HU189709B - Process for preparing ester derivatives of 9-/2-hydroxy-ethoxy-methyl/-guanine - Google Patents

Process for preparing ester derivatives of 9-/2-hydroxy-ethoxy-methyl/-guanine Download PDF

Info

Publication number
HU189709B
HU189709B HU832337A HU233783A HU189709B HU 189709 B HU189709 B HU 189709B HU 832337 A HU832337 A HU 832337A HU 233783 A HU233783 A HU 233783A HU 189709 B HU189709 B HU 189709B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
sup
hydroxy
guanine
amino
Prior art date
Application number
HU832337A
Other languages
English (en)
Inventor
Clercq Erik D De
Der Haegen Hubert J Van
Roger H Busson
Original Assignee
The Wellcome Foundation Ltd,Gb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Wellcome Foundation Ltd,Gb filed Critical The Wellcome Foundation Ltd,Gb
Publication of HU189709B publication Critical patent/HU189709B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D473/00Heterocyclic compounds containing purine ring systems
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/12Antivirals

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Communicable Diseases (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Virology (AREA)
  • Oncology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás a 9-(2-hldroxl-etoxi-metil)-guanin új észter-származékainak előállítására. Az új vegyületek értékes vírusölő hatással rendelkeznek.
A 9-(2-hidroxi-etoxl-metil)-guanln — másnéven acyclovir — vírusölő hatású, különösen a herpes vírussal szemben (H. J. Schaeffer et al., Natúré 272 (1978), 583—585), de bizonyos felhasználásoknál hátránya, hogy vízben való oldhatósága korlátozott (1,23 mg/ml 25°C-on). Ez a viszonylagosan alacsony oldhatóság korlátozza alkalmazását olyan vizes gyógyszer-készítményekben, ahol a hatóanyag bizonyos mértékű oldhatósága kívánatos lenne.
Felismertük, hogy az acyclovir bizonyos észterszármazékai meglepően nagyobb vízoldhatósággal rendelkeznek, ami lehetővé teszi e hatóanyag szélesebbkörű felhasználását vizes gyógyszerkészítményekben. E nagyobb oldhatóság különösen jellemző a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek bizonyos sóira. így például a későbbiekben ismertetésre kerülő 1. és 2. példák szerint előállított vegyületek vízoldhatósága a 6%-ot is eléri (7 pH-jú foszfát pufferben meghatározva). A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek így különösen alkalmasak vizes gyógyszerkészítmények, mint például szemcseppek és intramuszkuláris injekciókészítményekben való felhasználásra.
A relatíve nagy vízoldhatóságon túlmenően a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek in vitro vírusölő hatása lényegében azonos az acyclovir hatásával, így kimondható, hogy a nagyobb vízoldhatóság nem befolyásolja a vírusölő képességet. Sőt, azt találtuk, hogy bizonyos klinikai alkalmazásoknál, például stroma keratitis kezelésénél a találmány szerinti eljárással előállított észterek hatása felülmúlta az acyclovir hatását.
A találmány szerinti eljárásnál az (I) általános képletű vegyületek — a képletben X jelentése oxigénatom,
R* jelentése hidroxil-csoport,
R3 jelentése amino-(l-4 szénatoinos alkil)-karbonilcsoport - és fiziológiailag elfogadható sóik előállításánál egy (II) általános képletű vegyületet — a képletben X jelentése a fenti,
R1 jelentése hidroxilcsoport,
R4 jelentése adott esetben védett aminocsoport a megfelelő — adott esetben védett — aminosawal vagy funkcionális származékával reagáltatunk, és a kapott vegyületet egy vagy több következő átalakításnak vetjük alá a tetszés szerinti sorrendben:
i) eltávolítjuk a védőcsoportokat, ii) a kapott (I) általános képletű vegyületet átalakítjuk fiziológiailag elfogadható sójává.
A találmány szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületek azok a vegyületek, amelyekben R1 jelentése hidroxilcsoport, és X jelentése oxigénatom, azaz az acyclovir aminosav-észterei és azok gyógyászatilag elfogadható sói. R3 jelentései közül előnyösek azok az amlno-alkfl-karbonilcsoportok, amelyek alifás aminosavak ból, például glicínből vagy a- vagy 0-alaninből származnak.
A találmány szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületek gyógyászatilag elfogadható sói előnyösen savaddiciós sók, például a sósavval, kénsavval, foszforsavval, maleinsawal, fumársavval, citromsawal, bórkősawal vagy ecetsawal elóállított sók.
A találmány szerinti eljárás az észterezési reakciót ismert módon végezzük, például oldószerben, mint piridín vagy dimetilformamid stb., savmegkötöszer — mint például trietil-amin vagy N,N-diciklohexII-karbodiimid — és adott esetben savas katalizátor — mint például - p-toluol-szulfonsav - jelenlétében. A reakció alatt képződő vizet kívánt esetben ismert módon - mint például desztillációval vagy vízmegkötő anyaggal — távolítjuk el. Végül a képződött észtert mint reakcióterméket szintén ismert módszer szerint nyerjük ki.
Az aminosav helyett, funkciójában vele azonos származékot, például savhalogenidet (például savldoridot) vagy savanhidridet is alkalmazhatunk.
A káros mellékreakciók elkerülése érdekében általában előnyös, ha az alkalmazott savszármazék aminocsportját védjük, előnyösen acilcsoport tál, például
1- 4 szénatoinos allanollcsoporttal, mint például ace tilcsoporttal, aril-oxi-csoporttal, mint például benzil-oxi-csoport vagy azidocsoporttal.
A találmány szerinti eljárásnál alkalmazott (II) általános képletű intermedierek előállítását ismert módszerek szerint végezzük, például az 1 523 865 számú nagy-britanniai szabadalmi leírásban közzétettek szerint. Ezek az eljárások szubsztituált purinokból előállított intermedierekre vonatkoznak. Az alkalmazott purinok vagy kereskedelemben kaphatók, vagy olyan ismert módszerekkel állíthatók elő, amelyeket a fentiekben hivatkozott könyvben ismertetnek.
Az i), ii) reakciólépéseket ismert módon vihetjük végbe. így például az i) lépés szerinti védőcsoport-eltávolítást hidrolízissel, szolvolízissel vagy hidrogenolízissel végezhetjük. Ha például a védőcsoport acilcsoport, a hidrogenolizis, ha azidocsoport, a tótalitikus hidrogénezés — például palládium katalizátorral végezve — az előnyös módszer. A purin molekula
2- es és 6-os helyzetében lévő csoportok előnyös védőcsoportjai acilcsoport — mint például 14 szénatomos alkilcsoport, például acetilcsoport, arilcsoport, például benzoílcsoport, aril-metil-csoport, például benzilcsoport vagy tri-(14 szénatomos alkil)· -szilil-csoport, például trimetil-szilil-csoport. Az aril-metil védőcsoportok eltávolítását végezhetjük hidrogenolízissel, például Raney-nikkel vagy palládium katalizátor jelenlétében végzett hidrogénezéssel, vagy nátrium- és folyékony ammónia jelenlétében. Az acil védőcsoportok eltávolítását hidrolízissel, például aminok, mint például metil-amin vagy trietil-amin jelenlétében, előnyösen vizes közegben végezzük. A trialkil-szilil védőcsoportok eltávolítását például szolvolízissel, például vizes vagy alkoholos ammóniával, vagy alkoholizissel végezzük.
Az (I) általános képletű vegyületek gyógyászatilag elfogadható sókká való átalakítását ismert módon végezhetjük, például a megfelelő sawal kezelve, savaddiciós sókat állíthatunk elő.
A találmány szerint előállított (I) általános képletű vegyületek és gyógyászatilag elfogadható sóik (a továbbiakban aktív vegyületek) vírusfertőzések kezelésére és megelőzésére alkalmazhatók emlősöknél, mint például embereknél. A vegyületek különösen alkalmasak különböző DNA vírusok, mint például herpes simplex, varicella vagy zoster, cytomegaovírus, valamint heptatitis B vagy Epstein-Barr vírus okozta megbetegedések kezelésére vagy papilloma
189 709 vagy wart vírusok okozta fertőzések megelőzésére. A humán gyógyászatban való alkalmazáson kívül a találmány szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületek alkalmazhatók emlős állatok vírusfertőzéseinek kezelésére vagy megelőzésére, így például az aktív vegyületek különösen allalmasak lovaknál rhinopneumonitis lezelésére. nyösen 0,2 és 15 súly%, még előnyösebben 0,5 és 10 súly% közötti érték. A kenőcs készítményeknél a hatóanyagot parafinnal vagy vízzel keverendő kenőccsel, a krémeknél olaj-a-vízben típusú krémmel keverjük el. Kívánt esetben a krémek vizes Lizisa tartalmazhat például 30 súly% mennyiségben többértékű alkoholokat, például propilén-glikolt, bután-l,3-diolt, mannitolt, szorbitolt, glicerolt, polietilénglikolt vagy ezek keverékét. A helyi alkalmazású készítmények tartalmazhatnak még a hatóanyag bőrön keresztüli felszívódását, abszorpcióját elősegítő segédanyagokat, például dimetil-szuífoxidot vagy hasonlókat is.
Szemfertőzések kezelésére alkalmas készítmények a szemcseppek is. Ezeknél a hatóanyagot alkalmas hordozóanyagban, különösen vizes oldószerekben oldjuk vagy szuszpendáljuk. A készítmények hatóanyag-tartalma 0,5 és 20 súly% közötti, előnyösen 0,5 és 10 súly% közötti, különösen 1,5 súly% körüli érték.
A szájfertőzések kezelésére alkalmas készítményeket, mint például a tablettákat, általában ízjavító anyagokkal - például szacharóz, akácmézga, tragantmézga —, a pasztillákat zselatinnal, gliverinnel, akácmézgával vagy szacharózzal, a szájöblítőszereket alkalmas folyékony hordozóanyaggal elkevert hatóanyaggal készítjük.
A rektális készítményeket kúpok formájában készítjük, a hatóanyagot alkalmas hordozóanyaggal, például kakaóvajjal vagy szaliciláttal elkeverve.
Az ónban alkalmazható szilárd készítményeknél a hordozóanyag 20-500 mikron szemcsefinomságú por. Ezeket az orrba történő felszippantással használjuk. Folyékony készítményeknél a hordozóanyag vizes vagy olajos folyadék, és a készítményt spray-k vagy orrcseppek formájában használjuk.
Hüvelyi alkalmazásra a készítményeket pesszáriumok, tamponok, krémek, gélek, paszták, habok vagy spray-k formájában állíthatjuk elő, az erre a célra alkalmas inért hordozóanyagokkal.
A parenterális készítményeket előállíthatjuk vizes vagy nem-vizes steril injekciózható oldatok formájában, amelyek még antioxidánsokat, puffereket, bakteriosztatikumokat és különböző oldott anyagokat tartalmazhatnak az izotóniás oldatok előállítása érdekében, vizes vagy nem-vizes szuszpenziók formájában, amelyek még szuszpendáló- és sűrítőanyagokat tartalmazhatnak. A készítmények egységnyi vagy ennél nagyobb dózisokban szerelhetők ki, ampulla, fiola vagy liofilizált formában. Ez utóbbiakat közvetlenül felhasználás előtt alkalmas steril folyadékban, például vízben vesszük fel. Az azonnal felhasználható injekció készítményeket steril porokból, granulátumokból, tablettákból is előállíthatjuk. Az intarmuszkuláris készítmények különösen előnyösek.
A készítmények előnyös kiszerelése, ha azok egy adagban tartalmazzák a szükséges napi adagot vagy annak megfelelő törtrészét.
A találmány szerinti készítmények előállításánál a fentiekben említett hordozó- és segédanyagokon kívül más szokásosan alkalmazott ismert anyagokat is használhatunk.
A találmány szerinti készítmények közé tartoznak továbbá még az állatgyógyászati készítmények, amelyek legalább egy találmány szerinti hatóanyagot tartalmaznak az állatgyógyászati készítményeknél szokásos, a hatóanyaggal kompatibilis, szilárd, folyékony vagy gázalakú hordozóanyaggal elkeverve. A készítményeket orális, parenterális vagy más kívánt, adagolásra alkalmas formában állíthatjuk elő.
Az orális készítmények lehetnek tabletták, granulátumok, oldatok, paszták, kapszulák vagy tápanyag-kiegészítők. A granulátumokat ismert módon, például nedves granulálással, elősajtolással készíthetjük. Adagolásul oldatok vagy szuszpenziók formájában történhet. A készítmények tartalmazhatnak még előnyösen további segédanyagokat, például diszpergálószereket is. A készítmények hatóanyag-tartalma előnyösen 15-85 súly%.
A következő példákban a találmányt ismertetjük. A példákban alkalmazott XAD-2 jelölés polisztirolgyöngy abszorbenst jelent. Az NMR spektrumoknál a rövidítések a következőket jelentik: a = szingulatt, d = dublett, t = triplett, q = kvadruplett, m = multiplett, br s = széles jel.
1. példa
9-(2-Glicil-oxi-etoxi-metil)-guanin-hidroklorid előállítása /(I) általános képletű vegyület, Rs jelentése -CO€H2NH2 . HCI)
a) 0,84 ml (8,4 mmól) azido-acetil-kloridot 5 ml vízmentes dimetil-formamidban oldunk, és keverés közben cseppenként 1,25 g (5,55 mmól) 9-(2-hidroxi-etoxi-metil)-guanin 0,78 ml (5,55 mmól) trietil-aminnal és 40 ml vízmentes dimetil-formamiddal készített, jéggé hűtött szuszpenziójához adagoljuk. A keveréket 45 percig 0°C-on erőteljesen keveijük, majd hozzáadunk 0,11 ml (1,1 mmól) azido-acetil-kloridot 1 ml dimetil-formatnidban oldva és a keverést további 15 percen át folytatjuk. Ezután a reakciót 15 ml 7%-os nátrium-hidrogén-karbonát oldat hozzáadásával megállítjuk, majd a keveréket vákuumban szárazra pároljuk. A maradékot 20 ml metilén-klorid : dietil-éter : etanol 5:5:1 térfogatarányú elegy ével elpépesítjük, a szilárd részt leszűrjük, hideg vízzel alaposan átmossuk, majd aktív szenes kezelés után meleg vízből átkristályosítjuk. Ily módon 1,02 g (62%) 9-(2-azido-acetoxi-metil)-guanint nyerünk, olvadáspontja 175-177°C (bomlik).
MS m/e 308 (M+), 151 (bázis ♦ H),
IR(KBr)2110(N3), 1745 (COOR) cm’l,
UV (foszfát puffer, pH = 7) 253 nm (e 8,42 xl0T),270(sh),
Vékonyréteg kromatográfia:
Rf 0,27 (CHCl3-MeOH, 8 : 2), Rf 0,60 (EtOH-HOAc, 8:2).
b) Az a) lépés szerint előállított termék 1,23 g-ját (4 mmól) 1,0 g 10%-os szénhordozós palládium katalizátoron 4 ml n HCI és 250 ml vizes etanol (1:1 térfogatarányú elegy) jelenlétében 90 percig 2,758 bar hidrogénnyomáson hidrogénezzük. Ezután a katalizátort leszűrjük, vízzel alaposan átmossuk, majd a szürletet a mosóvízzel egyesítve vákuumban szárazra pároljuk. A maradékot víz-etanol elegyből kétszer átkristályosítjuk, a kapott termék 0,83 g
189 709 (65%) 9-(2-glicil-oxi-etoxi-metil)-guanin-hidroklorid, olvadáspontja 148—150°C.
IR (KBr) 3200 - 2350 (NH3+), 1750 (COOR) cm'1,
UV (0,1 n HCI) ληιαν 253 nm (e 8,53 x 10*), 275 (sh), mf*
NMR (60 MHz, DMSO-d6/D2O) δ 3,85 (s, 2H, N-CH2-C0), 4,25 (m, 4H, - CH2CH2 ), 5,5 (s, 2H,
O-CHj-N), 8,3 (s, 1H,8H),
TLC Rf 0,29 (EtOH-HOAc, 8 :2),
Elemanalízis Ci0Hi4NóO4. HCI összegképlet alapján:
számított:
C = 37,69%, H = 4,74%, N = 2687%, talált:
C = 37,84%, H » 4,64%, N = 26,25%.
9-(2-0-a-Alanil oxi-etoxí-metil)-guanin-hidroklorid előállítása /(I) általános képletű vegyület, R 4 jelentése -CHCH<CH3)NH2 .HCI)
a) 0,99 g (4 mmól) 9-(2-hídroxi-etoxi-metiI)-guanin1,026 g (4,3 mmól) N-benzil-oxi-karbonil-a-alanin (Aldrich), 0,04 g vízmentes p-toluol-szulfonsav és 1,755 g (5,6 mmól) N.N -diciklohexil-karbo-diimid keverékét 80 ml vízmentes piridinben 1 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd hozzáadunk 1 ml ecetsavat és a keverést további egy órán át folytatjuk. Ezután a keveréket leszűrjük, a csapadékot meleg metanollal alaposan átmossuk, a szűrletet a mosófolyadékkal egyesítjük, szárazra pároljuk és a maradékot 50 g szilikagél töltetű oszlopon kromatografáljuk, az eluálást kloroform: metanol 9 : 1 arányú elegyével végezve. Metanolos átkristályositás után 1,15 g (67%) védett α-alanin-észtert nyerünk /(I) általános képletű vegyület, R3 jelentése -COCH-(CH3)NHCOOCH2C«HS csoport), olvadáspontja 145-147°C.
UV (MeOH) Vv 255 mm (e 9,87 x 10*), 270 (sh),
Vékonyréteg kromatográfia:
Rj 0,40 (CHC13 -MeOH, 8 :2) bj 0,662 g (1,54 mmól) a) pont szerint előállított védett α-alanin-észtert 3,1 ml 0,5 n sósavval és 200 ml víz-metanol eleggyel (1:1 térfogatarány) elkeverünk és 2 órán át 2,758 bar hidrogénnyomáson 03 g szénhordozós 10%-os palládium-katalizátor jelenlétében hidrogénezünk. Ezután a katalizátort leszűrjük és vízzel átmossuk. A szűrletet a mosóvízzel egyesítjük és vákuumban szárazra pároljuk. A maradékot víz-metanol elegyből átkristályosítjuk, ily módon 0,354 g (71%) 9-(2-0-a-alanin-oxi-etoxi-metil)-guanin-hidrokloridot nyerünk, olvadáspontja 153-155°C.
UV (0,1 n HCI) Xmax 254 nm (e 1,10 x 104), 273 (sh),
NMR (100 MHz, DMSO-d„) 1,36, (d, 3H, CH3, J = 8 Hz), 3,72 (m, 2H, COOCH2-CH2-O), 4,04 (q, 1H, CH, J = 8 Hz), 4,26 (m, 2H, COOCH2), 53 (s, 2H 0-CHj-N), 6,74 (s, 2H, 2-NH2), 7,84 (s, 1H, 8-H), 8,56 (széles jel, 3H, -NH3),
10,9 (brs, IH, 1-NH),
Vékonyréteg kromatográfia:
Rf 0,23 (EtOH-HOAc, 8 : 2),.
Elemanalizis a CiiHigO4N6 . HCI összegképlet alapján;
számított:
C> 39,69%, H = 5,15%, N = 25,36%, talált:
C = 39,52%, H = 5,06%, N = 25,18%.
3. példa
9-(2-O-0-Alanil-oxi-etoxi-meül)-guanin-hidroklorid előállítása /(Γ) általános képletű vegyület, R3 = -COCH2CH2-NH2-. HC. csoport)
a) A 2a) példa szerinti eljárást követjük, csak kiindulási anyagként 0,99 g (4 mmól) 9^2-hidroxi-etoxi-metil)-guanint és 1,026 g (4,3 mmól) N-benzil-oxi-karbonil-0-alanint (Aldrich) alkalmazunk. A kajg pott terméket metanolból átkristályosítva 1,24 g (72%) védett 0-alanin-észtert nyerünk, olvadáspontja 147-148°C.
UV 254 nm (e 9,91 x 103) MeOH) 270 (sh), NMR W MHz, piridin-d«) δ 2,65 (t, 2H -CH2-COO,
J = 6 Hz); 3,65 (m, 4H, N-CH2-CH2 és COOCH220 <Η2Ό), 4,20 (m, 2H, COOCHr), 5,20 (s, 2H,
O-CH2-N), 5,50 (s, 2H, PhCH2-O), 7,3 (m, 5H, fenil), 8,1 (s, IH, 8H),
TLC Rr 0,41 (CHCl3-MeOH, 8,2).
c) 0,99 g (2,3 mmól) a) lépés szerint előállított védett β-alanin-észtert a 2 b) lépésnél leírtak szerint ekvivalens mennyiségű sósav jelenlétében hidrogénezünk. A tennék kinyerését a 2 b) eljárás szerint végezve, 0,59 g (77%) 9-(2-O-0-alanil-oxi-etoxi-metil)-guanin-hidrokloridot nyerünk, olvadáspontja 202 204°C.
UV (0,1 n HCI) 2,54 nm (e 1,09 x 10*), 30 273 (sh),
NMR (100 MHz, DMSO-dJ δ 2,69 (m, 2H, -€Hr -COO), 3,01, (m, 2H, ΝΤΗ,ΐΗ,), 3,71 (m, 2H, C00CH9-CH9-0), 4,15 (fn, 2H, COOCHJ. 3,71 (nf, 2H, COOCH7-CH~-O), 4,15 (m, 2H, 35 COOCHr), 5,38 (s, 2Hf 0-CTU-N), 6,71 (s, 2H, 2-Nlk),V,84 (s, IH, 8-H), 8,0r(brs, 3H, -NH?). 10,8o(brs, IH, 1-NH), 3
Vékonyréteg kromatográfia:
Rí-0,23 (EtOH-HOAc, 8 :2),
Elemanalizis a Cj jHj^O^N- . HCI Összegképlet alap40 ján:
számított:
C = 39,69%, H = 5,15%, N- 25,36%, .
talált:
C = 39,79%, H = 5,23%, N = 25,21%.
A) példa
Szemcsepp-készítmény előállitása összetétel:
1,00 g 1,2 vagy 3. példa szerinti hatóanyag 1,52 g bórsav gQ 0,0008 g borax ou 0,01 g benzalkonium-klorid 100 ml desztillált víz
A megadott mennyiségű anyagokat a vízben feloldjuk, az izotóniás pufferoldat pH-ja 5,7.
Biológiai hatás vizsgálata
a) Vírusölő képesség in vitro
A vizsgálatok során az 1-3. példák szerint előállított vegyületek különböző vírusokkal szemben kifejtett hatását vizsgáltuk, összehasonlító anyagként acyclovirt alkalmaztunk. A vizsgálatok primer nyúl60 vese sejt-tenyészetében végeztük.
189 709
Alkalmazott vírusok: Herpes simplex type 1 (NOS, Mc Intyre és F. törzsek) és Herpes Simplex type 2 (Lyons, G és 196 törzsek). A hat Herpes simplex törzset valamint a sejtkárosodás retardációjának meghatározási módszerét E. de Clercq et al., (J. Infect. Dis., 141,563 (1980) ismertetik.
A vizsgálati eredményeket a minimum gátló koncentráció értékével kifejezve a következő táblázatban foglaljuk össze. A minimum gátló koncentráció (pg/ml) azt az anyagmennyiséget jelenti, amely a vírusok által a sejtkultúrában okozott sejtkároso5 dás értékét az 50%-ára csökkenti. A közölt értékek minden esetben 2-3 párhuzamos vizsgálat átlagát jelentik.
Alkalmazott rövidítések:
HSV-1: herpes simplex vírus, Type 1 HSV-2: herpes simplex vírus, Type 2
Táblázat
Vegyület Minimum gátló koncentráció (μ g/ml) példaszám___________ __________________________
'HSV-1 HSV-1 HSV-1 HSV-2 HSCV-2 HSV-2
1. 0,10 0.10 0,10 0,04 0,08 0,07
2. 0,40 0 40 0,40 0,07 0,20 0,10
3. 0,20 0,08 030 0,10 0,15 0,10
acyclovir 0,08 0,10 0,09 0,04 0,06 0,06
A táblázat adataiból kitűnik, hogy az 1-3. példák szerinti vegyületek vírusölő képessége lényegében azonos a S>-(2-hidroxi-etoxi-metil)-guanin hatásával- 30
b) Vírusölő képesség in vivő '?v
Az 1. példa szerinti vegyület in vivő vírusölő hatását az ismert vírusölő bróm-vinil-dezoxi-uridin hatásával hasonlítottuk össze.
A vizsgálatnál alkalmazott szemcseppek 0,5% (s/tf) bróm-vinil-dezoxi-uridint ill. 1% (s/tf) 1. példa 35 szerinti vegyületet tartalmaztak, 1,52 g bórsav,
0.008 g borax és 0,01 g benzalkonium-klorid (+
100 ml desztillált víz) összetételű izotóniás borát puffer oldatban (pH = 5,7). Placeboként a hatóanyag nélküli oldatot alkalmaztuk.
Kísérleti állatként 1,5-2,0 kg súlyú keresztezett 40 California albínó és Dendermonde fehér nyulakat alkalmaztunk.
A vizsgálatoknál NcNeill és Kaufman (Arch. Ophthalmol. 97. 727—729 (1979) eljárása szerint idéztük elő a stroma keratitist. A nyulakat (30 db) ml/kg fentanil-citrát szubkután adagolásával elal- 45 tattuk, majd 0,2 ml 10 ,5 egység/ml koncentrációjú HSV-1 (Mclntyre) vírus-szuszpenziót injekcióztunk mindkét szem szaruhártya-stromájába.
A nyulakat három csoportba osztottuk és egyegy csoportot az 1. példa szerinti vegyületet, a bróm-vjnil-dezoxi-uridint tartalmazó, illetve placebó szem- υ cseppel kezeltünk. A kezelést egy nappal a vírussal történt fertőzés után kezdtük és 5 egymást követő napon át végeztük oly módon, hogy 1 órás intervallumban naponta 9 alkalommal 1—1 cseppet cseppentettünk mindkét szembe. gg
Kialakult keratitis becslése
A keratitis kifejlődésének mértékét naponta ugyanaz a személy állapította meg, rés-lámpa (slitlamp) alkalmazásával. Fehérfényű megvilágítással vizsgáltuk a szaruhártya stromát és a külső kamrák struktúráját. 1%-os fluoreszcein nátrium és ko- 60 baltkék szűrő alkalmazásával az epithelialis keratitis és a szaruhártya ulceratio mértékét becsültük. Eredmények
A stroma keratitis leküzdésében az 1. példa szerinti vegyületet illetve a bróm-vinil-bezoxi-uridint tartalmazó szemcseppek egyaránt hatásosak voltak, míg a keratitis kialakulásának mértékében az egész vizsgálati periódusban igen jellegzetes különbség mutatkozott a két aktív vegyülettel illetve a placébóval kezelt kísérleti állatoknál. A placebónál kezelt állatoknál már a fertőzést követő első napokban komoly mértékű keratitis alakult ki. Az 1. példa szerinti hatóanyag megakadályozta a stroma károsodását, úgy, hogy a keratitis mértéke közel azonos maradt egyszeri kezelés után. A bróm-vinil-dezoxi-uridin a stroma keratitis fokozatos javulását eredményezte és hatása a 4. naptól kezdve felülmúlta az 1. példa szerinti hatóanyagét.
A HSV-1 stroma keratitist a kísérleteknél iriíis kifejlődése is kísérte, amelynek szintén jelentős javulását eredményezte mindkét vizsgált vegyület. A placebóval illetve az 1. példa szerinti vegyülettel kezelt állatoknál a 2—8 napon volt megállapítható, jelentős különbség, de hasonló különbség mutatkozott a bróm-vinil-dezoxi-uridin., kezelt állatok javára is.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás új (I) általános képletű 9-(2-hidroxi-etoxi-metil)-guanin-észterek - a képletben X jelentése oxigénatom,
    R1 jelentése hidroxilcsoport,
    R* jelentése amino-(l-4 szénatomos alkil)-karbonil-csopr'r* és fiziológiailag elfogadható savaddiciós sóik előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletű vegyületet - a képletben
    189 709
    X jelentése a fenti,
    R’a jelentése hidroxilcsoport,
    R* jelentése adott esetben védett aminocsoport a megfelelő - adott esetben védett - aminosawal, vagy funkcionális származékával, előnyösen klorid vagy anhidrid-származékával reagáltatunk, és a kapott vegyületet tetszés szerinti sorrendben egy vagy több következő átalakításnak vetjük alá:
    i) eltávolítjuk a védőcsoportokat ii) a kapott (I) általános képletű vegyületet fiziológialag elfogadható savaddíciós sójává alakítjuk.
    (Elsőbbsége: 1983. június 28.)
  2. 2. Eljárás új (I) általános képletű 9-2-hidroxi-etoxi-metíl)-guanin-észterek - a képletben X jelentése oxigénatom,
    R* jelentése hidroxilcsoport,
    R* jelentése amino-(l-4 szénatomos alkil)-karbonil-csoport, és fiziológiailag elfogadható savaddíciós sóik előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletű vegyületet - a képletben X jelentése a fenti,
    R* jelentése hidroxilcsoport,
    R4 jelentése aminocsoport a megfelelő — adott esetben védett - aminosawal, vagy funkcionális származékával, előnyösen klorid vagy anhidrid-származékával reagáltatunk, és a kapott vegyületet tetszés szerinti sorrendben egy vagy több következő átalakításnak vetjük alá:
    1) eltávolítjuk a védőcsoportokat ii) a kapott (I) általános képletű vegyületet fiziológiailag elfogadható savaddiciós sójává alakítjuk.
    (Elsőbbsége: 1982, június 29.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1-4 szénatomos alkanoil-, aroil-, aril-metil-, aril-oxi-karbonil- vagy tri(l-4 szénatomos alkil)-szüil-csoporttal védett aminosavat használunk.
    (Elsőbbsége: 1983. június 28.)
  4. 4. Az 2. igénypont szerinti eljárás, azzá jellemezve, hogy 1-4 szénatomos alkanoil-, aroil-, aril-metil-, aril-oxi-karbonil- vagy tri-(l-4 szénatomos alkil)-szilil-csoporttal védett aminosavat liasználunk.
    (Elsőbbsége: 1982. június 29.)
  5. 5. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jelleme zve, hogy a védőcsoportok eltávolítását hidrolízissel vagy hidrogenolízissel végezzük.
    (Elsőbbsége: 1983. június 28.)
  6. 6. A 4. igénypont szerinti eljárás azzal jelleme zve, hogy a védőcsoportok eltávolítását hidrolízissel vagy hidrogenolízissel végezzük.
HU832337A 1982-06-29 1983-06-28 Process for preparing ester derivatives of 9-/2-hydroxy-ethoxy-methyl/-guanine HU189709B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL8202626A NL8202626A (nl) 1982-06-29 1982-06-29 Derivaten van 9-(2-hydroxyethoxymethyl)guanine.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189709B true HU189709B (en) 1986-07-28

Family

ID=19839947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU832337A HU189709B (en) 1982-06-29 1983-06-28 Process for preparing ester derivatives of 9-/2-hydroxy-ethoxy-methyl/-guanine

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4548819A (hu)
EP (1) EP0099493B1 (hu)
JP (1) JPS5910587A (hu)
AT (1) ATE45580T1 (hu)
CA (1) CA1208637A (hu)
DE (1) DE3380410D1 (hu)
DK (1) DK159444C (hu)
FI (1) FI76087C (hu)
GB (1) GB2122618B (hu)
HU (1) HU189709B (hu)
IL (1) IL69095A (hu)
MY (1) MY102248A (hu)
NL (1) NL8202626A (hu)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8513460D0 (en) * 1985-05-29 1985-07-03 Glaxo Group Ltd Chemical compounds
AP55A (en) * 1987-08-15 1989-09-26 The Wellcome Foundation Ltd Therapeutic Acyclic Nucleosides
GB8719367D0 (en) * 1987-08-15 1987-09-23 Wellcome Found Therapeutic compounds
GB8725939D0 (en) * 1987-11-05 1987-12-09 Wellcome Found Therapeutic compounds
US4943579A (en) * 1987-10-06 1990-07-24 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Department Of Health And Human Services Water soluble prodrugs of camptothecin
IT1223604B (it) * 1987-12-24 1990-09-29 Co Pharma Corp Srl Derivati purinici ad azione farmacologica
GB8800312D0 (en) * 1988-01-07 1988-02-10 Glaxo Group Ltd Process
GB8829571D0 (en) * 1988-12-19 1989-02-08 Wellcome Found Antiviral compounds
US5043339A (en) * 1988-12-19 1991-08-27 Burroughs Wellcome Co. Antiviral compounds
GB8904855D0 (en) * 1989-03-03 1989-04-12 Beecham Group Plc Pharmaceutical treatment
US5451799A (en) * 1992-12-28 1995-09-19 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. MOS transistor for protection against electrostatic discharge
ATE199719T1 (de) * 1993-06-10 2001-03-15 Rolabo Sl Verfahren zur herstellung von aminosäureester von nukleosid analogen
GB9320316D0 (en) * 1993-10-01 1993-11-17 Smithkline Beecham Plc Pharmaceuticals
TW282470B (hu) * 1993-11-18 1996-08-01 Ajinomoto Kk
EP0665229B1 (en) * 1994-02-01 1999-11-17 Ajinomoto Co., Inc. Process for the production of nucleic acid base derivatives
US5994361A (en) * 1994-06-22 1999-11-30 Biochem Pharma Substituted purinyl derivatives with immunomodulating activity
US5543414A (en) * 1994-07-28 1996-08-06 Syntex (Usa) Inc. Achiral amino acid acyl esters of ganciclovir and its derivatives
PE32296A1 (es) * 1994-07-28 1996-08-07 Hoffmann La Roche Ester de l-monovalina derivado de 2-(2-amino-1,6-dihidro-6-oxo-purin-9-il) metoxi-1,3-propandiol y sus sales farmaceuticamente aceptables
US5856481A (en) * 1994-07-28 1999-01-05 Syntex (U.S.A.) Inc. 2-(2-amino-1,6-dihydro-6-oxo-purin-9-yl)methoxy-1,3-propanediol derivative
AU1543797A (en) * 1996-01-26 1997-08-20 F. Hoffmann-La Roche Ag Process for preparing purine derivatives
US5700936A (en) * 1996-01-26 1997-12-23 Syntex (U.S.A.) Inc. Process for preparing a 2-(2-amino-1,6-dihydro-6-oxo-purin-9-yl) methoxy-1,3-propanediol valinate
US6040446A (en) 1996-01-26 2000-03-21 Syntex (U.S.A.) Inc. Process for preparing a 2-(2-amino-1,6-dihydro-6-oxo-purin-9-yl) methoxy-1,3-propanediol derivative
US5840890A (en) * 1996-01-26 1998-11-24 Syntex (U.S.A.) Inc. Process for preparing a 2-(2-amino-1,6-dihydro-6-oxo-purin-9-yl)methoxy-1,3-propanediol derivative
US5756736A (en) * 1996-01-26 1998-05-26 Syntex (U.S.A.) Inc. Process for preparing a 2-(2-amino-1,6-dihydro-6-oxo-purin-9-yl)methoxy-1,3-propanediol derivative
US5869493A (en) 1996-02-16 1999-02-09 Medivir Ab Acyclic nucleoside derivatives
US6703394B2 (en) 1996-02-16 2004-03-09 Medivir Ab Acyclic nucleoside derivatives
BR0214944A (pt) 2001-12-14 2005-06-07 Pharmasset Ltd Nucleosìdeos de n4-acilcitosina para o tratamento de infecções virais
WO2005120577A2 (en) * 2004-06-09 2005-12-22 Ramot At Tel Aviv University Ltd. Derivatives of chemotherapeutic agents with a formaldehyde releasing moeity
WO2006127217A2 (en) 2005-05-25 2006-11-30 Eli Lilly And Company Cyclopropanecarboxylate esters of acyclovir

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1523865A (en) * 1974-09-02 1978-09-06 Wellcome Found Purine compunds and salts thereof
AU515553B2 (en) * 1976-03-01 1981-04-09 The Wellcome Foundation Limited Purine derivatives
JPS52105195A (en) * 1976-03-01 1977-09-03 Wellcome Found Substituted purine
US4060616A (en) * 1976-03-01 1977-11-29 Burroughs Wellcome Co. Purine derivatives with repeating unit

Also Published As

Publication number Publication date
GB2122618B (en) 1985-11-13
IL69095A (en) 1985-11-29
GB2122618A (en) 1984-01-18
FI832355L (fi) 1983-12-30
MY102248A (en) 1992-05-15
DK159444C (da) 1991-03-18
US4548819A (en) 1985-10-22
DK159444B (da) 1990-10-15
NL8202626A (nl) 1984-01-16
ATE45580T1 (de) 1989-09-15
FI832355A0 (fi) 1983-06-28
IL69095A0 (en) 1983-10-31
FI76087C (fi) 1988-09-09
DE3380410D1 (en) 1989-09-21
JPS5910587A (ja) 1984-01-20
GB8317504D0 (en) 1983-08-03
DK297483A (da) 1983-12-30
EP0099493B1 (en) 1989-08-16
FI76087B (fi) 1988-05-31
DK297483D0 (da) 1983-06-28
CA1208637A (en) 1986-07-29
EP0099493A1 (en) 1984-02-01
JPH04990B2 (hu) 1992-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU189709B (en) Process for preparing ester derivatives of 9-/2-hydroxy-ethoxy-methyl/-guanine
JP2788084B2 (ja) 抗ウイルス化合物
US4957924A (en) Therapeutic valine esters of acyclovir and pharmaceutically acceptable salts thereof
EP0243670B1 (en) Purine and pyrimidine compounds and their use as anti-viral agents
EP0596542B1 (en) Therapeutic nucleosides
JPH08501071A (ja) 1,5−アンヒドロヘキシトールヌクレオシド類似体および該類似体の医薬としての使用
JPS6147839B2 (hu)
PL160322B1 (pl) Sposób wytwarzania 5-podstawionych nukleozydów pirymidynowych PL PL PL
NO158539B (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av en terapeutisk aktiv 2,6-diaminopurinforbindelse.
JPS63297381A (ja) 9−〔2−(ヒドロキシメチル)シクロアルキルメチル〕グアニン類
KR940010033B1 (ko) 항비루스 활성을 갖는 화합물의 제조방법
US5061708A (en) Therapeutic guanine esters
JPH10509132A (ja) 抗ウィルス剤としてのピロロ(2,3−d)ピリミジン誘導体
GB1578110A (en) 5 - iodo - 5&#39; - amino - 2&#39;,5&#39;-dideoxycytidine and the pharmaceutically acceptable salts thereof
GB1569393A (en) Purine derivates
JP3619017B2 (ja) 新規アラビノシルアデニン誘導体
US5318974A (en) Antiviral compounds
DE4110977A1 (de) Substituierte 2&#39;,3&#39;-didesoxy-5-trifluormethyluridine, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung in arzneimitteln
US4501744A (en) Substituted-aza-cytosine compounds and anti-viral uses thereof
DE4021006A1 (de) Pyrimidin-derivate, deren herstellung und verwendung sowie diese enthaltende arzneimittel
CA1340084C (en) Esters of 9-(2-hydroxyethoxymethyl)guanine having antiviral properties
JPS6284086A (ja) グアニン誘導体
JPH06199812A (ja) 新規シクロペンテン誘導体
JPH06206880A (ja) 新規シクロペンテン誘導体

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628