Във всичко казано до тук, освен, ако не е казано обратното М представлява алкален метал.
водният разтвор (А) се получава по който и да е от познатите начини. Той може да бъде полу’- ен чрез въвеждане на минералният продукт под ‘формата на праг или течност във водния разтвор на силиката.
Под съединение (В) със състав г дентичен на водния разтвор (А) се разбира всяко съединение съдържащо силикат на алкален метал и минерален продукт, дефиниран по-горе, като минералният продукт представлява 5 до 55 V. от общото тегло, изразено като сухо. Това съединение (В) притежава тегловно отношение на вода свързана със силиката/силикат изразен като сухо вещество по-високо или равно на 33/100, за предпочитане зе./юо.
• · · « · · ..··· · ··· ···· ··· ····· ·· ·· ·· ·· това, съединение (В) може да се получи по кой да е от познатите начини. Така то може да бъде получено чрез изсушаване на разтвор идентичен на водния разтвор (А). Предпочита се това сушене да се контролира по такъв начик, че да се запази желаното количество на свързаната със силиката вода, т.е. по такъв начин, че тегловното отне пение вода свързана със силиката/силикат изразен като сух о вещество да бъде повисоко или равно на 33/100, за предпочитане 36/100.
Ши»·
Във водния разтвор (А) концентрирания воден разтвор на силиката на алкалния метал притежава за предпочитане тегловно отношение вода свързана със силиката/силикат изразен като сухо вещество да бъде по-високо или равно на 33/100, за предпочитане 36/100.
Поставянето в контакт може да с<· осъществи чрез добавяне, по-специално чрез пулверизиране на (А) върху (В) в какъвто и да е Оързооборотен смесител от LODIGE тип или в устройствата за гранулиране (барабанни, дискови...)..., при температура между 20 и 95СС, за предпочитане между 70 и 95ОСР w Минералните продукти, които могат да бъдат използвани са споменати по-горе.
количеството и концентрацията на водният разтвор (А), които могат да бъдат използвани са функция на акорбционната и/или адсорбционната способност на минералните родукти, намиращи се в разтвора (А) и съединението (В) поотк ошение на силиката, присъстващ в разтвора (А) и съединението (В), като се държи сметка за евентуалната възможност минералните продукти да образуват кристализиращи хидрати, като количеството на неасоциираната към силиката вода може да бъде под формата на хидрат в носителя и може лесно да бъде определена по 'Ш®·· · · · · ····· · ··· ···· ··· ····· ·· · · ·· ··
ΙΟ някои от познатите начини, например чрез диференциален химичен анализ или чрез количествена диФракция на Х-лъчи. Водата евентуално налична в носителя в нехидратни Фор ли може да 61»де определена чрез подходящи Физико-химични методи (термопорьсзиметрия, термогравиметрия, протонен ЯМР, ИЧ).
Границите на аОсорбиращата или адсорбира ца способност на минералните продукти може да бъде определена чрез измерване на изменението на ъгъла на срутване при стяФиране като Функция на количеството на добавяния разтвор на силиката.
Ако е необходимо, след поставяне в контакт на (А) и (В) може да се приложи етап на сушене, но това рябвя па стане в умерена степен така, че да се получат желаните количества на водата свързана със силиката.
Разтворите на силиката на алкалния метал под адсорбирана и/или абсорбирана Форма върху карбонат на алкален метал, и които са под Формата на съгранулати на хидратирания силикат на алкалния метал и на карбоната на алкалния метал са билдерите, съгласно настоящето изобретение с особено добри качества.
Тези съгранулати на хипратираните силикати на алкалните метали и на карбонатите на алкалните метали се характеризират с това, че могат да бъдат получени съгласно метод, включващ следните етапи:
а) пулверизиране на воден разтвор, съставен от смес на воден разтвор на силикат на алкален метал с молно отношение между 1.6 и за предпочитане между ΐ.β и 3.5 и карбонат на алкален метал, като този карбонат представлява 5 до 55 тегл.х изразени като сухо върху слой от преминаващи частички със състав идентичен на пулверизираната смес, преминаваш през ротационно устройство за гранулиране, при което
сь:оростта на преминаване на частиците, дебелина- а. на слоя и дебитът на пулверизирания разтвор са такива, че зелка частица се превръща в пластичен съгранулат въвличайки в контакт други частици,
6) евентуално сушене ма съгранупатите полз ιθηη в етап (А), като тези етапи се прилагат по такъв начин че крайното тегловно отношение ма вода, свързана със силикат·? /силикат изразен като сухо вещество да бъде по-високо или равно на ·»--- 33/100, за предпочитане 36/100.
Тези съгранулати могат да бъдат използван: в качеството на просто средство и способни да осигурят сил.· кат и карбонат в миещите състави.
Под частици на състава идентични на пулверизираната смес се разбират частици, съдържащи силикат на алкален метал и карбонат на алкален метал, представляващи 5 до 55 /. ст общото тегло изразено като сухо вещество. Тези чг :тици притежават за предпочитане тегловно отношение вода, ос гаваща свързана към силиката/силикат изразен като сухо веще :тво по-голямо или равно на 33/100, за предпочитане Зб/юо, •М·'“''
Тези частици могат да бъдат получени чрез кой да е от познатите методи.
По-специално те могат да бъдат получени чрез сушене на разтвор идентичен на водния разтвор, съставен от силикат и карбонат на цитирания по-горе алкален метал. Това сушене се контролира по такъв начин, че да се запази желаното количество на свързаната със силиката вода, т.е. тегловно отношение вода, ©ставаща свързана към силиката/силикат изразен като сухо вещество по-голямо или равно на 33/100, за предпочитане 36/100.
Слоят на частиците от състава идентичен на сместа за • ·· ·· ·♦·· ·· ···· ···· ·· ·· · · ··· ······ • · · · · · ····· · • « · ······· ····· ·· ···· ·· пулверизиране може също така да бъде получен, излизайки от? суха смес на карбонат и силикат в тегловно отношение карбонат/силикат идентично ма разтвора за пулверизиране до пълно обновяване на този слой от получените съгран;/лг. ти (рециклиране).
