HU176425B - Process for producing phtalic anhydride with oxidyzing o-xilene in liquide phase in the presence of multycomponent catalyst systhem containing manganese,cobalt and bromine - Google Patents

Process for producing phtalic anhydride with oxidyzing o-xilene in liquide phase in the presence of multycomponent catalyst systhem containing manganese,cobalt and bromine Download PDF

Info

Publication number
HU176425B
HU176425B HU74SA3190A HUSA003190A HU176425B HU 176425 B HU176425 B HU 176425B HU 74SA3190 A HU74SA3190 A HU 74SA3190A HU SA003190 A HUSA003190 A HU SA003190A HU 176425 B HU176425 B HU 176425B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cobalt
bromine
oxidation
catalyst
zirconium
Prior art date
Application number
HU74SA3190A
Other languages
English (en)
Inventor
Gene L Wampfler
Gregory E Croft
Original Assignee
Standard Oil Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Standard Oil Co filed Critical Standard Oil Co
Publication of HU176425B publication Critical patent/HU176425B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/16Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation
    • C07C51/21Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation with molecular oxygen
    • C07C51/255Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation with molecular oxygen of compounds containing six-membered aromatic rings without ring-splitting
    • C07C51/265Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation with molecular oxygen of compounds containing six-membered aromatic rings without ring-splitting having alkyl side chains which are oxidised to carboxyl groups

Description

A találmány tárgya eljárás ftálsavanhidrid előállítására o-xilol cseppfolyós fázisban végzett katalitikus oxidálásával, 190-215 °C hőmérsékleten, 17-25 kg/cm2 nyomáson, oldószermentes közegben, mangánt, kobaltot és brómot tartalmazó több- 5 komponensű katalizátorrendszer jelenlétében.
A karboxilcsoporttal helyettesített benzolszármazékok előállítására — gőzfázisú oxidáció helyett — a folyékony fázisú oxidáció lehetőségét először a 2 245 528 sz. Amerikai Egyesült Államok-beli sza- 10 badalmi leírás említi. A hivatkozott leírás szerint átmeneti vagy változó vegyértékű fém katalizátor - pl. kobalt katalizátor — jelenlétében, telített, kis szénatomszámú, alifás savak által alkotott reakcióközegben, 100—300°C-on és az alifás sav folyé- 15 kony állapotát fenntartó nyomáson állítottak elő ilyen aromás savakat. A hivatkozott szabadalmi leírás szerint az ilyen katalízist jól lehet gyorsítani keton promotorral vagy aldehid promotorral, pl. metil-etil-ketonnal vagy acetaldehiddel. Sajnos, a 20 keton promotor vagy aldehid promotor és a változó vegyértékű fém együttes alkalmazása a mono-, di- és trimetil-benzolnak csak mono- karbonsavvá, illetve a kiindulási vegyületnek megfelelő metil-, ill. dimetil-benzoesawá való átalakítását teszi lehetővé. 2$ Az ecetsav alkotta folyékony fázisban az aldehid promotor vagy keton promotor és a kobalt katalizátor alacsonyabb hőmérsékleten (80-100 °C-on) kifejtett hatása lehetővé tette a xilol, nevezetesen P-xilol átalakítását ftálsawá, megfelelő konverzió- 30 val. Az eljárás azonban igen költséges volt, ugyanis nagy koncentrációban kellett a kobaltot alkalmazni és a p-xilolra számítva nagy mennyiségű acetaldehid promotort vagy metil-etil-keton promotort kellett ecetsavvá oxidálni.
A későbbiekben lehetővé vált, a nagy kobaltkoncentráció és az aldehid vagy keton szükséges mennyiségének csökkentése ugyanakkor több változó vegyértékű fémet alkalmaztak oxidációs katalizátorként és az alkilbenzolok szélesebb körét használták kiindulási anyagként annak a felismerésnek révén, hogy a brómion a változó vegyértékű fémekre kiemelkedően jó gyorsító hatást gyakorol. A katalizátor önmagában, előre elkészítve is adagolható, képezhető azonban in situ is, savmentes vagy
1-8 szénatomos monokarbonsav által alkotott közegben. Az alkalmazott monokarbonsav egy olyan szénatomot tartalmaz, amihez hidrogénatom közvetlenül nem kapcsolódik. Ilyenek: pl. a benzoesav vagy a telített alifás monokarbonsavak, pl. ecetsav. Változó vegyértékű fémből és brómból álló katalizátorrendszert először a 2 833 816 sz. Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásban ismertetnek. Ennél a megoldásnál folyékony fázisban és 120-275 °C hőmérséklet-tartományban oxidálnak, így a benzolgyűrűn levő alldllánc az eddigieknél lényegesen gyorsabban oxidálódik a benzolgyűrűn karboxilcsoportot tartalmazó karbonsavvá (pl. a xilol legfeljebb két óra alatt jó hozammal ftálsawá alakul) és ezzel az eljárással nemcsak a metilcso- portot, hanem hosszabb alkilláncot is lehet oxidálni. A bróm kiemelkedően jó hatása nemcsak kobalt mellett érvényesül, ezért más változó vegyértékű fémekkel általában a több vegyértékű, 50—200 atomsúlyú fémekkel együtt is használható. A bróm kiemelkedően jó hatása akkor a legszembetűnőbb, ha kobalttal vagy mangánnal vagy cériummal (a közismerten legmagasabb oxidációs potenciájú fémekkel) együtt, illetve ha ezek közül kettővel vagy többel kombinálva alkalmazzák. Kobalt, mangán és bróm kombinációja vált a legelőnyösebbé és a legelterjedtebbé. Mindazonáltal ez a szabadalmi leírás is említi, hogy a brómnak ez az egyedülálló hatása bizonyos mértékben megmutatkozik akkor is, ha egyéb, változó vegyértékű fémekkel alkalmazzák együtt. Például a bróm-bizmut katalizátorral az izopropil-p-cimd szelektíven oxidálható p-toluolsawá, tehát a metilcsoport oxidációja nem következik be.
Az ecetsav oldószerben, változó vegyértékű fém-bróm katalizálta reakciót széles körben alkalmazzák több mint 14 éve, ftálsav előállítására p-xilolból. A reakció során 99,5-99,6 súly%-os tisztaságú nyers ftálsavat tudnak előállítani, az elméleti hozam 94-96%-ának megfelelő kitermeléssel, 40-60 perc alatt. Ha azonban az ecetsav oldószert elhagyják - amint ezt a 2 833 816 sz. Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás ismerteti akkor a tereftálsavból elérhető legjobb kitermelés xilolra számolva kb. 20súly%.
Üzemszerű eljárás során nagy kitermelést és tiszta végterméket főleg akkor tudtak elemi, ha változó vegyértékű fémként kobaltot és mangánt használtak és ezt brómmal keverve alkalmazták katalizátorként. Ilyen megoldást ismertet például a 7 304 026 sz. japán szabadalmi leírás is. Nem fordítottak azonban figyelmet más, egyébként igen jó katalitikus hatással rendelkező nem változó vegyértékűnek tartott fémekre, pedig a korábbi nézetek szerint a promotorok közül a bróm képes ezeket a fémeket inaktív állapotukból a némiképp aktívabb állapotba juttatni és ilyen módon oxidációs katalizátorrá tenni.
Felismertük, hogy a di- és trimetil-benzolok molekuláris oxigénnel folyékony fázisban végzett oxidációjánál a periódusos rendszer IV. B. csoportjának elemei közül a cirkónium az egyetlen, amely lényegében fokozni tudja a bróm-mangán vagy a bróm-mangán-kobalt rendszer katalitikus hatását. A cirkónium hatásnövelő szerepét két szempontból kell vizsgálni. Egyrészt a Μη-Co—Br katalizátorrendszer aktivitása olyan mértékben növekszik, ami sokkal nagyobb, mint ami várható lenne az alkalmazott cirkónium mennyiségének megfelelő mértékben megnövelt mennyiségű Mn és/vagy Co alkalmazásánál. Másrészt a kezdetben gyors ütemű oxigénfogyasztás hosszabb ideig kimutatható, mintha csak Mn-Co-Br lenne a katalizátorrendszerben.
A cirkónium ilyen hatása valóban váratlan, ha jellegét és tulajdonságait összehasonlítjuk az Mn és/vagy Co fémekével, amelyek — amint ez ismert - a legnagyobb oxidációs potenciállal rendelkező oxidációs katalizátorok közé tartoznak.
A 3 299 125 sz. Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásból ismert, hogy a kobaltnak a periódusos rendszer III. A vagy IV.A csoportjába tartozó fémekkel alkotott kombinációja az alkil-oldallánc oxidációját elősegítő promotor vagy iniciátor nélkül is előnyös katalizátor rendszer két vagy több alkilcsoporttal helyettesített aromás szénhidrogének folyékony fázisú oxidálásához azzal a megkötéssel, hogy az o-helyzetben levő szénatomhoz a hidrogénatomon kívül más szubsztituens nem kapcsolódhat. így az ismertetett Co-Zr katalizátort hatástalannak tartották a di- és trialkil-benzolok, például o-xilol vagy pszeudokumol (1,2,4-trimetil-benzol) oxidációjánál.
A 3 562 318 sz. Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírásból ismert továbbá, hogy az alkilcsoporttal helyettesített aromás vegyületek folyékony fázisú ketonok vagy aldehidek jelenlétében végzett oxidációjánál az oldallánc oxidációját elősegítő promotorként vagy iniciátorként előnyösen hat a Co-t és az Al, Zr, La, Nd, Zn, B vagy Mg elemek közül egyet vagy többet tartalmazó kombináció.
Megemlítjük még, hogy a 829 342 sz. kanadai szabadalmi leírás szerint az aldehidek avagy ketonok, azaz az oldallánc oxidációját elősegítő promotorok vagy iniciátorok mellett az alkilcsoporttal helyettesített aromás szénhidrogének folyékony fázisú oxidációját elősegíti még a kobalt-nióbium katalizátorrendszer is.
Az előzőekben említett három szabadalmi leírás szerint igen nagy koncentrációban kell kobaltot alkalmazni az ecetsav által alkotott folyékony reakcióközegben. Az oxidáció sebessége mégis rendkívül kicsi, nem egyenletes, ami a leírt katalizátorrendszerek nagyüzemi felhasználásánál hátrányt jelent. Ezek a katalizátorrendszerek még kevésbé látszanak hatásosnak a széles körben alkalmazott, általánosan ismert , viszonylag kis koncentrációban használható Mn—Br, Co—Br és Mn—Co rendszerekhez viszonyítva, mely utóbbiak a katalitikus reakcióban 92-95%>os kitermeléssel 99-99,5 súly%-os tisztaságú tere- vagy izoftálsavat eredményeznek, 40-50 perces reakcióidő alatt.
A találmány szerinti eljárás értelmében olyan, cirkónium aktivátort tartalmazó katalizátor jelenlétében oxidálunk, amely 1 g mól o-xilol kiindulóanyagra számítva 2-5 mg atom Co-t, 2-5 mg atom Mg-t, 6—10 mg atom Br-t és 2—5 mg atom Zr-t tartalmaz.
Ehhez az oldószer nélküli oxidációhoz a cirkóniumot cirkónium-acetát, cirkónium-oktanoát vagy -naftenát formájában használjuk, mangán- és kobalt-oktanoáttal -naftenáttal, vagy -acetáttal.
A cirkónium-acetátot úgy állítjuk elő, hogy ZrO2-t ecetsavban oldunk.
Az oxidációnál alkalmazott nyomás minimális értékét az határozza meg, hogy a reakcióközeg 70—80 súlysát, - tehát az o-xilolt - folyékony fázisban kell tartam. A keletkező reakcióhő következtében az o-xilol nem marad folyékony fázisban, hanem elpárolog. A gőzöket célszerűen kondenzáljuk és az oxidációs térbe visszavezetjük, így ismert módon a reakcióhőt elvonjuk és az exoterm oxidációs reakció hőmérsékletét szabályozni tudjuk. Az átalakítandó o-xilollal együtt a melléktermékként képződő alacsonyabb fonáspontú víz is elpárolog.
a teljes reakcióidő az oxidáció megkezdésétől a befejezésig 160 perc. A betáplált reakciöelegy a következő:
Ha azt akarjuk, hogy az oxidációnál csak kis mennyiségű víz legyen jelen, akkor a kondenzátumból ismert módszerekkel el kell választani a vizet, például a folyékony vizet elválasztjuk a vele nem elegyedő folyékony o-xiloltól, és a kondenzátumot csak azután vezetjük vissza az oxidációs térbe.
A cirkóniumnak a találmány szerinti eljárásban megnyilvánuló előnyös hatását a következőkben az eljárást szemléltető és az ismert megoldásokkal összehasonlító példákkal mutatjuk be.
A következő példákban 21,1 kg/cm2 nyomáson és 205 °C hőmérsékleten oxidálunk. A molekuláris oxigén forrásaként levegőt használunk. Az oxidációs reaktor keverő nélküli, 2,54 cm belső átmérőjű 91,44 cm hosszú, titán anyagú csőreaktor, melynek felső része képezi a vízzel hűtött kondenzációs zónát. Az oxidálókészülékhez tartozik egy kondenzedény, valamint a gázkeverék (nitrogén, nem reagált vagy fölös oxigén, szén-dioxid és vízgőz) elszívására alkalmas felszerelés is, továbbá az elszívott száraz gáz - minta oxigén, szén-dioxid és szén-monoxid - tartalmának meghatározására alkalmas analitikai eszköz. Az elszívott mintát egy mélyhűtött (például szárazjég és aceton keverékével hűtött) csapdán vezetjük· át az O2—, CO2 — és CO-tartalom meghatározása előtt.
A szakaszos eljárásnál valamennyi katalizátor komponenst és az o-xilolt beadagoljuk a keverő nélküli reaktorba, lezárjuk a reaktort, felhelyezzük a nyomást ellenőrző szelepet (szelep az elszívó szelep vezetékben), 21,1,kg/cm2 nyomásig megtöltjük az autoklávot nitrogénnel, a reaktort 177 ÖC hőmérséklet eléréséig fűtjük, majd sűrített levegőt vezetünk a folyékony fázisba és a kondenzáló szakasz hűtőköpenyében 10 °C-os hűtővizet keringtetünk. Az oxidációt befejezettnek tekintjük, ha az elszívott gáz térfogatának közel 10 térfogatba oxigén. Magától értetődik, hogy az elszívott r.záraz gáz oxigéntartalma gyorsan növekszik, ha az oxidáció befejeződik. A cirkónium hatásosságának meghatározása célszerű az o-xilol reaktáns leggyorsabb ütemű O2 fogyasztásának idejét tekintetbe venni, vagyis amikor az elszívott gáz térfogatának 10 térfogatba O2 (kb. a levegőben levő térfogat fele) a reakciót befejezettnek tekintjük.
A kapott termékeket polarográffal analizáljuk a ftálsavanhidrid mennyiségének és az egyéb jelenlevő anyagok vizsgálatára, és meghatározzuk a fluoreszcenciát és az optikai sűrűséget. A két utóbbi jellemzőt csak abban az esetben mérjük, amikor 18 térfogat% oxigéntartalmat észleltünk az elszívott gázban.
A kapott hozamot mólszázalékban számoljuk, a betöltött o-xilol móljaira számoljuk (és később közöljük).
Példa
A következőkben bemutatjuk a cirkónium előnyös hatását o-xilol levegővel végzett katalitikus oxidációjára, oldószermentes közegben, szakaszos eljárásban, az előbb már leírt reaktorban. A reakció hőmérséklete 204 °C, a nyomás 21,1 kg/cm2 és lOOOg o-xilol,
6,0 g kobalt-acetát-tetrahidrát,
7,0 g mangán-acetát-tetrahidrát,
6,36 g cirkónium-acetát és
14,36 g hidrogén-bromid (48bos HBr)
Zr: Co: Mn: Br = 1,: 1 :1 :3 atomarányban, összesen 18 mg atom/mól o-xilol mennyiségben.
A következő anyagmérlegből kitűnik, hogy 98%-os az o-xilol oxidációja:
a betöltött anyagmennyiség: 1033,72 g (a leveli gőt nem számítva).
a teljes
O2-fogyasztása 705,0 g kinyert anyag: elégett anyag:
1738,72 g
1614 g
105 g (CO-ból és CO2-ból)
1719 g
A teljes oxigénmennyiségből viszonylag kevés távozik CO és CO2 alakjában, az o-xilol oxidációjához a sztöchiometrikus O2 mennyiségnek 85%-a 30 használódik fel. A sztöchiometrikus mennyiséget arra az O2 mennyiségre vonatkoztatjuk, amely a teljes o-xilol mennyiség ftálsavanhidriddé oxidálásához 204 °C-on szükséges. A reagált elegy analízisének eredménye:
I. táblázat
Termék Mól%
ftálsavanhidrid 61,0
o-toluolsav 0,97
ftalid (o-hidroxi-metil-benzoesav laktonja) 3,95
2-karboxi-benzaldehid 1,88
o-xilol 0,1
Az előző 11. példát megismételtük (a reakcióhőmérséklet, nyomás, reaktor típus és a reagensek 55 azonosak), azzal a különbséggel, hogy a cirkóniumacetátot elhagytuk, és az oxidáció megkezdésétől a befejezéséig 108 perc telt el. Az anyagmérleg alapján elvégzett számítás azt mutatta, hogy a betöltött anyag 97%-a átalakult, de az o-xilol levegővel 60 ftálsavanhidriddé való oxidálásához sztöchiometrikusan szükséges O2 mennyiségnek csak 66%-a használódott fel erre a célra. A kapott elegyben levő oxidált aromás vegyületek móléban kifejezett hozama lOOOg betöltött o-xilolra számolva az 65 alábbi:
Ί
1Ί&425
II. táblázat
Tennék Mól% ftálsavanhidrid26,5 o-toluolsav32,7 ftalid (o-hidroxi-metil-benzoesav laktonja)10,0 benzoesav1,2 o-xilol0,1

Claims (1)

  1. Eljárás ftálsavanhidrid előállítására o-xilol cseppfolyós fázisban végzett katalitikus oxidálásával,
    5 190—215 °C hőmérsékleten, 17-25 kg/cm2 nyomáson, oldószermentes közegben, mangánt, kobaltot és brómot tartalmazó többkomponensű katalizátorrendszer jelenlétében, azzal jellemezve, hogy olyan cirkónium aktivátort tartalmazó katalizátor 10 jelenlétében oxidálunk, amely 1 g mól o-xilol kiindulóanyagra számítva 2-5 mg atom Co-t, 2—5 mg atom Mg-t, 6-10 mg atom Br-t és 2-5 mg atom Zr-t tartalmaz.
HU74SA3190A 1973-05-21 1974-05-20 Process for producing phtalic anhydride with oxidyzing o-xilene in liquide phase in the presence of multycomponent catalyst systhem containing manganese,cobalt and bromine HU176425B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US362464A US3920735A (en) 1973-05-21 1973-05-21 Zirconium enhanced activity of transition metal-bromine catalysis of di- and trimethyl benzene oxidation in liquid phase

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176425B true HU176425B (en) 1981-02-28

Family

ID=23426220

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU74SA3190A HU176425B (en) 1973-05-21 1974-05-20 Process for producing phtalic anhydride with oxidyzing o-xilene in liquide phase in the presence of multycomponent catalyst systhem containing manganese,cobalt and bromine
HU74SA2647A HU174969B (hu) 1973-05-21 1974-05-20 Sposob okislenija di- ili trimetil-benzolov v zhidkoj faze, v prisutstvii kontaktnoj sistemy iz marganca aktivirovannogo cirkoniem i broma ili iz marganca, kobal'ta i broma

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU74SA2647A HU174969B (hu) 1973-05-21 1974-05-20 Sposob okislenija di- ili trimetil-benzolov v zhidkoj faze, v prisutstvii kontaktnoj sistemy iz marganca aktivirovannogo cirkoniem i broma ili iz marganca, kobal'ta i broma

Country Status (24)

Country Link
US (1) US3920735A (hu)
JP (1) JPS5653531B2 (hu)
AR (1) AR201586A1 (hu)
BE (1) BE814349A (hu)
BG (1) BG22371A3 (hu)
BR (1) BR7404000D0 (hu)
CA (1) CA1020567A (hu)
CS (1) CS177176B2 (hu)
DD (1) DD111896A5 (hu)
DE (1) DE2420960C2 (hu)
EG (1) EG11167A (hu)
ES (1) ES426529A1 (hu)
FR (1) FR2240913B1 (hu)
GB (1) GB1467886A (hu)
HU (2) HU176425B (hu)
IN (1) IN142878B (hu)
IT (1) IT1013188B (hu)
NL (1) NL175908C (hu)
PL (1) PL94127B1 (hu)
RO (1) RO65801A (hu)
SE (1) SE428559B (hu)
SU (1) SU674667A3 (hu)
TR (1) TR17961A (hu)
YU (1) YU141274A (hu)

Families Citing this family (41)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS52106833A (en) * 1976-02-24 1977-09-07 Matsuyama Sekyu Kagaku Kk Production of telephthalic acid for direct polymerization
US4158738A (en) * 1977-05-26 1979-06-19 E. I. Du Pont De Nemours And Company Process for the production of fiber-grade terephthalic acid
US4299977A (en) * 1978-01-05 1981-11-10 Standard Oil Company (Indiana) Preparation of phthalic acid by solventless oxidation of liquid ortho-xylene
US4322549A (en) * 1978-02-01 1982-03-30 Standard Oil Company (Indiana) Oxidation of di- and trimethyl aromatic hydrocarbons having ortho-oriented methyl groups in liquid phthalic acid
US4211881A (en) * 1978-11-17 1980-07-08 Standard Oil Company (Indiana) Preparation of phthalic acid by single step continuous air oxidation of liquid ortho-xylene
US4387243A (en) * 1979-06-20 1983-06-07 Standard Oil Company (Indiana) Continuous production of ortho-phthalic acid product by two-step catalytic neat oxidation of liquid ortho-xylene with air
NL7906575A (nl) * 1979-09-01 1981-03-03 Stamicarbon Werkwijze ter bereiding van aromatische carbonzuren.
US4233227A (en) * 1979-10-05 1980-11-11 Standard Oil Company (Indiana) Phthalic anhydride formation and separation
JPS5826899B2 (ja) * 1979-11-28 1983-06-06 三菱瓦斯化学株式会社 トリメリツト酸の製造法
US4895978A (en) * 1982-05-28 1990-01-23 Amoco Corporation Oxidation of pseudocumene to trimellitic acid enhanced by low gram atom ratios of zirconium to transition metal in oxidation catalyst system
US4816601A (en) * 1983-12-27 1989-03-28 Amoco Corporation Process for the manufacture of trimellitic acid
US4755622A (en) * 1983-12-29 1988-07-05 Amoco Corporation Process for the production of trimellitic acid and pyromellitic acid by staged bromine addition in an oxidation of polyalkylaromatics
DE3520841A1 (de) * 1985-04-26 1986-11-06 Rütgerswerke AG, 6000 Frankfurt Verfahren zur oxidation von alkylaromatischen verbindungen
US4764639A (en) * 1985-05-15 1988-08-16 Amoco Corporation Process for the production of trimellitic acid
US4754062A (en) * 1985-05-24 1988-06-28 Amoco Corporation Iron-enhanced selectivity of heavy metal-bromine catalysis in the oxidation of polyalkylaromatics
JPH0755917B2 (ja) * 1985-05-30 1995-06-14 アモコ・コ−ポレ−シヨン トリメリツト酸無水物とピロメリツト酸二無水物の製造方法
US4786753A (en) * 1987-05-18 1988-11-22 Amoco Corporation Oxidation process for the manufacture of aromatic acids from alkylaromatic compounds
JPH0515817Y2 (hu) * 1988-07-12 1993-04-26
JPH0261279U (hu) * 1988-10-28 1990-05-08
US5028737A (en) * 1990-02-22 1991-07-02 Amoco Corporation Preparation of isopropylidene bis(phthalic acid)
US5342968A (en) * 1990-06-22 1994-08-30 Amoco Corporation Process for producing sulfonylbis (phthalic anhydride)
JPH0618477U (ja) * 1992-08-07 1994-03-11 株式会社イナックス 排水管の取付構造
KR970000136B1 (ko) * 1993-09-28 1997-01-04 브이.피. 유리예프 고순도 벤젠디카르복실산 이성질체의 제조방법
DE4441881A1 (de) 1994-11-24 1996-05-30 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung bromierter oder chlorierter aromatischer Carbonsäuren
ES2104512B1 (es) * 1995-09-21 1998-07-01 Interquisa Procedimiento industrial para la fabricacion de acidos carboxilicos aromaticos.
IE970418A1 (en) * 1997-06-04 1998-12-16 Chemical Technologies And Know Process for production of aromatic tricarboxylic acids
US20020151745A1 (en) * 1999-05-10 2002-10-17 Kazuo Tanaka Process for producing pyromellitic acid
EP1052239B1 (en) * 1999-05-10 2004-04-14 Mitsubishi Gas Chemical Company, Inc. Process for producing pyromellitic acid
MY123568A (en) 2000-06-09 2006-05-31 Mitsubishi Gas Chemical Co Process for producing trimellitec anhydride
JP4678081B2 (ja) * 2000-06-09 2011-04-27 三菱瓦斯化学株式会社 トリメリット酸の製造法
US6657067B2 (en) 2002-03-22 2003-12-02 General Electric Company Method for the manufacture of chlorophthalic anhydride
US6649773B2 (en) 2002-03-22 2003-11-18 General Electric Company Method for the manufacture of halophthalic acids and anhydrides
US6657068B2 (en) 2002-03-22 2003-12-02 General Electric Company Liquid phase oxidation of halogenated ortho-xylenes
US7541489B2 (en) 2004-06-30 2009-06-02 Sabic Innovative Plastics Ip B.V. Method of making halophthalic acids and halophthalic anhydrides
US20060205974A1 (en) * 2005-03-08 2006-09-14 Lavoie Gino G Processes for producing aromatic dicarboxylic acids
US7550627B2 (en) * 2005-03-08 2009-06-23 Eastman Chemical Company Processes for producing aromatic dicarboxylic acids
JP2010513497A (ja) * 2006-12-21 2010-04-30 イー・アイ・デュポン・ドウ・ヌムール・アンド・カンパニー ハロゲン化芳香族二酸の合成方法
US9199906B2 (en) 2013-09-24 2015-12-01 Eastman Chemical Company Processes for producing isophthalic acid
US9212121B2 (en) 2013-09-24 2015-12-15 Eastman Chemical Company Processes for producing terephthalic acid
CN114685280A (zh) * 2022-01-25 2022-07-01 南昌大学 一种3-硝基邻苯二甲酸的制备方法
CN114773368B (zh) * 2022-05-06 2023-08-25 青岛大学 一种硼氮有机小分子及其制备方法和应用

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB851562A (en) * 1958-05-19 1960-10-19 Ici Ltd Process for the production of terephthalic acid
NL140508C (hu) * 1963-05-01
US3472900A (en) * 1966-07-18 1969-10-14 Baird Chem Ind Preparation of trialkylamines
US3562318A (en) * 1966-11-10 1971-02-09 Petro Tex Chem Corp Catalytic oxidation process of mono-aryl compounds
US3683016A (en) * 1970-04-24 1972-08-08 Standard Oil Co Staged catalyst addition for catalytic liquid phase oxidation of pseudocumene to trimellitic acid

Also Published As

Publication number Publication date
NL7406166A (hu) 1974-11-25
FR2240913B1 (hu) 1978-01-13
CA1020567A (en) 1977-11-08
DE2420960A1 (de) 1974-12-12
PL94127B1 (hu) 1977-07-30
TR17961A (tr) 1976-07-23
YU141274A (en) 1982-06-18
BE814349A (fr) 1974-10-29
DE2420960C2 (de) 1985-12-12
FR2240913A1 (hu) 1975-03-14
RO65801A (fr) 1979-06-15
SU674667A3 (ru) 1979-07-15
BG22371A3 (hu) 1977-02-20
JPS5018434A (hu) 1975-02-26
CS177176B2 (hu) 1977-07-29
BR7404000D0 (pt) 1974-12-03
EG11167A (en) 1977-01-31
AR201586A1 (es) 1975-03-31
DD111896A5 (hu) 1975-03-12
SE428559B (sv) 1983-07-11
IN142878B (hu) 1977-09-03
GB1467886A (en) 1977-03-23
JPS5653531B2 (hu) 1981-12-19
US3920735A (en) 1975-11-18
NL175908C (nl) 1985-01-16
HU174969B (hu) 1980-04-28
IT1013188B (it) 1977-03-30
ES426529A1 (es) 1976-07-01
NL175908B (nl) 1984-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU176425B (en) Process for producing phtalic anhydride with oxidyzing o-xilene in liquide phase in the presence of multycomponent catalyst systhem containing manganese,cobalt and bromine
US4992580A (en) Production of polycarboxylic acids with a molybdenum-activated cobalt catalyst
KR830001304B1 (ko) 방향족 디카복실산의 제조방법
US2723994A (en) Oxidation of xylene and toluic acid mixtures to phthalic acids
KR960015910B1 (ko) 알킬 방향족 화합물로부터 방향족 산을 제조하기 위한 산화공정
EP0041785B1 (en) Oxidation of substituted aromatic compounds to aromatic carboxylic acids
US2746990A (en) Preparation of terephthalic acid
US4820862A (en) Process for the preparation of dimethyl terephthalate
JP4861190B2 (ja) 芳香族炭化水素類の酸化における活性剤としてのアントラセン及び他の多環式芳香族化合物
US4816601A (en) Process for the manufacture of trimellitic acid
BE883331A (fr) Werkwijze voor het bereiden van carbonzure esters
US3236883A (en) Process for the manufacture of peracids
US4346230A (en) Process for the preparation of dimethyl terephthalate
US2704294A (en) Oxidation process
US3584038A (en) Oxidative treatment of mononuclear aromatic compounds
US2659746A (en) Oxidation process
US4740614A (en) Process for preparation of p-hydroxybenzoic acid from p-methoxytoluene
US4214100A (en) Process for preventing blackening of phthalic acid
US3907882A (en) Method for the oxycarbonylation of ethylene and propylene
US3637829A (en) Liquid phase oxidation of mononuclear aromatic compounds
US3931304A (en) Bismuth enhanced activity of transition metal-bromine catalysis of di- and tri-methyl benzene oxidation in liquid phase
JP2736129B2 (ja) 2,6‐ナフタレンジカルボン酸の製造方法
US3649682A (en) Oxidation in the presence of saccharides
US4873361A (en) Process for production of p-acetoxybenzoic acid from p-acetoxyacetophenone
US3513192A (en) Process for manufacturing terephthalic acid by oxidation of para-xylene