HU213276B - Safety belt retaining device for vehicles - Google Patents

Safety belt retaining device for vehicles Download PDF

Info

Publication number
HU213276B
HU213276B HU9300370A HU9300370A HU213276B HU 213276 B HU213276 B HU 213276B HU 9300370 A HU9300370 A HU 9300370A HU 9300370 A HU9300370 A HU 9300370A HU 213276 B HU213276 B HU 213276B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
strap
clamping
sliding
load
rib
Prior art date
Application number
HU9300370A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT68433A (en
HU9300370D0 (en
Inventor
Bernhard Frei
Uwe Hirzel
Wolf-Dieter Hoenl
Martin Roehrle
Original Assignee
Trw Repa Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Trw Repa Gmbh filed Critical Trw Repa Gmbh
Publication of HU9300370D0 publication Critical patent/HU9300370D0/hu
Publication of HUT68433A publication Critical patent/HUT68433A/hu
Publication of HU213276B publication Critical patent/HU213276B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/34Belt retractors, e.g. reels
    • B60R22/341Belt retractors, e.g. reels comprising energy-absorbing means
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60RVEHICLES, VEHICLE FITTINGS, OR VEHICLE PARTS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60R22/00Safety belts or body harnesses in vehicles
    • B60R22/34Belt retractors, e.g. reels
    • B60R22/36Belt retractors, e.g. reels self-locking in an emergency
    • B60R22/42Belt retractors, e.g. reels self-locking in an emergency having means for acting directly upon the belt, e.g. by clamping or friction

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Automotive Seat Belt Assembly (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)

Description

A találmány tárgya biztonságiöv-visszatartó szerkezet járművekhez, amelynek heveder-feltekercselő eszköze, valamint ezután elrendezett hevederszorító szerkezete van, ahol a hevederszorító szerkezet a heveder két oldalán egymással szemben fekvőén elrendezett két szorítóékkel van ellátva, amelyek a hevedertől elfordított oldalukon csúszófelületekkel házhoz rögzített támasztófelületeknek támaszkodnak, és amelyek egymással szemben fekvő szorítófelületeikkel együtt a jármű és/vagy a heveder mozgására érzékenyen nyugalmi helyzetből a heveder lehúzást irányában a hevederen való felfekvési szorítóhelyzetbe mozgathatóan vannak elrendezve.
Az ilyen jellegtű, például a DE OS 33 30 938 lajstromszámú közrebocsátási iratból ismert szerkezet esetén a hevederszorító szerkezetnek az a feladata, hogy a heveder-feltekercselő eszköznek a j ármü mozgásának vagy heveder mozgásának hatására történő reteszelése esetén a filmtekercshatást kiküszöbölje vagy legalábbis csökkentse, amely a hagyományos heveder-feltekercselő eszköz esetén ahhoz vezetett, hogy a hevederesévé blokkolását követően a hevedertekercs megfeszítése révén néhány centiméter hevederszalag még lehúzásra került. Ezenkívül a hevederszorító szerkezet a heveder-feltekercselő eszközt tehermentesíti, úgy, hogy az kisebb mechanikus igénybevételhez méretezhetővé válik. A hevederszorító szerkezeteknek képeseknek kell lenniük arra, hogy a heveder mozgásirányába mutató irányban viszonylag kis hosszirányú megnyílásuk révén meglehetősen nagy, a hevederre kifejtett erőt vegyenek fel. Ezért a heveder a jármű ütközése esetén a szorítószerkezet támadásának tartományában rendkívül nagy terhelésnek van kitéve. Normál jármüüzemben is igénybe van véve a heveder a hevederszorító szerkezet által. A hevederszorító szerkezet működésbe lépési küszöbét igyekeznek kis értéken tartani, hogy a hevederszorító szerkezet a jármű ütközése esetén minél gyorsabban működésbe lépjen. Kis értéken tartott működésbe lépési küszöb esetén viszont a heveder normál üzemben is gyakran és általában ugyanazon a helyen igénybe van véve a hevederszorító szerkezet által és így viszonylag rövid idő alatt a biztonság szempontjából hátrányosan megsérülhet.
Az ismert kialakítású, a heveder mindkét oldalán elrendezett szorítóékkel ellátott hevederszorító szerkezet alkalmas arra, hogy az említett igénybevételeket csökkentse, mivel a szorítóékek egymással szinkronban mozognak és így köztük a hevedert igénybe vevő viszonylagos mozgás nem valósul meg, tehát a heveder mindkét oldalról szimmetrikusan van megterhelve. A gyakorlati alkalmazás során tapasztalható, hogy a heveder mégis elszakadt olyan igénybevételeknél, amelyek lényegesen a heveder statikus szakítószilárdsága alatt vannak.
A találmány révén megoldandó feladat abban van, hogy az ismert biztonságiöv-visszatartó szerkezet dinamikus terhelhetőségét tovább növeljük.
A feladat megoldására jármüvekhez olyan biztonsági-öv-visszatartó szerkezetet hoztunk létre, amelynél a találmány szerint a jármű és/vagy a heveder mozgására érzékenyen reteszelhető heveder-feltekercselő eszköz és a hevederszorító szerkezet a hevederre kifejtett erőnek egy előre meghatározott értéken való túllépése esetén képlékeny deformáció révén rugalmas, a hevederszorító szerkezetnek a heveder-feltekercselő eszköztől való korlátozott eltávolodását lehetővé tevő összekötő-eszközökön keresztül egymással össze van kötve.
Egy előnyös kiviteli példa esetén a szorítóékeknek az előnyösen súrlódásfokozó szerkezetű szorítófelületei a heveder-feltekercselő eszköz felé mutató oldalukon erősebben nyúlnak a hevederanyagba, mint a másik oldalon. Az utóbbi, húzó-igénybevételnek különösen erősen kitett oldalon a szorítófelületek közötti szög alkalmas megválasztása esetén a hevederre keresztirányú erők egyáltalán nem vagy csak kismértékben hatnak. így tehát az említett okok miatti elszakadásra való hajlamot kiküszöböltük. A további hevedermozgás során a szorítóékek között fellépő keresztirányú erők a heveder-feltekercselő eszköz irányában folyamatosan nőnek, ez viszont nem hat hátrányosan, mivel ezzel egyidejűleg a húzó-igénybevétel csökken. A heveder kétoldali szimmetrikus keresztirányú terhelése miatt - amely ugyanolyan mértékben növekszik, mint ahogy a húzó-igénybevétel csökken - a heveder-feltekercselő eszköz dinamikus szakítószilárdságának lényeges növelése érhető el.
Előnyös, ha a szorítófelületek nyugalmi helyzetben a heveder lehúzást irányával párhuzamosak. A hevederrel való soron következő érintkezés esetén a szorítófelületek első fázisban egymással és a hevederrel párhuzamosan helyezkednek el úgy, hogy a hevedernek a gyenge, de viszonylag gyakori kezdeti súrlódási igénybevételei a hevederszorító szerkezet működésbe lépése esetén lehetőleg nagy felületen oszlanak el és a szorítóékek vonatkozásában kiváló menesztést hatás érhető el.
A hevederszorító szerkezetnek a heveder-feltekercselő eszköztől való eltávolodását és az összekötő eszközök ezzel egyidejűleg történő képlékeny deformálódását arra hasznosítjuk, hogy a hevederrendszerben a terhelési csúcsokat leépítsük, amikor is a szerkezet viszonylag kismértékű meghosszabbodása nemcsak nem hátrányos, hanem kifejezetten előnyös. Az összekötő eszközök képlékeny deformálódása során blokkolt hevedercsévére húzóerők hatnak, amelyek meghaladják azon erőket, amelyeknek felvételéhez a hevederszorító szerkezet maximálisan meg van méretezve. A visszatartó szerkezetre való erőátvitel így tehát különösen egyenletes a heveder mentén. A hevederesévé és annak ágyazása és a hevederszorító szerkezet lényegesen gyengébbre lehetnek méretezve, mint a hagyományos megoldásoknál, és így kisebb súllyal és költségekkel állíthatók elő. A hevederesévé és a hevederszorító szerkezet modulszerűen építhető fel, így a biztonságiöv-visszatartó szerkezettel szemben támasztott, különböző követelményeknek megfelelően állíthatók össze.
Előnyös, ha a heveder-feltekercselő eszköz és a hevederszorító szerkezet terheléshordozó házai deformálható bordákon keresztül vannak egymással összekötve.
Előnyös továbbá, ha a deformálható bordák ívesen vannak kialakítva és az egymással szomszédos házvégekhez vannak csatlakoztatva.
Célszerű, ha a deformálható bordák csúcspontjain egyesítve vannak és egyesítésük tartományában kényszertörési helyet képezően vannak kialakítva.
HU 213 276 Β
Célszerű továbbá, ha a heveder-feltekercselő eszköz terheléshordozó háza legalább egy hevederszerű nyúlvánnyal van ellátva, amelyen a hevederszorító szerkezet terheléshordozó háza a heveder lehúzási irányában eltolhatóan van ágyazva és amely legalább egy, a heveder lehúzási irányára merőleges deformálható bordával van ellátva, ahol a hevederszorító szerkezet terheléshordozó háza legalább egy toldattal van ellátva, amelyen keresztül a hevederszorító szerkezet terheléshordozó háza a heveder lehúzási irányával szemben a bordának támaszkodik.
Előnyös, ha több ívesen kialakított borda - amelyeknek csúcspontja a toldat felé mutatóan van elrendezve egymással párhuzamosan és egymástól meghatározott távolságban van elrendezve.
