HU207456B - Method and apparatus for sterilizing closed container by applying microwave radiation - Google Patents

Method and apparatus for sterilizing closed container by applying microwave radiation Download PDF

Info

Publication number
HU207456B
HU207456B HU903504A HU350490A HU207456B HU 207456 B HU207456 B HU 207456B HU 903504 A HU903504 A HU 903504A HU 350490 A HU350490 A HU 350490A HU 207456 B HU207456 B HU 207456B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
furnace
int
irradiation furnace
sealed container
ampoules
Prior art date
Application number
HU903504A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT58530A (en
HU903504D0 (en
Inventor
Kenichi Iijima
Original Assignee
Eisai Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eisai Co Ltd filed Critical Eisai Co Ltd
Publication of HU903504D0 publication Critical patent/HU903504D0/hu
Publication of HUT58530A publication Critical patent/HUT58530A/hu
Publication of HU207456B publication Critical patent/HU207456B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61LMETHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L2/00Methods or apparatus for disinfecting or sterilising materials or objects other than foodstuffs or contact lenses; Accessories therefor
    • A61L2/02Methods or apparatus for disinfecting or sterilising materials or objects other than foodstuffs or contact lenses; Accessories therefor using physical phenomena
    • A61L2/08Radiation
    • A61L2/12Microwaves
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61LMETHODS OR APPARATUS FOR STERILISING MATERIALS OR OBJECTS IN GENERAL; DISINFECTION, STERILISATION OR DEODORISATION OF AIR; CHEMICAL ASPECTS OF BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES; MATERIALS FOR BANDAGES, DRESSINGS, ABSORBENT PADS OR SURGICAL ARTICLES
    • A61L2/00Methods or apparatus for disinfecting or sterilising materials or objects other than foodstuffs or contact lenses; Accessories therefor
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B55/00Preserving, protecting or purifying packages or package contents in association with packaging
    • B65B55/02Sterilising, e.g. of complete packages
    • B65B55/12Sterilising contents prior to, or during, packaging
    • B65B55/16Sterilising contents prior to, or during, packaging by irradiation

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Apparatus For Disinfection Or Sterilisation (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)
  • Constitution Of High-Frequency Heating (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés lezárt tartályok, különösen gyógyászati célú folyékony hatóanyagokat tartalmazó ampullák mikrohullámú sugárzás alkalmazásával történő sterilizálására.
Lezárt tartályok, például ampullák tartalmának infekciókkal szemben történő sterilizálására általánosan alkalmazott eljárások léteznek. A sterilizáló kezelésre hagyományosan különböző mikrohullámú vagy autokláv berendezéseket használnak.
A.IP 1973-59976,a JP 1973-104381 ésaJP 197538 985 számú közzétett japán szabadalmi bejelentésekből gyógyászati folyadékkal töltött ampullák sterilizálására szolgáló eljárások és berendezések ismerhetők meg. Ezek a mikrohullám alkalmazásán alapuló megoldások azonban nem veszik figyelembe azt a körülményt, hogy a kezelendő anyag mikrohullámbefogadó képessége nem csupán az adott folyadék fizikai tulajdonságaitól, hanem a használt ampullák méreteitől és az ampullákba töltött folyadék mennyiségétől is függ. Ha tehát különböző ampullákat azonos körülmények között, a fenti különbségek figyelembevétele nélkül vetik alá mikrohullámú kezelésnek, a hőmérsékletnövekedési arány erősen egyenetlen lesz, elsősorban a folyadék minőségétől és az ampulla méreteitől függően.
A fent említett megoldások egyike sem alkalmazkodik a különböző gyógyászati anyagok által támasztott eltérő követelményekhez, és ennek következtében nem is biztosítanak egyenletes sterilizálási feltételeket. Az említett JP 1973-59976 számú közzétett szabadalmi bejelentésből megismerhető eljárás szerint a függőleges helyzetű ampullák alsó részét vetik alá mikrohullámú sugárzásnak, az ampullán belüli hőmérsékletkülönbségek csökkentése céljából. Kívánt hatékonyságú fűtés azonban nem érhető el kizárólag a mikrohullámú sugárzás révén, hacsak nem alkalmaznak kiegészítőleg egy hosszú fűtőkemencét. A megoldás további hiányossága, hogy igen nagy mikrohullám-kapacitást igényel, ami a hatékony sterilizálást gyakorlatilag lehetetlenné teszi.
Az említett .IP 1973-104381 számú közzétett szabadalmi bejelentés szerinti megoldás nem biztosít megfelelő sterilizálást a lezárt tartályok fejrészében, hiszen a tartályban lévő folyadék hőmérséklete a mikrohullámú sugárzás hatására növekszik ugyan, de a tartály felső részében a folyadék fölötti légtér a mikrohullámot nem abszorbeálja, így ott hőmérsékletnövekedés sem jelentkezik. A felső részben lévő hideg közeggel való érintkezés nyomán ráadásul a már felmelegített folyadék hőmérséklete is a kívántnál gyorsabban csökken. Mindez azt eredményezi, hogy a megoldás nem biztosít kielégítő mértékű sterilizálást.
Az említett JP 1975-38 985 számú közzétett szabadalmi bejelentésben ismertetett megoldás nagyméretű kemencét és viszonylag nagy mikrohullám-kapacitást igényel, és nehézségekbe ütközik a tárolt gyógyászati folyadék minőségétől függő megfelelő hőmérsékletnövekedés létrehozása. További hiányosság, hogy a mikrohullámú sugárzás intenzitása a kemencén belül nem egyenletes, így egyes ampulláknál a hőmérsékletnövekedés gyakran jelentősen eltér. Hiányosságként jelentkezik továbbá az is, hogy az ampullák fejrészében a kívánt sterilizáló hatás nem érvényesül.
A mikrohullámú sugárzással történő sterilizálás fenti hiányosságainak kompenzálására kiegészítő eszközként autokláv berendezést alkalmaznak. Az autokláv hátránya azonban, hogy nem teszi lehetővé az egyes ampullák hőmérsékletének szabályozását, és ez gyakran a tárolt gyógyászati folyadék alkotórészeinek bomlását eredményezi. Az autokláv berendezések alkalmazása azért sem kedvező, mert így az egyetlen, folyamatos technológiai vonal egy újabb kezelési folyamattal bővül.
A fenti problémák kiküszöbölésére a jelen találmány feltalálója egy korábbi, JP 1990-41 162 számú közzétett szabadalmi bejelentésében ismertetett eljárás szerint a sterilizálandó ampullákat egy mikrohullámú besugárzó kemence felső falának hézagába illesztve és annak mentén végigvezetve az ampullák alsó részét veti alá mikrohullámú sugárzásnak, ahol a besugárzó kemencébe szögletes kialakítású hullámvezető van becsatlakoztatva, és a javaslat lényege, hogy az egyes ampullákkal közölt energiamennyiséget a besugárzó kemence mélységének változtatásával, vagy az ampulla és a besugárzó kemence vezetőhézagának felső felülete közötti távolság változtatásával szabályozzák.
Ez utóbbi megoldás hátránya, hogy a javasolt szabályozás óhatatlanul egyenetlen melegítési hatásfokot eredményez.
A találmánnyal célunk a besugárzó kemencén belüli egyenetlenségek kiküszöbölése, az egyes lezárt tartályokon belüli és a különböző lezárt tartályok közötti hőmérsékletkülönbségeknek a melegítési hatásfok különböző paraméterek, így a kezelendő folyadék villamos vezetőképessége, a lezárt tartály méretei és adott esetben egyéb tényezők szerinti vezérlése által történő csökkentése, és mindezek révén a sterilizálás hatásfokának növelése.
A kitűzött feladat megoldására olyan eljárást dolgoztunk ki, amelynek keretében a lezárt tartályt, illetve tartályokat szögletes hullámvezetőn keresztül mikrohullámú sugárzással táplált besugárzó kemence felső falában kialakított hosszirányú vezetőhézagban vezetjük, miközgben a mikrohullámú sugárzás sterilizáló hatást fejt ki, és a találmány szerint a lezárt tartályt a besugárzó kemencébe való bevezetés környezetében a középvonal alatti középső tartományban, a besugárzó kemencéből való kivezetés környezetében pedig a fenékrész tartományában vetjük alá a mikrohullámú sugárzásnak.
A javasolt eljárás előnyösen a találmány szerinti berendezéssel valósítható meg, amelynek besugárzó kemencéje és a lezárt tartályt, illetve tartályokat felvevő szállítófészke van, ahol a besugárzó kemence felső falában vezetőhézag van kialakítva, a besugárzó kemencébe mikrohullámra kapcsolható szögletes hullámvezető van becsatlakoztatva és a szállítófészek a besugárzó kemence vezetőhézaga mentén van megvezetve úgy, hogy a szállítófészekben elhelyezett lezárt tartályok alsó része a vezetőhézagon át a besugárzó kemencébe benyúlik és - a találmány szerint - a besugárzó
HU 207 456 Β kemencében támasztósín van elrendezve, amelynek a besugárzó kemence bevezető részén alsó szakasza, kivezető részén felső szakasza van, és a szállítófészekben elhelyezett lezárt tartályok fenékrésze a támasztósínen van felfektetve.
