HU205770B - Process for producing renin inhibiting dipeptide derivatives and pharmaceutical compositions comprising same - Google Patents
Process for producing renin inhibiting dipeptide derivatives and pharmaceutical compositions comprising same Download PDFInfo
- Publication number
- HU205770B HU205770B HU902505A HU250590A HU205770B HU 205770 B HU205770 B HU 205770B HU 902505 A HU902505 A HU 902505A HU 250590 A HU250590 A HU 250590A HU 205770 B HU205770 B HU 205770B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- solution
- fab
- tert
- pyridyl
- formula
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K5/00—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
- C07K5/04—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
- C07K5/06—Dipeptides
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K5/00—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
- C07K5/04—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
- C07K5/06—Dipeptides
- C07K5/06008—Dipeptides with the first amino acid being neutral
- C07K5/06078—Dipeptides with the first amino acid being neutral and aromatic or cycloaliphatic
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P9/00—Drugs for disorders of the cardiovascular system
- A61P9/12—Antihypertensives
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K38/00—Medicinal preparations containing peptides
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Biophysics (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Cardiology (AREA)
- Heart & Thoracic Surgery (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
Description
Atalálmányreningátló hatású új peptid-származékok és az azokat tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására vonatkozik.
A255082sz. publikált európai szabadalmi bejelentés N-termínálisan cildoalkilkarbonil-vagy cikloalkilalkil-karhonil-szubsztituenst tartalmazó dipeptidszármazékokat ismertet. A WO 88/05050 sz. alatt publikált nemzetközi bejelentés reningátló aminodiolszármazékokra vonatkozik.
Azt találtuk, hogy az (I) általános képletű vegyületek és fiziológiailag elviselhető sóik (I) általános képletben
Ra jelentése adott esetben terc-butoxikarbonilcsoporttal védett amino-(C5_7)-cildoalldlcsoport,
AjelentéseL-PhevagyL-Tyr(O-metü)-csoport,
B ielentéseL-Nva vagy L-His,
R2 jelentése ciklohexümetilcsoport,
R3 jelentésehidrogénatom vagy hidroxilcsoport és
R4 jelentése (Π) általános képletű csoport, amelyben D jelentése aromás, egy vagy két nitrogénatomot tartalmazó, 5-7 tagú heterociklusos csoport és m értéke 1,2 vaw 3, és az R2 szubsztituenst hordozó szénatom S-konfigurációjú, az OH-csoportot hordozó szénatom S-vagy R-konfigurációjú, és az R3 szubsztituenst hordozó szénatom, amennyiben királis, S-konfiguráció jú reningátló hatásúak.
A találmány szerint az (I) általános képletű vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy valamely, a terminálisán karboxilcsoportot tartalmazó fragmenst vagy ennek reakcióképes származékát megfelelő, szabad aminocsoportot hordozó másik fragmenssel kondenzáljuk, kívánt esetben a reakcióképes csoportok védelmére bevezetett védőcsoportokat lehasítjuk és a kapott vegyületet kívánt esetben fiziológiailag elviselhető sóvá alakítjuk
Az (I) általános képletű vegyületek terminális karhoxilcsoportot hordozó fragmensei a (EHa), (Ettb) és (Ette) általános képletnek felelnek meg, a terminális aminocsoportot hordozó fragmensek a (JVa), (IVb) és (ÍVc) képlettel írhatók le.
Az amidkötés kialakítására alkalmas módszereket például az alábbi irodalom tárgyalja: Houben-Weyl, Methoden dér organischen Chemie, 15/2, kötet: Bodanszky et aI.,Peptidesynthsis, 2nd ed. (Wiley &Sons, NewYork 1976), vagy Gross, Meienhofer, ThePeptides. Analysis, synthesis, biology (Academic Press, • NewYork 1979). Előnyösen az alábbi módszereket alkalmazzuktazaktívészteres módszer, N-hidroxi-szukcinimidet vagy 1-hidroxi-benztrizolt alkalmazva észterkomponensként; karbodiimiddel, így dícildohexilkarbodiimiddel vagy propánfoszfonsavanhidriddel végzettkapcsolás; avegyes anhidrid módszere, pivaloil-ldoriddal.
A kiindulási anyagként szükséges optikailag aktív (TVc) általános képletű amidokat, ahol R2, R3 és R4 jelentése afenti, optikailag aktív α-aminosavakból kiindulva állítjuk elő, amineksorán a savak aszimmetriacentruma megmarad. Ismert módon a nitrogénatomon védett aminosav-aldehidet készítünk, majd ezt- aldol-analógreakciókeretéhen-megfelelő heteroarilalkil-elemmel kapcsoljuk össze, és a védőcsoport lehasítása után (TVc) általánosképletű aminoalkoholt kapunk.
AzN-védett aminosav-aldehideket B. Castro et al. módszerével állítjuk elő [Synthesis (1983), 676].
Az aldol-analóg addícionáltatást, aminek során az aminosav-aldehid N-atomján a védőcsoport előnyösen N-tercbutoxikarbonil- vagy benziloxikarbonilcsoport, bázissal szemben közömbös oldószerben végezzük; alkalmas például éter, THF, toluol, DMF, DMSO vagy dimetoxietán.
A heteroarilalkil-komponens deprotonálásához az alábbi bázisokat alkalmazhatjuk: alkálifém-alkoholátok, így kálium-O-terc-butilát, nátrium-metilát, alkáiifémhidridek, pl. nátrium- és kálium-hidrid, szerve fémbázisok, így n-butil-lítium, szek-butil-lítium, raetil-lííium vagy fenil-lítium, nátrium-amid, valamint alkálifémből szerves nitrogénbázissal képzett sók, így lítiumdiizopropilamid.
Az 0) általános képletű vegyületek előállítása során szükséges előkészítési és utólagos műveletek, így védőcsoportok bevezetése és lehasítása az irodalomból ismert (pl. T. W. Greene .Protective Groups in Organic Synthesis”) módszerek szerint történnek. Az (I) általános képletű vegyületek sóit szintén ismert módon állítjuk elő, pl. oly módon, hogy egy, bázikus csoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyület egy egyenértékétközömböspoláros oldószerben,így például tetrahidrofuránban, etanolban vagy dimetil-szulfoxidban feloldjuk, a megfelelő sav egy egyenér tekét adjukhozzá és a kapott oldatot keverjük. A savaddíciós sót az oldat betöményítésévei izoláljuk.
Ha AésB aminosavként racém aminosavakat alkalmazunk, sztereoizomer-elegyek, főleg diasztereomerelegyek keletkeznek. Az elegyeket ismert módon, például frakcionált kristályosítással vagy kromatográfiásan szétválaszthatjuk.
A találmány szerint előállított (I) általános képletű vegyületek enzimgátló tulajdonságokkal rendelkeznek, főleg a renin enzim működését gátolják. A renin: az aszpartil-proteáz enzimek osztályába tartozó proteolitikus enzim, amelyet különböző ingerek következtében (pl. térfogatcsökkenés, nátriumhiány, β-receptor ingerlés) a vese juxtaglomeruláris sejtjei választanak ki a vérkeringésbe. Ott a máj által kiválasztott angiotenzinogénről lehasítja azangiotenzin Inevű dekapeptidet, amelyet majd az „angiotensín converting enzyme” (ACE) angiotenzinné H-vé alakít. Az angiotenzin Π-nek lényeges szerepe van a vérnyomás szabályozásában, mert képes a vérnyomást közvetlenül, érösszehúzódás kiváltásával növelni. Emellett az angiotenzin H a mellékvesék aldoszteron-termelését serkenti, így a nátrium-kiválasztás gátlásán keresztül növeli a sejtközti állományban levő folyadéktérfógatot, ami hozzájárul a vérnyomás emelkedéséhez. Ha a renin enzimes aktivitását gátoljuk, kevesebb angiotenzin I keletkezik, így angiotenzin H is kevesebb képződik. Ezen aktív peptihormon koncentrációjának csökkenése a közvetlen oka annak, hogy a renin-gátlók a
HU 205770 Β vérnyomást csökkentik.
A renin-gátlók hatékonysága in vitro teszttel ellenőrizhető, aminek során az anziotenzin I képződésének csökkentését mérjük különböző rendszerekben (humán plazma, tisztított humán renin).
A mérés elve
Például mind renint, mind angiotenzinogént tartalmazó humán plazmát 37 °C-on a vizsgálandó vegyülettel együtt inkubálunk, majd az inkubálás során keletkezett angiotenzin I koncentrációját radio-immunoassay módszerrel mérjük. Arénin-inhibitor az angiotenzin felszabadítását gátolja.
A plazma előkészítése
Vért veszünk önkéntesektől, mintegy 0,5 litert személyenként (ASID Bonz und Sohn interschleissheimi cég készülékével), és jeges hűtés mellett olyan palackokban felfogjuk, amelyekből a levegőt részben eltávólítottuk. A vér alvadását 10 mM végkoncentrációjú EDTA-val gátoljuk. Sorvall típusú (HS 4 rotor) centrifugában a plazmát 3500 perc'1 fordulatszám mellett 0-4 ’C-on 15 percen keresztül centrifugáljuk; a centrifugálástszükség esetén megismételjük. Utána a plazmát óvatosan lepipettázzuk és alkalmas adagokban 30 ’C-on lefagyasztjuk. A teszthez csak elegendően nagy renin-aktivitású plazmát alkalmazunk. Alacsony renin-aktivitásü plazmát hidegkezeléssel (3 napon át -4 ’C-on) aktiválunk (aprorenin reninná alakul).
A teszt végrehajtása
Az angiotenzin I-et a Renin-Maia-kit reagens-készlettel (gyártja:Serono Diagnistics SA., Coisins, Svájc) határozzuk meg, A plazma inkubálását a készlethez mellékelt használati utasítás szerint végezzük. Az alábbi összetételű elegyet inkubáljuk:
1000 ji plazma (0-4 °C-on felengedve)
100 jil 7,4 pH-jú foszfátpuffer
104Mramipriláttal lOjilPMSF-oldat ji 10,1 %-os GenapolPFIC ji 1 DMSO ill. tesztpreparátum
A vizsgálni kívánt vegyületekből általában dimetilszulfoxiddal 10'2 mól kondentrációjú oldatot készítünk és dimetilszulfoxiddal hígítjuk. Az inkubálásra kerülő elegy legfeljebb 1% dimetil-szulfoxidot tartalmaz.
Az elegyet jeges hűtés mellett Összekeverjük, majd 37 ’C-os vízfürdőn 1 órán át inkubáljuk. Egy elegyet inhibitor nélkül készítünk, ebből inkubálás nélkül 6 mintát veszünk (100-100 ni), az alkalmazott plazma kiindulási angiotenzin I tartalmának meghatározására.
A vizsgálni kívánt vegyületek koncentrációját úgy választjuk meg, hogy 10% és 90% enzimgátlás közötti tartományban legyenek mérési pontjaink (legalább 5 koncentráció). Az inkubálási idő elteltével mindegyik elegyből 3-3 100 nl-es mintát veszünk, előre hűtött Eppendorf-edényekben száraz jégen befagyasztjuk és kb. -25 ’C-on az angiotenzin I meghatározásig (három minta középértéke) tároljuk.
Angiotenzin I radio-immuno-assay (RIA)
A Serono Diagnistics S A.(Coinsins, Svájc) cég által gyártott RIA-kit használati utasítását pontosan követjük.
A kalibrációs görbe 0,2 ng/ml-tól 25 ng/ml-ig mutatja az angiotenzin I koncentrációját, A plazma bázis-angiotenzin-tartalmát minden mérési értékből levonjuk A plazma renin-aktivitását (PRA) ng Ang I/ml.óra egységben adjuk meg. A vizsgálni kívánt vegyület jelenlétében kapott PRA-értéket az inhibitor nélkül mért értékre (100%) vonatkoztatjuk és %-os maradék aktivitásként adjuk meg. A %-os maradék aktivitást az ordinátára, a vegyület koncentrációját a logaritmikus léptékű abszcisszára felvive olyan diagramot kapunk, amelyből a vegyület IC50-értéke leolvasható. Az itt leírt vegyületek az in vitro tesztben mintegy ΙΟ'5 - 10'10 mól/1 koncentrációban mutatnak gátlóaktivitást.
Tisztított emberi veserenin gátlása
Az alábbi összetételű assay eiegyben angioteinzin ϊ-et szabadítunkfel (konc.mól/1-ben)
3,75 nmól renm-szubsztrátum (Asp-Arg-Val-IyrIle-His-Pro-Phe-His-Leu-Val-Ile-His-Asn; gyártja: BachemAG, BUbendorf, Svájc),
0,24 mg szarvasmarha szérumahibin (Sigma No. A7638),
1,6 mmól EDTA, ,
0,09 mól foszfátpuffer pH 7,5
I mmól fenilmetilszulfoniifliiorid (GenapolRPF 10 detergens, gyártja: Calbiochem. GmBH Frankfurt, NSZK) és kb. 3-5 ng angiotenzin 1/ml.óra mennyiségű termeléséhez elegendő emberi veserenin (Calbiochem. GmbH, Frankfurt, NSZK). Az elegy össztérfogata
1,2 ml volt. A vizsgálni kívánt vegyületeket dimetüszulfoxidos oldat alakjában adagoltuk, 1 tf% végső koncentrációig. Az elegyet 0 ’C-on homogenizáltuk, és azonnal a renin adagolása után mintát vettünk az angiotenzin kiindulási immunreaktivitásának meghatározására. Utána az elegyet 2 órán át 37 ’C-on inkubáltuk, A 40., 80. és 120. perc után 250 jil térfogatú mintát vettünk, amelyekben a reakciót 96 ’C-ra törtér nő 2 perces melegítéssel félbeszakítottuk.
Előállítási példa IC50(hM) emberi veserenin emberi plazmarenin
1. | 4,4 | 65 |
2. | 4,4 | 20 |
3. | 2,2 | 28 |
4. | 10 | 44 |
6. | 15 | 270 |
7. | 19 | 45 |
9. | 4,6 | 30 |
10. | 2,9 | 28 |
12. | 50 | 400 |
13. | 380 | 550 |
15. | 57 | 450 |
16 | 30 | 70 |
19. | 1,8 | 1,2 |
HU 205770 Β
Előállítási példa IC50 (nM)
emberi veserenin | emberi plazmarenin | |
20. | 2,9 | 0,85 |
23. | 7,8 | 13 |
24. | 4,5 | 4,8 |
Renin-gátlőksóban szegény állatokban vérnyomáscsökkentést váltanak ki. Tekintettel arra, hogy a humán renin egyéb fajok renin jétől különbözik, az in vivő kísérletekhez főemlősöket vontunk be (marmozetek, rézusz-majmok). Ezeknek a reninje és a humán renin szekvenciában messzemenően egyezik. Furoszemid intravénás beadásával endogén renin-kibocsátást inkubáltunk, utána a vizsgálni kívánt vegyületeket folyamatos infúzióval adagoltuk, közben a vérnyomást ésa szívfrekvenciáját mérve. A találmány szerint előállítottvegyületekmintegy 0,1...5mg/kg (i.v.) dózistartományban hatásosak. Az ® általános képletű vegyületek vérnyomáscsökkentő gyógyszerkészítmények hatóanyagaként, valamint szívelégtelenség kezelésébenhasználhatókfel.
AHEV-proteáz önmagát vágja ki autokatalitikusan aGAG-POL-polipeptidből,utána a p55 előpeptidet a pl7, p24 és pl4 core-antigénekké hasítja. Ezért a HIV-proteáz esszenciális enzim, amelynek gátlása a vírus életciklusátmegszakítja,szaporodását megszünteti.
Biológiai kísérletek azt mutatták, hogy a találmány szerint előállított vegyüíetek enzimgátló hatással rendelkeznek és vírus eredetű enzimeket, így a HlV-proíeázt is gátolják. Ez főleg a HÍV okozta megbetegedések megelőzése és kezelése szempontjából fontos. Az alkalmazott in vitro tesztekben az (I) általános képletű vegyületekmintegy ΙΟ4-10*8 mól/l koncentrációban mutattakgátló hatást.
A találmány az (I) általános képletű vegyületeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására is kiterjed. Akészítmények az (E) általános képletű vegyület hatásos dózisát, valamint a gyógyszergyártásban általánosan alkalmazott hordozó és egyéb segédanyagot tartalmazzák. Az alkalmazás intranazálisan, intravénásán, szubkután, perorálisan történhet. A dózis a melegvérű fajától, a testtömegtől, életkortól és az alkalmazott módtól függ. A találmány szerint a gyógyszerkészítményeket önmagukban ismert oldásí, keverési, granulálási vagy egyéb eljárásokkal állítjuk elő.
Orális alkalmazásra szánt készítmények előállítására a hatóanyagot összekeverjük a szokásos hordozóanyagokkal, stabilizátorokkal vagy közömbös hígítószerekkel, majd alkalmas adagolási formában (tabletta, drazsé, kapszulák, vizes, alkoholos vagy olajos szuszpenziók vagy vizes, alkoholos vagy olajos oldatok) kiszereljük. Közömbös hordozóként például gumi arabikum, magnézia, magnézium-karbonát, káliumfoszfát, tejcukor, glükóz, magnézium-sztearil-fumarát vagy keményítő, különösen kukoricakeményítő kerülhet alkalmazásra. Száraz vagy nedves granulálási végezhetünk. Olajos hordozóanyagként például növényi és állati eredetű olajok, így napraforgóolaj vagy csukamájolaj jöhet számításba.
Szubkután vagy intravénás alkalmazás céljára az aktív anyagot vagy fiziológiailag elviselhető sóját feloldjuk, szuszpendáljuk, emulgeáljuk, kívánt esetben a szokásos segédanyagokkal (oldódást elősegítő anyagokkal, emulgeátorokkal, egyéb segédanyagokkal) együtt. Oldószerként péládul az alábbiakat alkalmazhatjuk: víz, fiziológiás konyhasóoldat vagy alkoholok, például etanol, propanol vagy glicerin, továbbá cukoroldat, így glükóz- vagy mannitoldat, vagy a felsoroltak elegyei.
ACC 4-amino-ciklohexil-karbonil-csoport
Boc terc-butoxikarbonil-csoport
BuLi n-butil-lítium
DCC diciklohexil-karbodiimid
DCIDesorption Chemical Ionisation
DNP 2,4-dinitro-fenii-csoport
DME dimetoxi-etán
DMF dimetil-formamid
EE etil-acetát
EIElectronlmpact
FAB Fást atom bombardment
HOBt 1-hidroxi-benzotirazol
M molekuka csúcs
MS tömegspektrum
MTBE metil-terc-butil-éter
NEMN-etil-morfolin
N-PropA n-propil-foszfonsavanhidrid
THF tetrahidrofurán.
Az aminosavak jelölésére alkalmazott egyéb rövidítések megfelelnek a peptidkémiában szokásos háromkötésű kódnak (Europ. J. Biochem. 138,9-37 /1984/). Ha másként nem adtuk meg, mindig az L-konfigurációjú savról van szó.
Az alkalmazott futtató elegyek rövidítései az alábbiak:
LM1 CH2-C12/CH3OH20:1
LM2CH2-C12/CH3OH9:1
LM3 CH2C12/CH3OH 12:1
LM4 CH2Cl2/CH3OH/tömény ammónia 10:1:0,1
LM5 ciklohexán/etil-acetát9:l
LM6 n-hexán/etil-acetát 2:1
Az alábbi példákkal a találmányt közelebbről ismertetjük, a találmányt azonban nem korlátozzuk a példákra.
1. példa
N-(N-terc-butoxikarbonil-cisz-4-amino-ciklohexí l-karbonil)-L-feniIalanin-L-norvalin-[lS-ciklohexil metil-2S-hidroxi-5-(2-piridil(]-pentilamid
235 mg N-(N-terc-butoxikarbonil-cisz-4-aminociklohexil-karbonil)-L-fenilalanin 3 ml dimetil-formamiddal készített oldatához az alábbiakat adagoljuk: 98 mg HOBt, 130 mg DCC és 0,08 ml NEM. Az oldathoz 230 mg L-norvalin-[(lS-cikIohexilmetil-2Shidroxi-5-(2-piridil)]-pentilamid 3 ml dimetilformamiddal készített oldatát adjuk, és az elegyet szobahőmérsékletne egy éjszakán át keverjük. A dimetil-for4
HU 205770 Β mamidot nagyvákuumban ledesztilláljuk, a megmaradt oldatot etil-acetáttal hígítjuk, a kivált karbamidot kiszűrjük és az oldatot telített nátrium-hidrogénkarbonát-oldattal, majd telített konyhasó-oldattal kétszer-kétszer mossuk. A szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáttal szárítjuk és vákuumban betöményítjük.
A nyers terméket oszlopkormatográfiásan (kovagél, LM1) tisztítjuk. 315 mg cím szerinti terméket kapunk, amely 100-103 °C-on olvad.
MS (FAB) 748 (M+l)
a) N-(N-terc-butoxikarbonil-cisz-4-amino-ciklohexil-karbonil)-L-fenilalanin
5,5 g N-(N-terc-butoxikarbonil-cisz-4-amino-cÍklohexilkarbonil)-L-fenilalanin-benzilészter 230 ml etanoUal készített oldatát 1 g szénhordozós palládium katalizátor jelenlétében légköri nyomáson hidrogénezzük. A reakció befejeztével a katalizátort kiszűrjük és az oldószert ledesztilláljuk. n-Heptán/etil-acetát elegyéből végzett átkristályosítás után 4,1 g színtelen terméket kapunk, amely bomlás közben 160— 161 °C-on olvad.
MS (DÓ) 391 (M+l)
b) N-(N-terc-butocikarbonil-cisz-4-amino-ciklohexilkarbonil)-L-fenilalanin-benzilészter
6,0 g N-terc-butoxikarbonil-cisz-l,4-amino-ciklohexánkarbonsav és 6,3 g L-fenilalanin-benzilészter 75 ml dimetilformamiddal készített oldatához 0 ’C-on 24 ml n-propil-PA-t és 15,7 ml NME-t adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten egy éjszakán át reagáltatjuk, Az oldatot diklór-metánnal hígítjuk, félig telített NaHCO3-oldattal, 10%-os citromsa voldattal, majd vízzel mossuk, vízmentes magnézium-szulfáttal szárítjuk és vákuumban bepároljuk. Flash kromatográfiás tisztítás után 5,7 g tiszta terméket kapunk.
[ajjj: -14,6° (c=1,1, metanol)
2, példa
N-(cisz-4-amino-ciklohexilkarbonÍl)-L-fenilalanl n-L-norvalin-[lS-ciklohexil-metil-2S-hidroxi-5-(2píridil)]-pentilamid
Az 1. példa szerinti vegyület 77,7 mg-jának 2 ml diklórmetánnal készített oldatához 0 ’C-on nitrogéngáz légkör alatt 2 ml trifluor-ecetsavat adunk. 30 perc elteltével az oldatot betöményítjük, a maradékot etil-acetátban oldjuk és az oldatot telített NaHC03oldaítal, majd konyhasó-oldattal kétszer-kétszer mossuk. Oszlopkromatográfiás tisztítás (kovagél, LM1) után 24,7 mg cím szerinti terméket kapunk.
MS (FAB) 648 (M+l)
3. példa
N-(N-terc-butoxikarbonil-transz-amino-ciklohexil-karbonil)-L-fenÍlalanín-L-norvalin-[ 1 S-cildohexilmetil-2S-hidroxi-5-(2-piridil)]-pentilamíd
Az 1. példa szerint járunk el N-(N-terc-butoxikarbonil-transz-4-amino-ciklohexilkarbonil)-L-fenilala nint és L-norvalin-[lS-ciklohexilmetil-2S-hidroxi-5(2-piridil)]>pentílamidot reagáltatva. 270 mg cím szerinti terméket kapunk, amely 219-220 ’C-on olvad.
MS (FAB) 748 (M+l)
a) N-(N-terc-butoxikarbonil-transz-4-amino-ciklohexilkarbonil)-L-fenilalanin
4,45 g N-(N-terc-butoxikarbonil-transz-aminociklohexilkarbonil)-L-fenilalanin-benzilészter 200 ml etanollal készített oldatát 900 mg szénhordozós palládium katalizátor jelenlétében légköri nyomáson hidrogénezzük. A reakció befejeztével a katalizátort kiszűrjük és az oldószert ledesztilláljuk Átkristályosítás után 2,67 g tiszta terméket kapunk, amely 160 ’C felett bomlás közben olvad.
MS(DCI)391 (M+l)
b) N-(N-terc-butoxikarbonil-transz-4-amino-cÍldohexilkarbonil)-L-fenilalanin-benzilészter g N-terc-butoxikarbonil-transz-4-amino-ciklohexilkarbonsav és 3,2 g L-fenilalanin-benzilészter 40 ml dimetilformamiddal készített oldatához 0 ’C-on
7,85 mlN-etil-morfolint, eztkövetően 12mln-propilfoszfonsavanhidridet adunk. Az elegyet szobahőmérsékleten egy éjszakán át keverjük, utána 200 ml etilacetáttal hígítjuk és vízzel, 10%-os citromsav-oldattal, telített NaHCO3-oldattal és telített konyhasóoldattal kétszer-kétszer mossuk A szerves fázist Vízmentes magnézium-szulfáttal szárítjuk és vákuumban oldószermentesítjük. A nyers terméket dietil-éterrel eldörzsöljük, a kivált kristályokat leszívatjuk és szárítjuk Op.: 176-177’C
MS(DCI)481 (M+l)
4. példa
N-(transz-amino-ciklohexilkarbonil)-L-fenilala-n in-L-norvalin-[lS-ciklohexil-metil-2H-hidroxi-5-(2
-piridil)j-pentilamid
A 2. példában leírtak szerint állítjuk elő a cím szerinti vegyületet a 3. példa szerinti termékből.
Hozam kromatográfiás tisztítás (kovasavgél,LM2) után 27 mg MS(FAB) 648 (M+l), Rf 0,17 (CH2C12/Metanol 8:2)
5. példa
N-(N-terc-butoxikarbonil-transz-4-amino-ciklohexil-karbonil)-L-fenilalanin-N(im)-tritil-L-hiszti-d in-[lS-dklohexil-metÍl-2S-hidroxi-5-(2-piridil)p pentilamid
A 3a) példa szerinti fenilalanin-származékból és FMOC-His(Trt)-(lS-ciklohexilmetíl-2S-hidroxi-5(2-piridil)j-pentilamidból állítjuk elő a cím szerinti vegyületet az 1. példában leírt eljárással.
Hozam kromatográfiás tisztítás (kovasavgél, LM1) után 0,4 g.
MS (FAB) 1028 (M+l), 1934 (M+7) Rf 0,5 (toluol/metanol 8:1)
6. példa
N-(N-terc-butoxikarbonil-transz-4-amino-ciklohexil-karbonil)-L-fenilalanin-L-hisztidin-[lS-ciklo hexil-metil-2S-hidroxi-5-(2~piridÍl))-pentilamid mg 5. példa szerinti terméket feloldunk 5 ml 90%-os ecetsavban, és az oldatot 2 órán át 60 ’C-on tartjuk. Utána a pH-t nátrium-karbonáttal 8-ra állít5
HU 205770 Β juk, és az oldatot etilacetáttal háromszor extraháljuk. Aszerves fázist telített NaHCO3-oldattal, majd telített konyhasó-oldattal kétszer-kétszer mossuk, vízmentes magnézium-szulfáttal szárítjuk és vákuumban betömnyítjük. Kromatográfiás tisztítás (kovasavgél, LMl)után 16 mg tiszta terméket kapunk.
MS (FAB)786 (M+l), bomlás 155 Cfelett
7. példa
N-(transz-4-amino-ciklobexil-karbonil)-L-feniIa-Ianil-L-hisztidin-[lS-ciklohexil-metil-2S-hidroxi-5
-(2-piridil)]-pentilamid
300 mg 5. példa szerinti vegyület, 5 ml ecetsav és 0,25 ml víz elegyét 15 percen át 0 °C-on, majd 2 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Az oldatot vákuumban betöményítjük, NaHCO3-oldattal meglúgosítjuk és etil-acetáttal extrabáljuk. A szerves fázist vákuumban betöményítjük, a maradékot kromatografáljuk (kovasavgél, LM2).
MS (FAB) 686 (M+l), op. 114-116 ’C.
8. példa
N-(N-terc-butoxikarbonil-cisz-4-amino-cikIohexiI-karboníl)-L-fenilalanin-N(im)-tritü-L-bísztidin[lS-cikíohexiImetil-2S-hidroxi-5-(2-plridil)]-pentila mid
Az la) példa szerinti vegyületből és FMOCHfe(Trt)-[lS-cíkIohexilmetil-2S-hídroxi-5-(2-piridil) l-pentilamidból állítjuk elő a cím. szerinti vegyületet az
I. példában leírt eljárással. Kromatográfiás tisztítás (kovasavgél, LM1) után 0,5 g cím szerinti terméket kapunk.
MS (FAB) 1028 (M+l), 1034 (M+7), Rf 0,26 (LM1)
9. példa
N-(N-terc-butoxíkarboníl-císz-4-amino-cikIohexil-karbonil)-L-fenilalanin-L-hlsztidin-[lS-ciklohexiI-metiI-2S-hídroxí-5-(2-píridil)]-pentilamid
A 8. példa szerinti termékből állítjuk elő a cím szerinti vegyületet a 6. példában leírt eljárással. Hozam: 61 mg, op.: 127-130 ’C, Rf 0,21 (LM2)
MS (FAB)786 (M+l)
10. példa
N-(cisz-4-ammo-ciklobexíl-karbonil)-L-fenilalanin-L-hisztídin-[lS-cikIohexil-metll-2S-hidroxi-5(2-pírídil)]-pentilamid
A 8. példa szerinti termékből állítjuk elő a cím szerinti vegyületet a 7. példában leírt eljárással. Hozam: 180 mg, op.: 177 ’C, bomlás közben
MS (FAB) 686 (M+l)
11. példa
N-(N-terc-butoxxkarbonll-transz-4-ammo-ciklohexil-karbonil)-L-tirozin(O-metil)-N(im)-tritíl-L-hi sztidih-[lS-ciklohexü-metil-2S-hidroxi-5-(2-piridil) j-pentilamid
N-(N-terc-butoxikarbonil-transz-4-amino-ciklohexiI-karbonll)-L-tirozin(metil)-bőI és L-Hjs(tritil)[lS-cÍkIohexilmetll-2S-hidroxi-5-(2-piridil)]-pentiIa midből az 1. példában leírt eljárással állítjuk élő a cím szerinti vegyületet.
Rf 0,54 (toluol/etanol 8:2)
MS (FAB) 1058 (M+l)
12. példa
N-(N-terc-butoxikarbonil-transz-4~amino-ciklohexil-karbonil)-L-tirozin(0-metil)-hisztidin-[lS-cik lohexil-metil-2S-bidroxi-5-(2-piridil)]-pentilamid
All. példa szerinti termékből állítjuk élő a címszerinti vegyületet a 6. példában leírt eljárással.
180 ’C-tól felfelé bomlás, Rf 0,2 (toluol/etanol 8:2)
MS (FAB) 816 (M+l)
13. példa
N-(transz-4-amino-ciklohexil-karboníl)-L-tirozan (O-metÍl)-L-hisztidín-[lS-ciklobexil-metil-2-S-hidroxi-5-(2-piridiI)]-pentilamid
All. példa szerinti termékből állítjuk eló'acím szerinti vegyületet a 7. példában leírt eljárással.
MS (FAB) 716 (M+l)
14. példa
N-(N-terc-butoxikarbonil-cisz-4-amino-ciklohexil-karbonil)-L-tirozin(0-metiI)-N(im)-tritií-L-hisztidÍn-[lS-ciklohexil-metil-2S-bidroxí-5-(2-piridil)]pentilamid
N-(N-terc-butoxikarbonií-cisz-4-amino-ciklohexi l-karbonil)-L-tirozin(0-metil)-ből és L-EKs(tritll)[lS-clklohexilmetll-2S-hidroxi-5-(2-piridll)]-pentna midből az 1. példábanleírt eljárással állítjuk elő a cím szerinti vegyületet
RfO,75(LM2)
MS (FAB) 1058 (M+l)
15. példa
N-(N-terc-butoxikarboniI-cisz-4-amíno-ciklohexi l-karbonn)-L-tirozin(0-metiI)-L-hisztidín-[rS-cikIo hexil-metü-2S-bidroxi-5-(2-piridil)3-pentiIamid
A14. példa szerinti vegyületből állítjuk elő a cím szerinti terméket a 6. példában leírtak szerint.
Rf0,80(LM4)
MS (FAB) 816 (M+l)
16. példa
N-(cisz-4-amiao-ciklohexiI-karboniI)-L-tirozin(O
-metil)-L-hisztidin-[lS-ciklohexil-w.etü-2-S-hidroxi
-5-(2-piridü)]-pentilamid
A 14. példa szerinti vegyületből állítjuk élő a cím szerinti terméket a 7.példában leírtak szerint.
Rf0,50(LM4)
MS (FAB) 716 (M+l)
77. példa K
N-[N-(N-cisz-4-terc-butoxikarbonil-amino-ciklo hexil-karbonü-fenilalanü)-bisztidiniI]-2-(5S-amino6-ciklohexil-3S,4R-dihídiroxi-n-hexil)-piridin mg 17a) példa szerinti vegyület, 40mgtíofenolés 2 ml aeetonitril elegyét 2 órán át keverjük.Betoményítés után a terméket kovasavgélen (LM4) kromatogra6
HU 205770 Β faljuk. 45 mg amorf port kapunk.
MS (FAB) m802 (M+l)
a) Boc-cisz-4-amúio-ciklohexil-karbonil-Phe-His(
DNP)-2-(5-amino-6-ciklohexil-3S,4R-dihidroxin-hexil)-piridm mg Boc-His(DNP)-(3S,4R-5S)-2-(5-amino-6ciklohexil-3,4-dihidroxi-hexil)-piridin 5 ml sósavas dimetoxi-etánnal készített elegyét 2 órán át keverjük. A betöményítés után kapott nyerstermék, 50 mg N(N-terc-butoxikarbonil-cÍsz-4-amino-ciklohexil-kar bonil)-L-fenilalanin, 120 mg DCC és 80 mg HOBt 3 ml dimetil-formamiddal készített oldatának pH-értékét N-etil-morfolinnal 9-re állítjuk. Az oldatot 16 órán át keverjük, szűrjük, a szűrletet etil-acetáttal hígítjuk és 3%-os NaHCOj-oldattal, vízzel, majd telített konyasóoldattal mossuk, utána vízmentes magnézium-szulfáttal szárítjuk, betöményítjük, és a nyers terméket kovagélen (LM3) tisztítjuk. 60 mg cím szerinti vegyületetkapunk sárga hab alakjában.
MS (FÁM) 968 (M+l)
b)
Boc-His(DNP)-(3S,4R,5S)-2-(5-amino-6-ciklohexil-3,4-dihidroxi-hexil)-piridin
A 17c) példa szerint kapott (3S,4R,5S)-izomer 0,5 mmól-ját sósavgázzal telített dimetoxi-etán 5 miében 2 órán át keverjük. Vákuumban végzett betöményítés után a maradékot 3 ml vízmentes dimetil-formamidban oldjuk, és Boc-His(DNP)-OH, diciklohexilkarbodiimid és HOBt 0,5-0,5 mólját adjuk az oldathoz. Az oldat pH-értékét N-etil-morfolinnal 9-re állítjuk, és az elegyet 24 órán át keverjük. Az elegyet szűrjük, a szűrletet etil-acetáttal hígítjuk és 3%-os NaHOGj-oldattal mossuk. Magnézium-szulfátos szárítás után az oldatot betöményítjük, és a maradékot kromatográfiásan (kovasavgél, LM1) tisztítjuk. Sárga gyanta alakjában kapjuk a cím szerinti vegyületet.
MS (FAB) 696 (M+l)
c) 2-[3S,4R,5S)-5-terc-butoxikarbonil-ammo-3,4-di hidroxi-6-ciklohexiI-n-hexilj-piridin mg(l mmól) 2-pikolin 10 ml tetrahidrofuránnal készített oldatához -78 °C-on 1,4 ml (1 mmól) n-butillítiumot adunk. Amikor az elegy szobahőmérsékletre felengedett, 30 percen át keverjük, majd -40 ’C-ra hűtjük. Az elegyhez 1 mmól (2RS,3R,4S)-3-terc-butil-dimetU-szÍliloxi-4-terc-butoxikarbonil-amino-5ciklohexil-l,2-oxopentán (189 203 sz. európai szabadalmi bejelentés 6. példájából ismert) 5 ml tetrahidrofuránnal készített oldatát adjuk. Az elegyet szobahőmérsékleten 10 órán át állni hagyjuk, majd vízzel hígítjuk és metíl-terc-butil-éterrel extraháljuk. A 0,4 g nyersterméket tetrahidrofuránban oldjuk, 5 ml 1 mólos tetrahidrofurános tetrabutil-ammónium-fluoridoldatot adunk hozzá, és az elegyet 0 ’C-on 1 órán át keverjük.
Az elegyet vízzel hígítjuk, etil-acetáttal extraháljuk, így
0,15g(3S,4R,5S)-izomert [MS(FAB) 391 (M+l)]és 0,12 g (3S,4S,5S)-izomert [MS (FAB) 391 (M+l)] kapunk.
18. példa cisz-4-amino-ciklohexil-karbonil-L-Phe-L-His[(lS-cik]o-hexilmetil-2R,3S-dihidroxi-5-(2-piridil)]
-n-pentilamid-trisz-trifluoracetát
A17. példa szerinti vegyület 25 mg-ját 1 ml trifluorecetsav és 1 ml diklór-metán elegyében 2 órán át kever jük. Az elegyet betöményítjük, a maradékot vízben oldjuk és az oldatot liofilizáljuk. 20 mg cím szerinti terméket kapunk színtelen por alakjában.
MS (FAB) 702 (M+l)
19. példa
Boc-transz-4-amino-ciklohexil-karbonil-L-Phe-L -His-[ 1 S-ciklohexil-metil-2R,3S-dihidroxi-5-(2-piri dil)]-n-pentilamid
A17. példa szerint eljárva állítjuk elő a cím szerinti terméket a 19a) példa szerinti vegyületből. Hozam:
79,5 mg.
Rf0,19(LM2)
MS (FAB) 802 (M+l)
a) Boc-transz-4-amÍno-ciklohexil-karbonií-L-Phe-L
-His(DNP)-[lS-ciklohexü-metil-2R,3S-dihidroxi
-5-(2-piridil)]-n-pentilamid
A 17a) példa szerint eljárva állítjuk elő a cím szerinti terméket a 3a) és 19b) példa szerinti vegyületből.
Rf0,40(LM2) .
MS (FAB) 968 (M+l)
b) H-His(DNP)-(3S,4R,5S)-2-(5-amino-6-ciklohexil
-3,4-dihidroxi-n-hexil)-piridin-hídroklorid
A 17b) példa szerinti vegyület 400 mg-ját 10 ml sósavgázzal telített dimetoxi-etánban 2 órán át keverjük.
Betöményítés után a maradékot kétszer toluolban felvesszük, újból betöményítjük. Sárga habként kapjuk a cím szerinti vegyületet.
MS (FÁM) (M+l)
20. példa transz-4-amino-ciklohexil-karbonil-L-Phe-L-His -[ 1 S-ciklohexil-metil-2R,3S-dihidroxi-5-(2-piridil)] -n-pentilamid
A18. példa szerint eljárva kapjuk meg a cím szerinti terméket a 19. példában leírt vegyületből. Hozam: 49 mg
MS (FAB) 702 (M+l)
21. példa
Boe-transz-4-amino-ciklohexü-karböniI-L-Tyr(0
-metil)-L-His-[lS-ciklohexil-metü-2R,3S-dihidroxi
-5-(2-piridiÍ)]-n-pentiIamíd
A17. példa szerint eljárva állítjuk elő a cún szerinti terméket a 21 a) példa szerinti vegyületből.
MS (FAB) 832 (M+l)
a) Boc-transz-4-amino-ciklohexil-karbonil-L-Tyr(0
-metil)-L-His(DNP)-[lS-ciklohexil-metil-2R,3SdihÍdroxÍ-5-(2-piridil)]-n-pentilamid
A 17a) példa szerinti eljárva állítjuk elő a cím szerinti terméket a 21a) és 19b) példa szerinti vegyületből.
MS (FAB) 998 (M+l)
HU 205770 Β
b) Boc-transz-4-amino-ciklohexil-karbonil-Tyr(OCH3 )-OH
0,05 mól Boc-transz-4-amino-cikIohexil-karbonilTyr(OCH3)-OCH3 250 ml dimetoxi-etánnal készített oldatához ekvimoláris mennyiségű In nátrium-hdiroxid-oldatot adunk és az elegyet 5 órán át keverjük.
Ezt követően az oldatot betöményítjük, a maradékotvízben oldjuk, az oldatot kálium-hidrogén-szulfáttal pH4-resavanyítjuk és etil-acetáttal extraháljuk. A nyers terméket n-heptán és etil-acetáttal extraháljuk. Anyers terméket n-heptán és etil-acetát elegyéből átkristályosítjuk. Fehér por alakjában kapjuk a cím szerinti terméket, amely 181 ’C-on olvad. Rf 0,20 (toluol/etanol8:2)
MS (DCI) 421 (M+l).
c) Boc-transz-4-ammQ-ciklohexiI-karbonil-Tyr(OCH3 )-OCH3
0,1 mól Boc-transz-4-amino-cikIohexiI-karbonilOHésO,l mólL-tirozin(OCH3)-metilészter 500 ml dímetil-formamiddal készített oldatához 0 ’C-on nitrogéngáz légkör alatt 100 ml 50%-os diklór-metános nPropPA-oIdatot és 0,5 mól trietil-amint adunk. Az oldatot egy éjszakán állni hagyjuk. A vékonyréteg-kromatográfiával ellenőrzött reakció befejeztével az oldószert nagyvákuumban ledesztilláljuk, és a maradékot etil-acetátbanfelvesszük. A szerves fázist 10%-os citromsav-oldattal, vízzel, félig telített NaHC03-oIdattal, majd telített konyhasóoldattal kétszer-kétszer extraháljuk, majd vízmentes magnézium-szulfáttal szárítjuk, vákuumban betöményítjük, és a maradékot kromatografáljuk (kovasavgél, LM5).
Op.: 150-155’C
MS (DCI) 435 (M+l)
22. példa transz-4-amino-ciklohexil-karbonil-L-Tyr(O-metÍI)-L-His-QlS-cikIohexii-metÍl-2R,3S-dÍhidroxi-5(2-píridil)-n-pentilamid
A 18. példában leírtak szerint a 21. példa szerinti vegyületből állítjuk elő a cím szerinti terméket.
MS(FÁB)732(M+1)
23. példa
Boc-cisz-4-amíno-ciklohexiI-karbonil-L-Tyr(0metil)-L-His-[lS-cikIohexiI-metil-2R,3S-dihidroxí5-(2-piridil)]-n-pentiIamid
A17. példában leírtak szerint a 23a) példa szerinti vegyületből állítjuk elő a cím szerinti terméket.
MS (FAB) 832 (M+l)
a) Boc-cisz-4-amino-ciklohexiI-karbonil-L-Tyr(0metil)-L-His(DNP)-[ls-CIKLOHEXIL-2r,3S-dihidroci-5-(2-piridil)]-n-pentilamid
A 17a) példában leírtak szerint a 23b) és 19b) példa szerinti vegyületekből állítjuk elő a cím szerinti terméket.
MS (FAB) 998 (M+l)
b) Boc-cisz-4-amino-cikIohexil-karbonil-Tyr(OCH3)
-OH
A 21b) példa szerint eljárva állítjuk elő a cím szerinti terméket. [a]25D=18,6’ (c = 1, metanol)
c) Boc-cisz-ACC-Tyr(OCH3)-metilészter
A 21c) példa szerint állítjuk elő a cím szerinti terméket
MS (DCI) 435 (M+l)
24. példa cisz-4-amino-cildohexil-karbonil-L-Tyr(O-metil)
-L-His-[lS-ciklohexil-metil-2R,3S-dihidroxi-5-(2piridil)]-n-pentilamid
A18. példában leírtak szerint a 23) példa szerinti vegyületből állítjuk elő a cím szerinti terméket.
MS (FAB) 732 (M+l),Rf 0,56 (LM4) . 25. példa
Boc-cisz-4-amino-cfldohexil-karbonil-L-Phe-LHis-[lS-ciklohexil-metil-2S-hidroxi-5-(N-propil-2imidazolÍl)j-pentil-amid
A17. példában leírtak szerint a 25a) példa szerinti vegyületből állítjuk elő a cím szerinti terméket.
MS (FAB) 817 (M+l)
a) Boc-cisz-4-amino-ciklohexil-karbonil-Phe-His(
DNP)-[lS-ciklohexil-metil-2S-hidroxi-5-(N-propi l-2-imidazoíiI)]-pentiIamid
Ab) pont szerinti vegyűlet 60 mg-jának 4 ml, sósavgázzal telített dimetoxi-etánnal készített oldatát 2 órán át keverjük, majd vákuumban betöményítjük, A maradékot 3 ml dimetil-formamidban oldjuk, és 44 mg Boc-bisz-4-ammo-ciklohexil-karbonil-pHeOH-t, 0,11 mmól DCC-t és 0,11 mmól HOBt-t adunk hozzá. Az oldat pH-értékét N-etil-morf olinnal 9-reállítjuk. Az elegyet 24 órán át keverjük, etil-acetáttal hígítjuk, és 3%-os nátriumhidroxid-oldattal, vízzel, majd telített konyyhasóoldattal kétszer-kétszer mossuk. A szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáttal szárítjuk, majd betöményítjük, kovasavgélen kromatografáljuk. Sárga gyanta alakjában kapjuk a cím szerinti vegyületet.
MS (FAB) 983 (M+l)
b) Boc-His(DNP)-[lS-ciklohexil-metil-2S-hidroxí-5(N -propil-2-imidazolil)]-pentilamid
100 mg c) pont szerinti vegyűlet 5 ml telített sósavas dimetoxi-etánnal készített oldatát 2 órán át keverjük, majd vákuumban betöményítjük. A maradékot 3 ml vízmentes dimetilformamdiban oldjuk. 105 mgBocHis(DNP)-OH, 0,3 mmól DCC és O,3 mmól HOBt adagolása után az oldat pH-értékét N-etil-morf olinnal 9re állítjuk, és az elegyet 24 órán át keverjük. Szűrés után a szűrletet etil-acetáttal hígítjuk és 3%-os nátrium-hidroxid-oldattal, vízzel, majd telített konyhasóoldattal kétszer-kétszer mossuk. A vízmentes magnéziumszulfáttal szárított oldatot betöményítjük és kovasavgélen kromatografáljuk. A cím szerinti vegyületet sárga gyanta.
MS (FAB) 711 (M+l)
c) 3-Boc-4S-ciklohexil-metil-2,2-dimetil-5-[3-(2-N
-propil-imidazolil)-propil]-oxazolidin
500 mgd) pont szerinti vegyűlet 5 ml vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatához -60 ’C-on argon légkör alatt 1,9 ml n-hexános, 1,5 mólos n-butil-lítium-oldatot adunk. 15 perc elteltével 500 mg e) pont
HU 205770 Β szerinti vegyület 5 mi vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatát adagoljuk. Az elegyet 1 órán át 60 °C-on tartjuk, majd 10 ml telített NaHCO3-oldatot adunk hozzá. Az elegyet hagyjuk szobahőmérsékletre melegedni, utána etil-acetáttal háromszor extraháljuk, vízmentes nátrium-szulfáttal szárítjuk, majd betöményítjük. A terméket kovagélen kromatografáljuk etilacetáttal.
Rf 0,3 (etil-acetát); MS (FAB) 408 (M+l)
d) 10 g 2-metil-imidazol 40 ml n-propil-bromiddal készített elegyét 2 órán keresztül forraljuk, majd 150 ml 5%-os NaHS04-oldatba öntjük és etil-acetáttal háromszor extraháljuk. A szerves fázist vízmentes nátrium-szulfáttal szárítjuk, majd betöményítjük, A maradékot éterben oldjuk, az oldatból a fel nem oldott kiindulási anyagot kiszűrjük. Színtelen olaj alakjában kapjuk a cím szerinti terméket.
Rf 0,2(etil-acetát/metanol 10:1)
e) 3-Boc-cíklohexil-mtiI-2,2-dimetiI-5-(2-bróm-etii) -oxazolidin
690 mg 3-Boc-lS-ciklohexil-metil-2,2-dimetil-5(2-hídroxi-etü)-oxazolidin, 2,6 g trifenil-foszfin és
1,6 gpiridinium-bromid 15 ml diklór-metánnal készített elegyéhez argon légkör alatt 20 ’C-on 1,6 ml azodikarbonsav-dietüésztert csepegtetünk. Az elegyet szobahőmérsékleten 16 órán át keverjük, utána vizet adunk hozzá, és az elegyet 100 ml diklór-metánnal hígítjuk. A szerves fázist telített 100 ml diklór-metánnal hígítjuk. A szerves fázist telített NaHCO3-oldattal kétszer, konyhasó-oldattal egyszer mossuk, vízmentes nátrium-szulfáttal szárítjuk, majd betőményítjük. A maradékot kevés etil-acetátban oldjuk és az oldatot a trífenilfoszfin eltávolítása céljából szűrjük. A terméket kromatográfiásan tisztítjuk (kovasavgél, LM6)
RfÖ,3(LM6);mS404(M+l)
f) '3-Boc-cikÍohexiI-metil-2,2-dimetil-5-(2-hidroxiet il)-oxazolídin g Boc-ACHPA-OC2H5 (előállítás J. Med. CHem.
28,1779/1985/szerint), 500 mg p-toluolszulfonsav és
7,2 ml dimetoxipropán 160 ml toluollal készített elegyét argon légkör alatt 2 órán át 80 °C-on tartjuk. Betöményítés után a maradékot 2 g LíA1H4 200 ml tetrahidrofuránnal készített szuszpenziójához csepegtetjük. Az elegyet 2,5 órán át 0 ’C-on tartjuk, utána 100 ml 5%-os NaHSO4-oldattal hígítjuk és etil-acetáttal háromszor extraháljuk. Az egyesített szerves nátrium-szulfáttal szárítjuk, betőményítjük és a maradékot kovasavgélen kromatografáljuk (LM6).
Rf0,l (LM6);MS (00)342 (M+l)
26. példa cisz-4-amino-ciklohexil-karbonil-L-Phe-L-His[lS-ciklohexil-metil-2S-hidroxi-5-(N-propil-2-imidazolil)]-pentilamid
A18. példa szerint eljárva állítjuk elő a cím szerinti vegyületet a 25. példa szerinti vegyületből.
MS (FAB) 717 (M+l).
Claims (2)
1. Eljárás (Γ) általános képletű Vegyületek - az (I) általános képletben
Ra jelentése adott esetben terc-butoxikarbonilcsoporttal védett amino 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport,
A jelentése L-pHe vagy L-Tyr(O-metil)-Csoport,
B jelentése L-Nva vagy L-His,
R2 jelentése ciklohexilmetii-csoport,
R3 jelentése hidrogénatom Vagy hidroxiícsoport és
R4 jelentése (Π) általános képletű csoport, amelyben D jelentése aromás, egy vagy két nitrogénatomot tartalmazó, 5-7 tagú heterociklusos csoport és mértéke 1,2 vagy 3, és az R2 szubsztítuenst hordozó szénatom S-konfigurációjú, az OH-csoportot hordozó szénatom S- vagy R-konfigurációjú, és az R3 szubsztítuenst hordozó szénatom, amennyiben királis, S-konfigurációjú valamint fiziológiailag elviselhető sóik előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely, a terminálisán karboxiicsoportot tartalmazó fragmenst vagy ennek reakcióképes származékát megfelelő, szabad aminocsoportot hordozó másik fragmenssel kondenzáljuk, kívánt esetben a rewakcióképes csoportok védelmére bevezetett védőcsoportokat lehasíthatjuk és a kapott vegyületet kívánt fiziológiailag elviselhetősóvá alakítjuk,
2. Eljárás gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy egy, az 1. igénypont szerint előállított (I) általános képletű vegyületet - ahol Ra, A, B, R2, R3, R4 jelentése az 1, igénypont szerinti vagy fiziológiailag elviselhető sóját a gyógyszergyártásban szokásos hordozó és egyéb segédanyagokba összekeverjük és gyógyszerkészítménnyé alakítjuk.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE3913272A DE3913272A1 (de) | 1989-04-22 | 1989-04-22 | Dipeptid-derivate mit enzym-inhibitorischer wirkung |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU902505D0 HU902505D0 (en) | 1990-08-28 |
HUT54384A HUT54384A (en) | 1991-02-28 |
HU205770B true HU205770B (en) | 1992-06-29 |
Family
ID=6379220
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU902505A HU205770B (en) | 1989-04-22 | 1990-04-20 | Process for producing renin inhibiting dipeptide derivatives and pharmaceutical compositions comprising same |
Country Status (18)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0394853A1 (hu) |
JP (1) | JPH02295998A (hu) |
KR (1) | KR900016255A (hu) |
CN (1) | CN1047084A (hu) |
AU (1) | AU622015B2 (hu) |
CA (1) | CA2015070A1 (hu) |
CS (1) | CS197990A2 (hu) |
DE (1) | DE3913272A1 (hu) |
FI (1) | FI901957A0 (hu) |
HU (1) | HU205770B (hu) |
IL (1) | IL94144A0 (hu) |
MA (1) | MA21812A1 (hu) |
MX (1) | MX20405A (hu) |
NO (1) | NO901759L (hu) |
NZ (1) | NZ233391A (hu) |
PT (1) | PT93797A (hu) |
RU (1) | RU1836382C (hu) |
ZA (1) | ZA902995B (hu) |
Families Citing this family (17)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB8929070D0 (en) * | 1989-12-22 | 1990-02-28 | Fujisawa Pharmaceutical Co | Peptide compounds,processes for preparation thereof and pharmaceutical composition comprising the same |
TW209870B (hu) * | 1990-01-18 | 1993-07-21 | Pfizer | |
US6313094B1 (en) | 1990-12-11 | 2001-11-06 | Japan Energy Corporation | β-amino-α-hydroxycarboxylic acid derivatives and HIV protease inhibitors |
PL294866A1 (en) * | 1991-06-21 | 1993-05-31 | Hoechst Ag | Method of obtaining novel rennin redtarding heterocyclic compounds |
PL294870A1 (hu) * | 1991-06-21 | 1993-02-08 | Hoechst Ag | |
US5554728A (en) * | 1991-07-23 | 1996-09-10 | Nexstar Pharmaceuticals, Inc. | Lipid conjugates of therapeutic peptides and protease inhibitors |
US5271644A (en) * | 1991-08-29 | 1993-12-21 | Canadian Bank Note Company, Limited | Security device comprising optically variable data and method for making the same |
CA2130754C (en) * | 1992-03-11 | 2005-02-08 | Damian W. Grobelny | Amine derivatives of oxo- and hydroxy-substituted hydrocarbons |
US5888992A (en) * | 1992-03-11 | 1999-03-30 | Narhex Limited | Polar substituted hydrocarbons |
US6071895A (en) * | 1992-03-11 | 2000-06-06 | Narhex Limited | Polar-substituted hydrocarbons |
ATE253050T1 (de) | 1992-03-11 | 2003-11-15 | Narhex Ltd | Aminderivate von oxo- und hydroxy- substituierten kohlenwasserstoffen |
IL110898A0 (en) * | 1993-09-10 | 1994-11-28 | Narhex Australia Pty Ltd | Polar-substituted hydrocarbons |
US6222043B1 (en) | 1995-06-30 | 2001-04-24 | Japan Energy Corporation | Methods of preparing novel dipeptide compounds or pharmaceutically acceptable salts thereof |
CA2179935C (en) * | 1995-06-30 | 2010-09-07 | Ryohei Kato | Novel dipeptide compound or pharmaceutically acceptable salt thereof and medical use thereof |
CA2249747A1 (en) | 1996-12-27 | 1998-07-09 | Tsutomu Mimoto | Novel tripeptide compounds and anti-aids drugs |
CN105712935A (zh) * | 2014-12-04 | 2016-06-29 | 黄冈银河阿迪药业有限公司 | 1-丙基-2-甲基咪唑的制备方法 |
CN109187806A (zh) * | 2018-10-22 | 2019-01-11 | 嘉兴迈维代谢生物科技有限公司 | 一种液相色谱-质谱联用代谢组学检测通用质控方法 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4499079A (en) * | 1982-11-18 | 1985-02-12 | E. R. Squibb & Sons, Inc. | Carboxy and substituted carboxy alkanoyl and cycloalkanoyl peptides |
ZA87563B (en) * | 1986-02-03 | 1987-09-30 | Squibb & Sons Inc | N-heterocyclic alcohol renin inhibitors |
DE3627877A1 (de) * | 1986-07-30 | 1988-02-04 | Hoechst Ag | Renin-hemmende di- und tripeptide, verfahren zu deren herstellung, diese enthaltende mittel und ihre verwendung |
-
1989
- 1989-04-22 DE DE3913272A patent/DE3913272A1/de not_active Withdrawn
-
1990
- 1990-04-19 EP EP90107491A patent/EP0394853A1/de not_active Withdrawn
- 1990-04-19 PT PT93797A patent/PT93797A/pt not_active Application Discontinuation
- 1990-04-19 FI FI901957A patent/FI901957A0/fi not_active Application Discontinuation
- 1990-04-20 IL IL94144A patent/IL94144A0/xx unknown
- 1990-04-20 CS CS901979A patent/CS197990A2/cs unknown
- 1990-04-20 MX MX2040590A patent/MX20405A/es unknown
- 1990-04-20 NZ NZ233391A patent/NZ233391A/xx unknown
- 1990-04-20 CN CN90102265A patent/CN1047084A/zh active Pending
- 1990-04-20 ZA ZA902995A patent/ZA902995B/xx unknown
- 1990-04-20 NO NO90901759A patent/NO901759L/no unknown
- 1990-04-20 JP JP2103210A patent/JPH02295998A/ja active Pending
- 1990-04-20 RU SU904743684A patent/RU1836382C/ru active
- 1990-04-20 HU HU902505A patent/HU205770B/hu not_active IP Right Cessation
- 1990-04-20 MA MA22073A patent/MA21812A1/fr unknown
- 1990-04-20 CA CA002015070A patent/CA2015070A1/en not_active Abandoned
- 1990-04-21 KR KR1019900005615A patent/KR900016255A/ko not_active Application Discontinuation
- 1990-04-23 AU AU53716/90A patent/AU622015B2/en not_active Ceased
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
KR900016255A (ko) | 1990-11-13 |
IL94144A0 (en) | 1991-01-31 |
HUT54384A (en) | 1991-02-28 |
CN1047084A (zh) | 1990-11-21 |
MX20405A (es) | 1993-08-01 |
FI901957A0 (fi) | 1990-04-19 |
AU622015B2 (en) | 1992-03-26 |
DE3913272A1 (de) | 1990-10-25 |
CA2015070A1 (en) | 1990-10-22 |
NO901759D0 (no) | 1990-04-20 |
AU5371690A (en) | 1990-11-08 |
EP0394853A1 (de) | 1990-10-31 |
CS197990A2 (en) | 1991-08-13 |
MA21812A1 (fr) | 1990-12-31 |
ZA902995B (en) | 1990-12-28 |
JPH02295998A (ja) | 1990-12-06 |
HU902505D0 (en) | 1990-08-28 |
RU1836382C (ru) | 1993-08-23 |
PT93797A (pt) | 1990-11-20 |
NO901759L (no) | 1990-10-23 |
NZ233391A (en) | 1993-08-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP3273515B2 (ja) | 抗血栓剤としてのペプチドアルデヒド類 | |
US5169841A (en) | Renin inhibitors | |
US4645759A (en) | Renin inhibiting compounds | |
HU205770B (en) | Process for producing renin inhibiting dipeptide derivatives and pharmaceutical compositions comprising same | |
HU203369B (en) | Process for producing enzyme inhibiting dipeptidecarbamoyl derivatives and pharmaceutical compositions comprising same | |
FI89498C (fi) | Foerfarande foer framstaellning av renin naemmande di- och tripeptider | |
JPH0381256A (ja) | レニン阻害剤 | |
EP0172346A2 (en) | Renin inhibiting compounds | |
JPH03386B2 (hu) | ||
HUT61744A (en) | Process for producing renin inhibiting alkylaminocarbonyl group-substituted heterocyclic compounds | |
US5185324A (en) | Enzyme-inhibiting amino acid derivatives, a process for the preparation thereof, agents containing these, and the use thereof | |
NZ226395A (en) | Renin-inhibiting amino acid derivatives and pharmaceutical compositions | |
US5215968A (en) | Dipeptide derivatives having an enzyme inhibitory action | |
US5238923A (en) | Amino-substituted heterocycles as renin inhibitors | |
HU203226B (en) | Process for producing renin-inhibiting amino acid derivatives and pharmaceutical compositions comprising such compounds as active ingredient | |
AU624579B2 (en) | Renin-inhibiting dipeptides, a process for the preparation thereof, agents containing them, and their use | |
RU1836381C (ru) | Способ получени производных дипептидов или их фармакологически приемлемых солей | |
AU616071B2 (en) | Renin-inhibiting urea derivatives of dipeptides, a process for the preparation thereof, agents containing these, and the use thereof | |
HU204262B (en) | Process for producing renin-inhibiting amino-diol derivatives and pharmaceutical compositions containing them | |
CZ187992A3 (en) | Heterocyclic compounds with renin-inhibiting properties, process of their preparation and their use | |
FI83523B (fi) | Foerfarande foer framstaellning av terapeutiskt anvaendbara derivat av bicykliska aminosyror. | |
HU205140B (en) | Process for producing histidine derivatives and dipeptides, as well as pharmaceutical compositions comprising same | |
HU204070B (en) | Process for producing dipeptide derivatvies having renin inhibiting effect and pharmaceutical compositions comprising same | |
KR840002357B1 (ko) | S-(아실아미도아실)메르캅토아실 프롤린류의 제조방법 | |
JPH04305587A (ja) | レニン阻害因子 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |