CZ87899A3 - Stroj pro plynulé lití - Google Patents

Stroj pro plynulé lití Download PDF

Info

Publication number
CZ87899A3
CZ87899A3 CZ99878A CZ87899A CZ87899A3 CZ 87899 A3 CZ87899 A3 CZ 87899A3 CZ 99878 A CZ99878 A CZ 99878A CZ 87899 A CZ87899 A CZ 87899A CZ 87899 A3 CZ87899 A3 CZ 87899A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mold
molten metal
continuous casting
casting machine
flow
Prior art date
Application number
CZ99878A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ295647B6 (cs
Inventor
Marcus Cornelis Maria Cornelissen
Ferdinand Hendrik Frinking
Jongkeun Kim
Sangjoon Kim
Original Assignee
Hoogovens Staal B. V.
Research Institute Of Industrial Science & Technology
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoogovens Staal B. V., Research Institute Of Industrial Science & Technology filed Critical Hoogovens Staal B. V.
Publication of CZ87899A3 publication Critical patent/CZ87899A3/cs
Publication of CZ295647B6 publication Critical patent/CZ295647B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/04Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into open-ended moulds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/10Supplying or treating molten metal
    • B22D11/11Treating the molten metal
    • B22D11/114Treating the molten metal by using agitating or vibrating means
    • B22D11/115Treating the molten metal by using agitating or vibrating means by using magnetic fields

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)
  • Casting Devices For Molds (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
  • Molds, Cores, And Manufacturing Methods Thereof (AREA)
  • Encapsulation Of And Coatings For Semiconductor Or Solid State Devices (AREA)

Description

Stroj pro plynulé lití
Oblast techniky
Tento vynález se týká stroje pro plynulé lití provádějícího plynulé lití roztaveného kovu, a to obzvláště roztavené oceli, do podoby odlitého výrobku, kdy tento stroj pro plynulé lití obsahuje formu, do které se roztavený kov vlévá skrze výtokový otvor vtokových prostředků, přičemž vytváří lázeň roztaveného kovu, a ve které přinejmenším Část kovu tuhne, a dále se týká formy použitelné v takovém stroji pro plynulé lití a způsobu jejího ovládání.
Dosavadní stav techniky ...
Strojem pro plynulé lítí, ke kterému se tato specifikace vztahuje, může být kterýkoli ze známých strojů pro plynulé lití, jako je například běžný licí stroj pro lití plosek, které mají tloušťku přibližné 250 mm, nebo licí stroj pro lití tenkých plosek, které mají tloušťku přibEžně 150 mm nebo i méně, a to například v rozsahu od 50 do 100 mm.
AčkoÉ nejde výhradně o stroje pro lití tenkých plosek, projevuje se především v takových strojích, ve kterých je rychlost kovu vlévaného do formy vysoká, problém, nestálého nebo nerovnoměrného proudění roztaveného kovu ve formě. Ve většině provozů se roztavený kov vlévá z mezipánve do formy skrze ponořenou přívodní trysku představující vtokový prostředek, který se připojuje k mezipánvi a dosahuje až do formy. Středová osa trysky obecně, odpovídá středové ose formy.
Stroj pro plynulé lití uvedeného typu je v této oblasti techniky dobře znám a jeho popis je uveden například ve WO 95/20445. Formu a trysku použitelnou v takovém stroji pro plynulé r
lití popisuje známý dokument WO 95/20443. Další provedení trysky uvádí známý dokument EP 0 685 282.
V praxi bylo zjištěno, že roztavený kov vytváří po vstupu do formy opakovaně cirkuluje v okruzích majících nestejnou velikost a tvar. V případě jediného vtokového otvoru se v důsledku činnosti trysky vytvářejí dva cirkulující okruhy ve svislé rovině na každé straně trysky, a to menší a větší okruh. Tyto cirkulující okruhy se rozšiřují do podoby menisku a způsobují jeho poruchy, přičemž tyto potuchy jsou na každém zobou cirkulačních okruhů • ·
4 ·* 4444 * 4 4 4 4
4 4 · > »
4444*4* · * • · 4*4,4
444 4 · ♦* ··
4 4 4
4 · · 4 4 • 4
4· ··
-2odlišne. Přenos tepla cirkulováním roztaveného kovu na licí prášek, plavání na povrchu roztavené lázně má v jednom i druhém cirkulačním okruhu rozdílné charakteristiky, a proto na těchto okruzích existuje rozdíl v teplotě licího prášku, V důsledku toho není účinek licího prášku na ochlazované stěny formy stejný. Totéž platí i pro mazací účinek licího prášku mezi stěnami formy a kovem. Pokračující cirkulování v obou okruzích může také vést k zamíchávání licího prášku a dalších vměsků do lázně roztaveného kovu. Kromě povrchových a vyboulených poruch se dostavuje výsledný účinek v tom smyslu, že litá tenká ploska nemá rovnoměrnou teplotu, a kvůli nemožnosti předurčování polohy každého z cirkulačních okruhů není možné předem ovlivňovat rozvádění teploty, což následně způsobuje vytváření nestejnoměrné tloušťky nebo jinými slovy vytváření poruch tvaru líté plosky.
V moderních ocelárnách, v-nichž se provádí lití oceli vplynutém nebo částečně plynulém výrobním postupu s následným válcováním za horka nebo v některých případech s feritickým válcováním, neexistuje žádná nebo jen velmi omezená možnost opravování tvaru lité plosky. Proto vytváření výsledného tvaru plosky v tomto typu výrobního podniku představuje zvláštní problém.
Ačkoli se problém nestálého a nerovnoměrného proudění ve formě zde vysvětluje v souvislosti s litím tenké plosky, dochází ke stejným potížím i v případe strojů pro lití tlustých plosek.
Směr, který sledovalo řešení popisované v dosavadním stavu techniky, vedl k úpravám tvaru trysky a jejích výstupních otvorů. Existuje celá rada návrhů úprav tvaru výstupního otvoru, jeho úhlový vztah k podélné ose trysky a tvaru spodku trysky. V případě tenkých plosek toto nutně vedlo k vytvoření nálevkovitého tvaru formy.
Sledování tohoto směru však nevedlo k uspokojivému řešení zmiňovaných problémů a zejména nevedlo k takovému řešení, které by bylo použitelné v různých podmínkách lití
T souvisejících s různými jakostmi oceli a velikostmi litých výrobků.
Podstata vynálezu
Cílem tohoto vynálezu je vyvinout stroj pro plynulé lití, v němž mohou byt tyto problémy odstraněny nebo přinejmenším značně omezeny a v němž mohou být dosaženy další výhody.
*· ··*· ·· 00 ·”·· ·· · 0 0 0 0 · · · 0 · 0 · 0 · • t··a · 0 0 ·* · · · 000 • 0 « · · · 0 · «·«· 0 00 00 ·· ··
-3Tento cíl je dosažen sestavením stroje pro plynulé lití, který se vyznačuje tím, že je vybaven ovládacími prostředky pro ovládání a/nebo řízení proudu roztaveného kovu a pro ovládací působení na roztavený kov po vtoku do formy, takže vzorec proudění roztaveného kovu ve formě je v podstatě souměrný ve vztahu k přinejmenším jedné rovině souměrnosti formy.
Tento vynález se odvíjí od myšlenky, že požadovaná souměrnost a stálost se dosahuje velmi obtížně, protože proudění roztaveného kovu a jeho chování ve formě závisí na mnoha faktorech, jako jsou teplota a chemické složení roztaveného kovu, nepravidelnosti ve tvaru tiysky a změny trysky související s opotřebováváním a zanášením v průběhu její provozní životnosti, teplotní gradienty na ochlazovaných stěnách formy, odchylky od tvaru formy. Všechny tyto faktory ovlivňují proudění ve formě a protože předurčování a ovládání těchto faktorů je obtížné, je obtížné i předurčování a ovládání tohoto proudění pouhou volbou tvaru trysky.
V tomto vynálezu se uplatňují ovládací prostředky, které zajišťují souměrné proudění nebo, řečeno jinými slovy, vytvářejí souměrné a v podstatě stejné cirkulační okruhy ve formě a případně v neztuhnuté části lité plosky na základě ovládání a/nebo řízení proudění roztaveného kovu po jeho vtoku z trysky do formy.