Във водния разтвор, съставен от смес си -инат/карбонат концентрирания воден разтвор на силиката на алкалния метал, притежава за предпочитане тегловно отношени - вода, оставаща свързана към силиката/силикат изразен като сухо вещество поголямо или равно на 33/100, за предпочитане 36/100.
Между силикатите и карбонатите на алкалните метали могат да бъдат цитирани, за предпочитане тези на натрия и калия и особено тези на натрия.
За предпочитане, между етапите (А) и (В) получените съсранулати от етап (А) се подлагат на уплътняване.
Съгласно един предпочитан начина за реализация на изобретението, разтвора на силиката, използван за получаване на съгранулатите притежава сух остатък на силиката от порядъка на Ю до 60 за предпочитане 35 до 50 κ.
Пулверизирането ма водния разтвор на базата на смес силикат /карбонат се провежда при температура между ао и за предпочитане между ТО и С; като то може да бъде улеснено чрез едновремено въвеждане (например с помсща на биФлуидна дюза) на въздух под налягане при температура от същия П ОРЯДЪК.
Използваните карбонати могат да бъдат с обикновено качествс. За предпочитане са карбонати, които се разтварят лесно и имат завишена адсорбираща/абсорбираща способност.
Заедно с частичките на карбоната могат да присъстват калки количества (по-малко от 1О тезгл.и от теглото на съгранупатите) други частици, като антиутаителни полимери (карбоксиметилцелулоза...), ензими, полиакрилати,... използвани обикновено в областа на пречиствателната техника, притежаващи диаметър и плътност близки до тези на частилите на сместа ьарбсиат/силикат.
Устройството за провеждане на съгранулирането чрез пулвериз: ране може да бъде какво да е ротационно устройство от видов, те: въртящи се дискове, устройство за получаване на дражета, въртящ се барабан, смесител-пранулатор...
Един предпочитан начин за получаване на съгранулатите се със'-ой в използването на ротационен гранулатор, позволяващ преминаването на частиците в тънък слой. Устройствата за получаване на дражетата с ос на въртене наклонена по отношение нг хоризонталата под ъгъл по-голям от Ξ.&“, та предпочитане го-голям от -Ц-СР са особено подходящи; тяхната геометрия мс же да бъде твърде различна: пресечен конус, плоска, стъпаловидна, комбинация на трите форми.
У чи,, Друг предпочитан начин за получаване на съгранулатите се състои в използването на ротационен барабан, чиито ъгъл на на: лон е поне 3Z и за предпочитане 5Z.
Ластиците на базата на сместа карбонат/силикат преминават при температура от порядъка на 15 до 2Орс, за предпочитан от 15 до ιεο “Зс и най-често между 15 и количествата на разтвора на базата на с мес силикат/ карбонат за пулверизиране и на частиците на базата на смес силикаг/карбонат отговарят на отношение дебит на течноста/ дебит на частиците (отношение на омокряне) от 0,05 до о,е л хкг, са предпочитане 0,1 до 0,5 л/кг и най-често от 0,15 до
:>,з л/ η, като тези стойности са изразени к; то соли на натрия дебитът на пулверизирания разтвор, скороста на преминаване ί х частиците както и дебелината на слоя на частиците са такиЕ1, че всяка -частица абсорбира течност и се агломерира с друггсе частици, с които влиза в контакт така, че се получава пл ι етичен гранулат, а не каша.
;короста на преминаване на частиците и дебелината на слоя t регулират чрез дебита на въвеждане на частиците в устро; ictboto за гранулиране и чрез характеристиките на после дне то.
Времето на престой на частиците в устройство от дисков или барабанен тип е обикновено между 15 и 40 минути.
По силите е на всеки специалист в зависимост от изходните вещества използваният апарат да бъде адаптиран за получаван з на желания продукт; а именно за устройство за получаване а дражета:
геометрията (пресечен конус, плоска или стъпаловидна или ь 15инация на трите форми),
W размерите (височина, диаметър), ъгъл на наклона, скорост на въртене, относително разположение на захранва; .ите с твърдо и течно !вщество части.
За ба ; абан:
геометрията (диаметър на цилиндъра), ъгъл на наклона,
-скорост на въртене,
- зареждане на цилиндъра относително разположение на захранваните с твърдо и течно ί е щество части.
С перацията по уплътняването може да се осъществи при стайна г ?мпература чрез преминаването на получените в етапа, на гранулиране гранули през ротационно устройство.
Това устройство се предпочита да бъде отделно от това за гранулиране.
Пози етап на уплътняване може удобно да се проведе чрез въвеждането и престояването на гранулите във въртящ се
Ща*» барабан. Ъгълът на наклон на последния е поне 3Z, за предпочитане поне 5Z. Размерите на този барабан, скороста му на въртене и времето на престой на съгранулатите зависят от желаната плътност; времето на престой е обикновено между ΞΟ мин. и ? часа, за предпочитане между го и 90 минути.
Омесител-гранулаторите са също така подходящи за процеса на уплътняване.
Гроцесите на съгранулиране и уплътняване могат също така да бъдат осъществени в едно и също устройство, например в стъпало видно устройство за получаване на дражета, като уплътняването на съгранулатите се постига при преминаването им ** през последните стъпала на апарата; освен това тези две операции могат да бъдат осъществени в двусекционен барабан.
Така получените уплътнени съгранулати се сушат по някои от познатите начини. Особено успешен метод е сушенето в псевдокипяш слой при използването на въздух и при температура между 4-0 и 9<Р С, за предпочитане между 60 и S-Ф6С. Този продас се осъществява за време, което е Функция на температурап а на въздуха, съдържанието на вода в съгранулатите на изход от устройството за гранулиране и желаното съдържание на вода в изсушените гранулати, както и на условията на Флуиди зиране; тези условия могат да бъдат адаптирани от всеки специ тист в зависимост от желания продукт ;ъгранулатите на базата на хидратирани силикати на натрия и натриев карбонат, съгласно изобретението, и които могат е а бъдат получени съгласно описания по-горе метод са предназначени за детергентни състави за перални и миални машини и се характезират обикновено с това, че притежават:
-силикат на алкален метал, по-специално натрий или калий в молно отношение SlOa/fet^O между 1.6 тл Д- адсорбиран и /или абсорбиран върху карбонат на алкален метал, като този карбонат е 5 до 65 X от теглото на силиката адсорбиран и/или абсорбиран от карбоната и тегловното отношение вода, оставаща св ързана към силиката/силикат изразен кг то сухо вещество по--όπημο или равно на 53/100, за предпочитане
36/100.
-насипна плътност без уплътняване от O,At до
1,6 г/см3 , за предпочитане от 0,5 до 1,5 г/см3 и най-често
ОТ 0,7':· ДО 1
Τ’/Cl·? , тичк
-среден ί от О,At диаметър (в смисъл на процент на преминали часдо 1,6 мм, за предпочитане от 0,5 до 0,6 мм .т ри с не ог
За предпочитане тегловното отношение вода, оставаща свързана със силиката/силикат изразен като сухо вещество трябва да бъде по-ниско или равно на 120/100.
Методът описан по-горе, включващ на съгранулиране/уп лътняване/сушене позволяват получаването на съгранупати на базата на хидратирани силикати на алкални метали и карбонати зъгранулатите съгласно изобретението са респективно по-ниски от 3 мин. и 5 мин..
• · · · · · ·· ··* · • · · · · · · · · · • · · · · · · ·· · · · ·
IT год скорост на разтваряне до 9OZ или до 95/ във вода се раз гра времето необходимо за разтварянето на 90 или 95/ ст продукта при концентрация 35 τ'/п във вода при с.
Когато е структуриран (прах, гранулат...) билдерьт съгласно изобретението се използва в детергентните състави за миалните машини за съдове в количество от 3 до 90 тегл.'/., за предпочитане от 3 до ТО тегл.'/ от въпросните състави; количествата, които се използват за състави предназначени за ι иални линии са от 3 до 60 тегл.Х, за предпочитане от 3 до iiO тегл.И от въпросните състави (тези количества са изразени като тегло на сух силикат по отношение на теглото на състава).
Заедно с билдера, представляващ предмет ма настоящето изобретение в перилния състав присъства поне едно повърхностно-активно вещество в количество от 8 до 20/, за предпочитане от 1О до 15 тегл.Х от въпросния състав.
Между тези повърхностно-активни агенти могат да бъдат питирани:
-анионактивни повърхностно-активни агенти от типа сапуни на алкални метали (алкални соли :а мастни киселини с
С2У алкални сулфонати (алкилбензолсул Фонати с
С/з Ciz-C# с®-g, , алкилсул Фонати с оксиетилирани и
Се-СРе, сулФатирами мастни алкохоли с *£ , оксиетилирани и
Cs-C,3 сулфатирани алкилфеноли с , алкални сулФосукцинати
С,2 -Cfjt, (алкилсул Фосу кцинати fe <₽Г-« )...
-нейоногенни повърхностно-активни вещества от типа на
С6-<?/2 полиоксиетилираните алкилФеноли с > оксиетилирамите алифатни алкохоли с % , блоковите съполимери на етиленов окис с пропиленов окис, карбоксиамидите, евентуално полиоксиетилирани ·· · · · · ·· · · · · • · · ···· ··· ··· ·· ·· ·· ·· ·· хе ^мФотерните повърхностно-активни агенти от типа на алкилииг егилбетаините, ι -атионактивните повърхностно-активни агенти от типа на алк глтриметиламониевите и алкилдиметилетиламониевите хлориди или бромиди.
перилния състав могат да присъстват и други съставки като:
-билдери от типа:
--Фосфати, в количество до 25/. от общото тегло на състава,
-—зеолити до около 4-0/ от общот о тегло на състава, -натриев карбонат до около 60/ от общото тегло на състава, нитрилоцетна киселина до 1OZ - т общото тегло на състава, —лимонена киселина, винена киселина до 20/ от общото тегло на състава, като общото количес гво на билдера е от 0,2 до SOZ, за предпочитане от 20 до 4-5/ с г общото тегло на въпросния детергентен състав,
-избелващи агенти от типа на пе >боратите, перкарбонатите, хлс ризоциануратите, Ν, Ν, Ν', Ν'-те м раадетилетилендиамин (TAED) до около 30/ от общото тегло ι- детергентния състав,
-антиутаителни агенти от типа ι ί карбоксиметилцелулоза, метилцелулоза в количество до 5/ от общото тегло на детерген'?ния състав,
-антинакипни агенти от типа съполимери на акриловата киселина и малеинов анхидрид в количество до 1ΟΖ от общото тегло на детергентния състав,
-пълнители от типа на натриев сулфат за прахообразните детергенти в количество до 50/ от общото тегло на детергент19 мия състав.
Дадените по-долу примери илюстрират изобретението без да γό ограничават.
ПРИМЕР 1
Синтез на билдера:
Използвани при синтеза продукти:
Натриев силикат: Разтвор с молно отношение *
! SlOa HjNa2 0=2,6
Сух остатьк:45 тегл./
Плътност 1,500 Разпределение ма полианионните видове като процентно съдържание на силиция): ςββ =0,6 /., Qi =6,2 /., Ог В =Θ3 X, = 1ОХ.
-Натриев карбонат: Безводен прах
Насипна плътност без уплътняване:
1,1 г/см 3
Гранулометричен състав: <350=0,5 мм
Синтез:
** Предварително разтвореният натриев карбонат се добавя при разбъркване в разтвора на натриев карбонат, нагрят до ео<С. Добавянето на вода в натриевия карбонат в този случай позволява за се работи със смесен разтвор, чийто сух остатък е идентичен със сухия остатък на изходния разтвор на силиката. Смесването се осъществява по такъв начин, че натриевият карбонат да представлява 50 тегл.х от общото тегло mel силиката и карбоната изразено като сухо.
смесеният разтвор се суши в сушилня в тънък слой при 2<?°с в продължение на 20 часа. Получиното твърдо вещество след това се смила в мелница Fojrplex. Последният етап се
състои в сушене в псевдокипящ слой при 30-40 С така, че да се пол”чи твърдо вещество със следния състав;
натриев карбонат зо х от общото тегло на карбоната и силиката изразено като сухо.
Тегловното отношение вода останала свързана със силикаTaz си: икат изразен като сухо е 49,7/100.
Продуктът има следните свойства
Насипна плътност без уплътняване; О,& г/см3
Грану лометричен състав: 6.50 = 0,5 мм, <3.10 = 0,1 мм, cl 90 = 1 мм
Разтворимост; по-малко от 4 мин за разтварянето на 99/· от продукта (кондуктомерично измерване на водляия разтвор на продукта с концентрация з г>/л при 2деС) 'омплексообразуващ капацитет на калция; 197 мг СаСОз на гра т безводен продукт. Този капацитет се изчислява чрез измерв а че на остатъчната концентрация на калций за време 15 мин., като продуктът за определяне се въвежда в момента -t=O в разт зор с позната концентрация на калния (б Ферен разтвор с рНЮ
Пример_2
Получаване на съгранулата:
Гзползват се следните продукти:
Натриев силикат: Разтвор с молно отношение
SlOe /^а^ 0 = 2,0
Сух остатък:45,5 тег т.Х
Плътност 1,540 г/см3
Прахообразен силикат: молно отношение • · ··· · ·· ··· · ··· ···· · · · ····· ·· · · ·· ··
Сух остатък:го тегл ПЛЪТНОСТ 0,55 г/см3 Гранулометричен състав: <150 = 0,12мм.
-Натриев карбонат: лек разтвор
Насипна плътност о,е· г/см3 Гранулометричен ст став: 0.50 = 0,12мм. приготвя се 36 тегп.х разтвор по отнош» ние на карбоната прг зоос чрез смесване на разтвор на карбонат в разтвор на силикат с отношение 2. Сухият остатък на така получения смесен: разтвор е 37.7Ζ.
Гранулирането на този разтвор се осъществява в барабан с дължина 1300 мм и диаметър 500 мм, който се върти с 20 об/мин. Гранулирането се инициира като се излиза от изходен спой, съставен от раздробена смес на лек карбонат и прахообразен силикат в отношение 2. Съставът карбонг т/силикат на та зи смес е същия както на смесения разтвор. Гранулирането се осъществява в първата част на барабана където се пулверизира разтвора през оросител върху прахообразния с той. Сушенето се осъществява във втората част на барабана, снабдена с подемни ди и гродувниди ма горещ въздух в противото ** Гранулирането, уплътняването и сушенето се провеждат впрочем в един и същ апарат. Продуктът, изпие иц от барабана се рециклира частично в главата на барабана след смилане и отсяване на фракция 0,2-1,25 мм. Така при установен режим т.е. ко гано основата на изходния слой е напъ лно обновена с новопс лумените продукти, параметрите на гранулиране са следните:
- захранване със смесен разтвор 6 до е л/м
- захранване с прах (рециклиране) 50 кг/ч степен на омокряне
0,12 ДО ОДбЛ/КГ
г.2
- дебит на въздуха за сушене но до 120 м3
- температура на въздуха за сушене 105-11QOC
- средно време на престой в барабана 30-40 мин.
По този начин се получават съгранулати със следните харахтеристики:
- отношение, изразено като сухо карбонат/силикат=зе/бг
- съдържание на водата, свързана със силиката/силикат, изразен като сухо вещество = 51/100
- Насипна плътност без уплътняване: 0,59 г/см3 Гранулометричен състав: 650 = Ο,·4·5 мм, 695 = о,е мм с отклонение от 1»^^тип 0,37.
Получените гранулати притежават следните времена на разтваряне:
-9ΟΖ (тегл·) от продукта се разтварят за 50 сек.
(воден разтвор 35 зт/л при £(^ С)
-95Ζ (тегл.) от продукта се разтварят за 67 сек. (воден уазтвор 35 п/л при 2©°C)
-99Z (тегл.) от продукта се разтварят за 1544- сек. (воден разтвор 35 τ’/л при 2(^0 ’W За сравнение обикновена суха смес на карбонат и прахообразен силикат, използвана в началото на процеса, която не е предмет на настоящето изобретение показва следните времена на разтваряне:
-9ΟΖ (тегл.) ОТ продукта се разтваря г за 55 сек.
(воден разтвор 35 Τ’/Л при гф°С)
-95Ζ (тегл.) от продукта се разтварят за 1О а сек. (во-
ден разтвор 35 r/л при г(£*С)
-99Ζ гтегл.) от продукта се разтваряг за 256 сек. (во-
ден газтвор 35 r/л при 2<^ΰΟ
1:омплекоообразуващ капацитет ма калш ч: 24?-г49 мг
CaCCg ча грам безводен продукт. Този капацио зт е изчислен както пример 1.
Пример 3
Получаване на съгранулати:
Методът на гранулиране е същия както з пример е, но уран: латорът работи на отворен цикъл т.е. τ Ή се зарежда със суха прахообразна смес карбонат/силикат и снесен разтвор, но •ч. без рзииклиране на получения продукт. Има също така и ед юврем( нно сушене.
параметрите на гранулиране са следните:
- захранване със смесен разтвор 6 по & л/ч
- захранване е прах (рециклиране) 3< кг/ч
-степен ма омокряне 0 2 до 0,2 7 л/кг
- дебит на въздуха за сушене а :> до 120 мЗ/ч
- температура на въздуха за сушене
- средно време на престой в барабана зо-^i-O мин.
По този начин се получават съгранулаг и със следните характеристики:
- отношение, изразено като сухо карбонат/силикат=?п/63
- съдържание на водата, свързана със силиката/силикат, изра зен като сухо вещество = ^-2/100
- насипна плътност без уплътняване: ?,54 г/см3
Гранулометричен състав: 050 - 0,57 мм, 0.95 = 0,76 мм с отклонение от ТИП °>·
Получените гранулати притежават следните времена ма разт заряне:
-9ОИ (тегл.) от продукта се разтварят за 55 сек. (воден разтвор 35 Τ’/л при 20°С) ·· · · · · · · • · · · · · · ··· ·· ·· ··
Al· х “95Z ('Ter’Ji.) от продукта се разтварят за 122 сек. (воден разтвор 55 г/л при г&°С)
-99/ (тегл.) от продукта се разтваря за 500 сек. (воден разтвор 55 г/л при 2(^0)
Тези съгранулати се смесват на сухо с следните адитиви, така че да се получи състав за перални машини:
Състав на перилния прах______тегловни части
гранулат
oXalan СР5
β
(съполимер
(аморфен силико-апуминат
TAED
LAB
(ензим производство
NOVO)
Tlnopal DMSX
SOP антипенител
С> .
ε
карбоксиметил целулоза
Изпитанието за възможнистите за отстраняване на замър зязания се провежда в пералня машина FOM τι производство на
V/ASCATOR.
Условията на. изпитанието са следните:
-използван цикъл: 60° С
-обща продължителност на цикъла: то минути; без предп ране
-брой на циклите: 3 на пране
-твърдост· на водата: 32 Френски хидрстиметрични градуса
-количество на прането: 3,5 кг кърпи от бял памук
-изпитвани тъкани: на всяко пране се поставят като се закрепват с карфици върху кърпите две серии от следните тъкани:
Сив помук:
Сив полиестер/памук:
Протеинови петна:
окисляващи се петна:
Tes+.-Fabrlc Krefeld IOC IEC 106 EMPA ΙΟΙ
Test-Fabric
Krefeld 20 C
EMFA 1044·
КРЪВ (EMPA 111)
Какао (ЕМРА 112)
Смес (ЕМРА 116)
Чай (Krefeld Ю <3)
Памук екрю (EMFA222)
ВИНО (ЕМРА 11-44-) • · · · · · · · · · · ·· · · · · · · · ··· ·· ·· · · · ·
Ξ6
Дозиране иа перилния препарат:
1-ва серия: 5 тт/л или 5 х 20 = 1ОО г1 н; пране
Д ра серия: е т/л или 6 х 20 = 1ОО г· нг пране
Метод за определяне на премахването на замър: званията и петната
Фотометричните измервания (измерване н количеството отразена от тъканта светлина) позволява да с< изчисли процента на отстраняване ма замърсяването. Изпо. зва се апарат ELREFHO 2000 производство на DATACALOR.
Отстраняването на замърсяването се изр; зява чрез Формулата:
z-но отстраняване = С-В χ 1ОО
А-В където А=отражение от проба бял свидетел В=отражение от проба замърсен свидете <о=отражемие от замърсена проба след пз ане
Отраженията се определят с помота на тр :хроматичнс синьо без въздействие с оптични избелители.
Брой на проведените измервания на проба =
Брой на пробите на пране = 2
Брой на пранетата = 3 или -4- х 2 х 3 = 24 измервания на замърсяване, на продукт и на изследвана концентрация.
Антинакипните изпитания се провеждат bi oxy барабанна машина SCHULTESS SUPER е DE LUXE.
Изпитателните условия са следните:
-използван цикъл: 60° С
-обща продължителност на цикъла: 65 ми чути; без предп ране
-брой на циклите: 25 пранета ·· ·· · · ·· ·· ···· ·· ··· · · · ··· · ··· ···· · ♦ · ····· ·· ·· ·· ··
-твърдост ма водата: 21,2 Френски хидротиметрични градуса -използвани тъкани: лента свидетел, отговаряща точно на спосиФисацията на стамдаарт NFT 73.600
-количество на прането: 3 кг мъхнати г· ърпи 1OOZ памук -количество ма перилния препарат: 5 г л.
пробите претърпели 25 пранета се суша' , претеглят и намаляват ДО 90 &>С.
Определя се Z на теглото на пепелта п > отношение на теглото на изходните проби.
Отделни- е резултати от изпитанията са представени в таблица. I.
сравнителен пример ар
Получаване на съгранулатите:
Система-ι ι за гранулиране представлява барабан, въртящ се с -4.0 об/мин идентичен с описания в при: ?р 2. Диафрагмата на изхода е регулирана по такъв начин, че времето ма .престой ма отд елната частица да бъде между 15 и 20 мин..
Барабан! т се захранва непрекъснато с р ебит от 37 кг/ч прахообразен карбонат със същите характерист :ки както този от пример 2.
Върху този прахообразен карбонат, върт ш се в барабана, с помогна не въздух с температура ео°С пре з биФлуидна дюза плоска : лава, разположена в първата т- етина на барабана се пулвернзира разтвор на силикат иден' ичен на този от пример 2 при ’с с дебит 1© л/ч.
Съгранулатът ма изход от барабана е със стайна температура и притежава плътност 0.56 г/сй3.
·· ·· ···· • · · · « « · · · · · · ··· · ··· ···· · · · ····· ·· ·· ·· ··
Съгранулатът се уплътнява непрекъсната в продължение на 1 час във въртящ се барабан с гладки стенг и диаметър 500 мм, дължина 13 00 мм и наклонен под ъгъл 5 7.
Скоростта ма въртене ма барабана е 2< об/мин.
Така полученият гранулат се суши в псездокипящ слой ::ри температура от порядъка ма 59°С (темпера· урата на въздуха за флуидизиране е в продължение га 15 мин.
Сухият продукт има следните характери тики:
- отношение изразено като сухо веществ< карбонат/силикат = 66/34
- съдържание ма вода свързана със сили; ата/силикат изразен като сухо вещество = 51/100
Комплексообразуващ капацитет ма калии -п 2S5 мг СаСОд на грги-ι безводен продукт. Този капацитет се изчислява както в пример 1.
Гранулатът притежава отлично поведени при съхранение.
Към тези съграмулати се добавят при су :о смесване адитиви така, че да се получи състав за перални машини идентичен Het описания в пример Ч- (с изключение ма зъгранулата).
Изпитанията на способността за отстран сване на замърсявания и накипи са проведени също така и с -ози перилен с ъста з.
Резултат: тте са представени в таблица 1.