Előnyös továbbá, ha a szorítófelületek, nyugalmi helyzetben a csúszófelületek tartóeszköz által a támasztófelületekhez képest ferde helyzetben és szorítófelületeivel a hevederrel párhuzamosan vannak megtartva, ahol ezen tartóeszközök terhelés alatt hatástalanok, amikor is a csúszófelületek a támasztófelületekkel felületi érintkezésbe kerülnek és egymással hozzávetőlegesen l°-os, a heveder lehúzási irányába nyitott szöget képezően vannak elrendezve.
Előnyös még, ha a csúszófelületen és/vagy támasztófelületen a heveder lehúzási irányára merőleges, előre meghatározott terhelés hatására képlékenyen deformálódó és/vagy előre meghatározott terhelés hatására lenyíródó és ezáltal a csúszófelületeknek a támasztófelületeken való felületi felfekvését biztosító borda van elrendezve.
Célszerű, ha a bordával ellátott csúszófelületen, illetve támasztófelületen a borda mellett a bordát terhelés alatti kitérése esetén befogadó horony van kialakítva.
Célszerű továbbá, ha a csúszófelületen és/vagy támasztófelületen a heveder lehúzási irányára merőleges borda van elrendezve és a szemben lévő támasztófelületen, illetve csúszófelületen bemélyedés van oly módon elrendezve és kiképezve, hogy a szorítóhelyzet megközelítése esetén a borda a bemélyedésbe belemerülően, a csúszófelületek pedig felületileg a támasztófelületeken felfekvően vannak elrendezve.
Célszerű még, ha a támasztófelületen és/vagy csúszófelületen kiképzett vályúban meghatározott terhelés hatására rugalmasan deformálódó és ezáltal a csúszófelületeknek a támasztófelületeken való felületi felfekvését lehetővé tevő rugó van elrendezve.
Előnyös, ha a csúszófelületek egymással hozzávetőlegesen 27°-os szöget bezáróan vannak elrendezve.
Előnyös továbbá, ha a támasztófelületek és/vagy a csúszófelületek csúszóbevonattal vannak ellátva.
Előnyös még, ha a szorítóékek szorítófelületei súrlódást fokozó szerkezettel vannak kiképezve, ahol a súrlódást fokozó szerkezet a hevedert kímélő módon a hevederanyaghoz van illesztve.
A találmányt az alábbiakban előnyös kiviteli példák kapcsán a mellékelt rajzra való hivatkozással részletesebben is ismertetjük, ahol a rajzon az
1. ábra kettős szorítóéket tartalmazó, utánkapcsolt hevederszorító szerkezettel ellátott heveder-feltekercselő eszköz egy előnyös kiviteli példájának oldalnézete, részben metszetben, a
2. ábra az 1. ábra II-II vonala mentén vett metszet, a,
3. ábra az 1. ábra szerinti, kettős szorítóéket tartalmazó hevederszorító szerkezet vázlatos metszeti képe, a
4. ábra a 3. ábra szerinti hevederszorító szerkezet vázlatos részletrajzának metszete, az
5. és 6. ábrák a hevederszorító szerkezet további kiviteli alakjainak metszete, vázlatos részletkép alakjában, a
7. ábra a heveder-feltekercselő eszköz és az azzal képlékenyen deformálható összekötő eszközökön keresztül összekötött hevederszorító szerkezet perspektivikus nézete nagy terhelés fellépése előtti állapotban, a
8. ábra a 4. ábrán bemutatott szerkezet nézete nagy terhelés fellépése után, a
9. ábra az 1. és 2., illetve 4. és 5. ábra szerinti szerkezet esetén a hevederen fellépő elvi erőgörbe a heveder nyúlásának függvényében, míg a
10-14. ábrákon az összekötő eszközök további kiviteli alakjai láthatók.
Az 1. és 2. ábrán bemutatott kiviteli példán látható, hogy önmagában ismert 10 heveder-feltekercselő eszköz 14,16 bordákon keresztül 12 hevederszorító szerkezettel van összekapcsolva.
A 10 heveder-feltekercselő eszköz U alakú 18 házzal van ellátva, amelynek szárában 20 hevederesévé van sugárirányban rugalmasan ágyazva. A 20 hevedercsévére 22 heveder van részben feltekercselve, amely (az ábrákon nem szerepel) központosán a 12 hevederszorító szerkezeten keresztül van vezetve. A 20 hevedercsévéhez oldalsó reteszelő 24 fogaskerekek vannak hozzáalakítva, amelyek a 20 hevederesévé kitérése esetén reteszelő 26 fogazatokkal működnek együtt, amelyek a 18 ház szárainak nyílásaiban vannak elrendezve. A 24 fogaskerekek egyikén ezenkívül csillagalakban fogazott 28 vezérlőtárcsa van elforgathatóan ágyazva. Ezen 28 vezérlőtárcsa ismert módon 30 reteszelő kilincset vezérel, részben a 24 fogaskerekekbe bekapcsolódóan, amennyiben járműérzékeny gömb alakú 32 érzékelő a jármű fékezéseinek hatására vagy részletesebben nem ábrázolt, tehetetlenségi 34 érzékelő a heveder lehúzásának hatására működésbe lép. További hevederlehúzás esetén a reteszelő 24 fogaskerekek a reteszelő 26 fogazatokba kapcsolódnak bele úgy, hogy a 20 hevedercsévét a heveder lehúzási irányba történő elfordulással szemben blokkolják. A 28 vezérlőtárcsa a 30 reteszelő kilincs működtetésével egyidejűleg egy, a 18 házon ágyazott 36 terelőkart a 12 hevederszorító szerkezet irányába kitérít.
A 12 hevederszorító szerkezet felépítését részletesebben a 3. ábra alapján ismertetjük. A 22 hevederszorító 40 házzal van körülvéve, amely belső oldalán a 22 heveder síkjához képest tükörszimmetrikusan elhelyezkedő és a 22 heveder lehúzási G irányában szöget bezáróan egymást megközelítő két 42,44 támasztófelülettel van ellátva. A 42, illetőleg 44 támasztófelületek és a 22 heveder között egy-egy 46, illetve 48 szorítóék van elrendezve. A két 46, 48 szorítóék a 22 heveder síkjához képest tükörszimmetrikusan van kiképezve. A biztonságiövvisszatartó szerkezet nyugalmi állapotában az ábrán nem szereplő rugók arról gondoskodnak, hogy a 46, 48 szo3
HU 213 276 Β rítóékek és a 22 heveder között megfelelő távolság legyen, ahol a 46, 48 szorítóékeknek a 22 heveder felé mutató 50, 52 szorítófelületei egymással és a heveder lehúzási G irányával párhuzamosan helyezkednek el. Az 50, 52 szorítófelületek súrlódásfokozó szerkezetűek, éspedig előnyösen fogakkal vannak ellátva, amelyeknek fogosztása a 22 heveder szerkezetéhez és nyúlási tulajdonságához illesztve van kialakítva, hogy a 22 hevederbe megbízható és ennek ellenére anyagkímélő kapcsolódást biztosítsunk. A 46,48 szorítóékeknek a 22 hevedertől elfordított hátsó oldalai 54,56 csúszófelületként vannak kialakítva, amelyek a szorító 40 ház egy-egy 42,44 támasztófelületén csúsznak, amikor a 46,48 szorítóékeket a 36 terelőkar segítségével a heveder lehúzási G irányába mozgatjuk. Ennek során az 50, 52 szorítófelületeken kiképzett fogak a heveder anyagába hatolnak. A 42, 44 támasztófelületek és az 54, 56 csúszófelületek, valamint az heveder lehúzási G irány közötti szögek úgy vannak megválasztva, hogy minden egyes, soron következő hevederlehúzás a 46, 48 szorítóékek önműködő beékelődéséhez vezet úgy, hogy a 22 heveder a 12 hevederszorító szerkezettel szemben rögzítve van. A 42, 44 támasztófelületek, illetve az 54, 56 csúszófelületek csúszóbevonattal láthatók el, amely a 46, 48 szorítóékek könnyű mozgatását biztosítják.
A 22 hevederre ható húzóerőnek a 12 hevederszorító szerkezetre való állandó átvitele érdekében azon szög, amelyet a két 54, 56 csúszófelület egymással bezár, amikor 50, 52 szorítófelületei a 22 heveder felületével párhuzamosak, kismértékben kisebb, mint az a szög, amelyet a 42, 44 támasztófelületek bezárnak. A kiviteli példa esetén az 54 és 56 csúszófelületek közötti szög hozzávetőlegesen 27°-os, míg a 42,44 támasztófelületek közötti szög hozzávetőlegesen 26°-os, amennyiben az 50, 52 szorítófelületek nyugalmi állapotban a 22 hevederrel párhuzamosak. így tehát egy-egy 42, illetve 44 csúszófelület és a hozzátársított 54, illetve 56 támasztófelület között a különbségi szög van, amelynek értéke hozzávetőlegesen 0,5°. A 12 hevederszorító szerkezet aktiválása esetén az 50, 52 szorítófelületeknek a 10 heveder-feltekercselő eszközzel szomszédos részei mélyebben hatolnak be a hevederanyagba, mint a heveder lehúzási G irányában elhelyezkedő részei. A nyomás és ezáltal a 22 heveder és a 12 hevederszorító szerkezet között történő erőátvitel így tehát a 22 heveder lehúzási G irányában folyamatosan csökken. Ideális esetben az a különbségi szöget a hevederanyag vastagságához és nyúlásához, valamint a 12 hevederszorító szerkezet méretéhez igazodóan oly módon választjuk meg, hogy az 50, 52 szorítófelületeknek a heveder lehúzási G irányában fekvő végein semmilyen vagy csupán viszonylag kismértékű erőátvitel valósuljon meg a 22 heveder és a 12 hevederszorító szerkezet között. Ezáltal ebben a tartományban a 22 heveder gyakorlatilag nincs keresztirányú igénybevételeknek kitéve, amelyek a hagyományos hevederszorító szerkezetek esetén a hevedernek ezen a helyen ható legnagyobb húzó igénybevétele miatt a heveder szakadási hajlamát erősítik.
A 46,48 szorítóékek szimmetrikus kiképzése miatt a 12 hevederszorító szerkezet terhelésekor köztük viszonylagos, a 22 heveder terjeszkedési irányába való mozgás nem jön létre, ami szintén előnyös hatással van a 22 heveder terhelhetőségére. Annak érdekében, hogy normál üzemben - amikor a 46,48 szorítóékek többé-kevésbé gyakran működésbe lépnek és ennek során a 22 hevederen felfekvésre kerülnek - se lépjen fel az üzembiztonságot befolyásoló kopás, a 46,48 szorítóéket előnyösen együttesen működtetjük (vezetjük). Mivel az 50, 52 szorítófelületek, mielőtt a 22 hevederrel érintkezésbe lépnének, azzal párhuzamosak, a 22 heveder lehúzási G irányában meneszti a 46,48 szorítóékeket, amikor további hevederlehúzás történik. A 46,48 szorítóékek működtetése érdekében a 36 terelőkar megfelelően lehet kiképezve, vagy pedig a 46, 48 szorítóékek a rajzon nem ábrázolt módon alakzáróan egymással köthetők össze, például a heveder oldalán túlnyúló vezetőelemek segítségével úgy, hogy a 46, 48 szorítóékek mindig együtt a heveder lehúzási G irányába mozogjanak.
Ahhoz, hogy biztosítsuk, hogy az 50, 52 szorítófelületek nyugalmi állapotban a 22 hevederrel párhuzamosak legyenek és különösen nagy terhelések esetén, például a jármű ütközése esetén az 54, 56 csúszófelületek a 42,44 támasztófelületeken felületileg felfeküdjenek, a 42, 44 támasztófelületeken egy-egy 402, 404 borda, valamint 406,408 horony van kiképezve. Ez a kialakítás a 4. ábrán jól látható, ahol a jobb áttekinthetőség kedvéért a szorító 40 háznak csak a felét mutattuk be.
Kismértéktü terhelések esetén az 56 csúszófelületet a 404 bordán vezetjük és így az 50, 52 szorítófelületeket a 22 hevederrel párhuzamos helyzetben tartjuk. Az 52 szorítófelület a 12 hevederszorító szerkezet működtetésekor teljes felülettel támaszkodik a 22 hevederen úgy, hogy azt a teljes 52 szorítófelület egyenletesen megterheli. Ugyanez érvényes a 46 szorítóékre és a 402 bordára is.
Például járműütközéskor, amelynek során nagy terhelések lépnek fel, a 48 szorítóék első lépésben a heveder lehúzási G irányában a 22 hevedert közelíti meg úgy, hogy az 52 szorítófelület a 22 hevederen fekszik fel. Növekvő terheléssel a 48 szorítóék a 404 bordát képlékenyen deformálj a és a szomszédos 408 horonyba nyomja. Ebben az esetben az 56 csúszófelület felületileg a 44 támasztófelületen fekszik fel és a heveder lehúzási G irányban nyitott hegyesszög képződik az 52 szorítófelület és a 22 heveder között. Hasonló folyamat játszódik le a 46 szorítóék vonatkozásában, amely a 402 bordát képlékeny deformálás mellett a 406 horonyba nyomja.
A 3. és 4. ábrán bemutatott kiviteli példa helyett választhatóan az 5. és 6. ábrákon bemutatott kiviteli példákat is alkalmazhatjuk.
Az 5. ábra szerint a 48 szorítóékben az 56 csúszófelületen 410 borda van kiképezve, így a 48 szorítóék a 410 bordán keresztül a szorító 40 háznak támaszkodik. A szorító 40 házban a 44 támasztófelületen 412 bemélyedés van kialakítva. A 412 bemélyedés lejtősen van kiképezve és a 410 bordához képest távköznyire van elrendezve. A távolság és a lejtős kialakítás úgy van megválasztva, hogy - amikor az 52 szorítófelület a 22 hevederen felfekszik - a 410 borda a 22 heveder összenyomásával a 412 bemélyedésbe merül. Az előbbiekben ismer4
HU 213 276 Β tetett kialakításnak megfelelő kialakítással vannak kiképezve a 46 szorítóék és a 42 támasztófelület is, amelyeket az egyszerűség kedvéért itt nem mutattunk be. A fentiekben ismertetett kiviteli alak lehetővé teszi, hogy a 410 borda nagy terhelések esetén se sérüljön meg.
Egy másik, a 6. ábrán bemutatott kiviteli alak a 46,48 szorítóékek és a 22 heveder közötti szög változtatása érdekében 416 vályúban elrendezett 414 rugóval van ellátva. A 416 vályú a szorító 40 ház 44 támasztófelületén van kiképezve és a 414 rugó a 48 szorítóék 56 csúszófelületén fekszik fel. A 414 rugó úgy van méretezve, hogy előre meghatározott terhelés túllépése esetén a 48 szorítóék azt benyomja a 416 vályúba. Ebben az esetben az 56 csúszófelület felületileg a 44 támasztófelületen fekszik fel, ha a 414 rugó teljes mértékben a 48 szorítóék által a 416 vályúba van benyomva. A 414 rugó és a 416 vályú megfelelő elrendezésével és kiképzésével a másik 46 szorítóék is el van látva, úgyhogy a két 46, 48 szorítóék szinkronmozgását biztosítsuk.
A fentiekben leírt 12 hevederszorító szerkezetekkel elvégzett kísérletek olyan eredménnyel jártak, hogy a hevederanyagtól függően hozzávetőlegesen 24 kN-os statikus szakítószilárdság esetén 20 kN-ig terjedő dinamikus szakítószilárdságot értünk el. Bebizonyosodott, hogy a dinamikus szakítószilárdság lényegesen közelebb állt az elvileg maximálisan elvárható statikus szakítószilárdsághoz, mint az eddig ismert szorítószerkezeteknél. Ezenkívül a 12 hevederszorító szerkezet olajjal, zsírral, üregvédelmi és más anyagokkal való szennyeződésekkel szemben nem mutatkozott érzékenynek, mivel az ilyen anyagok jelenléte a szakítószilárdságot nem csökkentette és ezenkívül a terhelés alatti hevederkihúzást sem növelte.
A fentiekben ismertetett 12 hevederszorító szerkezetek tehát megbízhatóan szilárdan és egyben kímélően befogják a 22 hevedert. Az ilyen felépítésű 12 hevederszorító szerkezet kis súllyal és kis költséggel történő előállítására számos lehetőség kínálkozik, amelyek közül csak néhányat említünk: a 46,48 szorítóék műanyagból, könnyűfém-présöntéssel vagy üreges fémszelvényekből állítható elő. Az előnyösen acélból vagy színtereit anyagból álló szorító 40 ház Al- vagy Zn-présöntéssel is előállítható, az 1. ábrán látható 58 bordák a szorító 40 ház merevítésére szolgálnak.
A 2. ábrán csupán részben látható, a 10 heveder-feltekercselő eszközt és a 12 hevederszorító szerkezetet egymással összekötő 14, 16 bordák kialakítását és funkcióját az alábbiakban a 7. és 8. ábra alapján ismertetjük. Az ezeken az ábrákon bemutatott kiviteli alak esetén a 10 heveder-feltekercselő eszköz 18 háza ív alakú 60 bordán keresztül a 12 heveder-feltekercselő eszköz 64 házának ellentétes íveltséggel kialakított 62 bordájával van összekötve. A 60, 62 bordák csúcspontjukban egybeolvadnak és szabad végükön a hozzátartozó 18, 64 házra vannak csatlakoztatva. Az ív alakú 60, 62 bordák szélessége a 60, 62 bordák csúcspontjainál a legkisebb, hogy ott kényszertörési hely keletkezzen. Előre meghatározott érték elérésekor - amely érték eléréséig a 22 heveder blokkolása kizárólagosan a 12 hevederszorító szerkezet hatására történik - kezdődik a 60, 62 bordák képlékeny deformálása. Ennek során a 18, 64 házak egymástól eltávolodnak. Egy meghatározott terhelési érték elérésekor a 60, 62 bordák egyesítési pontjukon csúcspontjuk tartományában szétszakadnak, a megmaradó bordaszakaszok megnyúlnak, míg a 8. ábrán bemutatott állapotot el nem érik. A két 18,64 ház egymástól való eltávolodásárajellemző D szakasz elegendő ahhoz, hogy a 20 hevederesévé reteszelő 24 fogaskerekei a házhoz rögzített reteszelő 26 fogazatokkal kapcsolódásba kerüljenek.
Az 1. és 2. ábra szerinti 14, 16 bordák megnövelt terhelés esetén elvileg ugyanúgy deformálódnak, mint a
7. és 8. ábrák alapján ismertetett kiviteli példa esetén. A különbség abban van, hogy a 14, 16 bordák a 10 heveder-feltekercselő eszköz 18 házának toldalékait képező szögdarabok, amelyek a 12 hevederszorító szerkezettel például 66 szegecsen keresztül össze vannak kötve. A két 14,16 borda ennél a kiviteli alaknál nem kényszertörési helyen keresztül van egymással összekötve, mivel azok viszonylag szélesek és így eleve merevebbek.
A 14,16, illetve 60,62 bordák képlékeny deformálása során munkavégzés valósul meg, tehát energia abszorbeálódik, aminek következtében kívánt módon a biztonsági övszerkezetben a terheléscsúcsok csökkennek. Az energia-abszorpció a 9. ábrán megjelölt D szakaszon belül valósul meg, ahol S a teljes hevedermegnyúlást jelöli, beleértve a szerkezet házdeformálását is. A 9. ábrán látható függvény mutatja a 22 hevederre ható F erőt S hevedermegnyúlás függvényében az 1. és 2. vagy 7. és
8. ábrák szerinti kiviteli példák esetén. Szaggatott vonallal szemléltetjük a lényegesen meredekebb erőfüggvényt rögzített hevederszorító szerkezet esetén.
Az energia-abszorpcióhoz hasznosított D szakasz mérete 50 mm-ig terjedhet és előnyösen úgy van megválasztva, hogy a 12 hevederszorító szerkezet terhelése ne haladjon meg egy immanens kritikus értéket és az ezt meghaladó erőket a 10 heveder-feltekercselő eszköz vegye át, ahol az ezen erőknek megfelelő filmtekercshatást is figyelembe kell venni. A filmtekercshatás alapján még megvalósuló hevederlehúzás viszont lényegesebben kisebb, mint a 12 hevederszorító szerkezet nélküli rendszereknél és a 9. ábra szerinti, laposabb görbéjű erőhatás esetén, akár kívánatos is, mivel további energia-abszorpció valósul meg. Az erőcsúcsok hiánya miatt lehetőség van arra is, hogy költségkímélő és könnyű szerkezeti elemeket alkalmazzunk, így például a 20 hevederesévé és/vagy az ezt tartó tengely, illetve a 46, 48 szorítóékek műanyagból készülhetnek.
A képlékenyen deformálható összekötő eszközök különböző módon alakíthatók ki. Erre vonatkozóan néhány előnyös kiviteli példát az alábbiakban ismertetünk:
A 10. ábrán felülnézetben látható 70 cséveház, egy 72 hevederszorító szerkezet része és azokat összekötő, oldalt elrendezett 74, 76 bordák. A 74, 76 bordák úgy vannak kiképezve, hogy a 72 hevederszorító szerkezet és a 70 cséveház között ható, például 10-12 kN-t kitevő küszöbértéket meghaladó erő esetén leszakadnak. Ezt követően oldalirányban túlnyúló, egy résztartományban összehajtott nyúlási 78, 80 elemek képlékenyen megnyúlnak, a 70 cséveház és a 72 hevederszorító szerkezet
HU 213 276 Β egymástól való eltávolodását viszont csupán a saját megnyúlást mértékéig engedik meg.
All. ábrán bemutatott kiviteli példa abban különbözik a 10. ábrán bemutatottól, hogy hiányoznak a küszöbértéket meghatározó bordák és 86 cséveházon közvetlenül nyúlási 82, 84 elemek vannak elrendezve. A nyúlási 82, 84 elemek a 86 cséveházzal egy darabból készült nyúlványokként is ki lehetnek alakítva.
A 12. ábrán bemutatott kiviteli példa csupán abban különbözik a 10. ábrán bemutatottól, hogy az összehajtott nyúlási 78,80 elemek hiányoznak és a 74,76 bordák képlékenyen deformálódhatnak. A 74, 76 bordák a 12 hevederszorító szerkezetnek a 10 heveder-feltekercselő eszköztől való korlátozott eltávolodását teszik lehetővé, ha a 22 hevederre kifejtett erő egy előre meghatározott értéket túllép.
A képlékenyen deformálható összekötő eszközök vonatkozásában további kiviteli alakok a 13. és 14. ábrákon láthatók, amelyeken a jobb tájékozódás érdekében vázlatosan egy-egy, az 1. ábrán bemutatott 12 hevederszorító szerkezetnek megfelelő 90 hevederszorító szerkezet van megjelölve. A heveder-feltekercselő eszköz terheléshordozó háza csak részben látható, éspedig a 13. ábrán ezen ház hevederszerű 92 nyúlványaként. Egy vagy több ilyen jellegű 92 nyúlvány a 90 hevederszorító szerkezet egyegy oldala mentén helyezkedik el. Mindegyik 90 nyúlvány 94 hosszlyukakkal van ellátva, amelyekben a 90 hevederszorító szerkezet előrenyúló 96 csapok segítségével a 22 heveder lehúzást G irányában mozgathatóan van ágyazva. A 13. ábra szerinti 92 nyúlvány négy szabadon álló, a 22 heveder lehúzást G irányára merőleges 98, 100, 102, 104 bordával van ellátva, amelyek anyagkihagyások révén a 92 nyúlványban vannak kiképezve. A 90 hevederszorító szerkezet terheléshordozó háza 105 toldattal van ellátva, amely a 92 nyúlványban kiképzett anyagkihagyások egyikébe nyúlik bele és a heveder lehúzást G irányában a 98 borda által meg van támasztva. A biztonságiöv-visszatartó szerkezetnek a 105 toldat irányában hajlított 98, 100, 102, 104 bordák merevsége által meghatározott küszöbértéket meghaladó terhelése esetén a 98, 100, 102, 104 bordák egymást követően képlékenyen deformálódnak, ennek során lehetővé teszik a 90 hevederszorító szerkezetnek a heveder lehúzást G irányába való energialeadás mellett történő elmozdulását.
A 13. ábrán bemutatott kiviteli alak lehetővé teszi, hogy a 90 hevederszorító szerkezet hozzávetőlegesen 30 mm-rel elmozduljon, míg a 14. ábrán bemutatott kiviteli alak esetén a 90 hevederszorító szerkezet hozzávetőlegesen 10 mm-rel mozdulhat el. A 14. ábrán bemutatott kiviteli alak az előtte ismertetettétől lényegében abban különbözik, hogy a heveder-feltekercselő eszközhöz való házon lévő hevederszerű 106 nyúlvány csupán két 108,110 bordával van ellátva, amelyek egymással ellentétes irányban vannak meghajlítva. A 108 bordán, ahogy a fentiekben leírtuk, a 90 hevederszorító szerkezet 112 toldaléka támaszkodik.
A találmány szerint kialakított biztonságiöv-visszatartó szerkezet szerkezeti elemeinek előnyei különösen a hatékonyan megnövelt törésszilárdság, a könnyűszerkezetes felépítés és a modulszerű felépítés a teljes szerkezetre érvényesek, ahol a rugalmasan ágyazott hevedercsévével ellátott heveder-feltekercselő eszköz, a kettős ékkel ellátott hevederszorító szerkezet és a rugalmasan deformálható összekötő eszközök a fentiekben leírtaknak megfelelően egymással együttműködnek.

Claims (14)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Biztonságiöv-visszatartó szerkezet járművekhez, amelynek heveder-feltekercselő eszköze, valamint ezután elrendezett hevederszorító szerkezete van, ahol a hevederszorító szerkezet a heveder két oldalán egymással szemben fekvőén elrendezett két szorítóékkel van ellátva, amelyek a hevedertől elfordított oldalukon csúszófelületekkel házhoz rögzített támasztófelületeknek támaszkodnak, és amelyek egymással szemben fekvő szorítófelületeikkel együtt a jármű és/vagy a heveder mozgására érzékenyen nyugalmi helyzetből a heveder lehúzási irányában a hevederen való felfekvési szorítóhelyzetbe mozgathatóan vannak elrendezve, azzal jellemezve, hogy a jármű és/vagy a heveder mozgására érzékenyen reteszelhető heveder-feltekercselő eszköz (10) és a hevederszorító szerkezet (12) a hevederre (22) kifejtett erőnek egy előre meghatározott értéken való túllépése esetén képlékeny deformáció révén rugalmas, a hevederszorító szerkezetnek (12) a heveder-feltekercselő eszköztől (10) való korlátozott eltávolodását lehetővé tevő összekötő eszközökön keresztül egymással össze van kötve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a heveder-feltekercselő eszköz (10) és a hevederszorító szerkezet (12) terheléshordozó házai (18, 64) deformálható bordákon (14,16,60,62, 74,76) keresztül vannak egymással összekötve.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti szerkezet, azzaljellemezve, hogy a deformálható bordák (14, 16, 60, 62) ívesen vannak kialakítva és az egymással szomszédos házvégekhez vannak csatlakoztatva.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti szerkezet, azzaljellemezve, hogy a deformálható bordák (60,62) csúcspontjain egyesítve vannak és egyesítésük tartományában kényszertörési helyet képezően vannak kialakítva.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a heveder-feltekercselő eszköz terheléshordozó háza legalább egy hevederszerű nyúlvánnyal (92, 106) van ellátva, amelyen a hevederszorító szerkezet (90) terheléshordozó háza a heveder lehúzási irányában (G) eltolhatóan van ágyazva és amely legalább egy, a heveder lehúzási irányára (G) merőleges deformálható bordával (98, 100, 102, 104, 108, 110) van ellátva, ahol a hevederszorító szerkezet (90) terheléshordozó háza legalább egy toldattal (105, 112) van ellátva, amelyen keresztül a hevederszorító szerkezet (90) terheléshordozó háza a heveder lehúzási irányával (G) szemben a bordának (98, 108) támaszkodik.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy több ívesen kialakított borda (98,100,102,104, 108) - amelyeknek csúcspontja a toldat (105, 112) felé
    HU 213 276 Β mutatóan van elrendezve - egymással párhuzamosan és egymástól meghatározott távolságban van elrendezve.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a szorítófelületek (50, 52), nyugalmi helyzetben a csúszófelületek (54, 56) tartóeszköz által a támasztófelületekhez (42, 44) képest ferde helyzetben és szorítófelületeivel (50, 52) a hevederrel (22) párhuzamosan vannak megtartva, ahol ezen tartóeszközök terhelés alatt hatástalanok, amikor is a csúszófelületek (54,56) a támasztófelületekkel (42,44) felületi érintkezésbe kerülnek és egymással hozzávetőlegesen l°-os, a heveder lehúzást irányába (G) nyitott szöget képezően vannak elrendezve.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a csúszófelületen (54, 56) és/vagy támasztófelületen (42, 44) a heveder lehúzást irányára (G) merőleges, előre meghatározott terhelés hatására képlékenyen deformálódó és/vagy előre meghatározott terhelés hatására lenyíródó és ezáltal a csúszófelületeknek (54, 56) a támasztófelületeken (42, 44) való felületi felfekvését biztosító borda (402,404) van elrendezve.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a bordával (402, 404) ellátott csúszófelületen (54, 56), illetve támasztófelületen (42,44) a borda (402,404) mellett a bordát (402,404) terhelés alatti kitérése esetén befogadó horony (406,408) van kialakítva.
  10. 10. A 7. igénypont szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a csúszófelületen (54, 56) és/vagy támasztófelületen (42,44) a heveder lehúzást irányára (G) merőleges borda (410) van elrendezve és a szemben lévő támasztófelületen (42,44), illetve csúszófelületen (54,56) bemélyedés (412) van oly módon elrendezve és kiképezve, hogy a szorítóhelyzet megközelítése esetén a borda (410) a bemélyedésbe (412) belemerülően, a csúszófelületek (54,56) pedig felületileg a támasztófelületeken (42, 44) felfekvően vannak elrendezve.
  11. 11. A 7. igénypont szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a támasztófelületen (42, 44) és/vagy csúszófelületen (54, 56) kiképzett vályúban (416) meghatározott terhelés hatására rugalmasan deformálódó és ezáltal a csúszófelületeknek(54, 56) a támasztófelületeken (42, 44) való felületi felfekvését lehetővé tevő rugó (414) van elrendezve.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a csúszófelületek (54, 56) egymással hozzávetőlegesen 27°-os szöget bezáróan vannak elrendezve.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a támasztófelületek (42, 44) és/vagy a csúszófelületek (54,56) csúszóbevonattal vannak ellátva.
  14. 14. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a szorítóékek (46, 48) szorítófelületei (50, 52) súrlódást fokozó szerkezettel vannak kiképezve, ahol a súrlódást fokozó szerkezet a hevedert (22) kímélő módon a hevederanyaghoz van illesztve.
HU9300370A 1992-02-20 1993-02-12 Safety belt retaining device for vehicles HU213276B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9202219U DE9202219U1 (de) 1992-02-20 1992-02-20 Sicherheitsgurt-Rückhaltesystem für Fahrzeuge

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9300370D0 HU9300370D0 (en) 1993-04-28
HUT68433A HUT68433A (en) 1995-06-28
HU213276B true HU213276B (en) 1997-04-28

Family

ID=6876363

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300371A HU213335B (en) 1992-02-20 1993-02-12 Safety belt retaining device for vehicles
HU9300370A HU213276B (en) 1992-02-20 1993-02-12 Safety belt retaining device for vehicles

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9300371A HU213335B (en) 1992-02-20 1993-02-12 Safety belt retaining device for vehicles

Country Status (10)

Country Link
US (2) US5344096A (hu)
EP (2) EP0556719B1 (hu)
JP (2) JPH0818535B2 (hu)
CN (2) CN1026676C (hu)
CZ (2) CZ279977B6 (hu)
DE (3) DE9202219U1 (hu)
ES (2) ES2044802T3 (hu)
HU (2) HU213335B (hu)
PL (2) PL170597B1 (hu)
RU (2) RU2060178C1 (hu)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4432151C2 (de) * 1993-09-10 1997-02-20 Nsk Ltd Aufrollvorrichtung mit Klemmechanismus
US5588611A (en) * 1994-03-10 1996-12-31 Nsk Ltd. Retractor with a clamping mechanism
GB2287869B (en) * 1994-03-22 1997-10-22 Autoliv Dev Improvements in or relating to a safety-belt arrangement
US5588609A (en) * 1994-04-13 1996-12-31 Nsk Ltd. Seat belt winding device
JP3464545B2 (ja) * 1994-11-08 2003-11-10 株式会社東海理化電機製作所 プリローダ装置
JPH08175324A (ja) * 1994-12-27 1996-07-09 Nippon Seiko Kk クランプ付リトラクター
US5531479A (en) * 1995-01-20 1996-07-02 Trw Vehicle Safety Systems Inc. Vehicle seat belt restraint system
US5788280A (en) * 1995-07-03 1998-08-04 Nsk Ltd. Seat belt system
US5624087A (en) * 1995-09-01 1997-04-29 Trw Vehicle Safety Systems Inc. Seat belt retractor with cinch mechanism
GB2334694B (en) 1997-09-08 2000-07-12 Alliedsignal Ltd Weblocker retractor
DE29719307U1 (de) * 1997-10-30 1999-03-18 Engelhard, Jörg, 50674 Köln Rückhaltevorrichtung
DE19758497C2 (de) * 1997-11-11 2001-02-22 Giok Djien Go Energieabsorber für ein Rückhaltesystem in Fahrzeugen, Zügen und Flugzeugen
DE19758498C2 (de) 1997-11-11 2001-07-05 Giok Djien Go Rückhaltesystem mit Schulter- und/oder Halshalter zur Erhöhung des Insassenschutzes
KR100310013B1 (ko) * 1999-09-30 2001-09-29 류정열 자동차의 시트벨트 리트렉터 설치구조
DE10052688A1 (de) * 2000-10-24 2002-05-23 Takata Europa Vehicle Safety T Sicherheitsgurtvorrichtung
BR0205059B8 (pt) * 2002-11-13 2013-02-19 dispositivo absorvedor de energia com limitador de curso.
TW200517073A (en) * 2003-11-18 2005-06-01 Britax Childcare Pty Ltd Seat belt retraction mechanism
DE102010044565B4 (de) * 2010-09-07 2014-06-26 Autoliv Development Ab Sicherheitsgurteinrichtung mit einer Vorrichtung zum Aufblasen eines wenigstens zweilagigen aufblasbaren Sicherheitsgurtes für ein Kraftfahrzeug
US20130119722A1 (en) * 2011-11-11 2013-05-16 Ford Global Technologies, Llc Energy Absorbing Anchor for Child Safety Seat
CN103386906B (zh) * 2012-05-10 2016-04-13 宝钜儿童用品香港股份有限公司 儿童座椅
FI20125952A (fi) * 2012-09-14 2014-03-15 Promeco Solutions Oy Mekaaninen sulake ja sen käyttö, sekä menetelmä voimien vastaanottamiseksi
US9168890B1 (en) * 2014-09-03 2015-10-27 Ford Global Technologies, Llc Seat belt retractor with wedge clamp and load limiter
DE102016205068B4 (de) * 2016-03-25 2020-11-12 Joyson Safety Systems Germany Gmbh Gurtumlenkeinrichtung
US10399536B2 (en) * 2017-10-10 2019-09-03 Ford Global Technologies, Llc Seatbelt anchor

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2452336C2 (de) * 1974-11-05 1984-06-14 Porsche Design, 7000 Stuttgart Energieabsorbierendes Glied, vorzugsweise als Kraftbegrenzer für Sicherheitsgurte
DE2460163A1 (de) * 1974-12-19 1976-06-24 Volkswagenwerk Ag Kraftbegrenzungsvorrichtung fuer sicherheitseinrichtungen
US4319667A (en) * 1978-03-28 1982-03-16 Toyota Jidosha Kogyo Kabushiki Kaisha Locking device for seatbelt systems
DE2931973A1 (de) * 1979-08-07 1981-02-26 St Schalltechnik Gmbh Schaltungsanordnung fuer den betrieb eines elektroakustischen wandlers
US4381086A (en) * 1980-09-25 1983-04-26 Allied Corporation Seat belt retractor structure
JPS6223659Y2 (hu) * 1980-12-03 1987-06-16
US4451062A (en) * 1981-08-20 1984-05-29 American Safety Equipment Corporation Automatic locking safety belt retraction apparatus with resetting means
US4437623A (en) * 1982-09-21 1984-03-20 American Safety Equipment Corporation Integrated weblocker with program pawl retractor
DE3400115A1 (de) * 1984-01-04 1985-07-18 Autoflug Gmbh, 2084 Rellingen Sicherheitsgurtsystem
DE3421837A1 (de) * 1984-02-16 1985-12-12 Hans-Hellmut Dipl.-Ing. 2061 Sülfeld Ernst Arretiervorrichtung fuer einen sicherheitsgurt
DE3413488C2 (de) * 1984-04-10 1994-05-11 Britax Kolb Gmbh & Co Gurtstrammer
EP0185367B2 (de) * 1984-12-21 1993-03-24 Autoliv-Kolb GmbH & Co. Sicherheitsgurtsystem
EP0362239B1 (de) * 1987-05-22 1993-03-10 General Engineering (Netherlands) B.V. Klemmvorrichtung für das gurtband von kraftfahrzeugsicherheitsgurten
DE3731143A1 (de) * 1987-09-16 1989-04-20 Britax Kolb Gmbh & Co Gurtbandklemmvorrichtung fuer ein sicherheitsgurtsystem
DE3733611A1 (de) * 1987-10-05 1989-04-13 Ernst Hans Hellmut Zweistufiger kraftbegrenzer mit progresssiver kennlinie
DE3801858A1 (de) * 1988-01-22 1989-08-03 Trw Repa Gmbh Kraftbegrenzer an einer sicherheitsgurtvorrichtung
GB2216773B (en) * 1988-04-05 1992-07-15 Gen Engineering Improvements in or relating to a safety belt arrangement
JPH0321548A (ja) * 1989-06-20 1991-01-30 Mazda Motor Corp 自動車のシートベルト装置
US5211694A (en) * 1989-06-20 1993-05-18 Mazda Motor Corporation Safety apparatus including an air bag and a safety belt supported on a vehicle with a deformable coupling
DE3931973C2 (de) * 1989-09-25 2002-04-11 Trw Repa Gmbh Gurtband-Klemmeinrichtung
JPH03197257A (ja) * 1989-12-26 1991-08-28 Takata Kk シートベルトリトラクタ
JPH0810045Y2 (ja) * 1990-08-31 1996-03-27 株式会社東海理化電機製作所 ウエビング巻取装置
ES2032368T1 (es) * 1990-11-26 1993-02-16 Trw Repa Gmbh Dispositivo de retencion de cinturon de seguridad para vehiculos.

Also Published As

Publication number Publication date
RU2062721C1 (ru) 1996-06-27
EP0556718B1 (de) 1996-10-16
HUT68433A (en) 1995-06-28
CN1036907C (zh) 1998-01-07
PL297752A1 (en) 1993-12-27
HUT68384A (en) 1995-06-28
CZ23693A3 (en) 1993-09-15
ES2044802T3 (es) 1997-02-16
EP0556719A1 (de) 1993-08-25
US5323977A (en) 1994-06-28
ES2042452T1 (es) 1993-12-16
ES2042452T3 (es) 1997-02-16
PL170609B1 (pl) 1997-01-31
CN1075926A (zh) 1993-09-08
JPH06255446A (ja) 1994-09-13
HU213335B (en) 1997-05-28
CZ279977B6 (cs) 1995-09-13
PL297751A1 (en) 1993-12-27
DE59304151D1 (de) 1996-11-21
CN1026676C (zh) 1994-11-23
ES2044802T1 (es) 1994-01-16
JPH0818535B2 (ja) 1996-02-28
EP0556719B1 (de) 1996-10-16
HU9300371D0 (en) 1993-04-28
US5344096A (en) 1994-09-06
JPH06263006A (ja) 1994-09-20
PL170597B1 (pl) 1997-01-31
HU9300370D0 (en) 1993-04-28
EP0556718A1 (de) 1993-08-25
JPH0818536B2 (ja) 1996-02-28
DE9202219U1 (de) 1992-05-21
DE59304152D1 (de) 1996-11-21
CZ23793A3 (en) 1993-09-15
CZ279976B6 (cs) 1995-09-13
RU2060178C1 (ru) 1996-05-20
CN1081975A (zh) 1994-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU213276B (en) Safety belt retaining device for vehicles
US4687253A (en) Safety-belt system
US5242213A (en) Safety belt restraining system for vehicles
US4323204A (en) Belt clamps for vehicle passenger restraint belts
US7137648B2 (en) Load limiting structure for vehicle occupant restraint system
US6969089B2 (en) Seat belt force limiter
US5899399A (en) Seat belt pretensioner
US4422593A (en) Belt clamps for vehicle occupant restraint belt systems
PL171230B1 (pl) Uklad blokowania pasa bezpieczenstwa z napinaczem pasaczescia pojazdu, ze drugi element laczacy ma prowadnice, która jest wsparta na nadwoziu pojazdu 1 wyposazona w ogranicznik blokada cofania drugiego elementu laczacego PL
CZ332892A3 (en) Safety belt tightener for sets of safety belts incorporated in motor vehicles
CZ33193A3 (en) Linear drive for safety belt systems in vehicles
US20010008262A1 (en) Belt retractor force limiter
US4949995A (en) Safety belt arrangement
KR102209224B1 (ko) 모터 차량의 시트 벨트 장치용 벨트 리트랙터
CA1133868A (en) Belt clamps for vehicle passenger restraint belts
JP2004276742A (ja) シートベルト巻取装置及びその巻き取り方法
US4418878A (en) Automatic roll-up device for safety belts
WO1996013409A1 (en) Method for locking and load limiting of a seat belt
US4343488A (en) Seat belt system with reduced spooling
CN112203909B (zh) 安全带卷收器
JPH07246913A (ja) シートベルト巻取り装置
CN111344196A (zh) 带实心体驱动装置的安全带张紧器
JPH0319498Y2 (hu)
GB2358614A (en) Retractor having a load absorbing frame
JPS6259149A (ja) シ−トベルトの巻締り防止装置

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee