FI65365C - Spolanordning - Google Patents

Spolanordning Download PDF

Info

Publication number
FI65365C
FI65365C FI822406A FI822406A FI65365C FI 65365 C FI65365 C FI 65365C FI 822406 A FI822406 A FI 822406A FI 822406 A FI822406 A FI 822406A FI 65365 C FI65365 C FI 65365C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
coil
signal
diameter
signal coil
arrangement according
Prior art date
Application number
FI822406A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI65365B (fi
FI822406A0 (fi
Inventor
Raimo Sepponen
Original Assignee
Instrumentarium Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Instrumentarium Oy filed Critical Instrumentarium Oy
Priority to FI822406A priority Critical patent/FI65365C/fi
Publication of FI822406A0 publication Critical patent/FI822406A0/fi
Priority to US06/510,350 priority patent/US4587493A/en
Priority to DE3323657A priority patent/DE3323657C2/de
Priority to JP58124065A priority patent/JPS5932855A/ja
Application granted granted Critical
Publication of FI65365B publication Critical patent/FI65365B/fi
Publication of FI65365C publication Critical patent/FI65365C/fi

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R33/00Arrangements or instruments for measuring magnetic variables
    • G01R33/20Arrangements or instruments for measuring magnetic variables involving magnetic resonance
    • G01R33/28Details of apparatus provided for in groups G01R33/44 - G01R33/64
    • G01R33/32Excitation or detection systems, e.g. using radio frequency signals
    • G01R33/34Constructional details, e.g. resonators, specially adapted to MR
    • G01R33/34007Manufacture of RF coils, e.g. using printed circuit board technology; additional hardware for providing mechanical support to the RF coil assembly or to part thereof, e.g. a support for moving the coil assembly relative to the remainder of the MR system
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R33/00Arrangements or instruments for measuring magnetic variables
    • G01R33/20Arrangements or instruments for measuring magnetic variables involving magnetic resonance
    • G01R33/28Details of apparatus provided for in groups G01R33/44 - G01R33/64
    • G01R33/32Excitation or detection systems, e.g. using radio frequency signals
    • G01R33/34Constructional details, e.g. resonators, specially adapted to MR
    • G01R33/34046Volume type coils, e.g. bird-cage coils; Quadrature bird-cage coils; Circularly polarised coils
    • G01R33/34069Saddle coils
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R33/00Arrangements or instruments for measuring magnetic variables
    • G01R33/20Arrangements or instruments for measuring magnetic variables involving magnetic resonance
    • G01R33/28Details of apparatus provided for in groups G01R33/44 - G01R33/64
    • G01R33/32Excitation or detection systems, e.g. using radio frequency signals
    • G01R33/34Constructional details, e.g. resonators, specially adapted to MR
    • G01R33/34084Constructional details, e.g. resonators, specially adapted to MR implantable coils or coils being geometrically adaptable to the sample, e.g. flexible coils or coils comprising mutually movable parts

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Condensed Matter Physics & Semiconductors (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Magnetic Resonance Imaging Apparatus (AREA)

Description

6 5 3 6 5
KELAJÄRJESTELY - SPOLANORDNING
Keksinnön kohteena on patenttivaatimuksen 1 mukaisen ydinspindiagnostiikkalaitteiston lähetin/vastaanotin-kelajär jestely.
5 Ydinspinkuvaus on uusi materiaa rikkomaton tutkimusmenetelmä, jonka eräänä tärkeimpänä sovellutusalueena on lääketieteellinen diagnostiikka. Ydinspinkuvauksen periaatteen esitti P. Lauterbur vuonna 1973.
(Lauterbur: Nature voi. 242, March 16, 1973, s.
1° L90...191). Tätä aikaisemmin oli R. Damadian esittänyt eräänlaisen NMR (NMR =Nuclear Magnetic Resonance; ydinmagneettinen resonanssi) ilmiöön perustuvan tutkimuslaitteiston toiminta-ajatuksen. (Damadian: US. PAT. 3,789,832). Ydinspinkuvausmenetelmiä on kehitetty 15 monia, joita on kuvattu mm. viitteissä Ernst: US. PAT. 4,070,611, Garroway et ai: US. PAT. 4,021,726 ja Moore et ai: US. PAT. 4,015,196.
Ydinspinkuvaus, samoin kuin muut NMR-tutkimusmenetel-20 mät, perustuvat siihen, että eräiden alkuaineiden ytimillä on magneettinen momentti. Tällaisia alkuaineita ovat mm. vety, fluori, hiili ja fosfori, joiden tietyillä isotoopeilla on ydinmagneettinen momentti. Tarkastellaan esimerkiksi vetyatomin ydintä eli proto-25 nia, joka on positiivisesti varautunut alkeishiukkanen. Protoni pyörii oman akselinsa ympäri eli sillä on tietty spin. Pyöriminen synnyttää protonin magneettisen momentin ja myös pyörimisakselin suuntaisen huima- momentin.
30
Jos joukko vetyatomeja asetetaan ulkoiseen magneettikenttään B0, enemmistö ytimien magneettisista momenteista asettuu ulkoisen kentän B0 suuntaiseksi ja siten vetyatomijoukkoon syntyy nettomagnetisaatio Mn, 35 joka on suoraan verrannollinen ulkoiseen magneetti- 2 65365 kenttään B0. Kohteena olevan atomijoukon lämpötila vaikuttaa kuitenkin siihen, miten suuri nettomagnetisäätiön synnyttävä enemmistö on verrattuna koko ydinjoukon suuruuteen. Kohteen ollessa esimerkiksi ihmiskehon lämpö-5 tilassa ydinjoukon enemmistön ja vähemmistön osuuksien määrällinen erotus on vain noin miljoonasosa kaikkien ytimien lukumäärästä. Jos kohteen lämpötilaa voitaisiin alentaa, nettomagnetisaatio kasvaisi kääntäen verrannollisena kohteen absoluuttiseen lämpötilaan.
10
Pulssi-NMR-tutkimuksissa poikkeutetaan syntynyt netto-magnetisaatio Mn voimakkaalla radiotaajuisella magneetti-pulssilla 90° ulkopuolisen magneettikentän B0 suunnasta. Ytimien spinin synnyttämien huimamomentin sekä magneet-15 ti sen momentin ja ulkoisen kentän vuorovaikutuksesta johtuen joutuu syntynyt nettomagnetisaatio prekeseioliikkeeseen. Prekessoivan magneettisen momentin kulmanopeus on suoraan verrannollinen ulkoiseen magneettikenttään kaavan 1 osoittamalla tavalla 20 (1) WG = γ B0 missä y on gyromagneettinen suhde B0 on ulkoisen magneettikentän voimakkuus 25 M0 on nk. Larmor-taajuus
Jos kohteen ulkopuolelle asetetaan induktiokela ja kondensaattori, jotka muodostavat resonanssipiirin, indusoi prekessoiva magnetisaatio resonanssipiirin napoihin sig-30 naalijännitteen. Signaalijännitteen Vs amplitudi on suoraan verrannollinen resonanssipiirin Q-arvoon eli hyvyys-lukuun .
Tärkeämpi suure kuin signaalijännite on signaali/ 35 kohinasuhde SNR, ydinspinkuvaus samoin kuin muutkin NMR-tutkimukset riippuvat saavutettavasta signaali/ kohina-suhteesta. Jätettäessä tutkittavan kohteen 65365 sähköiset häviöt huomiotta saadaan signaali/kohina-suhteeksi: (2) SNR * kNAf(QW|/LB)l/2 5 missä k on kentästä riippumaton vakio N on detektiokelan kierrosluku A on kelan poikkipinta-ala f on täyttösuhde Q on kelan hyvyysluku Ί0 WQ on Larmor-taajuus L on kelan induktanssi B on käytetty kaistaleveys
Jos kelan ja kohteen häviöt otetaan huomioon voidaan 15 signaali/kohinasuhteelle johtaa lauseke (3) viitteessä Hoult et ai: Journal of Magnetic Resonance voi. 34, 199, s. 425...433 esitetyllä tavalla.
20 (3) SNR* p^h*y>*.
fr = resonanssitaajuus * W0/2Tt c* = vakio, joka riippuu kelan rakenteesta /3 * vakio, joka riippuu kelan rakenteesta b = kohteen halkaisija 25 a = kelan halkaisija
Kuten kaavasta (3) havaitaan on edullista minimoida kelan halkaisijan suhde näytteen halkaisijaan, täten maksimoidaan kelan täyttösuhde. Täyttösuhteen riip-30 puvuus kelan halkaisijasta on ydinspinkuvauslaitteissa tyypillisesti verrannollinen kelan säteen kolmanteen potenssiin, koska kelan säteen kasvaessa on myös kelan pituuden kasvettava homogeenisuuden säilyttämiseksi.
Sen sijaan kohteen halkaisijan kasvaessa kuvausviipa-35 leen paksuus ei muutu.
Tunnetun tekniikan’mukaisesti esimerkiksi suoritet- 65365 taessa lääketieteellistä diagnostiikkaa ydinspin-kuvauslaitteella vaihdetaan signaalikelasto riippuen kuvattavasta kehonosasta. Esimerkiksi eräässä koelaitteistossa päänkuvauksiin tarkoitetun kelan hal-5 kaisija on 25 cm ja muun vartalon kuvauksiin tarkoitetun kelan halkaisija on 55 cm. (Crooks et ai: Radiology, 143, April 1982, s. 169...174). Rutiini-diagnostiikassa kelaston vaihtaminen kuvausten välillä on hankalaa ja kuluttaa kuvauslaitteiston ja hoito-10 henkilökunnan aikaa. Lisäksi on varsin oletettavaa, ettei tavanomainen hoitohenkilökunta pysty suorittamaan signaalikelaston vaihtamiseen liittyviä toimenpiteitä, vaan vaihdon suorittavat teknillisen koulutuksen ja hyvän laitetuntemuksen omaavat asiantuntijat.
15
Keksinnön tarkoituksena on eliminoida tunnetussa tekniikassa ilmenevät puutteet ja luoda kelajärjestely, jonka avulla voidaan ydinspindiagnoosilaitteiston signaalikelaa soveltaa erikokoisille kuvauskohteille 20 siten, että esimerkiksi signaalikelan kentän homogeenisuus kuvausalueella ja täyttösuhde voidaan optimoida kohteen koon mukaan. Keksinnön tavoitteena on lisäksi luoda yksinkertainen ja toimintavarma laitteisto, jonka käyttö ei vaadi teknillisesti erikois-25 koulutettua henkilökuntaa.
Keksinnön tavoitteet saavutetaan patenttivaatimuksessa 1 ja alivaatimuksisea tarkemmin esitetyllä tavalla. Keksinnön mukaisella järjestelyllä saavutetaan ydin-30 spinkuvauslaitteiston signaalikelajärjestely, joka sallii signaalikelaston halkaisijan muuttamisen kohteen halkaisijan suhteen siten, että signaalikelan kentän homogeenisuus kuvausalueella ja täyttösuhde optimoi tuu. Keksinnön mukaisella järjestelyllä signaalikelan 35 halkaisijan muuttaminen voidaan suorittaa ilman erikoiskoulutettua henkilökuntaa ja siten, että optimointi tapahtuu haluttaessa automaattisesti.
65365
Keksintöä selostetaan seuraavassa tarkemmin viitaten oheiseen piirustukseen, jossa - kuvio IA esittää yleistä satulakelamuotoa, jota käytetään etenkin suprajohdemagneettien yhteydessä, 5 - kuvio IB esittää erästä edullista signaalikelan rakennetta päästä katsottuna, - kuvio 2 esittää erästä keksinnön mukaista signaaliko kelaratkaisua ilman koon muutoksen suorittavia elimiä, - kuvio 3 esittää kuvion 2 signaalikelajärjestelyä solenoidimuotoisen magneetin sisään sijoitettuna, k5 - kuviot 4A ja 4B esittävät kuvioiden 2 ja 3 sovellus- muotoon kuuluvien kelan koon muutoksen aiheuttavien elinten toimintaa siten, että kuviossa 4Ά signaalikela on suurimmillaan ja kuviossa 4B signaalikela on pienimmillään, 20 - kuvio 5 esittää kelan koon muutoselinten erään vaihtoehtoisen toteutusmuodon.
Kuten kuvioista 1...5 käy ilmi keksinnön mukaiseen kela-25 järjestelyyn kuuluu signaalikelana toimiva johde 1, johteen ohjain- ja muototuet 2a ja 2b, ohjaimet 3, jotka liikkuvat ohjausurissa 3, puristusrullapari 4, signaalikelan kiristyselimet 5, suprajohde- tai konventionaalinen magneetti 6, johteen tuki- ja säätötanko 7, 30 tuki- ja säätötangon ripustuselimet 8, kierteellä varustetut ohjaimet 9, kiinnittimet 10 johteen ohjain- ja muototukeen 2, vaihteistot 11, askelmoottorit 12, johteen koon ohjaimet 13, johteen koon säätövarret 14 ja säätövarsien tuet 15. Lisäksi kuvion 5 esittämään 35 vaihtoehtoiseen ratkaisuun kuuluvat hydrauliset sylinterit 16 tai vastaavat voimasylinterit.
6 65365
Niinkutsuttu satulakäämi on yleinen signaalikelamuoto sellaisissa ydinspintutkimuslaitteissa, joissa magneettikentän suunta on yhdensuuntainen tutkittavan näytteen asetussunnan kanssa. Tällaisia laitteita ovat tyypilli-5 eesti suprajohdemagneetilla varustetut ydinspin- eli NMR-kuvauslaitteet. Satulakelan optimaalinen muoto on kuvattu kuviossa 1. Kelan johtimen materiaaliksi on syytä valita mahdollisimman hyvin johtava materiaali kuten esimerkiksi hopea. Esimerkkinä käsiteltävässä 10 keksinnön mukaisessa toteutusvaihtoehdossa voidaan johtimena käyttää ohutsäikeistä, punottua hopea- tai kuparijohdetta. Kuviossa 2 on mainitun kaltainen johde 1 sijoitettu ohjain- ja muototukien 2a ja 2b päälle siten, että ohjaimet 3 ja tuet 2 muodostavat mahdolli-15 simman hyvin kuvion 1 mukaisen satulakelan muotoisen signaalikelan johteesta 1. Tuet 2 on sijoitettu magneetin 6 sisään elinten Θ varaan ripustettujen kelan tuki- ja säätötankojen 7 varaan.
20 Säätötangoissa 7 on joukko eri suuntaisia kierteitä, joiden suhteen ohjaimet 9 on järjestetty parittain. Tankoa 7 kierrettäessä ohjaimet 9 liikkuvat tällöin siten, että kierrettäessä säätötankoa 7 myötäpäivään ohjaimet 9 lähestyvät toisiaan ja vastapäivään kierret-25 täessä taas etääntyvät toisistaan. Tukien 9 keskinäinen liike aiheuttaa johteen ohjain- ja muototukien 2a ja 2b keskinäisen liikkeen siten, että tukien 9 lähestyessä toisiaan tuet 2 lähestyvät toisiaan ja tukien 9 etääntyessä tuet 2 etääntyvät toisistaan.
30 Säätötankojen 7 kiertäminen suoritetaan askelmoottorien 12 avulla vaihteistojen 11 välityksellä. Askelmoottorien ohjauksen voi suorittaa esimerkiksi mikroprosessori. Kelan halkaisijan lisäksi on optimaalisen kelageomet-35 rian saavuttamiseksi muutettava myös kelan pituutta. Tätä varten keksinnön mukaiseen ratkaisuun kuuluvat 65365 johteen koon ohjaimet 13, johteen koon säätövarret 14 sekä säätövarsien tuet 15. Nämä toimivat siten, että edellä kuvatulla tavalla tukien 2a ja 2b liikkuessa liikkuvat ohjaimet 13 säätövarsien 14 pakottamana 5 toisiinsa nähden. Jos tuet 2a ja 2b lähestyvät toisiaan tuet 13 lähestyvät myös toisiaan ja kelan pituus pienenee ja kelan muoto säilyy optimaalisena ohjainten 3 liikkuessa tukien 2 ohjainurissa 3'.
10 Luonnollisesti kelan koon muuttuessa muuttuu myös kelaan käytetyn johteen pituus. Tätä varten keksinnön mukaisessa ratkaisussa on kiristyselimet 5, esimerkiksi pyöritettävä rulla, sekä puristusrullapari 4. Kiristys-elimet 5 kelaavat kaiken ylimääräisen johteen, joka 15 vapautuu kelan koon pienetessä. Puristusrullapari 4 aiheuttaa sen, että kiristyselimiin 5 kelautuva kelan ylimääräinen johde ei ole kelan resonanssipiirin osa. Puristusrullapari on edullista tehdä sähköä hyvin johtavasta mutta ei-magnetoituvasta aineesta, kuten esi-20 merkiksi kuparista tai pronssista. Myös muut signaali-kelaan kuuluvat välineet on käytännössä välttämätöntä valita ei-magnetoituvasta materiaalista kohteen yli asetettavan magneettikentän homogeenisuuden varmistamiseksi.
25
Johteen koon ohjainten 13 liike voidaan suorittaa vaihtoehtoisesti hydraulisten, ei-magneettisesta aineesta valmistettujen sylinterien 16 avulla, kuten kuviossa 5 on esitetty.
30
Edellä on kuvattu keksinnön mukaisen laitteiston eräs perus-suoritusmuoto. Muita mahdollisia suoritusmuotoja on toteutettavissa solenoidi- ja Helmholz-tyyppisille kelarakenteille. Edellä kuvatussa suoritusmuodossa on 35 edullista valmistaa tuet 2a ja 2b siten, että ne muodostavat myös nk. staattisen suojan estämään kohteen kytkeytymisen kapasitiivisesti kelastoon. Kelan koon ja 8 65365 siis johteen pituuden muuttaminen johtaa myös reso-nanssitaajuuden muuttumiseen. Tästä syystä ylläolevan kelajärjestelyn lisäksi resonanssipiiriin on sijoitettava säätökondensaattori, jolla resonanssipiiri viritetään joko manuaalisesti tai automaattisesti.
5 Kelan koon muuttaminen vaikuttaa myös virittävän radiotaajuuspulssin pituuteen ja amplitudiin, koska kelan koon pienetessä kelan synnyttämä virittävä magneettikenttä kasvaa. Tällöin esimerkiksi netto-magnetisaation 90° poikkeuttavan pulssin pituus ja/tai 10 amplitudi pienenee. Kelajärjestelyyn voidaan sijoittaa havaintolaitteisto, esimerkiksi silmukka-antenni, kenttävoimakkuuden mittaamiseksi ja käyttää mittaustulosta pulssin amplitudin määräämiseksi automaattisesti* 15
Yllä mainitut signaalikelan koon muutosten edellyttämät ja niiden johdosta suoritettavat toimenpiteet voidaan helposti automaattisesti ottaa huomioon esimerkiksi käyttäen hyväksi mikroprosessorilla tapahtuvaa ohjausta 20 ja sopivaa ohjelmointia. Näin laitteiston käyttäminen on mahdollisimman yksinkertaista.
Keksintö ei millään tavoin ole rajoitettu esitettyyn sovellusmuotoon, vaan useita keksinnön muunnelmia on 25 ajateltavissa oheisten patenttivaatimusten puitteissa.
30 35

Claims (9)

9 6 5 3 6 5
1. Järjestely ydinspin- eli NMR-tutkimuslaitteistoon kuuluvan, esimerkiksi solenoidi-, satula-, Helmholz-tyyppisen, yhden tai useamman johdekierroksen käsittävän signaalikelan sovittamiseksi eri kokoisille, kelan sisään S sijoitettaville tutkittaville kohteille, esimerkiksi potilaille tai potilaiden kehon osille, tunnettu siitä, että siihen kuuluu välineet (2, 9, 10, 11, 12) signaalikelan tilavuuden muuttamiseksi signaalikelan sisään sijoitetun, kulloisenkin tutkimuksen kohteen tilavuuden 10 mukaisesti suoritettavan tutkimuksen ja mittausten kannalta mahdollisimman optimaaliseen arvoon.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen järjestely, tunnet-t u siitä, että mainittuihin välineisiin kuuluu elimet 75" signaalikelan halkaisijan (2, 9, 10, 11, 12) ja kelajohteen (1) pituuden ja/tai muodon (3, 4, 5, 13, 14, 15) muuttamiseksi siten, että signaalikela on homogeenisuuden ja signaali/kohinasuhteen kannalta optimaalinen kaikilla eri halkaisijan ja tilavuuden arvoilla.
3. Patenttivaatimuksen 2 mukainen järjestely, tunnet-t u siitä, että mainittuihin välineisiin kuuluu staattinen suoja estämään tutkittavan kohteen kytkeytymisen kapasi-tiivisesti NMR-tutkimuslaitteiston kelastoon, ja että l£ mainittu suoja on mieluimmin mainittujen elimien osa (2.).
4. Patenttivaatimuksen 2 tai 3 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että signaalikelan koon muuttamiseksi mainitut elimet käsittävät johteen (1) ohjain- ja muoto- 30 tuet (2a, 2b), joihin kuuluu ainakin kaksi elementtiä tai elementtiryhmää, joihin mainittu kelajohde (1) on järjestetty tuettavaksi, ja että mainittujen elementtien tai elementtiryhmien keskinäinen etäisyys on järjestetty muutettavaksi. 10 65365
5. Patenttivaatimuksen 4 mukainen järjestely, tunnettu siitä, että mainitut johteen ohjain- ja muoto-tuet (2a, 2b) on varustettu ohjausurilla (f) ja näihin siirret-tävästi tuetuilla johteen ohjaimilla (3), jotka on järjes- ξ tetty siten, että mainittujen elementtien tai elementti- ryhmien etäisyyttä muutettaessa mainitut johteen ohjaimet (3) siirtyvät mainituissa ohjausurissa {3) muuttaen samalla signaalikelan johteen (1) pituutta ja/tai muotoa halutulla tavalla. 10
6. Jonkin yllä olevan patenttivaatimuksen mukainen järjestely, tunnettu siitä, että siinä on välineet (4, 5) signaalikelan halkaisijan ja/tai tilavuuden muutoksista aiheutuvan johteen (1) pituuden muutosten järjestämiseksi siten, /5* että ylimääräinen johteen (1) osa kerätään signaalikelapii-rietä pois ja toisaalta signaalikelapiiriin tarvittava lieäjohde syötetään mainittuun piiriin, ja että ylimääräinen johteen (1) osa on järjestetty sähköisesti poissuljettavaksi mainitusta signaalikelapiiristä esimerkiksi oikosul- 10 kemalla.
7. Jonkin edellä olevan patenttivaatimuksen mukainen järjestely, tunnettu siitä, että signaalikelaan on liitetty kondensaattori siten, että signaalikela ja mainittu Ί5 kondensaattori yhdessä muodostavat resonanssipiirin, ja että mainitun kondensaattorin kapasitanssi on järjestetty muutettavaksi signaalikelan induktanssin muutoksia vastaavasti.
8. Jonkin edellä olevan patenttivaatimuksen mukainen jär jestely, tunnettu siitä, että mainitun signaali-kelan käsittäävään sähköiseen piiriin on liitetty välineet virittävän radiotaajuisen pulssin amplitudin säätämiseksi signaalikelan kokoa vastaavasti.
9. Jonkin edellä olevan patenttivaatimuksen mukainen kela-järjestely, tunnettu siitä, että sen komponentit on valmistettu ei-magnetoituvista materiaaleista. 35- 11 65365
FI822406A 1982-07-07 1982-07-07 Spolanordning FI65365C (fi)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI822406A FI65365C (fi) 1982-07-07 1982-07-07 Spolanordning
US06/510,350 US4587493A (en) 1982-07-07 1983-07-01 Coil arrangement
DE3323657A DE3323657C2 (de) 1982-07-07 1983-07-01 Einstellbare HF-Spulenanordnung
JP58124065A JPS5932855A (ja) 1982-07-07 1983-07-07 核スピン検査装置のコイル装置

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI822406 1982-07-07
FI822406A FI65365C (fi) 1982-07-07 1982-07-07 Spolanordning

Publications (3)

Publication Number Publication Date
FI822406A0 FI822406A0 (fi) 1982-07-07
FI65365B FI65365B (fi) 1984-01-31
FI65365C true FI65365C (fi) 1984-05-10

Family

ID=8515786

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI822406A FI65365C (fi) 1982-07-07 1982-07-07 Spolanordning

Country Status (4)

Country Link
US (1) US4587493A (fi)
JP (1) JPS5932855A (fi)
DE (1) DE3323657C2 (fi)
FI (1) FI65365C (fi)

Families Citing this family (45)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5177443A (en) * 1983-08-12 1993-01-05 Picker International Limited Nuclear magnetic resonance apparatus
GB8329196D0 (en) * 1983-11-02 1983-12-07 Bydder G M Nuclear magnetic resonance apparatus
FI73320C (fi) * 1984-01-20 1987-09-10 Instrumentarium Oy Nmr-spolarrangemang.
NL8400327A (nl) * 1984-02-03 1985-09-02 Philips Nv Spoel voor kernspinresonantie apparaat.
US4608991A (en) * 1984-09-26 1986-09-02 Southwest Research Institute Method for in-vivo NMR measurements in the human breast to screen for small breast cancer in an otherwise healthy breast
JPH0616758B2 (ja) * 1984-10-15 1994-03-09 株式会社東芝 磁気共鳴イメ−ジング装置
DE3576736D1 (de) * 1984-12-28 1990-04-26 Siemens Ag Geraet zur bildgebung von gabelfoermigen koerperregionen mittels magnetischer resonanz.
JPH0741031B2 (ja) * 1985-03-27 1995-05-10 株式会社日立製作所 核磁気共鳴を用いた検査装置
WO1988009927A1 (fr) * 1987-06-02 1988-12-15 Thomson-Cgr Dispositif de fixation et de reglage d'un mandrin porteur de bobines de gradient
US4703272A (en) * 1986-08-29 1987-10-27 The Regents Of The University Of California Apparatus and method for decoupling MRI RF coil from selected body portions using passive components
NL8801018A (nl) * 1988-04-20 1989-11-16 Philips Nv Magnetisch resonantie apparaat met ontkoppelde rf-spoelen.
EP0280908B1 (de) * 1987-02-17 1991-06-12 Siemens Aktiengesellschaft Oberflächenspule für ein Kernspin-Resonanzgerät
US4733190A (en) * 1987-03-16 1988-03-22 Medical Advances, Inc. NMR local coil with adjustable spacing
FI896234A0 (fi) * 1987-06-23 1989-12-22 Hafslund Nycomed Innovation Foerbaettringar i och angaoende magnetisk resonansavbildning.
US4768008A (en) * 1987-07-31 1988-08-30 General Atomics MRI magnet system with vessel having composite first wall
US4838274A (en) * 1987-09-18 1989-06-13 Air Products And Chemicals, Inc. Perfluoro-crown ethers in fluorine magnetic resonance imaging
US5085219A (en) * 1987-10-30 1992-02-04 The Regents Of The University Of California Adjustable holders for magnetic reasonance imaging rf surface coil
GB8727611D0 (en) * 1987-11-25 1987-12-31 Gen Electric Co Plc Coil arrangements for magnetic resonance apparatus
US4845431A (en) * 1988-03-18 1989-07-04 University Of Pittsburgh Variable aperture, variable frequency extremity coil for magnetic resonance imaging
FI80795C (fi) * 1988-07-01 1990-07-10 Instrumentarium Oy Foerfarande och anordning foer undersoekning av aemnens egenskaper.
JPH0616760B2 (ja) * 1988-09-09 1994-03-09 ザ・トラステイズ・オブ・ザ・ユーニバァスィティ・オブ・ペンシルバニア 核磁気共鳴映像法で使用するためのコイル組立体
US4897604A (en) * 1989-02-21 1990-01-30 The Regents Of The University Of California Method and apparatus for selective adjustment of RF coil size for magnetic resonance imaging
US5348010A (en) * 1989-02-24 1994-09-20 Medrea, Inc., Pennsylvania Corp., Pa. Intracavity probe and interface device for MRI imaging and spectroscopy
JPH0616764B2 (ja) * 1990-02-07 1994-03-09 株式会社東芝 磁気共鳴イメージングのためのコイル装置
JP3341306B2 (ja) * 1992-08-06 2002-11-05 株式会社日立製作所 傾斜磁場コイル及びこれを用いる核磁気共鳴撮影装置
US5396171A (en) * 1993-01-04 1995-03-07 General Electric Company Field mapping fixture for a superconducting magnet for imaging human limbs
DE69431719T2 (de) * 1993-06-25 2003-09-18 Affymetrix, Inc. (N.D.Ges.D.Staates Delaware) Hybridisierung und sequenzierung von nukleinsäuren
US5394086A (en) * 1993-08-09 1995-02-28 Picker International, Inc. Feed cable system for coils in high magnetic fields
JP3411631B2 (ja) * 1993-08-30 2003-06-03 株式会社日立メディコ Rfプローブ及び磁気共鳴イメージング装置
GB9319921D0 (en) * 1993-09-27 1998-03-18 British Tech Group Method of and apparatus for testing a sample
DE19509371C2 (de) * 1994-04-15 2000-03-23 Siemens Ag Veränderbare Antenne für ein Magnetresonanzgerät
US5502387A (en) * 1994-08-23 1996-03-26 Northrop Grumman Corporation Variable geometry MRI coil
DE19528260A1 (de) * 1995-08-01 1997-02-06 Siemens Ag Mammographie-Antenne für Magnetresonanzuntersuchungen
US6054858A (en) * 1997-01-27 2000-04-25 General Electric Company Method to automatically tune MRI RF coils
US6029081A (en) * 1998-03-19 2000-02-22 Picker International, Inc. Movable magnets for magnetic resonance surgery
DE10052192C2 (de) * 2000-10-20 2002-10-24 Siemens Ag Polarisierende Antenne, insbesondere zur Verwendung in einem Magnetresonanzgerät
US6852988B2 (en) * 2000-11-28 2005-02-08 Sumitomo Heavy Industries, Ltd. Gap adjustment apparatus and gap adjustment method for adjusting gap between two objects
DE10114013B4 (de) * 2001-03-22 2005-06-23 Siemens Ag Magnetresonanzanlage
JP4437073B2 (ja) 2002-05-16 2010-03-24 メドラッド インコーポレーテッド 3.0テスラの磁気共鳴システムを使用して腔内構造の画像及びスペクトルを得るためのシステム及び方法
WO2006107344A2 (en) * 2004-11-15 2006-10-12 Medrad, Inc. Probes and interfaces for obtaining images an spectra of intracavity structures using high-field magnetic resonance systems
US7218106B2 (en) * 2003-12-04 2007-05-15 Kabushiki Kaisha Toshiba MRI with automatic contour-controlled separation between RF coil and object being imaged
CN101229061B (zh) * 2004-11-02 2012-11-21 株式会社东芝 磁共振成像装置和磁共振成像方法
JP4734031B2 (ja) * 2005-05-27 2011-07-27 株式会社東芝 Mri装置
DE102006027189A1 (de) * 2006-06-12 2007-12-13 Siemens Ag Kopfspulenanordnung für ein Magnetresonanzgerät
CN207837547U (zh) * 2017-03-02 2018-09-11 西门子(深圳)磁共振有限公司 一种射频线圈装置与底座

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3789832A (en) * 1972-03-17 1974-02-05 R Damadian Apparatus and method for detecting cancer in tissue
US4015196A (en) * 1974-04-05 1977-03-29 National Research Development Corporation Analysis of materials
US4021726A (en) * 1974-09-11 1977-05-03 National Research Development Corporation Image formation using nuclear magnetic resonance
CA1052861A (en) * 1975-03-18 1979-04-17 Varian Associates Gyromagnetic resonance fourier transform zeugmatography
GB2050062B (en) * 1979-05-25 1983-07-20 Emi Ltd Coils for electromagnets with uniform fields
US4388593A (en) * 1980-11-13 1983-06-14 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Coil device for underwater magnetic testing
US4398149A (en) * 1981-02-02 1983-08-09 Varian Associates, Inc. NMR Probe coil system

Also Published As

Publication number Publication date
FI65365B (fi) 1984-01-31
DE3323657A1 (de) 1984-01-12
JPS5932855A (ja) 1984-02-22
JPH0348816B2 (fi) 1991-07-25
FI822406A0 (fi) 1982-07-07
US4587493A (en) 1986-05-06
DE3323657C2 (de) 1994-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI65365C (fi) Spolanordning
US7109712B2 (en) Method and apparatus for minimizing gradient coil and rf coil coupling
Hayes et al. An efficient, highly homogeneous radiofrequency coil for whole-body NMR imaging at 1.5 T
US8421462B2 (en) Sinusoidally resonant radio frequency volume coils for high field magnetic resonance applications
US6396271B1 (en) Tunable birdcage transmitter coil
US5017872A (en) NMR radio frequency coil with dielectric loading for improved field homogeneity
KR900002467B1 (ko) Nmr용 라디오 주파수 장 코일
EP0073399B1 (de) Gradientenspulen-System einer Einrichtung der Kernspinresonanz-Technik
JP6697187B2 (ja) 固体nmr装置及びマジック角調整方法
US6498947B2 (en) rf shielding method and apparatus
JPH09192117A (ja) 磁気共鳴イメージング装置
JPH04332531A (ja) 核磁気共鳴を用いた検査装置
CN112649776B (zh) 超导磁体结构中的分层线圈区段之间的间隔件的用途
JPS62207446A (ja) 核磁気共鳴を用いた検査装置
JPH0816694B2 (ja) 動作効率向上のために誘電体をそなえたnmr無線周波コイル
KR20110104807A (ko) 동물용 고주파 공진기
JPH05261081A (ja) 核磁気共鳴を用いた検査装置
KR20210068998A (ko) 고주파 몸통 코일의 자장 균일도 및 효율 향상을 위한 타원형의 새장 몸통 형상을 갖는 자기공명영상 획득 장치
JPH05261082A (ja) 核磁気共鳴を用いた検査装置
JPH0576509A (ja) 核磁気共鳴を用いた検査装置
JPH05344959A (ja) 核磁気共鳴を用いた検査装置
JPH0549615A (ja) 核磁気共鳴を用いた検査装置
Kose et al. Development of a desktop MR microscope using a small permanent magnet
JPH04361738A (ja) 核磁気共鳴を用いた検査装置
JPH04285534A (ja) 核磁気共鳴を用いた検査装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed

Owner name: INSTRUMENTARIUM OY/DATEX PALOMEX