• · • · · · · · • · · ·
Пример з
Сравнителен пример
Накип 5 п/л
3,72
2,88
Резултати от прането
сив памук 5Г/Л 43% 32,2 3 2,9
сив памук 8Г/Л W'c 4-7 4-1,9
сив памук 5Г/Л 60 °с 51,4 49
сив памук 8г/л 56,3 54,8
4,6,73 4-4-,65
Полиестер/сив памук бг/л <а^ою с 39,2 3 5,3
Полиестер/сив памук 8Г/Л с 56,1 5 О . 1
Полпеетер/сив памук 5Г-/Л 66 с 56,8 5 5,7
Полиестер/сив памук 8Г/Л 66° С 65,4 6 2,3
54-,38 50,85
Протеинови петна 5 п/л ^0* С 58,8 3 4,8
Протеинови петна 6 г-/л 99° 46,3 4 0,2
Протеинови петна 5 п/л $0° о 50,5 5 1
Протеинови петна 8 г·/л 6$Λ ο 58,8 5 6,4
4-6,58 4-5,60
Окисляващи се петна 5Г/Л 42,1 4 2,1
окисляващи се петна бг/л ^ес 59,5 5 5
Окисляващи се петна 5Г/Л Сс 75,7 7 2,8
Окисляващи се петна 8Г/Л бб* с 63,8 82
Общ резултат
6 9,93
55,67 5 2,76

Claims (14)

  1. кБилдер, предназначен за детергенти състави, характеризиращ се с това, че е съставен от воден χ ъзтвор на силикат на алкален метал с молно отношение SiO^/f > θ между
    1,6 и 4 и минерален продукт, инертен по отношение на силиката и съвместим с въпросния разтвор на сили: ата, като този продукт представлява от 5 до 55 X от общото еегло, изразено * като сухо вещество, а тегловното отношение в да, свързана със силиката/силикат, изразен като сухо веще< гво е по-високо или равно на 33/100 за предпочитане на 35/1О< , където М представлява алкален метал.
    Д.Билдер съгласно претенция 1, характ зризиращ се с това, че минералният продукт е натриев карбонат, натриев сулфат, натриев борат, натриев перборат, натр :ев метасиликат, Фосфати или поли фос фати като тринатриев фос фат, натриев триполи Фосфат, като тези продукти могат да се използват самостоятелно или в смес.
    -.Билдер'1 съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че минералният продукт представлява 20 до 4-0 X от общото тегло, изразено като сухо вещество.
  2. 4.’’Бипдер съгласно коя да е от предишнгте претенции характеризиращ се с това, че водният разтвор ι а силиката на алкалния метал притежава сух остатък на сили: ат между 1О и 60 х, за предпочитане между 35 и 50 X.
    т/ъилдер съгласно коя да е от предишн :те претенции, характеризиращ се с това, че тегловното отно: ение вода, останала свързана със силиката/силикат изразен <ато сухо вещество е по-ниско или равно на 120/100.
    е.. Билдер съгласно коя да е от предишните претенции, • ·· · · ···· ·· ···· ···· ·· · · · · ♦ · ♦ ♦ · · ·· ··· · ··· ···· ··· ··· · · ·· ·· ·· · ·
    31 характеризиращ се c това, че молното отношение SlOg/^ ° е между 1.6 и 3,
  3. 5, а М представлява алкален метал.
    .7. Съгранулати ма хидратирани силикати на алкални метали и на карбонати на алкални метали, характеризиращи се с това, че могат да бъдат получени съгласно метод, включващ следните етапи:
    а) пулверизиране на воден разтвор, съставен от смес на молно отношение
    W силикат алкален метал воден разтвор карбонат алкален метал, като този общото тегло, изразено като сухо върху движещ
    3.5 рх от 5 до 55 X се слой час
    тици със състав идентичен на пулверизираната смес, преминаващ през ротационно устройство за гранулиране, при което скоростта на преминаване ма частиците, дебелината на движещия се слой и дебитът на пулверизирания разтвор е такъв, че всяка частица се превръща в пластичен съгранупат, въвличайки в контакт други частици,
    б) евентуално сушене на получените в етап (а) съгранулати, като тези етапи се провеждат по такъв начин, че тегловното отношение вода, свързана със силиката/^силикат изразен като сухо да бъде по-високо или равно ма 33/100, за предпочитане 36/100, където М е алкален метал.
  4. 6. Съгранулати съгласно претенция 7, характеризиращи се с това, че силикатът ма алкалният метал и карбонатът на алкалния метал са тези на натрия или калия и за предпочитане тези ма натрия.
  5. 9. Съгранулати съгласно претенции 7 или 8, характеризиращи се с това, че между етапите (а) и (О), получените в етап (а) съгранулати се подлагат на уплътняване.
  6. 10. Съгранулати съгласно коя да е от претенции от 7 до • · ··· · ·· ··· · • · · ···· · · · ····· ·· ·· ·· ··
    9, характеризиращи се с това, че разтворът н к силиката притежава сух остатък на силикат от 1О до 60 7. за предпочитане ОТ 35 ДО 50 И.
  7. 11. Съгранулати съгласно коя да е от г оетенции от 7 до
    10, характеризиращи се с това, че етап (а) с<· провежда при температура между 20 и 9^^0.
  8. 12. Съгранулати съгласно коя да е от г оетенции от 7 до
    11, характеризиращи се с това, че частиците :а състава иден- st·тични с пулверизираната смес се получават чрез сушене на раз твор идентичен с въпросния воден разтвор, съставен от силикат и карбонат на алкален метал.
  9. 13. Съгранулати съгласно коя да е от претенции от 7 до
    12, характеризиращи се с това, че устройството за гранулиране представлява ротационен гракулатор, позволяващ преминаването на мастиките в тънък спой.
  10. 14. Съгранулати съгласно претенция 13, :арактеризираши се с това, че р ^тационният гранупатор е ycTj ойство за получа ване на дражета.
  11. 15. Сьгрг нулати съгласно коя да е от г оетенции от 7 до W is, характеризиращи се с това, че устройство ?о за гранулиране е от барабанен тип.
  12. 16. Съгрг.нулати съгласно коя да е от г оетенции от 7 до
    16, характеризиращи се с това, че частиците та състава идентичен с пулверизираната смес преминават при температура между 15 и εοφ’α.
  13. 17. Съгрг.нулати съгласно коя да е от г ретенции от 7 до
    16, характеризиращи се с това, че количествг га на разтвора на базата на смес силикат/карбонат за пулвер изиране и ма частиците на базата на смес силикат/карбона отговарят на отношение дебит иа течността/дебит на част; ;ите от 0.05 до
    0.3 л/ег, за предпочитане от 0.1 до 0.5 л/кг, като тези стойности са изразени като соли на натрия.
    13. Съгранулати съгласно коя да е от претенции от 7 до
    17, характеризиращи се с това, че уплътняване го се осъществява при стайна температура при въртене в ротационно устройство на с.ъг-ранулатите получени в етап (а).
  14. 19. Сферични съгранулати на Фазата на хидратирани сили кати на алкални метали и карбонати на алкалн t метали, характеризиращи се с това, че притежават:
    - силикат на алкален метал, по-специално на натрия или калия молно отношение ран и/или абсорбиран върху карбонат на алкален метал, който представлява от 5 до 55 X от теглото на силиката адсорбиран и/или абсорбиран от карбоната и тегловното отношение вода, свързана със силиката/силикат изразен като сухо вещество по-високо или равно на 33/100, за предпочитане 36/100,
    - насипна плътност без уплътняване между о.ч- и 1.5 г/'смЗ, за предпочитане между 0.5 и 1.5 г/сь? и най-вече между 0.75 и 1 п/с
    - среден диаметър от О.^· до 1.3 мм, за предпочитане от
    0.5 до O.S мм с отклонение от 1м^тип от 0.02 до о.б, за предпочитане от 0,05 до 0.3.
BG97549A 1992-03-20 1993-03-18 Активна добавка за перилни препарати BG60918B1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR929203350A FR2688798B1 (fr) 1992-03-20 1992-03-20 Agent "builder" a base de silicate et d'un produit mineral.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG97549A true BG97549A (bg) 1994-03-24
BG60918B1 BG60918B1 (bg) 1996-06-28

Family

ID=9427877

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG97549A BG60918B1 (bg) 1992-03-20 1993-03-18 Активна добавка за перилни препарати

Country Status (23)

Country Link
EP (1) EP0561656B1 (bg)
JP (2) JP2533053B2 (bg)
KR (1) KR930019807A (bg)
CN (1) CN1079250A (bg)
AT (1) ATE155807T1 (bg)
BG (1) BG60918B1 (bg)
BR (1) BR9301207A (bg)
CA (1) CA2092060A1 (bg)
CZ (1) CZ43093A3 (bg)
DE (2) DE69312357T2 (bg)
DK (1) DK0561656T3 (bg)
EE (1) EE9400090A (bg)
ES (1) ES2105146T3 (bg)
FI (1) FI931220A (bg)
FR (1) FR2688798B1 (bg)
GR (1) GR3024804T3 (bg)
HU (1) HU213318B (bg)
NO (1) NO930984L (bg)
PL (2) PL172893B1 (bg)
RO (1) RO110261B1 (bg)
RU (1) RU2103340C1 (bg)
SK (1) SK19793A3 (bg)
YU (1) YU18393A (bg)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4400024A1 (de) * 1994-01-03 1995-07-06 Henkel Kgaa Silikatische Builder und ihre Verwendung in Wasch- und Reinigungsmitteln sowie Mehrstoffgemische für den Einsatz auf diesem Sachgebiet
DE19504284A1 (de) * 1994-02-15 1995-08-17 Degussa Homogene Mischungen aus Alkalisilikat und Alkalikarbonat
DE4405511A1 (de) * 1994-02-22 1995-08-24 Henkel Kgaa Waschmittel mit amorphen silikatischen Buildersubstanzen
DE4406592A1 (de) * 1994-03-01 1995-09-07 Henkel Kgaa Verbesserte Mehrstoffgemische auf Basis wasserlöslicher Alkalisilikatverbindungen und ihre Verwendung, insbesondere zum Einsatz als Builder in Wasch- und Reinigungsmitteln
DE4415362A1 (de) * 1994-05-02 1995-11-09 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung silikatischer Buildergranulate mit erhöhtem Schüttgewicht
FR2720074B1 (fr) * 1994-05-20 1996-08-09 Rhone Poulenc Chimie Composition détergente en poudre à base de percarbonate stabilisée par ajout de cogranulés silicate/carbonate.
DE19501269A1 (de) 1995-01-18 1996-07-25 Henkel Kgaa Amorphes Alkalisilikat-Compound
FR2732033B1 (fr) * 1995-03-20 1997-04-30 Rhone Poulenc Chimie Composition d'adjuvant de detergence diminuant les incrustations calciques, son utilisation dans des compositions detergentes et ces compositions detergentes
FR2732032B1 (fr) * 1995-03-20 1997-06-13 Rhone Poulenc Chimie Composition d'adjuvant de detergence diminuant les incrustations calciques, son utilisation dans des compositions detergentes et ces compositions detergentes
FR2735787B1 (fr) * 1995-06-26 1997-07-18 Rhone Poulenc Chimie Utilisation de cogranules de carbonate et de silicate de metal alcalin, comme agents alcalins reducteurs de la corrosion visible du verre et des decors dans les compositions detergentes
DE19525378A1 (de) * 1995-07-12 1997-01-16 Henkel Kgaa Amorphes Alkalisilicat-Compound
DE19533790A1 (de) * 1995-09-13 1997-03-20 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung eines amorphen Alkalisilikats mit Imprägnierung
GB9609699D0 (en) * 1996-05-09 1996-07-10 Unilever Plc Detergent compositions
FR2751341B1 (fr) 1996-07-16 2003-06-13 Rhone Poulenc Chimie Composition detergente pour lave-vaisselle, son utilisation en lave-vaisselle contre la corrosion de la vaisselle et procede de lavage non-corrosif de la vaisselle
FR2751340B1 (fr) * 1996-07-16 2003-06-13 Rhone Poulenc Chimie Composition detergente pour lave-vaisselle, son utilisation en lave-vaisselle contre la corrosion de la vaisselle et procede de levage non-corrosif de la vaisselle
JP4185188B2 (ja) 1998-07-17 2008-11-26 花王株式会社 複合粉体
CA2338822A1 (en) 1998-08-17 2000-02-24 The Procter & Gamble Company Multifunctional detergent materials
DE19858887A1 (de) * 1998-12-19 2000-06-21 Henkel Kgaa Kompaktat mit silicatischem Builder
GB0111043D0 (en) * 2001-05-08 2001-06-27 Ineos Silicas Ltd Granular compositions
FR2851572B1 (fr) 2003-02-20 2007-04-06 Rhodia Chimie Sa Composition nettoyante ou rincante pour surfaces dures
JP4761703B2 (ja) * 2003-04-02 2011-08-31 花王株式会社 シリカ分散液
FR2894585B1 (fr) 2005-12-14 2012-04-27 Rhodia Recherches Et Tech Copolymere comprenant des unites zwitterioniques et d'autres unites, composition comprenant le copolymere, et utilisation
WO2007146956A2 (en) 2006-06-12 2007-12-21 Rhodia Inc. Hydrophilized substrate and method for hydrophilizing a hydrophobic surface of a substrate
CN101679915B (zh) 2007-06-12 2013-01-23 罗迪亚公司 具有亲水剂的硬质表面清洁组合物以及清洁硬质表面的方法
AU2008261634B2 (en) 2007-06-12 2014-04-24 Rhodia Inc. Detergent composition with hydrophilizing soil-release agent and methods for using same
EP2152844B1 (en) 2007-06-12 2019-04-24 Solvay USA Inc. Mono-di-and polyol phosphate esters in personal care formulations
EP2164455B1 (en) 2007-06-12 2018-08-15 Solvay USA Inc. Mono-, di- and polyol alkoxylate phosphate esters in oral care formulations and methods for using same
US9096817B2 (en) 2007-11-06 2015-08-04 Rhodia Operations Copolymer for processing or modifying surfaces
FR2935390B1 (fr) 2008-08-26 2012-07-06 Rhodia Operations Copolymere pour le traitement ou la modification de surfaces

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7831C (bg) * 1918-03-23
US2909490A (en) * 1954-07-28 1959-10-20 Olin Mathieson Manufacture of duplex composition of sodium tripolyphosphate and sodium silicate solution
US3895995A (en) * 1971-01-18 1975-07-22 Philadelphia Quartz Co Film drying of hydrated alkali metal silicate solutions
US4022704A (en) * 1971-06-21 1977-05-10 Stauffer Chemical Company Production of spray dried, high bulk density hydrous sodium silicate mixtures
US3886079A (en) * 1971-09-27 1975-05-27 Burke Oliver W Jun Detergent compositions and detergent adjuvant combinations thereof, and processes for forming the same
US3821119A (en) * 1972-05-03 1974-06-28 Diamond Shamrock Corp Silicated soda ash
US4427417A (en) * 1982-01-20 1984-01-24 The Korex Company Process for preparing detergent compositions containing hydrated inorganic salts
JPS59157198A (ja) * 1983-02-28 1984-09-06 ライオン株式会社 嵩密度の小さい洗剤ビルダ−造粒物の製造法
FR2658497B1 (fr) * 1990-02-16 1992-05-15 Rhone Poulenc Chimie Granules de silicates hydrates de metaux alcalins, leur procede de preparation et leur application dans les compositions detergentes.
DE488868T1 (de) * 1990-11-30 1994-02-03 Rhone Poulenc Chimie Gerüststoff auf Basis von Alkalimetallsilikaten für Reinigungsmittelzusammensetzungen.

Also Published As

Publication number Publication date
CA2092060A1 (fr) 1993-09-21
SK19793A3 (en) 1993-12-08
NO930984L (no) 1993-09-21
EE9400090A (et) 1995-12-15
DK0561656T3 (da) 1997-08-25
JPH09194209A (ja) 1997-07-29
FR2688798A1 (fr) 1993-09-24
JP2745400B2 (ja) 1998-04-28
CZ43093A3 (en) 1993-12-15
JPH06184593A (ja) 1994-07-05
PL172893B1 (pl) 1997-12-31
DE69312357D1 (de) 1997-08-28
CN1079250A (zh) 1993-12-08
PL298126A1 (en) 1993-12-27
RO110261B1 (ro) 1995-11-30
EP0561656B1 (fr) 1997-07-23
ATE155807T1 (de) 1997-08-15
GR3024804T3 (en) 1998-01-30
FI931220A (fi) 1993-09-21
KR930019807A (ko) 1993-10-19
EP0561656A1 (fr) 1993-09-22
NO930984D0 (no) 1993-03-18
BG60918B1 (bg) 1996-06-28
FR2688798B1 (fr) 1994-10-14
HUT66732A (en) 1994-12-28
DE69312357T2 (de) 1997-12-18
HU9300798D0 (en) 1993-07-28
BR9301207A (pt) 1993-09-28
DE561656T1 (de) 1994-02-24
YU18393A (sh) 1996-05-20
HU213318B (en) 1997-05-28
ES2105146T3 (es) 1997-10-16
RU2103340C1 (ru) 1998-01-27
JP2533053B2 (ja) 1996-09-11
FI931220A0 (fi) 1993-03-19
PL173265B1 (pl) 1998-02-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG97549A (bg) Активна добавка за перилни препарати
JP2631051B2 (ja) 洗剤組成物用のアルカリ金属シリケートをベースにしたビルダー剤
CA2115425C (en) Process for making granular automatic dishwashing detergent
JP2001516794A (ja) コーティングされたアンモニウムニトリル漂白活性化剤顆粒
JPH0676596B2 (ja) 粒状吸着剤及びその製造法
JPH04501129A (ja) 界面活性剤含有顆粒の製法
JP2007527464A (ja) 個別の微粒子界面活性剤粒子を含んでなる粒子
JP4056557B2 (ja) 高密度粒状洗剤の製造方法及び該方法により製造された組成物
US6013617A (en) Q2 /Q3 alkali metal silicate/inorganic compound detergent builders
WO2000042162A1 (fr) Composition de detergent haute densite
KR960001012B1 (ko) 칼슘 침전물용 스캐빈져로서의 무정질 실리코알루미늄산염의 용도
EP1953217B1 (en) A cogranule for use in solid detergent compositions
WO2000077161A1 (fr) Composition detergente granulee
JP3705392B2 (ja) 洗濯方法
BG61772B1 (bg) структорообразувател за детергентни състави, метод за неговото получаване и използването му, сферични съгранули и метод за тяхното получаване
JP2001122614A (ja) 高アルカリ性結晶性ケイ酸ナトリウム
JP3897414B2 (ja) 非晶質系ビルダー
CA2175335A1 (en) Spray drying process for making a low or nil phosphate automatic dishwashing detergent composition