HU202135B - Process for producing granules constituting separating surface usable for mixed-bed, ion-exchanging resin preparations and the ion-exchanging resin preparation containing the produced granules - Google Patents
Process for producing granules constituting separating surface usable for mixed-bed, ion-exchanging resin preparations and the ion-exchanging resin preparation containing the produced granules Download PDFInfo
- Publication number
- HU202135B HU202135B HU85118A HU11885A HU202135B HU 202135 B HU202135 B HU 202135B HU 85118 A HU85118 A HU 85118A HU 11885 A HU11885 A HU 11885A HU 202135 B HU202135 B HU 202135B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- particles
- exchange resin
- monomer
- ion
- amount
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A45—HAND OR TRAVELLING ARTICLES
- A45C—PURSES; LUGGAGE; HAND CARRIED BAGS
- A45C11/00—Receptacles for purposes not provided for in groups A45C1/00-A45C9/00
- A45C11/20—Lunch or picnic boxes or the like
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01J—CHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
- B01J47/00—Ion-exchange processes in general; Apparatus therefor
- B01J47/02—Column or bed processes
- B01J47/04—Mixed-bed processes
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B01—PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
- B01J—CHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
- B01J49/00—Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor
- B01J49/05—Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor of fixed beds
- B01J49/09—Regeneration or reactivation of ion-exchangers; Apparatus therefor of fixed beds of mixed beds
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08F—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
- C08F220/00—Copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and only one being terminated by only one carboxyl radical or a salt, anhydride ester, amide, imide or nitrile thereof
- C08F220/02—Monocarboxylic acids having less than ten carbon atoms; Derivatives thereof
- C08F220/04—Acids; Metal salts or ammonium salts thereof
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
- Graft Or Block Polymers (AREA)
- Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
- Macromonomer-Based Addition Polymer (AREA)
- Treatment Of Water By Ion Exchange (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás kevertágyas ioncserélő gyanta készítményekhez használható, elválasztófelületet képező szemcsék előállítására és az előállított szemcséket tartalmazó kevertágyas ioncserélő gyanták.
A kevertágyas ioncserélő gyanták jól ismertek, anioncserélő gyanta és kationcserélő gyanta keverékéből készült gyantaágyak. Ha a kevertágyas gyantán víz vagy más oldott sókat tartalmazó folyadék folyik keresztül, a kationcserélő gyanta az oldott kationokat hidrogénionokra, az anioncserélő gyanta pedig az oldott anionokat hidroxilionokra cseréli. Ez a folyamat szokásosan addig tart, amíg minden, a gyantán levő hozzáférhető hidrogénvágy hidroxilion ki nem cserélődik. Ennek bekövetkezésekor ezeket az ionokat a regenerálásként ismert eljárással pótolni kell.
A kationcserélőket szokásosan vizes savoldatokkal, az anioncserélőket bázisok vizes oldataival regenerálják. Ha a kationcserélő gyantát kitennénk az anioncserélő gyanta regenerálásánál jelenlevő kationoknak vagy az anioncserélő gyantát a kationcserélő gyanta regeneráló oldatában levő anionoknak, ez megakadályozná a regenerálás folyamatát vagy a már regenerált gyantát visszaalakítaná. Ennek a folyamatnak az elkerülésére a kation- és anioncserélő gyantát regenerálás előtt elkülönítik egymástól. Az alkalmazott gyanta sűrűségének és a szemcsék átmérőjének megválasztásával a kation- és az anioncserélő gyanta között a visszamosásnál elegendően nagy flotációs sebesség-különbséget hoznak létre. Ilyen esetben a gyantaágyon felfelé haladó víz a két gyantát az ioncserélő oszlopon belül egymástól függőlegesen elkülöníti. Ezután az elkülönített gyantarétegeket külön-külön, a regenerálásukra alkalmas oldattal kezelik
Jól ismert az a megoldás, hogy a két gyanta felülete közötti távolság növelésére a kevertágyas gyantakészítménybe egy harmadik, közömhöz anyagot adnak, amely az ioncserés eljárás során az ioncserélő gyanták közé bekeveredik, de a regenerálást megelőző visszamosásnál, mivel flotációs sebessége a két gyanta flotációs sebessége közötti értékű, a gyanták különválásakor a kationcserélő és az anioncserélő gyanta a közé ülepszik be. Mint azt a 2 666 741. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetik, a kationcserélő gyanta és az anioncserélő gyanta üyen elválasztása a regenerálás előtt helyet biztosít a regeneráló folyadék be- és elvezetésére a két gyanta között, csökkenti annak a valószínűségét, hogy az egyik gyanta regenerálására szolgáló oldat a másik gyantára hasson. Az ismertetett megoldásnál a gyantaágy térfogata csökkenhet a gyanták súrlódása miatt fellépő kopása folytán. Az ilyen eljárás nem közkedvelt.
A térkitöltsére használt anyagok az ioncserélő tulajdonságok szempontjából jellemzően közömbös anyagok, azaz a térkitöltő anyagnak nincs ionos töltése, sem savas sem bázisos ioncserélő funkciós helyei nincsenek és flotációs sebessége a visszamosásnál az anioncserélő és a kationcserélő gyanta flotációs sebessége közötti értékű. Gyakorlati megfontolások alapján célszerű, ha a térkitöltő anyag sűrűsége a két ioncserélő sűrűsége közötti értékű, és részecskéinek mérete és alak ja hasonló a kétféle gyan2 táéhoz. A térkitöltő anyag fizikai stabilitásának legalább olyannak kell lennie, mint amüyen az ioncserélő gyantáké, hogy a gyanták kicserélése előtt ne legyen szükség a térkitöltő anyagnak az elválasztó zó5 na zsugordásra miatti pótlására. A térkitöltő anyagnak ugyancsak ellenállónak kell lennie gőzzel, valamint az alkalmazott regenerálószerekkel szemben, amelyek szokásosan erős bázisok és erős savak oldatai.
Anion- és kationcserélő gyanták regenerálásánál használatos közömbös térkitöltő anyagok többek között a polisztirol, polivinilklorid, polietilén, és üreges üveggömb részecskék vagy szemcsék Sajnos ezek a térkitöltő anyagok azonban hajlamosak arra, hogy az anioncserélő gyantával aggregálód janak, és ezáltal mind a gyanta mind a térkitöltő anyag flotációs sebességét megváltoztassák a visszamosásnál. Ilyen esetben a visszamosásnál az anyagok nem különülnek el élesen egymástól, és a következő regene20 rálási művelet a szemcsék koglomerálósa vagy agglomerálódása a visszamosásnál a szemcsék közé szorult gázok miatt. Ez a hiba a szemcsék flotációját okozza, aminek folytán az ioncserélő ágyon elválasztanadó anyagok nem különülnek el élesen egy25 mástól.
Kevertágyas ioncserélő gyantát ismertetnek a 4 151 332. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban. A készítmények részecskéi viszonylag nagy mennyiségben tartalmaznak (hidro30 xi-alkil)-metakrilát-monomert polimerizált formában. A részecskék azonban olyan polimerizációs eljárással készülnek, hogy méreteloszlásuk tág tartományba eshet, ami néhányszor! regenerálás után csökkenti hatékonyságukat. Ezen kívül a viszonylag nagy mennyiségben alkalmazott hidrofil (hidroxialkil)-metakrilát-monomer hajlamossá teszi a részecskéket arra, hogy vízben ne nedvesedjenek, ezáltal az anioncserélő- és a kationcserélő gyanta szemcséi között keresztszennyeződés léphet fel.
A technika állásának hiányosságait figyelembe véve igen kívánatosnak látszik a kevertágyas ioncserélő gyanták felületeinek elválasztására olyan sajátos térkitöltő anyagot biztosítani, amelynek részecskéi a visszamosásnál kiváló ülepedést sajátsá45 gokal bírnak és amelyeknek nincsenek titrálható anionos egységei és jó fizikai sajátságokkal rendelkeznek.
A találmány tárgya eljárás kevertágyas kationés anioncserélő gyanta készímténynél használható, lényegében gömbalakú, hidrolitikusan stabil, szabályozott részecskeméretű és szabályozott sűrűségű, vízzel nedvesíthető polimer szemcse előállítására, amit 88-89 m% egy vagy több, egy kettőskötést tartalmazó hidrofób monomer és 0,05-10 m% egy vagy több, több kettőskötést tartalmazó monomer, továbbá 0,1-8 m% mennyiségben egy ionizálható hidrofil monomer polimerizációjával valósítunk meg. A polimer szemcse nem tartalmaz jelentős mennyiségű titrálható hidrofü egységet.
A találmány tárgya továbbá a fenti eljárás szerint előállított szemcséket, valamint anioncserélőés kationcserélő gyanta részecskéket tartalmazó kevertágyas ioncserélő gyanta készítmény, amelyben a találmány szerinti eljárással előállított szemcsék flotációs sebessége az anioncserélő és a kationcse-2HU 202135Β rélő gyanta flotációs sebessége közötti értékű. A kétféle gyanta felületét elválasztó, találmány szerint előállított részecskék kiváló ülepedési sajátságokkal bírnak és nem aggregálódnak, így a visszamosásnál nem okoznak flotációs problémákat. A találmány szerint előállított részecskékből készült ágy gyakorlott szakember számára lehetővé teszi, hogy az anion- és kationcserélő gyantát hatásoan elválassza egymástól, elkerülve a regenerálásnál a gyantarészecskék keresztszennyeződését. A találmány szerint előállított részecskék alkalmazása lehetővé teszi az ismertnél jobb, hosszabb működésképességű és hatékonyabb kevertágyas gyantakészítmények előállítását.
Szabályozott részecskeméreten” azt értjük, hogy a szemcsék mérete lényegében azonos a többi hasonló szemcse méretével, így egyforma homogén méretű, szűk részecske-mérettartományon belül eső szemcséket alkalmazunk. Hasonlóképpen a „szabályozott sűrűség kifejezésen azt értjük, hogy a szemcsék sűrűsége lényegében azonos a hasonló szemcsékével (azaz a szemcsék sűrűsége egyforma vagy homogén). .Jelentős mennyiségű titrálható hidrofil egységen” a 0,1 mekvivalens/ 10 ml gyanta értékénél nagyobb mennyiségben jelenlevő titrálható savfunkciós csoportokat értjük. „Vízzel nedvesíthető” kifejezésen azt értjük, hogy a szemcsés vízzel nedvesíthető, így megelőzhető a flotációs problémákat okozó vízbuborékok összegyűlése a szemcse felületén.
A találmány szerinti, agyakorlatban használható polimerek olyan térhálós polimerek, amelyek legalább egy, polimerizálódásra képes, egy kettős kötést tartalmazó hidrofób monomer, legalább egy, polimerizálódásra képes, több kettős kötést tartalmazó monomer és legalább egy, polimerizálódásra képes egy kettős kötést tartalmazó hidrofil monomer együttes polimerizációjakor keletkeznek.
A hidrofil monomer legelőnyösebben valamely ionos egységet tartalmazó monomer. Az ionos egység lehet anionos vagy kationos egység, előnyösen anionos egység. Általában alkalmas anionos egységek a szuifonsav, karbonsav, foszfonsav és hasonlók, valmaint ezek sói. Anionos hidrofil monomerek például az akrilsav, a metakrilsav, a szulfoetil-metakrilát, a 2-akrilamido-2-metil-propánszulfonsav, a sztirolszulfonsav és ezek sói, valamint a hidrolizált vinil-benzil-klorid. A fenti hidrofil monomereken kívül ezeknél kevésbé előnyös monomerek, például a (hidroxi-etil)-metakrilát és a (hidroxi-hexil)-metakrilát is használhatóak. Azonban az olyan monomerek mennyiségét, mint például a (hidroxi-etil)metakrilát célszerű minimális értéken tartani, mivel nemionos jellegűek, és az alkalmazásukkal kapott szemcsék sűrűsége nem felel meg a kívánatosnak. Alkalmas kationos csoportok például az amin-, ammónium-, foszfónium-, szulfónium -csoportok és hasonlók A példaként felhozott kationos csoportok közé tartoznak az -NH2, -N(CH3)2,
N(CH3)C2H4OH, -N(CH3)3+, -N(CH3)2C2H4OH és hasonló csoportok.
A hidrofób monomer célszerűen olyan monomer, amely polimerizálódva lényegében vízben oldhatatlan polimert képez. Ilyen monomerek például a monovinilidén-aromás monomerek, például a szti4 rol, a vinil-naftalin és hasonlók. Ugyancsak e körbe tartozó monomerek az alkilcsoporttal helyettesített sztirolok, mint a vinil-toluol és az etil-vinil-benzol. A halogénatommal helyettesített sztirolok, például a bróm- vagy klór-sztirol is megfelelőek. AÜdamasak a halogénatommal helyettesített olefinek is, mint a vinü-halogenidek, például a vinil-klorid. Különösen alkalmasak az α,β-helyzetű szénatomok között kettős kötést tartalmazó karbonsavak észterei, például a metakrilsav-metil-észter és a metakrilsav-etü-észter. Az olyan monomerek, mint a vinil-acetát ugyancsak használhatók.
Ioncserélő gyantákkészítésére alkalmasak a több kettőskötést tartalmazó polivinil monomerek, ezek közé tartozik például a divinil-benzol, a divinil-xilol és a divinil-naftalin; az etilén-glikol-dimetakrilát; a trimetilol-propán-triakrilát és a divinil-szukvinát.
Az oltószemcse egy monomertől duzzadásra képes gömbalakú polimer szemcse, amelynek összetevői egy egy kettőskötést tartalmazó hidrofób monomer. A hidrofób monomer általában sztirol vagy metil-metakrilát. Az oltószemcsét legcélszerűbben a kívánt hidrofób monomer vagy monomerek olyan arányban való polimerizálásával nyerjük, hogy a több kettőskötést tartalmazó monomer 0,1-2 tömeg% mennyiségben legyen jelen az oltószemcsét alkotó összes monomerrek számítva. Az ilyen oltószemcsék előnyösen monodiszperz természetűek, azaz minden szemcse átmérője lényegében azonos. Az oltószemcsék előállítása ismert módon történik Előállíthatók például szokásosan szuszpendálásos eljárással. Ilyen esetben a részecskék méretét a keverés sebessége és az alkalmazott szuszpendálószer szabja meg. Más megoldásként az oltószemcsék előállíthatók a 4 444 961. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett módon, ultrahanggal létrehozott monodiszperz monomer cseppecskék polimerizálásával. Oltószemcse-szuszpenzió polimerizálásos eljárással állítjuk elő. Például oltószemcsét hidrofób monomer és polivinü monomer elegyében duzzasztónk, majd a polimerizálásnak kedvező körülményeket biztosítunk A szemcse felületének hidrofil tulajdonságát úgy hozzuk létre, hogy a kívánt mennyiségű hidrofil monomert a polimerizálás teljes befejeződése előtt bevisszük a reakcióelegybe. Ez az eljárás előnyösebb, mintha a szemcse teljes elkészítése után a szemcse felületét hidrolízisnek tennénk ki. A szemcse végső részecskeméretét és sűrűségét többek között olyan tényezők befolyásolják, mint az oltószemcse részecskemérete, az oltószemcse mennyiség aránya a monomerelegy mennyiségéhez stb.
A polimerizálható monomer mennyiségének az oltószemcse mennyiségéhez való aránya változó lehet. Általában a monomer aránya az oltószemcséhez 3:1 és 6:1 közötti, tömegegységben megadva. Az ilyen elegyből kapott szemcse végső mérete 1,5-2szer nagyobb az oltószemcse méreténél. Bár igen különböző méretű szemcsék állíthatók elő, az előnyös szemcseátmérő 75 pm - 2 mm. A kapott szemcse nedves sűrűsége 1,14-1,19 g/ml, előnyösen 1,15 g/ml.
A szemcse kívánt sűrűségétől, az alkalmazott oltószemcsétől, az alkalmazott hidrofil monomer típusától és más tényezőktől függően változhat az al3
-3HU 202135Β kalmazott monomer elegy. A hidrofób monomer mennyisége a teljes monomermennyiségre számítva általában 89-99 súly%. A térhálósító polivinil monomer mennyisége a teljes monomermennyiségre számítva általában 0,5-10 tömeg%. A hidrofil monomer mennyisége általában 0,1-8 tömeg%, előnyösen 0,1-6 tömeg%, még előnyösebben 0,1-5 tömeg% a teljes monomermennyiségre számítva.
Az alkalmazott hidrofil monomer mennyisége a monomer típusától vagy jellegétől függően változik. Az erősebben hidrofil monomert például kisebb mennyiségben használjuk, mint a kevésbé hidrofil monomert. A metakrilsavat például a teljes monomermennyiségre számítva 1-6, előnyösen 4-5 tömeg% mennyiségben alkalmazzuk. Olyan hidrofil monomert pedig, mint a nátrium-sztirol-szulfonát 0,25-1, előnyösen 0,5-0,7 tömeg% mennyiségben használjuk a teljes monomer mennyiségre számítva.
A találmány szerinti polimer szemcséket kevertágyas ioncserélő gyantában a teljes ioncserélő gyanta térfogatra számított 5-15% mennyiségben, előnyösen 10% mennyiségben adjuk az anion- és a kationcserélő gyanta áramlási sebessége közötti rétékű legyen. Lásd például a 4151332, számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban szereplő kitanítást.
A polimerszemcséket az ioncserélő gyantákkal az oszlop töltése közben keverjük össze. A szemcsék visszamosáskor elkülönülve a két gyanta felületét egymástól elválasztó sávot alkotnak A következő ciklusban a szemcséket újra összekeverjük a gyantákkal.
A találmány szerinti polimer szemcsék ellenállása az anioncserélő gyantával való összetapadásra és aggregálódásra feltehetően a jó felületinedvesíthetőséget előidéző hidrofil monomernek köszönhető. Minthogy a hidrofil monomer mennyisége a hidrofób monomer és a térhálósító monomer mennyiségéhez viszonyítva igen kicsi, a polimer szemcsének nincs jelentős ioncserélő kapacitása. Ezen kívül a hidrofil monomer kis mennyisége folytán nem hajlamos arra, hogy megduzzassza a szemcsét.
Ugyancsak a hidrofil monomer igen kis mennyisége teszi lehetővé, hogy a szemcse ellenálló kémiai behatásokkal szemben és javul az ellenállása a regenerálásnál fellépő kiterjedés és összehúzódás okozta hirtelen ozmózisváltozással szemben.
A következő példák a találmány részletesebb bemutatását szolgálják. A példák nem korlátozó jellegűek.
1. Példa literes, köpenyes, rozsdamentes acél reaktorba 800 g desztillált vizet és 200 g polisztirol oltószemcsét töltünk, a polisztirolban divinilbenzollal létrehozott 0,3% keresztkötés van és szemcséinek átlagos átmérője 420 pm (400 mesh). Az elegyet 10 percig keverjük, majd 974 g metakrilsav-metil-észter, 47 gdivinil-benzol, 1 goktánsav-(tercier-butilát)és 0,6 g benzoesav-(terc-butilát) elegyét adjuk a reaktorba. A kapott elegyet 30 percig 150 fordulat/perc sebességgel keverjük, hogy a monomer beszívódjon az oltószemcsébe. Ezután az elegyhez hozzáadunk 40 g 1%-os vizes nátrium-lauril-szulfonát oldatot, majd 860g vízben oldott lóg zselatint adunk a reaktorba. Az elegyet 5 percig keverjük, majd 200 g vízben levő 60 g metakrilsavat adunk hozzá. Az elegyet ezután szobahőmérsékleten 10 percig keverjük, majd 0,5 ’C/perc hőmérsékletnövelés^l 80 ’C-ra melegítjük. A polimerizálást 80 ’C-on 10 órán át, majd 110 ’C-on 3 órán át végezzük. A reakcióterméket lehűtjük, vízzel mossuk, majd a szemcséket szobahőmérsékleten szárítjuk.
2. Példa
Egy oszlopba 200 ml az 1. példa szerint előállított szemcsét, 900 mg anioncserélő gyantát és 900 ml kationcserélő gyantát töltünk. Az oszlopot vissza15 mossuk és levegővel átöblítjük. A víz áramlási sebességét a visszamosás során úgy állítjuk be, hogy a gyantaágy a térfogatának kétszeresére táguljon és az elválás megfigyelehtő legyen. Körülbelül 10-20 perc múlva a fázisok elválnak, az 1. példa szerinti szemcsék flotációja nem észlelhető és nincs keresztbeszennyezés az anion- és katíoncserélő gyanta között.
3. Példa
50 ml vízben 20 g az 1. példa szerint előállított szemcsét diszpergálunk. Az elegyhez 0,2 g nátriumhidrogén-karbonát pezsgő tablettát adunk, majd az elegyet 30 másodpercig keverjük. A buborékképződés megszűnte után meghatározzuk a lebegő szem30 csék mennyiségét. A találmány szerint előállított szemcsék nem lebegnek. Ezzel ellentétben viszont hasonló mennyiségű Amberlit DP-1 gyantát (a Rohm and Haas Company terméke) hasonlóképpen kezelve a gyantamennyiség 90%-a lebeg. Ez az ösz35 szehasonlítás azt jelenti, hogy a találmány szerint előállított szemcsék alkalmazásuk során gáz-fázis jelenlétében sokkal jobban ellenállnak a flotációnak.
Claims (14)
1. Eljárás kevertágyas ioncserélő gyanta készítményhez használható, szférikus, hidrolitikusan sta45 bil, szabályozott részecskeméretű, szabályozott sűrűségű, vízzel nedvesíthető polimer szemcsék előállítására, azzal jellemezve, hogy 88-99 tömeg% mennyiségben egy vagy többféle, egy kettőskötést tartalmazó hidrofób monomert, 0,05-10 tömeg%
50 mennyiségben egy- vagy többféle, több kettőskötést tartalmazó monomert és 0,1 -8 tömeg% mennyiségben egy ionizálható hidrofil nomomert polimerizálunk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jelle55 mezve, hogy oltószemcse-szuszpenziós polimerizálást végzünk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy anionos egységeket tartalmazó ionizálható hidrofil monomert alkalmazunk.
60
4. AZ 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kationos egységeket tartalmazó ionizálható hidrofil monomert alkalmazunk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hidrofób monomerként monovinili65 dén-aromás monomert alkalmazunk.
-4HU 202135Β
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hidrofób monomerként egy az α,βhelyzetű szénatomok között kettőskötéssel bíró karbonsav valamely észterét alkalmazzuk.
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jelle- 5 mezve, hogy 75 pm és 2 mm közötti átmérőjű szemcséket állítunk elő.
8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1,14—1,19 g/ml nedves-sűrűségű szemcséket állítunk elő. 10
9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, αζζα/ jelle· mezve, hogy az összes monomer tömegére vonatkozóan 0,1-6 tömeg% hidrofil monomert alkalmazunk
10. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jelle- 15 mezve, hogy a szemcsék felületét hidrofillé tesszük
11. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szemcsék felületét hidrolizáljuk, így hidrofillé tesszük
12. Kevertágyas ioncserélő gyanta készítmény, azzal jellemezve, hogy
a) anioncserélő gyanta részecskékből
b) kationcserélő gyanta részecskékből
c) az 1. igénypont szerint előállított részecskékből áll, ahol az 1. igénypont szerint előállított szemcse részecskék áramlási sebessége visszamosásnál az anioncserélő gyanta és a kationcserélő gyanta részecskéinek áramlási sebessége közé esik
13. A12. igénypont szerinti kevertágyas ioncserélő gyanta készítmény, azzal jellemezve, hogy anioncserélő gyantaként bázikus gyantát, kationcserélő gyantaként savas gyantát tartalmaz.
14. A 12. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a c) pontban szereplő részecskék mennyisége 5-15 térfogat% az a), b) és c) pontban szereplő teljes gyantatérfogatra számítva.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US06/570,561 US4537911A (en) | 1984-01-13 | 1984-01-13 | Interface beads for mixed-bed ion exchange resins |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT41277A HUT41277A (en) | 1987-04-28 |
HU202135B true HU202135B (en) | 1991-02-28 |
Family
ID=24280130
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU85118A HU202135B (en) | 1984-01-13 | 1985-01-11 | Process for producing granules constituting separating surface usable for mixed-bed, ion-exchanging resin preparations and the ion-exchanging resin preparation containing the produced granules |
Country Status (19)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4537911A (hu) |
EP (1) | EP0150724B1 (hu) |
JP (1) | JPH0651760B2 (hu) |
KR (1) | KR880000620B1 (hu) |
AR (1) | AR242132A1 (hu) |
AU (1) | AU551847B2 (hu) |
BR (1) | BR8500167A (hu) |
CA (1) | CA1262300A (hu) |
DD (1) | DD237480A5 (hu) |
DE (1) | DE3567820D1 (hu) |
DK (1) | DK162024C (hu) |
ES (1) | ES8607757A1 (hu) |
FI (1) | FI83529C (hu) |
HU (1) | HU202135B (hu) |
IL (1) | IL73946A (hu) |
MX (1) | MX165887B (hu) |
MY (1) | MY102576A (hu) |
SG (1) | SG78189G (hu) |
ZA (1) | ZA85177B (hu) |
Families Citing this family (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE3413562A1 (de) * | 1984-04-11 | 1985-10-24 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen | Verfahren zur sichtbarmachung der trennlinie zwischen kationen- und anionenaustauschern in mischbettfiltern |
JPS60235814A (ja) * | 1984-05-08 | 1985-11-22 | Nippon Zeon Co Ltd | 磁性塗料用樹脂 |
US4835211A (en) * | 1986-12-18 | 1989-05-30 | The Procter & Gamble Company | Cationic latex compositions capable of producing elastomers with hydrophilic surfaces |
US4897352A (en) * | 1988-01-15 | 1990-01-30 | The Dow Chemical Company | Acrylate based adsorbent resin for the immobilization of enzymes |
US5200037A (en) * | 1988-05-23 | 1993-04-06 | The Procter & Gamble Company | Absorbent structures from mixed furnishes |
US5053448A (en) * | 1989-07-21 | 1991-10-01 | S. C. Johnson & Son, Inc. | Polymeric thickener and methods of producing the same |
US5419819A (en) * | 1994-03-17 | 1995-05-30 | The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy | Self-regenerating column chromatography |
US6241980B1 (en) * | 1997-11-04 | 2001-06-05 | Becton, Dickinson And Company | Sample processing method using ion exchange resin |
US6833238B2 (en) * | 2002-01-04 | 2004-12-21 | Applera Corporation | Petal-array support for use with microplates |
US20040016702A1 (en) * | 2002-07-26 | 2004-01-29 | Applera Corporation | Device and method for purification of nucleic acids |
US20060160122A1 (en) * | 2004-02-18 | 2006-07-20 | Applera Corporation | Polyelectrolyte-coated size-exclusion ion-exchange particles |
US20050181378A1 (en) * | 2004-02-18 | 2005-08-18 | Applera Corporation | Polyelectrolyte-coated size-exclusion ion-exchange particles |
US20050196856A1 (en) * | 2004-02-18 | 2005-09-08 | Applera Corporation | Polyelectrolyte-coated size-exclusion ion-exchange particles |
US8193128B2 (en) * | 2009-06-17 | 2012-06-05 | The Penn State Research Foundation | Treatment of particles for improved performance as proppants |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DD19643A (hu) * | ||||
GB872220A (en) * | 1956-06-18 | 1961-07-05 | American Mach & Foundry | Improvements in or relating to ion exchange materials |
AT202077B (de) * | 1957-06-08 | 1959-02-10 | Farbenfabrik Veb | Verfahren zur Herstellung von Ionenaustauscherharzen auf Kondensationsbasis in Perlform |
US3211782A (en) * | 1961-08-21 | 1965-10-12 | American Cyanamid Co | P-vinyl benzene phosphonous acid |
JPS5419914B2 (hu) * | 1972-02-26 | 1979-07-18 | ||
DE2225329C2 (de) * | 1972-05-25 | 1982-05-19 | Basf Ag, 6700 Ludwigshafen | Verfahren zur Herstellung von mikroporösen ionenaustauschfähigen Formkörpern |
US3944637A (en) * | 1974-02-11 | 1976-03-16 | Buckbee-Mears Company | Increasing the yield of cast plastic lenses |
US4065522A (en) * | 1976-09-07 | 1977-12-27 | Borg-Warner Corporation | Ionic sulfonate-modified thermoplastic resins |
US4093567A (en) * | 1977-01-17 | 1978-06-06 | Rohm And Haas Company | Aminated crosslinked copolymers of bis(chloromethyl) styrene which exhibit improved anion exchange properties |
US4151332A (en) * | 1978-02-02 | 1979-04-24 | Rohm And Haas Company | Inert interface beads of a crosslinked copolymer of methyl methacrylate and hydroxyalkyl methacrylate for regeneration of mixed bed ion exchange columns |
CA1149998A (en) * | 1978-06-27 | 1983-07-12 | Jean E.E. Herbin | Process for preparation of anion exchange resins with high density by bromination of crosslinked vinyltoluene copolymers |
US4380590A (en) * | 1978-09-19 | 1983-04-19 | Rohm And Haas Company | Emulsion copolymer cation exchange resins |
-
1984
- 1984-01-13 US US06/570,561 patent/US4537911A/en not_active Expired - Lifetime
- 1984-12-27 IL IL73946A patent/IL73946A/xx unknown
-
1985
- 1985-01-08 ZA ZA85177A patent/ZA85177B/xx unknown
- 1985-01-09 DE DE8585100166T patent/DE3567820D1/de not_active Expired
- 1985-01-09 AU AU37549/85A patent/AU551847B2/en not_active Ceased
- 1985-01-09 EP EP85100166A patent/EP0150724B1/en not_active Expired
- 1985-01-10 BR BR8500167A patent/BR8500167A/pt unknown
- 1985-01-11 FI FI850128A patent/FI83529C/fi not_active IP Right Cessation
- 1985-01-11 CA CA000471940A patent/CA1262300A/en not_active Expired
- 1985-01-11 AR AR85299233A patent/AR242132A1/es active
- 1985-01-11 DD DD85272535A patent/DD237480A5/de unknown
- 1985-01-11 HU HU85118A patent/HU202135B/hu unknown
- 1985-01-11 MX MX204015A patent/MX165887B/es unknown
- 1985-01-11 ES ES539480A patent/ES8607757A1/es not_active Expired
- 1985-01-11 DK DK015785A patent/DK162024C/da not_active IP Right Cessation
- 1985-01-12 KR KR1019850000178A patent/KR880000620B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1985-01-14 JP JP60003403A patent/JPH0651760B2/ja not_active Expired - Lifetime
-
1987
- 1987-10-31 MY MYPI87002999A patent/MY102576A/en unknown
-
1989
- 1989-12-06 SG SG781/89A patent/SG78189G/en unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ZA85177B (en) | 1986-09-24 |
ES8607757A1 (es) | 1986-02-01 |
EP0150724A1 (en) | 1985-08-07 |
US4537911A (en) | 1985-08-27 |
HUT41277A (en) | 1987-04-28 |
DK15785D0 (da) | 1985-01-11 |
FI83529C (fi) | 1991-07-25 |
DK162024C (da) | 1992-02-17 |
MX165887B (es) | 1992-12-08 |
ES539480A0 (es) | 1986-02-01 |
FI83529B (fi) | 1991-04-15 |
DE3567820D1 (en) | 1989-03-02 |
AR242132A1 (es) | 1993-03-31 |
FI850128A0 (fi) | 1985-01-11 |
KR880000620B1 (ko) | 1988-04-18 |
KR850005460A (ko) | 1985-08-26 |
AU551847B2 (en) | 1986-05-15 |
IL73946A0 (en) | 1985-03-31 |
SG78189G (en) | 1990-04-20 |
JPH0651760B2 (ja) | 1994-07-06 |
CA1262300A (en) | 1989-10-10 |
JPS60227838A (ja) | 1985-11-13 |
FI850128L (fi) | 1985-07-14 |
DK162024B (da) | 1991-09-09 |
EP0150724B1 (en) | 1989-01-25 |
DD237480A5 (de) | 1986-07-16 |
AU3754985A (en) | 1985-07-18 |
IL73946A (en) | 1988-06-30 |
BR8500167A (pt) | 1985-08-20 |
DK15785A (da) | 1985-07-14 |
MY102576A (en) | 1992-07-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU202135B (en) | Process for producing granules constituting separating surface usable for mixed-bed, ion-exchanging resin preparations and the ion-exchanging resin preparation containing the produced granules | |
US3957698A (en) | Thermally reversible, amphoteric ion exchange resins consisting of crosslinked microbeads embedded in crosslinked matrix of opposite exchange group type | |
EP0646142B1 (en) | An adiabatic process for the preparation of ion exchange and adsorbent copolymers | |
KR100441367B1 (ko) | 가교결합된중합체의제조방법 | |
JPS5918705A (ja) | コポリマ−の製造方法、その方法による生成物およびその生成物の用途 | |
US4152496A (en) | Hybrid copolymers | |
HU205559B (en) | Ion-exchanging method of increased flux rate | |
US3966489A (en) | Method of decolorizing sugar solutions with hybrid ion exchange resins | |
JP2003301016A (ja) | 単分散アニオン交換ゲルの製法および単分散アニオン交換ゲル | |
RU2293061C2 (ru) | Способ получения гелеобразных катионитов | |
US4745134A (en) | Inert separator beads for regeneration of mixed bed-ion exchange resins | |
JP2000140653A (ja) | 単分散ゼラチン状アニオン交換体の製造方法 | |
US4347328A (en) | Anti-clumping of ion exchange resins | |
US4235972A (en) | High crush strength heterogeneous ion exchange resins of crosslinked polymers having vinyl halide monomer polymerized therein | |
JP3865704B2 (ja) | マクロレティキュラーポリマーの調製 | |
JPS6058401A (ja) | 抽出可能なポリゲン樹脂 | |
JP2000140652A (ja) | 単分散ゼラチン状カチオン交換体の製造方法 | |
JP2004518016A (ja) | ゲル状陽イオン交換体の製造法 | |
WO2005103124A1 (en) | Thermally regenerable, salt sorbents | |
JPH08197060A (ja) | 脱イオン水製造方法 | |
CA1168387A (en) | Emulsion regenerant for ion exchange resins | |
IL46344A (en) | Process for removing ions from a liquid containing at least one metallic salt | |
US5447983A (en) | Method for producing a large size crosslinked polymer bead | |
JP2005068421A (ja) | マイクロカプセル化されていない単分散性の粒状ポリマーの製造方法 | |
JPH01171644A (ja) | 流量増加イオン交換方法 |