V souladu s tímto vynálezem se prvotní záměr napravování nesouměmého nebo nestálého chování proudu roztaveného kovu dosahuje nikoli na základě volby tvaru trysky a jejích výstupních, otvorů nebo otvorů, ale na základě výsledného proudění kovu ve formě a případně v neztuhnuté části lité plosky.
Jednoduché bezkontaktní a spolehlivé provedení tohoto vynálezu se vyznačuje tím, že ovládací prostředky obsahují přinejmenším jedno magnetické brzdičové zařízení, kterým je výhodně jedno elektromagnetické brzdičové zařízení.
r
Elektromagnetické brzdíce pro provádění míchacího nebo brzdicího působení na proud roztaveného kovu jsou v této oblasti těch ni ky dobře známy a dokazují, že jsou spolehlivými součástmi technického vybavení. Známé příklady praktického uplatňování jsou popisovány například vEP 0 040.383 a EP 0 092 126, podle nichž se elektromagnetické brzdíce používají pro řízení lázně roztaveného kovu.
Elektromagnetické míchače se používají pro míchání tekutého kovu mezi tuhnoucími dendritickými krystaly za účelem opětného tavení těchto krystalů místně na dlouhých osách «4 0**·
-4·· • 0 0 0 * 0 * 0 0 · 0 0 0 0 « * 00 000 ···
0 0 0 · ·
0« ·· ·· a za účelem tvoření rovnoose tvarovaných tuhnoucích krystalů. Rychlost tekutého kovu vytékajícího z výstupního otvoru přívodní trysky je desetinásobkem až stonásobkem rychlosti lití. Elektromagnetické brzdíce se používají ke zpomalování této vysoké rychlosti proudu tekutého kovu vtékajícího do formy proto, aby se znemožňovalo pronikání vtékajícího tekutého kovu do hloubky a tím i hloubkové pronikání nežádoucích vměsků. I přes užitečné účinky elektromagnetických míchačů nebo brzdiČů není proudění tekutého kovu ve formě přijatelné z hlediska nestálosti a nesouměrnosti. Tyto nežádoucí jevy nejsou odstranitelné s pomocí elektromagnetických brzdiěů a míchačů kvůli jejich praktické činnosti.
Ačkoli se jako vhodné jeví používání statických magnetických brzdičů, upřednostňuje se používání elektromagnetických brzdičů vzhledem k dosahování vyšší magnetické indukce a vzhledem k jednoduchosti řízení magnetické indukce změnami proudu v indukčních cívkách, a to obzvláště v případě stejnosměrných nebo nízkofrekvenčních elektromagnetických brzdičů.
V souladu s tímto vynálezem provádějí ovládací prostředky, které v tomto provedení generují elektromagnetické silové prostředky, účinné rušení jevu periodického kmitání tekutého kovu a nesouměmého proudění ve formě, výsledkem Čehož je vysoce stálý povrch roztavené lázně, a to dokonce i v podmínkách vysoké rychlosti lití 2 tn/min. nebo vyšší v případě běžných strojů pro plynulé lití a rychlosti lití 4 m/tnin. nebo vyšší v případě strojů pro lití tenkých plosek, zajišťující vytváření velmi zdravé a stejnoměrně ztuhlé skořepiny tuhnoucího kovu ve formě. Pokud se z nějakého důvodu vyvine v proudění nesouměrnost, pak existuje nestejnost v rychlosti proudícího kovu. Protože brzdicí účinek závisí na rychlosti, existuje možnost vyrovnávání nesouměrnosti zpomalováním proudění, které má vyšší rychlost. Proto ovládací prostředky zajišťují, aby opakované cirkulování bylo v podstatě stejné a stálé. Výkonnost stroje pro plynulé lití, kterou lze jinak vyjádřit v pojmech hospodárnosti, závisí na rychlosti lití a může být s použitím tohoto vynálezu podstatně zvýšena;
Γ
Velmi výkonné provedení tohoto vynálezu se vyznačuje tím, že magnetické brzdičové zařízení obsahuje dvě sady polovacích tyčí magnetického brzdíce, které se rozmisťují .v určité vzdáleností od sebe a účinně v takovém směru, jenž v podstatě kolmý ke směru proudění roztaveného kovu vlekajícího do formy skrze výstupní otvor.
V tomto provedení může hlavní část proudu proudit bez zábran v prostoru mezi dvěma sadami polovacích tyčí. Vnější části proudu procházejí magnetickými brzdicí a zpomalují se. Kvůli tomu, že nesouměrnost proudění má za následek nestejnost rychlosti, a kvůli tomu, že • · * to ·· · to to · · to ·· · ··« toto · i · to <
• to toto ·· « · » * · « • to··· · • · • t« · ·
-5brzdící účinek závisí na tychlosti roztaveného kovu protékajícího brzdičem, má brzdič vyrovnávací účinek, který zabraňuje vznikání nesouměrnosti a napravuje vznikající · nesouměrnosti. Vzhledem k jednoduchosti své konstrukce je instalování tohoto provedení jednoduché a účinné. Každá sada polovacích tyčí výhodně provádí šíření magnetického pole kolmo k proudu roztaveného kovu vtékajícího do formy.
Jednoduché a pro široké použití využitelné provedení tohoto vynálezu se vyznačuje tím, že ovládací prostředky se umisťují souměrně s ohledem na výstupní otvor licích prostředků.
Ovládací prostředky pracují velmi účinně v takovém provedení tohoto vynálezu, které se vyznačuje tím, že ovládací prostředky jsou vedeny ve směru, jenž je v podstatě kolmý ke směru proudění roztaveného kovu vtékajícího do formy skrze výstupní otvor.
V zájmu možnosti vytváření několika cirkulačních okruhů a proudění podél bočních stěn formy bylo sestaveno další provedení, které se vyznačuje tím, že ovládací prostředky jsou účinné v rozsahu od jedné osminy (1/8) do sedmi osmin (7/8) šířky formy. Toto provedení umožňuje,, aby přiměřená Část proudu roztaveného kovu Umožňovala vytváření menisku při . současném ustalování zbývající části proudu.
Překvapivě dobré výsledky účinnosti lze dosahovat v případě provedení tohoto vynálezu, které se vyznačuje tím, že obsahuje rozdělovači prostředky pro rozdělování proudu kovu vtékajícího do formy přinejmenším do dvou dílčích proudů a pro znemožňování prostupování jednoho dílčího proudu do druhého dílčího proudu jak v rovnoběžné, tak i nálevkoví tě tvarované formě.
Ovládací prostředky v principu rozdělují hlavní proud roztaveného kovu do dvou dílčích proudů majících, obecně tvar cirkulačních okruhů se stejnou velikostí. Nesouměrnost znamená stav, kdy se velikost jednoho cirkulačního okruhu odlišuje od druhého cirkulačního okruhu, a tudíž nesouměrnost upozorňuje na to, že roztavený kov by měl podstoupit průchod přes r ovládací prostředky. Vzhledem k tomu, že ovládací prostředku vytvářejí pro takový průchod zábranu, dosahuje se v podstatě vyrovnání a ustalování proudu ve formě.
Oddělovací prostředky výhodně obsahují přinejmenším jednu sadu magnetických polovacích tyčí a výhodněji jednu sadu elektromagnetických polovacích tyčí. Ve velmi výkonném provedení jsou oddělovací prostředky násobícím Činitelem působícím na vzdálenosti jedna a půlkrát až desetkrát delší ve směru lití než ve směru, který je ke směru lití kolmý a kterým .je tedy šířka formy.
-6«000 ···» • 9 «ΜΙ « * 9 · · • 9 ♦ 9 9 9 9 fc 9 · 9 9 9 0 * « «9 990 990
9 9 9 · »9 ·* ··
Ovládací prostředky výhodně směřují kolmo ve vztahu ke směru proudění roztaveného kovu. Ovládací prostředky jsou účinné pouze na části nejdelší strany, tj. Šířky formy, a to výhodně od 1/8 do 7/8 této šířky, přičemž každá poiovací tyč rozvádí sílu magnetického pole kolmo k proudu roztaveného kovu vtékajícího do formy. Takové ovládací prostředky jako magnetické brzdíce zpomalují a zesilují hlavní proud v závislosti na rychlosti zpomalovací činnosti, přičemž dodávají cirkulujícímu proudu možnost zvětšování do menisku pro požadovaný přenos tepla. Vysoká rychlost a vytváření poruchových cirkulačních okruhů projevující se u vnějších konců magnetických brzdičů se při průchodu přes brzdiče účinně zpomalují a omezují.
Obecně je možno uvést, že v důsledku souměrného proudění ve formě je jak rychlost projevujícího se cirkulování, tak i rychlost v menisku formy poměrně nízká ve srovnáni se situací, která je známa z dosavadního sítivu v této oblastí techniky.
Za účelem ještě dalšího snižování rychlosti v menisku bylo sestaveno další provedení stroje pro plynulé lití, které se vyznačuje tím, že tento stroj pro plynulé lití obsahuje brzdičové prostředky pro snižování rychlosti roztaveného kovu proudícího v menisku lázně roztaveného kovu ve formě.
V konkrétních provedeních se vyžaduje ještě menší rychlost v menisku hlavně proto, aby se zajistilo znemožnění poruch menisku a zamíchávání částeček licího prášku do roztaveného kovu. V takovém provedení se může rychlost v menisku snižovat bez podstatného ovlivňování vyrovnávacího a ustalovacího účinku ovládacích prostředků.
Velmi účinné, spolehlivé a snadno ovladatelné br zdičové prostředky se vyznačují tím, že 'obsahují přinejmenším dva magnetické brzdíce, kterými jsou výhodné dva elektromagnetické brzdiče umístěné souměrně s ohledem na přinejmenším jednu rovinu souměrnosti formy a. s možností působení na proud kovu vedeného směrem k menisku roztaveného kovu. Cirkulační obvody objevující sc ve formě jsou vedeny směrem vzhůru v blízkosti krátkých stěn formy. Umisťováním brzdičových prostředků v takovém místě, kde je rychlost poměrně vysoká, se s použitím magnetických brzdičů dosahuje obzvláště výkonný zpomalovací účinek.
S ohledem na formuje poloha ovládacích prostředkuje výhodně proměnlivá. V případě tohoto provedení existuje možnost umisťování ovládacích prostředků do optimální polohy v závislosti na použité formě a trysce. V průběhu lití je dokonce je možné přizpůsobovat polohu měnícím se podmínkám výrobního postupu.
• ί **·· »·· · · · · · · · • *··· · · · · * ··· ·*· φ ' · · · · · · · »>·» · ·· ·· ·· ·*
- Ί I
Tento vynález je rovněž zahrnuje formu, která je vybavena ovládacími prostředky podle přihlašovaného vynálezu, má další provedeni a je použitelná pro činnost takových ovládacích prostředků.
Přihlašovaný vynález také zahrnuje způsob pro lití oceli s použitím stroje pro plynulé lití podle tohoto vynálezu a jeho provedeni.
Upřednostňované provedení způsobu se vyznačuje tím, že Činnost a/nebo umisťování ovládacích prostředků a/nebo brabcových prostředků sc volí v závislosti na teplotě roztaveného kovu v meniskové oblasti.
. Ještě další provedení provedení způsobu se vyznačuje tím, Že činnost a/nebo umísťování ovládacích prostředků a/nebo brzdičových prostředků se volí v závislosti na proudových charakteristikách trysky ve formě. - . . ,
Přehled obrázků na výkrese
Cit á další \ýhody přihlašovaného vynálezu budou znázorněny na základě následujícího popisu- různých provedení a výsledků zkoušek, které nemají omezující smysl a které jsou doplněny odkazem na připojena vyobrazení, na nichž :
obr. 1 předvádí vzorec proudění, který se projevuje v zařízení podle dosavadního stavu v této oblasti techniky;
obr. 2 předvádí vzorec proudění za situace, kdy ve formě jsou uplatněny ovládací prostředky, přičemž tyto ovládací prostředky představuje například magnetický brzdič podobající se překážce sítového typu;
obr. 3 předvádí vzorec proudění dosažený v dalším provedení tohoto vynálezu;
.obr. 4 předvádí další provedení, v němž ovládací prostředky obsahují oddělovací prostředky zabudované ve svisle umístěných magnetických brzdicích, které se podobají ovládacím, prostředkům, sítového typu a které účinkují jako překážka;
obr. 5 předvádí brzdičové prostředky pro snižování rychlosti protékající vody v.menisku lázně;
obr. 6 předvádí situaci, v niž je pouze jeden brzdič podle obr. 5 v činnosti;
obr. 7 předvádí další provedení tohoto vynálezu s použitím rozdvojené tiysky a nálevkoviíě tvarované fóimy.
« Β ··
ΒΒΒ * ·
ΒΒΒ Β · * ΒΒΒΒΒ* Β
Β Β * ·
ΒΒΒΒ · **
-8BB
Pnklady provedení vynálezu
V tabulkách se používá odkazová značka Vmean , která označuje naměřenou rychlost v menisku. Stejné odkazové značky označují na každém z vyobrazení stejné součásti nebo součásti s odpovídajícími funkcemi. Přerušované čáry a Šipky znázorňují na každém vyobrazení smět proudění roztaveného kovu.
Vyobrazení předvádějí výsledky zkoušek prováděných ve vodním modelu simulujícím formu, kdy používaná voda simuluje roztavenou ocel. V této oblasti techniky je známo, že vytváření takových modelových situací poskytuje podmínky pro velmi dobré předvádění skutečného chování roztaveného kovu ve formě. Vodní model předvedený na obr. 1 až. 6 má v příčném řezu tvar obdélníka majícího šířku 1500 mm a tloušťku 100 mm.
Obr. I předvádí vzorec proudění, který se projevuje v zařízení podle dosavadního starat v této oblasti techniky. Proudy jsou značně nesouměmé. .
Naměřené rychlosti jsou předvedeny v následující tabulce.
y„ltí„ (cm/s)
levv pravý
30' 7
..Obr. 2 předvádí vzorec proudění za situace, kdy ve formě jsou uplatněny ovládací prostředky, přičemž tyto ovládací prostředky představuje například magnetický brzdíc podobající se překážce sítového typu. Písmeno Λ označuje vzdálenost mezi výstupním otvorem přívodní trysky a ovládacími prostředky. Část vody podstupuje zpomalování při průchodu přes ovládací prostředky a část vody se odklání směrem vzhůru a způsobuje požadované odvádění tepla k povrchu lázně. V blízkosti konců ovládacích prostředků se objevují malé cirkulační okruhy, které se účinně zpomalují činností ovládacích prostředků.
-9že bylo dosaženo • · · · • · * · · • * ♦ · « · ·· · ·· · • » · «» ··
V následující tabulce jsou shrnuty dosažené výsledky, které ukazují, podstatné zlepšení souměrnosti.
A .Ymean (cm/s)
mm levý pravý
100 15 13
200 16 15
300 19 16
400 22 18
Obr. 3 předvádí vzorec proudění dosažený v dalším provedení tohoto vynálezu. Magnetické brzdíce obsahují dvě sady polovacích tyčí, které jsou rozmístěny v určité- . vzdálenosti od sebe ve směru vedeném v podstatě kolmo ke- směru proudění roztaveného- kovu. Středová část proudu prochází přes brzdíc bez překážky. Boční část, .která způsobuje cirkulační okruhy se zpomaluje a vyrovnává, což vede k souměrné a poměrné nízké rychlosti cirkulačních okruhů.
Naměřené výsledky jsou předvedeny v následující tabulce.
A v J-tnean (cm/s)
mm levý pravý
200 10 9
Obr. 4 předvádí další provedení, v němž ovládací prostředky obsahují oddělovací prostředky zabudované ve svisle umístěných magnetických brzdicích, které se podobají ovládacím prostředkům sítového typu a které účinkuji jako překážka.
Toto provedeni překvapivě dokázalo, že je velmi účinné. Jeho činnost se posuzuje následovně ; ovládací prostředky rozdělují hlavní proud do dvou dílčích proudů. Každý dílčí proud vytváří cirkulační okruh. Provedené rozdělení hlavního proudu do dvou, souměrně
-104 4 * • 9 9 * · • 4444 • 9 · · ·
444· *4 ·· • 4 · · ♦ ♦ ·
9 9' 9 · ♦ *4 44 999 999 · 4 · * *
4* 4· ·· ovládaných cirkulačních, okruhů znemožňuje vytvářeni nestálostí a nesouměrnosti na základě překážkového účinku ovládacích prostředků. Rozdělovači účinek vyvolává vznik cirkulačních okruhů, které znemožňují pronikání hlavního proudu hluboko do lázně, což by mohlo mít za následek pronikání nežádoucích vměsků hluboko do lázně, kde se mohly zamíchat a včlenit do tuhnoucího kovu, jako je ocel. Takto přimíchané vmčskv by mohly vést k vážným poruchám kvality konečného výrobku.
Bylo zjištěno, že činnost tohoto provedení je poměrně necitlivá k poloze ovládacích prostředků vc vztahu k přívodní trysce v jakémkoli směru. Také z tohoto důvodu je toto provedení velmi účinné.
Naměřené výsledky jsou předvedeny v následující tabulce.
A VJliea)1 (cm/s)
mm levý' j pravý
150 42 . 38
300 42 ' · ' 37
Další zdokonalení lze dosáhnout v případě provedení, které je znázorněno na obr. 5 a které předvádí brzdičové prostředky pro snižování rychlosti protékající vody v oblasti menisku lázně. .Tak je vidět na obr. 4, rychlost na povrchu jc poměrně vysoká. Taková vysoká rychlost může způsobovat poruchy v menisku, jejichž výsledkem je přimíchávání částeček tavícího prášku stejně tak, jako v případě ocelové lázně. V případe provedení podle obr. 5 může být rychlost na povrchu lázně snižována na bezpečné hodnoty bez nebezpečí tuhnutí menisku.
Naměřené výsledky jsou předvedeny v následující tabulce.
Vlllca„ (cm/s) mm
300 levv pravý Ϊ9 ' «« ·· • * * · « · · ·. · · β Ι«Ο ·· · * · ··»··· a · ·»·« · · »»«· · »· ·· ·· ··
- 11 -S.
• λ' ·*«* • »
Překvapující účinek provedení podle obr. 4 lze demonstrovat na základě výsledků získaných v případe použití provedení podle obr. 6. Obr. 6 předvádí situaci, ve které je pouze jeden brzdič podle obr. 5 v činnosti, což vede k vytváření velmi rozdílných stavů mezi levou stranou a pravou stranou formy. Navzdory této velké poruše obíhají oba cirkulační okruhy souměrně s ohledem na rovinu souměrnosti, kterou prochází středová osa trysky a formy.
Naměřené rychlosti na povrchu lázně jsou následující
- Δ ýánciii (cm/s)
mm levý ί pravý
300 16 1 36
Obr. 7 předvádí další provedení tohoto vynálezu s použitím rozdvojené trysky a nálevkovitě tvarované formy. Rychlost lití byla zvýšena na 8 m/min. Pro každý ze dvou hlavních proudů vytékajících z trysky byl instalován magnetický brzdíc v podobě ovládacích prostředků sítového typu. Volbou úhlu ovládacích prostředků ve vztahu ke směru hlavního proudu byla nastavena poměrná veličina složky vzhůru směřujícího proudu a složky dolů směřujícího proudu. Ovládání proudu je navíc možné na základě volby zpomalovacího účinku magnetického brzdíce. Výkon tohoto provedení byl změřen měřením výšky vlny menisku. Výšky vlny jsou stejné jak na levé straně, tak i pravé straně a mohou být nižší až o 3 mm.

Claims (11)

1. Stroj pro plynulé lití v procesu plynulého lití roztaveného kovu, a to obzvláště lití roztaveného kovu do podoby litého ploskového výrobku, obsahující formu s dlouhými stranami a krátkými stranami, do níž roztavený kov vtéká skrze výstupní otvor licích prostředků, přičemž vytváří lázeň roztaveného kovu. ve které přinejmenším Část roztaveného kovu tuhne, a dále obsahující přinejmenším jedno magnetické brztličovč zařízení mající, na každé z dlouhých stran formy polovací tyče magnetického brzdíce, jež se umisťují ovladatelně ve směru, který je v podstatě kolmý ke směru proudění roztaveného kovu vtékajícího do formy skrze výstupní otvor, vyznačující se tím , že magnetické hrzdičové zařízení (magnetická brzdicová zařízení) se umisťuje v takovém místě, aby ovladatelně zpomalovacím způsobem působilo na proudící složky roztaveného kovu uvnitř formy, které se odchylují od vzorce proudění roztaveného kovu ve foímě, jenž je v podstatě souměrný s ohledem na rovinu souměrností formy příčně k jejím dlouhým stranám, bez podstatného zpomalování proudících složek souměrného vzorce proudění.
2. Stroj pro plynule lití podle nároku 1, vyznačující se tím , že magnetickým brzdičovým zařízením je elektromagnetické brzdičové zařízení.
i
3. Stroj pro plynulé lití podle nároku 1 nebo 2, vy zn a c u j í c í se t í m , že magnetické brzdičové zařízení obsahuje dvě sady polovacích tyčí magnetického brzdíce, které se umisťují, v určité vzdálenosti od sebe a které se rozmisťují souměrně ve vztahu k výstupnímu otvoru licích prostředku.
4. Stroj pro plynulé lití podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 3, v v z n a č u j i c i se tím , že magnetické brzdičové zařízení se vede ve směru, který je je v podstatě kolmý ke směru proudění roztaveného kovu vtékajícího do formy skrze výstupní otvor.
5. Stroj pro plynulé lití podle kteréhokoli z. předcházejících nároků 1 až 4. v y z n a ě u j i c í se tím , že magnetické brzdičové zařízení je účinné v rozsahu od jedné osminy (V8) do sedmi osmin (7/8) šířky formy.
, , - ♦ * ·
9 9 « 9 9 9 • 9999 999 9
9 9 9 9 9 9
9919 · 99 «9
99 9
99 9999 • 9 99
9 · 9 9
9 «9 9
999 999
9 9
99 99
-13
6. Stroj pro plynulé lití podle kteréhokoli z předcházejících nároků 1 až 3, vyznačující se tím , že magnetické brzdičové zařízení se vede ve směru proudění roztaveného kovu vtékajícího do formy, takže účinkuje jako rozdělovači prostředek pro rozdělování proudu kovu vtékajícího do formy do dvou dílčích proudů a pro vytváření překážky bránící prostupování jednoho dílčího proudu do druhého dílčího proudu,
7. Stroj pro plynulé lití podle kteréhokoli z předcházejících nároků l až 6, v v z ti a Čující s e tím , že dále obsahuje prostředky pro zpomalování rychlosti roztaveného kovu proudícího v menisku lázně roztaveného kovu ve formě.
8. Stroj pro plynulé lití podle nároku 7, vyznačující se t í m , že brzdičové prostředky obsahují přinejmenším dva magnetické brzdíce, kterými jsou výhodně dva . elektromagnetické brzdíce umístěné souměrně ve vztahu -k přinejmenším jedné rovině souměrnosti formy a působící na proud kovu, jenž je veden směrem k menisku roztaveného kovu.
9. Stroj pro plynulé lití podle kteréhokoli z nároků 7 nebo 8, vyznačující se tím , že poloha brzdičovýeh prostředku je proměnlivá s ohledem, na formu.
10. Stroj pro plynulé lití podle kteréhokoli z předcházejících nároku 1 až 9, vy z nač u j í c i se tím , že poloha magnetického brzdičového zařízení jc proměnlivá s ohledem na formu.
1 í. Způsob pro lití kovu, jako je ocel, v y z n a c u j í c í se t i rn , že používá stroj pro
1 r plynulé liti podle kteréhokoli z nároků 1 až 10.
12. Způsob pro lití kovu podle nároku 11, vy zn a č u j í o i sc t i m , že poloha magnetického brzdičového zařízení se voli v závislosti na teplotě roztaveného kovu v oblasti menisku.
CZ1999878A 1996-09-19 1997-09-18 Stroj pro plynulé lití kovu a způsob plynulého lití kovu CZ295647B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP96202615A EP0832704A1 (en) 1996-09-19 1996-09-19 Continuous casting machine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ87899A3 true CZ87899A3 (cs) 1999-10-13
CZ295647B6 CZ295647B6 (cs) 2005-09-14

Family

ID=8224402

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1999878A CZ295647B6 (cs) 1996-09-19 1997-09-18 Stroj pro plynulé lití kovu a způsob plynulého lití kovu

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6460606B2 (cs)
EP (2) EP0832704A1 (cs)
JP (1) JP3262280B2 (cs)
KR (1) KR100352535B1 (cs)
CN (1) CN1067611C (cs)
AT (1) ATE193666T1 (cs)
AU (1) AU711675B2 (cs)
BR (1) BR9712055A (cs)
CA (1) CA2266085C (cs)
CZ (1) CZ295647B6 (cs)
DE (1) DE69702268T2 (cs)
ES (1) ES2149003T3 (cs)
MY (1) MY119334A (cs)
PL (1) PL184554B1 (cs)
RU (1) RU2196021C2 (cs)
SK (1) SK285860B6 (cs)
TR (1) TR199900632T2 (cs)
TW (1) TW477721B (cs)
UA (1) UA48259C2 (cs)
WO (1) WO1998012008A1 (cs)
ZA (1) ZA978464B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102009029889A1 (de) * 2008-07-15 2010-02-18 Sms Siemag Ag Elektromagnetische Bremseinrichtung an Stranggießkokillen
EP2181785A1 (de) * 2008-11-04 2010-05-05 Umicore AG & Co. KG Vorrichtung und Verfahren zur Granulierung einer Metallschmelze
DE102009056000A1 (de) 2009-08-28 2011-03-03 Sms Siemag Ag Verfahren zum Gießen von flüssigen Metallen
AT508790B1 (de) * 2009-09-23 2013-11-15 Siemens Vai Metals Tech Gmbh Verfahren und vorrichtung zum vergiessen von metallischer schmelze zu stranggegossenen vorprodukten in einer stranggiessmaschine
IT1401311B1 (it) 2010-08-05 2013-07-18 Danieli Off Mecc Processo e apparato per il controllo dei flussi di metallo liquido in un cristallizzatore per colate continue di bramme sottili
JP6347864B1 (ja) * 2017-03-24 2018-06-27 日新製鋼株式会社 オーステナイト系ステンレス鋼スラブの製造方法
CN107774971A (zh) * 2017-10-20 2018-03-09 东北大学 一种借助电磁装置控制金属液流动的连铸中间包

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE436251B (sv) 1980-05-19 1984-11-26 Asea Ab Sett och anordning for omrorning av de icke stelnade partierna av en gjutstreng
SE8202431L (sv) 1982-04-19 1983-10-20 Asea Ab Omroring i gjutstreng
JPS62130752A (ja) * 1985-12-04 1987-06-13 Kawasaki Steel Corp ブル−ムもしくはビレツトの連続鋳造方法
JPS63154246A (ja) * 1986-12-18 1988-06-27 Kawasaki Steel Corp 静磁場を用いる鋼の連続鋳造方法
JPH01289543A (ja) * 1987-12-29 1989-11-21 Nkk Corp 鋼の連続鋳造方法
KR930002836B1 (ko) 1989-04-27 1993-04-10 가와사끼 세이데쓰 가부시까가이샤 정자장을 이용한 강철의 연속 주조방법
JPH03275256A (ja) * 1990-03-22 1991-12-05 Kawasaki Steel Corp 連続鋳造鋳型内における溶鋼の偏流制御方法
JPH03294053A (ja) * 1990-04-11 1991-12-25 Kawasaki Steel Corp 連続鋳造鋳型内における溶鋼の偏流制御方法
JPH0484650A (ja) 1990-07-27 1992-03-17 Kawasaki Steel Corp 連続鋳造鋳型内における溶鋼の偏流抑制方法
JP2611594B2 (ja) * 1990-12-26 1997-05-21 日本鋼管株式会社 鋼のスラブ用鋳片の製造方法
JP2720611B2 (ja) * 1991-03-12 1998-03-04 日本鋼管株式会社 鋼の連続鋳造方法
JP2990555B2 (ja) * 1992-04-08 1999-12-13 新日本製鐵株式会社 連続鋳造方法
JPH06182517A (ja) * 1992-12-18 1994-07-05 Nippon Steel Corp 溶融金属の流動制御装置
JPH06285605A (ja) * 1993-04-07 1994-10-11 Nippon Steel Corp 連続鋳造における鋳型内溶鋼流動制御方法
JP2921352B2 (ja) * 1993-07-22 1999-07-19 住友金属工業株式会社 連続鋳造機の吐出流制御方法
DE4403050C1 (de) 1994-01-28 1995-09-28 Mannesmann Ag Stranggießkokille zum Führen von Strängen
DE4403049C1 (de) 1994-01-28 1995-09-07 Mannesmann Ag Stranggießanlage und Verfahren zur Erzeugung von Dünnbrammen
JPH07266010A (ja) * 1994-03-29 1995-10-17 Kawasaki Steel Corp 連続鋳造鋳型内での溶融金属の偏流防止方法
JP3399627B2 (ja) 1994-04-25 2003-04-21 新日本製鐵株式会社 直流磁界による鋳型内溶鋼の流動制御方法
IT1267242B1 (it) 1994-05-30 1997-01-28 Danieli Off Mecc Scaricatore per bramme sottili
JP3316108B2 (ja) 1994-07-14 2002-08-19 川崎製鉄株式会社 鋼の連続鋳造方法
JPH08187557A (ja) 1994-12-28 1996-07-23 Nkk Corp 電磁場を用いた鋼の連続鋳造方法
JP3294053B2 (ja) 1995-05-19 2002-06-17 株式会社富士通ゼネラル ディスプレイ装置
JP3275256B2 (ja) 1998-08-05 2002-04-15 株式会社第一工芸 指輪の組み付け方法

Also Published As

Publication number Publication date
AU711675B2 (en) 1999-10-21
DE69702268T2 (de) 2000-12-21
TW477721B (en) 2002-03-01
SK285860B6 (sk) 2007-10-04
JP3262280B2 (ja) 2002-03-04
CZ295647B6 (cs) 2005-09-14
WO1998012008A1 (en) 1998-03-26
PL332235A1 (en) 1999-08-30
AU4225097A (en) 1998-04-14
RU2196021C2 (ru) 2003-01-10
TR199900632T2 (xx) 1999-07-21
US20010050159A1 (en) 2001-12-13
JP2000504999A (ja) 2000-04-25
MY119334A (en) 2005-05-31
ZA978464B (en) 1998-06-15
BR9712055A (pt) 1999-08-24
CA2266085A1 (en) 1998-03-26
KR100352535B1 (ko) 2002-09-12
KR20000036232A (ko) 2000-06-26
PL184554B1 (pl) 2002-11-29
CN1067611C (zh) 2001-06-27
CA2266085C (en) 2009-01-13
SK37799A3 (en) 2000-02-14
EP0930946A1 (en) 1999-07-28
ES2149003T3 (es) 2000-10-16
CN1230909A (zh) 1999-10-06
DE69702268D1 (de) 2000-07-13
EP0832704A1 (en) 1998-04-01
US6460606B2 (en) 2002-10-08
EP0930946B1 (en) 2000-06-07
UA48259C2 (uk) 2002-08-15
ATE193666T1 (de) 2000-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1178779A (en) Continuous casting mold stirring
CA2646057C (en) Distributor device for use in metal casting
CZ87899A3 (cs) Stroj pro plynulé lití
KR100618362B1 (ko) 연속 주조 주편의 제조 방법
DE69030082T2 (de) Verfahren und Vorrichtung für den Schmelzfluss beim Bandstranggiessen
DE69614274T2 (de) Verfahren und vorrichtung zum giessen von metall
US4562879A (en) Electromagnetically stirring the melt in a continuous-casting mold
EP0009803B1 (de) Verfahren zum Stranggiessen von Stahl
CA1155630A (en) Apparatus and method for electromagnetic stirring in a continuous casting installation
JPS5976647A (ja) 連続鋳造における鋳込み溶鋼の撹拌方法および装置
JP2633764B2 (ja) 連続鋳造モールド内溶鋼流動制御方法
JP3257546B2 (ja) 鋼の連続鋳造方法
DE19706151C2 (de) Verfahren und Tauchrohr zum Metallstranggießen
JPH0671403A (ja) 連続鋳造鋳型内溶鋼の流動制御装置
EP2490843A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur seitlichen strömungsführung einer metallschmelze beim bandgiessen
JPH0671401A (ja) 連続鋳造鋳型内溶鋼の流動制御装置
JPH09122833A (ja) 連続鋳造における鋳片表層の溶質濃化方法
JPS63230258A (ja) 静磁場を用いる鋼の連続鋳造方法および装置
CH633733A5 (en) Device for stirring a strand of rectangular cross-section in a continuous casting installation
KR20060042348A (ko) 전자기 제동 원리를 이용한 유동 제어 장치 및 그 방법

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100918