HU201523B - Process for producing retinoyl chlorides - Google Patents

Process for producing retinoyl chlorides Download PDF

Info

Publication number
HU201523B
HU201523B HU874254A HU425487A HU201523B HU 201523 B HU201523 B HU 201523B HU 874254 A HU874254 A HU 874254A HU 425487 A HU425487 A HU 425487A HU 201523 B HU201523 B HU 201523B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
chloride
reaction
retinoic acid
process according
carried out
Prior art date
Application number
HU874254A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT45009A (en
Inventor
Cynthia Anne Maryanoff
Original Assignee
Mcneilab Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mcneilab Inc filed Critical Mcneilab Inc
Publication of HUT45009A publication Critical patent/HUT45009A/hu
Publication of HU201523B publication Critical patent/HU201523B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C403/00Derivatives of cyclohexane or of a cyclohexene or of cyclohexadiene, having a side-chain containing an acyclic unsaturated part of at least four carbon atoms, this part being directly attached to the cyclohexane or cyclohexene or cyclohexadiene rings, e.g. vitamin A, beta-carotene, beta-ionone
    • C07C403/20Derivatives of cyclohexane or of a cyclohexene or of cyclohexadiene, having a side-chain containing an acyclic unsaturated part of at least four carbon atoms, this part being directly attached to the cyclohexane or cyclohexene or cyclohexadiene rings, e.g. vitamin A, beta-carotene, beta-ionone having side-chains substituted by carboxyl groups or halides, anhydrides, or (thio)esters thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2601/00Systems containing only non-condensed rings
    • C07C2601/12Systems containing only non-condensed rings with a six-membered ring
    • C07C2601/16Systems containing only non-condensed rings with a six-membered ring the ring being unsaturated

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás retinoil-kloridok nagy hozammal és tisztasággal való előállítására. A találmány szerint nyert retinoil-klorid közvetlenül felhasználható retinsav-származékok előállítására.
Ismeretes, hogy a retinsav-származékok előnyös farmakológiai és egyéb tulajdonságokkal rendelkeznek. így például bizonyos teljes-transz-retinsav észterés amid-származékok ultraibolya abszorpciós tulajdonságokkal (4 190 594 és 4 108 880 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások) rendelkeznek, a 4 055 659 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban teljes-transz-retinsav észter- és amid-származékainak pattanások elleni hatásáról írnak, míg a 4 323 581 számú amerikai egyesült államok-beli szabadalmi leírásban az N-(4-hidroxi-fenil)-teljes-transz-retinamid emlősök mellrákja elleni hatásáról számolnak be.
Korábban a retin-szintézisekben kiindulási anyagként retinsavat alkalmaztak. Számos ismert eljárás szerint a retinsav-kloridot retinsav klórozásával, így például tionil-kloriddal vagy foszfor-trikloriddal végzett klórozásával állítják elő. Ezen eljárások ismert problémája, hogy a klórozási folyamatban a retinoil-klorid és a retinsav egyaránt instabil, különösen ipari körülmények között. R. C. Moon és munkatársai [Cancer Research, 39, (1979), 1339] például arról számolnak be, hogy a retinoil-klorid retinsavból és foszfor-trikloridból való előállításánál a benzolos közegben polimer-melléktermék képződik, amelyet a benzol-retinoil-klorid oldatból dekantálással el kell választani. Ez a melléktermék valószínűleg a retinsavnak a folyamat alatt végbemenő polimerizációja miatt képződik. Hasonló jelenségről számolnak be Y. E Shealy és munkatársai [J. of Pharmaceutical Science, 73, (1984), 745] akik szerint a retinoil-kloridot az eljárásnál el kell választani a gumiszerű anyagtól, amelyet ők „foszfor-vegyületeknek” neveznek. Mindkét esetben a retinoidok kihozatalát csökkenti a kiindulási retinoil-klorid alacsony kitermelése és tisztasága. A retinsav kiindulási anyag költséges volta miatt ezek az eljárások nem előnyösek, továbbá a retinoil-klorid fény, oxigén, hő és bázisok hatására gyors bomlásra hajlamos.
M. Maoral és Z. Amold publikációja szerint [Tetrahedron Letters 14, (1960), 9—12] bizonyos peptidek előállításánál dimetil-klór-formamidinium-kloridot alkalmaznak reagensként. Η. H. Bosshard és munkatársai [Helv. Chim. Act 42, (1953) 1653] katalitikus mennyiségű DMF jelenlétében különböző karbonsavakból karbonsav-kloridok tionil-kloriddal való előállítását ismertetik. (Feltehetően a katalitikus hatású dimetil-klór-formamidinium-klorid képződik.) Mindazonáltal ha Bosshard eljárása szerint állítjuk elő a teljes-transz-retinoil-kloridot retinsavból kiindulva, azt tapasztaljuk, hogy a retinsav igen gyorsan bomlik, ami viszont alacsony retinoil-klorid-hozamot és csekély tisztaságot eredményez.
Azt tapasztaltuk, hogy ha (III) képletű dimetil-klór-formamidinium-kloridot, mint reagenst (II) általános képletű retinsavval reagáltatunk, nagy tisztaságban és nagy hozamban nyerjük az (I) általános képletű retinoil-kloridot, amelyet azután a reakcióképes HY általános képletű vegyülettel reagáltatva (IV) általános képletű retinsav-származékot állíthatunk elő (A reakcióvázlat). A reakció igen fontos jellemzője, hogy enyhe reakciókörülmények között megy végbe és a retinoil-klorid rövid idő alatt, nagy kitermeléssel és nagy tisztaságban képződik.
A találmány szerinti eljárásnál tehát (I) általános képletű retinoil-kloridokat állítunk elő (II) általános képletű retinsavból és (ΙΠ) képletű dimetil-klór-formamidinium-kloridból kiindulva, inért szerves oldószerben. Előnyösen szigorúan ellenőrzött reakciókörülményeket tartunk fent e folyamat alatt és a képződött retinoil-kloridot előnyösen továbbreagáltatjuk, hogy a retinoil-klorid polimerizációját vagy a hő, fény, oxigén, bázisok, oldószerek és klórozószerek hatására könnyen bekövetkező bomlását elkerülhessük. A találmány szerinti eljárásnál a retinoil-kloridot nagy hozamban és tisztaságban nyerjük a dimetil-klór-formamidinium-klorid, mint klórozószer alkalmazásával. A reagenst alkalmazhatjuk szilárd anyag vagy oldata formájában egyaránt.
Az (I) képletű retinoil-kloridot tehát közvetlenül tovább reagáltathatjuk a HY képletnek megfelelő vegyülettel - a képletben Y megfelel a kívánt aminvagy alkoholcsoportnak -, a szerves kémia ismert eljárásainak felhasználásával. Az így kapott termék a megfelelő retinsav-származék, például amid vagy észter. Példaképpen felsorolunk néhány ilyen vegyületet:
N-(4-hidroxi-fenil)-teljes-transz-retiamid,
N-(4-hidroxi-fenil)-13-cisz-retinamid,
N-(4-hidroxi-fenil)-7-cisz-retinamid,
N-(4-hidroxi-fenil)-11 -cisz-retinamid,
N-(4-metoxi-fenil)-teljes-transz-retinamid,
N-(4-etoxi-fenil)-teljes-transz-retinamid és metil-teljes-transz-retinoát.
Mivel az (I), (II) és (IV) általános képletű vegyületek a bennük lévő számos alkán- kettős kötés következtében különböző cisz/transz izomerek formájában léteznek a retinsav, retinsav, retinoil-klorid, retinoid vagy retinsav-származék kifejezések minden esetben magukban foglalják az összes cisz/transz kombinációt. Néhány speciális retinsav-, illetve retinoil-klorid izomert példaképpen megemlítünk:
a) teljes-transz retinsav és teljes-transz retinoil-klorid
b) 13-cisz-retinsav és 13-cisz-retinoil-klorid
c) 11-cisz-retinsav és 11-cisz-retinoil-klorid.
d) 7-cisz-retinsav és 7-cisz-retinoil-klorid.
A találmány szerinti reakció [a (Π) általános képletű és (III) képletű vegyületek reagáltatása] különböző paramétereit a következőkben ismertetjük.
Oldószer
A reakciónál oldószerként inért szerves oldószert alkalmazunk, amelyben a retinsav legalább részben oldódik és amely a retinoil-kloriddal nem lép reakcióba. Az oldószer előnyösen alkoholtól vagy primer vagy szekunder amintól eltérő dipoláris, aprotikus, oldószer. Alkalmasak például: az éterek, amidok, aromás szénhidrogének, észterek, halogénezett szénhidrogének, nitrilek, szulfoxidok és szénhidrogének, így például dietil-éter, tetrahidrofurán, dioxán, N,N-dimetil-fonnamid, benzol, toluol, etil-acetát, metilén-klorid, acetonitril, dimetil-szulfoxid, szulfolán. hexán, amelyek közül legelőnyösebb az N.N-dimetil-formamid. A nagy tisztaság és kihozatal érdekében az oldószernek víz és levegő mentesnek kell lenni.
HU 201523 Β
Reakcióidő
Mivel a retinoil-klorid és annak oldata igen hajlamos a polimerizációra, célszerű a reakcióidőt a lehető legrövidebb értékre beállítani. A találmány szerinti eljárásnál értéke általában max. 2 óra, elő- 5 nyösen 30 perc és 1,5 óra, még előnyösebben 45 perc és 1 óra közötti érték. Szobahőmérsékleten a két órán túli reakcióidő kedvezőtlen a bekövetkező polimerizáció és bomlás miatt.
Hőmérséklet
A retinoil-klorid, valamint a kiindulási retinsav bomlását és polimerizációját elkerülendő a reakcióhőmérséklet értéke célszerűen 50 ’C alatti, előnyösen 0 ’C és 40 ’C közötti, előnyösen 20-25 ’C közötti érték. 15 Oxigén kizárása
Mivel a retinoil-klorid oxigén hatására könnyen bomlik, illetve polimerizálódik, célszerű az eljrását oxigén jelenléte nélkül, inért gáz atmoszférában, így pél- 20 dául nitrogén vagy argon atmoszférában végbevinni, így nagy hozamot és nagy tisztaságot biztosíthatunk. Fénybehatás csökkentése
Mivel a retinoil-klorid oldata napfény vagy normál 25 szobavilágítás hatására is érzékeny, ezek hatását a reakciónál előnyösen ki kell küszöbölni. Legegyszerűbb mód, ha a folyamatot sötétben végezzük. Mindazonáltal, mivel bizonyos műveleteknél, például a feldolgozásnál azért fény szükséges, célszerű a meg- 30 világítás idejét a lehető legrövidebbre csökkentéi vagy vörös vagy sárga fényt alkalmazni.
Klórozószer
Az eljárásnál alkalmazott klórozószer a dimetil- 35 -klór-formamidinium-klorid, amelyet az 1. vagy 3. példa szerint állítunk elő a Bosshard eljárás szerint. A dimetil-klór-fonmamidinium-klorid előnye más klórozószerekkel szemben, hogy rövidebb reakcióidőt, alacsonyabb hőmérsékletet, kisebb melléktermék képző- 40 dést tesz lehetővé, továbbá felhasználható ipari méretű elállítási folyamatokban is. A dimetil-klór-formamidinium-kloridot általában a retinsavval közel ekvivalens mennyiségben, azaz 0,99-1,10 mól mennyiségben alkalmazzuk 1 mól retinsavra számolva. Az 1,1 mól 45 mennyiséget meghaladó mennyiség károsan befolyásolja a kitermelést és a tisztaságot, melléktermék képződéshez vezet, különösen nagyipari méretekben.
A találmány szerinti eljárásnál úgy járunk el, hogy a megfelelő (II) általános képletű retinsavat elkeverjük 50 az oldószerrel és a fenti reakciókörülmények mellett reagáltatjuk a (III) képletű dimetil-klór-formamidinium-kloriddal. A kapott tennék a kívánt savklorid oldata, amelyet közvetlenül alkalmazunk a (IV) általános képletű retinoidok előállítására. Az oldatot 55 fény, hő, oxigén behatástól védeni kell. A retinoil-klorid oldat YH általános képletű vegyülettel való reagáltatását a (IV) képletű vegyület előállítására a fentiekben hivatkozott amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások szerint végezzük. 60
/. példa
Dimetil-klór-jormamidinium-klorid előállítása
A cím szerinti vegyületet Η. H. Bosshard és munkatársai eljárása szerint állítjuk elő [Helv. Chim. Acta, 65
42, (1958), 1653]: DMF-et 4A-ös szitán tároljuk és felhasználás előtt 1 órán át CaS04-on átvezetett argont buborékoltatunk át rajta. A további műveleteket is argon atmoszférában végezzük. 224 g (3,06 mól) vízmentes DMF-ot 6,6 liter dietil-éterben 12 literes gömlombikban 390 g (3,07 mól) oxalil-kloriddal reagáltatunk, amikor is rögtön színtelen csapadék képződik az endoterm reakció során. 1 óra elteltével az oldószert vákuumban eltávolítjuk, a visszamaradó anyag a cím szerinti termék. A rendszernek a vákuumról való eltávolítását argon atmoszférában végezzük.
2. példa
Teljes-transz-retinoil-klorid előállítása [(V) képletű vegyület]
860 g (2,86 mól, teljes-transz-izomer retinsavat 3,5 liter vízmentes DMF-ban szuszpendálunk és a kapott szuszpenziót az 1. példa szerint előállított nyers, fehér, szilárd dimetil-klór-formamidinium-kloridban adagoljuk. Az adagolásnál vigyázni kell, mivel a retinsav teratogén. A kapott keveréket ezután szobahőmérsékleten 45 percen át csökkentett világítás mellett (mennyezet világítás nélkül) keverjük, a kapott tiszta, mélyvörös színű retinoil-klorid oldatot jéggel lehűtjük és közvetlenül retinsav származékok előállításához alkalmazzuk.
3. példa
Dimetil-klór-formamidinium-klorid előállítása (6 mól) 448 g (6,28 mól) dimetil-formamidot 12 liter vízmentes dietil-éterben oldunk, majd keverés közben hozzáadunk 780 g (6,28 mól) oxálsav-kloridot kis részletekben. Az erőteljes reakció szobahőmérsékleten beindul, így a reakciókeveréket a CO és CO2 fejlődés miatt hűteni kell. Az adagolás sebességét a gázfejlődés szabja meg, általában fél órán át végezzük. A szilárd csapadék képződése az adagolás kezdetével megindul és annak ideje alatt folyamatosan tart. Az adagolás befejezése után a reakciókeveréket még egy órán át végezzük. Előfordulhat, hogy a lépésnél még további éter adagolása szükséges. Az oldószer elpárologtatósát mm-es csökkentett nyomáson végezzük, majd a vákuumot argon adagolásával megszüntetjük. A kitermelés kvantitatív.
4. példa
Teljes-transz-retinoil-klorid előállítása
1720 g (5,72 mól) teljes-transz retinsavat 7 liter dimetil-formamidban szuszpendálunk és 804 g (6,28 mól) dimetil-klór-formamidinium-kloridhoz adagoljuk argon atmoszférában, keverés közben, majd a kapott reakciókeveréket 3/4-1 órán át szobahőmérsékleten keverjük. A savklorid képződése ennél a módszernél nem erőteljes és a reakció is csak kissé exoterm. Ha a hőmérséklet 20 ’C alá esik, a reakciósebesség lelassul. A reakció végbemenetelét vékonyréteg kromatográfiásan (tlc) követjük. A reakció teljes végbemenetelét az jelzi, hogy a keveréket etanolba vagy metanolba öntve, tlc-vel retinsav jelenléte nem mutatható ki csak (etil- vagy metil-észter). A retinoil-klorid tiszta, mélyvörös színű oldatot képez. Ha ezt az oldatot szobahőmérsékleten több mint egy órán át tartjuk, a bomlás jeleként el kezd sötétedni, majd 2-3 óra elteltével fekete polimertermék képződik. A metil-észter Rf értéke 15,4, op.-ja 50-52 ‘C.
HU 201523 Β
5. példa
Teljes-transz-(4-hidroxi-feni!)-retinamid előállítása
0,2 mól tiszta-retinoil-kloridot 350 ml légtelenített, vízmentes DMF-dal készült oldatát (4. példa szerinti) csepegtetve, hűtés közben 55,8 ml (0,4 mól) trietil-amin és 87,3 g (0,8 mól) p-amino-fenol 200 ml vízmentes, légtelenített DMF-dal készült oldatához adagoljuk, miközben a hőmérsékletet 10-15 ’C alatti értéken tartjuk és a keverést addig folytatjuk, amíg tlc analízissel savklorid jelenléte nem mutatható ki (kb. 2 óra). Ekkor a reakciókeverékhez vizet adagolunk, amikor sötétsárga kristályok formájában 4-HPR kristályosodik ki. Ezeket a kristályokat összegyűjtjük, vízzel mossuk, szárítjuk, etanol/víz elegyból, majd toluol/aceton elegyból átkristályosítjuk, amikor is 42 g cím szerinti terméket nyerünk [hplc (nagynyomású rétegkromatográfiás) tisztasága >99%] (53%), op: 178-180 ’C.
ó. példa
Teljes-transz-4-(metoxi-fenil)-retinamid előállítása
a) 500 ml-es háromnyakú, keverővei, hőmérővel, adagolótölcsérrel és gázátbuborékoltatóval felszerel gömblombikba bemérünk 5,5 ml (5,24 g 0,072 mól) vízmentes DMF-ot és 130 ml dietil-étert, majd hozzáadunk 6,3 ml (9,14 g, 0,72 mól) oxalil-kloridot csepegtetve, keverés közben kb. 20-25 perc alatt. Erőteljes gázfejlődés megindulása után kb. 50 percen belül az adagolás befejeződését követően fehér csapadék képződik, amelyről az oldószert vákuumban eltávolítjuk és a kapott fehér, szilárd anyagot (dimetil-klórformamidinium-klorid) argon atmoszférába helyezzük.
A fentiek szerint nyert anyaghoz 21,03 g (0,07 mól) teljes-transz retinsavat adagolunk 90 ml DMF-ban. A kapott keverék először zavaros narancssárga színű lesz, majd kitisztul és sötétvörös színűvé alakul. Ezt az oldatot szobahőmérsékleten még 35 percig keverjük, majd jégfürdőben lehűtjük és hozzáadunk 95 ml DMF-ban oldott 25,8 g (0,21 mól) 4-metoxi-anilint 0 ’C és 10 ’C közötti hőmérsékleten kb. 20 percen át, majd a kapott sötétvörös oldatot jéghűtés mellett még 1—1/2 órán át állni hagyjuk, majd 50 ml vizet adunk hozzá, amikor is azonnal csapadékkiválás indul meg. Ezt a keveréket ezután szűrjük, a csapadékot 200 ml hideg vízzel mossuk, 900 ml etanolban oldjuk és a kapott sötétvörös oldatot szobahőmérsékletre lehűtjük. Csapadékkiválás kb. 1 óra múlva észlelhető. A keveréket ezután szűrjük, a sárga szilárd anyagot kismennyiségű hideg etanollal, majd vízzel mossuk és vákuumban szárítjuk. Ily módon 16,44 g sárga kristályos anyagot nyerünk (op. 175-177 ’C). A szűrletból további 6,35 g sárga kristályos poranyag nyerhető, op. 157-161 ’C.
b) A fentiekhez hasonlóan eljárva 22,5 g (0,075 mól) retinsavból és 27 g (0,22 mól) átkristályosított p-metoxi-anilinből kiindulva kvantitatív kitermeléssel 30,4 g terméket nyerünk, op.: 178-179 ’C.
7. példa
I3-cisz-4-(liidroxi-feiiil)-ietiiiamid előállítása
0,1 mól (146 mg) oxalil-kloridot 0 ’C-on elkeverünk 6 ml vízmentes, gáztalanított DMF-dal, amikor is fehér csapadék képződik. Ezt a csapadékot kb. 15 percig keverjük, majd hozzáadunk 4 ml vízmentes, 4 gáztalanított DMF-ben oldott 300 mg 13-cisz-retinsavat és 20 perc elteltével a reakcióterméket metanolba öntve tlc-vel kimutatható, hogy a reakció közel kvantitatíve végbement. A kapott savklorid oldatot 2 ml DMF-ben oldott 327 mg szublimált 4-amino-fenolhoz adagoljuk, 0 ’C-on, fénytől védve 2,5 órán át keverjük, majd 6,7 ml vizet adunk hozzá és addig keverjük, amíg a kristályképződés megindul. A kapott kristályokat ezután szűrjük, átkristályosítjuk (etanol/víz), amikor is 186 mg (48%) cím szerinti terméket nyerünk.
8. példa
Teljes-transz-4-(etoxi-fenil)-retinamid előállítása ml oxalil-klorid és 125 ml vízmentes DMF keverékét argon atmoszférában 60 órán át keverjük, majd hozzáadunk dimetil-klór-formamidinium-kloridot és 15 g teljes-transz retinsavat keverés közben szobahőmérsékleten. A kapott tiszta, vöröses-narancssárga oldathoz ezután 0 ’C-on 20,5 g 4-etoxi-anilint csepegtetünk, amikor is a sárgaszínű kristályok képződése azonnal megindul. Az adagolás befejezése után 50 ml vizet adagolunk és a sárga kristályos anyagot szűréssel elválasztjuk, etanolból kétszer átkristályosítjuk, amikor is 18,53 g (88%) cím szerinti terméket nyerünk, op.: 199-189 ’C.
9. példa
A retinsav (3,0 g, 0,010 mól) és dimetil-klór-formamidinium-klorid (1,4 g, 0,011 mól) reagáltatásánál még a következő oldószereket alkalmaztuk:
1. tetrahidrofurán (25 ml, szobahőmérséklet)
2. dietil-éter (25 ml, szobahőmérséklet)
3. toluol/dimetil-formamid (20 ml/5 ml, szobahőmérséklet)
4. metilén-klorid (25 ml, 0 ’C)
5. etil-acetát/DMF (25 ml/2 ml, szobahőmérséklet)
6. acetonitril/DMS (25 ml/10 ml, szobahőmérséklet)
7. hexán/DMF (20 ml/10 ml, szobahőmérséklet)
8. szulfolán/DMF (25 ml/5 ml, szobahőmérsékleten oldva, majd 0 ’C).
9. dimetil-szulfoxid (25 ml, 0 ’C)
10. acetonitril (25 ml, szobahőmérséklet).
A különböző oldószerek esetében a kitermelési adatok a következők:
1. 9,7 %
2. 41,1 %
3. 60,5 %
4. 51,6 %
5. 66,0 %
6. 65,3 %
7. 74,6 %
8. 59,6 %
9. 0,95 %
10. 74,4 %

Claims (20)

1. Eljárás (I) általános képletű retinoil-kloridok előállítására a (II) általános képletű retinsavak klórozásával, azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű retinsavat inért szerves oldószerben dimetil-klór-formamidinium-kloriddal reagáltatunk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy inért szerves oldószerként dipoláris aprotikus oldószert alkalmazunk.
HU 201523 Β
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy dipoláris aprotikus oldószerként étert, amidot, aromás szénhidrogént, észtert, halogénezett szénhidrogént, nitrilt, szulfoxidot vagy szénhidrogént alkalmazunk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy inért szerves oldószerként dietil-étert, N,N-dimetil-formamidot, toluolt vagy metilén-kloridot alkalmazunk.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy inért oldószerként Ν,Ν-dimetil-formamidot alkalmazunk.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 50 ’C alatti hőmérsékleten végezzük.
7. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 0 ’C és 50 ’C közötti hőmérsékleten végezzük.
8. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 20 ’C és 50 ’C közötti hőmérsékleten végezzük.
9. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 20 ’C és 40 ’C közötti hőmérsékleten végezzük.
10. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 30 perc és 1,5 óra közötti ideig végezzük.
11. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót 45 perc és 1 óra közötti ideig végezzük.
12. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rekaciót inért gáz atmoszférában végezzük.
13. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót nitrogén vagy argon gáz atmoszférában végezzük. *
14. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót fény kizárásával végezzük.
15. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy retinsavként teljes-transz-retinsavat, 13-cisz-retinsavat, 11-cisz-retinsavat vagy 7-cisz-retinsavat alkalmazunk.
16. Az 1. igénypont szerinti eljárás (V) képletű teljes-transz-retinoil-klorid előállítására, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű vegyületként teljes-transz-retinsavat alkalmazunk.
17. A 16. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a dimetil-klór-formamidinium-kloridot legalább sztöchiometrikus mennyiségben alkalmazzuk.
18. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakcióközeg (II) általános képletű retinoil-kloridot, dimetil-klór-formamidinium-kloridot és inért szerves oldószert tartalmaz.
19. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a dimetil-klór-formamidinium-kloridot előzetesen izolált, szilárd anyag formájában alkalmazzuk.
20. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a dimetil-klór-formamidinium-kloridot inért gázzal telített oldat formájában alkalmazunk.
-5HU 201523 Β
2/1
CH3
SX.CH^CH-C oc l=CH- ( ±=CH—C =CH—CH=CH—C =CH—COCI (0 ^«3 CH3
CH2=CH-C=CH-CH=CH— c=ch-cooh (II) (CHj^N asCHCI Cl® (III)
CH3 I
CH=CH—C =CH—CH=CH—C =»CH—COY (IV)
COCI (V)
-6HU 201523 B
2/2
A reakcióvázlat
HU874254A 1986-09-22 1987-09-21 Process for producing retinoyl chlorides HU201523B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/909,794 US4743400A (en) 1986-09-22 1986-09-22 Process for preparing retinoyl chlorides

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT45009A HUT45009A (en) 1988-05-30
HU201523B true HU201523B (en) 1990-11-28

Family

ID=25427847

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU874254A HU201523B (en) 1986-09-22 1987-09-21 Process for producing retinoyl chlorides

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4743400A (hu)
EP (1) EP0261911B1 (hu)
JP (1) JPH07107044B2 (hu)
AT (1) ATE66471T1 (hu)
CA (1) CA1278310C (hu)
DE (1) DE3772308D1 (hu)
ES (1) ES2024515B3 (hu)
GR (1) GR3002588T3 (hu)
HK (1) HK2092A (hu)
HU (1) HU201523B (hu)
IE (1) IE62102B1 (hu)
SG (1) SG96791G (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5057502A (en) * 1987-06-02 1991-10-15 Walsh William E Composition and topical and systemic treatments of conditions caused by heavy, oily or greasy secretions
US5399757A (en) * 1993-07-20 1995-03-21 Ortho Pharmaceutical Corporation Process for the preparation of N-(4-hydroxyphenyl)-retinamide
WO2002096857A1 (en) * 2001-05-29 2002-12-05 Chebigen Co., Ltd. Novel retinoid derivatives and methods for producing said compounds and an anti-cancer pharmaceutical composition comprising said compounds
JP2005020400A (ja) * 2003-06-26 2005-01-20 Hitachi Communication Technologies Ltd 無線基地局、無線通信システム、無線基地局の通信制御方法、および、無線通信網の構築方法
WO2005079774A2 (en) * 2004-02-17 2005-09-01 President And Fellows Of Harvard College Management of ophthalmologic disorders, including macular degeneration
US7566808B2 (en) * 2004-02-17 2009-07-28 President And Fellows Of Harvard College Management of ophthalmologic disorders, including macular degeneration
DE602005008970D1 (de) * 2004-06-23 2008-09-25 Sirion Therapeutics Inc Verfahren und zusammensetzungen zur behandlung von augenerkrankungen mit retinyl-derivaten
KR20070091283A (ko) * 2004-11-04 2007-09-10 시리온 테라퓨틱스, 인크. 레티놀-레티놀 결합단백질(rbp)-트랜스타이레틴(ttr) 복합체 형성의조절 인자
EA010827B1 (ru) * 2004-12-08 2008-12-30 Сирион Терапьютикс, Инк. Композиции для лечения ретинол-ассоциированных заболеваний
UA81382C2 (en) * 2005-07-11 2007-12-25 Composition for treating retinol-related diseases by modulation of retinol binding
KR101875394B1 (ko) * 2015-12-07 2018-07-06 엔프라니 주식회사 도파민을 함유하는 레티노이드 화합물 및 그의 제조방법
CN114436924B (zh) * 2022-02-21 2023-09-29 青岛三人行化学有限公司 一种羟基频哪酮视黄酸酯的合成方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2300107C2 (de) * 1973-01-03 1982-03-11 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Vitamin A-Säureanilid-4-carbonsäureäthylester, Verfahren zu seiner Herstellung und diesen enthaltende Zubereitungen
DE2306112A1 (de) * 1973-02-08 1974-08-15 Basf Ag Thioharnstoffderivate der vitamin-asaeure
DE2456959A1 (de) * 1974-12-03 1976-06-16 Basf Ag 4-(e)- und 4-(z)-7-methyl-9-(2,6,6trimethyl-1-cyclohexen-1-yl)-nona-2,4,6,8tetraencarbonsaeure, ihre derivate und diese enthaltende zubereitungen
US4108880A (en) * 1975-11-03 1978-08-22 Johnson & Johnson Esters of retinoic acid
US4190594A (en) * 1975-11-03 1980-02-26 Johnson & Johnson Retinoic acid derivatives
US4055659A (en) * 1975-11-03 1977-10-25 Johnson & Johnson Retinoic acid derivatives
US4323581A (en) * 1978-07-31 1982-04-06 Johnson & Johnson Method of treating carcinogenesis
DE2843870A1 (de) * 1978-10-07 1980-04-24 Basf Ag N-hydroxypropylamide der all-e- und 13-z-retinsaeure

Also Published As

Publication number Publication date
EP0261911A3 (en) 1988-06-01
HUT45009A (en) 1988-05-30
HK2092A (en) 1992-01-10
JPH07107044B2 (ja) 1995-11-15
EP0261911A2 (en) 1988-03-30
ES2024515B3 (es) 1992-03-01
ATE66471T1 (de) 1991-09-15
IE872542L (en) 1988-03-22
GR3002588T3 (en) 1993-01-25
CA1278310C (en) 1990-12-27
JPS63119456A (ja) 1988-05-24
EP0261911B1 (en) 1991-08-21
IE62102B1 (en) 1994-12-14
US4743400A (en) 1988-05-10
DE3772308D1 (de) 1991-09-26
SG96791G (en) 1992-01-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU201523B (en) Process for producing retinoyl chlorides
KR100344115B1 (ko) 1-치환된-5(4h)-테트라졸리논의제조방법
US5112994A (en) Method of producing (S)-4-hydroxymethyl-γ-lactone
USRE27592E (en) Chxchjxx
HUT73014A (en) Process for the preparation on n-(4-hydroxyphenyl)-retinamide
KR960008664B1 (ko) 2,6-디클로로디페닐아미노아세트산 유도체류의 제조공정
JPS5929050B2 (ja) シクロヘキサンジオン−(1,3)の製法
EP0543343A2 (de) Verfahren zur Herstellung von alpha-Hydroxy-beta-aminocarbonsäuren
US3944596A (en) Process for the preparation of 3-mono-alkyl and 3,6-dialkyl-resorcylic esters
KR950004043B1 (ko) 2-(1-알킬아미노알킬)-3-히드록시-1, 4-나프토퀴논, 그의제조방법, 및 그를 사용한 2-(1-알케닐)-3-히드록시-1, 4-나프토퀴논 및 2-알킬-3-아실옥시-1, 4-나프토퀴논의 제조방법
EP0345464B1 (de) Verfahren zur Herstellung von substituierten 3-Amino-2(benzoyl)-acrylsäureestern sowie ein Verfahren zur Herstellung von Zwischenprodukten für antibakterielle Wirkstoffe aus diesen Verbindungen
JPH04217650A (ja) δ−アミノレブリン酸の酸付加塩の製造方法
EP0959069B1 (en) A process for the preparation of 13-CIS-retinoic acid
EP0528694B1 (en) Method for producing optically active 3-substituted-2-norbornanones and their intermediates
US5675034A (en) Process for preparing 2-(p-fluorophenyl)-2 methyl-propionic acid and 3-(p-fluorophenyl)-2-methylpropionic acid derivatives
HU196368B (en) Process for production of 1-/3-brom-/25/-methil-prophionil/-pirrolidin-/25/-carbonic acid
KR100558848B1 (ko) 두 개의 엑소 메틸렌을 가지는 7각형 고리화합물과 이의제조방법
Atkinson et al. Carbon–hydrogen bond insertion reactions of 3-acetoxy-aminoquinazolin-4 (3H)-ones with cyclic dienes: stereochemistry and mechanism
FR2567881A1 (fr) Procede pour la production d'un derive de pyrrolidine
KR0179320B1 (ko) (±)-2-(톨릴술피닐)-시클로펜타데칸-1-온 및 그의 제법
JPH0674250B2 (ja) チオカルバメ−ト誘導体の製法
JPH07126260A (ja) 2−アルキル−3−スチリルオキシランカルボン酸エステル及びその製法
JPH0881427A (ja) [[4−置換アセチル−o−フェニレン]ジオキシ]ジ酢酸誘導体及びその製造方法
JPH08259524A (ja) 酸アジド誘導体およびその製造法
JPH06256298A (ja) フエニルジアゾホルムアミド誘導体