HU191129B - Process for production of riboflavin - Google Patents

Process for production of riboflavin Download PDF

Info

Publication number
HU191129B
HU191129B HU214984A HU214984A HU191129B HU 191129 B HU191129 B HU 191129B HU 214984 A HU214984 A HU 214984A HU 214984 A HU214984 A HU 214984A HU 191129 B HU191129 B HU 191129B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
riboflavin
bacillus subtilis
medium
vniigenetika
fermentation
Prior art date
Application number
HU214984A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT34776A (en
Inventor
Anatolij I Sztepanov
Viktor G Zsdanov
Anna J Kukanova
Mihail J Hajkinszom
Petr M Ribanovics
Antanasz V Jomantasz
Zoja M Galuskina
Original Assignee
Vniigenetika,Su
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vniigenetika,Su filed Critical Vniigenetika,Su
Publication of HUT34776A publication Critical patent/HUT34776A/hu
Publication of HU191129B publication Critical patent/HU191129B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P25/00Preparation of compounds containing alloxazine or isoalloxazine nucleus, e.g. riboflavin
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N15/00Mutation or genetic engineering; DNA or RNA concerning genetic engineering, vectors, e.g. plasmids, or their isolation, preparation or purification; Use of hosts therefor
    • C12N15/09Recombinant DNA-technology
    • C12N15/11DNA or RNA fragments; Modified forms thereof; Non-coding nucleic acids having a biological activity
    • C12N15/52Genes encoding for enzymes or proenzymes

Landscapes

  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Description

Sztepanov ivasnovics Anatolij, farmakológus, Zsdanov Grigorjevics Viktor, ag- VNIIGENETIKA — Moszkva SU ronómus, Kukanova Jakovlevna Anna, biológus, Moszkva, SU, Hajkinszon ’
Jakovlevics Mihail, mcmök, Rabinovics Mihajlovics Petr, biológus, Jomantasz
Vladovics Antanasz Jurgisz, biológus, Galuskina Mihajlova Zoja, mérnök,
Moszkva, SU (54)
ELJÁRÁS RIBOFLAVIN ELŐÁLLÍTÁSÁRA (57) KIVONAT
A találmány tárgya eljárás riboflavin előállítására a riboflavint termelő, Bacillus subtilis törzshöz tartozó mikroorganizmusnak levegőztetés közben végzett, süllyesztett tenyésztésével szénforrást, nitrogénforrást, ásványi sókat és szaporodást serkentő anyagokat tartalmazó tápközegen, valamint a végtermék ezt követő elkülönítésére.
A találmány szerinti eljárás értelmében riboflavint termelő mikroorganizmusként Bacillus subtilis VNIIGenetika 304/pMX45 törzset alkalmaznak, amelyet génsebészeti eljárással hoztak létre, és az Össz-szövetségi Genetikai és Ipari Mikroorganizmusokat Szelektáló Tudományos-Kutató Intézet (VNIIGenetika) Ipari Mikroorganizmusok központi Gyűjteményében (TsMPM) TsMPM B-2694 törzsszámmal letétbe helyeztek.
A találmány szerinti eljárás a gyógyszer- és élelmiszeriparban alkalmazható.
A találmány szerinti eljárás segítségével a riboflavin hozama a technika állása szerint ismert módszerrel összehasonlítva 4 - 8-szorosára növelhető.
191 129
A találmány tárgya eljárás riboflavin mikrobiológiai úton való előállítására. Ismert, hogy a riboflavint a gyógyszer- és élelmiszeriparban, valamint takarmányadalékként alkalmazzák. ,
Ismert a riboflavin mikrobiológiai előállítására! olyan eljárás, amelynek során az Eremothecium ashbyii gomba tenyészetét hydrolt (a keményítő-előállítás mellékterméke, 50 tömeg % glükózt tartalmaz) és kukoricaduzzasztólevet tartalmazó szója-fermentációs közegben alkalmazzák [389 132 számú szovjet szabadalmi leírás (1969)]. Ennek segítségével 96 órás fermentáció alatt a riboflavin koncentrációja 2000 - 2500 mg/liter-re dúsul. Ezt az eljárást jellemzi a tenyészet szaporodásának hosszadalmas időtartama és a tenyészetnek idegen mikroflórával való szennyeződéssel szemben mutatott, fokozott érzékenysége.
Ismert továbbá a riboflavin előállítására egy olyan eljárás is, amelynek során a termelő törzs - a Bacillus subtilis törzshöz tartozó mikroorganizmusok - tenyésztését olyan tápközegen végzik, amely szénforrásként 8 % glukózt, továbbá ásványi sókat, valamint szaporodást serkentő anyagokként élesztőkivonatot, peptont, glutaminsavat, ribonukleinsav-készítményeket, purinokat és purin-analógokat tartalmaz (3 900 368 számú egyesült államokbeli szabadalmi leírás, 1976). Ennek az eljárásnak a segítségével 44 órás fermentáció során 560 mg/liter koncentrációra dúsul a riboflavin.
A riboflavin előállítására szolgáló előbbi eljárást jellemzi a baktériumok szaporodásának nagy sebessége, aminek következménye a fermentáció időtartamának csökkenése. Az eljárás hátránya azonban, hogy a Bacillus subtilis baktériumtenyészet elérhető aktivitása viszonylag csekély, másrészt bonyolult összetételű fermentációs és tenyésztő tápközegek alkalmazását igényli.
A találmány alapját az a feladat képezi, hogy egy új, riboflavint termelő törzs alkalmazásával a végtermék hozama megnővekedjék, és az előállítás technológiai folyamata egyszerűsödjék.
Ezt a feladatot úgy oldottuk meg, hogy a riboflavin süllyesztett kultúrával való elállításának eljárása során, amely a riboflavint termelő, Bacillus subtilis törzshöz tartozó mikroorganizmusnak egy olyan tápközegen való levegőztetésével történik, amely szénforrást, nitrogénforrást, ásványi sókat és szaporodást serkentő anyagokat tartalmaz, valamint a végtermék ezt követő elkülönítése során, a találmány szerint, riboflavint termelő mikroorganizmusként a Bacillus subtilis VNIIGenetika 304/pMX45 törzset alkalmazzuk, amelyet génsebészeti módszerrel kaptunk, és az őssz-szövetségi Genetikai és Ipari Mikroorganizmusokat Szelektáló Tudományos-Kutató Intézet (a továbbiakban VNIIGenetika) Ipari Mikroorganizmusok Központi Gyűjteményében (a továbbiakban: TsMPM) TsMPM B-2694 törzsszámmal letétbe helyeztünk. A riboflavin hozamának növelése céljából a szénforrást a tápközeghez kezdetben a közeg súlyára számítva 5-7 tömeg % mennyiségben, majd 12-18 órás tenyésztés után 3-5 tömeg % mennyiségben adagoljuk. A riboflavin hozamának növelése céljából célszerű a tenyésztést 39-41 *C hőmérsékleten végezni.
A találmány szerinti eljárással lehetővé válik, hogy a riboflavin hozamát az ismert előállítási módszerrel összehasonlítva az igen aktív termelő törzs alkalmazásával 4 - 8-szorosára növeljük. Az eljárás ezen kívül c azt is lehetővé teszi, hogy egyszerű, könnyen hozzáférhető tápkőzegeket alkalmazzunk. A találmány szerinti eljárás során alkalmazott, új, riboflavint termelő Bacillus subtilis VNIIGenetika 304/pMX45 törzset génsebészeti módszerrel hoztuk létre.
1θ AVNlIGenetika304/pMX451étrehozásaakövetkező lépésekből áll:
1. Génsebészeti módszerrel képezzük a Bacillus subtilis (a továbbiakban: B. subtilis) riboflavinoperont hordozó hibrid-plazmidot.
2. Az Így kapott plazmidot bevezetjük a befogadó (recipiens) törzsbe.
3. Biztosítjuk a riboflavin-operon érvényesülését (kifejeződését) a gazdasejt plazmidjának állományában.
A pMX33 vektorhoz - amely a baktériumok eritromícinnel szemben való ellehállását meghatározza, és molekulasúlya 12 Mdalton - a dezoxiribonukleinsavnak azt a szakaszát kapcsoltuk, amely a Bacillus subtilis riboflavin-operonjának génjét tartalmazza.
Ennek eredményeként olyan hibrid-plazmidot kaptunk, amely a 20 pg/ml mennyiségű erítromicinnel szemben való ellenállást biztosítja, s ezt pMX45-nek jelöltük (molekulasúlya 18 Mdalton).
Befogadó (recipiens) törzsként — amelybe a
3q pMX45 plazmidot bevezettük - a B. subtilis VNIIGenetika 304 törzset alkalmaztuk, amelyet a VNIIGenetika TsMPM gyűjteményében TsMPM B-2117 törzsszámmal letétbe helyeztünk. Ezt a recipiens törzset genetikai módszerekkel olyan, függetlenül kapott mutációkból hoztuk létre, amelyek mindegyike vitamin-hiperszintézisre képes. Ezek jellemző jelölése: rosr - ribe - AGR („rosr” jelenti az ellenállást roseoflavinnal szemben; „ribe” jelenti a mutációt a szabályzó génben; „AGR” jelenti az ellenállást a 8-aza40 guaninnal szemben). Ezt követően végeztük a mutagén megmunkálást nitrozo-guanidinnel, nitrozometil-karbamiddal, ibolyántúli besugárzással, majd az aktív variánsoknak fermentációs táptalajon való szelektálása útján.
45 A pMX45 plazmidot a befogadó törzsbe a genetikai transzformáció módszerével vezettük be. A transzformánsokat a 20 pg/ml koncentrációjú eritromicinnel szembeni ellenállás és a riboflavin-bioszintézis fokozódásának alapján választottuk ki.
5Q Azokban a transzformánsokban, amelyek egyidejűleg hordozták a hibrid-plazrrtidot és a kromoszómában azokat a géneket, amelyek a riboflavin konstituciós szintézisét biztosítják, a hibrid-plazmid állományában a riboflavin-operon hatékony érvényesülését álla55 pítaottuk meg.
A Bacillus subtilis VNIIGenetika 304/pMX45 törzs 4500 mg/literig terjedő mennyiségű riboflavin (B2 vitamin) szintézisére képes. A Bacillus subtilis VNIIGenetika 304/pMX45 törzs morfológiai és tenyészeti (kultúra-) jellemzői a B. subtilis VNIIGenetika 304 befogadó törzs jellemzőihez hasonlók.
191 129
Táblázat
A VNIIGenetika 304[pM/45 törzs morfológiai és tenyészeti jellemzői
No. A mikroszkóppal látható alaktani sajátságok 2—3 μ hosszúságú, spóraképző Gram-pozitív bacillus
1 2 3
Alaktani sajátságok különböző táptalajokon
1 Hús—pepton - agar 28 — 37 ’C hőmérsékleten, a tenyésztés 1 - 2. napján csillagszerű, töredezett szélű, 3-4 mm átmérőjű kolóniákat alkot, amelyek felülete sima, fénylő, sárga színű.
2 Hús — pepton — tápleves Oltás után a szaporodás mérsékelt, főként a táptalaj felületén megy végbe. Rázás nélküli szaporodás során a felületen film képződik.
3 Spicizen-féle minimál-táptalaj glukózzal (összetétel: 0,2 tömeg % (NH4)2SO4, 0,6 tömeg % KHjP04, 1,4 tömeg% K2HPO4 · 3 H2O, 0,1 tömeg % Na-citrát, 0,01 tömeg% MgS04, 0,5 tömeg % glükóz, ad 100 tömeg % desztillált víz; a MgSO4-t és a glükózt sterilizálás után adjuk a tápközeghez) A tenyésztés 2. napján halványsárga, 2 — 3 mm átmérőjű kolóniákat képez, amelyek ibolyántúli fényben sárgán fluoreszkálnak: a kolóniák kerek alakúak, fénylők.
4 Fiziológiai és biokémiai ismertetőjelek 28-42 ’C hőmérsékleten szaporodik, az optimum 37 'C-on van, a pH optimuma 5,0 - 9,0. Szénforrások: jól asszimilálja a glukózt, szaccharózt, keményítőt. Nitrogénforrások: jól asszimilálja az ammóniumsókat, karbamidot, nitrátokat. A zselatint elfolyósítja.
A riboflavin előállítására alkalmas, találmány szerinti eljárást a következőképpen valósítjuk meg.
órás, hús - pepton - ferdeagaron vagy hús-pepton - agaron 20 pg/ml eritromicin-koncentrációval tenyésztett kultúrából lombikban olyan kultúraközeget oltunk be, amely melaszt vagy szaccharózt, szárított takarmányélesztő-biomasszát és ásványi sókat tartalmaz. Az inokulumot 17-24 órán át levegőztetés közben 37 °C hőmérsékleten tenyésztjük, majd 10 tömeg % mennyiségben a fő-fermentációs közegbe visszük. A fermentációt 37-41 ’C hőmérsékleten levegőztetés és erélyes keverés közben fermentorban végezzük. A fermentációs közeg szénforrásként glukózt vagy szaccharózt vagy melaszt vagy keményítőt, ásványi nitrogén forrásaként például karbamidot vagy ammóniumsókat vagy nitrátokat, s ezen kívül ásványi sókat tartalmaz. Szaporodási faktorok (növekvést, szaporodást elősegítő anyagok) forrásaként a tápközegben takarmányélesztő vagy szárított élesztő szárított biomasszáját, vagy élesztőkivonatot, peptont, kazein-hidrolizátumot, vagy kukoricaduzzasztóiét alkalmazhatunk. A fermentációt kétféle eljárással hajthatjuk végre. Az első kiviteli mód szerint az összes szükséges szénforrást egyszerre visszük a tápközegbe; a másik kiviteli mód szerint a fermentációs közeg előbb csak 5-7 tömeg% szénforrást tartalmaz, és a fennmaradó 3 - 5 tömeg%-ot 12—18 óra elmúltával adagoljuk hozzá, amikor a tenyészet a stacionárius növekvési fázist elérte. A B. subtilis VNIIGenetika 304/pMX45 törzs 40-48 órás tenyésztése után a kultúrafolyadékban a riboflavin koncentrációja
1600 - 4500 mg/literre dúsul.
A végterméket ismert módon, az így kapott kultúrafolyadék bepárlása útján a biomasszával együtt különítjük el. így egy riboflavin-koncentrátumhoz jutunk. A riboflavint ismert technológiai eljárás segitsé45 gével tiszta formában, kristályos anyagként is elkülöníthetjük. A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy a riboflavin hozamát az ismert eljárással összehasonlítva 4 - 8-szorosára növeljük, és az egyszerű, könnyen hozzáférhető tápközeg alkalmazása követ50 keztében az előállítási eljárás technológiáját egyszerűsítjük.
A találmány részletesebb ismertetése végett az alábbiakban példákat adunk meg a riboflavin előállítására.
I. példa órás, hús - pepton - ferdeagaron tenyésztett Ba60 cillus subtilis VNIIGenetika 304/pMX45 tenyészetet oltókacs segítségével az alábbi (tömeg%-ban megadott) összetételű, cseppfolyós inokulációs közegre oltunk:
i
191 129
Melasz 6,0
Takarmányélesztő
szárított biomasszája 1,0
Ammónium-szulfát 0,1
Kálium-dihidrogén-foszfát 0,3
Dikálium-hidrogén-foszfát 0,7
Magnézi um-szulfát 0,01
Víz a fennmaradó rész
pH-érték 6,5
Az inokulumot 750 ml térfogatú Erlenmeyerlombikban (a tápközeg térfogata 25 ml) rázóasztalon 200 löketszám/perc sebességgel, 37 *C hőmérsékleten 20 órán át tenyésztjük, majd 10 tömeg % mennyiségben az alábbi (tömeg %-ban megadott) összetételű fermentációs közegbe visszük:
Melasz 12,0
Takarmányélesztő szárított biomasszája 2,0
Ammónium-szulfát 0,4
Kálium-dihidrogén-foszfát 0,1
Dikálium-hidrogén-foszfát 0,1
Magnézium-szulfát 0,2
Víz a fennmaradó rész pH-érték 7,0
A fermentációt 750 ml térfogatú lombikban (a tápközeg térfogata 25 ml), rázóasztalon 200 löketszám/ perc sebességgel, 37 ’C hőmérsékleten végezzük. A kultúrafolyadék 48 órás fermentáció után 1600 mg/liter riboflabint tartalmaz. ·»
2. példa
A.?, inokulumot az 1. példában leírtakhoz hasonlóan tenyésztjük. Fermentációs közegként az alábbi (tömeg%-ban megadott) összetételű közeget alkalmazzuk :
Szaccharóz > 10,0
Takarmányélesztő szárított biomasszája 2,0
Karbamid 0,6
Kálium-dihidrogén-foszfát 0,1
Dikálium-hidrogén-foszfát 0,1
Magnézium-szulfát 0,2
Víz a fennmaradó rész pH-érték 6,5
A fermentációt 0,5 literes térfogatú fermentorban, erélyes levegőztetés (1 liter tápközegtérfogatra számítva 1,5 liter levegőtérfogat) és keverés közben (a keverőberendezés fordulatszáma percenként 700-1000) 37 ”C hőmérsékleten valósítjuk meg.
A kultúrafolyadék 48 órás fermentáció után 2100 mg/liter riboflavint tartalmaz.
3. példa órás, hús - pepton - ferdeagaron tenyésztett bacillus subtilis VNlIGenetika 304/pMX45 tenyészetet i
oltókacs segítségével az alábbi (tömeg%-ban megadott) összetételű kultúraközegre oltjuk:
Szaccharóz 3,0
Takarmányélesztő szárított biomasszája 2,0
Karbamid 0,6
Kálium-dihidrogén-foszfát 0,1
Dikálium-hidrogén-foszfát 0,1
Magnézium-szulfát 0,2
Víz a fennmaradó rész pH-érték 6,5
Az inokulumot 750 ml térfogatú Erlenmeyerlombikban (a tápközeg térfogata 30 ml) rázóasztalon 200 löketszám/perc sebességgel, 37 ’C hőmérsékleten 20 órán át tenyésztjük, s utána 5 tömeg % mennyiségben az alábbi (tömeg%-ban megadott) összetételű fermentációs közegbe visszük:
Szaccharóz 7,0
Takarmányélesztő
szárított biomasszája 2,0
Karbamid 0,6
Kálium-dihidrogén-foszfát 0,1
Dikálium-hidrogén-foszfát 0,1
Magnézium-szulfát 0,2
Víz a fennmaradó rész
pH-érték 6,5
A fermentációt 0,5 literes térfogatú fermentorban, erélyes levegőztetés (1 liter tápközegtérfogatra számítva 1,5 liter levegőtérfogat) és keverés közben (a keverőberendezés fordulatszáma percenként 1000), 40 ’C hőmérsékleten valósítjuk meg.
óra elmúltával steril körülmények között 3 súly% cukrot adunk a fermentációhoz.
A kultúrafolyadék 40 órás fermentáció után 3500 mg/liter riboflavint tartalmaz.
4. példa órás, eritromicint tartalmazó hús - pepton - agaron tenyésztett Bacillus subtilis VNlIGenetika 304/ pMX45 tenyészetet 12 órán át az oltóberendezésben az alábbi (tömeg%-ban megadott) összetételű tápközegen inkubáljuk:
Élelmezési célokra alkalmas cukpr 5,0
Takarmápyélesztő szárított biomasszája 1,0
Karbamid 0,6
Kálium-dihidrogén-foszfát 0,1
Dikálium-hidrogén-foszfát 0,1
Magnézium-szulfát 0,1
Víz a fennmaradó rész pH-érték 6,5 órás fermentáció után további 5 tömeg % cukrot adunk hozzá.
A kultúrafolyadék 25 órás fermentáció után 4500 mg/liter riboflavint tartalmaz.
191 129
Szabadalmi igénypont

Claims (1)

  1. Eljárás riboflavin előállítására a riboflavint termelő, Bacillus subtilis törzshöz tartozó mikroorganizmusnak levegőztetés közben való, süllyesztett tenyésztésével szén forrást, nitrogénforrást, ásványi sókat és szaporodást serkentő anyagokat tartalmazó közegen, valamint a végtermék ezt követő elkülönítésére, azzal jellemezve, hogy riboflavint termelő mikroorganizmusként az Összszövetségi Genetikai és Ipari Mikroorganizmusokat Szelektáló TudományosKutató Intézet (VNIIGenetika) Ipari Mikroorganizmusok Központi Gyűjteményében (TsMPM) TsMPM B—2694 törzsszámmal letétbe helyezett. Ba-
HU214984A 1983-06-02 1984-06-01 Process for production of riboflavin HU191129B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SU3599355 1983-06-02

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT34776A HUT34776A (en) 1985-04-28
HU191129B true HU191129B (en) 1987-01-28

Family

ID=21066300

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU214984A HU191129B (en) 1983-06-02 1984-06-01 Process for production of riboflavin

Country Status (5)

Country Link
CH (1) CH668081A5 (hu)
DE (1) DE3420310A1 (hu)
FR (1) FR2546907B1 (hu)
HU (1) HU191129B (hu)
YU (1) YU94784A (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3819745A1 (de) * 1988-06-10 1989-12-14 Basf Ag Verfahren zur herstellung von auf mikrobiellem wege hergestelltem riboflavin in form von sprueh- oder mikrogranulaten
US5837528A (en) * 1989-06-22 1998-11-17 Hoffmann La Roche, Inc. Bacterial strains which overproduce riboflavin
CN1066486C (zh) * 1989-06-22 2001-05-30 霍夫曼-拉罗奇有限公司 高产核黄素的细菌菌株
US5650294A (en) * 1990-06-25 1997-07-22 Basf Aktiengesellschaft Isolated promoter and terminator of elongation factor 1-α
DE4021274A1 (de) * 1990-07-04 1992-01-09 Basf Ag Verfahren zur reinigung von fermentativ hergestelltem riboflavin
EP0539507A1 (en) * 1990-07-13 1993-05-05 Archer-Daniels-Midland Company A fermentation process for riboflavin-producing organisms
DE4037441A1 (de) * 1990-11-24 1992-05-27 Basf Ag Verfahren zur erhoehung des riboflavin-gahaltes in spruehgetrockneten fermenteraustraegen bei riboflavin-fermentationen
JP2979767B2 (ja) * 1991-09-09 1999-11-15 味の素株式会社 発酵法によるリボフラビンの製造法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE890917A (fr) * 1981-10-29 1982-04-29 Vnii Genetiki Iselektsii Promy Procede microbiologique d'obtention de la riboflavine et riboflavine ainsi obtenue

Also Published As

Publication number Publication date
HUT34776A (en) 1985-04-28
FR2546907B1 (fr) 1987-09-04
YU94784A (en) 1987-02-28
CH668081A5 (de) 1988-11-30
DE3420310A1 (de) 1985-04-18
FR2546907A1 (fr) 1984-12-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0089370B1 (en) Production of gamma-decalactone
FR2531100A1 (fr) Procede de preparation d'inosine et/ou de guanosine
JPH03505284A (ja) メチロトロフィック・バチルスによるアミノ酸の製造
Özbas et al. Comparative study of riboflavin production from two microorganisms: Eremothecium ashbyii and Ashbya gossypii
JPS6121097A (ja) 7−アミノセフアロスポラン酸及びその誘導体の製造法
HU191129B (en) Process for production of riboflavin
HU183303B (en) Process for preparing alpha-galactosidase enzyme and for the hydrolysis of raffinose by means of this enzyme
US20080318289A1 (en) Fermentation Processes for the Preparation of Tacrolimus
US5334510A (en) Process for producing riboflavin by fermentation
KR100422307B1 (ko) 리보플라빈을 생산하는 미생물 및 이를 이용한리보플라빈의 생산방법
Bacher et al. Genetic control of riboflavin synthetase in Bacillus subtilis
KR880002417B1 (ko) 구아노신의 제조법
Tremaine et al. Effect of six vitamins on ascospore formation by an isolate of bakers' yeast
DK171744B1 (da) Fremgangsmåde til fremstilling af pyrodruesyre
JP2964163B2 (ja) R(―)―1,3―ブタンジオールの製造法
JP3882961B2 (ja) 蔗糖脂肪酸エステル合成酵素を産生する微生物
JP4505620B2 (ja) イコサペンタエン酸を産生する微生物及びイコサペンタエン酸の製造方法
SU958498A1 (ru) Способ получени @ -маннаназы
Oezbas Microbial production of vitamin B2
HU185652B (en) Process for producing riboflavine with microbiological method
CA1292713C (en) Process for producing antibiotic salinomycin
JPH08258A (ja) キャンディダ属に属する微生物およびそれを用いたイノシトールの製造方法
SU553283A1 (ru) Способ получени алкогольдегидрогеназы
JP3937633B2 (ja) テトラヒドロ葉酸の製造法
EP0188628A1 (en) Process for producing fatty acids by fermentation

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee