DK150333B - Raerbaejemaskine - Google Patents
Raerbaejemaskine Download PDFInfo
- Publication number
- DK150333B DK150333B DK347576AA DK347576A DK150333B DK 150333 B DK150333 B DK 150333B DK 347576A A DK347576A A DK 347576AA DK 347576 A DK347576 A DK 347576A DK 150333 B DK150333 B DK 150333B
- Authority
- DK
- Denmark
- Prior art keywords
- bending
- clamping
- pipe
- template
- rotated
- Prior art date
Links
- 238000005452 bending Methods 0.000 claims description 132
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 claims description 2
- XEEYBQQBJWHFJM-UHFFFAOYSA-N Iron Chemical compound [Fe] XEEYBQQBJWHFJM-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 2
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 description 1
- 229910052742 iron Inorganic materials 0.000 description 1
- 238000000034 method Methods 0.000 description 1
- 230000010355 oscillation Effects 0.000 description 1
- 239000011150 reinforced concrete Substances 0.000 description 1
- 238000007493 shaping process Methods 0.000 description 1
- 125000006850 spacer group Chemical group 0.000 description 1
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D—WORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D7/00—Bending rods, profiles, or tubes
- B21D7/02—Bending rods, profiles, or tubes over a stationary forming member; by use of a swinging forming member or abutment
- B21D7/024—Bending rods, profiles, or tubes over a stationary forming member; by use of a swinging forming member or abutment by a swinging forming member
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B21—MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D—WORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
- B21D7/00—Bending rods, profiles, or tubes
- B21D7/02—Bending rods, profiles, or tubes over a stationary forming member; by use of a swinging forming member or abutment
- B21D7/021—Construction of forming members having more than one groove
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
Description
i 150333
Opfindelsen angår en rørbøjemaskine med et bøjebord, der kan dreje på en akse og har en bøjeskabelon og en klembakke, der kan forskydes i forhold til skabelonen, og med en forskydelig fremføringsvogn, der har en drejelig spændmuffe, hvorved bøjeskabelonen og klembakken 5 har lige og krumme afsnit af samhørende klemflader, der er tilpassede de rør, som skal bøjes.
De tyske patentskrifter nr. 883 827 og nr. 896 442 viser hver især et værktøj til maskiner og anordninger til bøjning af stave, især 10 indlæg, dvs. jern, til jernbeton, hvorved værktøjet har en halvcirkelformet formdel til bøjning af hager og i tilslutning hertil, en i samme plan liggende kvartcirkelformet formdel med mindst den dobbelte krumningsdiameter til afbøjning. Både den stærkt krummede formdel såvel som den svagere krummede formdel er til indspænding 15 forsynet med et lige afsnit som samvirker med et excenterorgan som klembakker, der ifølge DE patentskrift nr. 8 83 827 er udformet som en mangekant og ifølge DE patentskrift nr. 8 96 442 er afrundet.
Ved det mangekantede excenterorgan bestemmes den pågældende klemflade automatisk af tykkelsen af den stav, der skal bøjes. Indspændings-20 fladerne for bøjeværktøjet og excenterorganet ligger altid i samme plan, og er altid glatte flader uden riller. En nøjagtig indspænding er ikke mulig på den måde. De værktøjer, der er udformet som bøje-skabeloner, kan ikke drejes i forhold til bøjetallerken.
25 DE patentskrift nr. 7 22 076 beskriver en bøjeskabelon med udskiftelige klemflader, tilpassede lige og bøjede rør, hvormed det er muligt, umiddelbart efter hinanden, at bøje to eller flere rørbuer uden lige mellemstykker. For at kunne opnå dette, hører der til bøjeskabelonen to gensidigt udskiftelige og drejelige klembakkepar ud-30 formet som delte drejelegemer med løse spænddele i et indhak af bøjeskabelonen, hvorved boringen i det ene klembakkepar forløber, lige, og boringen i det andet klembakkepar forløber med en krumningsradius, der svarer til styrerillens langsgående profil.
35 TU bøjning af en bue i direkte tilslutning til den foregående bue udskiftes,efter at spænddelen er løsnet, det på bøjeskabelonen værende klembakkepar 2 150333 med den lige boring med et klembakkepar med krum boring, og fastgøres ved hjælp af spænddelene på bøjeskabelonen, således at der på bøjeskabelonen- ikke samtidig er et klembakkepar med lige og et klembakkepar med en krum boring til stede.
5
Den kendte bøjeskabelon har i hver af sine ender et indhak, således at afhængig af bøjeretningen sker den førnævnte udskiftning af klembakkepar i det ene eller det andet indhak.
10 Fra detoffentliggørelsesskrift nr. 12 97 064 kendes også en rør-bøjemaskine. Skriftet beskriver en fuldautomatisk rørbøjemaskine til bøjning af rør, som har buer, der ligger i forskellige planer og slutter umiddelbart op til hinanden. Maskinen har ved enden af en bøjning en bøjeskabelon, der kan adskilles fra dens omdrejningsdrev 15 og en tilhørende rørklembakke, der begge er forsynet med en i bøje-fladen liggende rørnot såvel som en sideværts forgrenet not, svarende til forløbet af det krumme rør, og hvorved der endvidere er en tværs på det ubøjede rør umiddelbart foran bøjeskabelonen angribende, udadvirkendé klemanordning såvel som en tilbagedrejningsanordning 20 til skabelonen, der kan adskilles fra drevet, og en fastgørelses-anordning for bøjeskabelonen, der virker ved skabelonens tryk ind mod .røret.
Da bøjeskabelonen og klembakken ved siden af den i bøjefladen liggende 25 gennemgående rørnot er forsynet med en dér ud fra gående rørnot, er der ingen omfattende helfladet indspænding af røret til stede ved denne afgrening. Et sådant knudepunkt af en lige og en dér ud fra forgrenet rille eller not er i praksis kun muligt, såfremt der efter den første bøjning af røret til den efterfølgende bøjning 30 drejes med ca. 90° i bøjefladen. Såfremt der drejes med herfra afvigende størrelser eller en mindre bøjevinkel, vil notens klemflader være-så ringe, at en bøjning i praksis ikke er muligt, eftersom der optræder én ikke kontrolerbar glidning, der ikke tillader en nøjagtig bøjning. De alt for ringe klemflader medfører også i mange tilfælde 35 en beskadigelse af røret, som f.eks. en indtrykning i forbindelse meden tværsnitsformindskelse og striber eller furer.
Ved hjælp af den kendte anordning arbejdes som beskrevet i det følgende : 3 150333
Efter formgivning af den første bue fastgøres bøjeskabelonen i den til bueformen svarende stilling. I tilslutning hertil føres den løse klembakke tilbage til sin udgangsstilling. Dernæst presses den bøjede ende af røret ud af rørnoten under en kraftpåvirkning 5 radialt i forhold til skabelonen og svinges om muligt samtidigt ind i den nye bøjeflade. Når skabelonens fastgørelsesanordning derefter løsnes, vender denne straks ved hjælp af tilbagedrejningsanordningen tilbage til sin udgangsstilling. Når derefter klemanordningen for røret udkobles, svinger røret enten af sig selv 10 eller påvirket af den således fremadkørende løse klembakke tilbage til anlæg mod skabelonen, hvorved den tidligere fremstillede rørbøjning lægger sig ind i skabelonen og den løse klembakkes afgrenede noter. Dermed er røret indspændt til fremstilling af den næste bøjning, hvilket sker på sædvanlig vis ved en fælles drejning af 15 skabelonen og den løse klembakke.
Det er formålet med den foreliggende opfindelse at tilvejebringe en rørbøjemaskine med enkle midler til fremstilling af rørbøjninger, der ligger i forskellige planer og slutter direkte op til hinanden, 20 uden omstilling arbejder og under en fastklemning til stadighed på hele overfladen af lige eller bøjede rør mellem klemfladerne på bøjeskabelonen og klembakkerne.
Dette formål opnås med en rørbøjemaskine af den i indledningen angivne 25 art, ved at klemfladerne hver især er rumligt adskilt fra hinanden og kan drejes i forhold til bøjebordet.
Herved undgås en afgrening af et krumt afsnit bort fra et gennemgående lige afsnit, således at der ved fastklemning af ubøjede rør i det 30 lige afsnit af bøjeskabelonen og.klembakken såvel som ved fastklemning af bøjede rør i det krummede afsnit af bøjeskabelonen og klembakken til stadighed er et omfattende anlæg af hele flader. Derved undgås en indtrykning og en beskadigelse af røret. Samtidig undgås ved bøjning en glidning,' således at en nøjagtig bøjning er mulig. Samtidig 35 er en svingning af røret med fra 0 til 360° ud fra bøjefladen mulig ved en tilsvarende rumform af det krumme afsnit.
4 150333 Såfremt der til en krumning skal slutte sig en yderligere krumning direkte i samme eller i et andet plan, er det uden omstillingsarbejder blot nødvendigt at dreje klemfladerne i forhold til bøjebordet, således at det krumme, til bøjningsvinklen svarende afsnit af klem-5 fladerne kommer til virkning, i stedet for det retlinede afsnit, der svarer til rørdiameteren.
Det er klart, at der med maskinen ifølge opfindelsen også kan fremstilles rør med retlinede mellemstykker mellem bøjede rørafsnit, ]_q og i så fald er det ikke nødvendigt at dreje klemfladerne i forhold til bøjebordet.
Fordelagtige udførelsesformer af opfindelsen er angivet i underkravene .
15
Opfindelsen skal i det følgende forklares nærmere ud fra et udførelseseksempel og under henvisning til tegningen, hvor fig. 1 viser en kendt rørbøjemaskine, 20 fig. 2 skematisk viser bøjningen mellem to rette mellemlængder på en kendt rørbøjemaskine, fig. 3 bøjningen af rør uden retlinede mellemlængder mellem to buer 25 ved hjælp af apparatet ifølge den foreliggende opfindelse, fig. 4 set fra oven og skematisk indretningen ifølge den foreliggende opfindelse, 30 fig. 5 en ændret udførelsesform for apparatet ifølge den foreliggende opfindelse set i perspektiv og i det væsentlige skematisk, fig. 6 en bøjeskabelon ifølge den foreliggende opfindelse set perspektivisk og 35 fig. 7 et lodret snit gennem et bøjebord med tilhørende drev og drevet for den i forhold til bøjebordet drejelige bøjeskabelon.
5 150333 „Fig. 1 viser en kendt rørbøjemaskine med en fremføringsvogn 10, der kan glide frem og tilbage på en eller flere styreskinner på et maskinhus 12's overside. Fremføringsvognen 10 har en hulcylinder 13, i hvis indre der er anbragt en spændmuffe 14, hvori endeområdet af 5 et rørstykke 15, der skal bøjes, er indspændt. Rørstykket 15 er ført omkring en drejeligt lejret bøjeskabelon 16, som har en til rørets halve diameter svarende rille 17 til bøjning af røret. På en del af det om bøjeskabelonen 16 lagte rørstykke 15 er der ved hjælp af en spændbakke 19 trykket et spændeorgan 18, der ligeledes har en til 10 rørets halve diameter svarende rille 19 som spændflade og klemmer røret 15 fast an imod bøjeskabelonen 16. Med henvisningstallet 20 er der eksempelvis gengivet en hydraulisk cylinder, der bevæger spændbakken 19's spændorgan 18 hen mod bøjeskabelonen 16 til rørets fastklemning eller fjerner dette fra skabelonen. Bøjeskabelonen 16 15 er fast anbragt på et bøjebord 21, medens spændorganet 18, 19 ved hjælp af det eksempelvis viste hydrauliske drev 20 kan skubbes frem og tilbage i retning af pilen 22. Svinges bøjeskabelonen 16 over bø-. bordet 21 sammen med spændbakken 19 i retning af pilen 23, får rørstykket 15 en krumning, der svarer til bøjeskabelonen 16's profil.
20 Under denne bøjningsproces forbliver rørstykket 15's endedel fastspændt i fremføringsvognen 10's spændmuffe for i alle stillinger sikkert at styre rørstykket. For at det mellem spændmuffen 14 og bøjeskabelonen 16 frie rørstykke 15 ikke kan knække ud til siden er der mod denne del af rørstykket trykket en glideskinne 24, der li-2^ geledes har en rille, som svarer til rørets halve diameter. Fremføringsvognen 10's spændmuffe 14 spænder ikke blot rørstykket fast, men drejer det også op til 360° rundt, når efter hinanden følgende rørbøjninger skal krummes i forskellige retninger.
30 Til drejning af spændmuffen 14 drejer en hydraulisk motor 14' en snekke, der samvirker med et ikke vist snekkehjul, der står i forbindelse med spændmuffen 14.
Fig. 2 viser, at man til bøjning af de kendte rør med en enkelt ind-35 spænding i spændmuffen 14 rørene kun kan bøje med lige mellemlængder. Således udviser røret 15 retlinede mellemlængder LI, L2, og L3 mellem rørbøjningerne SI og S2. De retlinede mellemlængder er mindst så lange som længden af spændbakken 19, henholdsvis som bøjeskabelonen 16's retlinede klemflade og svarer således til den på 40 6 150333 .tegningen viste retlinede mellemlængde L3.
Det forstås, at de retlinede mellemlængder afhængig af fremføringsvognens fremføring mellem bøjningerne også kan være vilkårlig store.
5 Men det kan også ses på tegningen, at de retlinede mellemlængder mindst må svare til den retlinede indspænding mellem bøjeskabelo-nen 16 og spændbakken 19.
Ved bøjning af rør, specielt udstødningsrørkrumninger til motorkøre-10 tøjer, og specielt personbiler, er det ikke altid muligt, at der mellem de bøjede afsnit S er retlinede mellemlænger L fordi f.eks. et udstødningsrør i så fald ikke kunne tilpasse sig konturerne af chassisset henholdsvis dets motor og aksel. For så vidt som rør uden retlinede mellemlængder L mellem bøjninger S bøjes på den måde, at 15 rørene to gange lægges ind i bøjemaskinen, så er det af de angivne grunde ved den dobbelte indlægning ikke muligt at have snævre tolerancer mellem bøjningerne. Netop ved udstødningsrør til køretøjer tilstræbes imidlertid så stramme tolerancer som muligt, fordi det drejer sig om en massevare, og en efteropretning af røret af tids-20 mæssige grunde ikke kan tillades under monteringen ved samlebåndet.
Fig. 3 viser et udstødningsrør, som kan fremstilles med apparatet ifølge den foreliggende opfindelse, ved hvilket bøjede afsnit SI og S2 såvel som S3 og S4 slutter sig umiddelbart til hinanden. Der fin-25 des også retlinede mellemlængder LI, L2 og L3, der imidlertid med undtagelse af længden Li ikke behøver at være til stede.
Fig. 3 viser således et rør, hvor retlinede mellemlængder er til stede mellem bøjninger, og ved hvilke retlinede mellemlængder mel-20 lem bøjningerne ikke er til stede. Dette i fig. 3 viste rør kan bøjes ved en enkelt indspænding i rørbøjemaskinen.ifølge den foreliggende opfindelse. Den foreliggende opfindelses genstand er eksempelvis gengivet i fig. 4. På bøjebordet 21 er bøjeskabelonen 16 anbragt. Bøjebordet kan svinges om akslen 25. Samtidig er bøjeskabelo-35 nen 16 på i og for sig kendt måde anbragt på. bøjebordet, hvorved imidlertid bøjeskabelonen 16 ifølge den foreliggende opfindelse desuden kan drejes om akslen 25 for at til burg for indspænding, henholdsvis fastklemning af det i fig. 4 ikke viste rør enten bøjeskabelonen 16 retlinede fastklemningslegeme 26 samvirker med klembakken 40 .· · - 150333 7 28's tilsvarende retlinede fastklemningslegeme 28, eller at bøje-skabelonens krummede fastklemningslegeme samvirker med klembakken 28's tilknyttede krumme fastklemningslegeme 30. For at opnå dette kan bøjeskabelonen 16 og spændbakken 28 drejes i forhold til bøje-5 bordet 21. Efter at de er drejet ind i arbejdsstillingen fastholdes de ved hjælp af tilknyttede bolte 31, 32 i arbejdsstillingen.
Fig. 5 viser i perspektiv en i forhold til fig. 4 ændret udformning. Bøjebordet 21 kari svinges inden for huset 12 om aksen 25. Bøjebordet 10 21 er i ét stykke forbundet med en øvre plade 21a med en udlægger, der bærer det endnu ikke beskrevne klembakkeorgan 22. Bøjebordet har også en nedre udlægger 21b. Endvidere findes en ovenfor udlæggeren 21a anbragt skive 34, der bærer bøjeskabelonen 16. Bøjeskabelonen 16 er ved hjælp af en kile 35 fastkilet til skiven 34 over omdrej-15 ningsakselen 25.
Bøjeskabelonen 16's drev over bøjebordet og bøjeskabelonen 16's drejning til den gældende arbejdsstilling fremgår af fig. 7. Bøjebordet 21 er i ét stykke forbundet med den hule aksel 36 og bæres af denne.
20 Til denne er der ved hjælp af kiler 37 og 37a fastgjort et tandhjul 38. Tandhjulet drives ved hjælp af en kæde 39. I fig. 7 ses også den i fig. 5 nævnte remskive 34, der dog i forhold til det i fig. 5 viste har en mindre diameter.
25
Inde i den hule aksel 36, som bærer bøjebordet 21, hvoraf i fig. 7 også den ringformede del 21a er vist, er omdrejningsakselen 39 for bøjeskabelonen 16 til drejning, henholdsvis indstilling i forhold til bøjebordet anbragt. Ved denne omdrejningsaksels nedre ende 40 30 er der ved hjælp af en kile 41 fastgjort et tandhjul 42, der drives ved hjælp af en kæde 43 i forbindelse med et kædehjul 44 ved hjælp af en hydraulisk motor 45. Drejningen af akselen 39 med den til denne fastgjorte bøjeskabelon 16 i forhold til bøjebordet kan ganske vist først ske, efter at spærrebolten 48, der griber ind i en udtag-35 ning 49 i tandhjulet 42, er trukket tilbage ved hjælp af cylinder-og stempelorganet 46 og 47. Efter at bøjeskabelonen ved hjælp af akselen 39 er drejet med tilbagetrukket spærrebolt 48 ved hjælp af den hydrauliske motor 45, for at énten de retlinede klemflader 26 og 27 ifølge fig. 5 eller de krumme klemflader 29 og 30. ..ifølge 40 8 150333 -fig. 5 når arbejdsstillingen, føres spærrebolten 48 igen ind i sin arbejdsstilling og således til indgreb i tandhjulet 42's udtagning 49. Derved fikseres bøjeskabelonen 16's stilling på bøjebordet.
^ Fig. 4 viser som et eksempel på en udførelsesform en klembakke 28, der kan svinges om en aksel 50, der forløber parallelt med bøjeska-belonens aksel 25.
Den i fig. 5 og 7 viste kelmbakke 28, der til forskel fra det i fig.
^ 4 viste, kan svinges om en aksel 51, som er anbragt vinkelret på om drejningsaksen for bøjebordet, henholdsvis bøjeskabelonen 16. Drevet sker ved hjælp af en hydraulisk motor 52, på hvis omdrejningsaksel 53 der er fastkilet en arm 54. Armen 54 er ved hjælp af en bolt 55 forbundet med en krumtapstang 56, der igen er forbundet til en bolt 15 57 for klembakken 28 og på en sådan måde, at bolten 57 har en afstand fra klembakken 28's omdrejningsakse 51. Klembakken 28 er lejret drejeligt på en udlægger 58 (fig. 5). Såfremt man drejer hydraulikmotoren 52 vist i fig. 5 i retning med uret, kommer den krumme klemflade 30 ind i bøjeskabelonen 16's plan og dermed ind i arbejdsstillingen.
20
Denne stilling sikres ved hjælp af et på skabelonen 28 tilstedeværende anslag 59, der ligger an mod et anslag 60 til bæring af den hydrauliske motor 52. Ved den hydrauliske motors tilbagedrejning imod urets retning kommer igen den retlinede klemflade 27 ind i arbejdsstillingen således som vist i fig. 5.
25
Fig. 7 viser, at der til brug for den frem og tilbage gående forskydning af klembakken 28 i retning mod bøjeskabelonen 16 og væk fra denne findes et hydraulisk drev, der består af et stempel 61 og en stempelstang 62, der angriber mellem to lasker 63 og 64. Lasken 30 64 er ved hjælp af en bolt 65 forbundet med bøjebordet 21, og lasken 63 er véd hjælp af en bolt 66 forbundet med en slæde 67, således at ved indtrækning af stempelstangen 62 ind i cylinderen spændbakken trækkes fra bøjeskabelonen. For at fastlægge pressetrykket har slæden 67 en opadrettet forlængelse 68, således at man ved hjælp af en 35 indstillingsskrue 69 kan indstille en anden slæde 70, der bærer den hydrauliske motor og ved hjælp af udlæggeren 58 klembakken 28 i forhold til slæden 67.
40 9 150333 -Fig. 6 viser, at bøjeskabelonen 16, de retlinede klemflader 26 og krumme klemflader 29 består af legemer, der er indsat i udtagninger langs bøjeskabelonens omkreds og følgelig kan udskiftes. Fastgørelser sker f.eks. ved hjælp af ikke viste skruer. På principielt samme ** måde forefindes klembakken 28's klemflader 27 og 30 også i form af legemer, der er løsbart forbundet med klembakken 28.
Fig. 6 viser, at der foruden de retlinede flader for klemlegemet 26 og den krumme flade for legemet 29 også findes en yderligere klem-10 flade 71, der er bøjet op og ud af bøjeskabelonen 16's plan. Medens således legemerne 26 og 29's klemflader ligger i planet for bøjeskabelonen 16's rille 17, befinder klemfladen 71's første del 71a sig endnu i rillen 17's plan, medens delen 71b er bøjet opad. Den bøjede klemflade 71 har til opgave, at man også kan gribe og fast-15 holde krummede rørafsnit, som efter deres bøjning ved hjælp af spænd-muffen 14 er drejet mindre end 180° for derved at opnå et i tre dimensioner bukket rør, ved hvilket en bøjning umiddelbart kan slutte sig til en bøjning. Den ud af bøjningsplanet afbøjede rille 71b kan også have andre krumningsradier.
20
Af fig. 3 fremgår, at det der viste rør for bøjning først indspændes mellem de retlinede klemlegemer 26 og 27 for henholdsvis bøjeskabelonen 16 og klembakken 28. Efter indspændingen foretages bøjningen Si. Efter at denne er udført løsnes .klembakken 28 fra bøje-25 skabelonen. Der følger en tilbagedrejning af bøjebordet 21 til udgangsstillingen og en drejning af bøjeskabelonen 16 i forhold til bøjebordet på 180° for, at den krumme klemflade 29 kommer til anlæg mod røret 15. Samtidig drejes klembakken 28 90° i retning med uret, således at det krumme klemlegeme 30 kommer til at virke. I tilslut-^ ning hertil køres ved hjælp af den hydrauliske cylinder 61 vist i fig. 7 slæden 67 med klembakken 28 til bøjeskabelonen 16, og røret fastklemmes således mellem de to krumme klemlegemer 29 og 30, således at bøjningen SI umiddelbart tilsluttes bøjningen S2. Det bemærkes, at røret i forvejen ved hjælp af spændmuffen 14 er drejet 180°, 35 fordi bøjningerne SI og S2 går i modsat retning i forhold til hinanden . Da der mangler en retlinet mellemlængde blev røret IS' ikke forskudt . - 40
Claims (4)
1. Rørbøjemaskine med et bøjebord, der kan dreje på en akse og 20 har en bøjeskabelon og en klembakke, der kan forskydes i forhold til skabelonen, og med en forskydelig fremføringsvogn, der har en drejelig spændmuffe, hvorved bøjeskabelonen (16) og klembakken (28) har lige og krumme afsnit af samhørende klemflader, der er tilpassede de rør, som skal bøjes, kendetegnet ved, at klem-25 fladerne (26, 27, 29, 30) hver især er rumligt adskilte fra hinanden og kan drejes i forhold til bøjebordet (21).
2. Rørbøjemaskine ifølge krav 1, kendetegnet ved, at klemfladerne kan drejes, fordi bøjeskabelonen (16) kan drejes om en aksel (39), der er koaksial med bøjebordets aksel (25, 36), og at klembakken (28) kan dfejes'om en med disse aksler parallel aksel· (50).
3. Rørbøjemaskine ifølge krav 1, kendetegnet ved, at klemfladerne kan drejes, fordi de kan drejes om en .aksel (51) vinkelret på bøjebordets (21) aksel (25).
4. Rørbøjemaskine ifølge krav 2 eller 3, kendetegnet , ved, at bøjeskabelonen (16) og klembakken (28), eller alene klembakken (28) kan holdes i sin arbejdsstilling af stopelementer (31, 40 32).
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE2626202 | 1976-06-11 | ||
| DE2626202A DE2626202C2 (de) | 1976-06-11 | 1976-06-11 | Rohrbiegemaschine |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| DK347576A DK347576A (da) | 1977-12-12 |
| DK150333B true DK150333B (da) | 1987-02-09 |
| DK150333C DK150333C (da) | 1987-11-02 |
Family
ID=5980315
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| DK347576A DK150333C (da) | 1976-06-11 | 1976-08-02 | Roerboejemaskine |
Country Status (19)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4038853A (da) |
| JP (1) | JPS52151665A (da) |
| AT (1) | AT352500B (da) |
| BE (1) | BE845534A (da) |
| BR (1) | BR7605538A (da) |
| CA (1) | CA1069810A (da) |
| CH (1) | CH597937A5 (da) |
| CS (1) | CS188144B2 (da) |
| DD (1) | DD125700A5 (da) |
| DE (1) | DE2626202C2 (da) |
| DK (1) | DK150333C (da) |
| ES (1) | ES450772A1 (da) |
| FR (1) | FR2354158A1 (da) |
| GB (1) | GB1501790A (da) |
| IT (1) | IT1086409B (da) |
| NL (1) | NL169556C (da) |
| NO (1) | NO147739C (da) |
| SE (1) | SE424048B (da) |
| YU (1) | YU39362B (da) |
Families Citing this family (57)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| JPS5613056Y2 (da) * | 1977-04-15 | 1981-03-26 | ||
| DE2746721C3 (de) * | 1977-10-18 | 1981-03-19 | Schwarze, Rigobert, Dipl.-Ing., 5000 Köln | Rohrbiegemaschine |
| DE2836001C2 (de) * | 1978-08-17 | 1984-06-14 | Ludwig 6120 Michelstadt Lang | Vorrichtung zum Kaltbiegen von Strangmaterial |
| US4355525A (en) * | 1979-09-04 | 1982-10-26 | Carson James W | Production tube bending machine |
| DE3033300A1 (de) * | 1980-09-04 | 1982-04-01 | Rigobert Dipl.-Ing. 5000 Köln Schwarze | Rohrbiegemaschine |
| DE3033950C2 (de) * | 1980-09-10 | 1985-06-27 | Thomas Peter Dipl.-Wirtsch.-Ing. 6120 Michelstadt Lang | Rohrbiegemaschine |
| DE3149557A1 (de) * | 1981-12-15 | 1983-07-21 | Rigobert Dipl.-Ing. 5000 Köln Schwarze | Rohrbiegemaschine mit einem schwenkbaren biegetisch |
| US4495788A (en) * | 1982-08-02 | 1985-01-29 | Eaton-Leonard Corporation | Multiple curvature bender |
| DE3471892D1 (en) * | 1983-03-26 | 1988-07-14 | Schwarze Rigobert | Tube bending machine |
| GB2172824B (en) * | 1985-03-29 | 1988-08-10 | Permanent Way Equip | Clamps for apparatus for bending material |
| DE3516923A1 (de) * | 1985-05-10 | 1986-11-13 | Rigobert Dipl.-Ing. 5000 Köln Schwarze | Rohrbiegemaschine |
| DE3616302A1 (de) * | 1986-05-14 | 1987-11-19 | Schwarze Rigobert | Rohrbiegemaschine |
| US4760726A (en) * | 1987-09-25 | 1988-08-02 | Eaton Leonard Technologies, Inc. | Bend arm apparatus for tube bending machine with cammed clamp die arrangement |
| US4870849A (en) * | 1987-09-25 | 1989-10-03 | Eaton Leonard Technologies, Inc. | Method for tube bending with controlled clamp die arrangement |
| DE9316052U1 (de) * | 1993-10-21 | 1994-01-13 | Schwarze, Rigobert, Dipl.-Ing., 51109 Köln | Rohrbiegemaschine |
| IT1278066B1 (it) | 1995-05-12 | 1997-11-17 | Cml Costr Mecc Liri Srl | Gruppo di bloccaggio e traino di un tubo o profilato per macchine curvatubi con o senza anima interna e piegaferri, e macchine per il |
| US5784913A (en) * | 1995-10-06 | 1998-07-28 | Pines Manufacturing | Pressure die assist boost system for tube bending machine |
| US5918496A (en) * | 1997-11-13 | 1999-07-06 | Eagle Precision Technologies, Inc. | Adjustable clamp die for tube bending machine |
| FR2774317B1 (fr) * | 1998-01-30 | 2000-04-07 | Silfax | Machine a cintrer les tubes et son dispositif a barillet |
| US6220069B1 (en) * | 2000-01-19 | 2001-04-24 | General Electric Company | Method and apparatus for bending tubing |
| FR2833868B1 (fr) * | 2001-12-20 | 2004-03-05 | Silfax | Machine a cintrer les tubes et son dispositif de cintrage a gauche et/ou a droite |
| JP2005305520A (ja) * | 2004-04-23 | 2005-11-04 | Opton Co Ltd | 曲げ加工装置 |
| TWI273935B (en) * | 2005-01-25 | 2007-02-21 | Cml Int Spa | Bending device for bending machine |
| CN100496790C (zh) * | 2006-07-07 | 2009-06-10 | 江阴机械制造有限公司 | 小半径弯管机四连杆蛇形管夹紧装置 |
| JP5175652B2 (ja) * | 2008-08-08 | 2013-04-03 | 株式会社オプトン | 曲げ加工用押圧装置 |
| AT11294U1 (de) | 2009-07-20 | 2010-08-15 | Jonas Christian | Biegevorrichtung für dachrinnenhaken |
| ITRM20130259A1 (it) * | 2013-05-02 | 2014-11-03 | Cml Int Spa | Macchina curvatrice del tipo a matrice e contromatrice per curvare a destra e a sinistra un pezzo allungato |
| US10150154B2 (en) | 2013-11-14 | 2018-12-11 | Robert Kyle Hughes, JR. | Tube bending machine with reversible clamp assembly |
| CN104475515B (zh) * | 2014-09-26 | 2016-05-18 | 张家港市华舜机械制造有限公司 | 一种用于核电蒸发器传热管成型的弯管机的弯管装置 |
| CN105234223B (zh) * | 2015-11-16 | 2017-03-22 | 淮阴工学院 | S形弹簧杆一次热成形装置 |
| CN105268789A (zh) * | 2015-11-20 | 2016-01-27 | 苏州沃尔非自动化设备有限公司 | 一种铜管折弯机 |
| CN105312374A (zh) * | 2015-11-20 | 2016-02-10 | 苏州沃尔非自动化设备有限公司 | 一种可调节的铜管折弯机 |
| CN105290172A (zh) * | 2015-11-20 | 2016-02-03 | 苏州沃尔非自动化设备有限公司 | 一种自动上料的铜管折弯机 |
| CN105312373A (zh) * | 2015-11-20 | 2016-02-10 | 苏州沃尔非自动化设备有限公司 | 一种自动旋转的铜管折弯机 |
| CN105234224A (zh) * | 2015-11-20 | 2016-01-13 | 苏州沃尔非自动化设备有限公司 | 具有加热功能的铜管折弯机 |
| CN105344761A (zh) * | 2015-11-20 | 2016-02-24 | 苏州沃尔非自动化设备有限公司 | 一种保护好的铜管折弯机 |
| CN105234220A (zh) * | 2015-11-20 | 2016-01-13 | 苏州沃尔非自动化设备有限公司 | 具有存储功能的铜管折弯机 |
| CN105499343B (zh) * | 2016-01-14 | 2017-12-08 | 张家港市台和机械制造有限公司 | 弯管机中的弯管装置 |
| CN105945103A (zh) * | 2016-06-15 | 2016-09-21 | 河南新科隆电器有限公司 | 一种薄壁管联动成型机构 |
| IT201600119591A1 (it) * | 2016-11-25 | 2018-05-25 | Crippa Spa | Macchina per curvare materiale filiforme quale un tubo con un sistema di caricamento contemporaneo del tubo da curvare e scarico del tubo curvato |
| CN107138566A (zh) * | 2017-07-06 | 2017-09-08 | 张家港博洋机械制造有限公司 | 一种多段式弯管成型机 |
| CN107309302B (zh) * | 2017-07-07 | 2023-09-01 | 宁波横河精密工业股份有限公司 | 一种弯曲机 |
| CN108326090B (zh) * | 2018-01-31 | 2024-09-17 | 江苏合丰机械制造有限公司 | 一种正反向弯管设备 |
| CN108405756A (zh) * | 2018-04-09 | 2018-08-17 | 重庆华瑞标准件制造有限公司 | 一种螺栓折弯机 |
| CN109175036A (zh) * | 2018-08-28 | 2019-01-11 | 四川凯润电器有限公司 | 一种热交换管弯折装置 |
| CN109604397A (zh) * | 2018-12-07 | 2019-04-12 | 中国航发南方工业有限公司 | 弯管机 |
| CN109365586B (zh) * | 2018-12-10 | 2020-06-02 | 广东铭雅电子有限公司 | 多半径弯管机 |
| CN110303077B (zh) * | 2019-06-06 | 2020-09-22 | 盐城工学院 | 一种用于长管折弯的辅助装置 |
| CN110877066B (zh) * | 2019-12-24 | 2024-11-22 | 广东易库智能仓储设备科技有限公司 | 一种铜管自动弯管机 |
| DE102020205845A1 (de) | 2020-05-08 | 2021-11-11 | Wafios Aktiengesellschaft | Werkzeugset mit Werkzeugkomponenten zum Konfigurieren von Biegewerkzeugen |
| CN112676405B (zh) * | 2020-12-08 | 2023-03-21 | 重庆重玻节能玻璃有限公司 | 一种玻璃加工用铝条自动弯折装置 |
| CN113020872A (zh) * | 2021-03-24 | 2021-06-25 | 中车唐山机车车辆有限公司 | 焊接工装 |
| CN112916680B (zh) * | 2021-04-21 | 2024-07-02 | 上海特马液压设备有限公司 | 一种金属管道端折弯模具及操作方法 |
| US11596995B2 (en) * | 2021-06-21 | 2023-03-07 | Morton Industries LLC | Bending die assembly with split die and method for using |
| CN113477818B (zh) * | 2021-06-23 | 2023-04-25 | 江阴市宏业机械制造有限公司 | 一种采用数控弯管机弯制带法兰型弯管的弯管工艺 |
| CN113976693A (zh) * | 2021-09-23 | 2022-01-28 | 深圳威铂驰热技术有限公司 | 一种能够应付多种类折弯方式的弯管机构及弯折机 |
| CN114505382B (zh) * | 2022-02-17 | 2023-10-24 | 泰州市长征冷机管件有限公司 | 一种冰箱压缩机内排气管自动弯管机 |
Family Cites Families (19)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE159719C (da) * | ||||
| DE25279C (de) * | W. NUSSBECK in Berlin, Neuer Markt 8 | Bierkühlapparat | ||
| US983664A (en) * | 1909-01-29 | 1911-02-07 | Simmons Mfg Co | Tube-bending machine. |
| DE722076C (de) * | 1938-12-28 | 1942-06-29 | Fried Krupp Germaniawerft Ag | Klemmvorrichtung mit auswechselbaren, geraden und gebogenen Rohren angepassten Klemmbacken |
| DE883827C (de) * | 1942-09-08 | 1954-05-06 | Anton Wagenbach | Werkzeug fuer Maschinen und Vorrichtungen zum Biegen von Staeben, insbesondere der Einlagen fuer Stahlbeton |
| DE896442C (de) * | 1943-03-23 | 1954-06-28 | Anton Wagenbach | Werkzeug zum Biegen von Staeben, insbesondere der Einlagen fuer Stahlbeton |
| DE801113C (de) * | 1949-07-16 | 1950-12-21 | Hilgers Maschinen Und App Bau | Rohrbiegemaschine |
| FR1121907A (fr) * | 1953-05-09 | 1956-08-28 | Cintreuse pour tubes | |
| US3299681A (en) * | 1960-03-22 | 1967-01-24 | Baldwin Lima Hamilton Corp | Program controlled tube bender |
| US3147792A (en) * | 1961-09-25 | 1964-09-08 | Charles F Hautau | Tube and bar bending machinery |
| US3276235A (en) * | 1963-07-02 | 1966-10-04 | Parker Hannifin Corp | Hydraulic tube bending machine |
| DE1297064B (de) * | 1964-08-05 | 1969-06-12 | Hilgers Maschinen U App Bauans | Vollautomatische Rohrbiegemaschine zum Biegen von Rohren, bei welchen in verschiedenen Ebenen liegende Boegen unmittelbar aneinander schliessen |
| FR1456658A (fr) * | 1965-08-02 | 1966-07-08 | Hilgers Masch & App Bauanstalt | Procédé et dispositif de cintrage de tubes dans des plans différents |
| FR1509106A (fr) * | 1966-11-29 | 1968-01-12 | Virax Sa | Perfectionnements aux dispositifs pour cintrer les tubes |
| US3475938A (en) * | 1967-05-02 | 1969-11-04 | Foster Wheeler Corp | Apparatus for bending |
| FR1602951A (en) * | 1968-04-09 | 1971-03-01 | Tube bending apparatus | |
| DE2101162A1 (de) * | 1971-01-12 | 1972-07-20 | J. Banning Ag, 4700 Hamm | Rohrbiegemaschine |
| DE2133358B2 (de) * | 1971-07-05 | 1973-09-27 | Rigobert Dipl.-Ing. 5000 Koeln Schwarze | Rohrbiegemaschine |
| US3788116A (en) * | 1971-09-08 | 1974-01-29 | Torrington Co | Tailpipe forming mechanism |
-
1976
- 1976-06-11 DE DE2626202A patent/DE2626202C2/de not_active Expired - Lifetime
- 1976-07-13 SE SE7607987A patent/SE424048B/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-07-13 AT AT513876A patent/AT352500B/de not_active IP Right Cessation
- 1976-07-16 NL NLAANVRAGE7607894,A patent/NL169556C/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-07-16 NO NO762503A patent/NO147739C/no unknown
- 1976-07-16 CH CH915076A patent/CH597937A5/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-07-19 DD DD193953A patent/DD125700A5/xx unknown
- 1976-07-20 GB GB30172/76A patent/GB1501790A/en not_active Expired
- 1976-07-26 IT IT12731/76A patent/IT1086409B/it active
- 1976-07-28 YU YU1865/76A patent/YU39362B/xx unknown
- 1976-08-02 DK DK347576A patent/DK150333C/da not_active IP Right Cessation
- 1976-08-03 CS CS765053A patent/CS188144B2/cs unknown
- 1976-08-09 CA CA258,670A patent/CA1069810A/en not_active Expired
- 1976-08-17 ES ES450772A patent/ES450772A1/es not_active Expired
- 1976-08-20 JP JP9951676A patent/JPS52151665A/ja active Granted
- 1976-08-23 FR FR7625502A patent/FR2354158A1/fr active Granted
- 1976-08-24 BR BR7605538A patent/BR7605538A/pt unknown
- 1976-08-26 BE BE170089A patent/BE845534A/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-08-30 US US05/718,775 patent/US4038853A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| SE7607987L (sv) | 1977-12-12 |
| BR7605538A (pt) | 1977-08-09 |
| CS188144B2 (en) | 1979-02-28 |
| ATA513876A (de) | 1979-02-15 |
| CA1069810A (en) | 1980-01-15 |
| BE845534A (fr) | 1976-12-16 |
| DK150333C (da) | 1987-11-02 |
| DK347576A (da) | 1977-12-12 |
| DE2626202C2 (de) | 1992-10-29 |
| NL169556C (nl) | 1982-08-02 |
| IT1086409B (it) | 1985-05-28 |
| YU39362B (en) | 1984-10-31 |
| NL7607894A (nl) | 1977-12-13 |
| FR2354158A1 (fr) | 1978-01-06 |
| CH597937A5 (da) | 1978-04-14 |
| JPS563132B2 (da) | 1981-01-23 |
| NO147739B (no) | 1983-02-28 |
| SE424048B (sv) | 1982-06-28 |
| ES450772A1 (es) | 1977-08-16 |
| GB1501790A (en) | 1978-02-22 |
| FR2354158B1 (da) | 1982-04-30 |
| DE2626202A1 (de) | 1977-12-22 |
| YU186576A (en) | 1982-05-31 |
| DD125700A5 (da) | 1977-05-11 |
| AT352500B (de) | 1979-09-25 |
| US4038853A (en) | 1977-08-02 |
| NO147739C (no) | 1983-06-08 |
| NO762503L (no) | 1977-12-13 |
| JPS52151665A (en) | 1977-12-16 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| DK150333B (da) | Raerbaejemaskine | |
| EP0513864B1 (de) | Verfahren zum Betrieb einer Rohrbiegemaschine | |
| EP3183075A1 (en) | Bending head, especially for an automatic bending machine | |
| US1886082A (en) | Radius forming fixture | |
| US2974706A (en) | Rotary bending machine having hydraulic means for holding movable pressure die against stock | |
| US3406836A (en) | Transfer device | |
| US1567107A (en) | Machine for bending tubes and the like | |
| US2701975A (en) | Chain saw sharpener | |
| US1975939A (en) | Weld trimming machine | |
| US1916466A (en) | Pipe pusher | |
| CN113415762A (zh) | 一种化工安全防滑夹持装置的使用方法 | |
| DE102004028689A1 (de) | Orbitalanlage für das Biegen von Rohren | |
| US1111388A (en) | Cutting-tool. | |
| CN214639844U (zh) | 一种建筑工程用折弯机安全卸料结构 | |
| US1309238A (en) | brinkman | |
| JPS59159225A (ja) | ベンダ−の曲げ駆動装置 | |
| DK176637B1 (da) | Fremgangsmåde ved bukning af stangmateriale samt værktöj til udövelse heraf | |
| CN110116154A (zh) | 一种全自动弯管机 | |
| US533965A (en) | Tubes | |
| US2184136A (en) | Apparatus for cutting threads | |
| CN211464384U (zh) | 一种带有安全推料功能的折弯机 | |
| US97280A (en) | Improvement in boring-machine | |
| DE583890C (de) | Vorrichtung zum Einfuehren der Rohre, insbesondere solcher grosser Abmessungen, in Biegemaschinen mit Formstueck und Gleitschiene | |
| US1680256A (en) | Swage shaper | |
| SU1411075A1 (ru) | Станок дл гибки змеевиков |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| PUP | Patent expired |