HU209789B - Synergic fungicidal composition and process for prevention and combating of fungicidal infections of plants and vegetable matters - Google Patents

Synergic fungicidal composition and process for prevention and combating of fungicidal infections of plants and vegetable matters Download PDF

Info

Publication number
HU209789B
HU209789B HU913607A HU360791A HU209789B HU 209789 B HU209789 B HU 209789B HU 913607 A HU913607 A HU 913607A HU 360791 A HU360791 A HU 360791A HU 209789 B HU209789 B HU 209789B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
plants
fungicidal
active ingredient
plant
Prior art date
Application number
HU913607A
Other languages
English (en)
Other versions
HU913607D0 (en
HUT59282A (en
Inventor
Bernhard Steck
Robert Nyfeler
Andrew Leadbeater
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of HU913607D0 publication Critical patent/HU913607D0/hu
Publication of HUT59282A publication Critical patent/HUT59282A/hu
Publication of HU209789B publication Critical patent/HU209789B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/64Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/647Triazoles; Hydrogenated triazoles
    • A01N43/6531,2,4-Triazoles; Hydrogenated 1,2,4-triazoles

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya szinergetikus hatású fungicid keverék növényi kórokozók, valamint növényi szaporítóanyagon vagy más növényi anyagon található gombafertőzések ellen. Ugyancsak a találmány tárgya az ilyen keverékek alkalmazása, különösen csávázásnál.
A találmány különösen a gabonatermesztésnél jelentkező betegségek leküzdésénél és megelőzésénél fontos.
A készítmény hatóanyaga az (I) képletű 4-(2,2-difluor-1,3-benzodioxol-7-il)- lH-pirrol-3-karbonitril (I. komponens) és a (Π) képletű l-{2-[2-klór-4-(4-klórfenoxi)-fenil]-4-metil-1,3-dioxolan-2-il-metil}- 1H1,2,4-triazol (II. komponens) vagy ezek valamely sójának keveréke, mely szinergetikusan fokozott hatást mutat növényi betegségek kezelésénél illetve megelőzésénél.
0
HU 209 789 B
A leírás terjedelme: 6 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 209 789 Β
A találmány tárgya szinergetikus hatású fungicid keverék növényi szaporítóanyagon vagy más növényi anyagon található gombafertőzések ellen. Ugyancsak a találmány tárgya az ilyen keverékek alkalmazása, különösen csá vázásnál.
A találmány különösen a gabonatermesztésnél jelentkező betegségek leküzdésénél és megelőzésénél fontos.
Úgy találtuk, hoy az (I) képletű 4-(2,2-difluor-l,3benzodioxol-7-il)-lH-pirrol-3-karbonitril (I. komponens) és a (II) képletű l-{2-[2-klór-4-(4-klór-fenoxi)fenil]-4-metil-1,3-dioxolan-2-il-metil} -1 Η-1,2,4-triazol vagy valamely sója (II. komponens) keverékként szinergetikusan fokozott hatást mutat növényi betegségek kezelésénél illetve megelőzésénél.
Az (I) képletű vegyületet az EP-A-206,999 sz. nyilvánosságrahozatali irat fungicid hatóanyagként ismerteti. Ezen irodalom szerint e vegyület elsősorban kontaktfungicidként hatásos.
A (II) képletű vegyület a GB 2,098,607 sz. szabadalmi leírásból fungicid hatóanyagként ismertes. Az ilyen triazolszármazékok hatása az ergoszterin-bioszintézis gátlásán alapul.
A (II) képletű vegyületek sóit a bázisnak megfelelő savakkal végzett reakciójával állíthatjuk elő.
A (II) képletű vegyülettel sóképzésre alkalmas savak például a halogénhidrogénsavak, például hidrogénfluorid, sósav, hidrogénbromid vagy hidrogénjodid, valamint a kénsav, foszfor sav, salétromsav, és szerves savak, például ecetsav, trifluorecetsav, triklórecetsav, propionsav, glikolsav, tiociánsav, tejsav, borostyánkősav, citromsav, benzoesav, fahéjsav, oxálsav, hangyasav, benzolszulfonsav, p-toluolszulfonsav, metánszulfonsav, szalicilsav, p-amino-szalicilsav, p-fenoxi-benzoesav, 2-acetoxi-benzoesav vagy 1,2-naftalin-diszulfonsav.
Sók alatt értjük a (Π) képletű vegyületek fémkomplexeit is. Ezek a komplexek a szerves alapmolekulából, és egy szerves vagy szervetlen fémsóból, például a periódusos rendszer második főcsoportjába (például kalcium és magnézium), harmadik és negyedik főcsoportjába (például alumínium, ón és ólom), vagy 1-8. mellékcsoportjába (például króm, mangán, vas, kobalt, nikkel, réz, cink stb.) tartozó elem halogenidjéből, nitrátjából, szulfátjából, foszfátjából, acetátjából, trifluoracetátjából, triklóracetátjából, propionátjából, tartarátjából, szulfonátjából, szalicilátjából, benzoátjából stb. állnak, előnyösek a periódusos rendszer 4. mellékcsoportjának elemei. A komplexképző fémek különböző vegyértékkel fordulhatnak elő, ugyanakkor a fémkomplexek egy- vagy többcentrumosak lehetnek, azaz ligandumként egy vagy több szerves molekularészt tartalmazhatnak.
Szakemberek számára ismert, hogy egy fungicid hatóanyag hatása egy másik, eltérő hatásspektrumú fungiciddel lényegesen növelhető vagy kiszélesíthető.
Meglepő módon úgy találtuk, hogy az (I) és (Π) képletű vegyületek kombinációja váratlanul magas hatásnövekedést eredményezett magokon és talajban élő gombákkal szemben. A találmány szerinti kombinációval elért hatásnövekedés lényegesen magasabb, mint az egyes komponensek hatásának ismeretében várható addíciós hatás, azaz a hatás szinergetikusan nő.
A találmány szerinti megoldással lehetővé válik az eddig ismertnél lényegesen kisebb mennyiségű biociddal történő magcsávázás, és így a technika állását jelentősen gazdagítja.
A találmány tárgya nem csupán az (I) és (II) komponensek elegyeinek alkalmazása a vetőanyagon, hanem kiterjed az egyes komponensek külön-külön, tetszőleges sorrendben történő alkalmazására is.
Az (I) és (II) komponensek előnyös keverési aránya 10:1-1:100, főleg 5:1-1:60, és leginkább3:1-1:12. További előnyös keverési arányok 5:2 és 2:5 közé esnek, vagy 3:5, 1:1,3:20,3:40.
A találmány szerinti hatóanyagkombináció megfelelő kontakthatást, valamint szisztemikus és elnyújtott hatást biztosít magokon és talajban élő gombák ellen. A találmány szerinti kombinációkkal elpusztítjuk a tárolt és szaporító anyagon, főleg vetőmagon élősködő gombákat, és megvédjük a fejlődésben lévő növényeket a talajban élő gombák fertőzésétől.
A találmány szerinti keverékek az alábbi osztályokba tartozó növénypatogén gombákkal szerben hatékonyak: Ascomycetes, például az Erysiphe, Sclerotinia, Monilinia, Helminthosporiu (Drechslera), Mycospaerella, Pyrenophora nemzetségek képviselői, Basidiomycetes, például a Puccinia, Tilletia, Rhizoctonia nemzetségek, Fungi imperfecti, például a Gerlachia (Fusarium), Septoria, Phoma, Alternaria nemzetségek. A találmány szerinti kombinációk főleg a vetőanyagcsávázásnál (gyümölcs, hagyma, mag) hatékonyak, és kiemelendő búza esetén a Gerlachia nivalis (Fusarium nivale) elleni védelem. Ugyancsak alkalmasak azonban a kombinációk a talaj vagy más növényi részek közvetlen kezelésére is. Egyben a növények jól tűrik e kombinációkat, melyek a környezetre is ártalmatlanok.
Felhasználás esetén a találmány szerinti keverékeket általában a formálási technológiában ismert segédanyagokkal együtt alkalmazzuk. Az (I) és (Π) képletű hatóanyagokat például emulziókoncentrátum, kenhető paszta, közvetlenül permetezhető vagy hígítható oldat, híg emulzió, nedvesíthető por, oldható por, porozószer, granulátum, vagy - például polimerbe ágyazott - kapszula alakra dolgozzuk fel, önmagukban ismert módszerekkel. A felhasználási módszert, például permetezést, ködösítést, porozást, szórást vagy öntözést, valamint a készítmény alakját mindenkor a körülményektől és az elérendő céltól függően választjuk meg. A készítmény előnyös alkalmazott mennyisége főleg hatóanyagonként 0,001-0,01 kg (I) és (II) komponens 100 kg védendő anyagra számítva. Az alkalmazott mennyiségek azonban jelentősen függenek az anyag tulajdonságaitól (felület, konzisztencia, nedvességtartalom), valamint a környezeti viszonyoktól.
A találmány szerinti keverékkel védendő tárolt anyag alatt elsősorban a szaporítóanyag, különösen vetőanyag értendő, ideértve a természetes növényi eredetű anyagokat és az ezekből készült termékeket, melyek hosszabb időn keresztül raktározandók. Ilyenek például a termé2
HU 209 789 Β szetes életciklusból kiemelt növények vagy részeik (hajtások, levelek, hagymák, magok, gyümölcsök, gumók), melyek frissen szedett állapotban vagy feldolgozott formában (szárítva, nedvesítve, aprítva, őrölve, préselve, pirítva stb.) állhatnak. Ide tartozik a haszonfa védése, mely bármely formában, például nyersfa, így építőanyag, vezetékoszlop, kerítésanyag, vagy készáru, például bútor, fűrészáru alakban állhat.
A találmány szempontjából kultúrnövényként például a következő növényfajták jönnek számításba: gabonafélék (búza, árpa, rozs, zab, köles, kukorica és hasonlók), répa (cukor- és takarmányrépa), hüvelyesek (bab, lencse, szója, borsó), olajosok (repce, mustár, mák, napraforgó), uborkafélék (uborka, tök, dinnye), szálas növények (gyapot, len), zöldségfélék (fejes saláta, kelfélék, spenót, sárgarépa, hagyma, paradicsom, burgonya, paprika), dísznövények (tulipán, nárcisz, dália, krizantém és más virágok), valamint fűszernövények és ezek magvai.
A találmány szerinti elegy előnyös felviteli módja a növényi anyagnak folyékony készítménnyel történő bepermetezése vagy nedvesítése, vagy a hatóanyagok szilárd formájával történő összekeverése. Ezek a konzerváló eljárások ugyancsak a találmány tárgyát képezik, ugyanúgy, mint az (I) és TI) képletű vegyületekkel kezelt fa, tárolási és vetőanyag, illetve szaporítóanyag. A szaporítóanyag alatt a generatív növényi anyagot, például vetőmagot, és vegetatív növényi anyagot, például vesszőt és gumókat (például burgonya) egyaránt értjük.
Az (I) és (II) képletű hatóanyagokat a találmány szerint készítménnyé kiszerelt alakban alkalmazzuk, és adott esetben további, a formálási technikában szokásos hordozóanyagokat, tenzideket vagy más, adagolást elősegítő adalékanyagokat is használhatunk.
A megfelelő hordozó- és adalékanyagok szilárdak és folyékonyak lehetnek. Ezek a formálási technikában különböző célokra használt anyagok, például természetes vagy regenerált ásványi anyagok, oldó-, diszpergáló-, nedvesítőszerek, tapadást elősegítő, töltő-, kötőanyagok vagy műtrágyák.
Az (I) és (II) képletű hatóanyagok elegyének illetve az azokat tartalmazó mezőgazdasági készítmény alkalmazására előnyös módszer a levélzetre történő felvitel. Az alkalmazások száma és az alkalmazott mennyiség függ a kórokozó (gombafaj) fertőzésének minőségétől. A hatóanyagot bejuttathatjuk a talajon és a gyökérzeten keresztül is a növénybe (szisztemikus hatás), melynek során a növények vetésterületét egy folyékony készítménnyel itatjuk át, vagy az anyagokat szilárd formában, például granulátumként bedolgozzuk a talajba. Az (I) és (II) képletű vegyületek elegyét különösen előnyös eljárással vihetjük fel a magokra, gumókra, gyümölcsökre, vagy más, védendő növényi anyagra (például fára is) (coating), melynek során az anyagot vagy a hatóanyag folyékony készítményével itatjuk át, vagy egy szilárd készítménnyel vonjuk be. Ezenkívül bizonyos esetekben különleges adagolási módszerek is alkalmazhatók, például a szaporításra alkalmazandó növényi lemetszett hajtások célzott kezelése.
Az (I) és (II) képletű vegyületeket ilyen célokra önmagukban, vagy előnyösen a formálási technikáéban szokásos segédanyagokkal együtt alkalmazzuk, és például emulziókoncentrátum, kenhető paszta (például favédelemre), közvetlenül permetezhető vagy hígítható oldat, híg emulzió, nedvesíthető por, oldható por, porozószer, granulátu, vagy polimerrel kapszulázott alakra dolgozzuk fel, önmagukban ismert módszerekkel. Az alkalmazott felhordási módszer, például permetezés, ködösítés, porozás, hintés, kenés vagy öntözés a készítmény fajtájától, az elérni kívánt céltól és az adott körülményektől függően választható. Előnyös alkalmazott mennyiségek szabadföldi kezelés esetén 5 g és 5 kg (I) + (II) hatóanyag/ha, előnyösen 10 g és 2 kg hatóanyag/ha, előnyösen főleg 20 g és 600 g hatóanyag/ha között változnak.
A készítményeket, azaz az (I) és (Π) képletű hatóanyagokat és adott esetben szilárd vagy folyékony adalékanyagokat tartalmazó szereket és összetételeket ismert módszerekkel állítjuk elő, péládul úgy, hogy a hatóanyagokat töltőanyagokkal, például oldószerekkel, szilárd hordozóanyagokkal és adott esetben felületaktív anyagokkal (tenzidekkel) alaposan összekeverjük és/vagy eldörzsöljük.
Oldószerként például a következő anyagok jönnek számításba: aromás szénhidrogének, előnyösen a 8-12 szénatomos frakciók, például xilolelegyek vagy szubsztituált naftalinok, ftálsavészterek, például dibutil- vagy dioktil-ftalát, alifás szénhidrogének, például ciklohexán vagy paraffinok, alkoholok és glikolok, valamint azok éterei és észterei, például etilénglikol-monometiléter, ketonok, például ciklohexanon, erősen poláros oldószerek, például N-metil-2-pirrolidon, dimetilszulfoxid vagy dimetilformamid, valamint adott esetben epoxidezett növényi olajok, például szójaolaj, vagy a víz.
Például a porozószerek és diszpergálható porok előállítására alkalmas szilárd anyag például a kaiéit, talkum, kaolin, montmorillonit vagy attapulgit, nagydiszperzitású kovasav vagy nedvszívóképes polimerizátumok. Formázott, adszorptív granulátumhordozó például a csillámkő, téglatörmelék, szepiolit vagy bentonit, nem-szorptív hordozóanyag például a kaiéit vagy dolomit.
Felületaktív anyagként a formálandó (I) vagy (Π) képletű vegyület természetétől függően a nemionogén, kation- és/vagy anionaktív tenzidek egyaránt alkalmazhatók, melyek jó emulgeáló, diszpergáló és nedvesítő tulajdonságokkal rendelkeznek. Tenzidek alatt a tenzidelegyek is értendők.
A formálási technikában alkalmazható tenzideket például az alábbi irodalom ismerteti:
„Mc Cutcheon’s Detergents and Emulsifiers Annual” MC Publishing Corp., Glen Rock, New Jersey, 1988.
M. and J. Ash, „Encyclopedia of Surfactants”, Vol. I-ΠΙ, Chemical Publishing Company, New York, 1980-1981.
További előnyös, az adagolást megkönnyítő adalékanyagok a természetes vagy szintetikus foszfolipidek, így kefalinok és lecitinek, például a foszfatidil3
HU 209 789 Β etanolamin, foszfatidil-szerin, foszfatidil-glicerin vagy lizolecitin.
A találmány szerinti készítmények általában 0,1— 95 tömeg% hatóanyagot, 95,9-5 tömeg% szilárd vagy folyékony adalékanyagot és 0-25%, főleg 0,1-25 tömeg% tenzidet tartalmaznak.
Míg a kereskedelmi forgalomba általában koncentrált készítmények kerülnek, a felhasználó általában hígított szert alkalmaz.
A fent leírt mezőgazdasági készítmények ugyancsak a találmány tárgyát képezik.
Az alábbi példákban a találmány tárgyát részletesen is ismertetjük, ahol „hatóanyag” alatt (I) és (Π) képletű vegyületek 10:1 és 1:10 tömegarány közötti meghatározott arányú keverékét értjük. (A %, hacsak másképp nem jelöljük, tömeg%-ot jelent).
Nedvesíthető por a) b) c)
Hatóanyag I:II [3:2 (a),
1:9 (b), 1:4 (c)] 25% 50% 75%
nátrium-ligninszulfonát 5% 5% -
nátrium-laurilszulfát 3% - 5%
nátrium-diizobutil-
naftalinszulfonát - 6% 10%
oktilfenol-polietilénglikoléter
(7-8 mól etilén-oxid) - 2% -
nagydiszperzitású kovasav 5% 10% 10%
kaolin 62% 27%
A hatóanyagokat az adalékanyagokkal alaposan összekeverjük, és megfelelő malomban eldörzsöljük, így nedvesíthető port kapunk, mely vízzel bármely kívánt koncentrációjú szuszpenzióvá hígítható. Az ilyen permetlevekkel végezhető vetésterületeken a levélkezelés, azonban alkalmazhatók a szaporítóanyag, például gabonavetőmag vagy növényi hagymák nedves
illetve száraz csávázására is.
Emulziókoncentrátum
Hatóanyag (I:II = 2:3) 10%
oktilfenol-polietilénglikoléter
(4-5 mól etilénoxid) 3%
kalcium-dodecilbenzolszulfonát 3%
ricinusolaj-poliglikoléter
(35 mól etilénoxid) 4%
ciklohexanon 30%
xilolelegy 50%
A fenti koncentrátumból vízzel történő hígítással
bármely, kívánt koncentrációjú emulzió előállítható, mely növényvédelemre, továbbá favédőanyagként egyaránt használható.
Porozószer a) b)
Hatóanyag (1:11 = 4:1 illetve 1:1) 5% 8% talkum 95% kaolin - 92%
A felhasználásra kész porozószert úgy állítjuk elő, hogy a hatóanyagokat a hordozóanyaggal összekeverjük, és megfelelő malomban eldörzsöljük. Az ilyen porokat vetőanyag szárazcsávázására használhatjuk.
Extrudált granulátum
Hatóanyag (Ι:Π = 3:10) 13%
nátrium-ligninszulfonát 2%
karboximetilcellulóz 1%
kaolin 84%
A hatóanyagokat az adalékanyagokkal összekever-
jük, eldörzsöljük, és vízzel megnedvesítjük. Az elegyet extrudáljuk, majd levegőáramban szárítjuk.
Borított granulátum
Hatóanyag (Ι:Π = 3:5) 8%
polietilénglikol (Ms = 200) 3%
kaolin 89%
A finoman eldörzsölt hatóanyagokat keverőberen-
dezésben a polietilénglikollal megnedvesített kaolinra egyenletesen felhordjuk. Ily módon pormentes borított granulátumot nyerünk.
Szuszpenziókoncentrátum
Hatóanyag (I:II = 3:5) 40%
propilénglikol 10%
nonilfenol-polietilénglikoléter
(15 mól etilénoxid) 6%
nátrium-ligninszulfonát 10%
karboximetilcellulóz 1%
szilikonolaj (75 t%-os vizes emulzió) 1%
víz 32%
A finoman eldörzsölt hatóanyagokat az adalék-
anyagokkal alaposan összekeverjük. így olyan szuszpenzió-koncentrátumot kapunk, melyből vízzel történő hígítással bármely kívánt koncentrációjú szuszpenzió előállítható. Ezekkel élő növények, valamint növényi és állati termékek védhetők permetezéssel, öntözéssel vagy bemártással, mikroorganizmus-fertőzések ellen. Biológiai példák
Fungicidek esetén akkor áll fenn szinergetikus hatás, ha a hatóanyagkombináció fungicid hatása magasabb, mint az egyes alkalmazott hatóanyagok hatásának összege.
Egy adott hatóanyagkombináció esetén a várható E hatást, például két fungicid esetén, a COLBY-képlet alapján számíthatjuk ki (Colby, LR „Calculating synergistic and antagonistic responses of herbicide combination”. Weeds 75, 20-22.2; Limpel és munkatársai, 1062 „Weeds control by...certain combinations” Proc. Nexcl. 76 48-53):
X = % hatás az (I) hatóanyag p g/ha mennyiségének alkalmazásánál
Y = % hatás a (II) hatóanyag q g/ha mennyiségének alkalmazásánál
E = várt hatás az I+II hatóanyag p+q g/ha mennyiségének alkalmazása esetén
A Colby-egyenlet:
Ha a ténylegesen mért érték (O) nagyobb, mint a fentiek szerint várt, a kombináció szinergetikus hatást mutat.
HU 209 789 Β
Fungicid hatás a hópenész okozója (Gerlachia rivális) ellen őszibúza vetőmagon vizsgálva Gerlachia nivalissal fertőzött Eiger fajtájú őszibúzavetés aratása után a maláta-agar vizsgálat szerint a vetőmag 24%-a fertőzött volt. A magokat külön-külön az I és Π komponenssel, illetve a hatóanyagok keverékével kezeltük, az I. táblázatban megadottak szerint. A hatóanyagokat először vízben diszpergáltuk, és forgótányéron elhelyezett vetőmagra permeteztük, mely megfelelt a gyakorlatban alkalmazott eljárásnak. Összehasonlító anyagként nem csávázott, ugyanazon eredetű vetőmagot használtunk.
100-100 magot 2 cm mélyen 45x35x10 cm-es edényekben levő termőtalajba ültettük. A kísérletet háromszoros ismétlésben végeztük. Az edényeket megnedvesítettük, és 21 napon át 5 °C hőmérsékleten, fény kizárása mellett tartottuk. Ezután az edényeket napi 16 órán át megvilágított klímakamrában elhelyezve a növényeket kihajtattuk. A G. nivalis-szal erősen fertőzött magoknál a csírázás elmaradt. 10 nap elteltével az edényeket műanyagfóliával bontottuk, és további 10 napon át megvilágítás nélkül tartottuk. A letakarás miatt fellépő nagy levegőnedvesség következtében a G. nivalis-szal fertőzött növények szárának tövénél megjelent a gombamicélium. Az ültetés utáni 59. napon megállapítottuk az összes növény és a fertőzött növények számát. A nem csírázott növények és fertőzött növények száma adja az összes fertőzött növény számát. Ezt a nem csávázott vetőmaggal bevetett edényben jelenlévő összes fertőzött növények számához viszonyítottuk, és %-os fertőzésként fejeztük ki.
így például 1,5 g hatóanyag/100 kg vetőanyag mennyiségnél az I komponens csak 58%-os hatást eredményezett. A Π komponens egymagában 2,5 g hatóanyag/100 kg vetőanyag dózisban csak 27%-os hatást mutatott. E két alkotórész ilyen arányban történő alkalmazása a Colby egyenlet szerint az alábbi várt értéket (E) adta volna:
$2.97
E = 58-27-2°^ = 69% hatás 100
Mint az az I. táblázatból megállapítható (10. sz. kísérlet), a ténylegesen kapott érték ennél jóval nagyobb, 78%-os volt.
Az I komponens (2., 3. és 4. sz. kísérlet) illetve a II komponens (5., 6., 7. és 8. sz. kísérlet) egymagában történő alkalmazásával összehasonlítva látható, hogy az (I) és (II) képletű hatóanyagok keverékének alkalmazása esetén a hatás ugrásszerűen nőtt.
I. táblázat
Kezelés sz. g hatóanyag/100 kg vetőanyag összes fertőzés (%) E hatás (számított) % Colby O hatás (mért) %
I komp. II komp.
1. kísérlet - - 100 - -
2. 0,38 - 64 - 36
3. 0,75 - 52 - 48
4. 1,5 - 42 - 58
5. - 2,5 73 - 27
6. - 5,0 53 - 47
Kezelés sz. g hatóanyag/100 kg vetőanyag összes fertőzés (%) E hatás (számított) % Colby 0 hatás (mért) %
I komp. II komp.
7. - 10 39 - 61
8. - 20 25 - 75
9. 0,38 2,5 41 53 59
10. 1,5 2,5 22 69 78
11. 1,5 5,0 17 78 83
12. 1,5 10 10 84 90
13. 0,38 20 10 84 90
14. 0,75 20 8 87 92
15. 1,5 20 6 89 94
A fenti táblázatból látható, hogy a 9-15. sz. kezelések során, ahol az I és II komponenseket széles keverési arányban alkalmaztuk, kifejezetten emelkedett, azaz szinergetikus hatást kaptunk.
Hasonlóan emelkedett a hatás, azaz szinergetikus hatást kaptunk hópenész ellen árpán és rozson, Pyrenophora gramines és P. teres ellen árpán, Tilletia caries ellen búzán, valamint más mag- és talajélősködő gombák ellen.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Szinergetikus hatású fungicid készítmény, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként (I) képletű 4-(2,2-difluor-1,3-benzodioxol-7-il)-1 H-pirrol-3-karbonitril és (II) képletű l-{2-[2-klór-4-(4-klór-fenoxi)-fenil]-4-metil-l,3-dioxolan-2-il-metil}-lH-1,2,4-triazol vagy ezek valamely sójának 10:1-1:100 tömegarányú keverékét tartalmazza, megfelelő hordozók mellett.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az (I) és (II) képletű komponenst 5:1 és 1:60 közötti tömegarányban tartalmazza.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az (I) és (II) képletű komponenst 3:1 és 1:12 közötti tömegarányban tartalmazza.
  4. 4. Eljárás növények gombás megbetegedéseinek leküzdésére vagy megelőzésére, azzal jellemezve, hogy tetszőleges sorrendben vagy egyidejűleg a növények fertőzött vagy fetőzésnek kitett helyét vagy növekedési területét 5 g/ha-5 kg/ha hatóanyag összmennyiségben, vagy a védendő növényi anyagot, amilyen a szaporítóanyag, 0,001-0,01 kg hatóanyag/100 kg védendő anyag összmennyiségben az 1. igénypont szerinti (I) képletű vegyülettel és (II) képletű vegyülettel kezeljük, ahol a vegyületek tömegaránya 10:1—100 közötti érték.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szaporítóanyagként vetőmagot alkalmazunk.
  6. 6. Eljárás növényi eredetű tárolt és készletezett anyag, valamint haszonfa védelmére gombák ellen, azzal jellemezve, hogy tetszőleges sorrendben vagy egyidejűleg a védendő anyagot 0,0005 g-0,005 g/m2 összmennyiségben (I) képletű hatóanyaggal és (Π) képletű hatóanyaggal kezeljük, (I):(H) = 10:1-1:100 tömegarányban.
  7. 7. Növényi eredetű tárolt és készletezett anyag, valamint haszonfa, azzal jellemezve, hogy azt a 6. igénypont szerinti eljárással kezeltük.
    HU 209 789 Β Int.Cl.5: A01 N43/36
HU913607A 1990-11-20 1991-11-19 Synergic fungicidal composition and process for prevention and combating of fungicidal infections of plants and vegetable matters HU209789B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH368290 1990-11-20

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU913607D0 HU913607D0 (en) 1992-02-28
HUT59282A HUT59282A (en) 1992-05-28
HU209789B true HU209789B (en) 1994-11-28

Family

ID=4261255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU913607A HU209789B (en) 1990-11-20 1991-11-19 Synergic fungicidal composition and process for prevention and combating of fungicidal infections of plants and vegetable matters

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5250557A (hu)
EP (1) EP0488945B1 (hu)
JP (1) JP3062973B2 (hu)
AT (1) ATE135161T1 (hu)
AU (1) AU652591B2 (hu)
BR (1) BR9105026A (hu)
CA (1) CA2055773C (hu)
CZ (1) CZ284992B6 (hu)
DE (1) DE59107543D1 (hu)
DK (1) DK0488945T3 (hu)
EE (1) EE02991B1 (hu)
ES (1) ES2084802T3 (hu)
GR (1) GR3019330T3 (hu)
HR (1) HRP950141B1 (hu)
HU (1) HU209789B (hu)
IE (1) IE72099B1 (hu)
LT (1) LT3540B (hu)
LV (1) LV10994B (hu)
MD (1) MD324C2 (hu)
MX (1) MX9102126A (hu)
PL (1) PL167817B1 (hu)
RU (1) RU2027367C1 (hu)
SI (1) SI9111850B (hu)
UA (1) UA41864C2 (hu)
UY (1) UY23994A1 (hu)
YU (1) YU48603B (hu)
ZA (1) ZA919145B (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
UA39100C2 (uk) * 1993-06-28 2001-06-15 Новартіс Аг Бактерицидний засіб для рослин, спосіб боротьби з грибковими захворюваннями рослин та рослинний матеріал для розмноження
AU1120495A (en) 1993-12-02 1995-06-19 Sumitomo Chemical Company, Limited Bactericidal composition
WO1995031101A1 (en) * 1994-05-18 1995-11-23 Nurture, Inc. Sprayable particulate derived from seed
HU229242B1 (en) * 1997-06-16 2013-10-28 Syngenta Participations Ag Synergetic fungicidal compositions and their use
GB9906691D0 (en) * 1999-03-23 1999-05-19 Novartis Ag Pesticidal compositions
GB9906692D0 (en) * 1999-03-23 1999-05-19 Novartis Ag Pesticidal compositions
GB0428136D0 (en) * 2004-12-22 2005-01-26 Syngenta Participations Ag Novel materials and methods for the production thereof
GB0428134D0 (en) * 2004-12-22 2005-01-26 Syngenta Participations Ag Novel materials and methods for the production thereof
WO2007002120A2 (en) * 2005-06-23 2007-01-04 Duke University Fungicidal effect by regulating signal transduction pathways
GB0622071D0 (en) * 2006-11-06 2006-12-13 Syngenta Participations Ag Flowers
WO2014016279A1 (en) * 2012-07-26 2014-01-30 Syngenta Participations Ag Fungicidal compositions
CN103734171A (zh) * 2013-12-11 2014-04-23 北京燕化永乐生物科技股份有限公司 一种含吡虫啉的农药组合物
CN103814902B (zh) * 2014-01-27 2016-09-28 南京农业大学 一种含咯菌腈和苯醚甲环唑防治菊花病害的组合物
CN106665566A (zh) * 2016-12-28 2017-05-17 河南好年景生物发展有限公司 一种多功效缓控释药肥及其制备方法和应用
CN113917087B (zh) * 2021-10-19 2023-09-01 云南大学 一种植物病害发生和发病程度的监测方法及应用

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI77458C (fi) * 1981-05-12 1989-03-10 Ciba Geigy Ag Nya mikrobicida arylfenyleterderivat, foerfarande foer deras framstaellning och deras anvaendning.
US4705800A (en) * 1985-06-21 1987-11-10 Ciba-Geigy Corporation Difluorbenzodioxyl cyanopyrrole microbicidal compositions
DE58903327D1 (de) * 1988-08-04 1993-03-04 Ciba Geigy Ag Mikrobizide mittel.

Also Published As

Publication number Publication date
YU48603B (sh) 1998-12-23
HRP950141A2 (en) 1996-12-31
LTIP1661A (en) 1995-07-25
AU652591B2 (en) 1994-09-01
IE914025A1 (en) 1992-05-20
HRP950141B1 (en) 2000-12-31
EP0488945B1 (de) 1996-03-13
HU913607D0 (en) 1992-02-28
PL292458A1 (en) 1992-11-16
PL167817B1 (pl) 1995-11-30
SI9111850A (sl) 1998-06-30
ES2084802T3 (es) 1996-05-16
CZ284992B6 (cs) 1999-04-14
SI9111850B (en) 2001-02-28
JPH04266805A (ja) 1992-09-22
DK0488945T3 (da) 1996-04-01
MD324B1 (ro) 1995-11-30
LV10994A (lv) 1996-02-20
US5250557A (en) 1993-10-05
ZA919145B (en) 1992-07-29
LV10994B (en) 1996-06-20
EP0488945A1 (de) 1992-06-03
EE02991B1 (et) 1997-06-16
IE72099B1 (en) 1997-03-12
ATE135161T1 (de) 1996-03-15
JP3062973B2 (ja) 2000-07-12
UY23994A1 (es) 1996-01-03
RU2027367C1 (ru) 1995-01-27
GR3019330T3 (en) 1996-06-30
MX9102126A (es) 1993-01-01
UA41864C2 (uk) 2001-10-15
CA2055773C (en) 2002-08-27
HUT59282A (en) 1992-05-28
AU8800791A (en) 1992-05-21
MD324C2 (ro) 1996-03-31
LT3540B (en) 1995-11-27
YU185091A (sh) 1997-03-07
CA2055773A1 (en) 1992-05-21
DE59107543D1 (de) 1996-04-18
BR9105026A (pt) 1992-06-23
CS350591A3 (en) 1992-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU215571B (hu) Szinergetikus hatású fungicid készítmény, és eljárás gombák leküzdésére
PL183543B1 (pl) Produkt do ochrony upraw
JPH0283304A (ja) 微生物防除用組成物
HU209789B (en) Synergic fungicidal composition and process for prevention and combating of fungicidal infections of plants and vegetable matters
RU2040900C1 (ru) Фунгицидное средство
JP3624320B2 (ja) 殺微生物剤
RU2121792C1 (ru) Фунгицидное средство для защиты растений
JP2000508303A (ja) 農薬組成物
HU209690B (en) Synergic fungicidal composition and process for combating of fungicidal infections of plants and vegetable matters and for protection of plants
PL189047B1 (pl) Kompozycja grzybobójcza
NZ240631A (en) Phytomicrobicidal composition comprising a pyrrolecarbonitrile derivative

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: NOVARTIS AG, CH

HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: SYNGENTA PARTICIPATIONS AG, CH