A találmány szerinti eljárással és berendezéssel tehát azt érjük el, hogy a sterilizálandó lezárt tartály a vezetőhézagban való előrehaladás közben a vezetőhézag pereméhez képest fokozatosan vagy lépcsőzetesen emelkedő helyzetet vesz fel, mégpedig úgy, hogy a bevezető részen a mikrohullámú sugárzás valamivel a lezárt tartály középvonala alatt, tehát a tartály alsó-középső tartományában, a kivezető részen pedig a tartály fenékrészének környezetében fejti ki melegítő hatását, ezáltal a besugárzó kemence bevezető részén, vagyis a vezetőhézag elején a kezelendő közegben, például gyógyászati folyadékban kiegyenlítő (konvekciós) áramlást hoz létre, a besugárzó kemence kivezető részén, vagyis a vezetőhézag végén pedig döntően a lezárt tartály fenékrészére fejt ki fűtőhatást, és ennek köszönhetően minimálisra csökken a lezárt tartály felső tartományában és fenékrészében lévő folyadékrészek közötti hőmérsékletkülönbség.
Mivel a lezárt tartály fenékrésze döntő mértékben a besugárzó kemencéből való kivezetés közelében kapja a mikrohullámú sugárzást, a közvetlenül utána érkező lezárt tartály ugyancsak kielégítő mennyiségű mikrohullámú sugárzásban részesül, így a lezárt tartályok hőmérséklete fokozatosan növekszik, és az egymást követő zárt tartályok közötti hőmérsékletkülönbségek kiegyenlítődnek, tehát az egyenetlen melegítés kiküszöbölhető.
A találmány szerinti berendezés a mikrohullámú besugárzó kemencét követő forrólevegős fűtőegységgel egyészíthető ki, amelynek feladata a lezárt tartály folyékony hatóanyagot nem tartalmazó részeinek, így elsősorban a tartályok felső részének, például az ampullafejnek megbízható fertőtlenítése, ami folyékony közeg kiányában mikrohullámmal nem oldható meg.
A fenti célkitűzés megvalósítható úgy is, hogy a berendezésben a besugárzó kemence kimeneténél a támasztósínt keskeny vezetőpályában folytatjuk, amelyben a mikrohullámmal kezelt lezárt tartályt, például ampullát állandó hőmérsékleten tartjuk és így a sterilizálást termosztatikus hőhatás révén tesszük teljessé. A találmány szerinti berendezés ez utóbbi változatánál a besugárzó kemencét termosztatikus szakasz követi, amely előnyösen infrahullámú fűtőegységgel van ellátva. A mikrohullámú besugárzó kemencében csúcshőmérsékletre - az előírt sterilizálási hőmérsékletre - felmelegített lezárt tartályt tehát a termosztatikus szakasz mentén ezen állandó hőmérsékleten tartjuk, amit előnyösen infrasugárzással biztosítunk. A termosztatikus szakaszon a lezárt tartály belsejének megbízhatóbb sterilizálása kiteljesedik.
A találmány szerinti berendezés besugárzó kemencéjében a vezetőhézag mentén elrendezett támasztósín felső szakasza az alsó szakaszt előnyösen lépcsőzetes átmenettel követi. Az átmenet adott esetben ferdén emelkedő közbenső szakasszal is megoldható.
A támasztósín célszerűen a besugárzó kemence fenékrészébe bemunkált hosszirányú befogadóvájatban van elrendezve, amelynek profilja úgy van kiképezve, hogy a tartósínt kiemelés ellen alakzáróan biztosítja.
A találmány szerinti berendezés előnyös változatánál a vezetőhézag folytatásában kialakított vezetőpálya szélessége a vezetőhézag szélességével közel megegyezik-.
A besugárzó kemence célszerűen úgy van kiképezve, hogy magassági helyzete beállító eszköz, például emelőhenger vagy emelőoszlop segítségével változtatható. A fűtési hatásfok növelése, és különösen a tartály felső tartományának hatékonyabb sterilizálása érdekében a besugárzó kemence fölött forrólevegős fűtőegység rendezhető el.
A találmány szerinti berendezésnek előnyösen a lezárt tartályokat felvevő szállítószalagja van amelyre adagoló csatlakozik, amely a lezárt tartályt, illetve tartályokat befogadó spirálpályával rendelkező szállítóorsót és azzal együtműködő csillagkerekeket foglal magában, továbbá az adagolóhoz érzékelőeszköz van illesztve, amely a szállítóörsóval együttműködő terelő segédelemekkel van vezérlő kapcsolatban. A vezérlő kapcsolat lényege, hogy az érzékelő, például fényérzékelő érzékeli, ha a szállítóorsó vagy csillagkerék valamelyik tartályhelye üres, és az üres tartályhelyre például vezérelt működtetésű terelő segédelemek segítségével egy-egy lezárt tartályt juttat. Ennek köszönhetően a lezárt tartályok adagolása folyamatos, üres hely nem marad ki, így a besugárzott energiamennyiség ingadozása is elkerülhető.
A lezárt tartályok folyamatos adagolására célszerű a fentiek szerint önműködő adagolószerkezetet kialakítani.
A találmányt részletesebben a rajz alapján ismertetjük. A rajzon:
Az 1. ábrán a találmány szerinti berendezés példaként! kiviteli alakjának vázlata látható, perspektivikus nézetben;
A 2A és 2B ábrák az 1. ábra szerinti berendezés Önműködő adagolószerkezetének egy-egy részletét mutatják, felülnézetben, illetve oldalnézetben;
A 3A, 3B és 3C ábrák az önműködő adagolószerkezet egy-egy részletét mutatják felülnézetben, nagyított léptékben;
A 4. ábra az 1. ábra szerinti berendezés IV-IV függőleges metszete;
Az 5A ábra a találmány szerinti berendezés szállítófészkének példakénti kiviteli alakját mutatja, perspektivikus nézetben;
Az 5B ábra az 5A ábra szerinti szállítófészek keresztirányú függőleges metszetét mutatja;
A 6A, 6B és 6C ábrák a találmány szerinti berendezés előfűtő szakaszának példakénti kiviteli alakját mutatják keresztirányú metszetben, oldalnézetben, illetve elölnézetben;
A 7. ábra a találmány szerinti berendezés fűtőszakaszának vázlata, elölnézetben;
A 8A ábra a fűtőszakasz példakénti változatát felülnézetben mutatja;
A 8B ábra a 8A ábra VIÜB-VIIIB függőleges metszete; .
HU 207 456 Β
A 9A, 9B és 9C ábrák a találmány szerinti berendezés besugárzó kemencéjének egy-egy példakénti változatát mutatják, keresztirányú függőleges metszetben;
A 10. ábrán egy sterilizálandó ampullát fenékrészével ferdén a támasztósínen támaszkodó helyzetben tüntettünk fel;
All. ábra a támasztósín példakénti kiviteli alakjának vázlata, perspektivikus nézetben;
A 12. ábra a besugárzó kemence részletének hosszirányú függőleges metszetét mutatja;
A 13A és 13B ábrák a találmány szerinti berendezés fütőszakaszát mutatják, keresztirányú metszetben, illetve elölnézetben;
A 13C ábra a 13B ábra XIIIC-XIIIC metszete;
A 13D ábrán a találmány szerinti berendezés forrólevegős fűtőegységét ábrázoltuk, oldalnézetben;
A 13E ábrán a 13B ábra szerinti XIIIE-XIIIE metszetet tüntettük fel;
A 14A, 14B, 14C és 14D ábrák a találmány szerinti berendezés termosztatikus szakaszának a példakénti kiviteli alakját mutatják függőleges keresztmetszetben, oldalnézetben, felülnézetben, illetve elölnézetben;
A 15. ábrán a találmány szerinti berendezés hűtőegységének példakénti kiviteli alakját tüntettük fel, elölnézetben;
A 16A és 16B ábrák a hűtőegység hűtőcsövének példakénti változatát mutatják, felülnézetben, illetve elölnézetben.
Jóllehet a találmányt az alábbiakban például gyógyászati hatóanyagot tartalmazó ampullára vonatkozó példa alapján ismertetjük, hangsúlyozzuk, hogy a találmány szerinti eljárás és berendezés alkalmazása nem korlátozódik ampullák sterilizálására, adott esetben más lezárt tartályok, például üvegcsék, palackok, fiolák stb. kezelésére is használható.
Az 1. ábrán egy találmány szerinti kialakított (10) sterilizáló berendezés vázlata látható. Az ábrából kitűnik, hogy a (10) sterilizáló berendezésnek (120) önműködő adagolószerkezete, (50) előfűtő szakasza, (70) fűtőszakasza, (110) termosztatikus szakasza és (130) hűtőegysége van. A (120) önműködő adagolószerkezet (12) adagolóval rendelkezik, amely a kezelendő lezárt tartályokat, adott esetben (a) ampullákat (13) szállítóorsón keresztül (11) csillagkerékhez továbbítja. A (11) csillagkeréktől az (a) ampullákat (14) szállítófészek veszi át, amely (17) végtelenített láncra csatlakozik. A (17) végtelenített lánc (15) hajtó lánckeréken és (16) követő lánckeréken van körülvezetve.
A (14) szállítófészkekben elhelyezkedő (a) ampullák először az (50) előfűtő szakaszon, majd a (70) fűtőszakaszban, végül (a) (110) termosztatikus szakaszon haladnak végig, és innen kerülnek a (130) hűtőegységhez. A sterilizálás technológiai folyamata az (50) előfűtő szakaszban, a (70) fűtőszakaszban és a (110) termosztatikus szakaszban játszódik le.
A (17) végtelenített lánchoz a (70) fűtőszakasz kimeneti tartományában (21) hőmérő, a (110) termosztatikus szakasz kimeneti tartományában pedig (2Γ) hőmérő van illesztve, amelyek az (a) ampullák hőmérsékletét a kezelési eljárás adott fázisaiban regisztrálják. A (21 és 21’) hőmérők előnyösen infrahullámú mérőeszközök.
A (21) hőmérő a (70) fűtőszakasz utolsó harmadában (84) vezetőszerkezet segítségével a (70) fűtőszakasz mentén hosszirányban vezethető.
A fenti folyamatos technológiai láncon végighaladt és sterilizált (a) ampullák a (110) termosztatikus szakasz végén (22) kiszállító csillagkerékhez érkeznek, amely (23) orsóval működik együtt, amely az (a) ampullákat (24) osztályozóeszközhöz szállítja. A (24) osztályozóeszköz a (21 és 21’) hőmérők jeleit felhasználva kiválasztja az előírt hőmérséklettartományba eső (a) ampullákat, amelyeket (25) termékkivezető részbe juttat, míg az előírt hőmérséklettartományon kívül eső (a) ampullákat a (26) selejtkivezető részbejuttatja.
A (130) hűtőegység a (22) kiszállító csillagkerék és (23) orsó, valamint a (24) osztályozóeszköz környezetében van elrendezve.
A találmány szerinti (10) sterilizáló berendezésnek (28) vezérlőegysége van, amelynek feladata többek között az (a) ampullák előírt hőmérsékletintervallumainak meghatározása és beállítása, a (70) fűtőszakasz mikrohullámú energiaforrásának automatikus vezérlése, a (21 és 21’) hőmérő mértjeiéinek feldolgozása és megfelelő vezérlőjelek előállítása, és általában az egész technológiai folyamat összehangolt vezérlése. A (28) vezérlőegység feladatai közé tartozik ezen belül annak meghatározása is, hogy a sterilizálási folyamat megfelelően lejátszódott-e vagy sem.
A további ábrák alapján a találmány szerinti berendezés egyes részeit részletesebben ismertetjük. A 2A3C ábrák a (120) önműködő adagolószerkezet néhány részletét mutatják. Amint a 2A-2B ábrákból kitűnik, a (12) adagoló (18) szállítószalaggal rendelkezik, amely az (a) ampullákat a (13) szállítóorsó (13A) spirálpályához hordja. A megfelelő irányban forgatott (13) szállítóorsó a (13A) spirálpályájában az (a) ampullák (X) nyíl irányában haladnak a (11) csillagkerék felé. A (11) csillagkerék kerülete mentén kialakított fészkek mindegyike egy-egy (ű) ampulla befogadására alkalmas. A (11) csillagkerék az (a) ampullákat egyenként a fent említett (14) szállítófészkekbe viszi.
A (120) önműködő adagolószerkezet úgy van kialakítva, hogy biztosítja az (a) ampullák (14) szállítófészkekbe való folyamatos betöltését, ami azt jelenti, hogy a folyamatos technológiai láncban ampulla nélküli üres hely nem maradhat ki.
A „foghíjmentes” adagolást biztosító mechanizmus példakénti változatát a 3A-3C ábrák szemléltetik. A mechanizmus (122 és 123) terelő segédelemeket tartalmaz, amelyek között a megfelelő helyzetű, talpára állított (a) ampullák a (13) szállítóorsó (13A) spirálpályája felé haladnak. A (122) terelő segédelem mentén, a (13A) spirálpálya közvetlen közelében (124) érzékelőeszköz, előnyösen például fényérzékelő van elrendezve, amely ampullakimaradás esetén érzékelőjelet állít elő. A (122 és 123) terelő segédelemek (13A) spirálpályához illesztett végződésének környezetében (125) levegőfúvókák vannak kialakítva, amelyekre (126) szelep csatlakozik. Mindaddig, amíg az (ö) ampullák a
HU (13) szállítóorsó (13A) spirálpályájában folyamatosan érkeznek, a (124) érzékelőeszköz nem jelez, és a (126) szelep nyitva van, ily módon a (125) levegőfúvókákon keresztül légáram érkezik a (122 és 123) segédelemek közötti hézagba, amely az ott sorakozó (a) ampullákat visszatartja a (13A) spirálpályába történő belépéstől. Abban a pillanatban, hogy a (124) érzékelőeszköz üres helyet érzékel, a (124) érzékelőeszközzel vezérelt kapcsolatban lévő szelep lezár, és a „tiltó” hatás megszűntekor egy (a) ampulla lép be a (13A) spirálpálya üres menetébe. Ezt a mozzanatot a (3B) ábra mutatja.
A (3C) ábra szerinti elrendezésben a (122 és 123) terelő segédelemek a (13) szállítóorsóhoz képest úgy helyezkednek el, hogy a (122 és 123) terelő segédelemek közötti hézag (13) szállítóorsó felé néző kimeneténél elhelyezkedő (al) ampulla, és a (13A) spirálpálya két szomszédos menetében elhelyezkedő (a2 és a3) ampullák egyenlő szárú háromszög csúcsait határozzák meg. Ez az elrendezés az (a) ampullák különösen kíméletes adagolását biztosítja.
A (120) önműködő adagolószerkezet tehát a fent ismertetett mechanizmus révén az (a) ampullák folyamatos adagolását biztosítja.
Amint a 4. ábrán látható, az (a) ampullákat a technológiai folyamat szakaszain folyamatosan szállító eszköz (17) végtelenített láncot foglal magában, amely a (15) hajtólánckerék és a (16) követő lánckerék által van kifeszítve, és amelyhez szorosan egymás mellett elrendezett (30) hordozóelemek kapcsolódnak. A (30) hordozóelemek mindegyike (31) lemezzel van ellátva, és a (31) lemezeken a (14) szállítófészkek vannak megvezetve.
A 4. ábrán látható, hogy a (30) hordozóelemek mindegyike (32) felső ágyazást és (33) alsó ágyazást foglal magában, amelyekben (34), illetve (35) vezetőrudak vannak megvezetve. A (34 és 35) vezetőrudak rögzített helyzetben kapcsolódnak a (10) sterilizáló berendezéshez. A (34 és 35) vezetőrudaknak köszönhetően tehát a (30) hordozóelemek, a (31) lemezek és a (14) szállitófészkek végtelenített pályájukon történő mozgásuk során előre meghatározott helyzetet vesznek fel.
Az 5A ábra szerint a (14) szállítófészkek egy sor (36) felső foggal és egy sor (37) alsó foggal rendelkeznek, amelyek egymással párhuzamos helyzetűek, és a szomszédos (36) felső fogak az alattuk lévő (37) alsó fogakkal egy-egy (a) ampullát befogadó (38) fészket (5B ábra) határoznak meg. A (36) felső fogak és a (37) alsó fogak példánk esetében háromszögalakúak.
Amint a 4. ábrából kitűnik, a (14) szállítófészkek a (17) végtelenített lánc középvonala felé kissé billentett helyzetűek, ami azt eredményezi, hogy az (a) ampullák, miközben a (17) végtelenített lánc által meghatározott pályán haladnak, befelé billentett ferde helyzetet vesznek fel. Az 1. ábra jelöléseiből kitűnik, hogy a (17) végtelenített láncot példánk esetében az óramutató járásával egyező irányban hajtjuk.
Az (a) ampullák (aL) fenékrésze az (50) előfűtő szakaszon (44) támasztósínnel van alátámasztva. Az (a) ampulla külső felülete a (14) szállítófészekből való kicsúszás ellen kívülről (46) támasztékkal van biztosítva. Az (a) ampullák a másik oldalon, a (70) fűtősza456 B kasz mentén (40) támasztósínnel vannak alátámasztva, amely a (70) fűtőszakasz hosszában végighúzódik.
Az (50) előfűtő szakasz, példakénti felépítésének ismertetése során a 6A-6C ábrákra hivatkozunk. A (11) csillagkerék által egyenként adagolt (a) ampullák először az (50) előfűtő szakaszba érkeznek. Amint a 6A ábrán látható, az (50) előfűtő szakasz (60) előfűtő tokot foglal magában, amely kapuhoz hasonló keresztmetszettel rendelkezik és belsejében (51 és 52) infrahullámú fűtőegységek vannak elrendezve. Az (51 és 52) infrahullámú fűtőegységek egymáshoz képest megasságban eltolva az (a) ampulla két oldalán helyezkednek el.
A (60) előfűtő toknak (53) hőszigetelő fala van.
Amint azt a 6B ábra szemlélteti, a (60) előfűtő tok bemeneti és kimeneti oldalai (54) hőámyékoló fallal vannak ellátva, amely a (60) előfűtő tokot hőszivárgási hatások ellen védi. Az (54) hőárnyékoló falakban (55) kivágás van kiképezve, amely az (a) ampulla (ah) ampullafejének körvonalát követik, és lehetővé teszi az (a) ampullák (50) előfűtő szakaszba történő belépését, illetve kilépését.
Az (50) előfűtő szakaszban az (51) infrahullámú fűtőegység elsősorban az (ah) ampullafej - amely folyadékot általában nem tartalmaz - fűtésére szolgál. Az (52) inffahullámú fűtőegység, amely az (ah) ampullafejnél mélyebben helyezkedik el, az (a) ampullák középső tartományának, így lényegében belső tartalmának előfűtését végzi. Az (51 és 52) infrahullámú fűtőegységek előfűtési hőmérsékletét előnyösen a (28) vezérlőegység által vezérelt hőcsapoló elemmel vezéreljük.
A hagyományosan alkalmazott hősugárzó fűtőegységekkel szolgáltatott fűtés hatékonysága a találmány szerinti cél megvalósítására nem elegendő, ráadásul az ampullák között, és egyes ampullákon belül is különböző mértékű felmelegedést eredményez, ami arra vezethető vissza, hogy a hősugarak hullámhossza a látható fény hullámhosszával összevethető, és ezért az ampullák felületéről a hőhullámok részben visszaverődnek. A találmány szerinti berendezésben ezért infrahullámú fűtőegységeket alkalmazunk, hiszen az infrahullám hullámhossztartománya 4-8 pm, és boroszilikát nátronüvegből készült ampullák esetén a legkisebb visszaverődési tényezővel rendelkezik, ezáltal a hőfelvétel hatásfoka a hagyományos szintnél mintegy 50-80%-kal nagyobb, és a felmelegítés eredményeképpen jelentkező hőmérsékletkülönbségek is jelentősen csökkennek.
A találmány szerinti berendezés (50) előfűtő szakaszában alkalmazott (51 és 52) infrahullámú fűtőegységekkel jellemzően 50-60 EC-ra történő felmelegítést érünk el,
Amint a (6C) ábrából kitűnik, az (50) előfűtő szakasz (60) előfűtő tokja kétoldalt (56) tartóoszlop-párral van alátámasztva. Az (56) tartóoszlop-pár tagjai egyegy (57) vezetőhengerben vannak függőlegesen ágyazva. Az (56) tartóoszlop-pár tagjai között (61) emelőhenger van elrendezve, amely az (56) tartóoszlop-párhoz felül (58) kereszttagon keresztül kapcsolódik. A (61) emelőhenger működtetésével az (50) előfűtő szakasz (60) előfűtő tokjának magassági helyzete az (56) tartóoszlop-páron keresztül változtatható.
HU 207 456 Β
A (10) sterilizáló berendezésbe betáplált (a) ampullák a (14) szállítófészekben elhelyezkedve haladnak végig az (50) előfűtő szakaszon és ennek során (ah) ampullafejeik és középsó' tartományuk hőmérséklete a beállított mértékben növekszik.
A fertőtlenítendő (a) ampullák (50) előfűtő szakaszban történő előmelegítésének az a célja, hogy az ezt követő (70) fűtőszakaszban, amelyet később ismertetünk, a szükséges mikrohullámú energia mennyiségét csökkentsük, ami a berendezés gazdaságossága szempontjából célszerű.
Az (50) előfűtő szakasz végére az (a) ampullák, amelyek hőmérséklete kiinduláskor például a korábbi tárolási körülményektől függően rendkívül nagy szórást mutathat, lényegében hasonló előfűtési hőmérsékletre melegednek fel, tehát az (50) előfűtő szakasszal bizonyos mértékű kezdeti hőmérsékletkiegyenlítés érhető el.
A (70) fűtőszakasz ismertetése során a 7-13E ábrákra hivatkozunk. Amint a 7. ábrán látható, a (70) fűtőszakasz (71) besugárzó kemencét és (72) forrólevegő foglalatot foglal magában. A (72) forrólevegő foglalat a folyamatosan haladó (a) ampullák (ah) ampullafeje fölött helyezkedik el, míg a (71) besugárzó kemence az (a) ampullák (aL) fenékrészére irányul.
Amint a 7. ábrából kitűnik, a (71) besugárzó kemencének (73) mikrohullámú oszcillátora, annak kimenetéhez csatlakozó szögletes (74) hullámvezetője és (79) mikrohullámnyelő eleme van. A (71) besugárzó kemence effektív részét a (74) hullámvezető vízszintes szakasza képezi.
Amint a 8A ábrán látható, a (71) besugárzó kemence felső fala (75 és 76) felső lemezekből áll, amelyek között a 4. ábrán is látható (77) vezetőhézag van kialakítva. Az (a) ampullák a (71) besugárzó kemencében úgy helyezkednek el, hogy csak alsó részük nyúlik be a (77) vezetőhézagba (4. ábra).
Az (a) ampullák (70) fűtőszakaszon belüli haladási irányát a 7. ábrán (Y) nyíllal jelöltük. Az (a) ampullák tehát az (Y) nyíl irányában haladnak a (71) besugárzó kemence (71a) bevezető részétől (71b) kivezető része felé, ellenáramban a mikrohullám (74) hullámvezetőn belüli terjedési irányával.
Amint a 9A-9C ábrák alapján belátható, a (71) besugárzó kemence (75 és 76) felső lemezei cserélhetők, ezáltal kölcsönös helyzetük és a közöttük lévő (77) vezetőhézag szélessége és/vagy a (71) besugárzó kemence mélysége szükség szerint változtatható. A (75 és 76) felső lemezek rögzítése legegyszerűbben (78) csavarok segítségével történhet.
A (71) besugárzó kemence fenekén hosszirányú elrendezésben a 4. ábrával kapcsolatban már említett (40) támasztósín van elrendezve. A (40) tárnasztósín célszerűen ugyancsak cserélhető kialakítású, ami lehetővé teszi, hogy megfelelő profillal rendelkező (40) tárnasztósín választásával az (a) ampullák (aL) fenékrészének magassági helyzetét kívánt módon beállítsuk. A (40) támasztósín előnyösen teflonból van kialakítva.
A (40) támasztósín a 9A-9C ábrákon feltüntetett példák esetében lépcsőzetes keresztmetszeti profillal rendelkezik. Ez a kialakítás a (71) besugárzó kemence fenékrészébe bemunkált (80) befogadó vájat keresztmetszetének felel meg, és kiemelés ellen alakzáró rögzítést biztosít.
A (40) támasztósín legalsó (41) lépcsőfoka a (71) besugárzó kemence fenékfelszíne alatt helyezkedik el, és az alakzáró kapcsolat létrehozásában vesz részt, második (42) lépcsőfoka pedig a fenékfelszín fölé emelkedik, és adott esetben az (a) ampullák (aL) fenékrészének közvetlen alátámasztását szolgálhatja.
Azáltal, hogy az (a) ampullák és a (71) besugárzó kemence fenéklemeze közötti közvetlen érintkezését elkerüljük, a nemkívánt átütési jelenségek hatékonyan megelőzhetők. Az (a) ampullák (aL) fenékrészének (71) besugárzó kemencében való alátámasztását a (40) támasztósín által a 10. ábra szemlélteti.
A 11-12. ábrák a (40) támasztósín olyan példakénti kialakítását mutatják, ahol a (40) támasztósín az (a) ampullák haladási iránya szerint előbb (40a) alsó szakasszal, majd pedig (40b) felsó' szakasszal rendelkezik, amelyeket (40s) ferde szakasz köt össze.
Amint a 12. ábrán látható, a (70) fűtőszakaszban haladó (a) ampullák a (40) támasztósín mentén hosszirányban csúsztathatóan vannak felfektetve. Az 5A ábrán szemléltetett helyzetben a (10) szállítófészkekbe ültetett (a) ampullák a (71) besugárzó kemencében haladva mikrohullámú sugárzásnak lesznek alávetve. Az (a) ampulla és a benne tárolt folyékony hatóanyag a mikrohullámú sugárzás meghatározott részét elnyeli, és ennek hatására felmelegszik. A mikrohullámú sugárzás iránya az (a) ampullák előrehaladási irányával ellentétes, ami azt eredményezi, hogy a mikrohullámú sugárzás energiája a (71) besugárzó kemence (71b) kivezető része fele haladva (a 7. ábrán jobbról balra) fokozatosan növekszik.
A (71) besugárzó kemencén belül az (a) ampullák magassági helyzete a (40s) ferde szakasz mentén fokozatosan változik, ami azt eredményezi, hogy a (71) besugárzó kemence (71b) kivezető részénél az (a) ampulláknak lényegében csak (aL) fenékrésze, míg a (71a) bevezető részen még lényegében alsó-középső tartománya nyúlik át a (77) vezetőhézagon.
Amint (ű) 7. ábrán feltüntettük, a (71) besugárzó kemence oldalfalán egymás mellett (82) ablakok vannak kialakítva, és a (71b) kivezető részen az oldalfal részleges lemetszésével (83) letörés van kiképezve. A (21) hőmérő, amely a (84) vezetőszerkezet segítségével az (a) ampullákkal azonos sebességgel mozgatható előre, a (82) ablakokon át több alkalommal mérni tudja az (a) ampullák adott tartományának (70) fűtőszakaszon belül felvett hőmérsékletét. A (83) letörés ugyancsak a hőmérsékletmérést teszi lehetővé. A (82) ablakok és a (83) letörés révén tehát az (a) ampullák (70) fűtőszakasz menten történő előrehaladás közben jelentkező hőmérsckletnövekedése ellenőrizhető.
A menet közbeni hőmérsékletváltozás mértéke adott esetben szükségtelen lehet, ekkor értelemszerűen csak egy rögzített helyzetű és a (71) besugárzó kemence (71b) kivezető részéhez illesztett (21) hőmérőt kell alkalmazni.
Az (a) ampullákban lévő folyékony hatóanyag hő6
HU mérsékletét előnyös lehet azokban a tartományokban mérni, ahol a hatóanyag hőmérséklete az (a) ampullán belül a legmagasabb, illetve a legalacsonyabb értéket veszi fel. Legnagyobb mértékű a felmelegedés általában a folyadékfelszín magasságában, míg az (aL) fenékrész tartományában többnyire kisebb mértékű. Megbízható referencia mérési adatok birtokában azonban elegendő lehet a hőmérséklet egyetlen magasságban történő regisztrálása is.
Amint a (8A) ábrán látható, a (71) besugárzó kemence (71a) bevezető részéhez és (71b) kivezető részéhez (86), illetve (85) vezetőpálya csatlakozik. A (85 és 86) vezetőpályák szélessége a (77) vezetőhézag szélességével megegyezik. Ennek a kialakításnak köszönhetően a (71b) kivezető részből távozó (ű) ampulla a (85) vezetőpályában haladva felveszi annak á mikrohullámú energiának egy részét, amely a (71) besugárzó kemencéből a (71b) kivezető részen át távozott. A (71) besugárzó kemencében felmelegített (a) ampullák tehát a (85) vezetőpálya mentén előrehaladva lényegében megtartják hőmérsékletüket, és így érkeznek a (110) termosztatikus szakaszhoz.
A (77) vezetőhézag és a (85) vezetőpálya szélességét az (a) ampullák mérete határozza meg. Ha az (ű) ampulla átmérője például 10 mm, úgy a (77) vezetőhézag szélessége előnyösen 25 mm körüli.
A (85) vezetőpálya szélessége az (a) ampulláknak megfelelően a (77) vezetőhézag szélességével együtt változtatható.
A 13A ábrán a (71) besugárzó kemence fölött elhelyezkedő (72) forrólevegő foglalat példakénti kialakítása látható. Az ábra szerint a (72) forrólevegő foglalatot (91) hordozókaron keresztül (92) tartóoszlopok tartják, olyan helyzetben, hogy a (72) forró levegő foglalat az (a) ampullák (77) vezetőhézagból felfelé kinyúló (ah) ampullafejet veszi körül.
Amint a 13B ábrán látható, a (72) fonrólevegő foglalat tetejére (93a és 93b) levegőfűtők vannak szerelve. A (93 a és 93b) levegőfűtőkhöz (94a), illetve (94b) levegőjáratok csatlakoznak. A (93a és 93b) levegőfűtőkbe (95) fúvókákon keresztül forrólevegő áramot táplálunk, amelyet a 13E ábrán is látható (96) terelőlemez segítségével irányítunk az (a) ampullák (ah) ampullafejére.
A bemutatott példa esetében a (93a) levegőfűtő a bemeneti odalon mintegy 140 °C hőmérsékletű forrólevegő áramot hoz létre, amellyel az (a) ampullák (ah.) ampullafejét gyorsan felmelegíti, így a (72) besugárzó kemencébe történő belépéskor az (ah) ampullafejek előmelegített állapotban vannak. A kimeneti oldalon a (93b) levegőfűtő mintegy 170-180 °C hőmérsékletű forró levegő áramot állít elő, ami elegendő az (ah) ampullafejek sterilizáláshoz szükséges hőmérsékletre történő felmelegítéséhez.
A (72) fonrólevegő foglalat (97) hőszigetelő fallal rendelkezik (13C ábra). A (72) forrólevegő foglalat belsejében (98) infrahullámú fűtőegységek vannak elrendezve, egymással szemben, magasságban kissé eltolt helyzetben. A (98) infrahullámú fűtőegységek a (72) forrólevegő foglalat belsejét mintegy 50-60 °C-ra fűtik fel, amire azonban nem mindig van feltétlenül szükség.
456 B 2 '
A (60) előfutó tokhoz hasonlóan a (72) forrólevegő foglalat elöl és hátul (99) hőámyékoló fallal van lezárva, amely az (a) ampullák (ah) ampullafejének átvezetésére (100) kivágással van ellátva (13D ábra).
A 13B ábrára visszatérve látható, hogy a (72) forrólevegő foglalat (92) tartóoszlopai (101 és 102) vezetőhengerekben függőleges irányban mozgathatóan vannak ágyazva. A (92) tartóoszlopokat (103) kereszttag kapcsolja össze, amely (104) emelöhengerre van szerelve. A (104) emelőhenger működtetésével a (72) forrólevegő foglalat magassági helyzete beállítható.
Az (a) ampullák (70) fűtőszakaszban történő felmelegítésének folyamatát az alábbiakban foglaljuk össze;
Az (50) előfűtő szakaszból érkező (a) ampullák a (77) vezetőhézagban haladnak előre, miközben a (71) besugárzó kemencében középső-alsó tartományuk mikrohullámú energiát vesz fel, és ennek hatására melegszik. A (70) fűtőszakaszban az (a) ampullák olyan mennyiségű energiát nyelnek el, amely a sterilizáláshoz szükséges mértékű felmelegítéshez elegendő. Mivel az (a) ampullák a mikrohullámú sugárzással ellentétes irányban haladnak előre, a sugárzás intenzitása, így a felvett energiamennyiség előrehaladás közben fokozatosan növekszik. Az (a) ampullák hőmérséklete ennek köszönhetően fokozatosan növekszik, és a (71) besugárzó kemence végén éri el maximumát.
A (40) támasztósín 11—12. ábrák kapcsán ismertetett kialakításának köszönhetően az (a) ampullák a (71) besugárzó kemence elején még nagyobb részben, középső-alsó tartományukkal nyúlnak be a (71) besugárzó kemencébe, míg a (71) besugárzó kemence (71b) kivezető részéhez közeledve már szinte csak az (a) ampullák (aL) fenékrésze vesz fel közvetlenül mikrohullámú energiát. A (71) besugárzó kemence utolsó szakaszán tehát döntően az (a) ampullák legalsó részében elhelyezkedő folyékony hatóanyag melegszik.
A (40) támasztósín említett kialakításának további következménye, hogy mivel az (a) ampullák a (40) támasztósín (40s) ferde szakaszát követően már csak kis térfogattal vannak jelen a (71) besugárzó kemence belsejében, így mikrohullámú energiafelvételük összmennyisége is csökken, tehát a mögöttük érkező (a) ampullák számára több mikrohullámú energia marad. Belátható, hogy ez ugyancsak a felmelegedés fokozatosságát elősegítő hatást jelent.
A fenti esetben a mikrohullámú energia segítségével először az (a) ampullák középső-alsó tartományában lévő folyékony hatóanyagot, és ezen keresztül közvetetten a középső tartomány fölötti réteget fűtjük, majd a második szakaszban az energiafelvétel az ampullán belüli teljes folyékony hatóanyagmennyiség egyenletes mértékű felmelegedésének elérésére irányul.
A korábbi ábrákkal kapcsolatban már tárgyalt (120) önműködő adagolószerkezet segítségével elérjük, hogy az ampullák az egymást követő (14) szállítófészkekbe folyamatosan érkeznek, üres hely nem marad ki. A (14) szállítófészkek folyamatos kitöltésének köszönhetően az egy-egy· (a) ampulla számára rendelkezésre álló mikrohullámú energia mennyisége állandó, valamenynyi (a) ampulla számára azonos. Egy-egy ampulla ki7
HU 207 456 Β maradása a folyamatos láncban az energiafelvétel tekintetében egyenetlenséget okozna, amely a kimaradt üres hely előtt és mögött haladó (a) ampulláknál éreztetné hatását. Tapasztalataink szerint ez a nem kívánt hatás egy ampulla kimaradása esetén mintegy öt-hét ampullánál jelentene (a) többihez képest eltérést, amely eltérés a sterilizálási hőmérsékletet tekintve mintegy 20-30 °C körül lenne. Ez az eltérés minden bizonnyal selejtet eredményezne.
Míg az (a) ampullák középső és alsó tartományai, valamint az ampullákban tárolt folyékony hatóanyag sterilizálása a (71) besugárzó kemencében történik, az (ah) ampullafejek sterilizálása ezzel egyidejűleg a (72) forrólevegő foglalaton belül játszódik le.
A (71) besugárzó kemence (71b) kivezető részéhez maximális hőmérsékletre felmelegítve érkező (a) ampullák a folytatólagos (85) vezetőpályában hőmérsékletveszteség nélkül haladnak, ami a (71) besugárzó kemencéből a (71b) kivezető részen keresztül távozó mikrohullámú energia (85) vezetőpályában való részletes elnyelésének köszönhető. Az (a) ampullák tehát maximális hőmérsékletű állapotban érik el a (110) termosztatikus szakaszt.
A (110) termosztatikus szakasz részletesebb ismertetése során a 14A-14D ábrákra hivatkozunk. A (110) termosztatikus szakasz a 14A ábra szerint (115) hőszigetelő fallal ellátott (119) termosztatikus foglalattal rendelkezik. A (119) termosztatikus foglalatot a 14D ábra szerint kétoldalt (112) tartóoszlopok tartják, amelyek vízszintes (111) hordozókaron keresztül kapcsolódnak a (119) termosztatikus foglalathoz. A (112) tartóoszlopok között a 4C ábrán is látható (118) emelőhenger helyezkedik cl, amely ugyancsak a (111) hordozókart támasztja alá, és amelynek segítségével a (110) termosztatikus szakasz (119) termosztatikus foglalatának magassági helyzete szükség szerint beállítható.
A 14A ábrára visszatérve látható, hogy a (115) hőszigetelő falon belül, a (119) termosztatikus foglalat belsejében egymással szemben (113 és 114) infrahullámú fűtőegységek vannak elrendezve, magasságban egymáshoz képest kissé eltolt helyzetben. A (113) infrahullámú fűtőegység lényegében az (ah) ampullafejek magasságában, a (114) infahullámú fűtőegység pedig valamivel lejjebb, a nyakrész magasságban helyezkedik el. A (113 és 114) infrahullámú fűtőegysegek alkalmazásával pontosan vezérelhető és hatékony hó'mérséklctszabályozás érhető el. Az infrahullámú eszközök alkalmazásának további előnye, hogy a (119) termosztatikus foglalat hőszivárgási helyektől mentes, ami a berendezés működési megbízhatóságának növekedését és a termelési költségek csökkenését eredményezi.
A (119) termosztatikus foglalat - a (60) eló'fűtő tok és a (72) forrólevegő foglalat kialakításához hasonlóan elöl és hátul (116) hőámyékoló falakkal van lezárva, amelyek megakadályozzák a hő kiszivárgását. Amint a 14B ábrán látható, a (116) hőámyékoló falak az (a) ampullák átvezetését biztosító (117) kivágással vannak ellátva.
A (70) fűtőszakaszban az előírt sterilizálási hőmérsékletre felmelegített (a) ampullák a (110) termosztatikus szakaszon belül az elért legmagasabb hőmérsékletet megtartják. Ennek köszönhetően a sterilizáló hatás jelentős mértékben fokozódik.
A (110) termosztatikus szakasz végén az (a) ampullák a (22) szállító csigakerékhez érkeznek, amely az (a) ampullákat a (14) szállítófészekből kiemeli és egyenként a (23) orsó spirálpályájába továbbítja. A (23) orsóhoz csatlakozik a (24) osztályozóeszköz, amely a (28) vezérlőegységgel van vezérelt kapcsolatban. A (28) vezérlőegység a (21 és 21’) hőmérőktől kapott jel alapján vezérli a (24) osztályozóeszközt, amely az érkező ampullákat a mért adatoktól függően a (25) termékkivezető részbe, rendellenesség esetén a (26) selejtkivezető részbe juttatja.
A (23) orsó mentén van a (130) hűtőegység elrendezve, amelynek példakénti kialakítása a 15-16B ábrákon látható. Amint a 15. ábrából kitűnik, a (130) hűtőegységnek (131) háza, a (131) házban elrendezett (132) hűtőcsöve, és felül elhelyezkedő (133) légfúvója van. A (133) légfúvó által lefelé küldött légáramot a (132) hűtőcső lehűti, és a lehűtött légáram felülről érkezik az (a) ampullákhoz. A (132) hűtőcső a (16Aés 16B) ábrák szerint például csőkígyóként van kialakítva.
A találmány szerint kialakított (110) sterilizáló berendezés működése az alábbiakban foglalható össze:
A (120 önműködő adagolószerkezet a sterilizálandó (a) ampullákat folyamatosan, kihagyás nélkül, az egymás után következő (14) szállítófészkekbe tölti. A (14) szállítófészkekben felfektetett (a) ampullák először az (50) előfűtő szakaszon haladnak végig, ahol az (a) ampullák (ah) ampullafejét és közbenső tartományait melegítjük elő.
Az (50) előfűtő szakaszból az (a) ampullák a (70) fűtőszakaszhoz érkeznek, ahol mikrohullámú energiával először főleg az (a) ampullák középső-alsó tartományait, majd főleg (aL) fenékrészét melegítjük fel az előírt sterilizálási hőmérsékletre. A mikrohullámú energia jelentős részét az (a) ampullákban tárolt folyékony hatóanyag veszi fel. Az (a) ampulláknak a mikrohullámú sugárzással ellentétes irányú előrehaladása következtében a felmelegedés fokozatosan történik, és a legmagasabb hőmérsékletet, azaz az előírt sterilizálási hőmérsékletet a (70) fú'tőszakasz végén, a (71) besugárzó kemence (71b) kivezető részén érjük el.
Az (a) ampullákon belül a folyékony hatóanyag egyenletes felmelegedését azáltal valósítjuk meg, hogy a (70) fútőszakaszon telül az (a) ampullákat úgy vezetjük, hogy először döntően az (a) ampullák középső-alsó tartománya, majd a (70) fú'tőszakasz vége felé elsősorban az (aL) fenckrészek lesznek a mikrohullámú sugárzásnak kitéve. Ennek megfelelően a (70) fú'tőszakasz első szakaszán, amely a (40) támasztósín (40a) alsó szakaszának felel meg, az (a) ampullákban lévő folyékony hatóanyag főleg a középső-alsó tartományban, és a középmagasság fölötti tartományban melegszik fel. A (70) fűtőszakasz második szakaszán, amely a (40) támasztósín (40s) ferde szakaszt követő (40b) felső szakaszának felel meg, a mikrohullámú sugárzás főleg az (a) ampullák legalsó tartományát éri, és ebben a szakaszban az (aL) fenékrész környezetében elhelyezkedő folyékony hatóanyag intenzív felmelegedése mellett az (a) ampullán belüli hömér1
HU 207 456 Β séklet kiegyenlítődése játszódik le. A találmány szerinti berendezésben minden (a) ampulla azonos mennyiségű mikrohullámú eneigiát vesz fel.
A (70) fűtőszakaszban lejátszódó fenti folyamattal egyidejűleg az (a) ampullák (ah) ampullafeje a (71) besugárzó kemence fölött elrendezett (72) forrólevegő foglalat belsejében halad, és a (93a) és (93b) levegőfutők hatására hagyományos módon melegszik. Mivel az (a) ampullák felső részében nincs folyadék, amely a mikrohullámú energiát hatékonyan hőenergiává alakíthatná, az előírt sterilizálási hőmérséklet ebben a tartományban csak így érhető el.
A sterilizálási hőmérsékletre egyenletesen felmelegített (a) ampullák a (70) fűtőszakaszt elhagyva a (85) vezetőpályában hőmérsékletveszteség nélkül jutnak a (110) termosztatikus szakaszhoz, amelyen úgy haladnak végik, hogy a(113ésll4) infrahullámú fűtőegységek révén végig megtartják a (70) fűtőszakaszban elért sterilizálási hőmérsékletet.
A kezelés befejeztével az (a) ampullákat a kihordó eszközökhöz csatlakoztatott (24) osztályozóeszköz automatikusán a megfelelő helyre továbbítja. A kihordással egyidejűleg a (130) hűtőegység gondoskodik a felhevített (a) ampullák megfelelő hőmérsékletre való lehűtéséről.
A találmánnyal kapcsolatban végzett kísérleteink és méréseink eredményeit az alábbi táblázatokban foglaljuk öszsze. Akísérletekhez és mérésekhez egy lényegében az 1. ábra szerinti felépítésű sterilizáló berendezést alkalmaztunk.
1. táblázat
Fűtésre vonatkozó mérési eredmények (I)
Hatóanyag nátriumklorid oldat, 2 ml
Mikrohullámú kimeneti teljesítmény 4700 W
Ampullák száma 458
Megfelelően fertőtlenített ampullák száma 458(100%)
Selejtek 0(0%)
Elfogadható hőmérsékletintervallum 138,0-155,0 °C
Felső folyadéktartományban mért hőmérsékletátlag 144,4 °C
Alsó folyadéktartományban mért hőmérsékletátlag 143,6 °C
Felső folyadéktartományban mért legmagasabb hőmérséklet 148,9 °C
Alsó folyadéktartományban mért legmagasabb hőmérséklet 149,0 °C
Felső folyadéktartományban mért legalacsonyabb hőmérséklet 138,9 :°C
Alsó folyadéktartományban mért legalacsonyabb hőmérséklet 138,4 °C
2. táblázat
Fűtésre vonatkozó kísérleti mérési eredmények (II)
Hatóanyag teofillin, 2 ml
Mikrohullámú kimeneti teljesítmény 4700 W
Ampullák száma 1064
Hatóanyag teofillin, 2 ml
Megfelelően fertőtlenített ampullák száma 1064(100%)
Seléjték 0 (0%)
Elfogadható hőmérsékletintervallum 138,0-155,0 °C,
Felső folyadéktartományban mért hőmérsékletátlag 144,6°C
Alsó folyadéktartományban mért hőmérsékletátlag 144,7 °C
Felső folyadéktartományban mért legmagasabb hőmérséklet 148,4 °C
Alsó folyadéktartományban mért legmagasabb hőmérséklet 148,9 °C
Felső folyadéktartományban mért legalacsonyabb hőmérséklet 140,5 °C
Alsó foiyadéktartományban mért legalacsonyabb hőmérséklet 141,2 °C
A következő kísérlet során a találmány szerinti eljárással és berendezéssel végrehajtott sterilizálást egy hagyományos felépítésű, autokláv berendezésben végrehajtott eljárás eredményével hasonlítottuk össze. A kísérlet során az alábbi paramétereket rögzítettük:
1. Indikátor bacilus:
Baculus stearothermophilus ATcc
Spóraszuszpenzió 7953 (hőellenálló bacilus)
2. Az indikátorbaciíus hőellenálló képessége:
D121 érték=4 perc
3. Diszpérgáló közeg:
PBS (0,2 M foszfátkiegyenlítő oldat, 0,85% fiziológiás sóoldat, pH 7,2)
4. Bacilusok kezdeti száma: 2,8xl06
5. Ampullaméret: 1 ml
3. táblázat
Sterilizálásra vonatkozó mérési eredmények
Találmány szerinti berendezésben Autokláv berendezésben
Termékhő- mérséklet Túlélő bacilusok száma Sterilizálás időtartama Túlélő bacilusok száma
135 °C 5,2x103 121 °Cx6 min 5,7xl02
140 °C l,6xl02 121 °Cx8 min 2,3xl02
145 °C Ö 121 °Cxl2min 40
150 °C 0 121 °Cx20 min 0
A 3. táblázat mérési eredményei azt mutatják, hogy a találmány szerint kialakított (10) sterilizáló berendezéssel elérhető sterilizáló hatás jóval nagyobb, a kezelést túlélő bacilusok száma a hagyományos berendezésben végrehajtott kezeléshez képest lényegesen alacsonyabb.
A találmány szerinti berendezéssel megvalósított sterilizáló hatás jóval felülmúlja mind a japán gyógyszerészetileg szakirodalom, mind az USA-beli PDA társaság vonatkozó ajánlásait.
A (1.0) sterilizáló berendezéssel a PDA színt szerint FO 12 értékű sterilizálási fok érhető el.
HU 207 456 Β

Claims (16)

1. Eljárás lezárt tartály sterilizálására mikrohullámú sugárzás alkalmazásával, amelynek keretében a lezárt tartályt szögletes hullámvezetőn keresztül táplált besugárzó kemence felső falában kialakított vezetőhézagban vezetjük, azzaljellemezve, hogy a lezárt tartályt a besugárzó kemencébe (71) való bevezetés környezetében a középvonala alatti alsó-középső tartományban, majd a besugárzó kemencéből (71) való kivezetés környezetében a fenékrész (aL) tartományában vetjük alá a mikrohullámú sugárzásnak.
2. Berendezés lezárt tartály sterilizálására mikrohullámú sugárzás alkalmazásával, amelynek besugárzó kemencéje és a lezárt tartály(oka)t felvevő szállítófészke van, ahol a besugárzó kemence felső falában vezetőhézag van kialakítva, a besugárzó kemencébe mikrohullámforrásra kapcsolható szögletes hulllámvezető van becsatlakoztatva, és a szállítófészek a besugárzó kemence vezetőhézaga mentén van megvezetve úgy, hogy a szálítófészekben elhelyezett lezárt tartály(ok) alsó része a vezetőhézagon át a besugárzó kemencébe benyúlik, azzal jellemezve, hogy a besugárzó kemencében (74) támasztósín (40) van elrendezve, amelynek a besugárzó kemence (71) bevezető részén (71a) alsó szakasza (40a), kivezető részén (71b) felső szakasza (40b) van, és a szállítófészekben (14) elhelyezett lezárt tartály (ok) fenékrésze (aL) a támasztósínen (40) van felfektetve.
3. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a támasztósín (40) felső szakasza (40b) az alsó szakaszt (40a) lépcsőzetes átmenettel követi.
4. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a besugárzó kemence (71) fenékrészébe hosszirányú befogadóvájat (80) van bemunkálva, amely a támasztósínt (40) kiemelés ellen alakzáróan biztosítva fogadja be.
5. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a besugárzó kemence (71) kivezető részén (71b) letörés (83) van kialakítva, amelyhez hőmérő (21) van illesztve.
6. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a besugárzó kemence (71) kivezető részének (71b) folytatásában a vezetőhézaggal (77) közel azonos szélességű vezetőpálya (85) van kialakítva.
7. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a besugárzó kemence (71) magassági helyzetét beállító eszköze van.
8. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a besugárzó kemence (71) fölött elrendezett forrólevegős fűtőegysége van.
9. Berendezés lezárt tartály sterilizálására mikrohullámú sugárzás alkalmazásával, amelynek besugárzó kemencéje és a lezárt tartály(oka)t felvevő szállítófészke van, ahol a besugárzó kemencébe mikrohullámforrásra kapcsolható szögletes hullámvezető van csatlakoztatva, és a szállítófészek a besugárzó kemence vezetőhézaga mentén van megvezetve úgy, hogy a szállítófészekben elhelyezett lezárt tartályfok) alsó része a vezetőhézagon át a besugárzó kemencébe benyúlik, azzal jellemezve, hogy a besugárzó kemencét (71) követően elrendezett termosztatikus szakasza (110) van, amely infrahullámú fűtőegységgel (113, 114) rendelkezik.
10. Berendezés lezárt tartály sterilizálására mikrohullámú sugárzás alkalmazásával, amelynek besugárzó kemencéje és a lezárt tartály(oka)t felvevő szállítófészke van, ahol a besugárzó kemence felső falában vezetőhézag van kialakítva, a besugárzó kemencébe mikrohullámforrásra kapcsolható szögletes hullámvezető van csatlakoztatva, és a szállítófészek a besugárzó kemence vezetőhézaga mentén van megvezetve úgy, hogy a szállítófészekben elhelyezett lezárt tartály(ok) alsó része a vezetőhézagon át a besugárzó kemencébe benyúlik, azzal jellemezve, hogy a besugárzó kemence (71) kivezető részének (71b) folytatásában elrendezett keskeny vezetőpályája (85) van.
11. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vezetőpálya (85) szélessége a besugárzó kemence vezetőhézagának (77) szélességével megegyezik.
12. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a keskeny vezetőpálya (85) mentén termosztatikus szakasz (110) van kialakítva, amely infrahullámú fűtőegységgel (113, 114) van ellátva.
13. Berendezés lezárt tartály sterilizálására mikrohullámú sugárzás alkalmazásával, amelynek besugárzó kemencéje és a lezárt tartály(oka)t felvevő szállítófészke van, ahol a besugárzó kemence felső falában vezetőhézag van kialakítva, a besugárzó kemencébe mikrohullámforrásra kapcsolható szögletes hullámvezető van csatlakoztatva, és a szállítófészek a besugárzó kemence vezetőhézaga mentén van megvezetve úgy, hogy a szállítófészekben elhelyezett lezárt tartály(ok) alsó része a vezetőhézagon át a besugárzó kemencébe benyúlik, azzal jellemezve, hogy a lezárt tartályokat felvevő szállítószalagja (18) van, amelyre adagoló (12) csatlakozik, amely a lezárt tartályt befogadó spirálpályával (13A) rendelkező szállítóorsót (13) és azzal együttműködő csillagkereket (11) foglal magában, továbbá az adagolóhoz (12) érzékelőeszköz (124) van illesztve, amely a szállítóorsóval (13) együttműködő terelő segédelemekkel (122, 123) van vezérlő kapcsolatban.
HU 207 456 Β Int. Cl,5: A 61L 2/12
O
S
1. ábra
HU 207 456 Β
Int.Cl.5: A 61 L 2/12
2a ábra . 12
HU 207 456 Β Int Cl.5; A 61L 2/12
2b ábra
HU 207 456 Β
Int.Cl.5: A 61 L 2/12
3 a ábra
HU 207 456 Β
Int. Cl.5: A 61 L 2/12
3b ábra
HU 207 456 Β
Int.Cl.5: A 61 L 2/12 . ábra
HU 207 456 Β
Int. Cl.5: A 61 L 2/12
5 a ábra
5 b ábra
HU 207 456 Β
Int.Cl.5; A 61 L 2/12
6b ábra
HU 207 456 B Int Cl.5: A 61L 2/12
6c ábra
HU 207 456 Β
Int. Cl.5: A 61 L 2/12
7. ábra
VH B —H
8a ábra
HU 207 456 Β
Int. CL5: A 61 L 2/12
8b ábra
HU 207 456 Β
Int. Cl.5: A 61 L2/12
9a ábra
V5
9c ábra
HU 207 456 Β
Int. Cl.5: A 61 L 2/12
12. ábra
HU 207 456 Β
Int.Cl.5: A 61 L 2/12
13a ábra
HU 207 456 Β
Int. Cl.5: A 61 L 2/12
13b ábra
HU 207 456 B Int. Cl.5: A 61 L2/12
13cl ábra
HU 207 456 Β
Int. Cl.5: A 61 L 2/12
13e ábra
HU 207 456 Β
Int. Cl.5: A 61 L 2/12
HU 207 456 Β Int. Cl.5: A 61L 2/12
14c ábra
HU 207 456 Β Int.Cl.5: A 61 L 2/12
14cl ábra
HU 207 456 Β Int. Cl.5: A61L2/12
15, ábra
HU 207 456 B Int. Cl.5: A 61 L 2/12
132
16a ábra
16b ábra
HU903504A 1989-06-09 1990-06-06 Method and apparatus for sterilizing closed container by applying microwave radiation HU207456B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP1147666A JP2928271B2 (ja) 1989-06-09 1989-06-09 マイクロ波を利用した密封容器の滅菌装置と滅菌方法

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU903504D0 HU903504D0 (en) 1990-10-28
HUT58530A HUT58530A (en) 1992-03-30
HU207456B true HU207456B (en) 1993-04-28

Family

ID=15435528

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU903504A HU207456B (en) 1989-06-09 1990-06-06 Method and apparatus for sterilizing closed container by applying microwave radiation

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5132504A (hu)
EP (1) EP0401775B1 (hu)
JP (1) JP2928271B2 (hu)
KR (1) KR0153269B1 (hu)
CN (1) CN1022290C (hu)
AT (1) ATE95429T1 (hu)
AU (1) AU620519B2 (hu)
CA (1) CA2018570A1 (hu)
CS (1) CS286490A2 (hu)
DD (1) DD294908A5 (hu)
DE (1) DE69003741T2 (hu)
DK (1) DK0401775T3 (hu)
ES (1) ES2046593T3 (hu)
FI (1) FI93081C (hu)
HU (1) HU207456B (hu)
IE (1) IE63663B1 (hu)
NO (1) NO178104C (hu)
NZ (1) NZ233864A (hu)
PT (1) PT94296A (hu)
RU (1) RU2072869C1 (hu)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5279788A (en) * 1991-01-24 1994-01-18 Eisai Co., Ltd. Sterilizer for sealed container utilizing microwave
DE4314932A1 (de) * 1993-05-06 1994-11-10 Hamba Maschf Becherfüllwerk für dünnflüssige bis pasteuse Molkerei- und Fettprodukte
JPH0826226A (ja) * 1994-07-12 1996-01-30 Eisai Co Ltd バイアル瓶等の密封容器の滅菌方法とその装置
US5839258A (en) * 1995-11-28 1998-11-24 Mitsubishi Chemical Corporation Storing method for adsorbent particles
JP3989597B2 (ja) * 1997-03-25 2007-10-10 株式会社湯山製作所 アンプル供給装置
US6111238A (en) * 1998-03-04 2000-08-29 R. J. Reynolds Tobacco Company Automated focused microwave sample digestion system
WO2006073909A2 (en) * 2005-01-03 2006-07-13 Mackay Jeffrey H Tunnel for conditioning of products, especially for sterilization of food in prepackaged containers
FR2884426B1 (fr) 2005-04-19 2009-11-06 Linac Technologies Sas Soc Par Installation pour la sterilisation d'objets par bombardement d'electrons.
US8878109B2 (en) * 2008-09-19 2014-11-04 Jeffrey H. Mackay Package conveyor for continuous process microwave applicator
US8586899B2 (en) * 2008-11-24 2013-11-19 Jeffrey H. Mackay Apparatus and method for mass sterilization and pasteurization of food products
GB2494623B (en) * 2011-09-02 2013-09-25 Tristel Plc Pump apparatus
WO2015021179A1 (en) * 2013-08-06 2015-02-12 Sapheon, Inc. Microwave sterilization of pharmaceutical cyanoacrylate esters compositions
CN104528056B (zh) * 2015-01-06 2017-06-09 河南省商业科学研究所有限责任公司 瓶装啤酒微波隧道连续灭菌设备
KR101912779B1 (ko) * 2016-11-23 2018-11-01 (주)에이치제이에프 육가공 제품의 연속 살균장치 및 방법

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1786779A (en) * 1929-04-17 1930-12-30 United States Gypsum Co Conveyer mechanism
US2912093A (en) * 1957-12-27 1959-11-10 Owens Illinois Glass Co High speed article transfer apparatus
NL7008713A (hu) * 1969-06-16 1970-12-18
US3778964A (en) * 1971-11-15 1973-12-18 Roll O Sheets Apparatus for shrink packaging
IT975911B (it) * 1971-12-01 1974-08-10 Jeol Ltd Procedimento ed apparecchio per la sterilizzaizone di fiale contenenti liquido
US4091726A (en) * 1976-11-02 1978-05-30 Joseph E. Podgor, Inc. Magnetic registration apparatus for silk screen printer
US4420982A (en) * 1977-02-23 1983-12-20 Fischer & Porter Company Unitary electromagnetic flowmeter with sealed coils
US4405850A (en) * 1978-10-06 1983-09-20 Raytheon Company Combination microwave heating apparatus
SE437456B (sv) * 1979-11-28 1985-02-25 Stiftelsen Inst Mikrovags Anordning for mikrovagsvermning
FR2547732A1 (fr) * 1983-06-21 1984-12-28 Lequeux Sa Procede et installation pour steriliser thermiquement des produits liquides contenus dans des recipients fermes de facon etanche
US4687895A (en) * 1984-07-30 1987-08-18 Superwave Technology, Inc. Conveyorized microwave heating system
JP2721188B2 (ja) * 1988-07-29 1998-03-04 エーザイ株式会社 マイクロ波を利用したアンプルの滅菌方法と装置
US4889966A (en) * 1988-08-08 1989-12-26 Apv Magnetronics Limited Apparatus for heating discrete packages of products using microwaves
US4940865A (en) * 1988-10-25 1990-07-10 The United States Of America As Represented By The Department Of Energy Microwave heating apparatus and method

Also Published As

Publication number Publication date
NO902524L (no) 1990-12-10
FI93081B (fi) 1994-11-15
KR0153269B1 (ko) 1998-11-02
JP2928271B2 (ja) 1999-08-03
EP0401775A2 (en) 1990-12-12
JPH0312164A (ja) 1991-01-21
HUT58530A (en) 1992-03-30
ES2046593T3 (es) 1994-02-01
DD294908A5 (de) 1991-10-17
ATE95429T1 (de) 1993-10-15
NZ233864A (en) 1992-09-25
FI93081C (fi) 1995-02-27
KR910000187A (ko) 1991-01-29
AU620519B2 (en) 1992-02-20
PT94296A (pt) 1991-02-08
DE69003741D1 (de) 1993-11-11
IE901925L (en) 1990-12-09
CS286490A2 (en) 1991-12-17
DK0401775T3 (da) 1994-02-14
EP0401775B1 (en) 1993-10-06
HU903504D0 (en) 1990-10-28
EP0401775A3 (en) 1992-02-05
DE69003741T2 (de) 1994-02-24
RU2072869C1 (ru) 1997-02-10
US5132504A (en) 1992-07-21
FI902807A0 (fi) 1990-06-05
NO902524D0 (no) 1990-06-07
NO178104C (no) 1996-01-24
NO178104B (no) 1995-10-16
CN1022290C (zh) 1993-10-06
CA2018570A1 (en) 1990-12-09
IE63663B1 (en) 1995-05-31
AU5702390A (en) 1990-12-13
CN1047807A (zh) 1990-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU207456B (en) Method and apparatus for sterilizing closed container by applying microwave radiation
EP0692261B1 (en) Sterilizing method and apparatus
JP2721188B2 (ja) マイクロ波を利用したアンプルの滅菌方法と装置
EP0496633B1 (en) Microwave sterilizer for sealed containers
JP2001171624A (ja) ボトル用キャップの殺菌方法並びにその殺菌装置
KR100317016B1 (ko) 마이크로파를 이용한 음식물 살균장치
KR100198869B1 (ko) 마이크로파를 이용한 밀봉용기의 멸균장치
JPH0466078A (ja) 殺菌装置
JP2907446B2 (ja) マイクロ波を利用した密封容器の滅菌装置における搬送バケット
JP2525405Y2 (ja) 滅菌装置における容器搬送装置
CN213215171U (zh) 食品检测杀菌装置和食品检测杀菌系统
JP2004065781A (ja) 紫外線照射装置
JPH0636396B2 (ja) マイクロ波加熱殺菌装置
JPH07205939A (ja) 赤外線ヒータを利用した密封容器の滅菌方法とその装置
JPH0761248B2 (ja) マイクロ波加熱殺菌方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee