HU212878B - Process for producing (substituted phenyl)-glycines and their derivatives - Google Patents

Process for producing (substituted phenyl)-glycines and their derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU212878B
HU212878B HU9202621A HU9202621A HU212878B HU 212878 B HU212878 B HU 212878B HU 9202621 A HU9202621 A HU 9202621A HU 9202621 A HU9202621 A HU 9202621A HU 212878 B HU212878 B HU 212878B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acid
water
phenol
added
mixture
Prior art date
Application number
HU9202621A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT61969A (en
Inventor
Wilhelmus Hubertus Jos Boesten
Heij Nicolaas Antonius De
Original Assignee
Dsm Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dsm Nv filed Critical Dsm Nv
Publication of HUT61969A publication Critical patent/HUT61969A/hu
Publication of HU212878B publication Critical patent/HU212878B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C229/00Compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C229/02Compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton having amino and carboxyl groups bound to acyclic carbon atoms of the same carbon skeleton
    • C07C229/04Compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton having amino and carboxyl groups bound to acyclic carbon atoms of the same carbon skeleton the carbon skeleton being acyclic and saturated
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/14Preparation of carboxylic acid amides by formation of carboxamide groups together with reactions not involving the carboxamide groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C227/00Preparation of compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C227/04Formation of amino groups in compounds containing carboxyl groups
    • C07C227/10Formation of amino groups in compounds containing carboxyl groups with simultaneously increasing the number of carbon atoms in the carbon skeleton

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás (I) általános képletű (szubsztituált fenil)-glicin és származékai előállítására - ahol a képletben R1 hidroxil-, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy aminocsoport, R2, R3 és R4 jelentése hidrogén-, halogénatom, hidroxil-, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport - előállítására, glioxilsav vagy annak prekurzora vagy származéka és fenol vagy szubsztituált fenolszármazék, egy nitrogéntartalmú vegyület és adott esetben erős sav jelenlétében való reagáltatásával.
A glioxilsavat a (II) képlet mutatja.
AGB-A-1 371 896 sz. szabadalmi leírásból ismeretes például egy olyan eljárás, amelynél fenol és glioxilsav reakciója során ammóniát használnak N-tartalmú anyagként.
Ennek az eljárásnak hátránya az, hogy a konverzió igen kismértékű. így például p-hidroxi-fenil-glicin előállítása során a glioxilsav mennyiségére számított konverzió 40% alatti, míg a fenolból és az ammóniából a glioxilsav mennyiségéhez képest jelentős felesleget kell alkalmazni.
A találmány szerinti eljárásnál a szintézis nagy hatékonysággal megy végbe.
Ez a találmány szerint oly módon valósítható meg, hogy a reakciót szulfamidsav (NH2SO3H) jelenlétében végezzük.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy az ismert eljárásokkal ellentétben, melyek során a p-hidroxi-fenil-glicin ammónia vagy ammóniumsók jelenlétében bázikus körülmények között csak kis hatékonysággal állítható elő, szulfamidsav jelenlétében az amido-alkilezés hatékonysága megnő, és a találmány szerinti eljárás segítségével számos esetben a glioxilsav mennyiségére számított 60% feletti konverzió is megvalósítható. A fenol, szulfamidsav és glioxilsav speciális esetében az eljárás alkalmazásakor keletkező ortoés para-hidroxi-fenil-glicin szintézise során 90% fölötti kitermelés érhető el. Ezen túlmenően azt tapasztaltuk, hogy abban az esetben, ha a reakciókeverék vizet is tartalmaz, a reakció során keletkező kénsav külön műveleti lépés nélkül is elválasztható a reakcióelegytől. Azt is megfigyeltük, hogy a glioxilsav és a fenol illetve a szulfamidsav mólaránya közel ekvimolárisnak is választható, anélkül, hogy ez a kitermelést hátrányosan befolyásolná.
A találmány szerinti eljárás segítségével szintetizálható vegyületek szélesspektrumú antibiotikumok kiindulási anyagaként szolgálhatnak.
A találmány szerinti eljárás alkalmazásával a terméket általában racém formában nyerjük. Ezt azután külön, önmagukban ismert eljárások segítségével a megfelelő enantiomerekre lehet szétválasztani.
A glioxilsavval történő reakcióhoz kiindulási vegyületként használhatunk fenolt vagy helyettesített fenolt. Ezek a vegyületek általában legfeljebb 20 szénatomot tartalmaznak, és különböző szubsztituenseket is hordozhatnak, mint az említett hidroxil-, 1-6 szénatomszámú alkil- vagy alkoxicsoportokat, vagy halogénatomokat. A találmány szerinti eljárás segítségével az (I) általános képletnek megfelelő vegyületeket kapjuk, ahol a szubsztituensek az előzőekben megadott jelentésűek.
A találmány szerinti eljárás során az eddig említett kiindulási anyagok helyett másokat is alkalmazhatunk, például p-hidroxi-fenil-glicin szintéziséhez fenol és glioxilsav helyett a (IV) képlet szerinti p-hidroxi-mandulasavat is használhatjuk.
Ezen túlmenően, a glioxilsav helyett is használhatók annak származékai vagy prekurzorai; így a dihalogén-ecetsav, a glioxilsav hemiacetáljai, a glioxilsav észterek hemiacetáljai, a glioxilsav halogenidek, a glioxilsav-észterei, illetve a glioxilsavamid.
A találmány szerinti eljárás során a szulfamidsav és a glioxilsav mólaránya a reakció során nem kritikus, általában 1:2 és 2:1 arány között van. A két vegyület mólaránya, előnyös esetben az ekvimolárishoz közeli, például 0,9:1,1 és 1,1:0,9 közötti.
A fenol illetve szubsztituált fenol vegyületnek a glioxilsavra vonatkoztatott mólaránya sem kritikus a reakció során, általában 1:2 és 2:1 arány közötti. Ebben az esetben is az előnyös, ha a fenol-vegyületnek a glioxilsavra vonatkoztatott mólaránya az ekvimolárishoz közeli, például 0,9:1,1 és 1,1:0,9 közötti.
A reakciót vizes közegben hajtjuk végre, amely azonban szerves oldószert is tartalmazhat.
A reakciókeverékhez előnyösen kismennyiségű erős savat, például kénsavat is adagolunk. Megfigyeléseink szerint jobb hatásfokú kitermelés érhető el ugyanis, ha a reakcióelegy katalitikus mennyiségű erős savat is tartalmaz.
A találmány szerinti eljárás alkalmazásával lehetővé válik az is, hogy a kapott reakcióterméket közvetlenül, izolálás nélkül észterezzük. Kényelmes eljárás erre az alkohollal erős sav, például kénsav, óleum, benzolszulfonsav, p-toluol-szulfonav jelenlétében végzett észterezés. Az észterezés során leggyakrabban alifás, egyértékű, 1-4 szénatomot tartalmazó alkoholokat használunk. Mint az az észterezési reakcióknál általánosan szokásos, a találmány szerinti eljárás során is alkoholfelesleget alkalmazunk, mégpedig a sztöchiometrikusan szükséges mennyiség 5-10-szeresét. Az észterezésnél használt erős sav mennyisége változó lehet. Jó eredmények eléréséhez lehetőleg erős savat kell használnunk. Az észter hidrolízisének megakadályozása céljából a reakcióelegy víztartalmát ugyanakkor a lehető legalacsonyabban kell tartanunk. Legelőnyösebb az az eljárás, ha a vizet az észterezés előtt és/vagy az alatt desztillációval folyamatosan távolítjuk el.
Lehetséges továbbá az is, hogy a keletkező észtert a termék izolálása nélkül amidáljuk, és így a megfelelő amidot állítjuk elő. E célra megfelelő eljárás például, ha a reakcióelegyet adott esetben nyomás alatt, ammóniával reagáltatjuk.
A találmány szerinti eljárás egyik kedvező megvalósításúi módjánál p-hidroxi-fenil-glicin [(ΙΠ) képlet] előállításához a szulfamidsavat, fenol és a glioxilsavat, valamint adott esetben kénsavat, vagy más erős savat folyamatos keverés meleltt, egymás után szobahőmérsékletű vízbe adagoljuk, és a keletkező szuszpenziót 20-90 'C közöti hőmérsékleten tartva további 3-15 órán át kever2
HU 212 878 Β tétjük. A reakcióelegyet ezután a keverés fenntartása mellett 50-100 °C közötti hőmérsékleten, például ammóniával semlegesítjük, pH 2-6 értékig. 10-50 °C közötti hőmérsékletre való hűtés után a keletkezett p-hidroxi-fenilglicin szuszpenziót szűrjük és mossuk.
Az így nyert szuszpenziót további elválasztási műveletek nélkül is felhasználhatjuk a megfelelő metilészter előállításához. E célból a nyers izolátumhoz metanolt adagolunk, majd a metanol egy részét ledesztilláljuk, ezt követőleg további metanolt és kénsavat adagolunk az elegyhez, majd a reakcióelegyet 60 és 80 ’C közötti hőmérsékleten 0,5-2 órán át hagyjuk észtereződni, majd a fölös metanolt részlegesen ledesztilláljuk. Keverés és hűtés mellett a reakcióelegyet ammónia-víz keverékbe öntjük. A p-hidroxi-fenil-glicin metilészterét szűrés és mosás után nyerjük ki.
A reakcióelegyben található metilésztert, ugyancsak előzetes izolálás nélkül, a megfelelő amiddá alakíthatjuk át. Ebből a célból az észtert tartalmazó oldatot ammóniához adagoljuk, és folyamatos keverés mellett 20-50 °C hőmérsékleten 15-20 órán át reagáltatjuk. Az így nyert szuszpenziót vízbe öntjük, az amidot szűrés és mosás után nyerjük ki.
A találmány jobb megértését szolgálják az alábbi példák, melyek a találmány oltalmi körét nem korlátozzák.
1. példa cm3 vízhez, szobahőmérsékleten, keverés mellett a következő anyagokat adagoltuk: 48,5 g (0,50 mól) szulfamidsav, 40,0 g (0,42 mól) fenol, 10 cm3 (0,18 mól) kénsav és 58,7 g (0,40 mól) 50,4 t% vizes glioxilsav oldat. Folyamatos keverés mellett a keletkező szuszpenziót 4 órán át 70 °C-on tartottuk. Fél óra után az oldat színe sárgára változott. A reakció enyhén exoterm volt. Ezután 90 cm3 25 t%-os ammónia-oldat (1,20 mól) felhasználásával a reakcióelegyet semlegesítettük pH = 4—5 értékig, 60-70 ’C hőmérsékleten, keverés mellett. 25-30 °C hőmérsékletre való hűtés után a keletkező 250 cm3 össztérfogatú p-hidroxi-fenilglicin szuszpenziót üvegszűrőn leszűrtük, és a szűrőn 3 x 20 cm3 vízzel, majd 3 x 20 cm3 metanollal mostuk. Szárítás után 41,0 g anyagot nyertünk. A termék tisztasága HPLC analízis szerint >95% d,l-p-hidroxi-fenilglicin. Akitermelés glioxilsavra vonatkoztatva 61,4%.
2. példa cm3 víz, 107 g (1,1 mól) szulfamidsav és 94 g (1 mól) fenol keverékéhez 50 °C-on, keverés mellett 2 óra alatt 148 g (1 mól) 50 t%-os glioxilsav oldatot adagoltunk. Folyamatos keverés mellett a keletkező szuszpenziót 4 órán át 70 ’C-on tartottuk.
Ezután a reakcióelegyet 70 C hőmérsékleten semlegesítettük, 25 t%-os ammónia-oldat felhasználásával. 25-30 °C hőmérsékletre való hűtés után a szuszpenziót leszűrtük. 3 x 60 cm3 vízzel történő mosás és szárítás után 99 g anyagot nyertünk.
A termék tisztasága HPLC analízis szerint >97% d,l-p-hidroxi-fenil-glicin. A kitermelés glioxilsavra vonatkoztatva 59,5%.
3. példa cm3 vízhez, szobahőmérsékleten, keverés mellett a következő anyagokat adagoltuk: 78 g (0.8 mól) szulfamidsav, 40,0 g (0.42 mól) fenol és 58,7 g (0,40 mól) 50 t%-os vizes glioxilsav oldat. Folyamatos keverés mellett a keletkező szuszpenziót 3 órán át 97 ’C-on tartottuk. 70 ’C hőmérsékletre való hűtés után az elegyet pH = 4 értékig semlegesítettük, 25 t%-os ammónia-oldat felhasználásával. 20 C hőmérsékletre való hűtés után a szuszpenziót leszűrtük és 3 x 20 cm3 vízzel mostuk. Szárítás után 34 g anyagot nyertünk.
A tennék tisztasága HPLC analízis szerint >95% d,l-p-hidroxi-fenil-glicin.
4. példa
300 cm3 vízhez, szobahőmérsékleten keverés mellett a következő anyagokat adagoltuk: 282 g (3 mól) fenol, 320 g (3,3 mól) szulfamidsav. 28 ’C hőmérsékleten folyamatos keverés mellett 8 óra alatt 457 g (3,08 mól) 50 t%-os glioxilsav oldatot adagoltunk az elegyhez. Az elegyet 28 ’C hőmérsékleten további 15 órán át kevertük. Ezután 1 dm3 vizet adagoltunk az elegyhez, és 65 ’C hőmérsékletre melegítettük. Az elegyet a 65 ’C hőmérsékleten további 6 órán át kevertük. 25 t%-os ammónia-oldat felhasználásával a reakcióelegyet pH 4,1 érték eléréséig semlegesítettük, 1,5 óra alatt majd 2 óra alatt 40 ’C-ra hűtöttük. Ezen a hőmérsékleten további 1 órán át kevertük, ezt követően a csapadékot leszűrtük, és 3 X 150 cm3 vízzel mostuk. Szárítás után 324 g anyagot nyertünk.
A termék tisztasága HPLC analízis szerint >98% d,l-p-hidroxi-fenil-glicin.
A kitermelés glioxilsavra vonatkoztatva 65%.
5. példa
300 cm3 vízhez, szobahőmérsékleten, keverés mellett a következő anyagokat adagoltuk: 282 g (3 mól) fenol, 450 g (4,6 mól) szulfamidsav. 30 ’C hőmérsékleten folyamatos keverés meleltt 6 óra alatt 450 g (3,0 mól) 50 t%>-os glioxilsav oldatot adagoltunk az elegyhez. Az elegyet 28 ‘C hőmérsékleten további 15 órán át kevertük. Ezután 1 dm3 vizet adagoltunk az elegy hez, és 65 ’C hőmérsékletre melegítettük. Az elegyet a 65 ’C hőmérsékleten további 2 órán át kevertük. 25 t%-os ammónia-oldat felhasználásával a reakcióelegyet pH 4 érték eléréséig semlegesítettük, 1,5 óra alatt, 70 ’C hőmérsékleten, majd 40 ’C-ra hűtöttük. Ezen a hőmérsékleten további 1 órán át kevertük, ezt követóően a csapadékot leszűrtük, és 3 x 150 cm3 vízzel mostuk. Szárítás után 330 g anyagot nyertünk.
A termék tisztasága HPLC analízis szerint >98% d,l-p-hidroxi-fenil-glicin.
6. példa
A p-hidmxi-fenil-glicin metilészterének szintézise cm3 vízhez, szobahőmérsékleten, keverés mellett a következő anyagokat adagoltuk: 40 g (0,4 mól) fenol, 40 g (0,4 mól) szulfamidsav. Ezután 68-71 ’C hőmérsékleten folyamatos keverés mellett 20 perc alatt 58,7 g (0.4 mól) glioxilsavat adagoltunk az elegyhez.
HU 212 878 Β
Az elegyet 70 °C hőmérsékleten további 1,5 órán át kevertük. Ezután 70 cm3 toluolt adtunk az elegyhez, és a vizet 92-100 ’C hőmérsékleten 1 órán át végzett azeotrópos desztillációval távolítottuk el. 70 cm3 metanol adagolása után a keveréket 74 °C hőmérsékleten tartottuk 2 órán keresztül, majd 25 °C-ra hűtve a fázisok szétváltak. A metanolos oldatot lassan (20 perc) 100 cm3 víz és 60 cm3 25 t%-os ammónia-oldat keverékébe öntöttük (20-40 ’C). A keletkezett észtert 25 ”C-on leszűrtük, és üvegszűrőn 3 x 25 cm3 vízzel és 3 x 25 cm3 metanollal mostuk. A termék tömege nedvesen 64,6 g, szárítás után 42,9 g. A kitermelés 59,6%.
7. példa
A p-hidroxi-fenil-glicin metilészterének szintézise 25 cm3 vízhez, szobahőmérsékleten, keverés mellett a következő anyagokat adagoltuk: 40 g (0,4 mól) fenol, 40 g (0,4 mól) szulfamidsav. Ezután 68-70 °C hőmérsékleten folyamatos keverés mellett 45 perc alatt 58,7 g (0,4 mól) 50,2 t%-os glioxilsav oldatot adagoltunk az elegyhez. Az elegyet 70 ’C hőmérsékleten további 2 órán át kevertük. Ezután 70 cm3 toluolt adtunk az elegyhez, és 52 cm3 vizet 92-100 °C hőmérsékleten 75 percen át végzett azeotrópos desztillációval távolítottuk el. 100 cm3 metanol és 10 cm3 tömény kénsav adagolása után a keveréket 76 °C hőmérsékleten tartottuk 2,5 órán keresztül, majd 20 °C-ra hűtve a fázisok szétváltak. A metanolos oldatot cseppenként 175 cm3 víz és 75 cm3 tömény ammónia-oldat keverékébe öntöttük, hűtés mellett. A keletkezett észtert 20 ’C-on leszűrtük, és üvegszűrőn 3 x 25 cm3 vízzel és 3 x 25 cm3 metanollal mostuk. A termék tömege nedvesen 62,8 g, szárítás után 45,8 g. A kitermelés 63,6%.
8. példa
A p-hidroxi-fenil-glicin-amid szintézise cm3 vízhez, szobahőmérsékleten, keverés mellett a következő anyagokat adagoltuk: 100 g (1 mól) fenol, 100 g (1 mól) szulfamidsav. Ezután 69-71 ’C hőmérsékleten folyamatos keverés mellett 30 perc alatt 146,8 g (1 mól) 50,2 t%-os glioxilsav oldatot adagoltunk az elegyhez. Az elegyet 70 ’C hőmérsékleten további 1,5 órán át kevertük. Ezután 250 cm3 toluolt adtunk az elegyhez, és 145 cm3 vizet 92-100 ’C hőmérsékleten 1,5 órán át végzett azeotrópos desztillációval távolítottuk el. 200 cm3 metanol és 25 cm3 tömény kénsav adagolása után a keveréket 77 ’C hőmérsékleten tartottuk 2 órán keresztül, majd 30 ’C-ra hűtve a fázisok szétváltak. A metanolos oldatot 250 cm3 25 t% -os ammónia-oldatba vezettük, majd 16 órán át 30 ’C-on tartottuk, 1,5 bar amónia túlnyomás mellett. A nyomás megszűntetése után a szuszpenziót 250 cm3 vízbe öntöttük. A keletkezett amidot leszűrtük, és üvegszűrőn 3 x 50 cm3 vízzel és 3 x 50 cm3 metanollal mostuk. A termék tömege 85 g, szárítás után 70,6 g. A p-hidroxi-fenil-glicin-amid vékonyréteg kromatográfiásan homogén, szulfáttól mentes. A folyadékkromatográfiás mérések szerint az o-hidroxi-fenil-glicin-amid aránya 0,1%-nál kisebb. A kitermelés 42,5%.
9. példa p-Hidroxi-fenil-glicin szintézise p-hidroxi-mandulasavból és szulfamidsavból cm3 vízhez, szobahőmérsékleten, keverés mellett a következő anyagokat adagoltuk: 84 g (0,4 mól) p-hidroxi-mandulasav Na-sója, 38,8 g (0,4 mól) szulfamidsav. Folyamatos keverés mellett a keveréket 7 órán át 105 ’C-on tartottuk. Ezután 32 cm3 25 t%-os ammónia-oldat felhasználásával a reakcióelegyet semlegesítettük pH = 5 értékig, 70-90 ’C hőmérsékleten, keverés mellett 30 ’C hőmérsékletre való hűtés után a keletkező kristályos p-hidroxi-fenil-glicint üvegszűrőn leszűrtük és 3 x 20 cm3 vízzel, majd 3 x 25 cm3 metanollal mostuk. A tennék tömege nedvesen 53,5 g, szárítás után 45,8 g anyagot nyertünk.
A termék tisztasága HPLC analízis szerint >99% d,l-p-hidroxi-fenil-glicin. A kitermelés 68,8%.
10. példa
A p-hidroxi-fenil-glicin metilészterének szintézise g víz, 80 g (0,8 mól) fenol és 80 g szulfamidsav keverékéhez 65—70 ’C hőmérsékleten folyamatos keverés mellett 20 perc alatt 96 g (0,8 mól) glioxilsavmetilészter-hemiacetált adagoltunk. Egy órás, 70 ’C-on történő keverés után az elegyhez 80 g (2,5 mól) metanolt adtunk. Az elegyet további 1 órán át 70 ’C-on kevertük. 30 ’C-ra való hűtés után a reakcióelegyet 200 cm3 víz és 200 cm3 25 t%-os ammónia-oldat keverékéhez adagoltuk. Az így nyert p-hidroxi-fenil-glicin-metilészter szuszpenziót 30 ’C-on üvegszűrőn leszűrtük. A termék tömege nedvesen 55 g, a tiszta p-hidroxi-fenil-glicin-metilészter tömege 48,0 g. A kitermelés 33,1%.
11. példa
A p-hidroxi-fenil-glicin metilészterének szintézise g víz, 80 g (0,8 mól) fenol és 80 g (0,8 mól) szulfamidsav keverékéhez 65-70 ’C hőmérsékleten folyamatos keverés meleltt 1 óra alatt 96 g (0,8 mól) glioxilsav-metilészter-hemiacetált adagoltunk. Egy órás, 70 ’C-on történő keverés után az elegyhez 160 g (5 mól) metanolt adtunk. Az elegyet további 1 órán át 70 ’C-on kevertük. 30 ’C-ra való hűtés után a reakcióelegyet 200 cm3 víz és 200 cm3 25 t%-os ammónia-oldat keverékéhez adagoltuk. Az így nyert p-hidroxi-fenil-glicin-metilészter szuszpenziót 30 ’C-on üvegszűrőn leszűrtük, ezután mostuk 3 x 50 cm3 vízzel, majd 3 X 50 cm3 metanollal. A vékonyréteg kromatográfiásan tiszta p-hidroxi-fenil-glicin-metilészter tömege 49,3 g. A kitermelés 34%.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletű (szubsztituált fenil)glicin és származékai - ahol a képletben R1 jelentése hidroxil-, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy aminocsoport, R2, R3 és R4 jelentése hidrogén-, halogénatom, hidroxil-, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport - előállítására, glioxilsav vagy annak pre4
    HU 212 878 Β kurzora vagy származéka és - adott esetben szubsztituált - fenol, nitrogéntartalmú vegyület és adott esetben erős sav jelenlétében való reagáltatásával, azzal jellemezve, hogy nitrogéntartalmú vegyületként szulfamidsavat alkalmazunk, majd kívánt esetben a kapott savat
    - adott esetben izolálás nélkül - észterré alakítjuk, és kívánt esetben az észtert — adott esetben izolálás nélkül
    - amiddá alakítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakcióhoz fenolt használunk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szulfamidsavat és a glioxilsavat 1,1:0,9 és 0,9:1,1 közötti mólarányban használjuk.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, 5 azzal jellemezve, hogy a fenol vagy szubsztituált fenolszármazék és a glioxilsav mólarányát 1,1:0,9 és 0,9:1,1 között választjuk meg.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bánnelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakcióelegyhez erős savat is
  6. 10 adagolunk.
HU9202621A 1991-08-13 1992-08-12 Process for producing (substituted phenyl)-glycines and their derivatives HU212878B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9101380A NL9101380A (nl) 1991-08-13 1991-08-13 Werkwijze voor de bereiding van een alfa-aminozuur, de overeenkomstige ester en amide.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT61969A HUT61969A (en) 1993-03-29
HU212878B true HU212878B (en) 1996-12-30

Family

ID=19859606

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9202621A HU212878B (en) 1991-08-13 1992-08-12 Process for producing (substituted phenyl)-glycines and their derivatives

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5336805A (hu)
EP (1) EP0530879B1 (hu)
JP (1) JP3190442B2 (hu)
KR (1) KR100240798B1 (hu)
AT (1) ATE133160T1 (hu)
CZ (1) CZ290435B6 (hu)
DE (1) DE69207681T2 (hu)
ES (1) ES2084263T3 (hu)
HU (1) HU212878B (hu)
NL (1) NL9101380A (hu)
TW (1) TW207990B (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4443892A1 (de) * 1994-12-09 1996-06-13 Bayer Ag 4-(Chinolin-2-yl-methoxy)-phenyl-essigsäurederivate
DE10048715A1 (de) * 2000-09-30 2004-05-19 Grünenthal GmbH Verwendung von Aminosäure zur Behandlung von Schmerz
CN101362703B (zh) * 2007-08-09 2011-11-16 谢建中 对羟基苯甘氨酸合成技术
WO2009127446A1 (en) * 2008-04-17 2009-10-22 Deretil, S.A. METHOD FOR THE PREPARATION OF D-p-HYDROXYPHENYLGLYCINE
CA2818094C (en) 2012-02-15 2016-11-08 Henan Newland Pharmaceutical Co., Ltd A method of synthesizing levorotatory p-hydroxyphenylglycine compounds
CN104370765A (zh) * 2013-08-13 2015-02-25 成都化工股份有限公司 D-苯甘氨酸和dl-苯甘氨酸的合成方法
CN106631850B (zh) * 2016-09-14 2019-05-24 山东汉兴医药科技有限公司 一种对羟基苯甘氨酸合成的后处理工艺
CN113861054B (zh) * 2021-12-02 2022-02-08 天津市职业大学 一种固体磷酸催化合成对羟基苯甘氨酸的方法
CN115784913A (zh) * 2022-11-28 2023-03-14 湖北省宏源药业科技股份有限公司 一种d,l-对羟基苯甘氨酸的生产方法及装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH365385A (de) * 1958-01-13 1962-11-15 Geigy Ag J R Verfahren zur Herstellung von a-substituierten Glycinen bzw. Glycinestern
US4205185A (en) * 1970-07-11 1980-05-27 Sterling Drug Inc. Process for preparing racemic 4-hydroxyphenylglycine
GB1371896A (en) * 1970-10-15 1974-10-30 Beecham Group Ltd Hydroxyaryl amino acids
JPS5917104B2 (ja) * 1977-05-02 1984-04-19 田辺製薬株式会社 ヒドロキシフエニルグリシン類化合物の製法
EP0001060B1 (de) * 1977-08-30 1982-10-06 Riedel-De Haen Aktiengesellschaft Verfahren zur Herstellung von optisch aktiver, ggf. substituierter 2-Amino-2-phenylessigsäure
JPS5446741A (en) * 1977-09-16 1979-04-12 Tanabe Seiyaku Co Ltd Preparation of hydroxy-phenyl glycine derivatives
JPS5461191A (en) * 1977-10-18 1979-05-17 Toray Ind Inc Preparation of 7beta-amino-3-methyl-3-cephem-4-carboxylic acids
CH650265A5 (de) * 1978-11-25 1985-07-15 Nippon Kayaku Kk Verfahren zur herstellung von substituierten threo-3-amino-2-hydroxybutanoylaminoessigsaeuren.

Also Published As

Publication number Publication date
US5336805A (en) 1994-08-09
EP0530879A1 (en) 1993-03-10
CZ249592A3 (en) 1993-02-17
KR930004248A (ko) 1993-03-22
NL9101380A (nl) 1993-03-01
ES2084263T3 (es) 1996-05-01
DE69207681T2 (de) 1996-09-26
JPH05194337A (ja) 1993-08-03
KR100240798B1 (ko) 2000-02-01
HUT61969A (en) 1993-03-29
DE69207681D1 (de) 1996-02-29
TW207990B (hu) 1993-06-21
EP0530879B1 (en) 1996-01-17
JP3190442B2 (ja) 2001-07-23
CZ290435B6 (cs) 2002-07-17
ATE133160T1 (de) 1996-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU212878B (en) Process for producing (substituted phenyl)-glycines and their derivatives
JPS6327341B2 (hu)
US4977264A (en) Process for the production of 4,5-dichloro-6-ethylpyrimidine
KR20040043169A (ko) 베라프로스트와 이의 염을 제조하는 방법
HU195764B (en) Process for production of optically active carnitinenitril-chloride
US6586616B1 (en) Process for preparing(R)-4-cyano-3-hydroxybutyric acid ester
US5922910A (en) Synthesis of carboxyalkylthiosuccinic acids
HU181708B (en) Process for producing treo-bracket-p-nitrophenyl-bracket closed-serin and hydrochloric acid additional salt
HU213315B (en) Process for producing arylacetic acids and their alkali metal salts
US4623730A (en) Processes for preparing 4-amino-3-imidazolin-2-one and (2-methoxy-2-iminoethyl)urea
KR20030017473A (ko) 항균 퀴놀론 약제용 중간물질로서의 알킬3-시클로프로필아미노-2-[2,4-디브로모-3-(디플루오로메톡시)벤조일]-2-프로페노에이트의 원-폿 합성방법
WO2000006532A3 (en) Process for the preparation of r-(-)-carnitine
JPH0466859B2 (hu)
JP4005168B2 (ja) 光学活性な2−アリールオキシプロピオン酸の製造法
US6291710B1 (en) Process for preparing sulfonyl halides
EP1244646B1 (en) Dinitrile intermediates for the synthesis of omapatrilat and methods for producing same
US4476306A (en) Method of preparing 2,4-dihydroxypyrimidine
US6300503B1 (en) Hydantoin intermediates for the synthesis of omapatrilat and methods for producing and using the same
JPS5840938B2 (ja) 置換又は未置換α−オキシコハク酸エステルの製造方法
KR950013468B1 (ko) p-알콕시-β-페닐아크릴산의 제조방법
RU2030396C1 (ru) Способ получения 5-хлор-2-аминозамещенных бензгидрилмочевин
HU196187B (en) Process for producing 2-isopropyl-4-methyl-6-hydroxy-pyrimidine
JPH1059895A (ja) マンデル酸誘導体の製造方法
KR860000174B1 (ko) 파이론 유도체의 제조방법
CA2118306A1 (en) Process for producing beta-alanine diacetic acid or its alkali metal or ammonium salts

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees