HU181708B - Process for producing treo-bracket-p-nitrophenyl-bracket closed-serin and hydrochloric acid additional salt - Google Patents

Process for producing treo-bracket-p-nitrophenyl-bracket closed-serin and hydrochloric acid additional salt Download PDF

Info

Publication number
HU181708B
HU181708B HU801310A HU131080A HU181708B HU 181708 B HU181708 B HU 181708B HU 801310 A HU801310 A HU 801310A HU 131080 A HU131080 A HU 131080A HU 181708 B HU181708 B HU 181708B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
salt
nitrophenyl
glycine
process according
bracket
Prior art date
Application number
HU801310A
Other languages
English (en)
Inventor
Melvin V Koch
Ambrogio Magni
Original Assignee
Lepetit Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lepetit Spa filed Critical Lepetit Spa
Publication of HU181708B publication Critical patent/HU181708B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C227/00Preparation of compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C227/14Preparation of compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton from compounds containing already amino and carboxyl groups or derivatives thereof
    • C07C227/16Preparation of compounds containing amino and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton from compounds containing already amino and carboxyl groups or derivatives thereof by reactions not involving the amino or carboxyl groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás treo-(p-nitrofenil)-szerin és HC1 addíciós sójának előállítására, amelyek ismert antibiotikumok, mint például a kloramfenikol, tiamfenikol és cetofenikol előállítása során kiindulási anyagokként használhatunk.
Már 1895 óra ismeretes, hogy a fenil-szerint és ennek homológjait a glicin és valamely aromás aldehid lúgos oldatban végbemenő kondenzációja útján elő lehet állítani (Liebig’s Annáién dér Chemie, Vol. 284, 36 (1895)].
így például, ha benzaldehidet vizes nátrium-hidroxid-oldatban glicinnel kondenzálunk, akkor először benzilidén-fenil-szerin keletkezik, majd ennek savas hidrolízise során a kívánt fenil-szerin. Az irodalomból számos más módszer is ismeretes a fenil- és p-nitro-fenil-szerin előállítására, ilyenek például a 839 500 és 1 08 6 242 számú német szabadalmi leírások, amelyek szerint a kondenzációs reakciót valamely alkáliföldfém hidroxidja, mint például kalcium-hidroxid, mint kondenzálószer jelenlétében, vizes alkoholban végzik. Más módszerek is ismeretesek, amelyeknek első lépése során általában a köztitermékként keletkező Schiff-bázis képződik a glicinből és az aldehidből, és ezután ezt a köztiterméket vizes alkoholban, valamely megfelelően kiválasztott aromás aldehiddel kondenzáltatják. Ezután a kondenzáció termékét valamely ásványi savval kezelve a kívánt fenil-szerin-származék keletkezik (lásd például a 960 722, és 1 140 198 számú német, és az 1 017 396 számú francia szabadalmi leírást).
Azt találtuk, hogy a ρ-nitrofenil-szerint és HC1 addíciós sóját előnyösebben elő lehet állítani a jelen találmány szerinti módszerrel, mégpedig oly módon, hogy a glicin nátriumsóját nátrium-hidroxid vizes oldatában oldjuk, és így valamely alkalmas katalizátor jelenlétében, a fázis-transzfer-katalízis körülményei között reagáltatjuk a karbonil-vegyülettel, mely egy másik szerves fázisban, van jelen. A fázis-transzfer-katalízis a preparatív szerves kémia egy új módszere, amelyben a részben egy vizes, részben pedig egy szerves fázisban jelenlevő kiindulási vegyületeket, valamely alkalmas katalizátor jelenlétében reagáltatunk. Ez az új módszer az utóbbi években igen gyorsan fejlődik; mindeddig azonban nem írtak le ilyen módszerrel végzett aldol-kondenzációt, amilyet a jelen leírás ismertet.
A találmány szerinti eljárásnak a hagyományos módszerekhez képest jelentős előnyei vannak, így:
— a hozam magasabb, átlagosan 80 és 90% közötti vagy ennél is magasabb, míg a korábban leírt eljárásokban a hozam általában alacsonyabb mint 80%. Például a 839 500 és 960 722 számú német szabadalmi leírásokban a hozamok 50% körül vannak, az 1 086 242 számú német szabadalmi leírásban körülbelül 75%, és az 1 017 396. számú francia szabadalmi leírásban körülbelül 78%;
- a jelen találmány szerinti módszer alkalmazásánál kevésbé veszélyes anyagokkal kell dolgozni,
-1181708 miután nincs szükség a korábban leírt módszerekben alkalmazott alkoholszerű oldószerekre, és — a reakcióelegy feldolgozása egyszerű, és a feldolgozás műveletei nem időigényesek.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazható kvaterner ammóniumsók például a metil-tributil-ammónium-klorid, metil-tributil-ammónium-jodid, tetrabutil-ammóniumhidrogénszulfát, metil-trioktil-ammóniumklorid (a technikai minőségű, nem teljesen egységes termék kereskedelmi neve Andogen 464R), dedl-trietil-ammónium-bromid, hexil-trietil-ammónium-bromid és más hasonló sók.
A reakciópartnerek mólaránya, tehát a II képletű karbonil-vegyület (p-nitro-benzaldehid) és a III képletű glicin-só mólaránya 2:1, mivel a reakció első lépése a Schiff-bázis képződése; a karbonil-vegyület fölöslegét azonban, amint ezt az A-reakdóegyenlet szemlélteti, a savas hidrolízis útján regeneráljuk; és így egyszerűen visszanyerhetjük és újra reakcióba vihetjük.
Az alkalmazott fázis-transzfer-katalizátor mennyisége széles határok között változhat, de figyelembe kell vennünk egyrészt azt, hogy a reakció sebessége egyenesen arányos a jelenlevő katalizátor mennyiségével, másrészt pedig azt, hogy a katalizátor nagy mennyisége nemkívánatos mellékreakciókat is idézhet elő, és így a hozam kisebb lesz; ezért előnyösen körülbelül 5 és 10 mólszázalék közötti mennyiségű katalizátort alkalmazunk.
A tömény alkálifém-hidroxid-oldatot általában a katalizátorra számítva legalább ekvimoláris mennyiségben alkalmazzuk. Kényelmesebb azonban, ha a glidn alkálifémsóját közvetlenül, in situ készítjük glicinből és a kiválasztott alkálifém-hidroxidból; ilyen esetben az alkálifém-hidroxid mennyisége a glicin és a katalizátor mólszámának összegével egyenlő, vagy ennél nagyobb.
A fázis-transzfer-katalízis módszerének megfelelően, az egyik reagenst, esetünkben a glidn sóját feloldjuk vízben, mégpedig előnyösen a szükséges legkisebb mennyiségű vízben, mivel a fázis-transzfer-katalízis körülményei között végzett reakdókat általában célszerű a lehető legtöményebb oldatokkal végrehajtani, a másik reakdópartnert pedig, esetünkben a karbonil-vegyületet valamely szerves fázisban oldjuk. Az alkalmazott szerves oldószert, amelyet koszolvensnek nevezünk, különös gonddal kell kiválasztanunk, a következő szempontok alapján:
— a fázis-transzfer-katalízis körülményei között végzett reakcióknál általában az a követelmény, hogy a koszolveils ne elegyedjék a vizes fázissal; a jelen esetben azonban figyelembe kell vennünk azt is, hogy a vizes fázis nagyon tömény oldat, amelyben a glicin-só és az alkálifém-hidroxid van jelen, és így olyan oldószereket is alkalmazhatunk, amelyek részben elegyednek vízzel, mint például tetrahidro-furánt vagy dioxánt;
— az oldószernek nem szabad reagálnia a tömény, vizes lúggal; nem használhatunk például ebben az esetben kloroformot, habár ezt az oldószert számos, a fázis-transzfer-katalízis körülményei között végzett reakcióhoz használják, ugyanis a klo- roform a fázis-transzfer-katalizátor jelenlétében reagál az alkálifém-hidroxiddal, és e reakcióban a nagyon reakcióképes, és esetünkben nemkívánatos diklór-karbén keletkezik; és végül
- az oldószernek nem szabad gátolnia a reakciót; ismeretes ugyanis, hogy egyes oldószerek, mint például a nitrobenzol, és egyes alkoholok meglepő módon gátolják a fázis-transzfer-katalízis körülményei között lefolytatott reakciókat (lásd J. Dockx. Quaternary ammonium compounds in organic synthesis /kvaterner ammónium-vegyületek a szerves szintézisben/, Synthesis, 1973, 441—456).
. így a fenti követelményeknek megfelelően alkalmazhatunk például diklór-metánt, dioxánt, tetrahidro-furánt, toluolt, benzolt, klórbenzolt, szén-tetrakloridot és más alkalmas szerves oldószereket.
A reakció általában 4-8 óra alatt lejátszódik, a reakció hőmérsékletét 0 °C és 25 °C hőmérséklet között előnyösen 5 °C és 10 °C között tartjuk.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös kivitelezési változata szerint a reakciót úgy végezzük, hogy a III képletű glicin-só és valamely alkálifém-hidroxid tömény, vizes oldatát belekeverjük a II képletű karbonil-vegyület (p-nitro-benzaldehid) és a kiválasztott fázis-transzfer-katalizátor valamely szerves oldószerrel készült, hűtött oldatába. A vizes oldatot 5 perc és 5 óra közötti időtartam alatt adagoljuk be, de előnyösen 3-4 óra alatt. A reakcióelegyet hűtés közben keverjük, míg a reakció le nem játszódik, majd enyhe melegítés mellett hozzáadagoljuk valamely erős ásványi sav, előnyösen vizes sósav oldatát. Ezután az elegyet szobahőmérsékletre hűtjük, és a két fázist szétválasztjuk. A vizes oldatot kis térfogatra betöményítjük, és lehűtjük; ilyenkor a kívánt I képletű szerin-származék [treo-(p-nitro-fenil)-szerin] sósavas addídós sója formájában kristályosán kiválik, a szerves fázisból pedig a savas hidrolízis során szabaddá vált fölös karbonil-vegyületet nyerhetjük vissza.
A találmány szerinti eljárást a továbbiakban, a találmány oltalmi körének szűkítése nélkül, példákkal szemléltetjük.
1. példa
60,4 g (0,4 mól) p-nitro-benzaldehid és 4,8 g (0,02 mól) metil-tributil-ammónium-klorid 200 ml diklór-metánnal készült oldatát 5-7 °C hőmérsékletre hűtjük. 15 g (0,2 mól) glicin és 8,8 g (0,22 mól) nátrium-hidroxid 30 ml vízzel készült oldatát 4 óra alatt, keverés közben hozzácsepegtetjük a fenti diklór-metánós oldathoz. Ezután az elegyet további 3 órán át 5-7 °C hőmérsékleten keveijük, majd hozzáadjuk 35 ml tömény sósav és 200 ml víz elegyét. Az elegyet fél órán át 35 °C hőmérsékleten keveijük, majd 20 °C hőmérsékletre hűtjük. A fázisokat elválasztjuk és a vizes fázisról ledesztillálunk 200 g vizet. A maradék oldatot 2 órán át 5 °C hőmérsékletre hűtjük és a kristályos csapadékot kiszűijük, majd csökkentett nyomáson megszánjuk. Hozam: 42,2 g treo-(p-nitro-fénil)-szerin-hidroklorid. Figyelembe véve, hogy a diklór-metános oldatban (a gázkromatográfiás analízis szerint) 34 g p-nitro-benz-2181708 aldehid van jelen, amit újra reakcióba vihetünk, a treo-(p-nitro-fenil)-szerin-hidroklorid hozama a p-nitro-benzaldehidre számítva 92%. A vizes anyalúgból további 1,6 g treo-(p-nitro-fenil)-szerin-hidrokloridot és 1,5 g eritro-formát nyerhetünk. 5
2,5 g (0,01 mól) treo-(p-nitrofenil)-szerin HCl-ot feloldunk kis mennyiségű vízben és részletekben adagolt In NaOH-dal a pH-t 8-ra beállítjuk. A kivált szabad bázist ezután kiszűrjük és vákuumban szárítjuk. Kitermelés 2,1 g, olvadáspont 184—185 °C. 10
2-4. példa
Az 1. példában leírt módon eljárva, és különböző fázis-transzfer-katalizátorokat használva a treo-(p-nitro-fenil)- szerin-hidroklorídot az alábbi hozammal nyerjük:
2. példa
Katalizátor: tetrabutil-ammónium-hidrogén-szulfát. Hozam a p-nitro-benzaldehidre számítva: 87%. 25
3. példa
Katalizátor: metil-tributil-ammónium-jodid. Ho- 30 zam a p-nitro-benzaldehidre számítva: 79%.
4. példa
Katalizátor: Andogen 464 . Hozam a p-nitro-benzaldehidre számítva: 73%.
5. példa 40
Az 1. példában leírt eljárást megismételjük azzal az eltéréssel, hogy szerves oldószerként dioxánt alkalmazunk, és így termékként a treo-(p-nitrofenil)-szerint HCl-t nyerjük. Kitermelés 86% a p-nitro-benz- 45 aldehidre számítva.
6. példa
Az 1. példában leírt eljárást megismételjük, azzal az eltéréssel, hogy oldószerként tetrahidro-furánt alkalmazunk és a treo-(p-nitrofenil)-szerint HC1 kinye résekor a tetrahidro-furán/víz elegyet szárazra pároljuk, a maradékot kismennyiségű vízben és metilén-kloridban felvesszük, a szerves fázist elkülönítjük, a vizes fázist lehűtjük és ebből a kívánt termék, a treo-(p-nitrofenil)-szerin HC1 kicsapódik. Kitermelés 77% a p-nitro-benzaldehidre számítva.

Claims (8)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás treo-(p-nitrofenil)-szerin és HC1 addíciós sója előállítására, azzal jellemezve, hogy glicin-nátriumsót molárisán kétszeres mennyiségű p-nitro-benzaldehiddel reagáltatunk, mégpedig valamely vizes fázisból és szerves fázisból álló kétfázisú rendszerben, tömény nátrium-hidroxid-oídat jelenlétében, és valamely (R4 N)+X általános képletü kvaterner ammóniumsó katalizátor jelenlétében, aho[
    R jelentése 1—10 szénatomos alkilcsoport,
    X- jelentése szervetlen savból .leszármaztatható anion,
    0°C és 25 °C közötti hőmérsékleten, majd az ily módon nyert köztiterméket sósavval hidrolizáljuk és a treo-(p-nitrofenil)-szerm HC1 addíciós sóját szokásos módszerekkel elkülönítjük, és ’ adott esetben nátrium-hidroxiddal a szabad bázissá alakítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal ’ jellemezve, hogy a glicin-nátriumsóra számítva körülbelül 0,05 mól· és körülbelül'0,1 mól mennyiségű kvaterner ammóniumsót használunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a' nátrium-hidroxidot a katalizátor mennyiségére számítva legalább ekvimoláris mennyiségben alkalmazzuk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a glicin-nátriumsót in situ készítjük a glicin és vele ekvimoláris mennyiségű nátrium-hídroxid reagáltatása útján.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy kvaterner ammóniumsóként metil-tributil-ammónium-kloridot, metil-tributil-ammónium-jodidot, tetrabutil-ammónium-hidrogén-szulfátot vagy metil-trioktil-ammónium-kloridot használunk.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szerves oldószerként diklór-metánt, dioxánt vagy tetrahidro-furánt használunk.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szerves oldószerként diklór-metánt használunk.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reakció végén a p-nitro-benzaldehid fölöslegét visszanyeljük.
HU801310A 1979-05-24 1980-05-23 Process for producing treo-bracket-p-nitrophenyl-bracket closed-serin and hydrochloric acid additional salt HU181708B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB7918066 1979-05-24

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181708B true HU181708B (en) 1983-11-28

Family

ID=10505410

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU801310A HU181708B (en) 1979-05-24 1980-05-23 Process for producing treo-bracket-p-nitrophenyl-bracket closed-serin and hydrochloric acid additional salt

Country Status (6)

Country Link
US (1) US4501919A (hu)
JP (1) JPS5612321A (hu)
DE (1) DE3019069A1 (hu)
FR (1) FR2457280A1 (hu)
HU (1) HU181708B (hu)
IT (1) IT1196409B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1228075A (en) * 1983-08-01 1987-10-13 Ryuichi Mita PROCESS FOR PRODUCTION OF .beta.-PHENYLSERINE
JPS6032753A (ja) * 1983-08-01 1985-02-19 Mitsui Toatsu Chem Inc β−フェニルセリン類の製造法
JPS60193952A (ja) * 1984-03-13 1985-10-02 Mitsui Toatsu Chem Inc β−フエニルセリン類の製法
HU190864B (en) * 1983-12-08 1986-11-28 Alkaloida Vegyeszeti Gyar Process for production of phenil-alanin derivatives
US4892961A (en) * 1985-07-31 1990-01-09 Sumitomo Pharmaceuticals Company, Limited Amino acid derivatives, and their production
FR2662441B1 (fr) * 1990-05-22 1992-10-23 Rhone Poulenc Sante Procede de preparation enantioselective de derives de la phenylisoserine.
EP0734453A1 (en) * 1993-12-17 1996-10-02 Dsm N.V. Phenylserine amides and the preparation of phenylserines/phenylserine amides

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1017396A (fr) * 1950-05-10 1952-12-09 Préparation de beta phényle sérines
DE839500C (de) * 1950-06-25 1952-05-19 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung von Nitrophenylserinen
DE1086242B (de) * 1957-02-26 1960-08-04 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Verfahren zur Herstellung von threo-ª‰-(p-Nitrophenyl)-serin
DE1140198B (de) * 1958-10-10 1962-11-29 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Verfahren zur Herstellung von threo-ª‰-p-Nitrophenylserin
US3992432A (en) * 1967-04-05 1976-11-16 Continental Oil Company Phase transfer catalysis of heterogeneous reactions by quaternary salts
US3871958A (en) * 1972-03-04 1975-03-18 Ajinomoto Kk Biological method of producing serine and serinol derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
DE3019069A1 (de) 1980-12-04
US4501919A (en) 1985-02-26
JPH0115497B2 (hu) 1989-03-17
DE3019069C2 (hu) 1989-11-30
IT8022162A0 (it) 1980-05-19
JPS5612321A (en) 1981-02-06
FR2457280A1 (fr) 1980-12-19
FR2457280B1 (hu) 1982-01-29
IT1196409B (it) 1988-11-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS6318951B2 (hu)
JPH05112586A (ja) N−アシルアミノメチルホスホン酸の製造法
HU181708B (en) Process for producing treo-bracket-p-nitrophenyl-bracket closed-serin and hydrochloric acid additional salt
HU212878B (en) Process for producing (substituted phenyl)-glycines and their derivatives
JPH0366300B2 (hu)
HU213315B (en) Process for producing arylacetic acids and their alkali metal salts
JP4138067B2 (ja) メチン誘導体の製造方法
JP3907787B2 (ja) 安息香酸誘導体の製造方法
EP0344675B1 (en) Method for the production of selegiline hydrochloride
JP3796280B2 (ja) 1−(2−クロロフエニル)−5(4h)−テトラゾリノンの製造方法
JP3499595B2 (ja) 2−シアノイミダゾール系化合物の製造方法
KR910003635B1 (ko) 2-(2-나프틸옥시)프로피온아닐리드 유도체의 제조방법
JPH05163228A (ja) N−アシル−o−(3−クロロ−2−プロペニル)ヒドロキシルアミン及びその製造方法
KR840001484B1 (ko) 세린 유도체의 제조방법
JP3787866B2 (ja) p−クレゾールの2核体ジメチロール化合物の製造方法
GB2051790A (en) Process for the production of serine derivatives
KR930009040B1 (ko) 글리신의 제조방법
JP2752877B2 (ja) ヒドロキシナフトエ酸類のエーテルエステル体の製法
JP3257779B2 (ja) タートラニル酸類の製造法
KR930003756B1 (ko) 치환된 β-페닐아크릴산의 제조방법
KR950011104B1 (ko) 불포화 캐톤의 신규한 제조방법
HU207709B (en) Process for producing n-/n-propyl/-n-/2-/2,4,6-trichloro-phenoxy/-ethyl/-amine
JPH0240655B2 (hu)
JP3630714B2 (ja) 第四級アンモニウムハイドロオキサイド乃至その塩の包接錯体並びに該包接錯体の製造方法
JPS6155913B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628